گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 98 کیلو بایت

تعداد صفحات : 62

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی زراعت و اصلاح نباتات(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) در 62 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه:

تاریخ شروع كارآموزی دوره كارآموزی اینجانب در مورخه 17/7/ آغاز شد. قرار بر این شد كه طی یك دوره 45 روزه به مدت 35 روز در ایستگاه تحقیقات عراقی محله و مدت 10 روز در مركز تحقیقات و بخش تهیه و اصلاح بذر و نهال مشغول بكارآموزی شدم.

ایستگاه تحقیقات كشاورزی عراقی محله گرگان:

در بدو ورود به ایستگاه تحقیقات عراقی محله به تابلویی برمی‌خوریم كه مشخصات ایستگاه به اختصار و به شرح زیر درج گردیده است:

· ایستگاه تحقیقات كشاورزی عراقی محله
· تاسیس 1337
· مساحت 37 هكتار
· ارتفاع از سطح دریا 5/5 متر
· میزان بارندگی 450-400 میلی‌متر

تحقیق‌هایی كه در ایستگاه بر روی آنها كار می‌شود، عبارتند از:


دانه‌های روغنی؛

ذرت؛

گیاهان علوفه‌ای؛

غلات؛

حبوبات؛

سبزی و صیفی.


اما در تحقیقات جدید كه توسط مهندس كشت كار انجام گرفته، مساحت كل ایستگاه، 45 هكتار بود و ایشان نقشه كلی ایستگاه را كشیده و تمام تقسیمات موجود در ایستگاه را به صورت نقشه نشان داده‌اند.
سویا

تاریخچه

این گیاه در اصول بومی آسیا و استرالیا می‌باشد و گیاهی است مهم كه بیش از نیمی از روغن دنیا و بیش از 70% تجارت كنجاله دنیا را به خود اختصاص داده است. امریكا بزرگترین تولید كننده سویا، 63% تولید جهانی را به خود اختصاص داده است. سهم ایران، حدود 001/0%، یعنی حدود 200 هزار تن می‌باشد و بیشتر به منظور تهیه روغن كشت می‌شود كه 90% آن نیز در شرق مازندران و استان گلستان كشت می‌شود. این در حالی است كه در دنیا بخصوص در كشورهای توسعه یافته، از این گیاه فرآورده‌های فراوانی از قبیل شیر، لبنیات، ماست، كره و بستنی بدست می‌آورند و مصرف سبزی خوردنی نیز دارد.

تاریخ دقیقی در مورد كاشت این گیاه در ایران در دسترس نیست، ولی از قدیم‌الایام در گیلان نوعی سویا موسوم به پشم باقلا یا خرس باقلا كشت می‌شده، ولی در سال 1341 گروه صنعتی بهشهر با وارد كردن تعدادی بذر از آرژانتین، اقدام به كشت آن نموده است.

گیاه‌شناسی

نام علمی سویا Glysin max، دیپلوئید و مقدار كروموزم آن 40 است. گیاهی است یكساله، ارتفاع بوته 180-75 سانتیمتر، عمق ریشه آن تا حدود 160-150 سانتیمتر و ریشه‌های فرعی آن در حدود 60-30 سانتیمتر در خاك متفرقند. سه نوعه ریشه دارند: نابجا، اصلی و فرعی كه برخی مواقع بر روی آنها برجستگی‌هایی دیده می‌شود كه محل زندگی باكتری‌های میله‌ای به نام ریزوبیوم ژاپونیكم است كه در صورت نیتروبودن خاك بعد از 42-30 روز از كاشت ظاهر می‌شوند.

3 نوع برگ در سویا دیده می‌شود:

1. برگ‌های لپه‌ای 2. برگ‌های ساده و 3. برگ‌های 3 برگ‌چه‌ای

زیر و روی برگ و همچنین سطح ساقه و غلات سویا پوشید از كرك‌هایی به رنگ طلایی یا نقره‌ای بسته به رقم می‌باشد.

كاشت:

در گلستان ارقام ویلیامز به عنوان زودرس، هیل و سحر به عنوان میان‌رس و گرگان 3 به عنوان دیررس كشت می‌شوند.

آماده‌سازی زمین:

معمولاً كشت سویا به دو صورت بهاره و تابستانه صورت می‌گیرد.

در كش بهاره، زمین را در زمستان یك شخم عمیق زده و در بهار نیز یك شخم به عمق 20 سانتیمتر برخلاف شخم قبلی می‌زنیم. پس از تسطیح آبیاری انجام گرفته و عملیات كشت به صورت ردیفی و حتماً‌ به شیوه هیرم‌كاری صورت می‌گیرد، زیرا هم به كمبود آن و هم به زیادی آن حساس است.

عمق كاشت بذر، 5-3 سانتیمتر بسته به بافت خاك می‌باشد.

فاصله ردیف‌های كاشت در ارقام بهاره، 65-45 سانتمیتر و ارقام تابستانه، 40-25 سانتیمتر می‌باشد.

خاك مطلوب آن رسی ـ شنی با بافت متوسط و اسیدیته 7-6، به شوری حساس می‌باشد و در Ecهای بالاتر از 4 میلی‌موس گل‌ها عقیم می‌شوند.

تاریخ كاشت در كشت بهاره بایستی در اولین فرصتی كه پیش آمد، یعنی بعد از رفع سرمای زمستانه اقدام به كشت نمود. در كشت‌های تابستانه به علت حساسیت این گیاه به طول روز نبایستی تاریخ كاشت آن عقب بیافتد.

داشت:

عملیات داشت سویا كه از مرحله 2 برگی شدن آغاز می‌شود، معمولاً بر اساس جداول تعینی شده استاندارد رشد رویشی و زایشی كه در اختیار زارع یا اصلاح‌گر قرار می‌‌گیرد، انجام می‌شود.

در مورد آبیاری صحیح از زمان گلدهی تا نزدیك رسیدن نیاز آبی این گیاه شدید است. خصوصاً اول گلدهی تا اوایل دانه بستن. دوره آبیاری سویا در منطقه گلستان، هر 14-10 روز یكبار است، یعنی 5-4 بار در طول دوره رشد و نمو نیاز به آبیاری دارد.

از مرحله 6-4 برگی شدن نیز بایستی عملیات وجینی و مبارزه با علف هرز و سله شكنی و خاك دادن پای بوته صورت گیرد. در طی این مراحل بایستی همواره مواظب خسارت آفات نیز باشیم.

كوددهی:

ازت: از مهمترین نكته‌ای كه از لحاظ دادن یا ندادن كود ازت بایستی درنظر داشته باشیم، این است كه اگر قبلاً در زمینی در مورد نظیر سویا كشت شده است، تا حدود 5-4 سال بعد از آن نیاز چندانی به كود ازتن نخواهیم داشت، زیرا در صورت كشت مكرر سویا در یك مزرعه گرهگ‌های موجود در ریشه این گیاه قادر به ذخیره‌سازی مقادیر متنابهی از ازت هوا می‌باشند و علاوه بر ازت مورد نیاز گیاه 200-180 كیلوگرم ازت نیز به خاك بیافزایند. البته در صورت مصرف بی‌رویه كود ازت، میزان پرتئین دانه افزایش و درصد روغن آن كاهش خواهد یافت.بیماری:

پوسیدگی ذغالی: یكی از مهمترین بیماری‌های شایع سویا است كه سبب خسارت شدیدی به مزارع سویا شده و عملكرد را شدیداً كاهش می‌دهد و عمدتاً در مراحل آخر رشد گیاه خود را نشان داده و با خشكانیدن بوته‌ها، سبب رسیدگی زودتر كاذب گیاه می‌شود، به شكلی كه غلاف‌ها ظاهراً رسیده به نظر می‌رسند، ولی دانه‌ها پر نشده و وزن دانه شدیداً كاهش می‌یابد.

قارچ عامل این بیماری ماكروفومینا می‌باشد. مشخص شده كه با توجه به این كه این قارچ در خاك باقی می‌ماند، در صورت بروز تنش خشكی، معمولاً این قارچ فعال شده و آثار خسارت ظاهر می‌شود. برای مبارزه با این بیماری باید از بروز تنش خشكی در سویا جلوگیری نمود.

سویا دارای انواع بیماری‌های قارچی باكتریایی و ویروسی می‌باشد. بوته‌میری، لكه برگی‌ها، سوختگی‌های برگی، سفیدك سطحی و بیماری لكه ارغوانی در این منطقه بیشتر شایع می‌باشد.

از بیماری‌های باكتریایی معمولاً سوختگی‌های باكتریایی، خشكیدگی و پژمردگی باكتریایی مشاهده می‌شود كه برای مبارزه با آن با ناقلین آن از جمله شته‌ها مبارزه كرد و از انواع ویروسی می‌توان ویروس موزائیك سویا را نام برد.

آفات:

1. تریپس: این آفت ریز و كوچك از مرحله 2 برگی شدن به گیاه حمله می‌كند و برای مبارزه با آن از سم متاسیستوكس استفاده می‌كنیم.
2. لاروهای كرم غوزه و كارادرینا: كه از مرحله 8-5 برگی شدن به گیاه حمله نموده و برای مبارزه با آن از سموم نواكرون و لاروین استفاده می‌شود.
3. عسلك و كرم غوزه كه در مراحل بعدی رشد سویا نیز دیده می‌شوند و برای مبارزه با آنها از سموم نواكرون و آدمیرال استفاده می‌كنیم.

البته اگر تداخل نسل در مزرعه پیش بیاید، یعنی در یك زمان حالت‌های مختلفی از سیكل زندگی حشره مشاهده شود، مجبوریم از سموم ضربتی مثل رانیتول استفاده نماییم.

برداشت:

برداشت سویا زمانی صورت می‌گیرد كه برگ‌های آن كاملاً ریخته و پاییزین غلاف آنها كاملاً زرد و خشك شده باشد. در ایران از 4 رقم موجود غیر از گرگان 3 كه بلند قد و چندشاخه است و با كمباین قابل برداشت است، كشاورزان با تحمل هزینه‌های بالا بوته‌ها را از قسمت سطحی با دست درو می‌كنند. هنگام برداشت رطوبت دانه بایستی كمتر از 15% باشد، ولی به منظور انبارداری طولانی بایستی رطوبت به 13% و كمتر از آن برسد.

طرح‌های در دست اجرا در ایستگاه تحقیقاتی عراقی محله:

در مدت 10 روز حضورم در بخش دانه‌های روغنی (سویا)، سعی كردم مطالبی در مورد سویا، طریقه كاشت، داشت و برداشت بدست آورم، ولی در زمان حضور من بیشتر كارهای سویا تمام شده بود و روزهای آخر برداشت محصول بود.

در اولین روز به اتفاق آقای مهندس مهقانی كه ایشان به مدت 2 سال به صورت امریه مشغول همكاری بودند و روزهایذ آخر خدمت مقدس سربازی ایشان بود و در قسمت دانه‌های روغنی بخصوص سویا فعالیت می‌كردند. در این روز كارگران آماده برداشت سویا بودند كه در روز قبل مشخص شده بود كه كدام كرت برداشت شود. با آمدن مهندس مهقانی كار شروع شد:

بوته‌های مربوط به هر كرت را جداگانه برداشت كرده و یك نفر اطلاعات مربوط به آنها را نوشته و آنها را توسط نخی می‌بست تا با هم قاطی نشوند. وقتی كه بیشتر كرت‌ها را برداشت كردند، كمباین مخصوص (دروكن سویا) در كنار هر كرت آمده و جداگانه سویاها را می‌كوبید و دانه‌ها را داخل كیسه ریخته دوباره مشخصات مربوطه را نوشته و به داخل انبار انتقال می‌دادند.

طریقه برداشت در طرح‌های آزمایشی بدین ترتیب بود كه بیشتر كشت‌ها به صورت چهار ردیف انجام می‌گیرد، چون ماشین كاشت چهار ردیفه بود. در هنگام برداشت ردیف اول و ردیف چهارم، برداشت نمی‌شود و 2 ردیف وسطی را برداشت می‌كنند. در دو ردیف وسط نیز بوته‌های اول و آخر را برداشت نمی‌كند، به عنوان شاهد در مزرعه باقی می‌ماند.

در روز بعد با خانم مهندس رییسی آشنا شدم. ایشان نیز بر روی دانه‌های روغنی از جمله سویا تحقیق می‌كردند. ایشان كارهای خود را برای بنده تشریح كردند. مراحل مختلف كار برای معرفی رقم جدید را توضیح دادند. بیشتر كارهای انجام شده بر روی سویا با ارقام مختلف بیشتر ارقام برداشت شده بود و چند رقمی كه باقیمانده، به خاطر دیررسی بودن گیاه می‌باشد.

ایشان طریقه تشخیص دو رقم سویا، از جمله گرگان 3 و D.P.X را به من گفتند. تشخیص از روی رنگ كرك‌ها می‌باشد. كرك در رقم گرگان 3، سفید می‌باشد، ولی در D.P.X كرك‌ها طلایی هستند. همچنین از روی دانه نیز می‌توان تشخیص داد. ناف دانه گرگان 3 سفید بوده، ولی D.P.X سیاه می‌باشد. تعداد غلاف در D.P.X بیشتر از گرگان 3 می‌باشد. گرگان 3 بیشتر به صورت خوابیده دیده می‌شود. وزن هزار دانه گرگان 3، بیشتر از D.P.X است.

الف: كاشت

تاریخ مناسپب كاشت:

نتایج بدست آمده در استان نشان می‌دهد مناسبترین تاریخ كاشت گندم در شرایط دیم، اوای1ل تا اواسط آذرماه و در شرایط آبی در طول آذرماه می‌باشد. تاخیر در تاریخ كاشت، كاهش قابل ملاحظه‌ محصول را دربر دارد. اگرچه این كاهش عملكرد با افزایش میزان بذر قابل جبران نیست. لیكن با توجه به مدت زمان تاخیر در كاشت، اضافه نمودن بذر مصرفی تا اندازه‌ای از افت بیشتر عملكرد جلوگیری خواهد نمود. به ازاء هر روز تاخیر در كاشت بایستی حدوداً 1-7/0 كیلوگرم بذر به مقدار توصیه شده اضافه نمود.

میزان بذر مصرفی:

مناسبترین تراكم بذر بر مبنای 350 بذر در مترمربع و با توجه به وزن هزار دانه برای ارقام اصلاح شده منطقه بین 150-130 كیلوگرم در هكتار با استفاده از خطی كارهای معمول و ردیفكار پرسی می‌باشد. چنانچه كشت به روش دست‌پاش و یا با استفاده از كودپاش‌ها صورت گیرد، میزان بذر مصرفی 180 كیلوگرم در هكتار می‌باشد.

عمق مناسب كاشت بذر:

عمق مناسب كاشت بسته به شرایط آبی و دیم بین 4 تا 7 سانتیمتر متغیر است.

ب: داشت

مصرف كودهای شیمیایی:

به طور كلی برای مصرف كودهای شیمیایی بهتر است نسبت به تجزیه خاك مزرعه اقدام نمود. در صورت عدم امكان انجام آزمون خاك برای عناصر پرمصرف مقادیر كودی ذیل در كشت گندم آبی توصیه می‌گردد. 250-150 كیلوگرم اوره در هكتار در زمین‌هایی كه بافت خاك سبك می‌باشد، مصرف آن در مراحل قبل از كاشت، پنجه‌زنی، ساقه رفتن و تشكیل سنبله توصیه می‌شود و در زمین‌هایی كه دارای بافت سنگین می‌باشند، در مراحل قبل از كشت، پنجه‌زنی و ساقه رفتن بكار می‌رود.

100-75 كیلوگرم در هكتار كود سوپر فسفات تریپل كه قبل از كشت با شخم زیر خاك گردد (لازم به یادآوری است كه مصرف كودهای فسفاته بهتر است با انجام آزمون خاك صورت گیرد). 150-100 كیلوگرم سولفات یا كلرور پتاسیم در هكتار هنگام كشت با شخم زیر خاك گردد. از كود كلرور پتاسیم می‌توان به صورت سرك نیز استفاده نمود. در زمین‌های شور مصرف سولفات پتاسیم بر كلرور پتاسیم ارجحیت دارد.

سولفات روی 35 كیلوگرم در هكتار، سولفات منگنز 20 كیلوگرم در هكتار و سولفات آهن 75 كیلوگرم در هكتار، قبل از كاشت با شخم زیر خاك گردد. یادآوری می‌گردد بعد از مصرف كودهای میكرو در خاك این كودها نبایستی حداقل 3 سال مصرف شوند.

محلول‌پاشی با كود میكروی كامل با غلظت سه در هزار در سه مرحله، اوایل پنجه‌زنی، تولید ساقه (ظهور دومین گره) و ظهور خوشه (بعد از گلدهی) انجام می‌گیرد. بهتر است محلول پاشی هنگام عصر یا صبح زود هنگامی كه هوا خنك و وزش باد وجود ندارد، انجام گیرد و زمین نیز دارای رطوبت كافی باشد.

توصیه‌های مهم كودی برای گندم دیم

اوره 125-75 كیلوگرم در هكتار، سوپرفسفات تریپل 75-50 كیلوگرم در هكتار، سولفات پتاسیم 100-75 كیلوگرم در هكتار، سولفات روی 20 كیلوگرم در هكتار، سولفات منگنز 10 كیلوگرم در هكتار و سولفات آهن 40 كیلوگرم در هكتار.

لازم به ذكر است كه مصرف كودهای فسفاته در شرایط دیم حتماً با آزمون خاك همراه باشد، زیرا مزارعی كه خاك آنها بیشتر از حد بحرانی تعیین شده، فسفر داشته باشد، مصرف این كودها نه تنها اضافه عملكردی را سبب نخواهد گردید، بلكه حذف عناصر ریزمغذی به ویژه روی را مختل می‌نماید.

مراحل مختلف آبیاری گندم

در مناطق كوهپایه، 1 تا 2 تن نوبت آبیاری در اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه، بخش مركزی استان 2 تا 3 نوبت آبیاری در اواخر اسفند، اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه، حاشیه رودخانه اترك، 3 نوبت آبیاری در اواخر اسفند، اواسط فروردین و نیمه اول اردیبهشت ماه می‌باشد.

در اراضی شور به منظور بهره‌گیری مناسب‌تر از آب، ایجاد زه‌كش و استفاده از ساب سویلر و ریپر توصیه می‌گردد.

كنترل علف‌های هرز

عمده‌ترین علف‌های هرز باریك برگ مزارع گندم منطقه یولاف وحشی، فالاریس، چچم و دم روباه كشیده می‌باشند كه می‌توان از سموم علف‌كش ایلوكسان و گراسپ به میزان 5/2 لیتر در هكتار در مراحل 2 تا 4 برگی تا اوایل پنجه‌زنی استفاده نمود.

همچنین می‌توان از علف‌كش تاپیك به میزان 6/0 تا 8/0 لیتر در هكتار برای كنترل علف‌های هرز یولاف وحشی، فالاریس، چچم و دم‌روباهی كشیده از ابتدا تا انتها پنجه‌زنی گندم استفاده نمود.

مهمترین علف‌های هرز پهن برگ یكساله مزارع گندم شامل شلمی، پنیرك، كنگر وحشی، گل گندم و علف‌ هفت‌بند می‌باشد كه می‌توان از سموم علف‌كش گرانستار به میزان 20-15 گرم در هكتار از مرحله دو برگی تا اواخر ساقه‌دهی گندم استفاده نمود. همچنین می‌توان از علف‌كش ترفوردی (2.4.D) نیز به میزان 5/1-1 لیتر در هكتار برای كنترل علف‌های هرز پهن برگ یكساله و چندساله نیز استفاده نمود.

برداشت محصول

مناسب‌ترین زمان برداشت گندم توسط كمباین، موقعی است كه رطوبت دانه حدود 12-10 درصد باشد و به اصطلاح دانه گندم زیر دندان شكسته شود.

برداشت دیرتر از موعد سبب می‌گردد كه به واسطه رشد سریع علف‌های هرز تابستانه در داخل مزارع گندم، به هنگام برداشت رطوبت دانه افزوده گردد كه این امر در نهایت كاهش كیفیت محصول را به دنبال خواهد داشت.

آفات مهم گندم

سوسك سیاه گندم (زابروس):

این آفت در مرحله پنجه زدن، به خصوص در اراضی دیم استان به بوته‌های گندم خسارت وارد می‌كند. خسارت اصلی مربوط به لارو این آفت می‌باشد كه روزها را در زیر خاك به سر برده و به هنگام غروب به سطح خاك می‌آید و برگ گندم را گرفته و به داخل تونل خود در زیر خاك برده و از آن تغذیه می‌نماید.

بهترین راه مبارزه با این آفت، تناوب زراعی است. روش دیگر، ایجاد بستری نامناسب در سطح خاك جهت تخم‌ریزی آفت است كه این كار با شخم تابستانه عملی است. در مبارزه شیمیایی می‌توان از سموم سوین به میزان 5/1-1 كیلوگرم در هكتار یا لاروین به میزان 5/0 كیلوگرم در هكتار استفاده نمود.

لارو سیمی (Agriotes):

این آفت به خصوص در مناطق دیم از ریشه‌های اصلی و فرعی گندم تغذیه نموده و تا مرحله پنجه‌زدن خسارت به بوته‌ها و در نتیجه سبب كاهش تراكم بوته می‌گردد.

سوسك برگخوار لما:

این آفت در اوایل بهار با تخم‌ریزی بر روی بوته‌های گندم از طریق حشره كامل و لارو آن سبب ایجاد خسارت می‌شود.

بیماری‌های مهم گندم

مساعد بودن شرایط محیطی برای عوامل بیماری‌زا (درجه حرارت معتدل، رطوبت بالا و بارندگی فراوان) ‌از یك طرف و گستردگی و تنوع محصولات زراعی در استان گلستان موجب شده تا آفات و بیماری‌های مختلفی باعث وارد آوردن خسارات كمی و كیفی به محصول گردد. از جمله مهمترین بیماری‌های گندم در این استان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

سفیدك سطحی یا پودری گندم:

عامل آن Erysiphe graminis است. این بیماری بیشتر در شرایط خنك و مرطوب به صورت پودر یا كپك سفید تا شیری رنگ روی برگ‌ها، غلاف ساقه و خوشه ظاهر می‌شود و از مرحله دوبرگی تا زمان خمیری موجب آلودگی می‌شود. برای كنترل آن استفاده از ارقام مقاوم یا نیمه مقاوم، رعایت تراكم مناسب یا كمتر در مناطق آلوده، آبیاری مناسب و در صورت گسترش بیمرای در مزارع در مواردی كه ارقام كاملاً حساس كشت شده‌اند، همراه با كنترل كمپلكسی از بیماری‌ها می‌توان مبارزه شیمیایی با سمومی مانند تیلت (5/0 تا 1 لیتر در هكتار) انجام داد.

بیماری سپتوریوز برگ گندم:

عامل آن Septoria tririca است كه در شرایط گرم و مرطوب به شدت گسترش پیدا می‌كند. علائم آن به صورت لكه‌های قهوه‌ای رنگ كه دانه‌های ریز سیاه رنگ (باریاپیكنید قارچ) روی این لكه‌ها ظاهر می‌شود. این لكه‌ها كم‌كم بزرگ و كل برگ را منهدم خواهد كرد. این بیماری بیشتر روی غلاف برگ و پهنك برگ ظاهر و گسترش پیدا می‌كند. برای كنترل آن استفاده از ارقام مقاوم، تناوب زراعی و در صورت حساسیت شدید رقم كشت شده و مساعد بودن شرایط محیطی و گسترش آن در مزرعه به همراه كمپلكسی از بیماری‌ها می‌توان اقدام به مبارزه شیمیایی (با سم تیلت به میزان یك لیتر در هكتار) یا آلتو به میزان 5/1 تا 1 لیتر در هكتار نمود.

رقم تجن به لحاظ سازگاری و پتانسیل عملكرد بالا در مناطق مختلف استان گلستان از وضعیت مطلوبی برخوردار است.

رقم زاگرس مناسب‌ترین رقم مناطق دیم می‌باشد كه علاوه بر این، ارقام كوهدشت و تجن از سازگاری مطلوبی در مناطق دیم برخوردارند.

ارقام شیرودی و اترك از پتانسیل عملكرد و سازگاری مطلوبی برخوردار می‌باشند. اما به جوانه‌زنی روی خوشه قبل از برداشت حساس بود، لذا توصیه می‌شود در مناطق كه دارای آب آبیاری مطمئن بوده و از بارندگی و رطوبت نسبی كمتری برخوردار است، كشت گردند.

من در تحقیق غلات متاسفانه فقط به مدت 5 روز توانستم حضور پیدا كنم. البته قبلاً نیز در زمان حضور در تحقیق‌های دیگر از اطلاعات و تجربیات مهندس كلاته و همكاران قسمت غلات استفاده كرد. جناب مهندس كلاته یكی از زحمتكش‌ترین محققینی می‌باشد كه بطور جدی در تحقیق غلات به خصوص گندم نا فعالیت می‌كنند و موی خود را با گندم سفید كرده‌اند و خیلی اطلاعات مفید و پرارزشی داشتند كه بنده تا جایی كه می‌توانستم، از گفته‌ها و تجربیات ایشان و دیگر همكاران وی استفاده كردم.

اولین تحقیق و آزمایش مهندس كلاته، مربوط به مناطق كوهستانی می‌شد. ایشان و همكارانش برای اینكه بتوانند یك رقم مناسب برای مناطق كوهستانی ارائه دهند، در یكی از مناطق كوهستانی به نام دوزین شروع به كشت گندم كردند. البته من نتوانستم به همراه این گروه به آنجا بروم.

آزمایش‌هایی كه مربوط به قسمت تكثیر بود، در دوزین علی‌آباد و چهارباغ شاه كوه انجام می‌دادند. یكی دیگر از آزمایشات به نام آزمایشات بین‌الملل بود كه در داخل ایستگاه انجام دادند . در اوایل آذرماه این كار انجام شد.

آزمایش دیگر به نام كلكسیون بذر، كشت نسل‌های مختلف گندم از F1 تا F7 بود.

یكی از آزمایشات داخل ایستگاه تكثیری خود مهندس و همكاران می‌باشد كه برای اجرای این آزمایشات، ابتدا زمین را آماده كرده و شخم می‌زنند. سپس نقشه را داخل زمین پیاده می‌كنند، زیرا در این آزمایشات فقط از هر نمونه مقداری می‌كارند. به همین خاطر زمین را به كرت‌ها و ردی،‌هایذ كوچك تقسیم می‌كنند و شروع به كشت می‌كنند.

جناب مهندس كلاته و مهندس آبرودی برای رسیدن به یك رقم جدید در طی چند سال زحمت فراوانی می‌كشند تا اینكه از چند دانه به چندین دانه و پس از كشت چند سال به مقداری بذر دست یابند تا بتوانند در صورت مفید بودن و سازگاری با منطقه، آن را به تولید انبوه رساند. البته این آزمایشات را فقط در سطح استان انجام نمی‌دهند، بلك در سطح كشور انجام می‌دهند تا بدانند كه آیا این رقم جدید فقط با استان ما سازگاری دارد یا اینكه در سایر استان‌ها نیز سازگاری دارد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:01 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی ساختمان 15 واحدی(شركت ساختمانی عمار گنبد)

گزارش كارآموزی ساختمان 15 واحدی(شركت ساختمانی عمار گنبد)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 376 کیلو بایت

تعداد صفحات : 20

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی ساختمان 15 واحدی(شركت ساختمانی عمار گنبد) در 20 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مشخصات فنی عمومی ساختمان 1

تاسیسات 3

سقت كاری و نازك كاری 5

كلیاتی در مورد عایقكاری رطوبتی 6

مراحل مختلف اجرای عایق كاری 7

آماده كردن سطح كار 9

اندود داخلی با ملات گچ و خاك و گچ كشته پرداختنی 9

كف سازی بر روی زمین 10

كف سازی بر روی طبقات 10

كف سازی سرویس ها در طبقات 10

كاشی كاری 11

پوشش كف با موزاییك 11

پوشش كف با سرامیك در سرویس ها 12

نماسازی 13

استانداردهای در و پنجره فلزی 15تاسیسات :

یکی از مهمترین قسمتهای هر ساختمان که مطابق نیازهای افراد طراحی می شود مطابق با محاسبات طراح و نیازمصرف کننده تعداد قطر لوله ها مشخص می شود .

سیستم گرمایش این ساختمان شوفاژ بوده و برای لوله های شوفاژ لوله هایی از جنس آهن استفاده می شود و برای لوله های آبرسانی از لوله های پلاستیکی استفاده شد .

سیستم فاضلاب این تحقیق از سبتیک استفاده شده ، طول سبتیک 24 متر و عرض آن 6 متر می باشد . به ارتفاع 85/2 متر سطح کاملا مسطح . ارتفاع گودال حفر شده بوسیله دوربین نقشه برداری که در یک سطح صاف دوربین تراز کرده سپس شاخص را در گودال قرار داده اختلاف سطح را محاسبه می کنیم . سپس دیواره آنرا به منظور جلوگیری از ریزش خاک 7 ردیف بلوک چینی و سپس به ارتفاع 10 سانتی متر داخل گودال را مخلوط سنگریزه می ریزند تا برای پوشش مگر آماده شود . ( ضخامت مگر 5 سانتی متر می باشد . بعد از اجرای سبتیک را به 3 قسمت تقسیم نموده .

قسمت اول تمامی آب و فاضلاب به سیستم منتقل شده بعد از آن وارد قسمت دوم شده که در آنجا ذرات جامد ته نشین و در قسمت سوم آب موجود وارد چاه جذبی تعبیه شده می گردد این سیستم بخاطر اینکه وزن زیادی از یک سیال را تحمل می کند آرماور گذاری شده تمامی لوله های تاسیساتی اعم از فاضلاب و غیره از داخل داکت عبور داده و لوله فاضلاب با شیب مناسب وارد سبتیک می شود .

تاسیسات مکانیکی شامل :

1- لوله کشی آب سرد و گرم

2- لوله های شوفاژ یا تهویه مطبوع

3- شبکه فاضلاب و آب باران و نحوه اتصالات

4- مسیر و مشخصات کانال های تهویه یا کولر

5- شبکه لوله کشی موتور خانه

6- مسیر و مشخصات سیم کشسی برق – تلفن – آنتن و...

7- سیم کشی موتورخانه و تعیین مشخصات تابلوهای برق و محل نصب آنها .

سفت کاری:

اصولا به اجرای اسکلت بندی ساختمان مربوط می شود که شامل پی سازی ، دیوار چینی ، عایق کاری ، اسکلت بندی و ستون ، تیرریزی و اجرای سقف شیب بندی و...

نازک کاری:

شامل کارهایی از قبیل اندودها ، سفید کاری ، کاشی کاری ، سنگ نما ، فرش کف، موزاییک و نقاشی و در و پنجره ، شیشه ، لوله کشی نصب ادوات برقی و مکانیکی و...کلیات در مورد عایق کاری رطوبتی :

1- سطح زیر عایق کاری باید صاف وتمیز باشد بنابراین زیر عایق را با ضخامت حداقل 2 سانتی متر با یک قشر ملات ماسه سیمان بصورت لیسه ای اندود می نماییم . عایق کاری بام بجای اندود ماسه سیمان از یک یا چند لایه آسفالت نرم به ضخامت 2 سانتی متر استفاده می نماییم.

2- عایق کاری بر روی سطوح مرطوب نم دار مجاز نیست .

3- هنگام بارندگی نباید عایق کاری کرد .

4- بکار بردن میخ برای نصب ورق ها ممنوع می باشد .

اندود عبارت است از روکشی بر روی دویار های داخلی وخارجی و همچنین زیر سقف ها بوسیله ملات کشیده می شود که به دلایل زیر انجام می گیرد .

الف: تسطیح ناهمواری دیوار و زیر سقف

ب: آماده کردن سطوح برای نقاشی

پ: جلوگیری از اسکان حشرات در دیوار و سقف

ت: محافظت از دیوار در برابر نفوذ رطوبت و سایر عوامل که موجب فرسودگی دیوار می شوند .

حالت خمیری ملات تاثیر زیادی در سهولت کار برده وبراحتی اندود کاری دارد بطوری که ملات در کمچه و ماله گیر کرده به راحتی روی کار پخش می شود .عایق كاری :

-در محل هایی كه عایق كاری در بیش از یك لایه انجام می گیرد لایه های متوالی بایستی عمود قرار بگیرد .

- ورق های عایق بایستی حداقل به اندازه 10 سانتی متر با یكدیگر همپوشانی داشته و با قیر كاملا بچسبد.

-عایق كاری روی دیوار در پایین تر از سطح زمین ( دیوار با خاك در تماس باشد )

عایق كاری با قیر و گونی :

1- در دمای كمتر از 4 درجه سانتی گراد انجام نگیرد .

2- به قیر بیش از 177 درجه سانتی گراد حرارت نبیند چون خواص قیر كاهش می یابد

3- قیر تا هنگامی كه گرم استفاده شود .

عایق روی كرسی چینی ( پی ):

پس از انجام كرسی چینی و همچنین لبه های قائم را به ارتفاع حداقل 20 سانتی متر اندود ماسه سیمان لیسه ای كشیده سپس قیرگونی می شود . در جاهایی كه روی قیر و گونی آجرچینی صورت می گیرد اندود ماسه سیمان لیسه ای روی قیرگونی كشیده شود .

مراحل اجرای عایق بام :

1- پس از اجرای سقف با استفاده از بتن سبك پشت بام شیب بندی می شود كه 1 تا 3 درصد به سمت ناودان ها می باشد .

پوشش کف با پاراکت در اتاق ها

ابعاد پاراکت 4×30×30 سانتی متر و نوع دیگر به طول 12 تا 5/16 سانتی متر و عرض 2 تا 5/2 سانتی و ضخامت 8 میلیمتر است این لایه ها را بوسیله چسب با فشار به یکدیگر می چسبانند . در زیرسازی کف اتاق ها در پاکت از عایق کاری استفاده می شود . پوشش کف در این ساختمان از سرامیک بوده که مراحل ان مانند پوشش کف در موزاییک است با این تفاوت که بندها را در سرامیک با دوغاب پر می کنند .

نماسازی

ملات مورد استفاده در نماسازی باید دارای استحکام زیادی باشد و پیوستگی و یکپارچگی اجزای متشکله تعیین شود . تمام خطوط قائم ها باید شاقولی و یکنواخت باشد لنگهایی که برای در پوش دیوار و قرنیز روی دیوار با قسمت بیرونی کف پنجره و قطایر آن ها باید نبت به سطح دیوار دارای پیش آمدگی بوده وشیاری به فاصله 2 سانتی متر از لبه زیرین سنگ بعنوان آبچکان در ان ایجاد شود و سنگهای نما باید در محل خود طوری نصب شوند که فاصله خالی مابین پلاکهای سنگ و بنای پشت آن از 2 سانتی متر کمتر نشود و فضای خالی یاد شده با دوغاب سیمان پر می شود.

سنگهای استفاده شده در نما بدون ترک بود و مقاومت در برابر یخبندان را داشته باشد .

نصب سنگهای پلان به دو روش صورت می گیرد .

1- استفاده از قلابهای فلزی (scope)

2- استفاده از مفتولهای فلزی که در داخل سنگ پلاک شیارهایی را ایجاد می کنند سپس داخل آن مفتولهای گالوانیزه قرار می دهند . که این مفتولها مابین سنگ و دیوار در داخل ملات محکم می شود . در نماسازی این ساختمان از سنگهای تراورتن استفاده شده به این ترتیب که بعد از سفت کاری و شیار بر روی آن ملات به ضخامت 3 سانتی متر بر روی سفت کاری پهن می کنیم و سنگ تراورتن را به روی ملات قرار میدهیم در آخر دوغاب را پشت سنگها می ریزیم .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:01 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه

گزارش كارآموزی حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 396 کیلو بایت

تعداد صفحات : 40

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی حسابداری دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه در 40 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه

با توجه به رشد روزافزون جمعیت جامعه انسانی و فعالیتهای اقتصادی آن در سالهای اخیر نیاز به حسابداری در رشته‌های مربوط به آن را در جامعه‌ای امروزی به یك مسئله جدی مبدل ساخته است و صاحب‌نظران را برآن داشته كه در مورد توسعه و گسترش این حرفه بااهمیت فكر اساسی نمود و تلاش پرثمری را در این مورد ارائه نمایند هدف ما از این كارآموزی یادگیری حرفه حسابداری به صورت علمی و آشنایی دانشجویان با طرز روابط و رفتار قوانین سازمان‌ها و مؤسسات می‌باشد. و تا به هنگام ورود دانشجویان به بازار كار بتوانند با اعتماد به نفس كافی عمل نمایندفصل اول

آشنایی كلی با مكان كارآموزی
تاریخچه سازماندانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه در تیرماه سال 1372 با سعی و تلاش فراوان مسئولات شهر شروع بكار نمود فعالیت آموزشی این واحد عملاٌ از مهر ماه 1373 با پذیرش 175 نفر دانشجو در رشته تحصیلی زراعت و اصلاح نباتات و 52 نفر در رشته كاردانی كامپیوتر آغاز گردید.

فعالیتهای ساختمانی این دانشگاه در سال 1375 شروع و با فضای به وسعت 7200 متر مربع در مهرماه 1377 مورد بهره‌برداری قرار گرفت زمان اندكی نگذشت كه این واحد با پیگیری‌های مستمر رئیس سابق واحد آقای دكتر رجایی با تلاشهای شبانه‌روزی خود بال و پر گسترده و با 13 رشته و با فضای آموزشی بیش از 7760 متر مربع و بالغ بر 36 نفر عضو هیئت علمی تمام وقت خدمات علمی و فرهنگی خود را ارائه نمود.

در حال حاضر این واحد دانشگاهی با دارا بودن دو سایت مجهز به شبكه كامپیوتری و با ازمایشگاههای مجهز 13 رشته دایر و 7 رشته در حال تأمین و بیش از 1500 نفر دانشجوی خواهر و برادر به یكی از واحدهای دانشگاهی مطرح تبدیل شده است.هدف و وظایف اساسی دانشگاه

هــدفپرورش استعدادها و انتقال و پیشبرد دانش از طریق آموزش و پژوهش علمی و ترویج و توسعه علوم به منظور تأمین و تجهیز نیروی انسانی متعهد و متخصص جهت رفع نیازهای مشروع جامعه.وظایف اساسی دانشگاه- بالابردن سطح اطلاعات علمی مردم در زمینه‌های مختلف.

- گسترش مرزهای دانش از طریق تبادل‌نظر با مراكز و منابع علمی داخلی، خارجی و بین‌المللی.

- تعمیم و توسعه آموزش علمی در اجرای بند 3 اصل سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

- تربیت دانش‌آموختگان و متخصصان متعهد خدمت به جمهوری اسلامی.

- تأمین خودكفایی در علوم و فنون صنعت و كشاورزی و بهداشت و درمان و سایر رشته‌ها.

- تربیت نیروی انسانی آگاه و معتبر از میان مردم كلیه مناطق كشور بویژه مردم مناطق محروم به منظور جذب خدمت در آن مناطق در جهت رفع محرومیتهای موجود.

- انجام پژوهشهای علمی در زمینه‌های مختلف علوم و فنون.

- كاستن از تعهدات در زمینه آموزش عالی و پژوهش‌های علمی.

- جلب هرچه بیشتر مشاركت و همكاری و همیاری مردم در زمینه آموزش عالی و تربیت متخصص و محقق.

- اعمال و اجرای سیاست عدم مركزیت در آموزش عالی و پژوهش.

- فراهم ساختن زمینه حداكثر بهره‌وری از علما و فقها و استادان دانشگاهها و سایر متخصصان و كارشناسان در امور آموزشی و پژوهشی در سرتاسر كشور.

- و تألیف كتب و نشریات در زمینه‌های مختلف اسلامی، ادبی، علمی و فنی.

- ارائه خدمات علمی و پژوهشی به بخش‌های مختلف اعم از دولتی و خصوصی.خدمات دانشگاه آزاد میانهدانشگاه آزاد اسلامی فرآیند تولید نداشته و فعالیتش بصورت خدماتی می‌باشد. به اینصورت كه پس از امتحان كنكور دیپلمه‌های رشته‌های مختلف پس از پذیرفته‌ شدن در رشته‌های موجود در دانشگاه ثبت نام نموده و بعد از تحصیل در مقطع كاردانی (حدود دو سال) و كارشناسی (چهارسال) در این دانشگاه فوق دیپلم یا كارشناس شناخته شده و بعنوان متخصص می‌تواند در جامعه به فعالیت مشغول شوند بیش از ده رشته پذیرش دانشجو دارد.نوع خدمات و شرح مختصری از فرآیند خدماتیالف- خدمات آموزشی: تعداد رشته‌های موجود در مقطع تحصیلی.

1- حسابداری (كاردانی – پیوسته و ناپیوسته)

2- كامپیوتر (كاردانی – پیوسته و ناپیوسته)

3- كشاورزی (كارشناسی)

4- اقتصاد كشاورزی (كارشناسی)

5- اقتصاد صنعتی (كارشناسی)

6- اقتصاد بازرگانی (كارشناسی)

7- ادبیات (كاردانی)

8- دینی و عربی (كاردانی)

9- معماری(كاردانی)

10- تكنولوژی و تولیدات گیاهی (كاردانی)

11- الكترونیك (كاردانی)

- تأمین كانون فارغ‌التحصیلان و دفتر فرصتهای شغلی.

- جذب یا استخدام استادان متعهد و متخص و اعطای بورسیه برای دوره‌های تحصیلی.

- استفاده از طرح سربازی مشمولان متخصص.

- توفیق چشمگیر فارغ‌التحصیلان در دوره‌های تحصیلی و احراز مشاغل در بخشهای مختلف اقتصادی جامعه.

- اجرای متمركز ثبت نام – انتخاب واحد و حذف و اضافه – صدور تیم‌های دانشجویی با استفاده از طرح توسعه شبكه كامپیوتری.ب – امور دانشجویی1- ارائه غذای گرم برای بیش از 600 نفر دانشجویان یا اساتید یا پرسنل.

2- تأمین هشت باب ساختمان خوابگاه خواهران و سه باب برای برادران.

3- تأمین تمامی وسایل رفاهی موردنیاز دانشجویان ساكن در خوابگاه.

4- دایر نمودن بوفه در محوطه دانشگاه.

5- فراهم نمودن كارتهای نیم‌بها جهت استفاده از استخر و ...

6- اجاره دادن سلف سرویس و شركت‌ تعاونی دانشجویان.ج – تربیت بدنی.1- برگزاری مسابقات كشتی دانشگاه ازاد اسلامی سراسر كشور.

2- برگزاری مسابقات تنیس روی میز منطقه.

3- برگزاری مسابقات والیبال و فوتبال داخل سالن.

د- امور مالی.1- وصول چك دانشجویان.

2- وام اعطائی به دانشجویان.

3- و غیره.

دریافتهادریافتهای نقد و یا مستقیم و دریافتهای غیرنقدی یا غیرمستقیم یا همان چك كه این خود به دو قسمت تقسیم می‌گردد. وصول چك و برگشت چك، دریافتها: هر شركت و یا مؤسسه‌ای یك نوع درآمدهایی دارند كه دانشگاه آزاد نیز درآمدهایش با توجه به شهریه تأمین می‌شود به این ترتیب كه: وقتی كه دانشجویی برای ثبت نام مراجعه می‌كند و تمام مراحل ثبت نام را انجام می‌دهد در قسمت آخر به امور مالی دانشگاه یعنی اپراتور حسابداری دانشگاه مراجعه می‌كند تا شهریه خود را واریز نماید دانشگاه آزاد میانه برای شهریه دانشجویان در سال 81 قانون جدیدی برای دانشجویان خود در نظر گرفت كه دانشجویان با توجه به آن قانون شهر خود را پرداخت نمایند.

اول: دانشجویان ترم اول باید شهریه خود را به طور مستقیم یا نقدی پرداخت نمایند دوم: دانشجویان ترم دوم و بالاتر می‌توانند نصف شهریه خود را به طور مستقیم یعنی نقد و بقیه را بطور غیرمستقیم یعنی در دو عدد چك بپردازند البته باید متذكر شویم كه دانشجویان می‌توانند از صندوق رفاه دانشجویان وامی را از دانشگاه برای تأمین شهریه خود بردارنند همچنین می‌توانند برای كمتر كردن و كاهش دادن هزینه شهریه از ریاست دانشگاه تخفیف بگیرند وقتی كه دانشجویان برای پرداخت شهریه به اپراتور حسابداری مراجعه می‌كنند اپراتور حسابداری با توجه به ترم اول و دوم یا ترمهای بالاتر آنها را ثبت‌نام می‌كند اپراتور حسابداری ضمن ثبت نام باید توجه داشته باشد به چك‌ها و فیشهای كه در اختیار دارد دانشجویان را ثبت نام می‌كند باید حتماً شماره فیش، تاریخ و همچنین شماره تاریخ چك‌ها باید حتماً ثبت شود اپراتور حسابداری وقتی دانشجویان را ثبت‌نام كرد برگ انتخاب واحد آنها را Print می‌كند كه این قسمت با توجه به برنامه‌های آموزش و مالی انجام می‌گیرد كه این Print در سه نسخه می‌باشد كه نسخه اول را اپراتور حسابداری برمی‌دارد و نسخه دوم را به آموزش و نسخه سوم در اختیار خود دانشجو قرار می‌گیرد البته باید متذكر شویم كه اپراتور حسابداری حتماً باید هر سه برگ را امضاء كند. اپراتور حسابداری هر روز در آخر وقت اداری تمامی Printهای دانشجویان را در اختیار امور مالی قرار می‌دهد در قسمت امور مالی تنظیم‌كننده اسناد شهریه آنها را با توجه به رشته و فیش‌هایشان جدا می‌كند و سند موردنظر یعنی سند شهریه را می‌زند كه در ثبت‌نام، ثبت سند فوق را می‌زند كه بصورت زیر می‌باشد. سپس بانك و اسناد دریافتنی را بدهكار و شهریه كاردانی و كارشناسی را بتانكار می‌كند در ضمن ثبت سند فوق زمانی است كه بدهكار یا بستانكار و یا تخفیف و غیره را دانشجو نداشته باشد وقتی كه سند زده شده توسط تنظیم‌كننده اسناد شهریه امضاء شده و همراه با چك‌ها و فیش‌ها و Printها به رسیدگی كننده تحویل داده می‌شود رسیدگی كننده بعد از اینكه اسناد شهریه را با توجه به چك‌ها و فیش‌هایشان بررسی نموده چك‌ها را برداشته و اسناد شهریه را به مدیر مالی ارائه می‌دهد البته رسیدگی‌كننده بعد از امضاء و مهر به شخص مدیر مالی می‌دهد و بعد از امضاء و بررسی مدیر مالی به معاونت مالی دانشگاه تحویل داده می‌شود و زمانی كه سند به قسمت امور مالی تحویل داده می‌شود البته با امضاء و تائید رئیس دانشگاه، این اسناد توسط مسئول بایگانی می‌شود و دفتر روزنامه و كل و بانك نیز از روی آن نوشته می‌شود.
بررسی شرح وظایف رشته كارآموزوظایفی كه در دانشگاه آزاد میانه در قسمت حسابداری به عهده اینجانب بود به قرار زیر می‌باشد.

1- بایگانی

2- نوشتن دفتر روزنامه و كل

3- مغایرت

1- اولین وظیفه‌ای كه در قسمت حسابداری به عهده اینجانب بود بایگانی كردن اسنادی بود كه توسط تنظیم‌كننده اسناد زده می‌شد و بعد از اینكه سندها امضاء شده و رسیدگی لازم انجام شد به قسمت بایگانی داده می‌شد كه اسناد موردنظر را طبق شماره سند و تاریخ آنها در زونكن گذاشته و بایگانی می‌كردم.

2- دومین وظیفه من نوشتن دفتر روزنامه و كل بود كه وقتی اسناد بایگانی می‌شد آنها را به ترتیب شماره سند وارد دفتر روزنامه می‌كردم و بعد از روی دفتر روزنامه به دفتر كل منتقل می‌كردم. دفتر روزنامه دفتری است كه در اول سال مالی با مهر و امضای دارایی و اداره ثبت اسناد پلمپ شده و دارای ارزش قانونی می‌باشد در دفتر روزنامه نباید تا حدالامكان قلم‌خوردگی باشد و لاك زدن هر چیزی كه موجب پاك شدن ارقام می‌شود در این دفتر غیرقانونی است. در مورد اشتباهی كه ممكن است رخ دهد. باید با زدن قلم قرمز روی عدد یا نوشتن صحیح آن در بالای سطر اشتباه را برطرف كرد.

3- سومین وظیفه‌ای كه بعد از وظایف بالا به عهده اینجانب گذاشته شد وارد كردن مبلغ فیشها و چك‌ها بود كه فیشها در قسمت دریافتها براساس شماره حساب، شماره سریال و تاریخ‌شان و چك‌ها را نیز در قسمت پرداختها براساس شماره حساب و شماره چك‌ وارد می‌كردیم.

باید متذكر شویم كه حتماٌ نام اشخاص در هر دو قسمت پرداختی و دریافتی درج شود.

در دانشگاه آزاد اسلامی واحد میانه طبق مقررات و آیین‌نامه در هر ماه در قسمت حسابداری وظیفه دارد تا یك صورت مغایرت بانكی از سه حساب بانكی دانشگاه تنظیم و تهیه نماید.

اما چون دانشگاه میانه با سه بانك ملی مركزی و بانك ملی شعبه امام و بانك كشاورزی حساب دارد هر ماه برای هر كی از این حسابها صورت مغایرت تهیه و تنظیم می‌كند در اول یك صورت حساب از بانك توسط حسابداری دریافت می‌شود و سپس صورتحساب دریافتی توسط یكی از حسابداران دانشگاه با صورتحساب دانشگاه مطابقت داده و هر گونه اشتباه یا كسری ثبت را به معاون حسابداری اطلاع می‌دهد. تا برای رفع آن اقدامات لازم انجام بگیرد و یك نكته مهم این است كه در دانشگاه میانه چنانكه گفته شد هر ماه یك صورت مغایرت تهیه و هر كدام از آنها را بعد از بررسی كامل به قسمت بایگانی اسناد و مدارك حسابداری فرستاده می‌شود.امور در دست اقدام دانشگاه آزاد اسلامی – واحد میانه- ایجاد یك باب ساختمان چهار طبقه به مساحت 2292 متر مربع جهت خوابگاه خواهران.

- آماده سازی قسمت ورودی دانشگاه، ایجاد فضای سبز و همچنین محوطه سازی سایت اصلی دانشگاه.

- گسترش ساختمانهای جدید برای دانشجویان.

- استخدام كارمندان جدید برای جلوگیری از كمبود نیروی كاری

- مجهز كردن كتابخانه برای استفاده هرچه بیشتر دانشجویان از منابع.

- افزایش ظرفیت سلف سرویس فعلی دانشگاه.

- خرید زمین‌های زراعی برای دانشجویان رشته زراعت.
برنامه‌های آینده دانشگاه آزاد- تلاش برای جذب استادان مجرب برای دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی میانه، از شهرها و استانها برای كلیه رشته‌ها.

- تلاش و كوشش برای آوردن كارشناسی برای رشته‌های كاردانی به گفته رئیس دانشگاهی قبلی.

- آوردن رشته‌های فنی و مهندسی جدید به دانشگاه.

- گسترش هرچه بیشتر ساختمان و ایجاد خوابگاه برای دانشجویان.

- محوطه‌سازی اطراف ساختمان آموزشی دانشگاه.

- تلاش برای تأسیس گلخانه با اهداف پژوهشی و اقتصادی.

- تأسیس ایستگاه هواشناسی درجه سه با اهداف پژوهشی و آموزشی دانشگاه.

شرح وظایف رشته كارآموزیهمانطوری كه قبلاً ذكر شد حسابداری یكی از مهمترین بخشهای این مؤسسه می‌باشد كه هدف آن سامان دادن به امور مالی و اداری و جلوگیری از سوء‌استفاده‌های اشخاص می‌باشد مهمترین وظایف این بخش دادن اطلاعات مفید برای مقامات بالا و خدمت بیشتر به قشر دانشجویان می‌باشد این رشته نیاز مبرم به كارشناسی حسابداری دارد كه تحت نظارت سازمان مركزی می‌باشد تا به نحوه احسن این بخش فعالیت نماید من در آغاز با رضایت مسئولین محترم قسمت امور مالی كارآموزی خود را در قسمت امور مالی یا همان قسمت حسابداری كه مرتبط با رشته تخصصی خودم بود آغاز كردم كارآموزی به علت اینكه دو واحد عملی می‌باشد پس باید حضور متسمر و فعال در مكان كارآموزی داشته باشم مدت كارآموزی در حدود دویست و چهل ساعت در حدود چهل روز می‌باشد من از اولین روزی كه كارآموزی خودم را در دانشگاه آزاد اسلامی – واحد میانه آغاز كرده‌ام از ساعت هفت و سی دقیقه صبح تا ساعت چهارده و سی دقیقه مشغول بكار می‌باشم چون یكی از عوامل مؤثر در دوره كارآموزی حضور به موقع در محل كارآموزی و رعایت نظم و ترتیب و همكاری با كاركنان این قسمت می‌باشد، چون زمانی كه كارآموزی من در این دانشگاه آغاز شد زمانی بود كه ثبت نام شروع شد به همین دلیل من اولین كار و فعالیت خود را با جدا كردن چك‌های مربوط به دانشجویان آغاز كردم بطوری كه چك‌های ارائه شده از طرف دانشجویان را از هم جدا كرده و نام و نام خانوادگی آنها را در پشت چكها یادداشت می‌كردم كه طبق قانون دانشگاه امسال هر یك از دانشجویان فقط می‌توانستند برای ثبت نام از دو فقره چك استفاده كنند از فعالیتهای دیگر من در دوره كارآموزی مرتب كردن اسناد و مدارك همراه ضمیمه می‌باشد نحوه ایجاد سند در قسمت امور مالی به این ترتیب است كه هزینه‌هایی كه برای اداره مصرف می‌شوند هزینه‌هایی هستند كه برای اداره وسایل موردنیاز خریداری می‌شوند مثل: كامپیوتر، لوازم التحریر و غیره: برای تهیه كردن وسایل موردنیاز دانشگاه ابتدا باید درخواست كننده كالا فرم و یا برگ درخواست كالا را پر كند بعد از اینكه فرم را پر كردند فرم موردنظر را اول درخواست‌كننده كالا و دوم مدیر قسمت موردنظر و معاون اداری و مالی امضاء می‌كند برگه را به انبار تحویل می‌دهند اگر كالای موردنظر در انبار وجود داشت انباردار كالا را به درخواست كننده كالا تحول می‌دهد و اما اگر وجود نداشت برگه درخواست كالا را ضمن امضاء ریاست واحد به تنخواه‌گردان می‌دهند تنخواه‌گردان ضمن استعلام كردن كالا ما آنرا در صورت وجود به پایین‌ترین قیمت خریداری شده برگه رسید كالا را به انبار داده و به امور مالی تحویل می‌دهد تنخواه‌گردان اگر از دانشگاه پیش‌پرداخت گرفته بود بقیه هزینه را می‌گیرد ولی اگر پیش‌پرداخت نگرفته بود فاكتورهای خریداری لیستی تهیه كرده و به معاون اداری و مالی تحویل می‌دهد معاون اداری و مالی طبق فاكتورهای موردنظر چك صادر می‌كند و همراه دستور پرداخت به قسمت امور مالی فرستاده می‌شود تا توسط تنظیم‌كننده اسناد هزینه سند زده می‌شود وقتی كه سند زده شد و توسط تنظیم‌كننده امضاء شد خص رسیدگی كننده و سپس مدیر مالی و بعد معاون اداری و مالی تحویل داده می‌شود تا معاون اداری و مالی می‌فرستد و ایشان سند را به قسمت امور مالی می‌فرستند تا ضمن بایگانی، دفاتر روزنامه و كل و بانك نیز نوشته شود بعد از فرستاده شدن سند به قسمت امور مالی كارآموزان یا شخص كه مسئول بایگانی می‌باشد سند ما را به همراه ضمیمه‌ای كه باید به سند پیوست شود پیوست داده شده و در مكان‌های مخصوص بایگانی قرار می‌گیرد تا هر موقع كه ایجاد شكل شد با برداشتن آن شكل از بین برود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:01 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی پسـت فشار قوی نیروگاه(اداره برق پاسداران)

گزارش كارآموزی پسـت فشار قوی نیروگاه(اداره برق پاسداران)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 104 کیلو بایت

تعداد صفحات : 41

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی پسـت فشار قوی نیروگاه(اداره برق پاسداران) در 41 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده........................................................................................ 7

فصل اول

ویژگی های شرکت.......................................................................... 9

محدوده ی شرکت........................................................................... 9

خط مشی شرکت.......................................................................... 10

فصل دوم:

چارک شرکت توزیع نیروی برق........................................................ 15

پست فشار قوی نیروگاه................................................................... 16

تقسیم بندی پست های فشار قوی......................................................... 16

طرح های مختلف پست فشار قوی خارجی.............................................. 24

شینه بندی پست............................................................................ 26

حفاظت ترانسفورماتور................................................................... 27

فصل سوم

کلیدهای فشار قوی........................................................................ 32

انواع کلیدهای فشارقوی................................................................... 32

مورد استعمال سکسیونر.................................................................. 33

انواع مختلف سکسیونر................................................................... 34

انتخاب سکسیونر از نظر نوع مشخصات................................................ 35

کلید قابل قطع زیر بار.................................................................... 36

استعمال سکسیونر قابل قطع زیر بار.................................................... 37

کلید قدرت................................................................................. 39

انواع کلیدهای قدرت...................................................................... 40

منابع....................................................................................... 43
فهرست اشکال

نقشه ی میمیک............................................................................ 26

رله حفاظت دیفرانسیلی................................................................... 27
چارک شرکت توزیع نیروی برق شمال شرق........................................... 15

مشخصات سکسیونر قابل قطع زیر بار.................................................. 38

از پست‏های برق جهت رساندن انرژی الکتریکی از نیروگاه ها به محل های مصرف استفاده می شود.

پست‏های فشار قوی از لحاظ ساختمان به دلایل مختلفی از جمله متغییر بودن ولتاژ از KV1 تا KA380 و بالاتر، جریان نامی مختلف از KA10 تا KA15 و متنوع بودن نوع قطع و وصل کلید ها، مختلف بودن نوع شینها ،محل نصب و مورد استعمال آن متنوع و مختلف است. پست‏های فشار قوی را می‏توان بطور کلی به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد.

کلید ها وسیله ارتباط سیستمهای مختلف هستند و باعث عبور و یا قطع جریان می‏شوند. کلید ها باید به نوعی انتخاب شوند که بتوان آنها را در بدترین شرایط جوی براحتی بکار انداخت. شین ها (بخصوص وقتی از سیم استفاده می‏شود) و نقاط اتکای آنها (مقره و پایه ها) باید در مقابل تغییرات درجه حرارت و عوامل جوی پایدار و مقاوم باشند. بار برف را تحمل کنند و در اثر سرمای شدید خیلی کشیده نشوند و در درجه حرارت زیاد و در زیر اشعه مستقیم آفتاب (80 درجه سانتی گراد) زیاد شل و آویزان نگردد. کلیدهای فشار قوی را می‏توان بر حسب وظایفی که به عهده دارند به انواع مختلفی تقسیم کرد.

1- کلید بدون بار یا سکسیونر

2- کلید قابل قطع زیر بار یا سکسیونر قابل قطع زیر بار

3-کلید قدرت یا دیژنکتور

بدین ترتیب باید کلید فشار قوی در مقابل اثرات دینامیکی و حرارتی جریآن‏ها مقاوم باشد. البته برای اینکه ساختمان کلید ساده‏تر و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه باشد ، اغلب استقامت الکتریکی و دینامیکی و حرارتی کلید را توسط دستگاه‏های حفاظتی تا حدودی محدود می‏کنند.


به منظور بهره برداری از تأسیسات توزیع برق در راستای سیاستهای اقتصادی دولت در سال 75 شرکت توزیع نیروی برق تهران به 5 شرکت تقسیم شد. شرکت توزیع نیروی برق شمال شرق یکی از این 5 شرکت است. مناطق شمیران ، پاسداران، تهراتپارس، نارمک، دماوند، و ناحیه برق لواسانات را تحت پوشش قرار داده است.

ویژگی های شرکتمحور اصلی سیاست گذاری این شرکت در راستای بهبود کیفیت و افزایش بهره وری و تأمین رضایت مشترکین بر اساس نظام کیفیت مطابق با استاندارد ایزو در تمام زمینه های خدماتی ، اداری و اجرایی نهاده شده است.

کلیه فعالیت های شرکت از جمله نگهداری و بهره برداری از تأسیسات و تجهیزات شبکه در محدوده عملیاتی تحت پوشش و نیز فروش انشعاب برق به متقاضیان جدید و ارائه خدمات به مشترکین پس از واگذاری انشعاب برق در قالب قراردادهای 5 گانه که در ابتدای هر سال با شرکت برق منطقه ای تهران منعقد می‏گردد صورت می گیرد.

محدوده شرکتمحدوده ی تحت پوشش شرکت با وسعتی معادل 5806 کیلومتر مربع حوزه ی وسیعی از شمال شرق استان و تهران بزرگ است که در بخش تهران بزرگ از شمال به دامنه های البرز و از غرب به بزرگراه مدرس و چمران و از جنوب به خیابان دماوند محدود می‏گردد. و در بخش نواحی شهرستآن های دماومند فیروزکوه رودهن و لواسانات را شامل می‏شود.

از این رو مشاهده می‏گردد مناطق تحت پوشش شرکت شامل موقعیت های حساس و سیاسی اجتماعی نظیر پادگآن ها و صنایع نظامی از یک سو موقعیت های تحت جغرافیایی مانند مناطق بسیار سرد سیر فیروزکوه از سوی دیگر می باشد.

از کل مساحت 5806 کیلومتر مربع محدوده شرکت، منطقه ای به وسعت 657 کیلومتر مربع آن فعال و بقیه به وسعت 5149 کیلومتر مربع غیر فعال می باشد.

وضعیت موجود منطقه برق پاسداران تا ابتدای سال 86این منطقه توسط 8 پست فوق توزیع که 6 پست آن مشترک با مناطق و شرکت های برق دیگر است و از طریق 56 فیدر 20 کیلو ولت تغذیه می‏شود . منطقه برق پاسداران با 35 کیلو متر مربع وسعت و 31 پست فشار متوسط هوایی و 443 پست فشار متوسط زمینی (عمومی) و 37 پست زمینی اختصاصی عهده دار خدمات رسانی به 190779 مشترک در منطقه تحت پوشش خود می باشد. لازم به ذکر است طول شبکه فشار متوسط در این منطقه به 370.5 کیلومتر و طول شبکه صنعت به 890.7 کیلومتر می رسد.خط مشی شرکتشرکت توزیع نیرو برق شمال شرق تهران انحصار ارائه خدمات را درمحدوده عملیاتی خود و در سطوح ولتاژ مشخص شده به عهده دارد. جلب رضایت مشترکین و برقراری انشعاب برق متقاضیان از طریق توسعه ، اصلاح و بهره برداری بهینه از شبکه توزیع نیرو برق و کاهش اتلاف انرژی در زمان خاموشی ها هدف اصلی این شرکت می باشد.

بدین منظور شرکت از نیروی انسانی کارآزموده استفاده نموده و فعالیت های خود را ضامن رعایت دقیق اصول مهندسی و ایمنی ، با انجام طراحی های لازم به منظور توسعه و بهینه سازی و اصلاح شبکه های توزیع نیروی برق منطبق بر نیازمندی های استاندارد نظام تضمین کیفیت iso9001 سازماندهی می نمائیم.

برنامه ریزی و تدارک شیوه های مناسب ارتباطی برای جلب مشارکت کلیه کارکنان و بهسازی منابع انسانی در جهت بهبود مستمر کیفیت فعالیت ها از موضوعات راهبردی شرکت است. حصول اطمینان از این که خط مشی در تمامی سطوح سازمان درک شده به اجرا در آمده و حفظ می‏شود و نیز تداوم نشام تضمین کیفیت به عهده مدیر عامل شرکت می باشد.

به طور کلی اهداف شرکت های توزیع برق و در واقع زیر مجموعه های آن که شامل مناطق برق می باشد ، خدمات میانی مطلوبی یعنی تأمین برق مطمئن و پایدار از نظر سطح ولتاژ و جریان مناسب می باشد.

واحد های داخل هر منطقه شامل بهره برداری – خدمات مشترکین- اداری و مالی و پشتیبانی می‏باشد که در رأس همه آنها مدیر منطقه است.

معاونت پشتیبانی منطقه شامل پرسنلی است که کار تهیه طرح های تأمین برق و نیز طراحی مروبط به گزارش های بهره برداری منطقه که شامل سوختن کابل ها و فیوزها و سایر تجهیزات برق می باشد.

علاوه بر اینها گزارش اولیه درخواست برق که از واحد خدمات مشترکین به این واحد ارجاع می‏شود و کارشناسان با مراجعه به محل نحوه تأمین برق را مشخص می کنند.

هر سال در فصل تابستان یعنی یک بار و در واقع اوج مصرف مشترکین بارگیری از پست‏های 20 کیلو ولت و فیدرهای فشار ضعیف انجام گرفته که مسئولیت برنامه ریزی و تحویل برگه های بارگیری و نهایتاً ورود اطلاعات به نرم افزار enox به عهده این واحد می باشد.

نرم افزار مذکور مرتبط به سامانه 121 بوده یعنی کلیه اطلاعات از طریق این نرم افزار توسط سامانه 121 کنترل می‏شود. و از روی گزارشهای این نرم افزار تجزیه و تحلیل بر روی شبکه و نهایتاً پیش بینی یک ساله انجام می گیرد. که خوراک کار یک ساله منطقه میباشد.پست فشار قوی خارجی (پست خارجی):

کلیه دستگاه ها و وسایل پست فشار قوی شامل شین و سیم و ترانسفورماتور و مقره و کلید ها و قفسه های فرمان و غیره که در محوطه باز (آزاد) نصب می شوند،تحت تأثیر تمام عوامل جوی از قبیل حرارت ، برودت ، باران ، برف ، باد ، طوفان و حتی گرد و خاک و آلودگی شدید قرار می گیرند و لذا باید از یک کیفیت خاصی برخوردار باشند.

کلید ها باید به نوعی انتخاب شوند که بتوان آنها را در بدترین شرایط جوی براحتی بکار انداخت.شین ها (بخصوص وقتی از سیم استفاده می شود) و نقاط اتکای آنها (مقره و پایه ها) باید در مقابل تغییرات درجه حرارت و عوامل جوی پایدار و مقاوم باشند. بار برف را تحمل کنند و در اثر سرمای شدید خیلی کشیده نشوند و در درجه حرارت زیاد و در زیر اشعه مستقیم آفتاب (80 درجه سانتی گراد) زیاد شل و آویزان نگردد.

در سیمها آلومینیومی باید توجه داشت که در محل اتصال و ارتباط آنها با فلزات دیگر مثل برنز و مس بخصوص در موقع مرطوب شدن ایجاد کروزیون الکترولیتی نکند ، لذا باید حتما از بست ها و ترمینالهای مخصوص (Alcu) استفاده شود.دکلها و قفسه های فرمان و تمام وسائل فولادی دیگر نیز باید در مقابل زنگ زدگی و خوردگی و پوسیدگی حفاظت شوند. در داخل قفسه های فرمان باید هوا جریان داشته باشد ، بدون اینکه قطرات آب باران در آن نفوذ کند.

اگر تغییرات درجه حرارت و رطوبت هوا بحدی باشد که باعث عرق کردن و مرطوب شدن داخل قفسه فرمان می شود ، باید داخل قفسه های فرمان را با سیمهای حرارتی 100 تا 250 وات بر متر مکعب گرم نگهداشت. این سیمهای حرارتی باید بطور دائم و یا حداقل در مواقعی که قفسه زیر بار نیست و خودبخود در اثر عبور جریآن های مختلف گرم نمی شود به برق وصل باشند.دریچه ها و هوا کش های قفسه باید دارای توری خیلی ریز باشد تا از ورود حشرات بداخل قفسه جلوگیری کند.

تهیه و نصب وسائل فشار قوی (طول ایزولاتورها و مقره ها و فاصله شین ها و غیره) باید با توجه به ارتفاع محل نصب از سطح دریا صورت گیرد. زیرا استقامت الکتریکی عایق ها بین دو نقطه زیر فشار بستگی به خواص هوای اطراف آن (تراکم و رطوبت هوا) دارد و چون تراکم هوا در ارتفاعات کم است . لذا استقامت الکتریکی هوا نیز در ارتفاعات کم می شود.این اثر ارتفاعات از 1000 متر به بالا کاملا محسوس است.از این جهت برای تعیین فاصله عایقی در ارتفاع از ضریبی بنام ضریب بلندی K استفاده می شود. شکل 3 این ضریب را بر حسب ارتفاع از سطح دریا نشان می دهد. بطور تقریبی می توان گفت که استقامت الکتریکی عایق در هر صد متر اضافه ارتفاع در حدود 1.5% کم می شود.

مثلا اگر اختلاف سطح نامی شبکه و تاسیسات یک پست فشار قوی KV24 باشد ، تمام دستگاه های فشار قوی این پست در حالت عادی و نرمال اختلاف سطح ضربه ای 125Us = و اختلاف سطح مؤثر متناوب 55Up= را تحمل می کند . به عبارت دیگر دستگاه های 24 هزار ولتی با این ولتاژ در آزمایشگاه ها آزمایش می شوند.

حال اگر قرار باشد این دستگاه ها با همین ولتاژ در ارتفاع 3000 متری نصب شوند باید استقامت الکتریکی آنها :

KV157 = 0.8/125Us=

KV 69 = 0.8/125 Up=

باشد. یعنی عایق دستگاه ها در موقع آزمایش در آزمایشگاه ، که حتما در ارتفاع کمتری از 1000 متر از سطح دریا قرار گرفته است باید تحمل و استقامت الکتریکی بیشتری از آنچه نرم شده است داشته باشد . یا اینکه از دستگاه هایی که برای ولتاژ بیشتر ساخته شده اند استفاده کرد. بدین معنی که پس از بدست آوردن ضریب بلندی K اختلاف سطح نامی را براین ضریب تقسیم کرد و اختلاف سطح نامی جدید را بدست آورد و دستگاه های الکتریکی را با در نظر گرفتن اختلاف سطح جدید انتخاب نمود.

KV 30 = 0.8/ 24UH = Un/k =

لذا می توان گفت که برای شبکه و تاسیسات 24 هزار ولتی که در ارتفاع 3000 متر از سطح دریا نصب می شوند باید حتما از دستگاه های سریKV 30 استفاده نمود.

جدول شماره 1 استقامت الکتریکی دستگاه های الکتریکی فشار قوی (ایزولاتور) را در سری های مختلف نشان می دهد.

در این جدول ایزولاتور دسته A مربوط به فاصله باز بین تیغه های سکسیونر و سکسیونر قابل قطع زیر بار و و پایه فیوز و فاصله سیم ها و شین های شبکه با یکدیگر می باشد و ایزولاتور دسته D مربوط به ترانسفورماتور خشک و ترانسفورماتور ولتاژ و خازن قدرت است.

ایزولاتور دسته F مربوط به ایزولاتور ها و پایه های دستگاه های فشار قوی و ترانسفور ماتور های جریان می باشد.

پست‏های فشار قوی خارجی نیز باید همانند پست‏های داخلی در مقابل تماس سهوی ، توسط نرده ، توری و یا درب فلزی با ارتفاع 1800 میلی متر حفاظت شوند.حداقل فاصله این حفاظ تا دستگاه های زیر فشار در جدول 2 داده شده است.اگر در پستهای فشار قوی خارجی قسمتی از ایزولاتور در محدوده حفاظت شده داخل شده باشد باید اطراف ایزولاتور برای جلوگیری از برق زدگی و تماس سهوی با دیواره آهنی یا توری و یا درب توری که حداقل دارای ارتفاع 1800 میلیمتر است مسدود و محصور گردد. برای اینکه حمل و نقل و جابجا کردن وسایل و ابزار مورد نیاز در محوطه پست فشار قوی مواجه با خطر برق زدگی نگردد باید فاصله نزدیکترین نقطه دستگاه در حال انتقال زیر ولتاژ از فاصله C که در جدول 2 داده شده در هر شرایطی از 500 میلیمتر کمتر نشود. البته چون این فواصل در زمستان موقعی که زمین پوشیده از برف است کمتر می شود بهتر است این فواصل با رعایت ارتفاع برف قدری بزرگتر انتخاب شود.

1- نصب دستگاهها:دستگاههای فشار قوی مخصوص هوای آزاد و پست‏های خارجی طبق سری N ساخته می شوند. یعنی دارای ایزولاتور بلند و با مسیر طویل جریان خزنده می باشند.

ایزولاتورها و پایه ها بهتر است از چینی ساخته و دارای لعابی از جنس شیشه به رنگ قهوه ای یا تیره باشند . در مناطق با هوای آلوده و کثیف و یا مناطق اطراف کارخانجات بخصوص کارخانجاتی که با ذغال سنگ کار می کنند و دودزا هستند و همینطور مناطق با مه غلیظ و زیاد بهتر است از مقره های با مسیر جریان خزنده طولانی تر استفاده شود (مقره های مخصوص هوای مه آلود ).

سکسیونرها و دیژنکتور ها و ترانسفورماتورهای اندازه گیری در ارتفاعی از سطح زمین نصب می شوند که احتیاج به نرده و حفاظ نداشته باشند . بطوریکه فاصله قسمت زمین شده ،این دستگاهها از 2300 میلیمتر کمتر باشد .

در کنار هر خط خروجی و یا هر حوزه یک قفسه فرمان (تابلوی فرمان )قرار می گیرد . این تابلو شامل کلیه وسائل و تمام کلیدهای مربوط به فرمان از محل و ترمینالهای لازم و وسائل خبری و نشاندهنده است .مورد استعمال مورد سکسیونر:همانطور که گفته شد اصولا سکسیونر وسائل ارتباط دهنده مکانیکی و گالوانیکی قطعات و سیستمهای مختلف می‏باشند و در درجه اول بمنظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی بکار برده می‏شوند که در حالت قطع یا وصل ، محل قطع شدگی یا چسبندگی بطور واضح و آشکار قابل رویت باشد. یعنی در هوای آزاد انجام گیرد.

از آنجا که سکسیونر باعث بستن یا باز کردن مدار الکتریکی نمی‏شود ، برای باز کردن و بستن هر مدار الکتریکی فشار قوی احتیاج به یک کلید دیگری خواهیم داشت بنام کلید قدرت که قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز کند و سکسیونر وسیله‏ای است برای ارتباط کلید قدرت به شین و یا هر قسمت دیگری از شبکه که دارای پتانسیل است . لذا طبق قوانین متداول الکتریکی جلوی هر کلید قدرتی از KV1 به بالا و یا در هر دو طرف ، د ر صورتیکه آن خط از دو طرف پتانسیل می‏گیرد ، سکسیونر نصب می‏شود.

برای جلوگیری از قطع و وصل بیموقع و یا در زیر بار سکسیونر ، معمولا بین سکسیونر و کلید قدرت چفت و بستی(مکانیکی یا الکتریکی) به نحوی برقرار می‏شود که با وصل بودن کلید قدرت نتوان سکسیونر را قطع و وصل نمود.انواع مختلف سکسیونر

سکسیونر را می‏توان از نظر ساختمان به انواع زیر تقسیم نمود:

1- سکسیونر تیغه‏ای:

این سکسیونر که برای ولتاژهای تا KV30 بصورت یک پل و سه پل ساخته می‏شوند دارای تیغه یا تیغه‏هایی هستند که در ضمن قطع کلید عمود بر سطح افقی‏(در سطح محور پایه‏ها) حرکت می‏کنند و در بالای ایزولاتور قرار می‏گیرند.

2- سکسیونر کشوئی:

سکسیونر کشوئی برای کیوسک یا قفسه هایی که دارای عمق کم هستند بسیار مناسب است. در این سکسیونر تیغه متحرک در موقع قطع در امتداد خود (در امتداد سطح افقی یا عمود بر سطح محور پایه‏ها) حرکت می کند و بدین جهت فضای اضافی برای تیغه در حالت قطع از بین می‏رود.

3- سکسیونر دورانی:

سکسیونر دورانی که برای ولتاژهای خیلی زیاد بخصوص KV60 و KV110 ساخته می‏شود و بجای یک تیغه بلند و یک کنتاکت ثابت دارای دو تیغه متحرک و دورانی می‏باشد که با برخورد آنها بهم ارتباط الکتریکی برقرار می‏شود.

در این نوع کلید حرکت تیغه‏ها به موازات سطح افقی یا عمود بر سطح محور پایه‏ها انجام میگیرد و دارای این مزیت است که با کوچک بودن طول بازوی تیغه فاصله هوائی لازم بین دو تیغه بوجود می‏آید و چون تیغه‏ها با گردش پایه‏ها باز و بسته می‏شوند ، عوامل خارجی مثل فشار باد ، برف و غیره نمی‏تواند باعث وصل بی‏موقع آن گردد . یا بعلت یخ‏زدگی کنتاکت‏ها در زمستان احتیاج به نیروی اضافی برای باز کردن آنها نیست.

سکسیونر دورانی بصورت یک فاز ساخته می‏شود و بسته به نوع شین بندی شبکه سه تای آن بصورت متوالی در کنار هم یا بطور سری پشت سر هم در شبکه سه فاز نصب می‏گردد. تمام قطبها توسط اهرم و میله بطور مکانیکی بهم متصل و مرتبط می‏شوند و دارای فرمان واحد می‏باشند که معمولا کمپرسی و در حالت اضطراری دستی است.

هر یک از سکسیونرهای یک فاز دارای دو پایه عایقی قابل گردش می‏باشند که تیغه‏ها در روی آنها نصب شده است. بطوریکه در موقع قطع و وصل سکسیونر پایه‏ها حول محور خود در جهت خلاف یکدیگر به اندازه 90 درجه می‏چرخند و باعث قطع یا وصل کنتاکت‏ها می‏شوند.

4- سکسیونر قیچی‏ای:

سکسیونر قیچی‏ای برای فشارهای زیاد و خیلی زیاد بسیار مناسب است زیرا بعلت اینکه کنتاکت ثابت آن را شین یا سیم هوائی تشکیل می‏دهد احتیاج به دو پایه عایقی مجزا از یکدیگر که در فشار قوی باعث بزرگی ابعاد وسنگینی وزن آن می‏شود ندارد و فقط شامل یک پایه عایقی است که چنگک یا تیغه قیچی مانند کنتاکت دهنده روی آن نصب می‏شود و با حرکت قیچی مانندی با شین یا سیم هوائی ارتباط پیدا می‏کنند .

در شکل سمت چپ حرکت قیچی در ضمن بسته شدن در لحظات مختلف مشخص شده است.انتخاب سکسیونر از نظر نوع و مشخصات :

انتخاب سکسیونر از نظر نوع فقط بستگی به شکل و طرز قرار گرفتن شین ها و شمش بندی شبکه و محلی که باید سکسیونر در آنجا نصب شود دارد .

مشخصات سکسیونر بستگی به مشخصات فنی و الکتریکی شبکه دارد .

همانطور که گفته شد سکسیونرها باید در مقابل حرارت ناشی از عبور جریان عادی و اسمی و جریان اتصال کوتاه ، کوتاه مدت و نیروی دینامیکی جریان اتصال کوتاه و بخصوص جریان ضربه ای استقامت کافی داشته باشند . سکسیونر در حالت باز باید عایق خوب و مطمئنی برای پتانسیل بین تیغه و کنتاکت ثابت هر فاز و با زمین باشد .

لذا مشخصات مهم یک سکسیونر که گویای مشخصات فنی و استقامت الکتریکی و دینامیکی آن می‏باشد عبارتند از :

1- ولتاژ نامی Un

2- جریان نامی In

3- جریان اتصال کوتاه ضربه ای مجاز Is

4- جریان اتصال کوتاه ، کوتاه مدت Ith

(معمولا بمدت 1 تا 3 ثانیه ).

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:00 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی پروژه ساختمانی 110 واحدی

گزارش كارآموزی پروژه ساختمانی 110 واحدی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 52 کیلو بایت

تعداد صفحات : 32

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی تحقیق ساختمانی 110 واحدی در 32 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان صفحه

سپاسگزاری 1

مقدمه 2

معرفی تحقیق 3

مطالعات ژئوتكنیك 3

فونداسیون تحقیق 4

آب پاشی روی بتن مگر 6

طرح اختلاط و بتن ریزی 6

ویبره 8

عمل آوری و نگه داری بتن 10

ستون 10

تیرها 13

ژوئن 16

میلگردهای تقویتی 16

اجرای كنسول(Slab ) 16

بتن ریزی 17

اجرای پله 18

آجر چینی 19

دیوار دو جداره 20

نعل درگاه 20

سقف كاذب 21

تاسیسات 22

مطالعات ژئوتكنیك 23

اهداف و كاربردمطالعات ژئوتكنیك 24

هدف از تست های آزمایشگاهی 24

شناسایی ساده خاك 24

نمونه گیری 26

آزمایش نفوذ استاندارد (SPT ) 27

آزمایشهای خاك 29

حدود اتربرگ 29

الف) تعیین حد روانی خاك(Liquid-limit ) 29

ب) تعیین حدخمیری خاك 30

آزمایش دانه بندی خاك 31

الف ) دانه بندی توسط الك 32

ب) هیدرومتری( رسوب سنجی ،ته نشینی مواد) 33

آزمایش چگالی خاك(gs ) 34

آزمایش تك محوری 34

آزمایش برش مستقیم 37

مقدمه :

وجودمسكن و سرپناه مهمترین ركن اساسی هر جامعه بشری می باشد ، امروزه رشد چشمگیری در ساخت و ساز در شهرها می بینیم .

آیا این ساخت و سازها همگی اصولی می باشند وا گر ساختمانی اصولی بنا نشود چه در اثر یك حادثه طبیعی و یا غیر طبیعی ، خسارت های جانی ومالی در پی خواهدداشت .

درمحیطهای آكادمیك همچون دانشگاه بیشتر به بررسی مسائل تئوریك می پردازند و لی در اجرا وعمل مسائل مختلف و متفاوتی مطرح است .

دوره كارآموزی فرصت مناسبی برای بكار گیری آموخته های تئوری در اجرای آشنایی و كسب تجربه می باشد .

معرفی تحقیق :

تحقیق ساختمانی 110 واحدی سازمان همیاری شهرداریهای استان مازندران :

این واحدهای مسكونی درحال ساخت ، واقع در كمربندی امیركلا جنب ام ارآی بوده و شامل 2 بلوك شمالی و جنوبی در ساختمان های 7 طبقه در زمینی به مساحت 5400 متر مربع شروع به ساخت شده است.

البته 50 درصد( 2700 مترمربع ) از این زمین به احداث بنا اختصاص داده شده است .

این مجتمع بزرگ مسكونی دارای چندین فروشگاه وبانك و امكانات رفاهی دیگر بوده و یك لابی و سالن اجتماعات نیز برای این طرح در نظر گرفته شده است .

مطالعات ژئوتكنیك :

در ابتدا پس از پاكسازی زمین محل احداث ساختمان و تعیین بر تحقیق محل گودبرداری را با رنگ ریزی مشخص می نمایند . سپس شروع به گودبرداری كرده وتا ارتفاع مورد نظر خاكبرداری می نمایند .

در این تحقیق طبق آیین نامه مطالعات ژئوتكنیك انجام گرفته و پس از بررسی خاك محل و سطح نوسانات آب زیر زمینی ، نظر بر این قرار گرفت كه برای كاهش سطح آب زیر زمینی از چاه های زهكش استفاده نمایید كه در زیر فونداسیون این ساختمان ها چاه هایی به قطر 25 سانتی متر حفر شده است و در درون آن ها از سنگ های درشت دانه و مخلوط استفاده شده و سپس بر روی این چاه ها یك فیلتر ماسه تهیه شده و سپس بتن مگر را بر روی آن می ریزند .

هرگاه فشار آب منفذی و سطح آب زیر زمینی دچار افزایش گردیده بوسیله این چاه ها فشار را كاهش داده و آب را در كناره های ساختمان به سمت بیرون هدایت نمود.

فونداسیون تحقیق:

سیستم پی این سازه به صورت پی نواری بوده و ارتفاع پی این تحقیق 80سانتی متر
می باشد . پس از اتمام گودبرداری بوسیله رنگ ریزی محل قرار گیری بلوك های ساختمانی مشخص می شود . برای جلوگیری از ریزش خاك اطراف پی و قالب بندی پی ، از بلوك چینی استفاده شده است . برای این كه بلوك های سیمانی در یك راستای موازی و یا در راستای رنگ ریخته شده قرار بگیرند و بوسیله ریسمان كار آن ها راتنظیم می كنند پس از دیورا چینی حد فاصل قسمت هایی كه نیاز به بتن ریزی داشته به اتمام رسید . پس از پاكسازی محل ، شروع به ریختن بتن مگر ( بتن نظافت ) می كنند این بتن ریخته شده در كف پی بتنی است با عیار سیمان پایین ( عیار kg/m3 150) كه جهت تراز بندی كف پی و همچنین محافظت بتن پی از رطوبت و جلوگیری ازتماس مستقیم فونداسیون با خاك استفاده می گردد .و ضخامت آن 10 سانتی متر می باشد . طبق نظر مشاوره و طراح از میلگردهای مختلف استفاده شده است . این میلگردها در دوشبكه اجرا شده و برای حفظ پوشش میلگردهای شبكه پایینی آجرهایی را در زیر میلگرد قرار می دهند ؛ طول میلگرد بعد ازخم باید بسته به نوع خم تقریبا 12 برابر قطر میلگرد باشد وبرای قطع كردن میلگرد ها از دستگاه برش وبرای خم كردن میلگرد ها از یك دستگاه كه از یك پروفیل و دو میلگرد قوسی تشكیل شده بود ویا دستگاه خاموت زن استفاده شده است .

برای حفظ ارتفاع پی و اجرایی میلگردهای بالایی از یك سری میلگردهای خم شده به عنوان خرك استفاده می شود و خرك ها توسط سیم آرماتور به شبكه میلگردهای پایینی و بالایی بسته می شود.

از روی نقشه محل یكی از ستون ها را مشخص می كنند و میلگردهای مربوط به ریشه ستون را در بین میلگردهای پی قرار داده و انتهای آن را خم می زنند . برای این كه ستون در راستای مستقیم قرار گیرد آن را طبق رابطه فیثاغوریث گونیا می كنند و ستون بعدی را اجرا می كنند . برای این كه ستون ها د رآكس تا آكس یكدیگر قرار گیرند توسط ریسمان كار آن را در یك راستا قرار می دهند وقتی كه ریشه ای تمام ستون ها در پی قرار داده شده و كار میلگرد گذاری به اتمام رسید . حال نوبت به ریختن بتن در پی می باشد . اما باید قبل از بتن ریزی كنترل آكس ها و كنترل طول خم و نوع خم میلگردها كه طول خم باید طبق آیین نامه آبا ، بسته به نوع خم تقریبا 12 برابر قطر میلگردها باشد و بیرون ریختن نخاله ها از داخل فونداسیون كه این كنترل باید قبل از بستن میلگردهای پی صورت گیرد ولی ممكن است كه درحین یافتن میلگرد ، نخاله ها و زباله هایی وارد فونداسوین می شود كه حتما باید خارج گردد چون اگر در حین بتن ریزی با بتن درگیر شود ایجاد فضای حالی در بتن شده و كاهش مقاومت بتن را به همراه خواهد داشت كه این موارد بایدكنترل شود.

آب پاشی روی بتن مگر :

مقاومت بتن مگر در فونداسیون زیادچشمگیر نمی باشد بلكه برای جلوگیری تماس پی باخاك بستر می باشد . ولی لازم است كه بتن مگر را آب پاشی كنیم زیرا آب موجود در بتن مگر توسط خاك بستر زیر آن جذب می شود و ممكن است باعث آسیب به آن بشود و یا موجب ترك وایجاد درز شود . به همین منظور با آب پاشی ، آب مورد نظر بتن را تامین می نماییم .

طرح اختلاط و بتن ریزی :

طرح اختلاط بتن به نسبت های اجزای بتن ، سیمان و آب و شن وماسه مربوط بوده تا طبق نظر طراح به مقاومت موردنظر بتن ( FC ) دست یابیم . این مصالح را با هم تركیب
می كنیم در این تحقیق طرح اختلاط به این گونه كه در خلاطه متوسط ، 2 فرغون ماسه شسته و 1 فرغون شن یا درشت دانه و 1 فرغون سیمان و 3 تا 4 سطل آب ریخته شده و در زمان 2 تا 5/1 دقیقه با هم مخلوط می شوند . در هنگام بتن ریزی به صورت اتفاقی نمونه گیری می شود .و 5 نمونه موردنظر را تهیه كرده و پس از یك روز قالب های آن را باز می كنیم . بهتر است كه قبل از نمونه گیری قالب را به خوبی چرب نموده تا در هنگام باز كردن نمونه آسیب نبیند ؛ سپس نمونه را در درون حوض آب قرار داده و در زمان 7 الی 28 روزه زیر جك قرار می دهیم و مقاومت آن ها را گزارش می كنیم .

امروزه صاحبنظران علم عمران معتقدند كه هرچه مقدار درشت دانه بیشتر باشد می توان به مقاومت بیشتری دست یافت . زیرا این سنگ ها به طور ذاتی دارای مقاومت بالایی بوده و وقتی با سایر مصالح تركیب می شود باعث بالا رفتن مقاومت بتن می شود. رعایت نسبت آب به سیمان هم بسیار حائز اهمیت می باشد چه بسا در ساختماهایی كه در هر مترمكعب از عیار سیمان 600 استفاده كرده اند ولی به علت روانی زیاد بتن نتوانسته اند به مقاومت مورد نظر دست یابند. اسلامپ بتن نباید آنقدر سفت باشدكه نتواند به خوبی در بین
میلگرد ها حركت كند و نتواند خلل و فرج های آن را پر كند و نه آنقدر روان باشد كه مقاومت خود را از دست بدهد بهتر است نسبت آب به سیمان بین 5/0 تا 6/0 باشد.

بتن ریزی :

برای بتن ریزی سقف بهتر است كه بتن ریزی از قسمت انتهای كار شروع شده و در نهایت به قسمت ابتدایی ختم گردد، برای حمل بتن ازچرخ دستی استفاده شده وتخته هایی برای عبور از مسیر تعبیه شده است .

پس ازتولید بتن و حمل آن ، بتن روی سقف ریخته می شود و توسط بیل بر روی سطح سقف پخش می گردد وتوسط دستگاه ویبره ، طی 3 تا 5 ثانیه بتن ویبره شده تا در تمامی قسمت ها و در درون میلگردها پراكنده گردد سپس توسط یك چكش پلاستیكی به كنار قالب ها ضربه زده تا گوشه سقف ها دارای سطح صافی باشد . ضخامت بتن روی سقف 5 سانتی متر می باشد .

به علت مشكلات اجرایی ، یك سقف را طی 2 روز متوالی بتن ریزی مینمایند لذا درز ایجاد شده باید به صورت مستقیم و یكنواخت باشد .

پس از بتن ریزی بوسیله ماله ، سطح صاف و یكنواختی را روی سقف ایجاد می كنند . قالب های گوشه سقف را طی 24 ساعت ( بسته به شرایط جوی ) باز كرده و روی سطح بتن را آب پاشی می نمایند تا ترك بر روی سقف ایجاد نشود ، شمع های زیر سقف را هم می توانند طی 15-10 روز باز نمود.

اجرای پله :

هنگامی كف تا كف مورد نظر اجرا شد طبق ارتفاع پله و ارتفاع پا گرد تا سقف ، پاگرد را اجرا می كنند برای اجرای پا گرد باید به این نكته توجه داشت كه میلگردهای مربوط به ریشه پاگرد باید در حین اجرای ستون در آن قرار گیرد . بعد از آن قالب چوبی پاگرد را نصب كرده و در فواصل مورد نظر شمع های نگه دارنده را قرار می دهیم . بایدتوجه داشت كه میلگرد ریشه پله بر روی پا گرد اجرا شود و طول پوششی آن را نیز كنترل كرد ضخامت پاگرد 25 سانتی متر می باشد . در ادامه عملیات قالب را اجرا كرده و شمع های نگه دارنده را در زیر آن قرار میدهند . در دو شبكه میلگرد ، میلگردها را به ریشه پله روی سقف و روی پا گرد متصل می كنند.

برای اجرای دقیق تر پله بهتر است كه تعداد كف پله ها را محاسبه نمود وهمیشه آخرین كف پله را بعلاوه پاگرد اجرا كرد یعنی اگر عرض كف پله 30 سانتی می باشد و اندازه پاگرد 20/1 سانتی متر بهتر است در اجرا ، پاگرد را 90 سانتی متر در نظر بگیریم .

پس از كنترل شیب پله و شمع ها ، بتن ریزی دال پله و پا گرد را انجام می دهند ، بتن ریزی دال پله از پایین به بالا انجام می شود. به این ترتیب كه وزن بتن بالادست سبب تراكم و جا اندازی بتن زیرین شود بتن در لایه های مختلف اجرا شده وسپس ویبره انجام میگیرد.آجر چینی :

هنگامی كه اسكلت ساختمان به اتمام رسید حال نوبت به اجرای دیوار و آجر چینی فضای داخلی می باشد . برای اینكار طبق نقشه های معماری ساختمان آجرچینی آن ها صورت می گیرد .

دیوارهای خارجی ساختمان دارای ضخامت 15 سانتی متر بوده و دیوارهای داخلی جداكننده ضخامت آن ها 10 سانتی متر می باشد .

برای سبك سازی سازه از آجر های تو خالی سفالی استفاده شده است و با محاسبه ابعاد فضاها ،آجر چینی صورت می گیرد.

برای این كه دیوار در امتداد یك خط راست صورت گیرد طبق نقشه در ابتدا و انتهای قضا یك آجر قرار می دهند و سپس توسط ریسمان كاران ها را در یك خط راست قرارمی دهند و سپس در یك روی كف سقف ملات ماسه و سیمان ریخته و اولین آجر را روی آن قرار می دهند . ضخامت ملات ماسه سیمان حدود 5/1 تا 2 سانتی متر بوده و برای كنترل صاف بودن دیوار آن را شاقول میكنند. نحوه شاقول كردن این گونه است كه بوسیله یك چوب و ریسمان كار را به صورت عمودی آویزان كرده اختلاف دو سطح را با هم می سنجند.

دیوار دو جداره :

در اضلاعی از ساختمان كه در معرض باران و رطوبت قرار دارد ، دیوار را به صورت دو جداره اجرا میكنند .نحوه ی اجرای دیوار دو جداره به این صورت بوده كه دو دیوار 10 سانتی متری به فاصله 5 سانتی متراز یكدیگر قرارگرفته و در هر ردیف ازاین دو دیوار از میلگرد (s ) شكل در فاصله هریك متر به صورت افقی استفاده می كند دلیل استفاده از این نوع میلگرد برای پیوستگی بهتر در دیوار می باشد .

نعل درگاه:

نعل درگاه در آن قسمت از فضا كه امكان استفاده از باز شوها مانند در وپنجره و... بوده مورد استفاده قرار میگیرد ؛نعل درگاه وزن بار وارده برخود را تحمل كرده و این وزن را به دیوار منتقل می كند . آن قسمت از دیوار كه نعل درگاه روی آن قرار می گیرد به عنوان تكیه گاه می باشد . حداقل نعل درگاه طبق آیین نامه 15 سانتی متر می باشد و باید حداقل 20 سانتی متر از هر طرف روی دیوارهای جانبی قرار گیرد.

نعل درگاه های مورد استفاده در این تحقیق بتنی و در قسمتی از كارگاه ساخته می شده كه ازمیگردهای اضافی مثلا نمره 14 در قالبهای تیرچه قرار داده وروی ان را با بتن پوشش می دادند نعل درگاه بتنی همانند یك تیر مقاوم نیروی فشار و كشش را متحمل می شود . پس از اجرای نعل درگاه ادامه آجرچینی بر روی آن انجام میگیرد .

پس از اجرای دیوارها و قرار دادن لوله های مسیر برق نوبت به نازك كاری ساختمان می رسد . به این صورت كه به ضخامت 2الی 3 سانتی متر روی دیوار كرم بندی و شمشه گیری می كنند تا سطحی صاف وصیقلی برای گچ كاری ایجاد شود.

در سرویس ها پس از اینكه روی دیوار آستر سیمان كشیده شد ، شروع به عایق كاری با ایزوگام یا قیر كرده و سپس عملیات مربوط به كاشی كاری را انجام می دهند .

سقف كاذب:

در ساختمان هایی كه ارتفاع سقف زیاد بوده و یا برای زیبای فضای ساختمان از سقف های كاذب استفاده می نمایند برای اجرای سقف كاذب بهتر است كه قبل از بتن ریزی سقف میلگردهای برای اتصال سقف تعبیه شود ولی متاسفانه در این تحقیق با ضربه زدن به تیرچه ها و تخریب بتن آن میلگرد های اتصال و نگه دارنده را به تیرچه جوش داده وشبكه های میلگرد را به این نوع میلگردها جوش میكنند و روی شبكه را با رابیتس پوشش
می دهند و شروع به اندود كاری و گچ كاری و گچ بری می نمایند .روش آزمایش :

در این آزمایش 100 گرم نمونه خاك را روی الك نمره 200 قرار داده و سپس خاك روی الك را شستشو می دهیم سپس خاك رد شده از الك 200 كه در داخل سطل قرار گرفته را بعد از نشست داخل سطل در درون ظرفی قرار داده وسپس در خشك كن قرار می دهیم و خاك مانده روی الك را نیز در درون ظرقی قرار داده و داخل خشك كن قرار می دهیم بعد از 24 ساعت این دو ظرف را وزن می كنیم . اگر بیشتر از 50 درصد خاك از الك رد شده بود خاك مورد نظر ریز دانه و باید آزمایش هیدرومتری برای دانه بندی آن صورت گیرد ولی اگر غیر از آن بود باید دانه بندی توسط الك صورت گیرد .

الف ) دانه بندی توسط الك:

مقدار 150 گرم خاك مورد آزمایش را وزن كرده و به ترتیب از بالا به پایین به طور پیوسته در روی الك و 10و 16و20و40و50و100و200 ریخته و با دست در مدت زمان خاص تكان میدهیم وقتی مطمئن شدیم كه خاك به خوبی در بین الك ها قرار گرفته ، به ترتیب الك ها را از هم باز میكنیم و آن ها را وزن میكنیم البته از قبل وزن الك ها را داشته و درصد عبوری و مانده خاك را از آن ها محاسبه نموده و نوع و دانه بندی خاك را بدست می آوریم .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:00 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی بررسی سیســتم حسـابداری در اداره آموزش و پرورش میانه

گزارش كارآموزی بررسی سیســتم حسـابداری در اداره آموزش و پرورش میانه

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 167 کیلو بایت

تعداد صفحات : 24

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی بررسی سیســتم حسـابداری در اداره آموزش و پرورش میانه در 24 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب


عنوان صفحه

مقدمه ....................................................................................................فصل اول :آشنایی با مکان کارآموزی ...............................................

1- تاریخچه سازمان ..........................................................................

2- نمودار سازمانی و تشکیلاتی ..............................................

3- شرح مختصری از فرایند تولید یا خدمات................................فصل دوم :ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی و عملی کارآموزی..........

1- موقعیت رشته کار آموزی در واحد صنعتی با بررسی جزئیات سازمانی

رشته کارآموزی در واحد صنعتی................................................

2- بررسی شرح وظایف رشته کارآموزی در واحد صنعتی..................

3- امور جاری در دست اقدام....................................................

4- برنامه های آینده...............................................................فصل سوم:نتایج آموخته ها.........................................................

1- آزمون آموخته ها و نتایج....................................................

2- نتایج کلی از دوره کارآموزی...............................................مقدمه

با نگرشی صحیح به رشد و وضعیت اقتصادی كشور نیاز جامعه را به حرفه حسابداری متوجه می شویم0

حسابداری هم بعنوان رشته ای از دانش و هم بعنوان شغل ، با تمدن بشری همزاد است و همراه و هماهنگ با تحولات و تغییرات و پیشرفتهای اقتصادی و اجتماعی در طول قرون و اعصار متحول شده است 0 حسابداری كه از دیرباز پیشاهنگ وگرداورنده پردازش و اماده سازی اطلاعات برای اتخاذ تصمیمات اگاهانه بوده،اگرچه باكمی سرعت به قافله پیشروان بپیوست ویكی از نخستین رشته هایی بود كه راه را برورود و كاربرد علم و تكنولوژی های تازه گشود، كامپیوتر را در خدمت سیستم اطلاعات مالی و سیستم اطلاعات مدیریت قرار دارد0

پس از پیدایش حسابداری در كشورهای مختلف جهان لزوم تشكیل انجمن واعضای حرفه ای در یك سازمان و فعالیت انها تحت ضوابط مشخص و معین به منظورارتقای كیفیت و دستیابی به پذیرش اجتماعی احساس می شود0 نیاز گسترده و روزافزون به – اطلاعات مالی برای هرگونه تصمیم گیری لزوم ایجاد تفاهم در روابط بین واحدهای ـــ اداری و اقتصادی و كسانی كه با انها سر و كار دارند ا ز سوی دیگر ضرورت كاربرد مقیاس های مشترك اندازه گیری و مفاهیم هممعنا را تشدید كرده و درنتیجه تدوین اصول و استاندارد های حسابداری در سراسر جهان شتاب گرفت 0 حسابداران بعنوان جزیی از اعضای حرفه های جامعه از ا ین تحولات و تاثیرگذاریهای ا ن دورنیستند وخواه ناخواه ازفراگیری و كاربرد تمام یا برخی از روشهای نو در انجام وظایف خود خواهند بود0


1-تاریخچه سازماندر مورد تاریخچه تشكیل اداره بنا به اظهارات پیشكسوتان فرهنگی این منطقه تا

سال1314 ساختمان مستقل و كادری مستقل و تشكیلات گسترده امروزی در این شهر وجود نداشت 0

تا اینكه در سال 1314 (ه0ش) زمانی كه دبستانی بنام شاپوركه یك مدرسه دولتی محسوب میشد در حیاط استیجاری واقع در چهارراه پایین امروزی و كوچه افتخار دایرشد 0چون این منزل 15 اتاق نشیمن داشت دریكی ازاتاقهای فوقانی همین ساختمان با

كادر سه نفره بعنوان اولین اداره اموزش وپرورش میانه تشكیل یافت0

لازم به توضیح است كه نام وزارت خانه متبوع با عنوان وزارت معارفو اداره معارف و اوقاف ایالت شرقی (اذربایجان شرقی) ودر سال 1329 (ه0ش) به وزارت فرهنگ و اوقاف اذربایجانشرقی و در سال 1330 (ه0ش) كلا به وزارت فرهنگ ودراستانها وشهرستانها به اداره فرهنگ و بعدا به وزارت اموزش وپرورش تغییر نام پیدا میكند0

در سال 1318 تعدادی ازاهالی میانه ازجمله فرهنگیان ازروسای وقت درخواست كردند كه دبیرستانی درمیانه تاسیس شود0دراین زمان ضمن اینكه در همین ساختمان یاد شده؛16 اتاق به دبیرستان ودبستان تا كلاس نهم اختصاص یافت وبقیه اتاقها درطبقه فوقانی به كادر اداری اختصاص داشت ودراین زمان رئیس؛معاون؛حسابدارویك خدمتگذارعوامل كادراداری محسوب می شدند وبنا به اظهارات پیشكسوتان فرهنگی منطقه این محل به مدت 10 سال و با همان امكانات بعنوان محل اداره محسوب میشد0

درسال 1328ساختمان اداری به محل ساختمان فعلی مخابرات واقع درمیدان - ازادی منتقل شد0

درسال1332محل اداره به ساختمان مستقل درخیابان امام خمینی فعلی جنب سینما قدیم درمحل ساختمان كلینیك نصر فعلی وباهمان كادر یاد شده انتقال می یابد0

درسال1338ساختمان اداری به محل دبستان بحری سابق ومدرسه راهنمایی شهید مطهری فعلی انتقال یافت0كادراداری دراین ساختمان عبارت بودند از: رئیس؛ معاون؛ حسابدار؛منشی دفتر(دبیرخانه امروزی) ویك نفرخدمتگزار0

درسال1348یا1349ساختمان اداره به محل دبیرستان زینبیه وشهدای زینبیه فعلی كه دران زمان ساختمان كوچكتربود واز دو قسمت مجزا تشكیل شده بود انتقال یافت0در قسمت بالای محوطه ساختمان دبستان محمدرضاشاه و درقسمت پایین محوطه ؛تقریبا ورودی ساختمان محل اداره دایر بود0

درسال1354محل اداره به ساختمان پیش ساخته كه به ساختمان ایتالیایی هامعروف بود و برای مراكز تربیت معلم در ایران اختصاص یافته بودانتقال یافت0این ساختمان با تشكیلات وتاسیسات نسبتا خوب وكامل و با تعداد زیادی اتاق با گستردگی بسیارتا سال 1378محل اداره محسوب می شد0

در سال 1378 به محل جدید و فعلی اداره با 4طبقه ساختمان و ساخت و نمای زیبا با امكانات بسیار و با تعداد زیادی اتاق كار و سالن اجتماعات ودر طبقه پایین (زیرزمین)كلنیك درمانی فرهنگیان به كار اداری ادامه داده وانشاءالله ادامه خواهد داد 0

- دستور پرداخت

دستورپرداخت همانطور كه درمورد درخواست خرید یا انجام كار اشاره شد بعد از آن(درخواست خرید)چنانكه رئیس موافقت كند دستور پرداخت اعتبار براى خرید كالایى را صادر مى نماید014- 15-16-17- فاكتورخرید ، حواله انبار، قبض انبار، صورت جلسه تحویل كالا

وقتى كه براى كالایى درخواست خرید گردید و بعد از موافقت مراتب مافوق دستور پرداخت نیز صادر گردد و خرید كالا نیزانجام گرفت باید براى كالاى خریدارى شده یك فاكتور خرید از فروشنده دریافت كرد چون كه فاكتور خود یك سند حسابدارى است0

كالاى خریدارى شده باید ابتدا به انبار تحویل داده شود و براى ورود كالا به انبار قبض انبار و حواله انبارباید رد وبدل شود وبعد از طى مراحل یاد شده باید یك فرم تحت عنوان صورت جلسه تحویل كالا را تكمیل كنند و كالاى درخواست شده بعد از تكمیل این فرم به شخص یا قسمتى كه درخواست كرده بود تحویل داده مى شود018- برگ خدمات مالیاتى

برگ خدمات مالیاتى فرم مخصوصى است بصورت جاپى ازطریق اداره دارایى شهرستان دراختیار ادارات قرار مى گیرد و براى هزینه هایى كه بهاى آنها بیش از یك میلیون ریال است ضمیمه مى گردد ، توسط دستگاه اجرایى مشخصات خریدار و فروشنده و آدرس آنها بطور دقیق و بدون قلم خوردگى درج شده ، بس از امضاء یك برگ آن را همراه با فاكتور خرید به دارایى محل تحویل داده مى شود و مسؤل مالیات دارایى موظف است برگ دوم آن را همراه با فاكتور خرید امضاء نموده وجهت الصاق به سند به مسؤل خرید مربوطه تحویل نماید تا بدین وسیله دارایى محل بتواند اطلاعات مربوط به عملیات خرید و فروش و در نهایت محاسبه مالیاتى مؤعدیان را بدست آورد0

28- صورتحساب بانكى

صورتحساب بانكى صورتحسابى است كه ماهانه بصورت یك گزارش كلیه دریافتها وبرداختها و موجودى حساب بانكى مؤسسه و ادارات را نشان مىهد029- صورت مغایرت بانكى

صورت مغایرت بانكى نیز یك گزارش مالى است كه در داخل مؤسسه ، شركت و اداره بعد از ارسال صورتحساب بانكى تهیه مىشود0بعد از ارسال صورتحساب بانكى ، كه موجودى آخررا نشان مىدهد و باموجودى كه خود مؤسسه ، اداره وشركت برآورد مىكند تطبیق داده وچنانكه تغییرى دراین دو صورتحساب وجود داشته باشد به رفع این تغییر مىپردازد كه گزارش نامبرده را گزارش صورت مغایرت بانكى مىنامند030- ترازآزمایشى

ترازآزمایشى عبارتست از فهرست عملیات و سرفصلهاى دفتركل كه بعدازمانده گیرى ، موجودى مانده هر حساب عیناً به ترازآزمایشى انتقال داده مىشود0درترازآزمایشى حسابدار تجزیه وتحلیلهاى لازم را به عمل مىآورد كه مبادا اشتباهى دردفترروزنامه وكل صورت گرفته باشد031- ترازنامه

ترازنامه عبارتست از یک گزارش تشریحی یا تفسیری که معمولاٌ در پایان هر ماه و در پایان سال مالی تهیه و تنظیم می گردد. ترازنامه باید نشانگر توازن و موازنه دو ستون بدهکار و بستانکار باشد. معمولا گفته می شود اگر در ترازنامه توازن برقرارباشد کلیه عملیات اعم از تنظیم سند،دفتر روزنامه،دفتر کل و دفتر معین تراز آزمایشی و غیره درست بوده و خیلی کم رخ می دهد تراز نامه موازنه داشته باشد ولی مراحل قیدشده بالا نادرست باشد.32- بایگانی اسناد:در هر موسسه و اداره و مراکز حقوقی جهت انجام امورات مربوطه و پرداخت حقوق و مزایای کارکنان هزینه هایی انجام می شود که الزاماٌ باید اسناد و مدارک آن باروشهای قانونی و متداول انجام شده و مدارک پرداختی بطور منظم طبقه بندی شده طوری بایگانی گردد که هر زمان وهر مکان بازرسان و مسئولین ذی ربط بتوانند در صورت لزوم به مدارک مربوطه دسترسی داشته و باید در نگهداری و حفظ آنها نهایت دقت به عمل آید.2- بررسی شرح وظایف رشته كار آموز در واحد صنعتی

یکی از وظایف اصلی کارآموز حضور به موقع درسرکار و رعایت نظم ترتیب در

واحد صنعتی می باشد0

از دیگر وظایف من(کارآموز) در واحد صنعتی نشان دادن علاقه به کار وکسب

تجربه و همکاری با کارکنان بخصوص با امور مالی و حسابداری وهمچنین بکارگیری

آموخته های خود(درطول 4سال معادل 8 ترم ، 4ترم هنرستان و4ترم دانشگاه) می باشد0

دراین مرحله وظیفهُ اصلی کارآموز، آشنایی با تکنیکها ، سیستم حسابداری ونحوهُ

عمل به اصول و رعایت موازین وآشنایی با اجرای تکنیکها است ولی متأسفانه من نتوانستم

از همهُ تکنیکهای حسابداری که فرا گرفته بودم استفاده نمایم0ولی کارآموزی یک تجربه و

فرصت خیلی مناسب و خوبی است برای آماده سازی دانشجو برای اشتغال در واحدهای

صنعتی وخدماتی0من دراین سازمان کاملاٌ با نوشتن دفاتر روزنامه ، معین ، کل ، بانک ،

حواله و زدن سند ونوشتن فیش های حقوقی آشنا شدم0

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:00 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی پروژه احداث مجتمع ساختمان 20 واحدی

گزارش كارآموزی پروژه احداث مجتمع ساختمان 20 واحدی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 338 کیلو بایت

تعداد صفحات : 27

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی تحقیق احداث مجتمع ساختمان 20 واحدی در 27 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مشخصات فنی عمومی ساختمان

بازدید از زمین و ریشه كنی 1

پیاده سازی نقشه 1

گود برداری 3

پی كنی در ساختمان 3

اجرای شبكه ی پی 4

ضوابط و استانداردهای اجرایی 9

بتن ریزی 11

بتن ریزی و تراكم ساختن بتن 12

1- آماده سازی 12

2-ریختن بتن و انتقال آن به قالب 13

وسایل بتن ریزی 13

بتن ریزی ستون و تیر اصلی 14

مشخصات اصلی بتن متراكم شده 14

روش های مراقبت ار بتن 15

آرماتور گذاری 15

مشخصات اجرایی قالب 17

پایه های اطمینان 18

قالب برداری 18

اجرای سقف 23

پله های بتن مسلح 28

اجزای پله های بتن مسلح

انواع پله های بتن مسلح 28

اجزای پله 29

اجرای پله 30

پلان شیب بندی 30

ذستگاه بتن ساز یا مخلوط كن 31

وظیفه دالها 32

نعل درگاه 32

بازدید از زمین و ریشه کنی :

قبل از شروع هر عملیات ساختمان باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله ی آن نسبت به خیابان و چگونگی دسترسی به خیابان اصلی و عبور و مرور ماشین آلات حمل مصالح و جای کافی برای تجهیز کارگاه و مصالح پای کار را بررسی کنیم .

سپس نسبت به ریشه کنی نباتات روییده در زمین و خاک ها و ضایعات اضافی به بیرون حمل گردد و بالاخره شکل هندسی زمین و زوایای آن کاملا معلوم شده و با نقشه ساختمانی کاملا مطابقت داشته باشد.

پیاده سازی نقشه

پس از بازدید محل و ریشه کنی نوبت به پیاده کردن نقشه بر روی زمین است . یعنی انتقال نقشه ساختمان از روی کاغذ بر روی زمین بوسیله ابزار آلات و دسترس با ابعاد اصلی بطوری که محل دقیق پی ها و ستون ها و دیوارها و عرض پی ها روی زمین به خوبی مشخص شود . که یکی از مهمترین مراحل ساخت می باشد . برای پیاده کردن نقشه های بزرگ ساختمانی از دوربین نقشه برداری استفاده می شود ولی در ساخت این تحقیق ( ساختمان معمولی) از متر و ریسمان بنایی می توان بهره برد .

گام اول : ابتدا محل کلی ساختمان روی زمین مشخص نموده و بعدا با کشیدن ریسمان کار به یکی از امتدادهای تعیین شده و ریختن گچ ، یکی از خطوط اصلی ساختمان را تعیین کرده و بعد خطوط دیگر را با همین روش مشخص می کنیم . عرض و طول و عمق پی ها کاملا بستگی به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد که با آزمایش خاک و طرز قرار گرفتن دانه ها به روی همدیگر مشخص است .

گودبرداری :

در این قسمت اقدام به خاکبرداری محل نقشه می شود تا به خاک بکر رسید . لذا باید پی بر روی یک سطح محکم و بدون رانش قرار گیرد تا پی ها نشست نداشته یا نشستهای متفاوتی نداشته باشد .

بنابراین سطح زیرین پی باید حداقل 5/1 الی 2 متر پایین تر از تراز کف زمین باشد . در این ساختمان گود برداری بوسیله وسایلی معمولی مانند بیل ، کلنگ و فرقون استفاده شد.

پی کنی در ساختمان :

پی کنی به دو منظور انجام می گیرد :

1- دسترسی به زمین سخت و مقاوم تا بارهای ساختمان را به زمین منتقل کند .

2- برای محافظت پی ساختمان و جلوگیری از اثرات جوی مانند یخ زدگی و نیروهای جانبی

آماده سازی پی :

قبل از پی سازی باید کف پی آماده گردد که کاملا مسطح و عاری از هر گونه مواد زاید همچنین نباید با خاک دستی یا مصالح غیرمقاوم پر شود.برای تسطیح و آماده سازی نهایی کف آنرا با بتن سبک (مگر) یا لاغر با عیار 150kg سیمان تسطیح کرد که وظیفه مگر یا لاغز به دو دلیل عمده است . 1- برای جلوگیری از تماس بتن اصلی پی با خاک 2- برای رگلاژ کف پی و ایجاد سطح صافی برای ادامه پی سازی . ضخامت بتن مگر حدود 10 سانتی متر و معمولا قالب بندی از روی بتن مگر شروع می شود.

اجرای شبکه پی :

قبل از انجام هر کار سرپرست کارگاه باید ملزومات اجرایی پی را فراهم کند و خواسته های خود را بطور کامل برای دست اندرکاران از جمله کارفرما ، مجری کار و کارگرها توضیح دهد . برخی از مصالح و وسایل مورد احتیاج به شرح زیر است :

میلگرد : میلگردهای پی به دو قسمت طولی (کمرکش) و عرضی (چنگال) تقسیم
می شوند . قبل از سفارش میلگردها باید تعداد دقیق میلگردهای مورد نیاز را با توجه به نقشه محاسبه کرد . برای محاسبه میلگرداهای طولی ابتدا طول هر نوار را در تعداد میلگردهای طولی ضرب می کنیم سپس با توجه به شماره میلگرد نتایج را دسته بندی و جمع می کنیم اگر حاصل را تقسیم بر 12 کنیم (طول یک شاخه میلگرد 12 متر است ) تعداد میلگردها برای آن شماره خاص به دست می آید .] تعداد میلگرد طول ( طول نواری +2/0)[

12/ = مقدار

میلگرد طولی برای هر نوار

برای در نظر گرفتن طول خم در ابتدا و انتهای هر نوار باید مقدار 2/0 به طول هر نوار اضافه شود اگر طول نوار هر پی بیشتر از 12 متر باشد برای پیوستگی میلگردها در محل انقطاع بایستی از اورلپ (overlap) استفاده شود . طول اورلپ مطابق آیین نامه بین 40-50 برابر قطر میلگرد مورد استفاده است .

در محاسبه میلگردهای عرضی باید ابتدا عرض نوارها را با 2/0 جمع کنیم و سپس در تعداد میلگردهای عرضی هر نوار با توجه به شماره میلگردها ضرب کنیم . آنگاه حاصل را بر 12 تقسیم کنیم تا تعداد شاخه مورد نیاز بدست آید .

12/ ] تعداد میلگرد عرضی (عرض نوار پی)+2/0)[ = تعداد

قیچی زمینی : وسیله ای استاندارد برای برش میلگرد است تا جایی که می توان از قیچی برای بریدن میلگرد استفاده شود . قیچی باید با توجه به بزرگترین شماره میلگرد تهیه شود.

دستگاه برش هوا : این وسیله از یک کپسول گاز و یک کپسول اکسیژن تشکیل شده . سوختن همزمان اکسیژن و گاز باید ایجاد حرارت شدید می شود که فولاد را به دمای ذوب خود می رساند به این طریق میلگردها را برش می دهند از این وسیله در برش میلگردهایی که با قیچی برش نباشد استفاده می شود . آیین نامه استفاده از این وسیله را به دلیل ایجاد تنش های پسماند مجاز نمی داند.

میزکار : میزی که بر روی ان میلگردها خم داده می شود و در مراحل بعدی برای ساختن خاموت استفاده می شود . سایر وسایل مورد نیاز عبارتند از انبر، سیم آرماتوری و...

سرپرست کارگاه قبل از انجام هر کاری ایمنی و حفظ سلامت افراد کارگاه باشد لذا تمام تدارکات مورد نیاز فراهم شود . این وسایل در مرحله پی عبارتند از دستکش و عینک و... است .

اولین گام در اجرای پی برش میلگردهاست . در این موقع باید برش میلگردها طوری باشد که میلگردها پرت کمتری داشته باعث سردرگمی کارگرها نشود . بعد از برش نوبت به خم زدن میلگردهاست . اگر میلگردهای مورد استفاده کوچک باشد ( طول کمتری) . خم زدن آن روی میز انجام می شود و اگر با طول زیاد باشد بر روی زمین توسط آچار F انجام می گیرد . گام بعدی پخش میلگردهای طولی و عرضی کف پی است . سپس میلگردها توسط سیم آرماتور بندی بافته می شود و بصورت شبکه در می آیند در بافتن میلگردها بهتر است از گره « هفت و هشت » استفاده شود اما معمولا با گره ساده می بندند

در بستن میلگردها در محل اورلپ و ستون ها باید توجه ویژه داشت . در بخش میلگردهای طولی توجه شود که محل قطع میلگردها همه در یک طرف قرار نگیرد زیرا اینکار باعث ضعیف شدن شبکه در محل اورلپ می شود . همچنین باید دقت شود فاصله شبکه کف از دیوارها و دیوار چینی ها حدود 5 سانتی متر باشد . پس از بافتن شبکه در محل اورلپ می شود . همچنین باید دقت شود فاصله شبکه کف از دیوارها ، دیوار چینی ها حدود 5 سانتی متر باشد . پس از بافت شبکه میلگردهای کف که روی زمین قرار دارد باید حدود 5-3 سانتی متر بر روی زمین قرار بگیرد تا در هنگام بتن ریزی میلگردهای کف کاملا در پوششی بتنی قرار گیرند برای اینکار قسمتی از شبکه بطور موضعی توسط دیلم بالاآورده و در زیر آن سنگ قرار داده می شود . پس از بافتن شبکه میلگردهای پایین باید شبکه میلگرد بالا بافته شود . برای قرار دادن میلگردها در ارتفاع دلخواه از سطح زمین خرک استفاده می کنند . خرکها در اندازه و شکل های متفاوتی از میلگردها ساخته می شوند . ارتفاع خرکها از ارتفاع دیوارچینی 10-5 سانتی متر کمتر در نظر گرفته می شود که ابتدا خرکها در فاصله حدود 4 متر ا زهم قرار می گیرند و سپس میلگردهای طولی را روی خرکها سوار می کنند .بعد از آن میلگردهای عرضی را روی میلگردهای طولی می بافند. پس از بافتن کامل میلگردها به علت وزن زیاد دچار انحنا می شود . برای رفع این اشکال بایستی در قسمتهای ضعیف خرک قرار داده تا شبکه یکدست باشد .

پس از اتمام تمام این مراحل مهندس باید دقت کند تمام تقاطع میلگردها حداقل بصورت یکدرمیان بسته شده باشد و فاصله میلگردها مطابق نقشه باشد و در شبکه خیز نداشته و فاصله بین شبکه کناره ها و کف مناسب باشد . مرحله بعد مشخص کردن جای ستون ها است که اهمیت ویژه ای دارد برای اینکار از نخ کشی استفاده می کنند ابتدا آکس اولین ستون را با توجه به نقشه معماری از دیوار حریم ساختمان پیدا می کنیم و آنرا با نخ گره می زنیم سپس نخ را کشیده و تا انتهای طولی پی می کشیم و آنرا به آکس ستون انتهای که خود بوسیله مترکشی از دیوار مشخص شده است وصل می کنیم بعد با توجه به نقشه آکس بندی ستون ها نخ کشی برای همه نوارها انجام می دهیم . محل برخورد نخ ها دقیقا محل آکس ستون ها می باشد . برای امتحان از دست بودن از متر کردن آکس ستون ها با کناره ها و همچنین قضیه فیثاغوریث استفاده کرد ( برای درستی از زاویه 90درجه ) .نیمرخ های سبك و ورقهای فولادی

ورقهای فولادی ونیمرخ های سبك سرد تا شده از ورقهای فولادی از متداولترین مصالح برای ساخت قالب است . ورقهای فولادی مورد مصرف در قالب سازی از نوع نرمه با تنش تسلیم با كرنش گسیختگی حدود 20 درصد می باشند كه در بازار به نام ورقهای روغنی معروف می باشند . این ورقها تحمل شكل پذیری مطلوبی را دارا می باشند و تغییر شكلهای عملیات سرد تاشدگی را به خوبی تحمل می نمایند. اتصال نیمرخ ها به یكدیگر و به ورق به كمك خال جوش انجام می شود .

مشخصات اجرایی قالب

چنانچه شیب قطعات شیبدار از 2 قائم به 3 افقی تجاوز كند . ارجح است كه برای طوطح فوقانی قطعه نیز قالب در نظر گرفته شود و در هر حال برای شیبهای بیش از 1:1 تعبیه قالب سطحی فوقانی اجباری می باشد . رویه قالبها و مواد رها ساز قالب باید قبل از جاگذاری آرماتورها روی قالب ها نصب یا مالیده شوند . قالبها باید چنان جذب و جفت كنار یكدیگر قرار گیرند كه مانع از هدر رفتن شیره بتن شوند . قالبها باید عاری از آلودگیها ،ملات ،مواد خارجی و غیره بوده و قبل از هر بار مصرف باید با مواد رهاساز قالب پوشانده شوند . قبل از استعمال مواد رهاساز قالب ، باید از سازگاری این مواد با عوامل متشكله بتن و قالب اطمینان حاصل گردد .

در مورادی كه دسترسی به كف قالبها دشوار یا غیر ممكن است باید با تعبیه دریچه های بازدید و كف شور قالب نسبت به نظافت داخل قالب قبل از بتن ریزی اقدام شود .

پایه های اطمینان

به منظور جلویگری از بروز تغییر شكل های تابع زمان در قطعات بتن ارمه تازه قالب بداری شده پس از برداشت قالب سطوح زیرین قطعات مزبور پایه هایی در زیر آنها باقی گذاشته می شوند كه پایه های اطمینان نام دارند .

پیش بینی های پایه های اطمینان برای تیرهای به دهانه بزرگتر از 5 متر تیرهای طره ای به طول بیش از 5/2 متر ، دالهای به دهانه بزرگتر از 3 متر و دالهای طره ای به طول بیش از 5/1 متر اجباری است . تعداد پایه های اطمینان پیش بینی شده باید به اندازه ای باشد كه فاصله هر دو پایه اطمینان مجاور در هیچ مورد از 3 متر تجاوز ننماید :

قالب برداری

قالب برداری سازه های بتنی باید با اتخاذ تدابیر زیر صورت گیرد :

1- قالب باید وقتی برداشته شود كه بتن قادر به تحمل تنشها و تغییر شكلهای وارده باشد

2- قبل از آنكه اعضا و قطعات بتنی مقاومت كافی برای تحمل وزن خود و بارهای وارده را كسب نمایند . نباید پایه ها و قالبهای باربر برچیده شوند .

3- عملیات قالب برداری و جمع كردن پایه ها باید گام به گام بدون ضربه و اعمال فشار چنان صورت گیرند كه اعضا و قطعات تحت بارهای ناگهانی قرار نگرفته ، بتن صدمه بنینند و خدشه ای به ایمین و قابلیت بهره برداری قطعات وارد نشده و تغییر شكلهای غیرمجاز در آنها رخ ندهد .

4- چنانچه قالب برداری قبل از پایان دوره مراقبت انجام شود، باید تدابیری برای مراقبت بتن پس از قالب برداری اتخاذ گردد .

5- سیمان پرتلندی كه در تماس با رطوبت انبار شود نسبت به سیمان خشك نگهداری شده دیرتر می گیرد ومقاومتی كمتر نشان می دهد . رطوبت نسبی در انبار باید تا حد امكان كم باشد . پاكتهای سیمان نباید روی كفهای مرطوب انبار شوند بلكه باید روی تخته های چوبی قرار گیرند . پاكتها باید نزدیك به یكدیگر باشند تا از جریان هوا كاسته شود ولی هرگز نباید در مجاورت دیوارهای خارجی قرار گیرند در مناطق شرجی كه رطوبت نسبی از 90درصد بیشتر است باید پاكتها را به هم چسباند . روی پاكتهایی كه به مدت طولانی انبار می شوند باید با نایلون یا سایر روكشهای ضد آب پوشانده شود . در كارگاههای كوچك كه دسترسی به سایبان مقدور نیست كه پاكتها را باید روی سكوهای برجسته چوبی قرار داد .

روكشهای ضد آب باید تا روی لبه سكوها ادامه یابند تا از نفوذ باران به سیمان و سكو جلوگیری شود .

6- بتن هایی با نسبت آب به سیمان كم، كه به نحو مطلوبی متراكم شده اند در برابر حمله های اسیدی ضعیف مقاوم هستند .اجرای سقف :

لازم به توضیح است که اجرای یک سقف شامل ستونها و پله ها مربوط به آن نیز باشد می باشد . در این ساختمان اجرای سقف به یک گروه کارگر بصورت پیمانکاری داده می شود و مدت تحویل هر سقف 20 روز در نظر گرفته شد نوع سقف تیرچه بلوک است .

اولین گام در اجرای سقف اجرای ستون ها است . ابتدا باید میلگردهایی مربوط به ستون ها برش دارد . میلگردهای ستون بایستی با توجه به ارتفاع طبقه ، عرض تیر و اورلپ ستون بعد حدود 1 متر است . بنابراین طول میلگرد برای برش معمولا 4 متر است . خاموت هم باید به اندازه مورد نیاز و طول مناسب بریده شوند و سپس خم بخورد نحوه بستن خاموت ها به میلگردهای طولی ستون به این صورت است که ابتدا خاموت به اندازه مورد نیاز در 4 میلگرد طولی قرار داده می شود . بعد خاموت ها به دو میلگرد طولی بافته می شوند و در نهایت به دو میلگرد بافته می شوند . در بستن خاموت ها باید دقت شود که اولا خاموت 4 در فواصل مشخص شده از طرف نقشه بسته شوند ، ثانیا گوشه از خاموت ها که در آن میلگرد خم شده نباید در یک راستای طولی قرار گیرد ، بلکه باید بصورت متناوب در میلگردهای طولی بافته شوند . در ادامه سایر میلگردهای طولی در داخل ستون قرار داده و به خاموت بافته می شوند . حال ستون های آماده که بر روی زمین بصورت افقی قرار دارند را بایستی بر روی ریشه ها ستون ها که از پی بیرون آمده اند سوار کرد . قرار دادن ریشه پله در این مرحله انجام گیرد . ریشه پله در واقع میلگردهای پاگرد پله هستند که در بین دو ستون قرار گرفته اند و حکم تکیه گاه را برای شبکه پله که بعدا بافته خواهند شد بازی می کنند بعد از طری مراحل ذکر شده نوبت قالب بندی ستون ها است .

از انواع قالبها قالبهای چوبی و پین گوه ای را نام برد همچنین قالب ستون های متصل به دیوار با قالب ستون های وسط متفاوت است . قالبهای پین گوه ای نوعی قالب بندی است که در آن هر ضلع از گوشه قالب جدا بوده و اتصال آنها بوسیله پین و گره انجام می شود . قرار دادن قالب ها در یک تراز توسط میلگردهایی بطول 40 سانتی متر ( عرض ستون ) که به داخل شبکه ستون بافته می شود انجام می گیرد . به یک سر این میلگردها در ستون اول ریسمان بسته می شود و تا میلگرد ستون انتهایی کشیده می شود . میلگردهای ستون های میانی به این وسیله که در یک راستا قرار می گیرد . قبل از سوار کردن قالب به ستون باید سطوح آن کاملا روغن کار می شود تا هنگام بتن ریزی بتن به سطح قالب نچسبد برای ستون های کنار دیوار آن قسمت از ستون ها که در طرف دیوار است . باید کاملا با پلاستیک پوشانید و در سه طرف دیگر قالب به صورت عادی بسته شود . در ستون هایی که ریشه پله از آن بیرون آمده است با استفاده از تخته قالب بندی می شود . بتن ریزی ستون ها هم مانند بتن ریزی پی عیار 350 انجام شود . بتن ستون با استفاده از دستگاه مخلوط کن ساخته سپس با فرعون تا محل ستون انتقال می یابد و از آنجا با بیل داخل قالب قالب ریخته می شود . با تکان دادن میلگرد و یک ویبره مقدماتی انجام شده بعد از اینکه بن به ارتفاعی حدود ارتفاع ستون رسید با دستگاه ویبراتور ویبره می شود . بعد از بتن ریزی عمود بودن قالب توسط شاقول امتحان می شود بتن ریزی ستون نباید در 2 مرحله انجام شود . در این ساختمان بتن ریزی 16 ستون در 3 روز پایان یافت . مرحله بعدی تیرهای سقف است برای بتن ریزی تیر باید زیر و کناره آن توسط قالب های چوبی احاطه شود . این قالب ها از تخته هایی به عرض 10-15 سانتی متر ساخته بعد از کنار هم گذاشتن تخته ها تا جای یکه به اندازه عرض تیر باشند آنها را با چوب هایی که 4 طرف آن تراش داده شده وصل می کنیم . در این ساختمان ضخامت تیر 400 سانتی متر و ضخامت سقف 30سانتی متر است . بنابراین ابتدا تیر 10 سانتی متر پایین تر از ابتدای سقف قرار دارد . این 10 سانتی متر توسط قالب مهار شوند .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 3:59 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی اصول و روشهای احداث ساختمانهای مسکونی

گزارش كارآموزی اصول و روشهای احداث ساختمانهای مسکونی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.04 مگا بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی اصول و روشهای احداث ساختمانهای مسکونی در 25 صفحه ورد قابل ویرایش
پی كنی :

اصولا پی كنی به دو دلیل انجام می شود .1-دسترسی به زمین بكروبرای محافظت ازپی ساختمان .

با توجه به اینكه كلیه بار ساختمان به وسیله دیوارها یاستونها به زمین منتقل می شود در نتیجه ساختمان باید روی زمینی كه قابل اعتماد بوده و قابلیت تحمل بار ساختمان داشته باشد بنا گردد. برای برای دسترسی به چنین زمینی ناچار به ایجاد پی برای ساختمان می باشیم . برای محافظت پایه ساختمان وجلوگیری از تاثیر عوامل جوی در پایه ساختمان باید پی سازی كنیم در این صورت حتما در بهترین زمینها باید حداقل پی هایی به عمق 40تا50 سانتیمترحفر كنیم.

طول وعرض وعمق پی ها كاملا بستگی به وزن ساختمان وقدرت تحمل خاك محل ساختمان دارد.

در ساختمانهای بزرگ قبل از شروع كاربوسیله ازمایشهای مكانیك خاك قدرت مجاز تحملی زمین را تعیین نموده وازروی ان مهندس محاسب ابعاد پی را تعیین میكند. ولی در ساختمانهای كوچك كه ازمایشات مكانیك خاك در دسترس نیست باید از مقاومت زمین در مقابل بار ساختمان مطمئن شویم.

اغلب مواقع قدرت مجازتحملی زمین برای ساختمانهای كوچك با مشاهده خاك پی ودیدن طبقات ان وطرز قرار گرفتن دانه ها به روی همدیگرو با ضربه زدن بوسیله كلنگ به محل پی قابل تشخیص است.

البته قبل از ان باید مهندس محاسب وزن ساختمان و میزان باری كه ازطرف ساختمان به زمین وارد میشود اگاه باشد.

باید متذكر شد كه نوع پی استفاده شده در این ساختمان پی نواری میباشد. با توجه به تشخیص مهندس محاسب ساختمان وبررسی نوع خاك محل حداقل عمق پی در این تحقیق 50 سانتیمتردر نظر گرفته واجرا شد.

البته باید در نظر داشت كه اگر در این عمق به زمین بكرنرسیدیم باید عمق پی را تا زمین بكر ادامه داده ویا از روشهایی دیگراز جمله شمع كوبی ویا تسطیع اقدام به اصلاح مقاومت زمین كرد

كرسی چینی:

معمولا در طبقه همكف ساختمانها سطح اتاقها را چند سانتیمتراز كف حیاط یا كوچه بلندتر میسازند كه به این اختلاف ارتفاع كرسی چینی .

معمولا كرسی چینی به سرعت انجام میشود.هدف از ساخت كرسی در ساختمان این است كه درابتدا از قدیم بشر تمایل بیشتر داشت قدری بلندتر از كف زمین سكونت كند وبدین ترتیب احساس امنیت بیشتری میكرد درثانی ارتفاع طبقه همكف با سطح زمین مانع ورود برف وباران وغیره به داخل اطاقها میگردد. وسوم اینكه چون اغلب زمینهایی كه ما برای ساختمان انتخاب میكنیم كاملا مسطح نبوده ودارای شیب میباشند واز طرفی اتاقها وسالنهای ساختمان باید كاملا در یك سطح ساخته شوند لذا برای مسطح كردن اطاقها قسمتهای پایین را بوسیله كرسی چینی با قسمتهای دیگرهم سطح میكنند. عرض كرسی چینی باید قدری از دیوار اصلی وقدری كمتر از پی زیر ان باشد اگر ارتفاع كرسی چینی فقط در حدود 10الی 15 سانتیمتر باشد میتواند پهنای

ان مساوی دیوار روی ان باشد اماهمیشه بایددر نظر داشت برای كلیه دیوارهای اعم از حمال ویا تیغه ای و پارتیشنها پی سازی و كرسی چینی انجام شود.

نحوه كرسی چینی یا ساخت پی سنگی:

روز قبل از اجرای كرسی چینی چند كمپرسی سنگ معدنی(لاشه) و چند كمپرسی ماسه شسته به دستور مهندس گارگاه به محل آورده شد. پس از اماده شدن ملات سیمان انرا بوسیله فرغون در كنار پی برای شروع اجرای پی میاوردند. ملات ماسه وسیمان را به نسبت 1به4 با پیمانه مخلوط وبه ان اب دادند.اب دادن به این طریق بود كه مخلوط ماسه وسیمان رابصورت

دپو در اوردند سپس شروع به ساختن حوضچه كوچكی با این دپو كردند. بعد از ان اب را به اندازه كافی وبا نظر مهندس كارگاه درون این حوضچه ریختن به این كاردر اصطلاح آبخور كردن میگویند. سپس دو كارگر شروع به مخلوط كردن ان شدند.

پس از ساخت ملات ماسه سیمان برای حمل كردن ان به محل از فرغون استفاده شد وبعد ازاوردن ملات به محل ایجاد پی یك نفر كارگر با بیل ملات را در پی میریخت و استاد كار بوسیله كمچه ملات را درون پی پخش میكرد

وسنگهای لاشه را روی ان میچید. از این ملات هم به عنوان بتن مگر وهم به عنوان ماده چسباننده بین سنگها استفاده میشد در موقع چیدن سنگها اگر سنگی وجود داشت كه نسبتا بزرگ بود یكی از كارگرهابوسیله پتك اقدام به شكستن انها میكرد واز قطعات كوچكترمعمولااستفاده میشد. این كاررادر سرتاسرپی انجام میدادند تااینكه كار بعد از3 روز به پایان رسید.

استاد كارساختمان با وسیله ای بنام شیلنگ ترازسطح پی ها راترازنمود و ریسمان كشی كرد وملات صافی را روی ان كشید. بعد از خشك شدن پی ها تا چند روز سطح پی ها را اب میدادند تا ملات سیراب شود وبه مقاومت خوبی برسد ودر این مدت زمان كه سطح پی ها را اب میدادند كار تعطیل بود.

برش در شناژ :

هنگامی كه در بتن ریزی پی نمی توانیم بتن ریزی را طی یك روز انجام دهیم و بتن ریزی به روز بعد كشیده می شود باید در جایی كه بتن ریزی قطع می شود را تخته ای به صورت عمود بگذاریم . دلیل اینكه به صورت عمود می گذاریم و به صورت مایل یا 45 درجه نمی گذاریم این است كه ترك بتن یا برش در بتن به صورت 45 درجه صورت می گیرد و اگر ما بتن را به صورت 45 درجه رها كنیم و بتن ریزی را در روز بعد انجام دهیم ، هنگامی كه بتن تحت تأثیر بار قرار گیرد راحت برش می خورد ولی اگر به صورت عمود باشد مقاومتر در برابر برش می باشد .

روش نصب سنگهای نما :

نصب سنگ پلاك بر سطح دیوار : وسیله متداول برای نگهداری سنگ بر روی دیوار،‌فقط ملات ماسه سیمان است . این روش با وجود اینكه بسیار متداول است ، اما مطلوب نیست . نحوة كار به این صورت است كه پس از چیدن و اتمام دیوار ساختمان دیوار ، سنگهای پلاك را به فاصله 2 تا 3 سانتیمتر از دیوار به طور موقت نگهداری می كنند . ( بوسیله گچ ) و سپس فاصله بین دیوار و سنگ را تا نیمه از ملات ماسه سیمان به صورت دوغاب پر می كنند ملات كه كمی خود را گرفت . ردیف دوم سنگ را ( با بند یا بدون بند ) بر روی ردیف اول قرار میدهند و پس از نگهداری موقت ، ملات ماسه سیمان پشت سنگها می ریزند به طوری كه نیمه رج اول پر نمایند و این عمل را در هر رج تكرار می كنند تا سطح پو شیده شوند ملات ماسه سیمانی كه بین دیوار و سنگ می ریزند ، معمولاً با دیوار خوب درگیر می شو د اما با سنگ در گیر ی خوبی نخواهد داشت زیرا اكثراً پشت سنگها هم مانند روی آنها صاف هستند . بنابراین چسبندگی بین ملات و سنگ به اندازه كافی نخواهد بود . با وارد شدن اندكی تنش به سنگ ، ملات و سنگ از هم جدا می شو ند چون سنگها با یكدیگر در گیر نیستند ، خط سقوط سنگ پیش می آیند و معمولاً اگر یك قطعه سنگ پلاك از ملات جدا شوند بقیه سنگها هم كم كم جدا شده و می افتند ، راههای مختلفی برای نصب صحیح سنگ وجود دارد كه سه روش آن را تو ضیح می دهیم .

روش اول : استفاده از تكه سنگهایی به شكل هرم ناقص و چسب .

در این روش ، تكه سنگی را به صورت هرم ناقص برش می دهند سطح قائده كوچك را با چسب مخصوص به پشت سنگ پلاك ( محل دو غاب ریزی ) می چسبانند . پس از خشك شدن و اتصال كامل دو سنگ به یكدیگر سنگ پلاك را بر روی دیوار نصب می كنند و پشت آن دوغاب سیمان می ریزند ( قبل از دو غاب ریزی ،هم سنگ و هم دیوا ر بر آب خیس شوند .) ملات سیمانی با دیوار در گیری كافی پیدا می كند ، دور تا دور تكه سنگ متصل به سنگ پلاك را می پو شاند و اتصال خوبی را بوجود می آور د

روش دوم : استفاده از مفتول در پشت سنگ است به این طریق دو سر سنگ پلاك ، شیاری به وجود می آو رند و مفتول آهنی به قطر 2میلیمتر را از دو شیار عبور می دهند . پس دو سر آزاد را به هم گره می زنند . به این ترتیب نصب سنگ بر روی دیوار ، دوغاب ماسه سیمان دور تا دور مفتول را می گیرند و در نتیجه اتصال خوبی بوجود می آیند این روش موقعی مناسب است كه امكان بوجود آوردن شیار در قطر سنگ باشد . روش دیگر استفاده از نوعی قلاب به نام (اسكوپ) است . استفاده از اسكوپ فقط برای سنگهای با قطر زیاد ( 3سانتیمتر به بالا ) امكان پذیر است چون در موقع سوراخ كاری ، لبة سنگ می شكند . در این نوع روش كار به این صورت است كه دو سوراخ در ضخامت سنگ بوجود می آورند و یك سر اسكوپ بر روی دیوار و سر دیگر آن روی سنگ قرا رمی دهند ، به طوری كه سوراخ اسكوپ در امتداد سوراخ سنگ باشد به وسیلة یك اشپیل ، اسكوپ به سنگ ثابت می شود . هر سنگ را به وسیلة دو اسكو پ به دیوار متصل می كنند فاصله سنگ از دیوار 2سانتیمتر و ماسه سیمان است . در این روش آجر كاری و نصب سنگ هم زمان انجام می شود.

چرا باید از بتن های سبك سیپوركس و اتیونگ به جای مصالح ساختمانی وسنتی در دیوارها و سقفها استفاده نمود ؟

این سوالی است كه در اكثر موارد ، در مواجه شدن با دست اندركاران امور ساختمانی مطر ح می گردد، و در پاسخ همانطور كه مستحضرید ، تمام تلاش بشر در جهت پائین آوردن هزینه ها و اقتصادی نمودن فعالیتهای خود به خصوص در امور تولیدی می باشند و با عنایت به اینكه فعالیتهای عمرانی و ساختمانی یكی از شاخصهای مهم تولید است ، صرفه جویی اقتصادی در این صنعت حائز اهمیت و برای شكوفایی صنعت ساختمان كشور بایستی به دنبال روشهای نوید ساختمان سازی بود . یكی از این طریق بكار گیری مصالح سبك می باشدكه ضمن كاهش بار مرده ساختمان مصرف فولاد وبتن را كاهش داده و سرعت بسیار زیادی را در اجرا ایجاد می نماید و یكی از این مصالح سبك ، به تنهایی سبك می باشد كه قدمت تاریخی استفاد ه از آن در كشور های اروپایی به بعد از جنگ جهانی اول می رسد و در حقیقت به جرات می توان گفت كه قسمت اعظم اروپا بعد از دو جنگ جهانی با استفاده از بتنهای سبك ساخته شده است یك مقایسه ریالی مقطعی و سپس یك مقایسه اقتصادی كلان در یك ساختمان را مطرح می نمائیم .

از آغاز سال 74 قیمت آجر وسفال تیغه افزایش یافته است و قیمتهای متفاوت و بالایی را مشاهده می كنیم ضمن اینكه این قطعات دارای جرم حجمی بالایی هستند در نتیجه در اینجا با توجه به استعلامهای و گزارشهای جمع آوری شده قیمتهای به شرح ذیل به عنوان مثال اعلام می گرد و لیكن خواننده محترم می تواند بر اساس قیمتهای خود آنالیز قیمت را مجدداً انجام دهد .

آجر :‌هر عدد از -/80 تا -/100ریال

سفال تیغه : هر عدد ا ز-/270 تا -/280 ریال

بتن : هر متر مكعب -/60000 ریال

دستمزد یك بنا با دو كارگر در روز : -/65000 ریال

حمل 5/13 متر مكعب بتن سبك ا زدرب كارخانه تا تهرا ن : -/125000 ریال

هر متر مربع بتن سبك به ضخامت 10 سانتیمتر : -/5480 ریال

هر متر مر بع بتن سبك به ضخامت 20 سانتیمتر : -/10440 ریال

در دیوار آجری 10 سانتیمتر :‌

70 عدد آجر و 4%متر مكعب ملات به كار می رود و بیش ا ز195كیلو گرم وزن و روزانه امكان m^225 اجرا وجود دارد .

در دیوار آجری 20 سانتینمتر: 144 عدد آجر و 8% متر مكعب ملات بكار میرود وبیش از 405كیلو گرم وزن و روزانه 15 متر مربع اجرا وجود دارد .

در دیوار سفالی 10 سانتیمتر :

7/6 عدد بلوك و 4 00% متر مكعب ملات و 65كیلو گرم وزن و روزانه 65 متر مربع اجرا انجام می شود .

با توجه به اعداد و ارقام فوق موارد به شرح ذیل را می توان نتیجه گیری نمود :

دیوار آجری 10 سانتیمتری : -/10600 تا -/12000 ریال و

دیوار آجری 20 سانتیمتری : -/20649 تا -/23529 ریال و

دیوار سفال 10 سانتیمتری : -/7625 تا -/7825 و

دیوار 10 سانتیمتری بتن سبك : -/7645 ریال و

دیوار 20 سانتیمتر یبتن سبك : -/13771 ریال

در مقایسه محاسبات فوق به راحتی در می یابیم كه از نظر ریالی قطعات بتن سبك بسیا ر ارزان تر است .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 3:58 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی اصلاح بذر و نهال(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

گزارش كارآموزی اصلاح بذر و نهال(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 148 کیلو بایت

تعداد صفحات : 17

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی اصلاح بذر و نهال(ایستگاه تحقیقاتی عراقی‌محله) در 17 صفحه ورد قابل ویرایش
ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی گرگان ( عراقی محله) :ایستگاه تحقیقاتی عراقی محله در فاصله حدود 5 كیلومتری شمال گرگان در مسیر جادة فرودگاه گرگان واقع گردیده است این ایستگاه در سال 1342 زیر نظر ادارة اصلاح و تهیه نهال و بذر گرگان تحت عنوان ایستگاه كشاورزی و بمنظور پاره ای تحقیقات در زمینه غلات، سبزی وصیفی و پنبه در دو قطعه تاسیس و شروع به فعالیت نمود. مسئول این ایستگاه در حال حاضر آقای مهندس مسادات می باشد.فعالیت جاری در این ایستگاه شامل تحقیق های غلات، دانه های روغنی، سبزی و صیفی، ذرت و علوفه بوده كه در هر یك از این تحقیق ها در زمینة مسائل به نژادی و به زراعی وافزایش كمیت و كیفیت محصولات تولیدی فعالیتهای گسترده ای صورت می پذیرد.بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر :

این بخش در راستای تحقق خود كفایی و افزایش تولید در محصولات كشاورزی از دیر باز با ایجاد ایستگاههای تحقیقات كشاورزی در سطح منطقه داشته و در مورد زراعتی مختلف از قبیل:

1- غلات

2- پنبه

3- دانه های روغنی

4- سبزی

5- صیفی

6- ذرت و گیاهان علوفه ای

8- حبوبات

9- درختان میوه .

طرحهایی تحقیقاتی به زراعی و به نژادی را اجراء نموده و یا در دست اجزاء دارد این طرحها عمدتا در ایستگاههای تحقیقات كشاورزی تحت پوشش مركز تحقیقات كشاورزی گرگان و گنبد به اجراء درآمده است .فعالیتهای بخش تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر عبارتند از :

1- بررسی به نژادی و به زراعی بروی محصولات زراعی و صنعتی در منطقه

2- تهیه، آزاد سازی و معرفی ارقام اصلاح شده و پر محصول به منظور افزایش عملكرد در واحد سطح

3- تهیه و تولید بذرهای خالص و درجه یك اعم از هیبرید الیت، سوپرالیت و نولكئوس در محصولات مختلف

4- بررسی و تعیین مقاومت ارقام مختلف نباتات زراعی و درختان بارده نسبت به خشكی، شوری و سایر شرایط نا مطلوب در مراحل مختلف اصلاح نباتات

5- بررسی و تعیین ارزش غذایی و كیفیت مختلف زراعی

6- انجام امور مربوط به حفظ و كنترل كیفیت و تهیه و ارائه دستورالعمل های فنی در زمینه كاشت، داشت و برداشت ارقام اصلاح شده و قابل توصیه در منطقه

7- بهبود كیفی ارقام اصلاح در محصولات زراعی با توجه به ذائقه و مصرف كننده

8- همكاری در اجزاء طرحهای تحقیقاتی ملی

9- ارتباط، همكاری و هماهنگی با سایر بخشهای تحقیقاتی به منظور تهیه و تنظیم طرحها و برنامه های مشترك تحقیقاتیمشخصات ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی گرگان (عراقی محله):

این ایستگاه در سال 1337 تاسیس شده، مساحت ایستگاه 37 هكتار می باشد و میزان بارندگی سالیانه آن بین 400 تا 37 450 میلی متر است. ارتفاع آن از سطح دریا 5/5 متر است.

موقعیت جغرافیایی ایستگاه به قرار زیر است :

طول جغرافیایی : 54 درجه و 25 دقیقه شرقی

عرض جغرافیایی : 36 درجه و 45 دقیقه شمالیبخش كلزا ایستگاه تحقیقاتی گرگان :

همان طور كه از نام این بخش مشخص است این بخش بر روی گیاه كلزا متمركز شده است .مسئولین و محققین این بخش :

رحمت الله بهرام - محسن باقریعناوین طرح های به نژادی :

1- ایجاد لاینهای رستورر، نرعقیم و نگهدارنده كلزا برای نواحی سواحل خزر چكیده :

در این طرح كلیه ژرم پلاستها موجود و وارد شده از خارج جهت تهیه لاینهای نرعقیم با روش بكراس به مدت چهار نسل استفاده می شوند و از طرفی با سلف كردن ارقام هیبریدوتت كراس آنها برای تولید رستورر اقدام می شود. تا كنون با طرح قبلی كه به انجام رسیده حدود 15 و نگهدارنده و 4 رستورر تولید شده است و بالاینهای فوق الذكر 60 در دست تولید است. با اجرای این طرح امید است وابستگی به وادرات بذر هیبرید مرتفع گردد .2- مطالعه پایداری عملكرد ارقام پیشرفته بهاره كلزا در اقلیم سواحل خزر چكیده :

این طرح در قالب طرح بلوكهای كاملا تصادفی در 4 تكرار و 16 رقم اجراء شده هركرت دارای 6 خط 5 متری به فواصل 20 سانتیمتری كشت شده است. هدف از اجرای این طرح مقایسة دقیقتر ارقامش كه از آزمایش های سالهای گذشته انتخاب شده و مقایسه عكس العمل آنها در مقایسه با شاهد معمول منطقه میباشد .3- بررسی عملكرد و صفات زراعی ژنوتیپهای جدید بهاره كلزا در مناطق سواحل خزر:

چكیده : این طرح در قالب بلوكهای كامل تصادفی در چهار تكرار و 14 رقم اجراء شده است . هدف از اجرای این طرح مقایسه ارقام وادراتی كه برای اولین بار در كشور كشت می شوند با ارقام معمول منطقه می باشند. پس از اجرای این طرح با توجه به زودرسی و عملكرد، ارقام جدید برای آزمایشهای چند سال و چند مكان برای بررسی دقیق تر انتخاب می شوند.4- بررسی امكان ایجاد لاینهای موتانت متحمل به شوری كلزا:

در این طرح در رقم RGSOO3 و ساری گل با دو دوز مختلف اشعه تیمار شده در سال اول در كلاردشت تكثیر شده و در سالهای زراعی جاری در ایستگاه شوری ( انبار الوم) این استان تحت بررسی می باشند .

عناوین طرح های به زراعی :1- بررسی تاثیر آرایش كاشت و مقایسه عملكرد دانه كلزا و گندم در تناوب با یكدیگر

این طرح به منظور بررسی اثرات متناوب كاشت گندم بهد از كلزا و كلزا بعد از گندم و همچنین تاثیر آلیش بر میزان عملكرد این دو محصول مورد ارزیابی قرار میگیرد .2- تاثیر تاریخ كاشت و فاصلة ردیف بر عملكرد و اجرای عملكرد ارقام جدید كلزا

این طرح به منظور تاثیر تاریخ كاشت و فاصله ردیف بر عملكرد و اجزای عملكرد ارقام RGSOO3 و hyola 420 مورد ارزیابی قرار میگیرد .

بخش ذرت ایستگاه تحقیقاتی گرگان :

در این بخش تمركز عمدة تحقیقات روی ذرت می باشد در عین حال بر روی دیگر گیاهان نیز تحقیقاتی به عمل می آید كه عبارتند از :

سورگوم، شبدر، ذرت علوفه ای ، ذرت شیرین و ...مسئولین این بخش :

مهندس مختار پور، مهندس صابری، مهندس بزی و آقای حیدریطرح ها بخش ذرت :

1. بررسی و تعیین مناسبترین آرایش كاشت و تراكم بر عملكرد دانه و علوفه هیبرید سینگل كراس 704اهداف طرح :

تعیین مناسبترین آرایش كاشت مطلوب و اثرات متقابل این دو فاكتور ، بطور كلی تعیین الگوی صحیح كشت به منظور استفاده بهینه از عوامل محیطی در جهت حصول عملكرد بالا .روش تحقیق :

آزمایش ذرت دانه ای با چهار سطح تراكم ( 55 ، 65 ، 75 و 85 هزار بوته در هكتار) و دو سطح آرایش كاشت در چهار تكرار اجراء می شود . آزمایش ذرت علوفه ای نیزبه همین شكل صورت می گیرد فاصلة بین تكرارها 2 متر و تعداد تیمار در هر تكرار برابر 8 تیمار است . طول خطوط كاشت در هر تیمار 6 متر و فاصلة خطوط افقی ( اصلی) در هر تیمار 75 سانتی متر است . فاصلة بوته ها در تراكم های مختلف و آرایش ها متفاوت است . زمین مورد نظر در اواخر خرداد با شخم آماده می گردد واقدام به كود پاشی و سمپاشی می شود . سپس دیسك زده و با فاروئر فاروهایی به فاصله 75 سانتی متر ایجاد می شود هر تیمار در 4 خط كشت شده و در هر چاله 2 تا 3 بذر ، پس از رسیدن به مرحلة 3 الی 4 برگی تنگ می شوند و در هر كپه یا چاله یك بوته باقی می ماند . مقدار كود دهی بر اساس توصیه های آزمایشگاه خاك شناسی و تمام عملیات ماشین آلات در تمام تیمارها یكسان است . یادداشت برداریها برای هر كرت جداگانه انجام می شود . برداشت و محاسبات آماری از دو خط وسط هر تیمار انجام و همزمان با برداشت بوته شمارش می شود .در پایان هر سال تجزیه واریانس داده ها با استفاده از آزمون F و نرم افزار MSTAT-C انجام گردیده و مقایسه تیمارها از طریق آزمون چند دامنه ای دانكن در سطوح 1% و 5% انجام خواهد شد وپس از تهیه گزارش سالیانه در پایان دو سال تجزیه مركب داده ها صورت می گیرد و نتایج در قالب گزارش نهایی ارائه خواهد شد .2. طرح بررسی اثر آرایش كاشت و تراكم بر عملكرد ذرت شیرین

مجری طرح : مهندس علی رضا صابریاهداف طرح :اهداف و تلاش همه جانبه محققان برای افزایش كمی و كیفی وحصول از طریق بررسی و اجرای روشهای به نژادی، به زراعی صورت می گیرد .لازم به ذكر است كه روش تحقق و دیگر جزئیات مشابه به طرح بررسی و تعیین مناسبترین آرایش كاشت و تراكم بر عملكرد دانه و علوفه هیبرید سینگل كراس 704 می باشد .3. تولید لاین ایزوله پدری A-679 ذرت

در این طرح 13 لاین مادری با یك پدر مشترك بصورت دو خط پدری و چهار خط مادری كاشته می شود كه در زمان هایی كه امكان خود گشتی است لاین مادری را دگر گشن می كنیم .این یك طرح ملی است كه توسط مركز تحقیقاتی كرج پیشنهاد شده و در تمام ایستگاه تحقیقاتی كه برروی ذرت كار میكنند اجراء خواهد شد . مسئول این طرح در ایستگاه تحقیقاتی گرگان مهندس مساوات است .4. تولید هیبریدهای جدید سورگوم علوفه ای و ارزیابی مقدماتی آنها

در این طرح كشت به صورت خطی می باشد و هدف تولید بذر هیبرید می باشد . از آنجا كه دانشمندان مشاهده كردند كه بچه هایی كه حاصل ازدواج های غیر فامیلی هستند دارای هوش و سلامت بالاتری هستند و از طرفی بچه هایی كه در اثر ازدواج های فامیلی بدنیا می آیند در مواردی دارای معلولیتها و مشكلاتی هستند به این فكر افتادند كه از تلاقی غیر فامیلی در گیاهان استفاده كنند این امر منجر به تولید بذرهای هیبرید شد .

علائم بیماری :

در مراحل اولیه بصورت ظهور نقاط ریز و رنگ پریده است كه بصورت پراكنده روی پهنك برگ ظاهر شده و پس از مدتی جوش های ریز حاوی اسپور قارچ عامل بیماری ( اردوسپور ها ) در این نقاط تولید می شوند. رنگ این جوش ها قهوه ای روشن كه به مرور به قهوه ای تیره تغییر رنگ می دهد. پوستولها به غیر از پهنك برگ روی لما و پلئا نیز ظاهر می شود و این اندام ها را آلوده می نماید. در اواخر فصل نامساعد شدن شرایط محیطی برای عامل تیماری مرحله آخر سیكل زندگی قارچ یعنی مرحله تلیا (Telia ) است كه شامل تولید جوش های سیاه رنگ می باشد.2. دستیابی به منابع مقاومت در ارقام پیشرفته گندم نسبت به بیماری پلاست سپتوریایی برگ گندم


محققین : عبدالرحیم نظری ، محمد علی دهقانچكیده :

بیماری سپتوریوز گندم از بیماریهای مهم گندم به شمار می رود ، كه سالیانه خسارات فراوانی به محصول گندم وارد می آورد. دو سپتوریوز مهم در گندم شناخته شده است :1. سپتوریوز برگ گندم

2. بلاچ گلوم و برگعلائم بیماری :بصورت ظهور لكه های رنگ پریده و كلروز در متن برگ سبز كه در مراحل اولیه بصورت طولی در حدود 1 سانتی متر و به دور رگبرگ محدود می شود كه در اكثر مواقع در همان مراحل اولیه پكنیدهای تیره رنگ ریز كه با چشم غیر مسلح قابل رویت هستند به تعداد زیاد روی این لكه ها تشكیل خواهند شد. به مرور زمان با پیشرفت بیماری و پیوستن لكه ها كل برگ نكروز منهدم خواهد شد. عامل بیماری قارچ سپتوریا تریسی است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 3:58 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش كارآموزی اجرای دیوار حائل

گزارش كارآموزی اجرای دیوار حائل

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 146 کیلو بایت

تعداد صفحات : 21

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش كارآموزی اجرای دیوار حائل در 21 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

فصل اول: آشنایی كلی با مكان كارآموزی 1

فصل دوم: ارزیابی بخش‌های مرتبط با رشته علمی كارآموزی 2

فصل سوم:‌ آزمون، آموخته‌ها، نتایج و پیشنهادات 3

مختصری در مورد دیوارحائل 6

فرم‌های پیشرفت كارآموزی

فرم پایان دوره كارآموزی
فصل اول

این تحقیق در استان گلستان و شهرستان علی‌آباد كتول در محور محمدآباد ـ سیاه مرزگوی انجام می‌گیرد كه در مناقصه‌ای شركت برین سازان مروارید گرگان آن را به مبلغ 61000000 تومان برنده شد.

این تحقیق به علت آن بنا می‌گردد كه مسیر این جاده به علت همجواری با رودخانه و بارش‌های زیاد جوی در اكثر اوقات با مشكل تخریب مواجه بوده است. لذا اداره راه و ترابری به صورت مناقصه احداث دیوار حائل را به عموم واگذار كرد.

این محل در 22 كیلومتری جاده محمدآباد ـ سیاه مرزگوی می‌باشد و به علت واقع شدن در سرپیچ و قوس رودخانه تخریب زیادی آن را تهدید می‌كرد.
فصل دوم

رشته عمران با توجه به مكانیزه شدن دستگاه‌ها و پیشرفت علوم دیگر در كنار آن پیشرفت زیادی كرده و مسائل مختلف دیگری وارد آن شده است، از قبیل مقاومت در برابر زلزله، عایق‌های حرارتی و برودتی، عایق‌های صوتی و غیره كه این رشته را بیش از پیش با سایر رشته‌ها مرتبط می‌سازد.

در این كارآموزی، رشته‌های مرتبط با كار عمران مختلف بودند:

اداره راه و ترابری؛
كارخانه سیمان؛
نیروهای انسانی؛
دستگاه‌های مكانیكی كه خود یك وسیله بسیار لازم برای رشته عمران است.


فصل سوم

انسان از قدیم برای حفظ جان خود در مقابل عوامل طبیعی اقداماتی را بسته به امكانات و لوازم پیرامون خود انجام می‌داد. از آنجا كه اكثر جاده‌های كوهستانی در دامنه كوه‌ها و در جوار رودخانه‌ها شاخه می‌شوند. لذا برای جلوگیری از ریزش سنگ و رانش كوه و همچنین برای پیشگیری از تخریب زیرسازی راه‌های در جوار رودخانه‌ها از دیوارهای حائل استفاده می‌گردد.

این دیواره‌ها در انواع مختلف بتنی، سنگی، آجری و غیره ساخته می‌شوند.

موضوع كارآموزی اینجانب، ساخت یك دیوار حائل سنگی نمای مالون‌كاری شده به ارتفاع 3 متر و به طول 130 متر در محور محمدآباد ـ سیاه مرزگوی علی آباد كتول می‌باشد.

این دیواره در كیلومتر 22 محور محمدآباد ـ سپاه مرزگوی در قسمت پایین دست جاده جهت جلوگیری از ریزش جاده و پیشگیری از شسته شدن (فرسایش جاده) توسط آب رودخانه احداث می‌گردد.

دیواره فوق به صورت سنگ‌چین ملاتی و نمای مالونی طبق نقشه می‌بایست اجرا گردد كه محاسبات آن طبق تیپ ارائه شده توسط اداره راه و ترابری انجام شده است.

در ابتدا چون محل كار در جوار رودخانه قرار داشت، برای آنكه آب رودخانه وارد مخل كار نگردد، مسیر آن را بوسیله بیل زنجیری كوماتسو كه به محل آورده شده بود، تغییر داده شد تا كار پی‌كنی به راحتی انجام گیرد. سپس بیل مكانیكی شروع به كندن زمین برای پی‌ریزی نمود.

پی موردنظر این دیواره به ابعاد 132×4×5/1 متر می‌باشد كه توسط بیل در زمان 5 روزه خاك‌برداری می‌گردد و محل اولیه آن آماده می‌شود. حجم بتن‌ریزی پی طبق محاسبات تیپ موردنظر 792 مترمربع می‌باشد.

چون كندن مكان پی توسط بیل به صورت دقیق و صاف و یكدست نیست، لذا پس از كندن توسط بیل چند كارگر شروع به صاف كردن دیواره و سطح كف پی می‌كنند تا برای ریختن بتن مگر آماده گردد. سپس بتن مگر كه عیار سیمان آن 150 كیلوگرم/مترمكعب است، توسط دستگاه بتونیر آماده می‌گردد و در كف پی ریخته می‌شود تا سطح كف پی صاف و یكدست و تراز گردد. از طرف دیگر بتن پی كه ریخته می‌شود، با خاك كف پی در تماس نباشد و آب سیمان آن جذب خاك نشود (خاصیت بتن مگر).

پس از خشك شدن مگر روی آن به ابعاد پی ذكر شده قالب‌بندی می‌كنند. قالب‌ها پس از روغن‌كاری سطح آن كه با بتن در تماس است. برای جلوگیری از چسبندگی آن با بتن توسط پشت‌بند و سیم آرماتوربندی در جای خود محكم می‌شوند. این قالب‌بندی به صورت هر 5 متر به 5 متر انجام می‌گیرد و بین هر قالب‌بندی در حدود 5 سانتیمتر فاصله ایجاد می‌نمایند تا به عنوان درز انبساط عمل نماید تا در كم و زیاد شدن حجم بتن در تابستان و زمستان از فشار پی و در نتیجه تركیدن آن جلوگیری شود و این درزها را توسط یونولیت پر می‌كنند تا آشغال و سنگ درون آن را پر نكند.

پس از قالب‌بندی بتن كه با عیار 250 و توسط 2 دستگاه بتونیر و كارگران آماده شده درون این قالب‌ها ریخته می‌شود و بتن در مراحل مختلف چند بار با دستگاه ویبراتور ویبره می‌شود تا هوای محبوس در بین خارج شده و بتن متراكم شود. كارگران در هر روز حدود 20 مترمربع بتن‌ریزی می‌كردند و پیش می‌رفتند. هنگامی كه كار بتن‌ریزی پی به اندازه 20 متر تا 30 متر پیش ‌رفت و پی خشك شد، سنگ‌هایی كه از رودخانه جمع‌آوری شده بودند، توسط تراكتور به محل پی انتقال داده شده و در آنجا سنگتراش‌ها، سنگ‌هایی را كه قابلیت تراش داشتند، با چكش‌های فلزی مخصوصی و با مهارت خاصی به صورت مكعبهایی درمی‌آوردند كه ابعادشان حدوداً 20×20 یا 30×30 بود.

پس از آن سنگ‌های تراش خورده را در نما مانند اجرچینی (كله راسته) می‌چینند (برای جلوگیری از گسستگی و ایجاد شدن درز بین دو رج سنگ) در این دیواره چینی سنگی پس از چیدن یك رج سراسری در نما پشت آنرا نیز با ملات و قلوه سنگ‌های تراش نخورده رودخانه‌ای پر می‌كنند تا قطر دیوار به حدود 3 متر برسد.

سپس رج ردیف بعد را در نما ادامه می‌دهند و پس از اتمام طبقه بالا پشت آن را پر می‌كنند. این كار تا ارتفاع حدود 1 متر انجام می‌شود. سپس ادامه كار نما به همان حالت می‌باشد، ولی از پشت كار حدود 40 سانتیمتر عرض دیوار كمتر می‌شود تا كار به صورت پله اجرا شود. در فاصله 2 متری نیز دوباره 40 سانتیمتر كار از پشت كم می‌شود تا پله بعدی ایجاد شود (پله كردن كار باعث پخش شدن بار بر روی دیواره به صورت یكدست می‌شود).

یادآوری می‌شود كه كار در نما مقدار كمی به سمت داخل شیبدار می‌باشد تا مقاومتش در مقابل فشارهای وارده بر اثر بارگذاری بیشتر ‌گردد. این كار تا اتمام 130 متر دیوارچینی ادامه پیدا می‌كند. پس از اتمام كار دیوارچینی، درزهای نما با ملات ماسه بادی و سیمان به نسبت 50 به 50 درزگیری می‌شود و نمای خوبی به كار می‌دهد.

كار پس از اتمام صورت جلسه شده و به ناظر و نماینده كارفرما تحویل گردد.

یادآوری می‌گردد پس از اتمام كار پشت دیواره توسط اداره راه و ترابری قلوه سنگ‌های ریخته شده و جاده نیز با این دیواره عریض‌تر گردید.


مختصری در مورد دیوارهای حایل
دیوارهای حایل باید برای مقابله با فشار خاك كه شامل بار زنده روی سطح بالای دیوار حایل و وزن دیوار طبق اصول مشخص شده برای پایه های كناری پل ها طراحی شوند. دیوارهای سنگی و بتنی غیر مسلح باید از نوع وزنی باشند .دیوارهای بتنی مسلح ممكن است از نوع طره أی باشند.

1-دال پی

قسمت عقب یا پاشنه دال كف باید برای نگهداری كل وزن مواد سربار طراحی شوند یا اینكه برای طرح آنها از روشهای دقیقتری استفاده شود دالهای كف دیوارهای طره أی باید به عنوان اعضای طره أی نگه داشته شده توسط دیوار طراحی شوند.

دالهای كف دیوارهای با اعضا تقویتی باید به عنوان تیرهای گیردار یا پیوسته با دهانه ها یی برابر با فاصله بین تقویتها طراحی شوند.

2-دیوارهای قایم

بدنه قایم دیوارهای طره أی باید به عنوان اعضای طره أی نگه داشته شده در پایین دیوار طراحی شوند.

وجه قایم دیوارهای با اعضای تقویتی به عنوان تیرهای گیردار یا پیوسته طراحی می شوند. دیواره های قایم باید به طور مطمین با فولاد كافی به عضوهای تقویتی متصل شوند.

3-دیوارهای تقویت كننده

دیوارهای تقویت كننده پشت مانند تیرهای ‏T شكل طراحی می شوند.طراحی دیواره های تقویتی جلو مانند تیرهای با مقطع مستطیلی شكل است. در ارتباط با فولادهای كششی اصلی دیواره های تقویتی پشت باید سیستمی متشكل از میلگردهای افقی وعمودی یا خاموتها به منظور مها دیوار افقی و دال كف به دیواره تقویتی پیش بینی نمود. این خاموتها باید حتی المقدور تا نز دیكی وجه خارجی دیوار اصلی و وجه پایینی دال كف گیر داده شوند.

4-فولادهای حرارتی

بجز در دیوارهای وزنی باید فولادهای افقی معادل با 7/2 سانتیمتر مربع به ازای هر متر ارتفاع نزدیك وجوه بیرونی دیوار را به گونه أی دیگر در برابر تركهای انقباضی و حرارتی مسلح كرد.

5-درزهای انقباض و انبساط

باید در فاصله هایی كمتر از 9 متر درزهای انقباضی و در فاصله هایی كمتر از 27 متر درزهای انبساط برای دیوارهای بتنی وزنی یا مسلح تعبیه نمود.

6-زهكشی

مواد پر كننده پشت تمام دیوارهای حایل بوسیله سوراخهایی با زهكشهای هدایت كننده كه در فواصل مناسب كار گذاشته شده اند زهكش محسوب میشوند.در دیوارهای با دیواره های از پشت تقویت شده برای هر قسمت محصور شده توسط دیواره های تقویتی باید حداقل یك زهكش موجود باشد.

آبروها

1-بارهای مرده

مهار كنند.

-ابعاد دجداره

حداقل ضخامت فلز جداره پایه های استوانه أی برابر 8 میلیمتر است .در صورت لزوم برای تامین مقاومت وصلبیت جهت جای گذاری جداره ،این ضخامت باید افزایش یابد .كف پایه باید بر اساس ظرفیت باربری مجاز شمع وخاكطبق ظوابط این ائین نامه طراحی شود ولی زمانی كه قطر لازم برای این ظوابط بزرگتر از مقدار بدست امده برای كنترل لهیدگی رو سازه باشد ،میتوان قطر رادر محل اتصال كاهش داد .حداقل قطر استوانه های فولادی مورد استفاده در پایه ها برابربا 107 سانتی متر میباشد.

اتصالات و درز ها

تمامی درز های افقی باید لب به لب باشند .اگر گوشه های ورقها پخ شوند،درز های قائم می توانند لب به لب قرار گیرند.چنانچه اتصالات در محل انجام می گیرند ،مقطع پایئنی لوله باید حداقل تا 60 سانتیمتر بالاتر از سطح اب امتداد یابد .

-مهار بندی

در داخل پابه های استوانه أی باید مهار بندی كافی پیش بینی نمود كه عموماً شامل دیافراگم تقویتی بتنی یا فولادی می شود كه به لوله ها محكم بسته می شوند .عمق این دیافراگم ها تا حدی كه شرایط اجازه میدهند باید بزرگ انتخاب شود.

4-تكیه گاههای كناری

-كلیات

تكیه گاههای كناری باید در مقابل فشار خاك طبق مندرجات بند 3-20 ،وزن خود تكیه گاه كناری ورو سازه پل ،بار زنده روی روسازه یا خاك ریز دسترسی ،نیروهای با دو نیروهای طولی (زمانی كه انتها مقید شده است) ونیروهای طولی ناشی از اصطكاك یا مقاومت برشی نشیمن های تكیه گاهی ،طراحی شوند طراحی بر مبنای تركیبی ازاین نیروها كه بدترین شرایط بار گزاری راسبب شود ،انجام می گردد.

این تكیه گاه ها باید بطور مطمئن در برابر واژگونی حول پنجه پی ، در برابر لغزش روی بستر پی ودر برابر خرد شدن مصالح بستر یا دربرابر اضافه بار شمعها در نقطعه أی كه حداكثر فشار رخ می دهد ،طراحی شوند .

در محاسبه تنشها در تكیه گاههای كناری وزن مصالح خاكریز روی وجه پشتی شیبدار یا پله أی تكیه گاه و یا روی كف یك پی گسترده بتن مسلح را می توان به عنوان قسمتی از وزن موثر تكیه گاه در نظر گرفت در مورد پی های گسترده پاشنه عقبی باید به عنوان طره أی نگه داشته شده در ساقه تكیه گاه تحت بار گذاری كل وزن مصالح سربار طراحی شود وگر نه از روش دقیقتری باید استفاده نمود.

سطح مقطع تكیه گاههای كناری سنگی یا بتنی غیر مسلح باید به گونه أی بتشد كه از تولید تنش كششی در مصالح جلو گیری شود
فولادهای حرارت

بجز در مورد تكیه گاههای كناری وزنی برای جلو گیری از تشكیل تركهای حرارتی و انقباضی باید فولاد گذاری افقی حداقل 7/2 سانتیمتر مربع به ازای هر متر مربع ارتفاع پیش بینی نمود.
دیوار جناحی

دیوارهای جناحی باید برای حفظ اندازه مطلوب خاكریز جاده و محافظت در مقابل فرسایش دارای طول كافی باشند . طول دیوار جناحی با توجه به شیبهای لازم برای جاده محاسبه می شود .

برای متصل كردن دیوارههای جناحی و تكیه گاههای كناری به یكدیگر باید در طول محل اتصال میلگرههای تقویتی یا میگردهای نورد شده مناسب جایگذاری نمود به منظور تامین مقاومت این میلگردها باید به اندازه كافی و برابر با مقادیر مشخص شده برای انها در هر طرف اتصال به داخل مصالح امتداد ویا بند و همچنین باید دارای طولهای متفاوتی باشند به گونه أی كه در انتهای آنها مقاطع ضعیفی در بتن ایجاد نشود . اگر از این میلگردها استفاده نشود باید در انبساطی در محل اتصال پیش بینی شده و دیوار جناحی بداخل بدنه تكیه گاه كناری قفل شود.
زهكشی

مواد پر كننده أی پشت تكیه گاههای كناری را باید توسط سوراخهایی با زهكشهای هدایت كننده در فواصل مناسب زهكشی نمود.

جزئیات اجرائی

فولاد بال

برای بالهای تیرهای t شكل وشاه تیر های جعبه أی درجا باید طبق ضوابط بند های 8-17-2-2 و8-17-2-3 ارماتور فولادی قرار داد ،بجز در بال های پائینی كه فولاد حداقل برابر 3/0 در صد مقطع بال میباشد .

پوشش وفاصله گذاری فولاد :

-پوشش حداقل.

برای فولاد پیش تنیدگی وفولاد معمولی باید حداقل پوشش بتونی مطابق اعداد زیر رعایت شود .

فولاد پیش تنیدگی وفولاد های اصلی …………….. 4 سانتی م فولاد بال

بالای دال……………………………………4 س م

چنانچه از مواد یخبندان استفاده شود ………..5 س م

-پائین دال …………………………………..5/2 س م

خاموتها و فولات های اتصال ………………………5/2 س م

-چنانچه از مواد شیمیایی برای جلو گیری از یخبندان مسیر استفاده ،شود ،

جزئیات زهكشی باید به گونه ای باشد كه این مواد را بدون تماس دائمی

با شاه تیر های پیش تنیده دفع نماید . در جائی كه این تماس اجتناب ناپذیر باشد یا در محل هائی كه اعضا در معرض اب نمك یا بخار مواد شیمیائی هستند ،باید از پوشش بیشتری استفاده نمود .

حداقل فاصله گذاری :

حداقل فاصله ازاد بین فولادهای پیش تنیدگی در انتهای تیر ها باید مطابق زیر باشد:

فولاد پیش تنیدگی : سه برابر قطر فولاد یا یك ویك سوم برابر بزرگتریندانه موجود در بتن،هر كدام كه بزرگتر است.

غلاف های پس كشید گی :4 سانتی متر یا 5/1 برابر بزرگترین دانه موجود دربتن، هر كدام كه بزرگتر است .

-رشته های پیش تنیدگی درپاتل های عرشه باید به صورتمتارن ویكنواخت در عرض پانل قرار گیرد .انها را نباید دور تر از 5/1 برابر ضخامت كل دال مركب یا دورتر از45 سانتیمتر از یكدیگر قرار داد.

-گروه كردن :

زمانی كه فولاد پس كشیدگی دارای شیب انحناست،غلافهای پسكشیدگی را می توان بصورت گروه های حداكثر سه تائی بكار برد، به ترتیبی كه فاصله مشخص شده در بند9-25-2 درفاصله 90 سانتیمتری انتهای عضو حفظ شود .

-چنانچه فولاد پیش كشیدگی بصورت گروه بكار برده شود ،تمامی گروه ها باید در طول یك سوم میانی تیر شكل پذیرند ودر نقاط انحنا باید تنس های ثانویه را نیز در نظر گرفت.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 3:58 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات