گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 39 کیلو بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس در 25 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست

مقدمه ..................................................................................................................1

نمودار سازمانی .......................................................................................................2

انواع انتقال ............................................................................................................3

انواع مراکز ...........................................................................................................4

انواع سو ئیچینگ ....................................................................................................6

سیگنالینگ ............................................................................................................6

مراکز تلفن..............................................................................................................7

مکانیزم مخابرات ...................................................................................................10

واحد سوئیچ .........................................................................................................11

کارتهای موجود در سوئیچ ........................................................................................11

چک سوئیچ..........................................................................................................12

راه اندازی یک مرکز...............................................................................................13

شبکه های خصوصی مجازی (VPN)............................................................................16

دسته بندی VPN بر اساس رمز نگاری .........................................................................17

دسته بندی VPN بر اساس لایه پیاده سازی ...................................................................17

دسته بندی VPN بر اساس کارکرد تجاری.......................................................................19

مختصری درباره تئوری VPN....................................................................................19

پیاده سازی VPN...................................................................................................20

پرتکل های مورد استفاده...........................................................................................21مقدمه:ارتباط مخابراتی سرخس با دنیای خارج اولین بار در سال 1315 هجری شمسی توسط یك رشته سیم مغز فولاد به صورت فیزیكی و با تیرهای چوبی بر قرار گردید.

در شهریور 1320 همزمان با حمله روس ها از شمال به ایران این خط ارتباطی قطع گردیده و مجدداً از سال 1323 اما از مسیر دیگری ارتباط دایر می شود

در سال 1352 پنجاه خط مغناطیسی در سرخس دایر كه این مقدار در سال 1353 به 200 خط و در سال 1357 به 440 خط افزایش می یابد.

پس از انقلاب شكوهمند اسلامی ایران و در سال 1363 مركز تلفن سرخس احداث و 1000 شماره الكترو مكانیكی (EMD) نصب و راه اندازی شد.در سال 1374 سوئیچ فوق جمع آوری و به جای آن سوئیچ 3000 شماره های دیجیتال ERICSSON نصب و راه اندازی گردید. در سال 1377 این مقدار به 5000 شماره ERICSSON و در سال 1380 به 8000 شماره افزایش یافت. در سال 1381 نیز سوئیچ 10000 شماره PARSTEL نصب و راه اندازی گردید.

در سال 1384 با اضافه شدن تقاضا بیش از ظرفیت سوئیچ را تغییر داده و سوئیچ ZTE كه قابلیت 12000 شماره را دارد و قابل ارتقا نیز می باشد.مخابرات یعنی انتقال اطلاعات ( پیام ) یا ارتباط میان مشتركین بدین صورت كه امواج ساطع شده از انسان را كه میرا هستند را به امواج پایدار الكتریكی تبدیل كرده و آن را انتقال داده و به مقصد می رساندانواع انتقال:

1- سیم تلفنی:

از این نوع ارتباط در فواصل كوتاه و داخل شهر استفاده می شود2- فیبر نوری:

برای ارتباطات راه دور و نیز ارتباطاتی كه حجم بسیار زیادی دارد استفاده می شود.

از فیبر نوری برای ارتباطات بین شهری و نیز ارتباطات بین دو مركز كه در داخل شهر قرار دارد استفاده می شود.3- انتقال هوایی:

برای ارتباطات بین شهری و حتی بین المللی استفاده می شود. كه شامل سه نوع ارتباط است:الف- انتقال موازی با زمین

در این نوع انتقال امواج موازی سطح زمین ارسال می شود.لازم به ذكر است امواج بالاتر از 80 كیلو متر از سطح زمین نمی رود.ب‌- ارسال هوایی:

در این نوع ارسال از خاصیت منعكس كنندگی جو زمین استفاده می شود ، ارتفاع امواج می توانند بین 80 تا 400 كیلو متر باشد.انعكاس جو زمین در شب به مراتب بیشتر از روز می باشد ، بنابراین در شب دریافت اطلاعات به مراتب خیلی بهتر از روز می باشد.

پ- ارسال ماهواره ای

در این نوع ارسال فركانس سیگنال ارسالی به مراتب خیلی بیشتر از دو حالت قبلی است.

تلفن های ابتدایی

ابتدایی ترین سیستم یك دهنی و یك گوشی بوده ، مكانیزم آن به گونه ای بود كه یك كاسه فلزی كه داخل آن براده های زغال قرار داشته و یك صفحه دیاگرام كه با كاسه كاملاً عایق شده بود و یك باتری كه بتوان نوسانات صوتی را به نوسانات الكتریكی تبدیل نمود و از طریق جفت سیم به گوشی شخص مورد نظر بفرستد.

5- مراكز دیجیتالی

بعد از مراكز الكترونیكی مراكز دیجیتالی بر سر كار آمد كه در آن به جای سلكتورها از مالتی پلكسرها استفاده شد.6- مراكز SPC

بعد از مراكز الكترو مكانیكی روند رشد وسایل مخابراتی بسیار زیاد بود به گونه ای كه وقتی مراكز الكترو مكانیكی شروع به جمع آوری شد مراكز سوئیچ یا همان SPC روی كار آمد كه به آن مراكزی با برنامه های ذخیره شده گفته می شود و در آن هم سخت افزار و هم نرم افزار بكار رفته است.از مواردی كه می توان نام برد (سوئیچ های خارجیS12,EWSD,NEAX614 CDC98و سوئیچ های مونتاژ ایران پارستل ، كیاتل ، عصر).انواع سوئیچینگ:

1- سوئیچینگ مداری

در این روش برای انتقال اطلاعات بین دو ماشین ابتدا یک اتصال فیزیکی بین مبدا و مقصد برقرار می شود در این روش خطوط ارتباطی گیرنده و فرستنده از نظر الکتریکی به هم متصل می شوند .

2- سوئیچینگ پیام

در این روش که صرفا مختص انتقال داده های دیجیتال است هر ایستگاه یک اتصال دائمی و همیشه وصل با مر کز سوئیچ خود دارد .سیگنالینگ:

زبان ارتباطی بین سیستم ها را سیگنالینگ می گویند.

از انواع آن می توان بهE&M,R1,R2,NO0,NO1,…,NO7)) اشاره نمود.

سیستمی كه در ایران كار می نماید از نوع NO7 مدل كانال مشترك یا ‍‍CCS می باشد.مراكز تلفن:

1- مركز تلفن شهری

ارتباط را میان مشتركین داخل شهر برقرار می نماید.

2- مركز تلفن بین شهری(STD)

ارتباط را میان مشترك داخل شهر و مشترك خارج از شهر برقرار می نماید.

كه شامل سه بخش LX,PC,SC می باشد.

كه می توان مكانیزم زیر را برای آن تعریف نمود.

مشتركی كه در شهر كاشمر می باشد می خواهد با مشتركی كه در شهر لاهیجان است تماس بگیرد بنابراین از LX كاشمر به PCتربت حیدریه ارتباط برقرار می شود و از آنجا به PC رشت ارتباط برقرار می شود اگر ارتباط برقرار شود به LX لاهیجان رفته و ارتباط برقرار می شود اگر DR1 برقرار نشد آنگاه از DR2 ارتباط برقرار میشود و به PC رشت رفته و از آن به LX لاهیجان می رود اگر باز هم از DR2 ارتباط برقرار نشد به SC مشهد می رود و از آن دوباره از خط LCR1 ارتباط برقرار می نماید و اگر ارتباط برقرار نشد از خط LCR2 ارتباط را برقرار می كند به نزدیكترین راه DR و به دورترین راه LCR می گویند.شبكه های خصوصی مجازی (VPN)

در طی ده سال گذشته دنیا دستخوش تحولات فراوانی در عرصه ارتباطات بوده است . اغلب سازمانها و موسسات ارائه دهنده كالا و خدمات كه در گذشته بسیار محدود و منطقه ای مسائل را دنبال و در صدد ارائه راهكارهای مربوطه بودند ، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفكر در محدوده جهانی برای ارائه خدمات و كالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر تفكرات منطقه ای و محلی حاكم بر فعالیت های تجاری جای خود را به تفكرات جهانی و سراسری داده اند. امروزه با سازمانهای زیادی برخورد می نمائیم كه در سطح یك كشور دارای دفاتر فعال و حتی در سطح دنیا دارای دفاتر متفاوتی می باشند . تمام سازمانهای فوق قبل از هر چیز بدنبال یك اصل بسیار مهم می باشند : یك روش سریع ، ایمن و قابل اعتماد بمنظور برقراری ارتباط با دفاتر و نمایندگی در اقصی نقاط یك كشور و یا در سطح دنیا اكثر سازمانها و موسسات بمنظور ایجاد یك شبكه WAN از خطوط اختصاصی (Leased Line) استفاده می نمایند.خطوط فوق دارای انواع متفاوتی می باشند. ISDN ( با سرعت 128 كیلوبیت در ثانیه )، ( OC3 Optical Carrier-3) ( با سرعت 155 مگابیت در ثانیه ) دامنه وسیع خطوط اختصاصی را نشان می دهد. یك شبكه WAN دارای مزایای عمده ای نسبت به یك شبكه عمومی نظیر اینترنت از بعد امنیت وكارآئی است . پشتیانی و نگهداری یك شبكه WAN در عمل و زمانیكه از خطوط اختصاصی استفاده می گردد ، مستلزم صرف هزینه بالائی است همزمان با عمومیت یافتن اینترنت ، اغلب سازمانها و موسسات ضرورت توسعه شبكه اختصاصی خود را بدرستی احساس كردند. در ابتدا شبكه های اینترانت مطرح گردیدند.این نوع شبكه بصورت كاملا" اختصاصی بوده و كارمندان یك سازمان با استفاده از رمز عبور تعریف شده ، قادر به ورود به شبكه و استفاده از منابع موجود می باشند. اخیرا" ، تعداد زیادی از موسسات و سازمانها با توجه به مطرح شدن خواسته های جدید ( كارمندان از راه دور ، ادارات از راه دور )، اقدام به ایجاد شبكه های اختصاصی مجازی VPN)Virtual Private Network) نموده اند.

یك VPN ، شبكه ای اختصاصی بوده كه از یك شبكه عمومی ( عموما" اینترنت ) ، برای ارتباط با سایت های از راه دور و ارتباط كاربران بایكدیگر، استفاده می نماید. این نوع شبكه ها در عوض استفاده از خطوط واقعی نظیر : خطوط Leased ، از یك ارتباط مجازی بكمك اینترنت برای شبكه اختصاصی بمنظور ارتباط به سایت ها استفاده می كند.دسته بندی VPN براساس رمزنگاری

VPN را می توان با توجه به استفاده یا عدم استفاده از رمزنگاری به دو گروه اصلی تقسیم كرد:

1- VPNرمزشده :

VPN های رمز شده از انواع مكانیزمهای رمزنگاری برای انتقال امن اطلاعات بر روی شبكه عمومی استفاده می كنند. یك نمونه خوب از این VPN ها ، شبكه های خصوصی مجازی اجرا شده به كمك IPSec هستند.

2- VPN رمزنشده :

این نوع از VPN برای اتصال دو یا چند شبكه خصوصی با هدف استفاده از منابع شبكه یكدیگر ایجاد می شود. اما امنیت اطلاعات در حال تبادل حائز اهمیت نیست یا این كه این امنیت با روش دیگری غیر از رمزنگاری تامین می شود. یكی از این روشها تفكیك مسیریابی است. منظور از تفكیك مسیریابی آن است كه تنها اطلاعات در حال تبادل بین دو شبكه خصوصی به هر یك از آنها مسیر دهی می شوند. (MPLS VPN) در این مواقع می توان در لایه های بالاتر از رمزنگاری مانند SSL استفاده كرد.

هر دو روش ذكر شده می توانند با توجه به سیاست امنیتی مورد نظر ، امنیت مناسبی را برای مجموعه به ارمغان بیاورند، اما معمولا VPN های رمز شده برای ایجاد VPN امن به كار می روند. سایر انواع VPN مانند MPLS VPN بستگی به امنیت و جامعیت عملیات مسیریابی دارند.دسته بندی VPN براساس لایه پیاده سازی

VPN بر اساس لایه مدل OSI كه در آن پیاده سازی شده اند نیز قابل دسته بندی هستند. این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. برای مثال در VPN های رمز شده ، لایه ای كه در آن رمزنگاری انجام می شود در حجم ترافیك رمز شده تاثیر دارد. همچنین سطح شفافیت VPN برای كاربران آن نیز با توجه به لایه پیاده سازی مطرح می شود.

1- VPN لایه پیوند داده :

با استفاده از VPN های لایه پیوند داده می توان دو شبكه خصوصی را در لایه 2 مدل OSI با استفاده از پروتكلهایی مانند ATM یا Frame Relay به هم متصل كرد.با وجودی كه این مكانیزم راه حل مناسبی به نظر می رسد اما معمولا روش ارزنی نیست چون نیاز به یك مسیر اختصاصی لایه 2 دارد. پروتكلهای Frame Relay و ATM مكانیزمهای رمزنگاری را تامین نمی كنند. آنها فقط به ترافیك اجازه می دهند تا بسته به آن كه به كدام اتصال لایه 2 تعلق دارد ، تفكیك شود. بنابراین اگر به امنیت بیشتری نیاز دارید باید مكانیزمهای رمزنگاری مناسبی را به كار بگیرید.

2- VPN لایه شبكه :

این سری از VPN ها با استفاده از tunneling لایه 3 و/یا تكنیكهای رمزنگاری استفاده می كنند. برای مثال می توان به IPSec Tunneling و پروتكل رمزنگاری برای ایجاد VPN اشاره كرد.مثالهای دیگر پروتكلهای GRE و L2TP هستند. جالب است اشاره كنیم كه L2TP در ترافیك لایه 2 تونل می زند اما از لایه 3 برای این كار استفاده می كند. بنابراین در VPN های لایه شبكه قرار می گیرد. این لایه برای انجام رمزنگاری نیز بسیار مناسب است. در بخشهای بعدی این گزارش به این سری از VPN ها به طور مشروح خواهیم پرداخت.1- VPN لایه كاربرد :

این VPN ها برای كار با برنامه های كاربردی خاص ایجاد شده اند. VPN های مبتنی بر SSL از مثالهای خوب برای این نوع از VPN هستند. SSL رمزنگاری را بین مرورگر وب و سروری كه SSL را اجرا می كند، تامین می كند.SSH مثال دیگری برای این نوع از VPN ها است.SSH به عنوان یك مكانیزم امن و رمز شده برای login به اجزای مختلف شبكه شناخته می شود. مشكل VPNها در این لایه آن است كه هرچه خدمات و برنامه های جدیدی اضافه می شوند ، پشتیبانی آنها در VPN نیز باید اضافه شود.

دسته بندی VPN براساس كاركرد تجاری

VPN را برای رسیدن به اهداف تجاری خاصی ایجاد می شوند. این اهداف تجاری تقسیم بندی جدیدی را برای VPN بنا می كنند .

1- VPN اینترانتی :

این سری از VPN ها دو یا چند شبكه خصوصی را در درون یك سازمان به هم متصل می كنند. این نوع از VPN زمانی معنا می كند كه می خواهیم شعب یا دفاتر یك سازمان در نقاط دوردست را به مركز آن متصل كنیم و یك شبكه امن بین آنها برقرار كنیم.

2- VPN اكسترانتی :

این سری از VPN ها برای اتصال دو یا چند شبكه خصوصی از دو یا چند سازمان به كار می روند. از این نوع VPN معمولا برای سناریوهای B2B كه در آن دو شركت می خواهند به ارتباطات تجاری با یكدیگر بپردازند، استفاده می شود.

شبكه خصوصی مجازی یا VPN (Virtual Private Network) در اذهان تصور یك مطلب پیچیده برای استفاده و پیاده كنندگان آن به وجود آورده است . اما این پیچیدگی ، در مطالب بنیادین و مفهومی آن است نه در پیاده‌سازی .
این نكته را باید بدانید كه پیاده‌سازی VPN دارای روش خاصی نبوده و هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری روش پیاده‌سازی خود را داراست و نمی‌توان روش استانداردی را برای كلیه موارد بیان نمود . اما اصول كار همگی به یك روش است .

مختصری درباره تئوری VPN
مفهوم اصلی VPN چیزی جز برقراری یك كانال ارتباطی خصوصی برای دسترسی كاربران راه دور به منابع شبكه نیست . در این كانال كه بین دو نقطه برقرار می‌شود ، ممكن است كه مسیرهای مختلفی عبور كند اما كسی قادر به وارد شدن به این شبكه خصوصی شما نخواهد بود . گرچه می‌توان از VPN در هر جایی استفاده نمود اما استفاده آن در خطوط Dialup و Leased كار غیر ضروری است (در ادامه به‌دلیل آن پی خواهید برد).
در یك ارتباط VPN شبكه یا شبكه‌ها می‌توانند به هم متصل شوند و از این طریق كاربران از راه دور به شبكه به راحتی دسترسی پیدا می‌كنند. اگر این روش از ارائه دسترسی كاربران از راه دور را با روش خطوط اختصاصی فیزیكی (Leased) مقایسه كنیم ، می‌بینید كه ارائه یك ارتباط خصوصی از روی اینترنت به مراتب از هر روش دیگری ارزان‌تر تمام می‌شود .
از اصول دیگری كه در یك شبكه VPN در نظر گرفته شده بحث امنیت انتقال اطلاعات در این كانال مجازی می‌باشد . یك ارتباط VPN می‌تواند بین یك ایستگاه كاری و یك شبكه محلی و یا بین دو شبكه محلی صورت گیرد. در بین هر دو نقطه یك تونل ارتباطی برقرار می‌گردد و اطلاعات انتقال یافته در این كانال به صورت كد شده حركت می‌كنند ، بنابراین حتی در صورت دسترسی مزاحمان و هكرها به این شبكه خصوصی نمی‌توانند به اطلاعات رد و بدل شده در آن دسترسی پیدا كنند.
جهت برقراری یك ارتباط VPN ، می‌توان به كمك نرم‌افزار یا سخت‌افزار و یا تركیب هر دو ، آن را پیاده‌سازی نمود . به طور مثال اكثر دیواره‌های آتش تجاری و روترها از VPN پشتیبانی می‌كنند . در زمینه نرم‌افزاری نیز از زمان ارائه ویندوز NT ویرایش 4 به بعد كلیه سیستم عامل‌ها دارای چنین قابلیتی هستند .
دراینجا پیاده‌سازی VPN بر مبنای ویندوز 2000 گفته خواهد شد .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 535 کیلو بایت

تعداد صفحات : 210

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی در 210 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه.............................................................................................................. 1

فصل اول: سیستم....................................................................................... 14

1-1- سیستم............................................................................................. 14

1-2- ویژگی های سیستم.......................................................................... 14

1-3- محیط سیستم................................................................................... 15

1-4- انواع سیستم..................................................................................... 15

1-5- شمای سیستم.................................................................................. 16

1-6- آرایش درونی سیستم...................................................................... 20

1-7- سیستم كارخانه پیروزی.................................................................. 21

فصل دوم: طرح ریزی و مدیریت كارخانه................................................. 39

2-1- روش كلی برنامه ریزی وجایابی كارخانه........................................ 40

2-2- استقرار كارخانه ها و ساختمان های صنعتی................................... 42

2-3- طراحی ساختمان و ساخت آن.......................................................... 47

2-4- مسایل خدماتی كاركنان.................................................................... 56

2-5- طرح ریزی شرایط كاری.................................................................. 63

2-6- هزینه................................................................................................. 80

2-7- انرژی................................................................................................ 82

2-8- انواع فرآیندهای تولیدی.................................................................... 83

2-9- تعیین ظرفیت تولیدی......................................................................... 87

2-10- تجزیه و تحلیل رابطه ی فعالیت ها................................................. 89

2-11- شمای كارخانه ی پیروزی............................................................. 90

فصل سوم: مواد و محصولات.................................................................... 92

3-1- موجودی........................................................................................... 92

3-2-دوره (سیكل) محصول..................................................................... 100

3-3- برگشت مجدد در طراحی فرآیند تولیدی........................................ 106

3-4- مواد و فرآیندها 3-5- طبقه بندی كردن مواد.............................. 111

3-5- طبقه بندی كردن مواد.................................................................... 120

فصل چهارم: خرید.................................................................................... 126

4-1-خرید................................................................................................ 126

4-2- انواع قیمت و حمل كالای خریداری شده........................................ 134

4-3- مز ایده و مناقصه........................................................................... 135

4-4- مدیر تداركات.................................................................................. 138

فصل پنجم: انبار....................................................................................... 140

5-1- انبار................................................................................................ 141

5-2- سازمان انبار.................................................................................. 142

5-3- روش های انبار كردن.................................................................... 143

5-4- انبار كردن محصولات.................................................................... 147

5-5- انبار تعمیرات و مواد اولیه............................................................. 154

5-6- وظایف انباردار............................................................................... 156

5-7- منابع ورود كالا به انبار.................................................................. 157

5-8- معرفی برخی فرم ها....................................................................... 158

فصل ششم: ایمنی.................................................................................... 169

6-1- ایمنی.............................................................................................. 169

6-2- حوادث............................................................................................ 172

6-3- ایمنی برق........................................................................................ 175

6-4- حریق.............................................................................................. 180

7-4- انواع سم......................................................................................... 182

فصل هفتم: نظام های كاری..................................................................... 185

7-1- سیستم های نوبت كاری................................................................. 185

7-2- جمعیت انسانی................................................................................ 186

7-3- استراحت......................................................................................... 187

7-4- كار یكنواخت................................................................................... 189

فصل هشتم: بسته بندی، بازرسی ، حمل و نقل...................................... 193

8-1- بسته بندی....................................................................................... 193

8-2- بازرسی.......................................................................................... 195

8-3- اساس آنالیز سیستماتیك حمل و نقل.............................................. 197

خلاصه...................................................................................................... 207

فهرست منابع و مأخذ............................................................................... 210مقدمه:

در دنیای امروز مسأله تولیدات و خدمات مسأله عمده‌ای است كه هیچ جامعه‌ای خود را بر كنار از آن نمی‌بیند. جوامع مختلف هر كدام با مسأله‌ی ارایه‌ی خدمات و تولیدات برای بقای خود در گیرند و تلاش آن‌ها بر آن است كه با توجه به شرایط و امكانات موجود، خدمات و تولیدات را در حد مطلوب فراهم آورند. خدمات اداری و بانكی، خدمات رفاهی و درمانی، خدمات آموزشی و فرهنگی، تولید مواد غذایی، تولید محصولات كشاورزی.... جزیی از سیاهه‌ی بی‌انتهای خدمات و تولیدات در جوامع امروزی است. بدین ترتیب به سادگی می‌توان دریافت كه مدیریت برای ارایه‌ی این خدمات و تولیدات از ضرورت‌های هر جامعه‌ای به شمار می‌آید.

«مدیریت عملیات»‌ مدیریت ارایه خدمات و تولیدات است و هدف آن هماهنگ كردن كوشش‌ها و تلاش‌ها و به كارگیری منابع و امكانات برای ارایه و حصول خدمات و تولیدات به بهترین وجه ممكن می‌باشد. كوشش در این است كه از منابع موجود نهایت استفاده‌ی مطلوب به عمل آید و از اتلاف و اسراف منابع و امكانات پرهیز شود.

«مدیریت عملیات» عنوان كلی است كه هم مدیر تولید در یك مؤسسه تولید و هم مدیر خدماتی در یك سازمان خدماتی را در بر می‌گیرد، چه هر دوی این مدیران «عملیاتی» را برای وصول به هدف سازمان‌هایشان كه ارایه‌ی تولیدات و خدمات است، انجام می‌دهند و هر دو صرف نظر از نوع خدمات یا محصولشان «مدیر عملیاتی» می‌باشند. «كوستاس اِن در ویتسیوتیس» تفاوت بین ارایه خدمات و محصول را براساس چندین نكته بیان كرده است. از جمله اینكه، ارایه‌ی خدمات می‌تواند برای برآورد نیازهای بشر و به منظور دستیابی به مقاصد بخصوصی مثل بهداشت، محافظت و... صورت گیرد؛ لذا ارایه‌ی آن‌ها یا برای حفظ شرایط مناسب زندگی (تعمیرات، نگهداری، بهداشت و...) است و یا برای فراهم كردن سایر نیازهای جامعه‌ی بشری مثل تفریحات، مساجد، حمل و نقل شهری و مانند آن می‌تواند باشد.

ایشان درباره‌ی تفاوت‌های خدمات و محصولات به نكات زیر هم اشاره كرده است:

1 ـ خدمات معمولاً باید در ارتباط با مردم و استفاده‌كنندگان آن‌ها باشد. این خدمات به طور كلی در هنگام ارایه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مانند بهداشت، بیمارستان‌ها، حمل و نقل...

2 ـ نحوه‌ی توزیع و ارایه خدمات، دارای مشكلات و مسایل خاصی است از جمله اینكه قابل ذخیره نیستند و اگر در هنگام ارایه، استفاده نشود از بین می‌روند، مانند تخت‌های خالی بیمارستان‌ها، صندلی‌های خالی قطارها و...

3ـ خدمات به سختی قابل استاندارد كردن هستند، بنابراین گذاشتن معیارهای مشخص و معین برای آن‌ها مشكل است. مثلاً ممكن است روش خدمت‌دهی دو بیمارستان یا نحوه ویزیت دو پزشك كه درجه‌ی تخصصی یكسانی دارند متفاوت باشد. البته می‌توان در این زمینه با ارایه‌ی استانداردهای خاص تا اندازه‌ای ضوابطی را اعمال كرد.

4 ـ خدمات هم مانند محصولات، با تغییر در مقدار تقاضا تغییر می‌كند. این تغییرات می‌تواند فصلی، ماهانه و یا حتی ساعتی باشد.

5 ـ عامل زمان می‌تواند در نحوه‌ی ارایه‌ی خدمات مؤثر باشد، زیرا نیازهای بشر به بهداشت، محیط زیست، خدمات سریع‌تر و چیزهای دیگر همواره در افزایش و تغییر است. به طور كلی اكثر سیستم‌های عملیاتی، تركیبی از محصول و خدمات را ارایه می‌كند و تحقیقات و بررسی‌های لازم را چنان پی می‌گیرند كه بتوانند به همراه محصول، یك سیستم خدماتی مناسب و درخور، برای رضایت مشتری فراهم آورند.

سیر تحولات مدیریت:

اگرچه رشته‌ای به نام مدیریت در میان سایر رشته‌های علمی، رشته‌های جدید به شمار می‌آید اما با نگاهی به تاریخ و زندگی ملل و اقوام مختلف می‌توان دریافت كه مدیریت پدیده‌ی جدیدی نیست و از دوران كهن وجود داشته است. ابنیه و آثار باستانی در هر گوشه‌ی این جهان پهناور نشانگر كوشش‌ها و تلاش‌های هماهنگی است كه بدون وجود مدیران و سرپرستان قابل و كارآزموده، احداث آن‌ها میسر نبوده است. قشون‌های منظم، سازمان دولت‌های بزرگ باستانی، لشگركشی‌ها و كشورگشایی‌ها و كشورداری‌ها همه و همه مظاهر و نمودهای مدیریت در سطح گسترده‌ای در گذشته می‌باشند.

مدیریت علمی:

زمینه‌ی پیدایش مدیریت به عنوان رشته‌ای در میان سایر رشته‌های علمی از اواخر قرن 18 می‌باشد. با نظریه‌ی تقسیم كار آدام اسمیت (Adam Smith) كه بر تخصصی شدن مشاغل تأكید داشت، كار نظریه‌پردازی در مدیریت آغاز شد و در اوایل قرن 20 فردریك تیلور (Fredrick Taylor) با استفاده از نظریه اسمیت و ادعای یافتن روش‌های علمی برای انجام كار، مكتب مدیریت علمی را كه اولین مكتب مدیریت می‌باشد پایه‌گذاری كرد، در مدیریت علمی تأكید بر آن بود كه با استفاده از روش‌های علمی در مدیریت می‌توان بازدهی اقتصادی منابع سازمان را به حداكثر ممكن افزایش داد. در این مكتب سازمان به صورت سیستم بسته‌ای در نظر گرفته شده بود و انسان‌ها با انگیزه‌های مادی به كار تشویق می‌شدند. بازدهی اقتصادی، توجه به شرایط فیزیكی محیط كار، تجزیه و تحلیل وظایف، به كارگیری روش‌های انجام كار و ایجاد استاندارد برای انجام وظایف از خصوصیات این مكتب مدیریت است. در مدیریت علمی كارآیی (Efficiency) مسأله اساسی هر سازمانی است و آن را از تقسیم ستاده‌ها به داده‌ها می‌توان به دست آورد. در اغلب سازمان‌ها ستاده‌ها به صورت خدمت یا كالای خاصی می‌باشند و داده‌ها غالباً عبارت از زمین، سرمایه، نیروی انسانی و مواد هستند.

راندمان یا كارایی

در مدیریت علمی به مسأله برنامه‌ریزی توجه فراوان شده است و وظایف اساسی مدیر برنامه‌ریزی، سازماندهی، كنترل و نظارت عنوان گردیده است.

سه بعد مدیریت علمی كارخانه كه در اغلب برنامه‌ریزی‌های تسهیلات تولیدی و به صورت‌های زیر می‌باشد:

1 ـ مدیریت و طرح‌ریزی تسهیلات

2 ـ مدیریت و پایایی تسهیلات

3 ـ مدیریت و طرح‌ریزی عملیات

مشخص است كه هر یك از ابعاد مذكور با یكدیگر تداخل‌هایی عمیق دارند كه طرح یكی از آن‌ها بدون دیگری مقدور نخواهد بود. به عنوان مثال در جایی كه تعادل خط تولید و بعد مدیریت عملیات مطرح می‌شود، طرح آن بدون در نظر گرفتن مدیریت و طرح‌ریزی تسهیلات كه شامل طراحی استقرارها، كارگاه‌ها و سیستم حمل و نقل است امكان‌پذیر نبوده، هم‌چنین طرح هر یك از دو موضوع اخیر بدون در نظر گرفتن یك جایابی آرمانی در كارخانه (مدیریت و جایابی تسهیلات) كه دسترسی به عوامل بیرونی مثل خدمات، مشتری و تسهیلات دیگر را در بر می‌گیرد بی‌فایده است و عملاً سودآوری را تحت الشعاع قرار می‌دهد.روابط انسانی ـ مكتب رفتاری سازمان:

مكتب رفتاری سازمان كه بیشتر به روابط انسانی شهرت دارد با تحقیقاتی آغاز شد كه پژوهشگران ضمن آن متوجه شدند كاركنان تحت آزمایش برخلاف نظرات ابراز شده در مكتب مدیریت علمی تنها به شرایط فیزیكی محیط كار حساس نبوده بلكه نسبت به شرایط روانی و روحی كار نیز واكنش نشان می‌دهند. كارگری كه احساس می‌كند در محیط كار دارای ارزش و احترام است، نسبت به وی صمیمیت و محبت ابراز می‌شود و برای او ارزش قائل هستند، با علاقه بیشتری كار می‌كند و بازدهی بالاتری دارد. بدین ترتیب مكتب روابط انسانی نظریه انسان ماشینی سازمان را كه در مدیریت علمی مطرح شده بود مورد تردید قرار داد و نیازهای غیر مادی انسان را مؤثر در كارآیی دانست.

گاهی این شبهه پیش می‌آید كه در مدیریت عملیات، موازین مدیریت علمی اساس كار است و اصول مكتب روابط انسانی در این رشته از مدیریت جایی ندارد، در حالی كه مدیریت عملیات از مسایل انسانی جدا نیست و بدون توجه به چگونگی رفتارهای آدمی در سازمان، نمی‌تواند نتایج سازنده‌ای را عاید سازمان كند. گرچه مدیریت عملیات با توجه به ابعاد فنی و تكنیكی مطرح شده است اما باید در نظر داشت كه ابعاد روانی و انسانی در مدیریت نقش عمده‌ای داشته و همواره باید در مد نظر قرار داشته باشند.1 ـ سیستم

سیستم مجموعه‌ای از اجزا و روابط میان آن‌ها كه توسط ویژگی‌های معین به هم وابسته یا مرتبط می‌شوند و این اجزاء با محیط‌شان در تبادل می‌باشند و یك كل را تشكیل می‌دهند. سیستم دارای مرزبندی مشخصی می‌باشد كه آن را از سایر سیستم‌ها قابل تمیز می‌سازد و در همان حال هر سیستمی جزیی از یك سیستم بزرگ‌تر به شمار می‌آید و با آن در ارتباط است. مجموعه اجزا هر سیستم با هم در ارتباط و تعامل بوده و تركیب اجزاء در قالب سیستم متفاوت با مجموع ساده‌ی اجزاء آن می‌باشد سیستم برای بقای خود با محیط‌اش در ارتباط است و ضمن تأثیرپذیری از آن بر آن تأثیر می‌گذارد. هر سیستم شامل یك سری خرده سیستم یا sub.s می‌باشد كه به آن جعبه سیاه هم می‌گویند.
1 ـ 2 ویژگی‌های سیستم

خواص، اجزا، عناصر و روابط درون هر سیستم را ویژگی‌های آن سیستم گویند. ویژگی‌های یك سیستم را به دو نوع كلی تقسیم می‌كنند:

1 ـ 2 ـ 1 توصیفی: ویژگی‌هایی هستند كه یك موجودیت را آن گونه كه هست توصیف می‌كند.

1 ـ 2 ـ 2 همراه: ویژگی‌هایی هستند كه مطرح شدن یا نشدن آن‌ها برای توصیف جنبه‌های مورد نظر از یك موجودیت تفاوتی نداشته باشد.
1 ـ 3 محیط سیستم

محیط هر سیستم شامل آن چیزهایی است كه خارج از كنترل كامل سیستم می‌باشد ولی به گونه‌ی بر عملكرد آن تأثیر بگذارد.
1 ـ 4 انواع سیستم‌ها

1 ـ 4 ـ 1 ـ سیستم بسته: سیستمی است كه عملیات خودش را به طور خودكار از طریق ابزار واكنش نسبت به اطلاعات تولید شده توسط خود كنترل یا تعدیل می‌كند یا به عبارتی دارای یك نیروی خودكنترلی است.

1 ـ 4 ـ 2 سیستم باز: سیستمی است كه با محیط اطراف خود تبادل انرژی، ماده، اطلاعات دارد.

این كارخانه نوعی سیستم باز می‌باشد كه در واقع با محیط اطرافش در تبادل است، اما سیستم باز دارای یك سری ویژگی‌ها می‌باشد كه در ذیل به شرح آن می‌پردازیم:

الف/ آگاهی نسبت به محیط: هر سیستم مرزی دارد كه آن را از محیط اطرافش مجزا می‌كند. مرزها شروع و پایان هر سیستم یا خرده سیستم را مشخص می‌كند، مرز یك سیستم ممكن است ماهیت فیزیكی یا غیر فیزیكی داشته باشد.

ب/ موازنه‌ی میان فعالیت‌های انطباقی و نگه‌دارنده: سیستم‌های باز همواره میان این دو دسته از فعالیت‌ها كه اغلب با هم تضاد دارند موازنه ایجاد می‌كند. در نتیجه‌ی این فعالیت‌ها تغییرات سریعی كه ممكن است سیستم را از حالت تعادل خارج كند ممانعت می‌شود.

ج/ حركت به سوی رشد و توسعه: سیستم برای جلوگیری از بی‌نظمی در ورود انرژی به خود حتی‌المقدور تعادل و تبادل انرژی را حفظ كرده و حالتی از ثبات نسبی را ایجاد می‌كند.

د/ هم‌پایانی: مفهومش این است كه برای انجام هر كار شیوه‌های گوناگونی وجود دارد، به بیان دقیق‌تر هر سیستم می‌تواند از طرق گوناگون و وضعیت‌های متفاوت به هدف نهایی خود برسد.

ه‍./ آنتروپی منفی: در حالت كلی آنتروپی كهولت و بی‌نظمی در یك سیستم می‌باشد. سیستم‌های باز با خاصیت داشتن آنتروپی منفی می‌توانند خود را ترمیم كرده و با حفظ ساختار خود زنده بمانند، حتی با وارد كردن انرژی اضافی رشد كنند.

و/ تبعیت از یك الگوی دایره‌ای یا تناوبی: سیستم‌های باز با دوره‌های متناوبی از حوادث سر و كار دارند به این ترتیب كه بازداده‌های سیستم، تغییركننده‌های داده‌های جدیدی هستند كه تكرار دوره تناوب ممكن است.

خ/ بازخورد: سیستم‌های باز به طور مستمر اطلاعاتی را از محیط دریافت می‌كنند. وجود این اطلاعات به تنظیم روابط سیستم با محیط كمك كرده و امكان انجام اقدام اصلاح را فراهم می‌كند. بازخورد به دو نوع تقسیم می‌شود:

1. خ سیستم بازخورد مثبت (positive Feedback): سیستمی است كه فرآیندهای رشد را ایجاد و تقویت می‌كند. در این نوع سیستم‌ها عملكرد نتیجه‌ای را به همراه خواهد داشت كه بتواند مولد عملكرد بیشتری برای آینده باشد.

2. خ سیستم بازخورد منفی (Negative Feedback): سیستمی است كه نسبت به عدم تحقق هدف واكنش نشان می‌دهد.
1 ـ 5 شمای سیستم

شمای سیستم به صورت زیر می‌باشد:در این شمای سیستم از یك سری از پارامترها استفاده شده است كه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

1) در واقع همان input یا ورودی‌ها یا مواد اولیه می‌باشند.

1) در واقع همان output یا خروجی‌ها یا ستاده‌ها می‌باشند.

3) Feedback: همان بازخورد می‌باشد. در جریان تولید یا تدارك خدمات لازم است كه نتایج حاصله با آنچه در ابتدا مورد نظر بوده است مقایسه شود و در صورتی كه اصلاحاتی ضرورت داشته باشد انجام پذیرد. این جریان كه بازخورد یا برگشت اطلاعات نامیده می‌شود، از اساسی‌ترین تدابیر برای ارتباط سیستم با محیط‌اش می‌باشد و بقای سیستم تا حدود زیادی در گروی كارآمد بودن این مكانیسم اطلاعاتی است.

4) process: همان پردازش و یا عملیات می‌باشد. تغییرات و رویدادهای غیر قابل پیش‌بینی نیز به «عملیات» و جریان تولید و تدارك خدمات تأثیر می‌گذارند و مدیر عملیاتی باید برای واكنش در مقابل چنین وقایعی نیز آمادگی داشته باشد، مثلاً كمبود ناگهانی مواد اولیه، خرابی غیر مترقبه دستگاه‌ها و كمبود نیروی انسانی پیش‌بینی نشده از عواملی است كه بر سازمان و سیستم عملیاتی اثر می‌گذارد و در صورتی كه واكنش درستی در مقابل آن‌ها نشان داده نشود مشكلات اساسی ایجاد می‌شود.

به طور كلی «عملیات» در سازمان به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه برای تولید كالا یا تدارك خدمات انجام می‌پذیرد و از این رو تمامی سازمان‌ها را اعم از خدماتی یا تولیدی می‌توان براساس الگوی سیستمی مورد بررسی و مطالعه قرار داد و عملیات آن‌ها را در قالب سیستم تجزیه و تحلیل كرد.
1 ـ 6 ـ آرایش درونی سیستم

برای سیستم‌ها عمدتاً سه نوع آرایش وجود دارد:

1 ـ 6 ـ 1 آرایش ساده: در سیستم‌هایی كه از آرایش ساده استفاده می‌كنند تعادل ایجاد شده در سیستم صرفاً به اندازه سیستم، محیط آن و نیروهای نسبی آن بستگی دارد.

1 ـ 6 ـ 2 آرایش خودتنظیمی

1 ـ 6 ـ 3 آرایش یادگیرنده

كارخانه پیروزی از لحاظ آرایش درونی از نوع آرایش ساده می‌باشد.
1 ـ 7 سیستم كارخانه پیروزی

حال به توصیف سیستم كارخانه صنعتی پیروزی می‌پردازیم و كلیه قسمت‌های مختلف یك سیستم را (input/ output/ ...) توضیح می‌دهیم:

1-7-1- مواد اولیه:

مواد اولیه مورد نیاز برای این كارخانه چدن، پیچ، رنگ، دستگاه‌های فزر و تراش و... می‌باشد. بر روی این مواد اولیه یا به عبارتی inputها عملیاتی انجام می‌گیرد (در ذیل به شرح كامل آن می‌پردازیم) و ستاده‌هایی كه همان یاتاقان‌های مختلف می‌باشند حاصل می‌شود كه انواع این یاتاقان‌ها و كاربردهایشان در انتها توضیح می‌دهیم.1 ـ 7 ـ 2 عملیات گوناگون در كارخانه پیروزی:

در گذشته توضیح دادیم، عملیات در سازمان به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه برای تولید كالا و یا تدارك خدمات انجام می‌گیرد، این عملیات در این كارخانه از چند مرحله تشكیل شده است:

ساختن قالب
ساختن حروف و اعداد روی قالب‌ها
ذوب كردن چدن (ریخته‌گری) و عملیات پرداختكاری
فرزكاری
كف‌تراشی
سوراخ‌كاری
تراشكاری
سنگ‌كاری
بتونه‌كاری

10.رنگ زدن

11.بسته‌بندی

حال هر یك از این مراحل را به صورت مجزا توضیح می‌دهیم:

ساختن قالب:

ابتدا قالب‌ها را طبق كاتالوگ و مدل‌های مختلف یاتاقان
(FAG-SKF-SNV-SNH-SN) در قالب‌سازی می‌تراشند، این قالب‌های ساخته شده ابتدا به فرم چوبی می‌باشند، وقتی روی چوب قالب‌ها تراشیده و ساخته شدند، روی آلومینیم می‌روند و از حالت چوبی به حالت آلومینیمی تبدیل می‌شوند.

علت اینكه قالب‌ها به صورت آلومینیمی است و چوبی نمی‌باشد این است كه چون چدن خیلی داغ می‌باشد بعد از 3 ـ 4 مرتبه كه این ماده‌ی داغ را داخل قالب چوبی می‌ریزند، می‌شكند و این یك نوع هزینه‌ی اضافی برای كارخانه محسوب می‌شود.

ساختن حروف و اعداد روی قالب‌ها:

حروف و اعدادی كه روی یاتاقان‌ها نصب می‌شوند شابلون‌هایی هستند كه با دستگاه فرز زاویه می‌دهند و این حروف و اعداد را بتونه می‌زنند و در می‌آورند، این شابلون‌ها را با چسب به قالب چوبی نصب می‌كنند، وقتی این حروف و اعداد به قالب چوبی نصب شدند، روی آلومینیم می‌روند و از حالت چوبی خارج شده و به حالت آلومینیمی تبدیل می‌شوند، در واقع به صورت قالب دائمی تبدیل می‌شوند و برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باید دقت شود قالب‌های چوبی قبل از آنكه به صورت آلومینیمی تبدیل شوند، شابلون‌ها با چسب بر روی آن قالب‌ها نصب می‌شوند.

ذوب كردن چدن (ریخته‌گری) و عملیات پرداخت‌كاری:

چدن را با آهن قراضه در دمای ذوب می‌كنند، چدن ذوب شده را در قالب‌های ساخته شده می‌ریزند، مدت 24 ساعت می‌گذارند این چدن ذوب شده در قالب‌های ساخته شده فرم بگیرد و بعد از مدت 24 ساعت، خاك‌ها را از روی آن پاك می‌كنند و در دستگاه سمپلاست قرار می‌دهند و عمل پرداختكاری را انجام می‌دهند.

فرزكاری:

قطعاتی كه از ریخته‌گری آورده می‌شوند بر روی دستگاه فرز قرار می‌دهند و عمل كف‌تراشی صورت می‌گیرد.

كف‌تراشی:

در این مرحله ارتفاع پایه را در می‌آورند و بعد عمق پایه را نگاه می‌كنند و عمل كف‌تراشی را انجام می‌دهند و 2 میل برای جای تراش نگاه می‌دارند.

در این مرحله فرد خودش كار نمی‌كند، بلكه الماس‌های نصب شده روی دستگاه این عمل را انجام می‌دهند و عمق آن 6 میل می‌باشد.

برای كف‌تراشی 10 یا 12 یا 14 الماس بر روی كف‌تراش بسته می‌شود و عمل كف‌تراشی را انجام می‌دهند و در این مرحله باید دقت كنیم كه اگر الماس‌ها بیش از اندازه شل شوند، می‌شكنند و الماس‌های شكسته شده جزء ضایعات محسوب می‌شود و یك هزینه‌ی سربار برای كارخانه محسوب می‌شود.

الماس را با سنگ الماس یا سنگ دیواری تیز می كنند؛ توجه شود كه سنگ دیواری قلمی است و بر روی آهن كار می‌كند؛ و جالب است بدانیم الماس را با جوش برنج، جوش می‌دهند.

سوراخ كاری:

در این مرحله ابتدا برای در پایه جای پیم می‌گذارند كه باید فیت (fit) باشد ولق نخورد، در واقع باید مطابق با استاندارد باشد.

در حالت كلی 4 نوع پیم داریم: 4 ـ 6 ـ 8 ـ 10

كه خود این پیم‌ها هر كدام دو حالت دارند یعنی پیم 4 به دو صورت cm1 و cm5/1 می‌باشد. (پیم 6 به دو صورت cm1 و cm5/1 و پیم 8 به دو صورت cm2 و cm3 می‌باشد) پیم 10 در این كارخانه كاربرد زیادی ندارد.

ـ سوراخ كاری در پایه:

در این مرحله یك مقدار استانداردی بر روی در، جای خلاصی می‌گذارند تا پیچ راحت بسته شود. برای مثال جنسی كه باید پیچ m18 به آن بسته شود، در سوراخ‌كاری با دلر به اندازه‌ی m5/18 آن را سوراخ می‌كند و در واقع m5/0 جای خلاصی می‌گذارند تا پیچ راحت بسته شود و در واقع این m5/0 برای قل آویز كردن می‌باشد.

ـ قل‌آویز كردن: وقتی قطعه‌ها را با دلر سوراخ می‌كنند، آن‌ها را قل‌آویز می‌كنند، در واقع شیارهایی در آن سوراخ‌ها ایجاد می‌كنند تا پیچ‌ها در آن پیچیده شوند و حركت كنند. در حالت كلی 3 نوع قل‌آویز داریم:

یاتاقان خانگی (ریلی):

این یاتاقان دارای دو قالپاق می‌باشد یكی در و دیگری هم خود یاتاقان است. این یاتاقان 4 پیچ می‌خورد كه این پیچ‌ها در سایزهای مختلف می‌باشند (مثلاً 8 ـ 10 ـ 12 ـ 16 ـ 18 ـ ...)

روی در یاتاقان (قالپاق) و زیر پایه، محفظه‌ی گریس‌خور برای روغن‌كاری قرار داده شده است. قبلاً هم گفتیم گریس برای روانكاری و نرم كردن داخل یاتاقان می‌باشد و اگر یاتاقان روغن‌كاری نشود، بلبرینگ می‌تركد.

این قطعه بر روی زمین ثابت می‌شود. در پشت آن یك سوراخ وجود دارد، وقتی دستگاه كار می‌كند اگر روغن،... در داخل آن بود از آن سوراخ بیرون می‌آید و باعث می‌شود قطعه داغ نشود.

ـ كاربرد یاتاقان خانگی (ریلی):

این یاتاقان در آسانسورها، قطارها و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یاتاقان چهارگوش:

این یاتاقان دارای چهار سوراخ در چهارگوشه و در مركز می‌باشد و اصلاً نباید جای این پیچ‌ها تكان بخورد و یا به عبارتی جابجا شود. جای خلاصی این یاتاقان m1 می‌باشد. این نوع یاتاقان نیز مانند بقیه یاتاقان‌ها دارای محفظه‌ای برای گریس می‌باشد. دارای یك قالپاق (در) می‌باشد و در حالت كلی دو نوع قالپاق داریم:

1. باز: در داخل آن نمد قرار می گیرد.

2. بسته

ـ كاربرد یاتاقان چهارگوش:

دو حالت دارد: هم به دیوار و هم به زمین نصب می‌شود و معمولاً در جاهایی استفاده می‌شود كه یك نمد در داخل آن قرار می‌گیرد.

یاتاقان سه گوش:

این یاتاقان دارای سه گوشه می‌باشد و به عبارتی مثلثی شكل است. سه پیچ در سه گوشه‌ی آن قرار دارد.

یاتاقان روغنی:

این یاتاقان دارای 4 پیچ می‌باشد، سطح داخلی آن صاف است و نیازی نیست برای آن جای بلبرینگ درآورده شود. این یاتاقان سه عدد قالپاق می‌خورد و هر قالپاق نیاز به 8 پیچ دارد. روی پایه 2 عدد محفظه برای گریس خوردن و 1 عدد جای قلاب قرار دارد.

یاتاقان كونیك (یك طرف تنگ و یك طرف گشاد):

این قطعه باید حالت زاویه داشته باشد. اندازه‌ی آن باید با اندازه‌ی اصلی مطابقت داشته باشد و نباید كم و زیاد شود چون در این صورت جز ضایعات محسوب می‌شود.

پی (دینام):

این یاتاقان 2 عدد پیچ می‌خورد و نیاز به كف‌تراشی دارد. دو تا جای نمد برای آن تراشیده و در نظر گرفته می‌شود. این قالپاق نیاز به قل‌آویز كردن ندارد. روی پای آن محفظه‌ای برای گریس خوردن در نظر گرفته می‌شود. این نوع یاتاقان هم دو نوع قالپاق دارد:

1. باز

2. بسته

ـ كاربرد پی (دینام):

این یاتاقان هم رو سقف و هم روی زمین كار گذاشته می‌شود و در ژنراتورها،‌ تولید برق و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«همه یاتاقان‌ها نیاز به كف‌تراشی دارند.»

1 ـ 7 ـ 4 بازخورد:

قبلاً در مورد بازخورد توضیحات لازم ارایه شده است. مواد اولیه در جریان پردازش ممكن است ستاده‌هایی را تولید كند كه با قطعه‌ی استانداردشده مطابقت نداشته باشد مثلاً ممكن است بلبرینگ تولید شده به جای آن كه فیت و اندازه باشد، گشاد و یا تنگ باشد. در این صورت بازخورد انجام شده روی قطعات بدین صورت می‌باشد كه اگر بلبرینگ تنگ باشد مقدار m1/0 از آن برمی‌دارند و اگر بلبرینگ گشاد باشد از آن مویی می‌گیرند. در غیر این دو حالت، آن قطعه جزء ضایعات محسوب می‌شود.1 ـ 8 محیط اطراف كارخانه پیروزی

این كارخانه با شركت‌های ارج، پیروزی، ایران‌خودرو، ارتش،... در ارتباط می‌باشد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 158 کیلو بایت

تعداد صفحات : 62

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ در 62 صفحه ورد قابل ویرایشفصل اول

پیشگفتار

معرفت بصری و کلامی

تركیب بندی

دریافت حسی و ارتباط بصری

عناصر اولیه در ارتباط تصویری

تاریخچهچكیده:

آشنائی با محیط كار, شرایط مطلوب و فراهم كردن امكانات مناسب با نوع كار, انتخاب وسائل و دستگاههای مورد نیاز و چگونگی كاربرد, عملكرد و استفاده ی صحیح از آنها مسلما"در سرعت, سهولت و كیفیت كار نقش مهمی را ایفا می كند. شناخت این موضوع كه كدام وسیله برای چه نوع كار مناسب است, مسلما"در هزینه ها نیز تأثیر مستقیم دارد.معرفت بصری وكلامی:

تجسم یا تصور كردن عبارت از توانائی ما در شكل بخشیدن به تصاویر ذهنی است.معمولا"وقتی میخواهیم به نقطه ای در شهر برویم ابتدا خیابانهائی را كه باید از آنها بگذریم در نظر می آوریم , وعلایم و نشانه های بصری خالص آن مسیر را در ذهن خود مرور می كنیم , بعضی از آنها به صورت ذهنی از مقابلمان می گذرد, و مجددا"به نقطه ای دیگر بر می گردیم, این قبیل فعل و انفعالات ذهنی معمولا"قبل از حركتمان به سوی مكان مورد نظر به وقوع می پیوندد.موضوع عجیب آن است كه ما اغلب مكانی را كه هرگز به آن پا نگذاشته ایم و یا ندیده ایم نیز در ذهن خود مجسم می كنیم این نوع تجسمات یا بهتر بگوئیم , تصاویر اولیه ی ئهنی همراه با دیدن, هر دو پدیده هائی هستند كه با عمل خلاقیت تصویرسازی پیوندی نزدیك دارند.ماجرای «یافتم یافتم«ارشمیدس, مثال خوبی برای این موضوع است .این جریان جابه جا ساختن تصاویر و شكلها در ذهن دقیقا"همان چیزی است كه اغلب ما را در یافتن پاسخ به یك مسئله یاری میكند.آرتور كوستلر , كه قبلا"به كتاب عمل خلاقیت وی اشاره شد در همان جا می نویسد:

«با رشد تدریجی قوای سمبل ساز و انتزاعی كننده ی ذهن فكر كردن به وسیله ی مفاهیم كلی پدید می آید كه منشاء آن تفكر به وسیله ی تصویر بوده است, به همین گونه نیز خط آوائی طی جریانی مشابه از بطن خط هیر و گلیف كه در واقع نگارش با تصویر بوده است نشاءت گرفت.»

مشاهده ی این تكامل و پیشرفت برای مبحث ارتباطات دارای اهمیت شایانی است. تكامل زبان از تصاویر آغاز شد, و به صورت تصویر نگاری درآمد كه در آن شكلهای ساده با معانی روشن وواضح به كار میرفت, سپس به واحدهای آوائی تبدیل شد و سرانجام شكل الفبا به خود گرفت.گرگوری مؤلف كتاب چشم هوشمند, الفبا را به همین مناسبت«ریاضیات معنا»خوانده است.هر گامی كه در این راه بر داشته می شد مسلما" تكاملی بیشتر در ارتباط مؤثر تر میان آدمیان بود.شواهد بسیاری موجود است كه نشان میدهد در این جریان امروز, بازگشتی به گذشته مشاهده می شود, یعنی بازگشت به استفاده از تصویر برای برقرار كردن ارتباط:و این عقبگرد به دلیل آن است كه افراد بشر می خواهن به شكلی مؤثر تر و مستقیم تر با یكدیگرارتباط یابند.

یاد گرفتن سواد برای زبان مهم ترین مسئله است. شاید از پاسخ به این سؤال كه با سواد بودن از نظر زبان دارای چه اهمیت و معنائی است و نیز مقایسه ی زبان تصویری با كلام , بتوان نتایج سودمندی گرفت و این پاسخ مارا در استفاده از اخبار و اطلاعات به صورت تصویری یاری رساند.زبان در جریان اموزش و یادگیری بشر , مقامی منحصر بفرد داشته است و هنوز هم دارد. كاربردهای زبان بسیار است, زبان وسیله ی ضبط وانتقال اخبار است, وسیله ای است برای تبادل افكار و عقاید و نیز ابزذر ساختن مفاهیم كلی و ذهنی بشر است. در یونانی به زبان«لوگوس» یا «لوگیك» می خوانند كه همه ی این الفاظ از همان كلمه ی یونانی لوگوس به معنای زبان اخذ شده است.به این ترتیب می بینیم كه زبان وسیله ای برای اشكال عالی تر تفكر تلقی می شود, عالی تر از تفكر به وسیله ی تصویر یا تفكر از طریقحس لامسه.اما این فرض محل گفت وگو دارد, و بهتر است درباره ی آن تحقیق بیشتری بشود.

ابتدا باید در نظر داشت دانستن یك زبان و با سواد بودن دو چیز متفاوت است.البته زبان را می توان تا حد استفاده ی علمی از آن برای فهمیدن وتكلم ساده آموخت, ولی از این حد تا توانائی خواندن و نوشتن به یك زبان فاصله ی زیادی است.البته فقط زبان محاوره ای است كه به صورت طبیعی تكامل می یابد.

با مطالعه ی آثار نو آم چو مسكی , می توان دریافت كه زبان , ساخت بسیار عمیقی در ذهن ما دارد و اگر از لحاظ زیست شناسی به آن توجه كنیم این ساخت در ما فطری است.

به هر حال یاد گرفتن سواد خواندن و نوشتن را باید طی مراتب مختلفی به انجام رساند.ابتدا به یاد گیری سیستم , رمزهای زبان می پردازیم , كه نشانه های آوائی معینی به صورت انتزاعی هستند.اینها در واقع همان عناصر الفباهستند.كلمه ی الفبا از تلفیق دو حرف یونانی آلفا و بتا به وجود آمده است.

حروف الفبا را , ابتدا یك به یك یاد می گیریم , سپس تركیب این حروف و آوای منسوب به آنها آموخته می شود , كه كلنات هستند.كلمات هر یك حاوی معنائی است كه به ازای اشیاء , افكار وافعال مختلف به كار می روند.

دانستن معنای هر كلمه مستلزم دانستن تعریف عام آن است.گام نهائی آموزش زبان شامل یاد كیری قواعد دستوری آن می شود , یعنی دلالت و جای كلمات در جمله , وجود قواعد دستوری برای تعیین حدود ساختمان یك زبان بر اساس آنچه از نظر اجتماعی مقبول ومورد استفاده است , ضرورت دارد .آنچه گفته شد , مقدمات زبان كلام است و از آن نمی توان چیزی كم كرد. وقتی شخصی به خوبی آنها را یاد گرفت , می تواند بنویسد و بخواند , می توانداخبار و اطلاعاتی را كه به صورت كتبی بیان كند و بفهمد.واضح است كه آموزش كلام حتی به صورت سواد آموزی ابتدائی , دارای نوعی ساخت است و تعاریف و مسائل فنی خاص آن مورد قبول همه است. ولی مبحث ارتباط بصری در مقایسه باآن ظاهرا"ساختی چنان منضبط ندارد.سواد بصری:

اگر بخواهیم در تعریف و محدود كردن سواد بصری راه افراط پیش گیریم , با مشكلات زیادی مواجه می شویم.كلام كه دارای ساخت نسبتا"منضبطی است , مسلما"بر آنهائی كه خواهان آموزش بصری هستندنیز تاثیری قابل توجه می گذارد.اگر در مقام مقایسه نیز برآئیم , می توان نتیجه گرفت كه اگر بشود یكی از وسائل ارتباطی را به اجزای اولیه اش تجزیه كرد وسپس آن را بررسی نمود , پس می توان وسیله ی دیگری را نیز به همین ترتیب موردبررسی نمود,پس می توان وسیله ی دیگری را نیز به همین ترتیب مورد بررسی قرار داد.

هر سیستم ارتباطی متشكل است از سمبل هائی كه ساخته ی بشر هستند.علائم و سمبل هائی كه ما بدان زبان وكلام می گوئیم, در روزگارهای پیشین به صورت رشته ای از تصاویر ساده ترسیم میشدند, و این تصاویر ساده نتیجه ی محسوسات بشر بودند.زبانها و سیستم های سمبل بسیاری در جهان وجود دارد و بعضی از آنها دارای ریشه ای مشترك هستند, برخی نیز هیچ ارتباطی با دیگران ندارند. مثلا"اعداد كه یكی از انواع بسیار ویژه ی باز یابی نوعی از اخبار هستند, هیچ گونه ارتباط مستقیمی با الفبا ندارند و یا نتهای موسیقی كه آنها هم از این گروهند.

در تمام این موارد به طور كلی می توان گفت, هر چه تركیب اولیه ی آنها ساده تر باشد, فراگیری محتویات خبری آنها كه به شكل علائم رمز درآمده, آسانتر است.این علائم رمز هر یك دارای معنای خاص است و كل سیستم آنها نیز براساس قواعد نحوی خاص استوار شده است.

در جهان بیش از سه هزار زبان رایج و منحصر بفرد و مستقل وجود دارد.بیان با تصویر ویا زبان بصری در مقایسه با كلام به مراتب جهان شمول تر است و از این رو بررسی مشكلات و مسائل مربوط به آن دارای اهمیتی ویژه است.ولی باید در نظر داشت كه كلام از نظر ساخت, یك تمامیت منطقی دارد, و به همین دلیل روش یاد گیری و فهم آن می تواند بسیار روشن و مشخص باشد, در حالیكه زبان بصری از این نظر بمراتب بغرنج تر است و اگر سعی كنیم باآن عینا"همانند كلام برخورد كنیم, تلاشی بیهوده كرده ایم .

استفاده از واژه ی سواد, در كنار واژه ی بصری, در این رساله به منظوری خاص بوده است كه دارای اهمیت است.همان طور كه پیش تر نیز اشاره شد , دیدن یك عمل طبیعی است و حتی فهم یك پیام بصری یا تصویر نیز تا حدودی به صورت طبیعی انجام می گیرد ولی اگر جویای كارایی و تاثیر بیشتر این دو عمل باشیم, فقط بوسیله ی تحصیل در این رشته ممكن است به آن دست یافت. كسی كه می خواهد از نظر بصری سواد آموزد, باید از شیوه ی یاد گیری سواد كلام و گفتار درس گیرد.هنكام آموزش كلام واژه هائی نظیر خلاقیت فقط پس از آنكه شخص توانائی خواندن و نوشتن یافت, به كار میرود.مفهوم این كلمات در واقع احكامی اعتباری به حساب می آیند و به داوری هائی مبتنی بر ارزشهای شخصی بستگی دارند.

در درجه ی نخست, یك نوشته الزاما"نباید بسیار ادیبانه باشد. یك نثر روشن , ودرست از لحاظ املائی و دستوری, كافی است. كسی كه بتواند به طور سادهبه ساختن و فهم صحیح پیامهای موجود در كلام بپردازد, با سواد محسوب می شود, زیرا كلام یك وسیله است, كه البته می توان از این وسیله برای داستان سرائی و یاغزل سرائی نیز استفاده كرد.بنابراین سواد كلامی در درجات و مراتب مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد, كه از پیامهای ساده شروع شده به اشكال بغرنج تر هنری می انجامد.بخش بزرگی از ارتباط بصری به تصادف و یا نیروی كشف و شهود طراحان سپرده می شود و این موضوع دو دلیل دارد:نخست آنكه هنر ازصناعت جدا شده است و دیگر آنكه توانائی نقاشی وترسیم به استعداد و آموزشی نسبتا"طولانی و ویژه نیاز دارد. از آنجا كه برای تجزیه وتحلیل و یاتعریف ساخت شیوه ی بصری ارتباط, تلاش چندانی صورت نگرفته است, یافتن یك راه و روش مشخص برای كاربرد آن دشوار است.

نظام آموزشی نیز به طور كلی در این زمینه تحرك كافی ندارد, و هنوز به طور عمده شیوه ی گفتار وكلام برای ارتباط و انتقال اخبار و عقاید در آن غالب است و در نتیجه به دیگر توانائیهاو قابلیت های موجود در آن در انسان توجه لازم نمی شود. در اینجا منظور حس باصره است و برای پی بردن به اهمیت این حس در شناخت انسان كافی است به تجربیات یك كودك یاطفل توجه كردكه در تكامل فهم و شعور او بسیار مؤثر است و اغلب این تجربیات صرفا"از راه دیدن كسب می شوند.حتی استفاده از وسایل بصری در آموزش نیز اكثرا"از روی هدف و برنامه های روشن انجام نمی گیرد.

«عناصر اولیه در ارتباط تصویری»

هر نقش یا طرح یا تصویری به هر صورت,از یك سلسله عنا صر اولیه تشكیل یافته است . منظور از این عناصر اولیه موادی مثل كاغذ,رنگ,فیلم وغیره نیست.عناصر اولیه ی بصری در اساس كلیه ی پدیده های مریی است وتعداد آنها محدود و معین است: نقطه, خط, شكل, جهت, سایه-روشن یا رنگمایه , رنگ, بافت, بعد, مقیاس و حركت.این عناصر ماده ی خام تمام اخبار بصری هستند و به شكلهای مختلف با یكدیگر تركیب و تلفیق می شوند . انتخاب این عناصر و طرز تاكید بر برخی از آنها در یك اثر بصری بستگی به ساخت و نوع كار دارد.

بیشتر دانش ما درباره ی كنش و واكنش و تاثیر ادراك انسانی در معانی بصری نتیجه ی تحقیقات و آزمایشهائی است كه روانشناسی گشتالت بر این مبنا ست كه برای شناخت هر دستگاه یا شئ یا واقعی ای ابتدا باید اجزای تشكیل دهنده ی آن را تشخیص داد, واین اجزا را می توان جدا از یكدیگر وبه صورت منفرد بررسی كرد.

مشاهده می شود كه با تغییر یكی از آن اجزا, كل دستگاه نیز دچار تغییر و دگرگونی می شود. یك پدیده ی بصری نمونه ی بسیار خوبی از آن نوع دستگاه است.زیرا با پیدایش هر اثر خوب بصری یك كل متعادل ومتوازن به وجود می آید كه نتیجه ی تركیب بسیار بغرنج وپیچیده ی اجزای مختلف است.

یك اثر بصری را می توان از زوایای مختلف تحلیل كرد.ولی بهترین شیوه برای تحلیل و فهم اثر تجزیه ی آن به عناصر تشكیل دهنده ی اولیه ی آن است.این عمل فهم ما را از یك كار بصری بسیار عمیق تر می كند و نیز برای تجسم اولیه ی یك تصویر و تعبیر و تفصیر آن از طرف بیننده سود مند است.

استفاده از عناصر اولیه ی بصری برای فهم وبررسی معقولات مربوط به آن , شیوه ی بسیار مناسبی است ومی توان به وسیله ی آن, میزان قابلیت و موفق بودن یك اثر را از لحاظ گویائی به خوبی سنجید.برای مثال, عنصر بعد سوم را در نظر می گیریم, در معماری و مجسمه سازی این عنصر بر دیگر عناصر از لحاظ اهمیت غلبه دارد.

طی دوران رنسانس, علم و هنر پرسپكتیو به وجود آمد و منظور از آن نشان دادن بعد سوم در اثر بصری دوبعدی مانند نقاشی و رسامی بود.حتی با اثر نظر فریب پرسپكتیو, بعد را در این شكلهای بصری فقط می توان تلویحا"و نه تصریحا"نشان داد. فن عكاسی و فیلمبرداری امكان نشان دادن بعد سوم را, چه در حال حركت و چه در حال سكون, با چنان ظرافت و كمال به ما عرضه داشت كه تاكنون بی سابقه بوده است.

زیرا عدسی دوربین مانند چشم انسان می بیند و همه ی جزئیات موجود در محیط را ثبت می كند.

اما در تجسم اولیه ی آثار بصری و در آغاز كار به جزئیات پرداخته نمی شود به طور عمده طراح در این مرحله , از عنصر ساده ونیرومندی مانند خط استفاده می كند.

در اینجا باید گفت كه نوع انتخاب و میزان تاكید و نحوه ی استفاده از عناصر بصری برای رسیدن به تاثیر مورد نظر هنر وتخصص طراح و صنعتگر و هنرمند است. اوست كه تجسم می كند وپدید می آورد.هنر او انتخاب وچگونگی پیاده كردن آن عناصر است و شماره ی امكانات مختلف بی حد و نهایت است. ساده ترین عنصر بصری ممكن است به نحوی بسیار بغرنج مورد استفاده قرار گیرد:مثل نقطه با اندازه های مختلف و كنار هم وسیله ی نشان دادن تصاویر چاپی است كه در آن سایه-روشن وجود دارد و اصطلاحا"به هاف-تون معروف است كه به خصوص برای چاپ تصاویر عكاسی بسیار لازم است.با این تفاصیل , فهم عمیق تر ساختمان عنصری شكلهای بصری به پدید آورنده ی آثار بصری امكانات و آزادی عمل بیشتری برای تركیب بندیهای مختلف می دهد, و كسی كه می خواهد از طریق بصری ارتباط برقرار كند برایش وجود امكانات مختلف بسیار مهم است.

برای آنكه به فهم وتحلیلی از كل بیان بصری برسیم, بهتر است اول یك یك عناصر بصری را جداگانه بررسی كنیم تا به كیفیات آنها بهتر پی ببریم.نقطه:

نقطه ساده ترین و تجزیه ناپذیر ترین عنصر در ارتباط بصری است.طبیعی ترین ومعمول ترین شكلی كه می توان برای نقطه قایل شد گرد بودن آن است. نقطه ی چهار گوش یا مثلثی شكل به ندرت در طبیعت پیدا می شود اگر مایعی به صورت قطره چكیده شود, شكلی تقریبا"گرد به خود میگیرد و به این ترتیب یه نقطه تبدیل می شود, هرچند ممكن است نقطه ای بی نقص و كامل, از نظر شكل, نباشد.هر گاه بخواهیم با رنك یا چیزی مشابه آن در جائی علامت بگذاریم معمولا"آن را به صورت نقطه در نظر می گیریم.نقطه هر كجا كه باشد خواه به صورت طبیعی یا مصنوع دست انسان, چشم را شدیدا"به خود جلب می كند. دو نقطه وسیله ی بسیار مفیدی برای اندازه گیری در محیط و یا تهیه ی نقشه ای بصری از یك چیز است. استفاده از نقطه همراه با خط كش و سایر وسائل اندازه گیری یكی از اولین وسائل علامتگذاری است كه هر كس می تواند آن را به آسانی یاد بگیرد.هر چه اندازه گیری پیچیده تر باشد تعداد نقاط بیشتری بكار گرفته می شود. چند نقطه خاصیت اتصالی دارند:به عبارتی دیگر قادر است چشم را راهنمائی كند. اگر تعداد نقاط بسیار زیاد باشد, با یكدیگر تركیب و همراه می شوند و می توانند تصور رنگمایه و رنگهای مختلف را در ذهن پدید آورند, این امر, همان طور كه اشاره

شد, اساس فن تكثیر چاپی تصاویر سایه-روشن دار سیاه و سفید و رنگی است.سورا, نقاش امپرسیونیست فرانسوی , در تقاشیهای خود كه با تكنیك پوینتیلیست انجام داده بود, این پدیده یعنی ادغام و تركیب نقطه ها در دستگاه بینائی انسان را آزمود.نقاشی های او از لحاظ تنوع رنگ بسیار غنی به نظر می رسند, ولی در حقیقت او از چهار رنگ خالص استفاده كرده است, زرد, قرمز, آبی وسیاه كه آنها را به صورت نقاط ریزی روی تابلو به كار برده و در چشم بیننده نقاط رنگی با یكدیگر مخلوط می شوند و به نظر میرسد روی تابلو انواع رنگها به كار رفته است. تمام نقاشان امپرسیونیست نحوه ی عمل مخلوط شدن , متمایز شدن و سازمان یافتن رنگها را كه در مورد چشم صورت می گیرد آزمایش كرده اند. این جریان بی شباهت به نظریه های مك لوهان, درباره ی شركت فعال بیننده در نحوه ی دیدن و تاثیر آن در معنا یافتن یك تصویر نیست.ولی هیچ كس این موضوع را به وضوح آنچه سورا انجام داده بررسی نكرده است. كارهای او چنان است كه گویا می خواهد جریان چاپ عكس های رنگی و سایه-روشن دار آینده ی خود را پیش بینی كند.نكته ی آخر آن كه قابلیت راهنمائی چشم به وسیله ی نقطه با ازیاد تعداد نقاط و نزدیكتر شدن آنها به یكدیگر افزایش می یابد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 335 کیلو بایت

تعداد صفحات : 275

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)در 275 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان........................................................................................................................ صفحه

پیشگفتار............................................................................................................................ 1

بخش اول : امور حقوقی.................................................................................................. 2

غبن فاحش ....................................................................................................................... 3

الزام به ایفای تعهد.......................................................................................................... 12

مطالبه وجه و اعسار از پرداخت هزینه دادرسی............................................................ 16

فسخ قرارداد اجاره......................................................................................................... 19

صدور حكم به جهت وصول مهریه از ماترك و احتساب هزینه دادرسی..................... 23

فسخ قرارداد بیع............................................................................................................. 27

رفع مزاحمت و ممانعت از حق....................................................................................... 30

احضار از پرداخت محکوم به ........................................................................................ 32

تخلیه مورد اجاره .......................................................................................................... 34

الزام به تنظیم سند رسمی ............................................................................................. 38

ابطال رأی داور مرضی الطرفین ................................................................................... 44

تجویز انتقالمنافع ............................................................................................................ 50

تجویز تعدیل اجاره بها .................................................................................................. 52

تقسیم باقیمانده ماترک با تجویز انتقال منافع ................................................................ 55

موت فرضی ................................................................................................................... 58

تحریر مهر و موم ترکه ................................................................................................. 61

تغییر نام شناسنامه ........................................................................................................ 63

تنفیذ وصیت نامه ........................................................................................................... 65

تقاضای صدور گواهی افراز ......................................................................................... 68

خلع ید ............................................................................................................................ 70

فروش مال غیر .............................................................................................................. 72

فسخ قرارداد تخلیه منزل مطالبه اجور معوقه ............................................................... 75

تخلیه .............................................................................................................................. 79

تخلیه مورد اجاره .......................................................................................................... 81

فصل دوم: امور کیفری

خیانت در امانت تصرف مال غیر .................................................................................. 86

جعل ............................................................................................................................... 88

اعمال ماده 696.............................................................................................................. 90

قتل غیر عمد ................................................................................................................... 92

فریب در ازدواج ............................................................................................................. 94

آزادی مشروط و تخفیف مجازات ................................................................................. 96

ترک انفاق ...................................................................................................................... 98

جعل سوء استفاده از امتیازات .................................................................................... 100

صدور چک بلامحل خیانت در امانت ........................................................................... 105

تصرف عدوانی و فروش مال غیر .............................................................................. 109

ربا خواری .................................................................................................................. 112

فصل سوم: امور خانوادگی

فسخ نکاح ..................................................................................................................... 115

مطالبه نفقه و تعیین نفقه .............................................................................................. 117

ازدواج مجدد ............................................................................................................... 119

الزام به تنظیم سند رسمی ثبت نکاح ............................................................................ 121

اجازه ازدواج مجدد ..................................................................................................... 123

تقاضای صدور گواهی عدم سازش ........................................................................... 125

صدور گواهی عدم سازش و طلاق باستناد ماده 130 ق.م......................................... 133

طلاق توافقی ................................................................................................................ 140

تقلیل نفقه ..................................................................................................................... 142

اثبات زوجیت ............................................................................................................... 144

قرار تأمین خواسته مطالبه نصف دارایی باستناد بند الف عقدنامه ............................. 147

افزایش نفقه فرزندان ................................................................................................... 151

فصل چهارم: تجدید نظرخواهی

ایفای تعهد ................................................................................................................... 153

رفع رطوبت ................................................................................................................. 165

الزام به فروش دستگاه مورد مشارکت و تقسیم سهم حق الطرفین ........................... 171

استرداد شیربها ........................................................................................................... 176

مطالبه وجه .................................................................................................................. 180

استرداد سند مالکیت ................................................................................................... 184

ابطال اجرائیه ............................................................................................................... 190

الزام به ساختن مقبره ................................................................................................. 196

فصل پنجم: اطفال

رانندگی بدون گواهینامه منجر به قتل غیر عمد .......................................................... 208

توهین و اهانت به مأمورین ......................................................................................... 212

شرکت در نزاع دسته جمعی و اخاذی ........................................................................ 215

ایراد ضرب و جرح عمدی ........................................................................................... 217

فصل ششم: اجرای احکام کیفری

مزاحمت تلفنی .............................................................................................................. 222

تخریب اتومبیل و قدرت نمایی و جریحه دار کردن عفت عمومی ................................ 225

کیف ربایی ................................................................................................................... 232

سرقت مسلحانه ........................................................................................................... 236

سرقت مقرون به آزار ................................................................................................. 239

تفخیذ، رابطه نامشروع، شرب خمر، نگهداری آلات ماهواره ....................................... 243

تجاوز و فریب(زنای غیر محسنه) ............................................................................... 251

برگزاری پارتی و شرب خمر ...................................................................................... 259

لواط ............................................................................................................................ 264

فصل هفتم:اجرای احکام مدنی

توقیف عملیات اجرایی در یک قطعه زمین ................................................................... 268

قلع و قمع مستحدثاث ایجادی و نیم عشر دولتیپیشگفتار

حقوق ، عدالت، قانونمندی و قانونگرایی از شعارهای است كه حكومتهای بسته به شدت و ضعف علاقمندیشان به آنها سر می دهند، حكومتها خود را وفادار به این مسایل و اجرای قانون ورعایت عدالت و انصاف نشان نمی دهند و اگر غیر از این باشد سقوط حتمی است. از ابتدای تشكیل جوامع این زمینه ها وجود داشته و در ایران نیز بسیار از حكمروایان خود را داعیه دار اجرای عدالت می دانسته اند.

ادیان الهی و غیر الهی نیز بر این امر صحه گذارده و مردم را تشویق به اجرای قانون می نمودند، چه اگر رعایت قانون و عدل و انصاف نباشد، سنگ روی سنگ بند نمی گردد. خداوند در قرآن كریم در سوره بقره آیات 282 و 283 مردم را به نوشتن سند، درزمانی كه معامله ای انجام می دهند، دعوت می نماید و در سورة دیگر مانند سورة نور ، حدود الهی را در مورد فاسقین و جنایتكاران ، مشخص می نماید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری حكیم قانونمند حضرت امام (ره) ، ایران نیز، به یكی از داعیه دارترین حكومتهای پایبند به قانون وانصاف و عدالت تبدیل گشت و دولتهایی كه پس از هم ، به منصب قدرت می رسیدند، تحقق عدالت اجتماعی و قانون و قانون گرایی و قانونمندی را وعده می‌دادند در همین راستا، قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب تصویب و به مرحله اجرا گذارده شد و سیستم قضایی سابق فسخ گردید.

سپاس خدای عز و جل كه نعمت نوشتن و اندیشیدن را به اینجانب عطا نمود تا بتوانم با فكر و اندیشه، قلم فرسایی نمایم و شكر خدا كه چنین فرصتی جهت مطالعه و تحقیق در پرونده های محاكم دادگستری ایجاد نمود و این امر میسر نمی شد جزء با تأسیس كانون مشاوران و وكلای دادگستری (ماد 187).كلاسه پرونده : 77/150/1857

خواهان: بهزاد فداكار

خوانده: حسین اسلامی

خواسته: فسخ قولنامه مورخ 27/4/77 و 8/6/77 (معاوضه) به لحاظ غبن فاحش مقوم به 12.580.000

شرح نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

شرح دادخواست: احتراماً خواهان ملك پلاك ثبتی 7325/42 را به مبلغ 21.500.000 تومان تقدیم گردیده با یك قطعه باغ خوانده كه به صورت قولنامه‌ای مالك می باشد به مبلغ 20.000.000 تومان معاوضه نموده است و معاوضه در ملك درهامش قولنامه ها توضیح داده شده است. خواهان اطلاع یافته كه مورد معاوضه (باغ خوانده) در زمان معامله بیش از 6 میلیون تومان ارزش گذاشته و خواهان مغبون شده است مطابق مادة 416 ق.م مغبون اختیار فسخ دارد لذا موكل وفق مادة 420 مبادرت به ارسال اظهار نامه نموده است از محضر دادگاه صدور حكم اعلام فسخ قولنامه های فوق (معاوضه) به لحاظ غبن مورد استدعا است.

به تاریخ 2/3/78 پرونده تحت نظر است خواهان اظهار می دارد: زمین مورد معاوضه به موجب قولنامه مورخ 18/9/76 از خانم بیگم معظمی به مبلغ 8.500.000 تومان خریداری و در معاوضه با موكل به مبلغ 20.000.000 تومان ارزیابی گردیده حال آنكه ملك مزبور 6.000.000 ارزش داشته تقاضای فسخ قولنامه های معاوضه را دارم.

خوانده اظهار می دارد پس از ارزیابی با بنگاه زمین را با منزل معاوضه كردم كه بعد از موعد مقرر منزل را تخلیه و سند را به نام علی جعفری برنج كه منزل تخلیه و تحویل علی جعفری گردید كه بعد از 4 ماه به من مراجعه كرد (و گفت پشیمان شده ام) و من منزل را به آقای جعفری فروختم.

قرار دادگاه: در خصوص دعوی خواهان مبنی بر اثبات غبن فاحش در معامله انجام شده كه یك دستگاه ساختمان را در قبال یك قطعه باغ معاوضه كرده اند كه ساختمان حسب ادعای خواهان 20 میلیون وباغ آن در هنگام 6 میلیون ارزش داشته برای ثبوت ادعای خواهان و معاینه محلی و ارزیابی از طریق كارشناس ضروری است لذا قرار ارجاع امر به كارشناس صادر می گردد.

نظریة كارشناس 1- پلاك 7325/43 به مساحت 242 متر یك دستگاه ساختمانی مسكونی با یك باب مغازه ارزش كل شش دانگ عرضه و اعیان و ارزش واحد تجاری به مبلغ 16.000.000 تومان.

2- یك باب زمین با بنای قدیمی ارزش كل عرصه و اعیان و امكانات موجود در محل با بنای قدیمی احداثی 9.350.000 تومان

پرونده 1650 دادنامه 143 30/5/79 شعبه به دادگاه شهریار

خواهان بهزاد فداكار خوانده: حسین اسلامی

خواسته : فسخ مبایعه نامه عادی مورخ 27/4/77 و 8/6/77

در خصوص دعوی خواهان بهزاد فداكار به طرفیت خوانده حسین اسلامی بخواسته فسخ مبایعه نامه عادی 27/4/77 و 8/6/77 به لحاظ غبن فاحش و در معامله معاوضی و مطالبه هزینه دادرسی و خسارات وارده به شرح دادخواست تقدیمی به این نحو كه خواهان طبق مبایعه نامه مورخ 27/4/77 یك دستگاه ساختمان حدود 242 متر مربع به پلاك ثبتی 7325/42 21.500.000 تومان محاسبه و طبق قرارداد عادی مورخ 8/6/77 یك قطعه باغ به قرار 1800 متر مربع كه فاقد سند رسمی مالكیت می باشد به قیمت 20 میلیون تومان محاسبه و با خوانده معاوضه می نماید پس از انجام معامله بلافاصله خوانده ملك را به افراد دیگری واگذار و خود نیز با توجه به پرونده‌های متعدد و مطروحه در دستگاه كه به جرم فروش مال غیر و كلاهبرداری تحت تعقیب می‌باشد متواری می گردد كه نهایتاً دادنامه شماره 298و297 به تاریخ 21/4/79مبنی بر محكومیت كیفری او صادر پیوست پرونده می باشد علیهذا باعنایت به نظر كارشناس رسمی كه قیمت ملك خواهان 16 میلیون تومان می باشد و قیمت باغ واگذاری خوانده 9.350.000 تومان برآورد شده و نظریة كارشناس به لحاظ متواری بودن خوانده با اعلامیه ابلاغ مصون از اعتراض بوده دعوی خواهان ثابت تشخیص مستنداً به مواد 185 و 416 و 417 و 419 ق.م با مغبون تشخیص دادن خواهان در معامله معاوضی انجام شده حكم بر فسخ هردو قرارداد عادی مورخه های 27/4/77 و 8/6/77 و استرداد هر یك از مبیع و ثمن هر د قرار دارد به طرف اصلی و اولی صادر و اعلام می گردد حكم صادره حضوری محسوب و ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در تاریخ تجدیدنظر استان تهران می باشد.

دادنامه 298 و 297 ش پرونده 77/3 1743

شكات 1) الهیار جمهور 2) كاووس گیچ 3) بهزاد فداكار 4) صمد و قاسمی

5) جمشید نیك پناه متهمین 1) حسین اسلامی 2) غلامرضا اسلامی 3) مهرعلی احمدی

اتهام: كلاهبرداری (فروش مال غیر) و مشاركت در كلاهبرداری

در خصوص اتهام حسین اسلامی غلامرضا اسلامی و مهرعلی احمدی دایر بر یك فقره كلاهبرداری فروش مال غیر و دومی و سومی دائر بر شركت در یك فقره كلاهبرداری بدین توضیح كه متمم ردیف اول یك باب خانه مورد معامله را از شخصی به نام بهزاد فداكار موجب قباله عالی خریداری نموده و در مورخ 27/4/77 به صمد و قاسمی واگذار می نماید سپس بدون توجه به حقوق شخص اخیر در مورخ 18/5/77 همان مورد معامله را به شخصی به نام محمد بدری با تفویض وكالت رسمی شماره 34636 به تاریخ 2/4/72خریداری نموده بود با تفویض وكالت رسمی به جمشید نیك پناه واگذار اما موخر این تاریخ یعنی 22/3/77 در بنگاه معاملات املاك احمدی حدود 180 متر آنرا طی قولنامه عادی به شخصی به نام الهیار جمهور می فروشد كه هم الهیار جمهور وهم جمشید نیك پناه در این خصوص شكایت دارند و چون در این رابطه وكالت رسمی را متهم ردیف دوم غلامرضا اسدی در تاریخ 30/4/77 دردفترخانه به نام الهیار جمهور تنظیم كرده و در قولنامه عادی مهرعلی احمدی وكالت داشته از این دو نفر هم در این رابطه به عنوان شركت در كلاهبرداری شكایت شده و مورد سوم غلامرضا اسدی به موجب قولنامه عادی مورخه 21/1/75 زمینی به مساحت 56 متر مربع را به شخصی به نام طاوس گلیچ واگذار و سپس در مورخه 15/8/75 مورد معامله را به مجید الیاسی انتقال داده دادگاه با توجه به شكایت شاكی و اخذ مدافعات و خصوصاً قبول تقصیر از جانب متهم ردیف اول و جلسات دادگاه اتهام انتسابی را نسبت به متهم ردیف اول ثابت تشخیص داده و به استناد ماده 1 ق. تشدید مجازات اختلاس و ارتشا ... و با رعایت تبصره یك آن ماده و مادة 47 ق.م.ا. و ملحوظ نظر داشتن قانونی راجع به انتقال مال غیر مصوب سال 1315 متهم حسین اسلامی را به یك سال حبس تعزیری و با توجه به بررسی انجام شده در جلسه دادگاه به پرداخت 1.250.000 تومان مانده وجهی كه بابت ثمن معامله به مال غیرهنوز به الهیار جمهور پرداخت شد به الهیار جمهور و نیز عودت چك 450.000 تومان موضوع قولنامه به الهیار جمهور به عنوان رد مال محكوم و این زمین 180 متر را كه من غیر حق به الهیار جمهور فروخته بوده بایستی تحویل شاكی جمشید نیك پناه احد و در مورد شكایت صمد و قاسمی رد خانه مورد معامله به مساحت 242 متر مربع كه من غیر حق به علی جعفری فروخته در حق صمد و قاسمی محكوم و طبیعی است در مورد متصرف علی جعفری به رد ثمن معامله در حق علی جعفری نیز محكوم می گردد كه علی جعفری می‌تواند متعاقباً به علت باطل بودن معاملة با حسین اسلامی بعد از آنكه در اجرا زمین از نامبرده گرفته و تحویل صمد و قاسمی شود جهت خسارات وارده دادخواست لازم را به دادگاه صالح ارائه نماید و از نظر جزای نقدی حسین اسلامی جمعاً به پرداخت 2.000.000 ریال جزای نقدی در حق دولت محكوم می گردد و اما در مورد غلامرضا اسلامی چون حسین اسلامی قبول كرده وكالت رسمی كه غلامرضا بنام الهیار جمهور تنظیم نموده به دستور او بوده و طرف مستقیم معامله عادی حسین اسلامی بوده و غلامرضا تقصیری نداشته و اطلاعی نداشته و چون وكالت كلی به نام غلامرضا بوده اقدام به این امر نموده با توجه به مدافعات نامبرده جرمی از ناحیه وی احراز نمی‌شود در خصوص شكایت كاووس كلیج صرف نظر از اعلام رضایت این شخص اصولاً درمورد شكایت این شخص از غلامرضا اسلامی هم دلیل كافی و وافی وجود ندارد نتیجتاً به استناد اصل 37 ق. اساسی حكم برائت متهم ردیف دوم صدور و اعلام میگردد و اما در مورد متهم ردیف سوم توجهاً به اینكه ایشان دلال معامله بوده ودر اخذ وجوه هیچ نقشی نداشته توجهاً به مدافعات نامبرده ایشان نیز با توجه به اصل برائت از بزه انتسابی مبری می شود حكم صادره در اجرای احكام به نحوی اجرا شود كه حسین اسلامی چون درخصوص پرونده چك مربوطه به محاكم عمومی كرج زندانی است. زندانی مندرج در این حكم جداگانه احتساب می شود و آن مقداری كه دقیقاً مربوط به این پرونده بوده و به لحاظ دیگری در زندان نبوده مشمول احتساب سابقه بازداشت قبلی قرارداده شود رای صادره حضوری و ظرف 20 روز قابل تجدید نظر است .


ورود ثالث

خواهان ورود ثالث علی جعفری

خواندگان ورود ثالث : بهزاد فداكار - حسین اسلامی

خواسته: ورود ثالث مبنی بر الزام خواندگان به تنظیم سند رسمی انتقال و تنفیذ قولنامه های عادی مورخ 27/4/77 و 18/5/77

شرح دادخواست:

اینجانب وارد ثالث به استناد مادة 130 ق.آ.د.م وارد رسیدگی شده ام.نظر به اینكه قبض و اقباض سند واگذاری به اینجانب با رضایت كامل خواندگان صورت گرفته و باغ نیز در همان تاریخ به تصرف خوانده ردیف اول درآمده شخصاً استیفاء منفعت می نماید و از طرفی مدارك موجود و تعهدات خواندگان در حق اینجانب مورد رسیدگی قرار نگرفته لذا از دادگاه تجدیدنظر تقاضا دارم ضمن رسیدگی به موضوع حكم به محكومیت خوانده ردیف اول به عنوان مالك و دارندة سند مالكیت و خوانده ردیف دوم به عنوان فروشنده را به حضور دردفترخانه و امضاء سند انتقال رسمی پلاك 7325/42 و تخلیه و تحویل مغازه مورد معامله به استناد تعهدات مأخوذه در حق خواهان وارد ثالث صادر فرمائید.

جلسه رسیدگی 12/3/80 دادگاه تجدیدنظر شعبة دوم تشكیل است نظر به اینكه تجدیدنظر خواه به نظر كارشناس اعتراض دارد و دادگاه قرار ارجاع امر به كارشناس صادر می نماید كه نفر را به عنوان هیئت كارشناس تعیین می نماید تا با معاینه محل اعلام نمایند قیمت خانه و باغ مورد معاوضه چه مقدار بوده و آیا در معاوضه عینی واقع گردیده است یا خیر طبق ماده 259 ق.آ.د.م تجدیدنظر خواه حسین اسلامی هزینه كارشناس را تودیع نماید.

نظریه كارشناس 1) ملك 7325/43 در تاریخ 27/3/77 مبلغ 16.000.000 تومان ارزیابی و برآورد می گردد. 2) باغ به مبلغ 8.500.000 تومان در تاریخ 27/3/77 ارزیابی و برآورد می گردد 7/6/81 كلاسه دادنامه 1554 و 1555 17/6/81

پرونده كلاسه: 80/150/868

خواهان: محمد فتحی

خوانده: غلامعلی عبدالمغمدی

خواسته: صدور حكم به فسخ قرارداد مقوم به 2 میلیون ریال و تخلیه مورد اجاره به لحاظ فسخ قرارداد الزام به پرداخت اجور معوقه به مدت 70 روز تا تاریخ تقویم دادخواست و آبونمان برق آب و گاز پرداخت اجرت المثل از تاریخ تقدیم دادخواست تا اجرای حكم جمع كل خواسته

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

اینجانب مالك عین مستأجره میباشم و طبق قرارداد پیوست آنرا به خوانده اجاره دادم در همان اوایل سكونت خوانده مزاحمت های خوانده شروع و اسباب اذیب و آزار شده و ضمناً معلوم شد كه فردی سابقه دار است و شخصاً خوانده در ضمن اقاله نامة پیوست اقرار به اذیت و آزار نموده است مشارالیه اجاره پرداخت نكرده و كلاً مورد اجاره تحت تصرف خود داشته ولیكن متورای است و حضور ندارد باتوجه به اینكه بنده به ملك خود نیاز مبرم دارم تاضای حكم شایسته را دارم.

به تاریخ 11/7/80 دادگاه تشكیل خواهان حاضر است خوانده حضور ندارد خواهان اعلام نمود خواسته ام به شرح دادخواست و ضمائم می باشد . دعوی اجاره بهای رامسترد نمودم.

دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و مبادرت به صدور رأی نموده است تاریخ 11/7/80 شمارة دادنامه 1638خواهان: محمد فتحی خوانده: غلامعلی عبدالمحمدی خواسته

در خصوص دعوی آقای محمد فتحی به طرفیت آقای غلامعلی عبدالمحمدی بخواسته اعلام فسخ قرارداد اجاره مورخ28/1/80 و تخلیه و مطالبه امور معوقه و اجرت المثل و هزینة دادرسی نظر به اینكه خواهان دعوی خود را راجع به اجور معوقه و اجرت المثل مسترد نموده است دادگاه مستنداً به مادة 107 ق.آ.د.م قرار دعوی صادر و اعلام می گردد ودر خصوص دعوی خواهان راجع به فسخ قرارداد اجاره وتخلیه نظر به اینكه حسب متن و مندرجات قرارداد اشعاری پرداخت اجاره بها شرط ضمن عقد قرارداد بوده و ضمانت اجرایی آن در صورت عدم امكان اجبار به انجام شرط فسخ قرارداد می باشد و خوانده در جلسه دادرسی حاضر نشده و انكار و تكذیبی به عمل نیامده است مستنداٌ به ماده 239 ق.م و ماده 198 ق.آ.د.م دعوی خواهان ثابت تشخیص حكم به اعلام فسخ قرارداد و تخلیه مورد اجاره به انضمام مبلغ 6.000 ریال هزینة دادرسی در حق خواهان صادر و اعلام می نماید رأی صادره غیابی و ظرف 20 روز قابل واخواهی در همین دادگاه می باشد.

به تاریخ 29/8/80 مهر ظهر برگ دادنامه : به تاریخ بیست و نهم آبانماه هشتاد به شان معینه مراجعه آقای غلامعلی عبدالمحمدی در محل حضور نداشت و بستگان و خادمان طبق مادة 70 قانون آئین دادرسی مدنی نسخة دوم دادنامه در محل الصاق شد.

در تاریخ 20/9/80 خواهان درخواست اجرای حكم و صدور اجرائیه رانموده است احتراماً عطف به دادنامه شماره 1638 درخصوص اقامه دعوی اینجانب محمدفتحی به طرفیت غلامعلی عبدالمحمدی مبنی بر فسخ قرارداد و مطالبه وجه كه منجر به صدور حكم محكومیت مشارالیه گردیده با عنایت به اینكه حكم صادره قطعی و لازم الاجرا میباشد مستدعی است جهت اجرای حكم و صدور اجرائیه دستورات لازم را صادر فرمائید.

اظهارات مدیر دفتر شعبه 85 ذیل برگ درخواست صدور اجرائیه: 1) دفتر اندیكاتور پیوست پرونده گردد به نظر برسد 2) دادنامه غیابی است اولاً نیاز به تنظیم فرم كفالت است ثانیاً تاریخ قطعیت 9/10/80 است 3) دفتر با مراجعة بعدی خواهان و تفهیم موارد فوق پرونده به نظر برسد مدیر دفتر دادگاه ریحانی 20/9/80 متعاقباً آقای عبدالحسین پازوكی دارندة جواز كسب شماره 16288 بدینوسیله ضمانت آقای محدفتحی در شماره پرونده 868 می نماید.

قرار قبولی كفالت: به تاریخ 18/10/80 عبدالحسین پازوكی در شعبة 815 تهران حاضر و با تسلیم برگ كفالت نامه وجواز كسب شماره 16288 به نام خود كه عبارت از اتحادیه فروشندگان پرونده و مادی به نشانی به ارزش كافی خواسته میباشد اظهار داشت حاضرم از تن محمد فتحی به وجه الكفاله مبلغ كافی خواسته تا خاتمه رسیدگی و اجرای دادنامه كفالت نمایم كه هروقت متهم را از طرف مراجع قضائی احضار كردند در موعد مقرر قانونی مشارالیه را معرفی و در غیر این صورت وجه الكفاله را به صندوق دولت پرداخت نمایم.

دادگاه: چون ملائت كفیل محرز است لذا قرار قبولی كفالت نامبرده از تن خواهان محمد فتحی تا خاتمه رسیدگی و اجرای دادنامه را صادر می نماید. مفاد قرا رحضور به كفیل ابلاغ گردید اظهار داشت رونوشت نمی خواهم.

محتویات برگ اجرائیه: به موجب دادنامه شماره 1638 مورخ 11/7/80 مجتمع شهیدمحلاتی محكوم علیه محكوم است به 1- فسخ قرارداد و تخلیه مورد اجاره موضوع قرارداد اجاره مورخ 28/1/80 در حق خواهان 2- پرداخت مبلغ 6.000 ریال خسارات دادرسی در حق خواهان 3- ضمناً پرداخت نیم عشردولتی به عهده محكوم علیه است.

دادرس شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسة پرونده 81/150/1291

خواهان: فریبا فرهادی فر

خواندگان: 1) لینا زارع 2) حسن زارع 3) مروارید زینلی

4- محمود رضا زارع وراث مرحوم شوهرم

خواسته: صدور حكم به جهت وصول مهریه از ما ترك مرحوم زوج به نرخ روز یكصد و ده عدد سكه بهار آزادی كامل سال 1374 بدواً صدور قرار تأمین و احتساب هزینه های دادرسی

شرح و نتایج حاصله و اقدامات جاری

احتراماً اینجانبه خواهان فوق مستحضر میدارم در مورخ 28/1/74 با زوج آقای محمودرضا زارع ازدواج نمودم و ایشان در مورخه 23/11/80 فوت نموده اند مهریه مافی القباله به میزان یكصد و ده عدد سكه تمام بهار آزادی می باشد كه حال بر اساس فوت ایشان تقاضای تعیین مهریه‌ام به نرخ روز و الزام وراث به پرداخت آن از ما ترك همسرم رامستدعی ام.

دستور قاضی دادگاه در ظهر دادخواست: دفتر ثبت وقت رسیدگی تعیین به اصحاب دعوی ابلاغ نسبت به قرار تأمین خواسته به لحاظ رسمی بودن سند خسارت احتمالی لازم نیست و در اجرای مادة 108 ق.آ. دادرسی مدنی اقدام گردد.

منضمات 1- عقدنامه : یك جلد كلام اله مجید رسانی به انضمام یك جام آیینه و یك زوج شمعدان و یك شاخه تبعت متبرك خراسان كه به زوجه رسیده اند به انضمام تعداد یكصد و ده عدد سكه طلای یك بهار آزادی كه تماماً بر ذمة زوج دین است كه عندالمطالبه به زوجه تسلیم نماید . توضیحاً به انضمام یك بار مفرج تمتع كه هزینه آن ده میلیون ریال تقویم شد دین بر ذمه زوج عندالمطالبه تسلیم شود.

2- خلاصه رونوشت وفات: در تاریخ 23/11/80 آقای محمود رضا زارع رزند حسن و مروارید اداره ثبت احوال شهرستان به مرض متلاشی شدن بدین مرده و مرگش در دفتر مردگانی سال 1380 ثبت شده است.

3- مفاد گواهی حصر وراثت: خانم فریبا فرهادی فر به استناد شهادت نامه و گواهی فوت و فتوكپی شناسنامه و ورثه درخواستی تقدیم این دادگاه نموده كه شادروان محمودرضا زارع در تاریخ 23/11/80 در اقامتگاه دائمی خود در گذشته و ورثه حسین الفوت وی عبارتند از: 1) لینا زارع دختر متوفی 2) فریبا فرهادی فر (همسر متوفی) 3) مروارید زینلی (مادر متوفی) 4) حسن زارع (پدر متوفی) دارائی آن پس از پرداخت و انجام حقوق و دیونی كه برتر و تعلق می گیرد. یك هشتم از اموال منقول و از قیمت انبیه و اشجار سهم زوجه یك ششم سهم مادر یك ششم سهم پدر و بقیه سهم دختر متوفی می باشد.

قرار تأمین خواسته: به تاریخ 24/4/81 شماره قرار 1092 كلاسه: 81/1291 مرجع رسیدگی شعبه 1710 خانواده

خواهان : فریبا فرهادی فرخواندگان: 1)لینا زارع 2) حسن زارع3) مروارید زینلی

قرار دادگاه: نظر به اینكه خواهان ضمن دادخواست تقاضای صدور قرارتأمین خواسته نموده است چون اركان و شرایط درخواست فراهم می باشد لذا دادگاه به استناد مادة 108 ق.آئین د. مدنی مادتین 202 و 301 ق تجارت قرار تأمین خواسته معادل مبلغ شصت و شش میلیون 66.000.000 ریال از اموال بلامعارض خواندگان تا پایان رسیدگی صادر و اعلام می دارد هزینه اجرای قرار به عهدة خواهان است و پس از از ابلاغ قرار اجرا و ظرف ده روز قابل اعتراض در همین دادگاه می‌باشد در اجرای مادة 117 ق.آ.د.م قرار تأمین به دفتر اجرا سپس ابلاغ گردد.

نامه مدیردفتر شعبه 1710 به دفتر اجرای احكام خانواده : احتراماً به پیوست سه برگ قرار تأمین مهریه به نام فریبا فرهادی با شماره رایانه 17/4/81/294411جهت هر گونه اقدام مقتضی ارسال گردد.

نامه دفتر اجرای احكام عطف به نامه شماره در خصوص پروندة قرار تأمین كلاسه به سود خانم فریبا فرهادی و به زیان وراث لینا زارع، مروراید زینلی، حسن زارع به خواسته مبلغ شش میلیون و ششصد تومان لذا حسب درخواست خواهان پلاك ثبتی 7882/46 در قبال مبلغ خواسته توصیف گردید مراتب جهت هر گونه دستور مقتضی اعلام می گردد.

پرونده در وقت مقرر تحت نظر است خواهان حضور دارد ولی خواندگان علیرغم ابلاغ قانونی حضور ندارند خواهان اظهار داشت 28/1/74 به عقد مرحوم محمودرضا زارع درآمد از او یك دختر سه ساله به نام لینا داریم كه حسن زارع و خانم مروراید زینلی پدر و مادر ایشان هستند كه درخواست مطالبه مهریه خود را از ورثه به نسبت سهم دارد.

دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و مبادرت به صدور رأی می نماید.

زوج مبلغ 10 میلیون ریال بابت مهریه به زوجه پرداخت كرد و زوجه هم اقرار به دریافت نموده است و بقیه مهریه و سایر حقوق مالی را زوجه به زوج بذل و زوج قبول بذل می نماید زوجه جهیزیه را تحویل گرفته است زوجین نسبت به هم ادعایی ندارند.

علیهذا به استناد مواد 1133 و 1147 و 1155 ق.مدنی و ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام آئین نامه مربوطه گواهی عدم امكان سازش بین زوجین صدرالذكر صادر و اعلام می گردد كه با توجه به محتویات پرونده طلاق از نوع خلع خواهد بود و اعتبار گواهی صادره از تاریخ ابلاغ سه ماه و به استناد ماده 330 و مفهوم ماده 331 ق.آ.د.مدنی به لحاظ اینكه موضوع توافقی بوده و دعوی مطرح نبوده قطعی و لازم الاجراست.

دادرسی شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسه پرونده : 80/150/693

خواهان: علی

خونده: محمد

خواسته : فسخ قرار بیع

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

در مورخ 12/6/72 قرارداد خرید و فروش بین علی و محمد صورت گرفت و مبلغ آن طی 2 فقره چك دریافت شده كه در مورخ 3/6/81 علی اظهار نامه‌ای در خصوص الزام به استرداد سند عادی و ابطال و فسخ معامله رفع مزاحمت برای محمد فرستاد كه چكها بلامحل بوده و گواهی عدم پرداخت ضمیمه می باشد و چكها را تحویل محمد داده ا م اما او مصالح در زمین خای نموده و محمد جواب داد كه معامله بر طبق سند عادی بوده و مبلغ را نقداً دریافت كرده و در مورخ 15/11/80 رای شماره 945 بدین شرح صادر شد با توجه به آشكار شدن این مطلب كه چكها از حساب دیگری می باشد و با توجه به فقد دلایل و عدم اثبات خواسته فسخ معامله مستند به ماده 197 ق.آ.د.م و اصل 37 قانون اساسی و اینكه از خواهان تقاضای شاهد نمودند ولی او نتوانست شاهد ارائه دهد رأی بر رد عوای خواهان صادر شد كه علی اعتراض نمود و درخواستی به انضمام فتوكپی از حكم و گواهی عدم پرداخت چك و بیان داشت اولاً این قطعه زمین را با عمل شیادی و كلاهبرداری خریداری كه در قبال پرداخت یك فقره چك بلامحل از اكبر بصورت بلامحل مسترد داشته ثانیاٌ گواهی عدم پرداخت بانك موجود است كه با مراجعه در مورد فسخ معامله و با مسترد نمودن لاشه چك معامله فسخ گردید و محمد در جواب تقاضای سند گفت: آنرا خودم پاره می كنم و عملیاتی را از زمان فسخ انجام داده ام كه استشهادیه تنظیم و به پیوست می باشد و با استناد به مواد 47 و 48 قانون دادگاههای عمومی و انقلاب سند خصوصی فاقد وصف می باشد تقاضای نقض حكم را دارم كه محمد لایحه ای ارائه داد كه بنده باقیمانده پول را نقداً پرداخته ام و آن چكها به عنوان ضمانت پرداخته وجه بوده و علی آنها را پس داده و ربطی به بهای زمین نداشته و شواهدی دارم كه زمین را از همان اول تصرف نموده ام و اكبر به عنوان شاهد حاضر شد و گفت چكها از من بوده كه قرار بود محمد پول را به حساب من بریزد و بدلیل عدم پرداخت از طرف من گواهی عدم پرداخت گرفته و سپس پول را نقداً پرداخت نموده و وكیل علی در جلسه 16/6/82 دعوت شد و بیان كرد موكل بنده چند مرحله مراجعه كرده كه سند عادی را دریافت كند ولی او بیان داشت پاره كرده در هیچ یك از جلسات بجز یك جلسه حاضر نبود و تقاضای نقض حكم را نمود كه رأی تجدیدنظر از دادنامه شماره 537/81 از شعبه 5 محاكمه عمومی بم در خصوص فسخ معامله اعتراض موثر و كامل امعان نظری كه موجبات نقض آن را فراهم نماید در این مرحله و بدین محكمه اقامه و ارائه نگردیده و بر دادنامه تجدیدنظر خواسته هم از حیث مراعات موازین خدشه ای به نظر نمی رسد لذا با رد تجدیدنظر خواهی تأیید میشود و رأی قطعی است.

نظریه كارآموز:

علی در خصوص قراردادهای عادی مواد 47 و 48 قانون دادگاههای عمومی و انقلاب استناد نموده كه سندهای خصوصی فاقد وصف می باشد در حالیكه ماده 10 قانون مدنی در مقابل آن می باشد كه بیان كرده قراردادهای خصوصی در صورتی كه مخالف صریح قانون نباشد نافذ است و علی در خصوص اثبات ادعای خود نه رسیدی كه مؤید پول باشد و نه شاهدی را توانسته معرفی بنماید و به هیچ یك از ادله اثبات دعوا استناد ننموده پس چگونه می توان صحت و سقم گفته‌های خود را اثبات بنماید.

دادرس شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسه پرونده: 79/150/276

خواهان: حسن

خوانده: 1- محمد 2-علی...

خواسته: رفع مزاحمت و ممانعت از حق

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

حسن دادخواستی با خواسته تقاضای صدور حكم رفع مزاحمت و واگذاری منزل و تقاضای پرداخت هزینه دادرسی به انضمام اعزام كارشناس به شرح ذیل تنظیم نمود كه این جانب دارای منزل مسكونی (موروثی) بوده و خواندگان كه همسایه بنده بوده اند اقدام به تصرف راه منزل مزبور نموده‌اند خواندگان محمد حاضر است و بیان می دارد كه این راه دو و سه پشت به او رسیده است و دلیل خود را استم

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.515 مگا بایت

تعداد صفحات : 52

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس در 52 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه

كمبود آب در ایران یكی از عوامل محدود كننده اصلی توسعه فعالیتهای اقتصادی در دهه های آینده به شمار می رود. متأسفانه در كشور ما هنوز استفاده مطلوب از آب به شكل یك فرهنگ جایگاه خاص خود را پیدا نكرده است، به همین جهت دستیابی به تعادل نسبی در زمینه عرضه و مصرف آب یك اصل اساسی و ضروری است كه این مهم جز با ایجاد یك نظام جامع مدیریت آب میسر نیست. مجموعه اقداماتی كه تاكنون در كشور در ارتباط با تأمین آب كشاورزی، شهری و صنعتی انجام شده، عمدتاً در زمینه مدیریت تولید و عرضه آب بوده است و كمتر توجهی به مدیریت مصرف گردیده است.

در نگرش جدید جهانی، آب كالایی اقتصادی- اجتماعی و به عنوان نیاز اولیه انسان محسوب می شود. هر چند آب یكی از منابع تجدید شونده به شمار می رود، اما مقدار آن محدود است. با توجه به رشد جمعیت، گسترش صنعت، بالا رفتن سطح بهداشت و رفاه عمومی، سرانه منابع تجدید شونده رو به كاهش می باشد.

از آنجایی که اینجانب مدت کوتاه کارآموزی را در امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان گنبد کاووس در بخش کنترل کیفی مشغول به فعالیت بوده ام و با توجه به حجم زیاد فعالیتهای انجام شده در آن امور ترجیح دادم گزارش مربوط به فعالیت خود را ترجیحا معطوف به نحوه آزمایشات متعدد انجام گرفته در آزمایشگاه و همچنین عملکرد کلی کنترل کیفی کنم.

استاد محترم آقای احمدی گلسفیدی در گزارشی که ملاحظه می کنید سعی شده است با در نظر گرفتن نحوه عملیات اجرایی و انجام امور مربوطه در امر تصفیه آب و فاضلاب گزارش جامع و کامل ارائه شود ضمناً یک نسخه از این گزارش به تایید مسئولین گرامی آزمایشگاه تصفیه آب و فاضلاب روستایی شهرستان گنبد کاووس آقای مهندس نورتقانی و مهندس توغدری رسیده است که تشکر فراوان از آنها دارم.
فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول : آب و فاضلاب ................................................................................................................. 1

- الگوی مصرف و تلفات آب شهری......................................................................................................4

- عوامل موثر بر کاهش تقاضای آب شهری............................................................................................9

- آب صنعت..........................................................................................................................................12

- فاضلاب چیست..................................................................................................................................14

فصل دوم :آشنایی کلی با مکان کارآموزی

- بخش کنترل کیفی................................................................................................................................15

- ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب آشامیدنی.....................................................................................21

فصل سوم : ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموزی

- آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی...........................................................................................................26

- آزمونهای شیمیایی................................................................................................................................31

- آزمونهای باکتریولوژیک.......................................................................................................................37

فصل چهارم : آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

- محاسبات.............................................................................................................................................42

- نتیجه گیری..........................................................................................................................................45
فصل اول :آب و فاضلاب

در نگرش جدید جهانی، آب كالایی اقتصادی- اجتماعی و به عنوان نیاز اولیه انسان محسوب می شود. هرچند آب یكی از منابع تجدید شونده به شمار می رود، اما مقدارآن محدود است. با توجه به رشد جمعیت، گسترش صنعت، بالا رفتن سطح بهداشت و رفاه عمومی، سرانه منابع تجدید شونده رو به كاهش می باشد.

ایران با متوسط نزولات جوی 260 میلی متر در سال از كشورهای خشك جهان و دارای منابع آب محدود است. عواملی همچون رشد جمعیت، نیاز به غذای بیشتر، ضرورت ارتقای سطح بهداشت و رفاه اجتماعی، توسعه صنعتی و حفاظت اكوسیستمها، تقاضای آب را روز به روز بیشتر می كند. با توجه به رشد جمعیت در ایران، سرانه منابع آب تجدید شونده سالانه كه در سال 1335، 7000 مترمكعب بوده، در سال 1375 به 2000 مترمكعب كاهش یافته و پیش بینی می شود كه تا سال 1400 به حدود 800 مترمكعب كاهش یابد كه پایین تر از مرز كم آبی (1000 مترمكعب) است. با توجه به تقسیم بندی سازمان ملل متحد، در سال مزبور ایران نه تنها شرایط تنش و فشار ناشی از كمبود آب را تجربه خواهدكرد، بلكه وارد شرایط كمیابی شدید آب می گردد [1]. در سالهای خشك، از هم اكنون شاهد كمبود و بحران آب هستیم كه می تواند نه تنها خسارات اقتصادی بلكه تنش های اجتماعی- سیاسی و مخاطرات بهداشتی به بار آورد.1


همانگونه كه ذكر شد، متوسط نزولات جوی كشور 260 میلی متر در سال می باشد و این مقدار كم، توزیع مكانی بسیار ناهمگن دارد. به طوری‌كه فقط 1% از مساحت ایران بارشی بیش از 1000 میلیمتر دارد، در حالی‌كه 28% از سطح كشور، بارش سالیانه كمتر از 100 میلیمتر را دارد. از 415 میلیارد مترمكعب نزولات سالانه در ایران، حدود 70% آن تبخیر می شود. با ورود سالیانه دوازده میلیارد مترمكعب آب ورودی از مرزها به داخل كشور، كل منابع آبی تجدید پذیر كشور 135 میلیارد مترمكعب است كه تا سال 1379، 95 میلیارد مترمكعب از این آب استحصال شده است. از این مقدار آب استحصال شده، به ترتیب 93، 5 و 2 درصد در بخشهای كشاورزی، شهری و صنعتی به مصرف رسیده است. علاوه بر محدودیت مقدار منابع آب، هزینه های استحصال آب و محدودیت منابع مالی نیز طرحهای توسعه منابع آب جدید را با مشكل و محدودیت مواجه كرده است.

بانك جهانی در گزارشی از كاهش سرانه آب قابل استحصال و از دست دادن كیفیت آن، استفاده ناكارآمد راندمان پایش مصرف در بخشهای كشاورزی، صنعتی و كشاورزی؛ شوری و زهدار شدن اراضی، وضعیت نامطلوب تعمیرات و نگهداری، محدودیت جبران هزینه ها و نبود هماهنگی بین سازمانهای ذیربط، بعنوان چالشهای پیش رو آب كشور نام برده است [2].

توزیع غیریكنواخت آب در طول مكان و زمان، وجود بیشترین تقاضای آب در زمان وقوع كمترین بارندگی، عدم توازن بین عرضه و تقاضای آب و خصوصاً افزایش تقاضای آب به دلایل ذكر شده و محدودیت منابع آبی و در بعضی مكانها كاهش آن با تنزل كیفیت آب سفره های زیرزمینی به دلیل برداشت بیش از حد مجاز، پیشروی آبهای شور، دفع غیرصحیح فاضلابهای خانگی و پساب های صنعتی، بالابودن هزینه های تأمین آب جدید با رقابت شدید بین گروههای مصرف كننده آب به دلیل كم بودن منابع آبی، استفاده ناكارآمد از آب، اتلاف زیاد آب در بخش كشاورزی و بالابودن آب به حساب نیامده در بخش شهری، و مكانیزم قیمت گذاری ناكارآمد از جمله دیگر مشكلات آبی كشور می باشد كه مدیریت منابع آب كشور را پیچیده كرده است.2


با این مشكلات، یكی از اهداف بلندمدت مدیریت راهبردی آب كشور تعادل برقرار كردن بین تقاضای آب و منابع آب موجود با كمترین هزینه ممكن می باشد [3]. برای پاسخگویی به نیاز روز افزون تقاضای آب در كشور، توسعه منابع آبی جدید شامل بهره برداری بهینه از منابع آبی باقیمانده، استفاده مجدد از فاضلاب، شیرین كردن آب های شور و افزایش ظرفیت تولید منابع موجود، در نظر گرفتن راهبردهای صرفه جویی آب در بخشهای مختلف اقتصادی، و توسعه روشهای مدیریت كارآمد جدید می توان نام برد.

بیش از دو دهه است كه جهان پی برده است كه در مدیریت منابع آب باید بیشتر به مدیریت تقاضا تا مدیریت عرضه توجه كرد. بدین منظور دانشمندان مدیریت تلفیقی آب را مطرح نموده اند. مدیریت تلفیقی، دو سیاست كلی و یك هدف اصلی دارد. سیاستهای مدیریت تلفیقی عبارتند از: 1) با آب باید به عنوان یك كالای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برخورد شود و 2) سیاستها و گزینه هایی كه مدیریت آب را هدایت می كند باید در چارچوبی یكپارچه تحلیل شود. هدف اصلی مدیریت تلفیقی این است كه به واسطه مدیریت تلفیقی آب، توسعه پایدار، كارآمد و عادلانه منابع آب حاصل شود. بنابراین مبانی مدیریت تلفیقی بر پایه تركیب پذیری مدیریت تأمین با مدیریت تقاضا استوار بوده كه جنبه های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی را درنظر می گیرد [4].

به طور كلی تمامی اقداماتی كه بر كیفیت و كمیت آب ورودی به یك سیستم مصرف مؤثرند، بخشی از مدیریت عرضه می باشد و هرآنچه كه بر مصرف و یا اتلاف آب پس از آن مؤثر است مدیریت تقاضا می باشد. به عبارت دیگر مدیریت تقاضای آب به فعالیتهایی اطلاق می شود كه كمك می كند تا تقاضای آب كاهش یابد، راندمان مصرف بهبود یافته و از آلوده شدن یا نابودشدن منابع جلوگیری شود [5].

در این مقاله ضمن طرح و بیان اهمیت موضوع مدیریت تقاضا و صرفه جویی آب در بخشهای شهری، كشاورزی و صنعتی به الگوی مصرف و تلفات آب شهری، عوامل مؤثر بر كاهش تقاضای آب شهری و وضعیت مصرف آب در بخش كشاورزی و صنعت پرداخته شده و سپس به گوشه ای از مطالعات و اقدامات انجام شده در كاهش تلفات در این بخشها اشاره خواهد شد. در انتها روشهایی برای جلوگیری از كاهش مصرف و اسراف آب ارائه می گردد.3الگوی مصرف و تلفات آب شهری

در مطالعاتی كه توسط سازمان ملل متحد در سنگاپور صورت گرفت، حداقل آب مصرفی هر شهروند برای حفظ بهداشت و سلامت جامعه 99 لیتر در روز تعیین گردیده است [6]. برطبق برنامه سوم توسعه، الگوی مصرف آب هر خانوار 5/22 مترمكعب در ماه تعیین شده كه در نتیجه هر نفر بطور متوسط در شبانه روز می تواند 150 لیتر آب مصرف نماید (جدول 1) [7]. متأسفانه باتوجه به رشد بی رویه شهرنشینی در كشور، آمار چند ساله اخیر نیز نشان از مصرف سرانه بطور متوسط 250 تا 300 لیتر در شبانه روز می دهد. در سال 1373 متوسط تقاضای سرانه آب شهری در كشور 242 لیتر نفر روز بدست آمده است [8 و 9]. به عنوان مثال در سال 1379، فقط 47 درصد مشتركان كشور كمتر از الگوی مصرف، آب مصرف كرده و در مجموع 24 درصد آب شرب تولیدی در كشور را به كار بردند. در حالی‌كه 11 درصد مشتركان، 24 درصد آب شرب تولیدی را مصرف كردند [10]. با توجه به هزینه های بالای تأمین، انتقال و توزیع آب، افزایش بی رویه مصرف و منابع محدود آب قابل دسترس، شهروندان با بحرانهای جدی جدیدی در آینده روبرو می باشند.

جمعیت شهری كشور از 6 میلیون نفر در سال 1335 به 31 میلیون نفر در سال 1370 و در حال حاضر به بیش از 46 میلیون نفر رسیده است. مصارف آب شهری در سال 1372 نسبت به سال 1362، 5/1 برابر شده است. در جدول 2 میزان رشد جمعیت، برداشت آب و سرانه مصرف آب شهری در طی سالهای 1345 تا 1375 برای شهر تهران به عنوان نمونه ارائه شده است [11، 12، 13 و 14].


فصل دوم :آشنایی کلی با مکان کارآموزی

بخش کنترل کیفی:

تعداد روستاهای تحت پوشش: 126 روستا

تعداد منابع :42 مورد چاه و 1 چشمه

تعداد منابع آب قابل بهره بهره برداری: 35 مورد

نوع پمپ مورد استفاده : الکترو پمپ شناور

دبی: 550M3

مساحت موتورخانه: 1043 m3

حجم مخازن هوایی آب: 2450 m3

حجم مخازن زمینی آب: 4130 m3

طول خطوط شبکه داخلی:

آزبست:14 کیلومتر

پلی اتیلن: 450 کیلومتر

پی وی سی: 55 کیلومتر

طول خطوط انتقال

5 کیلومتر آزبست و 230 کیلومتر پلی اتیلن15


این تصفیه خانه مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفی آب است که کلیه آزمایشات مربوط را در حد استاندارد انجام می دهد. از جمله وظایف آزمایشگاه می توان :
? کنترل عملکرد بهینه فرآیند تصفیه آب در کلیه مراحل.
? تعیین میزان تزریق گاز کلر و مواد شیمیائی برای تصفیه اب با توجه به میزان آب خام ورودی از سدها و انجام آزمایشات مربوطه.
? کنترل کیفیت آب تصفیه شده خروجی برابر استانداردهای جهانی را نام برد.

بررسی مشکلات و نواقص موجود:

کمبود آب در روستاها به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک به خصوص در منطقه نوار مرزی

راهکارها:

تحقیق فجر نوار مرزی ،مجتمع شهید رجائی و شیر آباد برای 90 روستا اجرا خواهد شد.

کنترل کیفیت آب شرب در سطح آزمایشگاه های شرکت آب و فاضلاب کشور بر اساس استاندارد ملی شماره 1053 موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با عنوان ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی آب شرب صورت می گیرد.

بر اساس الزامات موجود در این استاندارد کیفیت شیمیایی آب شرب باید در دو پریود زمانی شش ماهه در طول سال مورد ارزیابی قرار گیرد. از انجایی که در مقوله شیمی کیفیت آب استحصالی از منبع تامین مطرح است به همین دلیل این نمونه ها مستقیما از خروجی چاه قبل از کلر زنی اخذ می شود .

هدف از کنترل کیفیت آب آشامیدنی:

v تشخیص بموقع هر گونه تغییر در کیفیت آب آشامیدنی

v تشخیص آبهایی که در سیستم آبرسانی از کیفیت استاندارد مورد نظر برخوردار هستند.

v تشخیص نقاط یامناطق آلوده (درصورت وجود) بخصوص درمواقع اپیدمی .

v تعیین دامنه تاثیر آبهای آلوده ای که به منابع آب آشامیدنی افزوده میشوند.16


v تعیین میزان آلودگی در آب.

v ارزیابی میزان تاثیر اقداماتی که در جهت بهبود کیفیت انجام میگیرد.

v تدوین دستورالعمل یا استاندارد برای آب بامصارف مختلف بهداشتی.

v تدوین ضوابط ومقرارت درزمینه کیفیت وکمیت آب آشامیدنی.

v اقدامات کنترلی برای رفع یاپیشگیری از آلودگی آب آشامیدنی.

v اقدامات هشدار دهنده در مواقع ضروری.

طبق قانون (( کنترل کیفیت آب آشامیدنی عمومی از نقطه آبگیر تامصرف به عهده وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی میباشد )) که دراین راستا اقدامات زیر توسط بهداشت محیط انجام میگیرد:

v نمونه برداری میکروبی از آب آشامیدنی شبکه های لوله کشی، منابع ، مخازن ذخیره آب شهرها وتصفیه خانه های آب.

v نمونه برداری میکروبی از منابع ،مخازن وشبکه های لوله کشی آب آشامیدنی روستاهای تابعه شهرستان .

v کنترل وسنجش کلر باقیمانده در مناطق شهری وروستایی بطوریکه میزان کلر باقیمانده ، درکلیه نقاط شبکه در حد استاندارد ( 5/ 0 - 8/0 ) PPMباشد.

v نمونه برداری شیمیایی ازکلیه منابع آب وشبکه های لوله کشی آب شهری. ( شش ماه یکبار )17


v نمونه برداری شیمیایی ازکلیه منابع آب وشبکه های لوله کشی آب روستایی. ( دو سال یکبار )

v آموزش روشهای ساده گندزدایی آب آشامیدنی به کلیه روستائیان از طریق بهورزان. ( جوشاندن ، استفاده از کلر مادر )

v نظارت وکنترل بهداشتی آب آشامیدنی وآب مصرفی کارخانه های یخسازی و نمونه برداری ازیخسازی ها در در محل تولید و عرضه

v کنترل وپیگیری جهت نصب علائم هشدار دهنده در: پارکها ، ترمینالها ، گورستانها ، بلوارها ،خیابانها وسایر اماکن مشابه بمنظور عدم استفاده ازآب فضای سبز جهت مصارف شرب وپیگیری جهت تامین آب سالم وبهداشتی درمکانهای مذکور.

v کنترل بهداشتی آبخوریهای داخل شهر،خیابانها ،معابر عمومی ومسیر راهها.

v کنترل بهداشتی جایگاهها ومراکز فروش یخ درکلیه نقاط شهر.

v کنترل کیفی آب قنوات ،چشمه هاوسایرمنابع آب مسیرراهها .

v کنترل کیفی آب آشامیدنی درترمینالها وپایانه ها .

v کنترل بهداشتی استخرهای شنا از نظر بهداشت محیط وکنترل کیفی آب مورد مصرف در استخرها.

v کنترل بهداشتی آبهای معدنی در جهت رعایت استادارد های تعیین شده برای آبهای معدنی

v کنترل بهداشتی آب دررستوران وبوفه قطارها، هواپیماها18


v کنترل کیفی آب مورد استفاده دانش آموزان درمدارس .

کنترل کیفی کلیه مراکزی که از مخازن ذخیره خصوصی جهت تامین فشار آب استفاده می کنند.

کنترل کیفی آب کلیه کارخانجات تولید کننده مواد غذایی قبل از شروع به کار کارخانه

ژنراتور برق اضطراری

این تصفیه خانه مجهز به دیزل ژنراتور برق اضطراری به قدرت 280 کیلووات است که می تواند ظرف 50 ثانیه پس از قطع برق شبکه وارد مدار بهره برداری شود. در این مدت هیچ خللی به سیستم بهره برداری تصفیه خانه وارد نمی شود و سیستم می تواند بکار خود ادامه دهد19


روش كلر زنی مخازن آب
كلرینه كردن آب مخازن: ابتدا حجم مخزن را معین نموده، سپس به ازای هر متر مكعب ( 1000لیتر ) آب از 3 تا 5 گرم پـــــــودرپركلرین استفاده می شود. كلرینه كردن مخازن به روشهــای دستی و مكانیكی انجام می شود كه در روش دستی لازم است حتماً پس از اضافه كردن محلول كلر آب مخزن به هم زده شود. بعد از گذشت نیم ساعت در صورت مناسب بودن نتیجه كلرسنجی آب قابل مصرف است قابل ذكر است كه نتیجه كلرسنجی در كلیه ساعات شبانه روز و در نقاط مختلف شبكه لوله كشی باید در حد مطلوب باشد . حد مطلوب آخرین شیر مصرفی شبكه( ./ 8 تا 1 PPM (.
طرز تهیه و استفاده از محلول کلر مادر
از ترکیب سه قاشق مرباخوری- ( ?? گرم )از پودر پرکلرین??درصد در یک لیتر آب ، کلر مادر بدست می آید که باید در یک بطری تیره رنگ یا پوشیده با کاغذ آلومینیوم نگهداری شود . ? تا ? قطره از این محلول کلرمادر در یک لیتر آب بمدت ?? دقیقه آنرا بهداشتی و قابل شرب می نماید .

نحوه گندزدایی مخازن تعمیر شده و یا جدیدالاحداث:
طبق جدول زیر مقدار كلر مورد لزوم محاسبه گردد.

حجم مخزن به متر مكعب 100 200
درصد خلوص كلر 70 70
كلر مورد مصرف به كیلو گرم 3/4 6/8
ساعت ماند كار 12 12
قبل از گند زدائی، جدار داخلی مخازن با برس سیمی تمیز و شست وشو گردد و با توجه به حجم مخزن به ازای هر متر مكعب 43 گرم پركلرین 70 درصد به صورت محلول آماده نمود. بعد از این مرحله چندین بار با آب مخزن را شستشو می دهیم-کلرور:

با استفاده از روش تیتراسیون بوسیله دیجیتال تیتراتور اندازه می گیریم روش کار به این صورت می باشد که ابتدا از نمونه مورد نظرcc 50 در ارلنی می ریزیم بعد به آن ریجنت cl را می افزاییم که در بسته کوچک می باشد این ریجنت Diphenyl Carbazone می باشد محلول آماده را بوسیله دیجیتال تیتراتور تیتر می کنیم ابتدا تیترانت را به سر وسیله وصل می کنیم تیترانت ماN 05 0 /0± 2،25 Mercuric Nitrate می باشد. دیجیتال تیتراتور ما محلول را بر حسب meq/lit تیتر می کند به محض تغییر رنگ محلول به صورتی، نمونه عدد مورد نظر را روی دیجیتال تیتراتور میخوانیم و یادداشت می کنیم.

سولفات :33


_سولفات را با استفاده از Colorimer 700 DR اندازه می گیریم. ابتدا دستگاه 700 DR را در طول 680 تنظیم کرده سپس در سل مربوطه cc از10 نمونه ریخته و ریجنت( 4 sulfaver ) را به آن می افزاییم و به مدت پنج دقیقه صبر میکنیم و در سل مربوط به شاهد cc10 آب مقطر می ریزیم. حال سل شاهد را در دستگاه گذاشته و با زدن دکمه ZERO صفر می کنیم سپس سل شاهد را بیرون آورده سل نمونه را در دستگاه می گذاریم و دکمه READ را می زنیم عدد روی دستگاه را می خوانیم میزان سولفات را نشان می دهد بر اساس mg /l .

هنگامی که دستگاه پیغام Over range می دهد باید نمونه با آب مقطر به نسبت 4 به 1 رقیق شود ( 4 سی سی آب مقطر و 1 سی سی نمونه ) چون حجم برداشتی باید cc10 باشد پس هر دو نسبت را دو برابر می کنیم یعنی 8 سی سی آب مقطر + 2 سی سی نمونه .دقت کنید شرایط شاهد هم باید عینا همین طور باشد . در گزارش یک ضریب 5 (5× ) کنار عدد می نویسیم که مشخص شود رقیق سازی شده است .

- میزان بیکربنات :

قلیایت را نیز با استفاده از دیجیتال تیتراتور یعنی روش تیتر کردن مانند cl تعیین می کنیم با این تفاوت که ریجنت ما در اینجا

Bromcresol Green – Methyl Red indicator powder می باشد و تیترانت ما : Sulfuric Acid 1/6 N می باشد که تا تغییر رنگ صورتی تیتر می کنیم (meq /l ).

- نیتریت :

دستگاه را در طول موج 371 تنظیم کرده 2 عدد سل تمیز برمیداریم حال cc10 از نمونه را در هر دو سل می ریزیم به یکی از سلها ریجنت 3Nitriver را می افزائیم و به مدت 20 دقیقه زمان می گیریم این همان نمونه ما می باشد بعد از گذشت 20 دقیقه شاهد را در دستگاه گذاشته دستگاه را صفر می کنیم سپس سل نمونه را در دستگاه گذاشته دکمه Read را می زنیم عدد روی دستگاه را می خوانیم که میزان نیتریت است (mg /l ) .

- نیترات :روش تعیین میزان نیترات همانند نیتریت می باشد با این تفاوت که دستگاه را در طول موج 355 تنظیم کرده و ریجنت مورد استفاده 5 Nitraver است و نمونه را به مدت 5 دقیقه می گذاریم (mg /l ) .

فسفات :

دستگاه را در طول موج 490 تنظیم کرده و به سل نمونه cc10 از نمونه ریخته و یک بسته ریجنت فسفات را به آن می افزاییم و 5 دقیقه زمان می گیریم شاهد cc10 از نمونه است دستگاه عدد را بر مبنای (mg /l) می خواند .

سیلیکات :

دستگاه را در طول موج 656 تنظیم کرده به سل نمونه cc10 از نمونه را ریخته ریجنت شماره یک و دو که به صورت پودر می باشد در سل نمونه می ریزیم سپس بعد از 10 دقیقه پودر شماره 3 را ریخته دو دقیقه زمان می گیریم شاهد خود نمونه است دستگاه عدد را بر مبنای (mg / l ) نشان می دهد .پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.517 مگا بایت

تعداد صفحات : 135

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )در 135 صفحه ورد قابل ویرایش
چکیده

همانگونه که می دانیم کارآموزی نقطه شروعی است برای آماده شدن جهت ورود به بازار کار،و استفاده بهینه از این فرصت مناسب برای کلیه دانشجویان علاقمند به اشتغال در جامعه بسیار سودمند ومفید می باشد.

گزارش در دست حاصل یک ماه و نیم کارآموزی درشرکت داده پردازی فن آوامی باشد که حاوی سرفصل‌های مورد آموزش و استفاده در این واحد می باشد،که در نه بخش ارائه شده است.

بخش اول به معرفی گروه فن آوا که یکی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری مهم کشور می باشد اختصاص دارد.

بخش دوم به معرفی خانواده XDSL ومقایسه تکنیک‌های DSL وهمچنین نحوه نصب مودمADSL وچک لیست رفع مشکلات احتمالی پرداخته است.

بخش سوم حاوی مطالبی راجع به پروتکل PPPOE می باشد که بعد از معرفی این پروتکل مختصری از مزایای آن ذکر شده است.

دربخش چهارم مشخصات کلی سیستم ATM ازجمله فرمت هدرسلول،اجزاءهدرسلول وساختارولایه تنظیم آن آورده شده است.

بخش پنجم شرح کاملی از پروتکل TCP/IP راشامل می شود.

دربخش ششم خطوطE1 ،دلایل استفاده،وتکنیک دیجیتالی کهE1 برای انتقال Voice و Data استفاده می‌کند توضیح داده شده است.

فصل هفتم به نقش روتر درشبکه‌های WAN اشاره می کند.

فصل هشتم افزایش دهنده سرعت Telezoo رامعرفی می کند.

ونهایتادربخش نهم به مباحثی از HTML ودستورات آن اختصاص یافته است.


سهپیشگفتار

امروزه با پیشرفت و توسعه انفورماتیک و علوم کامپیوتر در کلیه زمینه‌ها , این رشته به عنوان جزء لاینفکی از کلیه علوم در آمده و کاربرد آن هر روز در جامعه بیشتر احساس می گردد.استفاده و بکار گیری کامپیوتر در تمامی علوم و رشته‌ها همه گویای نقش واقعی این پدیده می باشد.

از جمله مزایای علم کامپیوتر به وجود آمدن اینترنت می باشد که منبعی جامع برای پاسخگویی به نیاز‌ها درتمام علوم می باشد.

در این بین سرعت دستیابی به آن یکی نیاز‌هایی است که هرروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی راه‌های جدیدی برای بالابردن آن یافت می شود. یکی از این راه‌های موفق تکنولوژی ADSL می‌باشد که بر اساس سیم بندی تلفن‌ها و بلااستفاده بودن بیش ازنیمی از پهنای این سیم می باشد، به این صورت که اطلاعات روی این بخش بلا استفاده ردوبدل شوند بدون اینکه به بخش انتقال صدا صدمه ای برسانند.

درشرکت داده پردازی فن آوا با استفاده ازابزار‌ها و پروتکل‌های خاص این تکنولوژی، خطوط ADSL به مشتریان عرضه می شد،که درطی کارآموزی ما بااین تکنولوژی به طورکامل آشنا شدیم.درپایان اززحمات استادمحترم شاهرخی که درطول دوره راهنمای مابودند وهمچنین استادمحترم بهدادبه عنوان استادکارآموزی تشکروقدردانی می کنیم.


چهارفهرست مطالبفصل اول : گروه فن آوا 15

1-1- معرفی گروه فن آوا: 15

1-1-1- شرکت توسعه سازه پای: 17

1-1-2- شرکت فن آوا کارت: 18

1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا : 19

1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور: 19

1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا: 20

1-1-6- شرکت گسترش صنایع فن آوا: 22

1-1-7 - شرکت مشاوره فن آوا: 23

1-1-8- شرکت فن آوا موج: 23

1-1-9- شرکت داده پردازی فن آوا: 25

1-1-10- شركت فن آوا ماهواره (س‌هامی خاص): 28

1-1-11- شرکت فن آوا سیستم (س‌هامی خاص): 28

1-2- سرویس‌های گروه فن آوا: 29

1-2-1- سرویس V-Sat گروه فن آوا: 29

1-2-2- سرویس(ISP) Internet Service Provider گروه فن آوا: 31پنج


1-2-3- سرویس Internet Data Center (IDC) گروه فن آوا: 32

1-2-4- سرویس پرداخت الكترونیك گروه فن آوا: 33

1-2-5- سرویس پهنای باند گروه فن آوا: 34

1-2-6- سرویس تلفن ثابت گروه فن آوا: 34

1-3- جریان کار شرکت داده پردازی فن آوا: 34

فصل دوم : خانواده XDSL. 36

2-1- تکنولوژی DSL : 36

2-1-1- چگونگی عملکرد تکنولوژی DSL : 37

2-1-2- تجهیزات DSL : 39

2-2- معرفی تکنیک : ADSL. 40

2-2-1- مدولاسیون‌های سیستم ADSL : 41

2-2-1-1- روش CAP : 42

2-2-1-2 - روش DMT : 42

2-3- معرفی تکنیک VDSL : 43

2-3-1- سرعت VDSL : 44

2-3-2- تجهیزات VDSL : 44

2-3-3- آینده VDSL : 45

2-4- نصب مودم ADSL : 47

2-4-1- نصب تجهیزات : 47شش


2-4-2- شکل شماتیک نصب تجهیزات : 48

2-4-3- تست اولیه : 49

2-4-4- نصب راه انداز (Driver) مربوط به مودم : 49

2-4-5- نحوه ساختن ADSL Connection و تنظیمات مربوطه در WinXP : 52

2-5- چک لیست مشکلات رایج کاربران: 62

2-5-1- تست کردن POWER : 62

2-5-2- تست کردنDSL Link : 62

2-5-3- تست کردن USB یا Ethernet : 64

2-5-4- چک کردن تنظیمات PPPoE : 65

2-5-5- چک کردن تنظیمات TCP/IP : 65

2-5-6- تست DNS : 69

2-5-7- تنظیمات Browser : 70

2-5-8- تست و تحویل کیفیت خط : 71

فصل سوم :PPPOE. 73

3-1- تاریخچه PPPOE ( History of PPP over Ethernet ): 75

3-2 - مختصری از مزایای استفاده از پروتکل PPPOE : 75

فصل چهارم : مشخصات کلی سیستم ATM.. 80

4-1- فرمت هدر سلول ATM : 80

4-2- اجزاء هدر سلول ATM : 81هفت


4-3- ساختار مدل ATM : 82

4-4- لایه‌های تنظیم ATM : 84

فصل پنجم : پروتکل TCP/IP. 87

5-1- معرفی پروتکل TCP/IP: 87

5-2- لایه‌های پروتکل TCP/IP: 88

5-2-1- لایه Application : 89

5-2-2- لایه Transport : 90

5-2-3- لایه اینترنت : 90

5-2-4- لایه Network Interface : 91

5-3- مشخص نمودن برنامه‌ها: 91

5-4- آدرس IP : 92

5-5- پورت TCP/UDP : 92

5-6- سوکت ( Socket ): 93

5-7- پروتکل‌های اساسی TCP/IP : 93

5-8- پروتکل TCP : لایه Transport 93

5-9- پروتکل UDP : لایه Transport 94

5-10- پروتکل IP : لایه Internet 95

5-11- پروتکل ICMP : لایه Internet 96

5-12- پروتکل IGMP : لایه Internet 97هشت


5-13- پروتکل ARP : لایه Internet 97

فصل ششم : خطوط E1. 99

فصل هفتم : روتر و نقش آن در شبكه‌های WAN.. 102

فصل هشتم : افزایش دهنده سرعت اینترنت Telezoo ( Speedy ) 108

8-1- Speedy چگونه کار می کند؟ 108

8-2- استفاده از Speedy چگونه است ؟ 109

8-3- حداقل امکانات برای اجرای Speedy چیست ؟ 109

8-4- Speedy با چه سیستم اتصال به اینترنت کار می کند و آیا جایگزین ISP است ؟ 111

8-5- آیا می توان به طور هم زمان از خطوط تلفن Speedy استفاده کرد؟ 111

8-6- آیا Speedyدر هر کشور قابل استفاده است ؟ 111

8-7- آیا می توان را به همراه تلفن همراه استفاده کرد ؟ 111

8-8- آیا Speedy سرعتE-Mail را نیز بالا می برد ؟ 112

8-9- آیا Speedy قابلیت استفاده بر روی بیش از یک کامپیوتر را دارد؟ 112

8-10- چگونگی ارائه خدماتADSL شرکت فن آوا در شهرستان‌ها: 112

فصل نهم : HTML. 114

9-1- شکل کلی دستورات HTML : 114

9-1-1- تعیین تیتر‌ها وپاراگراف بندی: 115

9-1-2- تعیین نوع متن،توضیحات وخط افقی: 115نه


9-1-3- ایجاد پیوند و انتقال تصویر صفحه وب : 116

9-2- لیست‌ها درHTML : 117

9-2-1- لیست مرتب : 117

9-2-2- لیست‌های نامرتب: 118

9-2-3- لیست‌های تعریفی: 119

9-3- تعریف جدول: 120

9-3-1- صفات rowspan و colspan : 121

9-3-2- جدول و صفحه آرایی : 121

9-4- فرم‌ها و پرسش نامه‌ها: 122

9-4-1- ایجاد پرسش نامه در صفحه وب با HTML : 122

9-4-2- دستور <form> : 123

9-4-3- صفت action : 124

9-4-4- صفت method : 124

9-4-5- نحوه کاربرد form: 125

9-4-6- کنترل‌های فرم: 126

9-4-7- کنترل‌های متنی: 126

9-4-8- فیلد رمز در form: 127

9-4-9- فیلد متنی چند خطی: 128

9-4-10- منو‌ها باز شونده : 128

9-4-11- لیست لغزنده: 129ده


9-4-12- کادر‌های کنترلی : 130

9-4-13- دکمه‌های رادیویی: 130

9-4-14- دکمه‌های Reset و Submit : 131

9-4-15- استفاده از دکمه‌های تصویری به جای submit : 131

9-5- ادامه مراحل کارآموزی : 132

فهرست مآخذ. 134
یازدهفهرست جداول
جدول 2-1- مقایسه تکنیک‌های مختلف DSL ....................................................... 46


دوازدهفهرست اشکال
شکل 2-1- تجهیزات داخل Rack ......................................................................... 40

شکل 2-2- متعلقات جعبه مودم .............................................................................. 47

شکل 2-3- اتصال مودم ازطریق کابل USB............................................................. 48

شکل 2-4- اتصال مودم از طریق کابل شبکه.............................................................. 49

شکل 2-5- مرحله اول نصب درایور مودم ................................................................ 50

شکل 2-6- مرحله دوم نصب درایور مودم ............................................................... 50

شکل 2-7- مرحله سوم نصب درایور مودم ............................................................... 51

شکل 2- 8- مرحله چهارم نصب درایور مودم .......................................................... 51

شکل 2- 9- مرحله اول ساخت ADSL Connection.......................................... 52

شکل 2-10- مرحله دوم ساخت ADSL Connection ...................................... 53

شکل 2-11- مرحله سوم ساخت ADSL Connection........................................ 53

شکل 2-12- مرحله چهارم ساخت ADSL Connection..................................... 54

شکل 2-13- مرحله پنجم ساخت ADSL Connection....................................... 55سیزده


شکل 2-14- مرحله ششم ساخت ADSL Connection....................................... 55

شکل 2-15- مرحله هفتم ساخت ADSL Connection........................................ 56

شکل 2-16- مرحله هشتم ساخت ADSL Connection...................................... 57

شکل 2-17- مرحله نهم ساخت ADSL Connection......................................... 58

شکل 2-18- مرحله دهم ساخت ADSL Connection........................................ 58

شکل 2-19- مرحله یازدهم ساخت ADSL Connection.................................... 59

شکل 2-20- مرحله دوازدهم ساخت ADSL Connection.................................. 60

شکل 2-21- مرحله سیزدهم ساخت ADSL Connection................................... 61

شکل 2-22- مرحله چهاردهم ساخت ADSL Connection................................. 61

شکل 3-1- Password Autthentication Protocol ..................................... 77

شکل 3-2- Phas Sequence ............................................................................ 78

شکل 3-3- ساختار فیزیکی .................................................................................... 79

شکل 4-1- مقایسه فرمت UNI , NNI ................................................................. 81

شکل 5-1- لایه‌های پروتکل TCP/IP ................................................................... 89

شکل 5-2- نحوه تمایز دو برنامه درTCP/IP........................................................... 92

شکل 5-3- لایه Transport ................................................................................ 94

شکل 5-4- پروتکل ICMP : لایه Internet ......................................................... 96

شکل 5-5- الف) پروتکلICMP :لایه Internet ب)پروتکلARP لایهInternet .. 98

شکل 7-1- نمایی از اتاق کانکس واقع درمرکزمخابرات........................................... 105

شکل 7-2- طرح شماتیک نصب تجهیزات تحقیقPAP فن آوا................................. 105

شکل 7-3- ساختار بلوکی سمت Dslam.............................................................. 106

شکل 7-4- ساختار بلوکی سمت User................................................................. 107


چهارده
فصل اول : گروه فن آوا
1-1- معرفی گروه فن آوا:

گروه فن آوا در اواخر سا ل 1381 با دف توسعه پایدار صنعت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با مشارکت شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری کشور همچون:

- گروه بهمن

- صندوق بازنشستگی کشور

- سازمان تامین اجتماعی

- بانک ملی

- بیمه ایران

- بیمه مرکزی

- بانک مسکن

- خوارزمی

- بیمه دانا

با سرمایه 300 میلیارد ریال وبا اساس نامه موردتایید سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس شد و با موافقت سهام داران در جلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پاییز 1382 سرمایه گروه به میزان 2500 میلیارد ریال افزایش ودر اختیار هیات مدیره گروه فن آوا قرار گرفت،گروه فن آوا در دو حوزه فن آوری اطلاعات و فن آوری ارتباطات، کسب وکاربر‌های خود را تعریف نموده است که عبارتند از:

· حوزه فن آوری اطلاعات

- مراکز IT همچون مرکز خدمات داده اینترنتی IDC

- کاربرد‌های سازمانی IT

- سرویس‌های عمومی IT

حوزه فن آوری ارتباطات

- سرویس‌های الکترونیکی

- شبکه‌های ارتباطاتی

- مدیریت شبکه

- سرویس‌های ارتباطاتی

گروه فن آوا به عنوان شرکت هلدینگ تخصصی وسرمایه گذار در زمینه ITC مسئولیت خطیری چون برنامه ریزی،سیاست گذاری وهدایت،توسعه کسب وکار،نظارت وکنترل رابرعهده دارد و امور اجرائی را به شرکت‌های تخصصی تشکیل یافته تحت پوشش خود با جذب نیرو‌های متخصص وکارآمد واگذار نموده است.

خدمات گروه فن آوا عبارتند از:

- سرمایه گذاری در تحقیق‌های کلان ITC کشور

- بستر سازی لازم برای استفاده از تکنولوژی

برتر ICT

- زمینه ساز انتقال دانش فنی شرکت‌های برتر

ج‌هانی در زمینه ITC

- پشتیبانی از طرح‌های منجر به کسب وکار

اقتصادی وتوسعه محورمتخصصین و نخبگان صنعت ITC

- همکاری در جهت تقویت وتوسعه کسب وکار‌های

ایجاد شده از سوی کار آفرینان و متخصصین

صنعت ITC
1-1-1- شرکت توسعه سازه پای:

شرکت توسعه سازه پای از شرکت‌های همکار گروه فن آوا است که با هدف گسترش صنعت ITC وایجاد Backbone ماهواره ای، در داخل وخاج از کشور در سال 82 به صورت س‌هامی عام به ثبت رسیده است و پس از آغاز فعالیت در سال 83 موفق به دریافت پروانه خدمات انتقال داده‌ها از طریق ارتباطات ماهواره ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای فعالیت‌های خود گردیده است.

توسعه سازه پای به منظور گسترش وارتقای کیفیت فعالیت‌ها و سرویس‌های خود در سطح استاندارد‌های بین المللی به عضویت مجمع ج‌هانی vsat درآمده است و از سوی دیگر در داخل کشور نیز عضو شورای عالی انفورماتیک و انجمن ارتباطات ماهواره ای کشور است.

شرکت توسعه سازه پای به عنوان شرکت ایرانی فعال درصدد ارائه خدمات درزمینه vsat منطبق با استاندارد‌های ج‌هانی کیفیت و با هدف پوشش دادن منطقه خاور میانه و ارائه سرویس به کلیه مشترکین در این منطقه با ایجاد( HUB ) اختصاصی می باشد. ازسرویس‌های قابل ارائه این شرکت می توان به :

- انتقال داده از طریق ارتباط ماهواره ای

- سرویس رد یابی Online

- سرویس آموزش از راه دور

- ایجاد شبکه‌های اختصاصی

اشاره کرد.
1-1-2- شرکت فن آوا کارت:

شرکت فن آوا کارت به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه گروه فن آوا برای فعالیت در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک psp درسال 1382 تاسیس گردید.

این شرکت جزء یکی از شرکت‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، برای فعالیت الکترونیکی psp است. فن آوا کارت مصمم است تا با تلاش در این راه سهم قابل توجهی از ظرفیت موجود بازار را به دست آورد.

الویت‌های شرکت فن آوا کارت به عنوان ارائه کننده خدمات مبتنی بر کارت‌های الکترونیک،ارائه خدمات بیمه موثر وارزان به جامعه است. از جمله خدمات قابل ارائه توسط این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خدمات پرداخت الکترونیکی psp

- ایجاد شبکه یک پارچه کارت خوان

- ارئه راه کار‌های جامع کارت‌های هوشمند

الکترونیک
1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا :

این شرکت در سال 1382 باهدف ارائه خدمات و ارتباطات اینترنتی تاسیس و مجوز سرویس دهی اینترنتی ISP رابرای استان تهران وکلیه استان‌های کشور از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات دریافت کرده است.

ارتباطات فن آوا با چشم انداز تبدیل شدن به بزرگترین سرویس دهنده اینترنتی در خاور میانه با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا فعالیت خود را آغاز کرده است.

شرکت ارتباطات فن آوا در راستای تحقق اهداف خود اقدام به ارائه سرویس‌های زیر نموده است:

- سرویس خدمات اینترنتی از طریق کارت‌های ساعتی

- ارائه سرویس اینترنتی نامحدود
1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور:

شرکت ارتباطات کوه نور در سال 1379 به منظور فعالیت در حوزه ارتباطات تاسیس و در سال 1381 موفق به اخذ پروانه ایجاد شبکه و اپراتوری تلفن ثابت از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با ظرفیت 100000 شکاره در استان اصف‌هان و مرکزی گردید.

این شرکت هدف تبدیل شدن به بزرگترین شرکت اپراتوری تلفن ثابت در خاور میانه توسعه خود را آغاز کرده است. اهداف این شرکت ارائه خدمات تلفن ثابت و تامین ارتباطات مجتمع‌های بزرگ تجاری،اداری ومسکونی و شهرک‌های اقماری وایجاد شبکه سراسری تلفن ثابت بدون سیم و باسیم همراه خدمات ارزش افزوده در ایران با استفاده از تکنولوژی برتردنیااست. شرکت ارتباطات کوه نور با استفاده از تکنولوژی نسل آینده ( ( NGN وسویچ‌های نرم افزاری Soft Switch،شبکه هوشمند IN، شبکه دسترسی بدون سیم بر مبنای Wimax نسبت به ایجاد شبکه‌های زیر ساخت و شبکه‌های تلفن ثابت اقدام می نماید.

اهداف مهم شرکت ارتباطات کوه نور در حوزه شبکه‌های تلفن ثابت و زیر ساخت عبارتند از:

- سرمایه گذاری در تحقیق‌های عظیم زیر بنایی وزیر ساختی ارتباطات

- بر قراری اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی وداخلی موفق وهمکاری ومشارکت با آن‌ها در اجرای تحقیق‌های بزرگ

- به روز رسانی تکنولوژی‌های مورد استفاده وسرمایه گذاری مجدد در آن‌ها

- استفاده از نیرو‌های متخصص وکارآمد

- راه اندازی سریع شبکه‌های ارتباطی
1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا:

شرکت داده سامانه فن آوا یکی از شرکت‌های وابسته به گروه فن آوا است. که با هدف ارائه و توسعه خدمات دیتای اینترنتی، در سال 1382 تشکیل گردید. این شرکت، جزء اولین شرکت‌های ایرانی است که موفق به اخذ مجوز IDC شده است و هم اکنون در حال ارائه خدمات است.
این شرکت با چشم انداز ایجاد بزرگترین مرکز داده‌های اینترنتی در منطقه و ارائه خدمات با کیفیت، مأموریت‌هایی را برای خود برنامه ریزی کرده است که عبارتند از :

- ارائه بهترین خدمات نگهداری و ذخیره سازی Data باامنیت بسیار بالا (High Security)

- ارائه ارتباطات پرسرعت بااستفاده از شبکه زیر ساخت Dataی کشور

انواع سرویس Data ی اینترنتی (IDC) :

- سرویس‌های پست الکترونیکی : شامل Email، Instant Massage

- سرویس‌های میزبانی فضای وب (Web Hosting)

شامل : Domain،mail , File Transfer Protocal (FTP) وData Base

- سرویس‌های برنامه‌های کاربردی (ASP)

- سرویس‌های ارائه محتوی (Content Providing)

- سرویس‌های تجارت الکترونیک

- سرویس‌های اشتراک مکانی سرور

- سرویس‌های اختصاصی

- سرویس‌های مکالمه تلفنی

- سرویس‌های شبکه‌های مجازی – VPN

- سرویس‌های بازی‌های کامپیوتری (Net Game)

- سرویس‌های بانک داری الکترونیکی (E-Banking)

- سرویس اخبار (News)

- سرویس‌های آموزش از راه دور

- سرویس‌های تصویر اینترنتی

استراتژی‌های شرکت داده سامانه فن آوا همکاری و مشارکت با شرکت‌های به نام داخلی و خارجی در حوزه (Strategy)اتحاد استراتژیک و تشکیل کنسرسیوم‌های حقوقی درجهت کسب سهم بیشتر از بازار IT در ایران و منطقه جذب نیرو‌های مستعد و متخصص داخلی در زمینه IT ایجاد دسترسی به Data با سرعت و کیفیت بالا ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای مشترکین، ارائه تعرفه‌های رقابتی، هم افزایی و سازگاری با شبکه‌های انتقال Data و Voice ارائه خدمات Dataی اینترنتی به مشترکین از جمله سازمان‌ها و وزارت خانه‌های دولتی و خصوصی در حد استاندارد‌های ج‌هانی ارائه سرویس‌های جدید براساس نیاز‌های جدید مشترکین و به روز رسانی سرویس‌های ارائه شده همگام با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا در جهت رضایت مشتریان برای اصل مشتری مداری تکنولوژی‌های مورد استفاده شرکت داده سامانه فن آوا در ارائه سرویس‌های IDC:

- استفاده از Multi Layer Core Switch و High end L3 Switch

- استفاده از تجهیزات امنیتی IDP

- استفاده از سرور‌های با قابلیت بالا از جمله

Sun-Server به صورت cluster

- استفاده از تجهیزات ذخیره و بازاریابی اطلاعات (SAN)

- استفاده از تجهیزات پیشرفته جهت امنیت لایه L2

- استفاده از (MG Soft Switch) جهت ارتباط با

شبکه PSTN و PLMN

- استفاده از لینک‌های ارتباطی OCM/STM1 باشبکه

‌های Data ی کشوری
1-1-6- شرکت گسترش صنایع فن آوا:

این شركت با هدف طراحی و ساخت تجهیزات و امكانات فناوری اطلاعات در كشور تاسیس گردیده است.

اهم فعالیت‌های این شركت بدین شرح می‌باشد :

- بررسی و شناخت صنعت سخت افزاری كشور

- طراحی محصولات فناوری اطلاعات بسته به نوع

تقاضای بازار

- تدوین استاندارد‌هایی برای بومی سازی برخی

محصولات مورد نیاز داخلی
1-1-7 - شرکت مشاوره فن آوا:

شركت مشاوره فن آوا با فعالیت در تحقیقات كاربردی و توسعه سیستم‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارائه مشاوره فنی و اقتصادی یكی از شركت‌های حائز اهمیت گروه فن آوا است.

س‌هام این شركت 100 درصد متعلق به گروه است و مسئولیت انتشار نشریه تخصصی گروه فن آوا را در سطح ملی و بین المللی به عهده دارد.

برخی از محور‌های فعالیت شركت مشاوره فن آوا به شرح ذیل است :

- طراحی سیستم‌های مخابراتی

-Site Survey وبررسی میزان تشعشعی آنتن‌ها

- برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی

- انتشار نشریه تخصصی ICT

- برنامه ریزی و كنترل تحقیق طرح‌های ICT

- تجزیه و تحلیل طرح‌های اقتصادیICT
1-1-8- شرکت فن آوا موج:

شرکت فن آوا موج در سال 1383 با هدف انجام امور فنی و مهندسی گروه فن آوا از قبیل: طراحی، نظارت، اجرا و پشتیبانی شبکه ‏‌های مختلف تاسیس شده است. این شرکت با اهداف تبدیل شدن به بزرگترین و حرفه ای ترین مجموعه طراحی و مهندسی و اجرا در زمینه ICT در ایران و خاور میانه کار خود را آغاز کرده است.ماموریت این شرکت ارائه خدمات فنی و مهندسی از جمله طراحی، نصب و راه اندازی، پشتیبانی و نگهداری کلیه شبکه‌ها و تجهیزات شرکت‌های مختلف گروه فن آوا در زمینه‌های شبکه تلفن ثابت (PSTN)، شبکه دیتا (DN) به صورت با سیم و بی سیم و ماهوار‌های، بر مبنای آخرین تکنولوژی موجود می باشد.

این شرکت در راستای رسالت خود از تجهیزات NGN, Media gateway , Softswitch، WiMAX، IN، NG، NG-SDH روتر‌های IP-DSLAM , IP-MPLS‌های نسل 3، Carrier Grade, NAS سوئیچ‌های هسته Multilayer، سرور‌های SUB، تجهیزات امنیت دیتا IDP، تجهیزات IP-VSAT جهت هر یک از تحقیق‌های PAP، تلفن ثابت VoIP , VSAT , IDC , ISP شبکه دسترسی بی سیم و چندین تحقیق بزرگ دیگر استفاده کرده است.

دیگر برنامه‌های این شرکت عبارتند از:

- سرمایه گذاری کلان در زمینه تحقیقات به منظور بالا بردن توان علمی، فنی و بروز رسانی آن

- مشارکت با شرکت‌های بزرگ در جهت انتقال دانش فنی و مهندسی

- برقراری اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی موفق، همکاری و مشارکت با آن‌ها در اجرای تحقیق‌های بزرگ ملی

- به کارگیری نیرو‌های متخصص و کارآمد داخلی و خارجی

بخشی از تحقیق‌های انجام گرفته و در حال انجام عبارتند از:

- طراحی و اجرای شبکه PAP بر مبنای DSLAM در حدود 300 مرکز مخابراتی در تمامی استان‌ها

- طراحی و اجرای شبکه IP/MPLS در تمامی استان‌ها

- طراحی و اجرای شبکه تلفن ثابت بر مبنای تکنولوژی HOST/Remote در استان‌های اصف‌هان و مرکزی

- طراحی و اجرای شبکه NGN ,IAD, Media , gateway , Soft Switch جهت پیاده سازی. شبکه تلفن ثابت بر مبنای VOIP Over DSL و VOIP Over Wireless و استفاده از gateway‌های مختلف از جمله TG وAMG است.

- طراحی و اجرای تحقیق (ISP) dial up تمامی استان‌های کشور

- طراحی و اجرای شبکه VOIP جهت تمامی استان‌ها به منظور مکالمه VOIP بین استانی و بین المللی

- طراحی و اجرای NOC در شهر‌های تهران و اصف‌هان

- طراحی و اجرای IDC در شهر‌های تهران و اصف‌هان

- طراحی و اجرای شبکه Wireless بر مبنای WiMAX در کلیه مراکز استان‌ها
1-1-9- شرکت داده پردازی فن آوا:

شرکت داده پردازی فن آوا یکی از شرکت‌های تحت پوشش گروه فن آوا ( هلدینگ تخصصی در حوزه IT,ICT ) است که از سال 1382 فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات انتقال داده‌ها و سرویس‌های جانبی آن آغاز كرده و در حال حاضر دارنده پروانه خدمات انتقال داده‌ها (PAP) در سطح کشور است. علاوه بر این، شرکت داده پردازی فن آوا قادر به ارائه سرویس‌هایی بر پایه تکنولوژی‌های مبتنی بر شبکه Wireless و فیبر نوری نیز می باشد. این شركت با پشتوانه و همكاری مجموعه‌های فنی گروه فن آوا و شركاء خارجی[SP]ُ تراز اول خود در حوزه IT اقدام به تامین تجهیزات اصلی ( با تكنولوژی نسل سوم IP-DSLAM ) نموده و در سرتاسر ایران بستر لازم برای ارائه سرویس‌های انتقال پر سرعت داده‌ها را فراهم نموده است.

Asymmetric Digital Subscriber Line : ADSL

تکنولوژی DSL حدود 10 سال است كه پا به عرصه ارتباطات در منازل و سازمان‌های كشور‌های پیشرفته گذاشته و با توجه به قابلیت‌های بی نظیرش بستر مناسبی را جهت برطرف نمودن نیاز‌های ارتباطی مردم و شركت‌ها فراهم كرده است. بطوری كه مردم در تمامی سطوح می‌توانند با یك آموزش ساده از خدمات مبتنی بر این خطوط استفاده كنند. و بسیاری از سفر‌های درون شهری و بین شهری را از طریق خطوط تلفن و با صرفه جویی در زمان و هزینه انجام دهند.

مزایا و كاربری‌ها :

- سرعت‌های دسترسی و ارتباطی بالا (چندین برابر

تکنولوژی Dial up)

- استفاده همزمان از سرویس‌های Voice و Data بر

روی خط تلفن ثابت (عدم اشغال خط تلفن در هنگام

استفاده Online از اینترنت)

- عدم نیاز به شماره گیری جهت اتصال به شبكه و

دائم بودن ارتباط

- صرفه اقتصادی از لحاظ هزینه اینترنت (بدون

هزینه پالس مکالمه)

- استفاده نامحدودازاینترنت(Brodband Unlimited )

- ارتباط بین چند کاربر و انتقال اطلاعات امنیت و کیفیت مطلوب (شبکه VPNبر اساس تکنولوژیIP-MPLS)

- امکان بهره گیری از سیستم‌های صوتی و تصویری باکیفیت مطلوب (تماشای فیلم وشنیدن موسیقی از طریق اینترنت و ایجاد ویدئو کنفرانس)

- امکان بهره گیری از سرویس‌های Demand (VOD) Video On بر روی تلویزیون

- امکان استفاده از سرگرمی‌های اینترنتی با سرعت بالا (Game net)

- ارائه سرویس‌های متنوع بصورت مجازی و از راه دوراز جمله :

E- Commerce - و E-Learningو Tele-Educationو E-Medicine

- امکان ارائه +G.SHDSL /VDSL / ADSL / ADSL2

- ایجاد شبکه‌های IP-Telephony از طریق بستر ADSL

- ایجادشبکه‌های امن برای مصارفی نظیرE-Banking

- قابلیت Customize کردن انواع سفارشات شرکتی

به همراه حفظ تمامی قابلیت‌های شبکه ADSL

امتیاز ویژه :

شركت داده پردازی فن آوا با توجه به امكانات وسیع گروه فن آوا در سایر حوزه‌های IT امكانات ویژه ای مثل Email و Web اختصاصی، ارتباط از طریق ماهواره ( VSAT )، طراحی شبكه، طراحی نرم افزار‌های كاربردی، خدمات مبتنی بر كارت و... را برای مشتركین خود با تخفیف‌های خاص ارائه می‌نماید.
1-1-10- شركت فن آوا ماهواره (س‌هامی خاص):

شرکت ماهواره ای فن آوا به منظور اجرای تحقیق انتقال دیتا از طریق ماهواره( VSAT) شرکت ماهواره ای فن آوا به منظور اجرای تحقیق انتقال دیتا از طریق ماهواره (VSAT) تأسیس گردیده است.

- تحقیق VSAT تحقیق ای است كه نقاط یك مجموعه را ازطریق ماهواره به یكدیگرمتصل و انتقال دیتا را میسر می‌سازد.

- بررسی تكنولوژی‌های مختلف انتقال دیتااز طریق ماهواره

- بررسی و مذاكره با شركت‌های فروشنده تجهیزات و صاحب تكنولوژی تحقیق فوق

- بازاریابی و مذاكره با مشتریان عمده نظیر بانك ‌ها

- اخذ مجوزاجرای VSAT برای 7 نقطه ازتحقیق بزرگراه تهران – شمال

- فعالیت در جهت اخذ مجوز اپراتوری VSAT

- فعالیت در جهت اخذ مجوز VSAT برای اتصال سه نقطه از گروه بهمن

- عقد تفاهم نامه با شركت پلنكسیز برای همکاری‌‌های فنی و راهبری
1-1-11- شرکت فن آوا سیستم (سهامی خاص):

عمده فعالیت‌های این شركت در زمینه برنامه نویسی و تولید نرم افزار‌های كاربردی و تهیه سیستم‌های جامع نرم افزاری می‌باشد.
فصل سوم :PPPOE

PPPOE پروتکل PPP (که برای پورت‌ها و ارتباطات سریال طراحی شده است) می‌باشد که برای شبکه اترنت تطبیق داده شده است. قابل ذکر است زمانی که پروتکل PPP برای ارتباطات سریال طراحی شده بود هم غیر ضروری و هم غیر ممکن بود که آن را برای شبکه‌های اترنت قابل استفاده کنند و شاید در آن مقطع موجب شگفتی بود که کسی نیاز به اجرای پروتکل PPP بر روی شبکه اترنت داشته باشد.

یک شبکه و ترافیک حاصل از پکت‌ها را می‌توان با یک شبکه خیابان‌های شهری و ترافیک حاصل از وسایل نقلیه مقایسه نمود. در خیابان‌های یک شهر معبر‌های ورودی و خروجی زیادی وجود دارند و همچنین با احداث تقاطع‌های شهری می‌توان تعداد این معبر‌های دسترسی را اضافه نمود. اما پیش بینی دقیق تعداد ماشین‌های موجود در هر خیابان کاری بسیار پیچیده به نظر می‌رسد. پروتکل PPP در این مدل شبیه سازی شده نظیر شبکه‌های مترو می‌باشد. انتقال در این مسیر بین دو منتهی الیه مشخص انجام می‌گیرد. مسافران با ارائه بلیط می‌توانند از یک مبدأ وارد و از یک مقصد از پیش تعیین شده و مشخصی خارج شوند. به واسطه چنین روشی هم کار شمارش و حسابرسی مسافران به راحتی انجام می‌گیرد و هم مسافران را به آسانی مشاهده و بررسی نمود. بنابراین PPPOE درست مشابه مترو شهری است که کار دسترسی به دو نقطه مشخص را با سرعت بالا امکان پذیر می‌سازد و ترافیک عبوری از این شبکه نیز به راحتی قابل بررسی است.

PPPOE قادر می‌سازد که یک مجموعه از کاربران توسط مودم Bridge ساده به Remove Access Concentrator متصل گردند. هر کاربر از سرویس‌های PPP مختص به خود بهره می‌برد و با Interface‌های کاملاً آشنایی مواجه است. مسائل مربوط به حساب کاربران، فیلترینگ و نوع سرویس‌ها می‌تواند بر اساس درخواست خود کاربر متفاوت باشد.

برای ایجاد یک ارتباط PPPOE، هر سلول PPP بایستی آدرس اترنت انت‌هایی را بداند تا قادر به اختصاص یک Session Identifier واحد باشد. پروتکل شناسایی جهت تشخیص و اختصاص موارد مذکور در سرویس PPPOE گنجانده شده است.

کاربران می‌توانند با استفاده از NIC ( Network Interface Card ) استاندارد و مودم‌های ADSL / DSL استاندارد از سرویس PPPOE بهره ببرند.Encapsulation مربوط به این پروتکل همان RFC1483 Bridged می‌باشد.

معمولاً کاربران مراحل ذیل را جهت ایجاد یک ارتباط PPPOE با سرویس دهنده خود طی می‌کنند :

نصب یک مودم ADSL / DSL که PVC آن ا زپیش تنظیم شده است.
نصب یک کارت شبکه با پورت اترنت و اتصال آن به مودم ADSL.
نصب درایور PPPOE ( معمولاً سرویس‌های PPPOE بر روی ویندوز‌های XP و 2003 بصورت Default وجود دارد ).
با استفاده از Windows Dialup Networking یک ارتباط PPP جدیدی برروی مودم ADSL ایجاد کنید.
User Name و Password تعیین شده را به مانند سرویس‌های Dial up معمولی وارد کنید و دکمه Connect را کلیک نمایید.

وقتی که کاربر کلید Connect را می‌فشارد یک سلول PPPOE ایجاد می‌شود. این سلول PPPOE توسط Modem bridge DSL و ATM PVC به سمت سرویس دهنده (PAP ) انتقال می‌یابد. در نتیجه کاربران به مانند سرویس‌های Dialup کنونی می‌توانند به اینترنت متصل شوند با این تفاوت که می‌توانند از ارتباطی سریع تر و پهنای باند بیشتری برخوردار گردند. این اترنت است که پیام‌های PPP را بین Client و سرور جابجا می‌کند و فقط با استفاده از یک Line و مودم ADSL کاربران متعددی می‌توانند با استفاده از سلول‌های PPP و بدون کمترین تنظیمات اضافی به شبکه‌های دلخواه خود همچون اینترنت، VOD، Gaming و... اتصال یابند.
3-1- تاریخچه PPPOE ( History

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه فرآورده‌های گوشتی میكائیلیان

گزارش کارآموزی كارخانه فرآورده‌های گوشتی میكائیلیان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 330 کیلو بایت

تعداد صفحات : 140

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه فرآورده‌های گوشتی میكائیلیان در 140 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه
فصل اول : مقدمه و كلیات.................. 1..

بخش اول : گوشت ........................... 1

بخش دوم : تاریخچه پیدایش صنعت سوسیس و كالباس در ایران و جهان 4

بخش سوم : سوسیس و كالباس – ویژگی‌ها و روش‌های آزمون 7

بخش چهارم : تاریخچة تأسیس و بهره برداری كارخانة فرآورده‌های گوشتی

میكائیلیان ............................ 14

بخش پنجم : آئین كار و شرایط بهداشتی تولید در كارگاه‌ها و كارخانه‌های

فرآورده‌های گوشتی ........................ 15

فصل دوم : خط تولید فرآورده‌های گوشتی ..... 30

بخش اول : دستگاه‌ها و تجهیزات مورد نیاز ... 30

بخش دوم : مواد تشكیل دهنده اصلی فرآورده‌های گوشتی 69

بخش سوم : پروسه تولید ................... 75

بخش چهارم : مراحل خط تولید كارخانه فرآورده‌های گوشتی میكائیلیان 77

فصل سوم : آزمایشات شیمیایی و میكروبی ... 82

بخش اول : گوشت قرمز و فرآورده‌های آن – روش نمونه برداری 82

بخش دوم : آزمایش های شیمیایی ........... 102

بخش سوم : آزمایش‌های میكروبی ............ 110

فصل چهارم : نتیجه گیری – انتقادات و پیشنهادات 139

ضمایم .................................. 140

منابع................................................................................................. 143........بخش اول : گوشت

گوشت ماده پروتئینی و با ارزشی است كه از عضلات حیوانات اسكلت دار تهیه و تولید می‌شود و یكی از اصلی ترین و مهم ترین منابع تأمین كننده پروتئین با منشأ حیوانی در غذای روزانه بشر است. غدد و سایر اندام‌های دام مانند زبان، كبد، مغز و ... نیز جزء گوشت محسوب می‌شوند. گوشت علاوه بر پروتئین دارای مقدار قابل ملاحظه‌ای از مواد معدنی و ویتامین‌ها و ... برای بدن می‌باشد. و از چربی آن به عنوان تولید انرژی نیز استفاده می‌شود. در بعضی از كشورها از چربی بیشتر در جهت مصارف صنعتی بهره گیری می‌نمایند، به همین دلیل آن را در زمره كاملترین و بهترین مواد غذایی طبقه بندی نموده‌اند.

ارزش غذایی پروتئین گوشت نسبت به پروتئین گیاهی به مراتب بالاتر می‌باشد زیرا در تغذیه انسان علاوه بر كمیت، مسئله كیفیت پروتئین‌ها نیز مطرح است. میزان تركیبات چربی حیوانی بستگی به نوع، نژاد و تغذیه وام داشتند و اغلب از تری گلیسریدها كه تركیبی از گلیسیرین و اسیدهای چرب می‌باشند تشكیل شده است. بعضی از اسیدهای چرب مانند اسیدلینولنیك، اسیدلینولئیك و اسید آراشیدونیك كه تحت عنوان «گروه ویتامین F » نیز نامگذاری شده‌اند برای بدن انسان بسیار ضروری بوده و می بایست حتماً از راه مواد غذایی وارد بدن گردند. چربی‌های گیاهی معمولاً حاوی مقادیر بیشتری از این گونه اسیدهای چرب می‌باشند.

مواد معدنی گوشت به صورت تركیبات آلی و املاح معدنی وجود دارند. نمكهای معدنی بیشتر در ثابت نگه داشتن فشار اسمزی سلول‌ها مؤثر می‌باشند و علاوه بر آن یون‌های آن در متابولیسم و انقباضات ماهیچه‌ای نقش بسزایی دارند. كمبود این مواد در بدن باعث اختلال در رشد بدن و قوای جنسی می‌شود.

مصرف گوشت اگر متعادل باشد اثرات مفیدی در اعضاء و دستگاه‌های بدن و رشد و سلامت جسمی و فكری انسان خواهد داشت. مثلاً در مصرف 100 گرم گوشت پخته شده حدوداً 50 درصد پروتئین مورد نیاز روزانه بدن و مقداری روی و ویتامین‌های تیامین، 12B ریبوفلاوین،6B و حدود 15 درصد یا بیشتر آهن وجود دارد.

گوشت مرغ و ماهی نسبت به گوشت قرمز آهن كمتری دارد. افرادی كه رژیم غذایی خاصی ندارند باید در جیره غذایی روزانه خود مقداری گوشت در نظر بگیرند زیرا كمبود مصرف گوشت موجب ضعف، خستگی و در نهایت برخی از بیماری‌ها خواهد گشت افراط در خوردن آن نیز خطرناك و مضر است.

نیاز گوشت برای یك فرد 70 كیلویی روزانه 200 – 150 گرم می‌باشد. اما از سن 50 سالگی به بعد باید به مرور از این مقدار كاسته شود، زیرا كلسترول موجود در گوشت برای سلامتی افرد مسن مخصوصاً افراد مبتلا به بیماری‌های قبلی زیان آور می‌باشد ولی جوانان و افراد در حال رشد بنابر احتیاج بدنشان می‌توانند روزانه بیش از 200 گرم گوشت نیز استفاده كنند. گوشت تأمین انرژی برای بدن چه در حالت كار و چه در حالت استراحت یك ضرورت است. كه در این میان گوشت و فرآورده‌های گوشتی می‌توانند نقش مؤثری را ایفا نمایند.

در ایران برای تولید فرآورده‌های گوشتی (سوسیس و كالباس) اكثراً از گوشت گاو استفاده می‌شود كه آنرا به صورت لاشه كامل شقه، چهار تكه‌ای (ران – سردست – گردن – قلوه گاه) تازه یا منجمد، داخلی یا وارداتی یا بسته بندی كارتنی تهیه می‌نمایند گوشت وارداتی كه امروزه اكثراً كارتنی هستند و به طریق ذبح اسلامی زیر نظر كارشناسان دامپزشكی و مسئولین ذیربط تهیه می‌شود اخیراً مردم به علت فواید بی شمار گوشت سفید توجه خاصی به فرآورده‌های گوشت مرغ و گوشت بوقلمون نشان داده‌‌اند، لذا عرضه این فرآورده‌ها در بازار بیشتر شده است.

در كشورهایی كه از نظر ماهی غنی هستند، می‌توانند مازاد بر احتیاج خوراكی خود را كه شامل مقدار قابل ملاحظه‌ای ماهی و یا سایر حیوانات خوراكی دریایی می‌باشد، بصورت فرآورده‌های گوشتی تهیه نمایند كه در نتیجه با اضافه و كم نمودن كمیتی و كیفیتی مقداری مواد افزودنی به محصولی كه از نظر ارگانولپتیك نیز مطبوع و قابل قبول باشد، خواهند رسید.

معمولاً گوشت را از نظر رنگ و مواد تشكیل دهنده به دو نوع تقسیم كرده‌اند:

1- گوشت قرمز (گوشت گاو، گوسفند، بز، شتر، خوك، خرگوش و ...)

2- گوشت سفید (گوشت مرغ، خروس، اردك، غاز، بوقلمون، میگو و انواع ماهی و ...)

در انتخاب گوشت اكثر مردم تصور می‌كنند هر چه قدر گوشت روشنتر باشد بهتر و سهل الهضم تر است، در صورتی كه چنین عده‌ای نیز بین كیفیت و نوع گوشت دچار اشتباه می‌شوند در حالی كه این دو موضوع كاملاً با هم فرق دارند زیرا كیفیت گوشت مربوط به ارزش آن بوده و بستگی به نوع غذا، شرایط زندگی، شرایط ذبح حیوان دارد.

مثلاً اگر حیوان خیلی پیر باشد گوشت آن دارای رشته عضلانی سخت و اگر خیلی جوان باشد دارای گوشت ژلاتینی سنگین و بد هضم خواهد بود. همچنین به سلامت حیوان و به خصوص تغذیه خوب و مواظبت كافی بهداشتی در زمان نگهداری و پرورش دام نیز بستگی دارد. كیفیت ارزش غذایی گوشت علاوه بر مسائلی كه بیان شد، حتی در یك دام نیز بسته به اینكه مربوط به چه ناحیه‌ای از بدن حیوان باشد، متفاوت است. به همین منظور قسمت‌های مختلف حیوان را از نظر گوشتی درجه بندی و آن را كاته گوری نامگذاری كرده‌اند.

مقدمه

گوشت فرآورده‌های گوشتی محیط مناسبی برای رشد و تكثیر اكثر میكروارگانیسم‌ها می‌باشد كه می‌تواند نتیجتاً باعث تجزیه و تغییر در تركیب و كاهش كیفیت گوشت و فرآورده‌های آن شود. بنابراین در كلیه مراحل كشتار، جابجایی، فرآیند، نگهداری و توزیع باید تحت نظارت و كنترل بهداشتی لازم و مستمر قرار گیرند.

1- هدف

هدف از تدوین این روش تأمین شرایط بهداشتی یكسان در كلیه كارگاه‌ها . كارخانه‌های گوشتی می‌باشد.

2- دامنه كاربرد

این آئین كار شرایط بهداشتی مورد نیاز برای تولید جابه‌جایی، بسته بندی، انبار كردن و حمل و نقل فرآورده‌های گوشتی فرایند شده را جهت اطمینان از سلامت محصول عرضه شده ارائه می‌نمایند.

3- شرایط عمومی واحدهای تولیدی و فرآورده‌های گوشتی

- واحدهای تولیدی جهت تأسیس و تولید باید دارای مجوزهای قانونی لازم باشند.

- واحدهای تولیدی باید فضای كار كافی را برای انجام كلیه مراحل تولید فراهم نمایند.

- واحدهای تولیدی باید دور از منابع آلوده كننده (گرد و خاك – دود و بوهای نامطبوع و سایر آلوده كننده) قرار گرفته باشند.

- واحد تولیدی باید به طریقی طراحی و تجهیز گردد كه كنترل‌های كیفی و بهداشتی سهولت در آن انجام پذیر باشد.

- واحد تولیدی باید در وضعیتی باشد كه از نظر ورود و تجمع حشرات، پرندگان و جوندگان محفوظ باشند.

- مشخصات ساختمان : رعایت نكات زیر در ساختن واحد تولیدی الزامی است.

- ساختمان باید با رعایت اصول فنی بنا شده و در آن كلیه امكانات بهداشتی لازم در نظر گرفته شده باشد.

- ساختمان تأسهیلات واحد تولیدی باید همواره از نظر تعمیرات تحت نظارت باشند.

- در تمام فضای تولیدی موجود باید شرایط ذیل برقرار باشد.

الف ) كف

1) غیر قابل نفوذ و مقاوم باشد.

2) قابل شستشو و ضد عفونی (مقاوم در برابر مواد ضد عفونی كننده و شوینده) باشد.

3) لغزنده نباشد

4) بدون درز و شكاف باشد

5) باید دارای كف شوی مناسب باشد.

6) دارای شیب مناسب به سمت كف شوی باشد.

ب ) دیواره‌ها :

1) غیر قابل نفوذ باشد

2) صاف و بدون شكاف و درز و دارای رنگ روشن باشد.

3) ارتفاع دیوار مناسب با نوع كار مربوطه بوده و قابل شستشو و قابل ضدعفونی باشد.

4) زوایای بین دیواره‌ها و نیز بین دیواره‌ها و كف باید دارای انحنای لازم باشد.پ ) سقف :

در واحد تولیدی با به نحوی طراحی و عایق بندی شده باشد كه از تجمع كثافات و تراكم بخار آب جلوگیری به عمل آید. و دارای رنگ روشن بوده و به راحتی قابل تمیز كردن باشد.

ت ) تمام پله‌ها و پاگردها باید به نحوی ساخته و استفاده شود كه دارای نرده و حفاظ مناسب بوده سطح آن لغزنده نباشد و به راحتی شسته و ضد عفونی گردند. حداقل عرض آن 30 سانتی متر و حداكثر ارتفاع بین 20-17 سانتی متر باشد.

ث ) تمام درها باید به اندازه كافی عریض یا دارای سطوح صاف نفوذ پذیر نسبت به آب باشند. درهای ورودی و خروجی سالن‌های آماده سازی گوشت و تولید باید بصوری تعبیه گردند كه از ورود حشرات به نحو مطلوب جلوگیری شود.

نحوه استقرار ماشین آلات و مشخصات وسایل و ظروف مورد مصرف :

- واحد تولیدی از لحاظ استقرار ماشین آلات باید به گونه‌ای باشد كه از تماس گوشت و فرآورده‌های آن با كف دیوارها یا دستگاه‌ها به جز آنهایی كه در فرآیند محصول استفاده می‌شوند اجتناب گردد.

- نوار نقاله و كانالهای حمل كه در تهیه و آماده سازی گوشت و فرآورده‌های گوشتی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید در مقابل شكستگی، سائیدگی و خوردگی مقاوم بوده و به آسانی قابل شستشو و ضدعفونی باشد.

- تمام تجهیزات وسایل و لوازم مورد استفاده در واحد تولیدی كه در تماس با گوشت و فرآورده‌های گوشتی می‌باشند باید از مواد زنگ نزن (فولاد زنگ نزن مواد پلاستیكی مجاز و دیگر مواد مناسب) ساخته شده باشند. این تجهیزات باید دارای سطوح صاف و عاری از هر نوع منافذ و شیارهایی كه موجب تجمع مواد زاید می‌شوند بوده و به آسانی قابل شستشو و ضد عفونی كردن باشند. تجهیزاتی كه به طور ثابت نصب شده‌اند باید به نحوی استقرار یابند كه تمام سطوح و زوایای آن به راحتی قابل شستشو و قابل ضدعفونی كردن باشند.

- تجهیزات و لوازمی كه برای مواد غیر خوراكی و مواد زاید حاصل از تولید استفاده می‌شوند باید به نحوی مشخص گردند (رنگ آمیزی، نصب پلاك و غیره) چنین ظروفی نباید مطلقاً برای مواد خوراكی مورد استفاده قرار گیرند.

تأسیسات واحد تولیدی :

- آب مورد مصرف در كارخانه (آشامیدنی و غیر آشامیدنی) باید در خطوط كاملاً جدا كه ترجیحاً توسط رنگ خاصی مشخص شده‌اند جریان یابد، آب غیر آشامیدنی را می‌توان برای اهدافی مثل تولید بخار، مصارف آتش نشانی و غیره مورد استفاده قرار داد.

- كلیه فضاهای تولید باید دارای سیستم مؤثر و كارآمد برای دفع مواد زاید خروجی از محیط كار بوده و تحت نظارت دایم نگهداری شود. تمام مجاری خروجی فاضلاب باید به اندازه كافی قطور باشد تا بتوانند حداكثر مواد زاید را حمل نمایند. تمام مولدها باید كاملاً آب بندی شده باشند و حوضچه‌ها، مجاری و چاه‌های فاضلاب باید به طریقی طراحی و تعبید گردند كه از آلودگی آب آشامیدنی و سایر مواد خوراكی اجتناب گردد و همچنین فاضلاب مربوط به توالت‌ها و دستشویی‌ها نباید قبل از خروج نهایی با سیستم مواد خروجی واحد تولیدی مخلوط شود. بطور كلی سیستم فاضلاب باید دارای تأییدیه‌های لازم از سازمان‌های مربوطه باشد.

- نور كافی و مناسب باید در واحد تولید فراهم شده باشد به نحوی كه شدت آن از مقادیر زیر كمتر نباشد.

محل‌های بازرسی حداقل پانصد و چهل لوكس
سالن‌های انجام كار (تولید و بسته بندی) حداقل دویست و بیست لوكس
سایر اماكن حدود ده لوكس

- كلید منابع تأمین كننده نور محیط كار باید دارای حفاظ مناسب باشد تا در موقع شكسته شدن از آلودگی گوشت و فرآورده‌های گوشتی و سایر مواد اولیه جلوگیری به عمل آید.

- سالن‌ها باید به نحو مناسب جهت جلوگیری از تراكم بخار آب، گرد و غبار، دود، بو و گرمای زیاد تهویه گردند و روزنه‌های تهویه باید توسط نوری مناسب پوشانیده شوند. پنجره‌ها باید شیشه‌های یكپارچه پوشیده و توسط توری‌های مناسب و قابل نظافت محافظت شونده در صورتی كه پنجره‌ها دارای طاقچه هستند باید به صورت شیب دار ساخته شوند.

- آسانسورهای مخصوص جابه‌جایی فرآورده‌های گوشتی باید به طریقی ساخته شوند كه از آلودگی گوشت جلوگیری نموده، به راحتی قابل شستشو باشند. كانال عبور اتاقك آسانسور باید از مصالح مناسب، نسبت به آب نفوذ ناپذیر و قابل شستشو پوشش داده شود و اگر به آن رنگ زده می‌شود از رنگهای روشن استفاده گردد. قسمت كف محفظه باید قابل نظافت و دارای آب روی مناسب باشد.

4- كنترل‌ها و تسهیلات بهداشتی

- هر قسمتی از واحد تولیدی كه در آن گوشت و فرآورده‌های گوشتی آماده، فرآیند و انبار می‌شوند باید از یكدیگر مجزا و در تمام اوقات فقط برای همان منظور استفاده قرار گیرد.

- دمای قسمت آماده سازی لاشه در طی ساعات كار نباید از 10 درجه سلسیوس تجاوز نماید، در غیر این صورت سالن و تمامی تجهیزات وسایل موجود در آن حداقل هر 4 ساعت یكبار باید تمیز و ضدعفونی شوند.

- در كلیه قسمت‌های تولید كارگاه یا كارخانه نباید هیچ گونه ظروف و لوازم غیر ضروری نگهداری گردد.

- در خلال ساعات كار، آب آشامیدنی به مقدار كافی با حداقل دمای 82 درجه سلسیوس باید در دسترس باشد.

- تمام مواد زاید و غیر خوراكی حاصل از تهیه و فرآیند گوشت و فرآورده‌های گوشتی و همچنین مواد دور ریختنی باید به ترتیبی از محیط كار خارج شوند تا از آلودگی گوشت و فرآورده‌های گوشتی آب آشامیدنی تجهیزات، كف و دیواره‌ها جلوگیری شود.

- ضد عفونی و كنترل آفات و حیوانات :

- تمام سالن‌های آماده سازی، تهیه و بسته بندی گوشت و فرآورده‌های گوشتی باید دارای امكانات كافی جهت ضد عفونی و تمیز كردن وسایل و لوازم باشند و از این امكانات نباید استفاده مشخص به عمل آید.

- در مقابل كلیه درهای ورودی به سالن تولید باید حوضچه‌های محتوی مواد ضد عفونی كننده در نظر گرفته شود.- روش نمونه برداری:

اگرچه نمونه ای كه منحصراً از یك لاشه یا سایر قطعات بزرگ گوشت تهیه شده باشد واقعاً نماینده كل بهر نیست اما به هر حال آزمون كلیه واحدهای گوشت نیز غیر قابل اجراست. بنابراین هدفی كه نمونه برداری برای آن انجام می پذیرد تعیین كننده مراحلی است كه باید در برداشت نمونه اولیه یا ثانویه پیگیری نمود.

- محموله یا بهر گوشت قرمز و فرآورده های گوشتی شامل گوشت در قطعات حداكثر تا دو كیلوگرم با بسته بندی تكی، گوشت چرخ كرده و بسته بندی شده در خلاء، آرایش خوراكی، انواع سوسیس و كالباس، همبرگر، كنسرو گوشت، و مانند آن همگی با بسته بندی تكی و در وزن حداكثر تا دو كیلوگرم.

واحدها یا كل قطعات را به عنوان واحدهای نمونه اولیه در نظر بگیرد. تعداد واحد لازم نمونه اولیه را از بهر بر اساس برنامه نمونه برداری مشروح در متن بالا بردارید.

آنگاه اگر نمونه برداری عمقی از ماهیچه مورد نظر است از هر كارتن گوشت حدود 250 گرم نمونه از قسمتهای مختلف برداشت كنید. پنج نمونه با استفاده از دریل و یا مته چرخاندن و با رعایت اصول كلی نمونه برداری و سترونی وسایل به ترتیب زیر:

یك نمونه از قسمت وسطی كارتن یا بسته و از ناحیه عمق، دو نمونه از كنار و از ناحیه سطحی، دو نمونه از كنار و از ناحیه عمقی از هر محل مقدار 50 گرم برداشت نمود و پس از مخلوط نمودن آنها از مجموع مقدار 250گرم، 50 گرم برای شروع آزمایشات برداشت كنید.

لاشه، قطعاتی از لاشه در وزن های پیش از دو كیلوگرم به صورت تازه خنك شده و منجمد و گوشتهایی كه به صورت مكانیكی قطعه‌بندی و بسته بندی شده اند.

تعداد نمونه لازم برای نمونه برداری اولیه را از بهر بردارید و آنها را برای تهیه نمونه ثانویه جهت آزمون های مخرب در آزمایشگاه (مثلاً آزمون های شیمیایی و میكروب شناسی) و آزمون های غیر مخرب (مثلاً بازرسی ظاهری، آزمون های میكروبی به روش سوآب و ارزیابی حسی) تفكیك كنید.

- لاشه حیوانات با گوشت قرمز در خط كشتار:

برای نمونه برداری بر اساس هدف، روش های مخرب و غیر مخرب توصیه می شوند. برای كنترل فرآیند در هر دو روش مذكور قابل استفاده اند لاكن در نمونه برداری برای مقاصد باكتری شناسی جهت نیل به تضمین سلامتی و كیفیت محصول و مراقبت و پیشگیری از شیوع میكرو ارگانیزم های بیماری زای روده ای الزاماً باید از روش‌های غیر مخرب جهت آزمایش سطوح وسیع استفاده نمود تا از برش های غیر ضروری و كاهش ارزش اقتصادی لاشه اجتناب كرد.

- ایستگاه های نمونه برداری در خط كشتار:

* كنترل فرآیند

ایستگاه های نمونه برداری به فن آوری اختصاصی كشتار وابسته است اما به طور معمول نقاط كنترل بحرانی زیر در مورد گاو گوسفند باید شناسایی شوند:

الف) بعد از پوست كنی ب) بعد از تخلیه شكم

* برای نظارت بر میكرو ارگانیسم های بیماری زای روده ای مراحل نمونه برداری زیر برای انواع لاشه ثابت است.

الف) بلافاصله بعد از خنك كردن ب) در سردخانه 12 ساعت یا بیشتر بعد از كشتار

* نواحی نمونه برداری

* كنترل فرآیند

نواحی نمونه برداری باید در رابطه با فن آوری اختصاصی كشتار انتخاب شود. با این وجود نواحی زیر برای كنترل فرآیند توصیه می‌شود.

در مورد لاشه گاو: قلوه گاه، سینه، راسته و پشت، كپل

در مورد لاشه گوسفند: قلوه گاه، سینه، كشاله ران و پیش سینه

* بررسی میكرو ارگانیسم های بیماری زای روده ای

نواحی نمونه برداری باید بر اساس فن آوری اختصاصی كشتار انتخاب شود. هدف، آزمایش ناحیه هایی است كه بالاترین شیوع آلودگی را دارند، ولی به طور كلی نواحی یاد شده در كنترل فرآیند می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

* مواقع نمونه برداری

تعیین مواقع نمونه برداری باید بر اساس فن آوری اختصاصی كشتار و حجم تولید باشد.

* مواقع نمونه برداری در حالت كنترل فرآیند باید منعكس كننده وضعیت بهداشتی كشتار باشد.

* تعیین مواقع نمونه برداری در حالت بررسی میكروارگانیزم‌های بیماری زا بر اساس بیشترین احتمال جداسازی عوامل بیماری زا می باشد.

* انتخاب لاشه:

در چارچوب زمانی تعیین شده، هر لاشه باید شانس مساوی برای انتخاب داشته باشد. این چارچوب باید بر اساس تعداد حیوانات كشتار شده در واحد زمان و تكرار نمونه برداری تنظیم گردد.

* درجه حرارت:

در صورت امكان درجه حرارت هر بهر نمونه برداری شده یا لاشه تازه كشتار شده ثبت شود.

- روش های نمونه برداری

1) روش مخرب:

2) روش استفاده از چوب پنبه سوراخ كن

- مواد و وسایل لازم:

الف) اسكالپل های سترون

ب) پنس های سترون

پ) چوب پنبه سوراخ كن های با سطح برش پنج سانتی مترمربع و قطر داخلی 53/2 سانتی متر

ت) الكل 70 درصد

ث) چراغ الكلی یا گازی قابل حمل

ج) پارچه یا پنبه هیدروفیل

چ) كیسه های استومیكر (31-18 سانتی متر) برچسب گذاری شده

ح) فلاسك

خ) قالب های یخ منجمد

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم

گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 5.208 مگا بایت

تعداد صفحات : 165

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه ی كاشی مریم در 165 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه و تاریخچه........................................................................................ 1

آسیا كردن و سایش.................................................................................. 3

اسپری درایر............................................................................................. 19

پرس........................................................................................................... 40

خشك كردن.............................................................................................. 59

پخت............................................................................................................ 72

لعاب......................................................................................................... 102

درجه بندی.............................................................................................. 123

فعالیتهای انجام شده............................................................................. 132بنام خداوند جان و خرد

مقدمه

تمدن کهن ایران زمین سهم بزرگی در تکامل فرهنگ و تمدن بشری داشته است. سفال های به دست آمده از کاوش های باستان شناسی بر قدمت چندین هزار ساله هنر و صنعت سرامیک در این مرز و بوم گواهی می دهند. به طوری که در بررسی تاریخ تکامل صنعت سرامیک در جهان اذعان شده است که استفاده از چرخ کوزه گری در سرزمین ایران به حدود هزاره پنجم و کاربرد لعاب به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد.

گرچه قرون ششم و هفتم هجری را دوره اوج شکوفایی و عصر طلایی هنر و صنعت سرامیک در ایران نامیده اند اما تا چند قرن پس از آن و پیش از انقلاب صنعتی اروپا نیز شکوه و عظمت خود را حفظ کرد. این صنعت همچون دیگر صنایع در ایران نتوانست دوره گذار به تولید انبوه صنعتی را به خئبی طی کند. بعنوان مثال پیش از آغاز بکار اولین کارخانه کاشی در سال 1339 تولیذ به صورت دستی انجام می گرفت و تعداد کارخانجات کاشی پیش از انقلاب از انگشتان یک دست تجاوز نمی کرد.

سابقه تاریخی، ذخائر مناسب مواد اولیه و همچنین توجه و همت دست اندرکاران این صنعت در دو دهه اخیر و به خصوص راه اندازی کارخانجات متعدد در چند سال گذشته، رشد چشمگیری در کمیت و کیفیت کاشی در ایران بوجود آورده است به طوری که تولید امروز کاشی به مرز یکصد میلیون متر مربع نزدیک شده و روز بروز در حال افزایش می باشد. چنین پیشرفت هایی توجه بیش از پیش به منابع مطالعاتی و افزایش آگاهی های علمی و تخصصی در این زمینه را می طلبد.

در این راستا شركت كاشی مریم در 5 كیلومتری شهر میبد ، شهر كهن دژ ایران، شهر سفال های رنگارنگ و ماندگار ، در سال 1381 در زمینی به مساحت 25 هكتار فعالیت خود را با تعهد والای سرمایه گذاران ، مدیران ، كارشناسان مجرب صنعت كاشی آغاز كرد.


آسیا کردن و سایش
1-1-تعریف و هدف از سایش ( آسیا کردن ) موادجامد

آسیا کردن و سایش مواد جامد شامل عملیاتی است که هدف آن کاهش ابعاد و اندازه مواد است. این عمل با خرد کردن اولیه ذرات درشت آغاز می شود و با پودر کردن خاتمه می یابد.

با این وجود، هدف از خرد کردن تنها بدست آوردن ذرات کوچک از مواد درشت دانه نیست بلکه هدف از آن، فراهم کردن ذراتی با قطر متوسط و مشخص و با دانه بندی مناسب برای تولید محصول می باشد.

به طور کلی، دلایل فراوانی برای خرد کردن مواد جامد وجود دارد، با وجود این می توان گفت که گستردگی سطح ویژه مواد باعث می شود که توده های هموژن و واکنش های شیمیایی کامل تری را در زمان های کوتاه تر بدست آوریم.

2-1-اثرات ایجاد شده حین آسیا و انتخاب ماشین آلات

اعمال صورت گرفته در طی سایش عبارتند از:

a)فشردگی ساده ( خرد کردن )

b)کوبش و ضربه ( از اجزاء دستگاه به ماده )

c)ضربه( از ماده به دستگاه)

d)سایش

e)برش

کلیه ماشین آلات به کار گرفته شده در فرایند خرد کردن بر اساس اصول گفته شده در فوق کار می کنند.

به منظور شرح محدوده عملکرد ماشین آلاتی که به طور گسترده استفاده می شوند و برای انتخاب مناسب ترین وسیله، طرح زیر دنبال می شود:

a)خرد کننده فکی (jaw crasher)

b)خرد کننده ژیراتوری (Giratory Crushers)

c) آسیاهای دارای لبه متحرک (Edge Runner) و آسیاهای دندانه دار گردان (Tooth Rolling)

d) آسیاهای پرداخت کننده و نرم ساب گردان

e) آسیاهای دیسکی (Disk Mills)

f) آسیاهای چکشی (Hammer Mills) به سرعت پایین

g) آسیاهای میخی (Peg Mills)

h) دستگاه های با سرعت کم (Rod Mills,Ball Mills.Pebble Mills)

i) دستگاه های با سرعت متوسط (Rotary Pin-Mills,Ball Mills)

j) دستگاه های با سرعت زیاد (Bowl Mills و آسیاهای چکشی با سرعت زیاد)

در موردی مخصوص که ما به آن علاقه مندیم یعنی آسیا مواد خام برای مخلوط های سرامیکی، عمدتاً مواد خام ارژیلیتی (Argillaceous) که خصوصیات فیزیکی و مینرالی آنها اغلب غیر یکنواخت است، به کار برده می شود.

مثلاً رسهای ماژولیکا و کاتوفورت(Majolica و Cottoforte ) ترکیبات طبیعی فیلیوسیلیکاتها (Phyllosilicates) هستند مانند:

- ایلیت

- کائولینیت

- کلریت و . . .

( همه آنها با توزیع بسیار ریز اندازه ذرات زیر 8 تا 10 میکرون و ساختار صفحه ای که سختی کمی دارد و درصد بالای رطوبت و آب ترکیبی که در بردارد، مشخص می شوند).

علاوه بر مواد فوق، این رسها دارای مینرال های سخت نیز می باشند. مانند:

- سیلیس

- فلدسپات

- سنگ آهک

- دولومیت

- پیریت

- مینرال های منگنز و . . .

( اینها مواد فشرده ای هستند که سختی متوسط تا زیاد و اندازه بیش از 1mm دارند و نمی توانند آب ترکیب را به دورن شبکه جذب یا رها کنند).

به هنگام استفاده از این مواد، شرایط خاصی باید در نظر گرفته شود:

- انحلال تقریباً کامل انواع رس یا مخلوط اجزاء

- درجه خرد کردن متفاوت بین اجزاء برخی مخلوطهای مینرالوژیکی

- حذف ناخالصی های موجود در مواد خام قبل از خرد کردن.

3-1- خرد كردن خشك و مرطوب (تر)

مواد خام تشكیل دهنده بدنه های سرامیكی یا به صورت خشك و یا به صورت مرطوب خرد یا سایش می شوند.

تكنیك خرد كردن تر (آسیاب) عموماً به منظور بدست آوردن دانه بندی بسیار ریز و همگن نمودن بهتر پودرها به كار گرفته می شود. از طرف دیگر، وقتی كه مواد خام بسیار خالص در اختیار داریم یا زمانی كه موادی را آماده می سازیم كه كیفیت بالایی ندارند، سایش خشك رس ترجیح داده می شود.

در طی سایش تر، مواد خام به منظور كاهش بیشتر اندازه ذرات، در آب پخش می‌شوند.از این گذشته، استفاده از مواد شیمیایی كه میزان آب دوغاب را كاهش می دهد و فواید اقتصادی متعاقب آن، باعث می شود كه ذراتی با قطر كمتر از 10 میكرون بدست آورند.

انتخاب مناسب ترین تكنولوژی خرد كردن تا حدی به توزیع اندازه ذرات مورد نیاز برای تولید محصول بستگی دارد ولی عوامل دیگر نیز باید در نظر گرفته شوند.

تكنولوژی خرد كردن خشك معمولا برای آسیا كردن مخلوط هایی كه حداكثر از دو یا سه نوع رس تشكیل شده اند و خواص فیزیكی و ساختار مینرالی مشابه دارند، به كار برده می شود.

میزان باقی مانده های لایه ای، شنی و یا درشت در خاك های رس باید خیلی كم باشد. به این دلیل هر گاه كه مواد خام با خصوصیات فوق در دسترس باشند، پودر حاصل از خرد كردن خشك استفاده می شود تا فراورده های زیر تولید شوند:

- بیسكویت ماژولیكا و كاتافورت

- بیسكویت استون ور و نیمه استون ور (Semi-Stoneware , Stoneware) و محصولات تك پخت متخلخل مربوطه

- كاشی های كف و دیواری تك پخت متخلخل

خرد كردن تر برای مخلوط های طبیعی آرژیلیتی كه اندازه مواد سخت به اندازه ای است كه امكان گرانول سازی مناسب از طریق سیستم های خرد كردن خشك وجود ندارد، به كار برده می شود.

همچنین زمانی آماده سازی بدنه به روش تر انجام می شود كه تركیبات سرامیك از چند ماده مختلف با خواص فیزیكی متفاوت (سختی، وزن مخصوص، اندازه ذرات) تشكیل شده باشند.

این موضوع در مورد بسیاری از كارخانه های سرامیك كه مواد خام مناسب در اختیار ندارند صادق است تا بتوانند كاشی های ماژولیكا و كاتافورت و نیز محصولات شیشه ای شده یا ویتریفه (Vitrified) و تك پخت متخلخل با استفاده از خاك رس قرمز، ماسه، سنگ آهك و دولومیت تولید كنند.

شاید SACMI اولین كارخانه ای باشد كه این تكنولوژی را در قسمت های مختلف جهان از جمله مجارستان، برزیل، كشورهای حوزه مدیترانه و شمال آفریقا و.. به كار برده است.

همچنین به منظور خارج كردن ناخالصیهایی كه قابل انحلال در آب هستند، آنها را به روش تر آسیا می كنند. در این مورد، ماده ابتدا حل شده و سپس از طریق غربال مناسب الك می شود.

بالاخره، زمانی كه محصولات شیشه ای شده (ویتریفه) تولید می شوند یا سیكل پخت بسیار سریع است، تكنولوژی ترسایی ترجیح داده می شود. در واقع، سایش تر امكان تصحیح آسان تركیب و دستیابی به پودرهای اسپری درایر شده مناسب برای پرس را امكان پذیر می سازد.

از مطالب فوق به این نتیجه می رسیم كه از نقطه نظر تكنولوژیكی هیچگونه رقابت و دوگانگی بین تكنولوژی سایش خشك و تر وجود ندارد. اگر آنالیز مواد خام به دقت انجام شود و خصوصیات تكنیكی فراورده چنانكه باید و شاید به حساب آورده شوند، تنها یك انتخاب امكان پذیر است.4-1-دستگاه ها و ماشین آلت متداول خرد کردن

1-4-1- دستگاه ها و ماشین آلات خرد کردن خشک

a) خرد کردن و آسیا کردن خاک رهای رس

خاکهای رسی که معمولاً برای تولید کاشی به کار می روند، دارای رطوبت ماکزیمم 4 تا 5% هستندو خرد کردن اولیه، اندازه ذرات را از حدود 20cm به ماکزیمم اندازه نهایی 6cm می رساند.

این عمل معمولاً بوسیله ریل ( قرقره) یا غلتک هاب استیل دوار دندانه دار (kibbler Rolls) انجام می شود. خرد کردن بعدی خاک رس ( خرد کردن ثانویه) بوسیله خرد کننده های ضربه ای با صفحع آهنی متحرک ( آسیای ضربه ای) صورت می گیرد. اندازه ذرات ماده به دانه بندی Tout Venant با ماکزیمم اندازه 5mm می رسد.

با توجه به میزان ریزبودن مورد نیاز، خرد کردن توسط Peg Mills، آسیاهای چکشی ثابت یا متحرک و یا Biwl Mills صورت می گیرد.

b) خرد کردن و آسیا کردن شاموت ( رس نسوز کلسینه شده) یا دیگر مواد سخت

مواد مورد استفاده دارای رطوبت ماکزیمم 0/1 تا 0/1% می باشند خرد کردن اولیه توسط خردکننده های فکی انجام می شودکه مواد از ماکزیمم اندازهcm20-10 به دانه بندی Tout Venant با ماکزیمم اندازه ذرات حدود cm6-4 می رسند. دانه بندی بعدی بوسیله خردکننده های ضربه ای تا رسدن به ماکزیمم اندازه cm1-5/0 صورت می گیرزد. خرد کردن نهایی معمولاً بوسیله آسیای چرخ Rinng Mille برای بدست آوردن توزیع اندازه ذرات متوسط یا بوسیله Bowl Mille برای بدست آوردن ذرات ریزتر انجام می شود.

2-4-1. دستگاه ها و ماشین آلات خرد کردن تر

مواد خامی که ماکزیمم رطوبت 12 تا 16% دارند، خرد و آسیا می شوند تا به ابعاد زیر برسند:

خاک های رس: ماکزیمم اندازه 6 تا 8 سانتیمتر

مواد سخت: ماکزیمم اندازه 4/0 تا 6/0 سانتیمتر.

این خاک های رس بوسیله همزن های مخصوص و نیز آسیاهای غلتکی (Drum Mill) پیوسته و غیر پیوسته به صورت سوسپانسیون در آورده می شوند. در عوض مواد خام سخت معمولاً توسط آسیاهای غلتکی پیوسته و غیر پیوسته خرد می شوند. میزان ریز بودن پودر به طور قابل توجهی، با نوع محصول مورد نظر تغییر می کند.

اهمیت دانستن خصوصیات مواد خام برای انتخاب تکنولوژی مناسب

1) مهم ترین پارامترهای فیزیکی

برای کسب بهترین نتایج، هر نوع فراوذده باید طبق مناسب ترین چرخه تکنولوژیکی خرد شود. این مسأله با توجه به تعدادی از پارامترهای پایه تعیین می شود.

a) خواص فیزیکی مواد خام مثل اندازه، رطوبت، سختی و غیره

b) نوع دانه بندی خواسته شده برای پودرهای پرس. این موضوع، در محدوده مشخصی خاص فراورده مورد نظر است.

c) ناخالصی ها نوع موادی که ناخالصی های مواد اولیه را تشکیل می دهند و ابعاد اولیه مربوط.

2) تشکیل دهندگان مینرالی برخی از بدنه های سرامیکی

در صفحات آینده شرح کوتاهی در مورد مواد خام تشکیل دهنده بدنه کاشی ها بیان خواهد شد.

ترکیبات طبیعی آرژیلیتی برای کاشی های دیواری و کف متخلخل (ماژولیکا، کاتوفورت و مونوپروزا)

مینرال های تشکیل دهنده این خاک های رس عبارتند از:

ایلیت، مونتموریلونیت، کائولینیت و کلریت: از 40 تا 60%

کلسیت و دولومیت : از 10 تا 25%

کوارتز آزاد : از 10 تا 20%

مینرال های آهن : از 5 تا 15%

میکا : از 0 تا 5%

در این مورد برای مشخص کردن تکنولوژی خرد کردن مناسب، دانستن میزان رطوبت و اندازه مواد آرژیلیتی و نیز دانه بندی کربنات و میزان ریز بودن سیلیس آزاد ضروری است.

کربنات های موجود در توده آسیا شده، به صورت ذراتی با قطر بیش از mm2/1-3/0 وجود دارند که باعث ایجاد عیب لخته های کربنات کلیسم بر روی بدنه می گردند. با سیستم های خرد کردن توسط ضربه، ذرات کوارتزی درشت در معرض خرد شدن بیشتر که برای بدست آوردن یک مخلوط خوب لازم است قرار نمی گیرند.

به دو دلیل آسیا کردن شدید برای کاشی های ماژولیکا و کاتوفورت لازم نیست: بدنه همیشه لعاب زده می شوذ، مشکلات ناشی از پرس و انقباض پس از پخت ایجاد نمی شود.

- دانسیته ظاهری

دانسیته ظاهری محصولات پرس شدهف عموماض از 95/1 تا تغییر می کند. اگر وزن مخصوص واقعی بدنه های سرامیکی را تقریلاً 7/2-6/2 در نظر بگیریم، نتیجه می شود که حجم کلی فضاعای خالی موجود در بافت کاشی پرس شده به 25% -15 می رسد. برای تولید محصولات متخلخل ( کاشی های دیواری). لزومی ندارد که از پودرهای بسیار فشرده که برای کاشی ها مقاومت مطلوبی در برابر شوک پذیری پدید می آوردند، استفاده شود. در مورد کاشسی های کف با انقباض پخت زیاد و هنگانی که اجزاء با تخلخل کم تولید شده اند، کاهش فضاهای خالی توسط پرس، دمای پخت و انقباض کلی قطعات را کم می کند.

به طور مثال برای محصولات مقاوم به یخ زدن (Anti-Freezing) که از همان بدنه تهیه شده اند، با دو برابر کردن فشار ویژه شکل دادن، میزان انقباض (Shrinkage) 25%- 20 کاهش می یابد در حالیکه دمای شیشه ای شدن کل، 20% -15 کاهش می یابد.

از طرف دیگر، فشردگی بیشتر ذرات تشکیل دهنده بدنه باعث کاهش نفوذپذیری جرم پرس شده می شود بنابراین خشک شدن کاشی ها و خروج گازهای ایجاد شده در طی پخت مشکل می شود.

C- مقاومت خمشی

حداقل مقدار مقاومت خمشی مطلوب برای محفوظ ماندن قطعات در برابر شکستگی های ناشی از جابه جایی و ضربه، برای فراورده خام تقریباً است. به طور کلی، مقادیر مقاومت خمشی مربوط به انواع خاصی از محصولات در جداول 3 و 4 گزارش شده است. میزان رطوبت پودرهای پرس، شدیداً به دانه بندی آنها بستگی دارد که تأثیر چشمگیری بر روی مقاومت خام دارد.

برای بدنه های پخت سفید کاشی های کف در دمای بالا، این پارامتر از با میزان پودر 5/4% تا برای میزان رطوبت حدود 8% متغیر است.

D- خشک شدن

هنگامی که کاشی ها در ماکزیمم مقدار فشار شکل دادن پرس می شوند تا مقاومت خمشی کافی بدست آورند، باید به این مسأله توجه شود که در هنگام خشک شدن، کاشی در معرض شوک های گرمایی قرار می گیرد که باعث می شود قطعه هم انقباض و هم انبساط پیدا کند.

اگر مقاومت خمشی قطعه خیلی کم باشد، در برابر انبساط و انقباض مقاومت نمی کند و ممکن است ترک بردارد. رفتار خشک شدن بدنه های مختلف با هم متفاوت است. در اینجا، برخی از محدوده های نهایی را بیان می کنیم:

- کاشی هایی که در طول کلیه مراخل جرخه خشک شدن، اندازه آنها بزرگ می شود، به سهولت و به تندی رطوبت خود را از دست می دهند.

- کاشی هایی که به میزان زیادی و به سرعت منقبض می شوند و آن زمانی است که رطوبت خود را به سختی از دست می دهند.

خشک شدن کاشب بویژه در طول اولین ساعات چرخه، اهمیت زیادی دارد.

روند خشک شدن از نقطه نظر انقباض ماده و کاهش وزن، قابل مشاهده است که توسط منحتی Biagiot نشان داده می شود.

روند این منحنی و مقادیر انقباض کل، در پایان فرایند خشک شدن بر روی کاشی ها مشاهده می شود و اطلاعاتی در مورد فشارهای شکل دادن بهینه برای اعمال روی بدنه های مختلف با توجه به فرایند خشک شدن نوعی آنها به ما می دهد.

4-5-3. نتایج

پرس عمدتاً توسط ترکیب بدنه و تکنولوژی آماده سازی بدنه کنترل می شود. ترکیب مینرالی، مشخصات شیمیایی- سرامیکی و شرایط فیزیکب بدنه ای که پرس می شود، بر روی خصوصیات و عیوبی که در مراحل مختلف تولید بوجود می آیند، اثر می گذارند.

برای تولید کاشی های کف و دیواری متخلخل بدون انقباض یا با انقباض بسیار کم، پرس کردن خوب و ثابت به متظور حفظ ویژگی ها و کیفیت فراورده، عامل موثر و تعیین کننده نیست. در واقع، اگر پودر موجود در حفره قالب به طور یکنواخت پخش و پرس نشود، به علت ایجاد ترک در هنگام خشک شدن و حرارت دادن و نیز ترک های سرد شدن یا عیوب دیگر، ضایعاتی خواهیم داشت در حالی که پارامترهایی مانند انقباض، جذب آب، بار شکست ( مقاومت) و ضریب انبساط تغییر نمی کنند.

در نتیجه می توان بیان کرد که در مورد تولید کاشی های متخلخل، اعمال خشک شدن و پخت بیش از پرس اهمیت دارند. از طرف دیگر، هنگامی که کاشی های کف شیشه ای شده (Vitrified) با تخلخل کم تولید می شوند، اهمیت پرس اگر بیشتر از خشک شدن و پخت نباشد، کمتر هم نیست. علاوه بر این، با اطمبنان از اینکه پودر به طور یکنواخت پر می شود و پرس به صورت یکنواخت در تمامی نقاط کاشی انجام می گیرد، به منظور بدست آوردن فراورده هایی با خصوصیات ویه، باید میزان فشردگی پودر به مقدار خاصی برسد.

از این گذشته، عدم ثبات نیروی پرس اعمال شده بر ماده، باعث اختلافات چشمگیر در پارامترهای بسیار مهمی مانند: دمای پخت بهینه، تخلخل و بار شکست (مقاومت) و . . . می گردد.


خشک کردن فرآورده های سرامیکی

1-4. مقایسه خشک کن های تونلی با خشک کن های سریع افقی و عمودی

امروزه تقریباً دو نوع از خشک کن هایی که تا کنون بررسی شد، مورد استفاده قرار می گیرند:

- خشک کن های تونلی

- خشک کن های سریع افقی/ عمودی

انتخاب نوع خشک کن با توجه به نوع محصول یا نوع پخت صورت می گیرد. در واقع برای فراورده های متخلخل و دو پخت از خشک کن های تونلی و برای فراورده های تک پخت از خشک کن های سریع(Rapid Drier) استفاده می شود. استثناء این قاعده در مورد کاشی های سایز بزرگ ( بیش از cm25×25) ساخته شده از کاتوفورت یا دیگر مواد است که نمی توان برای خشک شدن آنها را به صورت توده ای قرار داد.

عیوبی که در طی فرایند خشک شدن که یکی از مهم ترین و بحرانی تریم مراحل چرخه تولید است، بوج.د می آیند، فراوان می باشند و اغلب به سهولت مشاهده نمی شوند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.196 مگا بایت

تعداد صفحات : 85

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال در 85 صفحه ورد قابل ویرایش
پیشگفتار

واحدهای روغن كشی بر اساس نزدیكی - ماده اولیه بخصوص تخم پنبه احداث می‌شوند كه این مناطق بیشتر در استانهای مازندران، گیلان و خراسان می‌باشند. یكی از این واحدهای روغن كشی كشور كارخانه روغن كشی كشت و صنعت شمال واقع در استان مازندران، شهرستان ساری (در دوازده كیلومتر شهر ساری) می‌باشد.

این كارخانه در سه شیفت كار می‌كند و دارای سیستم بازیابی فاضلاب و تصفیه آب می‌باشد كه پسابهای بازیابی شده جهت شروب نمودن زمینهای مزروعی كارخانه استفاده می‌شود.

این كارخانه روغن كشی دو واحدی می‌باشد كه واحد شماره 1 آن نیز (كشت و صنعت شمال) تولید روغن و واحد شماره 2 آن (ام. ام) صابون پزی است.

به طوری كه گفته شد محصول اصلی كارخانه كشت و صنعت شمال، روغن نباتی است كه به دو صورت دان و جامد عرضه می‌گردد و در كنار این محصول اصلی، محصول فرعی، خلط صابون تولید شده نیز در واحد 2 به صابون تبدیل می‌شود. واحد تولید گاز اكسیژن و هیدروژن در داخل كارخانه وجود دارد كه گاز هیدروژن تولید شده، جهت پروسس هیدروژناسیون صورت می‌گیرد و اكسیژن تولیدی در مخازن پر شده و جهت استفاده بخشهای خصوصی و دولتی به خارج از كارخانه برده می‌شود.

در ضمن طرح توسعه كارخانه نیز در دست اقدام است كه تا حدودی اجرا گردیده، ولی هنوز مورد بهره برداری قرار نگرفته است. و لازم به تذكر است كه مدیریت كارخانه تحت نظارت بانك صنعت و معدن می‌باشد و محصول تولیدی كارخانه با نام (( روغن غنچه )) به بازار عرضه می‌گردد.مقدمه

روغنها و چربیها از زمانهای بسیار دور یكی از اجزا اصلی و مهم تشكیل دهنده غذای انسان بوده است. كه یك گرم آن در حدود 2/9 كیلوكالری انرژی در بدن تولید می‌كند. همچنین غذای طبخ شده در روغن و چربی مزه و طعم مطلوبی را در بر خواهد داشت.

با تغییر ساختار اجتماعی در دورانی كه ما در آن زندگی می‌كنیم، دگرگونی و چگونگی تولید مواد مورد نیاز جامعه به خصوص مواد غذایی امری اجتناب ناپذیر است در حال حاضر با توسعه كشت دانه‌ها و میوه‌های روغنی فقط 15 % از نیاز چربی و روغن مصرفی مردم را می‌توانیم تامین نمائیم. از این جهت باید میزان قابل ملاحظه ای روغن خام از خارج وارد كشور شود، لذا برای افزایش راندمان استخراج روغن از منابع روغن و تصفیه روغن نیاز به تكنولوژی جدید روغن می‌باشد.

در كشورهای صنعتی یك نفر در طول عمر خود در حدود 3 تن روغن و چربی مصرف می‌كند كه بیش از نصف این مقدار به صورت روغن یا چربی غیر قابل رویت موجود در مواد غذایی مانند پنیر، سوسیس، كالباس، گوشت و نظیر اینها می‌باشد.


اهمیت اقتصادی چربیها و روغنها در جهان و ایران

غذا مسئله مهمی است كه نیاز انسانها را برطرف می‌كند. كار اساسی كشاورزان و كارخانه‌های صنایع غذایی این است كه نیاز مواد غذایی انسانها را تامین كنند. با توجه به افزایش رشد جمعیت در جهان نیاز به مواد غذایی نیز افزایش می‌یابد و همزمان باید تقاضای مواد غذایی مورد نیاز مردم با امكانات و شرایط موجود تامین شود.
تاریخچه روغن نباتی در ایران

تا حدود سال 1330 از روغن حیوانی استفاده می‌كردیم و بعد از این تدریجاً با افزایش جمعیت و كمبود تولید روغن حیوانی افزایش قیمت باعث گردید كه از روغن نباتی استفاده نمایند كه از هلند و آمریكا وارد می‌كنند. از سال 1331 تا 1344 با شرایطی كه در ایران انجام شده بود تجار و صنعتگران شروع به آوردن كارخانه‌های روغن نباتی نمودند تا در عرض 12 تا 13 سال كارخانه در ایران شروع به كار نمود و روغن نباتی جامد هم از خارج وارد می‌كردند و همه این كارخانه‌ها از پنه دانه استفاده می‌كردند. در سال 1346 دولت ورود روغن نباتی جامد را غیر مجاز اعلام كرد و رقابتی بین كارخانه‌ها به وجود آمد و سطح تولید بالا رفت و بعضی‌ها شكست خوردند و بعضی‌ها هم در كارشان موفق شدند. مثلاً یكی از كارخانه‌های روغن نباتی، پارس (قو) است كه در سال 1339 تاسیس شد و تولید آن در روز 15 تا 20 تن بود و امروزه بیشتر از 600 تن در روز تولید می‌كند.

در حال حاضر در ایران در حدود 16 كارخانه روغن نباتی داریم بعضی از این كارخانه‌ها در حدود 300 تن تولید دارند.

مثلاً: 1 – روغن نباتی پارس (قو، اطلس)

2 – روغن نباتی بهشهر (شاه پسند، بهار، مایع لادن)

3 – روغن نباتی ورامین

4 – فاز اصفهان

5 – شیراز (نرگس)

6 – روغن نباتی جهان

تا قبل از سال 1345 از پنبه دانه استفاده می‌كردند و بعد از آن از روسیه، بلغارستان، رومانی روغن نیمه تصفیه آفتابگردان وارد می‌نمودند و بعد از آن در نتیجه نیاز، روغن سویا از آمریكا جنوبی و ایالات متحده وارد نمودند به طوریكه الان نزدیك 100 % مواد خام از دانه سویا است و از آرژانتین و برزیل وارد می‌نمایند و بعد از آن شركت سهامی توسعه كشت دانه‌های روغنی آمدند و كشاورزان را در كشت دانه سویا و آفتابگردان تشوق نمودند ولی با وجود اینها كفاف مصرف را نكرد و در این سالهای اخیر در حدود 6 تا 5/6 درصد روغن تولیدی ایران در داخل ایران تولید می‌شود و بقیه از خارج وارد می‌شود.( در سال 1362)فصل 1
1 – 1 تاریخچه كارخانه كشت و صنعت شمال

در سال 1355 همزمان با اجرای طرح و نصب ماشین آلات، به سبب بازده كم مالی طرح اولیه، موضوع توسعه ظرفیت واحد به منظور بهره گیری بیشتر از هزینه‌های ثابت طرح و افزایش سود آوری آن مورد مطالعه قرار گرفت و سپس برای تهیه طرح تكمیلی جهت افزایش ظرفیت تولید روزانه تا میزان 250 تن روغن نباتی و متعاقب آن سفارش و نصب ماشین آلات مربوطه اقدام گردید. این طرح علاوه بر توسعه واحد تصفیه روغن، توسعه واحد روغن كشی را نیز از طریق احداث خطوط روغن كشی دانه سویا و آفتابگردان (علاوه بر پنبه دانه) در بر می‌گرفت كه به واسطه برخی نارساییها و محدودیتهای ارزی با تدارك تعدادی از ماشین آلات در نیمه راه باقی مانده است.

واحد شماره 2 در داخل شهر ساری قرار داشته و دارای قدمتی بیش از 47 سال می‌باشد. این واحد در ابعاد كوچكی شامل قسمتهای پنبه پاك كنی، روغن كشی پنبه دانه، تصفیه روغن خام و صابون سازی بوده است، كه در حال حاضر به سبب فرسودگی بیش از حد ماشین آلات قسمتهای پنبه - پاك كنی صابون سازی و تصفیه با ظرفیتهای كمتر قابل بهره گیری بوده و قسمت روغن كشی به طور كلی از زنجیره تولید خارج گردیده است. واحد شماره 2 به علت قرار گرفتن در داخل شهر ساری از طرف سازمان حفظ محیط زیست منطقه ملزم به انتقال و تعطیل در محل فعلی می‌باشد. پساب صنعتی آلوده بوی نامطبوع حاصل از خلط صابون، پرزهای معلق پنبه و سایر آلودگی‌های ناشی از احتراق دیگهای بخار در هوای محیط از یكسو، و روشهای قدیمی و غیر اقتصادی تولید روغن و صابون از سوی دیگر از عوامل تشدید كننده مساله می‌باشد.

پروانه تولید، دانش فنی و برخی ماشین آلات و تجهیزات قابل استفاده این واحد به عنوان موارد قابل بهره‌گیری در طرح جامع شركت (توسعه واحد یك) مد نظر قرار گرفته اند.
1 –2 تولیدات اصلی و جانبی كارخانه كشت و صنعت

تولیدات كارخانجات كشت و صنعت شمال را می‌توان به دو گروه محصولات اصلی و محصولات جانبی (by–product) تقسیم بندی نمود. پنبه محلوج، روغن نباتی جامد و صابون رختشوئی محصولات اصلی ولینترجین، زیرجین، لینترهای 1 و 2، پوسته و كنجاله، محصولات جانبی واحد2 را تشكیل می‌دهند، در واحد یك نیز روغن نباتی، به عنوان محصول اصلی و لینترهای 2 و 1، پوسته، كنجاله، خلط صابون، گلیسیرین و اسیدهای چرب و اكسیژن به عنوان محصولات جانبی، تولید می‌شود. ضمناً در واحد یك، قوطیهای حلبی مورد نیاز جهت بسته بندی روغنهای نباتی نیز در ظرفیتهای مختلف (2، 4، 10 پوند و 17 كیلو) تولید می‌گردد. در این بخش شرح مشخصات، استانداردها و موارد مصرف تولیدات كارخانجات ارائه گردیده است.
1 – 3 شرح تولیدات اصلی و جانبی

الف – پنبه محلوج:

عبارت است از الیاف طبیعی گیاه پنبه كه از جدا سازی وش به پنبه محلوج بدست می‌آید. مقدار پنبه بدست آمده صرف نظر از درجه بندی آن 33 درصد وزن وش را تشكیل می‌دهد.

ب – روغن نباتی:

عبارت است از روغن خوراكی بدست آمده از دانه‌های روغنی از قبیل دانه پنبه، سویا، آفتابگردان، زیتون، ذرت، بادام زمینی، خرما، انگور، گوجه فرنگی، نارگیل و ….. كه به دو صورت جامد (هیدروژنه) و مایع (اشباع شده) مورد عرضه و مصرف قرار می‌گیرد. مقدار روغن موجود در دانه هائی نظیر پنبه دانه 17 تا 23 درصد، سویا 14 تا 23 درصد، آفتابگردان 28 تا 35 درصد و خرما 50 تا 70 درصد وزنی را تشكیل می‌دهد كه البته جدا سازی تمامی مقادیر مذكور میسر (یا اقتصادی) نبوده و برای مثال حدود 16 درصد روغن پنبه دانه در روشهای معمول جداسازی (OR SOLVENI MILLING EXTRACTION) قابل استحصال می‌باشد.

ج – صابون رختشوئی:

ماده پاك كننده ای است (قدیمی ترین ماده شوینده شناخته شده) كه از نمك حاصل از تركیب اسیدهای چرب با مواد قلیائی نظیر سود بدست می‌آید.

اسیدهای چرب مورد استفاده در صابون سازی می‌تواند از خلط صابون (TRIGLYCERIDE) حاصل از تصفیه روغن خام نیز بدست آید.

با افزایش توسعه تكنولوژی روغن در جهان، تاثیر چندانی در مصرف روغن كشورمان نداشته است. اما در ایران الگوی مصرف چربیها وروغنها در 30 سال گذشته تغییر كرده است چربیهای هیدروژنه 76 %، كره 14% و روغن مایه 10 %.
1 – 4 محصولات جانبی كارخانه‌های روغن‌كشی

پس از مرحله روغن كشی از دانه‌های روغنی محصول باقیمانده كنجاله نامیده می‌شود كه یكی از مهمترین مواد تامین كننده، تغذیه دام و طیور به شمار می‌آید. با توجه به كمبود شدید خوراك دام در ایران كه باید در هر سال بیش از 500 هزار تن انواع علوفه از خارج وارد كشور شود، اهمیت كنجاله بیشتر احساس می‌گردد. بهترین نوع كنجاله برای نام كنجاله، سویا می‌باشد. زیرا حاوی 50 % پروتئین است. كنجاله آفتابگردان نیز از كیفیت خوبی برخوردار است.
فصل دوم
2 – 1 تبدیل لوبیای سویا به روغن

یكی از كاربردهای اصلی لوبیای سویا استخراج روغن و تبدیل باقی مانده آن به خوراك انسان و حیوان می‌باشد. بلغور لوبیا حاوی تركیباتی است كه باید توسط حرارت مرطوب غیر فعال گردد در غیر این صورت باعث اختلال رشد حیوانات می‌گردد. برای مصارف غذائی فرآیند صرفاً شامل حرارت دادن و آسیاب كردن مواد چربی گرفته است. مثلاً در تهیه آرد یا جدا كردن پروتئین به صورت كنسانتره و ایزوله، این مراحل انجام می‌شوند. شكل شماره 4 شمای كلی تبدیل لوبیای سویا به روغن، بلغور و مشتقات مربوطه دیگر توسط استخراج با حلال را نشان می‌دهد.

در صنعت فرآیند یا روغن كشی از پرسهای هیدرولیكی و پرسهای مكانیكی پیچی(screw press) توام با حلال استفاده می‌شود. در اثر توسعه صنعت سویا، استخراج و بازیافت روغن توسط حلال تقریباً به 100 % رسیده است.
2 – 2 ذخیره سازی

در مقایسه با سایر محصولات زراعی لوبیای سویا شرایط بی نظیری دارد: حدود 95 درصد سویا برای فرآیندسازی یا صادرات به فروش می‌رسد. ترتیب جریان حمل سویا از مزرعه برای فروش و صادرات از مرحله انبار كردن آغاز می‌گردد. فرآیند سالیانه سویا در آمریكا حدود 900 میلیون بوشل است، ولی تولید روغن و بلغور آن در حدود 10 تا 12 ماه به طول می‌انجامد، تمام فرآیند كنندگان دارای ظرفیت ذخیره سازی نسبتاً بالایی هستند تا بتوانند مایحتاج كافی برای فرآیندسازی داشته باشند بسیاری از روغن كشی‌ها بین 5 تا 7 میلیون بوشل را ذخیره سازی می‌كنند. بعضی از كارخانه‌های روغن كشی و استخراج تا 1200 تن محصول را در روز تبدیل می‌كنند، اگر تمام ظرفیت انباری موجود به لوبیای سویا اختصاص یابد این كارخانجات می‌توانند چندین ماه محصول داشته باشند و اگر انبار ذخیره سازی نزدیك مزارع تولید سویا قرار داشته باشد، قیمت آن در شروع فصل برداشت كمتر بوده و در 6 تا 11 ماه بعد قیمت آن افزایش پیدا می‌كند.
2 – 12 هیدروژناسیون

عمده روغن سویائی كه برای مصارف غذائی تولید می‌شود هیدروژنه می‌كنند تا به مارگارین، شورتینگ و روغن‌های طباخی تبدیل گردد. عنصر نیكل به عنوان كاتالیزور در عمل هیدروژناسیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل هیدروژناسیون به چند طریق بدست می‌آید. در ورش اول، نیكل فرمات را در 245 – 240 درجه سانتی گراد با دو تا چهار قسمت روغن حرارت می‌دهند. در روش دوم، هیدروكسید نیكل را روی خاك گزلگور از طریق واكنش دادن محلول نیترات نیكل با قلیا رسوب می‌دهند. در روش سوم، نیكل از طرق الكترولیتیكی بدست می‌آید. كاتالیزور نیكل را از طریق حرارت دادن تا حدود 534 درجه سانتی گراد با هیدروژن فعال می‌كنند. از كاتالیزورهای پلاتینیوم یا پالادیوم نیز می‌توان برای هیدروژناسیون استفاده كرد ولی قیمت این فلزات خیلی زیاد است.

افزودن هیدروژن به بندهای غیر اشباع شده با هر یك از این سه كاتالیزور، واكنش پیچیده ای است تصور می‌شود این واكنش‌ها با مكانیزم هوریوتی ولائی پیش روند. یك اتصال مضاعف كه روی سطح كاتالیزور جذب می‌شود یك اتم فعال شده هیدروژن را اضافه می‌كند. اتم دوم هیدروژن و تعداد زیاد دیگر آنقدر اضافه می‌شوند تا تمام اتصالهای مضاعف به صورت اشباع درآیند یا اینكه یك مولكول هیدروژن به وسیله كاتالیزور جذب گردد تا اتصالهای مضاعف جدیدی تولید كند. از این رو وقتی مولكولهای اسید چرب از كاتالیزور رها می‌گردند ایزومرهای سیس و ترانس تشكیل می‌شوند تاثیر پالادیوم در به وجود آوردن ایزومر بیشتر از كاتالیزور نیكل و پلاتینیوم است. با اولئیك استر و دوتریوم، میزان استر غیر اشباع شده ای كه بعد از 80 % اشباع شدن باقی می‌ماند در حدود 10 اتم دوتریوم از اتمهای كربن 5 تا 31 خواهد بود از این رو فرآورده‌های چرب هیدروژنه صنعتی حاوی ایزومرهایی هستند كه در روغن اولیه غیر اشباع آنها قبلاً وجود نداشته اند.

سه نوع هیدروژنه كردن اجراء می‌شود:

الف) هیدروژنه كردن انتخابی.

ب) هیدروژنه كردن غیرانتخابی برای تولید شورتینگ و مارگارین.

ج) هیدروژنه كردن توام از دو روش اول، كه این روش در تولید فرآورده‌های استئارین استفاده می‌شود. در روش هیدروژناسیون انتخابی درجه حرارت به 175 درجه سانتی گراد افزایش یافته و فشار هیدروژن psi 5 می‌گردد میزان افزودن كاتالیزور 05/0 درصد است. در روش هیدروژناسیون غیر انتخابی از حرارت كمتر از 125 درجه سانتی گراد و فشار هیدروژن بیش از psi 50 استفاده می‌شود برای تولید فرآورده‌های استئارین از درجات حرارت و فشارهای زیادتر 200 درجه سانتی گراد و psi 50 بكار می‌رود، مقدار كاتالیزور 05/0 درصد است. برای حالت غیرانتخابی مقدار انتخاب پذیری روغن را از روی سرعت هیدروژن گیری تعیین می‌كنند. برای مثال، سرعت اولئات، لینولئات و لینولنات 1، 5/7، 5/12 است برای مثال، لینولئات 5/7 برابر زودتر از اولئات تحت این شرایط هیدروژن می‌پذیرد در شرایط انتخابی، سرعت نسبی یا انتخاب پذیری عبارت است از 1 و 500 و 100 افزایش درجه حرارت یا غلظت كاتالیزور میزان انتخاب پذیری برای لینولئات یا لینولنات را افزایش می‌دهد. اما اگر بهم زدن یا فشار هیدروژن زیادتر شود انتخاب پذیری كمتر خواهد شد. هیدروژناتورها عمدتاً سه نوع هستند: در سیستم هیدروژن سازی غیر مداوم هیدروژن داخل روغن در طی احیاء سیركوله نمی شود ولی در روش دوم هیدروژن به صورت غیرپیوسته سیركوله می‌گردد و همچنین در سیستم هیدروژن سازی پیوسته نیز هیدروژن را مورد استفاده مجدد قرار

می‌دهند. بیشتر هیدروژناتورها به صورت غیر پیوسته طراحی شده با سیستمی كار می‌كنند كه هیدروژن مجدداً مورد استفاده قرار نمی گیرد. محصولاتی كه به صورت هیدروژنه عرضه می‌گردند.پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 208 کیلو بایت

تعداد صفحات : 43

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه آرد زاودی بندرتركمن در 43 صفحه ورد قابل ویرایش
تقدیر و تشكر

حمد و ستایش، ذات كبریای غیب منیع لایدركی را شایسته است كه از كوچكترین ذرات تا اعظم اجرام لاتعد و لاتحصی را به قدرت كامله و حكمت بالغه در نهایت اكمال و اتقان، خلعت خلقت پوشانید و به آدمیان نیروی عقل و ادراك عطا فرمود تا «علی‌ قدر مراتبهم»، به فحض در كیفیات و روابط ضروریه منبعث از حقایق اشیاء پردازند و به كشف اسرار مكنونه و مكتومه در عالم طبیعت توفیق حاصل نماید و دل ذره را بكشافند و آفتاب‌ها در میان آن مشاهده كنند و در آسمان منیع آن ذات كبریا سر تعظیم فرود آرند و «بما عرفناك حق معرفتك» ناطق شوند. حال كه به فضل و عنایات و توفیقات الهی، این قدرت به من ارزانی داشته شد كه با اندیشه خویش قدمی هرچند كوچك در علم‌آموزی و آشنایی با دنیای اسرارآمیز طبیعت بردارم و این گزارش را به سرانجام رسانم، بر خود وظیفه می‌دانم كه با الهام از مكتب حیات‌بخش اسلام كه: «من لم یشكر المخلوق، لم یشكر الخالق»، بدینوسیله از عزیزان و سرورانی كه صادقانه و بدون چشم‌داشت در انجام این گزارش كار مرا یاری نموده و از راهنمایی‌های صمیمانه‌شان دریغ ننموده‌اند، تقدیر و تشكر نمایم.


در پایان از تمامی كسانی كه به هر طریقی در انجام این تحقیق مرا یاری نموده و از هیچ كمكی دریغ ننموده‌اند، ولی در اینجا نامی از آنها برده نشده است، ضمن پوزش خالصانه، صمیمانه تقدیر و تشكر می‌گردد.


فهرست مطالب

3-1-تاریخچه و معرفی كارخانه ی آرد زاودی.. 1

3-2-غلات: 1

3-2-1-گندم: 1

3-2-2-مشخصات فیزیكی دانه گندم. 2

3-2-3-عوامل موثر در كیفیت گندم. 3

3-2-3-1-عوامل فیزیكی موثر در كیفیت گندم. 3

3-2-3-2-عوامل شیمیایی موثر در كیفیت گندم: 4

3-2-4-تركیبات گندم. 4

3-2-5-نگهداری گندم: 7

3-2-6-كیفیت گندم های ایران: 8

3-3-تكنولوژی آسیاب گندم. 8

3-3-2-فن آوری آسیاب كردن گندم و مراحل تولید آرد: 9

3-3-2-1-تمیز كردن گندم: 9

3-3-2-2-مشروط كردن گندم : 12

3-3-2-2-1-روش های مشروط كردن.. 13

3-3-2-3-مراحل مختل فرآیند آسیاب كردن.. 15

3-3-2-3-1-سیستم آسیاب های غلطكی.. 15

3-3-2-4-نگهداری آرد گندم. 19

3-4-آرد گندم. 20

3-4-1-مواد افزودنی به آرد. 20

3-4-2-استفاده از روشهای فیزیكی برای اصلاح آرد. 22

3-4-3-عوامل موثر در كیفیت آرد. 23

3-5-تاسیسات و تجهیزات كارخانه آرد. 26

3-5-1-طراحی كارخانه آرد. 26

3-5-2-انبار كارخانه: 30

3-5-2-1-تعریف انبار و نقش آن.. 30

3-5-2-2-انواع انبار: 30

3-5-2-3-انبار گندم: 30

3-5-2-4-انبار آرد: 33

3-7-نتیجه گیری.. 39

3-8-جداول: 40

3-9- منابع و ماخذ.. 42

3-1-تاریخچه و معرفی كارخانه ی آرد زاودی

كارخانه آرد زاودی در سال 1369 تاسیس شده است بخش اعظم فعالیت این كارخانه مربوط به تولید آرد می باشد كه با استفاده از دستگاههای پیشرفته تبدیل گندم به آرد صورت می گیرد . محصولات تولیدی این كارخانه شامل آرد و سبوس می باشد.

شایان ذكر است كارخانه آرد زاودی در شهرستان بندر تركمن خیابان جمهوری اسلامی ابتدای خیابان نامی واقع شده است.
3-2-غلات:

غلات شامل گندم ،جو، ذرت، برنج ارزان، سویا ، جاودار، یولاف، سور گوم می باشد قسمت اعظم غلات تولید شده برای تامین غذای انسان مصرف می شود و مابقی به مصرف خوراك دام می رسد. مصرف صنعتی غلات در مقایسه با مصرف تغذیه أی آن به مراتب كمتر است. مقدار مصرف غلات در هر منطقه أی متفاوت می باشد كه مصرف غلات به عادات غذایی مردم و بخصوص به درآمد سرانه بستگی دارد یعنی هر چه قدر درآمد سرانه (وضعیت مالی) بالاتر باشد مصرف غلات كمتر می گردد. طبق هرم انرژی وزارت بهداشت و كشاورزی آمریكا 40 درصد انرژی دریافتی بدن از نان و فرآورده های غلات، محصولات خمیری (مانند ماكارونی) و برنج تامین می شود. غلات و (كربو هیدرات ها) در رژیم غذایی انسان نقش بسزایی دارند. (یك گرم كربو هیدرات چهار كیلو كالری انرژی تولید می كند.) قسمت اعظم تولید غله مربوط به گندم است كه از آن آرد برای تولید نان و فرآورده های دیگر حاصل می شود.
3-2-1-گندم:

گندم جزء گیاهان گلدار زیر شاخه نهان دانه گان، در رده گیاهان تك لپه ای، در را سته گلومی فلورا در تیره یا فامیل GRAMMINEGE یا POACEAE و جنس TRITICUM است . از بین 3000 گونه ی شناخته شده گندم سه گونه در تجارت بین المللی دارای اهمیت بیشتری می باشد كه هر سه از جنس تریتیكوم هستند و عبارتند از: تریتیگوم و وگلارمهم ترین گندم مورد استفاده آسیاب داران برای تولید آرد مناسب جهت تولید نان است. تریتیكوم دیو روم مناسب ترین گونه گندم برای تولید ماكارونی است. تریتیكوم ، كمپكتوم دارای پروتئین كمتری بوده و در فرآورده های قنادی و بیسكویت به كار می رود.
3-2-2-مشخصات فیزیكی دانه گندم

دانه گندم بطور مشخص از سه قسمت آندو پسرم، پوسته و جوانه تشكیل شده است

1-آندوپسرم:

83 درصد وزن دانه را تشكیل می دهد و قسمت عمده آن نشاسته است ، بعلاوه حدود 75 درصد از پروتئین دانه هم در همین قسمت قرار گرفته، مقدار مواد معدنی آن كم و حدود 3/0 تا 4/0% است در دانه گندم هر چه به مركز دانه نزدیك شویم میزان پروتئین كم تر می شود اما كیفیت پروتئین و گلتون آرد حاصل از این قسمت بیشتر است و در مواردی كه آرد قسمت های مركزی دانه تحت عنوان آرد قنادی یانول جدا شود. كیفیت آرد باقیمانده كم می شود.

2-پوسته خارجی:

در حدود 5/14% وزن دانه را تشكیل داده كه منبعی از مواد معدنی و رنگدانه است گزانتوفیل (كارتنوئیدها) عامل رنگ در گندم (رنگ زرد غلات) می باشد. پوسته خارجی از چند لایه متمایز تشكیل شده كه مهمترین آن لایه آلرون بوده دارای پروتئین اما بدون گلوتن، چربی، مواد ازته است وجود لایه آلرون درآرد از كیفیت، نانوایی و ارزش غذایی محصول حاصل از آرد می كاهد همچنین اسید فتیك این لایه مانع جذب كلسیم، آهن و روی می شود در نتیجه این لایه را بایستی در مرحله آسیاب ازآردحذف كرد.قابل ذكراست كه درآردهای بادرصداستخراج بالا (حدود 97%)دیگرامكان حذف لایه آلرون نیست كه كه اسید فتیك این آردها را از طریق فرآیند تخمیر و اثر آنزیم فیتاز حذف می كنند.

3-جوانه:

حدود 5/2% از وزن دانه را به اختصاص می دهد و دارای اسیدهای چرب غیر اشباع و فعالیت آنزیمی شدید است . پروتئین موجود در جوانه از لحاظ كیفی نامطلوب است و در كیفیت نانوایی آرد اثرات نامطلوب دارد. از طرف دیگر وجود جوانه در آرد موجب سرعت فساد فرآورده نهایی و كاهش زمان قابلیت نگهداری آن می شود.

بنابراین لازم است هنگام آرد سازی آنرا از آرد حذف نمود.
3-2-3-عوامل موثر در كیفیت گندم
3-2-3-1-عوامل فیزیكی موثر در كیفیت گندم

وزن حجمی یا وزن واحد حجم:

از روی وزن واحد حجم می توان میزان بازدهی آرد گندم را تخمین زد . به علاوه برای درجه بندی گندم از این فاكتور استفاده می گردد در این عامل اندازه دانه تاثیر زیادی ندارد و برعكس یكنواختی شكل دانه و دانسیته تاثیر بیشتری دارند.

سختی دانه:

آرد مناسب برای تولید نان بیشتر از گندم سخت تهیه می شود زیرا دارای مقدار پروتئین بیشتری است و گلوتن آن مرغوب تر است همچنین گندم سخت آردی بدست می آید كه دارای حالت ریز و دانه أی می باشد كه برای تولید نان مناسب است .

در صورتی كه در گندم های نرم آرد نرم بدست می آید كه برای تولید بیسكویت و كیك مناسب است. بنابراین سختی دانه گندم معیار خوبی برای تعیین كاربرد آرد حاصل از آن است

دانه های آسیب دیده:

مهمترین آسیب دیدگی دانه گندم، جوانه زدن دانه است كه در نتیجه ی آن مقدار آرد حاصل از آن كاهش یافته و برعكس مقدار آنزیم آلفا آمیلاز افزایش یافته و موجب چسبندگی خمیر می شود. همچنین مقدار جذب آرد حاصل كم شده و در نتیجه بازدهی محصول حاصل از آرد هم كاهش می یابد.

همچنین از عوامل فیزیكی موثر دیگر در كیفییت گندم می توان فاكتورهای زجاجیت،‌ رنگ، ناخالصی ها ، BESATZ و GUALITY ,MILLING را نام برد.
3-2-3-2-عوامل شیمیایی موثر در كیفیت گندم:

رطوبت: مقدار رطوبت گندم یكی از مهم ترین عوامل موثر در كیفیت آن است.

در نقاط مربوط رطوبت گندم حدود 14% و در نقاط خشك حدود 8% است . اگر رطوبت گندم 14% باشد مقدار بیشتری آب مورد معامله قرار می گیرد و اگر مقدار رطوبت كمتر باشد زمان قابلیت نگهداری محصول افزایش می یابد.

عوامل شیمیایی موثر دیگر در كیفیت گندم عبارتند از: مقدار و كیفیت پروتئین ،فعالیت آنزیم آلفا آمیلاز، اسیدیته چربی، فیبر خام و خاكستر
3-2-4-تركیبات گندم

1-كربوهیدرات ها

مهمترین و بیشترین تركیب گندم و غلات كربو هیدرات میباشد كربوهیدرات ها عبارتند از:نشاسته:

نشاسته نوعی پلی ساكارید است و از دو قسمت آمیلوز و آمیلوبكتین تشكیل شده است میزان نشاسته در دانه غلات بستگی به عواملی مانند شرایط جدی، درصد استخراج و عوامل نژادی دارد. نشاسته گندم حدود یك سوم وزن خود آب جذب می كند.

گلوكز

میزان این قند در مراحل مختلف رشد تغییر می كند. با كاهش بازدهی آرد و یا افزایش پوست گیری و خارج نمودن لایه های بیرونی درصد گلوكز كاهش می یابد.

فروكتوز: همانند گلوكز مقدار آن در مراحل مختلف رشد دانه غلات نوسان دارد.

ساكارز:

در دانه گندم 88% درصد در ماده خشك است میزان ساكارز در پوسته گندم در حدود 4 درصد و در آندوسپرم 4/0 درصد می باشد حال آن كه در جوانه گندم نوسانی بین 15-5 درصد دارد با جوانه زدن دانه مقدار این قند در دانه كامل گندم افزایش و به 2-1 درصد و یا بیشتر می رسد.

مالتوز:

مقدار اپتیمم مالتوز در گندم در حدود 2-5/1 درصد می باشد. جهت جبران كمبود مالتوز در آرد میتوان از آرد مالت استفاده نمود. همچنین اگر مقدار مالتوز در گندم بیش از 5/2 درصد باشد آرد حاصل جهت صنایع پخت مناسب نمی باشد.

2-پروتئین (گلوتن)2


CO


گلوتن كه پروتئین عمده ی گندم است از دو قسمت گلوتنین و گلیادین تشكیل شده است. گلوتن مسئول جذب‌ آب بوده و همچنین در حفظ گاز و ایجاد حجم و بافت تاثیر گذار است.

3-چربی ها:

مقدار چربی موجود در جوانه گندم 11-6% است كه 84% آن غیر اشباع است مقدار چربی پوسته و آندوسپرم به ترتیب 6-3% و 8/0 تا 5/1% و در مجموع دانه حدود 2% می باشد. در اثر آسیب های دانه و فساد مقدار اسیدهای چرب آزاد افزایش یافته و منجر به ایجاد بوی نامطبوع می گردد. به همین جهت بهتر است حین آسیاب كردن چربی از آرد جدا شود.

4-پنتوزان ها:

پنتوزان ها حدود 75% دیواره سلولهای آندوسپرم گندم را تشكیل می دهد. پنتوازن ها جزء مواد فیبری بوده و موجب افزایش ظرفیت جذب و نگهداری آب و در نتیجه تاخیر در بیاتی نان می شود همچنین با افزایش درصد استخراج آرد مقدار پنتوزان آرد افزایش یافته و در نتیجه ی آن مقدار جذب آب آرد افزایش می یابد.

5-آنزیم ها

مهم ترین آنزیم های گندم و آرد آنزیم های آمیلو لیتیك آلفا و بتا آمیلاز هستند كه مجموع آن ها را دیاستاز نامند و بیشتر در جوانه وجود دارند.

6-مواد معدنی گندم:

مواد معدنی موجود در آرد گندم از عناصر كلسیم، پتاسیم، فسفر، گوگرد، آهن ،‌روی، مس ، ید و غیره تشكیل شده است.

7-رطوبت (آب):

حد مطلوب آرد 14-13% می باشد كه اگر رطوبت آرد یا گندم بیشتر از 13% باشد باعث فساد میكروبی و آنزیمی می شود و اگر رطوبت گندم كمتر از 8% باشد باعث خرد شدن دانه در حین آسیاب كردن می شود.
3-2-5-نگهداری گندم:

نگهداری گندم از زمان برداشت تا شروع فرآیند باید به نحوی انجام گیرد كه ویژگی های مطلوب دانه حفظ شود. و از آسیب دیدگی دانه جلوگیری به عمل آید. مهم ترین عواملی كه در طول زمان نگهداری گندم می توانند به آن آسیب برسانند عبارتند از: آلودگی به آفات انباری ، میكروارگانسیم ها ، حیوانات موذی، بالا رفتن دمای محل نگهداری (خود گرمایی) جوانه زدن دانه

برای نگهداری گندم از روش های متفاوتی از جمله روش سنتی و جدید و صنعتی استفاده می نمایند. در روش سنتی پس از برداشت گندم آنرا در صورت لزوم خشك كرده و در ظروف كوچك چوبی، سفالی یا مخازن سیمانی غیر قابل نفوذ به هوا نگهداری می كنند . روش سنتی دیگر استفاده از مخازن زیر زمینی و روی زمین است كه به صورت نیمه مخروطی شكل بوده و جدار داخلی این مخازن با عایق پوشانده شده است . علاوه بر روش های گفته شده گندم را میتوان در انبارهای ساده و یا سیلوهای پیشرفته به نحو مطلوبی نگهداری كرد مشروط بر اینكه پیش از ورود گندم به این انبارها میزان رطوبت و دمای آن به دقت تعیین و كنترل شود زیرا هر قدر مقدار رطوبت گندم بیشتر باشد قابلیت نگهداری آن در انبارهای ساده كوتاه تر است. همچنین طی نگهداری گندم در انبارها و سیلوها لازم است از آلودگی و فساد آن ها توسط آ‏فات انباری جلوگیری شود همچنین پس از انبار كردن گندم بایستی از عدم آلودگی آن به وسیله آفات انباری اطمینان حاصل كرده و در صورت آلودكی آنرا آفت زدایی نمود. برای این منظور روش های مختلفی وجود دارد كه آن ها را به سه دسته ی روش های فیزیكی ، روش های شیمیایی، و روش های بیولوژیكی تقسیم بندی می كنند.
3-2-6-كیفیت گندم های ایران:

در سال زراعی 80-1379 حدود 70 درصد اراضی كل كشور به كشت غلات اختصاص داشته است كیفیت گندم های تولید داخل در مناطق مختلف ایران به دلیل وسعت و گستردگی كشور بسیار متنوع می باشد.

استان هایی چون مازندران ، گلستان ، خوزستان بدلیل داشتن شرایط خاص آب و هوایی و زمین مناسب دارای گندم هایی با كیفیت مناسب می باشد. گندم های ایران را می توان در سه گروه گندم های نرم، گندم های سفید سفت تا سخت و گندم های دیو روم طبقه بندی كرد.

با توجه به بررسی های انجام شده توسط پژوهشكده غله و نان و مراكز تحقیقاتی كشور میتوان نتیجه گرفت كه حدود 35-30 درصد گندم های تولیدی داخل كشور از كیفیت خوب، حدود 22 درصد از كیفیت متوسط و حدود 48-43 درصد گندم های مورد بررسی از كیفیت صنعتی برخوردار می باشند.

در آخر باید به این نكته اشاره كرد كه مصرف سرانه نان در ایران 144-139 كیلوگرم می باشد كه در اروپا این مقدار كمتر یعنی KG 67 است.
3-5-تاسیسات و تجهیزات كارخانه آرد
3-5-1-طراحی كارخانه آرد

در طراحی و ساخت كارخانه بایستی به نكاتی توجه داشت از جمله نزدیكی كارخانه به محل تولید ماده خام تا ماده اولیه با بالاترین درجه مرغوبیت به كارخانه برسد در احداث ساختمان كارخانه باید زمین از نقطه نظر مقاومت برای ساخت كارخانه مناسب باشد و زمین شناسی منطقه به طور دقیق صورت بگیرد. همچنین ساختمان باید از نظر اسكله بندی ضد زلزله باشد یعنی كف و دیوارها باید به وسیله ستون های آهنی به هم وصل شوند.

در احداث كارخانه بایستی به نیازمندی ها و موارد جانبی كارخانه توجه خاصی شود به طوری كه پیش بینی های لازم در مورد تامین آب كارخانه ، تامین نور و چگونگی پراكنش آن در كارخانه، سیستم تهویه و فاضلاب صورت بگیرد. شایان ذكر است ساختمان كارخانه آرد علی الخصوص انبار گندم و آرد بایستی غیر قابل نفوذ به رطوبت و حشرات باشد.

به طور كلی فضای داخلی كارخانه آرد شامل موارد زیر می باشد:

1-سكوهای تخلیه و بار گیری:

یكی از تدابیر مهم به منظور انجام هر چه سریعتر عملیات تخلیه و بارگیری استفاده از سكوهای تخلیه و بارگیری در كنار انبار می باشد كه ایجاد این سكوها دو مزیت دارد: 1-هزینه حمل و نقل داخلی به میزان قابل توجهی كاهش می یابد.

1 -میزان تردد وسایل در محوطه كارخانه كاسته می شود

مزیت دیگر سكوها سهولت در كار تخلیه و بار گیری می باشد.

2-فضای اداری:

فضای اداری شامل دفتر كارخانه، دفتر تحویل گندم و همچنین دفتر فروش می باشد كه مجزا از خط تولید است همچنین انبار نیز دارای دفتر و چند اتاق برای مسئولان و كاركنان انبار بوده كه اتاق مسئول انبار باید بر سالن ها احاطه داشته باشد.

3-موتور خانه:

موتورخانه قسمتی است كه تجهیزات تولید بر ودت در آنجا قرار دارد. موتورخانه باید دارای سیستم تهویه باشد و دست كم دو درب داشته باشد مساحت موتور خانه با توجه به ظرفیت سردخانه ها و استفاده از انواع سیستم ها و رعایت مسائل فنی دیگر تعیین می گردد و معمولاً بین 150 تا 300 متر مربع مساحت دارد.

4-تاسیسات آبرسانی:

یكی از اساسی ترین پارامترهای طراحی كارخانه و از حیاتی ترین نیازهای كارخانه تهیه آب مورد نیاز می باشد. كه منبع آب ممكن است سفره های آب زیر زمینی و یا آبهای سطحی مانند آب چشمه و قنات باشد و در صورتی كه از آب لوله كشی شهر استفاده شود تنها كافی است كه لوله اصلی به لوله آب شهر وصل شود كه در این مورد اطلاع داشتن از فشار آب شهر كمك زیادی به توزیع آب در كارخانه می كند.

به طور كلی در طراحی شبكه های آبرسانی و احداث مخازن همواره دو اصل كیفیت (سالم بودن آب) و مقرون به صرفه بودن آن حائز اهمیت است همچنین بعد از تامین آب و تایید سالم بودن آن باید سیستمی طراحی شود كه آب را با سرعت مطلوب و قابل قبول به خط كارخانه هدایت كند.5-سیستم فاضلاب

در كارخانه بایستی پیش بینی های لازم برای دفع فاضلاب صورت بگیرد كه هم اكنون فاضلاب ها را به صورت كانال های زیر زمینی احداث می كنند و پساب كارخانه توسط این كانال ها به بیرون هدایت می شود كه در صورت لزوم فاضلاب را تصفیه میكنند.

6-سیستم تهویه

در كارخانه ی آرد بایستی گرد و غبار ناشی از عملكرد دستگاهها بخصوص در مرحله ی آسیاب توسط سیستم تهویه از كارخانه خارج شود برای تهویه باید از سیستم هوای فیلتر شده استفاده كرد در این سیستم هوای خارج پس از فیلتر شدن و در صورت لزوم گرم یا خنك شدن از طریق كانال های جانبی به داخل پمپ می شود این سیستم سبب می شود كه هوای داخل كارخانه از درب ها خارج شده و مانع ورود گرد وغبار و حشرات به داخل شود همچنین می توان در برخی از نقاط كارخانه از فن خنك كننده استفاده كرد.

7-ماشین آلات و دستگاهها:

در انتخاب ماشین آلات و دستگاهها باید دستگاههایی با كارایی بالا و دارای طرح های ساده را خریداری كرد همچنین بهتر است تمامی دستگاههای كارخانه از یك شركت دریافت شود.

همچنین ساختمان و ترتیب ماشین آلات و خطوط تولیدی باید طوری باشد كه حداكثر خدمات را با حداقل انرژی مصرفی تامین كند. روابط خطوط با یكدیگر طوری باشد كه واحدهایی كه به خطوط مختلف سرویس می دهند لزومی به جا به جا كردن نداشته باشند و هر خط تولیدی باید حداقل مسیر را طی كند تا بدین وسیله نخست كار دستی و انسانی به حداقل برسد و آنگاه حداقل فضا را اشغال كند.8-تاسیسات برق:

برقر مصرفی كارخانه برق صنعتی است كه پس از تقویت كردن در خط توزیع می شود در تقسیم چراغ ها بایستی محل كار، ماشین ها، وضعیت سقف، دیوارها را در نظر گرفت و در عمل چراغ ها قرینه هم باشند . عموماً فاصله چراغ ها یك تا دو برابر ارتفاع نقطه نورانی از سطح كار می باشد.

در تعیین محل تابلوهای برق بایستی به نكات زیر توجه داشت:

1-تابلوی توزیع برق باید در دسترس باشد.

2-فاصله تابلوی برق از دورترین چراغ نباید از 30 متر بیشتر باشد.

3-محل تابلو بایستی چنان تعیین شود كه طول كابل های تغذیه به حداقل رسیده و خمیدگی آن ها نیز كمتر باشد همچنین برای یك انبار حداقل یك تابلوی برق ضروری است.

ژنراتورهای آماده (برق اضطراری)

ژنراتورهای آماده یك سیستم متمركز است كه در آن یك ژنراتور با موتور دیزلی یا توربین گازی، برق تولیدی ( AC ) را از طریق كلیدهای تبدیل به مدارهای انتخاب شده هدایت می كند ژنراتورها معمولاً بعد از قطع شدن برق بصورت اتوماتیك در انبارهای سردخانه استفاده می شود ولی برای انبارهای معمولی از ژنراتورهای معمولی كه توسط افراد راه اندازی می شوند استفاده می گردد اندازه و حجم ژنراتور با توجه به مقدار مصرف و توان مورد نیاز متفاوت می باشد.

سیستم اعلام خبر:

از جمله سیستم های ایمنی كه امروزه در انبارها مورد استفاده قرار می گیرد سیستم اعلام خبر آتش سوزی می باشد. أین سیستم از سنسورهای حساس به گرما و دود تشكیل شده كه به زنگ اخبار متصل می باشد و در مواقع خطر هشدار می دهد.
-5-2-4-انبار آرد:

همانطور كه در قسمت های پیشین در بحث نگهداری آرد گندم ذكر شد آرد گندم بعد از تولید بایستی در شرایط مناسب نگهداری شود برای این منظور راههای مختلفی از جمله نگهداری به صورت فله و نگهداری بصورت كیسه و روی پالت وجود دارد. در نگهداری آرد در انبار دو فاكتور دما و رطوبت رابطه ی نزدیكی با طول زمان نگهداری دارند.

به طوری كه در دمای بیش از 20 درجه سانتی گراد آرد كامل برای حدود 30 روز و آرد روشن برای حدود چهار ماه قابل نگهداری است و اما قابلیت آردهای با درصد استخراج پایین تر طولانی تر است و به بیش از شش ماه می رسد. همچنین رطوبت بالا در انبار موجب فساد و كپك زدگی آرد می شود در نتیجه برای نگهداری طولانی مدت گندم باید مقدار رطوبت كمتر از 14 درصد باشد. از طرف دیگر انبار آرد همانند انبار گندم باید غیر قابل نفوذ به رطوبت دما و حشرات و غیره باشد. و تهویه آن در حد مطلوب صورت بگیرد.

3-6-كنترل كیفی و آزمایشات آرد:

برای پی بردن به ویژگی ها و خصوصیات آرد تولید شده بر روی آرد آزمایشاتی صورت می گیرد .

روش كلی نمونه گیری از آرد:

برای نمونه گیری كل آرد را بر روی كاغذ پخش می كنیم كاغذ را چهار قسمت كرده و لبه‌های آن را بالا می آوریم تا حجم نمونه به نصف كاهش یابد این كار را تا رسیدن به وزن مورد نظر ادامه می دهیم البته این روش فقط در مورد نمونه های كم قابل انجام می باشد.

1-اندازه گیری PH آرد:

برای تشخیص فساد میكروبی و همچنین تشخیص تقلب بایستی PH آرد محاسبه گردد كه برای این منظور 10 گرم آرد را با آب مقطر جوشیده مخلوط كرده و توسط PH متر PH آن را اندازه می گیریم حالت عادی PH حدود 2/6-1/6 است اما آرد فاسد PH آن كمتر می باشد.

2-اندازه گیری اسیدیته آرد (روش استخراج آبی)

در این روش مقدار اسیدهای محلول در آب در دمای 20 درجه سانتی گراد تعیین می گردد. اسیدیته آرد در طی انبار داری افزایش می یابد كه با افزایش اسیدیته آرد كیفیت نانوایی كم می شود.

دلیل استفاده از روش استخراج آبی این است كه اسیدیته در آرد محبوس است در نتیجه برای انجام آزمایش از آب استفاده می شود.

طرز عمل:

18 گرم آرد را به همراه 200 میلی لیتر آب مقطر تازه (عاری از ) در یك ارلن مایر 500 میلی لیتری می ریزیم مخلوط را به مدت یك ساعت در حالی كه گهگاهی آن را تكان می دهیم در بن مادی 40 درجه سانتی گراد قرار می دهیم . سپس محلول را صاف كرده و 100 میلی لیتر از محلول صاف شده را به ارلن 200 میلی لیتری منتقل كرده و توسط هیدروكسید سدیم 1/0 نرمال در مجاورت فنول فتالیئن آنرا تیتر می كنیم. ختم تیتراسیون زمانی است كه رنگ محلول پوست پیازی شود.

3-اندازه گیری گلوتن مرطوب:

مرغوبیت آرد برای نانوایی به مقدار و نوع گلوتن بستگی دارد و به دو صورت گلوتن مرطوب و گلوتن خشك اندازه گیری می شود.

طرز عمل

20 گرم آرد را توسط آب نمك 001/0 به خمیر سفتی تبدیل می كنیم سپس چند دقیقه برای تشكیل شبكه ی گلوتن صبر می كنیم در ادامه خمیر را در یك بشر به آرامی مالش می دهیم تا نشاسته ی آن كاملاً خارج شود . پس از اطمینان از خارج شدن تمامی نشاسته گلوتن را با فشار بین دو شیشه ساعت خشك كرده و آن را وزن می كنیم 100*وزن گلوتن مرطوب = درصد گلوتن مرطوب

پس از انجام آزمایش ارزیابی گلوتن به صورت زیر انجام می گیرد:

اگر درصد گلوتن بالای 30 درصد باشد گلوتن خیلی قوی است كه این آرد برای تولید ماكارونی مناسب است اگر درصد گلوتن 30-25 درصد باشد گلوتن قوی بوده و آرد آن برای كیك مطلوب است اگر درصد گلوتن 25-18 درصد باشد گلوتن متوسط است و این آرد برای تولید نان مناسب است و بالاخره اگر درصد گلوتن زیر 18 درصد باشد گلوتن آرد ضعیف می باشد.

-اندازه گیری گلوتن خشك:

ظرفی كه به وزن ثابت رسیده است را در آون به مدت یك و نیم ساعت و درجه حرارت 130 درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا حالت اسفنجی به خود بگیرد.

100*وزن گلوتن خشك = درصد گلوتن خشكپس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات