گزارش کارآموزی آموزشگاه های آزاد سازمان فنی و حرفه ای

گزارش کارآموزی آموزشگاه های آزاد سازمان فنی و حرفه ای

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 247 کیلو بایت

تعداد صفحات : 60

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی آموزشگاه های آزاد سازمان فنی و حرفه ای در 60 صفحه ورد قابل ویرایش
پیشگفتار :

آموزشگاه های آزاد وابسته به فنی و حرفه ای یکی از مهمترین متولیان آموزش نیروی انسانی فنی می باشد که امروزه نقش بسزایی در آموزش نیروی انسانی متخصص جهت ورود به بازار کار و اشتغال زایی ایفا می کند .

این موسسات با استفاده از سرمایه گذاری بخش خصوصی و نظارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای در دو بخش آزاد و کاردانش مشغول به فعالیت می باشد که پس از برگزاری آزمون مدارک توسط سازمان آموزش فنی و حرفه ای صادر و به کارآموز ارائه می گردد .

لازم به ذکر است جهت ارتباط بین آموزشگاه ها و سازمان فنی و حرفه ای نیاز به یک نرم افزار یا فرم هایی جهت آزمون و معرفی کارآموز بصورت دستی می باشد که امروزه با توجه به مکانیزه شده کلیه مراحل معرفی و آزمون کارآموز از طریق نرم افزار احساس نیاز می شود که تا تمامی این مراحل بصورت مکانیزه انجام و قابل ارائه باشد . با توجه به اینکه نمونه ای از این نرم افزار توسط متخصصین ارائه گردیده است ولی متاسفانه نرم افزارهای ارائه شده هیچگونه ارث بری را از یک نرم افزار پویا و مهندسی شامل نمی باشد . بنابراین به عقیده اینجانب نیاز احساس شد تا نرم افزاری ارائه گردد که تمام اصول مهندسی را رعایت و مشکلات موجود در نرم افزارهای قبلی برطرف نماید .


چکیده :

هدف از گذراندن این دوره آشنایی با موسسات و آموزشگاه های آزاد زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای کشور وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی ، خدمات قابل ارائه توسط این موسسات ، نحوه جذب کارآموز ، برگزاری دوره و دوره های قابل ارائه توسط این موسسات و همچنین آشنــایی با محیط های آموزشـی و نرم افـزارهایی که احیانـاً در این موسسـات مـورد استفاده قرار می گیرند ، می باشد .

1-1-معرفی محل کارآموزی:اینجانب کارآموزی خود را در آموزشگاه علوم کامپیوتر پاسکال واقع در شهرستان شیروان گذراندم . همانطوری که در مقدمه اشاره گردید اهداف این آموزشگاه آموزش نرم افزارهای کاربردی – زبان برنامه نویسی – طراحی صفحات وب و ... می باشد . کارآمـوزان به منظـور کسب مهـارت جهت وارد شـدن به بازار کار به این مرکـز مراجعه و ثبت نام می نمایند .

1-2-تاریخچه تاسیس :

مدیریت محترم این آموزشگاه آقای محمد دادبخش با اخذ مجوز و مدارک مربوط به مدیریت ، این آموزشگاه را در سال 1386 با هدف آموزش کارآموزان در رشته و حرف مختلف کامپیوتر در شهرستان شیروان تاسیس نموده است .

-3-آشنایی با بعضی اصطلاحات :

1-3-1-کارآموز :

فـردی است که به منظـور فراگیـری مهارت ، حرفـه یا رشتـه معینـی در آموزشگاه ثبت نـام می کند .1-3-2-قرارداد کارآموزی :

قراردادی که بین دارنده پروانه تاسیس و یا مدیر آموزشگاه و کارآموز به منظور آموزش بر اساس مقررات این آئین نامه منعقد می شود .1-3-3-مهارت :

مجموعه اطلاعات نظری و توانایی های عملی لازم برای انجام یک حرفه معین و یا بخشی از آن می باشد .1-3-4-حرفه :

مجموعه مهارت های مورد نیاز یک شغل می باشد .1-3-5-رشته :

مجموعه برنامه های آموزشی مربوط به فراگیری چند حرفه هم خانواده می باشد .1-3-6-دوره :

مدت زمان آموزش های نظری و عملی برابر استاندارد مصوب سازمان است .

1-4-خدمات قابل ارائه :

این آموزشگاه برحسب نیاز کارآموز دوره های استاندارد آموزشی زیر را ارائه می دهد :

-رایانه کار درجه 1

-رایانه کار درجه 2

-رایانه کار ICDL 2

-رایانه کار ICDL 1

-برنامه نویسی زبان Visual Basic

-برنامه نویسی زبان Delphi

-برنامه نویسی زبان پاسکال

-برنامه نویسی زبان C

-کارور رایانه Flash

-کارور رایانه Drem Waever

-کاور گرافیک PhotoShop

-کارور گرافیک FreeHand

- و ...

لازم به ذکر است که دوره های فوق در ساعت های استاندارد اعلام شده بصورت تئوری و عملی آموزش داده می شود . که در آخر دوره برای سنجش میزان فراگیری کارآموز آموزن های کتبی و عملی توسط سازمان فنی و حرفه ای انجام می پذیرد .

1-4-1-رایانه کار درجه 1 :

این دوره شامل مباحث ویندوز XP پیشرفنته (معرفی Control Panel – نصب درایورها – پارتیشن بندی و نصب ویندوز و ... ) – برنامه نویسی مقدماتی به زبان ویژوال بیسیک – آشنایی با شبکه (بصورت تئوری) – نرم افزار کمکی Norton Utility . که در مدت 264 ساعت به کارآموز آموزش داده می شود .

1-4-2-رایانه کار درجه 2 :

این دوره شامل مبحث مبانی کامپیوتر – سیستم عامل ویندوز XP مقدماتی ( آشنایی با فایل – پوشه – درایو – نحوه ایجاد و ... ) – سیستم عامل مقدماتی Dos – مجموعه نرم افزاری Microsoft Office ( Word – Excel – Access – PowerPoint – Outlook ) – مباحث مقدماتی اینترنت که در مدت 360 ساعت به کارآموز آموزش داده می شود .

1-4-3-برنامه نویسی ویژوال بیسیک (Visual Basic) :

این دوره شامل آشنایی کارآموز با الگوریتم و فلوچارت – اصطلاحات و مفهوم زبان های برنامه نویسی شیء گرا می باشد که در مدت زمان 132 ساعت به کارآموز آموزش داده می شود . 1-4-4-رایانه کار ICDL 2 :

این دوره شــامل مباحث مقدمـاتی مبــانی فناوری اطلاعات – ویندوز مقدماتی و اینترنت می باشـد که مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بوده و به منظور آشنایی کارمندان با فنــاوری و نحــوه استفاده از کامپیـوتر می باشــد که در مدت 32 سـاعت به کارآموز آموزش داده می شود.

1-4-5-رایانه کار ICDL 1 :

این دوره شامل مجموعه ای نرم افزاری Microsoft Office می باشد که مورد تایید سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور بــوده و به منظور آشنایی کارمندان با نرم افزارهای اداری می باشد که در مدت 98 ساعت به کارآموز آموزش داده می شود1-4-6-کاور گرافیک PhotoShop :

فتوشاپ یکی از نرم افزارهای گرافیکی محبوب بوده که هدف آنها ترمیم عکس می باشد . این دوره در مدت 70 ساعت به کارآموز آموزش داده می شود .

به منظور آشنایی با دوره هایی که توسط آموزشگاه برگزار می گردد و همچنین ساعت برگزاری کلاس ها که توضیحات اغلب دوره ها در این گزارش نمی گنجد به پیوست آورده شده است .

2-1-فعالیت های آموزشگاه :

این آموزشگاه با ثبت نام کارآموز و ایجاد دوره جهت آموزش کارآموز و برگزاری آموزن های میان دوره ای و معرفی لیست اسامی کارآموزان به فنی و حرفه ای جهت برگزاری آزمون و ارائه گواهینامه پایان دوره در صورت قبولی به کارآموز می باشد که فرآیند مراحل فوق به شرح زیر می باشد:

2-1-1-فرآیند ثبت نام کارآموز تا زمان صدور گواهینامه:

با توجه به بررسی بعمل آمده و پرس و جوهای انجام گرفته از چندین آموزشگاه آزاد و سازمان فنی و حرفه ای مراحل ثبت نام کارآموز – آموزش و صدور گواهینامه به شرح زیر می باشد :

-مراجعه کارآموز به آموزشگاه و دریافت اطلاعات در مورد رشته های موجود و شرایط ثبت نام

-ارائه مدارک ثبت نام کارآموز به مدیر آموزشگاه جهت گذراندن دوره موردنظر

-بررسی مدارک توسط مدیر آموزشگاه جهت داشتن صلاحیت گذارندن دوره مربوطه

-عقد قرارداد کارآموزی فی مابین مدیر و کارآموز و ارائه یک نسخه از آن به طرفین قرارداد

-وارد کردن اطلاعات کارآموز در نرم افزار ثبت نام و صدور کارت کارآموزی

-درج نام کارآموزی در دفتر حضور و غیاب

-ابلاغ به کارآموز در مورد ساعت برگزاری کلاس مربوطه

-برگزاری کلاس طبق تعریف شروع دوره و استانداردهای موجود

-دریافت فیش معرفی به آزمون و ارائه لیست آزمون به سازمان

-ارسال کارت ورود به جلسه به سازمان جهت ممهور نمودن آن به مهر سازمان

-ارائه کارت ورود به جلسه به کارآموز جهت شرکت در آزمون کتبی و عملی

-برگزاری آزمون کتبی و عملی

-دریافت نمرات کارآموز از سازمان فنی و حرفه ای

-ثبت نمرات در نرم افزار ثبت نام

-دریافت گواهینامه کارآموز از سازمان و ثبت آن در نرم افزار ثبت نام

-ارائه گواهینامه به کارآموز

2-1-2-مراجعه کارآموز به آموزشگاه و دریافت اطلاعات در مورد رشته های موجود و شرایط ثبت نام :

با توجه به اینکه رشته های تعریف شده در استانداردهای فنی و حرفه ای دارای شرایط سنی و مدرک تحصیلی می باشــد لازم است کارآمــوز قبـل از انتخاب رشتـه با مدیـر آموزشگاه مشاوره نماید .

2-1-3-ارائه مدارک ثبت نام کارآموز به مدیر آموزشگاه جهت گذراندن دوره موردنظر :

در این مرحله کارآموز پس از مشاوره با مدیر آموزشگاه و داشتن شرایط ثبت نام مدارک مورد نیاز به مدیر آموزشگاه تحویل می نماید .

2-1-4- بررسی صلاحیت کارآموز با توجه به مدارک ارائه شده توسط مدیر و استانداردهای تعریف شده توسط سازمان :

در این مرحله مدیر آموزشگاه مدارک مورد نیاز را از کارآموز دریافت نموده و با توجه به درخواست کارآموز برای گذراندن دوره موردنظر ، بررسی می نماید آیا کارآموز قادر به گذراندن دوره دلخواه با توجه به مدارک و شرایط می باشد یا خیر .

2-1-5-عقد قرارداد کارآموزی فی مابین مدیر و کارآموز و ارائه یک نسخه از آن به طرفین قرارداد :

لازم به ذکر است قبل از عقد قرارداد باید قوانین و مقررات آموزشگاه طبق آئین نامه آموزشگاه های آزاد برای کارآموز شرح داده شود تا مشکلی در حین آموزش برای هیچ کدام از طرفین قرارداد رخ ندهد که در صورت وجود اختلاف توسط شورای حل اختلاف سازمان فنی و حرفه ای استان بررسی می شود .

2-1-6-وارد کردن اطلاعات کارآموز در نرم افزار ثبت نام و صدور کارت کارآموزی :

بعد از دریافت مدارک و عقد قرارداد و ثبت آن در دفتر ثبت نام ابتدا باید دوره مربوطه با معرفی مربی آن تعریف شده و مشخصات کارآموز را در فرم مربوط به آن ثبت نماییم تا تاریخ و ساعت شروع دوره و پایان دوره با چاپ کار کارآموزی به کارآموز اطلاع داده شود .2-1-7-دریافت فیش معرفی به آزمون و ارائه لیست آزمون به سازمان :

جهت شرکت در آزمون پایان دوره به منظور هزینه های برگزاری آزمون مبلغ 000/40 ریال به حساب درآمدهای فنی و حرفه ای باید توسط کارآموز واریز گردد و فیش مربوطه به آموزشگاه جهت ارسال به مرکز فنی و حرفه ای و درج شماره فیش در نرم افزار ثبت و همراه با لیست آزمون پایان دوره به سازمان فنی و حرفه ای ارائه می گردد .

2-1-8-ارسال کارت ورود به جلسه به سازمان جهت ممهور نمودن آن به مهر سازمان :

بعد از بررسی لیست پایان دوره با لیست شروع دوره توسط نرم افزار مرکز کلیه کارت ها به مهر سازمان ممهور شده و تاریخ و ساعت برگزاری آزمون بر روی کارت ها درج شده و برای مدیر آموزشگاه ارسال تا در اختیار کارآموز جهت شرکت در آزمون قرار گیرد .

2-1-9-برگزاری آزمون کتبی و عملی و دریافت نمرات کارآموز از سازمان فنی و حرفه ای :

بعد از برگزاری آزمون کتبی و دریافت نمره قبولی ( نمرات کتبی بالای 50 ) کارآموز جهت شرکت در آزمون عملی به یکی از آموزشگاه های مربوطه معرفی تا آزمون برگزار گردد ، حال با توجه به قبولی در آزمون کتبی و عملی طبق ( کتبی * 25% + عملی * 75% = نمره قبولی ) . لیست اسامی قبول شدگان به اداره کل سازمان آموزش فنی و حرفه ای استان جهت صدور گواهینامه ارسال می گردد .نتیجه گیری :

موسسات آموزشگاه های آزاد زیرنظر سازمان فنی و حرفه ای کشور وابسته به وزارت کار و امور اجتماعی با دریافت مجوز رسمی از سوی سازمان و با معرفی مدیر و مربی واجد شرایط متقاضی تاسیس آموزشگاه در حرفه موردنظر گردند .

کارآموزان متقاضی در هر حرفه یا رشته می توانند با توجه به داشتن شرایط ثبت نام متقاضی ثبت نام در دوره های مذکور گردند و آموزش های لازم را طبق استانداردهای سازمان فنی و حرفه ای کشور در رشته موردنظر بگذرانند . این کارآموزان پس از اتمام دوره در آزمون های عملی و کتبی رشته مربوطه شرکت کرده و پس از دریافت حد نصاب نمره قبولی گواهینامه معتبر دریافت نمایند . این کارآموزان می توانند با ارائه گواهینامه های دریافتی به سازمان آموزش و پرورش و بر طبق استاندارهایی که برای دیپلم رشته های مختلف درنظر گرفته شده است متقاضی دیپلم در رشته مذکور نیز گردند .پیشنهادات :

طبق بخشنامه های ارسالی به آموزشگاه های آزاد این آموزشگاه ها می توانند به جای فعالیت در یک حرفه با توجه به داشتن شرایط و امکانات مورد نیاز در در حرفه های مختلف فعالیت نمایند که این باعث می گردد تا موسسه در قالب آموزشگاه با مجتمع تبدیل گردیده و همزمان در حرفه های مختلف فعالیت نماید . با توجه به این که موسسه که من دوره کارورزی خود را در آن گذراندم یک موسسه آموزشگاهی بود ، به مدیر آموزشگاه پیشنهاد فعالیت در چندین حرفه و تبدیل موسسه از آموزشگاه به مجتمع را پیشنهاد دادم که این عمل خود باعث جذب کارآموز در رشته های مختلف و همچنین باعث ایجاد تنوع در حرفه ها و رشته های قابل ارائه توسط موسسه خواهد شد که خود می تواند اعتبار نامی و مالی آموزشگاه را بهبود ببخشد .

همچنین پیشنهاد خریداری و یا ایجاد یک نرم افزار ثبت نام که بتواند از زمان ابتدای ثبت نام کارآموز تا پایان دوره کارآموزی ، نحوه دریافت و پرداخت شهریه توسط کار آموز و ... قابل درج در آن باشد که در این حالت بسیاری از کارهایی که بصورت دستی در آموزشگاه و در داخل دفاتر ثبت می گردد به حالت مکانیزه تبدیل خواهد گردید را دادم.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:11 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اصلاح ذرت،سویا ، سورگوم در ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی عراق محله

گزارش کارآموزی اصلاح ذرت،سویا ، سورگوم در ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی عراق محله

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.652 مگا بایت

تعداد صفحات : 54

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اصلاح ذرت،سویا ، سورگوم در ایستگاه تحقیقاتی كشاورزی عراق محله در 54 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

تشكر و قدردانی 1

مقدمه 2

ذرت خوشه ای sorghum sp 3

اكولوژی سورگوم 4

خصوصیات گیاه شناسی سورگوم 5

انواع مختلف سورگوم 8

خصوصیات زراعی ذرت خوشه ای 8

عملیات داشت 11

برداشت سورگوم 12

منشاء ، گونه ها و نژادها 16

گیاه شناسی با گلدهی و كنترل گرده افشانی 17

روشهای خودگشنی و تلاقی 18

تولید بذر سورگوم هیبرید 20

هدف های اصلاحی 20

بیماریها 21

ذرت معمولی corn 25

مشخصات گیاهشناسی ذرت 26

اكولوژی ذرت 28

انواع ذرت 29

خصوصیات زراعی 30

موقع كاشت 31

عملیات داشت 33

برداشت 35

برداشت ذرت دانه ای 35

برداشت ذرت برای سیلو 36

بیماریهای ذرت دانه ای ( بلال ) 37

اصلاح ذرت 40

گلدهی و گرده افشانی 41

هدفهای اصلاحی 43

سویا 45

خصوصیات بتانیكی 45

خصوصیات زراعی 46

برداشت سویا 48

آفات سویا 49

گلدهی و گرده افشانی 51

روشهای تلاقی 52

هدفهای اصلاحی 53

منابع 64مقدمه :

دوره كارآموزی یعنی بكارگیری تمامی آموخته ها و معلوماتی كه در طی این چند سال در محیط دانشگاه كسب كرده ایم . یا می توان چنین بیان كرد كه دوره كارآموزی تكرار تمام مهارت ها ، از ابتدایی ترین سطوح تا پیشرفته ترین آنها در محیطی خارج از محیط آموزشی می باشد .

بكارگیری فنون و تكنیك های فراگیر شده در محیط كار باعث ثبات هرچه بیشتر این مهارتها در ذهن و سبب ایجاد خلاقیت در انجام مراحل كار كشاورزی می شود.

باتوجه به اطلاعاتی كه در دوره كاراموزی بدست آورده ایم با قاطعیت می توان بیان كرد كه علم كشاورزی ، پیشرفت بسیار چشمگیری در زمینه علم گیاهپزشكی داشته و به نتایج بسیار خوبی دست پیدا كرده است .

در این گزارش سعی شده است كه هرچه بیشتر در رابطه با كاربرد تكنولوژی های علمی جدید در زمینه ی بذر ، ارقام ، و همچنین روشهای مبارزه ای با آفات و بیماریهای مورد بررسی اشاره شود .

ذرت خوشه ای sorghum sp

ذرت خوشه ای گیاه بخصوص مناطق گرم است ولی به علت بازده خوبی كه از نظر علوفه و دانه دار و كشت آن در غالب نقاط دنیا متداول است . كشت آن از زمانهای قدیم در هندوستان و آفریقا متداول بوده و در سایر نقاط خشك ونیمه خشك دنیا از این گیاه گرمسیری استفاده های متعددی بعمل می آید و قدمت آن را به 700 سال قبل از میلاد مسیح نسبت می دهند . عمده ترین مصرف سورگوم در تغذیه حیوانات است و موارد استفاده دیگری نیز در تولید موم ، نشاسته ، الكل ، قند ، دكستروز و روغن خوراكی دارد . از دانه سورگوم هم چنین آرد سورگوم نیز تولید می شود . بعلاوه از آن به عنوان مرتع سیلو و علوفه نیز استفاده می شود . در ایران ذرت خوشه ای درمناطق بلوچستان و سیستان و كرمان و بنادر در جنوب كشت و به مصرف تغذیه می رسد .

زراعت سورگوم را در ایران و چین به قرن اول یا كمی قبل از میلاد نسبت می دهند و تقریبا تمام واریته های ذرت خوشه ای كه اكنون در آمریكا زراعت می شود از مناطق مختلف آفریقا به آنجا وارد شده است و عمده ترین كشورهای تولید كننده آن كشورهای آفریقایی ، هندوچین ، چین و آمریا و در درجات بعد استرالیا و كشورهای غرب اروپا و آسیای صغیر می باشند . سطح كشت آن را حدود 40 بیلیون هكتار می دانند .

اكولوژی سورگوم

ذرت خوشه ای گیاهی است یك ساله ، بهاره و مخصوص مناطق گرم و خشك و كم آب و برگها و ساقه های این گیاه با مواد مومی پوشیده شده كه میزان تلفات آب را كاهش می دهد و به علت كمی سطح برگهای آن میزان آبی را كه از طریق تبخیر و تعرق هدر می دهد كم و گیاه قادر است در شرایط گرم و خشك به حالت ركود رفته و با مساعد شدن شرایط مجددا شروع به رشد نماید . بنابراین به خشكی بسیار مقاوم است و با مناطقی كه بارندگی آن كم و تابستانهای گرم دارند سازگاری یافته است . زمانی كه توسط درجه حرارت بین 5/23 تا 5/28 درجه سانتی گراد باشد محصول خوبی می دهد و در صورتی كه در طول گل دادن به بذر نشستن حرارت خیلی زیاد باشد میزان بذر كاهش می یابد . در مناطقی كه كشت سورگوم به میزان زیادی رایج است كشت آن را طوری تنظیم می كنند كه ریزش بارانهای بهاری شروع شده باشد و رسیدن آن همزمان با شروع فصل خشك باشد . هوای آفتابی و خشك پاییز موجب حفظ رنگ روشن دانه ها و زود خشك شدن آن می شود . رشد آن سریع و در مدت كوتاهی در حدود 50 روز محصول می دهد .

در ضمن سورگوم گیاهی است روز كوتاه و در صورتی كه میزان بارندگی 400 تا 500 میلیمتر باشد به صورت دیم كشت می شود در طیف وسیعی از خاكها به خوبی رشد می كند ولی در خاكهای شنی بومی عمیق و حاصلخیز رشد و نمو بهتری دارد و در خاكهای قلیایی مقاومت و تحمل زیادتری از خود نشان می دهد . همچنین در خاكهای سنگین به شرط اینكه به خوبی زه كشی شده باشند نیز به خوبی محصول می دهد و به طور كلی حاصلخیزی خوب ، زه كشی و حرارت مناسب و طولانی سه عامل عمده برای موفقیت در كشت سورگوم است و می توان آن را به صورت علوفه خشك ، علوفه سبز و سیلو و حتی برای چرای مستقیم مورد استفاده قرار داد . در مناطقی كه بارندگی زیاد است سورگوم در مقایسه با ذرت دانه كمتری تولید می كند . سورگوم درخانواده گیاهان مانند شتر در جانوران است بدین معنی كه می تواند مدت زیادی در مقابل خشكی مقاومت كند ولی بعد از یك آبیاری یا بارندگی مناسب سریعا رشد و نمو نموده و زمان عقب افتادگی را كه مواجه با خشكی و كم آبی بوده است جبران می كند و گیاهی است مخصوص نقاط خشك و كم آب از این رو به نام علف شتری نیز نامیده می شود و در چنین نقاطی به خوبی می تواند جایگزین ذرت شود .

خصوصیات گیاه شناسی سورگوم

سورگوم گیاهی است از خانواده Gramine و جنس sorghum كه گونه های آن عبارتند از :

1- sorghum versicolor كه از نوع وحشی و دارای 10 كروموزوم 10=n2 كه اولین بار در آفریقا پیدا شده و گیاهی است یك ساله و علفی .

2- sorghum halo pense كه گیاهی است چند ساله و دارای 40 كروموزوم 40=n2

3- Sorghum vulgare یا ذرت خوشه ای اصلاح شده كه زراعت آن در سطح وسیع انجام می گیرد و دارای 20 كروموزوم 20=n2 است و كلیه ارقام آن یكساله می باشند.

ذرت خوشه ای معمولی یا sorghum valgare مانند سایر غلات دارای سیستم ریشه های منشعب است . اولین ریشه ای كه در موقع جوانه زدن بذر به وجود می آید در تمام دوران رشد و نمو نبات باقی می ماند و تولید ریشه های فرعی زیادی می نماید كه به نگهداری و استحكام گیاه كمك می نماید . ساختمان ریشه سخت و دارای رنگ روشن است طول آنها 25 تا 30 سانتی متر و در حالت های استتثنای به یك متر هم ممكن است برسد و پراكندگی آن در اطراف ساقه و در زیر خاك نسبتا زیاد است . ساقه های آن مستقیم و خشن و ضخیم بوده و ساقه اصلی از قاعده خود چندین ساقه تولید می نماید كه در تكثیر غیرجنسی می تواند مورد استفاده قرار گیرند . ارتفاع ساقه 60 تا 200 و گاهی تا 600 سانتی متر می رسد . قطر ساقه از پایین به بالا به تدریج كم می شود و فاصله گره ها در پایین كمتر و در بالای ساقه زیاد می شود . گره های پایین خاصیت ریشه زایی داشته و از آخرین گره ها ریشه های فرعی خارج و در زمین فرو می رود .

میان گره هاشیاردار و مغز ساقه محتوی مقداری مواد قندی می باشد و تعداد ساقه های فرعی ممكن است در حد بوته به دو عدد برسد . رنگ ساقه ها بر حسب واریته و محیط رشد ممكن است سبز تا قرمز باشد . در محل هرگره یك برگ می روید كه با داشتن نوك تیز و برنده و دندانه دار بودن حاشیه از ذرت متمایز می شود كه به طور متناوب قرار گرفته اند .

جمع برگها در ساقه اصلی 16 تا 27 عدد است كه واریته های زودرس تعداد برگ كمتری دارند . طول برگها 50 تا 80 سانتی متر و عرض آنها 5 تا 10 سانتی متر است و رگبرگ اصلی كلفت و در زیر برگ برجسته است . برگها دارای غلاف بندی هستند كه روی گره ها و میان گره را می پوشاند . سطح برگها صاف و از یك لایه مومی پوشیده شده است .

گل آذین آن خوشه ای و بر حسب نوع ممكن است متراكم یا غیر متراكم باشد . محور گل آذین شیاردار و از محل گره ها خوشه های فرعی خارج می شود . سنبلك ها در گل بصورت جفت دارند كه یكی فاقد دم گل و بذر تولید می كند و دیگری دم گل كوتاهی دارد و معمولا عقیم است .

صبح زود یا شبها باز می شوند و رنگ آنها در گونه های مختلف متفاوت است. پرچم ها درمواقع گرم روز خارج می شوند و 95 درصد تلقیح به صورت مستقیم انجام می گیرد. گل كردن از راس خوشه شروع و به طرف قاعده ادامه می یابد و مدت یك هفته تا ده روز به طول می انجامد و در یك گل آذیت ممكن است 6000 سنبلك وجود داشته باشد و حرارت نقش مهمی در گل كردن دارد كمی حرارت ممكن است گل كردن را به تاخیر بیاندازد. دانه یا بذر ذرت خوشه ای گندمه ، گردونك دار و به رنگهای سفید ، قرمز ، قهوه ای ، تا سیاه ممكن است تغییر كند . تعداد دانه در یك خوشه كامل حدود 2000 دانه و وزن هزار دانه آن 25 تا 35 گرم است . پوست دانه نسبتا سخت و در مقابل آفات انباری مقاوم و محتوای تانن و مواد آردی یا نشاسته ای سفید است.

انواع مختلف سورگوم:

ذرت خوشه ای یا Sorghum valgare را از نظر زراعی و نوع استفاده به 5 گروه تقسیم می نمایند :

1- ذرت خوشه ای قندی یا ذرت خوشه ای شیرین sirup sorghum

2- ذرت خوشه ای دانه ای grain sorghum

3- ذرت خوشه ای جاروئی broon sorghum

4- ذرت خوشه ای علوفه ای brass sorghum

5- ذرت خوشه ای علفی grass sorghum

خصوصیات زراعی ذرت خوشه ای :

ذرت خوشه ای كه در حال حاضر در سطح وسیعی در مناطق مختلف آمریكا، آمریكای شمالی ، آسیا ، استرالیا كه خیلی گرم و خشك بوده و برای زراعت ذرت مناسب نیستند كاشته می شود هر چند بومی مناطق گرم است ولی بسیاری از واریته های آن به آب و هوای نواحی معتدل سازش یافته اند . لیكن خواهان تابستان گرم هستند. محصول زراعت ذرت خوشه ای تقریبا در تمام انواع خاكهایی كه میزان PH آنها 5/5 تا 5/8 باشد رضایت بخش است . زمین شنی رسی حاصلخیز را بیشتر طالب است و در زمین سنگین زهكشی شده نیز محصول خوبی می دهد . در زمینهای كم قوه كه برای كاشت غلات مناسب نیستند زراعت آن مقرون به صرفه است و علوفه خشك مناسبی از آن به دست می آید. ذرت خوشه ای به خوبی قلیایی بودن و شوری خاك را تحمل می كند .

برای بدست آوردن محصول خوب و رضایت بخش از سورگوم بایستی بستر بذر خوب آماده و بدون علف هرز باشد و طریقه كشت ذرت خوشه ای بر حسب نوع استفاده ای كه از آن به عمل می آید متفاوت خواهدبود . و در صورت استفاده به عنوان علوفه سبز یا علوفه خشك و یا سیلو یا بذر و شیوه باید نوع كاشت را با ماشین بذر افشان و كشت ردیفی با در نظر گرفتن فاصله كافی و مناسب تعیین نمود . تا مسئله سهولت كاشت وعملیات داشت و برداشت با حداكثر محصول و یا جوش بیشتر در نظر گرفته شده باشد . تعداد عملیات لازم برای آماده شدن خوب بستر بذر به شرایط مزرعه آب و هوا بستگی دارد. بطور كلی باید زمین را در پاییز به عمق 20 تا 25 سانتی متر شخم زده و همزمان كود مورد نیاز را داخل خاك نمائیم.
ذرت معمولی corn :

كشف این گیاه از قرنها پیش در آمریكا رایج و تا كشف آمریكا در سایر مناطق وجودنداشت و پس از آن به سایر كشورها برده شد . ذرت یكی از با ارزش ترین گیاهان زراعی و بعنوان سلطان غلات معروف است و تولید آن در جهان بعد از گندم و برنج می باشد و سالیانه بیش از یكصدو بیست میلیون هكتار از اراضی جهان به كشت ذرت اختصاص دارد كه حدود نیمی از آن در آمریكا كشت می شودو چه از نظر مقدار محصول و چه از نظر ارزش غذایی دارای اهمیت خاصی است . دانه آن به مصرف خوراك انسان و دام و علوفه سبز آن نیز به صورت تازه و سیلو شده یكی از بهترین غذاهای دامی است .

كریستوف كلمب در اولین مسافرت خود به آمریكا در سال 1492 ذرت را در اراضی وسیعی مشاهده كرد كه اهالی آن سرزمین از دانه آن تغذیه می كردند . درهنگامی كه ذرت در آمریكا شناخته شده بوئد كشورهای اروپا و آفریقا از آن اطلاعی نداشتند و دركشورهای آسیایی هم آثار و شواهدی حاكی از وجود این گیاه در دوره قبل از كلمب بدست نیامده است . در هنگام ورود اروپائیان به آمریكا ذرت گیاه اصلی در كشاورزی بومیان آمریكا بوده است كه به وسیله كریستف كلمب به اسپانیا برده شد و پس از چند سال از اسپانیا به جنوب فرانسه ، ایتالیا ، شمال آفریقا برده شد و از سابقه زراعت آن در ایران اطلاع صحیحی در دست نیست .

مشخصات گیاهشناسی ذرت :

ذرت دارای ریشه های افشان قوی و انبوه و در عین حال سطحی است و می تواند به استقامت گیاه كمك نماید . ریشه اولیه ذرت كه بعد از جوانه زدن بذر تولید می شود 3 تا 5 عدد است و در عمق 3 تا 5 سانتی قوی خاك ریشه های ثانویه به تعداد زیاد و حدود 20 عدد از گره های در عمق خاك خارج می گردد . همچنین از گره هایی كه در سطح خاك قراردارند نیز ریشه های خارج و وارد خاك می شوند . مجموعه ریشه ها بطرف عمق زمین و اطراف پراكنده شده و بتدریج بر طول آنها اضافه می گردد كه ممكن است تا عمق 2 تا 3 متری خاك نفوذ نمایند . ساقه ذرت مانند سایر گیاهان تیره غلات بند بند و بودن انشعال است . این ساقه ها راست دارای ارتفاع 2 تا 5 متر بوده و در شرایطی ممكن است تا 8 متر برسد. فاصله بین گره های ساقه متفاوت ممكن است 6 تا 20 سانتی متر باشد و بطور كلی ارتفاع بوته به گونه یا زودرسی آن مربوط است . ضخامت ساقه ذرت حدود 3 سانتی متر و حدود 8 تا 12 میان گره دارد كه میان گره پایین ساقه كوتاهتر و میان گره بالای ساقه بلندتر است . برگ ذرت از محل گره ها خارج می شود و از دو قسمت پهنك و غلاف تشكیل شده است كه غلاف بدور ساقه پیچیده شده و پهنك برگ بطول 30 تا 80 سانتی متر و گاهی 150 سانتی متر بوده و عرض آن در حدود10 سانتی متر و ضخامت 2 میلی متر می باشد . تعداد برگهای ذرت بطور متوسط 12 تا 18 است كه ارقام زودرس تعداد برگ كمتر و ارقام دیررس برگ بیشتری دارند.

گل های نر و ماده درذرت جدا از هم ولی بر روی یك پایه قرار دارند و بنابراین گیاهی است یك پایه یا monoique . آرایش گل های ماده در محل گره ها و در بغل گره ها و گل های نر در انتهای ساقه قرار دارند . سنبله ماده از یك محور اصلی قطور تشكیل شده كه روی آن سنبلك ها در ردیف های منظمی قرار گرفته اند . هر سنبلك دارای دو گل است كه فقط گل بالائی بارور می شود . مجموعه آرایش گلهای ماده بوسیله غلافی كه پوست بلال نامیده شده است از محل تخمدان گلها میله بلند و باریكی بنام خامه خارج می گردد كه روی آن كلاله ظریف و كركداری وجود دارد .

و از راس پوسته در بلال خارج می گردند این میله ها كه به ریش ذرت معروف می باشند برای تولید به مدت زمانی حدود 5 تا 10 روز احتیاج دارند . تعداداین مجموعه یا بلالها در هر بوته بر حسب واریته و گیاه متفاوت و از یك تا 12 عدد می باشد كه طول هر بلال بین 5/1 تا 60 سانتی متر است .گلهای نر به صورت خوشه در انتهای ساقه اصلی قرار داشته كه در روی خوشه های متعدد آن در سنبلچه بلند و كوتاه بطور منظم قرار گرفته و هر سنبلچه دارای دو گل و هر گل دارای 3 پرچم است كه گرده افشانی بصورت غیرمستقیم انجام و درصد كمی نیز ممكن است بطور مستقیم صورت گیرد. پرچمها می توانند مقدار زیادی گرده تولید نماید كه به وسیله باد به گلهای ماده همان گیاه یا سایر پایه های منتقل می گردد و بلافاصله بعد از قرار گرفتن روی كلاله شروع به جوانه زدن نموده و پس از 20 دقیقه فقط یك میله گرده به تخمدان می رسد . دانه ذرت میوه ایست گندمه و رنگ آن بسته به ارقام مختلف متفاون واز سفید ، زرد ، قرمز ، ارغوانی تا سیاه تغییر می كند . وزن هزار دانه آن 100 تا 400 گرم است .

اكولوژی ذرت :

ذرت در خاكهای لولی كه دارای عمق كافی بوده و نرم و هوادار و زهكشی شده و از نظر هوموس و مواد آهكی غنی باشد بهترین رشد را خواهد داشت . اراضی خیلی سنگین وسله دار و اراضی خیلی شنی و سبك برای كشت ذرت مناسب نیستند ولی در صورتیكه زمین های شنی سبك كود داده شده باشند بر اراضی رسی و مرطوب ترجیح دارند . بهترین ph برای رشد ذرت 5/5 تا 7 یعنی خاكهای كمی اسیدی تا خنثی و در خاكهای قلیائی نیز در صورتیكه آبیاری شود قادر به رشد می باشد .

این گیاه در دوره رشد احتیاج به حرارت و گرمای زیاد داشته و در مناطقی كه تابش خورشید زیاد در تابستان گرم دارند بهترین عملكرد دانه را دارد . شروع جوانه زدن زمانی است كه درجه حرارت محیط بین 6 تا 10 درجه باشد و بعد از سبز شدن درجات حرارت پایین و نزدیك به صفر را تحمل نمی كند . در طول دوران رشد مناسبترین درجه حرارت برای ذرت بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است . نیاز حرارتی ذرت های زودرس 1500 تا 1800 درجه و ذرت های دیررس حدود 2300 درجه می باشد .

ارتفاع زیاد از سطح دریا باعث دیررسی و كم شدن درجه رسیدن ذرت می گردد ولی در صورتیكه تا ارتفاع 300 متری از سطح دریا كاشته شود بخوبی رشد ونمو نموده و می رسد

همچنین در عرض های جغرافیایی مختلف بعمل می آید. این گیاه به آب نسبتا زیادی نیاز دارد و در صورتیكه میزان بارندگی 600 تا 700 میلی متر در سال و پراكندگی ان برای رشد و نمو ذرت مناسب باشد می توان آنرا بدون آبیاری به محصول رساند . مقدار آب مواد نیاز نسبت به تغییرات درجه حرارت و نوع خاك متفاوت و از زمان كاشت تا برداشت حدود 5000 متر مكعب در هكتار است . طول دوره رشد ذرت بر حسب آب و هوا و درجه حرارت و زودرس یا دیررس بودن واریته متفاوت و بین 90 تا 240 روز می باشد گیاهی است روز كوتاه و یكساله و نمو آن در روزهای بلند باعث افزایش تعداد برگ و دیررسیدن بلال می شود و با كوتاه شدن روز گل دادن آن جلو می افتد و نمو شاخ و برگ آن كند می شود .

انواع ذرت :

1- ذرت سخت یا بلوری flint corn

2- ذرت دندانه ای یا دندان اسبی dent corn

3- ذرت آردی یا نشاسته ای flour corn

4- ذرت پاپ كورن یا ذرت بوداده pop corn

5- ذرت شیرین sweet corn

6- ذرت غلاف دار pod corn

7- ذرت مومی waxy corn

خصوصیات زراعی :

زمینی كه برای كشت ذرت در نظر گرفته می شود باید بصورتی آماده شود كه ذرات خاك یكنواخت دارای مواد غذایی كافی در تمام قشر زراعتی و ضمن برخورداری ازعمقی یكنواخت در تمام قسمتها رطوبت كافی در زمین موجود باشد تا ریشه بتواند بخوبی و در اعماق خاك نفوذ نموده گسترش یابد . برای رسیدن به این منظور باید زمین پس از برداشت محصول شخم خورده و همراه با شخم مقدار 30 تا 40 تن كود دامی در هر هكتار بخش و در بهار و قبل از كاشت عملیات تكمیل تهیه بستر بذر را انجام داده پس از آماده شدن بستر بذر می توان با استفاده از بذر افشانهای مختلف اقدام به كشت نمود.

كودهای شیمیایی مورد لزوم ذرت بر حسب نوع خاك و میزان كود مصرفی برای محصول قبلی متفاوت و می توان مقدار 200 تا 300 كیلوگرم در هكتار سوپرفسفات یا فسفات آمونیوم و 80 تا 120 كیلوگرم پتاس خالص را همراه با شخم یا عملیات تكمیلی قبل از كاشت در زمین پخش نمود. احتیاج ذرت در مراحل اولیه به كود ازته كم و به مرور افزایش می یابد كه مقدار مورد لزوم حدود 140 تا 160 كیلوگرم ازت خالص در هر هكتار و موقع پخش آن در دو نوبت نیمی در موقع كاشت و نیمی دیگر موقعی است كه ارتفاع بوته ها به 30 تا 40 سانتی متر رسیده باشد. بذری كه برای كشت انتخاب می گردد باید قبلا ضدعفونی گردد تا از سرایت بیماریهای قارچی جلوگیری شود . تهیه بستر خوب و انتخاب بذر مناسب در تامین محصول رضایت بخش نقش سازنده دارند . تهیه بستر سطح باعث تامین شرایط مناسب برای جوانه زدن و رشد گیاه جوان می شود . اگر بستر بذر ناهموار و كلوخه دار باشد و خلل و فرج بزرگ در خاك زیاد باشند سطح تماس بذر با خاك كم شده و حركت آب به طرف بذر كند می شود . از طرف دیگرعملیات شخم زیاد باعث از بین رفتن ساختمان خاك شده و خلل و فرج بسیار كوچك در خاك باعث جلوگیری از حركت مناسب آب و هوا می شد . عملیات زیاد باعث فشرده شدن خاك شده و پس از بارندگی در سطح خاك سله تشكیل می شود . بنابراین باید عملیات به صورتی انجام شود كه شرایط مطلوب جهت جوانه زدن را تامین شرایط برای سبز كردن و رشد گیاه جوان مهیا، قابلیت جذب آب در خاك افزایش یافته ، مقدار آب مورد نیاز برای رشد گیاه در خاك افزایش یابد و بالاخره كنترل علف های هرز امكان پذیر می گردد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:11 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی آشنایی با تاسیسات الکتریکی

گزارش کارآموزی آشنایی با تاسیسات الکتریکی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 50 کیلو بایت

تعداد صفحات : 32

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی آشنایی با تاسیسات الکتریکی در 32 صفحه ورد قابل ویرایش
بخش اول : آشنایی با تاسیسات الكتریكی

آشنایی با جریان سه فاز

جریان سه فاز در مداری كه سیم بندی القاء شونده آن (آرمیچر) از سه دسته سیم پیچ جدا كه هر كدام نسبت به هم 120 درجه الكتریكی اختلاف فاز دارند تهیه می شود.

انواع اتصال در سیستم سه فاز

در سیستم سه فاز معمولاً‌ از سه نوع اتصال استفاده می شود :

الف- اتصال ستاره

ب- اتصال مثلث

ج- اتصال مختلط

-محاسبه جریان و ولتاژ در اتصال ستاره

همانطور كه می دانیم در اتصال ستاره اختلاف سطح هر فاز با سیم نول ولتاژ فازی (UP) و اختلاف سطح هر فاز با فازی دیگر ولتاژ (Ul) را تشكیل می دهند. مقدار ولتاژ خط از مجموع دو ولتاژ فازی بدست می آید. به همین جهت برای بدست آوردن مقدار Ul باید برآیند دو ولتاژ فازی را رسم و مقدار آن را محاسبه نماییم. بدین ترتیب كه یكی از بردارها را در امتداد و به اندازه خودش رسم كرده و سپس بردار را با بردار پهلویش رسم می كنیم. رابطه روبرو برقرار است :

اما جریانی كه از هر كلاف عبور می كند همان جریان خط می باشد. یعنی در اتصال ستاره جریان خط مساوی جریان فاز است . IL=IP

-محاسبه جریان و ولتاژ در اتصال مثلث

در این روش كلافهای مصرف كننده یا مولد به شكل مثلث قرار می گیرند. همانطور كه می دانیم ولتاژ خط UL در اتصال مثلث همان ولتاژی است كه در دو سر كلاف قرار دارد یعنی در اتصال مثلث ولتاژ خط برابر با ولتاژ فاز است : UL = UP

اما جریانی كه از هر خط می گذرد مجموع برداری جریان دو كلاف بعدی است. پس جریان هر خط 73/1 برابر جریان هر فاز است :

-اتصال مختلط تركیبی از اتصالهای ستاره و مثلث می باشد.

توان در مدارهای سه فاز

در یك اتصال سه فاز توان كل از مجموع توانهای هر فاز بدست می آید : P = P1+P2+P3

اگر بار متعادل باشد داریم : P1 = P2 = P3 = Pph

پس توان كل می تواند سه برابر توان هر فاز باشد : P = 3Pph

P = Up.lp.COS (j)

در اتصال ستاره توان بصورت زیر بدست می آید :

و ip=iLدر اتصال مثلث هم رابطه بالا صادق می باشد.

روشهای اندازه گیری توان

معمولاً برای اندازه گیری در سیستم سه فاز از دو روش زیر استفاده می كنند :

الف- روش چهار سیم (3 واتمتری)

ب- روش سه سیم (2 واتمتری)

الف- روش چهار سیم :

در این روش با استفاده از 3 واتمتر كه سر راه هر فاز قرار می گیرد و سیم نول توان هر فاز جداگانه اندازه گیری شده و مجموع این سه واتمتر توان كل می باشد. اگر بار كاملاً متعادل باشد هر سه واتمتر دارای مقادیر مساوی می شوند. پس در یك بار متعادل فقط از یك واتمتر هم می توان استفاده كرد.

ب- روش سه سیم :

در این روش بدون سیم نول عمل می شود. دو واتمتر كه هر كدام بین دو فاز قرار می گیرد البته فاز وسط برای فازهای اول و سوم مشترك است توان كل از مجموع دو واتمتر بدست می آید.


مزایای سیستم سه فاز

1- در جریان تكفاز مقدار قدرت لحظه ای در قسمتهایی به صفر می رسد اما در جریان سه فاز هیچگاه توان لحظه ای صفر نمی شود چون اگر یكی از فازها مقدارش به صفر برسد فازهای دیگر دارای مقادیر هستند.

2- راه اندازی موتورهای آسنكرون : می دانیم كه برای گردش موتورهای آسنكرون احتیاج به میدان دوار است كه این میدان با جریان تكفاز ساخته نمی شود.

3- تبدیل جریان متناوب به جریان مستقیم : دامنه یكسو در تبدیل سیستم سه فاز به جریان مستقیم دارای ضربان كمتری نسبت به جریان یكسو شده توسط جریان متناوب تكفاز بوده و ضریب بهره آن زیاد است.

عایق كابلها

برای پوشش عایقی سیم ها از پلاستیك / لاستیك و یا از كاغذ استفاده می شود. امروز كابل با عایق پلی وینل pvc بیشتر از كابلهای دیگر بكار می رود. عایق دیگری بنام پلی اتیلن نیز وجود دارد. عایق اكثر كابلهای جریان قوی از كاغذ آغشته به روغن تهیه می شود.

از عایق لاستیكی در جاهایی كه احتیاج به چرخش زیاد باشد نیز استفاده می كنند.

ساختمان كابلهای فشار قوی و حفاظت آنها :

قسمت اصلی ساختمان كابلها هادی و عایق آن است. ضمناً كابل را باید در مقابل پدیده های زیر حفاظت نمود :

الف- حفاظت در مقابل فشار و ضربه های مكانیكی

ب- حفاظت در مقابل زنگ زدگی و اكسید شدن هادی

پ- حفاظت در مقابل اثرات شیمیایی و پوسیدگی

ت- حفاظت در مقابل اثرات میدان الكتریكی و اتصال كوتاه شدن و میدان های خارجی و جریان زیاد

ث- فیوز فشار قوی

فیوزهای H.H برای فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند و خیلی بلندتر از فیوزهای معمولی تا 500 ولت است. برای حفاظت ترانسفورماتورهای توزیع و اندازه گیری مورد استفاده قرار می گیرند.

فیوز H.H فقط در جایی بكار برده می شود كه قدرت اتصال كوتاه از MVA400 تجاوز نكند. ساختمان فیوز H.H شبیه فیوز فشار ضعیف است. در داخل یك لوله چینی یا فیبری بزرگ سیم فیوز بصورت مارپیچ قرار گرفته و در دو انتها به دو کلاهك فلزی محكم شده است. سیم فیوز بطور آزاد در داخل براده كوارتز قرار گرفته یا مدار در داخل لوله دندانه است و سیم از داخل دندانه ها عبور كرده است. فیوزهای فشار قوی دارای یك سیم فرعی اند كه با قطع شدن آن دکمه ای به خارج پرتاب می شود و نشان می دهد كه فیوز سوخته است. می توان از حركت این دكمه برای مدار فرعی استفاده كرد كه از قطع فیوز در داخل اطاق فرمان اطلاع حاصل كرد.انتخاب نوع فیوز

برای خطوط ساده فیوزهای ذوب شونده جهت حفاظت كافی است. اما در شبكه های گسترش یافته با مصرف كنندگان صنعتی تنها فیوزهای ذوب شونده كافی نیست. زیرا در صورت سوختن یكی از سه فیوز قبل از دو فیوز دیگر موتور تحت ولتاژ دو فاز باقی مانده و خطر سوختن آن در بین است. باید از فیوز بی متال و مغناطیسی استفاده كرد مقدار فیوز برای كابل یا سیم معلوم با توجه به شدت جریان مجاز عبوری از سیم و جریان نامی فیوز انتخاب می شود.

جداول زیر جریان مجاز سیم و فیوز را مشخص می كنند.

تعیین افت ولتاژ مجاز و انتخاب سطح مقطع هادی

خطوط هادی الكتریسیته در حقیقت مقاومتهای الكتریكی هستند كه از آنها جریان عبور می كند. با اتصال مصرف كننده به چنین خطوطی و عبور جریان از آنها در خط افت ولتاژ پدید می آید.

با توجه به قانون اهم : مقاومت خط × جریان مصرفی = افت ولتاژ

DU = l.R

در انتهای خط ولتاژ به اندازه DU2 كمتر از ولتاژ ابتدای خط است. آنچه كه برای مصرف كننده مهم است تامین توان نامی آن است.

برای رسیدن به انی امر باید نكات زیر را درگرفت :

الف- سطح مقطع كابل و در نتیجه مقاومت آن را باید طوری انتخاب كرد كه افت توان از حد معینی تجاوز نكند و در ضمن حرارت ایجاد شده در اثر عبور جریان از حد معینی تجاوز نكند.

3-كلید زبانه ای

در كلید غلطكی به خاطر تماس و سائیدگی كه بین نوار هادی و كنتاكتهای ثابت بوجود می آید از عمر كلید كاسته می شود. به همین خاطر از كلید غلطكی كمتر استفاده می شود و بجای آن از كلید زبانه ای استفاده می شود.

در این كلید بجای قراردادن نوار هادی روی استوانه استوانه را طوری طراحی می كنند كه دارای برجستگی و فرورفتگی هایی می باشد كه این استوانه حول محور خود حركت كرده و زبانه هایی را بالا و پائین می برد. زبانه مزبور كنتاكتهای متحرك را به كنتاكتهای ثابت وصل و یا‌آنها را از هم جدا می كند. این كلید بصورتهای روكار و توكار بكار می رود.

راه اندازی الكتروموتور با استفاده از كلیدهای ساده :

مصرف كننده های سه فاز و الكتروموتورهای با قدرت كم را می توان بطور مستقیم به شبكه وصل كرد. در راه اندازی به طور مستقیم از انواع كلیدهای ساده استفاده می كنند. معمولاً این گونه كلیدها 6 كنتاكت دارند كه سه كنتاكت ورودی با حرفهای R,S,T و سه كنتاكت خروجی به حرفهای U,V,W مشخص و دارای دو حالت قطع و وصل می باشند كه با علامتهای (O) برای قطع و (I) برای وصل. در نقشه های الكتریكی كلیدها را در حالت قطع نشان می دهند.


راه اندازی موتورها با استفاده از كلید ستاره – مثلث :

همانطوریكه گفته شد موتورهای قدرت پائین را می توان بطور مستقیم به شبكه وصل كرد.

اما الكتروموتور با قدرتهای بالاتر را به علت جریان نسبتاً زیاد در راه اندازی نباید مستقیماً به شبكه وصل كرد بلكه بطور تدریجی، كه روشهای مختلفی برای این كار وجود دارد كه ساده ترین آنها راه اندازی به روش ستاره مثلت است كه هم با كلیدهای ساده و هم مركب قابل اجرا می باشد.

كلیدهای ستاره- مثلث ساده نیز معمولاً بصورت غلطكی و زبانه ای ساخته می شدند.

این كلید ابتدا سیم پیچهای موتور را بصورت ستاره به شبكه وصل می كند. پس از اینكه موتور به سرعت نرمال خود رسید، با تغییر حالت كلید سیم پیچهای موتور را به حالت مثلث در شبكه قرار می دهد.

پس كلید دارای سه حالت قطع – ستاره و مثلث می باشد.


بخش سوم : كلیدهای مركب

كلیدهای مركب

همانطور كه گفته شد كلیدهای مركب نیروهای مكانیكی جهت قطع و وصل را از انرژی واسطه ای مانند الكتریسیته دریافت می كنند مانند رله و كنتاكتور.

تعریف رله :

بطور كلی رله به دستگاهی گفته می شود كه در اثر تغییر كمیت الكتریكی و یا كمیت فیزیكی مشخص تحریك شده و موجب بكار افتادن دستگاه یا ماشینی بشود.

تعریف كنتاكتور :

كنتاكتور نیز یك رله است (كلید بوبین دار) كه مانند كلید ساده سه فاز دارای سه كنتاكت برای وصل مدار قدرت و كنتاكتهای كمكی جهت مدار فرمان می باشد و اساس كارش بر مبنای بوبین سیم پیچی شده با هسته آهنی است.

-سیم پیچ كنتاكتور ممكن است با جریان مستقیم یا متناوب و یا ولتاژ های 330، 220، 127، 110 و … و با جریان كم تحریك شود. هسته آهنی از دو قسمت كه یكی ثابت و دیگری متحرك است ساخته شده.

قسمتی كه در زیر قرار گرفته ، ثابت و قسمت بالائی متحرك است و توسط فنر از قسمت ثابت فاصله می گیرد. سیم پیچ كنتاكتور روی قرقره پیچیده در وسط هسته جای می گیرد. زمانی كه این بوبین تحریك شود بخش ثابت هسته بخش متحرك را به سمت خود می كشد و هنگامی كه بوبین از منبع انرژی قطع شود.

فنرها قسمت متحرك را مجدداً به جای خود برمی گردانند.

بر روی قسمت متحرك، كنتاكتهای كنتاكتور نصب شده است كه با حركت هسته بالا و پائین می روند.

و با كنتاكتهای ثابتی كه در اطراف كنتاكتور قرار دارد تماس برقرار می كنند. بدین ترتیب كه كنتاكتهایی كه از نظر الكتریكی باز بودند، در اثر جذب هسته بالایی بسته و كنتاكتهای بسته باز می شوند.

كنتاكتهای یك كنتاكتور به دو دسته اصلی و فرعی تقسیم می شوند :

كنتاكتهای اصلی برای ورود جریان سه فاز از شبكه به مصرف كننده و كنتاكتهای فرعی به عنوان كنترل در مدار فرمان عمل می كنند. معمولاً جریانی كه كنتاكتهای فرعی می توانند از خود عبور دهند كمتر از جریانی است كه كنتاكتهای اصلی از خود عبور می دهند.

ساختمان داخلی كنتاكتور بصورت زیر می باشد :

قاب نگهدارنده كنتاكتهای بالایی

تیغه اصلی

بوبین

هسته

حلقه اتصال كوتاه

كنتاكت اصلی

كنتاكت فرعی

بست نگهدارنده

فنر

قاب نگهدارنده كنتاكتهای پایین

كانال جداكننده

پین نگهدارنده

كنتاكت اصلی

كنتاكت فرعی

بست نگهدارنده

مشخصات كنتاكتور :

مشخصات الكتریكی و حرارتی و مكانیكی هر كنتاكتور بصورت زیر می باشد :

الف- ولتاژ نامی :

هر كنتاكتور ممكن است در شبكه های مختلفی از ولتاژ و فركانس كار كند لذا باید قطعات آن از نظر عایق تحمل ولتاژ و فركانس شبكه مزبور را داشته باشد.

ب- جریان نامی :

-سكسیونر ساده :

سكسیونر وسیله قطع و وصل سیستمهایی است كه تقریباً بدون جریان هستند به عبارتی دیگر سكسیونر قطعات و وسایلی را كه فقط زیر ولتاژ هستند از شبكه جدا می سازد. برحسب این تعریف در صورتی كه اختلاف پتانسیای بین دو كنتاكت سكسیونر ظاهر نشود قطع آن بلامانع است. همینطور وصل سكسیونر كه بین دو كنتاكت آن تفاوت پتانسیلی موجود نباشد مجاز خواهد بود از آنچه گفته شد چنین نتیجه می شود كه در واقع سكسیونر یك ارتباط دهنده یا قطع كننده مكانیكی بین سیستمها است. سكسیونر باید در حالت بسته یك ارتباط مكانیكی محكم و مطمئن در كنتاكت هر قطب برقرار سازد و مانع افت ولتاژ گردد لذا باید مقاومت عبور جریان در محدوده سكسیونر كوچك باشد تا حرارتی كه در اثر كار مداوم در كلید ایجاد می شود از حد مجاز تجاوز نكند.

این حرارت توسط ضخیم كردن تیغه و بزرگ كردن سطح تماس در كنتاكت و فشار تیغه در كنتاكت دهنده كوچك نگه داشته می شود در ضمن باید سكسیونر طوری ساخته شود كه در اثر جرم و وزن تیغه یا فشار باد و برف و غیره خود به خود بسته نشود.موارد استعمال سكسیونرها :

به منظور حفاظت اشخاص و متصدیان مربوطه در مقابل برق زدگی بكار برده می شود به این جهت طوری ساخته می شوند كه در حالت قطع شدگی یا چسبندگی به طور واضح وآشكار قابل رویت باشند. یعنی در هوای آزاد انجام گیرند. از‌ آنجایی كه سكسیونر باعث بستن یا بازكردن مدار الكتریكی نمی شود (برای بازكردن و بستن هر مدار الكتریكی فشار قوی احتیاج به یك كلید دیگری خواهیم داشت به نام) كلید قدرت كه قادر است مدار را تحت هر شرایطی باز كند سكسیونر وسیله ای است برای ارتباط كلید قدرت به شین و یا هر قسمت دیگری از شبكه كه دارای پتانسیل است. سكسیونر را می توان از نظر ساختمانی به انواع مختلف زیر تقسیم نمود :

1- تیغه ای 2- كشویی 3-دورانی 4-قیچی ای.

برای جلوگیری از قطع و وصل بی موقع و در زیر بار سكسیونر معمولاً بین سكسیونر و كلید قدرت چفت و بست مكانیكی یا الكتریكی به نحوی برقرار می شود كه هنگام وصل بودن كلید قدرت سكسیونر را به هیچ وجه نتوان قطع یا وصل كرد.

مشخصات مهم یك سكسیونر كه گویای مشخصات فنی و استقامت الكتریكی و دینامیكی است.

ولتاژ نامی Vn

جریان نامی In

جریان اتصال كوتاه ضربه ای Is

جریان اتصال كوتاه كوتاه مدت (معمولاً 1 تا 3 ثانیه) Ith


سكسیونرهای قابل قطع زیربار :

به علت اینكه در بیشتر شبكه ها و پستهای كوچك كلید قدرت و سكسیونر و وسایل اضافی مربوط به چفت و بست آنها مبالغ زیادی از مخارج و هزینه كل تاسیسات را شامل می گردد و به علت اینكه در اغلب موارد نصب كلید قدرت با مزایای قطع و وصل سریع آن حتماً لازم و ضروری نیست كلید سكسیونر قابل قطع زیر بار طرح و ساخته شد سكسیونر قابل قطع زیر بار در ضمن اینكه باید وظیفه یك سكسیونر را انجام دهد یعنی در ضمن برداشتن ولتاژ یا قطع شدگی قابل رویت و مطمئن در مدار شبكه فشار قوی بوجود آورد باید قادر باشد مانند یك دیژنكتور نیز قدرتها و جریانهای كوچك الكتریكی را نیز قطع كند لذا هر سكسیونر قابل قطع زیر بار باید دارای وسیله ای برای قطع فوری جرقه باشد. سكسیونر قابل قطع زیربار اصولاً دارای قدرت وصل بسیار زیاد است و می تواند شدت جریانهایی با شدت 25 تا 75 كیلوآمپر را به خوبی وصل كند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:10 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی آزمایشات شیمیایی لبنیات( بررسی استاندارد فراورده های لبنی )

گزارش کارآموزی آزمایشات شیمیایی لبنیات( بررسی استاندارد فراورده های لبنی )

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.519 مگا بایت

تعداد صفحات : 45

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی آزمایشات شیمیایی لبنیات( بررسی استاندارد فراورده های لبنی )در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

معرفی شرکت آساک سنجش شرق

شرکت آساک سنجش شرق در سال 1381 به شماره ثبت 575 با انگیزه اشاعه فرهنگ استاندارد و پاسخگوئی به نیازهای واحدهای صنعتی – خدماتی و همچنین بازرگانان ، با شاخه های فعالیتی گسترده از جمله کنترل کیفی کالاهای بازرگانی (سورویانس )، ایجاد آزمایشگاه اکرودیته ، برگزاری دوره های آموزشی و مشاوره در زمینه استانداردهای ملی و بین المللی در استان خراسان تاسیس گردید . شاخه های فعالیتی شرکت به ترتیب بدین شرح خواهد بود :

1- انجام بازرسی و کنترل کیفیت کالاهای بازرگانی ( سوردیانس ) .

2- آزمایش میوه و خشکبار وولبنیات در آزمایشگاه شرکت و ارائه آنالیز بر اساس استاندارد مورد نظر .

3- ایجاد و تهیه آزمایشگاه اکرودیته در واحدهای تولیدی و صنعتی .

4- مشاوره در زمینه اخذ پروانه های کار برد علامت استاندارد در واحدهای تولیدی و صنعتی .

5- همکاری متقابل با شرکتهای سورویانس داخلی و خارجی .

6- مشاوره در زمینه استانداردهای بین المللی در زمینه استقرار سیستم های 5S , ISO 17025 , ISO 14000 , ISO 9000 در واحدهای تولیدی صنعتی و خدماتی .

7- استقرار سیستم HACCP در واحدهای صنایع غذائی .

8- بر گزاری دوره های آموزشی .

این شرکت در تاریخ 8/9/1386 موفق به اخذ گواهینامه تایید صلاحیت جهت تاسیس آزمایشگاه همکار در زمینه آزمون ابنیات و خشکبار گردید ودر مرداد ماه 1387 گواهینامه تایید صلاحیت آموزشی در موضوعات مدیریت فرایند تولید و بهره وری ، زبان خارجی و فراوری داده ها را از موسسه استاندارد ایران در یافت نمود . هم اکنون نیز در حال گسترش زمینه های کاری آزمایشگاه جهت آزمون سایر مواد غذائی میباشد .

فهرست مطالب

عنوان

صفحه

شیر

10

تركیبات شیر

10

عوامل موثر در تركیبات شیر

10

نژاد

11

فصل

11

سن

11

نسبت ویت

11

حالت قلیایی و اسیدی

12

شیر معمولی و غیر مرضی

12

استاندارد شیر

13

شیر حرارت ندیده

13

شیر پاستوریزه

13

شیر استرلیزه

13

شیر استرلیزه UHT

13

روش آزمون

14

تعیین مقدار چربی شیر

14

تعیین اسیدیته شیر

14

تعیین درصد ماده خشك

15

تعیین دانسیته شیر

15

جستجوی تقلبات در شیر

16

پنیر

17

تعیین مقدار چربی پنیر

19

تعیین اسیدیته پنیر

19

تعیین مقدار Ph پنیر

20

تعیین درصد ماده خشك

20

تعیین نمك پنیر

21

تعیین پروتئین پنیر

22

خامه

23

استاندارد خامه پاستوریزه در ایران

24

تعیین مقدار اسیدیته خامه

24

تعیین مقدار چربی خامه

24

كره

25

استاندارد كره پاستوریزه

26

ویژگی های عمومی

26

ویژگی های شیمیایی

26

تعیین اسیدیته كره

27

تعیین رطوبت کره

27

تعیین مواد باقیمانده شیر

28

تعیین درصد نمک کره

29

تععین چربی کره

29

دوغ

29

تعیین مقدار چربی دوغ

29

تعیین مقدار اسیدیته دوغ

30

تعیین ماده خشك دوغ

30

تعین میزان نکم دوغ

31

ماست

31

تعیین اسیدتیه

31

تعیین PH ماست

31

تعیین درصد چربی

32

تعیین ماده خشک

32

شیر:

تركیبات شیر:

شیر غذایی بسیار كامل و با ارزشی است و مخصوص چون غذای منحصر به فرد نوزاد در ماه های اول تولد تامین می نماید دارای اهمیت زیادی است. تركیب عمده شیر از سه قسمت مختلف تشكیل شده است آب، چربی و مواد جامد غیر چرب كه شامل پروتئین های شیر (كازئین، آلبومین، گلوبولین) لاكتوز، اسیدلاكتیك، اسیدسیتریك و مواد معدنی می باشد. جدول زیر تركیب شیرهای مختلف را به طور متوسط نشان می دهد.

تركیبات

گاو

بز

انسان

گوسفند

مادیان

آب

7/87

0/86

2/88

3/81

8/89

چربی

61/3

6/4

3/3

9/6

2/1

لاكتوز

65/4

2/4

8/6

2/5

9/6

پروتئین (38/6 N)

29/3

4/4

5/1

6/5

8/1

خاكستر

75/0

8/0

2/0

0/1

3/0

عوامل موثر در تركیبات شیر:

تركیب شیر دام های مختلف ثابت نبوده و عوامل متعددی سبب تغییر تركیبات شیر می شوند. این عوامل ممكن است مربوط به حالت بیماری و یا مرضی در دام باشند و یا مربوط به نژاد، نوع تغذیه، فصل، دوره شیردهی، سن و سایر عوامل باشند ذیلاً این عوامل را به طور مختصر در گاو مورد بررسی قرار می دهیم.

نژاد:

تركیب شیر یك نوع دام در نژادهای مختلف متغیر می باشد و این تغییر بیشتر از نظر مقدار چربی دارای اهمیت است جدول زیر این تغییر را در برخی از نژادها نشان می دهد. علاوه بر این در افراد مختلف یك نژاد هم تغییر تركیب شیر مشاهده می شود.

آیرشا

فریزین

كرنزی

شورت هورن

درصد چربی

69/3

46/3

49/4

53/3

درصد ماده خشك بدون چربی

82/8

61/8

08/9

74/8

فصل: تركیب شیر دامهای مختلف در فصول مختلف سال متغییر است. این تغییر بر حسب آب و هوا، نوع تغذیه و دوره شیردهی دام متفاوت است. به طور كلی در تابستان كه حیوان بیشتر از علوفه سبز تغذیه می نماید مقدار شیر افزایش یافته ولی درصد چربی شیر كاهش می یابد و برعكس در زمستان مقدار چربی شیر بیشتر می شود.

سن: مقدار چربی و ماده خشك بدون چربی در دوره های شیردهی متعاقب به نسبت كاهش می یابد و این كاهش به میزان 1/0 درصد در دفعات دوم، سوم و چهارم شیردهی است و در دفعات بعد نسبت این كاهش بیشتر خواهد بود.

نسبت ویت: در شیر كه حاوی مقدار معمولی و طبیعی ماده خشك بدون چربی (4/8 تا 9 درصد) باشد نسبت لاكتوز: پروتئین: خاكستر 13 : 9 : 2 می باشد. این نسبت به نام ویت مرسوم است و عوامل مختلف مثل افزودن و یا خارج نمودن آب تغییری در این نسبت ندارد و جهت تشخیص شیرهای غیرطبیعی و غیرمعمولی وسیله خوبی است.

حالت قلیایی و اسیدی:

شیر گاو در برابر مصرف فنل فتالئین اسیدی و در برابر معرف متیل اورانژ قلیایی است اما در برابر كاغذ لیتموس بواسطه وجود فسفاتهای موجود بی تفاوت است. pH شیر گاو معمولاً در حدود 4/6 و 6/6 است. اسیدیته شیر تازه در حدود 14/0 درصد (بر حسب اسیدلاكتیك) است. این مقدار در نگهداری بواسطه فعالیت میكروارگانیسم افزایش یافته و هرگاه اسیدیته به 3/0 درصد برسد طعم ترش در شیر احساس می شود و هرگاه مقدار اسیدیته به 6/0 درصد برسد، در حرارت معمولی شیر منعقد می شود. این حالت در شیر حرارت دیده متفاوت است چون در اثر حرارت نوع و تعداد میكروب های عادی شیر تغییر می كند.

شیر معمولی و غیر مرضی:

شیر معمولی یا مرضی شیر است كه از پستان دام بیمار بدست می آید: اورام پستان گاو در وهله اول باعث آلودگی و تغییر كیفیت شیر می شود. علاوه بر روشهای متعددی كه بر اساس آزمایشات میكروبیولوژیك برای تشخیص اورام پستان متداول است برخی از عوامل مربوط به تغییر تركیبات شیر دام بیمار نیز می تواند جهت این تشخیص مفید واقع می شود. مقدار كلرور شیر سالم معمولاً از 13/0 درصد تجاوز نمی نماید. در حالیكه این مقدار در شیر مربوط به دام مبتلا به ورم پستان خیلی بیشتر است. مقدار لاكتوز و پروتئین شیر مبتلا و به طور كلی مقدار ماده خشك نیز كاهش می یابد. مقدار كازئین به پروتئین () كه در شیر دام سالم 80 درصد است كاهش پیدا می كند و از طرفی نسبت كلرورها به لاكتوز () كه در شیر سالم در حدود 3/2 است افزایش یافته و به 3 و یا بیشتر می رسد. شیر دامی كه به ورم پستان مشكوك باشد. بایستی جداگانه جمع آوری شود و از هر چهار قسمت پستان جداگانه شیر دوشیده و جهت آزمایشات مختلف میكروبی و شیمیایی به آزمایشگاه ارسال شود.

استاندارد شیر

بر حسب استانداردهای بین المللی شیر خام بایستی دارای مشخصات زیر باشد چربی شیر خام نباید از 3 درصد كمتر باشد ماده خشك بدون (SNF) نباید از 5/8 درصد كمتر باشد.

شیر حرارت ندیده:

در برخی از كشورها دامداریهایی كه دارای گواهینامه مخصوص بهداشتی هستند اجازه دارند كه شیر را بدون اعمال روشهای حرارتی به فروش برسانند چنین شیری بایستی دارای نتیجه رضایت بخش در برابر آزمایش متیلن بلو باشد.

شیر پاستوریزه

پاستوریزاسیون به عملی اطلاق می شود كه شیر مدت نیم ساعت در حرارت حداقل 63 درجه سانتی گراد (150-145) و یا مدت 15 ثانیه در حرارت 71 تا 72 درجه سانتی گراد (6/161-8/159) نگهداری شده و سپس بلافاصله سرد شود. چنین شیری بایستی دارای نتیجه رضایتبخش در برابر آزمایش متیلن بلو و فسفاتاز باشد.

شیر استرلیزه:

شیر استرلیزه شیری است كه پس از صاف و یكنواخت شدن در حرارت حداقل 105 (212) به مدتی نگهداری شود تا نتیجه آزمایش كدورت آن رضایتبخش باشد.

شیر استرلیزه UHT:

چنین شیری بایستی حداقل به مدت یك ثانیه در حرارت بالاتر از 122 (270) نگهداری شود و سپس به طور استریل بسته بندی شود. به طور كلی دو روش برای این منظور متداول است. یكی روش مستقیم كه بخار گرم به داخل شیر نفوذ داده می شود و سپس مقدار آب اضافه از شیر خارج می گردد و دیگر روش غیرمستقیم كه عمل لازم با عمل تبادل حرارتی به شیر می رسد.

شیر پاستوریزه:

تعیین مقدار چربی: چربی شیر را با استفاده از بوتیرومتر 40 اندازه می گیریم.

ابتدا با استفاده از پیپت 10، به مقدار 10 اسیدسولفوریك (1 + 9 ) را برداشته و در بوتیرومتر می ریزیم سپس با استفاده از پیپت حبابدار 11 به مقدار 11 شیر برداشته و آرام آرام از كنار دیواره بوتیرومتر آن را به اسید اضافه می كنیم باید توجه داشته باشیم كه سطح مابین اسید و شیر سیاه نشود چون سیاه شدن به معنی سوخته شدن چربی شیر است. در آخر با استفاده از پیپت 1 به مقدار 1 الكل اتیلیك را برداشته و به محتویات بوتیرومتر می افزائیم. دهانه بوتیرومتر را با پنبه خشك می كنیم و در آن را می بندیم. سپس چند بار بوتیرومتر را به آرامی سردتر می كنیم تا محتویات داخل آن به خوبی با هم مخلوط شوند. بعد از اینكه یك مایع قهوه ای یك دست پدیدار شد بوتیرومتر را به مدت 5 دقیقه در حرارت 60 سانتی گراد با دور 1200 سانتریفوژ می كنیم. با توجه به اینكه روی بوتیرومتر مدرج است مقدار چربی جدا شده از شیر را می توان با استفاده از درجه بندی ها معین نمود.

تعیین پروتئین پنیر:

روی ترازو به اندازه 1 گرم پنیر را روی كاغذ صافی به طور دقیق وزن می كنیم.

بعد ترازو را صفر می كنیم و 5 گرم سولفات پتاسیم به كاغذ صافی اضافه می كنیم دوباره ترازو را صفر كرده و 1 گرم سولفات مس به مواد اضافه می كنیم بار سوم ترازو را صفر می كنیم و حدود 5/0-2/0 گرم دی اكسید سلنیم به مواد روی كاغذ صافی می افزائیم. (سولفات پتاسیم، سولفات مس و دی اكسید سلنیم نقش كاتالیزور را دارند) بعد كاغذ صافی را به آرامی تا می كنیم و آن را داخل بالن كلدال می اندازیم (زیر هود) چند قطعه سنگ جوش، 25 میلی لیتر اسیدسولفوریك غلیظ و مقداری پارافین به عنوان ضد كف به محتویات بالن اضافه می كنیم شعله را روشن می كنیم در ابتدا به علت اثر اسید بر مواد یك محلول سیاه ظاهر می شود حرارت باعث ایجاد بخار در بالن می شود این بخار خطرناك است و باعث انفجار بالن می شود برای خنثی نمودن آن از سود 30% وزن وزنی استفاده می كنیم سود را از راه قیف و قطره قطره به بالن اضافه می كنیم بالن كلدال به یك مبرد تقطیر متصل است با اضافه كردن سود و خنثی شدن بخارات اسید عمل تقطیر با خطر كمتری ادامه می یابد بعد از گذشت یك ساعت حرارت را بیشتر كرده و آن قدر تقطیر ماده را ادامه می دهیم تا حدود 300 میلی لیتر از مایع تقطیر شده اولیه شامل آمونیاك جمع آوری شود حرارت را قطع كرده و ارلن حاوی مایع تقطیر شده را از دستگاه جدا می كنیم محلول تقطیر شده به رنگ نارنجی بسیار روشن است این مایع را با اسیدسولفوریك 1/0 نرمال تا ظهور رنگ آبی فیروزه ای تیتر می كنیم با در نظر داشتن اینكه هر یك میلی لیتر اسیدسولفوریك 1/0 نرمال برابر با 0014/0 گرم ازت است با توجه به حجم مصرفی اسید مقدار پروتئین را محاسبه می كنیم.

خامه

خامه عبارت از قسمتی از شیر است كه از نظر چربی غنی می باشد و معمولاً با عمل خامه زنی از شیر جدا می شود. هر گاه خامه زنی به طریق مكانیكی انجام شود محصول تهیه شده ممكن است تا 65 درصد حاوی چربی باشد. انواع خامه بر حسب مقدار چربی آن تقسیم بندی می شود و در كشورهای مختلف استانداردهای خاصی كه معمولاً بر اساس مقدار درصد چربی تدوین شده است موجود می باشد. كمیته استاندارد موادغذائی انگلستان در مورد خامه استرلیزه افزودن 2/0 درصد مواد ثابت كننده مانند كربنات سدیم و پتاسیم، سیترات ها و ارتوفسفات ها و كلروركلسیم را بشرط آنكه بر روی برچسب اعلام شده باشد مجاز می داند. از نظر كنترل خامه در نظر گرفتن نسبت ویت مهم است چون مانند آنچه كه در مورد شیر بیان شد نسبت لاكتوز-پروتئین – خاكستر در ماده خشك به ترتیب برابر با 13-9-2 می باشد.

استاندارد خامه پاستوریزه در ایران

شرح زیر قسمتی از استاندارد خامه پاستوریزه است كه توسط موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ارائه شده است.

تعریف-خامه پاستوریزه قسمتی از شیر است كه حداقل حاوی 18 درصد چربی شیر باشد و مطابق استاندارد پاستوریزاسیون تهیه شده باشد.

انواع خامه پاستوریزه عبارتست از:

الف-خامه ترش، خامه ایست كه ترشی آن بیش از 2/0 درصد اسیدلاكتیك باشد.

ب-خامه رقیق، خامه ای است كه حاوی 20 تا 25 درصد چربی شیر باشد.

ج-خامه غلیظ، خامه ای است كه حاوی 34 درصد چربی شیر باشد.

د-خامه زده، خامه ای است كه حداقل حاوی 30 درصد چربی شیر باشد.

تعیین مقدار اسیدیته خامه:

در یك ارلن مایر 9 گرم خامه را وزن می كنیم 9 میلی لیتر آب مقطر به آن اضافه می كنیم و چند قطره فنل فتالئین به آن افزائیم با سود 1/0 نرمال تا ظهور رنگ صورتی كم رنگ تیتر می كنیم.

:Vحجم سود مصرفی اسیدیته

تعیین مقدار چربی خامه:

برای تعیین مقدار چربی خامه ابتدا باید آن را نسبت 1 به 4 رقیق كنیم و عدد نهایی خوانده شده در چهار ضرب كنیم از خامه رقیق شده با پیپت 11 حبابدار تا خط نشانه برداشته و در بوتیرومتر شیر می ریزیم بعد با پیپت 10، اسید سولفوریك (1+9) و با پیپت 1 هم به مقدار 1 میلی لیتر الكل آنیلیك را آرام آرام از دیواره به خامه رقیق اضافه می كنیم. دهانه بوتیرومتر را خشك كرده و در آن را می بندیم و به آرامی سر و ته می كنیم در اثر واكنش اسید با خامه بوتیرومتر بسیار داغ و سوزان می شود وقتی مایع قهوه ای یكنواختی بدست آمد آن را به مدت 5 دقیقه در حرارت 60 درجه سانتی گراد با دور 1200 سانتریفوژ می كنیم. بعد چربی جدا شده را با توجه به درجه بندی روی بوتیرومتر می خوانیم.

كره

كره محصولی است از زدن خامه به دست می آید چربی خامه را جدا كرده و پس از خارج ساختن آب زیادی آن را به صورت یكنواخت درآورده و گاهی مقداری نمك و یا رنگ به آن می افزایند جهت تهیه كره با طعم و عطر بهتر آن را از خامه ترش شده تهیه می نمایند. از نظر ساختمانی كره عبارتست از پخش ذرات آب در بین ذرات چربی كه به طور ثابت قرار دارند. عامل موثر در طعم و عطر كره دی استیل و به مقدار كمتر اسیدبوتیریك، اسید استیك، اسیدفرمیك و اسیدپروپیونیك و آلدئیداسیتیك است. كره ای كه از خامه ترش تولید شده باشد شامل مقدار بیشتر مواد معطر است تركیب كره عبارتست از از آب و چربی و مواد چامد غیر چرب (NFMS) كه شامل كازئین، لاكتوز املاح است. نسبت این مواد معمولاً باید به شرح زیر باشد.

چربی 80-84 درصد

آب 15-3/15 درصد

مواد جامد غیر چرب 1 درصد

درصد چربی:

برای تعیین چربی ماست از بوتیرومتر 40 مخزن دار استفاده می كنیم بدین صورت كه مخزن را روی ترازو گذاشته، ترازو را صفر می كنیم بعد به آرامی داخل مخزن 3 گرم ماست می ریزیم. مخزن را از ته بوتیرومتر وارد آن كرده و خوب سفت و محكم می بندیم. باید ملاحظه كنیم كه این كار با دقت و آرام انجام شود تا ماست از مخزن خارج نشود. بعد با پیپت 10 به اندازه 10 میلی لیتر اسیدسولفوریك (1+9) و با پیپت 1، 1 میلی لیتر الكل آنیلیك را به ارامی از دیواره بوتیرومتر داخل آن می ریزیم. دهانه بوتیرومتر را خشك كرده و در آن را می بندیم. بوتیرومتر را آنقدر سروته می كنیم تا تمام ماست داخل مخزن آن با اسید و الكل واكنش داده یا به خوبی در آن حل شود این عمل باعث داغ شدن بوتیرومتر می شود وقتی كه محلول یكنواخت قهوه ای رنگی حاصل شد آن را به مدت 5 دقیقه در دمای 60 درجه سانتی گراد با دور 1200 سانتریفوژ می كنیم.

سپس با توجه به درجه بندی روی بوتیرومتر مقدار چربی جدا شده را می خوانیم.

تعیین ماده خشك:

یك پلیت شن دار را با یك تكه همزن شیشه ای در دمای 110-100 درجه سانتی گراد به مدت حداقل نیم ساعت قرار می دهیم بعد آن را در دسیكاتور می گذاریم تا ضمن سرد شدن از رطوبت محیط نیز مصون باشد وقتی كه به وزن ثابتی رسید آن را وزن می كنیم وزن پلیت خالی را یادداشت می كنیم بعد پلیت را روی ترازو گذاشته صفر می كنیم. gr5 (گرم) ماست داخل آن می ریزیم با همزن داخل پلیت ماست را با شن مخلوط می كنیم اختلاط بای

طوری باشد كه یك مخلوط یكنواخت شن و ماست حاصل شود برای اختلاط بهتر 5 میل لیتر الكل به آن اضافه می كنیم بعد پلیت را به مدت 1 الی 2 ساعت دمای 110 (درجه سانتی گراد) داخل اتوكلاو می گذاریم سپس آن را خارج كرده در دسیكاتور می گذاریم تا سرد شود و بعد وزن می كنیم با استفاده از رابطه زیر میزان ماده خشك را محاسبه می كنیم.

100× وزن پلیت خالی – وزن پلیت با نمونه خشك شده =درصد ماده خشك

وزن نمونه

درصد چربی-درصد ماده خشك =درصد ماده خشك بدون چربی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:10 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی از گندم تا ماکارونی،کارخانه ماکارونی زرین گل

گزارش کارآموزی از گندم تا ماکارونی،کارخانه ماکارونی زرین گل

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.469 مگا بایت

تعداد صفحات : 105

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی از گندم تا ماکارونی-کارخانه ماکارونی زرین گل در 105 صفحه ورد قابل ویرایش


فهرست

فصل 1 : آشنایی کلی با مکان کارآموزی ..... 1

تاریخچه ..... 2

خط مشی کیفیت ..... 3

سازماندهی و نمودار سازمانی شرکت صنایع غذایی زرین گل ..... 4

کنترل فرآیند ..... 5فصل 2 : تاریخچه گندم ..... 6

1-2 . تاریخچه گندم ..... 7

2-2 . گیاه شناسی گندم ..... 8

3-2 . مشخصات فیزیکی دانه گندم ..... 9

4-2 . طبقه بندی گندم از نظر جنبه های صنعتی ..... 10

1-4-2 . گندم قرمز بهاره ..... 10

2-4-2 . گندم دیوروم و دیوروم قرمز ..... 10

3-4-2 . گندم سخت قرمز زمستانه ..... 10

4-4-2 . گندم نرم قرمز زمستانه ..... 10

5-4-2 . گندم سفید ( سخت و نرم) ..... 10

6-4-2 . گندم مخلوط ..... 10

5-2 . عوامل فیزیکی موثر در کیفیت گندم ..... 11

1-5-2 . وزن حجمی یا وزن واحد حجم ..... 11

2-5-2 . وزن دانه ..... 11

3-5-2 . اندازه و شکل دانه ..... 11

4-5-2 . سختی دانه ..... 11

5-5-2 . زجاجیت ..... 11

6-5-2 . رنگ ..... 12

7-5-2 . دانه های سیب دیده ..... 12

8-5-2 . ناخالصی ها ..... 13

6-2 . بیماری های گندم ..... 14

1-6-2 . زنگ گندم ..... 14

2-6-2 . فوزاریوم گندم ..... 14

3-6-2 . سیاهک ..... 14

4-6-2 . ناخنک ..... 14

5-6-2 . نماتد گندم ..... 14

7-2 . عوامل شیمیایی موثر در کیفیت گندم ..... 15

1-7-2 . رطوبت ..... 15

2-7-2 . مقدار پروتئین ..... 15

3-7-2 . کیفیت پروتئین ..... 16

4-7-2 . اسیدیته چربی ..... 16

8-2 . جنبه های صنعتی ترکیبات گندم .....17

1-8-2 . کربوهیدرات ها ..... 17

2-8-2 . گلوتن ..... 20

3-8-2 . چربی ها ..... 21

4-8-2 . پنتوزان ها ...... 22

5-8-2 . سایر قندها ..... 23

6-8-2 . آنزیم های گندم ..... 23

7-8-2 . مواد معدنی گندم ..... 24

8-8-2 . ارزیابی حسی گندم ..... 24

9-2 . نگه داری گندم ..... 28

1-9-2 . سیلو های نگه داری گندم ..... 28

10-2 . نمونه برداری از گندم برای ارزیابی ..... 30

1-10-2 . آزمون نمونه ها ..... 30فصل 3 : آسیاب كردن ..... 32

مقدمه ..... 33

1-3 . مواد اولیه خام ..... 33

2-3 . مراحل تهیه ..... 33

3-3 . مراحل مختلف ..... 34

4-3 . شستشوی گندم ..... 36

5-3 .تمیز كردن به روش خشك ..... 36

6-3 . الك جدا كننده ..... 37

7-3 . جدا كردن بذر علف های هرز ..... 37

8-3 . آسپیراتور .... 38

9-3 . پوست گیری .... 38

10-3 . آهن گیر .... 38

11-3 . شن گیر ..... 39

12-3 . سیكلون ها ..... 39

13-3 . فرآیند آسیاب كردن گندم ..... 40

14-3 . مواد افزودنی به آرد ..... 40

15-3 . مخاطرات و پیشگیری از آن‌ها .... 41

16-3 . مداوای بیماران خارش ناشی از حبوبات ..... 44فصل 4 : تکنولوژی تولید ماکارونی ..... 45

مقدمه ..... 46

1-4 . مواد اولیه ماکارونی ..... 48

1-1-4 . سمولینا ..... 48

2-1-4 . آب ..... 49

3-1-4 . تخم مرغ ..... 50

4-1-4 . مواد افزودنی مجاز ..... 51

5-1-4 . نمک ..... 51

6-1-4 . السیتئین هیدروکلراید ..... 51

7-1-4 . منو و دی گلیسرید ..... 52

8-1-4 . بتا کاروتن ..... 52

9-1-4 . ویتامین C ..... 52

10-1-4 . ویتامین های گروه B ..... 52

2-4 . فرآیند تولید ماکارونی ..... 53

1-2-4 . روش غیر پیوسته ..... 53

2-2-4 . مخلوط کردن اجزاء خمیر ..... 53

3-2-4 . ورز دادن خمیر ..... 55

4-2-4 . دستگاه رشته ساز ..... 56

5-2-4 . قالب های ماکارونی ..... 57

تمیز کردن قالب ها و پرس ها ..... 59

6-2-4 . خشک کردن ماکارونی ..... 59

1-6-2-4 . گرمخانه های ماکارونی ..... 59

2-6-2-4 . سیستم گرمایش ..... 60

3-6-2-4 . فن ها ..... 60

4-6-2-4 . سیستم مکش رطوبت ..... 60

3-4 . روش های خشک کردن ماکارونی ..... 61

1-3-4 . تئوری های خشک کردن ماکارونی ..... 62

2-3-4 . نواقص ناشی از روش های خشک کردن ..... 63

4-4 . برش و بسته بندی ماکارونی ..... 65

5-4 . ویژگی های ماکارونی ..... 65

6-4 . ویژگی های پخت ماکارونی ..... 65

7-4 . کنترل کیفیت فرآورده نهایی ..... 67

1-7-4 . ترک خوردگی رشته های ماکارونی طی مرحله خشک کردن ..... 67

2-7-4 . کنترل PH ..... 68

3-7-4 . نشاسته در آب پخت ..... 68

4-7-4 . آزمون قوام رشته ها ..... 68

5-7-4 . انحناپذیری یا مقاومت به خمش ..... 69

6-7-4 . وجود لک ..... 69

7-7-4 . رنگ ..... 69

8-7-4 . سایر آزمون ها ..... 70

9-7-4 . ارزیابی حسی محصول نهایی ..... 70فصل 5 : پروسه تولید ..... 72

توزین غلات ..... 73

تخلیه گندم ..... 73

انتقال و حمل غله ..... 73

معایب سیلوهای فلزی ..... 74

سیلو و تجهیزات مورد استفاده در ذخیره سازی ..... 74

سیلوهای فلزی ..... 74

پروسه تولید آرد ..... 75

عملیات بوجاری و تمیز كردن گندم ..... 75

گندم های مصرفی و نا خالصی های آن ها ..... 76

ناخالصی ها و اثرات نامطلوب آنها ..... 76

بوجاری و تمیز كردن گندم از ناخالصی ها ..... 77

دستگاههای بوجاری و اصول کار آ نها ..... 79

عملکرد دستگاههای شن گیر ..... 80

متد کار ..... 81

عملکرد دستگاه پوست گیر ..... 82

عملیات آسیاب گندم ..... 82

الک کروپ ..... 83

والس ..... 83

فیلتراسیون ..... 84

سیستم قسمت الکترونیک فیلتر ..... 84

اختلاط آرد ..... 84

خلاصه پروسه تولید آرد ..... 85

پوستگیر"بوجاری" والس ..... 85

مواد اولیه ماکارونی ..... 87

سمولینا ..... 87

ویژگی های گندم دیوروم ..... 88

خط تولید ..... 88

انبار آرد ..... 89

اضافه کردن گلوتن ..... 86

اکسترودر ..... 89

قالب های ماکارونی و تمیز کردن آنها ..... 92

گرمخانه ..... 93

خشک کردن ماکارونی های فرمی ..... 94

آزمون های کنترل کیفی ..... 95

عوامل موثر در کیفیت ..... 96

آزمون های کنترل کیفی مواد اولیه ..... 96

الک کردن آرد ..... 96

اندازه ذرات آرد ..... 97

آزمون کمیت و کیفیت گلوتن ..... 94

آزمون تعیین گلوتن مرطوب ..... 97

آزمون تعیین مقدار گلوتن خشک ..... 98

آزمون رطوبت ..... 98

آزمون خاکستر و خاکستر غیر محلول در اسید ..... 98

آزمون های کنترل کیفی فرآورده نهایی ..... 98

آزمون پخت ..... 99فصل 6 : آزمایش ها ..... 100

آزمایش اول ..... 101

آزمایش دوم ..... 104

آزمایش سوم ..... 106

آزمایش چهارم ..... 107

آزمایش پنجم ..... 109

آزمایش ششم ..... 110

روش اسپکتروفتومتری آهن ..... 114

فصل 7 : شیمی در خدمت پخت و پز
..... 125

عمل پختن و آزاد شدن دی‌اکسید کربن ..... 126

منوساکاریدها ..... 127

الیگوساکاریدها ..... 128

پلی‌ساکاریدها ..... 128

نشاسته ..... 129

گلیکوژن .....129

سلولز ..... 129فصل 8 : MSDS

پتاسیم تیو سیانات ..... 131

پراکسید هیدروژن .... 132

اسید کلریدریک ..... 134

تاریخچه

شرکت صنایع غذایی زرین گل در سال 1371 در زمینی به مساحت 1 هکتار با خط تولید ماکارونی و ورمیشل آغاز به کار نمود و اینک دارای خط تولید آرد زرین گل می باشد ، این کارخانه به مدیریت برادران رحمت بخش و مسئول آزمایشگاه و فنی مهندس جلیل وند می باشد.

آدرس : گرگان ، شهرک صنعتی آق قلا ، صندوق پستی 519.

تلفن : 01735753344 : فکس : 01735753345

خط مشی کیفیت

شرکت صنایع غذایی زرین گل با هدف تامین انواع آرد مرغوب ، ماکارونی ، ورمیشل ، رشته آش ، آرد و سبوس در سال 1371 تاسیس شده است. این واحد صنعتی در جهت تولید محصولات با کیفیت مطلوب و افزایش سطح رضایت مشتریان و توسعه صنعت تولید آرد در داخل کشور و افزایش اعتماد و گرایش مشتریان به استفاده از محصولات استاندارد و دستیابی به استاندارد های ملی اقدام به استقرار سیستم کیفیت در چهار چوب این نظام نامه نموده است . در این راستا خط مشی کیفیت خود را به شرح ذیل اعلام می دارد :

افزایش رضایت مشتریان از طریق تهیه محصولات منطبق با نیازمندی های آنان .

بهبود مستمر سطح کیفیت محصولات .

تولید و عرضه محصولات مطابق با استانداردهای ملی .

آموزش مستمر و اثر بخش کارکنان در تمام سطوح سازمانی .

اشتغال زایی و کاهش نرخ بیکاری در سطح جامعه .

مدیریت شرکت صنایع غذایی زرین گل با درک کامل از مفاد این خط مشی در اجرای آن متعهد می باشد و از درک کامل مفاد آن نیز از سوی یکایک اعضای واحد تولیدی از جمله کارکنان و سهام داران اعتقاد راسخ دارد .کنترل فرآیند

· کلیه فرآیندهای تولید که مستقیما بر کیفیت موثرند ، شناسایی ، برنامه ریزی و تحت شرایط کنترل شده صورت می پذیرند .

مسئولین واحد تولید اطمینان حاصل می نمایند که کلیه فعالیت های آنان بر اساس برنامه ها و ترتیبات از پیش تعیین شده و طبق طرح کیفیت ، مشخصات و استاندارد های فنی و روش های اجرایی و دستورالعمل های کاری ، صورت می پذیرد .

· کلیه فرآیند های تولید توسط واحد تولید شناسایی و برنامه ریزی می شود ، توالی عملیات تولیدی ، مواد و تجهیزات تولید حمل و نقل های حین فرآیند ، و معیارها و ضوابط پایان کار در هر مرحله ، کنترل جهت تطبیق فرآیند با استاندارد ها و معیار های رد و پذیرش در هر مرحله تدوین گردیده است کلیه موارد فوق در هر مرحله کنترل و نتایج مکتوب میگردد.
· پیش از ورود مواد به تولید کلیه مواد از لحاظ انطباق با الزامات ، مطابق روشهای از پیش تعیین شده ، کنترل می شود.
· مسئولین واحد تولید اطمینان حاصل می نمایند که عوامل و امکانات تولیدی شامل وسائل و تجهیزات تولیدی ، مواد ، ابزارها و نرم افزارها ، شرایط کاری ، شرایط محیطی در وضعیت مناسب و مطلوب قرار دارد.
· مسئولین واحد تولید اطمینان حاصل می نمایند که منابع و مستندات کافی در دسترس هستند و آموزشهای لازم و کافی نسبت به انجام فرآیند به پرسنل انجام دهنده فعالیت ها داده شده و مهارت و تجربه لازم برای انجام کارها به نحو مطلوب را دارا هستند.
· صلاحیت و کفایت کاری پرسنل برای انجام کارهای محوله توسط مسئولین واحد تولید ارزیابی و تعیین می گردد.
· فرآیندهای ویژه تحت شرایط کنترل شده و با استفاده از تجهیزات و ابزاری صورت می گیرد که درستی و کفایت آنها قبلا اثبات گردیده است و به تصویب مقامات مجاز رسیده است.
· استفاده از تجهیزات موثر بر فرآیندهای تولید منوط به تائید صحت کارکرد آنها توسط واحد تعمیرات و نگه داری می باشد.

-2 . تاریخچه گندم

منشا گندم به درستی روشن نیست ، هرودوت مورخ یونانی که یادداشت هایی از یک پیشوای مذهبی کلده جمع آوری کرده، از مطالعه ی آنها به این نتیجه رسیده که گندم در زمان حکومت کلده و آشور و پیش از آن در بین النهرین به طور وحشی می روییده است ، او در پنج قرن پیش از میلاد در نوشته های خود روش خرد کردن گندم و تهیه ی نان در مصر را شرح داده است .

کاوش های باستان شناسی اخیر نشان داده است که گونه های گندم وحشی از حدود 15000 سال پیش از میلاد در مصر و بین النهرین می روییده است.-2 . گیاه شناسی گندم

گیاه گندم ممکن است از گونه های علف های هرز نزدیک به خانواده گرامینهAgrophron یا از گونه های وحشی گندم ، Aegilops باشد . جزو گیاهان گلدار ¹ زیر شاخه نهان دانه گان ² ، در رده گیاهان تک لپه ای ، در راسته گلومی فلورا ³ در تیره یا فامیل Gramineae و جنس Triticum است.

تعداد گونه های شناخته شده گندم متجاوز از 3000 است، اما از بین این تعداد حدود 10 گونه به طور کامل شناسایی شده و از بین این تعداد سه گونه در تجارت بین المللی دارای اهمیت بیشتری می باشند که هر سه از جنس تریتیکوم هستند و عبارتند از :

1. Triticum vulgar (common wheat)

2. T.Durum

3. T.Compactum (club-wheat)برخی دیگر از گونه های گندم عبارتند از :

T.Turgidum-poular wheat

T.Polonicum

T.Dicoccum emmer whaet

گونه ایرانی T.Persicum

T.Spelta

T.Orientala

T.Dicoccum

تریتیکوم و ولگار در مجموع مهمترین گندم مورد استفاده آسیاب داران برای تولید آرد مناسب جهت تولید نان است، به علاوه بیشتر آرد مصرفی برای تولید بیسکویت و کیک هم از همین گونه تولید می شود.-------------------------------------------------------------

1. Spermatophyan

2. Angiosperm

3. Glum florae

تریتیکوم دیوروم مناسب ترین گونه گندم برای تولید ماکارونی است.

تریتیکوم کمپکتوم دارای مقدار پروتئین کمتری است و برای تولید فرآورده های قنادی و بیسکویت مناسب است.

-2 . عوامل فیزیکی موثر در کیفیت گندم1-5-2 . وزن حجمی یا وزن واحد حجم : وزن واحد حجم گندم یکی از معیارها و عوامل مهم و موثر در کیفیت و ارزیابی این محصول است که بیشتر بر حسب کیلوگرم به ازای هکتولیتر بیان می شود، در این عامل اندازه دانه تاثیر زیادی ندارد و برعکس یکنواختی شکل دانه همچنین دانسیته که خود مربوط به عوامل بیولوژیکی و ترکیب شیمیایی دانه به ویژه مقدار رطوبت است، در آن تاثیر زیادی دارند .

از روی وزن واحد حجم می توان میزان بازدهی آرد آن را تخمین زد ، بعلاوه برای درجه بندی گندم از این فاکتور هم استفاده می گردد.

وزن هکتولیتر گندم در گونه های مختلف و شرایط متفاوت کاشت و داشت متغیر است و در بیشتر موارد بین 35 تا 55 کیلوگرم است.

2-5-2 . وزن دانه : وزن دانه بر حسب وزن هزار دانه بیان می شود و تابعی از اندازه و دانسیته دانه ، هر قدر دانه ها بزرگتر و دارای دانسیته بیشتری باشند مقدار آندوسپرم آنها در مقایسه با سایر قسمت ها بیشتر است و برعکس هر قدر دانه ها کوچکتر و دارای دانسیته کمتر باشند آندوسپرم آنها هم کمتر است .

3-5-2 . اندازه و شکل دانه : بدیهی است که اندازه ی دانه ارتباط نزدیکی با وزن آن دارد و عاملی است که برای تخمین بازدهی تولید به کار می رود ، برای تعیین دانه گندم از مقطع دادن دانه استفاده می شود ، به علاوه از الک های سیمی مختلفی برای تعیین اندازه ها و به ویژه تعیین درصد اندازه های مختلف دانه های نمونه بهر استفاده می شود.

4-5-2 . سختی دانه : آرد مناسب برای تولید نان بیشتر از گندم سخت تهیه می شود زیرا دارای مقدار پروتئینی بیشتری است و گلوتن آن مرغوب تر است ، از طرفی سختی دانه خود یکی از عوامل موثر در کیفیت است ، گندم سخت آردی به دست می دهد که دارای حالت زبر و دانه ای می باشد که برای تولید نان مطلوب است.

5-5-2 . زجاجیت : زجاجیت دانه گندم با سختی آن ارتباط دارد و مانند سختی مربوط به مقدار پروتئین موجود در دانه است ، زجاجیت یکی از فاکتور های Subjective است و بنابراین تعیین آن از راه و روش های فیزیکی تا کنون عملی نشده است و بدین جهت همیشه به طور تقریبی ارزیابی می گردد.

در سال های اخیر برای تعیین زجاجیت دانه ، از روش اسپکتروسکوپی نزدیک مادون قرمز (NIR) با طول موج 700 تا 2500 نانومتر استفاده شده است.

6-5-2 . رنگ : در طبقه بندی گندم از نظر رنگ پوسته ، آن را به دو دسته سفید و قرمز تقسیم می کنند که هریک از آنها خود دارای رنگ های دیگری هم هستند ، به طور کلی رنگ های سفید و قرمز مربوط به عوامل مربوط به گونه و جنس گندم هستند درحالی که رنگ های دیگر مربوط به هر یک از این دو دسته اصلی ممکن است مربوط به عوامل محیطی باشند.

گندم های قرمز بیشتر در امریکا ، اروپا و قسمتی از آسیا و گندم های سفید بیشتر در استرالیا، هندوستان، پاکستان و ایران کشت می شوند.

7-5-2 . دانه های سیب دیده : دانه های گندم حتی پیش از برداشت در مزرعه در اثر عوامل گوناگون مانند آفات و بیماریهای مختلف ، سبز شدن و غیره ممکن است آسیب ببیند ، در طی درو کردن و خشک کردن و همچنین در طی جابه جایی و انبار کردن محصول این آسیب ها زیادتر می شوند.

این آسیب ها شامل :

بارندگی های موسمی غیر قابل پیش بینی

یخ بندان شدید در زمانی که گندم هنوز نارس است

خشکی هوا یا کم شدن آبیاری پیش از رسیدن محصول

افزایش دما و رطوبت محصول در انبار

آفات انباری و...

علاوه بر آسیب های بالا عوامل ذیل نیز به کیفیت آسیاب کردن و پخت محصول صدمات زیادی وارد می آورند.

زنگ

سیاهک

سن زدگی

و آلودگی های میکروبی8-5-2 . ناخالصی ها : ناخالصی های گندم از هر نو ع ومقداری که باشند دارای اهمیت هستندو استانداردهای مختلفی هم برای آنها وجود دارد.-2 . جنبه های صنعتی ترکیبات گندم

1-8-2 . کربوهیدرات ها

نشاسته : نوعی پلی ساکارید است که در شرایط عادی در آب نامحلول است اما در آب داغ ، آب جذب کرده و متورم شده و می ترکد این پدیده را ژلاتینه شدن نشاسته نامند . نشاسته خالص در دمای 60 تا 75 درجه سانتی گراد ژلاتینه می شود اما برای ژلاتینه شدن نشاسته خمیر دمای بالاتری لازم است مقدار آب موجود در محیط هم در زمان ژلاتینه شدن نشاسته موثر است و در عمل برای این منظور مقدار آب در خمیر باید به حدود 30 تا 40 درصد برسد . پیش پخت کردن و خیساندن طولانی مدت نشاسته و مواد محتوی آن زمان ژلاتینه شدن را کوتاه می کند و بالاخره حضور نمک هم موجب بالا رفتن دمای ژلاتینه شدن نشاسته می شود . نشاسته از ترکیب گلوکز با خارج شدن مولکول آب حاصل می گردد و در واقع نوعی ماکرومولکول است که طی مراحل رشد گیاه گندم به صورت ذرات ریز یا گرانول در دانه ذخیره می شود و ممکن است تا حدود 65 % وزن آن را تشکیل دهد . گرانول های نشاسته نوعی پلیمر گلوکز هستند که دارای وزن مولکولی زیادی می باشند و از قسمت آمیلوز که خطی است و 23 تا 27 % وزن نشاسته را تشکیل می دهد و مرکب از حدود 5000 واحد گلوکز است و آمیلوپکتین که به صورت زنجیر انشعابی به میزان حدود 73 تا 77 درصد وزن نشاسته را تشکیل می دهد و مرکب از حدود یک میلیون واحد گلوکز است ترکیب شده ،آمیلوز به صورت خالص به مقدار کم در آب داغ حل می شود و اگر محلول را در جای آرام قرار دهیم دوباره رسوب می کند . آمیلوز به آسانی در محلول رقیق هیدراکسید سدیم پخش می گردد. برعکس آمیلوپکتین در آب داغ به آسانی حل می شود و اگر محلول را در جای آرام قراردهیم به صورت ژل در نیامده و رسوب نمی کند رنگ آب که در اثر اضافه کردن ید به نشاسته حاصل می شود مربوط به آمیلوز است که حدود 30 % از وزنش ید جذب می کند ، آمیلوپکتین به تنهایی با ید رنگ قرمز می دهد و مقدار جذب ید آن خیلی کم و حدود 5/0 تا 8/0 % است.

نسبت آمیلوز و آمیلوپکتین در انواع نشاسته یکسان نیست و برای تعیین مقادیر هر یک می توان نشاسته را با روش پتانسیو متریک با ید تیتر کرد ، اساس این روش این است که هر گرم آمیلوز حدود 200 میلی گرم ید جذب می کند در حالی که مقدار جذب ید آمیلوپکتین ناچیز است . برای این منظور روش های دیگری مانند اسپکتروفتومتری رسوب دادن آمیلوز با موادی مانند ستن ها ، برخی از مشتقات بنزن ، الکل های آلیفاتیک ، اسید های چرب ،نیترو پارافین ها ، استرها ، مرکاپتانها ،پیریدین و اسید کربوکسیلیک هم وجود دارد ، آمیلوز و آمیلوپکتین در اثر هیدرولیز بوسیله اسید ها و آنزیم ها به گلوکز تبدیل می شوند.

عکس العمل آمیلوز و آمیلوپکتین در برابر آنزیم های آلفا و بتا آمیلاز متفاوت است . بتا آمیلاز بر روی آمیلوز اثر کرده و آنرا تبدیل به مالتوز می کند ، و بر روی آمیلوپکتین اثری ندارد مگر اثر مختصری بر روی زنجیر های انشعابی آن در حالی که آلفا آمیلاز بر روی پیوند های آلفا 1 – 4 انشعابی آمیلوپکتین اثر کرده و آن را به صورت خطی در آورده و تبدیل به دکسترین ها می کند و مقدار کمی هم مالتوز حاصل می شود و اگرعمل هیدرولیز ادامه یابد ، دکسترین ها هم تبدیل به مالتوز می شوند. در این حالت آنزیم بتا آمیلاز هم وارد عمل می شود و واکنش های مربوط به خود را انجام می دهد.

اگر تنها آنزیم بتا آمیلاز در محیط موجود باشد آمیلوز و زنجیره های انشعابی آمیلوپکتین شکسته می شوند و بنابراین مالتوز و آمیلوپکتین ناقص به دست می آید که نوعی کمپلکس دکسترین با وزن ملکولی بالا است و با ید رنگ ارغوانی می دهد.

اگر آلفا آمیلاز در محیط موجود باشد دکسترین با وزن ملکولی پایین از تجزیه آمیلوپکتین به دست می آید ، وجود این ترکیبات در نان مطلوب نیست زیرا پوسته آن را به حالتی در می آورند که Clammy Sticky نامیده می شود ، این ترکیبات با ید رنگ نمی شوند و بدین ترتیب قابل تشخیص هستند .

نشاسته در انواع مختلف غلات دارای شکل میکروسکوپی متفاوتی است ، همگی دارای گرانول های ریزی هستند که اندازه و شکل آنها متفاوت است ، قطر گرانول های نشاسته از002/0 میلیمتر تا 05/0 میلیمتر متغیر است .گرانول های نشاسته در اثر عوامل فیزیکی دچار شکستگی می شوند .

با استفاده از این ویژگیهای نشاسته می توان به منبع اولیه آنها پی برد و چنانچه برای نمونه آرد غلات با همدیگر مخلوط شده باشند ، آن را تشخیص داد ، میزان نشاسته در دانه غلات بستگی به عواملی مانند شرایط جوی ، درصد استخراج و عوامل نژادی دارد.

نشاسته گندم حدود یک سوم وزن خود آب جذب می کند ، و در اثر جذب آب متورم می شود و به علاوه مقداری دما از آن حاصل می شود که حدود 78/28 کالری به ازای هر گرم است و به همین جهت هنگام مخلوط کردن وآب دمای خمیر بالا می رود.

تورم نشاسته در اثر اضافه کردن آب و بالا رفتن دما موجب تغییر شکل و چسبندگی آن می شود این عمل در مورد نشاسته گندم از دمای حدود 55 درجه ی سانتی گراد شروع می شود ، و ژلاتینه شدن نام دارد در ضمن باید توجه داشت که نشاسته آردهای کهنه و نشاسته ای که دارای ذرات درشت باشد در دمای بالاتری شروع به تغییر شکل و چسبندگی می نمایند ، ژلاتینه شدن نشاسته علاوه بر دما و رطوبت محیط تحت تاثیر عوامل دیگری مانند زمان و آسیب دیدگی گرانول ها قرار دارد ، در بیشتر موارد ژلاتینه شدن نشاسته در صورت تامین زمان لازم در دمای حدود 99 درجه ی سانتی گراد تکمیل می شود و اگر دما از حد 100 درجه ی سانتی گراد بالاتر رود بویژه اگر مقدار آب موجود در محیط کم باشد نشاسته تبدیل به انواع دکسترین می شود که عبارتند از آمیلو دکسترین ، اریترو دکسترین ، این مواد خود تبدیل به مالتوز و گلوکز می گردند ، دکسترین در کیفیت نانوایی آرد تاثیر زیادی دارد ، از جمله اینکه در تردی و بهبود رنگ پوسته موثر است و به همین دلیل است که در پاره ای از کارخانه ها لایه نازکی از محلول دکسترین را روی سطح نان می مالند تا رنگ قهوه ای شفاف و خوبی به دست آید. نظر به اهمیت مقدار دکسترین در آرد آن را اندازه گیری می کنند که به نام عدد دکسترین خوانده می شود . اگر عدد دکسترین کمتر از 10 باشد پایین، بین10-13 متوسط و 1ز 14-16 خوب و بالاتر از 20 نامطلوب است زیرا مبین این است که نشاسته آسیب دیده است . در اثر محلول رقیق اسید و سود قدرت ژلاتینه شدن نشاسته از دست می رود و فرآورده ای به نام نشاسته محلول به دست می آید که از آن برای تعیین فعالیت آنزیمی طی مرحله پخت استفاده می شود .آغاز ژلاتینه شدن ملایم و خفیف در دمای 55 درجه ی سانتی گراد است و در دمای بالاتر میزان ژلاتینه شدن افزایش می یابد و دمای فر که در بیشتر موارد حدود 250 درجه سانتی گراد است دمای مغز نان حدود 90 درجه سانتی گراد است و در این دما و کمی بالاتر از آن و حدود 99 درجه ژلاتینه شدن تکمیل می شود .لازم به یاد آوری است که دمای خیلی بالا اثرات منفی بر روی ژلاتینه شدن نشاسته و ژل حاصل دارد.2-8-2 . گلوتن

گلوتن از دو قسمت ، یکی غیر محلول در الکل یا گلوتنین و دیگری قابل هضم یا محلول در الکل اتیلیک 70 % یا گلیادین تشکیل شده است ، که هر یک دارای ویژگی های متفاوت با دیگری هستند ،

درگندم گلوتنین را گلوتلین و گلیادینرا پرولامین نیز میگویند . گلوتنین و گلیادین حدود 80 % پروتئین گندم را تشکیل می دهند و مقدار سایر پروتئین ها مانند آلبومین و گلوبولین کم و حدود 20 % است . مقدار گلوتنین و گلیادین کم و بیش برابر است ، اما هر چه مقدار گلوتنین بیشتر باشد کیفیت گلوتن بالاتر است ، و برای تولید نان های حجیم و ماکارونی نسبت بیش از یک گلوتنین به گلیادین مطلوب است.

گلوتن مهم ترین عامل در یکنواختی حجم و بافت ، بازدهی و جذب آب و قابلیت نگهداری گاز ، زمان قابلیت نگهداری ، طعم و مزه ، بالا بودن میزان مواد افزودنی برای بهبود کیفیت در فرآورده های آرد گندم است. در عمل دو نوع کمپلکس گلوتنین به وجود می آید ، نوع اول وزن مولکولی کمی دارد و نوع دوم وزن مولکولی بالایی دارد ، این دو قسمت به وسیله پیوندهای دوگانه گوگردی به هم متصل می شوند.

گلوتنین بخش الاستیک و چسبنده شبکه گلوتن در خمیر است و قوی بوده و دارای وزن مولکولی بالایی است ، به همین جهت به خمیر حالت سفتی و قوام می بخشد . در حالی که گلیادین در مقایسه با گلوتنین دارای وزن مولکولی کمتری بوده و نرم است و الاستی سیته کمی دارد.

با اضافه کردن مقداری حدود 60 تا 65 % آب به آرد و مخلوط کردن آن ، گلوتنین و گلیادین بهم پیوسته و نوعی کمپلکس صمغ مانند و الاستیک با حدود دوسوم آب و یک سوم پروتئین تشکیل می دهند.

این کمپلکس دارای مقدار کمی چربی ، نشاسته و مواد معدنی است .برای نمونه از تجزیه نوعی گلوتن نتیجه زیر به دست آمده است .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:09 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اداره مخابرات شهرستان شیروان

گزارش کارآموزی اداره مخابرات شهرستان شیروان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 155 کیلو بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اداره مخابرات شهرستان شیروان در 25 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه:

ارتباطات داری ان چنان جایگاه و ارزشی است که در اکثر ممالک جهان به عنوان پدید های کارساز و موثر در توسعه همه جانبه جوامع بشری به کار گرفته شده است و همواره با تغیر و تحولات گوناگون عدیده ای به اشکال در اختیار عموم قرار گرفته و می گیرد .

انسان امروزدر دورنی به سر می برد که در اطراف او انفجاری از اطلاعات و رویداد ها رخ می دهد و او به دوره تازهای از تاریخ زندگی روابط با انسان های دیگرگام می نهد.

دنیای کنونی که ان را دنیای ارتباطات لقب داده اند و شرایط کشور ضرورتها ی اجتناب ناپذیر را برای فعالان بخش ارتباطات ایجاد کرده اند تا با تجهیز به دانش روز و فنون پسشرفته سامان دهد.

بر کسی پوشیده نیست که در شرایط حاضر زیر ساختها و خدمات مخابراتی یکی از حساس ترین و موثرترین قلمرو هایی است که در صورت توجه به توسعه و گسترش ان در اقصا نقاط می تواند موجب پیشرفت پویایی اقتدار و سر بلندی و عزت میهن اسلامیمان باشد .تقدیر وتشكر:

با تقدیر وتشكر از تمام اساتیدی كه ما را در این راه یاری نموده ما را از راهنمایی های خود بهره مند ساخته و این راه رابرای ما هموار كردندبخصوص استاد گرامی جناب اقای مهندس سهراب محمدی كه صبورانه پاسخ گوی تمامی سوالات مادر طی دوران شیرین علم آموزی وتحصیل بودند.

* * *

آرزوی موفقیت و سرافرازی درتمامی مراحل زندگیشان رااز خداوند خواهانیم.

فهرست:مقدمه --------------------------------------------------------------04

فصل اول :اشنایی با مکان کاراموزیتاریخچه مخابرات ایران ---------------------------------------------07

تاریخچه مخابرات شیروان -------------------------------------------08

نوع فعالیت اداره مخابرات شیروان -----------------------------------09

کارها وخدماتی که اداره مخابرات انجام می دهد------------------------10

خدمات رسانی با شبکه IN ----------------------------- -------------11

مکان کاراموزی --------------------------------------- -------------12

چارت سازمانی -----------------------------------------------------13

فصل دوم:ارزیابی بخش های مرتبط با فعالیت کار اموزیا صول کار با15---------------------------------------------- WORD

ایجاد جدول----------------------------------------------------------16 ایجاد سرصفحه و پا صفحه-------------------------------------------18 ایجاد پاورقی---------------------------------------------------- ----19

حاشیه بندی صفحات سند---------------------------------------------19 چاپ بخشی از متن---------------------------------------------------20 توانایی کاربا نمودار ها در------------------------------------ Exce 21

گزارشات کاراموزی-------------------------------------------------23

گزارشات روزانه----------------------------------------------------23

گزارشات هفتگی----------------------------------------------------27

گزارشات ماهانه ----------------------------------------------------29

فصل سوم :ارزیابی اموخته ها وارائه پیشنهاداتمزایا ---------------------------------------------------------------31

معایب--------------------------------------------------------------31

نتیجه گیری---------------------------------------------------------32

تاریخچه مخابرات ایران

اداره مخابرات ایران به منظور تمرکز بخشیدن به امور ارتباطی و مخابراتی کشور به تصویب مجلس قانون گذاری در سال1350 تشکیل و با استناد به اساس نامه قانونی فعالیت خود را اغاز کرد، در سال 1374 با گسترش فعالیت های ارتباطی و توسعه روز افزون مخابرات در کشور و با پیروی از سیاست تمرکز زدای در اجرای ماده 7 رکتی به نام اداره مخابرات ایران که در این قانون شرکت میباشد تشکیل میدهد .

اداره مخابرات وابسته به وزارت پست و تلگراف و تلفن است و تمامی سهامداران متعلق به دولت است.اداره مخابرات داری یک شخصیت حقوقی می باشد و به صورت بازرگانی ادره می شود. و مهلت و زمان ان نامحدود است و عملیات خود را طبق مقررات اساسنامه و قانون تجارت اجرا می کند .

نمایندگی صاحب سهام د ر مجمع عمومی سه نفر است: 1- وزیر پست و تلگراف و تلفن 2- وزیر دارایی 3- یک نفر از وزرا یا مدیر عامل سازمان برنامه با انتخاب هیات وزیران .

تاریخچه مخابرات شیروان

مرکز تلفن شهرستان شیروان در سال 1317 هجری شمسی با یک دستگاه 12 شماره ای مغناطیسی و یک زوج سیم فیزیکی در ضلع جنوبی میدان انقلاب اغاز به کارکرد و با گذشت زمان تا 50 شماره افزایش یافت و بعد مدتی مرکز مخابرات به خیابان جامی منتقل شد. در سال 1347 ه.شمسی تعداد شماره ها به 200 شماره افزایش یافت و در سال 1358 یک دستگاه سیار 1000 شماره ای از بجنورد به شیروان منتقل و پس از نصب مرکز از حالت مغناطیسی به خودکار تبدیل شد ودر سال 1365 ساختمان مرکز از مرکزی تلفن 5000 شماره ای در خیابان ایت الله کاشانی افتتاح شد و به با جمع اوری دستگاه EMDو نصب سویچ دیجیتال تعداد منصوب10471شماره رسید . تا قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیپچ یک از روستاهای شیروان دارای دفتر مخابراتی نبوده و فاقدارتباط بوده اند ولی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه 57 وبا توجه به سیاستهای جمهوری اسلامی و شرکت مخابرات استان خراسان مبنی بر محدودیت زدایی و توجه به روستائیان عزیزهم اکنون بیشتر روستا های شهرستان دارای ارتباط بوده و دفتر مخابراتی دارند .

نوع فعالیت اداره مخابرات شیروان :

نوع فعالیت اداره مخابرات انجام فعالیت های خدماتی است . از انجایی که اداره مخابرات فعالیت خدماتی انجام می دهد در میزان تولید دخالتی ندارد و خدماتی در زمینه تلفن ثابت و همراه می باشد.

تعداد پرسنل:

تعدا پرسنل اداره مخابرات شامل دو بخش :1) پرسنل رسمی و پیمانی

2) پرسنل خصوصی .

پرسنل رسمی به دو بخش فنی 17 نفر و مالی 12 نفر تقسیم می شوند که در کل 29 نفر می باشد .

پرسنل پیمانی به طور کلی 154 نفر می باشد که در دو بخش اداری و فنی می باشند.

تعداد پرسنل باز نشسته د راداره مخارات 16 نفر می باشد .

مساحت اداره مخابرات 420 متر مربع در یک ساختمان 5 طبقه می باشد .

کار ها و خدماتی که اداره مخابرات انجام می دهد:

به صورت تفضیل به شرح تقسیم بندی می گردد:

تلفن ثابت :

1-واگذاری تلفن 2- تغییر نام تلفن 3- قطع شخصی 4 - وصل تلفن

5- واگذاری تلفن استیجاری 6- قطع موقت 7- تعویض شماره8- سرویس های ویژه تلفن ثابت 9- کشف مزاحمت 10- واگذاری خط 11- کابل ویژهو کابل اختصاصی 12- بازو بسته کرددن صفر دوم ( بین الملل) 13-انتقال تلفن به خارج از مرز 14- تلفن موقت و تخلیه ان 15- قطع وصل ابونمان 16- قطع و وصل غیر مجاز 17- قطع مانع نصب 18- تلفن های بازداشتی 19- رفع بازداشت 20- کنترل مزاحمت 21- تخلیه تلفن 22- استرداد و تخلیه تلفن همگان استیجاری 23- حذف و اضافه مشخصات در 118 24- تبدیل تلفن استیجاری به عادی.

تلفن همراه:

1- واگذاری تلفن همراه 2- تغییر نام تلفن همراه3 -تغییر ادرس 4- صدور قبض المثنی 5-ارائه ریز مکالمات بین شهری 6- قطع و وصل موقت تلفن های همراه 7- تعویض سیم کارت 8- سرویس های ویپه تلفن همراه

9- اینترنت از جمله کارها و خدمات و فعالیت های این اداره شامل واگذاری ،احداث ساختمان جهت واحد هی مخابراتی و ساختمان های مورد نیاز اداری ،واگذاری کلیه خدمات 118 به صورت مناقضه ای به پیمانکار ان واگذاری احداث شبکه (دایری و سیم کشی جهت وصل تلفن های ثابت به صورت پیمانکاری و همچنین واگذاری امور مربوط به خرابی تلفن 117 و همچنین واگذاری بعضی از امور حسابداری به صورت حجمی به پیمانکاران می باشد .

خدمات رسانی با شبکه IN

شبکه IN عبارتست از یک بستر هوشمند متشکل از گروهای سخت افزاری ونرم افزاری که از طریق یک محیط انتقال با استفاده از پروتکل های توصیف شده و انجام واکنش های لازم امکان ارایه خدمات خاص وپیشرفته را در شبکه فراهم می کند .

مزایای به کارگیری شبکه هوشمند :

امکان معرفی سریع تر و ساده تر خدمات جدید در شبکه

مدیریت قابل انعطاف خدمات

افزایش کنترل پارامتر ی مختلف توسط مشترکان

امکان در اختیار گذراندن منابع شبکه در اختیار مشترکان

فراهم ساختن محیطی مناسب جهت ارایه خدمات پیشرفته در شبکه

ارایه خدماتی که بدون این بستر امکان پذیر نیست.

افزایش درامد

امکان استفاده بهینه از منابع شبکه

ویژگی های خدمات شبکه ،شبکه IN

قابل ارایه در شبکه

نیاز به پایگاه های اطلاعتی بزرگ در شبکه که به صورت بلادرنگ قابلیت به روز شده داشته باشند .

حاشیه بندی صفحات سند

گاهی ممکن است تمایل داشته باشید کلیه صفحات سند خود را با یک کادر زیبا ، حاشیه بندی کنید . در این روش با استفاده از روش معینی می توانید همه صفحات سند را یک جا حاشیه بندی کنید .

روی گزینه border and shading از منوی format کلیک کنید.

با انجام این عمل کادر محاورهای به همین نام نمایا ن خواهد شد.

در کادر محاوره ظاهر شده مشخصه های از قبیل رنگ،سبک و ضخامت خطوط کادر را با استفاده گزینه هایstyle,widthوcolor تعیین کنید .

در صورت تمایل به استفاده از کادر های متشکل از اشکال هنری ،لیست Art

را باز کنید و نوع کادر را به صورت نمایش یافته برگزینید.

چاپ بخشی از متن

در صورتی که پس از اتمام کار روی سند ، مستقیم روی دکمه print از نوار ابزار استاندارد کلیک کنید ،کل صفحات یکجا چاپ خواهند شد،اما اگر بخواهید تنها بخشی از صفحا ت سند را به چاپ برسانید ، باید روی گزینهprint از منویfile کلیک کنید. با انجام این عمل ، کادر محاوره print نمایش داده خواهد شود.

حال اگر بخواهید صفحات معینی از سند را به چاپ برسانید لازم است داخل کادر مقابل گزینه page واقع در ناحیه range page کلیک کرده و شماره صفحات مورد نظررا در کادر مزبور درج کنید.در صورتی که شماره صفحات شما متوالی نمی باشد، لازم است انها را با یک ویرگول از هم جدا کنید. اما اگرشماره صفحات مورد نظر متوالی هستند کافی است شماره اولین و اخرین صفحه را در کادر مزبور درج کرده وانها را با یک خط فاصله از هم جدا کنید .

روش دیگر چاپ بخش معینی از سند این است که قبل از ورود به کادر محاوره print، محدوده مورد نظر را انتخاب کنید . به این ترتیب با ورود به کادر محاوره print مشاهده خواهید کرد که گزینه selection در ناحیه page

rangeاز حالت کم رنگ و غیر قابل استفاده به حالت پر رنگ و قابل استفاده در امده است بنابراین کافی است ان را فعال کرده و روی دکمه ok کلیک کنید تا محدوده انتخاب شده به چاپ برسد.

توانایی کار با نمودار ها در Excel

یکی از کارهایی که به وسیله نرم افزار Excel قابل انجام است. ایجاد یک نمودار

براساس داده های موجود در صفحه کاری است . استفاده از نمودار های رنگا رنگ موجب سهولت نمایش داده ها می شود و با وجود نمودارها، دیگر نیازی به بررسی داده ها در خانه های صفحه کاری ندارید . همیشه به خاطر داته باشید که نمودارهاتصاویر تمام رنگی از داده های شما هستند و چیزی مجزا از دادهایی که در خانه های صفحه کاری وارد کرده اید ، نیستند .

با وجود نمودارها کار تجزیه و تحلیل داده ها با سهولت بیشتری انجام شده و نمودارها شم را قادر می سازند که اطلا عات را به طور واضح تر مشاهده کنید . همچنین نمودارها به طوروسیعی در زمینه اموزش و ارایه تو ضیحات مختلف درباره دادها مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع مختلفی از نمودارها را میتوانید از طریق کادر محاوره chart wizard

که با کلیک روی دکمه chart wizard ظاهر می شود ، انتخاب نمایید . همچنین می توانید داده ها را به صورت ستونی یا سطری نشان دهید به این تر تیب که با استفاده از سری هایی که در ناحیه فهرست علایم و با رنگ های مختلف نمایش داده می شوند، داده هایی را که در ستونهای مختلف وجود دارند مشخص کرده و با استفاده از درجه بندی های محور طبقه بندی نشان دهیم .

برای راحتی تشخیص مقادیر یا طبقه بندی ها، می توانید از خطوط شبکه بندی افقی و عمودی که به خطوط درجه بندی اصلی major و خطوط درجه بندی فرعی minorتقسیم می شوند ، استفاده کنید .

همچنین می توانید بعد از تر سیم نمودار با استفاده از نوار ابزار chart، قسمتهای مختلف نمودارترسیمی را تغییردهید. برای تغییرنوع نمودار ترسیمی می توانید از طریق نوار ابزار chart و کادر لیست chart type که در این نوارابزار وجود دارد،چندین نمودارمختلف را مشاهده و انتخاب کنید. برای تغییرزاویه دیداز نمودارهای سه بعدی نیز می توانید بعد از انتخاب گزینه cornersاز کادر لیست chart objects ،گیره هایی را که د راطراف نمودار ظاهر می شودبه اطراف درگ کرده و زاویه دید نمودار را تغییر دهید.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:09 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اداره پست منطقه 14،حسابداری مالی

گزارش کارآموزی اداره پست منطقه 14،حسابداری مالی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.009 مگا بایت

تعداد صفحات : 46

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اداره پست منطقه 14-حسابداری مالی در 46 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه

حسابداری یكی از علومی است كه همه روزه اكثر افراد با آن سرو كار دارند و برخی به صورت تخصصی و برخی به صورت تجربی از آن استفاده می كنند. حسابداری این امكان را به ما می دهد كه میزان سوددهی وهزینهها را به صورت علمی و دلخواه تغییر دهیم. اطلاعات مربوط به این رشته مورد استفاده عموم مردم از مدیران صنایع ، سرمایه گذاران ،‌ تجار و اصناف تا استفاده كنندگان محصولات و خدمات می باشد و باعث می شود تا اعداد و ارقام نامفهوم و گیج كننده به صورت اطلاعات جالب توجه و قابل نتیجه گیری در دسترس قرار گیرد.

فراگیری این فن به صورت تخصصی، نه تنها به صورت یك حرفه مطرح می‌شود بلكه در زندگی خصوصی و شخصی نیز كارساز می باشد. به طور مثال نحوه صحیح بودجه بندی، تقسیم هزینه، تعیین قیمت تمام شده، روش های پیمانكاری، معاملات اوراق بهادار، تعیین استهلاك دارایی ها، انواع سرمایه گذاری ، حسابداری با توجه به تورم و... از بحث های ارائه شده در این گروه می‌باشد. حسابداری جدید در امیران قدمتی پنجاه ساله دارد. ابتدا حسابداری در موسسات خارجی كه در ایران كار می گردند از قبیل شركت نفت و پس در بانكها و سایر شركتها و موسسات گسترش یافت. بعد از جنگ جانی دوم بدلیل تماس بیشتر ایران با كشورهای توسعه یافته اهمیت حسابداری به عنوان یك حرفه ضروری در جامعه احساس شر و امروزه با پیشرفت روزافزون صنعت و تجارت و بدلیل تنوع و پیچیدگی حسابهای سازمانهای مختلف اقتصادی و همچنین لزوم اعمال مدیریت برتر و نیاز مدیران به استفاده از اطلاعات مالی مفید سازمان خود موجب گردیده كه حسابداری به صورت یك فن نوین به عنوان ابزاری قدرتمند در سیستم اقتصادی بكار گرفته شود. در پایان شاید بتوان حسابداری را به عنوان پایه اصلی صنعت ، تولید و ادامة‌خدمات معرفی كرد . چرا كه بدون وجود حسابداری و ثبت دقیق و نتیجه گیری صحیح از اطلاعات ، پایه اصلی شركت كه همان سرمایه و نقدینگی است به لرزه درآمده و چه بسا كه شركت را به انحلال بكشاند.تاریخچة پست

ریشه ها و منابع پست در اعمال قرون و اعصار گذشته نهفته است. در كشورهای باستانی مانند چین، ایران، مصر، یونان، امپراطوری روم اثری از پست را می بینیم كه از یك نوع سیستم ارتباط افكار یا پیغام آوریهای كتبی و شفاهی است كه اساس و سازمان آن را مردانی تشكیل می‌داده اند كه با استفاده از چاپارخانه هاو اسب هایی كه در مسیر راه قرار می گرفته اند وظایف خود را انجام می داده اند. بدین سان پست درآن زمانها فقط وسیله ای انحصاری در اختیار پادشاهان وشاهزاده گان بوده كه به ناچار می بایستی اواخر خود را در دورترین نقاط قلمرو كشورشان ابلاغ نمایند. صومعه ها و كلیساها نیز به نوبه خود به برقراری سرویس مخصوص به خود همت گماشتند و دامنه انشعابات این سرویسها به همان اندازه ایكه مذهب توسعه می‌یافت، گسترده می شد بالاخره تحت تأثیر فعالیت اصناف و پیشه وران و هنگامی كه بنیاد زندگی اجتماعی وجود خود را به هم رسانید ، فقط این دسته از مردم یعنی اصناف و پیشه وران به وسیله پستی كه در اختیار پادشاهان و صومعه ها و كلیساها بود، توانستند احتیاجات ارتباطی خود را مرتفع نمایند.

این تشكیلات مقدماتی پست كه تقریباً حالتی نیمه دولتی و نیمه خصوصی داشت تا قرون وسطی دوام یافت، ولی به زودی معلوم شد كه این تشكیلات ابتدایی و محدود قادر نخواهد بود احتیاجات جامعه ای را كه دائماً در حال تحول به سر می برد برآورده سازد، از طرفی اختراع چاپ كه كم كم آموزش و تعلیمات همگانی را در قشرهای مختلف مردم گسترش می‌داد، باعث افزایش مستمر مبادلات گردید. تحت تأثیر چنین نیازهایی ، پست راهی جز توسعه و گسترش نداشت. اختراع كشتی های بخار و به وجود آمدن راه آهن، برای پست تحول و دگرگونی دیگر را در برداشت. در این زمان ادارات پست این واقعیت را درك كردند كه بر ای تسریع در امر مبادلات بین المللی خود در سطحی برابر و موازی با وسایل موجود حمل و نقل چاره ای جز ساده كردن تشریفات و بخصوص یكنواخت و كم كردن نرخهای پستی خود ندارند. در این راستا اشخاص زیر اقدامات مهمی را انجام دادند. كه منجر به سازماندهی پست بین الملل گردید:

1) رولاند هیل (ابداع مستمر)

2) فن هرفلوت؛ مطالعاتی دایر بر اتخاذ نرخهای بین المللی ساده و یكنواخت شده بودن در نظر گرفتن هزینه ترانزیت ارائه كرد.

3) فالوئل دویاسی؛ ایجاد یك مجمع پستی جهانی به منظور وضع تعرفه ها و نرخهای پستی ساده یكنواخت (1855)

4) مونتگمری بلر: پیشنهاد تشكیل كنفرانس پاریس درسال 1862

5) هنریخ فن استفان ؛ موفق ترین شخصیت متحول كننده پست بین الملل می باشد كه به پیشنهاد وی كنفرانس بین المللی پست در 15 سپتامبر 1874 در شهر برن (سوئیس) با حضور 22 كشور برگزار شد كه در تاریخ 9 اكتبر همان سال یك قرارداد پستی به امضاء رسید كه در این قرارداد تأسیس یك اتحادیه پستی جهانی نیز در نظر گرفته شده بود به همین مناسبت ، 9 اكتبر مطابق با 17 مهر به عنوان روز جهانی پست انتخاب گردید. پس از تأسیس اتحادیه پستی جهانی (UPU) در سال 1874، ایران نیز به عنوان بیست ونهمین كشور عضو در سال 1877 م. به اتحادیه مذكور ملحق گردید. در حال حاضر 190 كشور در اتحادیه عضویت دارند . مقر این اتحادیه و نهادهای دائمی آن در شهر برن (سوئیس) قرار دارد. طبق ماده یك اساسنامه اتحادیه، كشورهایی كه تحت عنوان UPU این اساسنامه تأیید كرده اند، یك قلمرو و واحد پستی را برای مبادله متقابل پست نامه ها تشكیل می دهند. آزادی ترانزیت در سراسر قلمرو اتحادیه تضمین شده است. در واقع هدف اتحادیه تأمین سازمان و اعتلای سرویسهای پستی و مساعدت در جهت گسترش همكاریهای بین المللی است. علاوه بر آن اتحادیه مذكور در حدود امكانات برای كمكهای فنی پستی مورد تقاضا كشورهای عضو تشریك مساعی می نماید.

زبان رسمی اتحادیه طبق اساسنامه اتحادیه زبان فرانسه می باشد و زبان انگلیسی نیز در سال 1994 به عنوان زبان كاری اتحادیه تعیین شد و اكثر اسناد و مدارك اتحادیه به زبانهای اسپانیولی – پرتغالی – انگلیسی – عربی – روسی می‌شود و هزینة خدمات توسط گروه زبانی درخواست كننده تقبل می‌شود.

تعریف پست:

برای پست تعاریف زیادی شده كه هر یك از آنها بیانگر تمام یا قسمتی از فعالیتهای پست می باشد كه چند نمونه از آن در زیر آمده است.

1) پست عامل ارتباط كتبی بین انسانها است.

2) پست یك شبكه رابطه بین كلیه امور هر جامعه است.

3) پست یك وسیله ارتباطی ارزان قیمت و بسیار مهم داخلی و بین المللی است.

4) پست یك شبكه رابط بین كلیه امور هر جامعه است كه در امر جا به جایی مراسلات و افاضات و پول وسایر اوراق بهادار و هر گونه مرسوله ای كه مجاز به حمل و نقل آن باشد فعالیت می كند.

كلمة‌پست:

از نظر لغوی ، واژه پست از كلمه سانسكریت Postas «پوستاس» به معنی ثابت می باشد كه بعدها به زبان لاتین منتقل شده و در معنی و لفظ دگرگون گشته و به لغت Posta مشتق از اسم مفعول Positus به معنی امانت گذاردن مبدل شده این كلمه در زبان یونانی به صورت پیستولی استعمال شده و در زبان ایتالی نیز به صورت Poste به كار برده می شود.

عملیات مهم پست:

امین اموال:

امین اموال ماموری است كه از بین مستخدمین رسمی با پیشنهاد مدیر كل اداره اجرایی و موافقت ذیحساب به این سمت منصوب و مسئولیت حفظ وحراست و تحویل و تحول و تنظیم حساب اموال و كالاهای ابوالجمعی خود را بر اساس دستورالعمل آیین نامه اموال وسایر مقررات مربوط به عهده دارد.

وظایف امین اموال:

الف) مسئولیت نگهداری و بروز نمودن گردش فیزیكی حساب كلیه اموال شركت (از محل منابع طرح جاری و یا امانی) بامشخصات كامل

ب) نظارت بر تحویل و تحول اموار در شركت

پ) تنظیم فرمهای اموالی وارسال آن به مراجع مربوطه

ت) كنترل آماری اموال موجود در واحدها بطور دوره ای (حداقل یكبار در پایان هر سال)

ج) نظارت بر حفاظت یكی اموال و عنداللزوم تهیه گزارش های مورد نیاز واحدها

چ) تحویل اموال جدید و توزیع آن بین واحدهای شركت و ثبت و نگهداری آن در مدارك مناسب

ح) انتقال اطلاعات به واحدحسابداری اموال جهت ثبت در سیستم اموال

خ) امین اموال مكلف است برای هر یك از اموال غیر هرمی تحت ابوالجمعی خود با رعایت ترتیب شماره، یك شماره پلاك اختصاص دهد و شماره مذكور را در مورد اموالی كه الصاق برچسب به آنهامیسر نباشد، ثبت مشخصات دارایی در سیستم كامپیوتری ابوالجمعی و دفاتر الزامیست.

دفتر اموال:

صورت ریز اموال تحت ابوالجمعی امین اموال در دفتری موسوم به دفتر ثبت می گردد در این دفتر هر یك از اقلام دارایی یك سطر از دفتر را به خود اختصاص می دهد و تغییرات مربوط به آن اعم از جابه جایی تغییر استفاده كننده و... تا زمان فروش در آن سطر نوشته خواهد شد. اموال مزبور به ترتیب شماره پلاك در این دفتر نوشته
می شوند.

درآمد:

موضوع فعالیت شركت پست جمهوری اسلامی ایران كه همانا ارائه خدمات پستی فراگیر در سطح كشور می باشد بهره مندی از یك سیستم حسابداری بازرگانی و یا صنعتی را موجب گردید تا بااستفاده از روشهای مورد عمل در سیستم های مزبور بتوان عملكردشركت را برای یك دوره مالی محاسبه و گزارش نمود. از همین رو روش محاسبه، وصول جمع آوری كنترل ثبت و ضبط درآمدهای شركت در قالب یك دستورالعمل اجرایی در مورخ 7/5/1380 به تصویب هیئت مدیره شركت رسید و از تاریخ 27/5/1380 جهت اجرای واحدبه تمامی ادارات پستی ابلاغ گردید.

با توجه به اهمیت نكات مطروحه از دستورالعمل مذكور، مختصراً به شرح پاره ای از آن می پردازیم:

1) رعایت اصل روش تعهدی در شناسایی و ثبت و ضبط درآمدهای شركت

2) تمركز حسابهای مالی منجمله درآمدهای شركت در ذیحسابی و اداره كل امور مالی

3) الزام به واریز وجوه درآمدهای شركت به حساب خزانه بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران (حساب 1190)

4) عدم امكان برداشت ازحسابهای رابط در آمد

5) الزام به واریز پیش دریافتها به حساب درآمد شركت

6) لزوم كنترل نقدینه ها

7) مستندسازی حساب درآمد

8) طبقه بندی درآمدهای شركت به تفكیك خدمات پستی و استفادهاز كدینگ واحد در سطح شبكه

بخش اول – درآمد نقدی

1) استخراج و محاسبه درآمدمكتسبه به صورت روزانه و بر اساس روشهای پستی صادره تلخیص و ثبتآنها در دفتر درآمد روزانه توسط هر یك از واحدهای قبول

2) ارسال فرمهای خلاصه درآمد از سطح واحدهایقبول به مراكز شهرستانها و مراكز استانها به امور مالی واحدهای اجرایی

3) لزوم كنترل روشهای پستی تحویلی، مصرفی و درآمدهای محقق شده و جمع آوری روشهای مصرفی.

بخش دوم – درآمد نسیه:

1)نیازهای جامعه و مشتریان كلان شركت به ارائه خدمات قراردادی موجب ایجاد درآمدهای نسیه گردیده است.

2) با توجه به نحوه وصول خدمات ارائه شده به طرفهای قرارداد، قراردادهابه دو روش تقسیم بندی شده اند.

1-2) قراردادهایی كه وصول مطالبات ناشی از خدمات ارائه شده به عهدة واحد اجرایی منعقد كننده قرارداد می باشد.

2-2) قراردادهایی كه وصول مطالبات ناشی از خدمات ارائه شده به عهده واحد دیگری است.

3) استخراج و محاسبه درآمد مكتسبه بر اساس روشهای پستی صادره، تلخیص و ثبت آنها در دفاتر درآمد روزانه و سایر دفاتر مربوط توسط هر یك از واحدهای ارائه كننده اینگونه خدمات.

4) نگهداری حساب هر یك از طرف قراردادها در دفاتر جداگانه به تفكیك انواع خدمات

5) ارسال صورتحساب برای طرف قرارداد و وصول هزینه پستی متعلق به آن در مقاطع مشخص شده در قرارداد

6) ارسال اطلاعات و مستندات به سایر واحدهای اجرایی كه متولی وصول درآمدهای مربوط می باشند.

7) واریز مطالبات وصول شده به حساب خزانه

بخش سوم – جمع آوری وجوه وتنظیم مدارك

1) تمامی واحدهای قبول كه دسترسی به بانك ملی برای آنان فراهم است ملزم به واریز تمام درآمد مكتسبه به حساب رابط درآمدذیربط به صورت روزانه هستند.

2) واحدهای قبولی كه دسترسی به بانك ندارند می توانند با شرایط ذیل به صورت مقطعی نسبت به واریز درآمدهای خود به حساب رابط اقدام نمایند.

الف) ‌موافقت كارگر

ب)‌پرداخت 40% اضافه بر مزد هر ساعت كار عادی

ج)‌ ساعات كار اضافی نباید از 4 ساعت در روز تجاوز نماید، مگر در موارد خاص با توافق طرفین

د)‌روز جمعه روز تعطیل هفتگی كارگران با استفاده از مزد

كارگرانیكه به هر عنوان روز جمعه كار كنند در مقابل عدم استفاده از تعطیلی روز جمعه 40% اضافه بر مزد دریافت خواهند كرد.

نكته: مطابق قانون كار از ساعت 6 بامداد تا ساعت 22 كار روز و از ساعت 22 تا 6 بامداد روز بعد كار شب محسوب میگردد.

اگر قسمتی از كار در روز و قسمتی در شب انجام شود كار مختلط محسوب می گردد كه مطابق قانون كار به آن قسمت از كار كه در شب انجام می شود 35% مزد اضافه بر مزد ساعت كار عادی تعلق می گیرد مشروط بر این كارگر نوبت كار نباشد.

فوق العاده اضافه كاری:

به قسمتی از دستمزد ساعت اضافه كاری كه علاوه بر نرخ ساعات عادی به كارگر آن پرداخت می شود فوق العاده اضافه كاری می گویند.

نوبت كاری:

مطابق ماده 55 قانون كار ،‌كار نوبتی عبارت است از كاری كه در طول ماه گردش دارد.

به نحوی كه نوبت های آن در صبح یا عصر یا شب واقع می شود.

به 8 كارگر در ماه به طور نوبتی كار می كند، اگر نوبتی كارش در صبح و عصر واقع شود 10% و چنانچه نوبت كار او در صبح و عصر و شب قرار گیرد 15% و در صورتی كه نوبت كار در صبح و عصر و شب باشد 22 علاوه بر دستمزد عادی به عنوان فوق العاده نوبت كار پرداخت خواهد شد.

ساعت نوبت كار نباید از 8 ساعت در شبانه روز 44 ساعت در هفته تجاوز نماید لیكن جمع ساعات كار در 4 هفته متوالی نباید از176 ساعت بیشتر شود .

پاداش:

معمولا در دوره مالی یا در پایان هر فصل به مناسبت های مختلف مبلغی به عنوان عیدی و پاداش به كاركنان معمولا در پایان هر سال بر مبنای حقوق و دستمزد توسط هیئت دولت تعیین می گردد.

عیدی سالانه یا پاداش آخر سال كلیه حقوق بگیران اعم از بخش دولتی و خصوصی در سال 1386 تا مبلغ 2.270.000 ریال بدون توجه به مدت كاركرد آنان از پرداخت مالیات بر درآمد حقوق معاف است.

این بدین معنا است كه اگر كارگری در سال 86 چه یك روز كاركرد باشد، چه یك روز كاركرده باشد چه 200 روز و چه 365 روز كار كرده باشد معافیت 2.270.000 ریال به او تعلق می گیرد و معافیت عیدی بر حسب روزهای كاركرد می باشد.

برای نمونه: اگر فردی كه دارای حقوق معینی به مبلغ 225000000 ریال در ماه باشد و از تیر ماه مشغول به كار شده باشد آنگاه جهت محاسبه عیدی مراحل زیر را دنبال می كنیم.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:08 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اجرای فرآیندهای جوشكاری و اجرای خدمات بازرسی

گزارش کارآموزی اجرای فرآیندهای جوشكاری و اجرای خدمات بازرسی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 770 کیلو بایت

تعداد صفحات : 20

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اجرای فرآیندهای جوشكاری و اجرای خدمات بازرسی در 20 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول..................................................................................................... 1

مقدمه.......................................................................................................... 2

1-1 حوزه فعالیت های شركت (فعالیت های اجرایی)................................ 2

1-2 حوزه فعالیت های شركت (فعالیت های تعمیراتی).............................. 4

فصل دوم.................................................................................................... 5

2-1 كلیات................................................................................................. 8

2-3- تست رادیوگرافیك مخازن.................................................................. 10

2-4- WPS مخازن................................................................................... 11

2-1- كلیات............................................................................................... 12

2-5- الكترودهای دستگاه جوش مقاومتی...................................................... 13

2-1- كلیات............................................................................................... 14

2-6- PQR مخازن.................................................................................... 15

2-7- میكروپروسسورهای دستگاه جوش....................................................... 16مقدمه

1-1 حوزه فعالیت های شركت (فعالیت های اجرایی)

درباره ما:

در سال 1380 بنا بر ضرورت های ناشی از گسترش چشم انداز فعالیت های تخصصی و نو آورانه در صنایع جوش و بازرسی شركت جوش گستر صنعت به عنوان یك شركت خصوصی شروع به كار نموده و به تدریج فعالیت خود را در تحقیق های مختلف در صنایع خودرو لوازم خانگی نفت و گاز و پتروشیمی متمركز نموده است.

این شركت محصول انتقال ده سال فعالیت قبلی در قالب جدید (شركت جوش گستر صنعت) میباشد و با برخورداری از مدیران و كارشناسان فداكار متخصص و مبتكر از طریق جلب رضایت مشتری و تعمیق آن به همراه اعمال مدیریت بهینه بر منابع توانسته اعتبار قابل توجهی در صنعت امروز ایران كسب كند.موضوع فعالیت های شركت

تجربیات كاری با امكانات فنی وتخصصی امكان فعالیت در موضوعات ذیل را میسر میسازد:

انتخاب و تأمین دستگاه ها ملزومات و مواد مصرفی جوشكاری

اجرای كلیه فرآیندهای جوشكاری

اجرای خدمات بازرسی (ut, vt, mt. pt. ed) مطابق با استانداردهای (en. Aws..)

آموزش تخصصی كلیه فرآیندهای جوشكاری مطابق با استانداردهای معتبر جهانی

مشاوره در زمینه های مختلف جوش

اتوماسیون و بهینه سازی روشهای جوشكاری

تهیه مدارك جوشكاری (wps.pqr.wpq…)

تحقیق در روشهای نوین جوش و بازرسی

خدمات پیمانكاری

اطلاع رسانی


1-2- حوزه فعالیت های شركت (فعالیت های تعمیراتی)

شركت صنعتی و بازرگانی جوش گستر صنعت

شركت جوش گستر صنعت (تأسیس 1381) با هدف گسترش فناوری های جوش و بازرسی و افزایش بهره وری در صنعت خودروسازی و لوازم خانگی با استفاده از امكانات مناسب و نیروی انسانی مجرب آماده ارائه خدمات ذیل میباشد:

- طراحی و ساخت انواع دستگاه جوش مقاومتی و مخصوص طبق سفارش (نقطه جوش پرس جوش و قرقره جوش)

- ساخت و تأمین انوع الكترودهای جوش مقاومتی به صورت فورچ سرد و ماشین كاری (كلاهك، دیسك، میلگرد، تسمه و چهار پهلو) مخصوص ورق های فولادی و گالوانیزه فروش انواع دستگاه های نقطه جوش آویز ترانس سرخود (C-type. x-type) خارجی

- طراحی و ساخت سیستم های كنترل جوش مقاومتی و آنالوگ و میكروپروسسوری با قابلیت اتصال به شبكه و رایانه

- تأمین لوازم و جانبی كلیه دستگاههای جوشكاری برق و مقاومتی (تورچ. كابل. بالانسور. شنت. گان بازو. یونیت آب خنك و غیره)

- مواد مصرفی جوشكاری و لحیم كاری سخت (الكترود. پودر و سیم جوش)

- آموزش جوش و بازرسی در كلیه سطوح مطابق با استانداردهای جهانی (iso. en)

- خدمات بازرسی جوش (ut. Pt. rt. mt)

2-1- كلیات

در شركت جوش گستر صنعت تقریبا بیشتر فرآیندهای معمول جوشكاری انجام می شود. علاوه بر آن بازرسی و انجام تست های غیر مخرب (RT, MT, PT, UT) نیز انجام می شود. در زیر خلاصه ای از فعالیت هایی كه در رابطه با موارد فوق شركت داشته ام گزارش می شود.

1- ساخت پایه مخصوص تجهیزات نقشه برداری

جنس این لوله، گرین استیل است و مراحل زیر برای آن انجام شد.

1-1 تهیه نقشه از نمونه و بررسی نكات فنی آن

2-1 برش قطعات از لوله و بازوهای نگهدارنده و ارسال آن به قسمت ماشین كاری

3-1 جوشكاری قطعات با روش TIG لازم به ذكر است به دلیل استحكام مورد نظر و همچنین در نظر گرفتن ضخامت لوله این روش انتخاب گردید. پس از پایان كار پایه های مورد نظر از لحاظ ابعادی و استقرار روی زمین بررسی و به قسمت سند بلاست و رنگ آمیزی ارسال گردید.

- اولاً به دلیل اینكه پایه های مذكور تا شود بودند كنترل ابعادی از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. خم كاری و برش كاری تقریبا با دقت زیاد (با دقت 2+ میلی متر) انجام گرفت.

- جوشكاری با روش TIG به دلیل حرارت ورودی كم و تمركز مناسب قوس به خوبی انجام گرفت و هیچ گونه تغییر شكلی مشاهده نشد. ضمن این كه گرده جوش از نظر ظاهری بسیار مناسب به نظر می رسد و چون این وسیله تحت بار زیادی نبود (حدود 15 كیلوكرم) بازرسی چشمی از جوش كفایت می كند و استانداردهای خاصی نیز استفاده نگردید.2- ساخت صافی بنزین هواپیما

این وسیله از جنس فولاد B106-A می باشد وجوشكاری آن مطابق با دستورالعمل جوشكاری انجام گرفت.

نكته مهم در ساخت این دستگاه تحت فشار بودن آن (حدود bar6) و همچنین عدم دسترسی یك طرفه آن به پشت بند بود (به نقشه مراجعه شود) با توجه به نقشه دیده می شود انواع و اقسام اتصالات جوش در آن استفاده می شود. در صورتی كه جوشكاری در وضعیت تحت وافقی انجام شود عیوب جوش به حداقل می رسد . بنابراین قطعات حتی الامكان به صورت جداگانه و با قید و بست های مناسب جوشكاری گردیده و سپس مونتاژ می شوند و این امكان را به وجد می آورد كه اغلب جوش ها در وضعیت های G1، F1، F2 كه ساده تر می باشد انجام شود. جهت تست این وسیله بنا به درخواست كارفرما به خصوص از جوش ها حساس، تست رادیوگرافی به عمل آمد.میكروپروسسورهای دستگاه های جوش

حافظه و برنامه

در شكل زیر دو نمایشگر كه با نامهای PROG (شماره برنامه) MEM, (شماره حافظه) هستند موقعیت برنامه نویسی را به رنگ قرمز و موقعیت كار یا آماده به كار را به رنگ سبز نشان می‌دهند.شماره برنامه می تواند برای نقطه جوش 0و1و41 باشد و برای قرقره جوش 2 و3 كه جمعا شامل 3 نقطه جوش و دو قرقره جوش می شود.

شماره حافظه می تواند برای هر یك از برنامه های فوق از 0تا 3 (4 حافظه) باشد.

به این ترتیب می توان 20 حافظه (20 حافظه / 5 برنامه) را برای نوع ورق برنامه نویسی كرد.مثال:

برای ورق استیل 8/0 میلیمتر می توان برنامه یك و حافظه صفر را انتخاب كرد و در آن برنامه نویسی و سپس توسط پدال غیر مشترك شماره 0 آن را اجرا كرد. این سیستم دارای 4 پدال غیرمشترك است كه برای حافظه 0 تا 3 در نظر گرفته شده است وهمچنین دارای یك پدال مشترك است كه برای تمام حافظه ها استفاده می شود.انتخاب حافظه برای شروع برنامه نویسی:تذكر: در این قسمت سوئیچ قفل برنامه باید باز باشد در غیر اینصورت مقادیر داده شده به فاكتورها وارد حافظه نخواهد شد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:08 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اداره آب و فاضلاب استان گلستان

گزارش کارآموزی اداره آب و فاضلاب استان گلستان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 127 کیلو بایت

تعداد صفحات : 50

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اداره آب و فاضلاب استان گلستان در 50 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان صفحه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

فصل اول :آشنایی با اداره آب و فاضلاب استان گلستان

1-1 مقدمه ..............................................................................................................1

1-2 موقعیت جغرافیایی استان....................................................................................4

1-3 سیمای منابع.....................................................................................................6

1-4 نمودار سازمانی.................................................................................................7

1-5 تاریخچه و موضوع شرکت.................................................................................8

1-6 سرمایه شرکت..................................................................................................9

1-7 ارکان و استراتژی شرکت..................................................................................10

1-8 اهداف و عمده فعالیت های اداره کل.................................................................11

1-9 مأموریت و وظایف شرکت................................................................................13

1-10 اهم وظایف و مأموریت ها................................................................................14

1-11 اهداف دور نمای ترسیم شده با توجه به رسالت و مأموریت های شرکت...............14

1-12 اطلاعات عمومی شرکت آب و فاضلاب............................................................17

1-13 جدول وضعیت نیروی انسانی و روند حرفه ای شدن...........................................18

1-14 انجام فعالیت های کیفی آب از ابتدای تأسیس شرکت.........................................19

1-15 نمای فعالیت های انجام شده شرکت.................................................................19

1-16 طرح های ملی اجرا شده در استان...................................................................20

1-17 طرح های اجرا شده قبل از انقلاب...................................................................20

1-18 طرح های اجرا شده بعد از انقلاب....................................................................21

1-19 فعالیت های اطلاع رسانی و ترویج فرهنگ بهینه مصرف...................................22

1-20 حوزه بهره برداری..........................................................................................23

1-21 طرح های تحقیقاتی اجرا شده.........................................................................24

1-22 تحقیق های در دست اجرا................................................................................24

1-23 فعالیت های انجام شده در راستای اجرای طرح تکریم.......................................24

1-24 برنامه سال 86..............................................................................................26فصل دوم : اهداف وعملکرد بخش های مختلف شرکت

2-1 معاونت برنامه ریزی و بهبود کیفیت......................................................................27

2-2 اهداف و برنامه های کیفی معاونت برنامه ریزی.....................................................27

2-3 بودجه...............................................................................................................28

2-4 واحد خدمات و انفورماتیک.................................................................................29

2-5 نمودار ساختار اطلاعاتی...................................................................................30

2-6 کمیته تشکیلات...............................................................................................32

2-7 تحقیقات و واحد کیفیت....................................................................................33

2-8 شرح وظایف بخش هایی که در دوره کارآموزی در آنها فعالیت نموده ام................34فصل سوم : شرح عملکرد و آشنایی با نرم افزار کلی اداره آب و فاضلاب

3-1 تشریح برنامه کاربردی اداره آب و فاضلاب استان گلستان...................................41

3-2 ساختار کلی برنامه..........................................................................................41

3-3 شرح عملکرد.................................................................................................42

3-4 هفته اول......................................................................................................42

3-5 هفته دوم و سوم...........................................................................................42

3-6 هفته چهارم و پنجم......................................................................................43

مقدمه

بی شک یکی از نعمت های بی شماری که خداوند جهان آفرین در اختیار مخلوقات خود نهاده و بقا و تداوم آنها را بر آن قرار داده است ، آب مایه حیات و سرزندگی می باشد که همواره از ضروریات زیست همه موجودات این کره خاکی اعم از نبات و حیوان بوده است . بطوریکه هر جا نهری وجویباری یا برکه ای وجود داشته گیاهان مختلف در آن روئیده و جانوران در آن ماوا گرفته اند. همچنانکه انسان ها نیز از دیر باز همواره در نقاطی مسکن گزیده اند که به آب دسترسی داشته باشند. به این ترتیب آبادیها، روستا ها وشهر ها بتدریج پدید آمدند و با افزایش جمعیت و عدم دسترسی به نهرها و جویبارها ، انسان ها در یافتند که با حفر چاه می توانند آب موجود در منابع زیرزمینی را استخراج نمایند و مورد استفاده قرار دهند . به موازات رشد و توسعه فرهنگی ، انسان ها از جنبه های اقتصادی و صنعتی نیز پیشرفت نمو ده و با ایجاد و توسعه صنایع مختلف با تولید فاضلاب های گوناگون ، به آلوده سازی محیط زیست خود بویژه آب پرداخته اند ، بطوریکه همواره این آلودگیها مشکلاتی را به وجود آورده و گاهی موجب بروز اپیدمی های خطر ناک در جوامع مختلف شده است که جان میلیون ها انسان را گرفته است و در واقع مصائب بوجود آمده توسط انسان همواره گریبانگیر خود آنها گردیده است.

و حال با افزایش روز افزون جمعیت و نیاز فراوان به منابع آب و محدود بودن منابع از یک طرف و آلاینده های موجود در محیط از طرف دیگر و توجه انسان به اهمیت سالم بودن آب مصرفی در تامین سلامتی و پیشگیری از بیماری های گوناگون سبب شده است که تلاش هایی در جهت تعیین کیفیت مناسب آب ، بویژه آب آشامیدنی در نقاط مختلف جهان انجام شود ، که در نتیجه این مطالعات در قرن گذشته ، تعیین روش های مناسبی در بررسی کیفیت میکربی و شیمیایی آب و مسائل موجود آن بر اساس شاخص های مختلف می باشد.

در این میان بخاطر آنکه عوامل میکربی در مدت زمان کوتاهی قادر به تاثیر گذاری و به مخاطره انداختن سلامت انسان بوده و به سرعت انتشار می یابند، ضروری به نظر میرسد که سالم بودن آب مصرفی از نظر میکربی در صدر مطالعات شاخص های تعیین گردیده تا بر مبنای وجود یا عدم وجود آنها بتوان کیفیت آب مورد نظر را تعین نمود.

مطالعات در این زمینه همچنان ادامه دارد و در حال حاضر با بهره گیری از علوم گوناگون روش های بسیار دقیق و پیشرفته ای چون ploy meraz chain reaction (pcr) و تکثیر ژنوم در بررسی دقیق تر میکروارگانیسمها مورد استفاده قرار می گیرد.


با تاسیس شرکت آب وفاظلاب استان گلستان از تاریخ 15/10/76 و جدا شدن از آب و فاظلاب مازندران و آنجایی که بحث کیفیت اهمیت زیادی دارد واحدی به نام کنترل کیفیت و آزمایشگاه در شرکت بوجود آمده که فعالیت های خود را در زمینه بهداشت آب بطور مستمر و رسمی از ابتدای تشکیل آغاز نموده است .

تولید آب به عنوان عنصر اصلی و مایه حیات مستلزم سرمایه گذاری و صرف هزینه است و عدم اختصاص اعتبار لازم 2برای تولید آب سالم و دفع صحیح فاضلاب, هزینه زیادی را بطور مستقیم در راستای بهداشت جامعه, دارو و درمان, افزایش تخت های بیمارستانی, شیوع بیماریهای واگیردار و بطور غیر مستقیم كاهش بهره وری و توان كاری جامعه را فراهم می آورد.

بودجه طرحهای عمرانی صنعت آب و فاضلاب از طریق اعتبارات ملی و استانی و منابع داخلی و یا تبصره ها و وام تأمین می گردد. روند اجرای طرحها به رغم رفع مشكلات و تنگناهای گذشته و ظرفیت سازی در شركت های آب و فاضلاب و بخش پیمانكاری و مهندسین مشاور طرحها به لحاظ كمبود منابع مالی با تأخیر اجرا و مشكلات فراوانی را در بخش تأمین و توزیع آب آشامیدنی و دفع بهداشتی فاضلاب فراهم آورده اند كه با بهره گیری از روشهای مهندس ارزش جهت استفاده بهینه از منابع محدود و حذف هزینه های غیر لازم و حل به موقع مسائل طرحها برای كاهش زمان اجرای طرحها و بهره برداری بهینه كاهش هزینه ها و حداكثر استفاده از منابع موجود یك ضرورت شناخته شده می باشد. در مهندسی ارزش مشخص كردن گزینه های طرح بطور روشن و پیشنهاد بر اساس ضرورت و دست یابی به وضعیت مطلوب می باشد .

شركت آب و فاضلاب استان گلستان در راستای رسالت خود و در اجرای طرحهای عمرانی و بهره برداری از تأسیسات سعی نموده با حداكثر بهره گیری از توانمندی ها و استفاده از روشهای مناسب مهندسی به توفیقاتی دست یابد.


موقعیت جغرافیایی استان گلستان:استان گلستان بین 36 درجه و 24 دقیقه تا 38 درجه و 5 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 51 دقیقه تا 56 درجه و 14 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ و در بخش شمال كشور واقع شده است. ازشمال به كشور تركمنستان، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان و از غرب به دریای خزر و استان مازندران محدود می باشد.

این استان با مساحتی حدود 7/20437 كیلومتر مربع در منتهی الیه جنوب شرقی دریای خزر واقع شده است كه3/1 درصد مساحت كشور را شامل می شود و از نظر مساحت در بین استان ها رتبه نوزدهم را دارا می باشد. براساس تقسیمات سال 1380 از 11 شهرستان، 21 بخش، 18 شهر، 50 دهستان، 997 آبادی مسكونی و 75 آبادی غیر مسكونی تشكیل شده است از كل آبادی های استان 855 آبادی 20 خانوار و بیشتر و 143 آبادی كمتر از 20 خانوار می باشد. در حال حاضر تعداد شهرهای به 23 شهر افزایش یافته است.

در این استان تنوع اقلیمی به دلیل شرایط جغرافیایی و طبیعی قابل توجه می باشد به طوری كه نواحی جنوب از آب و هوای كوهستانی،‌ نواحی مركزی و جنوب غربی از آب و هوای معتدل مدیترانه ای و نواحی شمالی از آب و هوای نیمه خشك و خشك برخوردار است. مقدار بارندگی سالانه بین 200 تا بیش از 750 میلی متر در نقاط مختلف در نوسان است. از نظر ناهمواری؛ شامل ناحیه كوهستانی، كوهپایه ای، جلگه ای و زمینهای پستمی باشد. ناحیه جلگه ای عمده ترین محل استقرار شهرها، روستاها و فعالیت محسوب می گردد. مهمترین رودخانه های استان عبارتند از: گرگان رود، اترك و قره سو.

حجم منابع آب و نزولات جوی استان 4/2 میلیارد مترمکعب شامل 1250 میلیون مترمکعب آبهای سطحی و 1150 میلیون مترمکعب آبهای زیرزمینی را شامل می شود که حجم مفید آب قابل استحصال در استان 1233 میلیون مترمکعب و سرانه نزولات جوی برای هر نفر1570 مترمکعب ، و سرانه آب قابل استحصال برای هر نفر 800 مترمکعب در سال می باشد.

میزان بارندگی در مناطق جنوب و جنوب غربی استان حدود 700 میلیمتر و در نواحی شمالی و در نوار مرزی حدود 200 میلیمتر می باشد .متوسط بارندگی استان در سال 81-82 آبی معادل 2 ، 19% افزایش و نسبت به دوره 36 ساله 2 ، 22 در صد افزایش نشان می دهد . میانگین سالانه درجه حرارت روزانه از 7 درجه سانتیگراد در ارتفاعات 2000 متری و تا 19 درجه سانتیگراد در منطقه گنبد متغیر است.

متوسط تبخیر از 800 میلیمتر در نواحی جنوبی و ارتفاعات استان تا 2000 میلیمتر در نواحی مرزی و شمال استان تغییر می نماید.

ü میزان دشت: 630 هزار هکتار

ü کشت آبی : 230هزار هکتار

ü کشت دیم و بایر: 400 هزار هکتار

سیمای منابع آب استان

کلیات:

استان گلستان با بر خورداری از موقعیت های طبیعی، داشتن پتانسیل خاک ، دارا بودن چهار حوضه آبریز اصلی شامل اترک ، گرگانرود ، قره سو و بخشی از خلیج گرگان ، تعداد 40 شاخه رودخانه اصلی و 650 هزار هکتار اراضی قابل آبیاری ، یکی از قطبهای مهم کشاورزی بوده و سهم بسزائی در تولیدات کشور دارد. بخش وسیعی از اراضی منطقه به علت نبودن آب تنظیم شده کافی بصورت دیم می شود.

نقش حیاتی توسعه آب و تاثیر چشمگیر آن در برنامه ریزی زیر بنائی کشور ایجاب می کند تا منطقه ای که عهده دار تامین بخش قابل توجهی از محصولات کشاورزی در تولیدات کشور دارد. منابع آب سطحی و زیر زمینی آن از نظر کمی و کیفی کنترل و در بهره برداری بهینه از این منابع کوشش کافی معمول گردد.

جریانات رودخانه های استان گلستان به ریزشهای جوی با توزیع نامناسب ، که عموما در فصل زمستان و بهار اتفاق می افتد. بستگی کامل داشته و بعلاوه به سبب شیب تند و عمق زیاد رودخانه ها ، عموما بهره برداری از این منابع به روش سنتی امکان پذیر نیست.

برای ایجاد توسعه لازم در منابع آب ، براساس نیاز ها ، توسعه کشف آبی، اجرای طرحهای تامین آب بویژه مهار آبهای سطحی از اولویت خاصی بر خوردار است.

امید است با تخصیص اعتبارات لازم در این بخش بتوانیم به اهداف تعیین شده رسیده ونقش اساسی در توسعه استان و اقتصاد ملی ایفا نماییم.تاریخچه شركت

شركت آب و فاضلاب گلستان (سهامی خاص)در تاریخ 15/10/76 تحت شماره 1949 در اداره ثبت شركتها و مالكیت صنعتی گرگان به ثبت رسیده و در تاریخ 15/10/76 با انتقال اموال و دارائیها و تاسیسات آب شهری (و تاسیسات دفع فاضلاب ) و تعداد 16 شهر و 106013 مشترك آب از شركتها و دستگاههای قبلی تشكیل شد و در چهارچوب قانون تشكیل شركتهای آب و فاضلاب و قانون تجارت آغاز به كار نمود.مأموریت و وظایف شرکت :

شرکت در راستای رسالت تعیین شده و به منظور ایجاد زیر ساختهای اساسی توسعه و رونق اقتصادی مأموریت دارد:

احکام کلی و مصوب اسناد توسعه بخش آب را در منطقه و استان های تحت پوشش پیاده و اجرا نماید.

تأمین و بهره برداری ، مصرف و ارزش اقتصادی آب منطقه را به گونه ای مدیریت نماید که به عنوان کار گزار وزارت نیرو ( اجرای فعالیتها و برنامه های حاکمتی نظام) اهداف تعریف شده در راهبرد های توسعه بلند مدت محقق شود.

کلیه منابع مالی و اعتباری ، سرمایه های انسانی ، مشارکت مردمی، فن آوری های نوین، پتانسیل و منابع موجود آبی، تأسیسات ودارائیهای ایجاد شده و محیط طبیعی را در جهت اقتصادی کردن فعالیت ها ، افزایش بهره وری، بهره برداری بهینه، با تهیه برنامه ها و انجام تحقیقات به نحو مطلوبی برنامه ئریزی و مدیریت نموده ، به نحوی که حاکمیت در مقابل مردم و حقوق مردم در مقابل حاکمیت حفظ شود.

سرمایه های انسانی را به عنوان محور اساسی اجرای مأموریت ها و برنامه ها حفظ و ارتقا بخشد و تعادل را با دستگاههای مکمل فراهم نماید.اهم وظایف و مأموریت ها :

- مطالعات و شناخت منابع آب سطحی و زیر زمینی و تعیین پتانسیل و امکانات آبی

- مشاهده و سنجش مستمر تغییرات و کیفی منابع آب سطحی و زیر زمینی

- تهیه بر نامه مطالعات و اجرای طرح های توسعه منابع سطحی و زیر زمینی

- تهیه برنامه تخصیص صدور مجوز و نظارت بر بهره برداری از آب های سطحی و زیر زمینی

- مدیریت رودخانه ها از طریق تهیه برنامه های اجرائی مهندسی رودخانه ها و حفاظت و حراست از حریم و بستر رودخانه ها

- تهیه برنامه مطالعات و اجرای حفاظت کمی و کیفی از منابع آب

- تهیه برنامه مطالعه و اجرای طرح های تأمین آب شرب شهر ها

- بهره برداری بهینه از سرمایه گذاری انجام شده در بخش آباهداف دور نمای ترسیم شده با توجه به رسالت ومأموریت های شرکت عبارت خواهد بود از :1- فراهم شدن زمینه لازم جهت مدیریت جامع و به هم پیوسته منابع آب بر اساس مشارکت ذینفعان و دستگاههای مکمل.

2- مدیریت توأمان عرضه و تقاضا از طریق تمهیدات سازه ای ( اجرای طرح های توسعه منابع آب ، کاهش

تلفات، انجام عملیات علاج بخشی و نگهداری ) و تمهیدات غیر سازه ای ( فرهنگ سازی ، تغییر رفتارها ،اطلاع

رسانی ، استفاده از ابرزها... ) با هماهنگی دستگاههای بخشی ، تقویت گردیده ، بگونه ای که ساختار مصرف ، الگوی مصرف ، تحویل حجمی ، باز دهی اقتصادی هر واحد تولیدی ، راندمان مراحل مختلف ، استفاده از تجهیزات نوین ، اجرای طرح های مکمل و ... متناسب با استانداردهای و شاخص های تعریف شده بخش آب مستقر و پیاده شود .

3- با واگذاری کلیه وظایف غیر حاکمیتی بخش آب ، موجبات تقویت مشارکت مردم افزایش بهره وردی از تأسیسات و سرمایه های فیزیکی ، تقویت تشکل های مردمی ، بهبود ساختار تشکیلاتی و انسانی و کاهش هزینه ها ، فراهم گردیده و اعمال حاکمیت بنحو موثری صورت می پذیرد.

4- کلیه پتانسیل منابع آب قابل منطقه شرکت ( داخلی و مرزی ) مطابق با اهداف کمی تعریف شده در برنامه های بلند مدت با اجرای طرح ها و تحقیق ها و نیز انتقال حوزه ها در جهت رشد و توسعه کنترل و استحصال گردیده و مصارف بخش های مختلف تأمین می گردد.نظامنامه كیفیت :

شركت آب و فاضلاب گلستان یك نظامنامه كیفیت ( مجلد حاضر ) كه در برگیرنده موارد ذیل است را تدوین و توزیع نموده است QM- MD-01) )الف ) دامنه كاربرد سیستم مدیریت كیفیت ، شامل : ستاد مركزی ، امور آب و فاضلاب گرگان

ب ) ارجاع به روشهای اجرایی مدون سیستم مدیریت كیفیت و یا دستورالعمل های كاری

ج ) توصیف ارتباطات بین فرآیندهای سیستم مدیریت كیفیت

كنترل مدارك :

مدارك سیستم مدیریت كیفیت مطابق روش اجرایی ‏‎كنترل مدارك تحت كنترل می باشد روش اجرائی كنترل مدارك در برگیرنده موارد ذیل می باشد :

الف ) تصویب مدارك از نظر صحت و تناسب قبل از صدور مطابق جدول لیست های مدارك سیستم به شماره TQ-QC-01)) دستورالعملها و روشهای اجرائی

ب ) بازنگری و به روزآوری در صورت لزوم و تصویب مجدد مدارك .

ج ) درج شماره ویرایش هر سند بمنظور حصول اطمینان از اینكه وضعیت بازنگری جاری و تغییرات مدارك شناسائی می شوند .

د ) حصول اطمینان از دردسترس بودن نسخ معتبر مدارك قابل اجرا در مكانهای مورد استفاده و جمع آوری نسخ منسوخ شدههـ ) كلیه مدارك پس از تصویب ، تایپ شده و دارای كد شناسائی ( شماره سند انحصاری) می باشند .و ) ممهور كردن مدارك نامعتبربا مهررنگ قرمز( منسوخ شد ) بمنظور جلوگیری از استفاده سهوی از مدارك منسوخ و اگر برای مقاصد خاص نگهداری می شوند به نحو مقتضی بر روی سند درج می گردد .

(روش اجرائی كنترل مدارك PR-QC-01 (

كنترل سوابق كیفیت :

سوابق كیفیت به منظور تأمین و اثبات انطباق با الزامات و عملیات مؤثر سیستم مدیریت كیفیت ایجاد و نگهداری می شوند و طبق دستورالعمل كنترل سوابق كیفیت خوانا بودن ، سهولت دسترسی ، محل نگهداری ، مسئول نگهداری ، مدت نگهداری و وضعیت مدرك پس از مدت نگهداری در این روش بیان شده است ، قابل كنترل می باشند .v وظایف و مسئولیتهای واحد خدمات و انفورماتیک:

1- ایجاد بهره برداری از شبکه کامپیوتری در اختیار گذاردن امکانات شبکه جهت مدیران،کارشناسان،استفاده کنندگان دفاتر مختلف شرکت

2- نگهداری ،پشتیبانی و حفاظت اطلاعات فایلها و سیستم ها و حصول اطمینان از عدم آسیب به بانکهای اطلاعاتی شرکت

3- آشنا ساختن ،آموزش و راهنمایی کارشناسان و استفاده کنندگان مختلف برای استفاده کارآ وموثر از امکانات شبکه کامپییوتری

4- اجرای سیستم مدیریت اطلاعاتی (MIS) و تهیه گزارشات مورد نیاز از سطوح مدیریت

5- جمع آوری و یکپارجه ساختن اطلاعات مختلف در بانکهای اطلاعاتی و ارسال منظم آن به واحدهای ذیربط

6- برقراری ارتباط پایگاههای اطلاعاتی جهت تسهیل دریافت اطلاعات با در نظر گرفتن صرفه جویی و توجیه اقتصادی و توزیع آنها جهت استفاده واحدهای مرتبط

7- برقراری شبکه ارتباطی راه دوربین شرکت و شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور جهت مبادله اطلاعات و همچنین دریافت اطلاعات و آشنایی با سیستم ها و روشهای مهم و اصلی صنعت آب و فاضلاب از شرکت مهندسی و ترویج و اجرای آنها درسطح شرکت

8- تجزیه و تحلیل و اظهار نظر نسبت به نتاط قوت و ضعف کارآیی سیستم موجود و انعکاس آن به دفتر خدمات مدیریت و انفورماتیک شرکت مهندسی

9- تهیه و ارائه گزارشات تلفیقی از نتایج عملکرد فعالیتهای شرکت و ارائه آن به مراجع ذیربطشرکت در طراحی سیستمهای اصلی صنعت آب و فاضلاب و ارائه نقطه نظرات و ویژگیهای شرکت

.

10-برنامه ریزی به منظور برقراری مدیریت کیفیت جامع و اقدام عملی در جهت اخذ گواهینامه ایزو 9001 و حذف آن با مشارکت سایر واحدها

11-جمع آوری ، نگهداری،ترویج استفاده از استانداردهای مربوط به صنعت فاضلاب

12-حفاظت و پشتیبانی نرم افزارها و سخت افزارهای موجود

13-ایجاد و نگهداری بانک اطلاعات مدیریت و ارائه مشاوره به مدیران

14-طراحی گردش اطلاعات در سازمان و تدوین فرمهای جمع آوری اطلاعات مورد نیاز

15-سایر مسئولیتهای مندرج در مستندات سیستم مدیریت کیفیت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:07 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسكونی

گزارش کارآموزی اجرای پروژه مسكونی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 3.369 مگا بایت

تعداد صفحات : 32

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی اجرای تحقیق مسكونی در 32 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

پی کنی

پی سازی و هدف آن

آماده سازی پی

پی سازی در ساختمانهای فلزی

پی های سراسری یا گسترده

آرماتوربندی شبکه فونداسیون

شمع كوبی

بتن

موادتشکیل دهنده بتن

ساخت بتن

حمل بتن

بتن ریزی

انواع بتن

ویبره كردن بتن

آرماتوربندی ستونها

قالب بندی ستونها

بلوک

پله های بتن مسلح

دالها

دیوارها

ستون

اجرای پله

آجر چینی

نعل درگاه

سقف كاذب

تاسیسات
مقدمه :

اولین باری كه انسان از نعمت سر پناه بر خوردار گشت فرو رفتن خشكی در آب و پناهنده شدن انسان و حیوان به غارها و ار تفاعات بوده است با پیدایش فصل خشكی انسان مجدداً رو به خشكی آورد كه در این تاریخ یعنی تقریباً هزار سال قبل از میلاد مسیح اولین خانه های مسكونی در ایران مشاهده شد كه از شاخه برگ در ختان بوجود می آمد پس از مدتی سر پنا ههااز خشت های گلی و پوشش شاخ و بر گ در ختان ساخته می شد حدود 3000 سال قبل از میلا د با مهاجرت آریائیها به ایران مسكن به صورت خشت و یا آجربا پوشش سفالی بود یا تسلط هخامنشیان در شهرهای یونانی معماری سنگی جای خود را باز كرد در قرن هفدهم ساختمان های موزه با استفاده از آرموتورهای طولی و قطری بجای سنگهای یكپارچه به هم اتصال یافتند و بین ستون ها با قطعات كوچكتر پوشانه شده وبه كمك همین آرماتور ها در قرن هیجدهم دان ولیت فاصله ی بین ستونها ی كلیسا را با قطعات سنگ پوشانده است لذا در معماری سنگی فلز نقش بزرگی را ایفا نمود با رواج واستفاده بتن و فلزبا هم مهم تر شدزیرا بتن در مقابله با سنگ كمتر تاب كشش را دارد بعلاوه قرا ردادن فلز در داخل بتن خیلی آسان تر از قرار دادن آن در سنگ است اما امروزه چون همانند گذشته نیاز اولیه هر انسانی مسكن می باشد و به علت تراكم بیش از حد شهرها از جمعیت ونیز روی آوردن صنعت ساختمان سازی به مرتفع ساختن واحد های مسكونی و اداری و همچنین به منظور تامین نیازهای كشاورزی چه از لحاظ راههای ارتباطی و چه از نظر كانالهای آ برسانی مصرف بتن در قسمت ذكر شده بخــــــــــــصـــــــــوص در صـــــــنـــــعــــــت ساخـــــتمان سازی بسیار زیاد و هر روز بیــشتر می شود.

شمع بندی چوبی :

شمع چوبی عبارت است از تیر گرد یا چهار تراشی كه از بالا بر الواری متكی است كه خود بر بدنه گود( یا دیوار ساختمان مجاور) تكیه دارد و از پایین در زمین كف گود، با زاویه ای حدود 45 درجه، استوار گشته است. الوار های متكی بر بدنه، ممكن است به صورت عمودی یا افقی بر دیواره ی گود ( یا دیوار ساختمان مجاور) قرار گیرند و برای تقسیم بهتر فشار، بین شمع و الوارها، چهار تراش افقی قرار می گیرند. برای جلوگیری از فرو رفتن شمع در زمین( به خاطر سطح مقطع نسبتا كم آن و فشار زیاد از بالا) به پایه آن را بر مصالح مقاومی مانند آجر یا بلوك های سیمانی قرار می دهند.

پی كنی :‌

پی كنی جهت ایجاد فنداسیون ( پی ، شالوده ، فونیزه ) در داخل زمین ایجاد می شود .

پی كنی به توجه به نقشه های اجرایی و ابعاد پی ها و با در نظر گرفتن قالبها می باشد . مثلاً اگر قالب پی آجری به ضخامت سانتی متر باشد چنانچه مربعی به ضلع 150 سانتی متر باشد اگر از هر طرف 15 سانتی متر جهت قالب بندی در نظر بگیریم ، بایستی ابعاد 180در 180 سانتی متر حفاری گردد .

پی سازی :

نقش پی در ساختمان تحمل بارهای وارده از ساختمان و انتقال آن به زمین زیر آن است . بنابراین پی ساختمان بایستی دو خصوصیت زیر را دارا باشد .

1- جنس پی و نوع آن و ابعاد آن بایستی طوری باشد كه خود بتواند بارهای وارده را با اطمینان كامل تحمل نماید .

2- ابعاد پی به ویژه طول و عرض آن باید به گونه ای باشد كه بتواند با ایمنی كافی بار وارده را با توجه به مقاومت خاك به زمین انتقال دهد . بر حسب نوع ساختمان و خاك محل و موارد دیگر ، پی ساختمان را به صورت غیر مسطح و مسطح می توان ساخت .

پی های غیر مسلح :

این نوع پی ها معمولاً برای ساختمان های با مصالح بنایی ( دیوار باربر ) كاربرد دارد، از نقطه نظر مصالح به كار رفته انواع و اقسام مختلف دارد .

شفته ریزی : شفته مخلوطی است از خاك محل ، شن و ماسه ، آهك و آب

پی های مسلح :‌

پی های بتن مسطح برای تحمل بار دیوارها و ستون های بتنی به طور كلی برای انواع ساختمان ها كاربرد دارد و بسته به وزن طبقات ( تعداد طبقات ) و موقعیت آن در روی زمین و همچنین جنس و مقاومت خاك از یكی از انواع متداول فنداسیون های بتن مسطح می توان استفاده نمود .

نحوه عمل فن ها از این قرار است :

بار وارد بر آن را در روی یك سطح نسبتاً بزرگ خاك توزیع می نماید و در نتیجه شدت تنش وارده ( نیرو بر واحد سطح ) را كامل داده ،‌ تا خاك بتواند در كمال اطمینان وزن وارده را تحمل نماید . به عنوان مثال اگر مقاومت مجاز 2 كیلوگرم بر سانتی متر مكعب باشد و ستونی با مقطع 20*20 وزن 40 تن را بخواهد تحمل نماید تنش وارد بر ستون 100 كیلوگرم بر سانتی متر مكعب فرو می رود كه اگر بخواهیم ستون را مستقیماً در روی زمین قرار دهیم و خاك تحمل نكرده و ستون در زمین فرو می رود بنابراین بار 40 تن را باید بر روح سطح بزرگتری كه همان سطح پی است را توزع نمود تا تنش وارده به خاك از مقاومت پی مجاز آن كمتر شود و زمین بتواند آنها را تحمل نماید .

انواع فنداسیون های گسترده بتن مسلح :‌

1- پی های منفرد :‌

این فونداسیون ها بار تنها یك ستون را تحمل می كند .

2- پی های مركب ( چند ستونی ) :

این فونداسیون ها بار 2 یا چند ستون را تحمل می كند .

این فونداسیون ها موقعی به كار می روند كه معمولاً پی ها نزدیك به هم و عملاً در یكدیگرند تداخل نموده و یا خیلی نزدیك هستند .

3- پی دیوار ( نواری ) :

این نوع پی ها معمولاً بار دیوارهای پیوسته بتنی و یا دیوارهای با مصالح بنایی یك ساختمان را تحمل می نمایند . گاهی در زیر ستون های كناری در مجاور ساختمان های دیگر نیز از این نوع پی استفاده می شود .

4- پی های كنسولی :‌

این گونه پی ها در خطوط مجاور سایر ساختمان ها به كار می رود كه با تركیب با پی منفرد با ستون وسط جمعاً تشكیل پی های باسكولی را می دهند .بار ستون های متعدد و دیوارها به طور كل وزن كل ساختمان را تحمل كرده و به صورت یك دال پیوسته عمل می كنند تا بارها را در یك مساحت بزرگ
پخش نماید .

آرماتور گذاری :

آرماتور به صورت میله گرد فولادی به قطرهای 6 الی 40 سانتی متر در بازار موجود هستند .

سطح جانبی میله گرد ممكن است صاف بوده كه به آرماتور ساده مرسوم است و یا اینكه به صورت آج دار باشد . آرماتورهای ساده و صاف علامت Q فی و آرماتورهای آج دار با علامت Q نمایش داده می شود .

میله گردهای به قطر 6 و 8 و گاهی 10 میلی متری به صورت كلاف ولی
نمره های بالاتر به صورت شاخه های 12 متری تولید می شود میله گردهای تولید كارخانه ذوب آهن اصفهان به سه نوع هستند .

در بتن ریزی حجیم :

برای اجرای آرماتوربندی قطعات بتن مسطح بایستی میله گردها را به
اندازه های لازم و بر طبق اندازه های نقشه بریده و بر طبق الگوهای ارائه شده در نقشه خم نموده و فرم لازم را به آن بدهند .

- برای خم كردم میله گردها از آچار مخصوص F یا گوساله و صفحه فلزی مخصوص كه بر روی میز نصب میگردد ، ‌استفاده نمود.

- قبل از مصرف میله گرد باید با برس سیمی آنها را پاك و تمیز نود به طوری كه زنگ زدگی و مواد خارجی از قبیل روغن در روی آن وجود نداشته باشد .

البته مقدار كمی زنگزدگی میله گردها به شرط كه به مرحله خودرگی میله گرد نرسیده باشد اشكالی ندارد .

- خم كردن میله گرد به هیچ وجه نباید توسط حرارت انجام گیرد زیرا در اثر حرارت از مقاومت و خواص میله گرد آن كاسته می شود .

آرماتوربند با داشتن نقشه ابتدا برای هر موقعیت میله گرد را به طول مندرج در می آورد فهرست نقشه و به تعداد لازم بریده و سپس با گچ فواصلی را كه در روی نقشه برای قسمتهای مختلف ذكر شده بر روی میله گردها بریده شده علامت گذاری می نماید و سپس با استفاده از ابزار كار لازم كه همان میز كار و آچار F می باشند از محل های علامتگذاری شده فرم های لازم را به میله گردها داده و بر طبق الگوهای ارائه شده آنها را خم می كند .

1- آرماتورهای طول یا راسته :

آرماتورهایی اصلی هستند كه به صورت طولی در تیرها ، ستوها و دال ها ،‌
پی ها دیوارها و شناژ ها به كار می روند .

بایستی از آماتور آج دار استفاده شود معمولاً دو انتهای میله گرد قلاب یا خم 90 درجه می شود .2- خاموت :‌

جهت كلاف كردن آرماتورهای راسته تیرها و ستون ها مورد استفاده قرار
می گیرند كه معمولاً به شكل چهار ضلعی می باشند . شكل های چند ضلعی و دایره نیز به ندرت كاربرد دارد .

در ستون ها به ویژه در مقاطع دایره ای شكل گاهی به جای خاموت از كلاف دورپیچ استفاده می شود . خاموت ها معمولا‌ً از میله گردهای 6 یا 8 یا 10 می باشند و جهت سهولت كار از میله گرد ساده استفاده شده تا عملیات خم كردن براحتی صورت پذیرد . دو انتهای خاموت بایستی خم گردد .

3- ادكا :‌

در قطعات خمشی ( تیرها ، داله های سقف ) در بعضی مقاطع همان مثبت و در بعضی مقاطع همان منفی داریم ، بنابراین میله گردهای كنشی ممكن است در قسمت بالا و یا پایین مقطع قرار گیرد .

از این رو میله گرد طولی را در محل های تغییر علامت همان خمش به صورت شكل زیر خم نموده و در داخل كار قرار می دهند كه به آن ادكا میگویند .

اندود شسته :

رو كار شسته از سنگ های ریز و درشت قابل انجام می باشد البته از
سنگ های ریز یعنی حدود 20 میلی متر را می توان روی تمامی ساختمان مورد استفاده قرار دارد و از سنگ های درشت تر رویكف و غیره استفاده می شود .

زمان مصرف گچ از لحاظ دما :

با توجه به آن كه گچ در موقع ساختمان تولید گرما میكند ،‌به طوری كه تقریباً تا حدود 15 تا 20 مصرف نمود ، ولی عملاً در كارگاهها باید از این كار خودداری كرده و حداكثر ملات گچ را دردمای كمتر از 5 یا 6 درجه سانتی گراد مصرف ننمائیم .

دوغ آب گچ :‌

برای ساختمان دوغاب گچ عین ساختن ملات گچ عمل می نمایند ، فقط از آب بیشتری استفاده می نمایند به طوری كه ملات كاملاً رقیق و روان باشد ، از دوغ آب گچ برای پر كردن درزهای طاق ضربی استفاده می نمایند . دوغ آب گچ را قبل از ازدیاد حجم گچ مصرف می كنند و ملات گچ را بعد از ازدیات حجم .اندودها :‌

اندود گچ و خاك ، گچ و خاك رس را مخلوط كرده و از ملات گچ و خاك استفاده می كنند . فقط برای سفید كاری اطاق روی پوشش گچ و خاك را با یك قشر گچ بدون خاك می پوشانند ،‌ آن هم به علت رنگ سفید آن است كه آمادگی بهتری برای نقاشی دارد .

شفته آهك :

یكی از ارزانترین اندودها است ، معمولاً شفته را با خاك محل درست می نند .در جایی مانند تهران كه رطوبت مناسب است ، می توان از شفته آهكی برای پی سازی ساختمانهایی كه با مصالح بنایی ساخته می شود ، استفاده نمود .

اندود سیمان رنگی :‌

در ساختمان سازی مخصوصاً در نماسازی و یا فرش كف احتیاج به سیمانی باشد كه باربری آن مورد نظر نبوده بلكه زیبایی آن مورد نظر است . مخصوصاً از سیمان سفیداستفاده می شود .گچ :

از جمله مصالحی است كه در صنایع ساختمان سازی از اهیمت ویژه ای برخوردار می باشد . گچ به علت خواص خود از اولین قدم در ایجاد یك بنا پیاده كردن زمین می باشد و به اصطلاح برای ریختن در اطراف زمین مورد نیاز می باشد و تا آخرین مراحل بنا كه سفید كاری و نصب سنگ است باز هم گچ مورد نیاز است و حتی در نقاشی ساختمان هم از كچ استفاده می نمایند .

كاشی كاری :‌

كاشی قطعه سنگی است مصنوعی به ابعاد مختلف و به ضخامت چند میلیمتر كه یك روی آن دارای سطحی شیشه ای بوده كه كاملاً صاف و صیقلی می باشد و به راحتی قابل تمیز كردن است و اغلب در محلهایی از ساختمان به همین علت به راحتی مورد استفاده قرار می گیرند كه امكان رشد میكروب بیشتر بوده و در نتیجه به نظافت بیشتری احتیاج دارد مانند : حمامها ،‌توالتها ، آشپزخانه .

ابعاد كاشی :

رایج ترین ابعاد كاشی كه تا مدتها در ایران رایج بود كاشی 15*15 بود ولی امروز ولی در سالهای اخیر كاشی با ابعاد 10*10 و 20*20 و 30*20 و 20*10 و حتی 40*40 نیز به بازار آمده و همچنین كاشی هایی نیز به انواع یك لب پخ بوده و دو لب پخ در مجاور یك زاویه كه به آن دو لب پخ كتجی می گویند و دو لب پخ در دو ضلع موازی .

علت مصرف كاشی در ساختمان : در مكان هایی می باشد كه با آب در تماس است و باید به طور مداوم این محل ها نظافت شود . سطح خارجی كاشی با یك ورقه لعاب پوشیده شده است .

كانالهای تاسیساتی :

در ساختمان های وسیع كه دارای زیر بنای زیاد می باشد ، مكان هایی به عنوان كانال های عمودی تاسیساتی ساخته می شود كه از این مسیر كلیه لوله های برق رسانی ، كابل های برق و آنتن و لوله های آب سرد و گرم رفت و برگشت ،
لوله های فاضلات و خلاصه لوله های آب باران و در مواردی كانال هی كولر نیز با ظرفیت و گنجایش كافی پیش بینی و ساخته می شود كه مسیر آنها در
نقشه های ساختمانی و تاسیساتی مشخص می باشد . این كانالها تا پشت بام جهت استفاده لوله های آب باران ، هواكش و كانالهای كولر كه كولرهای آنها در پشت بام نصب می باشند ، ادامه می یابد .تاسیسات مكانیكی :

الف) نقشه های لوله كشی آب سرد و گرم بهداشتی ، مشخصات و نحوه اتصالات .

ب ) لوله های شوفاژ و یا تهویه مطبوع .

ج) شبكه فاضلاب و آب باران ، مشخصات ونحوه اتصالات آنها .

د ) مسیر و مشخصات كانالهای تهویه یا كولر .

هـ) شبكه لوله كشی موتور خانه و نحوه اتصال شبكه به دیگ های آب گرم شوفاژ و بهداشتی به كار می رود .

الف- مسیر و مشخصات سیم كشی برق ، تلفن ، درباز كن های برقی ، آنتن ها ، سیستم اعلام خطر ، آتش سوزی ، اعلام خطر گاز ، اعلام خطر در موارد سرقت .

ب – سیم كشی موتور خانه ، تعیین مشخصات تابلوهای برق و محل نصب آن به كار می روند .سنگ :

سنگ ها یكی از قابل مطالعه ترین عناصر طبیعی هستند تقریباً برای اتمام رشته های علوم مورد استفاده هستند . مهندسین ساختمان مطالعه در سنگ بسیار اندك بوده و تقریباً به رنگ و پایداری آن در مقابل عوامل جوی و همچنین پایداری آن در مقابل سایش و غیره محدود می باشد .

فرش كف :‌

در ساختمانهای عمومی مانند بیمارستانها و هتلها و مدارس و ادارات كه رفت و آمد زیاد می باشد و كف سالنها در معرض سایش قرار دارد و همچنین باید نظافت كردن آن آسان باشد ، برای فرش كف ها اغلب از سنگ استفاده می نمایند . برای آپارتمان های مسكونی نیز فرش سنگ با توجه به رنگ های جالب و قیمت ارزان آن متداول است . ابعاد سنگ ها 40*40 یا 50*50 یا 40*20 و یا 15*30 است و برای فرش كف سرویس های مانند آشپزخانه و حمام و توالت نیز از سنگ استفاده می شود با شیب ملایمی كه به طرف كف شور داشته باشد .

نصب سنگ روی دیوار :

نصب سنگ روی دیوار ممكن است در مكانهای مختلف ساختمان انجام شود . متداولترین دیواری كه ممكن است با سنگ پوشانده شود ، دیوارهای خارجی ساختمان بوده كه بعضی از مهندسین نماسازی را با سنگ انجام می دهند .

در ساختمان های عمومی اغلب دیوارهای راه پله را كه عبور و مرور از آن زیاد بوده و دیوارهای آن در معرض آسیب می باشند با سنگ پوشانیده می شود . در بیمارستانها و ادارات و مدارس كه رفت و آمد زیاد می باشد و باید نظافت كردن آن آسان باشد ، اغلب دیوارهای اطاقها را تا حدود یك متر با سنگ می پوشانند . در بعضی از ساختمانها دیوارهای سرویس ها را نیز به جای كاشی با سنگ می پوشانند .

سنگ پلاك :

پر مصرف ترین سنگها در صنعت ساختمان سازی سنگ های پلاك است كه ضخامت آن بر حسب محل مصرف از یك سانتی متر تا 4 سانتی متر و گاهی هم بیشتر می باشد . سنگ های یك سانتی متری برای قرنیز اطاقها و سنگهای 2 سانتی متری برای فرش كردن و نماسازی و سنگ های 3 سانتی متری برای فرش كردن حیاط و سنگهای 4 سانتی متری برای پله و بیش از 4 سانتی متری برای مكانهای مخصوص مانند ستونها تزئیینی شومینه و یا جاهایی از این قبیل مصرف می شود . ضمناً ممكن است یك روی سنگ پلاك را با تیشه های مخصوص خط بیاندازند كه به آن سنگ تیشه ای می گویند . این نوع سنگ بیشتر در محل هایی فرش می شود كه امكان لیز خوردن عبور كنندگان روی آن می باشد . مانند كف حیاط و غیره و همچنین ممكن است با نظر مهندس معمار برای زیبایی سنگ كف راهروها و یا نماسازی را نیز تیشه ای نماید .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:07 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات