گزارش کارآموزی روند طراحی نقشه های ساختمانی شرکت مشاوره ارکان توسعه

گزارش کارآموزی روند طراحی نقشه های ساختمانی شرکت مشاوره ارکان توسعه

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 81 کیلو بایت

تعداد صفحات : 35

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی روند طراحی نقشه های ساختمانی شرکت مشاوره ارکان توسعه در 35 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

چکیده

مقدمه

فصل اول : معماری رهیافتی

- ا رزیابی بخش های مرتبط کارورزی

1- طراحی پلان پارکینگ تحقیق شماره 1

2- طراحی پلان تیپ طبقات تحقیق شماره 1

3- طراحی پلان معماری تحقیق شماره 1

4- طراحی پلان همکف تحقیق شماره 2

5- طراحی پلان تیپ طبقات تحقیق شماره 2

6- طراحی نما تحقیق شماره 2

7- طراحی برش تحقیق شماره 2

8- طراحی پرسپکتیو تحقیق شماره 2

9- یادگیری و محاسبه میزان ساخت و طبق ضابطه بر اساس دستور نقشه

10- ترسیم بسیاری از مبلمان داخلی و تجهیزات بهداشتی ساختمان

11- محاسبه میزان ساخت بر اساس دستور نقشه تحقیق شماره 3

12- طراحی پلان همکف و پارکینگ تحقیق شماره 3

13- طراحی پلان تیپ طبقات تحقیق شماره 3

14- طراحی پلان مبلمان تحقیق شماره 3

15- طراحی پلان برش تحقیق شماره 3

16- طراحی نمای تحقیق شماره 3

17- طراحی پرسپکتیو داخلی تحقیق شماره 3

18- طراحی پرسپکتیو خارجی تحقیق شماره 3

19- یادگیری تعداد زیادی از دستورهای برنامه outocad از قبیل : Erase LINE Surttab Layer Extrade PE.trim.Rectangle ...

فصل دوم : بررسی روند طراحی تحقیق ها

- طراحی مبلمان و تجهیزات بهداشتی ساختمان

- محاسبه میزان ساخت

فصل سوم : آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات


چکیده

طبقه همکف : اطلاعات، سرویس های بهداشتی آقایان و خانم ها، اتاق های مربیان، تعدادی انبار، آبدارخانه، آزمایشگاههای آنالیز و سیگامی، شیمی و فیزیک، معدنی عمومی، شیمی آلی، فیزیک مکانیک، مکانیک سیالات، تحقیقات شیمی، اتاق رسمی فنی.

طبقه اول و دوم : سرویس های بهداشتی آقایان و خانم ها، اتاق های مربیان، تعدادی انبار، آبدارخانه، آزمایشگاههای اپتیک، فیزیک الکترونیک، مدار منطقی، الکترونیک، میکروبیولوژی، فیزیولوژی، کشاورزی، بیوشیمی، اتاق استراحت مربیان.

طبقه سوم : اتاق منشی و مسئول، سرویس های بهداشتی آقایان و خانم ها، اتاق های مربیان، تعدادی انبار، آزمایشگاه معماری کامپیوتر، کارگاههای آموزش کامپیوتر، ساخت و تعمیر آزاد کامپیوتر.

در ادامه تعدادی از نقشه ها و عکس های مربوط به این ساختمان ارائه
می شود.

و پلانهای مسکونی که هر کدام در قسمت خود آن توضیح داده شده است.


مقدمه :

معماری پنجره‌ای است كه اگر آن را بگشایی همه چیز را زیباتر خواهی دید زیباتر زندگی خواهی كرد.

و تأثیر آن بر روح آدمی مطمئناً پلكانی خواهد بود به سوی بالا اگر یادمان نرود كه معماری هنری است متناسب با فرهنگ هر ملت و معماری باید مردمی، همراه با احساسات انسانی و منظم باشد.

به امید آن روز كه تمام سعی خود را برای داشتن

مكانی زیباتر، امن تر و راحت تر

برای زندگی كردن بنماییم.


فصل اول

معماری رهیافتی است به جعبه‌ای با دو بعد آرمان و هدف، آرمان معماری فرم بخشیدن به یك الگوی جهانی و هدف آن، بیدار كردن احساس انسانی است و برای رسیدن به این دو باید از فن و هنر در كنار یكدیگر بهره برد.

موضوع اولیه معماری ایجاد یك الگوی فضایی است، یعنی نظم بخشیدن به یك فضای برهنه و عاری از هر چیز.

انتظام فضایی. به معنای استفاده از فرمی است كه فضا منشاء آن است و نظمی شفاف آن را به فضا مرتبط می‌كند.

برای دستیابی به این هدف، معماری به هندسه نیاز دارد، هندسه علم ایجاد نظم منطقی و هوشمندانه‌ای است كه حامل ارتباط فرم با فرم و فرم با فضا می‌باشد.

از این رو، هندسه فرم آرمانی را ایجاد می‌كند، فرمی كه بیان بصری مفهوم است و فضایی انتزاعی در آن تجلی می‌یابد.

به طور كلی هندسه به ارتباطات منطقی خالص توجه دارد، بنابراین هندسه مفاهیم و ارزشهای اجتماعی را منعكس می‌سازد و جهانی با منطق شفاف ایجاد می‌كند. به طور خلاصه، هندسه ثباتی منطقی باقی می‌ماند و ارزش‌هایی چون صداقت، زیبایی و خوبی در مرحله دوم ارائه می‌شوند.

منطقی كه احساس را طرد می‌كند و تنها درباره حقیقت با ما صحبت می‌كند.

معماری، پیوسته در جستجوی انتظامی است كه بر اساس نیروی طبیعی و جاذبة زمین باشد، اگر چه هنوز به آن دست نیافته است.

بر خلاف هندسه، معماری نمی‌تواند در تمام ابعاد نفوذ كند، زیرا نیروی جاذبه آن را به حركت‌های افقی و عمودی محدود می‌سازد. معماری، الگویی پویاست.

یك ساختمان طبیعتاً حركت می‌كند ولی زمانی كه مردم در امتداد مسیری حركت می‌كنند، شكل آن در حال حركت به نظر می‌رسد. مردم با حركت و تغییر نقطه دیدشان فرم كلی معماری را در ذهن تجسم می‌كنند.

موضوع دوم در معماری بیدار كردن احساسات انسانی است. هندسه، فضایی منطقی و با ثبات ایجاد می‌كند. ولی به راستی، این منطق چگونه ما را با تجربه‌های معماری آشنا می‌سازد؟ آیا تنها نظم هندسی است كه فضا را روشن و واضح می‌سازد؟ آیا هندسه باعث یكنواختی و سكون نیست؟ آیا نیازی به رهایی فضا از ثبات هندسی ناشی می‌شود؟ آیا فرم و فضا صرفاً باید بر اساس منطق هندسی شكل گیرد؟

هنگامی كه چند فرم یا حجم در كنار هم قرار می‌گیرند، این هندسه و منطق هندسی است كه به آن‌ها نظم و ترتیب می‌بخشد. زمانی كه این انتظام بین عناصر معماری مانند ستون، دیوار، سقف و كف ایجاد می‌شود، در واقع به آنها هویت می‌بخشد. و در نتیجه ما نظم موجود در این مجموعه را درك می‌كنیم. اگر در این عناصر، نسبت‌ها دقیقاً بر اساس ابعاد و اندازه‌ها و تناسبات ریاضی باشد، ما یك مجموعه خردمند را احساس می‌كنیم.

هندسه و تناسبات آن از اجزاء مختلف یك سیستم واضح بصری می‌سازند. آیا در الین سیستم صرفاً تناسبات هندسی و ایجاد فضایی با نظم مشخص مطرح است؟ در پایان آیا یك سیستم صرفاً موزون و معقولانه، دارای نوعی یكنواختی است ؟

هنگامی كه نظامی منطقی بر فرم و فضا غالب باشد، فضا را تحت الشعاع خود قرار می‌دهد به هر حال معماری به نظم هندسی نیاز دارد، ولی ممكن است این نظم روح و جان معماری را بگیرد.

بنابراین اگر معماری صرفاً بر اساس منطق باشد نمی‌تواند پاسخگوی روح و احساسات ما باشد. برای دستیابی به این هدف باید از قواعد منطقی و خشك آن كناره گرفت. بنابراین، بین قواعدد نوعی و تضاد ایجاد شود، نوعی پویایی كه بین فرم با فرم یا فرم با فضا ایجاد شود تا نیازهای احساسی ما نیز ارضاء شود. زیرا این تضاد و پویایی، سرشار از هیجان و احساسات است.

معماری می‌كوشد تا نظم را برای مردم متجلی سازد و این مردم هستند كه در حركت تدریجی نظم، فضا را درك می‌كنند و آن تأثیر می‌پذیرند. این نظم در ذهن افراد، پویایی و تحرك می‌یابد و مردمی كه معماری را تجربه می‌كنند از این پویایی تأثیر می‌گیرند و بدین گونه معماری از طریق نظم انتزاعی خود در ما تأثیر می‌گذارد.

در حقیقت پویایی موضوع معماری نیست، بلكه پیامد آن است. معماری قادر به پیش بینی واكنش‌های احساسی ما نیست. از این رو آن را نمی‌توان در روند طراحی پیش بینی كرد، همانگونه كه نمی‌توان شیوه‌های مختلف یك بازی را پیش بینی كرد، زیرا آنچه ذهن ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، نامشخص است. معماری باید ادامه یابد تا با آزمون و خطای روش‌های مختلف به یك معماری خلاقانه دست یافت.


اما برای این كه یك طرح خیالی معماری را هر چند خلاقانه به واقعیت تبدیل كنیم باید دو زبان نوشتار و ترسیم را بدانیم.

در زبان نوشتار اطلاعات فنی تحقیق را بررسی می‌كنیم.

و در زبان ترسیم با استفاده از تصاویر دو بعدی و سه بعدی به درك بهتر از آن می‌رسیم.

به طور كلی یك تحقیق ساختمانی شامل چهار مرحله است :

1) فاز

2) فاز یك

3) فاز دو

4) فاز سه

1) فاز صفر كه همان مرحله مطالعاتی تحقیق می‌باشد این مطالعات در زمینه‌های مختلف انجام می‌گیرد. در زمینه طراحی، مطالعات شناخت تحقیق و نیز بدست آورده متر مربع فضاها و ... جزء فاز صفر محسوب می‌گردد.

برای نمونه در زیر به بررسی روند طراحی یك واحد مسكونی اشاره شده است. گ

1) انجام مطالعات اولیه برنامه ریزی فیزیكی و تعیین اهداف تحقیق

2) بررسی عوامل محیطی، جغرافیایی و فرهنگی

3) شناسایی كامل اجزای عملكرد ساختمان :

الف ) ورودی

ب ) هال خصوصی (نشیمن)

ث ) پذیرایی

ج ) ناهار خوری

د ) آشپزخانه

ن ) اتاق حمام

و ) سرویس بهداشتی (حمام و دستشویی)

ه ) اتاق خواب

ی ) بالكن (تراس)

4) بررسی روابط متقابل اجزاء طرح

5) تجزیه و تحلیل زمین (آنالیز سایت) و مكان یابی ساختمان

6) تعیین نحوه استقرار ساختمان و سازماندهی فضاها در ارتفاع

7) بررسی مصالح و انتخاب سیستم ساختمانی مناسب

در موارد بالا مختصراً به بررسی فاز صفر یك ساختمان مسكونی پرداختیم. بعد از این فاز یك شروع می‌شود كه همان مرحله تهیه نقشه‌های ساختمانی توسط مهندس معمار می‌باشد در این مرحله نقشه‌ها فقط حالت شناخت فضاها را دارند و به هیچ وجه جزئیات را نشان نمی‌دهند البته خود طراح حتماً باید در ضمن طراحی جزئیات را مدنر داشته باشد تا در مراحل بعدی با اشكال مواجه نشود. مقیاس نقشه‌های ساختمانی در فاز یك تا 100/1 می‌باشد.

فاز دو : كه همان مرحله تهیه نقشه‌های اجرایی می‌باشد در این مرحله تمامی جزئیات اجرایی ساختمان باید مدنظر قرار گیرند و به طور كامل در نقشه‌های اجرایی نشان داده شوند. مقیاس نقشه‌ها در فاز دو از 50/1 تا 1/1 می‌باشد.

نقشه‌های اجرایی شامل 4 بخش است :

1) نقشه‌های معماری كه توسط مهندس معمار تهیه می‌شود وبا نماد A شماره گذاری می‌شوند.

2) نقشه‌های سازه كه توسط مهندس عمران تهیه می‌شود و با نماد S شماره گذاری می‌شوند.

3) نقشه‌های تاسیسات الكتریكی و مكانیكی كه توس مهندس برق و مهندس مكانیك طراحی می‌شود و با نماد M شماره گذاری می‌شوند.

4) مدارك ضمیمه تحقیق كه شامل دفترچه مشخصات فنی تحقیق می‌باشد كه با نماد E شماره گذاری می‌شوند.

فاز سه : كه همان مرحله اجرای ساختمان می‌باشد دراین مرحله تمامی فعالیت‌هایی كه قبلاً بر روی كاغذ انجام شده بود باید بر روی زمین مورد نظر پیاده و اعمال شود.

او قرار داد می‌بندد.

نكته : تفاوت بین شخصیت حقیقی و حقوقی : شخصیت حقیقی، هر شخص عادی را شامل می‌شود كه دارای یك شخصیت مستقل است مثل تك تك افراد جامعه ولی شخصیت حقوقی، شامل سازمان‌های دولتی، دولت، شركت‌های دولتی یا خصوصی، ارگانهای كشوری، ادارات و غیره می‌باشد كه در مجموع آنها با بیش از یك فرد سروكار داریم.

ماده 12 : كار، عبارت است از مجموعه‌ای عملیات، خدمات یا اقدامات مورد نیاز، برای آغاز كرد، انجام و پایان دادن عملیات موضوع پیمان است و شامل كارهای دائمی است كه باقی خواهد ماند و به عنوان موضوع پیمان تحویل كارفرما می‌گردد و كارهای موقتی است كه به منظور اجرا و نگهداری موضوع پیمان انجام می‌شود.

ب ) كارگاه، محل یا محل هایی است كه عملیات موضوع پیمان در آن انجام می‌شود.

نكته : كارگاه یا كارخانه‌های تولید خارج از محل ها و زمین‌های تحویلی كارفرما، كه به منظور ساخت تجهیزات یا قطعاتی كه در كار نصب خواهد شد مورد استفاده قرار می‌گیرد، جزء كارگاه به شمار نمی‌آیند.

ج ) تجهیزات كارگاه، عبارت از عملیات، اقدامها و تداركاتی است كه باید به صورت موقت برای دوره اجرا انجام شود، تا آغاز كردن و انجام دادن عملیات موضوع پیمان، طبق اسناد و مدارك پیمان میسر گردد.

د ) برچیدن كارگاه، عبارت از جمع آوری مصالح، تجهیزات، تأسیسات وساختمان‌های موقت‌، خارج كردن مواد زاید، مصالح، تجهیزات، ماشین آلات و دیگر تداركات پیمانكار از كارگاه و تسطیح و تمیز كردن محل‌های تحویلی كارفرما می‌باشد.

ماده 13 : مصالح، تجهیزات، مصالح و تجهیزات پای كار، ماشین آلات و ابزار، تأسیسات و ساختمان‌های موقت، وسایل.

تبصره : قطعات پیش ساخته و تجهیزاتی كه در اجرای موضوع پیمان، با اجازه كارفرما و زیر نظر مهندس مشاور، در كارگاه یا كارخانه‌های تولیدی خارج از كارگاه ساخته شده است نیز در حكم مصالح و تجهیزات پای كار به شمار می‌رود.

تأسیسات و ساختمان‌های موقت، عبارت از انواع ساختمان‌ها، محوطه سازی‌ها، انبارها، تأسیسات آب، برق، سوخت و مخابرات، شالوده دستگاهها و به طور كلی تمام تأسیسات و بناههایی است كه بصورت موقت، برای دوره اجرا تأمین شده و جزو كارهای تجهیز كارگاه به شمار می‌رود.

ماده 20 : تجهیز كارگاه، تدارك مصالح و تجهیزات و ماشین آلات نوع مقدار و تاریخ ورود مصالح و تجهیزات به كارگاه باید با حضور مهندس ناظر صورتمجلس شود. مصالح باید به طور مرتب به نحوی انبار شود كه تمام آن به سهولت قابل بازرسی شمارش یا اندازه گیری باشد. انبار مصالح باید از هر لحاظ قابل حفاظت بوده تا مصالح در مقابل عوامل جوی و عوامل دیگر مصون باشد (صورتجلسه ورود به كارگاه)

پیمانكار نمی‌تواند ماشین آلات و ابزاری را كه برای انجام عملیات لازم است، از كارگاه خارج كند. در مورد بیرون بردن ماشین آلاتی كه در كارگاه مورد نیاز نیست، پیمانكار، تقاضای بیرون بردن ماشین آلات مزبور را به مهندس مشاور تسلیم می‌كند. مهندس مشاور، به تقاضای او رسیدگی می‌كند، و در صورتی كه موجه باشد، اجازه خروج می‌دهد.

ماده 24 : واگذاری، پیمان جزء :

- هر گاه در پرداخت مطالبات پیمانكاران جزء، با توجه به شرایط درج شده در پیمان آنها، تاخیری روی دهد، درصورتی كه پیمانكار جزء، تعهدات خود را بر اساس پیمان تنظیمی خود با پیمانكار كاملاً انجام داده و كار او مورد قبول و تأیید مهندس مشاور باشد، كارفرما می‌تواند بنابر تقاضای پیمانكار جزء، با حضور نماینده پیمانكار، به كار او رسیدگی كند. اگر در اثر این رسیدگی، پیمانكار جزء طلبكار شود و كارفرما از پرداخت آن خودداری كند، كارفرما حق دارد طلب پیمانكار جزء را برای كارهایی كه صورت وضعیت آن به پیمانكار پرداخت شده است، از محل مطالبات پیمانكار بپردازد. در صورتی كه با اخطار كارفرما، پیمانكاریا نماینده او برای رسیدگی حاضر نشوند، كارفرما رسیدگی می‌نماید و به شرح پیشگفته عمل می‌كند و این عمل قطعی و غیر قابل اعتراض است.پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:18 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی رنگ و تركیبها در گرافیك

گزارش کارآموزی رنگ و تركیبها در گرافیك

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 61 کیلو بایت

تعداد صفحات : 28

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی رنگ و تركیبها در گرافیك در 28 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان .................................. صفحه

مقدمه ......................................
چند رنگ پرکاربرد ...........................

بازتاب های رنگ .............................

رنگ‌بندی ....................................

قرمز .......................................

زرد.........................................

سبز.........................................

آبی ........................................

بنفش .......................................

قهوه‌ای .....................................

سفید .......................................

سیاه........................................

رنگ‌های گرم .................................

رنگهای سرد..................................

رنگ‌های زنده.................................

رنگ‌های مرده یا کدر و یا کلی ................

رنگ‌های روشن.................................

رنگ‌های تیره .................................

فهرست مطالب

عنوان .................................. صفحه

ترکیب ‌های تهاجمی .............................

ترکیب‌های آرام ..............................

ترکیب‌های خون گرم و مهیج ....................

ترکیب‌های خون سرد وطیبعی ....................

ترکیب‌های منطقی گرم .........................

ترکیب‌های منطقی سرد .........................

ترکیب‌های جوان ..............................

ترکیب های زنانه ............................

ترکیب‌های شگفت انگیز ........................

فهرست منابع ................................
فهرست مطالب

عنوان .................................................................................................... صفحه

مقدمه ...............................................................................................................
چند رنگ پرکاربرد ..........................................................................................

بازتاب های رنگ ..............................................................................................

رنگ‌بندی ..........................................................................................................

قرمز ................................................................................................................

زرد...................................................................................................................

سبز...................................................................................................................

آبی ...................................................................................................................

بنفش ................................................................................................................

قهوه‌ای .............................................................................................................

سفید ................................................................................................................

سیاه..................................................................................................................

رنگ‌های گرم ...................................................................................................

رنگهای سرد.....................................................................................................

رنگ‌های زنده...................................................................................................

رنگ‌های مرده یا کدر و یا کلی ........................................................................

رنگ‌های روشن................................................................................................

رنگ‌های تیره ...................................................................................................


فهرست مطالب

عنوان .................................................................................................... صفحه

ترکیب ‌های تهاجمی .........................................................................................

ترکیب‌های آرام ...............................................................................................

ترکیب‌های خون گرم و مهیج ..........................................................................

ترکیب‌های خون سرد وطیبعی .........................................................................

ترکیب‌های منطقی گرم .....................................................................................

ترکیب‌های منطقی سرد ....................................................................................

ترکیب‌های جوان ..............................................................................................

ترکیب های زنانه .............................................................................................

ترکیب‌های شگفت انگیز ...................................................................................

فهرست منابع ...................................................................................................


مقدمه:

دنیائی كه ما آن را نظاره می‌كنیم از دو عنصر مهم تجسمی تشكیل شده است. این دو عنصر عبارتند از: فرم‌ «شكل» و رنگ، كه هر كدام لازم و ملزوم یكدیگرند.

هر موجودی كه در این دنیا به چشم می‌خورد، ابتدا از لحاظ شكل و اندازه احساس می‌گردد، سپس درحالی كه دارای پوششی از رنگ است مورد توجه قرار می‌گیرد. درعین حال رنگ علامت مشخصه هر شیئی طبیعی است، چنانكه یك گل سرخ به خاطر رنگش از دور جلب توجه می‌كنند و نظر بیننده را به خود معطوف می‌دارد و یك میوة رنگی، با رنگش اعلام می‌كند كه رسیده است یا نارس می‌باشد.

زمانی كه به سطح فلزات نگاه می‌كنیم، با توجه به رنگ آنها می‌توانیم جنس و حتی وزن آنها را احساس نمائیم. هر وقت به رنگ قرمز آهن گداخته نظر می‌اندازیم، به صورت طبیعی از لمس كردن آن خودداری می‌نمائیم. رنگ قرمز كه نمایشگر رنگ آتش است، نمایانگر خود نیز هست، بنابراین ملاحظه می‌كنیم كه عنصر رنگ در دو مورد جداگانه، مفهوم و ارزش متفاوتی پیدا می‌كند.

ملاحظه می‌كنیم كه اهمیت رنگ در زندگی انسان اگر بیش از شكل و فرم نباشد، كمتر از آن نیست. معمولاً در آموزشگاه‌ها، از طریق آموزش هندسه و اندازه‌ها، توجه دانش آموزان را به شكل‌ها و فرم‌های طبیعت متوجه می‌سازند.دربارة فرم‌های هندسی از جمله دایره، مربع، مثلث وروابط بین آنها آموزش‌هایی داده می‌شود و حجم‌های هندسی مورد مطالعه قرار می‌گیرند و تعادل و توازن شكل‌ها در نظر گرفته می‌شوند، یا اینكه با دانش «پرسپكتیو» آشنا می‌گردند، و با سطح و حجم آشنایی به دست می‌آورند، لیكن كمتر به رنگ و نقش و اهمیت آن در زندگی انسان توجه داده می‌شود.

***

دنیائی كه ما ناظر آن هستیم، پوشیده از رنگ است. رنگ برای فرد عالم، همانند هنرمند حائز اهمیت است. برای همة مردم نیز لازم است كه به این پدیده با دقت خاصی توجه شود و دسته بندی‌هایی انجام پذیرد.

رؤیت رنگها همواره در رابطه با ( طبیعت اشیاء) و (چگونگی تابش نور) و ( وضعیت عضو بینائی) است و باید كه در همة حالات، خصوصاً در زمانی كه رنگها را تجزیه و تحلیل می‌نمائیم به سه نكتة فوق توجه كافی بنمائیم. در تزیین فضاهای تزئینی، در معماری، در مهندسی برق، در زمینة‌تبلیغات، در عالم سینما، برای فرد عادی در تفرجگاه، برای هنرمند در كارگاه، داشتن هشیاری و حساسیت لازم به رنگها ضروری است. باید به رنهای اولیه، ثانویه، ثالث، به رنگهای مكمل وقوانین تركیب رنگها، به تضاد رنگ مایه‌‌ها و دایره و كرة رنگ توجه كافی نمود و برای ارزیابی رنگها، آنها را از نظر توزیع سطوح رنگ، درخشش آن و كیفیت هر رنگ و ابعاد و سطوح آنها مورد دقت قرار داد.

امروزه برای همة افراد غیر ممكن است كه جهان را بدون رنگ تصور نمایند، چرا كه پدیده‌ای است كه در همه‌ جا حضور دارد و نقش بازی می‌‌كند. تمام ارتباطات به كمك رنگها حاصل می‌شود. در روی تابلوهای راهنمایی، در پیستهای فرودگاهها، در تقاطع جاده‌ها، در كارخانه‌ها، در خیابانها و پیادر‌وها نیز چنین است. ماشین آلات و اتومبیل‌ها به رنگهای مختلف رنگ‌آمیزی می‌شوند تابهتر به چشم بخورند. دیوارهای سنگی و آجری، كف‌پوش های رنگارنگ، در و پنجره‌های چوبی به فلزی، رنگ داروها و بسته بندی آنها كه با تركیب شیمیائی آنها مطابقت دارد همواره با توجه به ارزش‌های رنگها انتخاب می‌شوند. در منزل، در خیابانها و پارك‌ها، گلهای رنگارنگ فضاها را رنگین می‌‌كنند.

سالن‌های نمایش و دكور تئاتر با توجه به جلوه‌های رنگی، رنگین می‌؛ردند. در سینما فضاها و صحنه‌ها با دقت‌ فراوان به رنگها آرایش داده می‌شوند و بازیگران لباسهای رنگارنگ می‌پوشند و نورافكن‌های رنگین با رنگ خود، نمود صحنه‌ها را تغییر می‌دهند.

موزه‌ها مملو از گنجینه‌های هنری رنگین هستند كه در آنها رنگ، نقش اساسی را ایفاء می‌كند. علیرغم وسعت كاربرد رنگ و حضور و تاثیر آن در زندگی انسان، معمولاً اكثر افراد نسبت به آن توجه كافی ندارند شاید به خاطر وجود آن در همة حالات و همة‌ حالات و همة‌لحظات زندگی است كه اهمیت خود را از دست می‌دهد و ما را نسبت به خود بی تفاوت و بی انفعال می‌سازد.

در هر حال انسان پیدیدة رنگ را مانند آفتاب قبول دارد و می‌داند كه قسمت مهمی از زندگی روزانة انسان با آن مواجه است. لیكن علیرغم بی تفاوتی ما در برابر رنگها، از درك و احساس زیبائی آن عاجز نیستیم. رنگها پدیدة قابل تحسینی هستند، خصوصاً زمانی كه به طلوع و یا غروب آفتاب نظر بیندازیم و در مقابل تابلو رنگارنگی بایستیم.

رنگها برای زندگی انسان ضروری است، لیكن ضرورت آن به اندازه‌ای نیست كه نتوانیم با كمبود آن از زندگی محروم باشیم، چنانكه افراد «كوررنگ» به خوبی می‌توانند به زندگی خود ادامه دهند و نیازهای خود را بر آورده سازند.


سفید

سفید سمبل، پاکی، پاك‌دامنی، بی گناهی وصلح است. همچنین نشانه‌ای است برای مراكز بهداشتی، بیمارستان‌ها و زمستان، سفید رنگی است دوگانه: می‌تواند رنگ یك سرویس بسیار گران قیمت چینی باشد و یا رنگ ظرف كاغذی یك بار مصرف، قدرت سفید را به عنوان یك رنگ كمكی دست كم نگیرید.

سیاه

سیاه رنگ شب و عزاست و به جادو و شیطان منتسب می‌شود. ظاهر وزین رنگ سیاه آن را بین سیاستمداران و هنرپیشه‌ها محبوب كرده است. این رنگ همچنین با ثروت و زیبایی نیز مرتبط است. مثلاً اشیاء خانگی كاملاً سیاه، اشرافی‌تر به نظر می‌رسد.

رنگ‌های گرم

قرمز، زرد، نارنجی، صورتی، قهوه‌ای و شرابی را رنگ‌های گرم می‌گویند. در حقیقت طول موج نور قرمز بسیار به اشعه ماوراء بنفش نزدیك است، كه منشاء انتقال گرماست. رنگ‌های گرم، تاثیری چون جریان این مواد مذاب از دهانه‌ی آتش فشان دارد. مهاجم و توجه برانگیز، رنگ گرم خودنما است و احساسات را بر می‌انگیزد. وجود رنگ‌های گرم در محل كار آهنگ حركت را سریع‌تر می‌كند و در پوستر چشم‌ها را به سوی خود می‌كشاند. تركیب رنگهای گرم در كنار هم، جسور، غنی و زنده جلوه می‌كند.
رنگهای سرد

طیف سبز تابنفش، كه شامل آبی و سایه‌های خاكستری است، رنگهای سرد شناخته می‌شود. این رنگ‌ها همان تاثیر سرمازایی را دارد كه نگاه كردن به این تصویر آلاسكا، در بیننده به وجود می‌اورد. اثر این رنگ‌ها نقطه مقابل اثر رنگ‌های گرم است. فعالیت‌ متابولیسم بدن را كند می‌كند و در بیمارستان‌ها برای آرامش بیماران روانی به كار می‌رود. رنگ‌های سرد، مثل نقاشی‌های آبی پیكاسو، بیزاری و بی‌هودگی و دل‌گیری را بیان‌ می كند. در عین حال بازتاب رنگ‌های سرد همیشه هم منفی نیست، مجموعه‌ای از رنگ‌های سبز و ابی گاه احساس پاكیزه و جذاب فرو رفتن در یك آبگیر خنك كوهستانی را تداعی می‌كند.
رنگ‌های زنده

ردیف نخست نمودار رنگ‌های پایه، حدی از هر رنگ است كه آن را حد زنده بودن آن رنگ گرفته‌ایم. این حد از رنگ كلاسیك است. توجه كنید كه سردی یاگرمی، در زنده نمایی رنگ بی‌تاثیر است. اگر گروهی از رنگ‌های زنده را، چه سرد و چه گرم، در كنار هم به كار برید، مثل این است که عده ای آدم جدی در محفلی همه با هم و درباره‌ی مطلب واحدی جر و بحث می‌كنند . كاربرد این چنین رنگ‌هایی در اسباب بازی و یا لباس بچه‌ها، سلامت و شادابی و انرژی آن‌ها را نمایش می‌دهد. اما استفاده از این رنگ‌ها در موارد دیگر خسته كننده است و گویی به روح آدمی می چسبد.
رنگ‌های مرده یا كدر و یا گلی

می‌توانید مثل ردیف 2 جدول رنگ‌های پایه با افزودن میزان معینی از خاكستری، هر رنگ، اعم از سرد و گرم را، به رنگی با ته مایه‌ی مرده و یا گلی بدل كنید. طبیعتاً ما به رنگ‌های زنده گرایش بیش‌تری داریم. رنگ‌های مرده، كدر و گلی مبهم و ناراحت‌و رمزگونه است و هیجان و اهمیت هر چیز را كاهش می‌دهد. در این عكس شما می‌خواهید كه مه اطراف را پس بزنید و جزییات بیش‌تری ازكوه را ببینید. رنگ‌های مرده‌ی مقابل كوه حتی از عظمت و ارتفاع آن كاسته است. این گونه رنگ‌های بی‌روح برای القاء تفكر و رؤیا نیز كاربرد دارد و اگر بتوانید آن راكنار یك رنگ زنده به كار گیرید، تاثیر مطمئن‌تری می‌گذارد.

رنگ‌های روشن:

رنگ‌های ملایم مثل ابرهای تابستانی،‌لطیف و رؤیایی است، اما طبیعت گرم و یا سرد رنگ‌ تاثیری در این بازتاب ندارد. رنگ‌مهاجم سرخ، اگر تا حد ردیف سوم جدول رنگ‌های پایه ملایم شود. پیام‌دل نشینی خواهد داشت. در طراحی داخلی، رنگ‌های روشن از تاثیر دل‌گیر فضا می‌كاهد و در لباس خانم‌ها،‌شخصیت ملایم‌تری از صاحب‌آن عرضه می‌کند این رنگ‌ها پیام كوبنده‌ی دل خواه گرافیست ها در طرح‌های تبلیغاتی را همراه ندارد. اما تضاد مطلق آن را با رنگ‌های تند نمایش می‌دهد. یك قطعه آبی آرام در میان قطعات تند معصومیت ویژه‌ای را منتقل می‌كند، كه در معرفی برخی از كالاها بسیار مفید است.
رنگ‌های تیره

نقطه‌ی مقابل رنگ‌های روشن، رنگ‌های تیره است. مقل ردیف چهارم جدول رنگ‌های پایه، با مقدار معینی از مشكی، طیفی از رنگ‌های تیره ساخته می‌شود كه چون این دیگ بخار آهنی سنگین و به هم فشرده است. قرمز تیره، ارغوانی تیره، سبز تیره، و یا آبی تیره، احساسی از بزرگی و قدرت و فرادستی رامنتقل می‌كند كه مناسب پوشاك، مردانه و لباس‌های رسمی است و به اثاثیه‌ی اطراف ما نیز نوعی ارزش و قدمت و ویژگی‌ می بخشد. چنین رنگ‌هایی د رگرافیك برای اعلام اسم كالا و یاتاكید و تكرار در مطلبی به كار می‌رود. تاثیر آن وقتی به نهایت می‌رسد كه در بین گروهی از رنگ‌های روشن‌تر به كار گرفته شود.
تركیب‌های تهاجمی

پس از آشنایی نخستین با رنگ‌های اصلی وتغییراتی كه می‌توان در آن ها پدید آورد اینك وارد بحث تركیب رنگها می‌شویم. شاید اصطلاح به تر برای تركیب‌‌های تهاجمی ، تركیب‌های وقیح باشد. چنین تركیب‌هایی گویی به ما از درون كاغذ چشمك می‌زند و یا ما را به چیزی بسیار خصوصی دعوت می‌كند. در این گونه تركیب‌ها قرمز همیشه حرف اول را می‌زند و یا ما را به چیزی بسیار خصوصی دعوت می‌كندو در اینگونه تركیب‌ها قرمز همیشه حرف اول را می‌زند و سپس نارنجی و زرد آن را تكمیل می‌كند. هیچ كاباره‌ای نیست مگر این كه تابلوی دعوت كننده‌آش با رنگ قرمز خاموش و روشن شودو جلوه‌ی‌ رنگ قرمز حتی رنگ‌هایی مثل بنفش و یا قهوه‌ای را در اطراف خود محو می‌كند. رنگ قرمز فرمان دهنده است و برجسته‌تر و نزدیك‌تر دیده می‌شود. تأثیری كه در چراغ قرمز چهاراه هاست خود به خود در راننده حالتی از ایست و توقف را دیكته می‌كند. اگر شما بتوانید در كنار قرمز رنگ‌های زنده‌ی دیگری، همانند تركیبی كه در رنگ‌های این بالون است، استفاده كنید، آن گاه هیچ چشمی از توجه به آن مصون نمی‌ماند.
تركیب‌های آرام

وقتی شما می‌خواهید توجه را به همه‌ی اطراف یك موضوع بكشانید، به تر است از تركیب‌های آرام استفاده كنید. این تركیب نقطه‌ی مقابل تركیب‌های تهاجمی است و به تر است نام آن را تركیب‌های راست‌گو و منصف بگذاریم. د راین گونه تركیب‌ها رنگ‌های قهوه‌ای و تهاجمی یا اصلاً به كار نمی‌رود و یا كاربرد اندكی دارد. رنگ‌های سرد، مثل آبی و سبز و فیروزه‌ای و ارغوانی و سایه‌هایی از صورتی و ابی كم رنگ، برای این منظور ایده آل است. اگر شما آسمان تصویر این صفحه را با اسمان تصویر صفحه‌ی قل مقایسه‌كنید، متوجه می‌شوید كه اسمان در این تصویر هیچ ارجحیتی بر زمین ندارد و تمامی مجموعه‌ یك كل را تشكیل می‌دهد كه بیانی آرام و عمیق داردو فضاهای پهناور و خطوط كند و با انحناهای ملایم بر آرامش رنگ‌ها می افزاید. چنین چشم‌اندازهایی چون نقاشی‌های «مونه، هرگز چشم و ذهن را خسته نمی‌كند و تكراری به نظر نمی‌رسد.
تركیب‌های خون گرم و مهیج

در یك تركیب بندی خون گرم نیز، رنگ‌های متضاد و به ویژه قرمز، همانند تركیب‌های خون گرم را می‌توان تركیب‌های دكوراتیو نیز نامید. در این‌گونه تركیب‌ها، مثل تصویر این صحنه‌ی تاتر سنتی‌ ژاپنی، شما گویا منتظر یك حركت و واكنش هستید و هیچ عملی در این فضا برای‌تان غیر عادی نیست. این تركیب مخصوص فضاهای بسته است و استفاده از رنگ‌های غیر معمول، كه در طبیعت معمولاً در كنار هم دیده نمی‌شود، مثل قرمز وسبز تیره و یا قرمز، و قهوه‌ای و قرمز و خاكستری و یا قرمز و بنفش، القاء یك فضای غیر عادی می‌كند كه به قصد بالا بردن آمادگی، برای درك یك لحظه‌ی ویژه آفریده شده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:17 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی در بخش ژنتیك و اصلاح نباتات(توتون)

گزارش کارآموزی در بخش ژنتیك و اصلاح نباتات(توتون)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 161 کیلو بایت

تعداد صفحات : 14

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی در بخش ژنتیك و اصلاح نباتات(توتون) در 14 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

تقدیر و تشكر. 1

مقدمه. 1

ایجاد ارقام نر عقیم. 3

پاكت‌زنی و سرزنی.. 4

بذرگیری.. 5

بررسی مقاومت ژنوتیپ‌های مختلف توتون تیپ شرقی به كرم غنچه‌خوار توتون. 6

بررسی اثر مقادیر مختلف كود ازت روی شاخص‌های رشد. خصوصیات زراعی و كیفی چند رقم توتون گرمخانه‌ای 10

بررسی تنوع ژنتیكی و طبقه‌بندی ارقام مختلف توتون تیپ شرقی.. 11

بازدیدهای انجام شده. 12


مقدمه

توتون از گیاهان بومی دنیای جدید می‌باشد. امروزه كشاورزان آمریكا حدود 3/1 محصول توتون دنیا را تولید می‌كند. در ایران توتون نیز از گیاهان قابل اهمیت به شمار می‌رود. استان‌های مهم كشت توتون عبارتند از: آذربایجان غربی، گیلان و مازندران.

توتون‌هایی كه در ایران كشت می‌شوند، عبارتند از: 1) باسما (توتون تیپ شرقی) در ارومیه، گرگان و مازندران، 2) ویرجینیا (توتون تیپ غربی) در مازندران، گیلان و گلستان، 3) بارلی (توتون تیپ غربی) در مازندران، گلستان و آذربایجان غربی.

توتون گیاهی است از خانواده سولاناسه و جنس نیكوتیانا این جنس 65 گونه دارد كه دو گونه تاباكوم و روستیكا در كشاورزان اهمیت دارد و هیچیك از این دو گونه به صورت وحشی دیده نشده است.

توتون گیاهی است اصلاً دائمی، ولی چون نمی‌تواند سرما و یخبندان را تحمل كند، به صورت یكساله مورد كشت قرار می‌گیرد. چون توتون گیاهی است اتوگام، و برای اصلاح آن از روش‌هایی مثل وارد كردن و سلكسیون و دورگ‌گیری استفاده می‌شود. دورگ‌گیری در اصلاح توتون خیلی كاربرد دارد. دورگ‌گیری بین گونه‌ای به منظورهای زیادی مثل انتقال صفت مقاومت به بیماری از ارقام وحشی به توتون معمولی نیكوتیانا تاباكوم به كار رفته است و در این روش بیشتر از روش تلاقی برگشتی استفاده می‌شود.

اهداف اصلاحی توتون عبارتند از: ازدیاد عملكرد، مقاومت به آفات و بیماری و كیفیت توتون.
ایجاد ارقام نر عقیم

مجری طرح فوق، جناب‌ آقای مهندس عباسی است و این طرح یك طرح چند ساله است. هدف از انجام این طرح، این است كه خود كشاورز نتواند بذر تهیه كند و با این روش همه ساله مجبور می‌شود بذر خالص را از شركت دخانیات (مراكز تحقیقاتی) تهیه نموده و با این استراتژی برگ‌های توتون یكدست حاصل از یك رقم خالص به دخانیات تحویل داده می‌شود.

برای این منظور، همه ساله عمل تلاقی به روش مالشی را انجام می‌دهند. روش اصلاحی در این طرح تلاقی برگشتی می‌باشد. برای تلاقی به روش بالینی نیاز به یك عدد قیچی، لاك قرمز رنگ، پنس، كارت، سم، پاكت و نخ می‌باشد.

در تاریخ 10/5/84 به همراه افراد بخش، وارد مزرعه شدیم و اقدام به این عمل نمودیم.

روش كار به این صورت است كه ابتدا بوته‌های مادری را انتخاب نموده و گل‌های كاملاً باز و كاملاً بسته را حذف كرده و باقی گل‌ها را با محلول سم (برای مقابله با شته و هلیوتیس) سم‌پاشی نموده، سپس توسط پنس به آرامی گلبرگ را شكاف داده به طوری كه به مادگی صدمه وارد نشود. سپس چند پرچم از پایه پدری كه قبلاٌ تهیه كرده‌ایم را آماده كرده و دانه‌های گرده را روی مادگی مالیده و سپس مادگی را به دورن گلبرگ‌ها برمی‌گردانیم. بعد از اینكه تمام این كارها را برای همه گل‌ها انجام دادیم، سپس با كمك لاك گل‌هایی را كه لقاح یافته‌اند، را علامت‌گذاری كرده جهت شناسایی گل‌های غیرتلاقی كه بعد از عمل تلاقی بوجود می‌آیند، سپس نام پایه پدری و مادری تاریخ تلاقی و نام تلاقی دهنده را روی كارت نوشته و به گل‌آذین آویزان كرده، سپس پاكت را روی گل‌آذین كشیده و با نخ پایین آن را می‌بندیم.

سپس در تاریخ 18/5/84 به همراه مهندس عباسی و پرسنل بخش به مزرعه رفتیم تا تلاقی‌های انجام شده را كنترل كنیم. مراحل كار به این صورت بود كه نخ را باز كرده و پاكت را خارج نموده و با كمك قیچی گل‌های جدیدی را كه تشكیل شده‌اند و یا آنهایی را كه عمل تلاقی برای آنها موفقیت‌آمیز نبوده است را حذف كرده و مجدداً پاكت را می‌بندیم. بعد از رسیدن كامل و خشك شدن كپسول‌ها گل‌آذین را جدا كرده و بذرهای موجود در آنها را جدا كرده تا برای سال بعد مورد كشف قرار گیرند.

K 326 F X ULT 128 Mn 944 X ULT 128

K 326 F X Nc 100 Mn 944 X nC 100

K 326 F X RGH 4 Mn 944 X RGH 4


پاكت‌زنی و سرزنی

از دیگر فعالیت‌هایی كه در این بخش انجام دادیم، عبارتند از: پاكت‌زنی و سرزنی.

هر دو فعالیت گفته شده زیر نظر مهندس عباسی می‌باشد و از فعالیت‌های مهم بخش ژنتیك به شمار می‌رود.

عمل پاكت‌زنی كه تقریباً همه روزه صبح‌ها انجام می‌گرفت، به شرح زیر می‌باشد:

ابتدا بوته‌هایی كه دارای گل‌آذین‌های مناسب بودند را شناسایی كرده و گل‌های كاملاً باز را توسط قیچی حذف می‌كردند و بعد از آن با محلول سم‌پاشی كرده، احتمال خطر حمله آفات كم شود. سپس پاكت را روی آن كشیده و با نخ آن را محكم می‌كردند. هدف از انجام پاكت‌زنی، تهیه بذر خالص می‌باشد. بذرهای حاصل از این پاكت‌زنی‌ها به كشور آلمان فرستاده می‌شود تا در آنجا پوشش مخصوصی (پلیت) به آن بدهند و مجدداً بازگردانده شود (جهت استفاده در سیستم تهیه نشاء به روش خزانه شناور).

در تاریخ 13/5/84 به همراه كلیه افراد بخش و مجری طرح، جناب آقای مهندس عباسی برای عملیات سرزنی به مزرعه رفتیم. هدف از انجام این طرح، بهبود بخشیدن كیفیت برگ و حذف جوانه‌های جانبی می‌باشد.

مراحل كار به این صورت است كه توسط قیچی ابتدا تمام گل‌آذین را قطع كردیم و سپس بعد از آن توسط ظروف 5/1 لیتری كه حاوی محلول الكل چرب و آب (سی‌در هزار) بوده، محلول تهیه شده را روی محل قطع شده ریختیم.

آلودگی طبیعی و ارزیابی مقاومت

آلودگی طبیعی به این شكل بود كه مجری طرح 36 رقم از توتون را مورد كشت قرار داده و هیچ‌نوع سم‌پاشی علیه آفات صورت نگرفته است و پروانه هلیوتیس به طور طبیعی ارقام را آلوده كرده و سپس مجری بعد از دیدن خسارت روی برگ‌ها، از رتبه‌های (حساس) برای درجه‌بندی مقاومت ارقام استفاده می‌كند.

رهاسازی در آزمایشگاه

این آزمایش بدین صورت بود كه از هر رقم به میزان 10 گرم برگ (لچه برگ) برداشت كرده و یك لارو سالم نیز از روی همان كرت برداشته و برگ‌ها و لارو تهیه شده را به محیط آزمایشگاه انتقال دادیم و مقدار 5 گرم برگ تمیز شده به همراه لارو تهیه شده را درون ظروف مخصوص قرار دادیم و روی ظروف را با تورهای مخصوص پوشاندیم تا لاروها از محیط تهیه شده خارج نشود و 5 گرم برگ دیگر نیز در ظروف دیگر قرار داده تا از آن به عنوان شاهد استفاده شود و روی ظروف شاهد را نیز با تور پوشانده تا شرایط یكسانی داشته باشند.

هدف:

دورگ‌گیری بهترین روش ایجاد واریته‌های جدید می‌باشد و انتخاب والدین مهترین مرحله محسوب می‌شود. تنوع ژنتیكی اساس و پایه كار اصلاح نبات می‌باشد و بدون آن اصلاح ژنتیكی امكان‌پذیر نمی‌باشد. بنابراین برای رسیدن به اهداف بلندمدت ژنتیكی لازم است كه گونه‌ها از نظر ژنتیكی (خصوصیات كمی و كیفی) مورد مطالعه قرار گیرند.

اجرای این طرح به این روش بود كه ابتدا 36 رقم گوناگون توتون تیپ شرقی در قالب طرح لاتیس با 2 تكرار مورد كشت قرار گرفت.

در این طرح صفات مورد مطالعه عبارتند از: تعداد برگ، طول برگ، ارتفاع بوته، وزن برگ، عملكرد برگ سبز، عملكرد برگ خشك و ... .

روش كار به این صورت بود كه در روزهای مشخص شده برای اندازه‌گیری به همراه مهندس حسین‌زاده وارد مزرعه می‌شدیم و مهندس تعداد 10 بوته را از میان هر كرت مشخص می‌كرد و توسط خط‌كش و یك تخته بلند مدرج اقدام به اندازه‌گیری مربوطه می‌نمود و من نیز اعداد و ارقام را یادداشت می‌كردم.

در روزهای برداشت نیز، بعد از برداشت گونی‌هایی كه مربوط به هر كرت بود را توسط ترازو وزن می‌كردیم و برگ‌های هر گونی به صورت جداگانه توسط كارگران سوزن‌زنی می‌شد و در گرمخانه قرار می‌گرفت و بعد از عمل‌آوری نیز مجدداً برگ‌های هر تیمار را دوباره وزن می‌كنند (البته من به علت پایان یافتن دوره كارآموزی در قسمت آخر شركت نداشتم).

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:17 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت تعاونی مرز نشینان باجگیران

گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت تعاونی مرز نشینان باجگیران

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 70 کیلو بایت

تعداد صفحات : 45

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی حسابداری در شرکت تعاونی مرز نشینان باجگیران در 45 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب :

عنوان صفحه

مقدمه 1

فصل 1 )

تاریخچه مرزنشینان خراسان 2

تاریخچه شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران 3

محل فعالیت کارآموزی 3

مساحت محل کارآموزی 3

تعداد پرسنل 3

موضوع شرکت 3

نوع فعالیت 4

انواع خدمات 4

مالکیت در اقتصاد شرکت 5

ترکیب مدیران 5

اهداف شرکت 6

کلیات تشکیل شرکت های تعاونی 6

تغییرات سرمایه در شرکت های تعاونی و نحوه ثبت حسابداری آنها 6

تقسیم سود در شرکت تعاونی 8

چارت سازمانی شرکت 11

فصل 2 )

گزارش فعالیت های انجام شده در مدت کارآموزی 12

گزارش فعالیت ها به صورت روزانه 14

گزارش فعالیت ها به صورت هفتگی 15

گزارش فعالیت ها به صورت ماهانه 18

سیستم حسابداری شرکت 20

نرم افزار حسابداری شرکت 26

ارزیابی بخش های مرتبط با فعالیت کارآموزی 34

فصل 3 )

نتیجه گیری 37

پیشنهادات 38

ضمائم و پیوست ها

مقدمه :

تعاون پایه و اساس زندگی اجتماعی است . در اصطلاح لغوی تعاون به معنای کمک و همکاری ، تشریک مساعی در رفع نیازمندیهای همگانی می باشد که در بالاترین حد خود به عنوان یک سازمان اجتماعی بالاترین حد تفکر نوع دوستانه را پدیدار می نماید و تجلی کار آن نهضت تعاون جدید است که با تلاش های پیگر و انسان دوستانه افرادی همچون رات اون ، دکتر ویلیام کینگ از انگلستان و سن سون و چارلز فوریه از فرانسه و هزاران تلاشگر دیگر در واکنش به نابسامانی های ناشی از نظام صنعتی صورت گرفت ، و بالاخره در انگلستان تشکیل شرکت تعاونی پیشگامان عدالتخواه را چندین نقطه عطفی که نهضت تعاون را به عنوان نوعی مکتب اجتماعی ، اقتصادی با اصول و آرمان های مشخص ثبت نمود .مرزنشینان خراسان :

خراسان با مساحت 313000 کیلومتر وسعت ، برزگترین استان کشور می باشد که از طرف شمال شرق کشور 750 کیلومتر مرز مشترک ،کشورهای افغانستان و ترکمنستان را دارا است .

در قدیم الایام به لحاظ فرار داشتن مسیر جاده ابریشم خراسان ازاهمیت ویزه ای در زمینه تجارت و صادرات مرزی برخوردار بود .

مرزنشینان این مناطق بخاطر برخورد با کاروانها و بازرگانان ، با ملیت و معاشرت و فرهنگ های متفاوت و متمایز ملل آشنایی یافته اند ، لذا از شخصیت ویژه و با ثباتی و حتی متمایز برخوردارند و علی رقم محرومیت و استضعاف و کمبود امکانات رفاهی صرفاً به لحاظ عرق میهن دوستس و عزت و رمزداری از این مناطق گاهاً با آب و هوای نامناسب و متغیر سکنی گزیده و روزگار را سپری می کنند .

مرزنشینان با زندگی در این مناطق وسوسه عده ای سود جو و دنیا پرست که با تشکیل باندهای درون مرزی و برون مرزی با عوامل غیر بوهی به امر قاچاق اشتغال دارند مبارزه و به لحاظ تداوم و تحکیم مقابله به مثل با آنان مبادلات مرزی مشروع را کار خود دانسته و با اختصاص سهمیه ارزی برای مرزنشینان بسترسازی مناسبی برای کسب و کار قاونونی و شرعی از اشتغال زایی مثبت و سازنده فراهم نموده است .

همانطور که از سالیان دور در سایر استان ها طرح مبادلات مرزی به اجرا در آمده بود ، با پی گیری های استانداری محترم استان خراسان درسال 1377 سهمیه ارزی مرزنشینان خراسان برقرار گردید و حسننظر مدیریت محترم اداره کل تعاون و وصاطت بی شائبه کارشناسان محترم اداره تعاون خراسان و ادارات تعاون شهرستان ها در همان سال 18 شرکت تعاونی مرزنشینان درسرتاسر نقاط مرزی استان تأسیس گردیده و قسمت نظارت هیأت محترم اجرایی مرکب از استانداری و ادارات کل تعاون و اداره کل بازرگانی و ناظر محترم گمرکات سهمیه ارزی سال 77 جذب گردید .تاریخچه شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران :

شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران ، در تاریخ 18 مهرماه 1377 تحت شماره 449 در اداره ثبت شرکتها به ثبت رسید و در تاریخچه 18 بهمن 1377 در شهرستان قوچان تأسیس شد .

تأسیس شرکت با زحمات و مشکلات عدیده ای همراه بود ولی عده ای از مرزنشینان تحصیل کرده و متعهد و آینده نگر به عنوان هیأت مرسس پیشقدم شده وبا مراجعات حضوری مکرر در روستاهای مرزی تا حدودی در امر تأمین یک سوم سرمایه مورد نظر به عنوان سهام نقدی موفق بودند .

شرکت با تعداد 716 خانوار که شامل 4138 نفر می باشد به عضویت خود داشته که سقف ارزی آن 774764 دلار میباشد که در سال های بعدی این روند رو به رشد جهت عضو گیری در روستاهای بخش باجگیران ادامه داشته تا جایی که جمعاً 26 روستا و حوزه فرعی را به عضویت دارد .

محل فعالیت کار آموزی :

شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران . استان خراسان رضوی – شهرستان قوچان ، ساختمان شماره ( 2 ) – میدان فلسطین ، خیابان صحرایی ، پلاک ، بخش اداری ، قسمت حسابداری .

مساحت محل کار آموزی :

شرکت دارای 2 ساختمان مجزا می باشد که به شرح ذیل می باشد :

ساختمان شماره (1) ک 250 متر مربع که 120 متر مربع مربع انبار و 130 متر مربع خوابگاه می باشد .

ساختمان شماره (2) : 250 متر مربع که 80 متر مربع فروشگاه و 120 متر مربع ساختمان اداری میباشد .

تعدا پرسنل : 1- مدیر عامل 2- حسابدار 3- امور دفتری 4- فروشنده 5- انباردار

موضوع شرکت :

شرکت دارای اساسنامه می باشد که موضوع شرکت در آن قید شده و به شرح زیر می باشد :

1-مبادلات مرزی (صادرات و واردات )

2- مدت شرکت : از تاریخ 15/10/1377 به مدت نامحدود

3- مرکز اصلی شرکت : قوچان – باجگیران

4-سرمایه شرکت : مبلغ 48600000ریال ، شامل 486 سهم یکصد هزار ریالی

نوع فعالیت :

فعالیت شرکت از نوع توزیعی است که در اساسنامه به اختصار شرکت نامیده شده است . و حداقل 51% سرمایه آن به وسیله اعضاء تدمین می شود .

هدف از تأسیس و فعالیت شرکت همانند سایر شرکتهای تعاونی ، تأمین نیازمندیهای اعضا در چهار چوب مصالح عمومی و کاهش هزینه ها و قیمت ها است .

در این راستا فعالیت های شرکت به صادرات و واردان کالاها گسترش یافته است . لازم به ذکر است که تعاونی های مرز نشینان رأساً سهمیه ارزی جهت مبادلات در اختیار ندارند و بر اساس قوانین و مقررات ذیرربط و طی مراحل قانونی با جمع آوری دفترچه مبادلات مرزی مرزنشینان حوزه ، عمل ، نیابتاً مبادلات مرزی انجام می دهند که در این زمینه درصد سهمیه ارزی و سقف صادراتی کالاهای مجاز را صادر و در قبال آن در چهار چوب فهرست کالا وارد می نماید.

صادرات و واردات در بخش تعاونی به 2 صورت انجام می شود :

1)صاورات و واردات توسط شرکت تعاونی مرزنشینان

2)صادرات و واردات به صورت پیله وری

از انواع صادرات می توانبه ، گوگرد ، پلی اتیلن ، مواد پلاستیکی سیمان سفید به افغانستان ، ازبکستان و قرقیزستان اشاره نمود .

از انواع واردات می توان به کالاهایی همچون ، برنج از پاکستان ، چای از هندستان .... اشاره نمود .

انواع خدمات :

شرکت با حد ممکن خدمات زیر را انجام می دهد و یا جزء اهداف برای انجام برای آن است:

1-انجام مبادلات مرزی مرزنشینان حوزه عملیات به نمایندگی از طرف آنان و صادرات و واردات کالاهای مجاز بارعایت ضوابط قانونی و مقررات صادرات و واردات کشور .

2- تبدیل ، طبقه بندی ، بسته بندی ، مارک گذاری کالاهای داخلی موضوع مبادلات مرزی و حمل آنها به خارج از کشور به منظور فروش و وارد کردن کالاهای مجاز با رعایت قوانین .

3- تأمین نیازمندیهای مصرفی اعضا و خانواده های آنها .

4- ایجاد فروشگاه به تعداد مورد لزوم به منظور خرده فروشی به اعضا

5- انجام خدمات توزیع کالا به اعضا

6- انجام سایر فعالیت های مرتبط با اهداف شرکت

مالکیت در اقتصاد شرکت :

در نظام تعاونی اصل مالکیت ، در جوامع تعاونی کلیه وسایل تولید ( خدمات ) به شرکت یا جامعه تعاونی و در واقع به همه اعضا تعلق دارد و تصرفات فردی در مالکیت شرکت بر طبق شرایط و ضوابطی است که قبلاً در اساسنامه مطرحگردیده است و مورد تصویب اعضاء قرار گرفته است .

ترکیب مدیران شرکت به شرح ذیل است :

اعضاء هیئت مدیره توسط گرده های روستاها ( که در رأی گیری در روستاها انتخاب شده اند )در مجمع عمومی برای 3 سال مالی انتخاب می گردند ، که این اعضاء 7 نفر می باشند که عبارتند از :

1- رئیس 2- نائب رئیس 3- منشی 4- دو نفر هیئت مدیره 5- 2 نفر علی البدل

مدیر عامل توسط هیئت مدیره انتخاب و برای تأیید صلاحیت به اداره تعاون معرفی می گردد .بازرسان که 4 نفر میباشند نیز توسط سر گروه های روستاها در مجمع عمومی برای یکسال مالی انتخاب می شوند که 3 نفر بازرس و ا1 نفر علی البدل می باشند .گزارش خلاصه ای از فعالیت ها انجام شده در مدت کار آموزی :

درتاریخ 21 اسفند ماه 86 به عنوان کار آموز به شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران – قوچان مراجعه نمودم . پس از آشنایی با حسابدار و مسئول امور دفتری و شناخت محیط کار و تشکیلات پرسنلی و سازمانی جهت گذراندن دوره کارآموزی فعالیت و همکاری خود را با حسابدار آغاز نمودم .

در ایام کار آموزی طبق برنامه تقدیمی به دانشگاه و استاد راهنمای محترم فعالیت خود را به شرح ذیل شروع کردم :

تاریخ ورود من به شرکت همزمان با پایان سال مالی بود ، در این ایام ( پایان اسفند ماه ) هیئت مدیره و مدیر عامل اقدام به انبار گردانی نمود ه و اینجانب در تکمیل فرم انبار گردانی به اینصورت که قیمت خرید اجناس را از روی فاکتور خرید در مقابل لیست تهیه شده اجناس ثبت می نمودم و ارزش اجناس موجود در انبار را محاسبه و در اختیار حسابدار قرار می دادم .

همچنین تهیه و تنظیم فرم استهلاک سالانه و محاسبه مربوط به آن را انجام می دادم .

در امر بستن حسابهای دائم و موقت در دفاتر رسمی نیز به حسابدار کمک می کردم .

در فرودین ماه که شروع سال مالی شرکت می اشد . جهت افتتاح حسابهای دائم دردفاتر رسمی شرکت به حسابدار کمک می کردم و با نحوه دفاتر رسمی و آئین نامه های مربوط به ان به صورت عملی شناخت پیدا کردم .

بخشی از کارهای انبار گردانی مربوط به اسفند ماه جهت بررسی و اقدامات مقتضی به فروردین ماه موکول شده بود و تکمیل فرم های انبار گردانی که به عهده من بود به پایان رساندم .

همچنین به امور دفتری جهت صدور کارت مبادلات و تکمیل و صدور دفترچه عضویت اعضاء جدید و نوشتن مبلغ سود سال 85 در دفترچه اعضاء سابق کمک نمودم .

کمک به حسابدار جهت شمارش کوپن کالاهای برنج و چای که در فروشگاه به فروش می رسد و روزانه توسط فروشنده به همراه فاکتور فروش به حسابداری تحویل داده می شود و همچنین تطبیق تعداد این کوپن ها با فاکتور فروش روزانه .

حسابدار شرکت موظف است در پایان هر ماه تراز آزمایشی ماهانه تنظیم و به هیئت مدیره تحویل دهد اینجانب وظیفه تطبیق اقلام مندرج در تراز آزمایشی با مانده اقلام در دفتر کل را بر عهده داشتم .

نوشتن دفتر سهام که یکی از دفاتر مورد استفاده در شرکت ، جهت اطلاع از واریزی های مبلغ سهام به حساب بانکی شرکت از طرف هر سهامدار می باشد را تکمیل و سود متعلقه به هر نفر از سهامداران را در صفحه مربوط به شخض را ثبت می کردم .

فاکتورهای فروش که روزانه توسط فروشنده در فروشگاه تنظیم شده و به حسابدار جهت شمارش و تطبیق آن با واریزی اسناد دریافتنی تحویل داده می شود ، در این امور نیز به حسابدار کمک می کردم .

از تاریخ 15 اردیبهشت ماه هیئت مدیره مصوب نمود که فاکتورهای فروش با قید شماره عضویت و نام خریدار صادر گردد و روزانه مبلغ فروش در فروشگاه به حساب شرکت واریز و فیش آن به همراه فاکتورهای آن به حسابداری تحویل داده شود ، اینجانب همه روزه مقدار فروش کالا را با مبلغ واریز شده به حساب بانکی شرکت را تطبیق و بررسی می نمودم .

تهیه لیست سر رسید چکها جهت مراجعه حسابدار به بانک مربوطه ، تهیه صورت مغایر بانکی ، تهیه لیست اعضاء مجمع عمومی و تنظیم دعوت نامه و نوشتن آدرس و اسامی بر روی دعوت نامه به مجمع عمومی به صورت فوق العاده ، تهیه لیست بدهکاران و یاد داشت سر رسید بدهی و مبلغ بدهی در مقابل اسامی هر یک از آنان ( بدهکاران خرید جو ) و تنظیم دفتر صادرات و واردات از روی کوتاژ ( اظهار نامه های ) صادراتی و وارداتی گمرک را بر عهده داشتم .

حسابداری شرکت جهت انجام امور حسابداری از نرم افزاری بنام شایگان استفاده می کند ، حسابدار نکات لازم در خصوص استفاده و کار با این نرم افزار را به من آموزش داد و من به صورت عملی با این برنامه حسابداری کار کردم که توضیحات لازم در خصوص این نرم افزار در پایان فصل شرح داده شده است .

31/1/شنبه – 5/2/پنج شنبه :

شرکت از دفتری بنام دفتر سهام جهت ثبت واریزی و سود اعضا استفاده می کند . ابتدا هر عضو بایستی به ازای هر نفر اعضاء خانواده خود مبلغ 200000 ریال واریز نماید با توجه به اینکه مردم این بخش وضعیت مالی مناسبی ندارند شرکت تعاونی با آنها مدارا کرده و اجازه داده است به صورت اقساطی سهام خود را واریز و فیش آن را به حسابداری شرکت تحویل دهند . در هر نوبت واریزی شماره فیش و مبلغ آن در صفحه مربوط به هر سرپرست خانوار که با شماره عضویت مشخصی ثبت گردیده است در آن صفحه مربوطه درج می گردد که قسمتی از ثبت این دفتر سهام به عهده بنده گذاشته شده است ، ضمناً هر ساله سود متعلقه هر نفر را در این دفتر سهام ثبت می نمایند .

تطبیق اقلام مندرج در تراز آزمایشی فروردین ماه با اقلام مندرج در دفتر کل

7/2/شنبه – 12/2/پنج شنبه :

فاکتورهای فروش که روزانه توسط فروشنده در فروشگاه تنظیم شده و به حسابدار تحویل داده می شو د،کمک جهت شمارش و تطبیق آن با واریزی اسناد دریافتنی همچنین کمک به حسابدار جهت شمارش کوپن برنج و چای تحویلی از فروشگاه به حسابدار و تطبیق تعداد کوپن ها با فاکتور فروش روزانه و دسته بندی هر کوپن در گروه مربوط به کالای برنج و چای .14/2/شنبه – 19/2/پنج شنبه :

از تاریخ 15/2/87 هیئت مدیره مصوب نمود فاکتورهای فروش با قید عضویت و نام خریدار صادر گردد و روزانه فروش در فروشگاه به حساب شرکت واریز و فیش آن به همراه فاکتورها به حسابداری تحویل داده شود.

اینجانب همه روزه مقدار فروش کالا و مبلغ واریز شده را تطبیق می نمودم .

تهیه لیست سر رسید چکها جهت مارجعه حسابدار به بانک مربوطه و کسب اطمینان از واریز مبالغ چک سر رسید به حساب بانکی شرکت .

21/2/شنبه -26/2/پنج شنبه :

تطبیق مقدار فروش کالای فروشگاه و مبلغ واریز شده به حساب شرکت .

کمک به امور دفتری جهت تکمیل و صدور دفترچه عضویت .

تهیه صورت مغایرت بانکی .

28/5/شنبه -2/3/پنج شنبه :

تطبیق مقدار فروش کالای فروشگاه و مبلغ واریز شده به حساب شرکت

تهیه لیست اعضاء مجمع عمومی و تنظیم دعوت نامه و نوشتن آدرس و اسامی بر روی دعوت نامه جهت دعوت به مجمع عمومی به صورت فوق العاده .

تطبیق اقلام مندرج در تراز آزمایشی ماهانه اردیبهشت ماه با مانده اقلام مندرج در دفتر کل

4/3/شنبه – 9/3/پنج شنبه :

بخش باجگیران به دلیل اینکه منطق دامداری می باشد و اعضاء شرکت تعاونی اکثراً دارا هستند به این منظور از مدیران شرکت درخواست شده به خاطر کمک به آنها هر ساله مقداری جو برای کمک به اعضاء خریداری و به صورت مدت دارد و اختیار انان قرار داده شود . شرکت نیز به همین دلیل هر سال از پشتیبانی امور دام خراسان رضوی مقادیری جو خریداری و در قبال عقد قرار داد و چک و گرفتن ضامن در اختیار اعضا قرار می دهد .

تعدادی از اعضا نسبت به پرداخت سر رسید خود کوتاهی نموده و بدهکار شرکت می باشند . تهیه لست بدهکاران و تاریخ سر رسید بدهی و مبلغ بدهی به عهده اینجانب بوده است .

همچنین تطبیق مقدار فروش کالاهی فروشگاه و مبلغ واریز شده به حساب شرکت .

11/3/شنبه -16/3/پنج شنبه :

علاوه بر تطبیق مقدار فروش کالاهی فروشگاه با مبلغ واریز شده به حساب شرکت ، در امر نوشتن دفاتر رسمی به حسابدار کمک می کردم .

در این ایام حسابدار نکات لازم در خصوص نرم افزار حسابداری مورد استفاده در شرکت را به اینجانب آموزش داد و به صورت عملی با این برنامه حسابداری کار نمودم .

18/3/شنبه – 23/3/پنج شنبه :

کمک به حسابدار جهت تهیه صورت مغایرت بانکی ، ثبت فاکتور های ورود و خروج کالا از انبار و سند در نرم افزار

تنظیم دفتر صادرات و واردات از روی کوتاژ و اظهار نامه های صادراتی و وارداتی گمرک – تطبیق مقدار فروش و مبلغ واریزی به شرکت .

3- گزارش فعالیت های انجام شده در دوره کار آموزی به صورت ماهانه :

21 تا 27/1 اسفند ماه :

تکمیل فرم انبار گردانی و نوشتن قیمت خرید اجناس در لیست اجناس و تکمیل فرم هزینه استهلاک .

15 تا 31 فروردین ماه :

کمک به حسابدار جهت افتتاح حساب های دائم در دفتر روزنامه و کل ، شمارش کوپن فروش چای و برنج فروشگاه جهت تطبیق با فاکتور فروش و انجام امرو مربوطه به انبار داری که از اسفند ماه به فروردین ماه موکول شده بود .

کمک به امور دفتری در صدور کارت مبادلات و ثدور دفترچه اعضاء جدید .

1 تا 31 اردیبهشت ماه :

نوشتن دفتر سهام و وارد کردن سود سهام سال 85 حساب اعضاء در صفحات مربوط به هر سرپرست خانوار و مشخصات سهامداران جدید .

جمع فاکتور فروش جهت تطبیق با فیش واریزی و اسناد دریافتی شرکت ، تنظیم لیست سر رسید چکها جهت مراجعه حسابدار به بانک مربوطه و کسب اطمینان از واریز مبلغ چک به حساب شرکت ، تهیه صورت مغایرت بانکی و تهیه تراز آزمایشی ماهانه ، شمارش کوپن برنج و چای تحویلی از فروشگاه به حسابداری و تطبیق تعاد موپن با فاکتور فروش روزانه و دسته بندی هر کوپن درگروه کالایی برنج و چای ، تطبیق تعداد فروش و مبلغ واریزی به حساب شرکت .

تطبیق اقلام مندرج در تراز آزمایشی ماهانه با اقلام مندرجه در تراز نامه .

1 تا 31 خرداد ماه :

تطبیق مقدار فروش کالای فروشگاه و مبلغ واریز شده به حساب بانک ، تهیه لیست اعضاء مجمع عمومی و تنظیم دعوت نامه و نوشتن آدرس و اسامی بر روی دعوت نامه جهت دعوت به مجمع عمومی به صورت فوق العاده ، تهیه لیست بدهکاران و تاریخ سر رسید و مبلغ بدهی آنها .

کمکبه حسابدار جهت نوشتن دفاتر رسمی ، آموزش نرم افزار حسابداری شرکت و کار عملی با آن ، ثبت فاکتور ورود و خروج کالا از انبار و سند ، تهیه صورت مغایرت بانکی ، تنظیم دفتر صادرات و واردات از روی کوتاژ و اظهار نامه صادراتی و وارداتی گمرک .ارزیابی بخش های مرتبط با فعالیت کار آموزی :

1- چگونگی و انواع کالاهای خریداری شده :

شرکت جهت خرید کالاهای وارداتی از قبیل : برنج و شکر ، هئیت مدیره با نماینده کشور مبدأ قرار داد تنظیم می نماید.

زمان و مکان تحویل کالا در قرار داد مشخص و یک دوم وجه کالا به عنوان پیش پرداخت ( پیش قسط ) وبقیه هنگام تحویل کالا به طرف قرار داد پرداخت خواهد شد . چکی برابر بیش از پرداخت از طرف قرار داد به عنوان ضمانت تحویل کالا از فروشنده دریافت می گردد.

پس از تحویل کالا به گمرک ، کارهای گمرکی توسط مدیر عامل انجام می شود و کالا آماده ترخیص خواهد شد .

50% کالا بین اعضاء شرکت تعاونی تقسیم و ما بقی در بازار آزاد به نرخ روز به فروش می رسد و هزینه های شرکت از این محل تأمین می گردد .

برای تجهیز فروشگاه ، مدیران شرکت از بنگاه های تجاری و کارخانجات اقلام دیگری از کالاها را تهیه و در اختیار فروشندگان فروشگاه قرار می دهند تا با قیمت مناسب در اختیار اعضاء و مشتریان دیگر قرار گیرد .

این قرار داد نیز به صورت توافقی بین مدیر عامل و نماینده فروش کالا می باشد و با سفارش اقلام و ارسال چک به عنوان ضمانت از طرفین قرار داد ، کالا تحویل می گردد .

2- هزینه های جاری شرکت :

در جلسات مجمع عمومی جهت تصویب هزینه های سال آینده که طبق روال گذشته بعلاوه چند درصد تورم در نظر گرفته شده به تصویب اعضاء خواهد رسید .

مدیران شرکت بایستی هزینه ها را برابر با مصوبه مجمع خرج کنند .

از جمله هزینه های جاری مربوطه می توان به ک هزینه ملزومات ، هزینه آب و برق ، گاز و تلفن ، هزینه های ثبتی ، هزینه سوخت و تعمیر ماشین ، هزینه پذیرایی و ... اشاره نمود .3- نحوه وصول چکها و دریافتها :

فروشگاه شرکت برخی از اقلام را به صورت نقد و اقساط یا فروش مدت دار در اختیار مشتریان قرار داده و چک دریافت می کند . چکهای وصولی توسط فروشندگان در پایان هر روز در اختیار حسابداری گذاشته می شود و حسابدار چکهای دریافتی را در سرفصل اسناد دریافتنی ( وجوه بین راهی ) بدهکار و فروش بستانکار ثبت می نماید و در حساب بانکی گذاشته و رسید موقت دریافت می کند و پس از وصول وجه چکها بابت حساب فوق به حساب بانک بدهکار و حساب اسناد دریافتنی (وجوه بین راهی)بستانکار در دفاتر ثبت میگردد .

در برخی مواقع شرکت جهت خرید مدت دار ( نسیه ) اقدام می نماید به همین منظور بایستی چک بانکی در اختیار طرف معامله قراردهد .

چکهای شرکت با 2 امضاء از 3 امضاء به همراه مهر شرکت قابل پرداخت می باشد .

4- نحوه پرداخت حقوق پرسنل :

حسابدار شرکت موظف است در پایان هر ماه لیستی را بر مبنای پایه حقوق کارکنان شرکت تنظیم نماید .

اضافه کاری ، حق مسکن ، حق اولاد ، حق خوار و بار که از طرف اداره کار سالانه مشخص می شود با پایه حقوقی جمع و 7% بیمه و 10% مالیات متعلقه از آن کسر می گردد و مابقی مبلغ به وسیله چک بانکی به حساب کارکنان در صندوق تعاون واریز می شود .

5- نحوه پرداخت مالیات شرکت :

شرکت تعاونی مرزنشینان باجگیران به عنوان مؤدی مالیاتی موظف است 4 ماه پس از پایان سال مالی اظهار نامه تهیه شده خود را به اداره امور مالیاتی شهرستان قوچان تسلیم نماید .

سال مالی شرکت از ابتدای فروردین ماه آغاز و تا بیست و نه اسفند ماه پایان می یابد بنابراین تاریخ تسلیم اظهار نامه مالیاتی تیر ماه هر سال می باشد .

پس از بررسی اظهار نامه و فرم های پیوست آن برگ تشخیص مالیات به شرکت ابلاغ می گردد، چنانچه مالیات تشخیص شده مورد موافقت شرکت قرار گیرد پس از 30 روز برگ قطعی مالیات ابلاغ می شود و شرکت موظف است ظرف مدت 10 روز مالیات را به صورت نقدی پرداخت یا به صورت اقساطی تعهد نماید .

لکن اگر برگ تشخیص مالیات ایلاغی به شرکت برسد و شرکت با مبلغ مالیات تشخیصی موافقت ننماید ظرف مدت روز مهلت اعتراض جهت رسیدگی مجدد دارد .

پرونده مالیاتی به هیئت بند (3) ماده (97) ارجاع داده می شود و مؤدی به دعوت این هیئت جهت ارائه دفاعیات خود مبنی بر اعتراض و ارائه دلایل به آنجا مراجعه نموده و چنانچه دفاعیات و دلایل مورد قبول هیئت بند (3) قرار گیرد رسیدگی مجدد صورت می گیرد و مالیات دو مرتبه محاسبه و برگ تشخیص ابلاغ می گردد . ولی چنانچه دفاعیات و دلایل مورد قبول واقع نشود رأی هیئت هر چه بود همان مبلغ مالیات باید پرداخت شود ( یا به صورت علی الرأس یا همان مبلغ تشخیص داده شده از طرف اداره امور مالیاتی ) همانطور که گفته شد پس از برگ تشخیص مالیات ، برگ قطعی مالیات صادر و ابلاغ می شود ، و ظرف مدت 10 روز باید پرداخت گردد .

6- نحوه حسابرسی شرکت :

هر ساله از طرف اتحادیه مرزنشینان و اداره تعاون کارشناسان امور مالی به شرکت مراجعه و دفاتر و اسناد را مورد رسیدگی و بررسی قرار می دهند . در صورت مشاهدهد اشتباه و نواقص تذکرات لازم داده خواهد شد تا رفع نقص گردد و اصلاحات لازم انجام گیرد .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:17 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی حسابداری اداره پست

گزارش کارآموزی حسابداری اداره پست

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 24 کیلو بایت

تعداد صفحات : 30

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی حسابداری اداره پست در 30 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه :

كارآموزی مقوله‌ای است كه در جهت پختگی و تجربه آموزی شخص مفید است . كارآموزی همچنین كه از خود لغت برمی‌آید، به معنای آموختن كار و حرفه می‌باشد. بسیاری از كسانی كه واحد كارآموزی را انتخاب می‌كنند به آن به عنوان یك واحد خیلی ساده می‌نگرند درحالی كه افرادی هم هستند كه قبول شدن در این واحد درسی را نه به خاطر نمره بلكه به خاطر آموختن و تجربه كردن اهمیت بیشتری قائل هستند و به همین خاطر و برای بالا بردن استعدادها و توانایی‌ها در مكانهای مختلف حضور می‌یابند و با اشتیاق و علاقه مضاعف بكار مشغول می‌شوند .

با توجه به موارد فوق می‌توان گفت كه واحد كارآموزی به عنوان یكی از اساسی‌ترین دروس هر رشته محسوب می‌شود و افراد می‌توانند در این مدت ( هر چند كوتاه ) استعدادها و انگیزه‌ها و نقاط ضعف و قوت خود را بهتر شناخته و بتوانند برای شغل آیندة خود برنامه‌ریزی كنند و علاقه بر این شغل چون كه كارآموز با محیط اجتماعی روبروست می‌تواند خود را شخص اجتماعی با رفتار و منشهای انسانی تطبیق دهد و خود را به سوی یادگرفتن آداب و معاشرت كاری سوق دهد .

با توجه به اینكه رشته تحصیلی ما رشته حسابداری می‌باشد، دقت عمل و صبر و حوصله در كارها یكی از مهمترین چیزهایی است كه در طول كار با حرفه خود با آنها روبرو هستیم باید به آنها توجه نمائیم .

امید است همه دانشجویان به مرحله‌ای از خودشناسی برسند كه استعدادها و توانائیها و انگیزه‌های خود را در رشته تحصیلیشان بیابند .

انشاء ا...

آشنایی كلی با مكان كارآموزی :

تاریخچه اداره پست :

بهتر است قبل از شروع هر بحث و مبحثی بدانیم كه پست یعنی چه و برای چه بوجود آمد وهدف اصلی این اداره و سازمان چیست ؟ پس در اول یك تعریفی از پست می‌كنیم.


تعریف پست ؟

پست به عنوان یك شبكه ارتباطی عمومی و گسترده نسبت به قبول انواع مراسلات پستی از فرستندگان و تسلیم آنها به گیرندگان در چارچوب قوانین و دستورات در اسرع وقت اقدام می‌نماید .


رسالت پست :

رسالت پست این است كه با مناسب‌ترین قیمتها انواع خدمات پستی را با سرعت، دقت و ایمنی هر چه بیشتر انجام دهد .


پست به عنوان یك عامل توسعه اقتصادی :

پست باید بتواند بدون هیچ محدودیتی خدماتش را مورد استفاده تمام مجامع و تمام گروهها قرار دهد بطوریكه مردم بتوانند بنا به درخواستها و احتیاجاتشان در جنبش عمومی ارتباط و مبادله كه یكی از برجسته‌ترین مسائل زمان می‌باشد در توسعة اقتصادی و غیره شركت نمایند . پست مانند حلقه زنجیری لازم در رشد عمومی توسعه اقتصادی نقش مهمی ایفا می‌كند .


تاریخچه پست :

در زمانهای بسیار دور كه انسانها زندگی اجتماعی را قبول كردند و به تشكیل یك زندگی گروهی و دسته‌جمعی موفق شدند، احتیاج به برقراری ارتباط بین قبایل دور از هم نیز آشكار شد كه مرحله اول پیام نگاه كردن بود كه بعد از آن در مرحلة دوم صوت بود و در مرحله سوم اشاره كه بعد از آن در مرحله چهارم خط بود و قبل از ایجاد نوعی خط كه بتواند پیام كتبی باشد افرادی بودند كه پیام شفاهی را از محلی به محل دیگر می‌رساندند .

مبانی و ریشه‌های پست در اعماق و تاریكی شبهای سازمان نهفته است و در قدیمی‌ترین كشورها مانند ایران، مصر و یونان و ازبكستان یك نوع سیستم انتقال افكار با پیام‌آورهای كتبی و شفاهی را مشاهده می‌كنیم كه اساس و سازمان آن را تلاشگرانی تشكیل می‌دهند كه با استفاده از چاپارخانه اطلاعات را انتقال می‌دادند . سرپرست چاپارخانه‌ها یا ایستگاههایش مؤظف بود كه پیوسته چند اسب و یك یا دو پیك آماده در اختیار داشته باشد و پیكها می‌باید با گرفتن پیغام و یا نامه سوار اسب شده و با سرعت هر چه تمامتر به ایستگاه بعدی بتازد و در آنجا نامه را با پیك آماده كه ادامه راه بود بسپارد، بدین ترتیب بایستی نامه‌ها را ایستگاه به ایستگاه انتقال داده و رسید بگیرند .

و اما اصل مطلب در زمان ساسانیان یعنی پس از هخامنشیان كه حدود 1800 سال پیش بود به چاپارخانه كلمه‌داد و بعد از ساسانیان به زبان عرب و بعد از آن در زمان عباسیان كه 1360 سال پیش بود پست تمبر نامه پیدا كرده و تشكیلات چاپاری به دیوان صاحب‌البریر تغییر نام پیدا می‌كند .

در 1000 سال پیش به خاطر تغییر سلسله در ایران دیوان صاحب‌البریر دچار تغییر و تحول می‌گردد كه دورة ركود پیش می‌آید و از اهمیت آن كاسته می‌شود و بعد از آن در سال 950 سال پیش دوران سلجوقیان شروع می‌شود بخاطر اینكه وزیر پادشاه سلجوقی یعنی خواجه نظام‌الملك به اهمیت تقسیم پست در آن زمان ( دیوان صاحب‌البریر ) پی می‌برد دوباره تحول نظامی برای پست بوجود می‌آید و بعد از آن می‌رسیم به دوران سلطة مغولان در ایران بود كه بعلت نداشتن اطلاعات در این مورد باعث ركود دستگاه اطالاعات ( پست ) گردید و در همان زمان بود كه اصطلاح یام یا مچی بوجود آمد كه به مفهوم ایستگاه یا اسب چاپاری معروف بود كه نامه‌ها، بسته‌ها ، و سفارشات مردم را از مكانی به مكان دیگر منتقل می‌كردند و اداره پست در حال حاضر هم با امكانات پیشرفته و سریع در خدمت عموم مردم می‌باشد .
تاریخچه سازمان پست شهرستان میانه :

تاریخچة این سازمان مثل سایر سازمانها كه در شهر فعالیت و خدمت می‌كنند اكثراً به دورة شاهنشاهی پهلوی یعنی قبل از انقلاب برمی‌گردد . در زمان شاهنشاهی پهلوی بعلت محرومیت این شهرستان از امكانات و تجهیزات شهری چندان توجهی به این شهر نشده بود ولی بعدها بنا به دلایلی من‌جمله مهاجرت اطرافیان به این شهر و عبور و مرور دائمی تاجران و بازرگانان از این شهر به استانهای بزرگ مثل تهران و تبریز و سایر مراكز پیشرفت چشمگیری در این شهر بوجود آمد و هم از لحاظ جغرافیایی مساحت شهر گسترش پیدا كرد و جمعیت نیز رفته رفته زیادتر شد و مردم احتیاج بیشتری به یك اداره بنام اداره پست در خود احساس كردند و برای این كار اقداماتی كردند و بالاخره در سال 1310 اداره پست در این شهرستان تأسیس شد و شهر میانه به شهرستان ارتقا یافت و با شهرستان شدن این شهر طبق توافق شهرداری و انجمنهای شهری،زمینی واقع در خیابان امام ـ خیابان جهاد سازندگی خریداری كردند و با همكاری تمام ارگانهای دولتی ساختمان اداره پست را بنا كردند و در حال حاضر این سازمان با چارت سازمانی كه در صفحه قبل می‌باشد انجام وظیفه می‌كند .


نوع محصولات تولیدی یا خدماتی :

این سازمان سازمان تولیدی نیست یعنی هیچ محصولی در اینجا تولید و یا ساخته نمی‌شود بلكه خدماتی را انجام می‌دهد و خدمات پست در هر شهری یك نقطة عطفی بشمار می‌رود .

از طریق پست یك فرد می‌تواند بدون جابجا شدن به فرد دیگری كه دور از او می‌باشد نامه‌های شخصی ، خانوادگی ، اداری ، بازرگانی ـ انواع مطبوعات ( جمله ، نشریه ، روزنامه ، كتاب و ... ) تمبرها و سایر اوراق بهادار ، عكس ، مناظر چاپ شده ، كارتهای پستی اوراق صحافی شده ، اوراق اخطاریه ، صورت قیمت اشیاء ، رسانه‌ها، و وكالت‌نامه‌ها تألیفات ، قبالجات ، پرونده‌ها، اسناد مختلف تجاری ، مطبوعات برجسته نابینایان ، مرسولات زندانیان ، مرسولات مربوط به اسرای جنگی ، نمونه‌های تجاری ، مواد زیست شناسی ، مواد رادیو اكتیو ،‌انواع چكهای پستی ، بلیتهای مسافرتی ، انواع اوراق مالی در زمینه مالیاتها ، عوارض و حقوقها ، انواع سفارشات خدماتی ، خدمات خودرویی و سایر خدمات ارسال و یا از او دریافت دارد .اداره پست عملیات و خدمات مهمی را انجام می‌دهد من جمله :

الف ) قبول ، ب ) آماده‌سازی ، ج ) رهسپاری یا ارسال ، د ) توزیع در مرحله قبول و آماده‌سازی در واحدهای پستی مبداء و مرحله رهسپاری یا ارسال بین مبداء‌و مقصد و مرحله توزیع در مقصد می‌باشد .

مبداء : محل مراجعه فرستنده و تقدیم مرسولات پستی می‌باشد .

مقصد : محل توزیع و تسهیم مرسولات پستی به اشخاص ذی‌نفع می‌باشد تمام واحدهای پستی به صورت مبداء و بین راه و یا واسطه و مقصد عمل می‌كنند .

قبول : یعنی دریافت تمام مرسولات پستی در واحدهای مختلف پست از فرستنده مشتری و یا ارباب رجوع برحسب قوانین و مقررات .

در حالت كلی اداره پست خدمات زیادی را در سطح كشور ارائه می‌نماید از جمله خدمات و فعالیتهای این سازمان می‌توان به موارد زیر اشاره نمود .

1- ـ تمبر جاری ( فروش تمبر ) ، 2- پیشتاز دو قبضه ، 3- نقش تمبر ، 4- پست تصویری داخلی ( از طریق فاكس ) 5- امانات داخله ، 6- پست پیشتاز داخله ، 7- امانات خارجه 8- بیمه كردن پیشتازنامه‌هایی كه دارای چك یا وجه نقد و یا اوراق بهادار می‌باشد . 9- پست پیشتاز خارجه ، 10- پست تصویری خارجه ، 11- فروش مدارك نظام وظیفه قرارداد با حوزه نظام وظیفه ، 12- پست تلفنی ( 193 ) ، 13- خدمات خودرو و اعم از خلافی شهری یا بین شهری ، تعویض گواهی‌نامه شهری و بین شهری ، 14- گواهی‌نامه جدید و صدور ، تأییدیه دفترچه برگ سبز ماشین ، 15- استعلام كامل خودرو ، 16- تأیید اصالت گواهی‌نامه ، 17- حق ثبت‌نام ( در مورد دانشگاه ) ، 18- اوراق تشخیص هــویـت ( در مورد سوء پیشینه است ) ، 19- فروش دفترچه آزمون دانشگاه ، 20- تصفیه نفت ، 21- تأدیة تحصیلی ، 22- بسته‌بندی و لفاف ، 23- صندوق شخصی ، 24- اجــاره محــل ( در مورد خانه سازمان ) ، 25- پرداخت حقوق ( حقوق مستمری بگیران و بازنشستگان را در درب منزل تحویل می‌دهد ) .حسابهای جاری حقوق **
پرداخت جاری **

بابت پرداخت حقوق كاركنان

توضیح اینكه در ثبت هزینه ها در صورتیكه اعتبار تخصیص یافته به مصرف برسد اعتبار فوق از حساب مذكور خارج و بستانكار حساب اعتبارات مصرف شده منظور می‌شود در صورتیكه بین هزینه‌های واقعی و تعهدات احتمالی تفاوتی باشد مبلغ مابه‌التفاوت حسب مورد به بدهكار یا بستانكار حساب اعتبارات تخصییص یافته اعمال می‌گردد .

فعالیتهای مالی اداره روزانه در دفتر روزنامه در ستونهای بدهكار و بستانكار حسابهای مربوط ثبت می‌گردند كه به صورت حسابهای جداگانه (T ) مشخص می نماییم پس از آن فعالیتهای فوق به حسابهای مربوط به دفتر كل انتقال داده می‌شود به خاطر این كه صحت عملیات انتقال دفتر روزنامه به حسابهای دفتر كل مشخص گردد و كل اطلاعات و گردش عملیات و مانده عملیات برای هر یك از حسابهای مستقل تنظیم می‌گردد .

در پایان هر سال مالی قبل از بستن حسابهای تنظیم صورتهای مالی با استفاده از اصلاحات و تعدیلات لازم در حسابهای صورتهای مالی را تنظیم می نمایند .

صورتهای مالی حساب یعنی ترازنامه صورت‌حساب دریافت و پرداخت موجودی صورت‌حساب عملكرد سالانه بودجه صورت عملكرد بودجه سنواتی و صورت مقایسه
درآمدهای پیش‌بینی شده و درآمدهای واقعی فعالیتهای مالی را به صورت یكسال منعكس می نماید كه پس از تنظیم صورتهای مالی تعدیلات و اصلاحات دردفتر روزنامه حساب مستقل ثبت می شود .

تراز آزمایش و صورتحساب سود و زیان اداره به صورت تنظیم صورت دریافتها (درآمدها ) و پرداختها (هزینه‌ها) و تعیین مانده وجوه و انتقال مانده نقدی تنخواه گردان دریافتی و انتقال حسابهای دائمی به سال بعد انجام می‌گیرد یعنی در حقیقت معادل مانده پیش پرداخت و علی الحساب سال جاری بایستی از حساب درخواست وجه جاری به حساب درخواست وجه سنواتی انتقال داده شود از طرف دیگر از محل اعتبار تخصیص یافته معادل همان كسر و به بستانكار اضافه می نمایند .
آزمون آموخته ها و نتایج :

من در ابتدا نهایت تشكر و قدردانی را از ریاست و معاون و حسابدار محترم و تمامی كاركنان سازمان پست شهرستان میانه را دارم چون كه با همكاری ایشان از امكانات سازمان استفاده كردم .

در اوایل كار آموزی با تاریخچه مكان و موقعیت محل كار آموزی آشنایی پیدا كردم و موقعیت این سازمان در بین اقشار مردمی و جامعه كنونی را نیز یافتم و در وهلة دوم به كمك حسابدار با تجربه با مسائل حسابداری این سازمان آشنایی كامل یافتم و ایشان توضیحاتی را در رابطه با حسابداری برایم ارائه دادند .

حسابدار امور مالی این سازمان 12 سال سابقه درخشان دارد، پرداخت حقوق كاركنان، تنخواه گردان اداره ، درخواست اعتبار ماهانه جزء از وظایف ایشان می باشد .

حسابدار امور عمومی و اداری این سازمان دارای مدرك فوق دیپلم حسابداری است و 5 سال سابقه خدمت در این سازمان دارد كه وظیفه ایشان نیز جمع آوری درآمد از متصدیان باجه‌ها و سایر خدمات می باشد و ایشان پس از جمع آوری درآمد و اطلاعات حاصله را در فرم درآمد روزانه ثبت می‌كند و بعد از تمام شدن ثبتهای مربوط رئیس امور مالی و رئیس اداره امضا می‌كنند و پس از امضاء و تأیید ایشان فرمها را در فایل مخصوص بایگانی می‌كرد و اما ناگفته نماند كه قبل از بایگانی كردن این فرمها ، اطلاعات این فرمها را به فرمهای دیگری به نام صورت خلاصه درآمدهای روز منتقل می‌كرد كه از هر كدام فرمها در پیوست ضمیمه شده است .

بعد از آشنایی كامل با اصول حسابداری و استفاده به جای این فن و علم در این سازمان به نقش مهم این علم در این سازمان پی بردم و بعد از آشنایی كامل با تمامی واحدها و باجه های سازمان در واحد ارسال و دریافت نامه مشغول شدم .

استفاده از كامپیوتر به خصوص در محیطهای FOXPro تمامی كارهای حسابداری را راحتتر نموده است به عنوان مثال سیستم مورد استفاده در واحد كامپیوتری در محیط FOXPro طراحی و نوشته شده است كه این سیستم تك منظوره می باشد . یعنی اینكه این سیستم در واحدهای تولیدی كه یك نوع كالایا خدمات انجام می‌دهند مانند سازمان پست و یا تولید كفش .

جالب است كه بدانیم تمام قسمتهای كامپیوتری این سازمان متصل به كامپیوتر مادر در ریاست می باشد منظور استان می باشد و كامپیوترها از طریق مودم و خطوط تلفن و یا حمل كیس(بدنه) از طرف سازمان كل استان كنترل می شود . در حافظه كامپیوتر یك بار كد 20 رقمی به عنوان اعتبار مالی ذخیره می باشد و رقم این اعتبار محدود نمی باشد این بار كد كه در روی برگ رسید مشتری ثبت می‌شود از حافظه كامپیوتر كه همان اعتبار مالی است كسر می‌شود و در هر یكسال یكبار برای تعویض نرخهای جدید و اعتبار دار نمودن حافظه كامپیوتری برای استان ارسال می شود .

هر رقمی كه از كامپیوتر شعبات پستی شهرستانهای تابع كسر می‌شود در واحد كمپیتوری مركزی كه دراستان واقع می‌باشد نمایش داده می‌شود یعنی تمام فعالیتهای پستی كه روزانه انجام داده است نشان می دهد .

در آخر وقت اداری متصدی بخشها درآمد و هزینه خود را با گزارش تحویل حسابدار می دهند و مسئول حسابداری بنا به درخواست سازمان مركزی درآمد ماهانه هر سازمان به حساب سازمان مركزی واریز و فیش واریزی آن را در دفاتر بایگانی می‌كند .

آزمون دورة كارآموزی همانطور در صفحات قبل به صورت كامل شرح داده شده است از این دوره به این نتیجه می‌رسیم با توجه به محل كارآموزی اینجانب به خاطر اینكه اكثریت كار ما نیمه مكانیزه بودند و فرد فقط به عنوان كاربرد كنترل عملكرد سیستم مكانیزه می‌باشد با پیشرفت علم بشری تمام كارها با ماشین انجام می‌پذیرد و زندگی آدمی تبدیل به زندگی ماشینی شده است . طبق برآوردهای سازمان یا هیأت نرم‌افزاری شركت ABM در سال ( 2004 ) میلادی هر فرد كه از علم كامپیوتر آگاهی نداشته باشد به همین خاطر كامپیوتر به عنوان عصر ماشین در نقش یك انسان بدون اشتباه و حسابگر دقیق فعالیت می‌كند .

خوشبختانه دورة كارآموزی مثبت و مثمر ثمر بود و به كمك متصدی دریافت نامه‌های پیشتاز تمامی فرمهای كامپیوتری یا فرمهای دست‌نویسی ( درصورت عدم وجود منبع برق) فعالیت كردم و اطلاعات كافی در رابطه با خود كامپیوتر و سیستم كامپیوتری آموختم .

در این باجه تمام مرسولات جنسی و پاكتی را دریافت كرده و در ترازوی دیجیتال وزن می‌شد همین كه مرسولة پاكتی روی كف ترازو قرار می‌گرفت بلافاصله متصدی باجه وزن پاكت را روی صفحه نمایشگر وارد می‌كرد همانطور كه قبلا نیز اشاره شده است این سیستم پستی بوسیله سیستم مكانیزة استانی كنترل می‌شود و این سیستم یك طرح جامع استانی می‌باشد و همه شهرستانهای تابع این استان از این امكانات برخوردار می‌باشند.

سازمان پست محلی نیست كه ارباب رجوعهایش از اقشار مختص جامعه و یا شهر باشند بلكه این سازمان سازمانی است كه از تمام اقشار مردمی ارباب رجوع دارد و به همین خاطر یك سازمان مردمی به شمار می‌رود .

اینجانب با پایان رساندن دورة كارآموزی در آخر نهایت تشكر و قدردانی از تمامی مقامات محترم این سازمان را در این دورة كارآموزی یاریم كردند دارم .پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:16 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی توسعه و ارتقاء شبكه ارتباطی ساختمان های شماره 1 و 2 استانداری خراسان رضوی

گزارش کارآموزی توسعه و ارتقاء شبكه ارتباطی ساختمان های شماره 1 و 2 استانداری خراسان رضوی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 57 کیلو بایت

تعداد صفحات : 28

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی توسعه و ارتقاء شبكه ارتباطی ساختمان های شماره 1 و 2 استانداری خراسان رضوی در 28 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه :

با گسترش روز افزون استفاده از تكنولوژی اطلاعات برای انجام امور ، استفاده از رایانه و شبكه های رایانه ای به عنوان زیر ساخت این امر اهمیت بیشتری یافته است .شبكه های كامپیوتری به عنوان یكی از مهمترین زیرساختهای تحقق دولت الكترونیك در یك سازمان از اهمیت بسزایی برخوردار است كه با توجه به پیشرفت سریع تكنولوژی لزوم بازنگری مداوم شبكه در بازه های مشخص زمانی بیش از پیش احساس می شود .

شبكه رایانه ای استانداری خراسان رضوی بصورت تدریجی از سال 1378 نصب و توسعه یافته است . محور اصلی این شبكه ساختمان جدید برج استانداری خراسان بود كه اولین شبكه محلی بزرگ استانداری در این ساختمان بصورت توكار نصب و راه اندازی شد . تجهیزات Active مورد استفاده درآن زمان تجهیزات Accton بوده است .

در طرح توسعه بعدی تمامی ساختمان های استانداری تحت پوشش شبكه رایانه ای قرار گرفته و به یكدیگر متصل شده اند . در توسعه شبكه از تجهیزات Cisco استفاده شده است .

طرح حاضر با توجه نیاز به ارتقاء و توسعه شبكه استانداری و ساختمان های تابعه تهیه شده و مشتمل بر چهار بخش اهداف ، وضع موجود و چالشها ، وضع مطلوب و مزیتها و تجهیزات و هزینه ( فاز اول و دوم ) می باشد .نحوه طراحی و اجرا بر مبنای اصول كابل كشی ساخت یافتهطراحی :

شبكه های كامپوتری باید مدل سه لایه داشته باشند . شبمه هایی كه دارای سوئیچ های تماماً تك لایه اند ، غیر استاندارد هستند و پیاده سازی Routing و VLAN در آنها دشوار است .

كابل كشی ساخت یافته ، استانداردی برای اجرای درست یك تحقیق شبكه كامپیوتری است كه بر پایه ی آن چگونگی همبندی كابلها ، خم ها ، فواصل ، اجزای شبكه و ... مشخص می شود . اجرای یك تحقیق بر پایه ی اصول كابل كشی به شكل ساخت یافته ، تضمین كننده سلامت اتصالات و در نتیجه بستر فیزیكی مناسب است .بستر فیزیكی و Back bone

اصول علمی :

بستر فیزیكی یك شبكه كامپیوتری ، خواه مبتنی بر باسیم و یا بی سیم ، باید از قابلیت اطمینان و سرعت و پهنای باند مناسب برخوردار باشد . ( تمام كابلها و سوئیچ های در نظر گرفته شده همگی دارای سرعت 1000Mb/s می باشند )

بستر اصلی شبكه یا Backbone رسانه ای است كه تجهیزات فعال شبكه را به یكدیگر پیوند می دهد و امكان انتقال اطلاعات میان آنها را فراهم می آورد . پهنای باند این بستر دست كم 10 برابر پهنای باندی است كه برای نقاط دسترسی فرهم است . در این ساختار ، تمام سوئیچ ها ، روترها و سرورهای شبكه با پهنای باند بالاتری با این بستر ارتباط دارند . ( در طرح ارائه شده ارتباط بین سوئیچ ها كه جزئی از Backbone می باشد 10Gb/s در نظر گرفته شده است و از كابل فیبر نوری بدین منظور استفاده می شود )اهداف :

دستیابی به اهداف دولت الكترونیك

افزایش بهره وری از VPN

صرفه جویی در هزینه های جاری سازمان

استفاده بهینه از تجهیزات و امكانات

توسعه و ارتقاء شبكه ارتباطی ساختمان های شماره 1 و 2وضع موجود و چالشهاوضع موجود :

بستر فیزیكی شبكه LAN در ساختمان شماره 2 مبتنی بر فیبر نوری با سرعت 1Gb/s می باشد . در ساختمان شماره 1 كابل كشی موجود در داخل طبقات مبتنی بر CAT5 با سرعت حداكثر 100Mb/s و ارتباط بین طبقات مبتنی بر CAT6 می باشد كه با افزایش ارتباطات شبكه ( VPN وزارت كشور ، استانداریها ، فرمانداریها و بخشداریها ) ارتباط با ساختمان شماره 2 ، پیاده سازس نرم افزارهای كاربردی ( سیستم اتوماسیون اداری ، MIS معاونت پشتیبانی و توسعه منابع انسانی ) ، نرم افزار های انتخابات و ... پاسخگوی نیازهای آتی نخواهد بود . در این خصوص ارتقاء این بستر به سرعت 1Gb/s با بستر فیبر نوری ضروری است . میزان تقریبی فیبر نوری مورد نیاز 3000 متر است . همچنین جهت استقرار Backbone شبكه با سرعت 1Gb/s نیاز به خریداری Manageable با امكانات VLAN و ... می باشد . ارتباط بین ساختمان شماره 1 و 2 با تكنولوژی Wireless و یا ارتباط VPN ( خط دیتا / فیبر نوری ترجیحاً ) نیز نیازمند برقراری ارتباز دیتا ، خرید پهنای باند مناسب ( حداقل 100Mb/s با هزینه سالیانه 40 میلیون تومان ) ، خرید روتر ، مودم و ... میباشد .چالشها :

نیاز به ارتقاء سرورها

تجهیزات پشتیبان گیری

مخاطرات امنیتی و نیاز به بازنگری مستمر آن

مدیریت ، نظارت و سنجش دائمی شبكه

وضع مطلوب و مزیت هاارتقاء سرور ، خرید سرور مناسب و تجهیزات پشتیبان گیری :

سرور در واقع مركزر اطلاعات هر سازمانی است و ایشتگاه های كاری دیگر به آن مرتبط شده و از اطلاعات و سرویس های آن بهره می برند . جهت تهیه سروری مناسب ابتدا باید نوع كاربری ، تعداد كاربران مرتبط با آن و نوع نرم افزارهای كاربردی روی آن مشخص شوند و پس از آن اقدام به تهیه سرور با سخت افزاری متناسب با نیاز نمود . داشتن پشتیبان در قطعات از شرایط دیگر یك سرور خوب است . به عنوان مثال داشتن دو پردازنده یا دو پاور با قابلیت تأمین توان كافی و یا چند دیسك سخت جهت راه اندازی Raid نرم افزاری یا سخت افزاری از مزیت های یك سرور استاندارد می باشد . داشتن امكانات كافی تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات نظیر Tape Backup Driver و یا حتی یك دستگاه DVD Writer از مشخصه های دیگر یك سرور مناسب هستند .

بنابراین با ارتقاء Backbone شبكه به 1Gb/s و برقراری ارتباط دو ساختمان جایگزین نمودن PC های فعلی كه به تعداد 7 دستگاه در ساختمان شماره 2 و 3 دستگاه در ساختمان شماره 1 به عنوان سرور استفاده می شوند و اضافه كردن 2 دستگاه سرور جدید برای امور Wsus و آنتی ویروس و ... با مارك های معتبر مانند HP بسیار ضروری و اجتناب ناپذیر است .پیاده سازی امنیت در سازمان :

امنیت مختص یك یا چند دستگاه كامپیوتری نبوده بلكه كل سازمان را شامل می شود . وجود اصول و اساسنامه جهت ایمن سازی اطلاعات سازمان از درب وروی شروع شده و تا محل قرارگیری اطلاعات ادامه پیدا می كند . تعریفی كه برای امنیت می شود مرزها را شكسته و كلیه عوامل تهدید كننده اطلاعات را در سازمان شامل می شود . امكان از بین رفتن اطلاعات در اثر عوامل فیزیكی ( نظیر آتش سوزی ) ، تهدیدات نفوذگران شبكه ، ویروس ها و كرم های اینترنتی ، دزدی رسانه و ... همگی از عوامل تهدید كننده اطلاعات سازمانها هستند لذا داشتن برنامه و استراتژی جامع و كاملی كه كلیه موارد تهدید كننده و نحوه برخورد با هر یك را مشخص نماید از اولویت های هر سازمان می باشد . در زیر تنها به برخی از عوامل تهدید كننده اطلاعات شبكه های كامپیوتری اشاره شده است :الف ) ویروس ها ، كرمها و تروجان ها :

با توجه به گسترش شبكه های كامپیوتری و ارتباط آنها با اینترنت ، امكان ورود نرم افزارهای مخرب كوچك نظیر ویروس ها ، كرمها و تروجان ها به سرورها و ایستگاه های كاری وجود خواهد داشت لذا استفاده از ویروس یابها و ویروس كش های مناسب باید در دستور كار مدیر شبكه قرار گیرد . همچنین وجود Adware و Spyware ، باعث كندی دستگاه های كامپیوتری و سرورها شده و از كارایی شبكه می كاهد .ب ) ارتباط به اینترنت :

پیشرفت تكنولوژی و كاهش هزینه ارتباط به اینترنت ، سازمان ها را ترقیب به استفاده بیش ار پیش نموده است . شبكه های زیادی هستند كه بطور مستقیم و بدون در نظر گرفتن هر گونه امكان امنیتی ، به اینترنت مرتبط هستند و از آن استفاده می كنند . در اینگونه شبكه ها ، خطر نفوذ به سیستم و سوء استفاده از اطلاعات سازمان و همچنین ورود انواع ویروس ها و كرم ها وجود خواهد داشت . جداسازی سرور ها و سرویس ها ، استفاده از دیواره آتش مناسب ، IPS ، IDS از راه حل های ارتباط امن با اینترنت محسوب می شوند . ساده ترین ساختاری را كه در طراحی امنیت سازمان تان می توانید لحاظ كنید تقسیم بندی سرورها و شبكه كامپیوتری به سه ناحیه شبكه داخلی ، شبكه خارجی و ناحیه محافظت شده است . كلیه سرورها و ایستگاه های كاری كه تنها باید در شبكه داخل سازمان در دسترس باشند و نیاز به ارتباط خارجی ندارند را در ناحیه شبكه داخلی ، اینترنت و شبكه های مرتبط با آن را در ناحیه شبكه خارجی و سرورهایی از شبكه داخلی كه نیاز به ارتباط با اینترنت دارند ، در ناحیه محافظت شده یا DMZ قرار دهید . نمونه این سرورها FTP Server ، Mail Server هستند .ج ) استفاده از دیواره آتش :

دیواره آتش نرم افزار یا سخت افزاری است كه جهت كحافظت و دور از دستری قرار دادن شبكه داخلی از حملات و نفوذهای تحت شبكه مورد استفاده قرار نمی گیرد . با توجه به توضیحاتی كه در قسمت قبل داده شد به كمك دیواره آتش سه ناحیه داخلی ، خارجی و محافظت شده را می توان از یكدیگر متمایز نمود و پاكت های در حال تبادل بین نواحی مختلف را مورد سنجش قرار داد و حتی از عبور پاكت های اطلاعاتی غیر ضروری ممانعت نمود .

Content Filtering ، Proxy ، Virus Scaning ، VPN ، SPAM Filter ، Anti Spyware ، Traffic Shaping ، Anti Phishing ، IPS/IDS و Ahthentication از مشخصه های دیگری هستند كه باید در هنگام تهیه و انتخاب دیواره آتش ، آنها را مد نظر داشته باشید .د ) سیاست نامه امنیتی :

تهیه و اجرای اساسنامه امنیت اطلاعات مبتنی بر استانداردهای موجود متناسب با سازمان و نوع كار پایه و اساس پیاده ساری امنیت می باشد . بدون داشتن برنامه و هدف اجرای امنیت در سازمان ، قادر به ایجاد فضایی امن برای اطلاعات نخواهید بود . دامنه این اساسنامه با نظر مدیر سازمان متفائت خواهد بود . دامنه حفاظت شده یا Scope می تواند كلیه بخش های سازمان را در بر گیرد و یا حتی بخش هایی از آن را پوشش دهد . معمولاً برای شروع پیاده سازی امنیت اطلاعات سازمان از واحد و بخش كوچمی آغاز كرده و به مرور آن را به بخش های دیگر تعمیم می دهند .و ) نصب به موقع Service Packها و Patch ها :

وجود مشكلات متعدد سیستم عامل ها و نرم افزارهای مختلف ، سازندگان آنها را موظف به رفع مشكل آنها پس از شناسایی نوع مشكل می نماید لذا شركتهای تهیه كننده نرم افزار اقدام به پخش نرم افزارهای رفع خطا در قالب Patch ها و Service Packها می نمایند . نصب به موقع این بسته های كوچك نرم افزاری رفع خطا ، مشكلات موجود را مرتفع ساخته و از سوء استفاده از نقص های موجود جلوگیری خواهد كرد . به عنوان مثال تاكنون Service Pack 4 برای Win 2000 و Win2003 Server از جانب شركت مایكروسافت برای استفاده كاربران عرضه شده است كه قابل Download بر روی سایت آن شركت می باشند .

بنابراین یكپارچه نمودن شبكه استانداری خرید دو دستگاه فایروال جدید ، آنتی ویروس های قوی دارای مجوز ، تجهیزات نگهداری داده ها ، Recovery ، NAS و نرم افزارهای امنیتی ( در مقابل ویروس ها ، دسترسیهای غیر مجاز و ... در سطح بانكهای اطلاعاتی و نرم افزارها ) ضروری و اجتناب ناپذیر است .

نواقص این شبكه بود . بنابراین تصمیم بر این شد مه با بودجه تخصیص داده شده به این تحقیق حداقل این امكانات مدیریتی / امنیتی فراهم گردد .بزرگترین فعالیتی كه صورت گرفت طراحی و پیاده سازی Active Directory در شبكه استانداری خراسان بود كه با تلاش كارشناسان شركت AD نصب و تمامی ویندوزهای ایستگاه های كاری شبكه به منظور یك دست سازی از نو نصب و با محدودیتهای امنیتی جدید تركیب بندی شد .

علاوه بر این امنیت دسترسی به شبكه درونی استانداری از بیرون سازمان به كمك یك دستگاه Juniper FireWall تأمین گشت . با توجه به بودجه تخصیص داده شده به این تحقیق تأمین امنیت فقط در سطح دسترسی از بیرون سازمان به شبكه تأمین شد .

لازم است در مراحل بعدی كار سایر ملاحظات امنیتی نیز مورد توجه قرار گرفته و اجرا شود . مجموعه پیشنهادات لازم برای ادامه این كار به شرح ذیل می باشد :

طراحی و نصب Active Directory جهت متمركز ساختن شبكه

نصب Antivirus تحت شبكه و مدیریت آن جهت بروز كردن كلاینت ها

نصب سرویس Wsus در شبكه جهت گرفتن update های مایكرو سافت بطور آفیس

تنظیمات تجهیزات ارتباطی استانداری

نصب و راه اندازی كلاینت در شبكه

طریقه گرفتن Backup Active Directory

و ...فصل یك : تحلیل وضعیت موجود در شبكه استانداریدر شبكه استانداری خراسان برنامه های كاربردی زیر در حال اجرا می باشد :

شبكه فوق دارای domain نمی باشد و غیر متمركز مدیریت می شود .

سرور و كلاینت بصورت workgoup كار می نمایند .

سروری كه بتواند بصورت offline پچ های امنیتی را بگیرد وجود ندارد .

آنتی ویروس غیر قابل مدیریت و فقط update به روز share می شود .

نبودن سرویس Wins در شبكه1 – سرور اتوماسیون اداری گویا :

ملاحظات مربوط به سرور و نرم افزارهای نصب شده :

نرم افزار اتوماسیون گویا نصب شده بر روی server 2000 Sp4 كه دارای SQL 2004 Sp4 می باشد .

دارای Antivirus Symantec V.8.0 Server Based

نرم افزار گویا Webbasedو با Active فعال و نرم افزار MDAC می باشد .

متصل شدن سیستم دبیرخانه بصورت Ftp با user خاص جهت انتقال اطلاعات .

Remot management جهت مدیریت از راه دور .

داشتن Ip Valid برای Remot از طریق web

2- سرور روزنامه ها :

سرور فوق جهت ارائه روزنامه ها بطور آفلاین می باشد كه دارای مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری فوق می باشد .

3- سرور ذیحسابی :

سرور فوق جهت ارائه سروبی حسابداری می باشد كه دارای مشخصات نرم افزاریو سخت افزاری فوق می باشد .4- سرور پورتال :

سرور فوق جهت ارائه پورتال داخلی سازمان كه دارای مشخصات نرم افزاری و سخت افزاری فوق می باشد .5- سرور MISفصل دو : طراحی و نصب Active Directory و Antivirus & Wsus در شبكه استانداریتحلیل و طراحی ساختار Active Directory :ساختار OU ها :

بر اساس چارت سازمانی استانداری و سلسله مراتبی ساخته شود .

ساختار User Name & PassWord :

ساخت username دارای دو قسمت می باشد : 1- فامیل كاربر 2- دو حرف اول OU و پسورد به طور تركیبی و كمتر از 8 كاراكتر نباشد .

ساختار اسامی رایانه ای :

نام كامپیوترها برگرفته از اول كلمه كامپیوتر C و نام كاربر همان سیستم و كد مربوطه

ساختار نصب آنتی ویروس در شبكه :

به این ترتیب بعد از نصب سرور آنتی ویروس همه Client ها از طریق شبكه نصب و به روز شوند كه برای این منظور Symantec Antivirus در نظر گرفته شد .

ساختار به روز رسانی Client درشبكه :

به این ترتیب كه بعد از نصب سرویس Wsus و استقرار آن در شبكه تمام كلینت ها از طریق این سرور بدون اتصال به اینترنت بتوانند به روز شوند .مراحل نصب Active Directory : (سرور 1 )

نصب ویندوز سرور 2003

پارتیشن c:/ با ظرفیت 20G با فایل سیستم NTFS

IP Address : 192.168.100.15

DNS IP Address : 192.168.100.15

Name Server : Galaxy

تنظیم Time Synchronizing با خود DC

Dcpromo نصب AD

Full DNS Name : OstanKH.IR

Domain NetBIOS : OstanKH

نصب DNS همراه ADمراحل نصب Active Directory : (سرور 2 )

نصب ویندوز سرور 2003

پارتیشن c:/ با ظرفیت 20G با فایل سیستم NTFS

IP Address : 192.168.100.16

DNS IP Address : 192.168.100.16/192.168.100.15

Name Server : Star

تنظیم Time Synchronizing با Galaxy.OstanKH.IR

Dcpromo نصب AD Additional

Full DNS Name : OstanKH.IR

Domain NetBIOS : OstanKH

نصب DNS همراه AD

- امنیت فیزیكی :

واضح است كه جلوگیری از دسترسی فیزیكی افراد غیر مجاز به كامپیوتر ضروری است و نادیده گرفتن این امر واضح ، صحیح نیست . واقعیت این است كه بیشترین نفوذها به سیستمهای كامپیوتری از درون سازمانها ، ادارات یا شركتها اتفاق می افتد . قفل كردن در اتاقی كه كامپیوتر در آن قرار دارد ، استفاده از قفلهای ویژه برای case ، قرار ندادن كلید قفل در كنار كامپیوتر و ... از جمله مواردی است كه رعایت آنها اولین سطح امنیت را فراهم می كند .2- استفاده از قابلیت NTFS :

همه درایوهای سیستم خود را بصورت NTFS در آورید . سیستم فایل NTFS سریعتر از FAT32 بوده ، امكان مجوزگذاری برای فایلها و پوشه ها را فراهم می كند . همچنین می توانید با امكان EFS اطلاعات خود را به رمز درآورید . برای تبدیل FAT32 به NTFS می توانید از دستور convert.exe و یا نرم افزار Partition Magic استفاده نمایید . ( برای استفاده از دستور convert در command prompt بنویسید convert driveletter: / fs:ntfs3- غیر فعال كردن simple File Sharing :

بطور پیش فرض Windows XP كاربرانی را كه می خواهند از طریق شبكه به كامپیوتر متصل شوند ، مجبور می كند تا از طریق كاربر Guest وارد شوند . یعنی اگر بدون استفاده از این فایروال امن به اینترنت متصل شوید ، تقریباً هر كسی می تواند به فایلهای Share روی كامپیوتر شما دسترسی داشته باشد . برای غیر فعال كردن simple File Sharing مراحل زیر را دنبال كنید :

به start > My Computer > Tools > Folder Option مرجعه كنید .

دكمه View را انتخاب نمایید .

در بخش Advance Setting علامت Use simple File Sharing را بردارید و روی Apply كلیك كنید .4- برای هم كاربران password بگذارید .

یك نكته قابل توجه اینكه كاربر Administrator در بخش Control Panel > UserAccount نمایش داده نمی شود و اگر هنگام نصب برای آن password تعیین نكرده باشیم ، هر كسی به راحتی از راه دور یا نزدیك می تواند با مجوز Administrator به دستگاه ها دسترسی داشته باشد . جهت گذاشتن password می توان از طریق زیر عمل كرد :

Control Panel > Administractive ToolS > Computer Mnangment > System Tools > Local Users and Groups > Users5- استقاده با احتیاط از گروه Administrator :

بجز موارد ضروری برای كاربری كه می خواهد با كامپیوتر شما كار كند اكانتی كه در گروه Administrator باشد درست نكنید . برای كارهای معمول با دستگاه خود نیز یك اكانت عادی استفاده كنید .6- غیر فعال كردن اكانت Guest :

اكانت Guest همواره یك روزنه محبوب به كامپیوتر شما برای نفوذگران به شمار می آید . حتی الامكان آنرا غیرفعال كنید و یا در صورت نیاز به وجود آن ، یك password مشكل برای آن انتخاب كنید .7- استفاده از فایروال در صورت ارتباط با شبكه :

اگر از شبكه استفاده می كنید و خصوصاً اگر اتصال داوم به اینترنت دارید ، حتماً از یك فایروال شخصی استفاده كنید . به همراه Windows XP یك فایروال بنام ICF وجود دارد ، ولی بطور پیش فرض غیر فعال است . برای فعال سازی فایروال ICF مراحل زیر را طی كنید :

به Control Panel > Network Connections مراجعه كنید .

بر روی Local Area Connention كلیك راست كنید .

در بخش Advanced گزینه

Protect my computer and network by limiting or preventing access to this computer from the internet را انتخاب كنید .

ICF تنها ترافیك ورودی را ***** كرده و به ترافیك خروجی كاری ندارد . بنابراین نصب فایروالهای شخصی دیگر پیشنهاد میشود . فایروالهای شخصی معروف عبارتند از : ZoneAlarm ، Outpost ، BlackIce ، McAfee و ... البته نمی توان ادعا كرد یك فایروال بهترین است و هیچ ایرادی ندارد . كما اینكه در مورد فایروالهای فوق نیز گزارشات ضد و نقیضی مبتنی بر وجود حفره های امنیتی می رسد . به عنوان مثال در یك گزارش ادعا شده است كه ZoneAlarm برای شركت مایكروسافت جاسوسی می كند !8- به روز نگهداری Windows با hotfix ها و service pack ها :

یك روش متداول نفوذگران ، استفاده از آخرین شكافهای امنیتی گزارش شده است . 99 درصد نفوذها بخاطر سوء استفاده از شكافهای امنیتی شناخته شده و به روز نگه نداشتن سیستمهای قربانی و نصب نكردن patch های امنیتی است . از امكان windows update و یا Automatic Update برای به روز نگهداری Windows خود استفاده نمایید . برای فعال سازی Automatic Update وارد بخش Control Panel ویندوز خود شوید و در مسیر Performance and Maintenance تنظیمات مورد نظر خود را در بخش Automatic Update انجام دهید .9- نصب برنامه های ضد ویروس :

از ابتدایی ترین گامها در ایمن سازی سیستم ، نصب برنامه های ضد ویروس است . البته در صورتی كه آنرا به روز نكنید ، تقریباً فایده ای برای شما نخواهد داشت . از جمله ضد ویروسهای معروف Norton و McAfee هستند . نسخه 2002 نرم افزار McAfee و 2003 Norton را می توان بمدت یكسال بدون نیاز به خرید به روز نمود .10- استفاده از password برای screen saver :

استفاده از password برای screen saver باعث می شود اگر برای مدتی از میز كار خود دور شدید ، فرد غیرمجاز دیگری نتواند از كامپیوتر شما سوء استفاده نماید . برای پسورد گذاری روی screen saver باید :

بر روی desktop كلیك راست كنید .

گزینه Properties را انتخاب نموده ، بخش screen saver را انتخاب كنید .

با تنظیم زمان لازم برای فعال شدن screen saver گزینه On resume , display Wellcome screen را انتخاب نمایید .

11- ایمنی اطلاعات Backup كامپیوتر :

در برخی مؤسسات و شركتها هزینه زیادی برای بسترسازی امنیت شبكه های كامپیوتری خود و رمزكردن داده های روی كامپیوترها انجام می دهند ، ولی با كمال تعجب Backup همان داده های رمز شده بر روی CD ها و Tapeهایی كه نه رمز شده اند و نه قفلی دارند و حتی در برخی موارد در مكان امنی هم نیستند قرار دارد !

انواع فایروال ها از لحاظ عملكرد :انواع مختلف فایروالها اعم از سخت افزاری و نرم افزاری ( كه در واقع به نوعی فایروالهای سخت افزاری خود دارای سیستم عامل و نرم افزارهای مربوط به خود می باشند و بایستی تنظیم گردند ) ، روش انجام كار توسط آنها متفاوت است كه این امر منجر به تفاوت در كارایی و سطح امنیت پیشنهادی فایروالها می شود . بنابراین بر این اساس ، فایروال ها را به 5 گروه تقسیم می نمایند :1- دیواره های آتش سطح مدار ( Circuit – Level Firewall ) :

این دیواره های آتش به عنوان یك رله برای ارتباطات TCP عمل می كنند . آنها ارتباط TCP را با رایانه پشتیبان قطع می كنند و خود به جای آن رایانه به پاسخگویی اولیه می پردازند . تنها پس از برقراری ارتباط است كه اجازه می دهند تا داده به سمت رایانه مقصد جریان پیدا كند و تنها به بسته های داده ای مرتبط اجازه عبور می دهند . این نوع از دیواره های آتش هیچ داده درون بسته های اطلاعات را مورد بررسی قرار نمی دهند و لذا سرعت خوبی دارند ضمناً امكان ایجاد محدودیت بر روی سایر پروتكل ها ( غیر از TCP ) را نیز نمی دهند .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:16 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی چمن و چمن کاری در شهرداری منطقه 19 تهران

گزارش کارآموزی چمن و چمن کاری در شهرداری منطقه 19 تهران

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.369 مگا بایت

تعداد صفحات : 22

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی چمن و چمن کاری در شهرداری منطقه 19 تهران در 22 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب :_ مقدمه ای از شهرداری منطقه 19 تهران- تعریفی از چمن و چمن کاری- خاکبرداری با بیل مکانیکی جهت خاکریزی زراعی برای کاشت چمن- خاکریزی- رگلاژ- تسطیح- علطک زنی- ماله کشی- بذرپاشی- کود پاشی- ابیاری روزمره- عكسهایی از چمن وچمن كاریمقدمه ای از شهرداری منطقه 19 تهرانمنطقه 19 شهرداری تهران: در منتها الیه جنوبی شهر تهران واقع گردیده است و در جاورت ناطق 16،17،18،20می باشد. این منطقه از بافتی قدیمی برخوردار است و شامل محله های تعددی می باشد که مهمترین آنها عبارتند از: خانی آباد نو، شهرک شریعتی، عبدل آباد، نعمت آباد، صالح آباد لتخواه، شهرک احمدیه و شهرک بخارائی. از جمله اماکن شاخص منطقه نیز می توان به کوره های آجر پزی، میدان تره بار مرکزی شهر تهران و بهشت زهرا و مرقد مطهر امام راحل (ره) و مرکز خرید وفروش همگانی خودرو اشاره نمود.

تاریخچه مختصر منطقه:

بررسی فرآیند شكل گیری و رشد این منطقه گویای این موضوع است كه تا سال 1343 این منطقه محدوده ای روستایی بوده كه با شبكه ای از راه های روستایی منتهی به جاده ساوه و شهرری در بستری طبیعی و كشاورزی استقرار داشته است. در بین سال های 1343 تا 1358 به صورت توسعه كالبدی شهر تهران فرآیند پیوند و جذب این منطقه از طریق پادگان قلعه مرغی و كارگاه های صنعتیجوار، جاده ساوه و استقرار كوره های آجرپزی آغاز گشته و به تدریج به سایر نقاط آن گسترش می یابد

این روند در سال های 1358 و 1366 از شدت بیشتری برخوردار گشته به نحوی كه این دوره زمانی را می توان به دوران تكمیل جذب در تهران و استحاله بافت های روستایی، توسعه شتابان جمعیت و رشد مراكز سكونتگاهی منطقه نام نهاد. از سال 1366 تا به امروز را نیز می توان بهدوران ثبات قانونی، پیوستگی بافت های پراكنده، تامین كاربری خدمات شهری و احداث تجهیزات و تاسیسات شهری منطقه نامید.مقدمه ای از چمن و چمن کاری

چمن بیشتر در طراحی پارکهای عمومی ، باغات گیاه شناسی ، استادیومهای ورزشی زمینهای بازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته چمن جهت پر نمودن جاهای خالی ، باغچه‌های بزرگ منازل هم در نظر گرفته می‌شود. چمن‌ها را به دو دسته چمنهای گرمسیری و سردسیری طبقه بندی می‌کنند چمنهای سرد سیری که به چمنهای فصل خنک هم مشهورند ویژه مناطق دسیری و یخبندان می‌باشد. چمنهایگرمسیری بهترین رشدو نمو خود را در هوای گرم بالای30درجه سانتیگراد) دارند.

چمنهای سردسیری در دو زمان کاشته می شوند یکی اوایل بهار و اوایل پائیز در مورد چمنهای گرمسیری به جزء زمانهای بسیار گرم یا بسیار سرد در هر موقعی از سال می‌توان اقدام به کشت نمود. چمن در طراحی و ایجاد فضای سبز در هر پارک، نقش مهمی را ایفا می کند و همانند ایجاد زمینة مناسب در یک تابلوی نقاشی است که با انواع درختچه های زینتی یا حاشیه های گل به طور الوان خلق می شود. ولی خلق این زمینة سبز، خود مشکلات و مسائلی را به همراه دارد که رعایت و حراست رشد و نمو آن ضروری می باشد. زیبایی و لطافت هر پارک هنگامی کامل خواهد شد که سبزی مطبوع چمن زمینه اصلی آن باشد و شاید گیاه دیگری نتوان یافت که جایگزین آن گردد. در مورد نقش چمن و اثرات آن در محیط زیست، آب و هوای شهر و منطقه، همان بس که اجمالاً بگویم وجود گیاه چمن مانند تمامی گیاهان سبز در میزان اکسیژن محیط اطراف خود موثر بوده و نوعی تعادل را ایجاد می کند. ضمناً در تمیز شدن هوا و کاهش گرد و غبار محیط به نحو چشم گیری موثر می باشد و از تبخیر شدید آب در سطح زمین جلوگیری می نماید. در میادین و خیابان هائی که سطح چمن همراه با درختان پهن برگ و سوزنی برگ باشد، سیستم آبیاری چمن و تکرار دفعات آن تا حد زیادی نیاز آبی درختان را برآورده می کند.

از آن جایی که مسائل مربوط به چمن مثل چمن زنی، آبیاری و مبارزه با علف های سبز در پارک ها دارای اهمیت زیادی می باشند، در ادامه به توضیحاتی راجع به آن می پردازم. چمن را هم می توان از طریق کاشت بذر در محل مورد نظر، و هم از طریق جا به جا کردن قطعات چمن کشت شده در محلی دیگر و یا خرید از مؤسساتی که به کشت و پرورش چمن به منظور فروش می پردازند و قطعات چمن را با ریشه و چند سانتی متر خاک یک جا از زمین بریده و در اختیار خریداران قرار می دهند

روز اول : ( 29 / 4/)

( خاکبرداری با بیل مکانیکی جهت خاکریزی زراعی برای کاشت چمن وگونه های گیاهی)در ساعت 8 صبح تعدادی از کاراموزان به همراه سرپرست کاراموزی به محلی که قرار بود در ان چمن کاری انجام شود واقع در پارک 22 بهمن در منطقه ی 19تهران رفتیم .در اوایل کار سرپرست در مورد خاک ورزی و هدف های اصلی تهیه ی بستر بذر صحبت نمودند.تعریف خاک ورزی : مجموعه کارهاییی که شرایط خاک را به گونه ای تغییرمیدهد تا خاک برای رشد گیاه مناسب شود .

سپس در مورد هدفهای اصلی تهیه بستر بذر صحبت نمودند :

- مناسب کردن ساختار خاک

- کنترل رطوبت خاک

- از بین بردن علفهای هرز

- ریر خاک کردن بقایای گیاهی

و در مورد این صحبت شد که یکی از اساسی ترین مرحله ی تهیه بستر برای بذر پاشی شخم زدن یا همان زیرو رو کردن خاک میباشد بطوری که لایه ی زیرین اکبه سطح امده و در برابر

عوامل تخریب قرار گیرد از طرف دیگر گیاهان ,کود و سایر موادی که در سطح خاک قرار دارند درون خاک که محیطی مساعد برای پوسیده شدنشان میباشد دفن گردند .

کارهایی که برای تهیه بستر بذر چمن باید انجام داد عبارتند از :( زیرو رو کردن زمین _ نرم کردن خاک _ جمع اوری ریشه های علفهای هرز موجود در ان قطعه زمین _ امیختن کود با خاک برای پوشاندن بذر )

اگر زمین چمن پستی و بلندی داشته باشد احتیاج به تسطیح دارد. زیرا در صورت عدم تسطیح در قسمتهای گود آب جمع شده که موجب خفگی چمن می‌شود و در قسمتهای بلند تیز به علت نرسیدن آب ، چمن کاملاً خشک می‌شود. پس از تسطیح کودههای حیوانی اضافه می کنیم بسیار مناسب است

نکته : در مناطق سرد سیر در اواسط پائیز به زمین کود داده می‌شود و در مناطق گرمسیر در هر موقعی از سال به جز ماههای بسیار گرم سال می‌توان کود دهی کرد.

سپس با کمک کارگران شروع به انجام خاکبرداری با بیل مکانیکی نمودیم کار به اینصورت بود که با بیل مکانیکی شروع به زیرو رو کردن خاک کردیم و با زیرو رو کردن خاک علفهای هرز موجود در زیر خاک با ریشه ها وریزوم وغده های که در زیر خاک بودن به سطح خاک امده و جمع اوری شدن و کلوخه ها و سنگها نیر از سطح خاک پاکسازی شد . (چمن را در خاکی نه چندان سنگین و نه خیلی سبک کشت می کنند. یک خاک عمیق و حاصل خیز و عاری از بذر علف هرز برای چمن کاری مناسب است ) کلوخ ها را خرد و سنگ ریزه ها و باقی مانده های گیاهی را از خاک خارج می کنیم تا سطح خاک کاملاً صاف شود

عمق عملیات خاکبرداری 80-70 سانتی متر بود و خاکبرداری بصورتی انجام شد که پس از ان زمین پستی و بلندی نداشت و مسطح و یکنواخت بود .ادامه ی عملیات کاشت چمن به فردا موکول گردید.

تسطیح یا ترازبندی : مشخص كردن پر ارتفاع ترین نقطه به سمت كم ارتفاع ترین نقطه در چمن كاری كه باعث خاكریزی می شود را تسطیح یا تراز بندی گویند.روز پنجم به بعد : ( 3 / 5 /)

در این روز سرپرست به ما توضیحاتی داد :بحرانی ترین دوران چمن کاری بعد از کشت بذر و قبل از سبز شدن آن است. در این دوره باید چمن را هر روز آبیاری کنیم و در هنگام آبیاری مراقب باشیم تا خاک سفت نشود و بذر نیز شسته نشود. در مراحل بعدی نیز چون چمن به آبیاری منظم نیاز دارد آن را روزانه آبیاری می کنیم زیرا آبیاری روزانه چمن باعث می شود تا برگ ها طراوت بیشتری یابند.

میزان آب مورد نیاز چمن بستگی به عوامل متعددی از قبیل: نوع خاک، میزان رطوبت هوا، میزان بارندگی، حرارت محیط، نوع چمن و ... دارد.


معمولاً چمن ها را در هنگامی که از شدت گرمای روز کاسته می شد و یا اوائل صبح آبیاریمی نماییم. پس از چند روز که چمن ها سبز شدند و ارتفاع آن ها به سه الی چهار سانتی متررسید بار دیگر غلطک سبکی روی آن می زنیم تا ریشه گیاه جوان کاملاً با خاک تماس پیداکرده و تولید ریشه های زیاد تری نماید. پس از این که چمن تا اندازه ای رشد کرد و ارتفاع آن به 5 الی 6 سانتی متر رسید، چمن راکوتاه می کنیم. چیدن چمن ها به منظور جلوگیری از به گل رفتن و یکنواخت و پر پشت شدنآن ها صورت می گیرد. چمن ها را با قیچی یا ماشین چمن زنی به کرات کوتاه می نماییم.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:15 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی تسطیح و دادن شیب مناسب به زمین های کشاورزی

گزارش کارآموزی تسطیح و دادن شیب مناسب به زمین های کشاورزی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 7.287 مگا بایت

تعداد صفحات : 26

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی تسطیح و دادن شیب مناسب به زمین های کشاورزی در 26 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرستتحقیق تسطیح...........................................................................تحقیق آببندان گمیشان................................................................1- تحقیق تسطیح:مکان این تحقیق در اراضی اطراف سد وشمگیر میباشد.

هدف اصلی این تحقیق تسطیح ودادن شیب مناسب به زمین های کشاورزی است تا در موقع آبیاری زمین های کشاورزی و زراعی آب به طور یکنواخت به تمامی قسمت های زمین برسد.

این کار به این دلیل صورت میگیرد که بعد از کاشت محصول و برداشت آن پستی و بلندی هایی در زمین ایجاد میشودکه یکی از علل آن عبور و مرور ماشین های کشاورزی در حین انجام مراحل کاشت و برداشت محصول میباشد.

با توجه به مشکل ایجاد شده در برخی موارد در زمین های کشاورزی چاله هایی ایجاد میگردد که سبب تجمع آب در آن منطقه شده و مانع از رسیدن آب به سایر نواحی زمین میگردد.و در برخی دیگر از موارد در زمین های کشاورزی تپه هایی ایجاد میگردد که به دلیل استفاده بیشتر کشاورزان از آبیاری از طریق جوی ها و نهر ها و قادر نبودن این سیستم به آبیاری بخش های مرتفع تر در نتیجه سبب عدم رسیدن آب به این نواحی میگردد در حالی که این مشکل تا جایی در آبیاری بارانی و سیستم های مدرن تر آبیاری تا جایی رفع شده است.با استفاده از تسطیح زمین های کشاورزی سعی بر برطرف کردن ناهمواری ها میگردد و به اراضی شیبی مناسب آبیاری میدهند.

روش انجام کار:

ابتدا نقشه های توپوگرافی منطقه رابرای آشنایی با منطقه وبدست آوردن شیب منطقه تهیه میکنیم.

در مرحله بعد نقشه برداری اولیه را انجام میدهیم و با در نظر گرفتن یک نقطه مبنا کد ارتفاعی دیگر نقاط را نسبت به آن نقطه بدست می آوریم.و از این طریق مقدار خاک لازم برای خاکبرداری و یا خاکریزی را بدست می آوریم،که اگر در مجموع برای بدست آوردن شیب مناسب خاک اضافی در منطقه وجود داشته باشد آن را به نواحی دیگر منتقل میکنند و در صورت کم بودن خاک از محل های مناسب که توسط مهندسین مشاور باید تایید گردد خاک را به محل تحقیق منتقل میکنیم.

پس از انجام خاکبرداری و خاکریزی لازم اینک نوبت به پخش کردن خاک در محل تحقیق میگردد به تین طریق که به وسیله گریدر خاک را پخش کرده و ریگلارژ می کنیم،البته در مواردی از اسکریپر استفاده

میگردد.

سپس نقاطی را که قبلا نقشه برداری کرده بودیم را مجددا کد ارتفاعی آنها را بر میداریم تا پس از پس از محاسبات مقدار شیب ایجاد شده را با شیب مجاز طراحی مقایسه میکنیم که با در نظر گرفتن مقدار مشخص درصد خطای مجاز می توانیم متوجه شویم که این کار درست انجام شده است یا خیر.در صورت درست نبودن،مناطقی را که مشکل دارد را مجددا تسطیح میکنیم تا به نتایج مورد قبول برسیم.

تحقیق آببندان:

مکان این تحقیق در گمیشان میباشد.

هدف از انجام این تحقیق ذخیره کردن آب در مخزن این آببندان و تامین آب مورد نیاز کشاورزان در فصل های آبیاری محصولات میباشد.

اصولا در سدهای بزرگ فیلتر و هسته تعبیه می شود ولی در این نوع تحقیق ها به دلیل در دسترس بودن منابع خاک رس،تمامی قسمت های بدنه سد را از این نوع خاک ایجاد میکنند و بدین شکل تمامی تاج سد حکم هسته رسی را ایفا میکند.

روش انجام کار:

نخستین مرحله انجام هر کار شناسایی منطقه و همچنین محاسبه مقدار مورد نیاز مخزن آببندان برای تامین آب مورد نیاز کشاورزان میباشد.

سپس به جمع آوری نقشه های توصیفی منطقه می پردازیم.

بعد از اتمام مراحل طراحی نوبت به اجرای تحقیق می رسد.

برای اجرای تحقیق ابتدا پی آببندان را کار کرد.این پی هم نقش پی را دارد و هم نقش که بصورت بتنی زیر آببندان کار میشود.

سپس نوبت به خاکریزی و متراکم کردن آن خاک میگردد.خاک را بوسیله کامیون به محل تحقیق آورده و توسط بولدوزر آن را پخش میکنند و بعد توسط گریدر ریگلارژ شده و در نهایت به کمک غلطک آن را می کوبند.(برای رسیدن به درصد تراکم مورد نیاز چیزی حدود به 15 تا 20 بار نیاز است که غلطک یک منطقه را بکوبد.آزمایش تراکم پروکتور استاندارد:

تراکم آزمایشگاهی شامل متراکم ساختن خاک در یک میزان رطوبت معین در یک قالب با ابعاد معین با استفاده از انرژی تراکم مشخصی میباشد.این عمل در میزان رطوبت های متراکمی تکرار میشود تا منحنی تراکم خاک به دست آید.معمول ترین روش های آزمایش (از نظر انرژی تراکم ،تعداد لایه ها در قالب و...) آزمایش تراکم استاندارد پروکتور و تراکم اصلاح شده پروکتور است.

در آزمایش تراکم استاندارد حجم قالب تراکم 944 و وزن چکش 4/24 و ارتفاع سقوط چکش 31 سانتی متر میباشد.

روش آزمایش به این ترتیب است که خاک در درصد رطوبت مشخصی تهیه میشود و در قالب تراکم متراکم میشود وبا ثبت جرم خاک درون قالب تراکم،دانسیته مرطوب خاک به دست می آید.با دانستن میزان رطوبت خاک درون قالب،دانسیته خشک به راحتی محاسبه می شود (با تقسیم دانسیته مرطوب به که میزان رطوبت خاک است که به صورت عدد اعشاری بیان می شود). این عمل تراککم در میزان رطوبت های متفاوتی تکرار میشود و سپس دانسیته خشک در برابر میزان رطوبت رسم می شود تا منحنی تراکم حاصل شود.نقطه ماکزیمم روی منحنی،ماکزیمم دانسیته خشک آزمایشگاهی نامگذاری شده و دانسیته خشک آن همان است.میزان رطوبت متناظر با نقطه ماکزیمم در منحنی تراکم،میزان رطوبت بهینه نام دارد و با نشان داده میشود.

روش انجام آزمایش تراکم اصلاح شده شبیه تراکم استاندارد است اما میزان انرژی آن بیشتر است و خاک در 5 لایه در قالب تراکم ریخته شده و کوبیده میشود.برای آزمایش تراکم اصلاح شده پروکتور ( ) خاک در قالب تراکم ()4 اینچی (2/10 سانتی متری) که دارای حجم 30/1 فوت مکعب (944 سانتی متر مکعب) است،متراکم میشود.خاک در 5 لایه و هر لایه با 25 ضربه چکش 10 پوندی (4/44 نیوتنی) با ارتفاع سقوط چکش 18 اینچ (46/0 متر) درون قالب تراکم،متراکم میشود.تراکم اصلاح شده پروکتور دارای انرژی تراکم 2700 میباشد.

وسایل مورد نیاز:

1- قالب پروکتور با صفحه زیرین و حلقه اتصال بالایی

2- چکش

3- وسیله ای برای بیرون آوردن نمونه

4- ترازوی حساس

5- کاردک

6- بطری پخش آب

7- وسایل مخلوط کردن خاک

8- ظرف های اندازه گیری رطوبت

9- گرمخانه (اوون)

روش انجام آزمایش:

1- نمونه خاک.

اولین مرحله در آزمایش مخلوط کردن نمونه خاک است.نمونه خاک مورد استفاده معمولا نمونه دست خورده است.خاک نبایستی ذرات درشتی مثل شن درشت یا قلوه سنگ داشته باشد.به طور کلی خاک باید از الک شماره 4 عبور کند.خاکی که قبلا در آزمایشگاه برای آزمایش تراکم استفاده شده نباید مجددا مورد استفاده قرار گیرد.برای تهیه نمونه،خاک خشک شده در معرض هوا با الک 4 الک میکنیم. قبل از الک کردن،کلوخه های خاک را خرد کنید.

2- تهیه نمونه.

با تجربه و قضاوت اغلب میتوان میزان رطوبت بهینه () خاک را تخمین زد.حداقل 4 نمونه خاک با میزان رطوبت های متفاوتی تهیه کنید به نحوی که میزان رطوبت بهینه تخمینی را قطع کنند (دو نمونه با نیزان رطوبت بیشتر از رطوبت بهینه و دو نمونه با میزان رطوبت کمتر از رطوبت بهینه).میزان رطوبت ها باید حدود 2 درصد تغییر یابند.بنابراین مثلا اگر میزان رطوبت بهینه تخمینی 17 در صد باشد،نمونه هایی با میزان رطوبتهای 14 ، 16 ،18 و 20 مناسب است.برای بعضی خاک ها که رطوبت بهینه بسیار بالایی دارند یا منحنی تراکم صافی دارند،میزان رطوبت ها می توانند بیش از 2 درصد تغییر یابند.برای هریک از 4 نمونه خاک حدود 3/2 کیلوگرم خاک مورد نیاز است.برای رسیدن به میزان رطوبت مورد نظر اگر رطوبت خاک زیاد است بایستی در معرض هوا قرار گیرد تا رطوبتش کاهش یابد و اگر رطوبت خاک کم است با افزودن آب مقطر به آن رطوبتش را افزایش داد.برای افزودن آب،آن را کم کم به سطح خاک می پاشیم و در حین پاشیدن مخلوط می کنیم.برای کاهش رطوبت اجازه می دهیم تا در معرض هوا رطوبت خاک کم شود و یا از اوون جهت گرم کردن استفاده می کنیم به نحوی که دمای اوون از 60 درجه سانتی گراد بیشتر نشود.سپس 4نمونه خاک در ظرف نگهداری شده و بهتر است یک شب به حال خود رها شود تا رطوبت در تمام نمونه توزیع شود.پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:15 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی ترویج و زراعت،جهاد كشاورزی شهرستان تربت حیدریه

گزارش کارآموزی ترویج و زراعت،جهاد كشاورزی شهرستان تربت حیدریه

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 74 کیلو بایت

تعداد صفحات : 19

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی ترویج و زراعت-جهاد كشاورزی شهرستان تربت حیدریه در 19 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

تاریخچه سازمان.. 4

نمودار سازمانی و تشكیلات... 4

محصولات تولیدی یا خدمات: 5

محصولات زراعی.. 5

فصل دوم. 7

بازدید 1) 8

تاریخچه سازمان

اداره كشاورزی شهرستان تربت حیدریه در سال 1380 با جهاد كشاورزی ادغام شد و از محل سابق خود در خیابان سنتو به خیابان شهید رجایی منتقل شد و تحت عنوان جهاد كشاورزی شروع بكار كرد. این اداره 5 زیرمجموعه در بخش‌های كدكن، رخ، جلگه زاوه، بایك و دشتخوار دارد كه هر یك مستقلاً به كشاورزان خدمات كشاورزی ارائه می‌دهند.
نمودار سازمانی و تشكیلات

اداره مركزی شامل دو طبقه ساختمان كه در طبقه اول: واحدهای آب و خاك، بهره‌برداری، زراعت، مركزی، آبخیزداری، امور دام، باغبانی، صنایع دستی روستایی، امور پشتیبانی و در طبقه دوم: مدیریت، عقیدتی، اداره امور عمومی، خدمات، روابط عمومی، امور اداری، مالی، حقوقی، دبیرخانه و حراست قرار دارد و یك ساختمان مجزا جهت واحد حفظ نباتات كه در پشت هسته مركزی قرار دارد.

این اداره، 11 دهستان و 246 روستا با جمعیتی حدود 175155 نفر را تحت پوشش دارد. منابع آبی آن شامل 961 حلقه چاه عمیق، 932 حلقه نیمه‌عمیق و تعداد 642 رشته قنات و 311 رشته چشمه است. تعداد 8 رودخانه دائمی، 46 رودخانه فصلی، 47 آب‌بند خاكی است. مساحت حوزه آبخیز 14777 كیلومتر مربع است.
محصولات تولیدی یا خدمات:

محصولات دائمی (باغی): به دلیل وجود تنوع آب و هوایی، ارقام مختلف محصولات دائمی (باغی) كشت می‌شود كه سطح زیر كشت 30 رقم محصول باغی بالغ بر 28930 هكتار تولید 46819 تن در سال می‌باشد.

در محصولات آلو و بادام دیم، رتبه سوم استان در سطح زیر كشت و در پسته، بادام آبی و انار، مقام اول سطح زیر كشت را داراست. باغات پسته با سطحی معادل 5148 هكتار و میزان تولید بالغ بر 5294 تن مقام اول استان را داراست كه گسترش این محصول تحول عظیمی در بخش نیمه‌خشك فیض‌آباد رخ داده است.

سطح زیر كشت انار در شهرستان، 1722 هكتار با تولید 24878 تن و متوسط عملكرد 14591 كیلوگرم در هكتار است. همچنین وسعت باغات آلو به 397 هكتار و ارقام جدید مالینگ سیب به میزان 15 هكتار می‌رسد.
محصولات زراعی

سطح زیر كشت محصولات زراعی در 40 نوع محصول زراعی آبی و دیم بالغ بر 108613 هكتار و میزان 610912 تن محصول در سال برآورد می‌گردد. در محصولات، گندم، كلزا، نخود آبی، یونجه آبی، خربزه دیم، هندوانه بذری آبی، زیره دیم و شبدر، مقام اول سطح زیر كشت و میزان تولید استان را به خود اختصاص داده است.

زعفران: این شهرستان را می‌توان سرزمین طلای سرخ نامید. اولین تولید كننده زعفران ایران با بیش از 02/51 تن در سال و بیشترین سطح زیر كشت آن 13452 هكتار كه میزان درآمد بالغ بر 132 میلیادرد ریال در سال را به خود اختصاص داده است. سطح زیر كشت گندم آبی 34560 هكتار با تولید 111244 تن گندم آبی و متوسط عملكرد 3219 كیلوگرم در هكتار با مقام دوم سطح زیر كشت در استان ارقام مختلف گندم همچون گاسكوژن، گاسپارد، سایونز، الوند، الموت، امید، قدس، روشن و فلات در این منطقه كشت می‌شود.

سطح زیر كشت پنبه، 5120 هكتار و تولید 11714 تن و عملكرد 2288 كیلو در هكتار سطح زیر كشت چغندرقند 9750 هكتار و میزان تولید 327649 تن و متوسط عملكرد 33605 كیلوگرم در هكتار.

این شهرستان دارای 94 واحد صنعتی فعال و 9 واحد ترمینال ضبط پسته و دارای 1300 كارگاه ابریشم‌كشی با تولید معادل 560 تن ابریشم در سال، همچنین دارای 15 تعاونی تولید كشاورزی، 55 واحد تامین نهاده‌ها، 26 شركت تعاون روستایی و 47 واحد ارائه خدمات مكانیزاسیون.

دام و دامپروری: دارای 35 واحد پرورش آبزیان و یك واحد تولید و تكثیر بچه ماهی با تولید 118000 كیلوگرم ماهی در سال، دارای 1825 كلنی زنبور عسل با تولید 17500 كیلوگرم عسل بهاره، دارای 117 واحد گاوداری صنعتی و نیمه‌صنعتی دارای 268 واحد پرورش گوسفند، دارای 125 واحد مرغداری گوشتی و 3 واحد مرغداری تخمگذار و تولید گوشت سفید 12136000 كیلوگرم در سال.

خدمات ارائه شده شامل انجام 250 هكتار آبیاری سنترپیوت و 150 هكتار تی‌تیپ، 3500 هكتار آبیاری قطره‌ای، كلاسیك و بارانی، 344 كیلوگرم كانال و لوله‌گذاری، احداث سد خاكی آبجر در بخش با یك تشكیل شبكه‌های (N.G.O) در خصوص بسته‌بندی حبوبات، نان سنتی، تابلوفرش، كشت مزارع، الگویی از ارقام اصلاح شده در خصوص گندم، ذرت علوفه‌ای، سیب‌زمینی، احداث آبشخور دام در منطقه رخ و بكارگیری از نیروی باد جهت پمپاژ آب كشت مزراع، الگوی گیاهان دارویی در مناطق مختلف شامل گیاهان اسفرزه، مریم گلی آبی، زوفا، گل مغربی، احداث سد خاكی روستای ساقی، احداث شركت تعاونی تولیدكنندگان فرش دستباف با تعداد 860 نفر اعضاء و میزان فروش 1300 مترمربع در سال. احداث شبكه تولید فرش تابلویی، رهاسازی زنبور براكن جهت كنترل كرم غوز، مدیریت تلفیقی مبارزه با مگس خربزه.


مقدار آب هدر رفته: 753 U 75-648

تعداد نهالی كه می‌توان با این آب، آبیاری كرد:

430 U 150(درخت) ÷ 648000(آب مصرفی در هكتار نشتی)

ü اگر در یك مزرعه گوجه‌فرنگی، فاصله هر ردیف 2 متر و به طور كلی 50 ردیف به طول 100 متر خواهیم داشت. فاصله روی ردیف 20 سانتیمتر كه لوله در بین ردیف‌ها قرار می‌گیرد. یعنی هر ردیف 400 بوته بالای ردیف و 500 بوته زیر ردیف خواهند بود. در هكتار 50000 روته داریم و هر بوته 4 كیلو محصول خواهد داد. پس در هكتار 20 هزار كیلو خواهیم داشت. اگر قراری 100 توامن درنظر بگیریم، 20 میلیون تومان خواهیم داشت.

در كشت گندم با آبیاری نشتی، 3/1 زمین به جوبچه‌ها اختصاص می‌یابد كه در آبیاری بارانی، بذر به وسیله بذرپاش ابتدا پاشیده می‌شود و نیازی به ایجاد شیار و ردیف‌كار نیست و كل زمین كشت خواهد شد. در آبیاری یك مزرعه گندم، اگر دبی هر آبپاش 5/0 لیتر در ثانیه باشد و فاصله هر آبپاش روی ردیف 12 متر باشد،در طول 372 متر، 30 آبپاش خواهیم داشت. فاصله بین دو ردیف آبپاش، 18 متر و دو موتور آبپاش همزمان كار می‌كنند، یعنی حدود 60 آبپاش در مساحتی حدود 744 مترمربع آبیاری می‌شود. اگر هر دستگاه روزی 3 بار جابجا شود، در حدود 54 متر در عرض حركت می‌كند. هر بار 744 متر و در 54 متر جابجایی حدود 40176 مترمربع حدود 4 هكتار آبیاری خواهد شد در روز، یعنی باید در حدود 2 برابر افزایش حاصل گردد.

در ارائه تسهیلات جهت آبیاری قطره‌ای در باغ‌های جدید‌الاحداث به مدت 5 سال بازپرداخت وام لازم نیست و در باغ‌های قدیمی تا 3 سال بازپرداخت لازم نیست. میزان وام و هزینه‌های جاری بستگی به فاصله چاه و میزان مساحت زمین خواهد داشت، چون مثلاً برای 5/0 و 1 هكتار یك استخر لازم است.

سیستم دیگر مشابه آبیاری قطره‌ای – است كه در این سیستم آب مستقیم به پای درخت ریخته نمی‌شود. بدین صورت كه پای هر درخت دو حوضچه ایجاد می‌كند كه مركز آنها درخت است. آب به وسیله قطره چكان‌هایی با دبی بالا به حوضچه بیرونی می‌ریزد. هر قطره چكان دبی 25 لیتر در ثانیه است. در بهار به خاطر نیاز كم گیاه 12 دقیقه لازم است تا آبیاری صورت گیرد. سیستم به این صورت است كه هر درخت دارای قطره‌‌چكان‌هایی است كه قسمتی همچون منبع دارد كه در زمین فرو می‌رود. طول هر قطره‌چكان 16 میلی‌لیتر است. فاصل هر قطره چكان 1 متری است و در هر درخت 4 تا 5 قطره‌چكان درنظر گرفته می‌شود. برای خروجی هر آبپاش 10 متر ارتفاع آب لازم است. برای شروع بكار جهت اجرای این سیستم، جهاد كشاورزی در حدود 30 شركت به كشاورز معرفی می‌كند و كشاورز یكی را برمی‌گیزیند. برای مرحله اول، قسط اول به شركت پرداخته می‌شود تا پس از تهیه وسایل مرحله اول كارشناس جهاد از آن بازدید و آنها را تایید كند (سایر وام‌ها نیز به همین صورت واگذار می‌گردد. اگر قیمت‌های پیشنهادی مناسب باشد، با اجرای تحقیق موافقت می‌گردد.

ایستگاه تحقیقات جلگه رخ تربیت حیدریه در سال 1369 در مساحت 5/16 در بخش رباط‌سنگ احداث گردید. این ایستگاه در زمینه محصولاتی همچون جو، سیب‌زمینی و گندم تحقیقاتی انجام می‌دهد. در زمینه گندم و جو، ارقامی از مراكز اصلاحی CIAMMIT در تركیه و ICARDO در سوریه وارد این مركز می‌گردد و پس از 8 الی 10 سال تحقیق در اختیار كشاورزان عمده‌كار قرار می‌گیرد. در این مركز بذوری همچون كاسگوژل، الوند، طوس و امیدبخش با عملكردهای بالای 8 تن عرضه می‌شود. در زمینه كار سیب‌زمینی نیز دو مركز عمده در كشور وجود دارد كه اولی در همدان و دومی در جلگه رخ تربت‌حیدریه قرار دارد.

بذرهایی كه در این مركز در حال تحقیق هستند، شامل سوپرالیت و ---- است. درضمن این تحقیقات، این مركز بذری را از طریق كشت Techeinco وارد كشور نموده است. این بذر در یك محیط استثنایی و حالت ائورپونیك پرورش یافته است كه از نظر آلودگی و بیماری در حد صفر است. اندازه غده این سیب‌زمینی در حدود یك فندق و 2 الی 3 گرم است و تحت نظر مستقیم دو كارشناس هندی و هلندی است. این بذر تحت نام G1 و در ارقامی چون Desiree, Hermes, Agria‌ به این مركز وارد گردید. مقدار بذری كه به صورت سورت شده می‌توان از هكتار محصول این بذرگرفت، در حدود 5 تن است كه هزینه نگهداری و ضدعفونی بالایی دارد. عمق كاشت در این سیستم 5 سانتیمتر است كه به دلیلی حساسیت بالا فقط به وسیله دستگاه كشت می‌شود و در كف جویچه، هزینه تهیه بذر در سوپرالیت، هكتاری 6 میلیون تومان است كه در این بذر Lady R‌ به حدود 5/9 میلیون تومان می‌رسد، ولی این عملكرد بالاست كه جبران هزینه‌ها را خواهد كرد.

رشد این غده‌ها در شروع ضعیف، ولی پیشرفت بسیار قوی و سریعی دارد و حتی برخی اوقات بیشتر از سوپرالیت دارد. بهترین شرایط آبیاری این مزارع، آبیاری قطره‌ای است، چون سیستم ریشه‌ای ضعیف برای جبران كمبود آب دارد. آقای Ager، یكی از نوابغ علم سیب‌زمینی در جهان در طی بازدیدی، دستگاه‌های كشت این مزرعه را در ابعاد مشخص تنظیم و همچنین دستگاه‌های ردیف‌كار سیب‌زمینی به بهترین نحو تنظیم گشته است. تراكم بوته در مزرعه در حدود 60 هزار بوته در هكتار است. فاصله روی ردیف در حدود 22 سانتیمتر و بین ردیف 75 سانتیمتری گرفته شده است. برخلاف سایر كشت‌های سیب‌زمینی كه در حدود 6 هزاركیلوگرم بذر می‌گردد، در این كشت حدود 100 كیلوگرم مصرف می‌گردد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:15 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت )

گزارش کارآموزی پروژه دانه های روغنی ( سویا و ذرت )

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.685 مگا بایت

تعداد صفحات : 26

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی تحقیق دانه های روغنی ( سویا و ذرت )در 26 صفحه ورد + 38 اسلاید قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه
تشكر و قدردانی 2

مقدمه 3

فصل اول

آشنایی كلی با مكان كارآموزی 6

فصل دوم

ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی كارآموز 7
گیاهشناسی سویا 9
شرایط آب و هوایی 10
تهیه ی زمین 10

مراحل آماده سازی زمین 10

عملیات كاشت 13
طرز كاشت 12

عملیات داشت 13

وجین 14

زمان برداشت محصول 18
کشت ذرت
مقدمه 20
تولید کننده ها 21
تاریخچه 22
انواع ذرت 22
شرایط لازم برای رشد گیاه 25
دما 25

آب 25
خاک 26
زمان کاشت ذرت 26
کود 26
آفات و بیماری های ذرت 28
برداشت محصول 28

فصل اول :

آشنایی كلی با مكان كارآموزی:

سال تاسیس: 1337

مساحت ایستگاه: 37 هكتار

میزان بارندگی سالیانه : 400 – 450 میلیمتر

ارتفاع از سطح دریا : 5/5 متر

موقعیت جغرافیایی : 45 درجه و 25 دقیقه شرقی

عرض : 36درجه و 45 دقیقه شمالی


گیاهشناسی سویا:

نام علمی سویا GLYCIN MAXL ازخانواده ی لگومینوز و حساس به شوری واز نباتات روز كوتا است.

نكته: اگر شوری خاك بیشتر از 7میلی موز بر سانتی متر باشد گره بندی در ریشه متوقف میشود.

ریشه:هر ریشه سویا از ریشه اصلی و ریشه‌های فرعی تشكیل شده، ریشه اصلی میتواند تا عمق 5/1متر پایین برود ولی ریشههای در اعماق فرو میرود، قسمت عمده ریشه در 60سانتی متری اولیه خاك قرار دارد، رشد ریشه ها تا موقع گل دادن نبات ادامه دارد وبعد ازآن متوقف میشود.

برگ: به غیر از دو برگ اولیه، سویا مركب است از 3 برگچه نسبتا" بیضی شكل و پهن و كركدار تشكیل شده است.

ساقه: ساقه ی اصلی سویه عمودی بوده و از آن ساقه‌های كوچكتر فرعی منشعب میشوند

گل: گلهای سویا خود گشن و به رنگ سفید یا بنفش كمرنگ است، گل آذین آن ازنوع خوشه ای است كه عوامل محیطی مانند رطوبت،

حرارت، و. . . در موقع گل دادن روی آنها تاثیر عمده می‌گذارد.

میوه: میوه سویا از نوع نیام كه با دو شكاف طولی با زمینگردد و عموما" 2 تا 3 دانه در درون آن قرار دارد.

نكته: صفر بیولو‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‌ژیك سویا حدود 10 درجه سانتیگراد است و شروع رشد آن زمانی است كه درجه حرارت خاك در این محدوده باشد.
شرایط آب و هوایی:

به طور كلی سویا نباتی است كه در طول رشد خود احتیاج به بارندگی دارد ولی موقع رسیدن بهتر است كه هوا آفتابی باشد بعلاوه سویا شرایط آب وهوایی مرطوب را دوست دارد و در این شرایط كمتر دچار آفت می‌شود

حرارت كمتر از 10 درجه برای سویا مناسب نیست و حرارت بیش از 38 درجه نیز ممكن است به سویا صدمه بزند در مورد درجه حرارت‌های بالا نوع رقم سویا موثر است برخی از ارقام با بالا رفتن درجه حرارت دانه ی آنها چروكیده شده و از ارزش آنها كاسته می‌شود.
تهیه ی زمین:

تهیه ی زمین مهمترین مس?له در زراعت سویا است . تهیه ی زمین از زمان برداشت محصول قبلی شروع می‌شود كه باید بلافاصله بعد از برداشت زراعت قبلی زمین را شخم نیمه عمیق زد تا بقایای زراعت قبل در خاك مدفون گردد و در جریان پاییز وزمستان پوسیده وتبدیل به هوموس گردد و در طول پاییز وزمستان هر زمان كه میسر شود باید زمین را چنگك زد تا هم علف‌های هرز را از میان برداشته وهم با شكستن عروق شعریه از تبخیر و هدر رفتن ذخیره ی آب زمین جلوگیری گردد.

ضمنا" در در اراضی جنگلی بخوصوص در زمین‌های تازه آباد شده حتما" باید قبل از كاشت زمین را هرس بزنند تا بقایای در ختان وگیاهان جنگلی نپوسیده و نیم پوسیده از خاك خارج شود.

مراحل آماده سازی زمین:

عملیات شخم: بهتر است در پاییز اقدام به شخم زدن كنیم و تا عمق 30 سانتی متری زمین را شخم بزنیم و قبل از شخم باید 150تا200 كیلو گرم كود فسفات آمونیوم داد.

برای از بین بردن كلوخه ها از دیسك استفاده می‌كنیم كه در بهار این كار انجام میشود و برای آماده شدن و ایجاد یك بستر مناسب برای كاشت از دو دیسك عمود بر هم استفاده میكنیم و سپس زمین را ماله می‌كنیم.

عملیات كاشت:

عمق كاشت بر طول زمان خروج گیاه از خاك اثر می‌گذارد نونهالانی كه در عمق زیاد كشت شده اند باید مسافت بیشتری را تا سطح خاك طی كنند. به علاوه، حرارت در عمق پایین تر، سرد تر بوده و رشد نونهال كند تر خواحد بود. سویا را هرگز عمیق تر از 5/3 سانتی متر كشت ننماید. بهترین عمق بین 2تا3 سانتی متر میباشد. علف‌های هرز برای جذب رطوبت و المنت ها رقابت شدیدی با سویا خواهند داشت، انجام یك كلتیواتور سطحی قبل از كشت كمك بزرگی به كنترل علف هرز خواهد كرد، وقتی كه گیاه سویا در زمین محكم شد كنتر علف هرز به وسیله ی كلتیواتور بهترین اقدام خواهد بود.

اقداماتی كه هنگام كاشت معمولا" رعایت می‌شود:

1). آغشته كردن بذر به باكتری: مقدار كمی آب به همراه آغشته كردن بذرها به باكتری و قرار دادن آن در جای خشك و خنك و دور از نور آفتاب صورت می‌گیرد و اینكه اطمینان پیدا كنیم تمام قسمت‌های بذر به باكتری آغشته شده باشد و سریعا" بعد از این عملیات بذور را كاشته و آبیاری را انجام می‌دهیم.

2). بذر را با ماشین‌های بذر پاش به صورت خطی كاشت می‌كنند ، فاصله ی كاشت در ارقام زود رس 40 تا 50 cm و در ارقام دیر رس و متوست رس بین 75 تا 60 cm است فاصله ی كشت روی خط 3 تا 8 cm می‌با شد عمق كاشت در خاك‌های رسی تا 3 cm است واگر خاك خشك تر با شد عمق كاشت را بیشتر می‌كنیم. برای كاشت سویا با ید ابتدا زمین را آبیاری كرد زیرا كشت سویا به صورت خشك باعث می‌شود كه بعد از آبیاری زمین سله ببندد، كه از عیب‌های مهم می‌باشد.

زمان برداشت محصول:

تمام برگها به زمین ریختهاند و 95 درصد غلاف ها رنگ قهوه ای دارند رطوبت دانه در این زمان به 13درصد رسیده است. به وزن وتعداد دانه ها اضافه نخواهد شد. باید منتظر بود تا رطوبت دانه به 13 درصد برسد وسپس محصول را برداشت نمود. اگر ساقه بوته كه در زمین می‌ماند به طول تقریبا" 9 سانتی متر باشد مقدار 5درصد، و اگر به طول تقریبا" 18سانتی متر باشد مقدار 12 درصد از محصوت در زمین باقی خواهد ماند. وزن گیاه سویا در اوایل فصل رشد به اهستگی افزایش می‌یابد ؛ برگها، دمبرگها، و ساقه تنها اعضای بوته سویا تا پایان مرحله ی چهارم می‌باشد میزان ازدیاد ذخیره ی مواد خشك از مرحله ی 5 تا 9 ثابت می‌باشد تاثیر نارسایی ها (مانند كمبود رطوبت خاك، بیماری، افات و. . . ) بر مدت زمان عمل ذخیره شدن ماده ی خشك در دانه شدیدتر است تا بر میزان ذخیره. تعداد، وزن، و اندازه ی دانه ها در هر واریته ای به صورت ژنتیكی كنترل می‌شود ولی ولی عوامل نا مساعد محیط می‌تواند براین مشخصات دانه اثر گذارد وشدت این تاثیر در مرحله ی هفتم به طور كلی بعد از مرحله ی تشكیل غلاف زیاد می‌باشد.

در صورت عدم رقابت بوته با علف‌های هرز ، تعداد شاخه ها و غلاف در هر گیاه افزایش خواهد یافت . زیادی تراكم بوته در واحد سطح به قد گیاه افزوده و باعث خوابیدگی بیشتر گیاه و در نتیجه كاهش میزان برداشت می‌گردد، تراكم مناسب به واریته و آب و هوای منطقه بستگی دارد. بیشترین میزان برداشت وقتی بدست می‌اید كه عوامل محیطی در تمام مراحل رشد گیاه مناسب باشد. نا مساعدی آب و هوا در اوایل رشد باعث كوچك ماندن برگ ها می‌شود كه در واقع وسعت و گن جایش كارخانه ساخته و مواد خشك تقلیل خواهد یافت. نارسایی ها در اواخر رشد باعث كاهش تعداد غلاف ها ودانه در هرغلاف و اندازه ی دانه ها خواخد گشت.

نكته هایی در مورد مراحل برداشت:

میزان محصول زراعت سویا خیلی بیشتر از انچه است كه امروزه برداشت می‌شود . واریته‌های جدید، روش‌های جدید در حاصلخیز نمودن خاك و عملیات زراعی صحیح میتوانند میزان برداشت را به نهایت توانایی گیاه نزدیك كند. یك دانش كلی و دقیق از گیاه سویا برای تصمیم گیری در مورد موارد زیر ضروری می‌باشد:

1). انتخاب واریته كه مناسب منطقه ی مورد نظر باشد.

2). تهیه ی زمین

3). تعیین فاصله بین بوته ها و ردیف ها

4). تعیین زمان كشت ، كنترل علف هرز، آ بیاری و برداشت محصول

تمام گیاهان سویا این مراحل رشد را طی خواهند كرد ولی فاصله ی زمانی بین مراحل رشد، تعداد برگ ها وقد گیاه ممكن است در اثر عوامل گوناگون مانند اختلافات واریته ها در فصل ها، تاریخ‌های كاشت ودر مناطق دچار تغییرات شوند
مقدمه
ذرت یکی از غلات گرمسیری و از خانواده گندمیان (گرامینه) است. ذرت نوعی گیاه علفی یک ساله است که با تئوسنت (Teosinte) و تریپساکوم (Tripsacum spp) خویشاوند است. تئوسنت نوعی علف هرز یک ساله است که از لحاظ خویشاوندی در مقایسه با تریپساکوم به ذرت نزدیک تر می باشد. گیاه شناسان اعتقاد دارند که ذرت، در نتیجه ی دو رگ گیری بین یک گیاه نا شناخته از خانواده ی گندمیان و تئوسنت به وجود آمده است.
گیاه ذرت، تنها غله ایست که در کشور مکزیک و گواتمالا تکامل یافته است. ذرت پرمحصول ترین غله دنیا به حساب می آید و از لحاظ مقدار تولید، پس از گندم و برنج قرار می گیرد. امروزه ذرت در تغذیه بسیاری از مردمان دنیا نقش اساسی دارد.
ذرت گیاه تک لپه ای ساقه بلندی است. برگ های آن به طور متناوب و به صورت افتاده در دو طرف ساقه قرار گرفته اند. زاویه بین برگ و ساقه، 90 درجه می باشد.
در اوایل رشد گیاه، بعضی از یاخته های موجود در بخش بالایی ساقه اصلی ذرت از شاخه های فرعی متمایز می شود. در انتهای این شاخه ها، عضوی به نام بلال به وجود می آید که در واقع، گل ماده گیاه ذرت است. این شاخه ها، میان گره های بسیار کوتاهی دارند که از این گره ها، برگ های تغییر شکل یافته ای به وجود می آید که هم دیگر و بلال را می پوشانند. بیرونی ترین این برگ ها، برگی است کامل که غلاف، زبانک، گوشواره و پهنک دارد. اما برگ های زیرین غیر کاملند.
موقعی که ارتفاع ساقه ذرت به 80 تا 120 سانتی متر رسید، کلاله های ابریشم مانند یا کاکل ذرت به تعداد دانه های ذرت موجود در بلال، نمایان می شوند.
تولید کننده ها
کشورهای عمده تولید کننده ی ذرت عبارتند از: ایالات متحده آمریکا، اروپای شرقی (به ویژه یوگسلاوی و رومانی)، روسیه، ایتالیا، جلگه های شمالی چین، شمال شرقی آرژانتین، جنوب شرق برزیل و آفریقای جنوبی. ایالات متحده آمریکا و آرژانتین بزرگترین کشورهای صادرکننده و ژاپن و اروپای غربی، بزرگترین واردکنندگان این غله به حساب می آیند.
در ایران ذرت معمولاً در گرگان و گنبد، خوزستان، کرمانشاه، خراسان، گیلان و مازندران تولید می گردد.
تاریخچه
بررسی های باستان شناسی و فسیل شناسی گیاهی نشان می دهد که ذرت پیوسته به صورت یک گیاه زراعی عمده تقریباً از 5000 سال پیش در مکزیک و گواتمالا کشت می شده است و بومی این نواحی است.
کریستف کلمب، یک سال پس از ورود به قاره آمریکا، در سال 1493م بذر ذرت را با خود به اسپانیا برد. این گیاه به دلیل بالا بودن عمل کردش از آنجا به پرتقال و سپس به دیگر کشورهای اروپایی برده شد. از آنجا هم این گیاه به قاره آفریقا و تعدادی از کشورهای آسیایی از جمله هند و ژاپن راه یافت.
انواع ذرت
ذرت نژادهای متعددی دارد که این ویژگی ها بر اساس ویژگی های بافت آندوسپرم دانه طبقه بندی می شوند:
ذرت بو داده: نوعی ذرت است که احتمالاً بر اثر موتاسیون به وجود آمده است. پریکارپ (خارجی تری لایه دانه) آن نازک است که این صفت برای تولید ذرت شیرین با پوست لطیف مناسب است. در این نوع ذرت، لایه ی ضخیمی از آندوسپرم سخت، آندوسپرم نشاسته ای را در بر گرفته است. دانه های نشاسته ی آندوسپرم این نوع ذرت نسبت به انواع دیگر، رطوبت بیشتری دارند که در موقع حرارت دادن، منبسط شده و تبدیل به بخار می شوند. بخار آب حاصل شده درون دانه نمی تواند به راحتی از لایه ی بیرونی سخت آندوسپرم خارج شود. به ناچار فشار زیادی به این لایه وارد می آورد و دانه را منفجر نموده و دانه پف می کند.
این ذرت معمولاً برای تهیه ی پاپ کورن یا ذرت بو داده مورد استفاده قرار می گیرد. بهترین میزان رطوبت دانه برای حداکثر پف کردن، 14 درصد می باشد.
ذرت سخت: تمام آندوسپرم این نوع ذرت که در مرکز دانه می باشد، با لایه ی سختی از آندوسپرم پوشیده شده است. دانه های رسیده این نوع ذرت، گرد، صاف و کهربایی هستند. دوره ی رشد آنها هم 80 تا 100 روز است. بلال های به دست آمده باریک بوده و تقریباً 8 ردیف دانه دارد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:14 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات