گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم

گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 5.208 مگا بایت

تعداد صفحات : 165

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم در 165 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه و تاریخچه........................................................................................ 1

آسیا كردن و سایش.................................................................................. 3

اسپری درایر............................................................................................. 19

پرس........................................................................................................... 40

خشك كردن.............................................................................................. 59

پخت............................................................................................................ 72

لعاب......................................................................................................... 102

درجه بندی.............................................................................................. 123

فعالیتهای انجام شده............................................................................. 132بنام خداوند جان و خرد

مقدمه

تمدن کهن ایران زمین سهم بزرگی در تکامل فرهنگ و تمدن بشری داشته است. سفال های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی بر قدمت چندین هزار ساله هنر و صنعت سرامیک در این مرز و بوم گواهی می دهند. به طوری که در بررسی تاریخ تکامل صنعت سرامیک در جهان اذعان شده است که استفاده از چرخ کوزه گری در سرزمین ایران به حدود هزاره پنجم و کاربرد لعاب به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد.

گرچه قرون ششم و هفتم هجری را دوره اوج شکوفایی و عصر طلایی هنر و صنعت سرامیک در ایران نامیده اند اما تا چند قرن پس از آن و پیش از انقلاب صنعتی اروپا نیز شکوه و عظمت خود را حفظ کرد. این صنعت همچون دیگر صنایع در ایران نتوانست دوره گذار به تولید انبوه صنعتی را به خئبی طی کند. بعنوان مثال پیش از آغاز بکار اولین کارخانه کاشی در سال 1339 تولیذ به صورت دستی انجام می گرفت و تعداد کارخانجات کاشی پیش از انقلاب از انگشتان یک دست تجاوز نمی کرد.

سابقه تاریخی، ذخائر مناسب مواد اولیه و همچنین توجه و همت دست اندرکاران این صنعت در دو دهه اخیر و به خصوص راه اندازی کارخانجات متعدد در چند سال گذشته، رشد چشمگیری در کمیت و کیفیت کاشی در ایران بوجود آورده است به طوری که تولید امروز کاشی به مرز یکصد میلیون متر مربع نزدیک شده و روز بروز در حال افزایش می باشد. چنین پیشرفت هایی توجه بیش از پیش به منابع مطالعاتی و افزایش آگاهی های علمی و تخصصی در این زمینه را می طلبد.

در این راستا شركت كاشی مریم در 5 كیلومتری شهر میبد ، شهر كهن دژ ایران، شهر سفال های رنگارنگ و ماندگار ، در سال 1381 در زمینی به مساحت 25 هكتار فعالیت خود را با تعهد والای سرمایه گذاران ، مدیران ، كارشناسان مجرب صنعت كاشی آغاز كرد.


آسیا کردن و سایش
1-1-تعریف و هدف از سایش ( آسیا کردن ) موادجامد

آسیا کردن و سایش مواد جامد شامل عملیاتی است که هدف آن کاهش ابعاد و اندازه مواد است. این عمل با خرد کردن اولیه ذرات درشت آغاز می شود و با پودر کردن خاتمه می یابد.

با این وجود، هدف از خرد کردن تنها بدست آوردن ذرات کوچک از مواد درشت دانه نیست بلکه هدف از آن، فراهم کردن ذراتی با قطر متوسط و مشخص و با دانه بندی مناسب برای تولید محصول می باشد.

به طور کلی، دلایل فراوانی برای خرد کردن مواد جامد وجود دارد، با وجود این می توان گفت که گستردگی سطح ویژه مواد باعث می شود که توده های هموژن و واکنش های شیمیایی کامل تری را در زمان های کوتاه تر بدست آوریم.

2-1-اثرات ایجاد شده حین آسیا و انتخاب ماشین آلات

اعمال صورت گرفته در طی سایش عبارتند از:

a)فشردگی ساده ( خرد کردن )

b)کوبش و ضربه ( از اجزاء دستگاه به ماده )

c)ضربه( از ماده به دستگاه)

d)سایش

e)برش

کلیه ماشین آلات به کار گرفته شده در فرایند خرد کردن بر اساس اصول گفته شده در فوق کار می کنند.

به منظور شرح محدوده عملکرد ماشین آلاتی که به طور گسترده استفاده می شوند و برای انتخاب مناسب ترین وسیله، طرح زیر دنبال می شود:

a)خرد کننده فکی (jaw crasher)

b)خرد کننده ژیراتوری (Giratory Crushers)

c) آسیاهای دارای لبه متحرک (Edge Runner) و آسیاهای دندانه دار گردان (Tooth Rolling)

d) آسیاهای پرداخت کننده و نرم ساب گردان

e) آسیاهای دیسکی (Disk Mills)

f) آسیاهای چکشی (Hammer Mills) به سرعت پایین

g) آسیاهای میخی (Peg Mills)

h) دستگاه های با سرعت کم (Rod Mills,Ball Mills.Pebble Mills)

i) دستگاه های با سرعت متوسط (Rotary Pin-Mills,Ball Mills)

j) دستگاه های با سرعت زیاد (Bowl Mills و آسیاهای چکشی با سرعت زیاد)

در موردی مخصوص که ما به آن علاقه مندیم یعنی آسیا مواد خام برای مخلوط های سرامیکی، عمدتاً مواد خام ارژیلیتی (Argillaceous) که خصوصیات فیزیکی و مینرالی آنها اغلب غیر یکنواخت است، به کار برده می شود.

مثلاً رسهای ماژولیکا و کاتوفورت(Majolica و Cottoforte ) ترکیبات طبیعی فیلیوسیلیکاتها (Phyllosilicates) هستند مانند:

- ایلیت

- کائولینیت

- کلریت و . . .

( همه آنها با توزیع بسیار ریز اندازه ذرات زیر 8 تا 10 میکرون و ساختار صفحه ای که سختی کمی دارد و درصد بالای رطوبت و آب ترکیبی که در بردارد، مشخص می شوند).

علاوه بر مواد فوق، این رسها دارای مینرال های سخت نیز می باشند. مانند:

- سیلیس

- فلدسپات

- سنگ آهک

- دولومیت

- پیریت

- مینرال های منگنز و . . .

( اینها مواد فشرده ای هستند که سختی متوسط تا زیاد و اندازه بیش از 1mm دارند و نمی توانند آب ترکیب را به دورن شبکه جذب یا رها کنند).

به هنگام استفاده از این مواد، شرایط خاصی باید در نظر گرفته شود:

- انحلال تقریباً کامل انواع رس یا مخلوط اجزاء

- درجه خرد کردن متفاوت بین اجزاء برخی مخلوطهای مینرالوژیکی

- حذف ناخالصی های موجود در مواد خام قبل از خرد کردن.

3-1- خرد كردن خشك و مرطوب (تر)

مواد خام تشكیل دهنده بدنه های سرامیكی یا به صورت خشك و یا به صورت مرطوب خرد یا سایش می شوند.

تكنیك خرد كردن تر (آسیاب) عموماً به منظور بدست آوردن دانه بندی بسیار ریز و همگن نمودن بهتر پودرها به كار گرفته می شود. از طرف دیگر، وقتی كه مواد خام بسیار خالص در اختیار داریم یا زمانی كه موادی را آماده می سازیم كه كیفیت بالایی ندارند، سایش خشك رس ترجیح داده می شود.

در طی سایش تر، مواد خام به منظور كاهش بیشتر اندازه ذرات، در آب پخش می‌شوند.از این گذشته، استفاده از مواد شیمیایی كه میزان آب دوغاب را كاهش می دهد و فواید اقتصادی متعاقب آن، باعث می شود كه ذراتی با قطر كمتر از 10 میكرون بدست آورند.

انتخاب مناسب ترین تكنولوژی خرد كردن تا حدی به توزیع اندازه ذرات مورد نیاز برای تولید محصول بستگی دارد ولی عوامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

تكنولوژی خرد كردن خشك معمولا برای آسیا كردن مخلوط هایی كه حداكثر از دو یا سه نوع رس تشكیل شده اند و خواص فیزیكی و ساختار مینرالی مشابه دارند، به كار برده می شود.

میزان باقی مانده های لایه ای، شنی و یا درشت در خاك های رس باید خیلی كم باشد. به این دلیل هر گاه كه مواد خام با خصوصیات فوق در دسترس باشند، پودر حاصل از خرد كردن خشك استفاده می شود تا فراورده های زیر تولید شوند:

- بیسكویت ماژولیكا و كاتافورت

- بیسكویت استون ور و نیمه استون ور (Semi-Stoneware , Stoneware) و محصولات تك پخت متخلخل مربوطه

- كاشی های كف و دیواری تك پخت متخلخل

خرد كردن تر برای مخلوط های طبیعی آرژیلیتی كه اندازه مواد سخت به اندازه ای است كه امكان گرانول سازی مناسب از طریق سیستم های خرد كردن خشك وجود ندارد، به كار برده می شود.

همچنین زمانی آماده سازی بدنه به روش تر انجام می شود كه تركیبات سرامیك از چند ماده مختلف با خواص فیزیكی متفاوت (سختی، وزن مخصوص، اندازه ذرات) تشكیل شده باشند.

این موضوع در مورد بسیاری از كارخانه های سرامیك كه مواد خام مناسب در اختیار ندارند صادق است تا بتوانند كاشی های ماژولیكا و كاتافورت و نیز محصولات شیشه ای شده یا ویتریفه (Vitrified) و تك پخت متخلخل با استفاده از خاك رس قرمز، ماسه، سنگ آهك و دولومیت تولید كنند.

شاید SACMI اولین كارخانه ای باشد كه این تكنولوژی را در قسمت های مختلف جهان از جمله مجارستان، برزیل، كشورهای حوزه مدیترانه و شمال آفریقا و.. به كار برده است.

همچنین به منظور خارج كردن ناخالصیهایی كه قابل انحلال در آب هستند، آنها را به روش تر آسیا می كنند. در این مورد، ماده ابتدا حل شده و سپس از طریق غربال مناسب الك می شود.

بالاخره، زمانی كه محصولات شیشه ای شده (ویتریفه) تولید می شوند یا سیكل پخت بسیار سریع است، تكنولوژی ترسایی ترجیح داده می شود. در واقع، سایش تر امكان تصحیح آسان تركیب و دستیابی به پودرهای اسپری درایر شده مناسب برای پرس را امكان پذیر می سازد.

از مطالب فوق به این نتیجه می رسیم كه از نقطه نظر تكنولوژیكی هیچگونه رقابت و دوگانگی بین تكنولوژی سایش خشك و تر وجود ندارد. اگر آنالیز مواد خام به دقت انجام شود و خصوصیات تكنیكی فراورده چنانكه باید و شاید به حساب آورده شوند، تنها یك انتخاب امكان پذیر است.4-1-دستگاه ها و ماشین آلت متداول خرد کردن

1-4-1- دستگاه ها و ماشین آلات خرد کردن خشک

a) خرد کردن و آسیا کردن خاک رهای رس

خاکهای رسی که معمولاً برای تولید کاشی به کار می روند، دارای رطوبت ماکزیمم 4 تا 5% هستندو خرد کردن اولیه، اندازه ذرات را از حدود 20cm به ماکزیمم اندازه نهایی 6cm می رساند.

این عمل معمولاً بوسیله ریل ( قرقره) یا غلتک هاب استیل دوار دندانه دار (kibbler Rolls) انجام می شود. خرد کردن بعدی خاک رس ( خرد کردن ثانویه) بوسیله خرد کننده های ضربه ای با صفحع آهنی متحرک ( آسیای ضربه ای) صورت می گیرد. اندازه ذرات ماده به دانه بندی Tout Venant با ماکزیمم اندازه 5mm می رسد.

با توجه به میزان ریزبودن مورد نیاز، خرد کردن توسط Peg Mills، آسیاهای چکشی ثابت یا متحرک و یا Biwl Mills صورت می گیرد.

b) خرد کردن و آسیا کردن شاموت ( رس نسوز کلسینه شده) یا دیگر مواد سخت

مواد مورد استفاده دارای رطوبت ماکزیمم 0/1 تا 0/1% می باشند خرد کردن اولیه توسط خردکننده های فکی انجام می شودکه مواد از ماکزیمم اندازهcm20-10 به دانه بندی Tout Venant با ماکزیمم اندازه ذرات حدود cm6-4 می رسند. دانه بندی بعدی بوسیله خردکننده های ضربه ای تا رسدن به ماکزیمم اندازه cm1-5/0 صورت می گیرزد. خرد کردن نهایی معمولاً بوسیله آسیای چرخ Rinng Mille برای بدست آوردن توزیع اندازه ذرات متوسط یا بوسیله Bowl Mille برای بدست آوردن ذرات ریزتر انجام می شود.

2-4-1. دستگاه ها و ماشین آلات خرد کردن تر

مواد خامی که ماکزیمم رطوبت 12 تا 16% دارند، خرد و آسیا می شوند تا به ابعاد زیر برسند:

خاک های رس: ماکزیمم اندازه 6 تا 8 سانتیمتر

مواد سخت: ماکزیمم اندازه 4/0 تا 6/0 سانتیمتر.

این خاک های رس بوسیله همزن های مخصوص و نیز آسیاهای غلتکی (Drum Mill) پیوسته و غیر پیوسته به صورت سوسپانسیون در آورده می شوند. در عوض مواد خام سخت معمولاً توسط آسیاهای غلتکی پیوسته و غیر پیوسته خرد می شوند. میزان ریز بودن پودر به طور قابل توجهی، با نوع محصول مورد نظر تغییر می کند.

اهمیت دانستن خصوصیات مواد خام برای انتخاب تکنولوژی مناسب

1) مهم ترین پارامترهای فیزیکی

برای کسب بهترین نتایج، هر نوع فراوذده باید طبق مناسب ترین چرخه تکنولوژیکی خرد شود. این مسأله با توجه به تعدادی از پارامترهای پایه تعیین می شود.

a) خواص فیزیکی مواد خام مثل اندازه، رطوبت، سختی و غیره

b) نوع دانه بندی خواسته شده برای پودرهای پرس. این موضوع، در محدوده مشخصی خاص فراورده مورد نظر است.

c) ناخالصی ها نوع موادی که ناخالصی های مواد اولیه را تشکیل می دهند و ابعاد اولیه مربوط.

2) تشکیل دهندگان مینرالی برخی از بدنه های سرامیکی

در صفحات آینده شرح کوتاهی در مورد مواد خام تشکیل دهنده بدنه کاشی ها بیان خواهد شد.

ترکیبات طبیعی آرژیلیتی برای کاشی های دیواری و کف متخلخل (ماژولیکا، کاتوفورت و مونوپروزا)

مینرال های تشکیل دهنده این خاک های رس عبارتند از:

ایلیت، مونتموریلونیت، کائولینیت و کلریت: از 40 تا 60%

کلسیت و دولومیت : از 10 تا 25%

کوارتز آزاد : از 10 تا 20%

مینرال های آهن : از 5 تا 15%

میکا : از 0 تا 5%

در این مورد برای مشخص کردن تکنولوژی خرد کردن مناسب، دانستن میزان رطوبت و اندازه مواد آرژیلیتی و نیز دانه بندی کربنات و میزان ریز بودن سیلیس آزاد ضروری است.

کربنات های موجود در توده آسیا شده، به صورت ذراتی با قطر بیش از mm2/1-3/0 وجود دارند که باعث ایجاد عیب لخته های کربنات کلیسم بر روی بدنه می گردند. با سیستم های خرد کردن توسط ضربه، ذرات کوارتزی درشت در معرض خرد شدن بیشتر که برای بدست آوردن یک مخلوط خوب لازم است قرار نمی گیرند.

به دو دلیل آسیا کردن شدید برای کاشی های ماژولیکا و کاتوفورت لازم نیست: بدنه همیشه لعاب زده می شوذ، مشکلات ناشی از پرس و انقباض پس از پخت ایجاد نمی شود.

- دانسیته ظاهری

دانسیته ظاهری محصولات پرس شدهف عموماض از 95/1 تا تغییر می کند. اگر وزن مخصوص واقعی بدنه های سرامیکی را تقریلاً 7/2-6/2 در نظر بگیریم، نتیجه می شود که حجم کلی فضاعای خالی موجود در بافت کاشی پرس شده به 25% -15 می رسد. برای تولید محصولات متخلخل ( کاشی های دیواری). لزومی ندارد که از پودرهای بسیار فشرده که برای کاشی ها مقاومت مطلوبی در برابر شوک پذیری پدید می آوردند، استفاده شود. در مورد کاشسی های کف با انقباض پخت زیاد و هنگانی که اجزاء با تخلخل کم تولید شده اند، کاهش فضاهای خالی توسط پرس، دمای پخت و انقباض کلی قطعات را کم می کند.

به طور مثال برای محصولات مقاوم به یخ زدن (Anti-Freezing) که از همان بدنه تهیه شده اند، با دو برابر کردن فشار ویژه شکل دادن، میزان انقباض (Shrinkage) 25%- 20 کاهش می یابد در حالیکه دمای شیشه ای شدن کل، 20% -15 کاهش می یابد.

از طرف دیگر، فشردگی بیشتر ذرات تشکیل دهنده بدنه باعث کاهش نفوذپذیری جرم پرس شده می شود بنابراین خشک شدن کاشی ها و خروج گازهای ایجاد شده در طی پخت مشکل می شود.

C- مقاومت خمشی

حداقل مقدار مقاومت خمشی مطلوب برای محفوظ ماندن قطعات در برابر شکستگی های ناشی از جابه جایی و ضربه، برای فراورده خام تقریباً است. به طور کلی، مقادیر مقاومت خمشی مربوط به انواع خاصی از محصولات در جداول 3 و 4 گزارش شده است. میزان رطوبت پودرهای پرس، شدیداً به دانه بندی آنها بستگی دارد که تأثیر چشمگیری بر روی مقاومت خام دارد.

برای بدنه های پخت سفید کاشی های کف در دمای بالا، این پارامتر از با میزان پودر 5/4% تا برای میزان رطوبت حدود 8% متغیر است.

D- خشک شدن

هنگامی که کاشی ها در ماکزیمم مقدار فشار شکل دادن پرس می شوند تا مقاومت خمشی کافی بدست آورند، باید به این مسأله توجه شود که در هنگام خشک شدن، کاشی در معرض شوک های گرمایی قرار می گیرد که باعث می شود قطعه هم انقباض و هم انبساط پیدا کند.

اگر مقاومت خمشی قطعه خیلی کم باشد، در برابر انبساط و انقباض مقاومت نمی کند و ممکن است ترک بردارد. رفتار خشک شدن بدنه های مختلف با هم متفاوت است. در اینجا، برخی از محدوده های نهایی را بیان می کنیم:

- کاشی هایی که در طول کلیه مراخل جرخه خشک شدن، اندازه آنها بزرگ می شود، به سهولت و به تندی رطوبت خود را از دست می دهند.

- کاشی هایی که به میزان زیادی و به سرعت منقبض می شوند و آن زمانی است که رطوبت خود را به سختی از دست می دهند.

خشک شدن کاشب بویژه در طول اولین ساعات چرخه، اهمیت زیادی دارد.

روند خشک شدن از نقطه نظر انقباض ماده و کاهش وزن، قابل مشاهده است که توسط منحتی Biagiot نشان داده می شود.

روند این منحنی و مقادیر انقباض کل، در پایان فرایند خشک شدن بر روی کاشی ها مشاهده می شود و اطلاعاتی در مورد فشارهای شکل دادن بهینه برای اعمال روی بدنه های مختلف با توجه به فرایند خشک شدن نوعی آنها به ما می دهد.

4-5-3. نتایج

پرس عمدتاً توسط ترکیب بدنه و تکنولوژی آماده سازی بدنه کنترل می شود. ترکیب مینرالی، مشخصات شیمیایی- سرامیکی و شرایط فیزیکب بدنه ای که پرس می شود، بر روی خصوصیات و عیوبی که در مراحل مختلف تولید بوجود می آیند، اثر می گذارند.

برای تولید کاشی های کف و دیواری متخلخل بدون انقباض یا با انقباض بسیار کم، پرس کردن خوب و ثابت به متظور حفظ ویژگی ها و کیفیت فراورده، عامل موثر و تعیین کننده نیست. در واقع، اگر پودر موجود در حفره قالب به طور یکنواخت پخش و پرس نشود، به علت ایجاد ترک در هنگام خشک شدن و حرارت دادن و نیز ترک های سرد شدن یا عیوب دیگر، ضایعاتی خواهیم داشت در حالی که پارامترهایی مانند انقباض، جذب آب، بار شکست ( مقاومت) و ضریب انبساط تغییر نمی کنند.

در نتیجه می توان بیان کرد که در مورد تولید کاشی های متخلخل، اعمال خشک شدن و پخت بیش از پرس اهمیت دارند. از طرف دیگر، هنگامی که کاشی های کف شیشه ای شده (Vitrified) با تخلخل کم تولید می شوند، اهمیت پرس اگر بیشتر از خشک شدن و پخت نباشد، کمتر هم نیست. علاوه بر این، با اطمبنان از اینکه پودر به طور یکنواخت پر می شود و پرس به صورت یکنواخت در تمامی نقاط کاشی انجام می گیرد، به منظور بدست آوردن فراورده هایی با خصوصیات ویه، باید میزان فشردگی پودر به مقدار خاصی برسد.

از این گذشته، عدم ثبات نیروی پرس اعمال شده بر ماده، باعث اختلافات چشمگیر در پارامترهای بسیار مهمی مانند: دمای پخت بهینه، تخلخل و بار شکست (مقاومت) و . . . می گردد.


خشک کردن فرآورده های سرامیکی

1-4. مقایسه خشک کن های تونلی با خشک کن های سریع افقی و عمودی

امروزه تقریباً دو نوع از خشک کن هایی که تا کنون بررسی شد، مورد استفاده قرار می گیرند:

- خشک کن های تونلی

- خشک کن های سریع افقی/ عمودی

انتخاب نوع خشک کن با توجه به نوع محصول یا نوع پخت صورت می گیرد. در واقع برای فراورده های متخلخل و دو پخت از خشک کن های تونلی و برای فراورده های تک پخت از خشک کن های سریع(Rapid Drier) استفاده می شود. استثناء این قاعده در مورد کاشی های سایز بزرگ ( بیش از cm25×25) ساخته شده از کاتوفورت یا دیگر مواد است که نمی توان برای خشک شدن آنها را به صورت توده ای قرار داد.

عیوبی که در طی فرایند خشک شدن که یکی از مهم ترین و بحرانی تریم مراحل چرخه تولید است، بوج.د می آیند، فراوان می باشند و اغلب به سهولت مشاهده نمی شوند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.196 مگا بایت

تعداد صفحات : 85

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال در 85 صفحه ورد قابل ویرایش
پیشگفتار

واحدهای روغن كشی بر اساس نزدیكی - ماده اولیه بخصوص تخم پنبه احداث می‌شوند كه این مناطق بیشتر در استانهای مازندران، گیلان و خراسان می‌باشند. یكی از این واحدهای روغن كشی كشور كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال واقع در استان مازندران، شهرستان ساری (در دوازده كیلومتر شهر ساری) می‌باشد.

این كارخانه در سه شیفت كار می‌كند و دارای سیستم بازیابی فاضلاب و تصفیه آب می‌باشد كه پسابهای بازیابی شده جهت شروب نمودن زمینهای مزروعی كارخانه استفاده می‌شود.

این كارخانه روغن كشی دو واحدی می‌باشد كه واحد شماره 1 آن نیز (كشت و صنعت شمال) تولید روغن و واحد شماره 2 آن (ام. ام) صابون پزی است.

به طوری كه گفته شد محصول اصلی كارخانه كشت و صنعت شمال، روغن نباتی است كه به دو صورت دان و جامد عرضه می‌گردد و در كنار این محصول اصلی، محصول فرعی، خلط صابون تولید شده نیز در واحد 2 به صابون تبدیل می‌شود. واحد تولید گاز اكسیژن و هیدروژن در داخل كارخانه وجود دارد كه گاز هیدروژن تولید شده، جهت پروسس هیدروژناسیون صورت می‌گیرد و اكسیژن تولیدی در مخازن پر شده و جهت استفاده بخشهای خصوصی و دولتی به خارج از كارخانه برده می‌شود.

در ضمن طرح توسعه كارخانه نیز در دست اقدام است كه تا حدودی اجرا گردیده، ولی هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است. و لازم به تذكر است كه مدیریت كارخانه تحت نظارت بانك صنعت و معدن می‌باشد و محصول تولیدی كارخانه با نام (( روغن غنچه )) به بازار عرضه می‌گردد.مقدمه

روغنها و چربیها از زمانهای بسیار دور یكی از اجزا اصلی و مهم تشكیل دهنده غذای انسان بوده است. كه یك گرم آن در حدود 2/9 كیلوكالری انرژی در بدن تولید می‌كند. همچنین غذای طبخ شده در روغن و چربی مزه و طعم مطلوبی را در بر خواهد داشت.

با تغییر ساختار اجتماعی در دورانی كه ما در آن زندگی می‌كنیم، دگرگونی و چگونگی تولید مواد مورد نیاز جامعه به خصوص مواد غذایی امری اجتناب ناپذیر است در حال حاضر با توسعه كشت دانه‌ها و میوه‌های روغنی فقط 15 % از نیاز چربی و روغن مصرفی مردم را می‌توانیم تامین نمائیم. از این جهت باید میزان قابل ملاحظه ای روغن خام از خارج وارد كشور شود، لذا برای افزایش راندمان استخراج روغن از منابع روغن و تصفیه روغن نیاز به تكنولوژی جدید روغن می‌باشد.

در كشورهای صنعتی یك نفر در طول عمر خود در حدود 3 تن روغن و چربی مصرف می‌كند كه بیش از نصف این مقدار به صورت روغن یا چربی غیر قابل رویت موجود در مواد غذایی مانند پنیر، سوسیس، كالباس، گوشت و نظیر اینها می‌باشد.


اهمیت اقتصادی چربیها و روغنها در جهان و ایران

غذا مسئله مهمی است كه نیاز انسانها را برطرف می‌كند. كار اساسی كشاورزان و كارخانه‌های صنایع غذایی این است كه نیاز مواد غذایی انسانها را تامین كنند. با توجه به افزایش رشد جمعیت در جهان نیاز به مواد غذایی نیز افزایش می‌یابد و همزمان باید تقاضای مواد غذایی مورد نیاز مردم با امكانات و شرایط موجود تامین شود.
تاریخچه روغن نباتی در ایران

تا حدود سال 1330 از روغن حیوانی استفاده می‌كردیم و بعد از این تدریجاً با افزایش جمعیت و كمبود تولید روغن حیوانی افزایش قیمت باعث گردید كه از روغن نباتی استفاده نمایند كه از هلند و آمریكا وارد می‌كنند. از سال 1331 تا 1344 با شرایطی كه در ایران انجام شده بود تجار و صنعتگران شروع به آوردن كارخانه‌های روغن نباتی نمودند تا در عرض 12 تا 13 سال كارخانه در ایران شروع به كار نمود و روغن نباتی جامد هم از خارج وارد می‌كردند و همه این كارخانه‌ها از پنه دانه استفاده می‌كردند. در سال 1346 دولت ورود روغن نباتی جامد را غیر مجاز اعلام كرد و رقابتی بین كارخانه‌ها به وجود آمد و سطح تولید بالا رفت و بعضی‌ها شكست خوردند و بعضی‌ها هم در كارشان موفق شدند. مثلاً یكی از كارخانه‌های روغن نباتی، پارس (قو) است كه در سال 1339 تاسیس شد و تولید آن در روز 15 تا 20 تن بود و امروزه بیشتر از 600 تن در روز تولید می‌كند.

در حال حاضر در ایران در حدود 16 كارخانه روغن نباتی داریم بعضی از این كارخانه‌ها در حدود 300 تن تولید دارند.

مثلاً: 1 – روغن نباتی پارس (قو، اطلس)

2 – روغن نباتی بهشهر (شاه پسند، بهار، مایع لادن)

3 – روغن نباتی ورامین

4 – فاز اصفهان

5 – شیراز (نرگس)

6 – روغن نباتی جهان

تا قبل از سال 1345 از پنبه دانه استفاده می‌كردند و بعد از آن از روسیه، بلغارستان، رومانی روغن نیمه تصفیه آفتابگردان وارد می‌نمودند و بعد از آن در نتیجه نیاز، روغن سویا از آمریكا جنوبی و ایالات متحده وارد نمودند به طوریكه الان نزدیك 100 % مواد خام از دانه سویا است و از آرژانتین و برزیل وارد می‌نمایند و بعد از آن شركت سهامی توسعه كشت دانه‌های روغنی آمدند و كشاورزان را در كشت دانه سویا و آفتابگردان تشوق نمودند ولی با وجود اینها كفاف مصرف را نكرد و در این سالهای اخیر در حدود 6 تا 5/6 درصد روغن تولیدی ایران در داخل ایران تولید می‌شود و بقیه از خارج وارد می‌شود.( در سال 1362)فصل 1
1 – 1 تاریخچه كارخانه كشت و صنعت شمال

در سال 1355 همزمان با اجرای طرح و نصب ماشین آلات، به سبب بازده كم مالی طرح اولیه، موضوع توسعه ظرفیت واحد به منظور بهره گیری بیشتر از هزینه‌های ثابت طرح و افزایش سود آوری آن مورد مطالعه قرار گرفت و سپس برای تهیه طرح تكمیلی جهت افزایش ظرفیت تولید روزانه تا میزان 250 تن روغن نباتی و متعاقب آن سفارش و نصب ماشین آلات مربوطه اقدام گردید. این طرح علاوه بر توسعه واحد تصفیه روغن، توسعه واحد روغن كشی را نیز از طریق احداث خطوط روغن كشی دانه سویا و آفتابگردان (علاوه بر پنبه دانه) در بر می‌گرفت كه به واسطه برخی نارساییها و محدودیتهای ارزی با تدارك تعدادی از ماشین آلات در نیمه راه باقی مانده است.

واحد شماره 2 در داخل شهر ساری قرار داشته و دارای قدمتی بیش از 47 سال می‌باشد. این واحد در ابعاد كوچكی شامل قسمتهای پنبه پاك كنی، روغن كشی پنبه دانه، تصفیه روغن خام و صابون سازی بوده است، كه در حال حاضر به سبب فرسودگی بیش از حد ماشین آلات قسمتهای پنبه - پاك كنی صابون سازی و تصفیه با ظرفیتهای كمتر قابل بهره گیری بوده و قسمت روغن كشی به طور كلی از زنجیره تولید خارج گردیده است. واحد شماره 2 به علت قرار گرفتن در داخل شهر ساری از طرف سازمان حفظ محیط زیست منطقه ملزم به انتقال و تعطیل در محل فعلی می‌باشد. پساب صنعتی آلوده بوی نامطبوع حاصل از خلط صابون، پرزهای معلق پنبه و سایر آلودگی‌های ناشی از احتراق دیگهای بخار در هوای محیط از یكسو، و روشهای قدیمی و غیر اقتصادی تولید روغن و صابون از سوی دیگر از عوامل تشدید كننده مساله می‌باشد.

پروانه تولید، دانش فنی و برخی ماشین آلات و تجهیزات قابل استفاده این واحد به عنوان موارد قابل بهره‌گیری در طرح جامع شركت (توسعه واحد یك) مد نظر قرار گرفته اند.
1 –2 تولیدات اصلی و جانبی كارخانه كشت و صنعت

تولیدات كارخانجات كشت و صنعت شمال را می‌توان به دو گروه محصولات اصلی و محصولات جانبی (by–product) تقسیم بندی نمود. پنبه محلوج، روغن نباتی جامد و صابون رختشوئی محصولات اصلی ولینترجین، زیرجین، لینترهای 1 و 2، پوسته و كنجاله، محصولات جانبی واحد2 را تشكیل می‌دهند، در واحد یك نیز روغن نباتی، به عنوان محصول اصلی و لینترهای 2 و 1، پوسته، كنجاله، خلط صابون، گلیسیرین و اسیدهای چرب و اكسیژن به عنوان محصولات جانبی، تولید می‌شود. ضمناً در واحد یك، قوطیهای حلبی مورد نیاز جهت بسته بندی روغنهای نباتی نیز در ظرفیتهای مختلف (2، 4، 10 پوند و 17 كیلو) تولید می‌گردد. در این بخش شرح مشخصات، استانداردها و موارد مصرف تولیدات كارخانجات ارائه گردیده است.
1 – 3 شرح تولیدات اصلی و جانبی

الف – پنبه محلوج:

عبارت است از الیاف طبیعی گیاه پنبه كه از جدا سازی وش به پنبه محلوج بدست می‌آید. مقدار پنبه بدست آمده صرف نظر از درجه بندی آن 33 درصد وزن وش را تشكیل می‌دهد.

ب – روغن نباتی:

عبارت است از روغن خوراكی بدست آمده از دانه‌های روغنی از قبیل دانه پنبه، سویا، آفتابگردان، زیتون، ذرت، بادام زمینی، خرما، انگور، گوجه فرنگی، نارگیل و ….. كه به دو صورت جامد (هیدروژنه) و مایع (اشباع شده) مورد عرضه و مصرف قرار می‌گیرد. مقدار روغن موجود در دانه هائی نظیر پنبه دانه 17 تا 23 درصد، سویا 14 تا 23 درصد، آفتابگردان 28 تا 35 درصد و خرما 50 تا 70 درصد وزنی را تشكیل می‌دهد كه البته جدا سازی تمامی مقادیر مذكور میسر (یا اقتصادی) نبوده و برای مثال حدود 16 درصد روغن پنبه دانه در روشهای معمول جداسازی (OR SOLVENI MILLING EXTRACTION) قابل استحصال می‌باشد.

ج – صابون رختشوئی:

ماده پاك كننده ای است (قدیمی ترین ماده شوینده شناخته شده) كه از نمك حاصل از تركیب اسیدهای چرب با مواد قلیائی نظیر سود بدست می‌آید.

اسیدهای چرب مورد استفاده در صابون سازی می‌تواند از خلط صابون (TRIGLYCERIDE) حاصل از تصفیه روغن خام نیز بدست آید.

با افزایش توسعه تكنولوژی روغن در جهان، تاثیر چندانی در مصرف روغن كشورمان نداشته است. اما در ایران الگوی مصرف چربیها وروغنها در 30 سال گذشته تغییر كرده است چربیهای هیدروژنه 76 %، كره 14% و روغن مایه 10 %.
1 – 4 محصولات جانبی كارخانه‌های روغن‌كشی

پس از مرحله روغن كشی از دانه‌های روغنی محصول باقیمانده كنجاله نامیده می‌شود كه یكی از مهمترین مواد تامین كننده، تغذیه دام و طیور به شمار می‌آید. با توجه به كمبود شدید خوراك دام در ایران كه باید در هر سال بیش از 500 هزار تن انواع علوفه از خارج وارد كشور شود، اهمیت كنجاله بیشتر احساس می‌گردد. بهترین نوع كنجاله برای نام كنجاله، سویا می‌باشد. زیرا حاوی 50 % پروتئین است. كنجاله آفتابگردان نیز از كیفیت خوبی برخوردار است.
فصل دوم
2 – 1 تبدیل لوبیای سویا به روغن

یكی از كاربردهای اصلی لوبیای سویا استخراج روغن و تبدیل باقی مانده آن به خوراك انسان و حیوان می‌باشد. بلغور لوبیا حاوی تركیباتی است كه باید توسط حرارت مرطوب غیر فعال گردد در غیر این صورت باعث اختلال رشد حیوانات می‌گردد. برای مصارف غذائی فرآیند صرفاً شامل حرارت دادن و آسیاب كردن مواد چربی گرفته است. مثلاً در تهیه آرد یا جدا كردن پروتئین به صورت كنسانتره و ایزوله، این مراحل انجام می‌شوند. شكل شماره 4 شمای كلی تبدیل لوبیای سویا به روغن، بلغور و مشتقات مربوطه دیگر توسط استخراج با حلال را نشان می‌دهد.

در صنعت فرآیند یا روغن كشی از پرسهای هیدرولیكی و پرسهای مكانیكی پیچی(screw press) توام با حلال استفاده می‌شود. در اثر توسعه صنعت سویا، استخراج و بازیافت روغن توسط حلال تقریباً به 100 % رسیده است.
2 – 2 ذخیره سازی

در مقایسه با سایر محصولات زراعی لوبیای سویا شرایط بی نظیری دارد: حدود 95 درصد سویا برای فرآیندسازی یا صادرات به فروش می‌رسد. ترتیب جریان حمل سویا از مزرعه برای فروش و صادرات از مرحله انبار كردن آغاز می‌گردد. فرآیند سالیانه سویا در آمریكا حدود 900 میلیون بوشل است، ولی تولید روغن و بلغور آن در حدود 10 تا 12 ماه به طول می‌انجامد، تمام فرآیند كنندگان دارای ظرفیت ذخیره سازی نسبتاً بالایی هستند تا بتوانند مایحتاج كافی برای فرآیندسازی داشته باشند بسیاری از روغن كشی‌ها بین 5 تا 7 میلیون بوشل را ذخیره سازی می‌كنند. بعضی از كارخانه‌های روغن كشی و استخراج تا 1200 تن محصول را در روز تبدیل می‌كنند، اگر تمام ظرفیت انباری موجود به لوبیای سویا اختصاص یابد این كارخانجات می‌توانند چندین ماه محصول داشته باشند و اگر انبار ذخیره سازی نزدیك مزارع تولید سویا قرار داشته باشد، قیمت آن در شروع فصل برداشت كمتر بوده و در 6 تا 11 ماه بعد قیمت آن افزایش پیدا می‌كند.
2 – 12 هیدروژناسیون

عمده روغن سویائی كه برای مصارف غذائی تولید می‌شود هیدروژنه می‌كنند تا به مارگارین، شورتینگ و روغن‌های طباخی تبدیل گردد. عنصر نیكل به عنوان كاتالیزور در عمل هیدروژناسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل هیدروژناسیون به چند طریق بدست می‌آید. در ورش اول، نیكل فرمات را در 245 – 240 درجه سانتی گراد با دو تا چهار قسمت روغن حرارت می‌دهند. در روش دوم، هیدروكسید نیكل را روی خاك گزلگور از طریق واكنش دادن محلول نیترات نیكل با قلیا رسوب می‌دهند. در روش سوم، نیكل از طرق الكترولیتیكی بدست می‌آید. كاتالیزور نیكل را از طریق حرارت دادن تا حدود 534 درجه سانتی گراد با هیدروژن فعال می‌كنند. از كاتالیزورهای پلاتینیوم یا پالادیوم نیز می‌توان برای هیدروژناسیون استفاده كرد ولی قیمت این فلزات خیلی زیاد است.

افزودن هیدروژن به بندهای غیر اشباع شده با هر یك از این سه كاتالیزور، واكنش پیچیده ای است تصور می‌شود این واكنش‌ها با مكانیزم هوریوتی ولائی پیش روند. یك اتصال مضاعف كه روی سطح كاتالیزور جذب می‌شود یك اتم فعال شده هیدروژن را اضافه می‌كند. اتم دوم هیدروژن و تعداد زیاد دیگر آنقدر اضافه می‌شوند تا تمام اتصالهای مضاعف به صورت اشباع درآیند یا اینكه یك مولكول هیدروژن به وسیله كاتالیزور جذب گردد تا اتصالهای مضاعف جدیدی تولید كند. از این رو وقتی مولكولهای اسید چرب از كاتالیزور رها می‌گردند ایزومرهای سیس و ترانس تشكیل می‌شوند تاثیر پالادیوم در به وجود آوردن ایزومر بیشتر از كاتالیزور نیكل و پلاتینیوم است. با اولئیك استر و دوتریوم، میزان استر غیر اشباع شده ای كه بعد از 80 % اشباع شدن باقی می‌ماند در حدود 10 اتم دوتریوم از اتمهای كربن 5 تا 31 خواهد بود از این رو فرآورده‌های چرب هیدروژنه صنعتی حاوی ایزومرهایی هستند كه در روغن اولیه غیر اشباع آنها قبلاً وجود نداشته اند.

سه نوع هیدروژنه كردن اجراء می‌شود:

الف) هیدروژنه كردن انتخابی.

ب) هیدروژنه كردن غیرانتخابی برای تولید شورتینگ و مارگارین.

ج) هیدروژنه كردن توام از دو روش اول، كه این روش در تولید فرآورده‌های استئارین استفاده می‌شود. در روش هیدروژناسیون انتخابی درجه حرارت به 175 درجه سانتی گراد افزایش یافته و فشار هیدروژن psi 5 می‌گردد میزان افزودن كاتالیزور 05/0 درصد است. در روش هیدروژناسیون غیر انتخابی از حرارت كمتر از 125 درجه سانتی گراد و فشار هیدروژن بیش از psi 50 استفاده می‌شود برای تولید فرآورده‌های استئارین از درجات حرارت و فشارهای زیادتر 200 درجه سانتی گراد و psi 50 بكار می‌رود، مقدار كاتالیزور 05/0 درصد است. برای حالت غیرانتخابی مقدار انتخاب پذیری روغن را از روی سرعت هیدروژن گیری تعیین می‌كنند. برای مثال، سرعت اولئات، لینولئات و لینولنات 1، 5/7، 5/12 است برای مثال، لینولئات 5/7 برابر زودتر از اولئات تحت این شرایط هیدروژن می‌پذیرد در شرایط انتخابی، سرعت نسبی یا انتخاب پذیری عبارت است از 1 و 500 و 100 افزایش درجه حرارت یا غلظت كاتالیزور میزان انتخاب پذیری برای لینولئات یا لینولنات را افزایش می‌دهد. اما اگر بهم زدن یا فشار هیدروژن زیادتر شود انتخاب پذیری كمتر خواهد شد. هیدروژناتورها عمدتاً سه نوع هستند: در سیستم هیدروژن سازی غیر مداوم هیدروژن داخل روغن در طی احیاء سیركوله نمی شود ولی در روش دوم هیدروژن به صورت غیرپیوسته سیركوله می‌گردد و همچنین در سیستم هیدروژن سازی پیوسته نیز هیدروژن را مورد استفاده مجدد قرار

می‌دهند. بیشتر هیدروژناتورها به صورت غیر پیوسته طراحی شده با سیستمی كار می‌كنند كه هیدروژن مجدداً مورد استفاده قرار نمی گیرد. محصولاتی كه به صورت هیدروژنه عرضه می‌گردند.پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 208 کیلو بایت

تعداد صفحات : 43

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن در 43 صفحه ورد قابل ویرایش
تقدیر و تشكر

حمد و ستایش، ذات كبریای غیب منیع لایدركی را شایسته است كه از كوچكترین ذرات تا اعظم اجرام لاتعد و لاتحصی را به قدرت كامله و حكمت بالغه در نهایت اكمال و اتقان، خلعت خلقت پوشانید و به آدمیان نیروی عقل و ادراك عطا فرمود تا «علی‌ قدر مراتبهم»، به فحض در كیفیات و روابط ضروریه منبعث از حقایق اشیاء پردازند و به كشف اسرار مكنونه و مكتومه در عالم طبیعت توفیق حاصل نماید و دل ذره را بكشافند و آفتاب‌ها در میان آن مشاهده كنند و در آسمان منیع آن ذات كبریا سر تعظیم فرود آرند و «بما عرفناك حق معرفتك» ناطق شوند. حال كه به فضل و عنایات و توفیقات الهی، این قدرت به من ارزانی داشته شد كه با اندیشه خویش قدمی هرچند كوچك در علم‌آموزی و آشنایی با دنیای اسرارآمیز طبیعت بردارم و این گزارش را به سرانجام رسانم، بر خود وظیفه می‌دانم كه با الهام از مكتب حیات‌بخش اسلام كه: «من لم یشكر المخلوق، لم یشكر الخالق»، بدینوسیله از عزیزان و سرورانی كه صادقانه و بدون چشم‌داشت در انجام این گزارش كار مرا یاری نموده و از راهنمایی‌های صمیمانه‌شان دریغ ننموده‌اند، تقدیر و تشكر نمایم.


در پایان از تمامی كسانی كه به هر طریقی در انجام این تحقیق مرا یاری نموده و از هیچ كمكی دریغ ننموده‌اند، ولی در اینجا نامی از آنها برده نشده است، ضمن پوزش خالصانه، صمیمانه تقدیر و تشكر می‌گردد.


فهرست مطالب

3-1-تاریخچه و معرفی كارخانه ی آرد زاودی.. 1

3-2-غلات: 1

3-2-1-گندم: 1

3-2-2-مشخصات فیزیكی دانه گندم. 2

3-2-3-عوامل موثر در كیفیت گندم. 3

3-2-3-1-عوامل فیزیكی موثر در كیفیت گندم. 3

3-2-3-2-عوامل شیمیایی موثر در كیفیت گندم: 4

3-2-4-تركیبات گندم. 4

3-2-5-نگهداری گندم: 7

3-2-6-كیفیت گندم های ایران: 8

3-3-تكنولوژی آسیاب گندم. 8

3-3-2-فن آوری آسیاب كردن گندم و مراحل تولید آرد: 9

3-3-2-1-تمیز كردن گندم: 9

3-3-2-2-مشروط كردن گندم : 12

3-3-2-2-1-روش های مشروط كردن.. 13

3-3-2-3-مراحل مختل فرآیند آسیاب كردن.. 15

3-3-2-3-1-سیستم آسیاب های غلطكی.. 15

3-3-2-4-نگهداری آرد گندم. 19

3-4-آرد گندم. 20

3-4-1-مواد افزودنی به آرد. 20

3-4-2-استفاده از روشهای فیزیكی برای اصلاح آرد. 22

3-4-3-عوامل موثر در كیفیت آرد. 23

3-5-تاسیسات و تجهیزات كارخانه آرد. 26

3-5-1-طراحی كارخانه آرد. 26

3-5-2-انبار كارخانه: 30

3-5-2-1-تعریف انبار و نقش آن.. 30

3-5-2-2-انواع انبار: 30

3-5-2-3-انبار گندم: 30

3-5-2-4-انبار آرد: 33

3-7-نتیجه گیری.. 39

3-8-جداول: 40

3-9- منابع و ماخذ.. 42

3-1-تاریخچه و معرفی كارخانه ی آرد زاودی

كارخانه آرد زاودی در سال 1369 تاسیس شده است بخش اعظم فعالیت این كارخانه مربوط به تولید آرد می باشد كه با استفاده از دستگاههای پیشرفته تبدیل گندم به آرد صورت می گیرد . محصولات تولیدی این كارخانه شامل آرد و سبوس می باشد.

شایان ذكر است كارخانه آرد زاودی در شهرستان بندر تركمن خیابان جمهوری اسلامی ابتدای خیابان نامی واقع شده است.
3-2-غلات:

غلات شامل گندم ،جو، ذرت، برنج ارزان، سویا ، جاودار، یولاف، سور گوم می باشد قسمت اعظم غلات تولید شده برای تامین غذای انسان مصرف می شود و مابقی به مصرف خوراك دام می رسد. مصرف صنعتی غلات در مقایسه با مصرف تغذیه أی آن به مراتب كمتر است. مقدار مصرف غلات در هر منطقه أی متفاوت می باشد كه مصرف غلات به عادات غذایی مردم و بخصوص به درآمد سرانه بستگی دارد یعنی هر چه قدر درآمد سرانه (وضعیت مالی) بالاتر باشد مصرف غلات كمتر می گردد. طبق هرم انرژی وزارت بهداشت و كشاورزی آمریكا 40 درصد انرژی دریافتی بدن از نان و فرآورده های غلات، محصولات خمیری (مانند ماكارونی) و برنج تامین می شود. غلات و (كربو هیدرات ها) در رژیم غذایی انسان نقش بسزایی دارند. (یك گرم كربو هیدرات چهار كیلو كالری انرژی تولید می كند.) قسمت اعظم تولید غله مربوط به گندم است كه از آن آرد برای تولید نان و فرآورده های دیگر حاصل می شود.
3-2-1-گندم:

گندم جزء گیاهان گلدار زیر شاخه نهان دانه گان، در رده گیاهان تك لپه ای، در را سته گلومی فلورا در تیره یا فامیل GRAMMINEGE یا POACEAE و جنس TRITICUM است . از بین 3000 گونه ی شناخته شده گندم سه گونه در تجارت بین المللی دارای اهمیت بیشتری می باشد كه هر سه از جنس تریتیكوم هستند و عبارتند از: تریتیگوم و وگلارمهم ترین گندم مورد استفاده آسیاب داران برای تولید آرد مناسب جهت تولید نان است. تریتیكوم دیو روم مناسب ترین گونه گندم برای تولید ماكارونی است. تریتیكوم ، كمپكتوم دارای پروتئین كمتری بوده و در فرآورده های قنادی و بیسكویت به كار می رود.
3-2-2-مشخصات فیزیكی دانه گندم

دانه گندم بطور مشخص از سه قسمت آندو پسرم، پوسته و جوانه تشكیل شده است

1-آندوپسرم:

83 درصد وزن دانه را تشكیل می دهد و قسمت عمده آن نشاسته است ، بعلاوه حدود 75 درصد از پروتئین دانه هم در همین قسمت قرار گرفته، مقدار مواد معدنی آن كم و حدود 3/0 تا 4/0% است در دانه گندم هر چه به مركز دانه نزدیك شویم میزان پروتئین كم تر می شود اما كیفیت پروتئین و گلتون آرد حاصل از این قسمت بیشتر است و در مواردی كه آرد قسمت های مركزی دانه تحت عنوان آرد قنادی یانول جدا شود. كیفیت آرد باقیمانده كم می شود.

2-پوسته خارجی:

در حدود 5/14% وزن دانه را تشكیل داده كه منبعی از مواد معدنی و رنگدانه است گزانتوفیل (كارتنوئیدها) عامل رنگ در گندم (رنگ زرد غلات) می باشد. پوسته خارجی از چند لایه متمایز تشكیل شده كه مهمترین آن لایه آلرون بوده دارای پروتئین اما بدون گلوتن، چربی، مواد ازته است وجود لایه آلرون درآرد از كیفیت، نانوایی و ارزش غذایی محصول حاصل از آرد می كاهد همچنین اسید فتیك این لایه مانع جذب كلسیم، آهن و روی می شود در نتیجه این لایه را بایستی در مرحله آسیاب ازآردحذف كرد.قابل ذكراست كه درآردهای بادرصداستخراج بالا (حدود 97%)دیگرامكان حذف لایه آلرون نیست كه كه اسید فتیك این آردها را از طریق فرآیند تخمیر و اثر آنزیم فیتاز حذف می كنند.

3-جوانه:

حدود 5/2% از وزن دانه را به اختصاص می دهد و دارای اسیدهای چرب غیر اشباع و فعالیت آنزیمی شدید است . پروتئین موجود در جوانه از لحاظ كیفی نامطلوب است و در كیفیت نانوایی آرد اثرات نامطلوب دارد. از طرف دیگر وجود جوانه در آرد موجب سرعت فساد فرآورده نهایی و كاهش زمان قابلیت نگهداری آن می شود.

بنابراین لازم است هنگام آرد سازی آنرا از آرد حذف نمود.
3-2-3-عوامل موثر در كیفیت گندم
3-2-3-1-عوامل فیزیكی موثر در كیفیت گندم

وزن حجمی یا وزن واحد حجم:

از روی وزن واحد حجم می توان میزان بازدهی آرد گندم را تخمین زد . به علاوه برای درجه بندی گندم از این فاكتور استفاده می گردد در این عامل اندازه دانه تاثیر زیادی ندارد و برعكس یكنواختی شكل دانه و دانسیته تاثیر بیشتری دارند.

سختی دانه:

آرد مناسب برای تولید نان بیشتر از گندم سخت تهیه می شود زیرا دارای مقدار پروتئین بیشتری است و گلوتن آن مرغوب تر است همچنین گندم سخت آردی بدست می آید كه دارای حالت ریز و دانه أی می باشد كه برای تولید نان مناسب است .

در صورتی كه در گندم های نرم آرد نرم بدست می آید كه برای تولید بیسكویت و كیك مناسب است. بنابراین سختی دانه گندم معیار خوبی برای تعیین كاربرد آرد حاصل از آن است

دانه های آسیب دیده:

مهمترین آسیب دیدگی دانه گندم، جوانه زدن دانه است كه در نتیجه ی آن مقدار آرد حاصل از آن كاهش یافته و برعكس مقدار آنزیم آلفا آمیلاز افزایش یافته و موجب چسبندگی خمیر می شود. همچنین مقدار جذب آرد حاصل كم شده و در نتیجه بازدهی محصول حاصل از آرد هم كاهش می یابد.

همچنین از عوامل فیزیكی موثر دیگر در كیفییت گندم می توان فاكتورهای زجاجیت،‌ رنگ، ناخالصی ها ، BESATZ و GUALITY ,MILLING را نام برد.
3-2-3-2-عوامل شیمیایی موثر در كیفیت گندم:

رطوبت: مقدار رطوبت گندم یكی از مهم ترین عوامل موثر در كیفیت آن است.

در نقاط مربوط رطوبت گندم حدود 14% و در نقاط خشك حدود 8% است . اگر رطوبت گندم 14% باشد مقدار بیشتری آب مورد معامله قرار می گیرد و اگر مقدار رطوبت كمتر باشد زمان قابلیت نگهداری محصول افزایش می یابد.

عوامل شیمیایی موثر دیگر در كیفیت گندم عبارتند از: مقدار و كیفیت پروتئین ،فعالیت آنزیم آلفا آمیلاز، اسیدیته چربی، فیبر خام و خاكستر
3-2-4-تركیبات گندم

1-كربوهیدرات ها

مهمترین و بیشترین تركیب گندم و غلات كربو هیدرات میباشد كربوهیدرات ها عبارتند از:نشاسته:

نشاسته نوعی پلی ساكارید است و از دو قسمت آمیلوز و آمیلوبكتین تشكیل شده است میزان نشاسته در دانه غلات بستگی به عواملی مانند شرایط جدی، درصد استخراج و عوامل نژادی دارد. نشاسته گندم حدود یك سوم وزن خود آب جذب می كند.

گلوكز

میزان این قند در مراحل مختلف رشد تغییر می كند. با كاهش بازدهی آرد و یا افزایش پوست گیری و خارج نمودن لایه های بیرونی درصد گلوكز كاهش می یابد.

فروكتوز: همانند گلوكز مقدار آن در مراحل مختلف رشد دانه غلات نوسان دارد.

ساكارز:

در دانه گندم 88% درصد در ماده خشك است میزان ساكارز در پوسته گندم در حدود 4 درصد و در آندوسپرم 4/0 درصد می باشد حال آن كه در جوانه گندم نوسانی بین 15-5 درصد دارد با جوانه زدن دانه مقدار این قند در دانه كامل گندم افزایش و به 2-1 درصد و یا بیشتر می رسد.

مالتوز:

مقدار اپتیمم مالتوز در گندم در حدود 2-5/1 درصد می باشد. جهت جبران كمبود مالتوز در آرد میتوان از آرد مالت استفاده نمود. همچنین اگر مقدار مالتوز در گندم بیش از 5/2 درصد باشد آرد حاصل جهت صنایع پخت مناسب نمی باشد.

2-پروتئین (گلوتن)2


CO


گلوتن كه پروتئین عمده ی گندم است از دو قسمت گلوتنین و گلیادین تشكیل شده است. گلوتن مسئول جذب‌ آب بوده و همچنین در حفظ گاز و ایجاد حجم و بافت تاثیر گذار است.

3-چربی ها:

مقدار چربی موجود در جوانه گندم 11-6% است كه 84% آن غیر اشباع است مقدار چربی پوسته و آندوسپرم به ترتیب 6-3% و 8/0 تا 5/1% و در مجموع دانه حدود 2% می باشد. در اثر آسیب های دانه و فساد مقدار اسیدهای چرب آزاد افزایش یافته و منجر به ایجاد بوی نامطبوع می گردد. به همین جهت بهتر است حین آسیاب كردن چربی از آرد جدا شود.

4-پنتوزان ها:

پنتوزان ها حدود 75% دیواره سلولهای آندوسپرم گندم را تشكیل می دهد. پنتوازن ها جزء مواد فیبری بوده و موجب افزایش ظرفیت جذب و نگهداری آب و در نتیجه تاخیر در بیاتی نان می شود همچنین با افزایش درصد استخراج آرد مقدار پنتوزان آرد افزایش یافته و در نتیجه ی آن مقدار جذب آب آرد افزایش می یابد.

5-آنزیم ها

مهم ترین آنزیم های گندم و آرد آنزیم های آمیلو لیتیك آلفا و بتا آمیلاز هستند كه مجموع آن ها را دیاستاز نامند و بیشتر در جوانه وجود دارند.

6-مواد معدنی گندم:

مواد معدنی موجود در آرد گندم از عناصر كلسیم، پتاسیم، فسفر، گوگرد، آهن ،‌روی، مس ، ید و غیره تشكیل شده است.

7-رطوبت (آب):

حد مطلوب آرد 14-13% می باشد كه اگر رطوبت آرد یا گندم بیشتر از 13% باشد باعث فساد میكروبی و آنزیمی می شود و اگر رطوبت گندم كمتر از 8% باشد باعث خرد شدن دانه در حین آسیاب كردن می شود.
3-2-5-نگهداری گندم:

نگهداری گندم از زمان برداشت تا شروع فرآیند باید به نحوی انجام گیرد كه ویژگی های مطلوب دانه حفظ شود. و از آسیب دیدگی دانه جلوگیری به عمل آید. مهم ترین عواملی كه در طول زمان نگهداری گندم می توانند به آن آسیب برسانند عبارتند از: آلودگی به آفات انباری ، میكروارگانسیم ها ، حیوانات موذی، بالا رفتن دمای محل نگهداری (خود گرمایی) جوانه زدن دانه

برای نگهداری گندم از روش های متفاوتی از جمله روش سنتی و جدید و صنعتی استفاده می نمایند. در روش سنتی پس از برداشت گندم آنرا در صورت لزوم خشك كرده و در ظروف كوچك چوبی، سفالی یا مخازن سیمانی غیر قابل نفوذ به هوا نگهداری می كنند . روش سنتی دیگر استفاده از مخازن زیر زمینی و روی زمین است كه به صورت نیمه مخروطی شكل بوده و جدار داخلی این مخازن با عایق پوشانده شده است . علاوه بر روش های گفته شده گندم را میتوان در انبارهای ساده و یا سیلوهای پیشرفته به نحو مطلوبی نگهداری كرد مشروط بر اینكه پیش از ورود گندم به این انبارها میزان رطوبت و دمای آن به دقت تعیین و كنترل شود زیرا هر قدر مقدار رطوبت گندم بیشتر باشد قابلیت نگهداری آن در انبارهای ساده كوتاه تر است. همچنین طی نگهداری گندم در انبارها و سیلوها لازم است از آلودگی و فساد آن ها توسط آ‏فات انباری جلوگیری شود همچنین پس از انبار كردن گندم بایستی از عدم آلودگی آن به وسیله آفات انباری اطمینان حاصل كرده و در صورت آلودكی آنرا آفت زدایی نمود. برای این منظور روش های مختلفی وجود دارد كه آن ها را به سه دسته ی روش های فیزیكی ، روش های شیمیایی، و روش های بیولوژیكی تقسیم بندی می كنند.
3-2-6-كیفیت گندم های ایران:

در سال زراعی 80-1379 حدود 70 درصد اراضی كل كشور به كشت غلات اختصاص داشته است كیفیت گندم های تولید داخل در مناطق مختلف ایران به دلیل وسعت و گستردگی كشور بسیار متنوع می باشد.

استان هایی چون مازندران ، گلستان ، خوزستان بدلیل داشتن شرایط خاص آب و هوایی و زمین مناسب دارای گندم هایی با كیفیت مناسب می باشد. گندم های ایران را می توان در سه گروه گندم های نرم، گندم های سفید سفت تا سخت و گندم های دیو روم طبقه بندی كرد.

با توجه به بررسی های انجام شده توسط پژوهشكده غله و نان و مراكز تحقیقاتی كشور میتوان نتیجه گرفت كه حدود 35-30 درصد گندم های تولیدی داخل كشور از كیفیت خوب، حدود 22 درصد از كیفیت متوسط و حدود 48-43 درصد گندم های مورد بررسی از كیفیت صنعتی برخوردار می باشند.

در آخر باید به این نكته اشاره كرد كه مصرف سرانه نان در ایران 144-139 كیلوگرم می باشد كه در اروپا این مقدار كمتر یعنی KG 67 است.
3-5-تاسیسات و تجهیزات كارخانه آرد
3-5-1-طراحی كارخانه آرد

در طراحی و ساخت كارخانه بایستی به نكاتی توجه داشت از جمله نزدیكی كارخانه به محل تولید ماده خام تا ماده اولیه با بالاترین درجه مرغوبیت به كارخانه برسد در احداث ساختمان كارخانه باید زمین از نقطه نظر مقاومت برای ساخت كارخانه مناسب باشد و زمین شناسی منطقه به طور دقیق صورت بگیرد. همچنین ساختمان باید از نظر اسكله بندی ضد زلزله باشد یعنی كف و دیوارها باید به وسیله ستون های آهنی به هم وصل شوند.

در احداث كارخانه بایستی به نیازمندی ها و موارد جانبی كارخانه توجه خاصی شود به طوری كه پیش بینی های لازم در مورد تامین آب كارخانه ، تامین نور و چگونگی پراكنش آن در كارخانه، سیستم تهویه و فاضلاب صورت بگیرد. شایان ذكر است ساختمان كارخانه آرد علی الخصوص انبار گندم و آرد بایستی غیر قابل نفوذ به رطوبت و حشرات باشد.

به طور كلی فضای داخلی كارخانه آرد شامل موارد زیر می باشد:

1-سكوهای تخلیه و بار گیری:

یكی از تدابیر مهم به منظور انجام هر چه سریعتر عملیات تخلیه و بارگیری استفاده از سكوهای تخلیه و بارگیری در كنار انبار می باشد كه ایجاد این سكوها دو مزیت دارد: 1-هزینه حمل و نقل داخلی به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.

1 -میزان تردد وسایل در محوطه كارخانه كاسته می شود

مزیت دیگر سكوها سهولت در كار تخلیه و بار گیری می باشد.

2-فضای اداری:

فضای اداری شامل دفتر كارخانه، دفتر تحویل گندم و همچنین دفتر فروش می باشد كه مجزا از خط تولید است همچنین انبار نیز دارای دفتر و چند اتاق برای مسئولان و كاركنان انبار بوده كه اتاق مسئول انبار باید بر سالن ها احاطه داشته باشد.

3-موتور خانه:

موتورخانه قسمتی است كه تجهیزات تولید بر ودت در آنجا قرار دارد. موتورخانه باید دارای سیستم تهویه باشد و دست كم دو درب داشته باشد مساحت موتور خانه با توجه به ظرفیت سردخانه ها و استفاده از انواع سیستم ها و رعایت مسائل فنی دیگر تعیین می گردد و معمولاً بین 150 تا 300 متر مربع مساحت دارد.

4-تاسیسات آبرسانی:

یكی از اساسی ترین پارامترهای طراحی كارخانه و از حیاتی ترین نیازهای كارخانه تهیه آب مورد نیاز می باشد. كه منبع آب ممكن است سفره های آب زیر زمینی و یا آبهای سطحی مانند آب چشمه و قنات باشد و در صورتی كه از آب لوله كشی شهر استفاده شود تنها كافی است كه لوله اصلی به لوله آب شهر وصل شود كه در این مورد اطلاع داشتن از فشار آب شهر كمك زیادی به توزیع آب در كارخانه می كند.

به طور كلی در طراحی شبكه های آبرسانی و احداث مخازن همواره دو اصل كیفیت (سالم بودن آب) و مقرون به صرفه بودن آن حائز اهمیت است همچنین بعد از تامین آب و تایید سالم بودن آن باید سیستمی طراحی شود كه آب را با سرعت مطلوب و قابل قبول به خط كارخانه هدایت كند.5-سیستم فاضلاب

در كارخانه بایستی پیش بینی های لازم برای دفع فاضلاب صورت بگیرد كه هم اكنون فاضلاب ها را به صورت كانال های زیر زمینی احداث می كنند و پساب كارخانه توسط این كانال ها به بیرون هدایت می شود كه در صورت لزوم فاضلاب را تصفیه میكنند.

6-سیستم تهویه

در كارخانه ی آرد بایستی گرد و غبار ناشی از عملكرد دستگاهها بخصوص در مرحله ی آسیاب توسط سیستم تهویه از كارخانه خارج شود برای تهویه باید از سیستم هوای فیلتر شده استفاده كرد در این سیستم هوای خارج پس از فیلتر شدن و در صورت لزوم گرم یا خنك شدن از طریق كانال های جانبی به داخل پمپ می شود این سیستم سبب می شود كه هوای داخل كارخانه از درب ها خارج شده و مانع ورود گرد وغبار و حشرات به داخل شود همچنین می توان در برخی از نقاط كارخانه از فن خنك كننده استفاده كرد.

7-ماشین آلات و دستگاهها:

در انتخاب ماشین آلات و دستگاهها باید دستگاههایی با كارایی بالا و دارای طرح های ساده را خریداری كرد همچنین بهتر است تمامی دستگاههای كارخانه از یك شركت دریافت شود.

همچنین ساختمان و ترتیب ماشین آلات و خطوط تولیدی باید طوری باشد كه حداكثر خدمات را با حداقل انرژی مصرفی تامین كند. روابط خطوط با یكدیگر طوری باشد كه واحدهایی كه به خطوط مختلف سرویس می دهند لزومی به جا به جا كردن نداشته باشند و هر خط تولیدی باید حداقل مسیر را طی كند تا بدین وسیله نخست كار دستی و انسانی به حداقل برسد و آنگاه حداقل فضا را اشغال كند.8-تاسیسات برق:

برقر مصرفی كارخانه برق صنعتی است كه پس از تقویت كردن در خط توزیع می شود در تقسیم چراغ ها بایستی محل كار، ماشین ها، وضعیت سقف، دیوارها را در نظر گرفت و در عمل چراغ ها قرینه هم باشند . عموماً فاصله چراغ ها یك تا دو برابر ارتفاع نقطه نورانی از سطح كار می باشد.

در تعیین محل تابلوهای برق بایستی به نكات زیر توجه داشت:

1-تابلوی توزیع برق باید در دسترس باشد.

2-فاصله تابلوی برق از دورترین چراغ نباید از 30 متر بیشتر باشد.

3-محل تابلو بایستی چنان تعیین شود كه طول كابل های تغذیه به حداقل رسیده و خمیدگی آن ها نیز كمتر باشد همچنین برای یك انبار حداقل یك تابلوی برق ضروری است.

ژنراتورهای آماده (برق اضطراری)

ژنراتورهای آماده یك سیستم متمركز است كه در آن یك ژنراتور با موتور دیزلی یا توربین گازی، برق تولیدی ( AC ) را از طریق كلیدهای تبدیل به مدارهای انتخاب شده هدایت می كند ژنراتورها معمولاً بعد از قطع شدن برق بصورت اتوماتیك در انبارهای سردخانه استفاده می شود ولی برای انبارهای معمولی از ژنراتورهای معمولی كه توسط افراد راه اندازی می شوند استفاده می گردد اندازه و حجم ژنراتور با توجه به مقدار مصرف و توان مورد نیاز متفاوت می باشد.

سیستم اعلام خبر:

از جمله سیستم های ایمنی كه امروزه در انبارها مورد استفاده قرار می گیرد سیستم اعلام خبر آتش سوزی می باشد. أین سیستم از سنسورهای حساس به گرما و دود تشكیل شده كه به زنگ اخبار متصل می باشد و در مواقع خطر هشدار می دهد.
-5-2-4-انبار آرد:

همانطور كه در قسمت های پیشین در بحث نگهداری آرد گندم ذكر شد آرد گندم بعد از تولید بایستی در شرایط مناسب نگهداری شود برای این منظور راههای مختلفی از جمله نگهداری به صورت فله و نگهداری بصورت كیسه و روی پالت وجود دارد. در نگهداری آرد در انبار دو فاكتور دما و رطوبت رابطه ی نزدیكی با طول زمان نگهداری دارند.

به طوری كه در دمای بیش از 20 درجه سانتی گراد آرد كامل برای حدود 30 روز و آرد روشن برای حدود چهار ماه قابل نگهداری است و اما قابلیت آردهای با درصد استخراج پایین تر طولانی تر است و به بیش از شش ماه می رسد. همچنین رطوبت بالا در انبار موجب فساد و كپك زدگی آرد می شود در نتیجه برای نگهداری طولانی مدت گندم باید مقدار رطوبت كمتر از 14 درصد باشد. از طرف دیگر انبار آرد همانند انبار گندم باید غیر قابل نفوذ به رطوبت دما و حشرات و غیره باشد. و تهویه آن در حد مطلوب صورت بگیرد.

3-6-كنترل كیفی و آزمایشات آرد:

برای پی بردن به ویژگی ها و خصوصیات آرد تولید شده بر روی آرد آزمایشاتی صورت می گیرد .

روش كلی نمونه گیری از آرد:

برای نمونه گیری كل آرد را بر روی كاغذ پخش می كنیم كاغذ را چهار قسمت كرده و لبه‌های آن را بالا می آوریم تا حجم نمونه به نصف كاهش یابد این كار را تا رسیدن به وزن مورد نظر ادامه می دهیم البته این روش فقط در مورد نمونه های كم قابل انجام می باشد.

1-اندازه گیری PH آرد:

برای تشخیص فساد میكروبی و همچنین تشخیص تقلب بایستی PH آرد محاسبه گردد كه برای این منظور 10 گرم آرد را با آب مقطر جوشیده مخلوط كرده و توسط PH متر PH آن را اندازه می گیریم حالت عادی PH حدود 2/6-1/6 است اما آرد فاسد PH آن كمتر می باشد.

2-اندازه گیری اسیدیته آرد (روش استخراج آبی)

در این روش مقدار اسیدهای محلول در آب در دمای 20 درجه سانتی گراد تعیین می گردد. اسیدیته آرد در طی انبار داری افزایش می یابد كه با افزایش اسیدیته آرد كیفیت نانوایی كم می شود.

دلیل استفاده از روش استخراج آبی این است كه اسیدیته در آرد محبوس است در نتیجه برای انجام آزمایش از آب استفاده می شود.

طرز عمل:

18 گرم آرد را به همراه 200 میلی لیتر آب مقطر تازه (عاری از ) در یك ارلن مایر 500 میلی لیتری می ریزیم مخلوط را به مدت یك ساعت در حالی كه گهگاهی آن را تكان می دهیم در بن مادی 40 درجه سانتی گراد قرار می دهیم . سپس محلول را صاف كرده و 100 میلی لیتر از محلول صاف شده را به ارلن 200 میلی لیتری منتقل كرده و توسط هیدروكسید سدیم 1/0 نرمال در مجاورت فنول فتالیئن آنرا تیتر می كنیم. ختم تیتراسیون زمانی است كه رنگ محلول پوست پیازی شود.

3-اندازه گیری گلوتن مرطوب:

مرغوبیت آرد برای نانوایی به مقدار و نوع گلوتن بستگی دارد و به دو صورت گلوتن مرطوب و گلوتن خشك اندازه گیری می شود.

طرز عمل

20 گرم آرد را توسط آب نمك 001/0 به خمیر سفتی تبدیل می كنیم سپس چند دقیقه برای تشكیل شبكه ی گلوتن صبر می كنیم در ادامه خمیر را در یك بشر به آرامی مالش می دهیم تا نشاسته ی آن كاملاً خارج شود . پس از اطمینان از خارج شدن تمامی نشاسته گلوتن را با فشار بین دو شیشه ساعت خشك كرده و آن را وزن می كنیم 100*وزن گلوتن مرطوب = درصد گلوتن مرطوب

پس از انجام آزمایش ارزیابی گلوتن به صورت زیر انجام می گیرد:

اگر درصد گلوتن بالای 30 درصد باشد گلوتن خیلی قوی است كه این آرد برای تولید ماكارونی مناسب است اگر درصد گلوتن 30-25 درصد باشد گلوتن قوی بوده و آرد آن برای كیك مطلوب است اگر درصد گلوتن 25-18 درصد باشد گلوتن متوسط است و این آرد برای تولید نان مناسب است و بالاخره اگر درصد گلوتن زیر 18 درصد باشد گلوتن آرد ضعیف می باشد.

-اندازه گیری گلوتن خشك:

ظرفی كه به وزن ثابت رسیده است را در آون به مدت یك و نیم ساعت و درجه حرارت 130 درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا حالت اسفنجی به خود بگیرد.

100*وزن گلوتن خشك = درصد گلوتن خشكپس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی عمران(مرکز محلّه ی راد)

گزارش کارآموزی عمران(مرکز محلّه ی راد)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.349 مگا بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی عمران(مرکز محلّه ی راد) در 25 صفحه ورد + 25 اسلاید قابل ویرایش
آجر کاری:

عملیّات آجر کاری شامل انتخاب نوع آجر،نوع ملات ،و روش اجرای کار باید بر اساس مشخّصات نقشه های اجرایی و دستورات دستگاه نظارت انجام گیرد.

به کار بردن آجر های غیر استاندارد به هیچ وجه مجاز نیست.

پیمانکار موظف است با توجه به زمان بندی اجرای عملیّات ،نسبت به تدارک و دپو کردن آجر اقدام نماید.

محل دپو و نحوه ی دپو کردن آجر، باید با نظر دستگاه نظارت و در محل های مناسب کارگاه پیش بینی گردد.

در این جا باید دقّت کرد که دپو کردن به صورتی انجام شود که باعث شکسته شدن آجر نگردد.

مشخصات آجر مصرفی:

ابعاد آجر های دستی شامل طول و عرض و ارتفاع باید به ترتیب 210 و 100 و 55 میلی متر باشد.

وجود یک ترک عمیق در سطح متوسط حداکثر تا عمق 40 میلی متر در آجر پشت کار بلا اشکال است.

طول شکستگی ودندانه ای شدن خطوط وزوایا نیزدرآجرپشت کارنباید از 15 میلیمتر تجاوز


دانه بندی با الک:

تجزیه ی مکانیکی خاک عبارت است از تعیین محدوده ی اندازه ی ذرات موجود در خاک که به صورت درصدی از وزن خشک کل بیان می شود.دانه بندی با الک عبارت است از لرزاندن نمونه خاک روی مجموعه ای از الک ها که چشمه های آن ها به تدریج کوچکتر می شود.معمولا ریز ترین الک شماره ی 200 است و مانده روی الک 200 را درشت دانه و خاک عبوری از الک 200 را ریز دانه می گویند.ریز دانه ها با پر کردن خلل و فرج میان دانه های درشت تر،نقش مهمی را بازی می کنند.

برای مصالح اساس حداکثر درصد عبوری از الک شماره ی 200 حدود 8 تا 10 در صد است و برای زیر اساس این مقدار به حد اکثر 12 در صد محدود می شود.

از روی منحنی دانه بندی می توان درصد شن ، ماسه ، لای و ذرّات هوم اندازه با با رس موجود در خاک را به دست آورد.

خاکی خوب دانه بندی شده که بر روی منحنی دانه بندی ، اندازه ی ذرّات در محدوده ی وسیع تری به صورت تقریباُ پیوسته توزیع شده باشد.

شکل ذرّات در توده ی خاک به اندازه ی دانه بندی دارای اهمّیت است.شکل ذرّآت را با عناوینی چون تیز گوشه،نیمه تیز گوشه،گرد کوشه و... بیان می شود و به صورت کلی به سه دسته ی حجیم، پولکی و سوزنی تقسیم می شود.

شکستگی مصالح:

مصاح مصرفی برای روسازی، برای این که بهتر در همدیگر قفل و بست شوند،می بایست تا حدودی شکسته شوند.

برای تعیین در صد شکستگی مصالح مصرفی]از الک نمره ی 4 استفاده می شود. دانه های باقی مانده روی الک شماره ی 4 را که حداقل در یک وجه شکستگی دارند را جدا کرده و آن ها را وزن می کنند تا درصد شکستگی را از تقسیم این وزن بر وزن کل مصالح مانده روی الک 4 به دست آید.

برای لایه ی اساس حداقل شکستگی 50 در صد و برای مصالح زیر اساس حدود 30 درصد است.

حد خمیری و حد روانی:

این حدود توسط آزمایشات اتر برگ تعیین می شود که بر روی مصالح عبوری از الک 4 انجام می شود.اگر به یک نمونه خاک،آب اضافه کنیم،به حالت روان در میآید و به تدریج که آب از دست می دهد ابتدا به حالت خمیری وسپس به حالت نیمه جامد در می آید.

حد روانی برای مصاح اساس و زیر اساس باید از 25 کمتر باشد.دامنه ی خمیری تفاضل میان حد خمیری و حد روانی است که برای مصالح زیر اساس نباید از 6 درصد بیشتر شود و برای مصالح اساس حدود صفر در نظر گرفته شده است.

سختی مصالح:

به کمک آزمایش سایش لوس آنجلس سختی مصالح به دست می آید.مصالح مصرفی نباید زیر بار وسایل نقلیه و چرخ های غلتک در زمان احداث خرد شوند.

حداکثر سائیدگی مناسب برای مصالح اساس و زیر اساس 50 درصد میباشد

تمیزی مصالح:

برای تعیین تمیزی مصالح از آزمایش SE یا هم ارز ماسه استفاده می شود.این آزمایش را بر روی مصالح عبوری از الک 4 انجام می دهند .

حداقل SE برای مصالح زیر اساس 25 و برای مصالح اساس 50 درصد پیشنهاد شده.

مقاومت خاک:

مقاومت خاک را می توان به گونه های مختلفی به دست آورد که به صورت آزمایش تک محوری، دو محوری و CBR می باشد.

CBR مقاومت نسبی خاک را نسبت به مصالح مرغوب(شکسته شده) نشان می دهد.هر چه CBR خاک بیشتر باشد خاک مرغوب تر است.

درصد ترکم:

در صد تراکمی که برای خاک ها در نظر می گیریم، بر اساس چند پارامتر است:

- نوع راه

- جنس خاک

- میزان تردد

- فاصله ی لایه تا سطح راه

برای زیر اساس و اساس تراکم بالای 95 درصد مبنای کار قرار می گیرد.
پی :

مجموعه بخش هایی از سازه و خاک[SP]ِ در تمای با آن ، که در انتقال بار بین سازه و زمین ، از طریق آن صورت می گیرد

به طور کلی می توان پی ها را به چهار گروه عمده تقسیم کرد :

1- پی های سطحی ( Shallow foundation ) یا شالوده ها

2- پی های عمیق (deep foundation ) مانند پی های شمعی

3- پی های نیمه عمیق (Pier foundation ) مانند پی های چاهی

4- پی های ویژه (special foundation ) مانند پی های با صندوقه (Caisson ) و مهار (Anchorage )

پی های سطحی یا شالوده ها :

شالوده ها پی هایی هستند که در عمق کم و نزدیک سطح زمین اجرا می شوند و بار های سازه را به زمین منتقل می کنند .

شالوده ها بر سه نوع اند :

1- شالوده ها ی منفرد footing

2- شالوده های نواری strip footing

3- شالوده های گسترده mat footing

ان چه معمولا" در زیر ساختمان و بر روی پی های عمیق اجرا می شود و بارهای سازه را به پی های عمیق منتقل می کند نیز شالوده است .

واژه ی منفرد جایگزین واژه ی پی تکی یا پاشنه تکی ، شالوده نواری جایگزین پاشنه پیوسته و شالوده گسترده جایگزین رادیه ژنرال و پی گسترده است .

پی های عمیق :

آن دسته از پی ها را که نسبت عمق آن ها به کوچکترین بعد افقیشان از شش تجاوز کند پی های عمیق می نامند . انواع پی های شمعی ، دیوارک ها (barette) و دیوار های جدا کننده (cut off wall) از جمله پی های عمیق اند . پی های عمیق معمولا" به وسیله ی یک سازه ی میانجی که شالوده نامیده می شود بارهای سازه ای را می گیرند و به زمین منتقل می کنند .

پی های نیمه عمیق :

پی های نیمه عمیق ، مانند پی های چاهی حد فاصل شالوده ها و پی های شمعی را تشکیل می دهند .نحوه ی محاسبه ی این گونه پی ها بیشتر شبیه محاسبه شالوده است .پی های ویژه :

پی های ویژه مانند پی های با صندوقه ، مهارها ، ستون های شنی و غیره با سه گونه ی قبلی پی ها تفاوت زیادی دارند و برای انتقال بارهای سازه به زمین ، ممکن است با بهره گیری از فشار ، کشش یا اصطکاک کار کندد . می توان به منظور عمومیت بخشیدن به مسئله ی انتقال نیرو بین سازه و خاک ، اطراف پوشش های تونل ها را هم از پی های ویژه ب حساب آورد . با این دید می توان سازه های نگهبان ، مانند سپر های فلزی ،ِ دیوار های جدا کننده و غیره نیز به حساب آورد .پی سازی :

اتخاذ تدابیر لازم و اجرای در خور آن ها به منظور تامین پایداری هر نوع ساختمان برای به وجود آوردن تعادل مناسب بین بنا و زمین در تماس با آن پی سازی نام دارد .

شالوده های منفرد که نزدیک به هم باشند می توانند به یکدیگر پیوسته شوند و به صورت شالوده مرکب کار کنند . شالوده های نواری ممکن است زیر ستون و یا زیر دیوار باشند . شالوده های گسترده بهدو صورت ، بدون تیر و با تیر طراحی و اجرا می شوند .بررسی ژئو تکنیکی :

بررسی های ژئو تکنیکی ، لایه های زمینی و آب های زیر زمینی را به عنوان عوامل دخیل در پایداری و رفتار مناسب ابنیه موقتی و دائمی مورد مطالعه قرار می دهد. این بررسی ها به منطور ارائه داده های مربوط به رفتار خاک که در طراحی و ساخت بنا ها لازم می آید ، صورت می گیرد .

تحلیل عوامل حاصل در طول بررسی مقدماتی و شناسایی خاک ها به یک جمع بندی کلی شامل مراتب زیر منجر می شود:

- تهیه برش ها و نیمرخ های زمین شناسی و ژئوتکنیکی

- دست یابی به مشخصات مختلف خاک ها برای تدوین طرح و انجام محاسبات

- شناخت جریان های مختلف آب های زیر زمینی و سفره های آب

- بررسی حساسیت لایه های سطحی خاک در برابر یخبندان

- چگونگی خورندگی خاک ها و آب ها در برخورد با مصالح ساختمانی

- بررسی رفتار خاک ها در برابر بار های دینامیکی مانند زلزله

گود برداری های لازم برای اجرای شالوده ها :

هدف گودبداری ایجاد گود هاییی است که بخش هایی از ساختمان که در تماس مستقیم با زمین هستند در آن قرار گیرد . اجرای شالوده ها باید بعد از سالم سازی و خشکانیدن کف گود صورت گیرد سالم سازی کف گود با روش های مناسب ، از قبیل آب کشی و زه کشی عملی است . گودهایی که در مجاورت بناهای موجود ایجاد می شوند نباید به هیچ عنوان پایداری این بنا ها را ، چه در مرحله ی موقت اجرا و چه در مرحله ی نهایی ، دچار نقصان یا اشکال کنند .

تمامی عواملی که در کف گود به آن برخورد می شود مانند سنگ ها ، شالوده های قدیمی و به طور کلی هر شی ء زمینی مقاوم که احتمال تشکیل نقاط سخت موضعی را در زیر شالوده های گسترده و شالوده های نواری پدید می آورند باید تا عمق مناسبی برداشته شوند تا از نا همگنی در زیر شالوده ها اجتناب شود . راه حل های مناسب دیگری هم می توانند به کار گرفته شوند ، تمامی بخش ه ا و عدسی ها ی با قابلیت تراکم بیشتر از زمین طبیعی مجموعه را باید در شرایط یکسان به سازی ی جایگزین کرد تا زمین پی از همگنی کافی برخوردار شود خاک جایگزین را ، در صورت لزوم و با توجه به نوع آن باید متراکم کرد تا معیار های کلی باربری نقصان نیابد . راه حل دیگر ، جایگزینی بخش های برداشت شده با بتن کم عیار است .

عملیات گود برداری شامل فعالیت های ساختمانی از قبیل حفاری چاه ها و مجاری آب و فاضلاب ، خاک برداری ، خاک ریزی ، حفاری و پی کنی با وسایل دستی و ماشین آلات مکانیکی ، عملیات زیر زمینی و نظایر آن است .ایمنی در کار های گود برداری :

قبل از شروع عملیات گودبرداری باید با همکاری سازمان های ذیربط جریان برق ، گاز ، آب و سایر سرویس های مشابه در محل گود برداری قطع شود و چنان چه محل گودبرداری در نزدیکی و مجاورت یکی از ایستگاه های اصلی خدمات عمومی مانند آتش نشانی باشد ، باید قبلا" مراتب به اطلاع آن ایستگاه رسانده شود . قبل از گودبرداری باید کلیه اشیای زاید از قبیل درخت ، تخته سنگ و ضایعات ساختمانی که ممکن است سبب وقوع حادثه ای شود ف از محل گودبرداری خارج گردد .

در صورتی که حفاری و خاک برداری در عمق پایین تر از پی ساختمان ها و دیوار های حائل یا سطح معابر عمومی که در مجاورت محل حفاری و خاک برداری قرار دارند صورت گیرد . باید اقدام های لازم برای جلوگیری از خطر ناپایداری آن ها به عمل آید . بعد از وقوع بارندگی ، طوفان ، سیل و زلزله باید محل گودبرداری بازدید شود تا در نقاطی که خطر ریزش دیواره وجود دارد ، با استفاده شمع و سپر یا چوب بست ، دیواره تحکیم و تثبیت گردد .

بتن مگر :

اجرای یک لایه بتن مگر در زیر تمام شالوده های بتن آرمه که در مجاورت سطح زیرین خود آرماتور دارند الزامی است . بتن مگر خطر آبوده شدن بتن سازه ای را به هنگام انجام عملیات بتن ریزی مرتفع می نماید . ضخامت لایه بتن پاکیزگی به هیچ عنوان نباید کمتر از پنج سانتی متر باشد .

ریختن بتن مگر باید به مجرد اتمام عملیات گودبرداری صورت گیرد . پاره ای از خاک ها ، مانند مارن ها ، که در زمان پایان عملیات گودبرداری مقاومتی کافی و مناسب دارند ، نسبت به عوامل جوی حساسیت نشان می دهند و در اثر ریزش آ ب باران بر آن ها بعد از چند ساعت گل شده و کاملا" سست می شوند . برخی خاک های دیگر ، مانند شیست ها ، خاصیت تورقی دارند و در مجاورت هوا پوسته پوسته شدهو از جدارهای گود جدا می شوند . به منظور پیشگیری از مشکل فوق و جلوگیری از در معرض هوا قرار گرفتن زمین های قابل تورم ، می توان روی قسمت های گود برداری شده را با ملات ماسه سیمان اندود کرد و یا با ورق کلفتی از پلی اتیلن متناسب با شرایط سطح زمین ، روی آن را پوشاند .

عیار های کمینه بتن مگر :

ارقام ذکر شده زیر برای تامین حفاظت کافی آرماتور ها در برابر خوردگی توسط سازمان مدیریت اعلام شده است :

- برای بتن پاکیزگی و بتن درشت ، حداقل عیار 150 کیوگرم سیمان در متر مکعب بتن است .

- برای شالوده های با بتن غیر مسلح در زیر دیوار های باربر یا ستون ها ، عیار کمینه 200 کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن است .

- برای شالوده های نواری که فقط آرماتور کلاف دارند ، باید عیار کمینه 250 کیلوگرم سیمان در متر مکعب بتن باشد .

- برای بتن شالوده های بتن آرمه ، عیار کمینه 300 کیلو گرم سیمان در متر مکعب بتن است.ابعاد پی :

عرض ، طول و عمق پی ها کاملا" بستگی به وزن ساختمان و قدرت تحمل خاک محل ساختمان دارد . در ساختمان های بزرگ قبل از شروع کار به وسیله ی آزمایشات مکانیک خاک قدرت مجاز تحملی زمین را تعیین نموده و از روی آن مهندس محاسب ابعاد پی را تعیین می نماید . ولی در ساختمان های کوچک که آزمایشات مکانیک خاک در دسرتس نیست باید از مقاومت زمین در مقابل بار ساختمان مطمئن شویم . اغلب مواقع قدرت مجاز تحملی زمین برای ساختمان های کوچک با مشاهده ی خاک پی و دیدن طبقات آن وطرز قرار گرفتن دانه ها بر روی همدیگر و یا با ضربه زدن به وسیله ی کلنگ به محل پی قابل تشخیص است . گاهی اوقات نیز برای به دست آوردن اطمینان بیشتر می توان اقدام به آزمایشات ساده ی محلی نمود.

انواع پی های مورد استفاده در ساختمان :

پی به صورت های نقطه ای (تکی ) ، نواری ، گیرده اجرا می شود و در مناطقی که خاک توانایی هیچ گونه بار گذاری نداشته باشد از پی گسترده استفاده می کنیم .

معمولا" برای ساختمان های زیر سه طبقه از پی نقطه ای استفاده می شود . در ساختمان هایی که پی نقطه ای اجرا شده در زیر هر ستون یک پی قرار دارد که به وسیله ی شناژ به هم متصل شده اند و بار بنا را به زمین زیر خود منتقل می کنند . در ساختمان هایی که پی تکی جواب گوی بار وارده به زمین نیست در امتداد ستون ها و دیوار ها پی نواری ایجاد می کنند که شبکه مش در @ تمام طول پی نواری وجود دارد . پی گسترده نیز برای بنا های بسیار سنگین و ساختمان های بلند و بر روی خاک هایی که مقاومت کمی دارند طراحی می شود . شمع نیز در زمین ها یی که تحمل بار ندارند مانند زمین های ماسه بادی برای رسیدن به سطح بکر و مقاوم زمین کوبیده می شود .

پی های گسترده :

به این گونه پی ها رادیه ژنرال هم می گویند ، از بتن مسلح ساخته می شوند و دارای محاسبات فنی مفصل و دقت اجرای فوق العاده می باشد . برای ساختمان هایی که دارای وزن فوق العاده زیاد بوده و یا ساختمان هایی که در زمین های ست ساخته می شود این گونه پی ها ایجاد می گردد .

برای ساختنن پی های سراسری باید صفحه ای از بتن به طول و عرض تمام زیر بنای ساختمان به ضخامت محاسبه شده حداقل در حدود 80 تا 100 ساتنی متر ریخته شود . میل گردهای این صفحه بتنی طبق محاسبه به دست می آید . در محل هایی که بار بیشتری وجود دارد ، میل گردهای بیشتری گذاشته می شود . مانند زیر و اطراف ستون ها ، آرماتور های ریشه برای ایجاد ستون های بتنی و یا صفحه های فلزی زیر ستون برای ستون های فلزی روی این صفحه ی بتنی قرا ر می گیرند .شمع کوبی :

در زمین هایی که خیلی سست بوده و به هیچ وجه قدرت تحمل بار ساختمان را نداشته باشد مانند خاک های دستی یا زمین های ماسه ای و یا در محل هایی که زمین بکر در عمق های زیاد قرار داشته و برداشتن کلیه ی خاک های سطحی مقرون به صرفه نباشد از طریق شمع کوبی بار ساختمان را به زمین بکر منتقل می نمایند . بدین طریق که در امتداد پی های ساختمان یعنی در طول دیوار های اصلی که باربر می باشند با فاصله های معین در حدود 2 تا 2.5 متر چاه حفر می کنند . و در ساختمان های فلزی و بتنی که پی نقطه ای اجرا می شود زیر هر ستون چاه حفر می نماید . و این حفاری را تا زمین بکرو محکم ادامه می دهند و کف چاه ها را خزینه نموده تا سطح اتکاء آن با زمین بیشتر باشد . بعد این چاه ها را با بتن یا شفته پر می کنند . بعد ار پر کردن این چاه ها روی آن را به وسیله ی طاق آجری و یا سنگی و یا تیر های بتنی به هم مربوط نموده و بعد روی آن را دیوار چینی می کنند و یا با نصب صفحه های فلزی روی اسکلت فلزی بنا می نمایند . شفته یا بتن پس از خود گیری مانند ستونی است که در زیر زمین بنا شده و طاق یا تیر بتنی روی آن مانند کلافی این پایه ها را به یکدیگر متصل می کند و در نتیجه بار ساختمان را مستیقیما" به زمین بکر و محکم منتقل می نماید .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی معماری،نماكاری

گزارش کارآموزی معماری،نماكاری

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 521 کیلو بایت

تعداد صفحات : 24

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی معماری-نماكاری در 24 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

بخش اول : آشنایی كلی با مكان كار آموزی 1

بخش دوم : آموخته های اجرایی 1

گزارش اصلی 1

1 ـ تعریف و هدف از داربست 1

ـ انواع داربست 2

2 ـ سنگ كاری 5

تعریف سقف 9

پوشش سقف های شیب دار 10

تعریف سقف كاذب و انواع آن 12

موزاییك فرش 14

طریقه ساخت موزاییك 16

سرامیك كاری 17

سفید كاری 21مقدمه :

در دنیای امروز و آینده فن آوری كارهای اجرایی همراه با نوآوری كه هر روز صنعت ساختمان را متاثر می كند لزوم آموختن هرچه بهتر روش های درست كارهای عملی ساختمانی را ایجاب می كند .

نحوه انتخاب درست و بجای مصالحی چون آجر ، سیمان ، گچ ، بلوك و دیگر مصالح و همچنین طرز درست مصرف كردن آنها از اهمیت فراوانی برخودار می باشد .

از آنجا كه مصالح ساختمان و نیز مصالح جنبی و وابسته ی به آن بسیار فراوان ومتنوع می باشد بنابراین لزوم اجرای عملیات ساختمانی چه در كارگاههای آموزشی و یا در كارگاههای اجرایی ساختمانی كمك شایایی به ما خواهد نمود .تشكر وقدردانی :


در پایان نهایت سپاس و قدردانی را از استاد ارجمندم جناب آقای مهندس
گله خیلی و همچنین علیزاده مقدم سرپرست كارگاه شركت فنی و مهندسی ایمن فراز گلستان را دارم و از خداوند آرزوی توفیق روز افزون برای این دو عزیز می نمایم .

بخش اول : آشنایی كلی با مكان كار آموزی

این تحقیق مدرسه ای است دو طبقه با اسكلت بتونی و سقف تیرچه بلوك كه دارای 3 قسمت اصلی و كلی می باشد :

1 ـ قسمت شرقی مدرسه كه مربوط به كلاس دانش آموزان می باشد .

2 ـ قسمت مركزی كه ساختمان اداری مدرسه است .

3 ـ قسمت غربی مدرسه كه شامل نمازخانه می شود . نمای این ساختمان كاملا سنگی است پوشش سقف نیز از جنس سفال می باشد . در گذشته در این مكان مدرسه و سرویس وجود داشت كه بعد از تخریب مدرسه و سرویس جدیدی كه 8 چشمه می باشد درست شد ، سقف سرویس هم از جنس سفال است .

4 ـ زمان اجراء كار : این تحقیق نزدیك به 3 سال می باشد كه در دست اجراء است و باید تحویل داده شود .

بخش دوم : آموخته های اجرایی

گزارش اصلی :

یكی از عمده كارهایی كه در این مدت مشاهده كردم نصب و جمع كردن داربست بود زیرا مساحت زیادی در این كار مربوط به نصب سنگ بود كه توضیحات بیشتر در پایین توضیح داده می شود .

1 ـ تعریف و هدف از داربست

كارگر تا زمانی كه روی زمین ایستاده ، می تواند تا ارتفاع محدودی كار كند و برای ادامه كار در قسمت بالا ، باید وسیله ای در زیر پای خود قرار دهد . بدیهی است هر چه ارتفاع دیوار بالا رود ، وسیله ی زیر پا هم باید بلندتر شود . این وسیله در كارهای ساختمانی داربست نام دارد . در قدیم برای اجرای ساختمان های بلند ،‌ با ریختن تدریجی خاك به زیر پای بنا ، كف را كم كم بالا می بردند و ارتفاع مورد نیاز را تأمین می كردند . پس از احداث و انجام ساختمان ، خاك ریخته شده را برمی داشتند تا به كف


اولیه برسند . از یك طرف پر زحمت بودن این عمل و از طرفی نیاز روزافزون به ساختمان های بلند ، انسان را وادار كرد تا از وسیله ای سبك و راحت برای این منظور استفاده و جمع كردن داربست كند . همراه با سبكی و راحتی ، مسأله ی ایمنی ، سرعت در برپایی ، استفاده و جمع كردن داربست هم برای انسان مطرح بود تا بلاخره به داربست های امروزی دست كیافت .

ـ انواع داربست

1 ـ داربست كوتاه :

در ساختمانهایی با ارتفاع كم و در ساختمان های داخلی ، ار داربست های كوتاه و سبك استفاده می كنند . معمولا در این مورد دو عدد شبكه و یك یا دو تخته زیر پا قرار
می دهند این كار اصولی و ایمنی نیست بخصوص موقعی كه از شبكه به صورت خوابیده استفاده شود زیرا چرخش ناگهانی شبكه ، احتمال سقوط كارگر را به دنبال دارد . استفاده از خرك به خاطر امنیت بیشتر به مراتب بهتر از شبكه است . خركها را از چوب یا فلز می سازند . خركهای چوبی را اگر با چهار تراش هایی به ابعاد 8×8 یا 10×10 سانتی متر بسازند و در آن ها به اندازه ای كافی تخته های چپ و راست و دستك به كار برند از كارایی خوبی برخوردارند . حداكثر فاصله دو خرك از یكدیگر 3 متر است و در صورت نیاز ، 2 خرك را می توان روی هم قرار داد به شرط آنكه ارتفاع آنها از 4 متر بیشتر نشود . با دو عدد نردبان دو طرفه و تخته زیر پایی ، داربستی موقت برای كارهای سبك می سازند .

2 ـ داربست بلند فلزی :

این داربست ها را با لوله های فولادی با قطر 3/48 میلی متر یا حداقل 4 میلی متر و بست های مربوط مونتاژ می كنند با اتصال لوله ها به یكدیگر به وسیله بست ها در زمانی نسبتاً كوتاه می توان داربستی ثابت و محكم بوجود آورد و از آن برای كار در ارتفاع استفاده كرد . برای جلوگیری از واژگون شدن ، باید داربست را به طریقی مناسبی به دیوارهای ساختمان مهار كرد . حداكثر فاصله دو مهار از یكدیگر 6 متر است .

ـ وسایل اتصال و متعلقات مربوط كبه داربست بلند فلزی :

1 ـ بست زوجی : این بست وسیله اتصال لوله های عرضی به پایه های عمودی است .

2 ـ بست گردان : به وسیله این بست ، دو لوله را می توان به هر زاویه ای به هو وصل كرد .


3 ـ بست لوله های افقی : این بست دو لوله افقی را تحت زاویه ی 90 درجه به یكدیگر وصل می كند .

4 ـ میله ی شكاف دار اتصال : برای طویل كردن دو لوله ی داربست به كار می رود .

5 ـ پایه ی قابل تنظیم : به جداره ی داخلی پایین لوله متصل می شود و به وسیله آن ارتفاع پایه ی داربست تنظیم می شود .

3 ـ داربست ( سكوی ) پیش آمده :

این نوع داربست از سطح ساختمان به صورت سكو بیرون می زند و به همین جهت به آن داربست پیش آمده می گویند . این داربست به دیواره های ساختمان تكیه دارند و در مكان هایی كه بر پا سازی داربستهای مرسوم از سطح زمین غیر ممكن یا پرهزینه باشد مورد استفاده قرار می گیرد . همین طور كه ساختمان بالا می رود ، آنها هم از دیوار باز می شوند و توسط جرثقیل در محل جدید نصب می شوند و به این ترتیب در مصالح داربست صرفه جویی زیادی بعمل می آید .

2 ـ سنگ كاری :

1 ـ ابزار : دستگاه فرز حافظ دار ـ خط كش ـ میخ سركج ـ كاردك و گونیا

2 ـ مراحل كار گذاشتن سنگ پلاك :

الف ) در نما سازی گسترده ، قبل از نصب سنگ های بی رنگ و شیری و مرمر و نظایر آن در ازاره از سنگ سیاه رنگ دو تشیه در یك یا در چند رج استفاده می شود .

ب ) بعد از نصب سنگ سیاه دو تشیه سنگ پلاك شیری یا به رنگ دیگر یا یك سانتی متر پیش آمدگی نصب می شود كه جلوه خاصی به نما می دهد .

ج ) گاهی بعد از كار گذاشتن سنگ ازاره از وجود قرنیز سنگ به ضخامتهای مشخص استفاده می شود . لبه های سنگ قرنیز پخ زده می شود .

د ) بعد از كار گذاشتن سنگ قرنیز سنگ نما نصب می شود .1 ـ ملات بین دو دلیل به صورت تخت و بلندتر از سطح زیر موزاییك دلیل به اندازه 50 میلی متر پخش می شود .

2 ـ ریسمان كار را بین دو دلیل كشیده و تنظیم می كنیم .

3 ـ موزاییك فرش با رعایت درز و قرار نگرفتن ملات بین درزها ، تخماق زدن و هم بادسازی در راستای ریسمان كار بنایی اجرا می شود .

تمییز كردن سطح موزاییك فرش شده :

1 ـ پس از دوغاب ریزی با كمچه كش دوغاب سفت شده درزها را پر می كند .

2 ـ گرد سنگ و خاك سنگ را به نسبت یك پیمانه از هر یك به صورت خشك مخلوط كرده بر سطح دوغاب لای درزها می پاشیم و روی سطح موزاییك فرش پهن می كنیم .

3 ـ دوغاب ماسه سیمان را گرد سنگ و خاك سنگ جذب می كنند از این رو با لبه كمچه ، خاك سنگ و گرد سنگ نمناك از سطح موزاییك فرش جمع آوری می شود .

4 ـ پس از پایان كار ، با پارچه سطح موزاییك فرش و درزها تمییز می شود .

طریقه ساخت موزاییك :

به این ترتیب است كه ملات ماسه سیمان كم آب را در قالب می ریزند و آن را تحت فشار قرار می دهند تا متراكم شوند . برای ازدیاد مقاومت ، در زمان خوگیری آن را مرطوب نگه می دارند .

موزاییك از دو قشر تشكیل شده است :

الف ) قشر زیرین یا آستر كه مخلوطی از سیمان پرتلند و ماسه شسته به قطر 5 میلی متر و به نسبت حجمی 1 به 3 است ( 1 قسمت سیمان و 3 قسمت ماسه )

ب ) قشر رویه ( پاخور ) كه در معرض سایش است و از سیمان پرتلند با تكه های سنگ ، خاك سنگ و پودر سنگ به صورت صیقلی ساخته شده است . سطح موزاییك ممكن است آج دار یا ساده باشد و به صورت مربع یا چند ضلعی با ابعاد مختلف ساخته
می شود .

پر مصرف ترین ابعاد موزاییك 5/2×25×25 و 3×30ة30 سانتی متر می باشد و بعد از آنها 40×40×40 سانتی متر است .

سرامیك كاری :

ـ محاسن سرامیك : پوشش كاشی به خاطر صیقلی بودن ، عدم نفوذ آب و رطوبت ، همچنین امكان شست و شوی سریع و رعایت بهداشت بسیار مورد توجه است .

ـ معایب سرامیك :

1 ـ سرامیك در مقابل تغییرات ناگهانی دما ، آسیب پذیر است .

2 ـ بعلت ترد بودن جنس لعاب سرامیك باید توجه داشت به سرامیك ضربه وارد نشود زیرا این كار در سرامیك كاری باعث خرد شدن ، شكستن و جدا شدن سرامیك از سطح كار می شود .

نحوه بریدن و نیمه كردن سرامیك :

1 ـ اندازه مورد نیاز را روی سطح سرامیك نشانه گذاری می كنیم .

2 ـ با مداد ، خط نشانه سرتاسری بر پشت سرامیك رسم می شود .

3 ـ كناره سرامیك دیگر یا خط كش را در راستای خط پشت سرامیك قرار می دهیم .

4 ـ به وسیله میخ بلند سركج یا معمولی چند بار در راستای خط كش می كشیم تا گل سرامیك با گود شدن دارای خط سرتاسری شود . گاهی با الماس روی سرامیك خراش می هیم .

5 ـ پس از گود شدن گل پشت سرامیك به اندازه دو میلی متر ، سرامیك را از سطح رو در محلی مستقیم ، ثابت و با لبه تیز قرار می دهیم .

6 ـ با اهرم كردن از دو طرف سرامیك به طرف پایین ، كاشی دو نیمه می شود .

آماده سازی سطح دیوار برای كار گذاشتن كاشی

1 ـ برای كار گذاشتن سرامیك ، سطح دیوار باید با دقت تمیز شود ، زیرا وجود گرد و خاگ روی دیوار نمی گذارد ملات ماسه و سیمان و یا دوغاب ماسه و سیمان به دیوار بچسبد ، چنانچه بندهای دیوار با ملات زیادی پر شده باشد ، باید آن را تراشید .

2 ـ پس از تمیز كردن دیوار باید چند مرتبه روی آن آب پاشید تا خیس شود و آجر دیوار آب ملات را جذب نكند و در اصطلاح ملات نسوزد و به دیوار بچسبد .

كارگذاشتن كاشی بر سطح دیوار :

« كار گذاشتن كاشی روی سطح دیوار به 3 روش انجام می گیرد به دلیل اینكه در تحقیق مورد نظر از روش دوغاب ریزی استفاده شده این روش بیشتر توضیح داده می شود »

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی طراحی پست برق(شركت مشانیر)

گزارش کارآموزی طراحی پست برق(شركت مشانیر)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 69 کیلو بایت

تعداد صفحات : 120

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی طراحی پست برق(شركت مشانیر) در 120 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب
عنوان........................................................................... صفحه
فصل اول: آشنائی كلی با مكان كارآموزی.................................................................................. 1

فصل دوم: طراحی پست.............................................................................................................. 12

فصل سوم: شرح مختصری از فیبر نوری ،‌شارژر، UPS ، اینورتر................................... 72

منابع و مآخذمقدمه

شركت مهندسی خدمات برق مشانیر:

شركت مشاورین مهندسی برق مشانیر وابسته به وزارت انرژی در سال 1349 تاسیس گردیده و هدف از فعالیتهای شركت عبارت است از: خدمات مشاور مهندسی در زمینه سدسازی ، تولید نیروی برق ، ‌دستگاههای برق و توزیع شبكه ارتباطی . سازمان مشانیز خدمات دوطرفه مدریتی برنامه و طراحی مهندسی را مبنای كار خود قرار داده است . با توجه به نیروی انسانی ورزیده و با تجربه و امكانات فنی در سطح وسیع: این شركت در حال حاضر یكی از برجسته ترین شركتهای مشاوره مهندسی در خاور میانه است.
شرح مختصری از شركت مشانیر

شركت مشانیر قادر به انجام تحقیق های مطالعاتی و اجرایی در زمینه های برق و آب به شرح ذیل می باشد :
الف) صنعت برق

1- مطالعه ، طراحی ،‌نظارت بر اجرا و بهره برداری نیروگاه های گازی و حرارتی .

2- مطالعه ، طراحی ،‌نظارت بر اجرای خطوط انتقال نیرو 400،230،132و 63 كیلوولتی

3- مطالعه ، طراحی ،‌نظارت بر اجرای پست های انتقال نیرو 400، 230،132 و 63 كیلو ولتی

4- مطالعه ، طراحی[SP]ٍ، نظارت بر اجرای تحقیق های توزیع برق (33و 20 كیلو ولت و فشار ضعیف )

علاوه بر نظارت به شرح فوق ،‌شركت مشانیر دارای صلاحیت اجرای تحقیق های صنعتی به روش مهندسی ، خرید و اجرا (EPC) در زمینه تولید و انتقال نیرو نیز می باشد.
ب)صنعت آب

انجام خدمات مهندسیو طراحی شامل مطالعات مراحل شناخت ، مطالعات فنی و اقتصادی ،‌تهیه گزارش توجیهی ،‌تهیه اسناد مناقصه ، طراحی تفضیلی و نظارت بر عملیات كارگاهی سد و نیروگاه آبی .
ج) سایر توانایی ها

1-خطوط انتقال نفت و گاز و همچنین صنایع نفت و گاز و پتروشیمی

2- نقشه برداری زمینی و تحقیقات و بررسی های ژئوتكنیكی

مشانیر دارای سه شركت در تهران می باشد كه به تازگی ساختمان شماره 2 به قسمت مركزی منتقل شده است . قسمت مركزی واقع در خیابان خدامی می باشد . من در ساختمان شماره 3 واقع در میدان آرژانتین در خیابان الوند بودم. در این شركت در قسمت تخصصی حفاظت و كنترل مشغول بودم . آشنایی من در مورد پست ، UPS ، اینورتر ، شارژر بود . حال قسمت حفاظت و كنترل و كار این قسمت كمی شرح داده می شود .

هدف :

این دستورالعمل به منظور یكسان سازی و ایجاد نظام در گردش كارها و اجرای امور محوله به گروه تخصصی حفاظت و كنترل در معاونت مهندسی و طرحهای شبكه شركت مشانیر توضیح داده می شود.

دامنه كاربرد

1- معاونت مهندسی و طرحهای شبكه

2- گروه تخصصی حفاظت و كنترل در معاونت مهندسی و طرح‌های شبكه

3- امور خطوط ، امور پستها ، تحقیق ها و سایر گروههای تخصصی در معاونت مهندسی و طرحهای شبكه .

4- تحقیق ها و واحدهای تخصصی در سایر معاونتهای شركت مشانیر .

5- معاونت های شركت مشانیرتعاریف

1- گروه تخصصی حفاظت و كنترل زیر مجموعه معاونت مهندسی و طرحهای شبكه شركت مشانیر است .

2- گروه تخصصی حفاظت و كنترل دارای زیر مجموعه ای متشكل از بخش های تخصصی زیر است :

ـ بخش مشخصات فنی تجهیزات حفاظتی ، كنترل

ـ بخش مشخصات فنی تجهیزات تغذیه كمكی AC و DC

ـ بخش مشخصات فنی كابل و ملحقات

ـ بخش مناقصات

ـ بخش های مرور طراحی

ماخذ

1- نمودار سازمانی معاونت مهندسی و طرحهای شبكه

2- استاندارد ISO9001:2000مستندات مرتبط (روشهای اجرایی ، دستورالعملها و فرم ها ) :

1- روش اجرائی كنترل طراحی (M-QMS-P/105902)

2- دستور العمل تشكیل جلسه كمیته فنی (M-QMS-P/105903)

3- دستورالعمل تهیه گزارش در شركت مشانیر (M-QMS-P/105904)

وظایف و مسئولیتها

1- وظیفه دریافت ، اقدام ، تقسیم كار در گروه ، كنترل محاسبات ، نقشه های و گزارش های نهائی اموری كه از مراجع مختلف به گروه تخصصی حفاظت و كنترل واگذار شده است . بر عهده مدیر گروه تخصصی حفاظت و كنترل می باشد.

2- هماهنگی داخل گروه و هماهنگی با دیگر واحدهای شركت و تحقیق ها بر عهده مدیر گروه می باشد .

3- كنترل نهائی كلیه خروجی های طراحی و مطالعاتی ، مدارك و نامه ها و گزارشها برعهده مدیر گروه می باشد .

4- مدیر گروه موظف است كمبود نیروی انسانی و لوازم مورد نیاز واحد های تحت سرپرستی خود را به موقع به اطلاع معاونت ذیربط برساند .پست معمولی باز (پست 400 كیلوولت كارون)

پستهای گزای GIS پستهائی هستند كه قسمتهای برقدار تجهیزات (بخصوص تجهیزات سوئیچگیر) در داخل محفظه های فلزی كه با گاز SF6 پر شده قرار دارند این محفظه های فلزی دارای پتانسیل صفر (زمین) میباشند بنابراین رعایت فواصل مشخص لزومی ندارد.

لازم به تذكر است كه گاز SF6 گازی است كه دارای خاصیت عایقی بسیار خوبی در فشارهای بالا بوده و معمولاً در پستهای فشار قوی نقش بسیار عمده‌ای در جهت كاهش ابعاد و همچنین بی اثر نمودن آلودگی های محیط دارد.پست 400 كیلوولت GIS از نوع بیرونی

این پستها در مواردی بسته به محدودیت فضا بصورت طرحها و خاصی نیز نصب می شوند.پستهای هوائی:

پستهای توزیع در ولتاژهای 20 كیلو ولت به پائین و با قدرت كم میباشند كه معمولا در نقاط حومه شهرها و یا روستاها روی تیرهای برق نصب میگردند و با هزینه بسیار كمی نیز احداث میگردند و تجهیزات عمده آنها ترانسفورماتور می باشد.

پستهای بسته نیز خود بر چند نوع میباشند.

پستهای گازی (GIS)

پستهای معمولی Conventional

پستهای گازی:

در بعضی از مناطق كه بعللی از قبیل كمبود جا و یا آلودگی بیش از حد (مناطق ساحلی) امكان احداث پستهای معمولی باز نمیباشد پستهای فوق كه بلحاظ وجود محفظه های فلزی كه ازگاز پر شده و قسمتهای برقدار در آنها قرار دارند نیازی به رعایت فواصل مشخص بین تجهیزات از یكدیگر و با زمین نبوده نصب میگردند.

این پستها خود ممكن است بصورت روزمینی و یا زیرزمینی وجود داشته باشند در كشورهایی كه زمین از ارزش فوق العاده بالائی برخوردار می باشد مثل كشور ژاپن از پستهای زیرزمینی كه از نوع GIS میباشد استفاده میشود این پستها در طبقات زیرین ساختمانهای بزرگ و بلند قرار دارند و ترانسفورماتورهای آنها از سیستم خنك كنندگی آبی استفاده مینمایند.

پستهای معمولی بسته:

پستهای با ولتاژ پایین (تا حدود 63 كیلوولت) را برای افزایش ایمنی و همچنین جلوگیری از اثرات آلودگی محیط و محدودیتهای شهری میتوان بصورت بتسه احداث نمود این پستها تا ولتاژ 132 كیلوولت نیز وجود دارد ولی باید توجه داشت كه در ولتاژهای بالا بلحاظ بزرگ شدن ابعاد هزینه ایجاد ساختمان زیاد بوده و معمولا اقتصادی نمیباشد.

این پستها در ولتاژهای پائین بصورتهای كیوسكی – زیرزمینی و غیره نیز وجود دارد. شكل صفحه بعد یك نمونه از این پستها را نشان میدهد.پستهای سیار Mobile substation

این نوع پستها معمولا بصورت پستهای با ظرفیت كم و در ولتاژهای بالا میتوانند بصورت موقت جایگزین یك پست دائمی با ولتاژ بالا كه زمان زیادی طول میكشد بشوند. این پستها در شبكه ایران بصورت
20/230 كیلوولت و 63/230 كیلوولت با ظرفیت های محدودی در حدود 30 تا 40 مگا ولت آمپر مورد استفاده قرار میگیرند.

تجهیزات این پستها كه معمولا بصورت GIS میباشد بهمراه یك دستگاه ترانسفورماتور روی یك یا چند دستگاه تریلی نصب گردیده و بسادگی میتوانند از یك نقطه به نقطه دیگر انتقال داده شوند.

این نوع پستها معمولاً بصورت موقت به یك خط فشار قوی بصورت T اتصال یافته و در حالتهای اضطراری و تا مواقعی كه پست صالی در منطقه راه اندازی شود بار منطقه را تامین خواهد نمود.اجزاء‌تشكیل دهنده پستها:

بطور كلی پستها از اجزاء كلی زیر تشكیل میگردند.

1-سوئیچگیر Switchgear

2-ترانسفورماتورهای قدرت و ترانسفورماتورهای زمین و یا تغذیه داخلی

3-سیستم های جبران كننده از قبیل راكتور و یا خازن

4-تاسیسات جنبی الكتریكی مانند سیستم روشنائی محوطه – سیستم حفاظت از رعد و برق سیستم زمین
5-ساختمان كنترل

6-تاسیسات جنبی ساختمانی مانند ساختمان نگهبانی – اطاق دیزل‌– انبار پاركینگ و غیره

البته باید توجه داشت كه در بعضی از پستها بسته به نوع پست ممكن است بعضی از اجزاء فوق وجودنداشته باشد.حال بشرح جزئیات تشكیل دهنده هر یك از اجزاء زیر میپردازیم:

سوئیچگیر:

به مجموعه ای از تجهیزات فشار قوی كه عمل ارتباط فیدرهای مختلف را به باس یا رویا قسمتهای مختلف باس بار را بیكدیگر در یك سطح ولتاژ معین انجام میدهد، سوئیچگیر میگویند.

در یك پست تبدیل ممكن است یك یا دو و یا سه سوئیچگیر با ولتاژهای مختلف وجود داشته باشد. مثلاً در پست 63/230/400 كیلوولت زیاران سه سوئیچگیر 400 كیلوولت – 230 كیلوولت و 63 كیلوولت وجود دارد.

الف: باس بار (شین) – مقره – اسكلت فلزی – سیم – لوله كلمپ و اتصالات

ب: كلید فشار قوی (دژنكتور) Circuit breaker

ج: سكسیونر (جدا كننده) Disconnect switch

د: ترانسفورماتورهای جریان وولتاژ Instrument transformers

ه: تله موج و متعلقات مربوطه Line trap

و: برقگیر Lighting arrester

معمولاً سوئیچگیرها از قسمتهای مشابه متصل به هم تشكیل میشوند كه به هر قسمت بی Bay میگویند. به هر بی Bay معمولاً میتواند یك یا دو فیدر اتصال داد.

شینه بندی Basar Arrangement

شینه بندی : نحوه ارتباط الكتریكی فیدرهای مختلف را به یك باس بار و به یكدیگر درهر سوئیچگیر ، شینه بندی میگویند.

شینه بندیهای مختلفی وجود دارد كه انتخاب هر یك از آنها بایستی با توجه به مزایا و معایب هر یك و اصول كلی زیر برای هر پست و یا سوئیچگیر مورد توجه قرار گیرد.

الف: ولتاژ و ظرفیت پست

ب: قابلیت اطمینان مورد نیاز در تامین بار مصرف كننده ها

ج: قابلیت انعطاف در تعمیر و یا توسعه

د: موقعیت پست در سیستم

ه: نوع تجهیزات (معمولی یا G.I.S)

و: وضعیت فیدرهای تغذیه كننده و نحوه ارتباط آنها به پستهای مجاور ونحوه شینه بندی پستهای مزبور

ز: تعداد و نحوه ارتباط فیدرهای تغذیه شونده، به پستهای مربوطه و وضعیت شبكه تغذیه شونده

ح: وضعیت پست از نظر توسعه آینده

ط: محدودیت های موجود از قبیل كمبود جا و غیره

ی : قیمت و پارامترهای اقتصادی

حال بشرح هر یك از شینه بندی های متداول و مزایا و معایب آنها میپردازیم.

1- شینه بندی ساده

معمولترین و متداولترین شینه بندی برای پستهای با ولتاژ با 63 كیلوولت بوده (گرچه پستهای كم اهمیت با ولتاژ تا 230 كیلوولت نیز با شینه بندی فوق وجود دارند) ساده ترین و ارزانترین نوع شینه بندی است.
مزایا : سادگی – ارزانی – سهولت در بهره برداری

معایب:

الف: تعمیرات در هر مورد بدون قطع بار امكان پذیر نیست.

ب: توسعه پست بدون قطع بار امكان پذیر نیست

ج: اتصالی روی باس با رعایت قطع بار كامل پست میشود.

برای رفع عیب (ج)‌ میتوان از شینه ساده تقسیم شده استفاده نمود كه با اتصالی روی هر قسمت از باس بار فقط بار مربوط به فیدرهای متصل شده بهمان قسمت از باس بار قطع میگردد

برای پستهای 20 كیلوولت و توزیع عموماً از این نوع شینه بندی استفاده میشود. ولی برای پستهای با ولتاژ بالا معمولاً از این نوع شینه بندی استفاده نمیشود مگر در موارد یكه اهمیت پست كم باشد و یا اینكه سوئیچگیر پست از نوع باشد كه احتمال اتصالی روی باس بار خیلی كم میباشد. از نكات مثبت این نوع شینه بندی این است كه :

سیستم های حفاظت و كنترل و اندازه گیری و مانورهای عملیاتی بسیار ساده میباشد.

2- شینه بندی ساده U:

این نوع شینه بندی از نظر اصولی همان شینه بندی ساده جدا شده است با این تفاوت كه دو قسمت شینه از نظر استقرار فیزیكی بنحوی بوده كه روبروی هم قرار داشته و دارای این خاصیت می باشد كه زوجهای مختلفی از فیدرهای مجاور كه هر فیدر از یك قسمت از باس بار تغذیه میشوند بدون تقاطع با یكدیگر میتوانند به پستهای مختلفی ارتباط یابند.

باین ترتیب با بروز اتصالی روی هر قسمت از باس بار فقط یكی از فیدرهای هر زوج بدون برق شده كه در نتیجه هیچیك از پستهای تغذیه شونده از این فیدرها بدون برق نمیشوند.

این نوع شینه بندی در سوئیچگیرهای با تعداد زیادی فیدر خروجی كه از نوع خط هوائی میباشند مناسبتر از نوع شینه بندی معمولی ساده میباشد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:29 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی صنایع اتومبیل واحد كنترل هشدار دهنده (A.C.U)

گزارش کارآموزی صنایع اتومبیل واحد كنترل هشدار دهنده (A.C.U)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.921 مگا بایت

تعداد صفحات : 50

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی صنایع اتومبیل واحد كنترل هشدار دهنده (A.C.U)در 50 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

فصل اول: معرفی واحد کنترل هشدار دهنده با A.C.U

واحد کنترل هشدار دهنده .......................................................................................................................... 1

آژیر با باتری پشتیبان...................................................................................................................................... 1

واحد کنترل قفل مرکزی................................................................................................................................ 1

قفل خودکار........................................................................................................................................................ 1

یابنده خودرو...................................................................................................................................................... 2

یابنده خودرو...................................................................................................................................................... 2

ورودیها................................................................................................................................................................. 2

خروجیها.............................................................................................................................................................. 2فصل دوم: وظایف واحد کنترل هشدار دهنده

مد یا حالت امنیتی خودرو............................................................................................................................. 4

منوها با فهرست عناوین جهت راحتی راننده........................................................................................... 4

اعلام خطاهای موجود در حین رانندگی................................................................................................... 4فصل سوم: شرح منوها و فهرستهای موجود در ACU ............................................. 5

فصل چهارم: جعبه فیوزهای موجود در خودرو سمند.................................................. 8

فصل پنجم: دسته سیم های موجود در خودرو سمند.................................................. 12

فصل ششم: رنگ ها و کدهای استاندارد در خودرو سمند........................................... 13

فصل هفتم: قطعات تشکیل دهنده مدارهای ACU – کولر- قفل مرکزی و محل نصب آنها 23

فصل هشتم: تست برخی از قطعات تشکیل دهنده مدارهای ACU- کولر- قفل مرکزی 27

فصل نهم: شرح عملکرد مدار الکتریکی ACU ......................................................... 33

فصل دهم: نحوه عیب یابی برخی از عیوب مدارهای ACU- کولر- قفل مرکزی........ 37

متن لاتین.............................................................................42

ترجمة متن لاتین.................................................................44فصل اول: معرفی واحد کنترل هشدار دهنده یا A.C.U

1-1- واحد کنترل هشدار دهنده یا ACU :

محل نصب این واحد در قسمت وسط جلو داشبورد (کنسول) میباشد و از طریق دو کانکتور 12 و 16 پینی سیاه رنگ به دو دسته خودرو متصل می گردد. یک صفحه نمایش و یک صفحه کلید برای برقراری ارتباط بین کاربر (راننده) و واحد کنترل هشدار دهنده (ACU) در این واحد در نظر گرفته شده است.

1-2- آژیر با باتری پشتیبان:

محل قرارگیری آژیر در اتاق موتور و برروی گلگیر سمت راست میباشد که توسط یک کانکتور 4 پایه سیاه رنگ به دسته سیم خودرو متصل گردیده است. وظیفه آژیر مربوطه اعلام وضعیت های مختلف واحد کنترل هشدار دهنده مانند ورورد به مد یا حالت دزدگیر- خروج از مد دزدگیر- بوق فراموشی و ... است. که این امر به وسیله تولید بوقهای متفاوت می باشد. مثلاً در هنگام اعلام خطر سرقت با آژیر کشیدن ممتد- صاحب خودرو را مطلع می سازد.

1-3- واحد کنترل فقل یا CLCU:

این قسمت که جعبه هماهنگ کننده یا فرستنده رادیویی نیز خوانده می شود در زیر قاب فرمان نصب شده و عمل باز و بستن درهای خودرو را به عهده دارد. این حالت توسط دریافت سیگنالهای باز و بستن رادیویی- که از طرف فرستنده موجود بر روی ریموت کنترل (کنترل از راه دور) یا سوئیچ دستی خودرو که دارای کلید on و off است منتشر می شود. کلید on برای بستن درها و وارد شدن به مد دزدگیر و کلید off برای خروج از مد دزدگیر و باز نمودن درها در نظر گرفته شده است این قسمت دارای یک حالت قفل اتوماتیک نیز می باشد به اینصورت که اگر پس از گذشت 9 ثانیه از زمان باز شدن درها توسط ریموت کنترل هیچ کدام از درها باز نشوند دزدگیر دوباره فعال می شود.

در واحد کنترل قفل مرکزی مواردی به شرح زیر موجود می باشند که عبارتند از:

1-4 قفل اتوماتیک یا AUTOLOCK:

هنگامی که سیستم در مد امنیتی و حفاظتی قرار دارد اگر کلید OFF را بر روی سوئیچ دستی خودرو بفشاریم و درها باز نشود پس از 9 ثانیه درها به طور اتوماتیک قفل شده و مجدداً وارد مد امنیتی و حفاظتی خواهد شد در صورتی که قبل از اتمام 9 ثانیه از باز شدن قفل ها هر کدام از درها- در صندوق عقب با در موتور باز شوند عمل AUTOLOCK انجام نخواهد شد.

1-5- یابنده خودرو یا CARFINDER:

این عملکرد به منظور یافتن خودرو- پیش از باز کردن آن در نظر گرفته شده است. اگر در هنگام فعال بودن سیستم امنیتی و حفاظتی کلید ON را روی سویئچ دستی خودرو بفشاریم و خودرو در بردموثر فرستنده رادیویی قرار داشته باشد فلاشرها و تک بوق آژیر به منظور مشخص کردن موقعیت خودرو و تأکید بر فعال بودن مد امنیتی و حفاظت مشاهده و شنیده خواهد شد.

1-6- ورودیها یا INPUTS:

در این سیستم- سنسورها و کلیدهای لادری و ... به عنوان ورودیها اطلاعات مربوطه را به صورت آنالوگ به واحد کنترل هشدار دهنده ارسال می کنند که این سیگنالها پس از دریافت توسط مبدلها آنالوگ به دیجتال یا A/D، به سیگنالهای دیجیتالی (مجموعه ای از 0 و 1) جهت تجزیه و تحلیل تبدیل می شوند. مانند میکرو سوئیچ ترمز دستی- کلید لادری صندوق عقب- در موتور و.....

1-7- خروجیها یا OUTPUTS:

در این سیستم- آژیر- صفحه نمایش واحد کنترل هشدار دهنده و ... به عنوان خروجیهای ACU مورد پردازش قرار گرفت پیغامی متناسب با حالت مذکور به صورت سمعی و بصری بر روی صفحه نمایش یا به صورت بوق آلارم ظاهر می شود.

نمائی از برد الکتریکی واحد کنترل هشدار دهنده

فصل دوم: وظایف واحد کنترل هشدار یا ACU

به طور کلی ACU دارای سه وظیفه می باشد که عبارتند از:

1- مد یا حالت امنیتی خودرو

2- منوها یا فهرست عناوینی که جهت راحتی راننده در نظر گرفته شده است.

3- اعلام خطاهای موجود در حین رانندگی

2-1- مد یا حالت امنیتی خودرو:

هنگام فشردن دکمه on برروی سوئیچ کنترل از راه دور خودرو واحد کنترل هشدار دهنده وارد مد امنیتی می گردد. بهتر است این امر پس از ترک خودرو و بستن کامل درهای خودرو- در صندوق عقب و در موتور صورت گیرد. در صورت باز بودن یا بستن ناقص درهای خودرو یا معیوب بودن یکی از کلیدهای لادری- پس از خروج از این حالت ابتدا کلید on و سپس کلید off بر روی ریموت کنترل فشرده شود. سپس به رفع نقص اقدام گردد.

از دیگر عوامل خطا هنگام قرار گرفتن در مد امنیتی- وارد شدن ضربه به خودرو می باشد. این امر توسط سنسور ضربه که حساسیت آن در یکی از منوها قابل تنظیم است سنجیده می شود.

2-2 منوها با فهرست عناوینی که جهت راحتی راننده در نظر گرفته شده است:

در صورت غیر فعال بودن سیستم امنیتی خودرو در ACU ده فهرست تعبیه شده است که راننده جهت اطلاع از وضعیت خودرو خود در هر لحظه می توانند با تنظیم آنها وضعیت خودرو را چک کند. که عبارتند از:

´ تنظیم دما

´ نمایش مسافت

´ ضبط و پخش پیام

´ ماشین حساب

´ روغن و فیلتر

´ تنظیمات رمز

´ تنظیم ساعت

´ تنظیم تاریخ

´ شوک سنسور یا سنسور ضربه

´ کنتراست یا شفافیت صفحه نمایش

2-3- اعلام خطاهای موجود در حین رانندگی:

در این قسمت خطاهایی که در هنگام روشن بودن خودرو ممکن است پیش آید توسط واحد کنترل هشدار دهنده اعلام می گردد. برخی از این خطاهای ممکن عبارتند از: بالا بودن هر کدام از درهای خودرو- تمام شدن لنت ترمز- اتمام روغن ترمز- کاهش فشار روغن- عیب در سیستم شارژ و ... به طوری که هر کدام از موارد فوق که اتفاق افتد به صورت سمعی و بصری توسط صفحه نمایش دیجیتالی و آژیر که خروجیها می باشند اعلام می گردد.

کمی بالاتر یا پایئن تر می باشند که این همان تلرانس یا خطایی است که در تولید کارخانه ممکن است بوجود آید.

فیوز را با حرف (FUSE)F نشان داده در جدول زیر انواع فیوزها همراه با حداکثر جریان نامی برحسب آمپر و کاربرد آن موجود می باشد.

شنت نیز یک جامپریا اتصال دهنده با جریانهای بالا می باشد که در واقع رابط بین چندین مدار در برابر جریانهای بالا است و این امکان را می دهد که در مواقع لازم مثل حمل و نقل خودرو و ... ارتباط باتری با مدارها قطع شود.

سالم بودن فیوز را می توان به روش چشمی یا با اهمتر تست کرد.

3-2- رله:

رله یک سوئیچ کنترلی و حفاظتی می باشد که توسط جریانهای کم می توان جریانهای زیاد را نیز کنترل کرد یک رله معمولاً دارای 5 پایه می باشد که پایه های 1و 2 آن را پایه های کنترل شونده توسط ولتاژ اعمالی و پایه های 3و4و5 آن را پایه های کنترل کننده می نامند. پایه های 3و4 یک رله در حالت قبل از ولتاژ اعمالی به پایه های 1و2 به یکدیگر متصل هستند. رله هایی که دارای چهارپایه می باشند در واقع پایه های 3و4 آنها را یکی فرض کرده اند.

یک رله تشکیل شده است از یک سیم پیچ کنتاکت فلزی به شکل زیر. هنگامی که ولتاژ 12 ولت به دو سر سیم پیچ رله متصل می گردد. در اثر عبور جریان سیم پیچ تبدیل به یک مغناطیس موقت شده و در اطراف آن یک میدان مغناطیسی ظاهر می شود و چون کنتاکت رله فلزی می باشد جذب میدان شده و از پایه 4 جدا شده و به پایه 5 می چسبد تا زمانی که ولتاژ اعمالی به دوسر سیم پیچ رله موجود است این حالت پایدار می ماند و با قطع ولتاژ دو سر بوبین رله چون سیم پیچ یک عنصر ذخیره کننده انرژی (جریان) می باشد در جهت عکس جریان زیادی را بر می گرداند. برای جلوگیری از این حالت یک عدد دیود به طور معکوس در سر مسیر آن قرار می گیرد تا از انرژی برگشتی جلوگیری کند حال برای تخلیه این انرژی زیاد یک عدد دیود دیگر نیز به طور موازی با آن قرار می گیرد. جریان برق دارای سه اثر شیمیایی- گرمایی- مغناطیسی می باشد که در رله دو اثر گرمایی و مغناطیسی یافت می شود.

جهت تست سالم بودن یک رله مداری مانند زیر برمی بندیم و از یک لامپ تست استفاده می کنیم.

فصل نهم: شرح عملکرد مدار الکتریکی ACU9-1- عملکرد مدار هشدار دهنده:

همانطور که می دانیم واحد هشدار دهنده خودرو سمند از طریق دو کانکتور 12و16 پینی مشکی رنگ به دسته سیم خودرو متصل می گردد. یعنی ACU دارای 28 پین می باشد ه بعضی از آنها ورودی واحد هشدار دهنده بوده و توسط سنسورها- کلیدهای لادری دریافت می شود و مابقی خروجیهای واحد هشدار دهنده بوده که توسط آژیر و صفحه نمایش دیجیتالی (به صورت سمعی و بصری) بیان می شود. که به شرح تک تک پایه های دو کانکتور واحد هشدار دهنده پرداخته و در نهایت قسمتهای مختلف مدار هشدار دهنده را بررسی میکنیم.

در هنگام خاموش بودن موتور (سوئیچ بسته) واحد کنترل هشدار دهنده از طریق پایه 1 سوکت 12 پایه مشکی رنگ و فیوز 17F برقی مستقیم (باتری) دریافت می کند و پایه 6 این سوکت دارای بدنه دائم می باشد. یعنی در حالت سوئیچ بسته تغذیه ACU توسط پایه های فوق انجام می گیرد. زیرا که در هنگام خودرو خاموش ACU باید هشیار باشد تا بتواند کلیه تغییرات امنیتی- حفاظتی و دیگر موارد از قبیل شارژ باتری پشتیبان- گذشت زمان و ... را چک کند. همچنین در این حالت آژیر مربوطه از طریق پایه 1 سوکت 4 پایه خود برقی 12 ولت مستقیم و از طریق پایه 4 خود بدنه دائم جهت تغذیه دریافت میکند.

با باز کردن سوئیچ (مرحله دوم) پایه 9 سوکت 16 پایه مشکی رنگ یک ولتاژ 12 ولت دریافت کرده و در این حالت ACU متوجه باز بودن سوئیچ می شود. از این زمان به بعد هرگونه اشکال که در سیستم خودرو بوجود آید توسط ورودیها به ACU ارسال شده و ACU آنها را توسط خروجیها اعلام می کند.

پایه 13- در صورت باز بودن درهای خودرو یک بدنه از طریق کلیدهای لادری درهای خودرو به این پایه ارسال می شود.

پایه 14- در صورت بالا بودن دمای موتور یک بدنه توسط کنترل یونیت فن به این پایه ارسال می شود.

پایه 15- در صورت بالا بودن ترمز دستی یک بدنه توسط سنسور ترمز دستی به این پایه ارسال می شود.

پایه 16- در صورت پایین بودن فشار روغن یک بدنه توسط سنسور فشار روغن به این پایه

ارسال می شود.9-2- پایه های سوکت 12 پینی مشکی رنگ:

پایه 1- برق 12 ولت مستقیم از باتری برای تغذیه

پایه 2- آزاد

پایه 3- آزاد

پایه 4- سیگنال سرعت خودرو. در صورت بالا رفتن سرعت خودرو و رسیدن به 120 کیلومتر بر ساعت سوق اخطار زده می شود و با افزایش سرعت خودرو سرعت قطع و وصل بوق نیز زیاد می شود. همچنین همین سیگنال به ECU ارسال می شود.

پایه 5- آزاد

پایه 6- بدنه دائم

پایه 7- سیگنالی است به صورت پالسی با دامنه 5 ولت که به صورت کد برای فعال نمودن حالتهای مختلف آژیر از این پایه خارج می شود.

پایه 8- ولتاژ 9 ولت که به عنوان باتری (ولتاژ پشتیبان) کمکی برای حفظ سیستم در مواقع پایین بودن یا قطع بودن باتری از طرف باتری داخل آژیر برای تغذیه واحد هشدار دهنده ارسال می شود.

پایه 9- در صورت مجاز نبودن استارت یک بدنه به رله استارت رسیده و با فعال شدن این رله عمل جلوگیری از استارت زدن در مواقعی بحرانی انجام می گیرد.

پایه 10- فرمان فلاشر کمکی در زمان اخطار واحد هشدار دهنده

پایه 11- سیگنال فعال یا غیر فعال نمودن کولر در حالت اتوماتیک (روشن یا خاموش نمودن کولر)

نکته:

برای جلوگیری از تکرار مطالب- عملکرد کلی واحد هشدار دهنده بیان می شود تا بقیه مطالب را به اختصار شرح دهیم. هر کدام از پایه های دو کانکتور 12 و 16 پینی که اطلاعاتی را دریافت می کند (چه بدنه و چه سیگناهای مختلف) متناسب با آن اطلاعات پیامی که از قبل توسط زبان برنامه نویسی کامپیوتری طراحی شده است را اجرا یا به اصطلاح RUN می کند. و این پیام به صورت سمعی و بصری توسط خروجیها نمایش داده می شود. مثلاً در صورت تمام شدن لنتهای ترمز چرخهای جلو سمت چپ و راست- لنتها به دیسکها تماس پیدا کرده و چون دیسکها بدنه دائم می باشند این بدنه به پایه 1 سوکت 16 پایه رسیده و با بدنه شدن این پایه پیام (لنتها را تعویض نمائید) در ACU اجرا شده و به صورت سمعی و بصری در خروجیها نمایش داده می شود.9-3- پایه های سوکت 16 پینی مشکی رنگ:

پایه 2- در صورت وجود اشکال در سیستم شارژ باتری یک بدنه به این پایه ارسال میشود.

پایه 3- از طریق پایه 8 کنترل یونیت قفل مرکزی یک بدنه به این پایه ارسال شده و درها به طور خودکار قفل می شود.

پایه 4- از طریق پایه 6 کنترل یونیت قفل مرکزی یک سیگنال جهت قفل کردن همزمان درها به این پایه ارسال می شود.

پایه 5- از طریق پایه 9 کنترل یونیت قفل مرکزی یک سیگنال جهت باز نمودن همزمان درها به این پایه ارسال می شود.

پایه 6- آزاد

پایه7- آزاد

پایه 8- در صورت اتمام سطح بنزین حدود 7 لیتر یا کمتر از 7 لیتر توسط شناور سیگنالی معادل 3.5 الی 4.5 ولت به این پایه ارسال می شود.

پایه 10- با زدن کلید کولر یک ولتاژ 12 ولت جهت بیان روشن بودن کولر به این پایه ارسال می شود.

پایه11- در صورت باز بودن در موتور یک بدنه از طریق کلید لادری موتور به این پایه ارسال می شود.

پایه 12- در صورت باز بودن در صندوق عقب یک بدنه از طریق کلید لادری صندوق عقب به این پایه ارسال می شود.


پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:29 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی شرکت هنگام طراحان نواندیش

گزارش کارآموزی شرکت هنگام طراحان نواندیش

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 52 کیلو بایت

تعداد صفحات : 65

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی شرکت هنگام طراحان نواندیش در 65 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست

پیشینه تبلیغات تجاری در ایران

طرح های تبلیغاتی در روزنامه ها و مجلات

بررسی‌‌های تبلیغاتی در كشور

وسائل تبلیغاتی دیگر

بررسی مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگیهای آنها

فرم واطلاعات اساسنامه شرکت

فرم صورتجلسه

طبقه بندی شرکت از لحاظ حسابداری

چرخه حسابداری

تجزیه و تحلیل و ثبت معاملات

دفاتر حسابداری

سند حسابداری

ثبت فعالیتهای مالی در سند حسابداری

ترازآمایشی

اصلاحات

انواع حسابها

گزارشهای مالی میان دوره ای

نحوه ارائه اطلاعات در صورتهای مالی

ویژگیهای صورتهای مالی

اجزای صورتهای مالی

یادداشتهای توضیحی صورتهای مالی

صورتهای عملکرد مالی

صورت جریان وجوه نقد

انعطاف پذیری مالی

آشنایی با سیستم حسابداری همکاران سیستم
پیشینه تبلیغات تجاری در ایران

سالهای 1327 تا 1334

در این قسمت به مرور مهمترین وقایع تبلیغات تجاری بین سالهای 1327 تا 1334 می‌پردازیم.

پیشرفت های حرفه تبلیغات در این دوره شش ساله بی نهایت ناچیز بود و بیلان این پیشرفت به شرح زیر عنوان شده است:

" تهیه اسلاید و نمایش آن كه خصوصاً در سینماها اوج گرفت. در طرحهای اسلاید كه در ابتدا فقط متن تبلیغاتی را تشكیل می داد تصاویر ساده نیز وارد شد. نقاش های مؤسسات تبلیغاتی طرح اسلاید را روی كاغذ سفید با مركب نقاشی می‌كردند و عكاسخانه‌ای كه در خیابان سپه نزدیك چهارراه حسن آباد قرار داشت این طرحها را روی شیشه‌های مربع به سایز 6×6 سانتیمتر چاپ می‌كرد و چنانچه مشتری اسلاید رنگی سفارش می‌داد پس از چاپ طرح روی شیشه، نقاش مؤسسه تبلیغاتی شروع به رنگ آمیزی می‌كرد. این شیشه در محل نمایش اسلاید كه جداگانه در اطاق نمایش سینما نصب شده بود قرار می‌گرفت و قبل از شروع فیلم سینمایی روی پرده سینما منعكس می شد. در این دوره جز این تكنیك ساده تكنیك دیگری معمول نبود. "

از سال 1332 تا مدتها بعد تنها تغییری كه در نمایش اسلایدهای سینمایی به چشم می‌خورد ، ناطق كردن نمایش اسلایدها بود. بدین ترتیب كه گفتاری بین 15 تا 20 ثانیه برای هر اسلاید روی نوار ضبط می‌گردید و متصدی نمایش همزمان با پخش گفتار هر اسلاید، نمایش همان اسلاید را نیز شروع می‌كرد.طرح های تبلیغاتی در روزنامه ها و مجلات

در فاصله بین سالهای 1327 تا 1334 تغییرات قابل توجهی در طرح‌های تبلیغاتی و در نشریات صورت گرفت. در این فاصله شركتهای وارداتی بزرگی شروع به كار كردند و شركتهای مختلط ایرانی و اروپایی و آمریكایی در تهران یكی پس از دیگری تاسیس شدند. فرودگاه مهرآباد دارای تجهیزات مخصوص یك فرودگاه بین‌المللی شد و شركتهای بزرگ هواپیمایی فعالیت‌های پرواز از فراز ایران و استفاده از فرودگاه مهرآباد را آغاز نمودند و همزمان برای جلب مسافرین ایرانی تبلیغات وسیعی را اجرا كردند.

در این دوره هنوز فعالیتهای تولیدی چندان رونق نیافته بود و واردات ، حرفه‌ اصلی بازرگانان ایرانی را تشكیل می‌داد. شركتهای تولیدكننده خارجی برای تصاحب بازار ایران بودجه‌های قابل ملاحظه‌ای را مستقیماً از طریق مؤسسات تبلیغاتی بین المللی یا توسط نماینده‌های محلی صرف تبلیغات می‌كردند، تبلیغات تجاری در این دوره رنگ خارجی داشت و جز در چند مورد محدود هیچ فكر و طرح ملی و ایرانی دیده نمی‌شد. بدین جهت حرفه تبلیغات حرفه‌ای آسان و بدون نیاز به اطلاعات فنی لازم بود. هركس می‌توانست با در دست داشتن یك یا چند آگهی دهنده، مؤسسه تبلیغاتی دایر كند و نیز می‌توانست از دستمزدی كه بطور كارمزد و به آسانی به دست می‌آورد به این حرفه توسعه دهد.

در این دوره چند مؤسسه تبلیغاتی با سابقه كه قبلاً به وجود آمده بودند توسعه یافتند و در حدود 50 مؤسسه تبلیغاتی جدید نیز پا به عرصه وجود گذاردند. همچنین در این دوران جراید بزرگ‌تری رسانه تبلیغات قرار گرفتند و به از آنجاكه فیلمهای كوتاه مدت سیاه و سفید یا رنگی ممكن و با صرفه نبود و امكان خرج بودجه‌های بیشتر در سینماها وجود نداشت بدین جهت حدود 70 درصد بودجه طرح‌های تبلیغاتی در جراید و بخصوص در روزنامه‌های اطلاعات و كیهان خرج می‌شد.

یكی از قدیمی‌ترین آگهی‌های ایران كه با شعر و تصویر در جراید درج می‌شد مربوط بود به نوعی قرص مسكن به نام “حب دكتر راس” شعر مذكور چنین بود:

آدمی بودی كه خوردی لوبیا لوبیا بود به دهانش زولبیا

بعد از آن درد دل و اشكم گرفت شكمش درد و دلش بلغم گرفت

به این ترتیب اشعار مختلف بیش از هر كشور دیگری در متون موسیقی و در آگهی‌های بازرگانی ایران در آن روزگار جا گرفته بود و هر روز نقش تازه‌ای را به عهده می‌گرفت.

بررسی‌‌های تبلیغاتی در كشور

در فاصله بین سالهای 1327 تا 1334 چند بررسی تبلیغاتی نسبت به بازار ایران توسط تولیدكنندگان خارجی به عمل آمد و برای اولین بار ظرفیت بازار ایران در مورد لوازم بهداشتی و آرایشی تا حدودی با ارقام مشخص گردید. شركت‌های مختلط ایرانی و خارجی كه در این دوره پایه‌گذاری شده بودند درصدد سرازیر كردن انواع لوازم آرایشی و پودرهای لباسشوئی ساخت خارج در بازار ایران بودند و اطلاع بر قدرت جذب بازار ایران مهمترین كاری بود كه می‌بایست قبلاً انجام شود.

در این دوره روش مراجعه به فروشندگان برای جمع‌آوری آمار فروش، مراجعه به منازل، جمع‌آوری نشریات و خواست‌های مصرف‌كنندگان رونق گرفت. در این راستا در شركت‌های بازرگانی دائره بررسی بازار در كنار دائره فروش تأسیس شد و شروع به فعالیت كرد. چند شركت بازرگانی مهم كم‌كم شروع به تهیه آمار فروش و شناسنامه برای فروشگاه‌های تهران و مراكز استان‌ها كردند و پایه یك مركز فعال توزیع پخش محصول را پی‌ریزی نمودند.

وسائل تبلیغاتی دیگر

در این دوره اطلاع بر اهمیت فروشگاه‌ها و تأثیری كه فروشنده‌ها و فروشگاه‌ها در ازدیاد فروش داشتند موجب شد كه تهیه پلاكاردهای رنگی برای نصب در داخل فروشگاه‌ها و مراكز عمومی و همچنین تهیه انواع وسائل ثابت تبلیغاتی برای نصب در ویترین مغازه‌ها رونق گیرد. این قبیل وسایل اكثرأ در خارج از كشور تهیه می‌شد زیرا در ایران هنوز صنعت تهیه گراور رنگی و چاپ تكامل‌نیافته بود و شركت‌های تبلیغاتی از عهده تهیه كارهای جالب رنگی برنمی‌آمدند.

در این دوره تابلوهای فلزی كم و بیش تهیه می‌شد، از این تابلوها برای نصب در سردر مغازه‌ها و روی دیوارها استفاده می‌شد، همچنین از نوع بزرگ تابلوها برای نصب در كنار جاده‌ها استفاده می‌گردید و برای اولین بار تبلیغات به شكل همه‌جانبه پی‌ریزی ‌شد.

آثاری از تولد نوزادی كه بعدها خیابان‌ها را پر كرد بوجود آمد. این آثار تابلوهای نئون بود كه در این دوره در شكل كاملاً ابتدائی خود دیده می‌شد، تنها یك یا دو كارخانه با تهیه تابلوهای نئون فعالیت خود را آغاز می‌كردند و می‌رفت كه این وسیله جالب تبلیغاتی تدریجاً شكل گیرد و رشد كند.

شروع به تهیه كاتالوگ و بروشورهای تبلیغاتی نیز یكی دیگر از پدیده‌های این دوره است. به خصوص واردكنندگان لوازم آرایشی ضمن كالاهای وارداتی تعداد زیادی كاتالوگ و بروشور نیز وارد ایران كردند كه در ابتدا فقط آدرس واردكننده روی آن چاپ می‌شد، ولی بعدها متن بروشورها و كاتالوگ‌ها نیز به فارسی برگردانیده ‌شد و به صورت یك وسیله كاملاً فارسی و قابل استفاده برای مصرف‌كنندگان ایرانی درآمد.

همچنین كاتالوگ‌های شركتهای واردكننده اتومبیل از جمله مهمترین و نفیس‌ترین كاتالوگ‌ها بودند و بروشورهای واردكنندگان لوازم آرایشی زیباترین نوع بروشورها را تشكیل می‌دادند.

بررسی مشاغل صنعت تبلیغات و ویژگیهای آنها

صنعت تبلیغات از تنوع زیادی از مشاغل برخوردار است. شاید متنوع‌ترین مشاغل تبلیغات را در مؤسسات تبلیغاتی بتوان یافت. دیوید اگیلوی که از افراد بنام صنعت تبلیغات به شمار می‌آید در کتاب (Ogilvy on Advertising) که انتشارات مبلغان آنرا تحت عنوان "رازهای تبلیغات" و چاپ نموده است به بررسی مشاغل مختلف تبلیغات و ویژگیهای لازم برای هریک پرداخته است که در ادامه توضیح داده می‌شود.

آگهی نویسان

شاید آگهی‌نویسان ییش از دیگران در مؤسسات تبلیغاتی به چشم نیایند. اما آنها مهمترین افراد به شمار می‌آیند. یک آگهی نویس موفق، نشانه‌هایی بدین شرح دارد:

1- کنجکاوی شدید درباره محصولات، مردم و تبلیغات

2- حس طنز

3- عادت به سختکوشی

4- توانایی بصری

5- آرزوی نوشتن یک برنامه تبلیغاتی، بهتر از تمامی آنچه تا کنون نوشته شده است.

"ویلیام مینارد" از بنگاه بیتز می‌گوید: "اکثر آگهی‌نویسان خوب، به دو دسته تقسیم می‌شوند: شاعران و قاتلان. شاعران، آگهی را مقصود و انتهای کار می‌دانند. قاتلان، آنرا وسیله‌ای برای رسیدن به مقصود می‌بینند." اگر شما، هم قاتل و هم شاعر باشید، موفق می‌شوید.

مدیر هنری

این شغل به داشتن اطلاعات کافی در زمینه فیلم‌سازی، صفحه‌بندی، عکاسی و چاپ نیاز دارد. ضمن اینکه داشتن ذوق هنری نیز در این شغل از اهمیت بالایی برخوردار است. در گذشته مدیران هنری در خدمت آگهی نویسان بودند ولی در جهان امروز، جایگاه بالاتری به دست آورده‌اند تا آنجا که برخی از مدیران هنری تا حد "مدیران خلاقیت" ارتقا پیدا كرده‌اند.

مدیر امور مشتریان (Account Executive)

به کسی گفته می‌شود که پاسخگوی مشتریان و مراجعه‌کنندگان است و کارهای آنان را راه می‌اندازد و به عنوان رابط بین مؤسسه و مشتریان و یا مؤسسه و عموم مردم عمل می‌کند. نقش اصلی مدیر امور مشتریان، تحصیل بهترین کار ممکن از دیگر بخش‌های مؤسسه است. آنها هر روز با مشتریان و سفارش دهندگان آگهی تماس دارند.

شما هرگز مدیر امور مشتریان موفقی نخواهید شد مگر اینکه بیاموزید چگونه وجهه و معرفی خوبی از خود ارائه دهید. بیشتر مشتریان شما سازمانهای تولیدی و خدماتی هستند و شما باید بتوانید برنامه‌های تبلیغاتی را به آنها بفروشید. معرفی نامه باید به خوبی نوشته شده و به خوبی نیز ارائه شود. هرگز مشتریان خود را افراد ساده‌لوح نپندارید. با‌ آنها دوست شوید اما در سیاست‌های آنها دخالت نکنید. می‌توانید به مشتریتان بگویید که اگر به جای او بودید چه می‌کردید، اما این حق را برای او محفوظ بدارید که خود تصمیم بگیرد چه تبلیغاتی باید انجام شود. چراکه این در واقع کالای او، پول او و در نهایت مسؤلیت اوست. اسرار مشتریانتان را کاملاً حفظ کنید و مسائل تجاری آنها را در مجامع و اماکن عمومی مطرح نسازید. سعی کنید که گزاشهای که می‌نویسید واضح و روشن باشد. هرچه گزارشات شما طولانی‌تر و پیچیده‌تر باشد ممکن است توسط مدیرانی که قدرت عمل روی آنها را دارند کمتر خوانده شوند.

محققان

برای اشتغال در بخش تحقیقاتی یک مؤسسه تبلیغاتی خوب،‌ به تفکری تحلیلی و توانایی نوشتن گزارشهای مناسب نیاز خواهید داشت. احتمالاً داشتن مدرک دانشگاهی در رشته آمار و یا روان شناسی نیز بسیار موثر خواهد بود. علاوه بر آن باید بتوانید با حس تفاهم با افراد بخش خلاقیت (که بیشترشان شدیداً نسبت به تحقیقات حساسند)کار کنید. از همه مهمتر شما باید ضمن حفظ هوشیاری، در عقایدتان صادق باشید. محققی که مسائل انحرافی و جانبدارانه را در گزارش‌هایش وارد کند موجب خسارات جبران‌ناپذیری خواهد شد.

وظیفه كارگزار تبلیغاتی، ترویج اطلاعات شایسته به جای اغواگری است

مقدمه: تبلیغات بازرگانی به باور برخی از اندیشمندان حوزه ارتباطات موجب مصرف‌گرایی، مسخ شدگی، تسخیر فضای ذهنی مخاطب، اسارت و سرگشتگی و حرمان بشر از ارزش‌های اخلاقی و جایگزین كردن ارزش‌های بازار به جای آن می‌شود، این در حالی است كه برخی دیگر از نظریه‌پردازان نه تنها تبلیغات را دشمن بشر نمی‌دانند بلكه معتقدند می‌تواند موجبات بسط و گسترش كالا و خدمات در سطوح وسیع( ملی و بین‌المللی) رونق بازار و كارآمدی صنعت و شكوفایی اقتصاد شود، این گروه همچنین معتقدند؛ اگر تبلیغات به درستی مهار شود، نه تنها موجب تباهی بشر نخواهد شد، بلكه می‌تواند زمینه رستگاری او را نیز فراهم آورد.
بنابراین تبلیغات تجاری از دو جنبه مثبت و منفی قابل بررسی است به این معنا كه هم می‌تواند موجب اضمحلال اخلاقی افراد، فردگرایی، تهی شدن هویت فردی و اجتماعی آنان شده و هم موجب افزایش تقاضای عرضه و خرید كالاها و خدمات در جامعه و از همه مهمتر شكوفایی و رونق اقتصادی در بازار شود. حال پرسش این است كه چه سازوكارهایی را می‌توان به كار بست تا از تبلیغات در راستای رشد و توسعه اقتصادی و تقویت و تحكیم باورها و ارزش‌های ملی و مذهبی مدد جست.

تبلیغات بازرگانی پدیده دوران سرمایه‌داری است و به همین دلیل می‌بینیم كه در آن بر قابلیت مصرف كالاها و خدمات تاكید می‌شود . بنابراین نگاه و پرداخت بومی به این پدیده ضرورت می‌یابد، چون جامعه ما مختصات فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی خاص خود را دارد. بومی‌گرایی در تبلیغات بازرگانی می‌تواند معطوف به رویكردها و یا معطوف به روش‌ها باشد. طبعا بافت فرهنگی ـ اجتماعی و نیز ملاحظات اقتصادی اجازه نمی‌دهند رویكرد ما به تبلیغات بازرگانی توسعه روحیه مصرف‌گرایی و شیفتگی غیرمنطقی به مد و تعویض مدام همه چیز باشد. در خصوص روش‌ها نیز در كشورهای مختلف با توجه به تفاوت‌های فرهنگی، سبك‌ها و الگوهای متفاوتی عمل می‌شود. مهم این است كه كارگزاران تبلیغاتی در جامعه ما در انتخاب و كاربرد روش‌ها توام با شناخت فرهنگی و رعایت جنبه‌های مرتبط با آن عمل كنند. به طور مثال ببینید كه در كشورهای دیگر چگونه سبك‌های تبلیغاتی‌شان با فرهنگ‌شان گره خورده است؛ در تبلیغات آمریكایی، شیوه برخورد با مخاطب، مستقیم، بی‌واسطه و بی‌پرواست. در تبلیغات این كشور منافع فرد به منافع گروه ارجحیت و اولویت دارد و مخاطب تحریك می‌شود تا حد امكان از منافع خود دفاع و استفاده كند. این نوع تبلیغات، مخاطب را به نقطه حساس می‌رساند و با ایجاد انگیزه او را به تصمیم‌سازی وا می‌دارد. غلو، گزافه‌گویی و تاكید، از ویژگی‌های تبلیغات آمریكایی است و یا در بسیاری از تبلیغات تجاری انگلیسی این خطاب وجود دارد كه " هرچه دوست داری بكن" یا " به وجود خودت اهمیت بده" یا در تبلیغات انگلیسی، از ایجاد ذهنیتت بسیار استفاده می‌شود و جاذبه‌های شخصی و تاكید بر موفقیت‌های فردی در این تبلیغات عمومیت دارد. طبعا در فرهنگ اسلامی ایرانی ما چنین روش‌هایی قابل تقلید نیستند. برعكس فرهنگ ما اقتضا می‌كند كه بر نیاز به سازندگی و تولید ارزش تاكید بیشتری شود، به آمار و اطلاعات و حقایق واقعی استناد شود، آموزش نحوه به كارگیری محصولات به مصرف‌كنندگان مورد توجه باشد، ارزش‌هایی مانند كیفیت، خلوص، مشخصات فنی، دوام و عملكرد كالاها مورد تبلیغ قرار گیرند و مخاطب را از سطحی‌نگری و احساس‌گرایی فاصله دهند. اصولاً در فرهنگ ما، آزادی زیاد كه ممكن است منتهی به ایجاد بی‌نظمی و هرج و مرج شود، مورد قبول نیست و قاعده این است كه هرچیزی حد و اندازه معقول خودش را داشته باشد. در سناریوهای تبلیغاتی ایرانی باید توجه و احترام به پیش‌كسوتان مدنظر باشد. ضمن این كه اصالت جامعه و منافع جمعی بر منافع فردی ارجحیت داشته باشد. به هر حال برابر باورها و هنجارهای فرهنگی مورد تاكید در نظام اجتماعی ما، انسان‌ها باید به گونه‌ای با واقعیت‌های اجتماعی آشنا شوند كه ارزش‌های انسانی و اخلاقی را فدای ارزش‌های بازار نكنند.

ما دستمایه‌های فرهنگی خوبی برای ترویج و توسعه باورها داریم كه می‌توان از آن‌ها به موازات انجام برنامه‌های تبلیغات بازرگانی استفاده كرد. به عنوان نمونه با توجه به جایگاه خانواده در ایران و ابعاد خانوار و این كه هنوز خانواده به عنوان هسته اصلی نظام اجتماعی كاركرد خود را دارد می‌توان در تبلیغات ضمن توجه به كودكان و نوجوانان، در گفت‌وگوهای خانوادگی درون تبلیغات از كلمات دارای احساس، عاطفه، ترحم، لطف و مهربانی بهره گرفت و یا در پس زمینه تبلیغ، تصاویری از هنر و نمادها و میراث فرهنگی كشور را نشان داد، از تصاویر طبیعت بكر و زیبای ایران برای نشان دادن خلوص و پاكی استفاده كرد، از استعارات و اشارات فراوان موجود در ادبیات كهن این مرز و بوم بهره گرفت، جاذبه‌های معنوی را نمایش داد، خلقیات و منش والای مردم ایران از جمله خونگرمی، مهربانی، اصالت و نجابت را نمایش داد، پایبندی به سنت‌های حسنه مانند صله رحم، دید و بازدید، اجتماعات ملی و محلی، شكوه آیین‌ها و عبادات جمعی را عرضه كرد، منافع همكاری، مشاركت، كار و تفریح جمعی و مانند اینها را یادآور شد. همه این‌ها موجب می‌شوند كه ما رویكرد و روش فرهنگی ویژه خود را در تبلیغات بازرگانی داشته باشیم و كپی‌بردار دیگران نشویم و به جای اغواگری در ضمن تبلیغ، مروج اطلاعات شایسته و بایسته باشیم.

تبلیغات بازرگانی فی‌نفسه اغواگر یا هوشیارساز نیست، این ما هستیم كه می‌توانیم به آن جلوه اغواكننده یا روشنگر ببخشیم. هر گاه در ضمن ارایه تبلیغ، هدف را افزایش شناخت و آگاهی‌ها به دور از تزویر و دروغ قرار دهیم و به ملاحظات اخلاقی توجه داشته باشیم، تبلیغ خاصیت روشنگر می‌یابد و برعكس هرگاه از جاذبه‌های صرف احساسی و تخیل‌پردازی و ایجاد غیر واقعی در جهت دگرگون نشان دادن واقعیت استفاده كنیم به اغواگری و فریب نزدیك شده‌ایم.مزایای دفتر روزنامه عمومی

آثار کامل رویداد مالی را یکجا افشا می کند .
تمامی فعالیتهای مالی یک موسسه را بطور مرتب و به ترتیبی که بطور روزانه صورت گرفته است ، نشان می دهد .
احتمال وقوع اشتباهات حسابداران را کاهش می دهد.ثبت فعالیت های مالی در دفتر روزنامه عمومی

ثبت فعالیت های مالی در دفتر روزنامه بشرح زیر انجام می پذیرد :

الف . شماره سند حسابداری که همان شماره ردیف دفتر روزنامه است در ستون اول دفتر روزنامه نوشته می شود .

ب . تاریخ سند حسابداری به روز و ماه در ستون دوم دفتر روزنامه نوشته می شود .

ج . عنوان حسابهای بدهکار و بستانکار و توضیح مختصری در خصوص فعالیت مالی به ستون سوم دفتر روزنامه انتقال داده می شود .

د . در ستون چهارم یا ستون عطف دفتر روزنامه ، هنگام انتقال اطلاعات به دفتر کل شماره صفحه (یا شماره حساب) دفتر کل نوشته می شود .

ه . در ستون پنجم مبلغ بدهکار حساب (حسابهای) بدهکار سند حسابداری نوشته می شود .

و . در ستون ششم مبلغ بستانکار حساب(حسابهای بستانکار) سند حسابداری نوشته می شود .بایستی به هنگام ثبت دفتر روزنامه موارد زیر در نظر گرفته شود :

ابتدا حساب (حسابهای) بدهکار و سپس حساب(حسابهای) بستانکار در یک ثبت آورده می شوند.
هر حساب بر روی یک سطر نوشته شده و مبلغ مربوط در روی آن (ستون بدهکار یا بستانکار) درج می شود .
توضیح هر ثبت در پائین حسابهای همان ثبت و به اختصار نوشته می شود .
بعد از اتمام هر ثبت خطی بین دو خط عمودی ستون شرح بر روی اولین سطر کشیده شود این خط نباید خطوط ستون شرح را قطع نماید.
اصول آئین نامه تحریر دفتر نویسی رعایت شود .

دفتر روزنامه انواع متعددی دارد . دفتر روزنامه ای را که در آن کلیه فعالیت های مالی ثبت می شود ، دفتر روزنامه عمومی گویند . ولی دفتر روزنامه ای را که در آن فقط یک نوع معینی از فعالیتهای مالی ثبت می شود را دفتر روزنامه اختصاصی گویند. مانند : دفتر روزنامه فروش ، دفتر روزنامه خرید ، دفتر روزنامه دریافت های نقدی و دفتر روزنامه پرداخت های نقدی.دفتر کل

مقدمه

دفتر کل ، دفتری است که تمامی فعالیت های مالی یک موسسه به تفکیک حسابها در آن نوشته می شود . به دفتر کل دفتر ثبت نهایی نیز گویند و حداقل هفته ای یک مرتبه اقلام دفتر روزنامه بایستی به این دفتر منتقل شود .

پس از آنکه فعالیت های مالی در دفتر روزنامه ثبت شد مبالغ بدهکار و بستانکار هر رویداد مایل به ترتیب در بدهکار و بستانکار حسابهای مربوط در دفتر کل نوشته می شود که به این کار انتقال اطلاعات از دفتر روزنامه به دفتر کل گفته می شود .

می دانیم که فعالیت های مالی در دفتر روزنامه بر حسب تاریخ و به ترتیب وقوع آنها و بدون توجه به نوع معامله ثبت می شوند . با مراجعه به دفتر روزنامه نمی توان وضع کلی هر حساب ، حجم و چگونگی آن را تشخیص داد . زیرا برای هر فعالیت مالی به تنهایی و بطور مستقل باید طرف بدهکار و بستانکار آن تشخیص داده شده و در دفتر روزنامه ثبت شود . بنابر این لازم است که حسابهایی که بدین ترتیب در دفتر روزنامه ثبت می شوند در جایی متمرکز شوند ، دفتر کل محل تمرکز این حسابهاست .

فعالیت های مالی که متوالیاً صورت می گیرد پس از تشخیص طرف حسابهای آنها در دفتر روزنامه ثبت شده و آنگاه هر یک از آنها به حساب معینی در دفتر کل منتقل می شوند.

- اصلاح حسابهای درامد بابت درامدهای ثبت نشدهانواع حسابها

اول : حسابهای موقت

حسابهایی هستند که منحصراً در یک دوره مالی مورد استفاده قرار می گیرند . مانده این حسابها به سال بعد انتقال نمی یابد . گروه حسابهای درامد ، هزینه و همچنین حساب برداشت همگی حسابهای موقت می باشند .

دوم : حسابهای دائمی

حسابهایی می باشند که مانده آنها از یک سال به سال مالی بعد انتقال می یابد . گروه حسابهای دارایی ، بدهی و سرمایه همگی حسابهای دائمی هستند.

سوم : حسابهای مخلوط

حسابهایی هستند که ماهیت دوگانه دارند . حسابهایی که بخشی از آن ماهیت حسابهای دائمی و بخش دیگر آن دارای ماهیت حسابهای موقت می باشند را حسابهای مخلوط می نامند . حسابهای مخلوط در پایان سال مالی در حاسب سود و زیان سال متمرکز می گردند و از آنجا که صرفاً برای تعیین سود و زیان ویژه موضوعیت خود را از دست می دهند یا به عبارتی ماموریت آنها خاتمه می یابد .

در پایان یک سال مالی اقلام مندرج در ترازنامه ، افزایش و کاهش نیافته و عیناً در سال مالی بعد موضوعیت دارند . چنین حسابهایی را که از افتتاح یک موسسه تا زمان انحلال (یا ورشکستگی) آن معتبر بوده و مانده ها از سالی به سال دگر قابل انتقال است را حسابهای دائمی می نامیم .

برخی از حسابهای در زمان وقوع فعالیت مالی به شکل یک دارایی یا بدهی ثبت می گردند اما در پایان دوره مالی تلقی آن به عنوان یک حساب دارایی یا بدهی بطور کامل و مستقیم ، صحیح نمی باشد .گزارشهای مالی میان دوره ای

مقدمه

هدف از این گزارش تعیین حداقل محتوای گزارش مالی میان دوره ای و تعیین اصول شناخت و اندازه گیری قابل اعمال در تهیه صورتهای مالی کامل یا فشرده میان دوره ای است . گزارش مالی میان دوره ای به موقع و قابل اتکا، اطلاعات مفیدی در رابطه با توان کسب سود و ایجاد جریانهای نقدی ، شرایط مالی و نقدینگی واحد تجاری برای سرمایه گذاران ؛ اعتبار دهندگان و سایر استفاده کنندگان فراهم می آورد .

دامنه کاربرد

در این گزارشها الزامات خاصی در رابطه با اینکه کدام واحد های تجاری ملزم به انتشار گزارش مالی میان دوره ای هستند و همچنین زمان تهیه و تناوب این گزارشها تعیین نمی شود . معمولاً مراجع قانونی ، آن گروه از واحدهای تجاری را که اوراق سهام یا اوراق مشارکت آنها به عموم عرضه می شود ، ملزم به تهیه و ارائع گزارش مالی میان دوره ای می کنند . این استاندارد برای کلیه واحدهای تجاری که به صورت اختیاری یا اجباری گزارش مالی میان دوره ای منتشر می کنند ، کاربرد دارد .تعاریف

اصطلاحات ذیل در گزارشها با معانی مشخص زیر بکار رفته است :

دوره میانی : دوره مالی گزارشگری کوتاه تر ازیک سال مالی است .
گزارش مالی میان دوره ای : گزارشی برای یک دوره میانی است که شامل مجموعه کامل صورتهای مالی (طبق استاندارد حسابداری شماره 1 با عنوان « نحوه ارائه صورتهای مالی » ) یا صورتهای مالی فشرده 0طبق این استاندارد) است .
صورتهای مالی فشرده : حداقل شامل صورتهای مالی اساسی و گزیده ای از یادداشتهای توضیحی مطابق الزامات این استاندارد است .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:29 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی شركت صنعت محور سازان ایران خودرو

گزارش کارآموزی شركت صنعت محور سازان ایران خودرو

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 39 کیلو بایت

تعداد صفحات : 38

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی شركت صنعت محور سازان ایران خودرو در 38 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان ........................................................................... صفحه

فعالیت انجام شده ............................................................... 1

مقدمه ............................................................................ 15-2

معرفی فیکسچر دنده زنی کرانویل پیکان ................. 18-16

منابع و پیوست ................................................................. 19

نقشه
تاریخچه شركت

شركت صنعت محور سازان ایران خودرو (سهامی عام) در سال 1343 تحت نام «شركت سهامی كنسرسیوم كارخانجات اتوبوس سازان ایران» به ثبت رسید واز سال 1345 بهره‌برداری از آن آغاز گردید. در سال 1352 نام شركت به «شركت صنعتی خودروسازان ایران» تغییر یافت و فعالیت اصلی شركت تا سال 1374 متمركز بر تولید مونتاژ انواع اتوبوس، مینی‌بوس، و فروش لوازم یدكی و خدمات پس از فروش مربوط به آنها بود. در سال 1374 موضوع فعالیت شركت به تولید وفروش انواع اكسل و گیربكس خودروهای بنزینی و سایر مجموعه‌های انتقال قدرت خودرو تغییر یافت و در سال 1377 نیز نام شركت به شركت صنعتی محور سازان ایران خودرو (سهامی عام) تغییر داده شد.

در سال 1380 شركت ضمن ایجاد مركز تحقیقات و طراحی اكسل، موفق به كسب گواهینامه كیفی ISO/TS16949 و در سال 1382 موفق به اخذ گواهینامه ISO/TS16949:2002 برای اكسل جلو و عقب واجزای متشكله و قطعات یدكی خودروهای سبك گردید . همچنین درسالهای 1382 و 1383 بعنوان یكی از شركتهای سرآمد كشور در بین صنایع مختلف موفق به دریافت تقدیرنامه اشتهار در سر آمدی جایزه ملی كیفیت و دریافت گواهی تعهد به تعالی سازمانی به عنوان یكی از 10 شركت سرآمد وزارت صنایع و معادن شده است و در سال 84 به عنوان یكی از چهار شركت برتر شناخته شده است. همچنین این شركت در سال 1383 با تداوم روند كیفیت وتامین به موقع به اخذ گرید A شركت ساپكو گردید.

محور سازان ایران خودور از شركتهای زیر مجموعه گروه صنعتی ایران خودرو است و در حال حاضر حدود 63 درصد از سهام شركت متعلق به شركت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو و شركت سرمایه‌گذاران سمند می‌باشد.

در حال حاضر شركت محور سازان ایران خودرو بزرگترین تولید كننده اكسل و كرانویل و پینیون در ایران و خاورمیانه است و بر اساس چشم انداز خود به بازارهای جهانی این صنعت می‌اندیشد.
موفقیت‌ها و گواهینامه‌های مدیریت كیفیت

· تقدیر نامه اشتهار در سرآمدی جایزه كیفیت ایران، سال 1384

· گواهی تعهدبه تعالی جایزه ملی بهره‌وری و تعالی سازمانی، سالهای 1382 و 1383

· گواهینامه اهتمام به سرآمدی جایزه ملی كیفیت ایران ، سال 1383

· گرید A نظام مدیریت كیفیت تامین كنندگان ساپكو 79، سال 1383

· گواهینامه استاندارد سیستم مدیریت كیفیت ISO/TS 16949:2002 ، سال 1382

· گواهینامه استاندارد مدیریت كیفیت ISO 9001:2002 ، سال 1380
محصولات تولیدی

محصولات تولیدی این شركت عبارتند از :

·اكسل عقب خودور پیكان و خودرو پژو RD

·اكسل‌های جلو و عقب خودروهای پژو 405 ، پژو پارس و سمند

·اكسل‌های جلو و عقب خودرو پژو 206

·انواع كرانویل و پینیون(پیكان و نیسان جونیور)

·گیربكس خودرو پژو 405 (طرح توسعه)

واحد مهندسی شركت محورسازان ایران خودرو با هدف ایجاد قابلیت‌های دوم طرح ریزی و تولید محصولات جاری/ بهبود مستمر/ را از طریق فرآیندهای زیر میسر می‌سازد.

1-تهیه مدارك و مستندات فنی و استانداردهای مورد نیاز

2- تعیین و افزایش قابلیت فرآیندهای تولید (CPK)

3- تعیین وافزایش قابلین ماشین آلات (CMK)

1- سیستم پایش و مدیریت ابزارهای تولیدی

2- سیستم پایش و مدیریت فیكسچرهای تولیدی و مونتاژ

3- پایش و تعیین قابلیت ابزارهای اندازه‌گیری CGK

4- پایش و بهبود كیفیت تولیدات پیمانكاران از طریق ارزیابی‌های و رایه راهكار مناسب

5- طراحی لی‌اوت كارخانه به منظور بهینه‌سازی جریان مواد در داخل كارگاههای تولیدی

6- امكان سنجی طراحی و آماده‌سازی خط تولید جهت تولید قطعات نمونه ویك روز خط

انجام این فرآیندها در راستای ارتباط سازمانی وموثری با سایر واحدهای شركت مخصوصا واحدهای تضمین كیفیت، برنامه‌ریزی، تولید و بازرگانی صورت می‌‌پذیرد.

هر یك از گروه‌های كاری مهندسی مسئولیت پیگیری فرآیندهای زیر را بعهده دارند :

مهندسی محصول:

· تهیه و تنظیم اسناد و مدارك فنی محصول و استانداردهای ابعادی متالوژیكی و سایر استانداردهای مرتبط با تست قطعات محصول

· تهیه و گرد‌آوری استانداردهای مرتبط با تست جایگزینی و انتخاب مواد مورد نیاز به منظور كنترل و پذیرش مواد مورد نیاز به منظور كنترل و پذیرش مواد خام و كالاهای ورودی به شركت

· تدوین BOM ،PART LIST محصول وبررسی نقش هر یك از قطعات درمحصولهای نهایی وپیش‌بینی تمهیدات لازم برای دستیابی به كیفیت قابلیت و تعمیر پذیری قطعه مطابق اهداف و نیازهای مشتری

ارتباط و نظارت فنی لازم بر تامین كنندگان مواد قطعات وزیر مجموعه‌ها مطابق و زیر مجموعه‌ها مطابق با دستورالعمل‌ها و استانداردهای سیستم كیفیت«مقدمه»

1- مقدمه‌ی آشنایی با جیگ و فیكسچر وطراحی ابزار:

جیگ و فیكسچرها بمنظور تبدیل ماشین‌های افزار استاندارد به ماشین‌های افزار خاص به وجود آمده‌اند. همچنین می توان در جایی که محصول با تولید كم مورد نظر بوده ولی قابلیت تغییرات اهمیت داشته باشد وهمچنین درجایی كه نگهداری قطعه بدون استفاده از وسیله‌ی خاصی مشكل باشد، به كمك تكنسین‌های ماهر از آن بهره‌گرفت، وقتی هدف قبول یا رد یك قطعه باشد واندازه‌گیری دقیق آن چندان اهمیت نداشته باشد از شابلون‌های اندازه سنج استفاده می‌شود از فیكسچرهای بازرسی وقتی استفاده می‌شود كه موقعیت‌های سوراخ‌ها، سطوح و غیره باید مورد سنجش قرار گیرند. فیكسچرها مونتاژ كردن و جوشكاری بمنظور نگهداری قطعات طوری طرح شده‌اند كه هر دو دست تكنسین‌ آزاد است و نیازی به نگهداری قطعه ندارد .


2- تهیه‌ی یك وسیله‌ی خاص با در نظر گرفتن جنبه‌ی اقتصادی آن.

اگر قیمت یك وسیله اهمیت داشته باشد، قیمت مجاز آن معمولا بایستی با كاهش قیمت بعلت استفاده از این وسیله و تعداد قطعاتی كه می‌باید تولید شود، رابطه داشته باشد. حداقل تعدادی كه می‌باید تولید شود را باید محاسبه كرد.

3- طراحی جیگ و فیكسچر:

اولین قدم در طراحی ترسیم خطوط كلی یا محیط ظاهری قطعه می‌باشد. این ترسیم وضعیتی كه می‌باید روی قطعه كار انجام شود صورت می‌گیرد، هم‌چنین ترسیم سیستم موقعیت دهنده و سیستم گیره‌بندی نیز جزو این مرحله است. سپس سیستم هدایت ابزار در داخل طرح اولیه ترسیم گردیده و درآخر برای شكل دادن یك واحد كل این ترسیمات به یكدیگر مربوط می‌شوند.

4- اصول طراحی جیگ و فیكسچر:

اصول طراحی جیگ و فیكسچر عبارتند از : الف) موقعیت‌دهی ب) گیره‌بندی ج) فضای آزاد د) ثبات و استحكام ه) جابجا كردن.

5- جیگ‌های سوراخ‌كاری: جیگ‌های سوراخ‌كاری برای نگهداری قطعه در موقع مته زدن، برقو زدن، سوراخ كردن ، خزینه زدن داخلی و خارجی، پرداخت كردن سطوح برجسته و قلاویز كردن به كار می‌روند. به استثنای حالت قلاویز كردن در بقیه‌ی موارد ابزارها معمولا در موقع برش هدایت شده و به این علت جیگ‌های سوراخكاری باید علاوه بر داشتن سیستم‌های موضع‌دهی، دارای وسائل هدایت ابزار باشند.


(1) معرفی فیكسچر:

فیكسچر ماشینكاری مخصوص دنده پلوس پیكان و پژو 405- استفاده می‌شود. این فیكسچر از پنج قسمت تشكیل شده كه در این فیكسچر قسمت دوم و پنجم مشترك می‌باشند.

(2) توضیح مكانیزم:

این فیكسچر خیلی بزرگ نمی‌باشد و قسمت اعظم آن را بدنه‌ آن تشكیل داده است. بدنه‌ی این فیكسچر كه نام خارجی آن ARBOR می‌باشد، استوانه‌ای است كه بر روی سطح آن ماشین‌كاری شده است و داخل آن سوراخ كاری شده است، سوراخهای داخلی این بدنه با سطوح روی آن كه ماشین‌كاری شده‌اند كاملا هم‌محور است و دارای تولرانس‌های دقیق می‌باشد و سطوح داخلی و خارجی آن كاملا سنگ زده شده و دقیق است. در مورد بدنه و قسمت‌های دیگر فیكسچر توضیح كامل داده می‌شود. كلت، محور فیكسچر و اورینگ كه در انتهای محور فیكسچر نسب می‌شود، همگی روی بدنه‌ی فیكسچر سوار می‌شوند وسپس قسمت انتهایی بدنه كه ماشین‌كاری شده است توسط فك‌های سه نظام یا چهار نظام دستگاه تراش‌ therling محكم گرفته ‌می‌شود. در مورد بستن بدنه‌ی فیكسچر بر روی دستگاه تراش این نكته‌ كاملا ضروری است كه اولا اگر قسمت‌ انتهایی این بدنه توسط فكهای چهار نظام گرفته ‌شود، نیرویی كه از طرف فكهای چهار نظام به بدنه وارد می‌شود كم‌تر از نیرویی می‌باشد كه از طرف فك های سه نظام وارد می‌شود و این مزیت باعث خواهد شد كه قطعه در معرض لهیدگی كم‌تری قرار گیرد و همچنین از چهار قسمت گرفته‌ می‌شود. نكته‌ی دیگر این است كه فك‌های چهار نظام كه هر كدام دارای پیشانی كاملا عمود بر قسمت زیرین فك‌ها هستند، این پیشانی‌ها باید كاملا به قسمت پله‌ای بدنه‌ی فیكسچر برخورد كرده و دارای تماس كامل باشد و سپس فكهای چهار نظام را با آچار سفت می‌كنیم تا بدنه‌ را محكم بگیرند.


گزارش فعالیت‌های انجام شده:

1- بنده در قسمت طراحی و نقشه‌كشی شركت محورسازان ایران خودرو و مشغول به گذراندن به دورة كارآموزی خود بودم دراین قسمت فعالیت‌های نظیر طراحی جیگ و فیكسچرهای مورد نیاز داخلی شركت و تصحیح نقشه‌های قدیمی و جدید و بازبینی فیكسچرهای تولیدی انجام گیرد. در این قسمت بیشتر نقشه‌ها توسط نرم‌افزارهای مانند Autocad و Machanica كشیده می‌شود وبه بخاطر همین امر در چندین هفته اول ورود به این قسمت آموزش‌های این نرم‌افزارها به ما توسط سرپرست‌هایمان داده می‌شد و در حین آموزش‌ هم با انواع فیكسچرهای نظیر فیكسچر كنترل گیج و سوراخ‌كاری (جیگ) كه سرپرست‌هایمان می‌كشیدند آشنا می‌شودیم البته بعضی از نقشه‌های اجزاء ساده فیكسچرها هم را در ابتدا هم مطابق با آموزش داده شده به ما می‌كشیدیم. و البته با گذشت چند هفته اول نقشه‌های بیشتر و کاملتری هم شروع به كشیدن كردیم.


جینگ و فیكسچرها به منظور تبدیل ماشین افزارهای استاندارد به ماشین‌افزارهای خاص بوجود آمده‌اند غالبا با آن‌ها می‌توان حتی به كمك كارگران نیمه‌ها ما هر محصول زیاد تولید كرد و نیز می‌توان در جای كه محصول با تولید کم موردنظر بوده ولی قابلیت تغییر اهمیت داشته‌ باشد و همچنین درجای كه نگه‌داری قطعه بدون استفاده از وسیله‌ی خاصی مشكل باشد می‌توان از فیكسچرها استفاده كرد و همین‌طور وقتی كه هدف كنترل قطعه تولیدی می‌باشد می‌توان از ابزارهای كنترل خاص یا فیكچر بازرسی (گیج)استفاده كرد مثلا موقعی كه موقعیت سوراخ‌ها و یا فاصله‌ از هم دیگر مورد نظر می‌باشد از این نوع فیكچرها استفاده می‌شود.

وهمین‌طور فیكسچرهای جوشكاری كه باید طوری طراحی شوند كه دو دست تكنسین آزاد باشد.

-جیگ‌ها گروهی از وسایل مورد استفاده در كارگاهها هستند كه شامل وسایل هدایت ابزار می‌باشند از آن‌ها تنها وقتی استفاده می‌شود كه با دریل یا از وسایل سوراخ زنی و برقو كاری استفاده می‌شود.

فیكسچرها هم وسائل نگهدارنده هستند كه به امكان هدایت ابزار مجهز نیستند ولی ممكن است وسیله‌ای برای تنظیم كردن تیغه‌ در آن‌ها تعبیه شده باشد از فیكسچرها برای عملیات سنگ‌زنی فرزكاری تراش کاری كاری وعملیات مشابه استفاده می‌شود.

- طراحی جیگ و فیكسچر: اولین قدم در طراحی جیگ و فیكسچر ترسیم خطوط كلی یا محیط ظاهری قطعه می‌باشد كه با رنگ مجزا از رنگ فیكسچر كشیده می‌شود و همچنین ترسیم سیستم موقعیت دهنده و سیستم گیره‌بندی نیز جزء این مرحله محسوب می‌شود سپس سیستم هدایت ابزار یا سیستم تنظیم در داخل طرح اولیه ترسیم می‌گردد و بالاخره برای شكل دادن این ترسیمات كلی به یكدیگر مربوط می‌شوند.

1- موقعیت دهی: اولین اصل در این كار اطمینان حاصل كردن از محكم نگه‌داشتن قطعه است.

2- حدالامكان كلیه‌ نقاط موقعیت دهنده باید درمعرض دید باشد.

3- موقعیت دهنده‌ها باید چند مرحله‌ای باشند یعنی ابتدا موقعیت را با یك موقعیت دهنده و سپس توسط موقعیت دهنده دیگر تنظیم شود.

4- موقعیت دهنده نباید بگونه‌ای قرار بگیرند تا براده‌ها مانع كار آن‌ها شوند.

5- برای جلوگیری از بوجود آمدن خطا درموقع موقعیت دهی به قطعه در طرح باید وسایل خطاسنج وجود داشته باشد.

-گیره‌بندی

1- گیره‌ها باید بگونه‌ای قرار بگیرند كه در مقابل نیروهای وارده حداكثر مقاومت را داشته باشند.

2- وضعیت بستن گیره‌ها باید طوری باشد كه در كار تغییر شكل بوجود نیاآورد.

3- در صورت امكان باید گیره را با بدنه فیكچر یك پارچه بسازیم.

4- گیره‌بندی و موقعیت دهنده‌ها باید طوری طراحی شوند كه حركات آن‌ها وطبیعی صورت می‌گیرد.

-فضای آزاد

1- برای ایجاد تغییرات احتمالی اندازه كار بهتر كافی فضای آزاد در نظر بگیرید.

2- برای حركات دست كارگر فضای كافی پیش‌بینی شود.

3- اطمینان حاصل شود كه برای براده‌ها جای كافی درنظر گرفته شود.

-ثبات و استحكام:

1- وسیله تا حدی كه عملیات ایجاب می‌نماید محكم باشد.

2- در صورت لزوم امكاناتی را پیش‌بینی كنید كه به كمك آن‌ها بتوان دستگاه‌ها را موقعیت دهی كرد و بمیز كار یا محوری دورانی ماشین قابل پیچ باشند.
اصول كلی

1- برای حداقل رساندن قیمت وجلوگیری از عیب كرن زیاد دستگاه بعلت پیچیدگی بیش از حد آن طرحی ساده ارایه گردد

2- تا حد ممكن از قطعات استاندارد و متداول استفاده شود.

3- باز و بسته كردن از روی سیستم راحت باشد و آن را آزمایش كنیم (استفاده از روش طراحی كه بر اساس آن سیستم بر حول قطعه طراحی می‌شود منجر بوجود آمدن این گونه خطا می‌شود.)

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:28 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی شرکت کارا تلفن(سالن دیجیتال،سوییچ )

گزارش کارآموزی شرکت کارا تلفن(سالن دیجیتال،سوییچ )

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 43 کیلو بایت

تعداد صفحات : 57

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی شرکت کارا تلفن(سالن دیجیتال-سوییچ )در 57 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان................................................................................................................... صفحه
فصل اول: مقدمه
فصل دوم

بخش اول: كلیات سیستم KTDSS.............................................................................

1-1) كاربردهای سیستم ...............................................................................................

1-2) تكنولوژی ساخت....................................................................................................

1-3) ظرفیت سیستم........................................................................................................

1-4) پیكره بندی سیستم.................................................................................................

1-5) امكانات سیستم......................................................................................................
بخش دوم: ساختار سخت افزار.....................................................................................

2- ساختار سخت افزار....................................................................................................

2-1) واحد كنترل اصلی (Control Unit)..............................................................................
فصل سوم

بخش سوم: كارایی سیستم KTDSS.................................................................................

3- كارایی سیستم.............................................................................................................

3-1) قابلیت تحمل خرابی (Fault Tolerant)......................................................................

3-2) قابلیت گسترش سیستم..........................................................................................

3-3) ترافیك سیستم........................................................................................................

3-4) امنیت شارژینگ.....................................................................................................

3-5) سرویسهای مربوط به مشتركین سیستم..............................................................

بخش چهارم: مشخصات الكتریكی و مخابراتی سیستم KTDSS................................

4- مشخصات الكتریكی و مخابراتی سیستم KTDSS.....................................................

4-1) مشخصات سیستمی..............................................................................................

4-2) مشخصات الكتریكی...............................................................................................
فهرست اشكال

عنوان......................................................................................................................... صفحه

فصل دوم: بخش اول

شكل (1-1) كاربردهای سیستم KTDSS............................................................................

شكل (1-2) ارتباط مشتركین و شبكه با KTDSS...............................................................

بخش دوم

شكل (2-1-الف) شمای ساختار سخت افزار......................................................................

شكل (2-1-ب) شمای ساختار سخت افزار KTDSS4........................................................

شكل (2-2-الف) شمای كلی واحد كنترل اصلی (CV) در KTDSS2...................................

شكل (2-3-الف) شلف CU و نحوه قرارگیری كارتها در آن (نوع 1 ) KTDSS3...............

شكل (2-3-ب) شلف CU و نحوه قرارگیری كارتها در آن در سیتسم KTDSS4..............

شكل (2-6) نحوه توزیع شریانهای كارت MSW در دو ساختار Large , Small..................

فصل سوم : بخش سوم

شكل (3-2) امكان گسترش سیستم بر اساس سیگنالینگ SS7 و استفاده از شبكه محلی بین سیستممقدمه:

شركت كارا تلفن به دنبال هدف تولید مراكز تلفن در رنجهای مختلف پس از تكمیل ظرفیتهای خود در رنج مراكز تلفن سانترال، اكنون سیستم تمام دیجیتال خود را كه از 256 پورت تا 16000 پورت قابل گسترش است، به صنعت مخابرات و ارتباطات تقدیم می‌كند.

هدف از ساخت چنین سیستمی، كارایی بالا در سطح استانداردهای جهانی در عین پائین بودن قیمت و سادگی نصب و نگهداری و مدیریت سیستم در شبكه مخابراتی است. این سیستم می‌تواند بصورت RX (Rural exchange)، PABX ، LX ( Local exchange)، LTX ( Local /Transit exchange )، TX ( Transitexchange) مورد استفاده قرار گیرد و در نتیجه قابلیت انعطاف كاملی به جهت برخورداری از سیستم كنترل SPC دارد.

این مدرك به منظور آشنائی هرچه بیشتر پرسنل مدیریت و نگهداری سیستم سوئیچ KTDSS تهیه گردیده است و هدف از آن ارائه اطلاعات كلی دراین زمینه می‌باشد كه از بخش‌های زیر تشكیل یافته است:

1ـ كلیات سیستم KTDSS

در این بخش ابتدا به توضیح كاربردهای سیستم پرداخته و سپس ظرفیت سیستم را مورد بررسی قرار می‌دهیم و در انتها نحوة پیكره‌بندی سیستم و امكانات نرم‌افزاری و سخت افزاری آن را بطور اجمال تشریح می‌كنیم.


1ـ1) كاربردهای سیستم

به دلیل ساختار كاملاً مدولار و بلوكی سیستم سوئیچ و باتوجه به وجود سخت افزار‌ها و رابطهای استاندارد در آن و تنوع انواع خطوط مشترك و ترانك در سیستم و همچنین قابلیت گسترش آن، هر سوئیچ موردتقاضا از كم ظرفیت گرفته تا میان ظرفیت از نوع PABX، Local و یاترانزیت بااضافه كردن بلوك‌های سخت‌افزاری و مدول های نرم افزاری توسط سیستم KTDSS قابل ارائه خواهد بود. همانطور كه در شكل (1ـ1) مشاهده می‌كنید این سیستم می‌توان بصورت RX ( سیستم سوئیچ روستائی) ، PABX (سیستم سوئیچ اداری)، LX ( سیستم سوئیچ شهری)، LTX ( سیستم سوئیچ شهری و ترانزیت)، TX (سیستم سوئیچ ترانزیت) مورد استفاده قرار می‌گیرد.شكل (1-1) كاربردهای سیستم KTDSS

1ـ2) تكنولوژی ساخت

طراحی سیستم KTDSS بصورت كاملاً دیجیتال بوده و كدینگ صوت از نوع PCM و نوع مالتی پلكسینگ آن بصورت زمانی ـ مكانی است. در این سیستم از خطوط سرعت بالای 2 mbps برای انتقال 32 كانال صوتی و سیگنالینگ استفاده می‌شود.

نوع كنترل در سیستم از نوع ( Stored Program control) SPC بوده و عمل سوئیچینگ و مالتی پلكس بصورت محلی و مركزی انجام می‌گیرد. سخت‌افزار سیستم بصورت توزیع شده بوده و عمل پردازش مكالمه بصورت متمركز انجام می‌شود. در این سیستم سعی شده است تا از آی سی های متداول و با كیفیت بالا از جمله آی سی های كنترلی شركت اینتل و یا رابطهای خطوط، تولیدی شركت مایتل استفاده گردد. منابع تغذیه از نوع سوئیچینگ مورد استفاده قرار گرفته و كلیه حفاظتهای لازم در آن لحاظ شده است . كنترل مركزی توسط یك پردازنده 486 DX4 و یا پنتیوم 233 mhz انجام می گیرد و به منظور حفاظت بیشتر این كنترل Dual شده است . زبانهای بكار رفته شده در سیستم عبارتند از c.c++.visual c++.delphi .

1-3) ظرفیت سیستم

1-3-1) ظرفیت سیستم K T DSS2

این سیستم در دو ساختار Large..small قابل تنظیم است كه ظرفیت ترافیكی مكالمات مشتركین در ساختار Large .0.2 ارلانگ و در ساختار small.0.37 ارلانگ در نظر گرفته شده است . لازم به ذكر است كه در سیستم 256 شماره ظرفیت ترافیكی 100% است . ظرفیت ماكزیمم سیستم در ساختار Large، 7936 پورت و در ساختار small ، 3840 پورت می

باشد. تعداد ماكسیمم ترانكهای دیجیتال 30 لینك معادل 900 پورت می باشد كه اضافه شدن هر لینك دیجیتال باعث حذف شدن 64 پورت مشتركین در ساختار small و 128 پورت در ساختار Large می شود ، لازم به ذكر است كه تا ظرفیت 2048 مشترك در ساختار smallو 4096 مشترك در ساختار large، اضافه شدن لینك دیجیتال از ظرفیت سیستم نمی كاهد ، به عبارت دیگر اگر سیستم دارای 900 ترانك دیجیتال باشد می تواند در ساختار small 2048 و در ساختار Large 4096 مشترك نیز داشته باشد كه در این صورت كم كردن هر 30 ترانك دیجیتال باعث افزایش 64 مشترك در ساختار small و 128 مشترك در ساختار large می شود.

تعداد ماكزیمم ترمینالهای قابل اتصال به سیستم به منظور انجام وظائف مدیریت و اپراتوری و شارژینگ و نكهداری برابر 16 عدد می باشد كه از طریق شبكه Lan و رابط 10Base –T و یا كابل سریال RS232 به سیستم متصل می شوند.

) امكانات سیستم

در اینجا پاره ای از امكانات و قابلیتهای سیستم ارائه می شود:

1- مطابقت با استاندارهای ITU-T ،ANSI ، ETSI

2- طراحی توزیع شده در سخت افزار و نرم افزار

3- تكنولوژی TDM –PCM

4- شبكه سوئیچ با ترافیك 100%

5- قابلیت تنظیم سیستم بصورت TX,LTX,LX,RX,PABX,

6- ساختار كاملاً مدولار در سخت افزار و نرم افزار سیستم

7- قابلیت تنظیم ظرفیت سیستم در دو ساختار Small و Large

8- قابلیت تست اتوماتیك سخت افزاز بر روی تك تك خطوط مشتركین و ترانكها و بخشهای حساس سیستم

9- دوگانگی در بخش های كنترلی و حساس با تكنیك Hot Stand by

10ـ دوگانگی در منابع تغذیه سوئیچینگ با تكنیك Load share

11- استفاده از سه لینك HDLC مجزا در شبكه انتقال سیگنالینگ سیستم

12- پشتیبانی واحدهای مشتركین راه دور (Remote subscriber unit)RSU

13- پشتیبانی انواع ترانكهای آنالوگ (RD,E&M,DID,DOD,CO) و دیجیتال

14- پشتیبانی تلفنهای سكه ای با ایجاد پالس های 16 كیلو هرتز

15- امكان شماره گیری پالس و تم (DTMF) برای كلیه مشتركین

16- پشتیبانی سیگنالینگ R1 برای مكالمات بین الملل و شارژینگ CAMA

17- امكان اتصال 16 ترمینال از جمله ترمینال اپراتور ، مدیریت ،‌صورتحساب، تعمیر و نگهداری ، ترافیك سنجی و مشاهده خرابی

18- امكان وجود یك ترمینال برای انجام وظائف مختلف اپراتوری ،‌مدیریت و … بصورت همزمان

19- امكان قرارگیری هر كدام از ترمینالها در راه دور

20- مجهز به منابع ذخیره و بازیابی مط.ئن اطلاعات(SSD بصورت نیمه هادی)

21- استفاده از زبانهای سطح بالای (Visualc++,Delphi,C++,C) در كلیه بخشهای نرم افزار

- امكان Load شدن كلیه بخشهای نرم افزاری سیستم از ترمینال OMC و یا از راه دور

23- محیط كاملاً گرافیكی تحت سیستم عامل Windows98 و WinNT برای ترمینالهای قابل اتصال به سیستم

24- انعطاف كامل در تغییر شماره های مشتركین ،‌كدهای دستیابی به ترانكها و قابلیتهای سیستم

25- امكان تجهیز سیستم به سیگنالینگ شماره 7 (SS7)

26- امكان سرویس های announcement و voicemail

27- امكان قرارگیری كارت (Pair gain)PCM4 بجای كارتهای مشتركین آنالوگ

29- مجهز به تابلوی اعلام خرابی با امكان صوتی و تصویری (Alarm Panel)

30- مجهز به مشتركین دیجیتال

31- قابلیت وجود دو نوع شارژینگ LAMA و CAMA در سیستم

32- مجهز به پروسسورهای Pentium 233 MHZ, 486 DX4-100(cisc)

33-امكان ارسال شماره مشترك مبدا به مشترك مقصد (Caller –ID)شكل (2-3-الف) شلف CU و نحوه قرارگیری كارتها در آن (نوع 1) KTDSS2

لازم به ذكر است كه كارتهای VMU,RSUC , ANCU , DSLTU همگی می توانند در Slot های مربوط به كارتهای DTTU قرار گیرند .

در سیستم KTDSS دو نوع CU بسته به نوع سیستم وجود دارد كه درشكل (2-3- الف) نوع اول آن را مشاهده می كنید در این نوع ، كارتهای MSW دارای ظرفیت 2K ×2K بوده و 10 اسلات جهت كارتهای DTTU در نظر گرفته شده است .

نوع دوم واحد كنترل را در شكل (2-3-ب) مشاهده می كنید دارای شبكه سوئیچ 4K ×4K (DMSW) می باشد و فقط كارتهای IOINT و ANCU بغیر از كارتهای MCPU و DMSW در این شلف وجود دارند.

2-1-1)كارت (Main Callprocessing unit)

این كارت ، كارت كنترل مركزی سیستم می باشد كه بصورت دوگانه (dual) با تكنیك Hot Standby طراحی شده است. این كارت شامل پردازنده I486 یا Pentium ، حافظه پنهان ، حافظه دینامیك (Solid State disk) SSD ، دیسك سخت (Hard disk) ، فلاپی دیسك ،‌رابطه شبكه LAN ، رابطهای لازم برای كنترل شبكه دیتای سیستم (HDLC) و مدارات مربوط به دوگانگی و Watch dog می باشد .ج) كنترل دو گانگی (Duality Control)

همانطور كه گفته شد دو عدد كارت MCPU در هر واحد CU وجود داشته و بصورت Hot Standby عمل می‌كنند. مدار كنترل Duality بصورت زیر عمل می‌كند :

در هنگام روشن شدن دستگاه هر كدام از MCPU ها كه سریعتر اعلام وجود كند، Master شده و دیگری Slave می‌شود.

در صورت reset شدن MCPU و یا ارسال دستوری از MCPU (Master) به واحد كنترل duality مبنی بر تقاضای SIave شدن، MCPU ای كه Master می باشد، Slave شده و دیگری Master می‌شود.

واحد كنترل duality وضعیت Master یا Slave بودن را به اطلاع MCPU دیگر می‌رساند.

این واحد همچنین مسئولیت كنترل گذرگاه مشترك دو MCPU را به عهده دارد.

این بخش همچنین شامل رابط Rs232 بین دو MCPU است كه توسط آن اطلاعات مهم بین دو MCPU رد و بدل می‌شود.د) بخش SSD (Solid state disk)

در كارت MCPU سعی شده است كه از تجهیزات مكانیكی فلاپی و هارد استفاده كمتری شود. لذا بجای آنها از Flash EPROM ، Static RAM استفاده شده است. سیستم عامل موجود دقیقاً فلاپی و هارد را روی این دو قطعه نیمه هادی شبیه سازی می‌كند. حجم RAM استفاده شده برای این منطور 512 Kbyteو EEPROMاستفاده شده 1.5 Mbyte می باشد. RAM استاتیك نامبرده شده دارای پشتیبان باطری است و در صورت قطع تغذیه، اطلاعات آن از بین نمی‌رود.هـ) بخش كنترلر هارد دیسك و فلاپی دیسك

این بخش در صورت استفاده از هارد دیسك و فلاپی در MC PU تعبیه شده است در این صورت كلیه DataBase های سیستم مربوط به شارژینگ و مدیریت و سایر DataBase ها بر روی هارد ذخیره می گردد و از فلاپی درایو نیز در جهت تغییر برنامه‌ها و یا Backup گیری استفاده می‌شود.و) مدار محافظ و) reset (Watch dog & Reset circuit

مدار Watchdog بدین صورت عمل می‌كند كه در صورت فعال بودن بایستی در پریودهای 256msec یا 512 msec یا 1 sec تازه‌سازی ((refresh گردد در غیر این صورت توسط مدار reset سیستم MC PU را resetمی‌كند. در واقع اگر به هر دلیلی من‌الجمله خرابی CPU و یا از كار افتادن نرم افزار، كنترل سیستم مختل شود، Watchdog عمل كرده و MC PU فعال را reset می‌كند و MC PU دیگر كنترل سیستم را بعهده می‌گیرد.

الف) بخش سوئیچ (TDM Switch)

این بخش شامل بلوكهای تبدیل سریال به موازی و بالعكس و بلوك سوئیچ می‌باشد كه از 2 چیپ تبدیل سریال به موازی به نام PAC و 3 چیپ سوئیچ به نام SMX (از محصولات شركت مایتل) تشكیل شده است. كه این مجموعه یك شبكة سوئیچ 2048×2048 را تشكیل می‌دهد كه شامل 64 شریال 2 Mbp/s ورودی و 64 شریان 2 Mbp/s خروجی است.ب) بخش مولد كلاك سیستم

این بخش شامل یك PLL ( Phase Locked Loop) است كه می‌تواند در هر دو مد Master و Slave قرار گیرد از یك كریستال اسیلاتور 20 MHZ با دقت 1.5 ppm به عنوان كلاك ورودی به PLL استفاده شده است كه كلاكهای لازم در سیستم را تولید می‌كند. این كلاكها عبارتند از Foi- (سنكرونیزاسیون فریم) C2i وC4i (كلاك‌ های 2M و 4M)، لازم بذكر است كه در صورتیكه سیستم بصورت Slave عمل كند، كلاكهای سیستم با كلاك Clock. ref كه از كارتهای ترانك دیجیتال (DTTU) استخراج شده است Lock می‌گردند.ج) بخش مولد تن (Tone generation)

در این بخش توسط یك مدار لاجیكی تن‌های مربوط به سیگنالینگ R1 و همچنین تن مربوط به dial tone از داخل یك EPROM استخراج شده و بر روی كانالهای یك شریان 2M قرار می‌گیرد این شریان وارد بخش سوئیچ شده تا توسط دستوری كه از طرف MCPU داده می‌شود به هر كانال دیگری متصل گردد.د)مدار كنترل دوگانگی (Duality Control)

كلیة سیگنالهای خروجی از برد MSW توسط بافرهای سه حالته كه كنترل آن توسط MCPU انجام می‌پذیرد، بافر می‌گرند تا بدینوسیله امكان Dualityاین برد با تكنیك Hot standby فراهم گردد.

3-1-4) قابلیت كارائی سیسم(Performability)

(L,t) pتابعی از زمان است كه احتمال این است كه كارائی سیستم در زمان t برابر و یا بیشتر از مقدار آستانه L باشد.

این تابع در سیستم‌هایی كه نوع تكنیك تحمل خرابی در قسمت‌های كنترلی بصورت Load Share می‌باشد مهم است. بدین ترتیب كه در صورت Fail كردن یك پروسسور، پروسسور دیگر باید كل بار سیستم را تحمل كند. در چنین مواقعی لازم است كه عملیات كنترل بار (Load Control) انجام گیرد. چرا كه هر كدام از پروسسورها توان تحمل بار نهایی را ندارند.

از آنجائی كه در سیستم KTDSS نوع تكنیك بكار رفته Hotstand By Spare می‌باشد. هر كدام از كارتهای كنترلی بطور مستقل توان پشتیبانی بار نهایی سیستم را دارند. لذا در صورت Fail كردن یك كارت، كارایی سیستم تغییری نمی‌كند.3-1- 5) قابلیت نگهداری سیستم(Main tainability)

(t) M احتمال این است كه دربازه زمانی t یك سیستم از كار افتاده، مجدداً شروع به كار كند. در واقع این زمان شامل زمان كشف اشكال، برطرف كردن آن و شروع مجدد كار می‌باشد.

در KTDSSكلیة اشكالات سیستم بصورت گرافیكی و متنی بر روی ترمینال نگهداری، نشان داده می‌شود و لذا كشف اشكال در كمترین زمان ممكن انجام می‌گیرد. شروع به كار مجدد سیستم بدلیل ماهیت نرم‌افزاری سیستم كه همواره منتظر بازگشت سیستم Fail شده به مجموعه می‌باشد. نیز در كمترین زمان ممكن و بصورت اتوماتیك انجام می‌گیرد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:28 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات