گزارش کارآموزی واحد پشتیبانی فنی سوییچ مخابرات

گزارش کارآموزی واحد پشتیبانی فنی سوییچ مخابرات

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 518 کیلو بایت

تعداد صفحات : 43

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی واحد پشتیبانی فنی سوییچ مخابرات در 43 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست

مقدمه

فصل اول – آشنایی با مکان کارآموزی

تاریخچه

شرخ مختصری از فرآیند خدماتفصل دوم – ارزیابی بخش های مرتبط به رشته ICT

موقعیت رشته کارآموز

شرح وظایف رشته کارآموز

برنامه های آینده سازمانفصل سوم – آموخته ها

واحد پشتیبانی فنی مراکز شهری

توپولوژی شبکه

مرکز ترانزیت

Numbering

تماس های شهری

تماس های بین شهری

کد منطقه

تماس های کشوری

مرکز مخابراتی

مسیر برقراری ارتباط از مشترک تا مرکز

سیگنالینگ صحبت

تبدیل صوت به سیگنال دیجیتالی

لینک E1

فیبر نوری

Call prossesing

چگونگی شماره گیری

آشنایی با سخت افزار سوئیچ

انواع کارت ها

مکانیسم Loud sharing و Hot standby

سرویس های ویژه مخابراتی

شارژینگ

شبکه های نسل آینده

نتیجه گیری

مقدمه :

انسان از ابتدای خلقت خویش همواره به ارتباط با هم نوع نیاز داشته و این نیاز در گذر سال ها و قرن ها بیشتر شده به صورتی که تبدیل به یک ضرورت انکار پذیر در زندگی انسان ها شده است و همین نیاز باعث شده انسان به دستاوردهای بزرگی مانند پست، تلگراف، تلفن و اینترنت دست یابد و مطمئناً دستاوردهای بهتری نیز در آینده براساس همین نیازها به وجود خواهد آمد و در حقیقت جهان پهناور امروز به واسطه همین ارتباطات ایجاد شده به دهکده جهانی تبدیل شده است.

مخابرات سهم عظیم و به جرات می توان گفت بزرگترین سهم را در برقراری ارتباط بین انسان ها به عهده دارد، که به تنهایی شامل بخش ها و قسمت های مختلفی می باشد.

در این گزارش که حال گذراندن یک دوره 240 ساعته در شرکت مخابرات استان ................. می باشد به طور مختصر توضیحاتی در رابطه با چگونگی عملکرد این شرکت ارائه شده است.تاریخچه

ایجاد ارتباطات مخابراتی در ابتدا با اختراع تلفن توسط گراهانبل بوجود آمد و از آن پس این ارتباطات گسترش یافت تا اینکه به شکل امروزی درآمده است. در ابتدای کار ارتباطات کانالیزه نبوده و امنیت نداشت.

و از زمانی که شبکه مخابراتی گسترش یافت نیاز به بخشی جهت ایجاد ارتباط با سایر قسمت ها بود و دیگر این امکان وجود نداشت که هر مشترک به صورت مستقیم با سایر مشترکین در ارتباط باشد. از این رو از تکنولوژی به نام سوییچ استفاده شد.

سوییچ در لغت به معنی کلیک زدن می باشد. اما در عمل به معنی دستگاهی است که عملیات پردازش، محاسبه شارژینگ و کلیه کارهای مرتبط با آن را انجام می دهد.

اداره پشتیبانی فنی در ارتباط با سوییچ است. وقتی دو مشترک به صورت مستقیم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند سوییچ هیچ گونه جایگاهی ندارد.

سوییچ را نصب می کنیم و این سوییچ مشخص می نماید که کدام مشترک می تواند با دیگر مشترک از همان مرکز یا از سایر مراکز در ارتباط باشد.شرح مختصر از خدمات فرآیند خدمات :

خدماتی که در این بخش ارائه می شوند عبارتند از :

1- خرابی از سوییچ

2- up grade سوییچ

3- کنترل عملکرد سوییچ (تغییر سخت افزار و نرم افزار)

4- ارزیابی سوییچ و غیرهفعالیتهای این بخش به طور کلی به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

1- تعمیر و سرویس اساسی کلیه گروه های سالن یک مرکز

این بخش وظیفه دارد که به گروه های مختلفی از دستگاه ها که در سالن یک مرکز قرار دارند سرکشی کرده و آنها را تعمیر و سرویس کنند.2- تعمیر یا تعویض کلیه قطعات فرسوده

کلیه قطعات و کارت های فرسوده و خراب از مراکز شهری دیگر در سطح استان و شهر به این بخش آورده شده و تعمیر و سرویس و در صورت لزوم تعویض می شوند در بعضی موارد که امکان جابجایی دستگاه ها نباشد کارمندان این بخش به این مراکز در سطح شهر یا استان می روند و به تعمیر یا سرویس دستگاه خراب در آن محل می پردازند.3- تعیین استانداردهای کمیت مورد نظر در مورد سرویس قطعات اساسی یکی از اجزاء اصلی دستگاه های سوییچ که امکان فرسوده و خرابی در آن زیاد است و در این بخش سرویس و تعمیر می شوند کارتهای الکترونیکی هستند. این کارت ها شامل انواع آی سی های Cmos و tTL، میکروکنترلرها، انواع کریستال ها، مقاومت، خازن، رله و غیره هستند که طبق نقشه ها و مدارات از قبل طراحی شده روی گیت هایی نصب و لحیم می شوند و انواع کارتها مثل کارت لاین، بافر، کارتهای سی پی یو و غیره را بوجود می آورند.

موقعیت رشته کارآموز :

فناوری اطلاعات امروزه به عنوان ابزاری جهت مدیریت سازمان ها علم جدیدی است که تمامی جهان را در برگرفته است و فن آوری اطلاعات و ارتباطات جامعه ای به وجود می آورد که در آن ارتباطات و زندگی انسان ها براساس وسایل ارتباطی آنها شکل می گیرد و مدیریت اطلاعات از طریق فرهنگ اطلاعات صورت می گیرد. پس کلیه ارتباطات از طریق مدیریت یک بخش سازماندهی می شود.

همانطور که گفته شد دوره کارآموزی خود را در بخش پشتیبانی فنی مراکز سوییچ گذراندم. پس در این بخش نیز سوییچ به عنوان عنصر و عامل اصلی در مدیریت ارتباطات نقش عظیمی را بر عهده دارد و کارها و فعالیت های این بخش تنها با بررسی و کنترل و رفع خرابی سوییچ انجام می گیرد. و آنچه در اینجا مهم است ایجاد ارتباط کلیه مشترکین با هم از طریق سوییچ است.شرح وظایف رشته کارآموز :

در این مورد می توان چنین گفت که کارآموز در طی این مرحله آموزش های لازم جهت ایجاد و برقراری یک ارتباط مطلوب از طریق سوییچ و اجزای داخلی ان و وظایف هر کدام از وسایل ارتباطاتی از جمله کافو و پست که در مسیر برقراری ارتباط هستند داده می شود. همچنین وظایف هر مرکز مخابراتی و کارهایی که برای ارتباطات مطلوب تر انجام می دهد.برنامه های آینده سازمان :

از برنامه های آینده سازمان می توان به راه اندازی شبکه NGN ، که یک شبکه هوشمند است نام برد. که این شبکه و استفاده از سرویس های آن امکانات بسیار و ثمربخشی را جهت ارتباط ایجاد می کند که از آن جمله می توان گفت که هر مشترکی که یک خط تلفن ثابت دارد با جابجایی مشترک به شهر منطقه یا ناحیه دیگر، نیازی به تعویض شماره تلفن نخواهد داشت وفقط با انتقال آن می تواند از آن استفاده نماید و نیازی به شماره جدید نمی باشد.

شرکت ها خارجی :

1- NEAX (شرکت NEC ژاپنی)

2- S12 (الکاتل آلمان)

3- EWSD (شرکت زیمنس)

4- ZTE (شرکت چینی)سوییچ ها از نظر ظرفیت نیز به دو دسته کم ظرفیت و پر ظرفیت تقسیم بندی می شوند که به مراکزی (سوییچی) که کمتر از 1000 شماره داشته باشد سوییچ کم ظرفیت گفته می شود. که معمولاً به صورت 256 شماره ای، 512 شماره ای و 768 شماره ای یافت می شوند. و به مراکز بالای یکصد هزار شماره سوییچ پر ظرفیت گفته می شود. و به صورت 5000 مشاره ای، 10000 شماره ای، 20000 شماره ای و غیره یافت می شوند. البته در حال حاضر به علت گسترش مخابرات در مورد سوییچ هایی که حدود 2000 شماره داشته باشند مانند سوییچ های کم ظرفیت رفتار می شوند. در مراکز پر ظرفیت از سوییچ هایی نظیر EWSD و S12 و ZTE و در مراکز کم ظرفیت از سوییچ هایی نظیر پارستل و کارین استفاده می شود.توپولوژی شبکه :

1- ارتباط مستقیم بین مراکز

2- استفاده از مراکز واسطه (ترانزیت)

مخابرات ایران از هر دو روش برای برقراری ارتباط استفاده می کند. البته در همه کشور ها به جز کشورهایی که از ماهواره استفاده می کنند بدین روش است. بین دو مرکز یک مسیر اصلی وجود دارد و یک مسیر Alternative که در صورت بروز هر اشکالی برای جلوگیری از قطع ارتباط از مسیر Alternative استفاده می شود. البته لزومی ندارد که هر دو مسیر مستقیم باشند و یا از مرکز واسطه استفاده کنند. می تواند یکی از کابل ها مستقیم باشد و دیگری از مسیر واسطه استفاده کند تا اگر در مسیر مشکلی ایجاد شد ارتباط قطع نشود.مراکز ترانزیت :

اگر دو مرکز به طور مستقیم با هم ارتباط داشته باشند فاصله بینشان نباید از یک حد مشخص (حدود 7 تا 8 کیلومتر) بیشتر باشد زیرا در غیر اینصورت کابل کشی جواب نمی دهد و باید از مراکز واسطه یا ترانزیت بین مراکز استفاده کرد.آشنایی با سخت افزار سوئیچ :

هر مرکز مخابراتی دارای سوئیچ می باشد، که هر سوئیچ متشکل از چند راک یا کابینت (unite) می باشد. هر راک به طبقاتی به نام شلف (Shelf) تقسیم می شود و به جاهایی که کارت ها قرار می گیرند اسلات (slat) گفته می شود. و در هر اسلات یک برد (یک کارت) قرار می گیرد بعد از شلف جزء دیگری که مورد بررسی قرار می گیرد ماژول نامیده می شود که عملاً آن را نمی بینیم. ماژول یک یا تعدادی کارت است که یک وظیفه مشخص را انجام می دهند.

البته در هر راک یک قسمتی به نام power وجود دارد ممکن است یک شلف را به power ها اختصاص دهیم یا اینکه power ها را بین شلف ها تقسیم کنیم. Power ها تامین کننده انرژی کارت های می باشند.

یک سری فریم ها که در پشت شلف ها قرارگرفته اند و به آنها Back plain گفته می شود و این ها باعث برقراری ارتباط بین کارت ها می شوند. هر اسلات اگر یک اسلات مشترک باشد بسته به نوع کارت که 8، 16، 32 مشترک باشد 8، 16، 32 پورت وجود دارد. که پورت ها از اسلات به هر مشترک به صورت جداگانه وصل است که البته دیده نمی شوند و یک لفط نرم افزاری است و در پشت این کارت ها قسمت هایی جهت نصب به Back plain وجود دارد که ژاک یا سوکت نامیده می شوند.

در برخی از سوئیچ ها جهت ارتباط بین دو شلف از مدار connector استفاده می شود. البته این مدار کانکتور در حال حاضر حذف شده است. در سوئیچ پارستل ارتباط دو شلف از طریق ریبون انجام می شود ولی در سوئیچ های جدید ارتباط بین شلف ها هم از طریق back plain انجام می شود. سوئیچ ها با ولتاژی بین 48 و 56 کار می کنند.

مکانیسم loud share :

در این روش هر دو کارت فعال هستند و کار انجام می دهند ولی در صورت خرابی و قطع یک کارت، کارت دوم وظایف کارت اول را برعهده می گیرند. و هر کدام از کارت ها 50% عملیات پردازش را انجام می دهند.مکانیسم Hot standby :

در این حالت یکی از کارت ها Active و دیگری standby و هر دو همزمان کار نمی کنند و در هر لحظه یکی فعال است. همیشه در حین انجام کارها یکی از کارت ها در مدار و کارت دیگر در حالت standby می باشد. و در صورت مشکل و خرابی کارت Active کارت standby به حالت فعال در می آید و وظایف را برعهده می گیرد. همچنین با بیرون کشیدن کارت Active از شلف، کارت standby فعال می شود.توجه : روی بعضی کارت ها LED هایی وجود دارد که نحوه عملکرد کارتها را نشان می دهد. مثلاً در سوئیچ کارین یک کارت به نام Iss وجود دارد که 8 عدد LED روی آن وجود دارد و برای حالت Active باید LED های 2 تا 5 با یک سرعت خاص روشن – خاموش شوند. و برای حالت standby آن LED ها به صورت رژه ای و پشت سر هم روشن – خاموش شوند.کارت POWER :

یکی از کارت های مهم سوئیچ کارت power است كه وظیفه آن تبدیل ولتاژ 48 به ولتاژهای موردنیاز جهت کار سایر کارت ها و توزیع این ولتاژهاست مثلاً 48 ولت را به ولتاژها 5، 3، 2 و 1 ولت تبدیل می کند. که این ولتاژها را از طریق Back plain به كارت مورد نظر می رساند پس وظیفه کارت power هم تبدیل و هم توزیع ولتاژ است. در سوئیچ های عملی به نام Duplecation وجود دارد که معنای آن استفاده از 2 کارت به جای یک کات است که اگر یک کارت خراب شد از کارت دومی استفاده می شود. در کل نوع Duplication داریم یا حالت Hot Standby است یا حالت Loud sharing .

در حالت اول زمانی که کارت power در حالت Active و آن را از شلف بکشیم سریع کارت

standby فعال شده و از حالت توقف خارج می شود. در حالت دوم هر دو کارت در مدار هستند و تقریباً هر کدام 50 درصد کار می کنند ولی اگر برای یک کارت مشکلی پیش بیاید کارت دوم وظایف کارت اول را هم انجام می دهد.

کارت های کنترلی وکارت های حساس در سوئیچ حتماً باید به صورت Duplication قرار داده شوند. در کنار سوئیچ وسایلی مثل یکسو کننده، دیزل ژنراتور و باتری وجود دارد به همین دلیل در صورت قطع شدن برق شهر، برق سوئیچ قطع نمی شود.

لازم به تذکر است که به علت استفاده زیاد از IC در سوئیچ، سوئیچ به دما بسیار حساس است و در نتیجه سالن دستگاه حتماً باید دمایی بین 18 تا 20 درجه سانتی گراد داشته باشد.کارت مشترکین :

کارت مشترک یا کارت Line وظیفه اساسی آن سرویس دهی به مشترک می باشد. برای هر مشترک یک زوج سیم که به گوشی تلفن آن وصل می شود، در نظر گرفته شده که با صرفنظر از اتصالات بین راه به سوئیچ می رسد. در واقع ورودی کارت لاین همان زوج سیم است. پس برای یک کارت 8 مشترک 8 تا زوج سیم وجود دارد.وظایف اصلی کارت Line :

1- تشخیص درخواست مکالمه (call request) :

در کارت هر مشترک قسمتی وجود دارد که جریان را چک می کند (مثل آمپر متر). بدین معنا که اگر جریان ورودی یکی از مشترکین کم شد به این معنی است که این مشترک درخواست مکالمه دارد و بلافاصله کارت لاین به کارت تن دستور می دهد که برای مشترک بوق بفرستد.

2- تامین ولتاژ مورد نیاز مشترک :

ولتاژ کمی که در زوج سیم ورودی در گوشی مشترک احساس می شود توسط این کارت ایجاد می شود.3- ارسال زنگ به مشترک :

که به کارت تن دستور می دهد برای مشترک مقصد زنگ ارسال کند.4- scan کردن کل مشترکین کارت :

بدین معنا که این کارت مدام مشترکین خود را چک می کند و اگر یکی خراب باشد به سیستم گزارش می دهد.

از نظر سخت افزاری برای هر مشترک روی کارت قسمتی به نام slice وجود دارد که با توجه به تکنولوژی ساخت شرکت سازنده هر کارت می تواند 8 تایی، 16 تایی و 32 تایی باشد. در سوئیچ NEAX به ازای هر مشترک یک کارت وجود دارد.

استفاده از کارت ها مشترکین که 32 تایی هستند نیاز به تعداد کارت ها و راک های کمتری دارند و حجم آنها کمتر و مناسب تر هستند ولی در صورت بروز مشکل برای یک مشترک و بیرون کشیدن کارت آن، ارتباط 31 مشترک دیگر هم قطع می شود.

کارت های مشترکین معمولاً با نام های DLU، ANC، ASL به کار برد ه می شود.کارت همزمانی یا clk :

همانطور که گفته شد سوئیچ ها با برق 48 ولت کار می کنند و در صورتی که ولتاژ بالایی اعمال شود باعث می شود که سوئیچ قطع شود. در سخت افزار سوئیچ مقاومت، ظرفیت خازنی، ظرفیت سلفی زوج سیم را انداه گیری می کند. و در زوج سیم باید یک مقدار استاندارد برای این مقادیر داشته باشیم. و مقاومت سیم ها باید یک مقدار مشخص باشد. و این همزمانی را توسط کارت CLK می توانیم ایجاد کنیم. وظیفه این کارت تولید پالس ساعت جهت همزمانی اطلاعات است. چون اطلاعات به صورت 0 و 1 ارسال می شود نباید مراکز با هم اختلاف فاز داشته باشند. به همین منظور یک مرکز در کل کشور وجود دارد که همه مراکز سوئیچ کشور را با هم همزمان می کند. در این کارت ها یک قطعه کریستالی کار همزمانی را انجام می دهد.کارت Announcement :

وظیفه ضبط، بخش و فرستادن پیام های ارتباطی مورد نیاز مخابرات را برعهده دارد. این کارت ها برنامه پذیر هستند و می توان آن ها را progrom کرد.کارت ترانک دیجیتالی (Digital Trunk) :

کارت ترانک با توجه به حافظه و برنامه ای که دارد مسیر را می بیند. به ازای لینکهای مختلف کارت های مختلفی وجود دارند. مثلاً کارت ها ترانک 1 لینک، 2 لینک، 3 لینک 4 لینک.

به عنوان مثال یک ترانک 4 لینک 4 مسیر را هدایت می کند. هر کارت ترانک وظیفه بستن برخی از مسیرها را به عهده دارد بنابراین در یک سوئیچ کارت های ترانک مختلفی وجود دارند. همان طور که گفته شد کارت های ترانک وظیفه بستن مسیرهای ارتباطی بین مراکز یک شهر یا بین مرکز سوئیچ با شهرهای دیگر را برعهده دارد. یعنی هر وقت شماره آنالیز شد به محض اینکه prefix شماره با prefix شماره های مراکز یکی نباشند، وارد کارت ترانک می شود و کارت ترانک با توجه به برنامه مسیر را تعیین می کند.کارت تن :

وظیفه ایجاد بوق های مختلف مثل بوق آزاد، بوق اشغال و Howler Tone و غیره می باشد. مرکز دومی یا مقصد است که برای مشترک اولیه زنگ و برای مشترک دوم زنگ و برای مشترک اولیه شبه زنگ می فرستد. زنگ توسط کارت Ring Generator ایجاد می شود که ممکن است این کارت همان کارت power باشد.

بوق را کارت لاین مبدا برای مشترک مبدا می فرستند و زنگ و شبه زنگ را کارت لاین مقصد برای مشترک مقصد و مبدا ارسال می کند که این کارت ها را به کارت های Tone و Ring Generator دستور ارسال بوق و زنگ را می دهند. در سوئیچ علاوه بر Tone به Announce هم احتیاج داریم که پیغام ضبط شده توسط مخابرات برای آگاهی مشترکین است.

آی سی Flash Memory یک حافظه RAM است که می توان اطلاعات را روی آن ذخیره کرد. جای این آی سی روی کارت تعبیه شده است. جای بقیه المان ها روی کارت FIX است ولی این آی سی پایه دار است و به همین دلیل قابلیت جابجایی دارد و می توان پس از program کردن آن را سر جای خود قرار داد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:36 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مراحل ساختن یک ساختمان

گزارش کارآموزی مراحل ساختن یک ساختمان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.05 مگا بایت

تعداد صفحات : 75

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مراحل ساختن یک ساختمان در 75 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مراحل مختلف ساختن یك ساختمان ................................................................

بازدید زمین و .................................................................................................

ریشه كنی ........................................................................................................

پیاده كردن نقشه .............................................................................................

رپر ...................................................................................................................

گودبرداری ......................................................................................................

تا چه عمقی گودبرداری را ادامه می‌دهیم .......................................................

شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a) ........................................

استفاده از دیوارهای مانع ...............................................................................

دیوارهای مانع چوبی .......................................................................................

دیوارهای مانع فلزی ........................................................................................

خروج آب از محل گودبرداری ........................................................................

پی كنی .............................................................................................................

دسترسی به زمین بكر .....................................................................................

برای محافظت پایه ساختمان ...........................................................................

تقسیم بندی زمینها از نظر مقاومت در مقابل بار ساختمان ............................

ابعاد پی ............................................................................................................

وزن ساختمان .................................................................................................

انواع پی ها .......................................................................................................

پی‌های عمومی .................................................................................................

شمع كوبی .......................................................................................................

ساختمان های آجری .......................................................................................

عمق ‌پی‌های نواری ..........................................................................................

عرض پی .........................................................................................................

لایه‌های پی‌های نواری .....................................................................................

شفته ریزی ......................................................................................................

كرسی چینی .....................................................................................................

شناژ ................................................................................................................

قالب بندی (كفراژ بندی)....................................................................................

آرماتوربندی ....................................................................................................

بتون .................................................................................................................

قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر و گونی .....................................................

حالت ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی .........................................

یك رگی كردن ساختمان .................................................................................

لایه‌های مختلف دیوار چینی .............................................................................

قطعات آجر ......................................................................................................

دیوار ................................................................................................................

برای جداسازی قسمتهای مختلف ساختمان ....................................................

دیوارهای حمال ...............................................................................................

عرض دیوار .....................................................................................................

هشت گیر و لاریز ............................................................................................

ملات ................................................................................................................

خواص ملات ....................................................................................................

انواع ملات ........................................................................................................

سقف ................................................................................................................

میله مهار .........................................................................................................

بالشتك بتنی زیر سرپلها ..................................................................................

ساختمان فلزی .................................................................................................

مزایا و معایب ساختمان های فلزی..................................................................

2. بتن مگر .......................................................................................................

بتن اصلی..........................................................................................................

صفحه ریز ستون یا میله گردهای ریشه..........................................................

شناژ..................................................................................................................

لایه های شناژ...................................................................................................

قفسه شناژ........................................................................................................

اجزاء تشكیل دهنده ساختمانهای فلزی.............................................................

قسمتهای مختلف ستون....................................................................................

قسمت اصلی ستون...........................................................................................

تسمه های اتصال..............................................................................................

صفحه های تقویتی............................................................................................

تقلیل ضخامت ستون.........................................................................................

لچگی یا ورق پشت بند......................................................................................

ورق بست.........................................................................................................

جوش................................................................................................................

اتصال ستون به صفحه زیر ستون...................................................................

پل ها یا تیرهای اصلی......................................................................................

قسمتهای مختلف تیرهای اصلی و سقف...........................................................

طریقه اتصال پل به ستون................................................................................

نكاتی در مورد ساختن پلها...............................................................................

وصالی پلهای سراسری....................................................................................

اتصال دو پل كه از كنار هم عبور می كنند......................................................

تیرهای لانه زنبوری.........................................................................................

تیرچه ...............................................................................................................

پروفیلهای اتصال و میله مهار..........................................................................

وصله نمودن دو قطعه تیرآهن به یكدیگر.........................................................

پله.....................................................................................................................

بادبند.................................................................................................................

خرپا..................................................................................................................

نواقص جزئی در اجزای بادبند.........................................................................

بتن ریزی در هوای گرم.............................................................................

بتن ریزی در هوای سرد ...............................................................


مراحل مختلف ساختن یك ساختمان

بازدید زمین و ریشه كنی

قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله آن نسبت به خیابانها و جاده‌های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین پستی و بلندی زمین با توجه به نقشه ساختمان مورد بازدید قرار گرفته در صورتیكه ساختمان بزرگ باشد پستی و بلندی و سایر عوارض زمین می‌باید بوسیله مهندسین نقشه بردار تعیین گردد و همچنین باید محل چاه‌های فاضل آب و چاه آب‌های قدیمی و مسیر قنات‌های قدیمی كه ممكن است در هر زمینی موجود باشد تعیین شده و محل آن نسبت به پی سازی مشخص گردد و در صورت لزوم می‌باید این چاه‌ها با بتون و یا شفته پر شود و محل احداث ساختمان نسبت به زمین تعیین شده و نسبت به ریشه كنی (كنون ریشه‌های نباتی كه ممكن است در زمین روئیده باشد) آن محل اقدام شود و خاكهای اضافی به بیرون حمل گردد و بالاخره باید شكل هندسی زمین و زوایای آن كاملاً معلوم شده و با نقشه ساختمان مطابقت داده شود.پیاده كردن نقشه

پس از بازدید محل و ریشه كنی اولین قدم در ساختن یك ساختمان پیاده كردن نقشه می‌باشد. منظور از پیاده كردن نقشه یعنی انتقال نقشة ساختمان از روی كاغذ بروی زمین بابعاد اصلی (یك به یك). بطوریكه محل دقیق پی‌ها و ستونها و دیوارها و زیرزمین‌ها و عرض پی‌ها روی زمین بخوبی مشخص باشد. و همزمان با ریشه كنی و بازدید محل باید قسمتهای مختلف نقشة ساختمان مخصوصاً نقشة پی كنی كاملاً مورد مطالعه قرار گرفته بطوری كه در هیچ قسمت نقطة ابهامی باقی نماند. و بعداً اقدام به پیاده كردن نقشه بشود.

باید سعی شود حتماً در موقع پیاده كردن نقشه از نقشة پی كنی استفاده گردد. برای پیاده كردن نقشة ساختمانهای مهم معمولاً از دوربین‌های نقشه برداری استفاده می‌شود. ولی برای پیاده كردن نقشة ساختمان‌های معمولی و كوچك از متروریسمان بنائی كه به آن ریسمان كار هم می‌گویند استفاده می‌گردد. برای پیاده كردن نقشه با متروریسمان كار ابتدا باید محل كلی ساختمان را روی زمین مشخص نموده و بعد با كشیدن ریسمان در یكی از امتدادهای تعیین شده و ریختن گچ یكی از خطوط اصلی ساختمان را تعیین می‌نمائیم.

برای اینكه مطمئن بشویم زوایای بدست آمدة اطاقها قائمه می‌باشد باید دو قطر هر اطاق را اندازه بگیریم. چنانچه مساوی بودند آن اطاق گوینا می‌باشد. به این كار اصطلاحاً چپ و راست می‌گویند. البته چنانچه در این مرحله اطاقها در حدود 3 الی 4 سانتی متر ناگوینا باشد اشكالی ندارد زیرا با توجه به اینكه پی ها همیشه قدری پهن تر از دیوارهای روی آن می‌باشند لذا در موقع چیدن دیوار می‌توان ناگوینائیها را برطرف نمود بطور كلی باید همیشه توجه داشت كه پیاده كردن نقشه یكی از حساس ترین و مهم ترین قسمت اجرا یك طرح بوده و كوچكترین اشتباه در آن موجب خسارتهای فراوان می‌شود.

رپر

با توجه به اینكه هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمین دارای ارتفاع معینی می‌باشد كه باید در طول مدت اجرا در هر زمان قابل كنترل باشد. برای جلوگیری از اشتباه قطعه با ابعاد دلخواه (مثلاً 40 40 با ارتفاع 20 سانتی متر) در نقطه‌ای دورتر از محل ساختمان می‌سازند بطوریكه در موقع گودبرداری و یا پی كنی با آن آسیب نرسد و در طول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را با آن می‌سنجد به این قطعه بتنی اصطلاحاً رپر می‌گویند.

در بعضی ساختمانهای كوچكتر روی اولین قسمتی كه ساخته می‌شود (مانند اولین ستون) علامتی می‌گذارند و بقیه ارتفاعات را نسبت به آن می‌سنجند.

گودبرداری

بعد از پیاده كردن نقشه و كنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداری می‌نمایند. گودبرداری برای آن قسمت از ساختمان انجام می‌شود كه در طبقات پایین تر از كف طبیعی زمین ساخته می‌شود، مانند موتورخانه‌ها و انبارها و پاركینگ‌ها و غیره. در موقع گودبرداری چنانچه محل گودبرداری نباشد از وسائل معمولی مانند بیل و كلنگ و فرقون (چرخ دستی) استفاده می‌‌گردد.

برای این كار تا عمق معینی كه عمل پرتاب خاك با بیل به بالا امكان پذیر است (مثلاً 2 متر) عمل گودبرداری را ادامه می‌دهند و بعد از آن پله‌ای ایجاد نموده و خاك حاصله از عمق پایین‌تر از پله را روی پله ایجاد مثلاً ریخته و از روی پله دوباره به خارج منتقل می‌نمایند.

برای گودبرداریهای بزرگتر استفاده از بیل و كلنگ مقرون به صرفه نبوده و بهتر است از وسایل مكانیكی مانند لو در و غیره استفاده شود. در اینگونه موارد برای خارج كردن خاك از محل گودبرداری و حمل ان به خارج كارگاه معمولاً از سطح شیب دار استفاده می‌گردد. بدین طریق كه در ضمن گودبرداری سطح شیبداری در كنار گودبرداری عبور كامیون و غیره ایجاد می‌گردد كه بعد از اتمام كار، این قسمت وسیله كارگر برداشته می‌شود.

تا چه عمقی گودبرداری را ادامه می‌دهیم

ظاهراً حداكثر عمق مورد نیاز برای گودبرداری تا روی پی می‌باشد. بعلاوه چند سانتی متر بیشتر برای فرش كف و عبور لوله‌ها (در حدود 20 سانتی متر كه 6 سانتی متر برای فرش كف و 14 سانتی متر برای عبور لوله می‌باشد) كه در این صورت می‌یابد محل پی‌های نقطه‌ای یا پی‌های نواری و شناژها را با دست خاك برداری نمود.

ولی بهتر است كه گودبرداری را تا زیر سطح پی‌ها ادامه بدهیم، زیرا در این صورت اولاً برای قالب بندی پی‌ها آزادی عمل بیشتری داریم. در نتیجه‌ پی‌های ما تمیزتر و درست تر خواهد بود. و در ثانی می‌توانیم خاك حاصل از چاه كنی و همچنین نخاله‌های ساختمان را در فضای ایجاد شده بین پی‌ها بریزیم كه این مطلب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد، زیرا معمولاً در موقع گودبرداری كار با ماشین صورت می‌گیرد در صورتیكه برای خارج نمودن نخاله‌ها و خاك حاصل از چاه فاضل آب از محیط كارگاه می‌باید از وسایل دستی استفاده نمائیم كه این امر مستلزم هزینه بیشتری نسبت به كار با ماشین می‌باشد.

البته در مورد پی‌های نواری این كار عملی نیست زیرا معمولاً پی سازی در پی‌های نواری باشفته آهك می‌باشد كه بدون قالب بندی بوده و شفته در محل پی های حفر شده ریخته می‌شود در این صورت ناچار هستیم در ساختمان‌هایی كه با پی نواری ساخته می‌شود اگر به گودبرداری نیاز داشتیم گودبرداری را تا روی پی ادامه دهیم.شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a)

برای جلوگیری از ریزش دیواره‌های محل گودبرداری به داخل گود، معمولاً دیواره اطراف باید دارای شیب ملایم مانند شكل زیر باشد كه با خط عمود زاویه‌ای به اندازه a می‌سازد اندازه این زاویه بستگی به نوع خاك محل گودبرداری دارد.

هر قدر خاك محل سست‌تر و ریزشی‌تر باشد اندازه زاویه a بزرگتر خواهد شد. جدول زیر اندازه زاویه a را برای خاكهای مختلف تعیین می‌نمایند.

توجه به این مطلب ضروری می‌باشد كه چون فاصله بین دیوار محل گودبرداری و دیوار ساختمان یعنی همین فاصله كه بوسیله زاویه a ایجاد می‌شود می‌باید با مصالح ساختمانی مانند شفته و یا بتون مگر و غیره پر شود كه این خود مستلزم هزینه می‌باشد. لذا هر قدر این زاویه كوچكتر باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

استفاده از دیوارهای مانع

چون ایجاد شیب مورد لزوم موجب كار اضافی برای حمل خاك بیشتر به خارج و انتقال مجدد آن بعد از ساختن دیوار مورد لزوم به پشت دیوار است لذا برای جلوگیری از پرداخت هزینه بیشتر و عدم انجام كار اضافی در موقع گود برداری در زمینهای سست بعضی وقتها در صورت امكان اقدام به ایجاد دیوارهای مانع می‌نمایند. دیوارهای مانع اداری انواع مختلف می‌باشد.

دیوارهای مانع چوبی

این نوع دیوارها از تخته‌هایی به عرض 20 الی 30 سانتی متر و ضخامت 4 الی 5 سانتی متر تشكیل شده است. این تخته‌ها را در اطراف محل گودبرداری می‌كوبند و عمل كوبیدن را معمولاً با چكشهای مكانیكی انجام می‌دهند و آنرا مدت بیشتر از عمق مورد نیاز در زمین می‌كوبند نظر به این كه این تخته‌ها در موقع عبور از لایه‌های مختلف زمین ممكن است به قطعات سنگی برخورد نموده و بشكند و به قسمت‌های انتهایی این تخته‌ها صفحات فولادی نوك نیز نصب می‌نمایند تا هم از شكستن آنها جلوگیری نموده و هم عمل فرو رفتن آنها در زمین آسانتر شود.دیوارهای مانع فلزی

برای ایجاد دیوارهای مانع گاهی اوقات بجای استفاده از تخته از صفحات فلزی كه دارای ضخامت كمتری بوده و در نتیجه بهتر در زمین فرو می‌رود و قدرت مقاومت آن نیز بیشتر است استفاده می‌نمایند.

خروج آب از محل گودبرداری

چنانچه در موقع گودبرداری در زمینهایی كه آبهای تحت الارضی در سطح‌های بالا قرار دارد در محل گودبرداری آب جمع شود بهتر است كه حوضچه كوچكی در وسط گود حفر نموده و آبهای حاصله را به این حوضچه هدایت نمائیم و بعداً آبهای جمع شده را با توجه به سرعت جمع شدن بوسیله سطل و یا پمپ بخارج منتقل كنیم.

پی كنی

اصولاً پی كنی به دو دلیل انجام می‌شود .

دسترسی به زمین بكر

با توجه به اینكه بار ساختمان بوسیله دیوارها یا ستون‌ها به زمین منتقل می‌شود در نتیجه ساختمان باید روی زمینی كه قابل اعتماد بوده و قابلیت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد. برای دسترسی به چننی زمینی ناچار به ایجاد پی برای ساختمان می‌باشیم.

برای محافظت پایه ساختمان

برای محافظت پایه ساختمان و جلوگیری از تأثیر عوامل جوی در پایه ساختمان باید پی سازی نمائیم. در این صورت حتی در بهترین زمینها نیز باید حداقل پی هائی به عمق 40 تا 50 سانتی متر حفر كنیم.

تقسیم بندی زمینها از نظر مقاومت در مقابل بار ساختمان

بطور كلی زمینها به چند دسته تقسیم می‌شوند :

الف / زمینهای خاكریزی شده (زمینهای خاك دستی) مانند بعضی از اراضی شمال تهران و خندق‌های پر شده كه هم بوسیله خاك دستی پر شده‌اند. مقاومت این زمینها بسیار كم بوده و قدرت مجاز آنها در حدود 80 گرم بر سانتی متر مربع می‌باشد. این زمینها بدون پی سازی‌های ویژه مانند شمع كوبی و غیره به هیچ وجه برای ساختمان مناسب نیستند.

ب / زمینهای ماسه‌ای، مانند زمینهای سواحل دریا این زمینها برای ساختمانهای سبك مناسب هستند و در حدود 1 تا 2/1 كیلوگرم بر هر سانتی متر مربع بار عقل می‌نمایند و در بعضی از انواع زمینهای سواحل دریا كه ماسه‌ای بوده و به كلی فاقد خاكهای چسبنده می‌باشد (خاك رس) بیش از 500 گرم بار عقل نمی‌كنند.

در این گونه زمینها نیز باید برای ساختمانهای سبك طبق شرایط محلی پی سازی ویژه صورت بگیرد و برای ساختمانهای بزرگ ابعاد پی باید با توجه به مطالعات مكانیك خاك و بر طبق محاسبه ساخته شود.

قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر و گونی

زیر قیر و گونی را به دو دلیل با یك قشر ماسه و سیمان اندود می‌نمایند.

1- برای ایجاد یك سطح صاف و مناسب جهت اندود قیر و گونی، زیرا چنانچه بخواهیم بلافاصله بعد از كرسی چینی اقدام به قیر و گونی بنمائیم سطح آجر كرسی چینی بعلت ناهمواری برای قیرگونی مناسب نیست و اصولاً قیر و گونی به علت شكننده بودن از زیر و رو باید بین دو پوشش محافظ قرار گیرد.

2- چنانچه ملات عمومی كه برای ساختمان مصرف می‌شود دارای آهك باشد یعنی برای ساختمان از ملات ماسه آهك و یا ماسه سیمان و آهك استفاده شود برای دور نگه داشتن قیر و گونی از آهك اقدام به ایجاد یك لایه ماسه سیمان روی آجر می‌نمایند. زیرا در غیر این صورت به سبب تركیب قیر با آهك بعد از مدتی قیر و گونی فاسد گشته و در آن سوراخهایی ایجاد می‌گردد. كه باعث نفوذ رطوبت به سطحهای بالاتر گشته و خاصیت قیر و گونی از بین می‌رود.

چنانچه ایزولاسیون روی شناژ بتنی اجراء شود اگر سطح بالایی بتن را بوسیله تخته هاله به خوبی صاف نمایند احتیاج به قشر ماسه سیمان نیست.

را بوسیله لاكهای مخصوص لاك كاری می‌كنند. این كف پوشها در مقابل رطوبت بسیار ضعیف است.

حالت ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی

همانطوری كه قبلاً نیز اشاره شد برای محفوظ نگاهداشتن قیر و گونی از آسیب، مخصوصاً در ساختمانهایی كه از ملات آهك استفاده می‌شود می‌باید روی قشر قیرگونی با ملات ماسه سیمان پوشانیده شود. در جاهایی كه دیوار چینی نمی‌شود مانند محل درها و یا مكانهایی كه بعد از چند روز دیوار چینی می‌شود این قشر ماسه سیمان مانع از آسیب دیدن لایه قیر و گونی در اثر رفت و آمد خواهد گردید.

یك رگی كردن ساختمان

بعد از پی سازی و ایزولاسیون در ساختمانهای آجری معمولاً روی پی را طبق نقشه یك رگ آجر می‌چینند و باصطلاح ساختمان را یك رگی می‌نمایند. در موقع یك رگی كردن ساختمان باید دقت كافی بعمل آید كه اندازه‌ها كاملاً مطابق نقشه باشد.

بعد از یك رگی كردن ساختمان مجدداً ابعاد اطاقها و راهروها و سرویسها را كنترل نموده و مخصوصاً از گوینا بودن تمام قسمتها بوسیله چپ و راست گرفتن كه قبلا در این مورد توضیح داده شد مطمئن می‌شویم در این مرحله عرض دیوارها كاملاً باید مطابق نقشه باشد. سپس اقدام به دیوار چینی می‌نمایند.

لایه‌های مختلف دیوار چینی

1- آجر چینی به پهنای مختلف 2- ملات

آجر

قدمت آجر (خشت پخته شده) همزمان با پیدایش آتش می‌باشد. آجر را می‌توان به طور خلاصه سنگ مصنوعی كه از خشت پخته شده بدست می‌آید تعریف نمود.

خشت تشكیل شده است از خاك رس و دانه‌های ریز سنگ و آب. دانه‌های خاك رس را با آب ورز می‌دهد تا تمام آنها در مجاورت آب قرار گرفته و تر (آب اندود) شود. گل آجر باید دارای استخوان بندی ماسه‌‌ای متراكم باشد. بدین ترتیب كه گل رس دور دانه‌های ماسه را پوشانیده و آنها را به یكدیگر چسبانیده و فضای خالی بین آنها را پرنماید.

چنانچه ماسه مخلوط در گل آجر زیادتر از حد لازم باشد در موقع خشك شدن ترك برداشته و در كوره تغییر شكل می‌دهد. پس از تهیه گل آن را در قالبهای جوبی به ابعاد 5 10 20 و یا 5/5 1122 ریخته و گل را با فشار انگشت به شكل قالب در می‌آورند. در بعضی از كارخانه‌ها خشت زنی با ماشین انجام می‌شود و بعداً آن طور یكنواخت و ملایم خشك می‌كنند. خشك كردن خشت از قسمتهای مهم آجر پزی می‌باشد زیرا اگر خشت را در آفتاب به سرعت خشك نماید قسمتهای روی آن كه با آفتاب در تماس است زودتر خشك شده ولی قسمتهای داخلی آن دیرتر خشك می‌شود و بهمین علت روی آجر تركهایی ایجاد می‌گردد كه در موقع پختن خرد می‌شود. برای جلوگیری از این نقیصه در كارخانه‌های تمام اتوماتیك آجر را در تونلهای مخصوص با هوای گرم خشك می‌كنند.

این هوا در اثر بودن آجر به بخار نمناك تبدیل شده و در نتیجه تمام قسمتهای آجر با همدیگر و تدریج خشك شده و از تركیدن آن جلوگیری می‌شود. خشك شدن آجر به این طریق در حدود 24 تا 48 ساعت طول می‌كشد.

بعد از خشك كردن خشت آن را در كوره‌های آجرپزی برده و حرارت می‌دهند تا تبدیل خشت پخته و یا آجر شود. كوره‌های آجرپزی انواع مختلف دارد. متداولترین آن در ایران كه كارش پیوسته و مداوم است دارای اطاقهای متعددی بوده كه خشتها را در یكی از آنها به طور مخصوصی كه هوا و آتش به همه جای آن برسد چیده و جلوی آن را تیغه نموده و بعد آن را در حدود 900 درجه سانتیگراد حرارت می‌دهند. سوخت این نوع كوره‌ها معمولاً با نفت سیاه و یا گاز طبیعی است.

بعد از پخته شدن تیغه جلوی اطاقك را خراب نموده تا آجر خنك شود و بعد آن را بار كامیون نموده و مصرف می‌نمایند. با توضیحات فوق روشن است همیشه بعضی از اطاقها زیر بارگیری وبعضی از آنها نیز در حال خنك شدن و بعضی دیگر در حال تخلیه می‌باشند آجر از لحاظ رنگ به رنگهای سفید، قرمز، ابلق (بهمنی) تقسیم می‌شود.

رنگ مورد نیاز بستگی به طرز چیدن آجر در كوره دارد. آجرهای غیر فشاری را در نماسازی مصرف می‌نمایند و از آجرهای فشاری برای گری چینی استفاده می‌كنند. آجرهای نماسازی را قبل از صرف تیشه داری می‌نمایند. منظور از تیشه داری گویناكردن ابعاد آجر می‌باشد. در ساختمانهای فلزی و بتنی برای پارتیشنها از آجرهای تو خالی كه دارای حجم بیشتر و وزن سبكتری است استفاده می‌نمایند. آجر از لحاظ شكل به انواع فشاری، قزامتی، حنایی و غیره تقسیم می‌شود.

آجر را در كارخانه‌های تمام اتوماتیك نیز تهیه می‌نمایند كه اغلب به صورت آجرهای سوراخ دار به بازار عرضه می‌گردد و در بازار به نام آجر ماشینی معروف است.

بجز آجرهای فوق كه بیشتر در دیوار چینی مصرف دارد آجرهای دیگری نیز وجود دارد مانند آجرهای لعاب دار و آجرهای ماسه آهكی و یا آجرهای شیشه‌ای و غیره.

در كارگاه‌های ساختمانی كه به كوره‌های آجرپزی دسترسی نیست و یا حمل آجر به كارگاه گران تمام می‌شود برای تهیه آجر از كوره‌های چاهی استفاده می‌شود وآن بدین گونه است كه خشت را پس از خشك شدن روی هم به طریقی می‌چینند كه هوا داخل آن به راحتی جریان پیدا كند و این خشت چینی را به صورت مخروط تا حدود سه متر ادامه می‌دهند. آنگاه روی آن را با كاهگل پوشانده و در بالا برای دودكش سوراخی تعبیه می‌كنند و آن را زیر روشن می‌نمایند. به واسطه وجود سوراخی كه در بالا قرار دارد آتش خود را بالا كشیده و به همه جای كوره می‌رسد. پس از پختن آجر كاهگل را خراب كرده و از آجر استفاده می‌نمایند. عیب كلی این كوره‌ها این است كه بواسطه غیر قایل كنترل بودن آتش از آن همه نوع محصول از آجر خام تا آجر جوش بدست می‌آید.

قطعات آجر

اصولاً در كارگاه به آجری كه كامل نباشد (درسته نباشد) پاره می‌گویند. به آجر سه قد و به آجر آجر نیمه و به آجر پارك و به از آن كوچكتر كلوك می‌گویند.

اگر آجر را از قد به دو قسمت تقسیم كنیم به آن قلمدانی و اگر از ضخامت به دو قسمت تقسیم كنیم به آن لاپه می‌گویند.

ساختمان فلزی

منظور از ساختمان فلزی ساختمانی است كه ستونها و تیرهای اصلی آن از پروفیل‌های مختلف فلزی بوده و بار سقفها و دیوارها و جداكننده‌ها (پارتیشنها) بوسیله تیرهای اصلی به ستون منتقل شده و وسیله ستونها به زمین منتقل گردید.مزایا و معایب ساختمان های فلزی

1- اجرا این نوع ساختمانها خیلی سریع پیشرفت می‌نماید. در صورتی كه برای ساختن ساختمانهای بتونی یا آجری زمان بیشتری لازم است.

2- ستونها و قطعات باربر ساختمانهای فلزی فضای كمتری را اشغال می‌نماید . این خود باعث بوجود آمدن سطح مفید زیادتر در ساختمانهای فلزی می‌گردد در صورتی كه برای ساختمانهای بتونی مرتفع ناچار به ایجاد ستونها و دیوارهای قطور می‌باشیم.

3- ساخت قطعات ساختمانهای فلزی در خارج از محوطه كارگاه (مثلا در كارخانه‌های فلز كاری) ممكن بوده و این خود ازلحاظ دقت كار و كیفیت بهتر قطعات و همچنین ازلحاظ اقتصادی به صرفه می‌باشد.

4- ساختن ساختمانهای فلزی (البته فقط در قسمت فلز كاری) كمتر تابع آب و هوا و عوامل جوی می‌باشد در صورتی كه ادامه كار ساختمانهای در خوای زیر صفر ممكن نیست.

بعضی از آئین نامه‌ها جوشكاری و چكش كاری را در هوای خیلی سرد اجازه نمی‌دهد.

5- امكان تقویت ساختمان بعد از اتمام كار و بالاخره نزدیك بودن فرضیات با عمل در ساختمانهای فلزی ازمزایای آن می‌باشد. زیرا بعضی از فرضیایی كه درساختمانهای بتونی می‌كنیم به سختی با عمل وفق می‌دهد از جمله همگن بودن بتون و فولاد و مساوی بودن تنش و كرنش این دو ماه همگن نیستند ولی درساختمانهای فلزی چون از یك ماده استفاده می‌نمائیم (فولاد) فرضیات به عمل نزدیكتر است.

اینها از مزایای ساختمانهای فلزی است و در عوض این نوع ساختمانها در مقابل آتش سوزی بسیار ضعیف بوده و با كوچكترین حریقی كه در كنار ستونها ایجاد شود فوری فولاد گداخته شده و در مقابل بار وارده كمانش نموده و به سرعت ؟ موجود در قطعات افزایش یافته و ساختمان خراب می‌شود. به همین علت است كه در بعضی از كشورها سازندگان ساختمانهای فلزی مجبور هستند برای ساختمان خود پله‌های بتونی ایجاد نمایند تا در موقع آتش سوزی ساكنان ساختمان بتوانند خود را نجات دهند.

ساختمانهای فلزی در مقابل عوامل جوی و خورندگی بسیار ضعیف بوده و به همین علت دارای عمر كوتاهتری می‌باشند و بالاخره به علت نازكی دیوارها ساختمان فلزی در مقابل حرارت و صوت عایق نیست.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مراحل اجرائی ساختمان یك اسكلت فولادی از شروع تا خاتمه

گزارش کارآموزی مراحل اجرائی ساختمان یك اسكلت فولادی از شروع تا خاتمه

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 493 کیلو بایت

تعداد صفحات : 30

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مراحل اجرائی ساختمان یك اسكلت فولادی از شروع تا خاتمه در 30 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه:

آنچه که در این جزوه مورد بحث و بررسی قرار می گیرد تحقیق کار آموزی بوده که مراحل اجرائی ساختمان یك اسكلت فولادی از شروع تا خاتمه به اختصارمورد بررسی قرار می دهد . بنا به شرایط شغلی اینجانب در زمان کارآموزی در یک تحقیق : اجرای یک ساختمان اسكلت فولادی مشغول فعالیت بودم که موارد اجرائی – جزئیات اجرائی- روش کار – نحوه اجرای این تحقیق توضیح داده می شود لذا در شروع توضیحات لازم است برخی تعاریف و اصلاحات جهت تفهیم بهتر مظالب به اختصار شرح داده می شود

الف - کارفرما : عبارتست از شخصیتی حقیقی یا حقوقی که امضاء کننده یکی از طرفین قرار داد بوده و موضوع عملیات پیمان پس از تکمیل به وی تحویل داده می شود .

ب- پیمانکار : عبارتست از شخصیتی حقیقی یا حقوقی که اجرای یک تحقیق مطابق نقشه و مشخصات فنی را بعهده می گیرد .

ج - دستگاه نظارت : کارفرما جهت حسن انجام کار یک تحقیق عوامل اجرائی را بصورت مقیم مستقر نموده که نظارت اجرای صحیح کلیه عملیات اجرائی بر عهده این عوامل می باشد .

د- پیمان : هر پروزه جهت اجراء نیازمند به مشخص شدن کلیه اطلاعات اجرائی و شرایط حاکم بر پروزه بوده که پیمان نامیده می شود .

ه- اسناد پیمان : اسناد پیمان شامل کلیه نقشه های محاسباتی – معماری – سازه ای – تأسیسات مکانیکی و برقی مشخصات فنی کارهای عمومی ساختمان – شرایط عمومی و خصوص پیمان و کلیه اسناد مبادله شده بین طرفین می باشد .دستورالعملهای حفاظتی و ایمنی کارگاه های ساختمانی

اجرای کـارهـای ساختمانی شـامـل مراحـل متعددی است که ضمن آن فراد با ماشین آلات ساختمانی، ابزار و مصالح گوناگون سروکار دارند . این روابط ویژگی ها امکان وقـوع حوادث را بـرای نیروی انسـانی را افـزایش می دهـنـد . محـافظت از افراد انسانی در قبال حوادث نـاشـی از کـار از اهمیت ویژه ای برخوردار اسـت . از این رو بـاید ابـزار و ماشین آلات بـه طور مستمر مورد بازرسی کامل قرار گـرفـتـه و از سالم بودن آنها اطمینان حاصل شود . در بکار گیری ماشین ها نیز باید از افراد با تجربه استفاده شود . برای تامین ایمنی کارگاه هـای ساختمانی بـاید همه ی کـارهـا بـا دقت و برنامه ریزی دقیق انجام گیرند. در ضمن باید دقت داشته باشیم و کـه هنگام کار یا تخلیه ی مصالح مزاحمتی برای همسایگان و سایرین ایجاد نشود. همچنین از انجام کارهای پر سر و صدا در شب خودداری شود . در صورتی که لازم است کاری در شب انجام شود باید قبلا اجازه ی شهرداری و مقامات مسئول کسب شـود .

آشنایی کلی با مکان کار آموزی

مکان کـار آمـوزی در كنار جاده امیرآباد گرگان جنب زندان می باشد.

ابعاد زمین 24000 متر بوده کـه تقریبا60 در 34 انبار ، 49 متر نگهبانی و مابقی كه شامل فضاسازی حیاط و ساختمان مهمانسرا می باشد .

پس از انجام مراحل قانونی و کسب مجوز پاك سازی کارفرما موظف بـدادن تعهـدی مبنی بـر عدم ایجاد مزاحمت و سلب آسایش بـرای همسایگان و عـدم ایجاد سد معبر در خیابان به هنگام ساخت و پاك سازی می باشد . در ضمن کار فرما موظف به تعهد مبنی بر جلو گیری از تخریب و صدمه به ساختمان های مجاور هنگام پاك سازی و سـاخت و سـاز می باشد .

پس از انجام مراحل بالا و گـرفتن مجوز پاك سازی با اجازه مهندس ناظر و با احتیاط کامل و ارئه تمهیداتی خاص در هنگـام پاك سازی جهت جلو گیری از آسیب بـه ساختمانهای مجاور شروع بـه پاك سازی خرابه می نماییم.

نوع كار: ساختمان اتحادیه كارگران امكان

پاك سازی خرابه

کارفرما برای صرفه جویی در وقت و هزینه عملیات پاك سازی و گودبرداری را به یك اكیپ پیمانکار سپـرده و پـس از بستن قـرار داد پیمانکـار طبق قرار داد منعقد شده موظف می شود خرابه پر از زباله جات را تمیز کرده و به بیرون از کارگاه منتقل کند.

یك نكته حائز اهمیت در تحقیق های عمرانی و ساخت و ساز رعایت كامل نكات ایمنی می باشد. می دانیم كه امروزه طبق آئین نامه سازمان نظام مهندسی ایران سازه های فلزی باید از تیرآهن ضرب دری در سازه های خود استفاده كنند .

حال با توجه به اینكه كشور ما در منطقه ی زلزله خیز قرار گرفته اجرای این نكته از الزامات و دارای اهمیت فوق آلعاده ای می باشد.

گودبرداری

یـك لـودر چـرخ لاستیكی بـه كـارگاه آورده شد و سپس لودر شروع به كار کرد. سپس خاک حاصله را توسط همان لودر در یك کامیون بارگیری کرده و بـه مكان دیگری انتقال دادیم.

برای عبور و مرور لودر هنگام گودبرداری به محل كارگاه یك رمپ ایجاد كرده بودیم كه پـس از اتمام کار لودر آن را توسط کارگران و دست افزار بیل و كلنگ تخریب نمودیم .

كـارگـران به وسیله ی بیل و کلنگ مشغول تخریب و خاک برداری رمـپ گردیدند. پس از اتمام کـار و پـایان این مرحله سطح کار ــ زمین كارگاه ــ را کاملا آب داده و توسط غلتک دستی کوبیدند.تا سطح کـار کاملا متراکم شود و بعدهـا در اثـر وزن ساختمان نشست نـكـنـد .

البته باید متذكر شوم كه قبل از شروع به گودبرداری باید درخت و بوتـه های احتمالی را كه در محل كارگاه موجود است از محل كار جمع آوری نمود كه به این كار عملیات بوته كنی می گویند.

همچنین باید محل چاه های قدیمی یا تختـه سنگ و موانعی را که ممکن است موجب حادثه شوند شناسایی و نسبت به ایمن سازی آنها اقدام نمود. و نیز اگر با گود برداری پایداری ساختمان هـای مجاور دچـار مخاطره می شود بـاید از ایمنی آنها بوسیله شمع بندی زیر پایه هـا، سپر و مهار کردن ساختمان هـا بطور مطمئن اطمینان حاصل نمود.

این عوامل حفاظتی باید تـا رفع خطر مرتباً به وسیله ی اشخاص ذیصلاح بـازدید شـونـد تـا موجبات حفاظت مـوثـر ساختمان هـای مجاور و امنیـت جانی كـارگـران و هـمـسـایـه هـا نـیـز تـامیـن بـاشـد. پیمانکارموظف است تجهیزات ایمنی لازم بـرای حفاظت کارگران را در اختیار آنها قرار دهـد. در حفاری با بیل و کلنگ کارگران باید فاصله کافی ازیكدیگر داشته باشند. در گـودالـهـا و شیارهـای عمیق کـه عمق آنها از یك مـتـر بیشتر باشد نباید کارگران را به تنهایی بکار گمارد

خاکـبـرداری در زمین هـای بـا رطـوبـت طبیعی را می تـوان تـا عمق یك مـتـر، بـرای مـاسـه 25/1 مـتـر، برای ماسه رس دار 5/1 مـتـر، بـرای خـاک رس 2 مـتـر و برای خاک بسیار متراکم را بدون پایه هـای ایمنی، سپر و حائل انجام داد. در سـایر موارد بـا تـوجـه بـه جنس خاک ، عمق گـودبـرداری و شرایط ترافیكی اطراف تدابیر ایمنی لازم توسط مسئولان اتخاذ می گـردد. لازم ذكر است كه خاك این منطقه از جنس رس می باشد.

اتصال ستون ها به فونداسیون :

بعد از صفت شدن فونداسیون و آب دهی آن یك كارگر شروع به پاكسازی روی صفحه های بیس پلیت كرد.

سپس متخصص كارگران جوشكار یك قالب كوچك از پایه ستون تیرورق درست كرد و با نظارت مهندس ناظر جای دقیق ستون را بر روی صفحه بیس پلیت مشخص كردیم .

بعد از آن در مكان های معین چند تكه فلز را خال جوش زدیم تا ستون را راحت تر در مكان خود قرار دهیم.

همه ی چهل وهشت بیس پلیت را به این صورت مشخص كردیم . لازم ذكر است كه چهل و هشت ستون این ساختمان در دو قسمت می باشد به این معنا كه بیست و چهار ستون در پشت یا جنوب و بیست و چهار ستون در جلو یا شمال . طبق برنامه ریزی فردای روز اتمام كار یك جرثـقیل به كارگاه برای نصب ستون ها آورده شد. نكته جالب توجه این بود كه كارگران برای اینكه جرثقیل بتواند ستون ها را به راحتی از زمین برای نصب بلند كند انتهای بالایی ستون را به صورت دایره سوراخ كردند تا در وقت برای نصب آن صرفه جویی شود .

سپس اولین ستون را با جرثقیل بلند كردیم و به مكان مورد نظر بردیم و بعد از تراز كردن آن آن را در مكان خود قرار داده ، بعد از زدن خال جوش های مطمئن آن را از جرثقیل جدا كردیم.

و شروع به نصب دومین ستون كردیم ، بعد نصب ستون دوم مهندس ناظر متوجه شد كه ستون اولی را جای شمال و جنوبش را كارگران اشتباهی گذاشتند. پس مجبور شدیم با هوابر ستون را از بیس پلیت جدا كرده و با جرثقیل آن را چرخاندیم و روی صفحه بیس پلیت را با هواجوش تمیز كردیم تا ستون در جای خود به درستی مستقر گردد زیرا نخاله های و گلوله های خال جوش قبلی در روی بیس پلیت بود.

بعد از تمیز كردن صفحه دوباره آن را در جای مشخص شده خال جوش دادیم بعد از این اشتباه بقیه ستون ها را با دقت بیشتری نصب كردیم تا این اشتباه دوباره تكرار نشود .

سپس بعد از اطمینان از نصب ستون یك كارگر جوشكار شروع می كرد به جوش كامل ستون به صفحه بیس پلیت ، بعد نصب بیست و چهار ستون پشتی یا جنوبی شروع كردیم به نصب تیرهای افقی آن كه تمام این مراحل نصب حدود دو روز طول كشید.

بعد از نصب ستون ها طبق دستور مهندس ناظر و محاسب شروع به ساخت شمشیری های پله ساختمان كردیم كه اندازه دو پاگرد از هم cm256 وارتفاع دو پاگرد از هم یعنی از سطح پایینی تیرآهن پایینی تا بالای تیرآهن بالایی 178cm بود.

طبق این مشخصات كارگران متخصص جوشكاری شروع به برش یك تیرورق خام كردند.

شمشیری های پله را با ورق به ترتیب زیر ساختیم . تیر وسط راه پله را به صورت 8 و 7 بریدن كه بالای آن به صورت 8 و پایین آن به صورت 7 بود در قسمت 8 آن در بال پایینی آن را حدود 10cm بیشتر گذاشتند و همین كار را به صورت برعكس با قسمت 7 تیرورق انجام دادن سپس قسمت های اضافه 10cm را طبق محاسبه داده شده توسط مهندس محاسب خم كردند تا به زاویه مورده نظر رسید بعد از چك كردن آن توسط مهندس ناظر بقیه تیرورق های راه پله طبق نمونه اولیه ساخته شده و به وسیله جرثقیل در سر جای خود نصب شدند. بعد از اتمام نصب موقتی جرثقیل را از كارگاه خارج كردند.

ترازكردن ستون های عمودی با ستون های افقی:

طبق گفته های قبلی طبقه همكف را هنگام نصب تراز كردیم وطبقات بعدی تراز نبودند ولی ما تمام تیرهای افقی را با خال جوش به ستون های عمودی وصل نمودیم. پس در طبقه اول از یك كنج ساختمان با جك های كششی و فشاری و تیفور(با سیم های بوكسل برای كشیدن ستون) شروع به تراز كردن طبقه اول می كنیم بعد از مطمئن شدن از تراز شدن ستون مورد نظر شروع به جوش دادن ستون های افقی برای تـثبیت دقیق ستون در سرجایش میكنیم این كار را كه از یك كنج شروع كردیم تا انتهای طبقه اول انجام میدهیم و به ترتیب این كار را بعد از اتمام طبقه اول در طبقه دوم و سوم و چهارم انجام میدهیم.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 59 کیلو بایت

تعداد صفحات : 23

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مدیریت امور مالی شهرداری در 23 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه

انسان موجودی است اجتماعی كه همیشه و مداوم در حال حركت و تكاپو و تكامل است و سعی دارد كه با دستگیری از همنوعان خود و همیاری روز به روز علم و دانش خود را متحول سازد و با پیشرفت علمش زندگی خود را ارتقاء دهد و سطح زندگی امروزش با دیروز كه كه نوع ساده تر بود ، فرق داشته و بالاتر باشد و همواره به آینده می نگرد ، به همین دلیل به آبادانی و شكوفائی و رشد محل زندگی و شهر و اطراف خود نظر خاصی دارد و در این راستا و برای رسیدن به اهدافش اقدام به ایجاد سازمانها و موسسات زیادی اعم از دولتی و غیر دولتی كرده است .

موسسات دولتی بخش عمده این اهداف را دنبال می كند كه از گستردگی و وسعت عظیمی برخوردار می باشد كه اداره و كنترل و انجام كارهای این بخش زیر نظر دولت می باشد و دولت است كه با تصویب و وضع مقررات و آیین نامه های اجرائی ، راه كارها و هدفها را مشخص می نماید و برای اجرای این كار احكام كارپردازان و مدیران را انتخاب می كند تا این كه رفاه مردم تامین شود و مردم دارای شهرها و امكانات زندگی مناسبتر و بهتر باشند .

یكی از این سازمانها و دولتی كارآمد كه در امر آبادانی و عمران شهرها ایفای خدمت می كند ، شهرداری است . هر شهری برای اینكه آباد و زیبا شود نیاز به یك شهرداری دارد تا با یایر دیگر موسسات شهرهایی خوش سیما و آباد برای ملتی خوب و متمدن فراهم‌ آورد .

باید این را در نظر داشت شهرداری هر چه قدر بكشود و آبادانی را به شهرها بیاورد و سختی هائی بر سر راه داشته باشد ، سخت تر از آن كار ، حفظ و نگهداری آن است كه این امر را نمی توان فقط بعهده یك ارگان یا موسسه ای نسبت داد ، بلكه باید همه شهروندان نیز در این امر مشاركت و همیاری داشته باشند .
فصل اول

آشنائی كلی با مكان كارآموزی :

1-1 تاریخچه

1-2 اسامی شهرداران میانه ( بعد از انقلاب اسلامی )

1-3 چارت سازمانی

1-4 انواع محصولات تولیدی یا خدمات

1-5 شرح مختصری از فرآیند خدماتی

1-6 اهداف سازمان

1-1 تاریخچه :

میانه در جنوب شرقی استان آذربایجان شرقی بر سر راه جاده ترانزیت تبریز - تهران با وسعتی معادل 5590 كیلیومتر مربع قرار گرفته است . میانه با مساحت 9/8 درصد از كل مساحت استان وسیعترین شهرستان استان می باشد . این شهرستان بین دو رشته كوه برغوش در شمال و قافلانكوه در جنوب قرار گرفته و از شمال به شهرستان سراب ، از جنوب به استان زنجان ، از شرق به خلخال و از غرب به هشترود محدود است .

میانه در تاریخ به اسامی گرمرود و میانج یاد شده . طبق اسناد و مدارك و نوشته های مورخان از لحاظ تاریخی پشتوانه غنی و پرباری دارد . میانه از دیر باز شهری فرهنگی و مذهبی بشمار می رود . این شهر بر اثر حملات مغول یكبار به كلی ویران شده و در دوره های بعدی مجدداً روبه عمران و آبادی نهاده است . دارای دو رودخانه شهر چای و
قوری چای می باشد .

دانشگاههای پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی با رشته های مختلف و متعدد خود پذیرای انبوه مشتاقان علم و تحصیل معرفت می باشد . جمعیت میانه حدود 77890 نفر می باشد . میانه دارای آثار و ابنیه تاریخی بسیاری است كه شكوه و زیبائی معماری دوره اسلامی در آنها بخوبی مشهود و چشمگیر است .

شهرداری میانه كه سازمان خدماتی و اداری مورد نظر و محل كارآموزی اینجانب
می باشد در سال 1314 تاسیس و از نظر درجه بندی سازمان شهرداریها در رده هفتم قرار دارد . شهرداری یكی از اساسی ترین و مهمترین نهادهای سازنده و ارگانهای شهری است كه شهرداری میانه نیز در راستای طرحها و هدفهای سازنده خود می كوشد تا شهری آباد در پیش رو داشته باشیم كه امیدواریم با تلاشهای دلسوزانه تر و آگاهانه تر دست اندركاران ، كمرنگی آن پررنگتر و چشمگیر تر شود .

4-1 نوع محصولات تولیدی یا خدماتی

شهرداری سازمانی خدمتی است و در تولید نقشی ندارد و فعالیتها و عمكرد آن مربوط خدمات شهری می باشد كه از عمده فعالیتهای آن می توان مختصری به شرح زیر بیان كرد :

1- ایجاد ، حفظ و نگهداری از مكانهای عمومی مانند : كتابخانه ها ، قرائت خانه ها ، آزمایشگاهها ، پلها ، پاركینگهای عمومی و 000.

2- ایجاد و نگهداری از تفرجگاههای عمومی مانند : پاركها ، باغهای عمومی ، ورزشگاهها و ایجاد فضای سبز .

3- اجاد معابر و گذرگاه و بازسازی آنها ،‌مانند : پلها ، خیابانهای درون شهری ، معابر عمومی ، ورودیهای شهر ، پایانه های مسافربری و 000.

4- اجاد میادین و زیباسازی شهر ، ایجاد میادین و چهارراه ها ، ساخت مجسمه ها و نقاشی بزرگان ، جدول كشی و نقاشی ساختمانها و دیوارهای بزرگ ، نصب مجسمه های تزئینی و 000.

5- خدمات بهداشتی و نظافتی ، ایجاد آبراهها ، كنال كشی ،‌ جمع اوری زباله های شهری و دفع بهداشتی آنها ،‌نظافت خابانها و معابر عمومی و 000.

6- سایر خدمات شهرداری : آتش نشانی و اطفاء حریق ، ساخت كشتارگاهها ، پلاك گذاری كوچه ها ، نام گذاری خیابانها ، صدور پروانه ساخت منازل ،‌ صدور پروانه كسب ، اخذ مالیاتهای اختصاصی و 000.

از دیگر فعالیتهای شهرداری كه می توان ذكر كرد جلوگیری از ایجاد اماكن و تاسیسات غیرقانونی ، برآورد و تنظیم بودجه و متمم و اصلاح بودجه شهرداری می باشد .1-5 شرح مختصری از فرآیند خدماتی

شهرداری نهادی محلی و خودكفا می باشد كه در جهت توسعه و عمران و آبادانی شهر در قالب مقررات و دستورالعملها و آیین نامه های مصوب كل و در چارچوب قانون اساسی فعالیت می نماید . می توان گفت :

كه شهرداری در خصوص نظافت سطح شهر و بازسازی معابر ، خیابانهای سطح شهر ، زیبا سازی شهر و میادین و گذرگاهها و كنترل ساخت و ساز سطح شهر و كنترل اصناف و كسبه و صدور مجوزهای قانونی فعالیت می كند .

بخشی از اوقات فراغت افراد در خانه ها و بخشی دیگر در فضاهای بیرون شهر سپری
می شود . فضاهای گذران اوقات در شهر به مدیریت خاص خود نیاز دارد و یكی از بهترین فضای این اوقات پارك و كتابخانه می باشد كه شهرداری در حدود اعتبارات مصوب و بر اساس بند 6 از ماده 55 قانون شهرداری وظیفه احداث آن را بعهده دارد .

شهرداری ها بر حسب ماده 99 از قانون شهرداری می بایست برای حریم شهر نقشه شهرسازس تهیه كند . تفرجگاههای پیرامون شهر چنانكه از نامشان پیداست معمولاً در حریم شهرها قرار می گیرند و شهرداری موظف است بر اساس طرحهای مصوب ، بر ساخت و ساز در این محدوده نظارت كند و با تخلات سازمانی ( بر اساس ماده 100) و تخلفهای بهداشتی بر اساس ماده 55 بند 20 برخورد كند . برای اینكه تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهر به طور صحیح و به جا انجام پذیرد ، شهرداری موظف است در معبر و مكانهای مناسب تابلوهای اعلانات دیواری جهت نصب آگهی و اطلاعیه در سطح شهر نصب كند و همچنین تهیه و نصب تابلوهای جدید اسامی ( راهنمای ) شهركها .

شهرداری با اخذ عوارض نقل و انتقالات و نوسازی و صدور مجوزهای كب و پروانه ساخت و دیگر عوارض می تواند ایجاد درآمد كند و وظایف خود را به خوبی و بموقع انجام دهد .

شورای اسلامی شهرها موظفند كه برای شهرداری ها یك شهردار مناسب و كاردان انتخاب و انتصاب نمایند و شهردار منتصب نیز موظف است تا كلیه عملكردهای كارمندان را كنترل و نظارت كند تا وظایف خود را به نحو احسن ایفاء نماید .

2-1 بررسی شرح وظایف كارآموز در سازمان

اینجانب برای ورود به شهرداری بعنوان كارآموز با هماهنگی از طریق امور مالی وارد حسابداری شده و پس از آشنائی با كارشناسان و متصدیان حسابداری در نزد آقای سلطانی كارشناس حسابداری كه وظیفه او حسابرسی حسابهای بانكی سازمان است ، مشغول به كار گردیدم .

از جمله كارهائی كه من در حسابداری انجام می دادم و یاد می گرفتم تنظیم سند نقل و انتقال حساب و سپس ثبت در دفتر بانك و در نهایت تنظیم صورت مغایرت بانكی بود . بدین شرح كه ابتدا از واحد درآمد اسناد مربوطه به هزینه و درآمد و سپرده ها و اسناد
( بعنوان حساب انتظامی ) دریافت می شد و جمع بندی هر یك از آنها كنترل می شد تا اشتباهی جمع یا ثبت نشده باشند ، سپس آنها را در برگه نقل و انتقال ثبت می كردیم كه واریزی ها در شماره حساب مشخصی و درآمدها در كدها و ردیفهای معین شده در واحد درآمد وپسرده ها و حسابهای انتظامی مربوط به اشخاص پرداخت كننده ثبت می شدند . اسناد هزینه بعد از اینكه به سند نقل و انتقال حاب انتقال داده می شد به همراه آن و خود هزینه و مدارك پیوستی با شماره خاصی وارد زونكن می شدند .

پس از تنظیم برگه نقل و انتقال حساب ، ثبتهائی كه مبوط به بانك می شدند ب تفكیك شماره حسابهای بانكی در دفتر بانك ثبت می شدند . پس از پایان هر ماه از بانك ملی كه بانك كارپرداز شهرداری می باشد صورت حساب بانكی واریز و وصول وجوه اخذ
می شد تا با استفاده از آن دریافتها و پرداختهای بانكی كنترل شود . بدین صورت كه از دفتر بانك ثبتهای بانكی كه از برگه نقل و انتقال حساب كه قبلاً با شماره برگه مشخص و به ترتیب تاریخ ثبت كرده بودیم استخراج می شد و فیشهای پیوستی آن با شماره فیشها و مبالغ موجود در صورتحساب تطبیق داده می شد تا اطمینان حاصل شود كه ثبتهائی كه درآمد انجام شده برابر با صورتحساب بانكی باشد . در آخر اگر تفاوتهایی باشد كه
می تواند ناشی از اشتباهات متصدی درآمد یا حسابدار یا بانك باشد یا فیشهای بین راهی و یا اینكه چكهای معوق باشد ، بررسی می شود كه این تفاوت ناشی از چیست ؟ پس از پیگیری و رفع اختلافات صورت مغایرت بانكی تنظیم می شود و وارد ماه مالی بعد
می شود و این جریانات دوباره تكرار می گردد .

البته این شرحهایی كه ارائه شد مربوط به حسابرسی كه من در نزد او مشغول بودم ،
می باشد و دیگر حسابداران و كمك حسابداران نز هر یك كار مخصوص به خود داشتند، از قبیل : حوق و دسمتزد ، تخصیص اعتبار و 000.

‌امور جاری در دست اقدام پس از كنترل اسناد ، ثبت وتنظیم اسناد نقل و انتقال حساب ، دفتر بانك ، تطبیق دفتر بانك با اسناد و ثبتهای كامپیوتری و تهیه صورت مغایر بانكی مربوط به سال 81 و افتتاح مجدد حسابها می باشد و در حال حاضر به حسابهای سال 82 رسیدگی می شود .2-2 برنامه های آینده

در آینده نیز در این واحد مابق امروز و دیروز به حسابها و اسناد و مدارك ماهها و روزهای آینده كه به دست خواهد رسید و عملكردهای آتی شهرداری رسیدگی و عمل خواهد شد .

2-3 تكنیكهائی كه توسط رشته مورد نظر در سازمان بكار می رود

در واحد حسابداری شهرداری حسابداران از سیستم حسابداری دولتی نقدی و تعهدی استفاده می شود كه به علت وسعت عملیات از چندین حسابدار و كمك حسابدار برای انجام امورات و ثبت و كنترل حسابها بهره گیری می شود كه كار و وظایف هر كدام متفاوت است . مثلاً یكی مسئول تخصیص اعتبار و انجام ثبتهای مربوط به مساعده را بر عهده دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارمندان رسمی و ثابت را بر عهده دارد كه یك كمك حسابدار نیز دارد ، یكی مسئول جمع آوری اطلاعات مربوط به حقوق و دستمزد كارگران رسمی و قرار دادی و یا روزمزد و محاسبه و پرداخت آنها را دارد و یا اینكه یكی دیگر نیز متصدی كامپیوتر و ممیزی ریاست و ثبتهای خود را بوسیله كامپیوتر اعمال می كند و بالاخره شخصی كه بنده زیر نظر او مشغول به فعالیت هستم و نزدش كارآموزی می كنم كارشناس حسابداری است كه مسئول رسیدگی به حسابهای جاری شهرداری و حسابرسی بانكی سازمان است و هر كدام از تكنیكها و روشهای مخصوص به خود استفاده می كنند و چون بیشتر كارها با كامپیوتر انجام می گیرد تكنیك خاص و مشخصی كه بشود از آن شرح بیشتری داد و نمی توان روش خاصی پیشنهاد كرد .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 39 کیلو بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی در اداره مخابرات سرخس در 25 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست

مقدمه ..................................................................................................................1

نمودار سازمانی .......................................................................................................2

انواع انتقال ............................................................................................................3

انواع مراکز ...........................................................................................................4

انواع سو ئیچینگ ....................................................................................................6

سیگنالینگ ............................................................................................................6

مراکز تلفن..............................................................................................................7

مکانیزم مخابرات ...................................................................................................10

واحد سوئیچ .........................................................................................................11

کارتهای موجود در سوئیچ ........................................................................................11

چک سوئیچ..........................................................................................................12

راه اندازی یک مرکز...............................................................................................13

شبکه های خصوصی مجازی (VPN)............................................................................16

دسته بندی VPN بر اساس رمز نگاری .........................................................................17

دسته بندی VPN بر اساس لایه پیاده سازی ...................................................................17

دسته بندی VPN بر اساس کارکرد تجاری.......................................................................19

مختصری درباره تئوری VPN....................................................................................19

پیاده سازی VPN...................................................................................................20

پرتکل های مورد استفاده...........................................................................................21مقدمه:ارتباط مخابراتی سرخس با دنیای خارج اولین بار در سال 1315 هجری شمسی توسط یك رشته سیم مغز فولاد به صورت فیزیكی و با تیرهای چوبی بر قرار گردید.

در شهریور 1320 همزمان با حمله روس ها از شمال به ایران این خط ارتباطی قطع گردیده و مجدداً از سال 1323 اما از مسیر دیگری ارتباط دایر می شود

در سال 1352 پنجاه خط مغناطیسی در سرخس دایر كه این مقدار در سال 1353 به 200 خط و در سال 1357 به 440 خط افزایش می یابد.

پس از انقلاب شكوهمند اسلامی ایران و در سال 1363 مركز تلفن سرخس احداث و 1000 شماره الكترو مكانیكی (EMD) نصب و راه اندازی شد.در سال 1374 سوئیچ فوق جمع آوری و به جای آن سوئیچ 3000 شماره های دیجیتال ERICSSON نصب و راه اندازی گردید. در سال 1377 این مقدار به 5000 شماره ERICSSON و در سال 1380 به 8000 شماره افزایش یافت. در سال 1381 نیز سوئیچ 10000 شماره PARSTEL نصب و راه اندازی گردید.

در سال 1384 با اضافه شدن تقاضا بیش از ظرفیت سوئیچ را تغییر داده و سوئیچ ZTE كه قابلیت 12000 شماره را دارد و قابل ارتقا نیز می باشد.مخابرات یعنی انتقال اطلاعات ( پیام ) یا ارتباط میان مشتركین بدین صورت كه امواج ساطع شده از انسان را كه میرا هستند را به امواج پایدار الكتریكی تبدیل كرده و آن را انتقال داده و به مقصد می رساندانواع انتقال:

1- سیم تلفنی:

از این نوع ارتباط در فواصل كوتاه و داخل شهر استفاده می شود2- فیبر نوری:

برای ارتباطات راه دور و نیز ارتباطاتی كه حجم بسیار زیادی دارد استفاده می شود.

از فیبر نوری برای ارتباطات بین شهری و نیز ارتباطات بین دو مركز كه در داخل شهر قرار دارد استفاده می شود.3- انتقال هوایی:

برای ارتباطات بین شهری و حتی بین المللی استفاده می شود. كه شامل سه نوع ارتباط است:الف- انتقال موازی با زمین

در این نوع انتقال امواج موازی سطح زمین ارسال می شود.لازم به ذكر است امواج بالاتر از 80 كیلو متر از سطح زمین نمی رود.ب‌- ارسال هوایی:

در این نوع ارسال از خاصیت منعكس كنندگی جو زمین استفاده می شود ، ارتفاع امواج می توانند بین 80 تا 400 كیلو متر باشد.انعكاس جو زمین در شب به مراتب بیشتر از روز می باشد ، بنابراین در شب دریافت اطلاعات به مراتب خیلی بهتر از روز می باشد.

پ- ارسال ماهواره ای

در این نوع ارسال فركانس سیگنال ارسالی به مراتب خیلی بیشتر از دو حالت قبلی است.

تلفن های ابتدایی

ابتدایی ترین سیستم یك دهنی و یك گوشی بوده ، مكانیزم آن به گونه ای بود كه یك كاسه فلزی كه داخل آن براده های زغال قرار داشته و یك صفحه دیاگرام كه با كاسه كاملاً عایق شده بود و یك باتری كه بتوان نوسانات صوتی را به نوسانات الكتریكی تبدیل نمود و از طریق جفت سیم به گوشی شخص مورد نظر بفرستد.

5- مراكز دیجیتالی

بعد از مراكز الكترونیكی مراكز دیجیتالی بر سر كار آمد كه در آن به جای سلكتورها از مالتی پلكسرها استفاده شد.6- مراكز SPC

بعد از مراكز الكترو مكانیكی روند رشد وسایل مخابراتی بسیار زیاد بود به گونه ای كه وقتی مراكز الكترو مكانیكی شروع به جمع آوری شد مراكز سوئیچ یا همان SPC روی كار آمد كه به آن مراكزی با برنامه های ذخیره شده گفته می شود و در آن هم سخت افزار و هم نرم افزار بكار رفته است.از مواردی كه می توان نام برد (سوئیچ های خارجیS12,EWSD,NEAX614 CDC98و سوئیچ های مونتاژ ایران پارستل ، كیاتل ، عصر).انواع سوئیچینگ:

1- سوئیچینگ مداری

در این روش برای انتقال اطلاعات بین دو ماشین ابتدا یک اتصال فیزیکی بین مبدا و مقصد برقرار می شود در این روش خطوط ارتباطی گیرنده و فرستنده از نظر الکتریکی به هم متصل می شوند .

2- سوئیچینگ پیام

در این روش که صرفا مختص انتقال داده های دیجیتال است هر ایستگاه یک اتصال دائمی و همیشه وصل با مر کز سوئیچ خود دارد .سیگنالینگ:

زبان ارتباطی بین سیستم ها را سیگنالینگ می گویند.

از انواع آن می توان بهE&M,R1,R2,NO0,NO1,…,NO7)) اشاره نمود.

سیستمی كه در ایران كار می نماید از نوع NO7 مدل كانال مشترك یا ‍‍CCS می باشد.مراكز تلفن:

1- مركز تلفن شهری

ارتباط را میان مشتركین داخل شهر برقرار می نماید.

2- مركز تلفن بین شهری(STD)

ارتباط را میان مشترك داخل شهر و مشترك خارج از شهر برقرار می نماید.

كه شامل سه بخش LX,PC,SC می باشد.

كه می توان مكانیزم زیر را برای آن تعریف نمود.

مشتركی كه در شهر كاشمر می باشد می خواهد با مشتركی كه در شهر لاهیجان است تماس بگیرد بنابراین از LX كاشمر به PCتربت حیدریه ارتباط برقرار می شود و از آنجا به PC رشت ارتباط برقرار می شود اگر ارتباط برقرار شود به LX لاهیجان رفته و ارتباط برقرار می شود اگر DR1 برقرار نشد آنگاه از DR2 ارتباط برقرار میشود و به PC رشت رفته و از آن به LX لاهیجان می رود اگر باز هم از DR2 ارتباط برقرار نشد به SC مشهد می رود و از آن دوباره از خط LCR1 ارتباط برقرار می نماید و اگر ارتباط برقرار نشد از خط LCR2 ارتباط را برقرار می كند به نزدیكترین راه DR و به دورترین راه LCR می گویند.شبكه های خصوصی مجازی (VPN)

در طی ده سال گذشته دنیا دستخوش تحولات فراوانی در عرصه ارتباطات بوده است . اغلب سازمانها و موسسات ارائه دهنده كالا و خدمات كه در گذشته بسیار محدود و منطقه ای مسائل را دنبال و در صدد ارائه راهكارهای مربوطه بودند ، امروزه بیش از گذشته نیازمند تفكر در محدوده جهانی برای ارائه خدمات و كالای تولیده شده را دارند. به عبارت دیگر تفكرات منطقه ای و محلی حاكم بر فعالیت های تجاری جای خود را به تفكرات جهانی و سراسری داده اند. امروزه با سازمانهای زیادی برخورد می نمائیم كه در سطح یك كشور دارای دفاتر فعال و حتی در سطح دنیا دارای دفاتر متفاوتی می باشند . تمام سازمانهای فوق قبل از هر چیز بدنبال یك اصل بسیار مهم می باشند : یك روش سریع ، ایمن و قابل اعتماد بمنظور برقراری ارتباط با دفاتر و نمایندگی در اقصی نقاط یك كشور و یا در سطح دنیا اكثر سازمانها و موسسات بمنظور ایجاد یك شبكه WAN از خطوط اختصاصی (Leased Line) استفاده می نمایند.خطوط فوق دارای انواع متفاوتی می باشند. ISDN ( با سرعت 128 كیلوبیت در ثانیه )، ( OC3 Optical Carrier-3) ( با سرعت 155 مگابیت در ثانیه ) دامنه وسیع خطوط اختصاصی را نشان می دهد. یك شبكه WAN دارای مزایای عمده ای نسبت به یك شبكه عمومی نظیر اینترنت از بعد امنیت وكارآئی است . پشتیانی و نگهداری یك شبكه WAN در عمل و زمانیكه از خطوط اختصاصی استفاده می گردد ، مستلزم صرف هزینه بالائی است همزمان با عمومیت یافتن اینترنت ، اغلب سازمانها و موسسات ضرورت توسعه شبكه اختصاصی خود را بدرستی احساس كردند. در ابتدا شبكه های اینترانت مطرح گردیدند.این نوع شبكه بصورت كاملا" اختصاصی بوده و كارمندان یك سازمان با استفاده از رمز عبور تعریف شده ، قادر به ورود به شبكه و استفاده از منابع موجود می باشند. اخیرا" ، تعداد زیادی از موسسات و سازمانها با توجه به مطرح شدن خواسته های جدید ( كارمندان از راه دور ، ادارات از راه دور )، اقدام به ایجاد شبكه های اختصاصی مجازی VPN)Virtual Private Network) نموده اند.

یك VPN ، شبكه ای اختصاصی بوده كه از یك شبكه عمومی ( عموما" اینترنت ) ، برای ارتباط با سایت های از راه دور و ارتباط كاربران بایكدیگر، استفاده می نماید. این نوع شبكه ها در عوض استفاده از خطوط واقعی نظیر : خطوط Leased ، از یك ارتباط مجازی بكمك اینترنت برای شبكه اختصاصی بمنظور ارتباط به سایت ها استفاده می كند.دسته بندی VPN براساس رمزنگاری

VPN را می توان با توجه به استفاده یا عدم استفاده از رمزنگاری به دو گروه اصلی تقسیم كرد:

1- VPNرمزشده :

VPN های رمز شده از انواع مكانیزمهای رمزنگاری برای انتقال امن اطلاعات بر روی شبكه عمومی استفاده می كنند. یك نمونه خوب از این VPN ها ، شبكه های خصوصی مجازی اجرا شده به كمك IPSec هستند.

2- VPN رمزنشده :

این نوع از VPN برای اتصال دو یا چند شبكه خصوصی با هدف استفاده از منابع شبكه یكدیگر ایجاد می شود. اما امنیت اطلاعات در حال تبادل حائز اهمیت نیست یا این كه این امنیت با روش دیگری غیر از رمزنگاری تامین می شود. یكی از این روشها تفكیك مسیریابی است. منظور از تفكیك مسیریابی آن است كه تنها اطلاعات در حال تبادل بین دو شبكه خصوصی به هر یك از آنها مسیر دهی می شوند. (MPLS VPN) در این مواقع می توان در لایه های بالاتر از رمزنگاری مانند SSL استفاده كرد.

هر دو روش ذكر شده می توانند با توجه به سیاست امنیتی مورد نظر ، امنیت مناسبی را برای مجموعه به ارمغان بیاورند، اما معمولا VPN های رمز شده برای ایجاد VPN امن به كار می روند. سایر انواع VPN مانند MPLS VPN بستگی به امنیت و جامعیت عملیات مسیریابی دارند.دسته بندی VPN براساس لایه پیاده سازی

VPN بر اساس لایه مدل OSI كه در آن پیاده سازی شده اند نیز قابل دسته بندی هستند. این موضوع از اهمیت خاصی برخوردار است. برای مثال در VPN های رمز شده ، لایه ای كه در آن رمزنگاری انجام می شود در حجم ترافیك رمز شده تاثیر دارد. همچنین سطح شفافیت VPN برای كاربران آن نیز با توجه به لایه پیاده سازی مطرح می شود.

1- VPN لایه پیوند داده :

با استفاده از VPN های لایه پیوند داده می توان دو شبكه خصوصی را در لایه 2 مدل OSI با استفاده از پروتكلهایی مانند ATM یا Frame Relay به هم متصل كرد.با وجودی كه این مكانیزم راه حل مناسبی به نظر می رسد اما معمولا روش ارزنی نیست چون نیاز به یك مسیر اختصاصی لایه 2 دارد. پروتكلهای Frame Relay و ATM مكانیزمهای رمزنگاری را تامین نمی كنند. آنها فقط به ترافیك اجازه می دهند تا بسته به آن كه به كدام اتصال لایه 2 تعلق دارد ، تفكیك شود. بنابراین اگر به امنیت بیشتری نیاز دارید باید مكانیزمهای رمزنگاری مناسبی را به كار بگیرید.

2- VPN لایه شبكه :

این سری از VPN ها با استفاده از tunneling لایه 3 و/یا تكنیكهای رمزنگاری استفاده می كنند. برای مثال می توان به IPSec Tunneling و پروتكل رمزنگاری برای ایجاد VPN اشاره كرد.مثالهای دیگر پروتكلهای GRE و L2TP هستند. جالب است اشاره كنیم كه L2TP در ترافیك لایه 2 تونل می زند اما از لایه 3 برای این كار استفاده می كند. بنابراین در VPN های لایه شبكه قرار می گیرد. این لایه برای انجام رمزنگاری نیز بسیار مناسب است. در بخشهای بعدی این گزارش به این سری از VPN ها به طور مشروح خواهیم پرداخت.1- VPN لایه كاربرد :

این VPN ها برای كار با برنامه های كاربردی خاص ایجاد شده اند. VPN های مبتنی بر SSL از مثالهای خوب برای این نوع از VPN هستند. SSL رمزنگاری را بین مرورگر وب و سروری كه SSL را اجرا می كند، تامین می كند.SSH مثال دیگری برای این نوع از VPN ها است.SSH به عنوان یك مكانیزم امن و رمز شده برای login به اجزای مختلف شبكه شناخته می شود. مشكل VPNها در این لایه آن است كه هرچه خدمات و برنامه های جدیدی اضافه می شوند ، پشتیبانی آنها در VPN نیز باید اضافه شود.

دسته بندی VPN براساس كاركرد تجاری

VPN را برای رسیدن به اهداف تجاری خاصی ایجاد می شوند. این اهداف تجاری تقسیم بندی جدیدی را برای VPN بنا می كنند .

1- VPN اینترانتی :

این سری از VPN ها دو یا چند شبكه خصوصی را در درون یك سازمان به هم متصل می كنند. این نوع از VPN زمانی معنا می كند كه می خواهیم شعب یا دفاتر یك سازمان در نقاط دوردست را به مركز آن متصل كنیم و یك شبكه امن بین آنها برقرار كنیم.

2- VPN اكسترانتی :

این سری از VPN ها برای اتصال دو یا چند شبكه خصوصی از دو یا چند سازمان به كار می روند. از این نوع VPN معمولا برای سناریوهای B2B كه در آن دو شركت می خواهند به ارتباطات تجاری با یكدیگر بپردازند، استفاده می شود.

شبكه خصوصی مجازی یا VPN (Virtual Private Network) در اذهان تصور یك مطلب پیچیده برای استفاده و پیاده كنندگان آن به وجود آورده است . اما این پیچیدگی ، در مطالب بنیادین و مفهومی آن است نه در پیاده‌سازی .
این نكته را باید بدانید كه پیاده‌سازی VPN دارای روش خاصی نبوده و هر سخت‌افزار و نرم‌افزاری روش پیاده‌سازی خود را داراست و نمی‌توان روش استانداردی را برای كلیه موارد بیان نمود . اما اصول كار همگی به یك روش است .

مختصری درباره تئوری VPN
مفهوم اصلی VPN چیزی جز برقراری یك كانال ارتباطی خصوصی برای دسترسی كاربران راه دور به منابع شبكه نیست . در این كانال كه بین دو نقطه برقرار می‌شود ، ممكن است كه مسیرهای مختلفی عبور كند اما كسی قادر به وارد شدن به این شبكه خصوصی شما نخواهد بود . گرچه می‌توان از VPN در هر جایی استفاده نمود اما استفاده آن در خطوط Dialup و Leased كار غیر ضروری است (در ادامه به‌دلیل آن پی خواهید برد).
در یك ارتباط VPN شبكه یا شبكه‌ها می‌توانند به هم متصل شوند و از این طریق كاربران از راه دور به شبكه به راحتی دسترسی پیدا می‌كنند. اگر این روش از ارائه دسترسی كاربران از راه دور را با روش خطوط اختصاصی فیزیكی (Leased) مقایسه كنیم ، می‌بینید كه ارائه یك ارتباط خصوصی از روی اینترنت به مراتب از هر روش دیگری ارزان‌تر تمام می‌شود .
از اصول دیگری كه در یك شبكه VPN در نظر گرفته شده بحث امنیت انتقال اطلاعات در این كانال مجازی می‌باشد . یك ارتباط VPN می‌تواند بین یك ایستگاه كاری و یك شبكه محلی و یا بین دو شبكه محلی صورت گیرد. در بین هر دو نقطه یك تونل ارتباطی برقرار می‌گردد و اطلاعات انتقال یافته در این كانال به صورت كد شده حركت می‌كنند ، بنابراین حتی در صورت دسترسی مزاحمان و هكرها به این شبكه خصوصی نمی‌توانند به اطلاعات رد و بدل شده در آن دسترسی پیدا كنند.
جهت برقراری یك ارتباط VPN ، می‌توان به كمك نرم‌افزار یا سخت‌افزار و یا تركیب هر دو ، آن را پیاده‌سازی نمود . به طور مثال اكثر دیواره‌های آتش تجاری و روترها از VPN پشتیبانی می‌كنند . در زمینه نرم‌افزاری نیز از زمان ارائه ویندوز NT ویرایش 4 به بعد كلیه سیستم عامل‌ها دارای چنین قابلیتی هستند .
دراینجا پیاده‌سازی VPN بر مبنای ویندوز 2000 گفته خواهد شد .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 535 کیلو بایت

تعداد صفحات : 210

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی كارخانه‌ی صنعتی پیروزی در 210 صفحه ورد قابل ویرایش
فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه.............................................................................................................. 1

فصل اول: سیستم....................................................................................... 14

1-1- سیستم............................................................................................. 14

1-2- ویژگی های سیستم.......................................................................... 14

1-3- محیط سیستم................................................................................... 15

1-4- انواع سیستم..................................................................................... 15

1-5- شمای سیستم.................................................................................. 16

1-6- آرایش درونی سیستم...................................................................... 20

1-7- سیستم كارخانه پیروزی.................................................................. 21

فصل دوم: طرح ریزی و مدیریت كارخانه................................................. 39

2-1- روش كلی برنامه ریزی وجایابی كارخانه........................................ 40

2-2- استقرار كارخانه ها و ساختمان های صنعتی................................... 42

2-3- طراحی ساختمان و ساخت آن.......................................................... 47

2-4- مسایل خدماتی كاركنان.................................................................... 56

2-5- طرح ریزی شرایط كاری.................................................................. 63

2-6- هزینه................................................................................................. 80

2-7- انرژی................................................................................................ 82

2-8- انواع فرآیندهای تولیدی.................................................................... 83

2-9- تعیین ظرفیت تولیدی......................................................................... 87

2-10- تجزیه و تحلیل رابطه ی فعالیت ها................................................. 89

2-11- شمای كارخانه ی پیروزی............................................................. 90

فصل سوم: مواد و محصولات.................................................................... 92

3-1- موجودی........................................................................................... 92

3-2-دوره (سیكل) محصول..................................................................... 100

3-3- برگشت مجدد در طراحی فرآیند تولیدی........................................ 106

3-4- مواد و فرآیندها 3-5- طبقه بندی كردن مواد.............................. 111

3-5- طبقه بندی كردن مواد.................................................................... 120

فصل چهارم: خرید.................................................................................... 126

4-1-خرید................................................................................................ 126

4-2- انواع قیمت و حمل كالای خریداری شده........................................ 134

4-3- مز ایده و مناقصه........................................................................... 135

4-4- مدیر تداركات.................................................................................. 138

فصل پنجم: انبار....................................................................................... 140

5-1- انبار................................................................................................ 141

5-2- سازمان انبار.................................................................................. 142

5-3- روش های انبار كردن.................................................................... 143

5-4- انبار كردن محصولات.................................................................... 147

5-5- انبار تعمیرات و مواد اولیه............................................................. 154

5-6- وظایف انباردار............................................................................... 156

5-7- منابع ورود كالا به انبار.................................................................. 157

5-8- معرفی برخی فرم ها....................................................................... 158

فصل ششم: ایمنی.................................................................................... 169

6-1- ایمنی.............................................................................................. 169

6-2- حوادث............................................................................................ 172

6-3- ایمنی برق........................................................................................ 175

6-4- حریق.............................................................................................. 180

7-4- انواع سم......................................................................................... 182

فصل هفتم: نظام های كاری..................................................................... 185

7-1- سیستم های نوبت كاری................................................................. 185

7-2- جمعیت انسانی................................................................................ 186

7-3- استراحت......................................................................................... 187

7-4- كار یكنواخت................................................................................... 189

فصل هشتم: بسته بندی، بازرسی ، حمل و نقل...................................... 193

8-1- بسته بندی....................................................................................... 193

8-2- بازرسی.......................................................................................... 195

8-3- اساس آنالیز سیستماتیك حمل و نقل.............................................. 197

خلاصه...................................................................................................... 207

فهرست منابع و مأخذ............................................................................... 210مقدمه:

در دنیای امروز مسأله تولیدات و خدمات مسأله عمده‌ای است كه هیچ جامعه‌ای خود را بر كنار از آن نمی‌بیند. جوامع مختلف هر كدام با مسأله‌ی ارایه‌ی خدمات و تولیدات برای بقای خود در گیرند و تلاش آن‌ها بر آن است كه با توجه به شرایط و امكانات موجود، خدمات و تولیدات را در حد مطلوب فراهم آورند. خدمات اداری و بانكی، خدمات رفاهی و درمانی، خدمات آموزشی و فرهنگی، تولید مواد غذایی، تولید محصولات كشاورزی.... جزیی از سیاهه‌ی بی‌انتهای خدمات و تولیدات در جوامع امروزی است. بدین ترتیب به سادگی می‌توان دریافت كه مدیریت برای ارایه‌ی این خدمات و تولیدات از ضرورت‌های هر جامعه‌ای به شمار می‌آید.

«مدیریت عملیات»‌ مدیریت ارایه خدمات و تولیدات است و هدف آن هماهنگ كردن كوشش‌ها و تلاش‌ها و به كارگیری منابع و امكانات برای ارایه و حصول خدمات و تولیدات به بهترین وجه ممكن می‌باشد. كوشش در این است كه از منابع موجود نهایت استفاده‌ی مطلوب به عمل آید و از اتلاف و اسراف منابع و امكانات پرهیز شود.

«مدیریت عملیات» عنوان كلی است كه هم مدیر تولید در یك مؤسسه تولید و هم مدیر خدماتی در یك سازمان خدماتی را در بر می‌گیرد، چه هر دوی این مدیران «عملیاتی» را برای وصول به هدف سازمان‌هایشان كه ارایه‌ی تولیدات و خدمات است، انجام می‌دهند و هر دو صرف نظر از نوع خدمات یا محصولشان «مدیر عملیاتی» می‌باشند. «كوستاس اِن در ویتسیوتیس» تفاوت بین ارایه خدمات و محصول را براساس چندین نكته بیان كرده است. از جمله اینكه، ارایه‌ی خدمات می‌تواند برای برآورد نیازهای بشر و به منظور دستیابی به مقاصد بخصوصی مثل بهداشت، محافظت و... صورت گیرد؛ لذا ارایه‌ی آن‌ها یا برای حفظ شرایط مناسب زندگی (تعمیرات، نگهداری، بهداشت و...) است و یا برای فراهم كردن سایر نیازهای جامعه‌ی بشری مثل تفریحات، مساجد، حمل و نقل شهری و مانند آن می‌تواند باشد.

ایشان درباره‌ی تفاوت‌های خدمات و محصولات به نكات زیر هم اشاره كرده است:

1 ـ خدمات معمولاً باید در ارتباط با مردم و استفاده‌كنندگان آن‌ها باشد. این خدمات به طور كلی در هنگام ارایه مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مانند بهداشت، بیمارستان‌ها، حمل و نقل...

2 ـ نحوه‌ی توزیع و ارایه خدمات، دارای مشكلات و مسایل خاصی است از جمله اینكه قابل ذخیره نیستند و اگر در هنگام ارایه، استفاده نشود از بین می‌روند، مانند تخت‌های خالی بیمارستان‌ها، صندلی‌های خالی قطارها و...

3ـ خدمات به سختی قابل استاندارد كردن هستند، بنابراین گذاشتن معیارهای مشخص و معین برای آن‌ها مشكل است. مثلاً ممكن است روش خدمت‌دهی دو بیمارستان یا نحوه ویزیت دو پزشك كه درجه‌ی تخصصی یكسانی دارند متفاوت باشد. البته می‌توان در این زمینه با ارایه‌ی استانداردهای خاص تا اندازه‌ای ضوابطی را اعمال كرد.

4 ـ خدمات هم مانند محصولات، با تغییر در مقدار تقاضا تغییر می‌كند. این تغییرات می‌تواند فصلی، ماهانه و یا حتی ساعتی باشد.

5 ـ عامل زمان می‌تواند در نحوه‌ی ارایه‌ی خدمات مؤثر باشد، زیرا نیازهای بشر به بهداشت، محیط زیست، خدمات سریع‌تر و چیزهای دیگر همواره در افزایش و تغییر است. به طور كلی اكثر سیستم‌های عملیاتی، تركیبی از محصول و خدمات را ارایه می‌كند و تحقیقات و بررسی‌های لازم را چنان پی می‌گیرند كه بتوانند به همراه محصول، یك سیستم خدماتی مناسب و درخور، برای رضایت مشتری فراهم آورند.

سیر تحولات مدیریت:

اگرچه رشته‌ای به نام مدیریت در میان سایر رشته‌های علمی، رشته‌های جدید به شمار می‌آید اما با نگاهی به تاریخ و زندگی ملل و اقوام مختلف می‌توان دریافت كه مدیریت پدیده‌ی جدیدی نیست و از دوران كهن وجود داشته است. ابنیه و آثار باستانی در هر گوشه‌ی این جهان پهناور نشانگر كوشش‌ها و تلاش‌های هماهنگی است كه بدون وجود مدیران و سرپرستان قابل و كارآزموده، احداث آن‌ها میسر نبوده است. قشون‌های منظم، سازمان دولت‌های بزرگ باستانی، لشگركشی‌ها و كشورگشایی‌ها و كشورداری‌ها همه و همه مظاهر و نمودهای مدیریت در سطح گسترده‌ای در گذشته می‌باشند.

مدیریت علمی:

زمینه‌ی پیدایش مدیریت به عنوان رشته‌ای در میان سایر رشته‌های علمی از اواخر قرن 18 می‌باشد. با نظریه‌ی تقسیم كار آدام اسمیت (Adam Smith) كه بر تخصصی شدن مشاغل تأكید داشت، كار نظریه‌پردازی در مدیریت آغاز شد و در اوایل قرن 20 فردریك تیلور (Fredrick Taylor) با استفاده از نظریه اسمیت و ادعای یافتن روش‌های علمی برای انجام كار، مكتب مدیریت علمی را كه اولین مكتب مدیریت می‌باشد پایه‌گذاری كرد، در مدیریت علمی تأكید بر آن بود كه با استفاده از روش‌های علمی در مدیریت می‌توان بازدهی اقتصادی منابع سازمان را به حداكثر ممكن افزایش داد. در این مكتب سازمان به صورت سیستم بسته‌ای در نظر گرفته شده بود و انسان‌ها با انگیزه‌های مادی به كار تشویق می‌شدند. بازدهی اقتصادی، توجه به شرایط فیزیكی محیط كار، تجزیه و تحلیل وظایف، به كارگیری روش‌های انجام كار و ایجاد استاندارد برای انجام وظایف از خصوصیات این مكتب مدیریت است. در مدیریت علمی كارآیی (Efficiency) مسأله اساسی هر سازمانی است و آن را از تقسیم ستاده‌ها به داده‌ها می‌توان به دست آورد. در اغلب سازمان‌ها ستاده‌ها به صورت خدمت یا كالای خاصی می‌باشند و داده‌ها غالباً عبارت از زمین، سرمایه، نیروی انسانی و مواد هستند.

راندمان یا كارایی

در مدیریت علمی به مسأله برنامه‌ریزی توجه فراوان شده است و وظایف اساسی مدیر برنامه‌ریزی، سازماندهی، كنترل و نظارت عنوان گردیده است.

سه بعد مدیریت علمی كارخانه كه در اغلب برنامه‌ریزی‌های تسهیلات تولیدی و به صورت‌های زیر می‌باشد:

1 ـ مدیریت و طرح‌ریزی تسهیلات

2 ـ مدیریت و پایایی تسهیلات

3 ـ مدیریت و طرح‌ریزی عملیات

مشخص است كه هر یك از ابعاد مذكور با یكدیگر تداخل‌هایی عمیق دارند كه طرح یكی از آن‌ها بدون دیگری مقدور نخواهد بود. به عنوان مثال در جایی كه تعادل خط تولید و بعد مدیریت عملیات مطرح می‌شود، طرح آن بدون در نظر گرفتن مدیریت و طرح‌ریزی تسهیلات كه شامل طراحی استقرارها، كارگاه‌ها و سیستم حمل و نقل است امكان‌پذیر نبوده، هم‌چنین طرح هر یك از دو موضوع اخیر بدون در نظر گرفتن یك جایابی آرمانی در كارخانه (مدیریت و جایابی تسهیلات) كه دسترسی به عوامل بیرونی مثل خدمات، مشتری و تسهیلات دیگر را در بر می‌گیرد بی‌فایده است و عملاً سودآوری را تحت الشعاع قرار می‌دهد.روابط انسانی ـ مكتب رفتاری سازمان:

مكتب رفتاری سازمان كه بیشتر به روابط انسانی شهرت دارد با تحقیقاتی آغاز شد كه پژوهشگران ضمن آن متوجه شدند كاركنان تحت آزمایش برخلاف نظرات ابراز شده در مكتب مدیریت علمی تنها به شرایط فیزیكی محیط كار حساس نبوده بلكه نسبت به شرایط روانی و روحی كار نیز واكنش نشان می‌دهند. كارگری كه احساس می‌كند در محیط كار دارای ارزش و احترام است، نسبت به وی صمیمیت و محبت ابراز می‌شود و برای او ارزش قائل هستند، با علاقه بیشتری كار می‌كند و بازدهی بالاتری دارد. بدین ترتیب مكتب روابط انسانی نظریه انسان ماشینی سازمان را كه در مدیریت علمی مطرح شده بود مورد تردید قرار داد و نیازهای غیر مادی انسان را مؤثر در كارآیی دانست.

گاهی این شبهه پیش می‌آید كه در مدیریت عملیات، موازین مدیریت علمی اساس كار است و اصول مكتب روابط انسانی در این رشته از مدیریت جایی ندارد، در حالی كه مدیریت عملیات از مسایل انسانی جدا نیست و بدون توجه به چگونگی رفتارهای آدمی در سازمان، نمی‌تواند نتایج سازنده‌ای را عاید سازمان كند. گرچه مدیریت عملیات با توجه به ابعاد فنی و تكنیكی مطرح شده است اما باید در نظر داشت كه ابعاد روانی و انسانی در مدیریت نقش عمده‌ای داشته و همواره باید در مد نظر قرار داشته باشند.1 ـ سیستم

سیستم مجموعه‌ای از اجزا و روابط میان آن‌ها كه توسط ویژگی‌های معین به هم وابسته یا مرتبط می‌شوند و این اجزاء با محیط‌شان در تبادل می‌باشند و یك كل را تشكیل می‌دهند. سیستم دارای مرزبندی مشخصی می‌باشد كه آن را از سایر سیستم‌ها قابل تمیز می‌سازد و در همان حال هر سیستمی جزیی از یك سیستم بزرگ‌تر به شمار می‌آید و با آن در ارتباط است. مجموعه اجزا هر سیستم با هم در ارتباط و تعامل بوده و تركیب اجزاء در قالب سیستم متفاوت با مجموع ساده‌ی اجزاء آن می‌باشد سیستم برای بقای خود با محیط‌اش در ارتباط است و ضمن تأثیرپذیری از آن بر آن تأثیر می‌گذارد. هر سیستم شامل یك سری خرده سیستم یا sub.s می‌باشد كه به آن جعبه سیاه هم می‌گویند.
1 ـ 2 ویژگی‌های سیستم

خواص، اجزا، عناصر و روابط درون هر سیستم را ویژگی‌های آن سیستم گویند. ویژگی‌های یك سیستم را به دو نوع كلی تقسیم می‌كنند:

1 ـ 2 ـ 1 توصیفی: ویژگی‌هایی هستند كه یك موجودیت را آن گونه كه هست توصیف می‌كند.

1 ـ 2 ـ 2 همراه: ویژگی‌هایی هستند كه مطرح شدن یا نشدن آن‌ها برای توصیف جنبه‌های مورد نظر از یك موجودیت تفاوتی نداشته باشد.
1 ـ 3 محیط سیستم

محیط هر سیستم شامل آن چیزهایی است كه خارج از كنترل كامل سیستم می‌باشد ولی به گونه‌ی بر عملكرد آن تأثیر بگذارد.
1 ـ 4 انواع سیستم‌ها

1 ـ 4 ـ 1 ـ سیستم بسته: سیستمی است كه عملیات خودش را به طور خودكار از طریق ابزار واكنش نسبت به اطلاعات تولید شده توسط خود كنترل یا تعدیل می‌كند یا به عبارتی دارای یك نیروی خودكنترلی است.

1 ـ 4 ـ 2 سیستم باز: سیستمی است كه با محیط اطراف خود تبادل انرژی، ماده، اطلاعات دارد.

این كارخانه نوعی سیستم باز می‌باشد كه در واقع با محیط اطرافش در تبادل است، اما سیستم باز دارای یك سری ویژگی‌ها می‌باشد كه در ذیل به شرح آن می‌پردازیم:

الف/ آگاهی نسبت به محیط: هر سیستم مرزی دارد كه آن را از محیط اطرافش مجزا می‌كند. مرزها شروع و پایان هر سیستم یا خرده سیستم را مشخص می‌كند، مرز یك سیستم ممكن است ماهیت فیزیكی یا غیر فیزیكی داشته باشد.

ب/ موازنه‌ی میان فعالیت‌های انطباقی و نگه‌دارنده: سیستم‌های باز همواره میان این دو دسته از فعالیت‌ها كه اغلب با هم تضاد دارند موازنه ایجاد می‌كند. در نتیجه‌ی این فعالیت‌ها تغییرات سریعی كه ممكن است سیستم را از حالت تعادل خارج كند ممانعت می‌شود.

ج/ حركت به سوی رشد و توسعه: سیستم برای جلوگیری از بی‌نظمی در ورود انرژی به خود حتی‌المقدور تعادل و تبادل انرژی را حفظ كرده و حالتی از ثبات نسبی را ایجاد می‌كند.

د/ هم‌پایانی: مفهومش این است كه برای انجام هر كار شیوه‌های گوناگونی وجود دارد، به بیان دقیق‌تر هر سیستم می‌تواند از طرق گوناگون و وضعیت‌های متفاوت به هدف نهایی خود برسد.

ه‍./ آنتروپی منفی: در حالت كلی آنتروپی كهولت و بی‌نظمی در یك سیستم می‌باشد. سیستم‌های باز با خاصیت داشتن آنتروپی منفی می‌توانند خود را ترمیم كرده و با حفظ ساختار خود زنده بمانند، حتی با وارد كردن انرژی اضافی رشد كنند.

و/ تبعیت از یك الگوی دایره‌ای یا تناوبی: سیستم‌های باز با دوره‌های متناوبی از حوادث سر و كار دارند به این ترتیب كه بازداده‌های سیستم، تغییركننده‌های داده‌های جدیدی هستند كه تكرار دوره تناوب ممكن است.

خ/ بازخورد: سیستم‌های باز به طور مستمر اطلاعاتی را از محیط دریافت می‌كنند. وجود این اطلاعات به تنظیم روابط سیستم با محیط كمك كرده و امكان انجام اقدام اصلاح را فراهم می‌كند. بازخورد به دو نوع تقسیم می‌شود:

1. خ سیستم بازخورد مثبت (positive Feedback): سیستمی است كه فرآیندهای رشد را ایجاد و تقویت می‌كند. در این نوع سیستم‌ها عملكرد نتیجه‌ای را به همراه خواهد داشت كه بتواند مولد عملكرد بیشتری برای آینده باشد.

2. خ سیستم بازخورد منفی (Negative Feedback): سیستمی است كه نسبت به عدم تحقق هدف واكنش نشان می‌دهد.
1 ـ 5 شمای سیستم

شمای سیستم به صورت زیر می‌باشد:در این شمای سیستم از یك سری از پارامترها استفاده شده است كه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم:

1) در واقع همان input یا ورودی‌ها یا مواد اولیه می‌باشند.

1) در واقع همان output یا خروجی‌ها یا ستاده‌ها می‌باشند.

3) Feedback: همان بازخورد می‌باشد. در جریان تولید یا تدارك خدمات لازم است كه نتایج حاصله با آنچه در ابتدا مورد نظر بوده است مقایسه شود و در صورتی كه اصلاحاتی ضرورت داشته باشد انجام پذیرد. این جریان كه بازخورد یا برگشت اطلاعات نامیده می‌شود، از اساسی‌ترین تدابیر برای ارتباط سیستم با محیط‌اش می‌باشد و بقای سیستم تا حدود زیادی در گروی كارآمد بودن این مكانیسم اطلاعاتی است.

4) process: همان پردازش و یا عملیات می‌باشد. تغییرات و رویدادهای غیر قابل پیش‌بینی نیز به «عملیات» و جریان تولید و تدارك خدمات تأثیر می‌گذارند و مدیر عملیاتی باید برای واكنش در مقابل چنین وقایعی نیز آمادگی داشته باشد، مثلاً كمبود ناگهانی مواد اولیه، خرابی غیر مترقبه دستگاه‌ها و كمبود نیروی انسانی پیش‌بینی نشده از عواملی است كه بر سازمان و سیستم عملیاتی اثر می‌گذارد و در صورتی كه واكنش درستی در مقابل آن‌ها نشان داده نشود مشكلات اساسی ایجاد می‌شود.

به طور كلی «عملیات» در سازمان به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه برای تولید كالا یا تدارك خدمات انجام می‌پذیرد و از این رو تمامی سازمان‌ها را اعم از خدماتی یا تولیدی می‌توان براساس الگوی سیستمی مورد بررسی و مطالعه قرار داد و عملیات آن‌ها را در قالب سیستم تجزیه و تحلیل كرد.
1 ـ 6 ـ آرایش درونی سیستم

برای سیستم‌ها عمدتاً سه نوع آرایش وجود دارد:

1 ـ 6 ـ 1 آرایش ساده: در سیستم‌هایی كه از آرایش ساده استفاده می‌كنند تعادل ایجاد شده در سیستم صرفاً به اندازه سیستم، محیط آن و نیروهای نسبی آن بستگی دارد.

1 ـ 6 ـ 2 آرایش خودتنظیمی

1 ـ 6 ـ 3 آرایش یادگیرنده

كارخانه پیروزی از لحاظ آرایش درونی از نوع آرایش ساده می‌باشد.
1 ـ 7 سیستم كارخانه پیروزی

حال به توصیف سیستم كارخانه صنعتی پیروزی می‌پردازیم و كلیه قسمت‌های مختلف یك سیستم را (input/ output/ ...) توضیح می‌دهیم:

1-7-1- مواد اولیه:

مواد اولیه مورد نیاز برای این كارخانه چدن، پیچ، رنگ، دستگاه‌های فزر و تراش و... می‌باشد. بر روی این مواد اولیه یا به عبارتی inputها عملیاتی انجام می‌گیرد (در ذیل به شرح كامل آن می‌پردازیم) و ستاده‌هایی كه همان یاتاقان‌های مختلف می‌باشند حاصل می‌شود كه انواع این یاتاقان‌ها و كاربردهایشان در انتها توضیح می‌دهیم.1 ـ 7 ـ 2 عملیات گوناگون در كارخانه پیروزی:

در گذشته توضیح دادیم، عملیات در سازمان به فعالیت‌هایی اطلاق می‌شود كه برای تولید كالا و یا تدارك خدمات انجام می‌گیرد، این عملیات در این كارخانه از چند مرحله تشكیل شده است:

ساختن قالب
ساختن حروف و اعداد روی قالب‌ها
ذوب كردن چدن (ریخته‌گری) و عملیات پرداختكاری
فرزكاری
كف‌تراشی
سوراخ‌كاری
تراشكاری
سنگ‌كاری
بتونه‌كاری

10.رنگ زدن

11.بسته‌بندی

حال هر یك از این مراحل را به صورت مجزا توضیح می‌دهیم:

ساختن قالب:

ابتدا قالب‌ها را طبق كاتالوگ و مدل‌های مختلف یاتاقان
(FAG-SKF-SNV-SNH-SN) در قالب‌سازی می‌تراشند، این قالب‌های ساخته شده ابتدا به فرم چوبی می‌باشند، وقتی روی چوب قالب‌ها تراشیده و ساخته شدند، روی آلومینیم می‌روند و از حالت چوبی به حالت آلومینیمی تبدیل می‌شوند.

علت اینكه قالب‌ها به صورت آلومینیمی است و چوبی نمی‌باشد این است كه چون چدن خیلی داغ می‌باشد بعد از 3 ـ 4 مرتبه كه این ماده‌ی داغ را داخل قالب چوبی می‌ریزند، می‌شكند و این یك نوع هزینه‌ی اضافی برای كارخانه محسوب می‌شود.

ساختن حروف و اعداد روی قالب‌ها:

حروف و اعدادی كه روی یاتاقان‌ها نصب می‌شوند شابلون‌هایی هستند كه با دستگاه فرز زاویه می‌دهند و این حروف و اعداد را بتونه می‌زنند و در می‌آورند، این شابلون‌ها را با چسب به قالب چوبی نصب می‌كنند، وقتی این حروف و اعداد به قالب چوبی نصب شدند، روی آلومینیم می‌روند و از حالت چوبی خارج شده و به حالت آلومینیمی تبدیل می‌شوند، در واقع به صورت قالب دائمی تبدیل می‌شوند و برای تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

باید دقت شود قالب‌های چوبی قبل از آنكه به صورت آلومینیمی تبدیل شوند، شابلون‌ها با چسب بر روی آن قالب‌ها نصب می‌شوند.

ذوب كردن چدن (ریخته‌گری) و عملیات پرداخت‌كاری:

چدن را با آهن قراضه در دمای ذوب می‌كنند، چدن ذوب شده را در قالب‌های ساخته شده می‌ریزند، مدت 24 ساعت می‌گذارند این چدن ذوب شده در قالب‌های ساخته شده فرم بگیرد و بعد از مدت 24 ساعت، خاك‌ها را از روی آن پاك می‌كنند و در دستگاه سمپلاست قرار می‌دهند و عمل پرداختكاری را انجام می‌دهند.

فرزكاری:

قطعاتی كه از ریخته‌گری آورده می‌شوند بر روی دستگاه فرز قرار می‌دهند و عمل كف‌تراشی صورت می‌گیرد.

كف‌تراشی:

در این مرحله ارتفاع پایه را در می‌آورند و بعد عمق پایه را نگاه می‌كنند و عمل كف‌تراشی را انجام می‌دهند و 2 میل برای جای تراش نگاه می‌دارند.

در این مرحله فرد خودش كار نمی‌كند، بلكه الماس‌های نصب شده روی دستگاه این عمل را انجام می‌دهند و عمق آن 6 میل می‌باشد.

برای كف‌تراشی 10 یا 12 یا 14 الماس بر روی كف‌تراش بسته می‌شود و عمل كف‌تراشی را انجام می‌دهند و در این مرحله باید دقت كنیم كه اگر الماس‌ها بیش از اندازه شل شوند، می‌شكنند و الماس‌های شكسته شده جزء ضایعات محسوب می‌شود و یك هزینه‌ی سربار برای كارخانه محسوب می‌شود.

الماس را با سنگ الماس یا سنگ دیواری تیز می كنند؛ توجه شود كه سنگ دیواری قلمی است و بر روی آهن كار می‌كند؛ و جالب است بدانیم الماس را با جوش برنج، جوش می‌دهند.

سوراخ كاری:

در این مرحله ابتدا برای در پایه جای پیم می‌گذارند كه باید فیت (fit) باشد ولق نخورد، در واقع باید مطابق با استاندارد باشد.

در حالت كلی 4 نوع پیم داریم: 4 ـ 6 ـ 8 ـ 10

كه خود این پیم‌ها هر كدام دو حالت دارند یعنی پیم 4 به دو صورت cm1 و cm5/1 می‌باشد. (پیم 6 به دو صورت cm1 و cm5/1 و پیم 8 به دو صورت cm2 و cm3 می‌باشد) پیم 10 در این كارخانه كاربرد زیادی ندارد.

ـ سوراخ كاری در پایه:

در این مرحله یك مقدار استانداردی بر روی در، جای خلاصی می‌گذارند تا پیچ راحت بسته شود. برای مثال جنسی كه باید پیچ m18 به آن بسته شود، در سوراخ‌كاری با دلر به اندازه‌ی m5/18 آن را سوراخ می‌كند و در واقع m5/0 جای خلاصی می‌گذارند تا پیچ راحت بسته شود و در واقع این m5/0 برای قل آویز كردن می‌باشد.

ـ قل‌آویز كردن: وقتی قطعه‌ها را با دلر سوراخ می‌كنند، آن‌ها را قل‌آویز می‌كنند، در واقع شیارهایی در آن سوراخ‌ها ایجاد می‌كنند تا پیچ‌ها در آن پیچیده شوند و حركت كنند. در حالت كلی 3 نوع قل‌آویز داریم:

یاتاقان خانگی (ریلی):

این یاتاقان دارای دو قالپاق می‌باشد یكی در و دیگری هم خود یاتاقان است. این یاتاقان 4 پیچ می‌خورد كه این پیچ‌ها در سایزهای مختلف می‌باشند (مثلاً 8 ـ 10 ـ 12 ـ 16 ـ 18 ـ ...)

روی در یاتاقان (قالپاق) و زیر پایه، محفظه‌ی گریس‌خور برای روغن‌كاری قرار داده شده است. قبلاً هم گفتیم گریس برای روانكاری و نرم كردن داخل یاتاقان می‌باشد و اگر یاتاقان روغن‌كاری نشود، بلبرینگ می‌تركد.

این قطعه بر روی زمین ثابت می‌شود. در پشت آن یك سوراخ وجود دارد، وقتی دستگاه كار می‌كند اگر روغن،... در داخل آن بود از آن سوراخ بیرون می‌آید و باعث می‌شود قطعه داغ نشود.

ـ كاربرد یاتاقان خانگی (ریلی):

این یاتاقان در آسانسورها، قطارها و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

یاتاقان چهارگوش:

این یاتاقان دارای چهار سوراخ در چهارگوشه و در مركز می‌باشد و اصلاً نباید جای این پیچ‌ها تكان بخورد و یا به عبارتی جابجا شود. جای خلاصی این یاتاقان m1 می‌باشد. این نوع یاتاقان نیز مانند بقیه یاتاقان‌ها دارای محفظه‌ای برای گریس می‌باشد. دارای یك قالپاق (در) می‌باشد و در حالت كلی دو نوع قالپاق داریم:

1. باز: در داخل آن نمد قرار می گیرد.

2. بسته

ـ كاربرد یاتاقان چهارگوش:

دو حالت دارد: هم به دیوار و هم به زمین نصب می‌شود و معمولاً در جاهایی استفاده می‌شود كه یك نمد در داخل آن قرار می‌گیرد.

یاتاقان سه گوش:

این یاتاقان دارای سه گوشه می‌باشد و به عبارتی مثلثی شكل است. سه پیچ در سه گوشه‌ی آن قرار دارد.

یاتاقان روغنی:

این یاتاقان دارای 4 پیچ می‌باشد، سطح داخلی آن صاف است و نیازی نیست برای آن جای بلبرینگ درآورده شود. این یاتاقان سه عدد قالپاق می‌خورد و هر قالپاق نیاز به 8 پیچ دارد. روی پایه 2 عدد محفظه برای گریس خوردن و 1 عدد جای قلاب قرار دارد.

یاتاقان كونیك (یك طرف تنگ و یك طرف گشاد):

این قطعه باید حالت زاویه داشته باشد. اندازه‌ی آن باید با اندازه‌ی اصلی مطابقت داشته باشد و نباید كم و زیاد شود چون در این صورت جز ضایعات محسوب می‌شود.

پی (دینام):

این یاتاقان 2 عدد پیچ می‌خورد و نیاز به كف‌تراشی دارد. دو تا جای نمد برای آن تراشیده و در نظر گرفته می‌شود. این قالپاق نیاز به قل‌آویز كردن ندارد. روی پای آن محفظه‌ای برای گریس خوردن در نظر گرفته می‌شود. این نوع یاتاقان هم دو نوع قالپاق دارد:

1. باز

2. بسته

ـ كاربرد پی (دینام):

این یاتاقان هم رو سقف و هم روی زمین كار گذاشته می‌شود و در ژنراتورها،‌ تولید برق و... مورد استفاده قرار می‌گیرد.

«همه یاتاقان‌ها نیاز به كف‌تراشی دارند.»

1 ـ 7 ـ 4 بازخورد:

قبلاً در مورد بازخورد توضیحات لازم ارایه شده است. مواد اولیه در جریان پردازش ممكن است ستاده‌هایی را تولید كند كه با قطعه‌ی استانداردشده مطابقت نداشته باشد مثلاً ممكن است بلبرینگ تولید شده به جای آن كه فیت و اندازه باشد، گشاد و یا تنگ باشد. در این صورت بازخورد انجام شده روی قطعات بدین صورت می‌باشد كه اگر بلبرینگ تنگ باشد مقدار m1/0 از آن برمی‌دارند و اگر بلبرینگ گشاد باشد از آن مویی می‌گیرند. در غیر این دو حالت، آن قطعه جزء ضایعات محسوب می‌شود.1 ـ 8 محیط اطراف كارخانه پیروزی

این كارخانه با شركت‌های ارج، پیروزی، ایران‌خودرو، ارتش،... در ارتباط می‌باشد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 158 کیلو بایت

تعداد صفحات : 62

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی لیتوگرافی و چاپ در 62 صفحه ورد قابل ویرایشفصل اول

پیشگفتار

معرفت بصری و کلامی

تركیب بندی

دریافت حسی و ارتباط بصری

عناصر اولیه در ارتباط تصویری

تاریخچهچكیده:

آشنائی با محیط كار, شرایط مطلوب و فراهم كردن امكانات مناسب با نوع كار, انتخاب وسائل و دستگاههای مورد نیاز و چگونگی كاربرد, عملكرد و استفاده ی صحیح از آنها مسلما"در سرعت, سهولت و كیفیت كار نقش مهمی را ایفا می كند. شناخت این موضوع كه كدام وسیله برای چه نوع كار مناسب است, مسلما"در هزینه ها نیز تأثیر مستقیم دارد.معرفت بصری وكلامی:

تجسم یا تصور كردن عبارت از توانائی ما در شكل بخشیدن به تصاویر ذهنی است.معمولا"وقتی میخواهیم به نقطه ای در شهر برویم ابتدا خیابانهائی را كه باید از آنها بگذریم در نظر می آوریم , وعلایم و نشانه های بصری خالص آن مسیر را در ذهن خود مرور می كنیم , بعضی از آنها به صورت ذهنی از مقابلمان می گذرد, و مجددا"به نقطه ای دیگر بر می گردیم, این قبیل فعل و انفعالات ذهنی معمولا"قبل از حركتمان به سوی مكان مورد نظر به وقوع می پیوندد.موضوع عجیب آن است كه ما اغلب مكانی را كه هرگز به آن پا نگذاشته ایم و یا ندیده ایم نیز در ذهن خود مجسم می كنیم این نوع تجسمات یا بهتر بگوئیم , تصاویر اولیه ی ئهنی همراه با دیدن, هر دو پدیده هائی هستند كه با عمل خلاقیت تصویرسازی پیوندی نزدیك دارند.ماجرای «یافتم یافتم«ارشمیدس, مثال خوبی برای این موضوع است .این جریان جابه جا ساختن تصاویر و شكلها در ذهن دقیقا"همان چیزی است كه اغلب ما را در یافتن پاسخ به یك مسئله یاری میكند.آرتور كوستلر , كه قبلا"به كتاب عمل خلاقیت وی اشاره شد در همان جا می نویسد:

«با رشد تدریجی قوای سمبل ساز و انتزاعی كننده ی ذهن فكر كردن به وسیله ی مفاهیم كلی پدید می آید كه منشاء آن تفكر به وسیله ی تصویر بوده است, به همین گونه نیز خط آوائی طی جریانی مشابه از بطن خط هیر و گلیف كه در واقع نگارش با تصویر بوده است نشاءت گرفت.»

مشاهده ی این تكامل و پیشرفت برای مبحث ارتباطات دارای اهمیت شایانی است. تكامل زبان از تصاویر آغاز شد, و به صورت تصویر نگاری درآمد كه در آن شكلهای ساده با معانی روشن وواضح به كار میرفت, سپس به واحدهای آوائی تبدیل شد و سرانجام شكل الفبا به خود گرفت.گرگوری مؤلف كتاب چشم هوشمند, الفبا را به همین مناسبت«ریاضیات معنا»خوانده است.هر گامی كه در این راه بر داشته می شد مسلما" تكاملی بیشتر در ارتباط مؤثر تر میان آدمیان بود.شواهد بسیاری موجود است كه نشان میدهد در این جریان امروز, بازگشتی به گذشته مشاهده می شود, یعنی بازگشت به استفاده از تصویر برای برقرار كردن ارتباط:و این عقبگرد به دلیل آن است كه افراد بشر می خواهن به شكلی مؤثر تر و مستقیم تر با یكدیگرارتباط یابند.

یاد گرفتن سواد برای زبان مهم ترین مسئله است. شاید از پاسخ به این سؤال كه با سواد بودن از نظر زبان دارای چه اهمیت و معنائی است و نیز مقایسه ی زبان تصویری با كلام , بتوان نتایج سودمندی گرفت و این پاسخ مارا در استفاده از اخبار و اطلاعات به صورت تصویری یاری رساند.زبان در جریان اموزش و یادگیری بشر , مقامی منحصر بفرد داشته است و هنوز هم دارد. كاربردهای زبان بسیار است, زبان وسیله ی ضبط وانتقال اخبار است, وسیله ای است برای تبادل افكار و عقاید و نیز ابزذر ساختن مفاهیم كلی و ذهنی بشر است. در یونانی به زبان«لوگوس» یا «لوگیك» می خوانند كه همه ی این الفاظ از همان كلمه ی یونانی لوگوس به معنای زبان اخذ شده است.به این ترتیب می بینیم كه زبان وسیله ای برای اشكال عالی تر تفكر تلقی می شود, عالی تر از تفكر به وسیله ی تصویر یا تفكر از طریقحس لامسه.اما این فرض محل گفت وگو دارد, و بهتر است درباره ی آن تحقیق بیشتری بشود.

ابتدا باید در نظر داشت دانستن یك زبان و با سواد بودن دو چیز متفاوت است.البته زبان را می توان تا حد استفاده ی علمی از آن برای فهمیدن وتكلم ساده آموخت, ولی از این حد تا توانائی خواندن و نوشتن به یك زبان فاصله ی زیادی است.البته فقط زبان محاوره ای است كه به صورت طبیعی تكامل می یابد.

با مطالعه ی آثار نو آم چو مسكی , می توان دریافت كه زبان , ساخت بسیار عمیقی در ذهن ما دارد و اگر از لحاظ زیست شناسی به آن توجه كنیم این ساخت در ما فطری است.

به هر حال یاد گرفتن سواد خواندن و نوشتن را باید طی مراتب مختلفی به انجام رساند.ابتدا به یاد گیری سیستم , رمزهای زبان می پردازیم , كه نشانه های آوائی معینی به صورت انتزاعی هستند.اینها در واقع همان عناصر الفباهستند.كلمه ی الفبا از تلفیق دو حرف یونانی آلفا و بتا به وجود آمده است.

حروف الفبا را , ابتدا یك به یك یاد می گیریم , سپس تركیب این حروف و آوای منسوب به آنها آموخته می شود , كه كلنات هستند.كلمات هر یك حاوی معنائی است كه به ازای اشیاء , افكار وافعال مختلف به كار می روند.

دانستن معنای هر كلمه مستلزم دانستن تعریف عام آن است.گام نهائی آموزش زبان شامل یاد كیری قواعد دستوری آن می شود , یعنی دلالت و جای كلمات در جمله , وجود قواعد دستوری برای تعیین حدود ساختمان یك زبان بر اساس آنچه از نظر اجتماعی مقبول ومورد استفاده است , ضرورت دارد .آنچه گفته شد , مقدمات زبان كلام است و از آن نمی توان چیزی كم كرد. وقتی شخصی به خوبی آنها را یاد گرفت , می تواند بنویسد و بخواند , می توانداخبار و اطلاعاتی را كه به صورت كتبی بیان كند و بفهمد.واضح است كه آموزش كلام حتی به صورت سواد آموزی ابتدائی , دارای نوعی ساخت است و تعاریف و مسائل فنی خاص آن مورد قبول همه است. ولی مبحث ارتباط بصری در مقایسه باآن ظاهرا"ساختی چنان منضبط ندارد.سواد بصری:

اگر بخواهیم در تعریف و محدود كردن سواد بصری راه افراط پیش گیریم , با مشكلات زیادی مواجه می شویم.كلام كه دارای ساخت نسبتا"منضبطی است , مسلما"بر آنهائی كه خواهان آموزش بصری هستندنیز تاثیری قابل توجه می گذارد.اگر در مقام مقایسه نیز برآئیم , می توان نتیجه گرفت كه اگر بشود یكی از وسائل ارتباطی را به اجزای اولیه اش تجزیه كرد وسپس آن را بررسی نمود , پس می توان وسیله ی دیگری را نیز به همین ترتیب موردبررسی نمود,پس می توان وسیله ی دیگری را نیز به همین ترتیب مورد بررسی قرار داد.

هر سیستم ارتباطی متشكل است از سمبل هائی كه ساخته ی بشر هستند.علائم و سمبل هائی كه ما بدان زبان وكلام می گوئیم, در روزگارهای پیشین به صورت رشته ای از تصاویر ساده ترسیم میشدند, و این تصاویر ساده نتیجه ی محسوسات بشر بودند.زبانها و سیستم های سمبل بسیاری در جهان وجود دارد و بعضی از آنها دارای ریشه ای مشترك هستند, برخی نیز هیچ ارتباطی با دیگران ندارند. مثلا"اعداد كه یكی از انواع بسیار ویژه ی باز یابی نوعی از اخبار هستند, هیچ گونه ارتباط مستقیمی با الفبا ندارند و یا نتهای موسیقی كه آنها هم از این گروهند.

در تمام این موارد به طور كلی می توان گفت, هر چه تركیب اولیه ی آنها ساده تر باشد, فراگیری محتویات خبری آنها كه به شكل علائم رمز درآمده, آسانتر است.این علائم رمز هر یك دارای معنای خاص است و كل سیستم آنها نیز براساس قواعد نحوی خاص استوار شده است.

در جهان بیش از سه هزار زبان رایج و منحصر بفرد و مستقل وجود دارد.بیان با تصویر ویا زبان بصری در مقایسه با كلام به مراتب جهان شمول تر است و از این رو بررسی مشكلات و مسائل مربوط به آن دارای اهمیتی ویژه است.ولی باید در نظر داشت كه كلام از نظر ساخت, یك تمامیت منطقی دارد, و به همین دلیل روش یاد گیری و فهم آن می تواند بسیار روشن و مشخص باشد, در حالیكه زبان بصری از این نظر بمراتب بغرنج تر است و اگر سعی كنیم باآن عینا"همانند كلام برخورد كنیم, تلاشی بیهوده كرده ایم .

استفاده از واژه ی سواد, در كنار واژه ی بصری, در این رساله به منظوری خاص بوده است كه دارای اهمیت است.همان طور كه پیش تر نیز اشاره شد , دیدن یك عمل طبیعی است و حتی فهم یك پیام بصری یا تصویر نیز تا حدودی به صورت طبیعی انجام می گیرد ولی اگر جویای كارایی و تاثیر بیشتر این دو عمل باشیم, فقط بوسیله ی تحصیل در این رشته ممكن است به آن دست یافت. كسی كه می خواهد از نظر بصری سواد آموزد, باید از شیوه ی یاد گیری سواد كلام و گفتار درس گیرد.هنكام آموزش كلام واژه هائی نظیر خلاقیت فقط پس از آنكه شخص توانائی خواندن و نوشتن یافت, به كار میرود.مفهوم این كلمات در واقع احكامی اعتباری به حساب می آیند و به داوری هائی مبتنی بر ارزشهای شخصی بستگی دارند.

در درجه ی نخست, یك نوشته الزاما"نباید بسیار ادیبانه باشد. یك نثر روشن , ودرست از لحاظ املائی و دستوری, كافی است. كسی كه بتواند به طور سادهبه ساختن و فهم صحیح پیامهای موجود در كلام بپردازد, با سواد محسوب می شود, زیرا كلام یك وسیله است, كه البته می توان از این وسیله برای داستان سرائی و یاغزل سرائی نیز استفاده كرد.بنابراین سواد كلامی در درجات و مراتب مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد, كه از پیامهای ساده شروع شده به اشكال بغرنج تر هنری می انجامد.بخش بزرگی از ارتباط بصری به تصادف و یا نیروی كشف و شهود طراحان سپرده می شود و این موضوع دو دلیل دارد:نخست آنكه هنر ازصناعت جدا شده است و دیگر آنكه توانائی نقاشی وترسیم به استعداد و آموزشی نسبتا"طولانی و ویژه نیاز دارد. از آنجا كه برای تجزیه وتحلیل و یاتعریف ساخت شیوه ی بصری ارتباط, تلاش چندانی صورت نگرفته است, یافتن یك راه و روش مشخص برای كاربرد آن دشوار است.

نظام آموزشی نیز به طور كلی در این زمینه تحرك كافی ندارد, و هنوز به طور عمده شیوه ی گفتار وكلام برای ارتباط و انتقال اخبار و عقاید در آن غالب است و در نتیجه به دیگر توانائیهاو قابلیت های موجود در آن در انسان توجه لازم نمی شود. در اینجا منظور حس باصره است و برای پی بردن به اهمیت این حس در شناخت انسان كافی است به تجربیات یك كودك یاطفل توجه كردكه در تكامل فهم و شعور او بسیار مؤثر است و اغلب این تجربیات صرفا"از راه دیدن كسب می شوند.حتی استفاده از وسایل بصری در آموزش نیز اكثرا"از روی هدف و برنامه های روشن انجام نمی گیرد.

«عناصر اولیه در ارتباط تصویری»

هر نقش یا طرح یا تصویری به هر صورت,از یك سلسله عنا صر اولیه تشكیل یافته است . منظور از این عناصر اولیه موادی مثل كاغذ,رنگ,فیلم وغیره نیست.عناصر اولیه ی بصری در اساس كلیه ی پدیده های مریی است وتعداد آنها محدود و معین است: نقطه, خط, شكل, جهت, سایه-روشن یا رنگمایه , رنگ, بافت, بعد, مقیاس و حركت.این عناصر ماده ی خام تمام اخبار بصری هستند و به شكلهای مختلف با یكدیگر تركیب و تلفیق می شوند . انتخاب این عناصر و طرز تاكید بر برخی از آنها در یك اثر بصری بستگی به ساخت و نوع كار دارد.

بیشتر دانش ما درباره ی كنش و واكنش و تاثیر ادراك انسانی در معانی بصری نتیجه ی تحقیقات و آزمایشهائی است كه روانشناسی گشتالت بر این مبنا ست كه برای شناخت هر دستگاه یا شئ یا واقعی ای ابتدا باید اجزای تشكیل دهنده ی آن را تشخیص داد, واین اجزا را می توان جدا از یكدیگر وبه صورت منفرد بررسی كرد.

مشاهده می شود كه با تغییر یكی از آن اجزا, كل دستگاه نیز دچار تغییر و دگرگونی می شود. یك پدیده ی بصری نمونه ی بسیار خوبی از آن نوع دستگاه است.زیرا با پیدایش هر اثر خوب بصری یك كل متعادل ومتوازن به وجود می آید كه نتیجه ی تركیب بسیار بغرنج وپیچیده ی اجزای مختلف است.

یك اثر بصری را می توان از زوایای مختلف تحلیل كرد.ولی بهترین شیوه برای تحلیل و فهم اثر تجزیه ی آن به عناصر تشكیل دهنده ی اولیه ی آن است.این عمل فهم ما را از یك كار بصری بسیار عمیق تر می كند و نیز برای تجسم اولیه ی یك تصویر و تعبیر و تفصیر آن از طرف بیننده سود مند است.

استفاده از عناصر اولیه ی بصری برای فهم وبررسی معقولات مربوط به آن , شیوه ی بسیار مناسبی است ومی توان به وسیله ی آن, میزان قابلیت و موفق بودن یك اثر را از لحاظ گویائی به خوبی سنجید.برای مثال, عنصر بعد سوم را در نظر می گیریم, در معماری و مجسمه سازی این عنصر بر دیگر عناصر از لحاظ اهمیت غلبه دارد.

طی دوران رنسانس, علم و هنر پرسپكتیو به وجود آمد و منظور از آن نشان دادن بعد سوم در اثر بصری دوبعدی مانند نقاشی و رسامی بود.حتی با اثر نظر فریب پرسپكتیو, بعد را در این شكلهای بصری فقط می توان تلویحا"و نه تصریحا"نشان داد. فن عكاسی و فیلمبرداری امكان نشان دادن بعد سوم را, چه در حال حركت و چه در حال سكون, با چنان ظرافت و كمال به ما عرضه داشت كه تاكنون بی سابقه بوده است.

زیرا عدسی دوربین مانند چشم انسان می بیند و همه ی جزئیات موجود در محیط را ثبت می كند.

اما در تجسم اولیه ی آثار بصری و در آغاز كار به جزئیات پرداخته نمی شود به طور عمده طراح در این مرحله , از عنصر ساده ونیرومندی مانند خط استفاده می كند.

در اینجا باید گفت كه نوع انتخاب و میزان تاكید و نحوه ی استفاده از عناصر بصری برای رسیدن به تاثیر مورد نظر هنر وتخصص طراح و صنعتگر و هنرمند است. اوست كه تجسم می كند وپدید می آورد.هنر او انتخاب وچگونگی پیاده كردن آن عناصر است و شماره ی امكانات مختلف بی حد و نهایت است. ساده ترین عنصر بصری ممكن است به نحوی بسیار بغرنج مورد استفاده قرار گیرد:مثل نقطه با اندازه های مختلف و كنار هم وسیله ی نشان دادن تصاویر چاپی است كه در آن سایه-روشن وجود دارد و اصطلاحا"به هاف-تون معروف است كه به خصوص برای چاپ تصاویر عكاسی بسیار لازم است.با این تفاصیل , فهم عمیق تر ساختمان عنصری شكلهای بصری به پدید آورنده ی آثار بصری امكانات و آزادی عمل بیشتری برای تركیب بندیهای مختلف می دهد, و كسی كه می خواهد از طریق بصری ارتباط برقرار كند برایش وجود امكانات مختلف بسیار مهم است.

برای آنكه به فهم وتحلیلی از كل بیان بصری برسیم, بهتر است اول یك یك عناصر بصری را جداگانه بررسی كنیم تا به كیفیات آنها بهتر پی ببریم.نقطه:

نقطه ساده ترین و تجزیه ناپذیر ترین عنصر در ارتباط بصری است.طبیعی ترین ومعمول ترین شكلی كه می توان برای نقطه قایل شد گرد بودن آن است. نقطه ی چهار گوش یا مثلثی شكل به ندرت در طبیعت پیدا می شود اگر مایعی به صورت قطره چكیده شود, شكلی تقریبا"گرد به خود میگیرد و به این ترتیب یه نقطه تبدیل می شود, هرچند ممكن است نقطه ای بی نقص و كامل, از نظر شكل, نباشد.هر گاه بخواهیم با رنك یا چیزی مشابه آن در جائی علامت بگذاریم معمولا"آن را به صورت نقطه در نظر می گیریم.نقطه هر كجا كه باشد خواه به صورت طبیعی یا مصنوع دست انسان, چشم را شدیدا"به خود جلب می كند. دو نقطه وسیله ی بسیار مفیدی برای اندازه گیری در محیط و یا تهیه ی نقشه ای بصری از یك چیز است. استفاده از نقطه همراه با خط كش و سایر وسائل اندازه گیری یكی از اولین وسائل علامتگذاری است كه هر كس می تواند آن را به آسانی یاد بگیرد.هر چه اندازه گیری پیچیده تر باشد تعداد نقاط بیشتری بكار گرفته می شود. چند نقطه خاصیت اتصالی دارند:به عبارتی دیگر قادر است چشم را راهنمائی كند. اگر تعداد نقاط بسیار زیاد باشد, با یكدیگر تركیب و همراه می شوند و می توانند تصور رنگمایه و رنگهای مختلف را در ذهن پدید آورند, این امر, همان طور كه اشاره

شد, اساس فن تكثیر چاپی تصاویر سایه-روشن دار سیاه و سفید و رنگی است.سورا, نقاش امپرسیونیست فرانسوی , در تقاشیهای خود كه با تكنیك پوینتیلیست انجام داده بود, این پدیده یعنی ادغام و تركیب نقطه ها در دستگاه بینائی انسان را آزمود.نقاشی های او از لحاظ تنوع رنگ بسیار غنی به نظر می رسند, ولی در حقیقت او از چهار رنگ خالص استفاده كرده است, زرد, قرمز, آبی وسیاه كه آنها را به صورت نقاط ریزی روی تابلو به كار برده و در چشم بیننده نقاط رنگی با یكدیگر مخلوط می شوند و به نظر میرسد روی تابلو انواع رنگها به كار رفته است. تمام نقاشان امپرسیونیست نحوه ی عمل مخلوط شدن , متمایز شدن و سازمان یافتن رنگها را كه در مورد چشم صورت می گیرد آزمایش كرده اند. این جریان بی شباهت به نظریه های مك لوهان, درباره ی شركت فعال بیننده در نحوه ی دیدن و تاثیر آن در معنا یافتن یك تصویر نیست.ولی هیچ كس این موضوع را به وضوح آنچه سورا انجام داده بررسی نكرده است. كارهای او چنان است كه گویا می خواهد جریان چاپ عكس های رنگی و سایه-روشن دار آینده ی خود را پیش بینی كند.نكته ی آخر آن كه قابلیت راهنمائی چشم به وسیله ی نقطه با ازیاد تعداد نقاط و نزدیكتر شدن آنها به یكدیگر افزایش می یابد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 335 کیلو بایت

تعداد صفحات : 275

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مجموعه گزارشات آراء محاكم دادگستری(حقوقی، كیفری، خانواده، اطفال، تجدیدنظر)در 275 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان........................................................................................................................ صفحه

پیشگفتار............................................................................................................................ 1

بخش اول : امور حقوقی.................................................................................................. 2

غبن فاحش ....................................................................................................................... 3

الزام به ایفای تعهد.......................................................................................................... 12

مطالبه وجه و اعسار از پرداخت هزینه دادرسی............................................................ 16

فسخ قرارداد اجاره......................................................................................................... 19

صدور حكم به جهت وصول مهریه از ماترك و احتساب هزینه دادرسی..................... 23

فسخ قرارداد بیع............................................................................................................. 27

رفع مزاحمت و ممانعت از حق....................................................................................... 30

احضار از پرداخت محکوم به ........................................................................................ 32

تخلیه مورد اجاره .......................................................................................................... 34

الزام به تنظیم سند رسمی ............................................................................................. 38

ابطال رأی داور مرضی الطرفین ................................................................................... 44

تجویز انتقالمنافع ............................................................................................................ 50

تجویز تعدیل اجاره بها .................................................................................................. 52

تقسیم باقیمانده ماترک با تجویز انتقال منافع ................................................................ 55

موت فرضی ................................................................................................................... 58

تحریر مهر و موم ترکه ................................................................................................. 61

تغییر نام شناسنامه ........................................................................................................ 63

تنفیذ وصیت نامه ........................................................................................................... 65

تقاضای صدور گواهی افراز ......................................................................................... 68

خلع ید ............................................................................................................................ 70

فروش مال غیر .............................................................................................................. 72

فسخ قرارداد تخلیه منزل مطالبه اجور معوقه ............................................................... 75

تخلیه .............................................................................................................................. 79

تخلیه مورد اجاره .......................................................................................................... 81

فصل دوم: امور کیفری

خیانت در امانت تصرف مال غیر .................................................................................. 86

جعل ............................................................................................................................... 88

اعمال ماده 696.............................................................................................................. 90

قتل غیر عمد ................................................................................................................... 92

فریب در ازدواج ............................................................................................................. 94

آزادی مشروط و تخفیف مجازات ................................................................................. 96

ترک انفاق ...................................................................................................................... 98

جعل سوء استفاده از امتیازات .................................................................................... 100

صدور چک بلامحل خیانت در امانت ........................................................................... 105

تصرف عدوانی و فروش مال غیر .............................................................................. 109

ربا خواری .................................................................................................................. 112

فصل سوم: امور خانوادگی

فسخ نکاح ..................................................................................................................... 115

مطالبه نفقه و تعیین نفقه .............................................................................................. 117

ازدواج مجدد ............................................................................................................... 119

الزام به تنظیم سند رسمی ثبت نکاح ............................................................................ 121

اجازه ازدواج مجدد ..................................................................................................... 123

تقاضای صدور گواهی عدم سازش ........................................................................... 125

صدور گواهی عدم سازش و طلاق باستناد ماده 130 ق.م......................................... 133

طلاق توافقی ................................................................................................................ 140

تقلیل نفقه ..................................................................................................................... 142

اثبات زوجیت ............................................................................................................... 144

قرار تأمین خواسته مطالبه نصف دارایی باستناد بند الف عقدنامه ............................. 147

افزایش نفقه فرزندان ................................................................................................... 151

فصل چهارم: تجدید نظرخواهی

ایفای تعهد ................................................................................................................... 153

رفع رطوبت ................................................................................................................. 165

الزام به فروش دستگاه مورد مشارکت و تقسیم سهم حق الطرفین ........................... 171

استرداد شیربها ........................................................................................................... 176

مطالبه وجه .................................................................................................................. 180

استرداد سند مالکیت ................................................................................................... 184

ابطال اجرائیه ............................................................................................................... 190

الزام به ساختن مقبره ................................................................................................. 196

فصل پنجم: اطفال

رانندگی بدون گواهینامه منجر به قتل غیر عمد .......................................................... 208

توهین و اهانت به مأمورین ......................................................................................... 212

شرکت در نزاع دسته جمعی و اخاذی ........................................................................ 215

ایراد ضرب و جرح عمدی ........................................................................................... 217

فصل ششم: اجرای احکام کیفری

مزاحمت تلفنی .............................................................................................................. 222

تخریب اتومبیل و قدرت نمایی و جریحه دار کردن عفت عمومی ................................ 225

کیف ربایی ................................................................................................................... 232

سرقت مسلحانه ........................................................................................................... 236

سرقت مقرون به آزار ................................................................................................. 239

تفخیذ، رابطه نامشروع، شرب خمر، نگهداری آلات ماهواره ....................................... 243

تجاوز و فریب(زنای غیر محسنه) ............................................................................... 251

برگزاری پارتی و شرب خمر ...................................................................................... 259

لواط ............................................................................................................................ 264

فصل هفتم:اجرای احکام مدنی

توقیف عملیات اجرایی در یک قطعه زمین ................................................................... 268

قلع و قمع مستحدثاث ایجادی و نیم عشر دولتیپیشگفتار

حقوق ، عدالت، قانونمندی و قانونگرایی از شعارهای است كه حكومتهای بسته به شدت و ضعف علاقمندیشان به آنها سر می دهند، حكومتها خود را وفادار به این مسایل و اجرای قانون ورعایت عدالت و انصاف نشان نمی دهند و اگر غیر از این باشد سقوط حتمی است. از ابتدای تشكیل جوامع این زمینه ها وجود داشته و در ایران نیز بسیار از حكمروایان خود را داعیه دار اجرای عدالت می دانسته اند.

ادیان الهی و غیر الهی نیز بر این امر صحه گذارده و مردم را تشویق به اجرای قانون می نمودند، چه اگر رعایت قانون و عدل و انصاف نباشد، سنگ روی سنگ بند نمی گردد. خداوند در قرآن كریم در سوره بقره آیات 282 و 283 مردم را به نوشتن سند، درزمانی كه معامله ای انجام می دهند، دعوت می نماید و در سورة دیگر مانند سورة نور ، حدود الهی را در مورد فاسقین و جنایتكاران ، مشخص می نماید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری حكیم قانونمند حضرت امام (ره) ، ایران نیز، به یكی از داعیه دارترین حكومتهای پایبند به قانون وانصاف و عدالت تبدیل گشت و دولتهایی كه پس از هم ، به منصب قدرت می رسیدند، تحقق عدالت اجتماعی و قانون و قانون گرایی و قانونمندی را وعده می‌دادند در همین راستا، قانون تشكیل دادگاههای عمومی و انقلاب تصویب و به مرحله اجرا گذارده شد و سیستم قضایی سابق فسخ گردید.

سپاس خدای عز و جل كه نعمت نوشتن و اندیشیدن را به اینجانب عطا نمود تا بتوانم با فكر و اندیشه، قلم فرسایی نمایم و شكر خدا كه چنین فرصتی جهت مطالعه و تحقیق در پرونده های محاكم دادگستری ایجاد نمود و این امر میسر نمی شد جزء با تأسیس كانون مشاوران و وكلای دادگستری (ماد 187).كلاسه پرونده : 77/150/1857

خواهان: بهزاد فداكار

خوانده: حسین اسلامی

خواسته: فسخ قولنامه مورخ 27/4/77 و 8/6/77 (معاوضه) به لحاظ غبن فاحش مقوم به 12.580.000

شرح نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

شرح دادخواست: احتراماً خواهان ملك پلاك ثبتی 7325/42 را به مبلغ 21.500.000 تومان تقدیم گردیده با یك قطعه باغ خوانده كه به صورت قولنامه‌ای مالك می باشد به مبلغ 20.000.000 تومان معاوضه نموده است و معاوضه در ملك درهامش قولنامه ها توضیح داده شده است. خواهان اطلاع یافته كه مورد معاوضه (باغ خوانده) در زمان معامله بیش از 6 میلیون تومان ارزش گذاشته و خواهان مغبون شده است مطابق مادة 416 ق.م مغبون اختیار فسخ دارد لذا موكل وفق مادة 420 مبادرت به ارسال اظهار نامه نموده است از محضر دادگاه صدور حكم اعلام فسخ قولنامه های فوق (معاوضه) به لحاظ غبن مورد استدعا است.

به تاریخ 2/3/78 پرونده تحت نظر است خواهان اظهار می دارد: زمین مورد معاوضه به موجب قولنامه مورخ 18/9/76 از خانم بیگم معظمی به مبلغ 8.500.000 تومان خریداری و در معاوضه با موكل به مبلغ 20.000.000 تومان ارزیابی گردیده حال آنكه ملك مزبور 6.000.000 ارزش داشته تقاضای فسخ قولنامه های معاوضه را دارم.

خوانده اظهار می دارد پس از ارزیابی با بنگاه زمین را با منزل معاوضه كردم كه بعد از موعد مقرر منزل را تخلیه و سند را به نام علی جعفری برنج كه منزل تخلیه و تحویل علی جعفری گردید كه بعد از 4 ماه به من مراجعه كرد (و گفت پشیمان شده ام) و من منزل را به آقای جعفری فروختم.

قرار دادگاه: در خصوص دعوی خواهان مبنی بر اثبات غبن فاحش در معامله انجام شده كه یك دستگاه ساختمان را در قبال یك قطعه باغ معاوضه كرده اند كه ساختمان حسب ادعای خواهان 20 میلیون وباغ آن در هنگام 6 میلیون ارزش داشته برای ثبوت ادعای خواهان و معاینه محلی و ارزیابی از طریق كارشناس ضروری است لذا قرار ارجاع امر به كارشناس صادر می گردد.

نظریة كارشناس 1- پلاك 7325/43 به مساحت 242 متر یك دستگاه ساختمانی مسكونی با یك باب مغازه ارزش كل شش دانگ عرضه و اعیان و ارزش واحد تجاری به مبلغ 16.000.000 تومان.

2- یك باب زمین با بنای قدیمی ارزش كل عرصه و اعیان و امكانات موجود در محل با بنای قدیمی احداثی 9.350.000 تومان

پرونده 1650 دادنامه 143 30/5/79 شعبه به دادگاه شهریار

خواهان بهزاد فداكار خوانده: حسین اسلامی

خواسته : فسخ مبایعه نامه عادی مورخ 27/4/77 و 8/6/77

در خصوص دعوی خواهان بهزاد فداكار به طرفیت خوانده حسین اسلامی بخواسته فسخ مبایعه نامه عادی 27/4/77 و 8/6/77 به لحاظ غبن فاحش و در معامله معاوضی و مطالبه هزینه دادرسی و خسارات وارده به شرح دادخواست تقدیمی به این نحو كه خواهان طبق مبایعه نامه مورخ 27/4/77 یك دستگاه ساختمان حدود 242 متر مربع به پلاك ثبتی 7325/42 21.500.000 تومان محاسبه و طبق قرارداد عادی مورخ 8/6/77 یك قطعه باغ به قرار 1800 متر مربع كه فاقد سند رسمی مالكیت می باشد به قیمت 20 میلیون تومان محاسبه و با خوانده معاوضه می نماید پس از انجام معامله بلافاصله خوانده ملك را به افراد دیگری واگذار و خود نیز با توجه به پرونده‌های متعدد و مطروحه در دستگاه كه به جرم فروش مال غیر و كلاهبرداری تحت تعقیب می‌باشد متواری می گردد كه نهایتاً دادنامه شماره 298و297 به تاریخ 21/4/79مبنی بر محكومیت كیفری او صادر پیوست پرونده می باشد علیهذا باعنایت به نظر كارشناس رسمی كه قیمت ملك خواهان 16 میلیون تومان می باشد و قیمت باغ واگذاری خوانده 9.350.000 تومان برآورد شده و نظریة كارشناس به لحاظ متواری بودن خوانده با اعلامیه ابلاغ مصون از اعتراض بوده دعوی خواهان ثابت تشخیص مستنداً به مواد 185 و 416 و 417 و 419 ق.م با مغبون تشخیص دادن خواهان در معامله معاوضی انجام شده حكم بر فسخ هردو قرارداد عادی مورخه های 27/4/77 و 8/6/77 و استرداد هر یك از مبیع و ثمن هر د قرار دارد به طرف اصلی و اولی صادر و اعلام می گردد حكم صادره حضوری محسوب و ظرف 20 روز از تاریخ ابلاغ قابل تجدیدنظر در تاریخ تجدیدنظر استان تهران می باشد.

دادنامه 298 و 297 ش پرونده 77/3 1743

شكات 1) الهیار جمهور 2) كاووس گیچ 3) بهزاد فداكار 4) صمد و قاسمی

5) جمشید نیك پناه متهمین 1) حسین اسلامی 2) غلامرضا اسلامی 3) مهرعلی احمدی

اتهام: كلاهبرداری (فروش مال غیر) و مشاركت در كلاهبرداری

در خصوص اتهام حسین اسلامی غلامرضا اسلامی و مهرعلی احمدی دایر بر یك فقره كلاهبرداری فروش مال غیر و دومی و سومی دائر بر شركت در یك فقره كلاهبرداری بدین توضیح كه متمم ردیف اول یك باب خانه مورد معامله را از شخصی به نام بهزاد فداكار موجب قباله عالی خریداری نموده و در مورخ 27/4/77 به صمد و قاسمی واگذار می نماید سپس بدون توجه به حقوق شخص اخیر در مورخ 18/5/77 همان مورد معامله را به شخصی به نام محمد بدری با تفویض وكالت رسمی شماره 34636 به تاریخ 2/4/72خریداری نموده بود با تفویض وكالت رسمی به جمشید نیك پناه واگذار اما موخر این تاریخ یعنی 22/3/77 در بنگاه معاملات املاك احمدی حدود 180 متر آنرا طی قولنامه عادی به شخصی به نام الهیار جمهور می فروشد كه هم الهیار جمهور وهم جمشید نیك پناه در این خصوص شكایت دارند و چون در این رابطه وكالت رسمی را متهم ردیف دوم غلامرضا اسدی در تاریخ 30/4/77 دردفترخانه به نام الهیار جمهور تنظیم كرده و در قولنامه عادی مهرعلی احمدی وكالت داشته از این دو نفر هم در این رابطه به عنوان شركت در كلاهبرداری شكایت شده و مورد سوم غلامرضا اسدی به موجب قولنامه عادی مورخه 21/1/75 زمینی به مساحت 56 متر مربع را به شخصی به نام طاوس گلیچ واگذار و سپس در مورخه 15/8/75 مورد معامله را به مجید الیاسی انتقال داده دادگاه با توجه به شكایت شاكی و اخذ مدافعات و خصوصاً قبول تقصیر از جانب متهم ردیف اول و جلسات دادگاه اتهام انتسابی را نسبت به متهم ردیف اول ثابت تشخیص داده و به استناد ماده 1 ق. تشدید مجازات اختلاس و ارتشا ... و با رعایت تبصره یك آن ماده و مادة 47 ق.م.ا. و ملحوظ نظر داشتن قانونی راجع به انتقال مال غیر مصوب سال 1315 متهم حسین اسلامی را به یك سال حبس تعزیری و با توجه به بررسی انجام شده در جلسه دادگاه به پرداخت 1.250.000 تومان مانده وجهی كه بابت ثمن معامله به مال غیرهنوز به الهیار جمهور پرداخت شد به الهیار جمهور و نیز عودت چك 450.000 تومان موضوع قولنامه به الهیار جمهور به عنوان رد مال محكوم و این زمین 180 متر را كه من غیر حق به الهیار جمهور فروخته بوده بایستی تحویل شاكی جمشید نیك پناه احد و در مورد شكایت صمد و قاسمی رد خانه مورد معامله به مساحت 242 متر مربع كه من غیر حق به علی جعفری فروخته در حق صمد و قاسمی محكوم و طبیعی است در مورد متصرف علی جعفری به رد ثمن معامله در حق علی جعفری نیز محكوم می گردد كه علی جعفری می‌تواند متعاقباً به علت باطل بودن معاملة با حسین اسلامی بعد از آنكه در اجرا زمین از نامبرده گرفته و تحویل صمد و قاسمی شود جهت خسارات وارده دادخواست لازم را به دادگاه صالح ارائه نماید و از نظر جزای نقدی حسین اسلامی جمعاً به پرداخت 2.000.000 ریال جزای نقدی در حق دولت محكوم می گردد و اما در مورد غلامرضا اسلامی چون حسین اسلامی قبول كرده وكالت رسمی كه غلامرضا بنام الهیار جمهور تنظیم نموده به دستور او بوده و طرف مستقیم معامله عادی حسین اسلامی بوده و غلامرضا تقصیری نداشته و اطلاعی نداشته و چون وكالت كلی به نام غلامرضا بوده اقدام به این امر نموده با توجه به مدافعات نامبرده جرمی از ناحیه وی احراز نمی‌شود در خصوص شكایت كاووس كلیج صرف نظر از اعلام رضایت این شخص اصولاً درمورد شكایت این شخص از غلامرضا اسلامی هم دلیل كافی و وافی وجود ندارد نتیجتاً به استناد اصل 37 ق. اساسی حكم برائت متهم ردیف دوم صدور و اعلام میگردد و اما در مورد متهم ردیف سوم توجهاً به اینكه ایشان دلال معامله بوده ودر اخذ وجوه هیچ نقشی نداشته توجهاً به مدافعات نامبرده ایشان نیز با توجه به اصل برائت از بزه انتسابی مبری می شود حكم صادره در اجرای احكام به نحوی اجرا شود كه حسین اسلامی چون درخصوص پرونده چك مربوطه به محاكم عمومی كرج زندانی است. زندانی مندرج در این حكم جداگانه احتساب می شود و آن مقداری كه دقیقاً مربوط به این پرونده بوده و به لحاظ دیگری در زندان نبوده مشمول احتساب سابقه بازداشت قبلی قرارداده شود رای صادره حضوری و ظرف 20 روز قابل تجدید نظر است .


ورود ثالث

خواهان ورود ثالث علی جعفری

خواندگان ورود ثالث : بهزاد فداكار - حسین اسلامی

خواسته: ورود ثالث مبنی بر الزام خواندگان به تنظیم سند رسمی انتقال و تنفیذ قولنامه های عادی مورخ 27/4/77 و 18/5/77

شرح دادخواست:

اینجانب وارد ثالث به استناد مادة 130 ق.آ.د.م وارد رسیدگی شده ام.نظر به اینكه قبض و اقباض سند واگذاری به اینجانب با رضایت كامل خواندگان صورت گرفته و باغ نیز در همان تاریخ به تصرف خوانده ردیف اول درآمده شخصاً استیفاء منفعت می نماید و از طرفی مدارك موجود و تعهدات خواندگان در حق اینجانب مورد رسیدگی قرار نگرفته لذا از دادگاه تجدیدنظر تقاضا دارم ضمن رسیدگی به موضوع حكم به محكومیت خوانده ردیف اول به عنوان مالك و دارندة سند مالكیت و خوانده ردیف دوم به عنوان فروشنده را به حضور دردفترخانه و امضاء سند انتقال رسمی پلاك 7325/42 و تخلیه و تحویل مغازه مورد معامله به استناد تعهدات مأخوذه در حق خواهان وارد ثالث صادر فرمائید.

جلسه رسیدگی 12/3/80 دادگاه تجدیدنظر شعبة دوم تشكیل است نظر به اینكه تجدیدنظر خواه به نظر كارشناس اعتراض دارد و دادگاه قرار ارجاع امر به كارشناس صادر می نماید كه نفر را به عنوان هیئت كارشناس تعیین می نماید تا با معاینه محل اعلام نمایند قیمت خانه و باغ مورد معاوضه چه مقدار بوده و آیا در معاوضه عینی واقع گردیده است یا خیر طبق ماده 259 ق.آ.د.م تجدیدنظر خواه حسین اسلامی هزینه كارشناس را تودیع نماید.

نظریه كارشناس 1) ملك 7325/43 در تاریخ 27/3/77 مبلغ 16.000.000 تومان ارزیابی و برآورد می گردد. 2) باغ به مبلغ 8.500.000 تومان در تاریخ 27/3/77 ارزیابی و برآورد می گردد 7/6/81 كلاسه دادنامه 1554 و 1555 17/6/81

پرونده كلاسه: 80/150/868

خواهان: محمد فتحی

خوانده: غلامعلی عبدالمغمدی

خواسته: صدور حكم به فسخ قرارداد مقوم به 2 میلیون ریال و تخلیه مورد اجاره به لحاظ فسخ قرارداد الزام به پرداخت اجور معوقه به مدت 70 روز تا تاریخ تقویم دادخواست و آبونمان برق آب و گاز پرداخت اجرت المثل از تاریخ تقدیم دادخواست تا اجرای حكم جمع كل خواسته

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

اینجانب مالك عین مستأجره میباشم و طبق قرارداد پیوست آنرا به خوانده اجاره دادم در همان اوایل سكونت خوانده مزاحمت های خوانده شروع و اسباب اذیب و آزار شده و ضمناً معلوم شد كه فردی سابقه دار است و شخصاً خوانده در ضمن اقاله نامة پیوست اقرار به اذیت و آزار نموده است مشارالیه اجاره پرداخت نكرده و كلاً مورد اجاره تحت تصرف خود داشته ولیكن متورای است و حضور ندارد باتوجه به اینكه بنده به ملك خود نیاز مبرم دارم تاضای حكم شایسته را دارم.

به تاریخ 11/7/80 دادگاه تشكیل خواهان حاضر است خوانده حضور ندارد خواهان اعلام نمود خواسته ام به شرح دادخواست و ضمائم می باشد . دعوی اجاره بهای رامسترد نمودم.

دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و مبادرت به صدور رأی نموده است تاریخ 11/7/80 شمارة دادنامه 1638خواهان: محمد فتحی خوانده: غلامعلی عبدالمحمدی خواسته

در خصوص دعوی آقای محمد فتحی به طرفیت آقای غلامعلی عبدالمحمدی بخواسته اعلام فسخ قرارداد اجاره مورخ28/1/80 و تخلیه و مطالبه امور معوقه و اجرت المثل و هزینة دادرسی نظر به اینكه خواهان دعوی خود را راجع به اجور معوقه و اجرت المثل مسترد نموده است دادگاه مستنداً به مادة 107 ق.آ.د.م قرار دعوی صادر و اعلام می گردد ودر خصوص دعوی خواهان راجع به فسخ قرارداد اجاره وتخلیه نظر به اینكه حسب متن و مندرجات قرارداد اشعاری پرداخت اجاره بها شرط ضمن عقد قرارداد بوده و ضمانت اجرایی آن در صورت عدم امكان اجبار به انجام شرط فسخ قرارداد می باشد و خوانده در جلسه دادرسی حاضر نشده و انكار و تكذیبی به عمل نیامده است مستنداٌ به ماده 239 ق.م و ماده 198 ق.آ.د.م دعوی خواهان ثابت تشخیص حكم به اعلام فسخ قرارداد و تخلیه مورد اجاره به انضمام مبلغ 6.000 ریال هزینة دادرسی در حق خواهان صادر و اعلام می نماید رأی صادره غیابی و ظرف 20 روز قابل واخواهی در همین دادگاه می باشد.

به تاریخ 29/8/80 مهر ظهر برگ دادنامه : به تاریخ بیست و نهم آبانماه هشتاد به شان معینه مراجعه آقای غلامعلی عبدالمحمدی در محل حضور نداشت و بستگان و خادمان طبق مادة 70 قانون آئین دادرسی مدنی نسخة دوم دادنامه در محل الصاق شد.

در تاریخ 20/9/80 خواهان درخواست اجرای حكم و صدور اجرائیه رانموده است احتراماً عطف به دادنامه شماره 1638 درخصوص اقامه دعوی اینجانب محمدفتحی به طرفیت غلامعلی عبدالمحمدی مبنی بر فسخ قرارداد و مطالبه وجه كه منجر به صدور حكم محكومیت مشارالیه گردیده با عنایت به اینكه حكم صادره قطعی و لازم الاجرا میباشد مستدعی است جهت اجرای حكم و صدور اجرائیه دستورات لازم را صادر فرمائید.

اظهارات مدیر دفتر شعبه 85 ذیل برگ درخواست صدور اجرائیه: 1) دفتر اندیكاتور پیوست پرونده گردد به نظر برسد 2) دادنامه غیابی است اولاً نیاز به تنظیم فرم كفالت است ثانیاً تاریخ قطعیت 9/10/80 است 3) دفتر با مراجعة بعدی خواهان و تفهیم موارد فوق پرونده به نظر برسد مدیر دفتر دادگاه ریحانی 20/9/80 متعاقباً آقای عبدالحسین پازوكی دارندة جواز كسب شماره 16288 بدینوسیله ضمانت آقای محدفتحی در شماره پرونده 868 می نماید.

قرار قبولی كفالت: به تاریخ 18/10/80 عبدالحسین پازوكی در شعبة 815 تهران حاضر و با تسلیم برگ كفالت نامه وجواز كسب شماره 16288 به نام خود كه عبارت از اتحادیه فروشندگان پرونده و مادی به نشانی به ارزش كافی خواسته میباشد اظهار داشت حاضرم از تن محمد فتحی به وجه الكفاله مبلغ كافی خواسته تا خاتمه رسیدگی و اجرای دادنامه كفالت نمایم كه هروقت متهم را از طرف مراجع قضائی احضار كردند در موعد مقرر قانونی مشارالیه را معرفی و در غیر این صورت وجه الكفاله را به صندوق دولت پرداخت نمایم.

دادگاه: چون ملائت كفیل محرز است لذا قرار قبولی كفالت نامبرده از تن خواهان محمد فتحی تا خاتمه رسیدگی و اجرای دادنامه را صادر می نماید. مفاد قرا رحضور به كفیل ابلاغ گردید اظهار داشت رونوشت نمی خواهم.

محتویات برگ اجرائیه: به موجب دادنامه شماره 1638 مورخ 11/7/80 مجتمع شهیدمحلاتی محكوم علیه محكوم است به 1- فسخ قرارداد و تخلیه مورد اجاره موضوع قرارداد اجاره مورخ 28/1/80 در حق خواهان 2- پرداخت مبلغ 6.000 ریال خسارات دادرسی در حق خواهان 3- ضمناً پرداخت نیم عشردولتی به عهده محكوم علیه است.

دادرس شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسة پرونده 81/150/1291

خواهان: فریبا فرهادی فر

خواندگان: 1) لینا زارع 2) حسن زارع 3) مروارید زینلی

4- محمود رضا زارع وراث مرحوم شوهرم

خواسته: صدور حكم به جهت وصول مهریه از ما ترك مرحوم زوج به نرخ روز یكصد و ده عدد سكه بهار آزادی كامل سال 1374 بدواً صدور قرار تأمین و احتساب هزینه های دادرسی

شرح و نتایج حاصله و اقدامات جاری

احتراماً اینجانبه خواهان فوق مستحضر میدارم در مورخ 28/1/74 با زوج آقای محمودرضا زارع ازدواج نمودم و ایشان در مورخه 23/11/80 فوت نموده اند مهریه مافی القباله به میزان یكصد و ده عدد سكه تمام بهار آزادی می باشد كه حال بر اساس فوت ایشان تقاضای تعیین مهریه‌ام به نرخ روز و الزام وراث به پرداخت آن از ما ترك همسرم رامستدعی ام.

دستور قاضی دادگاه در ظهر دادخواست: دفتر ثبت وقت رسیدگی تعیین به اصحاب دعوی ابلاغ نسبت به قرار تأمین خواسته به لحاظ رسمی بودن سند خسارت احتمالی لازم نیست و در اجرای مادة 108 ق.آ. دادرسی مدنی اقدام گردد.

منضمات 1- عقدنامه : یك جلد كلام اله مجید رسانی به انضمام یك جام آیینه و یك زوج شمعدان و یك شاخه تبعت متبرك خراسان كه به زوجه رسیده اند به انضمام تعداد یكصد و ده عدد سكه طلای یك بهار آزادی كه تماماً بر ذمة زوج دین است كه عندالمطالبه به زوجه تسلیم نماید . توضیحاً به انضمام یك بار مفرج تمتع كه هزینه آن ده میلیون ریال تقویم شد دین بر ذمه زوج عندالمطالبه تسلیم شود.

2- خلاصه رونوشت وفات: در تاریخ 23/11/80 آقای محمود رضا زارع رزند حسن و مروارید اداره ثبت احوال شهرستان به مرض متلاشی شدن بدین مرده و مرگش در دفتر مردگانی سال 1380 ثبت شده است.

3- مفاد گواهی حصر وراثت: خانم فریبا فرهادی فر به استناد شهادت نامه و گواهی فوت و فتوكپی شناسنامه و ورثه درخواستی تقدیم این دادگاه نموده كه شادروان محمودرضا زارع در تاریخ 23/11/80 در اقامتگاه دائمی خود در گذشته و ورثه حسین الفوت وی عبارتند از: 1) لینا زارع دختر متوفی 2) فریبا فرهادی فر (همسر متوفی) 3) مروارید زینلی (مادر متوفی) 4) حسن زارع (پدر متوفی) دارائی آن پس از پرداخت و انجام حقوق و دیونی كه برتر و تعلق می گیرد. یك هشتم از اموال منقول و از قیمت انبیه و اشجار سهم زوجه یك ششم سهم مادر یك ششم سهم پدر و بقیه سهم دختر متوفی می باشد.

قرار تأمین خواسته: به تاریخ 24/4/81 شماره قرار 1092 كلاسه: 81/1291 مرجع رسیدگی شعبه 1710 خانواده

خواهان : فریبا فرهادی فرخواندگان: 1)لینا زارع 2) حسن زارع3) مروارید زینلی

قرار دادگاه: نظر به اینكه خواهان ضمن دادخواست تقاضای صدور قرارتأمین خواسته نموده است چون اركان و شرایط درخواست فراهم می باشد لذا دادگاه به استناد مادة 108 ق.آئین د. مدنی مادتین 202 و 301 ق تجارت قرار تأمین خواسته معادل مبلغ شصت و شش میلیون 66.000.000 ریال از اموال بلامعارض خواندگان تا پایان رسیدگی صادر و اعلام می دارد هزینه اجرای قرار به عهدة خواهان است و پس از از ابلاغ قرار اجرا و ظرف ده روز قابل اعتراض در همین دادگاه می‌باشد در اجرای مادة 117 ق.آ.د.م قرار تأمین به دفتر اجرا سپس ابلاغ گردد.

نامه مدیردفتر شعبه 1710 به دفتر اجرای احكام خانواده : احتراماً به پیوست سه برگ قرار تأمین مهریه به نام فریبا فرهادی با شماره رایانه 17/4/81/294411جهت هر گونه اقدام مقتضی ارسال گردد.

نامه دفتر اجرای احكام عطف به نامه شماره در خصوص پروندة قرار تأمین كلاسه به سود خانم فریبا فرهادی و به زیان وراث لینا زارع، مروراید زینلی، حسن زارع به خواسته مبلغ شش میلیون و ششصد تومان لذا حسب درخواست خواهان پلاك ثبتی 7882/46 در قبال مبلغ خواسته توصیف گردید مراتب جهت هر گونه دستور مقتضی اعلام می گردد.

پرونده در وقت مقرر تحت نظر است خواهان حضور دارد ولی خواندگان علیرغم ابلاغ قانونی حضور ندارند خواهان اظهار داشت 28/1/74 به عقد مرحوم محمودرضا زارع درآمد از او یك دختر سه ساله به نام لینا داریم كه حسن زارع و خانم مروراید زینلی پدر و مادر ایشان هستند كه درخواست مطالبه مهریه خود را از ورثه به نسبت سهم دارد.

دادگاه ختم رسیدگی را اعلام و مبادرت به صدور رأی می نماید.

زوج مبلغ 10 میلیون ریال بابت مهریه به زوجه پرداخت كرد و زوجه هم اقرار به دریافت نموده است و بقیه مهریه و سایر حقوق مالی را زوجه به زوج بذل و زوج قبول بذل می نماید زوجه جهیزیه را تحویل گرفته است زوجین نسبت به هم ادعایی ندارند.

علیهذا به استناد مواد 1133 و 1147 و 1155 ق.مدنی و ماده واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام آئین نامه مربوطه گواهی عدم امكان سازش بین زوجین صدرالذكر صادر و اعلام می گردد كه با توجه به محتویات پرونده طلاق از نوع خلع خواهد بود و اعتبار گواهی صادره از تاریخ ابلاغ سه ماه و به استناد ماده 330 و مفهوم ماده 331 ق.آ.د.مدنی به لحاظ اینكه موضوع توافقی بوده و دعوی مطرح نبوده قطعی و لازم الاجراست.

دادرسی شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسه پرونده : 80/150/693

خواهان: علی

خونده: محمد

خواسته : فسخ قرار بیع

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

در مورخ 12/6/72 قرارداد خرید و فروش بین علی و محمد صورت گرفت و مبلغ آن طی 2 فقره چك دریافت شده كه در مورخ 3/6/81 علی اظهار نامه‌ای در خصوص الزام به استرداد سند عادی و ابطال و فسخ معامله رفع مزاحمت برای محمد فرستاد كه چكها بلامحل بوده و گواهی عدم پرداخت ضمیمه می باشد و چكها را تحویل محمد داده ا م اما او مصالح در زمین خای نموده و محمد جواب داد كه معامله بر طبق سند عادی بوده و مبلغ را نقداً دریافت كرده و در مورخ 15/11/80 رای شماره 945 بدین شرح صادر شد با توجه به آشكار شدن این مطلب كه چكها از حساب دیگری می باشد و با توجه به فقد دلایل و عدم اثبات خواسته فسخ معامله مستند به ماده 197 ق.آ.د.م و اصل 37 قانون اساسی و اینكه از خواهان تقاضای شاهد نمودند ولی او نتوانست شاهد ارائه دهد رأی بر رد عوای خواهان صادر شد كه علی اعتراض نمود و درخواستی به انضمام فتوكپی از حكم و گواهی عدم پرداخت چك و بیان داشت اولاً این قطعه زمین را با عمل شیادی و كلاهبرداری خریداری كه در قبال پرداخت یك فقره چك بلامحل از اكبر بصورت بلامحل مسترد داشته ثانیاٌ گواهی عدم پرداخت بانك موجود است كه با مراجعه در مورد فسخ معامله و با مسترد نمودن لاشه چك معامله فسخ گردید و محمد در جواب تقاضای سند گفت: آنرا خودم پاره می كنم و عملیاتی را از زمان فسخ انجام داده ام كه استشهادیه تنظیم و به پیوست می باشد و با استناد به مواد 47 و 48 قانون دادگاههای عمومی و انقلاب سند خصوصی فاقد وصف می باشد تقاضای نقض حكم را دارم كه محمد لایحه ای ارائه داد كه بنده باقیمانده پول را نقداً پرداخته ام و آن چكها به عنوان ضمانت پرداخته وجه بوده و علی آنها را پس داده و ربطی به بهای زمین نداشته و شواهدی دارم كه زمین را از همان اول تصرف نموده ام و اكبر به عنوان شاهد حاضر شد و گفت چكها از من بوده كه قرار بود محمد پول را به حساب من بریزد و بدلیل عدم پرداخت از طرف من گواهی عدم پرداخت گرفته و سپس پول را نقداً پرداخت نموده و وكیل علی در جلسه 16/6/82 دعوت شد و بیان كرد موكل بنده چند مرحله مراجعه كرده كه سند عادی را دریافت كند ولی او بیان داشت پاره كرده در هیچ یك از جلسات بجز یك جلسه حاضر نبود و تقاضای نقض حكم را نمود كه رأی تجدیدنظر از دادنامه شماره 537/81 از شعبه 5 محاكمه عمومی بم در خصوص فسخ معامله اعتراض موثر و كامل امعان نظری كه موجبات نقض آن را فراهم نماید در این مرحله و بدین محكمه اقامه و ارائه نگردیده و بر دادنامه تجدیدنظر خواسته هم از حیث مراعات موازین خدشه ای به نظر نمی رسد لذا با رد تجدیدنظر خواهی تأیید میشود و رأی قطعی است.

نظریه كارآموز:

علی در خصوص قراردادهای عادی مواد 47 و 48 قانون دادگاههای عمومی و انقلاب استناد نموده كه سندهای خصوصی فاقد وصف می باشد در حالیكه ماده 10 قانون مدنی در مقابل آن می باشد كه بیان كرده قراردادهای خصوصی در صورتی كه مخالف صریح قانون نباشد نافذ است و علی در خصوص اثبات ادعای خود نه رسیدی كه مؤید پول باشد و نه شاهدی را توانسته معرفی بنماید و به هیچ یك از ادله اثبات دعوا استناد ننموده پس چگونه می توان صحت و سقم گفته‌های خود را اثبات بنماید.

دادرس شعبه 150 دادگاه حقوقی تهران


كلاسه پرونده: 79/150/276

خواهان: حسن

خوانده: 1- محمد 2-علی...

خواسته: رفع مزاحمت و ممانعت از حق

شرح و نتایج حاصله پرونده و اقدامات جاری:

حسن دادخواستی با خواسته تقاضای صدور حكم رفع مزاحمت و واگذاری منزل و تقاضای پرداخت هزینه دادرسی به انضمام اعزام كارشناس به شرح ذیل تنظیم نمود كه این جانب دارای منزل مسكونی (موروثی) بوده و خواندگان كه همسایه بنده بوده اند اقدام به تصرف راه منزل مزبور نموده‌اند خواندگان محمد حاضر است و بیان می دارد كه این راه دو و سه پشت به او رسیده است و دلیل خود را استم

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.515 مگا بایت

تعداد صفحات : 52

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کنترل کیفی آب شرب شهرستان گنبد کاووس در 52 صفحه ورد قابل ویرایش
مقدمه

كمبود آب در ایران یكی از عوامل محدود كننده اصلی توسعه فعالیتهای اقتصادی در دهه های آینده به شمار می رود. متأسفانه در كشور ما هنوز استفاده مطلوب از آب به شكل یك فرهنگ جایگاه خاص خود را پیدا نكرده است، به همین جهت دستیابی به تعادل نسبی در زمینه عرضه و مصرف آب یك اصل اساسی و ضروری است كه این مهم جز با ایجاد یك نظام جامع مدیریت آب میسر نیست. مجموعه اقداماتی كه تاكنون در كشور در ارتباط با تأمین آب كشاورزی، شهری و صنعتی انجام شده، عمدتاً در زمینه مدیریت تولید و عرضه آب بوده است و كمتر توجهی به مدیریت مصرف گردیده است.

در نگرش جدید جهانی، آب كالایی اقتصادی- اجتماعی و به عنوان نیاز اولیه انسان محسوب می شود. هر چند آب یكی از منابع تجدید شونده به شمار می رود، اما مقدار آن محدود است. با توجه به رشد جمعیت، گسترش صنعت، بالا رفتن سطح بهداشت و رفاه عمومی، سرانه منابع تجدید شونده رو به كاهش می باشد.

از آنجایی که اینجانب مدت کوتاه کارآموزی را در امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان گنبد کاووس در بخش کنترل کیفی مشغول به فعالیت بوده ام و با توجه به حجم زیاد فعالیتهای انجام شده در آن امور ترجیح دادم گزارش مربوط به فعالیت خود را ترجیحا معطوف به نحوه آزمایشات متعدد انجام گرفته در آزمایشگاه و همچنین عملکرد کلی کنترل کیفی کنم.

استاد محترم آقای احمدی گلسفیدی در گزارشی که ملاحظه می کنید سعی شده است با در نظر گرفتن نحوه عملیات اجرایی و انجام امور مربوطه در امر تصفیه آب و فاضلاب گزارش جامع و کامل ارائه شود ضمناً یک نسخه از این گزارش به تایید مسئولین گرامی آزمایشگاه تصفیه آب و فاضلاب روستایی شهرستان گنبد کاووس آقای مهندس نورتقانی و مهندس توغدری رسیده است که تشکر فراوان از آنها دارم.
فهرست مطالب

عنوان صفحه

فصل اول : آب و فاضلاب ................................................................................................................. 1

- الگوی مصرف و تلفات آب شهری......................................................................................................4

- عوامل موثر بر کاهش تقاضای آب شهری............................................................................................9

- آب صنعت..........................................................................................................................................12

- فاضلاب چیست..................................................................................................................................14

فصل دوم :آشنایی کلی با مکان کارآموزی

- بخش کنترل کیفی................................................................................................................................15

- ویژگی های فیزیکی و شیمیایی آب آشامیدنی.....................................................................................21

فصل سوم : ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته علمی کارآموزی

- آشنایی با تجهیزات آزمایشگاهی...........................................................................................................26

- آزمونهای شیمیایی................................................................................................................................31

- آزمونهای باکتریولوژیک.......................................................................................................................37

فصل چهارم : آزمون آموخته ها و نتایج و پیشنهادات

- محاسبات.............................................................................................................................................42

- نتیجه گیری..........................................................................................................................................45
فصل اول :آب و فاضلاب

در نگرش جدید جهانی، آب كالایی اقتصادی- اجتماعی و به عنوان نیاز اولیه انسان محسوب می شود. هرچند آب یكی از منابع تجدید شونده به شمار می رود، اما مقدارآن محدود است. با توجه به رشد جمعیت، گسترش صنعت، بالا رفتن سطح بهداشت و رفاه عمومی، سرانه منابع تجدید شونده رو به كاهش می باشد.

ایران با متوسط نزولات جوی 260 میلی متر در سال از كشورهای خشك جهان و دارای منابع آب محدود است. عواملی همچون رشد جمعیت، نیاز به غذای بیشتر، ضرورت ارتقای سطح بهداشت و رفاه اجتماعی، توسعه صنعتی و حفاظت اكوسیستمها، تقاضای آب را روز به روز بیشتر می كند. با توجه به رشد جمعیت در ایران، سرانه منابع آب تجدید شونده سالانه كه در سال 1335، 7000 مترمكعب بوده، در سال 1375 به 2000 مترمكعب كاهش یافته و پیش بینی می شود كه تا سال 1400 به حدود 800 مترمكعب كاهش یابد كه پایین تر از مرز كم آبی (1000 مترمكعب) است. با توجه به تقسیم بندی سازمان ملل متحد، در سال مزبور ایران نه تنها شرایط تنش و فشار ناشی از كمبود آب را تجربه خواهدكرد، بلكه وارد شرایط كمیابی شدید آب می گردد [1]. در سالهای خشك، از هم اكنون شاهد كمبود و بحران آب هستیم كه می تواند نه تنها خسارات اقتصادی بلكه تنش های اجتماعی- سیاسی و مخاطرات بهداشتی به بار آورد.1


همانگونه كه ذكر شد، متوسط نزولات جوی كشور 260 میلی متر در سال می باشد و این مقدار كم، توزیع مكانی بسیار ناهمگن دارد. به طوری‌كه فقط 1% از مساحت ایران بارشی بیش از 1000 میلیمتر دارد، در حالی‌كه 28% از سطح كشور، بارش سالیانه كمتر از 100 میلیمتر را دارد. از 415 میلیارد مترمكعب نزولات سالانه در ایران، حدود 70% آن تبخیر می شود. با ورود سالیانه دوازده میلیارد مترمكعب آب ورودی از مرزها به داخل كشور، كل منابع آبی تجدید پذیر كشور 135 میلیارد مترمكعب است كه تا سال 1379، 95 میلیارد مترمكعب از این آب استحصال شده است. از این مقدار آب استحصال شده، به ترتیب 93، 5 و 2 درصد در بخشهای كشاورزی، شهری و صنعتی به مصرف رسیده است. علاوه بر محدودیت مقدار منابع آب، هزینه های استحصال آب و محدودیت منابع مالی نیز طرحهای توسعه منابع آب جدید را با مشكل و محدودیت مواجه كرده است.

بانك جهانی در گزارشی از كاهش سرانه آب قابل استحصال و از دست دادن كیفیت آن، استفاده ناكارآمد راندمان پایش مصرف در بخشهای كشاورزی، صنعتی و كشاورزی؛ شوری و زهدار شدن اراضی، وضعیت نامطلوب تعمیرات و نگهداری، محدودیت جبران هزینه ها و نبود هماهنگی بین سازمانهای ذیربط، بعنوان چالشهای پیش رو آب كشور نام برده است [2].

توزیع غیریكنواخت آب در طول مكان و زمان، وجود بیشترین تقاضای آب در زمان وقوع كمترین بارندگی، عدم توازن بین عرضه و تقاضای آب و خصوصاً افزایش تقاضای آب به دلایل ذكر شده و محدودیت منابع آبی و در بعضی مكانها كاهش آن با تنزل كیفیت آب سفره های زیرزمینی به دلیل برداشت بیش از حد مجاز، پیشروی آبهای شور، دفع غیرصحیح فاضلابهای خانگی و پساب های صنعتی، بالابودن هزینه های تأمین آب جدید با رقابت شدید بین گروههای مصرف كننده آب به دلیل كم بودن منابع آبی، استفاده ناكارآمد از آب، اتلاف زیاد آب در بخش كشاورزی و بالابودن آب به حساب نیامده در بخش شهری، و مكانیزم قیمت گذاری ناكارآمد از جمله دیگر مشكلات آبی كشور می باشد كه مدیریت منابع آب كشور را پیچیده كرده است.2


با این مشكلات، یكی از اهداف بلندمدت مدیریت راهبردی آب كشور تعادل برقرار كردن بین تقاضای آب و منابع آب موجود با كمترین هزینه ممكن می باشد [3]. برای پاسخگویی به نیاز روز افزون تقاضای آب در كشور، توسعه منابع آبی جدید شامل بهره برداری بهینه از منابع آبی باقیمانده، استفاده مجدد از فاضلاب، شیرین كردن آب های شور و افزایش ظرفیت تولید منابع موجود، در نظر گرفتن راهبردهای صرفه جویی آب در بخشهای مختلف اقتصادی، و توسعه روشهای مدیریت كارآمد جدید می توان نام برد.

بیش از دو دهه است كه جهان پی برده است كه در مدیریت منابع آب باید بیشتر به مدیریت تقاضا تا مدیریت عرضه توجه كرد. بدین منظور دانشمندان مدیریت تلفیقی آب را مطرح نموده اند. مدیریت تلفیقی، دو سیاست كلی و یك هدف اصلی دارد. سیاستهای مدیریت تلفیقی عبارتند از: 1) با آب باید به عنوان یك كالای اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی برخورد شود و 2) سیاستها و گزینه هایی كه مدیریت آب را هدایت می كند باید در چارچوبی یكپارچه تحلیل شود. هدف اصلی مدیریت تلفیقی این است كه به واسطه مدیریت تلفیقی آب، توسعه پایدار، كارآمد و عادلانه منابع آب حاصل شود. بنابراین مبانی مدیریت تلفیقی بر پایه تركیب پذیری مدیریت تأمین با مدیریت تقاضا استوار بوده كه جنبه های زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی را درنظر می گیرد [4].

به طور كلی تمامی اقداماتی كه بر كیفیت و كمیت آب ورودی به یك سیستم مصرف مؤثرند، بخشی از مدیریت عرضه می باشد و هرآنچه كه بر مصرف و یا اتلاف آب پس از آن مؤثر است مدیریت تقاضا می باشد. به عبارت دیگر مدیریت تقاضای آب به فعالیتهایی اطلاق می شود كه كمك می كند تا تقاضای آب كاهش یابد، راندمان مصرف بهبود یافته و از آلوده شدن یا نابودشدن منابع جلوگیری شود [5].

در این مقاله ضمن طرح و بیان اهمیت موضوع مدیریت تقاضا و صرفه جویی آب در بخشهای شهری، كشاورزی و صنعتی به الگوی مصرف و تلفات آب شهری، عوامل مؤثر بر كاهش تقاضای آب شهری و وضعیت مصرف آب در بخش كشاورزی و صنعت پرداخته شده و سپس به گوشه ای از مطالعات و اقدامات انجام شده در كاهش تلفات در این بخشها اشاره خواهد شد. در انتها روشهایی برای جلوگیری از كاهش مصرف و اسراف آب ارائه می گردد.3الگوی مصرف و تلفات آب شهری

در مطالعاتی كه توسط سازمان ملل متحد در سنگاپور صورت گرفت، حداقل آب مصرفی هر شهروند برای حفظ بهداشت و سلامت جامعه 99 لیتر در روز تعیین گردیده است [6]. برطبق برنامه سوم توسعه، الگوی مصرف آب هر خانوار 5/22 مترمكعب در ماه تعیین شده كه در نتیجه هر نفر بطور متوسط در شبانه روز می تواند 150 لیتر آب مصرف نماید (جدول 1) [7]. متأسفانه باتوجه به رشد بی رویه شهرنشینی در كشور، آمار چند ساله اخیر نیز نشان از مصرف سرانه بطور متوسط 250 تا 300 لیتر در شبانه روز می دهد. در سال 1373 متوسط تقاضای سرانه آب شهری در كشور 242 لیتر نفر روز بدست آمده است [8 و 9]. به عنوان مثال در سال 1379، فقط 47 درصد مشتركان كشور كمتر از الگوی مصرف، آب مصرف كرده و در مجموع 24 درصد آب شرب تولیدی در كشور را به كار بردند. در حالی‌كه 11 درصد مشتركان، 24 درصد آب شرب تولیدی را مصرف كردند [10]. با توجه به هزینه های بالای تأمین، انتقال و توزیع آب، افزایش بی رویه مصرف و منابع محدود آب قابل دسترس، شهروندان با بحرانهای جدی جدیدی در آینده روبرو می باشند.

جمعیت شهری كشور از 6 میلیون نفر در سال 1335 به 31 میلیون نفر در سال 1370 و در حال حاضر به بیش از 46 میلیون نفر رسیده است. مصارف آب شهری در سال 1372 نسبت به سال 1362، 5/1 برابر شده است. در جدول 2 میزان رشد جمعیت، برداشت آب و سرانه مصرف آب شهری در طی سالهای 1345 تا 1375 برای شهر تهران به عنوان نمونه ارائه شده است [11، 12، 13 و 14].


فصل دوم :آشنایی کلی با مکان کارآموزی

بخش کنترل کیفی:

تعداد روستاهای تحت پوشش: 126 روستا

تعداد منابع :42 مورد چاه و 1 چشمه

تعداد منابع آب قابل بهره بهره برداری: 35 مورد

نوع پمپ مورد استفاده : الکترو پمپ شناور

دبی: 550M3

مساحت موتورخانه: 1043 m3

حجم مخازن هوایی آب: 2450 m3

حجم مخازن زمینی آب: 4130 m3

طول خطوط شبکه داخلی:

آزبست:14 کیلومتر

پلی اتیلن: 450 کیلومتر

پی وی سی: 55 کیلومتر

طول خطوط انتقال

5 کیلومتر آزبست و 230 کیلومتر پلی اتیلن15


این تصفیه خانه مجهز به آزمایشگاه کنترل کیفی آب است که کلیه آزمایشات مربوط را در حد استاندارد انجام می دهد. از جمله وظایف آزمایشگاه می توان :
? کنترل عملکرد بهینه فرآیند تصفیه آب در کلیه مراحل.
? تعیین میزان تزریق گاز کلر و مواد شیمیائی برای تصفیه اب با توجه به میزان آب خام ورودی از سدها و انجام آزمایشات مربوطه.
? کنترل کیفیت آب تصفیه شده خروجی برابر استانداردهای جهانی را نام برد.

بررسی مشکلات و نواقص موجود:

کمبود آب در روستاها به دلیل قرار گرفتن در منطقه خشک به خصوص در منطقه نوار مرزی

راهکارها:

تحقیق فجر نوار مرزی ،مجتمع شهید رجائی و شیر آباد برای 90 روستا اجرا خواهد شد.

کنترل کیفیت آب شرب در سطح آزمایشگاه های شرکت آب و فاضلاب کشور بر اساس استاندارد ملی شماره 1053 موسسه ملی استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران با عنوان ویژگیهای فیزیکی و شیمیایی آب شرب صورت می گیرد.

بر اساس الزامات موجود در این استاندارد کیفیت شیمیایی آب شرب باید در دو پریود زمانی شش ماهه در طول سال مورد ارزیابی قرار گیرد. از انجایی که در مقوله شیمی کیفیت آب استحصالی از منبع تامین مطرح است به همین دلیل این نمونه ها مستقیما از خروجی چاه قبل از کلر زنی اخذ می شود .

هدف از کنترل کیفیت آب آشامیدنی:

v تشخیص بموقع هر گونه تغییر در کیفیت آب آشامیدنی

v تشخیص آبهایی که در سیستم آبرسانی از کیفیت استاندارد مورد نظر برخوردار هستند.

v تشخیص نقاط یامناطق آلوده (درصورت وجود) بخصوص درمواقع اپیدمی .

v تعیین دامنه تاثیر آبهای آلوده ای که به منابع آب آشامیدنی افزوده میشوند.16


v تعیین میزان آلودگی در آب.

v ارزیابی میزان تاثیر اقداماتی که در جهت بهبود کیفیت انجام میگیرد.

v تدوین دستورالعمل یا استاندارد برای آب بامصارف مختلف بهداشتی.

v تدوین ضوابط ومقرارت درزمینه کیفیت وکمیت آب آشامیدنی.

v اقدامات کنترلی برای رفع یاپیشگیری از آلودگی آب آشامیدنی.

v اقدامات هشدار دهنده در مواقع ضروری.

طبق قانون (( کنترل کیفیت آب آشامیدنی عمومی از نقطه آبگیر تامصرف به عهده وزارت بهداشت ،درمان وآموزش پزشکی میباشد )) که دراین راستا اقدامات زیر توسط بهداشت محیط انجام میگیرد:

v نمونه برداری میکروبی از آب آشامیدنی شبکه های لوله کشی، منابع ، مخازن ذخیره آب شهرها وتصفیه خانه های آب.

v نمونه برداری میکروبی از منابع ،مخازن وشبکه های لوله کشی آب آشامیدنی روستاهای تابعه شهرستان .

v کنترل وسنجش کلر باقیمانده در مناطق شهری وروستایی بطوریکه میزان کلر باقیمانده ، درکلیه نقاط شبکه در حد استاندارد ( 5/ 0 - 8/0 ) PPMباشد.

v نمونه برداری شیمیایی ازکلیه منابع آب وشبکه های لوله کشی آب شهری. ( شش ماه یکبار )17


v نمونه برداری شیمیایی ازکلیه منابع آب وشبکه های لوله کشی آب روستایی. ( دو سال یکبار )

v آموزش روشهای ساده گندزدایی آب آشامیدنی به کلیه روستائیان از طریق بهورزان. ( جوشاندن ، استفاده از کلر مادر )

v نظارت وکنترل بهداشتی آب آشامیدنی وآب مصرفی کارخانه های یخسازی و نمونه برداری ازیخسازی ها در در محل تولید و عرضه

v کنترل وپیگیری جهت نصب علائم هشدار دهنده در: پارکها ، ترمینالها ، گورستانها ، بلوارها ،خیابانها وسایر اماکن مشابه بمنظور عدم استفاده ازآب فضای سبز جهت مصارف شرب وپیگیری جهت تامین آب سالم وبهداشتی درمکانهای مذکور.

v کنترل بهداشتی آبخوریهای داخل شهر،خیابانها ،معابر عمومی ومسیر راهها.

v کنترل بهداشتی جایگاهها ومراکز فروش یخ درکلیه نقاط شهر.

v کنترل کیفی آب قنوات ،چشمه هاوسایرمنابع آب مسیرراهها .

v کنترل کیفی آب آشامیدنی درترمینالها وپایانه ها .

v کنترل بهداشتی استخرهای شنا از نظر بهداشت محیط وکنترل کیفی آب مورد مصرف در استخرها.

v کنترل بهداشتی آبهای معدنی در جهت رعایت استادارد های تعیین شده برای آبهای معدنی

v کنترل بهداشتی آب دررستوران وبوفه قطارها، هواپیماها18


v کنترل کیفی آب مورد استفاده دانش آموزان درمدارس .

کنترل کیفی کلیه مراکزی که از مخازن ذخیره خصوصی جهت تامین فشار آب استفاده می کنند.

کنترل کیفی آب کلیه کارخانجات تولید کننده مواد غذایی قبل از شروع به کار کارخانه

ژنراتور برق اضطراری

این تصفیه خانه مجهز به دیزل ژنراتور برق اضطراری به قدرت 280 کیلووات است که می تواند ظرف 50 ثانیه پس از قطع برق شبکه وارد مدار بهره برداری شود. در این مدت هیچ خللی به سیستم بهره برداری تصفیه خانه وارد نمی شود و سیستم می تواند بکار خود ادامه دهد19


روش كلر زنی مخازن آب
كلرینه كردن آب مخازن: ابتدا حجم مخزن را معین نموده، سپس به ازای هر متر مكعب ( 1000لیتر ) آب از 3 تا 5 گرم پـــــــودرپركلرین استفاده می شود. كلرینه كردن مخازن به روشهــای دستی و مكانیكی انجام می شود كه در روش دستی لازم است حتماً پس از اضافه كردن محلول كلر آب مخزن به هم زده شود. بعد از گذشت نیم ساعت در صورت مناسب بودن نتیجه كلرسنجی آب قابل مصرف است قابل ذكر است كه نتیجه كلرسنجی در كلیه ساعات شبانه روز و در نقاط مختلف شبكه لوله كشی باید در حد مطلوب باشد . حد مطلوب آخرین شیر مصرفی شبكه( ./ 8 تا 1 PPM (.
طرز تهیه و استفاده از محلول کلر مادر
از ترکیب سه قاشق مرباخوری- ( ?? گرم )از پودر پرکلرین??درصد در یک لیتر آب ، کلر مادر بدست می آید که باید در یک بطری تیره رنگ یا پوشیده با کاغذ آلومینیوم نگهداری شود . ? تا ? قطره از این محلول کلرمادر در یک لیتر آب بمدت ?? دقیقه آنرا بهداشتی و قابل شرب می نماید .

نحوه گندزدایی مخازن تعمیر شده و یا جدیدالاحداث:
طبق جدول زیر مقدار كلر مورد لزوم محاسبه گردد.

حجم مخزن به متر مكعب 100 200
درصد خلوص كلر 70 70
كلر مورد مصرف به كیلو گرم 3/4 6/8
ساعت ماند كار 12 12
قبل از گند زدائی، جدار داخلی مخازن با برس سیمی تمیز و شست وشو گردد و با توجه به حجم مخزن به ازای هر متر مكعب 43 گرم پركلرین 70 درصد به صورت محلول آماده نمود. بعد از این مرحله چندین بار با آب مخزن را شستشو می دهیم-کلرور:

با استفاده از روش تیتراسیون بوسیله دیجیتال تیتراتور اندازه می گیریم روش کار به این صورت می باشد که ابتدا از نمونه مورد نظرcc 50 در ارلنی می ریزیم بعد به آن ریجنت cl را می افزاییم که در بسته کوچک می باشد این ریجنت Diphenyl Carbazone می باشد محلول آماده را بوسیله دیجیتال تیتراتور تیتر می کنیم ابتدا تیترانت را به سر وسیله وصل می کنیم تیترانت ماN 05 0 /0± 2،25 Mercuric Nitrate می باشد. دیجیتال تیتراتور ما محلول را بر حسب meq/lit تیتر می کند به محض تغییر رنگ محلول به صورتی، نمونه عدد مورد نظر را روی دیجیتال تیتراتور میخوانیم و یادداشت می کنیم.

سولفات :33


_سولفات را با استفاده از Colorimer 700 DR اندازه می گیریم. ابتدا دستگاه 700 DR را در طول 680 تنظیم کرده سپس در سل مربوطه cc از10 نمونه ریخته و ریجنت( 4 sulfaver ) را به آن می افزاییم و به مدت پنج دقیقه صبر میکنیم و در سل مربوط به شاهد cc10 آب مقطر می ریزیم. حال سل شاهد را در دستگاه گذاشته و با زدن دکمه ZERO صفر می کنیم سپس سل شاهد را بیرون آورده سل نمونه را در دستگاه می گذاریم و دکمه READ را می زنیم عدد روی دستگاه را می خوانیم میزان سولفات را نشان می دهد بر اساس mg /l .

هنگامی که دستگاه پیغام Over range می دهد باید نمونه با آب مقطر به نسبت 4 به 1 رقیق شود ( 4 سی سی آب مقطر و 1 سی سی نمونه ) چون حجم برداشتی باید cc10 باشد پس هر دو نسبت را دو برابر می کنیم یعنی 8 سی سی آب مقطر + 2 سی سی نمونه .دقت کنید شرایط شاهد هم باید عینا همین طور باشد . در گزارش یک ضریب 5 (5× ) کنار عدد می نویسیم که مشخص شود رقیق سازی شده است .

- میزان بیکربنات :

قلیایت را نیز با استفاده از دیجیتال تیتراتور یعنی روش تیتر کردن مانند cl تعیین می کنیم با این تفاوت که ریجنت ما در اینجا

Bromcresol Green – Methyl Red indicator powder می باشد و تیترانت ما : Sulfuric Acid 1/6 N می باشد که تا تغییر رنگ صورتی تیتر می کنیم (meq /l ).

- نیتریت :

دستگاه را در طول موج 371 تنظیم کرده 2 عدد سل تمیز برمیداریم حال cc10 از نمونه را در هر دو سل می ریزیم به یکی از سلها ریجنت 3Nitriver را می افزائیم و به مدت 20 دقیقه زمان می گیریم این همان نمونه ما می باشد بعد از گذشت 20 دقیقه شاهد را در دستگاه گذاشته دستگاه را صفر می کنیم سپس سل نمونه را در دستگاه گذاشته دکمه Read را می زنیم عدد روی دستگاه را می خوانیم که میزان نیتریت است (mg /l ) .

- نیترات :روش تعیین میزان نیترات همانند نیتریت می باشد با این تفاوت که دستگاه را در طول موج 355 تنظیم کرده و ریجنت مورد استفاده 5 Nitraver است و نمونه را به مدت 5 دقیقه می گذاریم (mg /l ) .

فسفات :

دستگاه را در طول موج 490 تنظیم کرده و به سل نمونه cc10 از نمونه ریخته و یک بسته ریجنت فسفات را به آن می افزاییم و 5 دقیقه زمان می گیریم شاهد cc10 از نمونه است دستگاه عدد را بر مبنای (mg /l) می خواند .

سیلیکات :

دستگاه را در طول موج 656 تنظیم کرده به سل نمونه cc10 از نمونه را ریخته ریجنت شماره یک و دو که به صورت پودر می باشد در سل نمونه می ریزیم سپس بعد از 10 دقیقه پودر شماره 3 را ریخته دو دقیقه زمان می گیریم شاهد خود نمونه است دستگاه عدد را بر مبنای (mg / l ) نشان می دهد .پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.517 مگا بایت

تعداد صفحات : 135

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کامپیوتر در شرکت داده پردازی فن آوا ( ISP )در 135 صفحه ورد قابل ویرایش
چکیده

همانگونه که می دانیم کارآموزی نقطه شروعی است برای آماده شدن جهت ورود به بازار کار،و استفاده بهینه از این فرصت مناسب برای کلیه دانشجویان علاقمند به اشتغال در جامعه بسیار سودمند ومفید می باشد.

گزارش در دست حاصل یک ماه و نیم کارآموزی درشرکت داده پردازی فن آوامی باشد که حاوی سرفصل‌های مورد آموزش و استفاده در این واحد می باشد،که در نه بخش ارائه شده است.

بخش اول به معرفی گروه فن آوا که یکی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری مهم کشور می باشد اختصاص دارد.

بخش دوم به معرفی خانواده XDSL ومقایسه تکنیک‌های DSL وهمچنین نحوه نصب مودمADSL وچک لیست رفع مشکلات احتمالی پرداخته است.

بخش سوم حاوی مطالبی راجع به پروتکل PPPOE می باشد که بعد از معرفی این پروتکل مختصری از مزایای آن ذکر شده است.

دربخش چهارم مشخصات کلی سیستم ATM ازجمله فرمت هدرسلول،اجزاءهدرسلول وساختارولایه تنظیم آن آورده شده است.

بخش پنجم شرح کاملی از پروتکل TCP/IP راشامل می شود.

دربخش ششم خطوطE1 ،دلایل استفاده،وتکنیک دیجیتالی کهE1 برای انتقال Voice و Data استفاده می‌کند توضیح داده شده است.

فصل هفتم به نقش روتر درشبکه‌های WAN اشاره می کند.

فصل هشتم افزایش دهنده سرعت Telezoo رامعرفی می کند.

ونهایتادربخش نهم به مباحثی از HTML ودستورات آن اختصاص یافته است.


سهپیشگفتار

امروزه با پیشرفت و توسعه انفورماتیک و علوم کامپیوتر در کلیه زمینه‌ها , این رشته به عنوان جزء لاینفکی از کلیه علوم در آمده و کاربرد آن هر روز در جامعه بیشتر احساس می گردد.استفاده و بکار گیری کامپیوتر در تمامی علوم و رشته‌ها همه گویای نقش واقعی این پدیده می باشد.

از جمله مزایای علم کامپیوتر به وجود آمدن اینترنت می باشد که منبعی جامع برای پاسخگویی به نیاز‌ها درتمام علوم می باشد.

در این بین سرعت دستیابی به آن یکی نیاز‌هایی است که هرروزه با پیشرفت علم وتکنولوژی راه‌های جدیدی برای بالابردن آن یافت می شود. یکی از این راه‌های موفق تکنولوژی ADSL می‌باشد که بر اساس سیم بندی تلفن‌ها و بلااستفاده بودن بیش ازنیمی از پهنای این سیم می باشد، به این صورت که اطلاعات روی این بخش بلا استفاده ردوبدل شوند بدون اینکه به بخش انتقال صدا صدمه ای برسانند.

درشرکت داده پردازی فن آوا با استفاده ازابزار‌ها و پروتکل‌های خاص این تکنولوژی، خطوط ADSL به مشتریان عرضه می شد،که درطی کارآموزی ما بااین تکنولوژی به طورکامل آشنا شدیم.درپایان اززحمات استادمحترم شاهرخی که درطول دوره راهنمای مابودند وهمچنین استادمحترم بهدادبه عنوان استادکارآموزی تشکروقدردانی می کنیم.


چهارفهرست مطالبفصل اول : گروه فن آوا 15

1-1- معرفی گروه فن آوا: 15

1-1-1- شرکت توسعه سازه پای: 17

1-1-2- شرکت فن آوا کارت: 18

1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا : 19

1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور: 19

1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا: 20

1-1-6- شرکت گسترش صنایع فن آوا: 22

1-1-7 - شرکت مشاوره فن آوا: 23

1-1-8- شرکت فن آوا موج: 23

1-1-9- شرکت داده پردازی فن آوا: 25

1-1-10- شركت فن آوا ماهواره (س‌هامی خاص): 28

1-1-11- شرکت فن آوا سیستم (س‌هامی خاص): 28

1-2- سرویس‌های گروه فن آوا: 29

1-2-1- سرویس V-Sat گروه فن آوا: 29

1-2-2- سرویس(ISP) Internet Service Provider گروه فن آوا: 31پنج


1-2-3- سرویس Internet Data Center (IDC) گروه فن آوا: 32

1-2-4- سرویس پرداخت الكترونیك گروه فن آوا: 33

1-2-5- سرویس پهنای باند گروه فن آوا: 34

1-2-6- سرویس تلفن ثابت گروه فن آوا: 34

1-3- جریان کار شرکت داده پردازی فن آوا: 34

فصل دوم : خانواده XDSL. 36

2-1- تکنولوژی DSL : 36

2-1-1- چگونگی عملکرد تکنولوژی DSL : 37

2-1-2- تجهیزات DSL : 39

2-2- معرفی تکنیک : ADSL. 40

2-2-1- مدولاسیون‌های سیستم ADSL : 41

2-2-1-1- روش CAP : 42

2-2-1-2 - روش DMT : 42

2-3- معرفی تکنیک VDSL : 43

2-3-1- سرعت VDSL : 44

2-3-2- تجهیزات VDSL : 44

2-3-3- آینده VDSL : 45

2-4- نصب مودم ADSL : 47

2-4-1- نصب تجهیزات : 47شش


2-4-2- شکل شماتیک نصب تجهیزات : 48

2-4-3- تست اولیه : 49

2-4-4- نصب راه انداز (Driver) مربوط به مودم : 49

2-4-5- نحوه ساختن ADSL Connection و تنظیمات مربوطه در WinXP : 52

2-5- چک لیست مشکلات رایج کاربران: 62

2-5-1- تست کردن POWER : 62

2-5-2- تست کردنDSL Link : 62

2-5-3- تست کردن USB یا Ethernet : 64

2-5-4- چک کردن تنظیمات PPPoE : 65

2-5-5- چک کردن تنظیمات TCP/IP : 65

2-5-6- تست DNS : 69

2-5-7- تنظیمات Browser : 70

2-5-8- تست و تحویل کیفیت خط : 71

فصل سوم :PPPOE. 73

3-1- تاریخچه PPPOE ( History of PPP over Ethernet ): 75

3-2 - مختصری از مزایای استفاده از پروتکل PPPOE : 75

فصل چهارم : مشخصات کلی سیستم ATM.. 80

4-1- فرمت هدر سلول ATM : 80

4-2- اجزاء هدر سلول ATM : 81هفت


4-3- ساختار مدل ATM : 82

4-4- لایه‌های تنظیم ATM : 84

فصل پنجم : پروتکل TCP/IP. 87

5-1- معرفی پروتکل TCP/IP: 87

5-2- لایه‌های پروتکل TCP/IP: 88

5-2-1- لایه Application : 89

5-2-2- لایه Transport : 90

5-2-3- لایه اینترنت : 90

5-2-4- لایه Network Interface : 91

5-3- مشخص نمودن برنامه‌ها: 91

5-4- آدرس IP : 92

5-5- پورت TCP/UDP : 92

5-6- سوکت ( Socket ): 93

5-7- پروتکل‌های اساسی TCP/IP : 93

5-8- پروتکل TCP : لایه Transport 93

5-9- پروتکل UDP : لایه Transport 94

5-10- پروتکل IP : لایه Internet 95

5-11- پروتکل ICMP : لایه Internet 96

5-12- پروتکل IGMP : لایه Internet 97هشت


5-13- پروتکل ARP : لایه Internet 97

فصل ششم : خطوط E1. 99

فصل هفتم : روتر و نقش آن در شبكه‌های WAN.. 102

فصل هشتم : افزایش دهنده سرعت اینترنت Telezoo ( Speedy ) 108

8-1- Speedy چگونه کار می کند؟ 108

8-2- استفاده از Speedy چگونه است ؟ 109

8-3- حداقل امکانات برای اجرای Speedy چیست ؟ 109

8-4- Speedy با چه سیستم اتصال به اینترنت کار می کند و آیا جایگزین ISP است ؟ 111

8-5- آیا می توان به طور هم زمان از خطوط تلفن Speedy استفاده کرد؟ 111

8-6- آیا Speedyدر هر کشور قابل استفاده است ؟ 111

8-7- آیا می توان را به همراه تلفن همراه استفاده کرد ؟ 111

8-8- آیا Speedy سرعتE-Mail را نیز بالا می برد ؟ 112

8-9- آیا Speedy قابلیت استفاده بر روی بیش از یک کامپیوتر را دارد؟ 112

8-10- چگونگی ارائه خدماتADSL شرکت فن آوا در شهرستان‌ها: 112

فصل نهم : HTML. 114

9-1- شکل کلی دستورات HTML : 114

9-1-1- تعیین تیتر‌ها وپاراگراف بندی: 115

9-1-2- تعیین نوع متن،توضیحات وخط افقی: 115نه


9-1-3- ایجاد پیوند و انتقال تصویر صفحه وب : 116

9-2- لیست‌ها درHTML : 117

9-2-1- لیست مرتب : 117

9-2-2- لیست‌های نامرتب: 118

9-2-3- لیست‌های تعریفی: 119

9-3- تعریف جدول: 120

9-3-1- صفات rowspan و colspan : 121

9-3-2- جدول و صفحه آرایی : 121

9-4- فرم‌ها و پرسش نامه‌ها: 122

9-4-1- ایجاد پرسش نامه در صفحه وب با HTML : 122

9-4-2- دستور <form> : 123

9-4-3- صفت action : 124

9-4-4- صفت method : 124

9-4-5- نحوه کاربرد form: 125

9-4-6- کنترل‌های فرم: 126

9-4-7- کنترل‌های متنی: 126

9-4-8- فیلد رمز در form: 127

9-4-9- فیلد متنی چند خطی: 128

9-4-10- منو‌ها باز شونده : 128

9-4-11- لیست لغزنده: 129ده


9-4-12- کادر‌های کنترلی : 130

9-4-13- دکمه‌های رادیویی: 130

9-4-14- دکمه‌های Reset و Submit : 131

9-4-15- استفاده از دکمه‌های تصویری به جای submit : 131

9-5- ادامه مراحل کارآموزی : 132

فهرست مآخذ. 134
یازدهفهرست جداول
جدول 2-1- مقایسه تکنیک‌های مختلف DSL ....................................................... 46


دوازدهفهرست اشکال
شکل 2-1- تجهیزات داخل Rack ......................................................................... 40

شکل 2-2- متعلقات جعبه مودم .............................................................................. 47

شکل 2-3- اتصال مودم ازطریق کابل USB............................................................. 48

شکل 2-4- اتصال مودم از طریق کابل شبکه.............................................................. 49

شکل 2-5- مرحله اول نصب درایور مودم ................................................................ 50

شکل 2-6- مرحله دوم نصب درایور مودم ............................................................... 50

شکل 2-7- مرحله سوم نصب درایور مودم ............................................................... 51

شکل 2- 8- مرحله چهارم نصب درایور مودم .......................................................... 51

شکل 2- 9- مرحله اول ساخت ADSL Connection.......................................... 52

شکل 2-10- مرحله دوم ساخت ADSL Connection ...................................... 53

شکل 2-11- مرحله سوم ساخت ADSL Connection........................................ 53

شکل 2-12- مرحله چهارم ساخت ADSL Connection..................................... 54

شکل 2-13- مرحله پنجم ساخت ADSL Connection....................................... 55سیزده


شکل 2-14- مرحله ششم ساخت ADSL Connection....................................... 55

شکل 2-15- مرحله هفتم ساخت ADSL Connection........................................ 56

شکل 2-16- مرحله هشتم ساخت ADSL Connection...................................... 57

شکل 2-17- مرحله نهم ساخت ADSL Connection......................................... 58

شکل 2-18- مرحله دهم ساخت ADSL Connection........................................ 58

شکل 2-19- مرحله یازدهم ساخت ADSL Connection.................................... 59

شکل 2-20- مرحله دوازدهم ساخت ADSL Connection.................................. 60

شکل 2-21- مرحله سیزدهم ساخت ADSL Connection................................... 61

شکل 2-22- مرحله چهاردهم ساخت ADSL Connection................................. 61

شکل 3-1- Password Autthentication Protocol ..................................... 77

شکل 3-2- Phas Sequence ............................................................................ 78

شکل 3-3- ساختار فیزیکی .................................................................................... 79

شکل 4-1- مقایسه فرمت UNI , NNI ................................................................. 81

شکل 5-1- لایه‌های پروتکل TCP/IP ................................................................... 89

شکل 5-2- نحوه تمایز دو برنامه درTCP/IP........................................................... 92

شکل 5-3- لایه Transport ................................................................................ 94

شکل 5-4- پروتکل ICMP : لایه Internet ......................................................... 96

شکل 5-5- الف) پروتکلICMP :لایه Internet ب)پروتکلARP لایهInternet .. 98

شکل 7-1- نمایی از اتاق کانکس واقع درمرکزمخابرات........................................... 105

شکل 7-2- طرح شماتیک نصب تجهیزات تحقیقPAP فن آوا................................. 105

شکل 7-3- ساختار بلوکی سمت Dslam.............................................................. 106

شکل 7-4- ساختار بلوکی سمت User................................................................. 107


چهارده
فصل اول : گروه فن آوا
1-1- معرفی گروه فن آوا:

گروه فن آوا در اواخر سا ل 1381 با دف توسعه پایدار صنعت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با مشارکت شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری کشور همچون:

- گروه بهمن

- صندوق بازنشستگی کشور

- سازمان تامین اجتماعی

- بانک ملی

- بیمه ایران

- بیمه مرکزی

- بانک مسکن

- خوارزمی

- بیمه دانا

با سرمایه 300 میلیارد ریال وبا اساس نامه موردتایید سازمان بورس اوراق بهادار تاسیس شد و با موافقت سهام داران در جلسه مجمع عمومی فوق العاده صاحبان سهام در پاییز 1382 سرمایه گروه به میزان 2500 میلیارد ریال افزایش ودر اختیار هیات مدیره گروه فن آوا قرار گرفت،گروه فن آوا در دو حوزه فن آوری اطلاعات و فن آوری ارتباطات، کسب وکاربر‌های خود را تعریف نموده است که عبارتند از:

· حوزه فن آوری اطلاعات

- مراکز IT همچون مرکز خدمات داده اینترنتی IDC

- کاربرد‌های سازمانی IT

- سرویس‌های عمومی IT

حوزه فن آوری ارتباطات

- سرویس‌های الکترونیکی

- شبکه‌های ارتباطاتی

- مدیریت شبکه

- سرویس‌های ارتباطاتی

گروه فن آوا به عنوان شرکت هلدینگ تخصصی وسرمایه گذار در زمینه ITC مسئولیت خطیری چون برنامه ریزی،سیاست گذاری وهدایت،توسعه کسب وکار،نظارت وکنترل رابرعهده دارد و امور اجرائی را به شرکت‌های تخصصی تشکیل یافته تحت پوشش خود با جذب نیرو‌های متخصص وکارآمد واگذار نموده است.

خدمات گروه فن آوا عبارتند از:

- سرمایه گذاری در تحقیق‌های کلان ITC کشور

- بستر سازی لازم برای استفاده از تکنولوژی

برتر ICT

- زمینه ساز انتقال دانش فنی شرکت‌های برتر

ج‌هانی در زمینه ITC

- پشتیبانی از طرح‌های منجر به کسب وکار

اقتصادی وتوسعه محورمتخصصین و نخبگان صنعت ITC

- همکاری در جهت تقویت وتوسعه کسب وکار‌های

ایجاد شده از سوی کار آفرینان و متخصصین

صنعت ITC
1-1-1- شرکت توسعه سازه پای:

شرکت توسعه سازه پای از شرکت‌های همکار گروه فن آوا است که با هدف گسترش صنعت ITC وایجاد Backbone ماهواره ای، در داخل وخاج از کشور در سال 82 به صورت س‌هامی عام به ثبت رسیده است و پس از آغاز فعالیت در سال 83 موفق به دریافت پروانه خدمات انتقال داده‌ها از طریق ارتباطات ماهواره ای از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای فعالیت‌های خود گردیده است.

توسعه سازه پای به منظور گسترش وارتقای کیفیت فعالیت‌ها و سرویس‌های خود در سطح استاندارد‌های بین المللی به عضویت مجمع ج‌هانی vsat درآمده است و از سوی دیگر در داخل کشور نیز عضو شورای عالی انفورماتیک و انجمن ارتباطات ماهواره ای کشور است.

شرکت توسعه سازه پای به عنوان شرکت ایرانی فعال درصدد ارائه خدمات درزمینه vsat منطبق با استاندارد‌های ج‌هانی کیفیت و با هدف پوشش دادن منطقه خاور میانه و ارائه سرویس به کلیه مشترکین در این منطقه با ایجاد( HUB ) اختصاصی می باشد. ازسرویس‌های قابل ارائه این شرکت می توان به :

- انتقال داده از طریق ارتباط ماهواره ای

- سرویس رد یابی Online

- سرویس آموزش از راه دور

- ایجاد شبکه‌های اختصاصی

اشاره کرد.
1-1-2- شرکت فن آوا کارت:

شرکت فن آوا کارت به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه گروه فن آوا برای فعالیت در حوزه خدمات پرداخت الکترونیک psp درسال 1382 تاسیس گردید.

این شرکت جزء یکی از شرکت‌های دارای مجوز از بانک مرکزی، برای فعالیت الکترونیکی psp است. فن آوا کارت مصمم است تا با تلاش در این راه سهم قابل توجهی از ظرفیت موجود بازار را به دست آورد.

الویت‌های شرکت فن آوا کارت به عنوان ارائه کننده خدمات مبتنی بر کارت‌های الکترونیک،ارائه خدمات بیمه موثر وارزان به جامعه است. از جمله خدمات قابل ارائه توسط این شرکت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

- خدمات پرداخت الکترونیکی psp

- ایجاد شبکه یک پارچه کارت خوان

- ارئه راه کار‌های جامع کارت‌های هوشمند

الکترونیک
1-1-3- شرکت ارتباطات فن آوا :

این شرکت در سال 1382 باهدف ارائه خدمات و ارتباطات اینترنتی تاسیس و مجوز سرویس دهی اینترنتی ISP رابرای استان تهران وکلیه استان‌های کشور از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات دریافت کرده است.

ارتباطات فن آوا با چشم انداز تبدیل شدن به بزرگترین سرویس دهنده اینترنتی در خاور میانه با استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا فعالیت خود را آغاز کرده است.

شرکت ارتباطات فن آوا در راستای تحقق اهداف خود اقدام به ارائه سرویس‌های زیر نموده است:

- سرویس خدمات اینترنتی از طریق کارت‌های ساعتی

- ارائه سرویس اینترنتی نامحدود
1-1-4- شرکت ارتباطات کوه نور:

شرکت ارتباطات کوه نور در سال 1379 به منظور فعالیت در حوزه ارتباطات تاسیس و در سال 1381 موفق به اخذ پروانه ایجاد شبکه و اپراتوری تلفن ثابت از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات با ظرفیت 100000 شکاره در استان اصف‌هان و مرکزی گردید.

این شرکت هدف تبدیل شدن به بزرگترین شرکت اپراتوری تلفن ثابت در خاور میانه توسعه خود را آغاز کرده است. اهداف این شرکت ارائه خدمات تلفن ثابت و تامین ارتباطات مجتمع‌های بزرگ تجاری،اداری ومسکونی و شهرک‌های اقماری وایجاد شبکه سراسری تلفن ثابت بدون سیم و باسیم همراه خدمات ارزش افزوده در ایران با استفاده از تکنولوژی برتردنیااست. شرکت ارتباطات کوه نور با استفاده از تکنولوژی نسل آینده ( ( NGN وسویچ‌های نرم افزاری Soft Switch،شبکه هوشمند IN، شبکه دسترسی بدون سیم بر مبنای Wimax نسبت به ایجاد شبکه‌های زیر ساخت و شبکه‌های تلفن ثابت اقدام می نماید.

اهداف مهم شرکت ارتباطات کوه نور در حوزه شبکه‌های تلفن ثابت و زیر ساخت عبارتند از:

- سرمایه گذاری در تحقیق‌های عظیم زیر بنایی وزیر ساختی ارتباطات

- بر قراری اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی وداخلی موفق وهمکاری ومشارکت با آن‌ها در اجرای تحقیق‌های بزرگ

- به روز رسانی تکنولوژی‌های مورد استفاده وسرمایه گذاری مجدد در آن‌ها

- استفاده از نیرو‌های متخصص وکارآمد

- راه اندازی سریع شبکه‌های ارتباطی
1-1-5- شرکت داده سامانه فن آوا:

شرکت داده سامانه فن آوا یکی از شرکت‌های وابسته به گروه فن آوا است. که با هدف ارائه و توسعه خدمات دیتای اینترنتی، در سال 1382 تشکیل گردید. این شرکت، جزء اولین شرکت‌های ایرانی است که موفق به اخذ مجوز IDC شده است و هم اکنون در حال ارائه خدمات است.
این شرکت با چشم انداز ایجاد بزرگترین مرکز داده‌های اینترنتی در منطقه و ارائه خدمات با کیفیت، مأموریت‌هایی را برای خود برنامه ریزی کرده است که عبارتند از :

- ارائه بهترین خدمات نگهداری و ذخیره سازی Data باامنیت بسیار بالا (High Security)

- ارائه ارتباطات پرسرعت بااستفاده از شبکه زیر ساخت Dataی کشور

انواع سرویس Data ی اینترنتی (IDC) :

- سرویس‌های پست الکترونیکی : شامل Email، Instant Massage

- سرویس‌های میزبانی فضای وب (Web Hosting)

شامل : Domain،mail , File Transfer Protocal (FTP) وData Base

- سرویس‌های برنامه‌های کاربردی (ASP)

- سرویس‌های ارائه محتوی (Content Providing)

- سرویس‌های تجارت الکترونیک

- سرویس‌های اشتراک مکانی سرور

- سرویس‌های اختصاصی

- سرویس‌های مکالمه تلفنی

- سرویس‌های شبکه‌های مجازی – VPN

- سرویس‌های بازی‌های کامپیوتری (Net Game)

- سرویس‌های بانک داری الکترونیکی (E-Banking)

- سرویس اخبار (News)

- سرویس‌های آموزش از راه دور

- سرویس‌های تصویر اینترنتی

استراتژی‌های شرکت داده سامانه فن آوا همکاری و مشارکت با شرکت‌های به نام داخلی و خارجی در حوزه (Strategy)اتحاد استراتژیک و تشکیل کنسرسیوم‌های حقوقی درجهت کسب سهم بیشتر از بازار IT در ایران و منطقه جذب نیرو‌های مستعد و متخصص داخلی در زمینه IT ایجاد دسترسی به Data با سرعت و کیفیت بالا ایجاد ارزش افزوده اقتصادی برای مشترکین، ارائه تعرفه‌های رقابتی، هم افزایی و سازگاری با شبکه‌های انتقال Data و Voice ارائه خدمات Dataی اینترنتی به مشترکین از جمله سازمان‌ها و وزارت خانه‌های دولتی و خصوصی در حد استاندارد‌های ج‌هانی ارائه سرویس‌های جدید براساس نیاز‌های جدید مشترکین و به روز رسانی سرویس‌های ارائه شده همگام با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا در جهت رضایت مشتریان برای اصل مشتری مداری تکنولوژی‌های مورد استفاده شرکت داده سامانه فن آوا در ارائه سرویس‌های IDC:

- استفاده از Multi Layer Core Switch و High end L3 Switch

- استفاده از تجهیزات امنیتی IDP

- استفاده از سرور‌های با قابلیت بالا از جمله

Sun-Server به صورت cluster

- استفاده از تجهیزات ذخیره و بازاریابی اطلاعات (SAN)

- استفاده از تجهیزات پیشرفته جهت امنیت لایه L2

- استفاده از (MG Soft Switch) جهت ارتباط با

شبکه PSTN و PLMN

- استفاده از لینک‌های ارتباطی OCM/STM1 باشبکه

‌های Data ی کشوری
1-1-6- شرکت گسترش صنایع فن آوا:

این شركت با هدف طراحی و ساخت تجهیزات و امكانات فناوری اطلاعات در كشور تاسیس گردیده است.

اهم فعالیت‌های این شركت بدین شرح می‌باشد :

- بررسی و شناخت صنعت سخت افزاری كشور

- طراحی محصولات فناوری اطلاعات بسته به نوع

تقاضای بازار

- تدوین استاندارد‌هایی برای بومی سازی برخی

محصولات مورد نیاز داخلی
1-1-7 - شرکت مشاوره فن آوا:

شركت مشاوره فن آوا با فعالیت در تحقیقات كاربردی و توسعه سیستم‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات و ارائه مشاوره فنی و اقتصادی یكی از شركت‌های حائز اهمیت گروه فن آوا است.

س‌هام این شركت 100 درصد متعلق به گروه است و مسئولیت انتشار نشریه تخصصی گروه فن آوا را در سطح ملی و بین المللی به عهده دارد.

برخی از محور‌های فعالیت شركت مشاوره فن آوا به شرح ذیل است :

- طراحی سیستم‌های مخابراتی

-Site Survey وبررسی میزان تشعشعی آنتن‌ها

- برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی

- انتشار نشریه تخصصی ICT

- برنامه ریزی و كنترل تحقیق طرح‌های ICT

- تجزیه و تحلیل طرح‌های اقتصادیICT
1-1-8- شرکت فن آوا موج:

شرکت فن آوا موج در سال 1383 با هدف انجام امور فنی و مهندسی گروه فن آوا از قبیل: طراحی، نظارت، اجرا و پشتیبانی شبکه ‏‌های مختلف تاسیس شده است. این شرکت با اهداف تبدیل شدن به بزرگترین و حرفه ای ترین مجموعه طراحی و مهندسی و اجرا در زمینه ICT در ایران و خاور میانه کار خود را آغاز کرده است.ماموریت این شرکت ارائه خدمات فنی و مهندسی از جمله طراحی، نصب و راه اندازی، پشتیبانی و نگهداری کلیه شبکه‌ها و تجهیزات شرکت‌های مختلف گروه فن آوا در زمینه‌های شبکه تلفن ثابت (PSTN)، شبکه دیتا (DN) به صورت با سیم و بی سیم و ماهوار‌های، بر مبنای آخرین تکنولوژی موجود می باشد.

این شرکت در راستای رسالت خود از تجهیزات NGN, Media gateway , Softswitch، WiMAX، IN، NG، NG-SDH روتر‌های IP-DSLAM , IP-MPLS‌های نسل 3، Carrier Grade, NAS سوئیچ‌های هسته Multilayer، سرور‌های SUB، تجهیزات امنیت دیتا IDP، تجهیزات IP-VSAT جهت هر یک از تحقیق‌های PAP، تلفن ثابت VoIP , VSAT , IDC , ISP شبکه دسترسی بی سیم و چندین تحقیق بزرگ دیگر استفاده کرده است.

دیگر برنامه‌های این شرکت عبارتند از:

- سرمایه گذاری کلان در زمینه تحقیقات به منظور بالا بردن توان علمی، فنی و بروز رسانی آن

- مشارکت با شرکت‌های بزرگ در جهت انتقال دانش فنی و مهندسی

- برقراری اتحاد استراتژیک با شرکت‌های خارجی موفق، همکاری و مشارکت با آن‌ها در اجرای تحقیق‌های بزرگ ملی

- به کارگیری نیرو‌های متخصص و کارآمد داخلی و خارجی

بخشی از تحقیق‌های انجام گرفته و در حال انجام عبارتند از:

- طراحی و اجرای شبکه PAP بر مبنای DSLAM در حدود 300 مرکز مخابراتی در تمامی استان‌ها

- طراحی و اجرای شبکه IP/MPLS در تمامی استان‌ها

- طراحی و اجرای شبکه تلفن ثابت بر مبنای تکنولوژی HOST/Remote در استان‌های اصف‌هان و مرکزی

- طراحی و اجرای شبکه NGN ,IAD, Media , gateway , Soft Switch جهت پیاده سازی. شبکه تلفن ثابت بر مبنای VOIP Over DSL و VOIP Over Wireless و استفاده از gateway‌های مختلف از جمله TG وAMG است.

- طراحی و اجرای تحقیق (ISP) dial up تمامی استان‌های کشور

- طراحی و اجرای شبکه VOIP جهت تمامی استان‌ها به منظور مکالمه VOIP بین استانی و بین المللی

- طراحی و اجرای NOC در شهر‌های تهران و اصف‌هان

- طراحی و اجرای IDC در شهر‌های تهران و اصف‌هان

- طراحی و اجرای شبکه Wireless بر مبنای WiMAX در کلیه مراکز استان‌ها
1-1-9- شرکت داده پردازی فن آوا:

شرکت داده پردازی فن آوا یکی از شرکت‌های تحت پوشش گروه فن آوا ( هلدینگ تخصصی در حوزه IT,ICT ) است که از سال 1382 فعالیت خود را با هدف ارائه خدمات انتقال داده‌ها و سرویس‌های جانبی آن آغاز كرده و در حال حاضر دارنده پروانه خدمات انتقال داده‌ها (PAP) در سطح کشور است. علاوه بر این، شرکت داده پردازی فن آوا قادر به ارائه سرویس‌هایی بر پایه تکنولوژی‌های مبتنی بر شبکه Wireless و فیبر نوری نیز می باشد. این شركت با پشتوانه و همكاری مجموعه‌های فنی گروه فن آوا و شركاء خارجی[SP]ُ تراز اول خود در حوزه IT اقدام به تامین تجهیزات اصلی ( با تكنولوژی نسل سوم IP-DSLAM ) نموده و در سرتاسر ایران بستر لازم برای ارائه سرویس‌های انتقال پر سرعت داده‌ها را فراهم نموده است.

Asymmetric Digital Subscriber Line : ADSL

تکنولوژی DSL حدود 10 سال است كه پا به عرصه ارتباطات در منازل و سازمان‌های كشور‌های پیشرفته گذاشته و با توجه به قابلیت‌های بی نظیرش بستر مناسبی را جهت برطرف نمودن نیاز‌های ارتباطی مردم و شركت‌ها فراهم كرده است. بطوری كه مردم در تمامی سطوح می‌توانند با یك آموزش ساده از خدمات مبتنی بر این خطوط استفاده كنند. و بسیاری از سفر‌های درون شهری و بین شهری را از طریق خطوط تلفن و با صرفه جویی در زمان و هزینه انجام دهند.

مزایا و كاربری‌ها :

- سرعت‌های دسترسی و ارتباطی بالا (چندین برابر

تکنولوژی Dial up)

- استفاده همزمان از سرویس‌های Voice و Data بر

روی خط تلفن ثابت (عدم اشغال خط تلفن در هنگام

استفاده Online از اینترنت)

- عدم نیاز به شماره گیری جهت اتصال به شبكه و

دائم بودن ارتباط

- صرفه اقتصادی از لحاظ هزینه اینترنت (بدون

هزینه پالس مکالمه)

- استفاده نامحدودازاینترنت(Brodband Unlimited )

- ارتباط بین چند کاربر و انتقال اطلاعات امنیت و کیفیت مطلوب (شبکه VPNبر اساس تکنولوژیIP-MPLS)

- امکان بهره گیری از سیستم‌های صوتی و تصویری باکیفیت مطلوب (تماشای فیلم وشنیدن موسیقی از طریق اینترنت و ایجاد ویدئو کنفرانس)

- امکان بهره گیری از سرویس‌های Demand (VOD) Video On بر روی تلویزیون

- امکان استفاده از سرگرمی‌های اینترنتی با سرعت بالا (Game net)

- ارائه سرویس‌های متنوع بصورت مجازی و از راه دوراز جمله :

E- Commerce - و E-Learningو Tele-Educationو E-Medicine

- امکان ارائه +G.SHDSL /VDSL / ADSL / ADSL2

- ایجاد شبکه‌های IP-Telephony از طریق بستر ADSL

- ایجادشبکه‌های امن برای مصارفی نظیرE-Banking

- قابلیت Customize کردن انواع سفارشات شرکتی

به همراه حفظ تمامی قابلیت‌های شبکه ADSL

امتیاز ویژه :

شركت داده پردازی فن آوا با توجه به امكانات وسیع گروه فن آوا در سایر حوزه‌های IT امكانات ویژه ای مثل Email و Web اختصاصی، ارتباط از طریق ماهواره ( VSAT )، طراحی شبكه، طراحی نرم افزار‌های كاربردی، خدمات مبتنی بر كارت و... را برای مشتركین خود با تخفیف‌های خاص ارائه می‌نماید.
1-1-10- شركت فن آوا ماهواره (س‌هامی خاص):

شرکت ماهواره ای فن آوا به منظور اجرای تحقیق انتقال دیتا از طریق ماهواره( VSAT) شرکت ماهواره ای فن آوا به منظور اجرای تحقیق انتقال دیتا از طریق ماهواره (VSAT) تأسیس گردیده است.

- تحقیق VSAT تحقیق ای است كه نقاط یك مجموعه را ازطریق ماهواره به یكدیگرمتصل و انتقال دیتا را میسر می‌سازد.

- بررسی تكنولوژی‌های مختلف انتقال دیتااز طریق ماهواره

- بررسی و مذاكره با شركت‌های فروشنده تجهیزات و صاحب تكنولوژی تحقیق فوق

- بازاریابی و مذاكره با مشتریان عمده نظیر بانك ‌ها

- اخذ مجوزاجرای VSAT برای 7 نقطه ازتحقیق بزرگراه تهران – شمال

- فعالیت در جهت اخذ مجوز اپراتوری VSAT

- فعالیت در جهت اخذ مجوز VSAT برای اتصال سه نقطه از گروه بهمن

- عقد تفاهم نامه با شركت پلنكسیز برای همکاری‌‌های فنی و راهبری
1-1-11- شرکت فن آوا سیستم (سهامی خاص):

عمده فعالیت‌های این شركت در زمینه برنامه نویسی و تولید نرم افزار‌های كاربردی و تهیه سیستم‌های جامع نرم افزاری می‌باشد.
فصل سوم :PPPOE

PPPOE پروتکل PPP (که برای پورت‌ها و ارتباطات سریال طراحی شده است) می‌باشد که برای شبکه اترنت تطبیق داده شده است. قابل ذکر است زمانی که پروتکل PPP برای ارتباطات سریال طراحی شده بود هم غیر ضروری و هم غیر ممکن بود که آن را برای شبکه‌های اترنت قابل استفاده کنند و شاید در آن مقطع موجب شگفتی بود که کسی نیاز به اجرای پروتکل PPP بر روی شبکه اترنت داشته باشد.

یک شبکه و ترافیک حاصل از پکت‌ها را می‌توان با یک شبکه خیابان‌های شهری و ترافیک حاصل از وسایل نقلیه مقایسه نمود. در خیابان‌های یک شهر معبر‌های ورودی و خروجی زیادی وجود دارند و همچنین با احداث تقاطع‌های شهری می‌توان تعداد این معبر‌های دسترسی را اضافه نمود. اما پیش بینی دقیق تعداد ماشین‌های موجود در هر خیابان کاری بسیار پیچیده به نظر می‌رسد. پروتکل PPP در این مدل شبیه سازی شده نظیر شبکه‌های مترو می‌باشد. انتقال در این مسیر بین دو منتهی الیه مشخص انجام می‌گیرد. مسافران با ارائه بلیط می‌توانند از یک مبدأ وارد و از یک مقصد از پیش تعیین شده و مشخصی خارج شوند. به واسطه چنین روشی هم کار شمارش و حسابرسی مسافران به راحتی انجام می‌گیرد و هم مسافران را به آسانی مشاهده و بررسی نمود. بنابراین PPPOE درست مشابه مترو شهری است که کار دسترسی به دو نقطه مشخص را با سرعت بالا امکان پذیر می‌سازد و ترافیک عبوری از این شبکه نیز به راحتی قابل بررسی است.

PPPOE قادر می‌سازد که یک مجموعه از کاربران توسط مودم Bridge ساده به Remove Access Concentrator متصل گردند. هر کاربر از سرویس‌های PPP مختص به خود بهره می‌برد و با Interface‌های کاملاً آشنایی مواجه است. مسائل مربوط به حساب کاربران، فیلترینگ و نوع سرویس‌ها می‌تواند بر اساس درخواست خود کاربر متفاوت باشد.

برای ایجاد یک ارتباط PPPOE، هر سلول PPP بایستی آدرس اترنت انت‌هایی را بداند تا قادر به اختصاص یک Session Identifier واحد باشد. پروتکل شناسایی جهت تشخیص و اختصاص موارد مذکور در سرویس PPPOE گنجانده شده است.

کاربران می‌توانند با استفاده از NIC ( Network Interface Card ) استاندارد و مودم‌های ADSL / DSL استاندارد از سرویس PPPOE بهره ببرند.Encapsulation مربوط به این پروتکل همان RFC1483 Bridged می‌باشد.

معمولاً کاربران مراحل ذیل را جهت ایجاد یک ارتباط PPPOE با سرویس دهنده خود طی می‌کنند :

نصب یک مودم ADSL / DSL که PVC آن ا زپیش تنظیم شده است.
نصب یک کارت شبکه با پورت اترنت و اتصال آن به مودم ADSL.
نصب درایور PPPOE ( معمولاً سرویس‌های PPPOE بر روی ویندوز‌های XP و 2003 بصورت Default وجود دارد ).
با استفاده از Windows Dialup Networking یک ارتباط PPP جدیدی برروی مودم ADSL ایجاد کنید.
User Name و Password تعیین شده را به مانند سرویس‌های Dial up معمولی وارد کنید و دکمه Connect را کلیک نمایید.

وقتی که کاربر کلید Connect را می‌فشارد یک سلول PPPOE ایجاد می‌شود. این سلول PPPOE توسط Modem bridge DSL و ATM PVC به سمت سرویس دهنده (PAP ) انتقال می‌یابد. در نتیجه کاربران به مانند سرویس‌های Dialup کنونی می‌توانند به اینترنت متصل شوند با این تفاوت که می‌توانند از ارتباطی سریع تر و پهنای باند بیشتری برخوردار گردند. این اترنت است که پیام‌های PPP را بین Client و سرور جابجا می‌کند و فقط با استفاده از یک Line و مودم ADSL کاربران متعددی می‌توانند با استفاده از سلول‌های PPP و بدون کمترین تنظیمات اضافی به شبکه‌های دلخواه خود همچون اینترنت، VOD، Gaming و... اتصال یابند.
3-1- تاریخچه PPPOE ( History

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات