طرح مالی در صنعت برق (به صورت فرضی)

طرح مالی در صنعت برق (به صورت فرضی)

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 62 کیلو بایت

تعداد صفحات : 120

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق مالی در صنعت برق (به صورت فرضی) در 120 صفحه ورد قابل ویرایشمقدمه:

وجود اطلاعات مالی شفاف و قابل مقایسه ، یكی از اركان اصلی پاسخگویی مدیران اجرایی و از نیازهای اساسی تصمیم گیران اقتصادی و از ملزومات بی بدیل توسعه و رشد اقتصادی در بخش خصوصی و دولتی است .

صاحبان سهام ، اعتبار دهندگان ، دولت و سرمایه گذاران بالقوه در جهت تصمیم گیری در زمینه های خرید ، فروش ، نگهداری سهام ، اعطای وام ، ارزیابی عملكرد مدیران اجرایی و سایر تصمیمات مهم اقتصادی به اطلاعات مالی معتبر ، مربوط و قابل فهم نیاز دارند .

اگر چه اطلاعات مالی از منابع مختلف قابل استخراج است ، اما در حال حاضر صورتهای مالی ، هسته اصلی منابع اطلاعات مالی را تشكیل می دهد و بنابر این باید از كیفیت مطلوبی برخوردار باشد . تهیه صورتهای مالی بر اساس استانداردهای حسابداری به عنوان ضوابط معتبر ، تضمین كیفیت مطلوب صورتهای مالی است . روح حاكم در تدوین استانداردهای حسابداری ایجاد الزاماتی در جهت ارائه شفاف نتایج عملكرد واحدهای اقتصادی در قالب اطلاعات مالی است .

حسابداری مستقل صورتهای مالی ،ارزیابی‌رعایت‌استانداردهای حسابداری

در صورتهای مزبور بوده و اظهار نظر « مقبول » نماد رعایت این استانداردها و در نهایت معیار اعتبار صورتهای مورد اشاره در زمینه اطلاعات مالی می باشد .

بررسی روند اظهار نظر « مقبول » ارائه شده توسط حسابرسان نسبت به صورتهای مالی حدود 2000 شركت مورد رسیدگی ، طی شش سال گذشته حكایت از این دارد كه هر چند طی سالیان اخیر بهبود نسبی در نحوه تهیه صورتهای مالی توسط شركتها صورت گرفته لكن هنوز تعداد زیادی از شركتهای مورد بررسی به دلایل زیر موفق به دریافت اظهار نظر « مقبول » نسبت به صورتهای مالی خود نمی گردند:

ـ عدم درك صحیح از نقش و جایگاه امور مالی در شركت ها و در نتیجه عدم توجه كامل به دانش و تجربه حرفه ای در تعیین اعضای مالی هیأت مدیره و یا مدیران مالی شركتها.

ـ عدم برخورد و یا پیگیری مناسب مجامع عمومی در خصوص موارد اعلام شده در گزارش حسابرسان مستقل .

ـ وجود سیستم های نا مناسب حسابداری و فقدان سیستم مناسب كنترل‌های داخلی در شركتها .

انجام دادن یك عمل و حتی خودداری از یك عمل مستلزم تصمیم گیری و لازمه تصمیم گیری ، آگاهی است . برای آگاهی باید اطلاعات موجود در باره موضوع تصمیم را گرد آوری و اطلاعات مؤثر در تصمیم گیری را انتخاب نمود ، و بر اساس این اطلاعات ، تصمیمات مختلفی را كه می توان نسبت به یك موضوع گرفت تعیین و آثار و نتایج هر یك را ارزیابی كرد . در اینصورت تصمیمی كه در نهایت گرفته می شود آگاهانه و معقول خواهد بود .


تاریخچه :

بهره برداری بهینه از انرژی ، علی الخصوص انرژی الكتریكی با پیشرفت تمدن همراه بوده و از شاخص های توسعه اقتصادی ، اجتماعی و فرهنگی نیز در جوامع بشری مصرف انرژی می باشد . نیروی برق به عنوان یكی از انرژی های ثانویه نقش مهمی در زندگی ایفا می نماید زیرا كه انرژی الكتریكی در زمان نیاز به راحتی قابل انتقال بوده و به آسانی به صورتهای دیگر انرژی قابل تبدیل می باشد و همچنین باعث آلودگی محیط زیست نشده و به صورت مستمر سهم بیشتری از مصرف نهایی انرژی را به خود اختصاص می دهد . با توجه به نقش ارزنده و سهم صنعت برق و برنامه ریزی و تصمیم گیری نهایی در جهت توسعه و بهبود این صنعت نقش اطلاع رسانی و اهمیت آمار هر چه بیشتر آشكار می گردد.

اكنون بیش از نود سال از تأسیس كارخانه برق شهری در ایران می گذرد و حدودأ سی سال نخست این مدت مؤسسات تولید و توزیع برق كلأ در دست بخش خصوصی بوده نه تنها صاحبان و مدیران آنها درگذشته اند بلكه متأسفانه دفاتر و اسناد مرتب و مدونی در دست نیست در بیشتر موارد حتی یك نكته روشن كننده مطلب هم دشوار بدست می آید .

در اولین سالهای بعد از سال 1320 هجری شمسی نظر به اشغال ایران توسط قوای خارجی و اثرات ناشی از آن ، توسعه برق به كندی صورت گرفت . در این سالها كه همزمان با ادامه جنگ جهانی دوم و ویران شدن بسیاری از كارخانه های سازنده لوازم و تجهیزات مختلف از جمله مولد برق در سراسر جهان بود ، صنعت برق در ایران نیز نمی تو انست از این بحران جهانی به دور باشد و در نتیجه پیشرفت قابل توجهی در این زمینه صورت نگرفت . با این وجود برای تأمین برق كشور اقدام به خرید و نصب چهار دستگاه مولد 2000 كیلو واتی ( در مجموع به قدرت 8000 كیلو وات ) در محل شركت برق منطقه ای فعلی تهران ( میدان شهدا ) شد كه در مهر ماه سال 1327 بهره برداری از آن آغاز شد .احداث این نیرو گاه و حتی استفاده از نیروی مولد های برق كارخانه های دولتی از جمله سلطنت آباد ، سیمان ری ، سیلو ، دخانیات و راه آهن نیز تكافوی پاسخگویی به نیازهای برق تهران را نمی كرد . چنانكه در زمستان سال 1328 كمبود نیروی برق در تهران بطور كامل محسوس شد و به همین خاطر مسئولان پس از مطالعه و بررسیهای لازم در سالهای 1332 و 1333 اقدام به خرید سه دستگاه مولد دیزلی 1300 كیلو واتی و در مجموع به قدرت 3900 كیلو وات از كارخانه نردبرگ آمریكا به مبلغ 500000 دلار نمودند . این مولد ها در فاصله سالهای 1334 و 1335 مورد بهره بردار ی قرار گرفتند .

در طی این مدت در برخی از شهرها و روستاهای بزرگ ، شهرداریها و یا بخش خصوصی بطور مستقل اقدام به نصب مولد و احداث شبكه توزیع برق نمودند . در این سالها به منظور رفع مشكلات ناشی از جنگ جهانی دوم و جبران عقب افتادگی های امور كشور از جمله صنعت برق ، اقدامات گسترده ای به عمل آمد و نظام اقتصادی كشور با پیاده شدن برنامه های عمرانی ، بصورت برنامه ریزی شده و منظم آغاز گردید.

تجزیه و تحلیل صورتهای مالی

از آنجا كه حسابرس عملیاتی ممكن است حسابرس مالی نیز باشد لذا بهترین نقطه شروع د رتشخیص حوزه های عملیاتی بحرانی ، تجزیه و تحلیل صورتهای مالی سازمان است . استفاده از ابزار تحلیلی خاص می تواند در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی ، تشخیص چگونگی انجام فعالیتها توسط سازمان و تعیین حوزه های بحرانی كه نیاز به توجه و بهسازی دارد ، به نحو ی مؤثر باشد این ابزار عبارتند از :

مقایسه اطلاعا ت ، درصد روندها ، صورتهای مالی همگن و نسبتهای مالی .

مقایسه اطلاعات صورتهای مالی یك روش تحلیلی اولیه در تجزیه و تحلیل است . یكی دیگر ازابزارهای تحلیل صورتهای مالی درصد روندها می باشد كه برای ارائه ارقام سالهای مختلف نسبت به سال پایه مورد استفاده قرار می‌گیرد .

در یك صورت مالی همگن ، سر فصل های اصلی نه تنها بر مبنای ریالی بلكه بر اساس درصد نیز نشان داده می شود . نسبت های مالی كه یك رابطه ریاضی را بین دو حالت كمی نشان می دهد ، ابزار اصلی تحلیل نسبت های مالی محسوب می شود . از این نسبت ها برای شناسایی نقاط مشكل آفرین عملیاتی نیز می توان استفاده كرد ، این نسبت ها عبارتند از نسبت های تداوم فعالیت و نسبت ها ی عملكرد یا گردش .

علاوه بر ابزار فوق رسم نمودارها و نمایش ترسیمی اطلاعات مالی ابزار مناسبی جهت تجزیه و تحلیل و درك اطلاعات است .بررسی روند نسبتهای مالی صنعت برق :

تجزیه و تحلیل نسبت های مالی به عنوان یك ابزار متداول جهت شناخت نقاط قوت و ضعف یك شركت مورد استفاده قرار می گیرد . لازم به ذكر است كه با این نسبت ها فقط می توان به عوارض و علائم موجود پی برد . اگر یكی از نسبت ها بیش از اندازه زیاد یا كم باشد می توان به وجود حادثه مهمی در آن شركت پی برد . ولی نمی توان اطلاعات كافی بدست آورد .

در تجزیه و تحلیل صورتهای مالی به وسیله نسبت های مالی دو روش عمده وجود دارد:

1 ـ تجزیه و تحلیل مقایسه ای : در این روش وضعیت مالی شركت در یك زمان مشخص ارزیابی و عملكرد آن با عملكرد شركت رقیب و یا با نسبت‌های متعلق به صنعتی كه شركت در یك زمان مشخص ارزیابی در آن فعالیت می كند مقایسه می شود.

2 ـ تجزیه و تحلیل روند : هدف از این بررسی ، قضاوت در مورد عملكرد شركت در یك دوره زمانی و چند سالی است . در این تجزیه و تحلیل به سه عامل توجه می شود :

ـ روند اصلی داده ها

ـ تغییر جهت روند

ـ انحراف مهمی كه برخی از داده ها نسبت به بقیه پیدا می كنند .نقاط ضعف و قوت نسبت های مالی :

كاربرد مناسب نسبت ها و تجزیه و تحلیل درست آنها به شناخت نقاط قوت و ضعف این روش بستگی دارد . در این قسمت نقاط قوت و ضعف شناخته شده این گونه تجزیه و تحلیل به اختصار مطرح می شود :نقاط قوت :

1 ـ محاسبه نسبتهای مالی نسبتا ساده است .

2 ـ با استفاده از نسبت های معیاری برای مقایسه بین فعالیتها در یك مقطع زمانی بدست می آید و نیز می توان نسبت های محاسبه شده را با « متوسط صنعت » مقایسه كرد .

3 ـ برا ی تعیین روند سنواتی شركت و تغییراتی كه احیانا در این روند رخ داده است ونیز تعیین اعداد غیر عادی می توان از این روش استفاده كرد .

4 ـ در امر شناخت زمینه های مسئله ساز یك شركت محاسبه این نسبت ها سودمند است .

5 ـ اگر روش مبتنی بر تجزیه و تحلیل نسبت ها با روش دیگر ادغام شود این نسبت ها می توانند در فرایند ارزیابی و قضاوت ، نسبت به عملكرد مالی شركت نقش مهمی ایفا نمایند .نقاط ضعف :

1 ـ اگر فقط به یكی از این نسبت ها توجه شود ، فایده چندانی نخواهد داشت .

2 ـ نسبت ها به ندرت راه حل مسائل هستند زیرا از این نسبتها نمی توان به علل اصلی مشكلات شركت پی برد .

3 ـ شخص تحلیل گر در تفسیر داده ها به سادگی دچار اشتباه می شود احتمال دارد به راحتی آنها را غلط تفسیر كند ، برای مثال كاهش مقدار یك نسبت ، الزاما به معنای وقوع رخدادی نامطلوب یا مطلوب نیست .

4 ـ تقریبا هیچ استاندارد قابل قبولی وجود ندارد كه بتوان آن را مبنا ی مقایسه با نسبت یا مجموعه ای از نسبت ها قرار داد . به هر حال نباید مبنای قضاوت را منحصرا نسبتهایی بدانیم كه به اصطلاح « نسبت های صنعت » نامیده می شوند .روند نسبت های نقدینگی :

نسبت جاری د رصنعت برق رو به تعادل است ولی با توجه به روند نزولی آن باید مراقب بود كه كاهش آن فزاینده نباشد .

متوسط نسبت سریع در صنعت برق رو به كاهش است . این نسبت نشان می دهد كه به طور متوسط دارایی های آنی می تواند بدهی های جاری را پوشش دهد . چنانچه این نسبت كمتر ا زیك باشد بستانكاران تامین خود را از دست خواهند داد . لذا در خصوص این نسبت نیز مدیران می بایست دقت بیشتری داشته باشند .

فرایند نسبت های اهرمی :

رشد متوسط نسبت بدهی نشانگر آن است كه بطور متوسط نسبت بدهی ها به دارایی ها در صنعت برق رو به افزایش است .

بالا رفتن این نسبت نشان می دهد كه شركتها برای تامین منابع مورد نیاز نا گزیر از استفاده از تسهیلات بیشتری شده اند.

به هر حال افزایش این نسبت در آخرین سالها ملایم تر شده است .

با توجه به اینكه نسبت های سود آوری نشان دهنده زیان شركتهای برق منطقه ای هستند تامین نیازهای مالی از طریق استقراض موجب افزایش جمع هزینه ها و در نتیجه زیان دهی بیشتر می شود اصولا هنر مدیران برای تامین منابع مالی با كمترین هزینه و بالاترین سودآوری می باشد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:57 ] [ احمد احمد ]
[ ]

طرح مالی بررسی دایره حسابداری شعب بانك‌ها

طرح مالی بررسی دایره حسابداری شعب بانك‌ها

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 266 کیلو بایت

تعداد صفحات : 207

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق مالی بررسی دایره حسابداری شعب بانك‌ها در 207 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه..................................................................................................................... 1

شرح وظایف دایره حسابداری شعب..................................................................... 3

حسابداری شعب:

عملیات حسابداری پرداخت حقوق كاركنان از طریق دایره حسابداری................. 7

نحوه پرداخت مساعده به كاركنان........................................................................ 8

چك:

1- تعریف چك...................................................................................................... 9

2- اركان چك........................................................................................................ 9

1-2- تاریخ صدور چك........................................................................................ 10

2-2- مبلغ چك...................................................................................................... 11

3-2- محلی كه چك در آنجا باید پرداخت گردد................................................... 11

4-2- نام گیرنده چك............................................................................................ 11

5-2- امضاء صادر كننده چك............................................................................. 12

3- انواع چك......................................................................................................... 12

1-3- چكهای عادی.............................................................................................. 12

2-3- چك مسافرتی.............................................................................................. 13

3-3- چك بانكی.................................................................................................... 13

4-3- چك آزاد..................................................................................................... 13

چكهای فی مابین:

1- نكات قابل توجه جهت صدور چكهای بین بانكها............................................. 14

2- نحوه صدور و پرداخت چك بین بانكها........................................................... 15

3- فقدان چك های بانكی...................................................................................... 17

4- دستورهای متفرقه........................................................................................... 21

5- عملیات حسابداری........................................................................................... 22

ظهرنویسی، پشت نویسی و انتقال چك.................................................................. 23

مسئولیت صادر كننده چك.................................................................................... 25

مسئولیت بانك (نحوه كنترل و پرداخت چك)

1- كنترل و پرداخت چك...................................................................................... 27

2- برگشت چك و عدم پرداخت............................................................................ 28

دستور پرداخت چك بر حسب درجات شعبه........................................................ 30

نحوه پرداخت وجه چكهای مشتریان سایر شعب به تقاضای صاحب حساب چك بر.......... 33

چكهای انتقالی:....................................................................................................... 39

1- چكهای انتقالی داخلی....................................................................................... 40

2- چكهای انتقالی عهده سایر بانكها..................................................................... 41

روش وصول چكهای انتقالی در شهرستانهای فاقد اطلاق پایاپای (كلرینگ)......... 42

نحوه وصول چكهای داخلی و عهده شعب سایر بانكها تحت پوشش كلر تهران:

1- چك های داخلی............................................................................................... 47

2- چك های عهده سایر بانك ها.......................................................................... 47

چگونگی واگذاری شعب شهرستانها عهده سایر شعب بانكهای تهران................. 48

نحوه وصول چك های انتقالی شعب تهران و شهرستان عهده سایر شهرستانها. 49

نحوه وصول چك های انتقالی شعب بانك عهده یكدیگر در یك شهرستان........... 50

چك های بی محل و بستن حساب سپرده قرض الحسنه جاری............................ 50

مراحل فروش چك................................................................................................. 51

مراحل خرید چك................................................................................................... 53

عملیات حسابداری بازخرید چك ها در شعبه:...................................................... 54

سپرده:

سپرده قرض الحسنه جاری.................................................................................. 57

1- چگونگی افتتاح حساب قرض الحسنه جاری.................................................... 57

2- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای اشخاص حقیقی ایرانی..................... 58

3- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای پزشكان............................................ 59

4- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری مشترك..................................................... 60

5- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری اشخاص حقیقی خارجی............................ 60

1-5- خارجیان مقیم ایران.................................................................................... 60

2-5- خارجیان مقیم خارج از كشور.................................................................... 61

3-5- افاغنه.......................................................................................................... 62

6- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای كسبه، بنگاهها، انجمن های فرهنگی
و خیریه................................................................................................................. 62

7- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای اشخاص حقوقی ایرانی.................... 63

8- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای شركت های خصوصی.................... 65

9- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای شركت در شرف تاسیس................. 67

10- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای شركت های تعاون شهری............ 67

11- افتتاح حساب قرض الحسنه جاری برای شركت های دولتی......................... 69

12- افتتاح حساب قرض الحسنه برای دستگاههای دولتی.................................... 71

1-12-نحوه افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای دستگاههای دولتی.. 71

2-12- طرز استفاده از حساب قرض الحسنه جاری دستگاههای دولتی............. 73

3-12- طریقه انسداد حسابهای دولتی................................................................. 75

4-12- ممنوعیت قبول سپرده ها.......................................................................... 75

13- افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری به نام شهرداری ها.................... 75

14- افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری برای اشخاص حقوقی خارجی.... 75

1-14- اشخاص حقوقی خارجی مقیم ایران......................................................... 76

2-14- اشخاص حقوقی خارجی مقیم خارج از كشور......................................... 76

15- افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری ارزی.......................................... 76

حساب قرض الحسنه جاری درگیر....................................................................... 77

بستن حساب قرض الحسنه جاری به تقاضای صاحب حساب:

بستن حساب قرض الحسنه جاری به تقاضای صاحب حساب در حالت عادی..... 78

بستن حساب قرض الحسنه جاری به تقاضای صاحب حساب به دلیل مفقود شدن چك یا دسته چك 78

حسابهای مطالبه نشده........................................................................................... 80

فصل در گذشتگان................................................................................................. 82

فصل ورشكستگان................................................................................................. 85

فصل جاری راكد................................................................................................... 86

فصل انتقالی از بستانكاران.................................................................................... 87

حساب قرض الحسنه پس انداز............................................................................. 88

نحوه افتتاح قرض الحسنه پس انداز...................................................................... 89

انواع حسابهای سپرده قرض الحسنه پس انداز.................................................... 89

1- نحوه افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز برای اشخاص حقیقی، رشید و
باسواد................................................................................................................... 89

2- نحوه افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز برای اشخاص حقیقی بی‌سواد.... 90

3- نحوه افتتاح سپرده قرض الحسنه عادی برای اشخاص صغیر....................... 91

4- نحوه افتتاح سپرده قرض الحسنه پس انداز با وكالت یا قیومیت یا وصایت رسمی از طرف اشخاص 91

5- افتتاح حساب قرض الحسنه مشترك عادی...................................................... 92

6- افتتاح حساب قرض الحسنه پس انداز عادی برای اشخاص حقوقی................ 93

نحوه پرداخت حساب قرض الحسنه پس انداز...................................................... 94

حساب سپرده قرض الحسنه ویژه:........................................................................ 95

افتتاح حساب قرض الحسنه ویژه........................................................................... 96

عملیات حسابداری حساب قرض الحسنه ویژه...................................................... 100

حساب سپرده قرض الحسنه ویژه جوانان............................................................ 102

امتیازات و جوائز حساب سپرده قرض الحسنه ویژه جوانان............................... 103

عملیات حسابداری حساب سپرده قرض الحسنه ویژه جوانان.............................. 106

سپرده سرمایه گذاری كوتاه مدت......................................................................... 109

نحوه افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری كوتاه مدت:......................................... 110

1- افتتاح حساب برای اشخاص حقیقی................................................................. 110

2- افتتاح حساب مشترك....................................................................................... 111

3- افتتاح حساب با وكالت..................................................................................... 113

4- افتتاح حساب برای شركت های دولتی............................................................. 114

5- افتتاح حساب به نام صغیر توسط قیم............................................................. 114

6- افتتاح حساب توسط افراد غیر از ولی، وصی و قیم........................................ 115

7- افتتاح حساب توسط وصی.............................................................................. 115

نرخ سود و طریقه محاسبه آن.............................................................................. 116

سپرده سرمایه گذاری بلندمدت............................................................................. 116

شرایط افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری بلندمدت........................................... 118

افتتاح حساب سپرده سرمایه گذاری برای شركت های دولتی.............................. 124

نرخ سود و طریقه پرداخت آن.............................................................................. 124

عملیات حسابداری سپرده سرمایه گذاری بلندمدت.............................................. 126

سپرده های بیش از یك سال................................................................................. 135

حوالجات................................................................................................................ 136

نحوه صدور و حواله های عهده شعب.................................................................. 137

فقدان چك های بانكی............................................................................................ 145

1- وظایف صاحب چك بانكی............................................................................... 145

2- وظایف شعبه صادر كننده چك بانكی.............................................................. 145

3- وظایف شعبه پرداخت كننده چك در رابطه با اعلام پاسخ استعلام................. 146

پرداختهای چكهای بانكی (چك حواله) و ابزار شبه پول صادره بانكها قبل از قبولی............. 148

حواله های صادره مشروحه ذیل فاقد كارمزد یا هزینه می‎باشد.......................... 150

حواله های عهده ما:............................................................................................... 151

حواله های عهده ما به نشانی محل اقامت............................................................. 153

حواله های عهده ما جهت واریز به حساب............................................................ 154

مسائل متفرقه پول رسانی..................................................................................... 156

وصول بها آب، برق، تلفن و گاز............................................................................ 156

صندوق امانات....................................................................................................... 159

باجه ها:................................................................................................................. 163

عملیات نقدی و انتقالی........................................................................................... 164

انعكاس عملیات باجه در حسابهای شعبه.............................................................. 167

دو وقته نمودن ساعات كار شعب (باجه عصر).................................................... 169

رسیدگی به موجودی روزانه صندوق و طریقه بستن خزانه شعبه و نگهداری
كلیدها..................................................................................................................... 174

اضافه موجودی صندوق و خزانه......................................................................... 179

تعدیل نقدینگی و بیمه وجوه صندوق و در راه...................................................... 181

تفكیك و شمارش اسكناس.................................................................................... 188

نكات مهم قبل از بستن حسابها در پایان سال مالی.............................................. 188

دستورالعمل بستن حسابها در پایان سال مالی..................................................... 189

الف- كلیات وظایف شعب،‌ حسابداری های مناطق و ادارات كل قبل از تهیه صورتهای مالی پایان سال 190

ب- مدارك لازم در پایان سال.............................................................................. 198

- نحوه ارسال مدارك از طریق شعب................................................................... 200

ج- مدارك ارسالی حسابداری‌های مناطق به اداره كل حسابرسی وامور مالی.... 204

د- تذكر چند نكته.................................................................................................. 205

مجموعه ضمائم و پیوست ها (از 1 الی 89)


مقدمه

بر كسی پوشیده نیست كه بانك ها جز نهادهای مالی هر كشور می باشند. نهادهای مالی دو گونه اند:

1- نهادهای مالی سیاست گذار: موسساتی كه مسئولیت پایه ریزی و تعیین خط مشی های اصلی مالی را عهده دارند و برنامه های كلی را در چهارچوب قوانین و مصوبات جاری دولت مشخص می‌كنند پس از تكمیل و تایید سیاست های مقرر توسط دولت این برنامه ها برای اجرا به دستگاههای مربوطه ابلاغ می گردد. هدف این مؤسسات دستیابی به راههایی است كه گردش پولی و مالی را افزایش، نقدینگی را كاهش،‌ سرمایه گذاری ها را افزایش و در نهایت به پویایی اقتصاد كشور منجر گردد.

2- نهادهای مالی عملیاتی: موسساتی هستند كه به طور مستقیم به ارائه خدمت به مردم می پردازند مانند مؤسسات مالی و اعتباری، صندوق های قرض الحسنه و بانك ها

این مؤسسات ملزم به اجرای برنامه های اعلام شده توسط نهادهای مالی سیاست گذار هستند و در واقع بخش عملیاتی و اجرا به عهده این مؤسسات است.

هدف اصلی آنها علاوه بر اجرای برنامه های معین، ارائه خدمات هر چه بیشتر و بهتر در كمترین زمان ممكن به مراكز صنعتی، دولتی،‌ خصوصی و آحاد جامعه به منظور افزایش رفاه و رضایت مندی مردم و تشویق برای سپرده گذاری و سرمایه گذاری در راستای سیاست های معین است.

بانك ها نیز به عنوان مهمترین این موسسات، در این راستا پیشرو هستند.

بانك ها برای نیل به هدف های مذكور در شهرها و مناطق مختلف شعبی را تاسیس نموده اند حجم فعالیت شعبه متفاوت است و در بعضی شعب ازدیاد برای دریافت خدمات و پرداخت های ضروری به قدری است كه ممكن است كاركنان را برای انجام وظایف خود با دشواری رو به رو سازد برای رفع این مشكل و جلوگیری از دوباره كاری و اتلاف وقت و رسیدگی سریعتر و بهتر به امور مردم دوایری در شعب مشخص شده كه مهمترین این دوایر، دایره حسابداری شعب است.

این بخش نیز مانند دوایر دیگر دارای شرح وظایف خاصی است كه باید در حیطه قوانین اجرا شود.

این مجموعه به تفصیل به شرح فعالیت های شعب، به ویژه دایره حسابداری شعب و قوانین مصوب مربوط به آن پرداخته است.

امید است مفید واقع گردد.
شرح وظایف دایره حسابداری شعب:

جمع‌آوری اسناد: جمع‌آوری كلیه اسناد روزانه شعب، از نقدی و انتقالی
اطمینان از صحت صدور اسناد:

1/2. اطمینان از صحت و اصالت اسناد از نقطه نظرهای اعضاء و تاریخ، نام شعبه، موضوع سرفصل، شرح كامل و واضح بودن سند، كامل بودن ضمائم مربوطه، طرف حساب سند و محاسبات مربوطه

2/2. اطمینان از مطابقت شرح و محتوی اسناد صادره با سر فصل مربوطه طبق مقررات و دستورالعمل موجود و اصول حسابداری

تفكیك و توازن اسناد:

1/3. پشت نمره نمودن و تفكیك اسناد بدهكار و بستانكار اعم از نقدی و انتقالی به ترتیب سرفصل‌های مندرج در خلاصه دفتر كل

2/3. تهیه نوار جمع از اسناد پشت شماره شده به تفكیك بدهكار و بستانكار هر فصل و توازن آنها

3/3. تهیه روكش از كلیه اسناد بدهكار و بستانكار روزانه به تفكیك هر سرفصل برحسب مورد و اطمینان از تطابق مبلغ روكش با جمع اجزاء (اسناد) تشكیل دهنده آن

صدور اسناد:

1/4. صدور كلیه اسناد و نامه‌های مربوطه به حسابداری و امضاء دوم آنها توسط مسئول مربوطه

2/4. تنظیم و صدور اسناد مربوط به لیست حقوق و مزایا و دیگر پرداخت های پرسنلی كاركنان

3/4. تنظیم و صدور اسناد هزینه با توجه به بخشنامه‌ها، دستورالعمل‌ها و مقررات بانك

ثبت اسناد:

1/5. ثبت اسناد و روكش‌ها در نمونه گردش عملیات روزانه و مانده خلاصه دفتر كل شعبه و انجام عملیات مربوط به توازن خلاصه مزبور.

2/5. ثبت اسناد در دفاتر یا كارتهای معین و فهرست حساب بین واحدها و تهیه شیفریه روزانه

3/5. كنترل و تطبیق شیفریه روزانه با اقلام مندرج در ستون گردش حسابها ( )

4/5. انتقال كاركرد روزانه از نمونه به دفتر كل اصلی و توازن آنها

نظارت و كنترل:

1/6. كنترل و تطبیق مانده فهرست بین واحدها با مانده خلاصه دفتر كل همان روز

2/6. كنترل و تطبیق مانده‌های دفاتر معین با خلاصه دفتر كل و بررسی و پیگیری و كشف هر گونه مغایرت احتمالی و اقدام جهت تصحیح آنها با اطلاع و تأیید مقام مافوق.

3/6. كنترل مانده كلیه آمار و ارقام و صورت‌های تهیه شده با خلاصه دفتر كل

4/6. كنترل و پیگیری در جهت رفع ارقام باز كلیه حسابهای شعبه با توجه به تاریخ ایجاد آنها

5/6. كنترل و نظارت در امر رسیدگی به حساب پیش‌پرداخت‌ها و تسویه این اقلام از پرداخت‌های بعدی مربوطه طبق مقررات و دستورالعمل‌های جاری

6/6. اعلام هر گونه وضعیت مشكوك در مورد اسناد صادره و حسابها به مسئولین مافوق به ترتیبی كه نهایتاً موضوع روشن شده و موجب اصلاح و اقدامات بعدی گردد.

7/6. تهیه صورت گردش ماهیانه حسابهای معین و كنترل آن با گردش ماهیانه حسابهای مربوطه در دفتر كل.

8/6. تهیه و نگهداری نوارتراز از كلیه سرو فصل‌های مختلف دفتر كل به منظور حصول اطمینان از صحت عملیات ماهیانه و تطبیق مانده آن با خلاصه دفتر كل

9/6. انجام كلیه كنترل‌های داخلی مربوط به سرفصل‌های مختلف دفتر كل

10/6. كنترل مانده و گردش بدهكار و بستانكار تریل‌ها با گردش و مانده روزانه خلاصه دفتر كل

11/6. كنترل جمع بدهكار و بستانكار شیفریه یا ژورنال روزانه با گردش بدهكار و بستانكار حسابهای مربوطه در خلاصه دفتر كل

12/6. نظارت و كنترل به منظور حصول اطمینان از صحت صدور اصلاحیه های صادره از طرف دایره صندوق و حساب جاری

تهیه آمار:

1/7. تهیه و ارسال كلیه آمارهای درخواستی جهت واحدهای ذیربط

2/7. تهیه حساب سود و زیان و تراز اختتامیه، افتتاحیه و ضمائم آن و صدور اسناد لازم با توجه به دستورالعمل مربوطه

3/7. پیش‌بینی و تهیه بودجه سالانه شعبه با در نظر گرفتن دستورالعمل‌های صادره از طرف اداره كل امور مالی

8 . سایر امور:

1/8 . مطالعه دقیق كلیه دستور‌العمل‌ها، بخشنامه‌ها، اطلاعیه‌ها و حفظ و نگهداری آنها

2/8 . رفع مغایرت‌ها و ایرادات مربوطه به كلیه حسابهای شعبه

3/8 . دریافت به موقع اسناد از سایر واحدهای بانك

4/8 . انجام كلیه امور مربوط به بستن دفاتر پایان سال و تهیه دفاتر جدید و انتقال ارقام صحیح آنها طبق دستورالعمل‌های مربوطه

5/8 . انجام مكاتبات لازم با شعب و ادارات مختلف بانك برحسب مورد و در چهارچوب مقررات حاكم در بانك

6/8 . مراقبت در حفظ و نگهداری دفاتر به نحوی كه افراد غیرمسئول به آن دسترسی نداشته از این نظر مقررات و ضوابط مربوطه رعایت گردد.

7/8 . تحویل كلیه اسناد روزانه پیش از ثبت طبق دستورالعمل مربوطه (موضوع بخشنامه 057/061/275) به بایگانی شعبه

8/8 . انجام سایر امور در حدود وظایفی كه از طرف مافوق ارجاع می‌شود.

حسابداری شعب:
سپرده قرض‌الحسنه جاری

این سپرده یكی از اجزاء مهم تشكیل دهنده منابع بانك می باشد زیرا اینگونه سپرده‌ها به دلیل نقل و انتقال آن بوسیله چك نه تنها در شناسایی بانك به عموم مردم (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) تاثیر به سزایی دارد، بلكه به دلیل هزینه زا نبودن در مقایسه با سایر انواع سپرده‌ها و استفاده از آن در معاملات كوتاه مدت می‌تواند درآمدهای قابل توجه‌ای برای بانك ایجاد نماید. علیهذا با عنایت به مراتب فوق بایستی سعی شود كنترلهای لازم قبل از افتتاح این حساب اعمال گردد.

1- چگونگی افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری

موارد عمومی كه بایستی هنگام افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری از جانب شعبه رعایت گردد بشرح زیر می‌باشد:

1-1- سن متقاضی از 18 سال كمتر نباشد مگر اینكه حكم رشد متقاضی از دادگاه صالحه صادر شده باشد.

2-1- متقاضی دارای سواد خواندن و نوشتن باشد.

3-1- حداقل یك نفر از مشتریان كه نزد بانك حساب سپرده قرض‌‌الحسنه جاری دارد معرف متقاضی افتتاح حساب باشد.

تبصره:

تائید صحت نشانی ارائه شده متقاضی افتتاح حساب، از جانب معرف الزامی است.

4-1- ملاحظه شناسنامه عكس‌دار متقاضی و اخذ یك برگ تصویر از صفحه اول شناسنامه الزامی می‌باشد.

5-1- تكمیل كارت حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری نمونه 246 (ضمیمه شماره 8) و امضاء آن توسط مشتری در حضور متصدی افتتاح حساب و درج كامل نشانی محل سكونت و محل كار متقاضی در كارت كه ضروری بوده و عدم رعایت آن از تخلفات عمده محسوب می‌گردد.

6-1- كنترل كارت نمونه امضاء و اصالت امضای آن از طریق تماس تلفنی و یا سایر شیوه‌های ممكن موضوع فوق بایستی حداقل سالی یكبار برای كلیه كارتها انجام گردد.

7-1- استعلام از بانك مركزی- اداره اطلاعات بانكی

استعلام مذكور می‌بایستی جهت كلیه متقاضیان افتتاح حساب اعم از افراد عادی پرسنل بانك و اشخاص حقوقی (با ذكر اسامی تمام اعضاء و هیات مدیره با مشخصات كامل) انجام پذیرد.

واحدها می‌باید استعلام مذكور را طی روز به سرپرستی منطقه تابعه اعلام و سرپرستی منطقه نیز پس از جمع‌آوری كلیه استعلام‌ها از سطح شعب و درج در نمونه مربوط بصورت یكجا و از طریق درونگار به اداره اعتبارات و تسهیلات ارسال خواهد نمود.

2- افتتاح حساب‌ سپرده قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص حقیقی ایرانی:

كلیه افرادی كه دارای اهلیت و 18 سال تمام بوده و یا حكم رشد آنها از دادگاه صالحه شده باشد و توانائی خواندن و نوشتن داشته و دارای معرف باشند می‌توانند طبق شرایط عمومی نزد بانك حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری افتتاح نمایند.

توجه 1:

باز كردن حساب سپرده‌ قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص بیسواد مجاز نیست، لكن شعب می‌توانند آن تعداد از حسابهای قرض‌الحسنه جاری را كه قبل از تاریخ 21/10/61 برای اشخاص بیسواد افتتاح نموده‌اند كماكان نگهداری نمایند.

توجه 2:

افتتاح حساب جاری جهت پرسنل در شعبه ایكه خدمت می‌نمایند ممنوع بوده و در صورت دارا بودن حساب جاری می‌باید نسبت به انسداد آن اقدام گردد.

چنین پرسنلی در صورت نیاز می‌توانند با معرفی نامه از سرپرستی متبوع خود و ارائه كارت شناسائی در دیگر شعب بانك اقدام به افتتاح حساب جاری نمایند.

3- افتتاح حساب سپرده قرض الحسنه جاری برای پزشكان

بمنظور رعایت شئونات اجتماعی پزشكان- هنگام مراجعه بانوان یا آقایان پزشك جهت افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری از خواستن معرف خودداری شود و به جای آن تصویر كارت نظام پزشكی كه با اصل آن مطابقت داده شده بعنوان معرف به كارت نمونه امضاء الصاق و شماره آن در كارت مزبور در محل مخصوص ثبت مشخصات معرف نوشته شده و نسبت به افتتاح حساب اقدام گردد و پس از باز كردن حساب كتباً از سازمان نظام پزشكی تائیدیه اخذ و در سوابق مربوط نگهداری شود.

4- افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری مشترك

باز كردن حساب قرض‌الحسنه جاری مشترك: (دو نفر و بیشتر) با رعایت دستورات زیر بالامانع است. هر گاه چند نفر بخواهند حساب مشتركی باز نمایند با رعایت مراتب زیر بدون ایجاد هیچگونه اشكالی طبق تقاضای آ‎نها اقدام به افتتاح حساب نموده و دقیقاً توجه و مراقبت نمایند كه نحوه عمل و استفاده از حساب با تعیین نسبت سهم هر یك از شركاء در قسمت مخصوص كارت نمونه امضاء (نمونه 246) مشخص و صریحاً قید شود كه نحوه و ترتیب استفاده از حساب متفقاً می‌باشد یا منفرداً تا در آتیه اشكالاتی تولید نشود.

5- افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص حقیقی خارجی

1-5- خارجیان مقیم ایران

افتتاح حساب سپرده قرض‌‌الحسنه جاری برای اتباع بیگانه مقیم ایران علاوه بر رعایت مفاد شرایط عمومی افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص حقیقی، مستلزم داشتن شرایط زیر نیز می‌باشد.

1-1-5- معرفی یكی از مشتریان بانك و یا ارائه معرفی‌نامه كتبی از جانب یكی از ارگانهای دولتی و یا سفارتخانه‌های خارجی مبنی بر شناسائی و تائید متقاضی.

2-1-5- دارا بودن پروانه اقامت معتبر (گذرنامه یا دیگر مدارك رسمی عكس‌درا)

توجه:

نام و نام‌خانوادگی و مشخصات كامل این قبیل اشخاص با مندرجات گذرنامه آنان كه به جای شناسنامه مأخذ می‌باشد باید دقیقاً تطبیق گردد. هنگام افتتاح حساب لازم است یك برگ تصویر از گذرنامه و پروانه اقامت اخذ و در شعبه نگهداری شود ضمناً‌ لازم است شماره و مشخصات پروانه اقامت مخصوصاً تاریخ سررسید (انقضاء) آن در اوراق نمونه امضاء یادداشت و مراقبت شود كه قبل از انقضاء موعد، پروانه اقامت تمدید یا لغو آن به بانك اعلام شود. در صورت تمدید، سررسید جدید در كارت قید گردد.

3-1-5- نحوه افتتاح و نگهداری و استفاده از حساب طبق شرایط كلی این قبیل حسابها خواهد بود.

2-5- خارجیان مقیم خارج از كشور

افتتاح حساب‌ قرض‌الحسنه جاری ریالی (حساب سپرده‌ قرض‌الحسنه جاری بدون دسته چك) به نام اشخاص حقیقی مقیم خارج از كشور در صورتی كه وجوه حواله شده برای افتتاح حساب دارای منشاء از خارج از كشور باشد و پس از تسعیر به ریال به نرخ خرید رسمی به حساب منظور گردد.

بلامانع می‌باشد. استفاده از اینگونه حساب فقط در ایران و به ریال بطور مستقیم و یا بنا به دستور پرداخت از طریق كارگزار در داخل یا خارج از كشور خواهد بود.

بانك مركزی ج.ا.ا تعهدی برای تبدیل مجدد ریال این قبیل حسابها به ارز نخواهد داشت.

استفاده از مانده حسابهای ریال گشایش یافته قبلی و واریز شده به حسابهای جدید به ترتیب مذكور در فوق خواهد بود.

3-5- افاعنه

افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای پناهندگان افغانی مجاز نمی‌باشد. لكن كلیه اتباع بیگانه مقیم ایران كه دارای كارتهای شناسائی به رنگهای سبز مخصوص رانده شدگان از عراق و آبی مخصوص آوارگان افغانی می‌باشند می‌توانند نسبت به افتتاح حساب قرض‌الحسنه پس‌انداز و یا تودیع سپرده سرمایه گذاری اعم از كوتاه یا بلندمدت اقدام نمایند.

6- افتتاح حساب‌ سپرده‌قرض‌الحسنه جاری برای كسبه، بنگاه‌ها، انجمنهای فرهنگی و خیریه

از افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری به نام مغازه یا بنگاه یا انجمنها و مؤسسات یا عناوین دیگری كه رسماً نام آنها به ثبت نرسیده و شخصیت حقوقی آنان محرز نشده است باید خودداری گردد.

در این قبیل موارد بایستی حساب به نام صاحب یا صاحبان آن باز شده و عنوان مزبور بعد از اسم صاحب حساب در پرانتز نوشته شود. مثلاً‌ آقای حسین امیری (مغازه امیر)- آقای حسن ارسبحانی (بنگاه باربری شرق)- آقایان محمد مجیدی و جواد ساعی زاد (شركت مجد)- آقایان عباس ارمند و كاظم ذكاء و بانو فرنگیس رحیمی (انجمن اولیاء و مربیان) بدین ترتیب حساب قرض‌الحسنه جاری به نام یك یا چند نفر كه از طرف بنگاه یا انجمن بعنوان دارنده امضاء مجاز معرفی می‌شوند افتتاح و نحوه عمل و حتی استفاده از حساب و اینكه حق امضاء با چند نفر باشد باید صریحاً در كارت نمونه امضاء قید و تعیین گردد.

بدیهی است در صورت تغییر هر یك از صاحبان این قبیل حسابها و اعلام كتبی آن به بانك كه به امضاء كلیه صاحبان حساب اولیه رسیده است، بایستی حساب قرض‌الحسنه قبلی طبق مقررات مسدود و حساب دیگری به نام صاحبان حساب جدید مفتوح گردد.

در خصوص انجمن اولیاء و مربیان (انجمن خانه و مدرسه سابق) با توجه به ذكر عنوان در كارت نمونه امضاء با رعایت مفاد اساسنامه انجمن مذكور وصورتجلسه انتخاب اعضاء جدید انجمن و اعلام كتبی اداه آموزش و پرورش به بانك مبنی بر معرفی اعضاء جدید بدون نیاز به استفاده حساب قبلی و افتتاح حساب جدید با اخذ نمونه امضاء افراد معرفی شده جدید عملیات بانكی مربوطه را ادامه دهند.

7- افتتاح حساب سپرده‌ قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص حقوقی ایرانی

هنگام افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای اشخاص حقوقی ایرانی علاوه بر رعایت مفاد شرایط افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری نمونه 333 انجام موارد زیر الزامی است.

1-7- رسیدگی در مورد اینكه در اساسنامه حق افتتاح حساب قرض‌الحسنه جاری برای شركت پیش بینی شده باشد.

2-7- دریافت یك نسخه تصویر یا رونوشت گواهی شده از اساسنامه و شركت نامه، شركت.

توجه:

شركتهای غیر سهامی ممكن است اساسنامه نداشته باشند در اینصورت اخذ یك نسخه تصویر و یا رونوشت گواهی شده از شركت نامه كه به ثبت رسیده باشد ضروری است.

3-7- مدیران و بازكنندگان حساب قرض‌الحسنه جاری باید كتباً تعهد نمایند ضمن تسلیم آخرین مدارك و اطلاعات مربوط به شركت هر نوع تغییری در اساسنامه و یا شركت نامه و یا تصمصات هیأت مدیره، سمت، اختیارات مدت ماموریت مدیران و صاحبان امضاء به عمل آید بلافاصله بانك را كتباً‌ مطلع نمایند.

4-7- دریافت یك نسخه از اولین آگهی ثبت شركت در روزنامه رسمی و همچنین یك نسخه از آخرین آگهی‌های منتشره در روزنامه رسمی كشور كه مبین اطلاعات زیر باشد:

- نام و نام خانوادگی و مشخصات اعضاء هیات مدیره و مدیر عامل و هیات عامل شركت.

- مشخصات دارندگان حق امضاء شركت یا تصریح اینكه چه كسانی حق برداشت از حسابهای شركت را دارند.- مدت و حدود اختیارات هیات مدیره و مدیر عامل و هیات عامل.


8- افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری برای شركتهای خصوصی

برای افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری جهت شركتهای خصوصی علاوه بر اخذ مدارك مورد لزوم در صفحه قبل رعایت نكات مندرج در ذیل نیز ضروری می‌باشد:

1-8- بررسی عدم انقضاء مدت اختیارات هیأت مدیره-

-

-

2-8- تطبیق اسامی كسانیكه حق استفاده از حساب قرض الحسنه جاری دارند با اصل شناسنامه

3-8- نحوه استفاده از حساب توسط اعضاء باید دقیقاً‌ مشخص شده باشد.

4-8- اجازه افتتاح حساب قرض‌الحسنه در اساسنامه شركت.

5-8- هر یك از صاحبان امضاء شركتها در صورتی می‌تواند تمام یا قسمتی از اختیارات خود را به دیگری تفویض نماید كه مراتب در اساسنامه و یا شركت نامه یا تصمیمات مقامات صلاحیتدار شركت تصریح و حق توكیل به غیر قید شده باشد.

6-8- افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه جاری توسط صاحبان امضاء مجاز شركت طبق اساسنامه و آخرین آگهی منتشره در روزنامه رسمی صورت پذیرد و استفاده از آن حساب فقط وسیله افرادی كه طبق شرایط مقرره مجاز به استفاده از حساب سپرده‌ قرض‌الحسنه جاری می‌باشد بعمل می‌آید.

چون طبق قانون تجارت هر گونه تغ

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:57 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کاراموزی SPC و MSA در کارخانه محور سازان ایران خودرو

گزارش کاراموزی SPC و MSA در کارخانه محور سازان ایران خودرو

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 11.76 مگا بایت

تعداد صفحات : 400

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کاراموزی SPC و MSA در کارخانه محور سازان ایران خودرو در 400 صفحه ورد قابل ویرایش
کنترل کیفیت
مقدمه :
کنترل کیفیت قدمتی برابر با تولید دارد. هر آنچه انسان حتی قرن ها قبل از میلاد تولید کرده است دارای دقت و ظرافتی است که نشان از توجه سازندگان آن به کیفیت دارد . نگاهی بر دست ساخته های انسان باستان در موزه ها و یا عجایب هفت گانه جهان نظیر اهرام ثلاثه مصر ، مجسمه ابوالهول و دیوار چین تایید خوبی بر این مدعاست.
با شروع انقلاب صنعتی در اروپا در اواسط قرن هیجدهم میلادی و استفاده از ماشین آلات و ابزار دقیق در تولید ، روش های تولید نیز مدرن تر و پیچیده تر شدند . این تغییرات حجم تولید محصولات را بالا برد و روش های کنترل دقیق بودن و ظرافت نیز در آنها تغییر یافت . مقایسه روش های کنترل کیفیت تولیدات در سال های اولیه انقلاب صنعتی با آنچه که امروزه به چشم می خورد ، نشان می دهد که تغییرات در این بخش فوق العاده بوده است . این تغییرات که خواست عمده صاحبان صنایع و مصرف کنندگان بود ، در سال 1920 میلادی به ابداع کنترل کیفیت آماری منجر شد.
در مهندسی و تولید صنعتی، بخش کنترل کیفیت و مهندسی کیفیت به بخشی گفته می‌شود که به درست کردن روش‌هایی مشغول است تا کارخانه بتواند به‌وسیله آن روش‌ها از مرغوبیت و مشتری‌پسند بودن کالاهای تولیدی خود مطمئن گردد. این روش‌ها و سیستم‌ها معمولاً با همکاری با دیگر رشته‌های مهندسی و بازرگانی طراحی می‌شوند.
یکسان بودن تقریبی برجسته‌کاری‌های ستون ها و دیوارهای تخت جمشید، نیایشگاه‌های مصری و یونانی و دیگر سازه‌های باستانی نشانگر اینست که موضوع کنترل کیفیت از دیرباز نزد بشر وجود داشته است.
عمده بحث كنترل كیفیت مربوط به انجام نمونه گیری از محصولات ، بازرسی آن نمونه ها و تعممیم نتایج به كل انباشت محصول است كه بر اساس روش های آماری انجام می گیرد . از دیگر روش های مورد استفاده در كنترل كیفیت ، كنترل فرایند تولید محصول به جای كنترل محصول تهیه شده است كه با استفاده از روش های آماری مانند SPC و ... انجام می گیرد. مبحث كنترل كیفیت ، جایگاه ویژه ای در مباحث نظام های جامع مدیریت كیفیت دارد.
تعریف کنترل کیفیت :
کنترل کیفیت یک کلمه مرکب از کنترل و کیفیت است که هر کدام تعاریف خاص خود را دارند . کیفیت : وجود آن در یک محصول ، شایسته بودن آن را به مصرف گننده نشان می دهد . به عبارتی وجود کیفیت به معنای آن است که کالا ، انتظارات مصرف کننده را فراهم می آورد .
تعریف کنترل : به کار اعمال قوانین در پروسه تولید که تولیدکننده را در جهت دسترسی به نتایج مورد نظر مطمئن می سازد ، کنترل گفته می شود .
تعریف كیفیت : كیفیت یعنی شایستگی جهت استفاده بخصوص و میزانی است كه یك محصول انتظارات مصرف كننده خود را بر طرف می سازد .
تعریف كنترل كیفیت (QC) : كنترل كیفیت سیستمی است جهت رسیدن به سطح مطلوبی از كیفیت یك محصول یا یك سطح فرآیند تولید و نگهداری آن با برنامه ریزی دقیق، استفاده از ماشین آلات مناسب، بازرسی مستمر و عمل اصلاح كننده هرگاه كه لازم باشد .
کنترل کیفیت در مواقعی فقط به بازرسی نهایی و جدا کردن محصولات فاقد کیفیت محدود می شود اما در مواردی فراتر از آن عمل می کند . به عنوان مثال به برنامه ریزی کیفیت ، کنترل مواد ورودی ، کنترل کیفیت در حین تولید ، کنترل مواد خروجی ، تجزیه و تحلیل و اقدام مقتضی در رابطه با مشکلات کیفی تولید و . . . می پردازد . در این حالت گزارشات مربوط به مسایل کیفی کمک بزرگی به حساب می آیند . در کل می توان گفت کنترل کیفیت سیستمی است که با اتکا به آن می توان کیفیت یک محصول یا یک فرایند تولید را به حد مناسبی رساند و با برنامه ریزی دقیق ، استفاده از ابزراهای کیفی ، بازرسی های مداوم و . . . آن را حفظ کرد و یا نسبت به بهبود مداوم آن گام برداشت .
تاریخچه کنترل کیفیت
کنترل کیفیت آماری با شروع از سال 1920 میلادی ، در طی 78 سال گذشته دچار تغییراتی به شرح زیر شده است :
1- کنترل کیفیت برای اولین بار در سال 1920 میلادی توسط دانشمندی به نام والتر شوهارت در آزمایشگاه شرکت تلفن بل آمریکا بنیان گذاری شد. وی در 16ام ماه می سال 1920، اولین تصاویر نمودار های کنترلی را رسم کرد و در مطالعات بعدی از آن بهره گرفت . والتر شوهارت بعد از 11 سال کار مداوم در سال 1931 میلادی نتایج تحقیقات خود را در کتابی با نام " کنترل اقتصادی کیفیت محصول ساخته شده" منتشر کرد.
2- بعد از تحقیقات پروفسور شوهارت ، دو همکار دیگر وی به نام های داج و رومینگ کاربرد تئوری آماردر نمونه گیری را بررسی کرده و نتایج کار خود را در سال 1944 با نام" جداول بازرسی داج-رومیگ" منشر کردند . این مجموعه بعد ها به عنوان اساس علمی کنترل کیفیت آماری مورد استفده قرار گرفت .
3- در دهه 1930 ، پروفسور شوهارت و همکارانش با همکاری "جامعه آمریکایی برای آزمایش و مواد"، " انجمن استاندارد های آمریکا " و " جامعه مهندسین مکانیک آمریکا " تلاش همه جانبه ای را برای معرفی روش های جدید آماری آغاز کردند.
در این دوره علیرغم تبلیغات وسیع در مورد روش های جدید، صنایع آمریکا در این خصوص مقاومت نشان دادند . پروفسور فریمن استاد آمار در انستیتو تکنولوژی ماساچوست این عدم استقبال را ناشی از دو علت زیر می دانست:
الف) از آنجا که مهندسین بخش های تولیدی اعتقاد راسخ داشتند که اولا وظیفه اصلی آنها تکمیل روش های فنی تا حدی است که در کیفیت محصولات تولیدی هیچگونه تغییر مهمی به وجود نیاید و دوما نظریه تغییرات تصادفی و احتمالات نمی تواند جایگاه مناسبی در روش های تولید داشته باشد لذا در پذیرش آن مقاومت نشان می دادند .
ب)آموزش دیدن آمارشناسان صنعتی در زمینه کاری خود،آنها را در پذیرش روش های جدید دچار مشکل می کرد لذا آنها نیز از روش های جدید استقبال نمی کردند.
مقاومت صنایع آمریکا باعث شد تا سال 1937، تعداد مراکز صنعتی پذیرنده روش های جدید از 12 مرکز تجاوز نکند. در دوران جنگ جهانی دوم که در سال 1939 شروع شد ، ایالات متحده آمریکا اهمیت افزایش کارآیی تجهیزات نیرو های مسلح خود را درک کرد. این امر شروعی بر حرکت نیرو های مسلح آمریکا به سمت صنایع بود که نتایجی به شرح زیر داشت :
الف) نیرو های مسلح به جهت نیاز به بالا بودن کیفیت تسلیحات مورد نیاز ، اولین پذیرنده روش های علمی بازرسی از طریق نمونه گیری شدند . این قدمی بود که بلافاصله بعد از وارد شدن آمریکا در جنگ برداشته شد . در این دوره بنا به در خواست دولت آمریکا ، گروهی از مهندسین برجسته آزمایشگاههای شرکت تلفن بل برای تدوین یک برنامه بازرسی از طریق نمونه گیری در اداره تدارکات ارتش مشغول به کار شدند . این فعالیت ها به ارایه جداول بازرسی از طریق نمونه گیری اداره تدارکات ارتش و نیرو های مسلح در سال 1942 و 1943 منجر شد. تلاش های گروه فوق با برگزاری دوره های آموزش جداول و روش های جدید برای کارکنان دولت ادامه یافت .
ب) ارتش یک برنامه وسیع آموزشی برای کارکنان علاقه مند صنایع ترتیب داد . در واقع از اوایل سال 1940، انجمن استاندارد های آمریکا با دعوت وزارت جنگ تحقیق ای را شروع کرد که نتیجه آن تدوین استاندارد های " استاندارد های جنگ آمریکا " ، " راهنمای کنترل کیفیت و روش نمودار های کنترل برای تجزیه و تحلیل داده ها " و " روش نمودار های کنترل برای کنترل کیفیت در حین تولید " بود.مطالب این استاندارد ها به عنوان مواد درسی دوره های آموزشی ارایه شده توسط ارتش به کار گرفته شد.
4- در ماه ژوئن سال 1942 یک دوره فشرده ده روزه کنترل کیفیت آماری در دانشگاه استانفورد برای نمایندگان صنایع نظامی و مراکز خرید نیرو های مسلح برگزار شد . در ادامه یک دوره هشت روزه نیز در شهر لس آنجلس برگزار شد.
5- موفقیت این دوره های آموزشی، اداره توسعه و تحقیقات شورای تولیدات نظامی را به بر گزاری دوره های مشابه در سرتاسر آمریکا ترغیب کرد . از سال 1943 تا 1945، 810 سازمان از 35 ایالت مختلف آمریکا ، نمایندگانی را جهت شرکت در 32 دوره فشرده آموزش کنترل کیفیت آماری این اداره اعزام کردند. در میان آنها استادان دانشگاه نیز حضور داشتند که در این زمینه آموزش می دیدند.
6- دوره های آموزشی و برنامه های تحقیقاتی به تشکیل هسته هایی از افراد علاقه مند و آموزش دیده در مراکز مختلف صنعتی منجر شد. به دنبال آن ، انجمن های کنترل کیفیت در نقاط مختلف شکل گرفتند و جلسات آنها فضای مناسبی را برای تبادل نظرات و آموزش اعضاء جدید فراهم کرد. بعد ها در شهر بافالو با همکاری دانشگاه بافالو ، انجمن مهندسین کنترل کیفیت تاسیس شد و به انتشار مجله " کنترل کیفیت صنعتی" همت گماشت . پخش این مجله در سراسر کشور و درج مقالاتی از تمامی متخصصین علاقه مند ، تلاش ها در جهت استفاده بیشتر از کنترل کیفیت آماری را هماهنگ کرد.
7- بعد از پایان جنگ ، یک تشکیلات ملی به نام انجمن کنترل کیفیت آمریکا تاسیس شد . این انجمن با به دست گرفتن انتشار مجله کنترل کیفیت صنعتی ، به بزرگترین مرکز ترویج استفاده از کنترل کیفیت آماری در قاره آمریکا تبدیل شد .این انجمن بعد ها شعبه ای نیز در ژاپن تاسیس کرد.
8- در سال 1950 با تلفیق روش های نمونه گیری ارتش و جداول بازرسی وصفی ها ، استاندارد مربوطه تهیه و منتشر شد. در سال 1975 نیز استاندارد جداول بازرسی متغیر ها ارایه شد.
مفهوم عدم قطعیت اندازه گیری
در مسائل ریاضی محض اعداد بصورت یك مقدار دقیق فرض می‌شوند زیرا شرایط فیزیكی محیط هیچ تأثیری در روی مقدار یك عدد خالص ندارد.
ولی اندازه گیری ویژگی الكتریكی و یا فیزیكی یك جسم و یا دستگاه كاملا‌” تكرارپذیر نیست زیرا كه تحت تأثیر بسیاری از عوامل قرار دارد. برای مثال فرض كنید كه یك تخته یك متری داریم و آن را به 5 قسمت مساوی اره می‌كنیم، طول هر قطعه چقدر است؟ احساس طبیعی ما میگوید 20 سانتیمتر كه از نظر ریاضی درست است ولی اگر بخواهیم درست جواب بدهیم باید آنها را اندازه‌گیری كنیم. طول اولیه تخته می‌تواند 5/0 سانتی متر خطا داشته باشد. عمل اره كردن می تواند چند دهم سانتی‌متر نیز اختلاف ایجاد نماید. بنابراین تساوی این پنج قطعه صرفا”‌می تواند از طریق مقایسه انجام شود كه احتمالا”‌از یك متر معمولی به عنوان استاندارد استفاده می‌شود كه خود دارای مقداری خطاست بنابراین هر گاه عدد درستی مانند یك متر بعنوان كمیت اندازه گیری داده شود حتما” می بایست آن را با تقریب در نظر گرفت هرگاه عملیات ریاضی روی نتایج اندازه گیری انجام شود، خطای اندازه گیری در تمامی عملیات ریاضی نفوذ كرده و در نتیجه بدست آمده اثر می گذارد. بنابراین” تمامی اندازه‌گیریها تا حدود نامطمئن هستند “ .
توجه اینكه هدف نهایی حذف تمامی خطاهای اندازه گیری نیست بلكه كم كردن عدم قطعیت تا حد قابل قبول برای شخصی كه از دستگاه اندازه گیری استفاده می‌كند می‌باشد. پس برای رسیدن به این هدف می‌بایستی از طبیعت و نوع خطا‌ها اطلاع كاملی داشته باشیم.
عدم قطعیت چگونه برآورد می گردد
عدم قطعیت به دلیل معلوم نبودن علامت تصادفی، بصورت ± یك مقدار، یعنی فاصله‌ای در اطراف نتیجه، بیان می گردد. این مقدار توسط تركیب تعدادی از عوامل عدم قطعیت برآورد می‌گردد. این عوامل یا توسط ارزیابی نتایج چندین اندازه گیری تراری بصورت كمی تعیین می‌شوند و یابوسیله تخمینی بر اساس داده‌های موجود در سوابق، اندازه گیری‌های قبلی و یا‌آگاهی از وضعیت ابزار و نحوه عمل اندازه‌گیری.
عوامل ایجاد كننده عدم قطعیت
در هر عمل اندازه گیری و كالیبراسیون ، گونه‌های مختلفی از عدم قطعیت ممكن است وجود داشته باشد كه هر یك از آنها سهم مشخصی در عدم قطعیت كلی خواهند داشت. موارد زیر از جمله منابع اصلی عدم قطعیت هستند:
1 – عدم قطعیت موجود در استانداردها و تجهیزات كالیبراسیون.
2 – عدم قطعیت ناشی از خطای اپراتور.
3– عدم قطعیت مربوط به ریزنگری یا تشخیص.
4 – عدم قطعیت ناشی از عوامل محیطی شامل تغییرات دما، فشار یا منبع تغذیه و غیره.
5 – فقدان تكرارپذیری – عدم قطعیت مربوط به عدم ثبات.
6 – عدم قطعیت عملكردی، كه در نتیجه عملكرد ناصحیح تجهیزات بوجود می‌آید.
7 – عدم قطعیت ناشی از آلودگی.
8 – عدم قطعیت مربوط به كیفیت پایین بافت سطهی و نواقص شكل هندسی استاندرادها.
9 – عدم قطعیت ناشی از مرور زمان كه باعث بروز تغییراتی در تجهیزات و قطعه كار می‌شود.
10 – عدم قطعیت ناشی از گرد كردن اعداد.
محاسبات عدم قطعیت استاندارد ( Standard Uncertainty)
محاسبات عدم قطعیت کمیتهای ورودی به دو روش A , B قابل محاسبه می باشد . در روش A محاسبه عدم قطعیت با استفاده از آنالیز آماری مشاهدات بدست می آید ، در این روش عدم قطعیت بصورت تعیین انحراف معیار آزمایشی بیان کی شود که از روش میانگین و یا آنالیز خط رگرسیون بدست می آید ؛ روش A بنام روش خطای سینوسی نامیده می شود و روش مناسبی برای تعیین عدم قطعیت اندازه گیری مقادیر ورودی می باشد . این روش بتنهائی مرد تفسیر و آنالیز قرار می گیرد ، و به دو مدل می توان محاسبات را انجام داد و بررسی نمود.
• روش ( TYPE A) A
- میانگین نمونه را محاسبه كنید
- انحراف معیار استاندارد نمونه را محاسبه كنید
- سپس انحراف معیار تجربی ( عدم قطعیت ) نمونه را محاسبه كنید
UA = S / ?n
- حال باید محدوده پذیرش را محاسبه كنید
R = X ± UA
با توجه به طرح محدوده ذکر شده ، پذیرش کل آزمایش و یا عدم پذیرش آن از تابع توزیع نرمال یاگوسی تخمین زده می شود ؛ پس اگر ? ( تقریبا 67% ) با در نظر گرفتن عدم قطعیت داخل محدوده باشد کل آزمایش قابل قبول محسوب می شود، در غیر اینصورت باید موارد خارج شده را کنار بگذاریم و نقاط جدید جایگرین نمائیم و سپس مرخله دوم آزمایش را انجام دهیم .
اگر پس از تکرار بیش از ? جواب نادرست وجود داشته باشد پیشنهاد می شود دستگاهها یا وسایل اندازه گیری در کل فرایند نیاز به کالیبراسیون پیدا می کند.
• روش ( TYPE B) B
روش عدم قطعیت نوع B روشی است با استفاده از تخمین Xi برای ورودی Xi به وسیله آنالیز آماری یك سری از مشاهدات است. مقدار (Xi) U به وسیله یك مبنای علمی كه سبب تغییر مقادیر Xi می شوند تعیین می‌شوند كه علت این تغییرات می‌تواند ناشی از عوامل زیر باشد (عوامل اثرگذار) .
1 - مقادیر اندازه گیری شده قبلی.
2 - رفتار و شرایط محیطی مربوط به ماده و دستگاههای اندازه‌گیری .
3 - نوع تكنولوژی ساخت دستگاه .
4 - مقادیر بدست آمده در كالیبراسیون و دیگر گواهینامه‌ها.
5 - عدم قطعیت ارجاع شده به اطلاعات مرجعی كه از Hand Book گرفته شده است.
پس روش مناسب برای دستیابی اطلاعات لازم جهت روش نوع B برای محاسبه عدم قطعیت، استفاده از استانداردی است كه بصورت آزمایش و استنباطی كلی علمی بدست‌ آمده است.
اعتبار روش B به اندازه روش A است با توجه به این مسئله كه روش A برای زمانی است كه داده‌های كم باشد و روش A به تنهایی قابل تفسیر و آنالیز می باشد. در روش محاسبه عدم قطعیت بر مبنای داشتن اطلاعات و مهارتهای علمی صورت می‌گیرد و این روشهای A,B پایه گذار محاسبات و تفسیر آنالیز هر چه بهتر ابزار به نوع عدم قطعیت گسترش یافته می‌باشد.
- محاسبه عدم قطعیت فاکتور های تاثیر گذار با توجه به نوع توزیع
U1 , 2 ,… K) = Value Factors *)
- سپس انحراف معیار تجربی ( عدم قطعیت ) را محاسبه كنید
UB = SUM U FACTORS
در ضمن ضریب ثابت K به تفکیک هر توزیع بشکل جدول مطروحه زیر می باشد
K DISTRIBUTION
2 Normal
2=1.41? U-Shape
3=1.73? Triangular
6=2.45? Rectangular
- حال باید عدم قطعیت ترکیب دو نوع را بدست آوریم
Total (combined) Standard Uncertainty = UC(y) ? ? ui y
U C(y) ? UA + UB 1 + UB2 + UBU
محاسبات عدم قطعیت گسترش یافته ( Total Expanded Uncertainty)
در EA تصمیم گرفته شده است كه آزمایشگاههای كالیبراسیون كه عضو این مجمع هستند توسط یك پارامتر عدم قطعیت توسعه یافته U معتبر شوند؛ (اعتبار بیشتری پیدا كنند) كه آن به وسیله حاصلضرب عدم قطعیت استاندارد U(y) در یك ضریب پوششی (K) از مجدد اطمینان موردنظر برآورد میشود، بدست می‌آید.
TOTAL EXPANDED UNCERTAINTY) = U = K * UC y (
توصیه می شود که میزان عدم قطعیت گسترش یافته به اندازه احتمال پوششی محاسبه روش نرمال باشد ، که به عنوان نحوه عملکرد دیکر باید انجام شود .
در ضمن سطوح اطمینان به تفکیک عدد ثابت K بشکل جدول مطروحه زیر می باشد
Confidence (%A) k
1 68.27
1.645 90
1.96 95
2 95.45
2.576 99
3 99.73
در ضمن با توجه به عدد بدست آمده U ؛ اگر این عدد 3 تا 7 برابر دقت ابزار(Resolution) ، دقت بیشتری داشته باشد می‌توان آزمایش عدم قطعیت این ابزار را پذیرفت و در حد قابل قبول دانست در غیر اینصورت درصوریتکه تیم ذیربط اظهار به این اقدام را نماید باید نمونه‌های جایگزین و تكرار آزمایش را انجام داد ، . و گرنه باید پیرو موارد ی که در روش B ( در بالا ) اراته شده است عارضه یابی و اقدامات اصلاحی اجرا نمود .
ارزیابی دوره ای
این مرحله به بررسی و اعلام نتایج حاصل از اجرای SPC مربوط است. بعد از به کار بردن نمودار های کنترل در خط تولید، تیم مجری SPC هر 15 روز یکبار، نتیج اجرای SPC را بوسیله شاخص اندازه گیری بهره وری بررسی می کند و نتیجه را به اطلاع کمیته راهبری می رساند. کمیته راهبری نیز بوسیله گزارش های ارسالی توسط تیم ها درباره نحوه عملکرد آنها اظهار نظر می کند. در مثال قطر شفت، تیم مجری، شاخص بهره وری را، درصد موتور هایی که نویز بیشتر از استاندارد دارند، تعریف کرده بود و در شروع کار 30 درصد موتورها نویز بیشتر از استاندارد داشتند. تیم مجری هر 15 روز یکبار، این شاخص را اعلام می کند و کمیته راهبری با مقایسه آن با حالت اولیه (30 درصد) می تواند درباره نحوه عملکرد تیم اظهار نظر کند.
مطالب مربوط به اجرا و پیاده سازی SPC که موضوع این فصل بود، در این جا به اتمام می زسد. در پایان لازم است به ارزیابی اجرای SPC در مقابل روش های کنترل معمول اشاره کنیم.
اگر بخواهید وضعیت اجرای SPC را در تولید کننده ای که مدعی است کنترل آماری فرآیند در خطوط تولیدش جاری است بررسی کنید، باید نکاتی را در نظر بگیرید. برای سهولت کار یک چک لیست ارزیابی را همراه با راهنمای آن در ضمیمه ارائه شده است که می تواند شما را در این راه کمک کند. ارزیابی می تواند بیش از یک بار و در فواصل زمانی تعریف شده انجام شود.
مزایای SPC نسبت به روش های کنترل معمول
کنترل های معمول در خط تولید شرکت ها معمولاً بدین صورت انجام می گیرد که در فواصل زمانی معین یا پس از تولید تعداد مشخصی قطعه، چند قطعه بازرسی می شود. آنگاه در صورتی که یکی از قطعات بازرسی شده معیوب بود، فرآیند تولید تحت بررسی و اصلاح قرار می گیرد. البته ممکن است قطعات تولید شده بین دو زمان بازرسی به صورت صد درصد کنترل شوند .
SPC نیز یک روش کنترل فرآیند است، با این تفاوت که هنگام استفاده از نمودار های کنترل، در صورتی که نمودار های مربوط تحت کنترل باشد، تولید ادامه می یابد، اما چنانچه خارج از کنترل باشد، فرآیند بررسی و اصلاح می شود. در این روش، زمان اصلاح و بررسی فرآیند فقط به مواقعی که قطعه معیوب (خارج از حدود نقشه) تولید شود، محدود نمی گردد، بلکه نمودار های کنترل به گونه ای طراحی می شوند که رفتار فرآیند را طی زمان نشان دهند و به محض مشاهده حالت خارج از کنترل می توان پیش آمدن مشکل در فرآیند را حدس زد.
به طور خلاصه می توان موارد زیر را به عنوان حداقل مزایای SPC مطرح کرد :
نمودار های کنترل، روشی اثبات شده برای بهبود بهره وری
استفاده موفقیت آمیز از نمودار های کنترل سبب می گردد تا ضایعات و دوباره کاری ها که خطری جدی برای هر گونه برنامه بهبود کیفیت هستند، کاهش می یابد. اگر ضایعات و دوباره کاری ها کاهش یابند بهره وری و ظرفیت تولید افزایش و هزینه کاهش پیدا می کند.
نمودار های کنترل، ابزاری موثر در جلوگیری از تولید اقلام معیوب تلقی می شوند.
نمودار های کنترل کمک می کند تا فرآیند تحت کنترل قرار گیرد و با دادن هشدار های به موقع، احتمال تولید اقلام معیوب را مشخص می کند که این امر با اصل " انجام کار به نحو صحیح در بار اول " سازگاری دارد. جدا کردن محصولات خوب از بد در مرحله نهایی هرگز ارزانتر از انجام آن به طور درست از ابتدا نیست. اگر از روش کنترل فرآیند مناسبی استفاده نکنید، مانند این است که کارگری استخدام کرده اید که محصول معیوب تولید کند.
3.نمودار های کنترل از از تنظیم غیر ضروروی فرآیند جلوگیری می کنند.
نمودار های کنترل می تواند اختلاف بین انحرافات تصادفی و تغییرات غیر عادی را تشخیص دهد، در حالی که هیچ ابزار دیگری (حتی اپراتور ها) نمی تواند به طور موثر چنین اختلافی را تشخیص دهد. اگر اپراتور ها، فرآیند را بر اساس آزمون های دوره ای غیر مرتبط با نمودار های کنترل تنظیم کنند، آنگاه در اغلب موارد، آنها نسبت به وجود انحرافات بیش از حد واکنش نشان داده و فرآیند را بی دلیل تنظیم می کنند. این گونه تنظیم های غیر ضروری می تواند باعث بروز اشکال در عملکرد فرآیند شود.
4.نمودارهای کنترل اطلاعات شخصی ارائه می کنند.
روند نقاط روی نمودار کنترل معمولاً اطلاعاتی را آشکار می سازد که ارزش خاصی برای مهندسان و اپراتور های با تجربه دارد. وجود این گونه اطلاعات به ما اجازه می دهد تا بتوانیم تغییرات مورد نیاز را برای بهبود عملکرد فرآیند اعمال کنیم.
5.در روش های کنترل معمول، دانشی در باره توانایی فرآیند ها و تحت کنترل بودن آنها در دسترس نیست، اما SPC درباره توانایی فرآیندها و تحت کنترل بودن آنها، اظلاعات جامعی در اختیار ما می گذارد و در نتیجه می توانیم نسبت به خروجی فرآیند اطمینان اظهار نظر کنیم.
توسط روش SPC به سادگی می توان متوجه شد که چه موقع در فرآیندها بهبود ایجاد شده و این بهبود دائمی است یا نه.
استفاده صحیح از SPC و شناخت شاخص های قابلیت فرآیند به ما کمک می کند تا توامایی خود را برای تولید قطعات مشبه تخمین بزنیم و به این طریق می توانیم در مورد قبول یا رد قرارداد تولید یک قطعه جدید مشابه، اظهار نظر کنیم.
با استفاده از SPC کارگران به توانایی های خود پی می برند و مدیریت نیز می تواند در مورد فرآیند های نا توان تصیمیم درست اتخاذ کند.
توسط روش SPC مدیریت سازمان، نمایندگان مشتری، و بازرسان کنترل کیفی می توانند با آدیت خطوط تولید و دیدن نمودار های کنترل، اطلاعات بسیاری در مورد شرایط تولید کسب کنند.
اطلاعات از قابلیت فرآیند، در استفاده صحیح از بازرسی های حین تولید و پایان تولید به ما کمک خواهد کرد.
با توجه به اینکه بازرسی هیچ ارزش افزوده ای بر محصول و فرآیند نخواهد گذاشت و فقط نوعی هزینه تلقی می شود، کاهش بازرسی برای فرآیند های توانا و دارای قابلیت بالا از فوایدی است که با بکار بردن SPC حاصل می شود.

گزارش کاراموزی SPC و MSA در کارخانه محور سازان ایران خودرو در 400 صفحه ورد قابل ویرایش


کنترل کیفیت
مقدمه :
کنترل کیفیت قدمتی برابر با تولید دارد. هر آنچه انسان حتی قرن ها قبل از میلاد تولید کرده است دارای دقت و ظرافتی است که نشان از توجه سازندگان آن به کیفیت دارد . نگاهی بر دست ساخته های انسان باستان در موزه ها و یا عجایب هفت گانه جهان نظیر اهرام ثلاثه مصر ، مجسمه ابوالهول و دیوار چین تایید خوبی بر این مدعاست.
با شروع انقلاب صنعتی در اروپا در اواسط قرن هیجدهم میلادی و استفاده از ماشین آلات و ابزار دقیق در تولید ، روش های تولید نیز مدرن تر و پیچیده تر شدند . این تغییرات حجم تولید محصولات را بالا برد و روش های کنترل دقیق بودن و ظرافت نیز در آنها تغییر یافت . مقایسه روش های کنترل کیفیت تولیدات در سال های اولیه انقلاب صنعتی با آنچه که امروزه به چشم می خورد ، نشان می دهد که تغییرات در این بخش فوق العاده بوده است . این تغییرات که خواست عمده صاحبان صنایع و مصرف کنندگان بود ، در سال 1920 میلادی به ابداع کنترل کیفیت آماری منجر شد.
در مهندسی و تولید صنعتی، بخش کنترل کیفیت و مهندسی کیفیت به بخشی گفته می‌شود که به درست کردن روش‌هایی مشغول است تا کارخانه بتواند به‌وسیله آن روش‌ها از مرغوبیت و مشتری‌پسند بودن کالاهای تولیدی خود مطمئن گردد. این روش‌ها و سیستم‌ها معمولاً با همکاری با دیگر رشته‌های مهندسی و بازرگانی طراحی می‌شوند.
یکسان بودن تقریبی برجسته‌کاری‌های ستون ها و دیوارهای تخت جمشید، نیایشگاه‌های مصری و یونانی و دیگر سازه‌های باستانی نشانگر اینست که موضوع کنترل کیفیت از دیرباز نزد بشر وجود داشته است.
عمده بحث كنترل كیفیت مربوط به انجام نمونه گیری از محصولات ، بازرسی آن نمونه ها و تعممیم نتایج به كل انباشت محصول است كه بر اساس روش های آماری انجام می گیرد . از دیگر روش های مورد استفاده در كنترل كیفیت ، كنترل فرایند تولید محصول به جای كنترل محصول تهیه شده است كه با استفاده از روش های آماری مانند SPC و ... انجام می گیرد. مبحث كنترل كیفیت ، جایگاه ویژه ای در مباحث نظام های جامع مدیریت كیفیت دارد.


تعریف کنترل کیفیت :
کنترل کیفیت یک کلمه مرکب از کنترل و کیفیت است که هر کدام تعاریف خاص خود را دارند . کیفیت : وجود آن در یک محصول ، شایسته بودن آن را به مصرف گننده نشان می دهد . به عبارتی وجود کیفیت به معنای آن است که کالا ، انتظارات مصرف کننده را فراهم می آورد .
تعریف کنترل : به کار اعمال قوانین در پروسه تولید که تولیدکننده را در جهت دسترسی به نتایج مورد نظر مطمئن می سازد ، کنترل گفته می شود .
تعریف كیفیت : كیفیت یعنی شایستگی جهت استفاده بخصوص و میزانی است كه یك محصول انتظارات مصرف كننده خود را بر طرف می سازد .
تعریف كنترل كیفیت (QC) : كنترل كیفیت سیستمی است جهت رسیدن به سطح مطلوبی از كیفیت یك محصول یا یك سطح فرآیند تولید و نگهداری آن با برنامه ریزی دقیق، استفاده از ماشین آلات مناسب، بازرسی مستمر و عمل اصلاح كننده هرگاه كه لازم باشد .
کنترل کیفیت در مواقعی فقط به بازرسی نهایی و جدا کردن محصولات فاقد کیفیت محدود می شود اما در مواردی فراتر از آن عمل می کند . به عنوان مثال به برنامه ریزی کیفیت ، کنترل مواد ورودی ، کنترل کیفیت در حین تولید ، کنترل مواد خروجی ، تجزیه و تحلیل و اقدام مقتضی در رابطه با مشکلات کیفی تولید و . . . می پردازد . در این حالت گزارشات مربوط به مسایل کیفی کمک بزرگی به حساب می آیند . در کل می توان گفت کنترل کیفیت سیستمی است که با اتکا به آن می توان کیفیت یک محصول یا یک فرایند تولید را به حد مناسبی رساند و با برنامه ریزی دقیق ، استفاده از ابزراهای کیفی ، بازرسی های مداوم و . . . آن را حفظ کرد و یا نسبت به بهبود مداوم آن گام برداشت .


تاریخچه کنترل کیفیت
کنترل کیفیت آماری با شروع از سال 1920 میلادی ، در طی 78 سال گذشته دچار تغییراتی به شرح زیر شده است :
1- کنترل کیفیت برای اولین بار در سال 1920 میلادی توسط دانشمندی به نام والتر شوهارت در آزمایشگاه شرکت تلفن بل آمریکا بنیان گذاری شد. وی در 16ام ماه می سال 1920، اولین تصاویر نمودار های کنترلی را رسم کرد و در مطالعات بعدی از آن بهره گرفت . والتر شوهارت بعد از 11 سال کار مداوم در سال 1931 میلادی نتایج تحقیقات خود را در کتابی با نام " کنترل اقتصادی کیفیت محصول ساخته شده" منتشر کرد.
2- بعد از تحقیقات پروفسور شوهارت ، دو همکار دیگر وی به نام های داج و رومینگ کاربرد تئوری آماردر نمونه گیری را بررسی کرده و نتایج کار خود را در سال 1944 با نام" جداول بازرسی داج-رومیگ" منشر کردند . این مجموعه بعد ها به عنوان اساس علمی کنترل کیفیت آماری مورد استفده قرار گرفت .
3- در دهه 1930 ، پروفسور شوهارت و همکارانش با همکاری "جامعه آمریکایی برای آزمایش و مواد"، " انجمن استاندارد های آمریکا " و " جامعه مهندسین مکانیک آمریکا " تلاش همه جانبه ای را برای معرفی روش های جدید آماری آغاز کردند.
در این دوره علیرغم تبلیغات وسیع در مورد روش های جدید، صنایع آمریکا در این خصوص مقاومت نشان دادند . پروفسور فریمن استاد آمار در انستیتو تکنولوژی ماساچوست این عدم استقبال را ناشی از دو علت زیر می دانست:
الف) از آنجا که مهندسین بخش های تولیدی اعتقاد راسخ داشتند که اولا وظیفه اصلی آنها تکمیل روش های فنی تا حدی است که در کیفیت محصولات تولیدی هیچگونه تغییر مهمی به وجود نیاید و دوما نظریه تغییرات تصادفی و احتمالات نمی تواند جایگاه مناسبی در روش های تولید داشته باشد لذا در پذیرش آن مقاومت نشان می دادند .
ب)آموزش دیدن آمارشناسان صنعتی در زمینه کاری خود،آنها را در پذیرش روش های جدید دچار مشکل می کرد لذا آنها نیز از روش های جدید استقبال نمی کردند.
مقاومت صنایع آمریکا باعث شد تا سال 1937، تعداد مراکز صنعتی پذیرنده روش های جدید از 12 مرکز تجاوز نکند. در دوران جنگ جهانی دوم که در سال 1939 شروع شد ، ایالات متحده آمریکا اهمیت افزایش کارآیی تجهیزات نیرو های مسلح خود را درک کرد. این امر شروعی بر حرکت نیرو های مسلح آمریکا به سمت صنایع بود که نتایجی به شرح زیر داشت :
الف) نیرو های مسلح به جهت نیاز به بالا بودن کیفیت تسلیحات مورد نیاز ، اولین پذیرنده روش های علمی بازرسی از طریق نمونه گیری شدند . این قدمی بود که بلافاصله بعد از وارد شدن آمریکا در جنگ برداشته شد . در این دوره بنا به در خواست دولت آمریکا ، گروهی از مهندسین برجسته آزمایشگاههای شرکت تلفن بل برای تدوین یک برنامه بازرسی از طریق نمونه گیری در اداره تدارکات ارتش مشغول به کار شدند . این فعالیت ها به ارایه جداول بازرسی از طریق نمونه گیری اداره تدارکات ارتش و نیرو های مسلح در سال 1942 و 1943 منجر شد. تلاش های گروه فوق با برگزاری دوره های آموزش جداول و روش های جدید برای کارکنان دولت ادامه یافت .
ب) ارتش یک برنامه وسیع آموزشی برای کارکنان علاقه مند صنایع ترتیب داد . در واقع از اوایل سال 1940، انجمن استاندارد های آمریکا با دعوت وزارت جنگ تحقیق ای را شروع کرد که نتیجه آن تدوین استاندارد های " استاندارد های جنگ آمریکا " ، " راهنمای کنترل کیفیت و روش نمودار های کنترل برای تجزیه و تحلیل داده ها " و " روش نمودار های کنترل برای کنترل کیفیت در حین تولید " بود.مطالب این استاندارد ها به عنوان مواد درسی دوره های آموزشی ارایه شده توسط ارتش به کار گرفته شد.
4- در ماه ژوئن سال 1942 یک دوره فشرده ده روزه کنترل کیفیت آماری در دانشگاه استانفورد برای نمایندگان صنایع نظامی و مراکز خرید نیرو های مسلح برگزار شد . در ادامه یک دوره هشت روزه نیز در شهر لس آنجلس برگزار شد.
5- موفقیت این دوره های آموزشی، اداره توسعه و تحقیقات شورای تولیدات نظامی را به بر گزاری دوره های مشابه در سرتاسر آمریکا ترغیب کرد . از سال 1943 تا 1945، 810 سازمان از 35 ایالت مختلف آمریکا ، نمایندگانی را جهت شرکت در 32 دوره فشرده آموزش کنترل کیفیت آماری این اداره اعزام کردند. در میان آنها استادان دانشگاه نیز حضور داشتند که در این زمینه آموزش می دیدند.
6- دوره های آموزشی و برنامه های تحقیقاتی به تشکیل هسته هایی از افراد علاقه مند و آموزش دیده در مراکز مختلف صنعتی منجر شد. به دنبال آن ، انجمن های کنترل کیفیت در نقاط مختلف شکل گرفتند و جلسات آنها فضای مناسبی را برای تبادل نظرات و آموزش اعضاء جدید فراهم کرد. بعد ها در شهر بافالو با همکاری دانشگاه بافالو ، انجمن مهندسین کنترل کیفیت تاسیس شد و به انتشار مجله " کنترل کیفیت صنعتی" همت گماشت . پخش این مجله در سراسر کشور و درج مقالاتی از تمامی متخصصین علاقه مند ، تلاش ها در جهت استفاده بیشتر از کنترل کیفیت آماری را هماهنگ کرد.
7- بعد از پایان جنگ ، یک تشکیلات ملی به نام انجمن کنترل کیفیت آمریکا تاسیس شد . این انجمن با به دست گرفتن انتشار مجله کنترل کیفیت صنعتی ، به بزرگترین مرکز ترویج استفاده از کنترل کیفیت آماری در قاره آمریکا تبدیل شد .این انجمن بعد ها شعبه ای نیز در ژاپن تاسیس کرد.
8- در سال 1950 با تلفیق روش های نمونه گیری ارتش و جداول بازرسی وصفی ها ، استاندارد مربوطه تهیه و منتشر شد. در سال 1975 نیز استاندارد جداول بازرسی متغیر ها ارایه شد.

مفهوم عدم قطعیت اندازه گیری
در مسائل ریاضی محض اعداد بصورت یك مقدار دقیق فرض می‌شوند زیرا شرایط فیزیكی محیط هیچ تأثیری در روی مقدار یك عدد خالص ندارد.
ولی اندازه گیری ویژگی الكتریكی و یا فیزیكی یك جسم و یا دستگاه كاملا‌” تكرارپذیر نیست زیرا كه تحت تأثیر بسیاری از عوامل قرار دارد. برای مثال فرض كنید كه یك تخته یك متری داریم و آن را به 5 قسمت مساوی اره می‌كنیم، طول هر قطعه چقدر است؟ احساس طبیعی ما میگوید 20 سانتیمتر كه از نظر ریاضی درست است ولی اگر بخواهیم درست جواب بدهیم باید آنها را اندازه‌گیری كنیم. طول اولیه تخته می‌تواند 5/0 سانتی متر خطا داشته باشد. عمل اره كردن می تواند چند دهم سانتی‌متر نیز اختلاف ایجاد نماید. بنابراین تساوی این پنج قطعه صرفا”‌می تواند از طریق مقایسه انجام شود كه احتمالا”‌از یك متر معمولی به عنوان استاندارد استفاده می‌شود كه خود دارای مقداری خطاست بنابراین هر گاه عدد درستی مانند یك متر بعنوان كمیت اندازه گیری داده شود حتما” می بایست آن را با تقریب در نظر گرفت هرگاه عملیات ریاضی روی نتایج اندازه گیری انجام شود، خطای اندازه گیری در تمامی عملیات ریاضی نفوذ كرده و در نتیجه بدست آمده اثر می گذارد. بنابراین” تمامی اندازه‌گیریها تا حدود نامطمئن هستند “ .
توجه اینكه هدف نهایی حذف تمامی خطاهای اندازه گیری نیست بلكه كم كردن عدم قطعیت تا حد قابل قبول برای شخصی كه از دستگاه اندازه گیری استفاده می‌كند می‌باشد. پس برای رسیدن به این هدف می‌بایستی از طبیعت و نوع خطا‌ها اطلاع كاملی داشته باشیم.
عدم قطعیت چگونه برآورد می گردد
عدم قطعیت به دلیل معلوم نبودن علامت تصادفی، بصورت ± یك مقدار، یعنی فاصله‌ای در اطراف نتیجه، بیان می گردد. این مقدار توسط تركیب تعدادی از عوامل عدم قطعیت برآورد می‌گردد. این عوامل یا توسط ارزیابی نتایج چندین اندازه گیری تراری بصورت كمی تعیین می‌شوند و یابوسیله تخمینی بر اساس داده‌های موجود در سوابق، اندازه گیری‌های قبلی و یا‌آگاهی از وضعیت ابزار و نحوه عمل اندازه

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:56 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان

گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 23 کیلو بایت

تعداد صفحات : 34

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی نحوه اجرای ساختمان در 34 صفحه ورد قابل ویرایش
گزارش كارآموزی كه از نظرتان می گذرد حاصل تلاش ماههای اخیر بنده در انواع ساختمانهایی بوده كه از نزدیك با نحوه اجراء آنها آشنا شدم.

امید است بازتابش تلاش و كوشش تمام دستهایی باشد كه برای اعتلا و پیشرفت ایران عزیز در زمینه عمران و آبادی شب و روز نمی شناسند و از طرفی به نوبه خود آرزو دارم بتوانم با تمام دل و جان به خاك و ملت ایران زمین خدمت كنم و برای آن تلاش خواهم كرد.

همانطوریكه تارخ دانان و تاریخ نویسان غربی خود اذعان نموده اند اولیت سازندگان سرپناه و به عبارتی ساختمان در گیتی ایرانیان بوده اند و به همین علت شرایط جغرافیایی منطقه نمی توانستند در غارها زندگی كنند و به همین خاطر دیوارهایی را به ارتفاع قدشان و یت كمی بلندتر می ساختنند و بعد تنه درختان را صاف كرده و روی دیوارها می انداختند كه ما امروزه به آن نان تیر داده این و روی تیرها را با پوشال گیاهان منطقه می پوشاندند و در واقع ایزولاسیون می كردند و این سازه كه ما در اصطلاح امروزی ساختمان بنایی به آنم داده ایم مربوط به حداقل شش الی هفت سال پیش است كه دریاچه مركزی ایران واقع در دشت كویر و دشت لوت در اثر گسل به وجود آمده و آتشفشان دماوند خشك نشده بود و شهر سیلك (كاشان) به عنوان پایتخت ایران به حساب می آمد كه ملكه مادر (ماما) بعنوان پادشاه ایران كه نزد ایرانیان (ایران بانو) خوانده می شد در آن زندگی می كرد كه با هوش ترین زن ایرانی بود و با قایقی كه گوزنها آن را می كشیدند سراسر دریاچه كمركزی را می گشت و به شهرهای ایران در شمال و جنوب و شرق و غرب سركشی می كرد و همین هوش آنان بود كه موجب پیشرفت در ساخت خانه و بعدها در دوران هخامنشی در شهرسازی گردید.

در دوران هخامنشیان ایرانیان پی ستونها را از پائین به هم وصل می كردند و در واقع فونداسیون نواری اجرات می كردند و ستونها در بالای ساختمان به هم متصل می كردند یا شاه تیرها را اجرا می كردند و بدین ترتیب یك ساختمان اسكلت سنگی‌، چوبی می ساختند تا در مقابل زلزله مقاوم باشد و به همین خاطر است كه اندیشمندان تاریخ دنیا ایرانیان را اولین مهندسان ساختمان و راهسازی می دانند.

متأسفانه امروزه شاهددهستیم كه بیشتر ساختمانها در مناطق فقیرنشین با همان اصول اولیه ساخته می شود كه در تاریخ ثبت شده است بخاطر اینكه در عمران نقش اساسی را اقتصاد تعیین می كند كه این عامل موجب سرپیچی مسئولین از قوانین و ضوابط ساختمانی می شود كه بتایستی موجب توجه جدی قرار گیرد زیرا اكثر ساختمانهایی كه ساخته می شوند دوام لازم را ندارند و بیشتر اصول مهندسی در آنها اجرا نگردیده است. عامل دیگر بی اطلاعی مهندسانی است كه همه چیز را در دانشگاه به طور تئوریك آموخته اند و تا خود را به كار عملی وفق بدهند مدت زیادی طول می كشد كه در این مدت صدمات شدیدی را بر پیكر ساختمان سازی و شهرسازی وارد می كنند.


فهرست

عنوان


صفحه

فصل اول: آشنایی كای با مكان كارآموزی
فصل دوم: ارزیابی بخشهای مرتبط با رشته عملی كارآموز
فصل سوم: آزمون آمخته ها و نتایج و پیشنهادات
-مقایسه اجرایی ساختمان ها بنایی، فلزی، بتنی
1-ساختمان بنایی
1-1-پی كنی
1-2: نحوه اجرای آرماتوربندی فونداسیون
1-3: انواع قالب بندی كلاف تحتانی
1-4: بتن ریزی فنداسیون
1-5: كلاف قائم و افقی
1-6: ستون گذاری
1-7: تیرریزی
1-8: بادبند افقی
1-9: اجرای پله فلزی
1-10:
2-ساختمانهای اسكلت فولادی
2-1: پی كنی و پی ریزی
2-1: فونداسیون فنودیاتك
2-3: نصب بیس پلیتها
2-4: فونداسیون نواری
2-5: فونداسیون منفرد
2-6: فونداسیون گسترده
2-7: پی گسترده از دال یكپارچه
2-8: پس گسترده محفظه ای
2-98: نصب ستونها
2-10: انواع بادبند
2-11: اجرای پله
2-12-: اجرای سقف ساختمان اسكلت فلزی
-طاق ضربی
-تیرچه بلوك
-سقف دال بتنی پیش ساخته
-سقف دال بتنی در جا
3-ساختمان اسكلت بتن آرمه:
3-1: پی و اجرای آن
3-2: اجرای ستونهای بتنی
3-3: اجرای تیر و سقف
3-4: اجرای سقف تیرچه بلوك
3-5: انواع شمعها

-كارهای انجام شده در محیط كارگاه

در روزهای نخستین حضور در كارگاه با محیط كارگاه و مقررات آن تا حدی آشنا شدم، سپس نقشه های اجرائی را دیدم و با درست خواندن آنها آشنا شدم.

نقشه های اجرایی یكی از مهمترین كارهای لخش كارگاه می باشد، زیرا همه چیز از قبیل متره، قالب بندی و غیره، همه از روی نقشه های اجرائی كنترل می شوند. در روزهای بعد متره كردن ستونها و تیرها و دیوارهای برشی را تا حدی یاد گرفتم و همچنین برآورد كردن میزان میاگردها و قالبها و بتن را انجام دادن.

چون تیپ های مختلف ستون و تیر در هر طبقه وجود دارد و در هر طبقه ابعاد ستون ها نغییر می كند، بنابراین متره كردن را باید با دقت انجام داد و برای هركدام جداگانه نوع، ابعاد و تعداد میلگردها را درآورد و كوچكترین اشتباه می تواند تمام محاسبات را برهم زند.

همچنین با كزارش نویسی و نوشتن صورت وضعیت كارها و فعالیتهای انجام شده در محیط كارگاه رابط شركت با محیط كارگاه بودم و از نزدیك نحوه اجراء و ساخت اسكلت فلزی را شاهد بوده و با جزئیات آن آشنا شدوم.

و با توجه به گستردگی دامنه رشته عمران در كارهای اجرایی و جهت اجراء سازه ها این رشته را رشته هایی نظیر برق، مكانیك، صنایع، ماشین آلات و غیره در ارتباط تنگاتنگی قرار دارد كه در محیط كارگاه با افرادی با تخصصهای گوناگون روبرو شدم و مابقی موارد كه در ادامه گزارش آورده شده اند.

نصب بیی پلیتها

پایه ستونهای فولادی به دقت طوری ماشین كاری می شوند كه به طور واقعی برروی صفحات زیرستون بنشینند. این صفحات خود با جوشكاری به ستون متصل می شوند. هدف از این صفحات زیرستون ایجاد سطح اتكاری كافی در پای ستون جهت قرارگرفتن در پی بتن است تا علاوه بر جلوگیری از خرد شدن بتن امكان پیچ كردن ستون به پی بتنی نیز فراهم گردد. دو نوع صفحه مورد استفاده یكی صفحه نسبتاً نازكی است به ضخامت 12 میلی متر و دیگری شمشی تخت و ضخیم.

با (0.000 ±) نمایش می دهد علامت های را می زنند كه ارتفاع (0.0 ±) یا از زمین كناری بلندتر است كه در آن صورت ارتفاع مربوط به زمین با علامت منفی نوشته شده و یا پایین تر از زمین كناری است، كه در آن صورت با علامت مثبت نوشته می شود.

پس از آن كه علامت گذاری تمام شد بر طبق آكسی كه در نقشه آورده شده ریسمانی در یك آكس طولی و یك آكس عرضی می بندند به طوری كه در محل قرارگیری بیس پلیتها دو ریسمان كاملاً بر هم عمود باشند كه محل برخورد دو ریسمان وسط بیس پلیت خواهد بود و ریسمانها در اینجا نقش تراز را هم بازی می كنند چون دو طرف ریسمان به یك تراز بسته شده است تمام شدن كار بیس پلیتها، یك آكس، كاملاً به موازات هم و در تراز یكدیگر قرار می گیرند زیرا اگر بیس پلیتها در یك تراز نباشند به همان ترتیب سقف ساختمان نیز تراز نخواهد بود و این یك ایراد بزرگ برای ساختمان به شمار می رود.

بعد از عملیات بتن ریزی بیس پلیتها مجدداً باز و دوباره ملات نرمه (بتن گروت) زیر آن می ریزند و توسط پیچها تراز می كنند یعنی عملیات هواگیری انجام می دهند چون احتمال دارد هنگام بتن ریزی بتن كاملاً زیر پلیت را پر نكرده باشد.

فونداسیون نواری

پی نواری از یك نوار پیوسته طولی بتنی تشكیل می گردد كه برای گستردن بار یكنواخت دیوارهای آجری، بنایی یا بتنی بر سطح كافی از خاك زیرین طراحی می شود. گستره نوار به بارهای پی و ظرفیت باربری و مقاومت برشی خاك زیرین بستگی دارد. ضخامت پی به مقاومت مصالح پی وابسته است. پی های نتواری پهن معمولاً از بتن مسلح ساخته می شوند.

فونداسیون دوطرفه و نواری یك طرفه است كه بر حسب موقعیت جغرافیایی منطقه و زلزله خیز بودن منطقه و بارهای وارده در روی فونداسیون از نوع یك طرفه یا دو طرفه استفاده می شود كه نوع دوطرفه یا مشبك نسبت به نوع یك طرفه قوی تر است.

در برخی موارد بر اساس بارهای وارده و اینكه منطقه زلزله خیز و یا خاك مقاومت كافی ندارد عرض پی های نواری دوطرفه یا مشبك به قدری بزرگ می شود كه مجبور هستی كل كف ساختمان آرماتوربندی و بتون ریزی كنیم كه به آتن پی رادیه یا گسترده گفته می شود.

فونداسیون منفرد

در اینجا چیزی به نام شناژ نداریم و عرض و ارتقاع مقطع چه زیر بتن و چه در قسمتهای دیگر یكسان است ولی در نوع یك طرفه، همانطور كه از اسمش پیداست در یك جهت پی منفرد ولی در جهت دیگر نواری است.

فونداسیون رادیه (گسترده)

پی گسترده در دو جهت حالت پیوسته دارد و معمولاً سطحی معادل یا بزرگتر از مساحت ساختمان یا سازه را در بر می گیرد. از پی های گسترده در این موارد استفاده می شود: برای سازه های سبك بار روی خاكهای دارای ظرفیت باربری ضعیف، در مواردی كه تنوع موجود در شرایط خاك گسترش قابل توجه بار را ضروری می سازد، برای بارهای سنگین تر به جای پی های جداگانه، در موارد بزرگ بودن نشستهای ناهمسان و در مواردی كه احتمال نشست معدنی وجود دارد. سه نوع پی گسترده بتن مسلح عبارتند از:

-پی گسترده از دال یكپارچه

-پی گسترده از دال و تیر

-پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)

پی گسترده از دال یكپارچه

این پی گسترده در واقع یك دال بتن مسلح یكپارچه با ضخامت معمولا یكنواخت است كه برروی خاكهایی با ظرفیت باری ضعیف یا متنوع ریخته می شود، تا بار دیوارها و ستونهای سازه سبك بر كل سطح ساختمان گسترده شود. دال یكپارچه پی گسترده تكیه گاه ستونهای بتن مسلح را فراهم می سازد. ستونها دارای پایه های مایچه ای هستند تا با گسترش بار نقطه ای در مقابل برش سوراخ شدگی مقاومت كنند. دال یكپارچه پی گسترده به همراه تیرهای كناری روزده در زیر سطح زمین ریخته می شود. كف تحتانی شكل یك كف آزاد چوبی را خواهد داشت.

پی گسترده متشكل از دال و تیر

برای تحمل بارهای سنگین تر دیوارها یا ستونها استفاده می شود، ضخامت دال یكپارچه به عنوان پی باید مقدار قابل توجهی باشد. برای حداكثر استفاده اقتصادی از بتن مسلح در پی گسترده متشكل از دال و تیر استفاده می شود. این پی از تیرهای روزده یا زیرخوابی تشكیل می گردد كه با گرفتن بار دیوار یا ستونها، آنها را برروی دال یكپارچه روی خاك طبیعی زیرین می گسترانند. در خاكهای متراكمی كه امكان حفاری ترانشه ها بدون استفاده از شمع بندی وجود دارد، استفاده از تیرهای روزده ضرورت پیدا می كند.

پی گسترده محفظه ای (صندوقه ای)

در مواردی كه نشستهای ناهمسان مقدار قابل توجهی است و پی ها باید بارهای سنگینی را تحمل كنند، صلبیت زیاد پی گسترده بتن مسلح یكپارچه محفظه ای سودمند است. این نوع پی گستنرده از دالهای فوقانی و تحتانی تشكیل می شود كه توسط تیغه های عرضی عمودی در هر دو جهت از هم جدا و تقویت شده اند. پی گسترده محفظه ای می تواند از عمق كامنل طبقه زیرزمین برخوردار باشد و از محفظه های پی برای ماشین آلات مكانیكی و انبار استفاده شود. از پی گسترده محفظه ای به هنگام ساخت زیرزمینهای عمیق نیز استفاده می شود تا با بهره گیری از فشار سربار كه در گودهای عمیق روی می دهد، از میزان نشست كاسته شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:55 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی مراحل مختلف ساخت یک ساختمان

گزارش کارآموزی مراحل مختلف ساخت یک ساختمان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 2.029 مگا بایت

تعداد صفحات : 70

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی مراحل مختلف ساخت یک ساختمان در 70 صفحه ورد قابل ویرایشفهرست مطالب

عنوان صفحه

مراحل مختلف ساختن یك ساختمان ................................................................

بازدید زمین و .................................................................................................

ریشه كنی ........................................................................................................

پیاده كردن نقشه .............................................................................................

رپر ...................................................................................................................

گودبرداری ......................................................................................................

تا چه عمقی گودبرداری را ادامه می‌دهیم .......................................................

شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a) ........................................

استفاده از دیوارهای مانع ...............................................................................

دیوارهای مانع چوبی .......................................................................................

دیوارهای مانع فلزی ........................................................................................

خروج آب از محل گودبرداری ........................................................................

پی كنی .............................................................................................................

دسترسی به زمین بكر .....................................................................................

برای محافظت پایه ساختمان ...........................................................................

تقسیم بندی زمینها از نظر مقاومت در مقابل بار ساختمان ............................

ابعاد پی ............................................................................................................

وزن ساختمان .................................................................................................

انواع پی ها .......................................................................................................

پی‌های عمومی .................................................................................................

شمع كوبی .......................................................................................................

ساختمان های آجری .......................................................................................

عمق ‌پی‌های نواری ..........................................................................................

عرض پی .........................................................................................................

لایه‌های پی‌های نواری .....................................................................................

شفته ریزی ......................................................................................................

كرسی چینی .....................................................................................................

شناژ ................................................................................................................

قالب بندی (كفراژ بندی)....................................................................................

آرماتوربندی ....................................................................................................

بتون .................................................................................................................

قشر ماسه سیمان زیر و روی قیر و گونی .....................................................

حالت ماسه سیمان برای پوشش روی قیر و گونی .........................................

یك رگی كردن ساختمان .................................................................................

لایه‌های مختلف دیوار چینی .............................................................................

قطعات آجر ......................................................................................................

دیوار ................................................................................................................

برای جداسازی قسمتهای مختلف ساختمان ....................................................

دیوارهای حمال ...............................................................................................

عرض دیوار .....................................................................................................

هشت گیر و لاریز ............................................................................................

ملات ................................................................................................................

خواص ملات ....................................................................................................

انواع ملات ........................................................................................................

سقف ................................................................................................................

میله مهار .........................................................................................................

بالشتك بتنی زیر سرپلها ..................................................................................

ساختمان فلزی .................................................................................................

مزایا و معایب ساختمان های فلزی..................................................................

2. بتن مگر .......................................................................................................

بتن اصلی..........................................................................................................

صفحه ریز ستون یا میله گردهای ریشه..........................................................

شناژ..................................................................................................................

لایه های شناژ...................................................................................................

قفسه شناژ........................................................................................................

اجزاء تشكیل دهنده ساختمانهای فلزی.............................................................

قسمتهای مختلف ستون....................................................................................

قسمت اصلی ستون...........................................................................................

تسمه های اتصال..............................................................................................

صفحه های تقویتی............................................................................................

تقلیل ضخامت ستون.........................................................................................

لچگی یا ورق پشت بند......................................................................................

ورق بست.........................................................................................................

جوش................................................................................................................

اتصال ستون به صفحه زیر ستون...................................................................

پل ها یا تیرهای اصلی......................................................................................

قسمتهای مختلف تیرهای اصلی و سقف...........................................................

طریقه اتصال پل به ستون................................................................................

نكاتی در مورد ساختن پلها...............................................................................

وصالی پلهای سراسری....................................................................................

اتصال دو پل كه از كنار هم عبور می كنند......................................................

تیرهای لانه زنبوری.........................................................................................

تیرچه ...............................................................................................................

پروفیلهای اتصال و میله مهار..........................................................................

وصله نمودن دو قطعه تیرآهن به یكدیگر.........................................................

پله.....................................................................................................................

بادبند.................................................................................................................

خرپا..................................................................................................................

نواقص جزئی در اجزای بادبند.........................................................................

بتن ریزی در هوای گرم.............................................................................

بتن ریزی در هوای سرد ...............................................................مراحل مختلف ساختن یك ساختمان

بازدید زمین و ریشه كنی

قبل از شروع هر نوع عملیات ساختمانی باید زمین محل ساختمان بازدید شده و وضعیت و فاصله آن نسبت به خیابانها و جاده‌های اطراف مورد بازرسی قرار گیرد و همچنین پستی و بلندی زمین با توجه به نقشه ساختمان مورد بازدید قرار گرفته در صورتیكه ساختمان بزرگ باشد پستی و بلندی و سایر عوارض زمین می‌باید بوسیله مهندسین نقشه بردار تعیین گردد و همچنین باید محل چاه‌های فاضل آب و چاه آب‌های قدیمی و مسیر قنات‌های قدیمی كه ممكن است در هر زمینی موجود باشد تعیین شده و محل آن نسبت به پی سازی مشخص گردد و در صورت لزوم می‌باید این چاه‌ها با بتون و یا شفته پر شود و محل احداث ساختمان نسبت به زمین تعیین شده و نسبت به ریشه كنی (كنون ریشه‌های نباتی كه ممكن است در زمین روئیده باشد) آن محل اقدام شود و خاكهای اضافی به بیرون حمل گردد و بالاخره باید شكل هندسی زمین و زوایای آن كاملاً معلوم شده و با نقشه ساختمان مطابقت داده شود.پیاده كردن نقشه

پس از بازدید محل و ریشه كنی اولین قدم در ساختن یك ساختمان پیاده كردن نقشه می‌باشد. منظور از پیاده كردن نقشه یعنی انتقال نقشة ساختمان از روی كاغذ بروی زمین بابعاد اصلی (یك به یك). بطوریكه محل دقیق پی‌ها و ستونها و دیوارها و زیرزمین‌ها و عرض پی‌ها روی زمین بخوبی مشخص باشد. و همزمان با ریشه كنی و بازدید محل باید قسمتهای مختلف نقشة ساختمان مخصوصاً نقشة پی كنی كاملاً مورد مطالعه قرار گرفته بطوری كه در هیچ قسمت نقطة ابهامی باقی نماند. و بعداً اقدام به پیاده كردن نقشه بشود.

باید سعی شود حتماً در موقع پیاده كردن نقشه از نقشة پی كنی استفاده گردد. برای پیاده كردن نقشة ساختمانهای مهم معمولاً از دوربین‌های نقشه برداری استفاده می‌شود. ولی برای پیاده كردن نقشة ساختمان‌های معمولی و كوچك از متروریسمان بنائی كه به آن ریسمان كار هم می‌گویند استفاده می‌گردد. برای پیاده كردن نقشه با متروریسمان كار ابتدا باید محل كلی ساختمان را روی زمین مشخص نموده و بعد با كشیدن ریسمان در یكی از امتدادهای تعیین شده و ریختن گچ یكی از خطوط اصلی ساختمان را تعیین می‌نمائیم.

برای اینكه مطمئن بشویم زوایای بدست آمدة اطاقها قائمه می‌باشد باید دو قطر هر اطاق را اندازه بگیریم. چنانچه مساوی بودند آن اطاق گوینا می‌باشد. به این كار اصطلاحاً چپ و راست می‌گویند. البته چنانچه در این مرحله اطاقها در حدود 3 الی 4 سانتی متر ناگوینا باشد اشكالی ندارد زیرا با توجه به اینكه پی ها همیشه قدری پهن تر از دیوارهای روی آن می‌باشند لذا در موقع چیدن دیوار می‌توان ناگوینائیها را برطرف نمود بطور كلی باید همیشه توجه داشت كه پیاده كردن نقشه یكی از حساس ترین و مهم ترین قسمت اجرا یك طرح بوده و كوچكترین اشتباه در آن موجب خسارتهای فراوان می‌شود.

رپر

با توجه به اینكه هر نقطه از ساختمان نسبت به سطح زمین دارای ارتفاع معینی می‌باشد كه باید در طول مدت اجرا در هر زمان قابل كنترل باشد. برای جلوگیری از اشتباه قطعه با ابعاد دلخواه (مثلاً 40 40 با ارتفاع 20 سانتی متر) در نقطه‌ای دورتر از محل ساختمان می‌سازند بطوریكه در موقع گودبرداری و یا پی كنی با آن آسیب نرسد و در طول مدت ساختمان تمام ارتفاعات را با آن می‌سنجد به این قطعه بتنی اصطلاحاً رپر می‌گویند.

در بعضی ساختمانهای كوچكتر روی اولین قسمتی كه ساخته می‌شود (مانند اولین ستون) علامتی می‌گذارند و بقیه ارتفاعات را نسبت به آن می‌سنجند.

گودبرداری

بعد از پیاده كردن نقشه و كنترل آن در صورت لزوم اقدام به گودبرداری می‌نمایند. گودبرداری برای آن قسمت از ساختمان انجام می‌شود كه در طبقات پایین تر از كف طبیعی زمین ساخته می‌شود، مانند موتورخانه‌ها و انبارها و پاركینگ‌ها و غیره. در موقع گودبرداری چنانچه محل گودبرداری نباشد از وسائل معمولی مانند بیل و كلنگ و فرقون (چرخ دستی) استفاده می‌‌گردد.

برای این كار تا عمق معینی كه عمل پرتاب خاك با بیل به بالا امكان پذیر است (مثلاً 2 متر) عمل گودبرداری را ادامه می‌دهند و بعد از آن پله‌ای ایجاد نموده و خاك حاصله از عمق پایین‌تر از پله را روی پله ایجاد مثلاً ریخته و از روی پله دوباره به خارج منتقل می‌نمایند.

برای گودبرداریهای بزرگتر استفاده از بیل و كلنگ مقرون به صرفه نبوده و بهتر است از وسایل مكانیكی مانند لو در و غیره استفاده شود. در اینگونه موارد برای خارج كردن خاك از محل گودبرداری و حمل ان به خارج كارگاه معمولاً از سطح شیب دار استفاده می‌گردد. بدین طریق كه در ضمن گودبرداری سطح شیبداری در كنار گودبرداری عبور كامیون و غیره ایجاد می‌گردد كه بعد از اتمام كار، این قسمت وسیله كارگر برداشته می‌شود.

تا چه عمقی گودبرداری را ادامه می‌دهیم

ظاهراً حداكثر عمق مورد نیاز برای گودبرداری تا روی پی می‌باشد. بعلاوه چند سانتی متر بیشتر برای فرش كف و عبور لوله‌ها (در حدود 20 سانتی متر كه 6 سانتی متر برای فرش كف و 14 سانتی متر برای عبور لوله می‌باشد) كه در این صورت می‌یابد محل پی‌های نقطه‌ای یا پی‌های نواری و شناژها را با دست خاك برداری نمود.

ولی بهتر است كه گودبرداری را تا زیر سطح پی‌ها ادامه بدهیم، زیرا در این صورت اولاً برای قالب بندی پی‌ها آزادی عمل بیشتری داریم. در نتیجه‌ پی‌های ما تمیزتر و درست تر خواهد بود. و در ثانی می‌توانیم خاك حاصل از چاه كنی و همچنین نخاله‌های ساختمان را در فضای ایجاد شده بین پی‌ها بریزیم كه این مطلب از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد، زیرا معمولاً در موقع گودبرداری كار با ماشین صورت می‌گیرد در صورتیكه برای خارج نمودن نخاله‌ها و خاك حاصل از چاه فاضل آب از محیط كارگاه می‌باید از وسایل دستی استفاده نمائیم كه این امر مستلزم هزینه بیشتری نسبت به كار با ماشین می‌باشد.

البته در مورد پی‌های نواری این كار عملی نیست زیرا معمولاً پی سازی در پی‌های نواری باشفته آهك می‌باشد كه بدون قالب بندی بوده و شفته در محل پی های حفر شده ریخته می‌شود در این صورت ناچار هستیم در ساختمان‌هایی كه با پی نواری ساخته می‌شود اگر به گودبرداری نیاز داشتیم گودبرداری را تا روی پی ادامه دهیم.شیب دیواره‌های محل گودبرداری (اندازه زاویه a)

برای جلوگیری از ریزش دیواره‌های محل گودبرداری به داخل گود، معمولاً دیواره اطراف باید دارای شیب ملایم مانند شكل زیر باشد كه با خط عمود زاویه‌ای به اندازه a می‌سازد اندازه این زاویه بستگی به نوع خاك محل گودبرداری دارد.

هر قدر خاك محل سست‌تر و ریزشی‌تر باشد اندازه زاویه a بزرگتر خواهد شد. جدول زیر اندازه زاویه a را برای خاكهای مختلف تعیین می‌نمایند.

توجه به این مطلب ضروری می‌باشد كه چون فاصله بین دیوار محل گودبرداری و دیوار ساختمان یعنی همین فاصله كه بوسیله زاویه a ایجاد می‌شود می‌باید با مصالح ساختمانی مانند شفته و یا بتون مگر و غیره پر شود كه این خود مستلزم هزینه می‌باشد. لذا هر قدر این زاویه كوچكتر باشد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است.

استفاده از دیوارهای مانع

چون ایجاد شیب مورد لزوم موجب كار اضافی برای حمل خاك بیشتر به خارج و انتقال مجدد آن بعد از ساختن دیوار مورد لزوم به پشت دیوار است لذا برای جلوگیری از پرداخت هزینه بیشتر و عدم انجام كار اضافی در موقع گود برداری در زمینهای سست بعضی وقتها در صورت امكان اقدام به ایجاد دیوارهای مانع می‌نمایند. دیوارهای مانع اداری انواع مختلف می‌باشد.

دیوارهای مانع چوبی

این نوع دیوارها از تخته‌هایی به عرض 20 الی 30 سانتی متر و ضخامت 4 الی 5 سانتی متر تشكیل شده است. این تخته‌ها را در اطراف محل گودبرداری می‌كوبند و عمل كوبیدن را معمولاً با چكشهای مكانیكی انجام می‌دهند و آنرا مدت بیشتر از عمق مورد نیاز در زمین می‌كوبند نظر به این كه این تخته‌ها در موقع عبور از لایه‌های مختلف زمین ممكن است به قطعات سنگی برخورد نموده و بشكند و به قسمت‌های انتهایی این تخته‌ها صفحات فولادی نوك نیز نصب می‌نمایند تا هم از شكستن آنها جلوگیری نموده و هم عمل فرو رفتن آنها در زمین آسانتر شود.دیوارهای مانع فلزی

برای ایجاد دیوارهای مانع گاهی اوقات بجای استفاده از تخته از صفحات فلزی كه دارای ضخامت كمتری بوده و در نتیجه بهتر در زمین فرو می‌رود و قدرت مقاومت آن نیز بیشتر است استفاده می‌نمایند.

خروج آب از محل گودبرداری

چنانچه در موقع گودبرداری در زمینهایی كه آبهای تحت الارضی در سطح‌های بالا قرار دارد در محل گودبرداری آب جمع شود بهتر است كه حوضچه كوچكی در وسط گود حفر نموده و آبهای حاصله را به این حوضچه هدایت نمائیم و بعداً آبهای جمع شده را با توجه به سرعت جمع شدن بوسیله سطل و یا پمپ بخارج منتقل كنیم.

پی كنی

اصولاً پی كنی به دو دلیل انجام می‌شود .

دسترسی به زمین بكر

با توجه به اینكه بار ساختمان بوسیله دیوارها یا ستون‌ها به زمین منتقل می‌شود در نتیجه ساختمان باید روی زمینی كه قابل اعتماد بوده و قابلیت تحمل بار ساختمان را داشته باشد بنا گردد. برای دسترسی به چننی زمینی ناچار به ایجاد پی برای ساختمان می‌باشیم.

برای محافظت پایه ساختمان

برای محافظت پایه ساختمان و جلوگیری از تأثیر عوامل جوی در پایه ساختمان باید پی سازی نمائیم. در این صورت حتی در بهترین زمینها نیز باید حداقل پی هائی به عمق 40 تا 50 سانتی متر حفر كنیم.

تقسیم بندی زمینها از نظر مقاومت در مقابل بار ساختمان

بطور كلی زمینها به چند دسته تقسیم می‌شوند :

الف / زمینهای خاكریزی شده (زمینهای خاك دستی) مانند بعضی از اراضی شمال تهران و خندق‌های پر شده كه هم بوسیله خاك دستی پر شده‌اند. مقاومت این زمینها بسیار كم بوده و قدرت مجاز آنها در حدود 80 گرم بر سانتی متر مربع می‌باشد. این زمینها بدون پی سازی‌های ویژه مانند شمع كوبی و غیره به هیچ وجه برای ساختمان مناسب نیستند.

. بتن مگر

بتن مگر كه به آن بتن لاغر یا بتن كم سیمان هم می‌گویند اولین قشر پی سازی در پی‌های نقطه‌ای می‌باشد. مقدار سیمان در بتن مگر در حدود 100 الی 150 كیلوگرم متر مكعب است. در پی‌های نقطه‌ای بتن مگر به دو دلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

برای جلوگیری از تماس مستقیم بتن اصلی پی با خاك
برای رگلاژ كف پی و ایجاد سطح برای ادامه پی سازی

ضخامت بتن مگر در حدود 10 سانتی متر می‌باشد و معمولاً قالب بندی (چوبی یا آجری) از روی بتن مگر شروع می‌شود.

3. اصولا بتن نیز مانند سایر مصالح ساختمانی در مقابل نیروهای كششی ضعیف بوده و در محل تارهای كششی تركهایی در آن ایجاد می‌شود لذا برای جلوگیری از تركیدن بتن، در محل تارهای كششی میله گردهای فولادی قرار می‌دهند.

فولاد آلیاژی است كه از دو عنصر اصلی آهن و كربن و عناصر قدیمی دیگری تشكیل گردیده است مقدار كربن این آلیاژ برحسب نوع فولاد آن از 2/0 الی 3/0 درصد در آهن متغیر می‌باشد . در بتن فولاد به صورت میله گردهای ساده به علامت (0) و یا میله گردهای آجدار با علامت مصرف می‌شود میله گرد را با قطر آن می‌خوانند با سیستم متریك میله گرد با قطرهای 2 و 3 و 4 و 5 و 6و 8 و 10و 12و 14 و 16 و ... 50 وجود دارد.

تارهای كششی در پی‌های نقطه‌ای در كف پی بوده و میله گردها را در دو جهت به صورت مشبك (در حدود 5 سانتی متر بالاتر از كف) روی بتون مگر قرار می‌دهند.

این ارماتورهای شبكه‌ای را كه از قبل به اندازه متناسب (در حدود 5 سانتی متر كوچك از ابعاد پی، 5/2 سانتی متر از هر طرف) بافته شده است در كف پی قرار داده و زیر آن را با تكه های كوچك شن و یا تكه‌های بتن قدری بالاتر از كف پی قرار می‌دهند به طوری كه در موقع بتن ریزی این شبكه كاملا در بتن غرق شود و یا می‌توان ابتدا در حدود 5 سانتی متر در كف پی بتن ریخت و بعد این آرماتورها را روی آن قرار داده و بتن ریزی را تا ضخامت تعیین شده در نقشه ادامه داد ولی این كار همیشه ممكن نیست زیرا اغلب مواقع وجود شبكه‌های شناژ مانع این كار می‌گردد، محل برخورد آرماتورهای چپ و راست را باید با مفتولهای غیر فنری 3 یا 4 به یكدیگر متصل نمود. باید توجه داشت كه سركلیه آرماتورها به صورت چنگ خم شده و یا به صورت گونیا برگردانیده شود.

باید دقت شود كه كلیه محلهای برخورد میله گردهای چپ و راست با مفتول بسته شود. طول و شعاع نسبت به نمره میله گردهای مختلف متفاوت است و طبق آئین نامه و محاسبه برای میله گردهای تعیین می‌گردد باید توجه داشت كه هیچ وقت میله گردهایی كه در داخل بتن قرار می‌گیرد نباید رنگ آمیزی شده و یا به روغن آغشته شود زیرا در این صورت رنگ روی میله گرد چسبیدن بتن و فولاد به یكدیگر می‌گردد.

باید دقت نمود میله گردهای مصرفی صاف و بدون اغنای موضعی باشد.

فاصله میله گردها باید یكنواخت باشد (در حدود 10 سانتی متر) به طوری كه بزرگترین دانه بتن به راحتی از داخل آن رد می‌شود درموقع بتن ریزی باید دقت شود كه بتون پی یا ستون و یا دال بتونی كاملاً یكپارچه و توپر و متراكم بوده و در آن حفره‌های خالی وجود داشته باشد (كرمو نباشد) برای این كار اغلب از ویبراتور استفاده می‌نمایند.

ویبراتور موتور برخی یا بنزینی كوچكی است كه در بتن تولید ارتعاش نموده و بتون را به تمام گوشه‌های قالب هدایت می‌نمایند و در نتیجه مانع ایجاد فضای خالی در داخل بتن می‌گردد باید توجه داشت كه اگر بتنی را بیش از حد لازم ویبره نمائیم دانه‌های درشت‌تر آن در زیر قرار گرفته و دانه‌های ریزتر و همچنین ؟ آب سیمان در رو قرار می‌گیرد كه این خود باعث غیر یكنواختی و ضعف قطعه بتنی می‌گردد. بهتراست در صورت امكان همزمان با بتن ریزی با تكه‌ای میله گرد و یا سر تیربار یكی از جنس چوب بتن كوبیده شود و یا با نواختن ضربه‌های ملایم به پشت قالب چوبی بتن را ویبره نمائیم قبل از بتن ریزی باید محل پی را قالب بندی نمود این قالب بندی كه به آن كفراژ هم گفته می‌شود.

ممكن است از چوب (تخته به ضخامت 2 الی 5/2 سانتی متر كه در بازار به چوب روسی معروف است) یا فلز باشد. در بعضی از ساختمانها قالب را با تیغه‌های آجری درست می‌كنند قالبهای آجری از لحاظ سرعت كار و اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد و لی به علت آنكه آجر آب بتون مجاور خود را به سرعت مكیده و ان را خشك كرده و مانع فعل و انفعال شیمیایی تدریجی آن گشته و در نتیجه بتن مجاور قالب به استقامت دلخواه نمی‌رسد بدین لحاظ باید در موقع استفاده از قالب آجری ابعاد پی را در حدود 5 سانتی متر از هر طرف بیشتر از ابعاد محاسبه شده انتخاب نمود، و یا روی آجر را با ورقه‌های پلاستیك پوشانید تا آجر مستقیماً با بتن در تماس نباشند. در صورت اخیر باید دقت شود كه لبه‌های ورقه پلاستیك روی كف فوندانسیون قرار نگیرد زیرا در این صورت این پلاستیك مانع چسبیدن و یكپارچگی بتن جدید مگر می‌گردد.

ممكن است چنین تصور می‌شود كه می‌توان بلافاصله قبل از بتن ریزی بوسیله آب پاشی دیوار آجری را سیراب نموده در نتیجه مانع آب بشویم كه آجر آب بتن مجاور خود را بمكد و آنرا پوك نماید ولی چون دراثر این كار همیشه مقدار زیادی آب در محل پی جمع می‌شود و حجم این آب مقداری از فضای پی را اشغال كرده و مانع رسیدن بتون به تمام نقاط ضعفی در آن ایجاد می‌نماید. یادآور می‌گردد كه بواسطه وجود آرماتورهای كف پی جمع آوری آب ریخته شده در كف پی بسیار مشكل بلكه غیر ممكن می‌باشد. چنانچه برای بتن ریزی از قالب چوبی استفاده شود بهتر است قبل از بتن ریزی سطح تماس قالب یا بتون را با نفت سیاه و یا روغن‌های دیگر چرب نمود تا در موقع باز كردن قالب به راحتی از بتن جدا شود. این روغن مالی و همچنین سایر روغن مالی‌های كفراژ می‌باید قبل از كفراژ بندی انجام شود زیرا اگر بعد از بستن قالب بخواهیم آن را روغن مالی كنیم ممكن است میله گردهای بسته شده به روغن آغشته گردد كه این خود مانع چسبیدن بتون و فولاد و یكپارچگی آنها می‌گردد.
بتن اصلی

بتون از مخلوط شن و ماسه و سیمان و آب به مقدار مناسب تشكیل میگردد.

صفحه ریز ستون یا میله گردهای ریشه

چنانچه پی ریخته شده جهت ستون بتنی باشد میله گردهائی عمودی كه قسمتی از آن خارج از پی قرار گرفته باشد در بتن پی قرار می دهند. و آرماتورهای ستون را به آن می بندند.

در این مورد در بخش ساختمان های بتونی توضیح داده خواهد شد چنانچه پی ریخته شده جهت ستون فلزی باشد برای آنكه فشار وارده از ستون در سطح پی تقسیم شود ریز ستون روی پی صفحه ای فلزی كه ابعاد آن (طول و عرض ضخامت) با محاسبه تعیین می شود قرار می دهند چون ممكن است به ستون بجز بارهای عمودی نیروهای جانبی نیز وارد شود صفحة ریز ستون را بوسیله میله گردهائی در بتن محكم می كنند برای این منظور بدو طریق میتوان عمل نمود.

الف/ 4 عدد میله گرد با نمره زیاد مثلا 20 یا 22 یا بیشتر كه سر آن بصورت چنگك یا گونیا خم شده و سر دیگر آنرا پیچ و مهره كرده اند در بتن قرار می دهند و در صفحه زیر ستون نیز چهار عدد سوراخ درست مقابل این چهار میله گرد ایجاد مینمایند و میله گردها را از داخل سوراخ صفحه رد نموده و با مهره محكم مینمایند این طریق مطمئن تر بوده ولی اجرای آن مشكل تر میباشد. به این میله گردها بولت می گویند. البته قطر این میله گردها و طول آن بوسیله محاسبه بدست می آید.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی گزارشات عملی وکالت

گزارش کارآموزی گزارشات عملی وکالت

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 470 کیلو بایت

تعداد صفحات : 505

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی گزارشات عملی وکالت در 505 صفحه ورد قابل ویرایش
فصل اول

گزارشات حقوقی

الف) دفاتر حقوقی

ب) دادگاه‌ عمومی (حقوقی)

ج) اجرای احكام مدنیفصل دوم

گزارشات كیفری

الف) دادگاه‌های عمومی (جزایی)

ب) اجرای احكام كیفری

ج) دادگاه انقلاب

د) دادگاه اطفال

و) دادگاه تجدید نظرفصل سوم

گزارشات خانواده

دادگاه خانوادهفصل چهارم

گزارشات امور حسبی

دایره سرپرستی


فصل اول

گزارشات حقوقی

الف) دفاتر حقوقی

ب) دادگاه‌ عمومی (حقوقی)

الزام به انتقال سند رسمی
قرار تأمین خواسته
درخواست طلاق غیابی
تخلیه
صدور حكم توقف و ورشكستگی
الزام به انجام تعهد
ابطال سند
الزام به انتقال سند
اعسار از پرداخت دیه
ابطال شناسنامه و صدور شناسنامه جدید
مطالبه طلب
استرداد اثاثیه منزل
صدور حكم تولیت
تخلیه
خلع ید
فسخ مبایعه‌نامه
تخلیه
صدور حكم اصلاحی بر اساس گزارش اصلاحی فی‌مابین طرفین

ج) اجرای احكام مدنی

مطالبه مهریه
مطالبه خسارات وارده
مطالبه طلب
ابطال معامله ـ جلب ثالث
تخلیه ملك
تقاضای تأمین خواسته
مطالبه سهم‌الارث
فروش و افراز ملك مشاع
قطع و قمع مستحدثات ـ دستور موقت ـ خلع ید
مطالبه دیه جراحات وارده
فسخ قرارداد
الزام به مسلوب المنفعه نمودن چاه غیر مجاز و مطالبه خسارت
تعدیل اجاره بهاء
فك رهن
فسخ معامله و استرداد خودرو
رسیدگی به اخراج و مزایای قانونی (مطالبه كاركرد)
مزایده اموال منقول
فسخ نكاح و مطاله نفقه
مطالبه طلب
مطالبه نفقه
مطالبه اجرت‌المثل
الزام به تسلیم بیع
تغییر مجرای لوله آب شرب و فاضلاب
مطالبه طلب (اعمال ماده 2 محكومیت‌های مالی و حبس محكوم علیه)
اعسار از پرداخت هزینه دادرسی تجدید نظرخواهی
حكم به افراز یك قطعه زمین مشاعی

فصل دوم

گزارشات كیفری

الف) دادگاه‌های عمومی (جزایی)

فروش مال غیر
ترك انفاق
صدور چك بلامحل
تصرف عدوانی
استفاده از سند مجعول
فروش مال غیر و كلاهبرداری
فحاشی و ورود به عنف
اعسار از پرداخت دیه
سرقت تعزیری
فروش مال غیر
ترك انفاق
قرار منع تعقیب
صدور چك بلامحل
ایجاد مزاحمت
رابطه نامشروع
خیانت در امانت
تقاضای الزام خوانده نسبت به تحویل لوازم و ابزارآلات قالب‌بندی

ب) اجرای احكام كیفری

قتل عمد
شهادت خلاف واقع
آدم‌ربائی توأم با اذیت و آزار
اختلاس اعمال ماده 277 قانون آیین دادرسی كیفری
اعمال ماده 696 قانون مجازات اسلامی

ج) دادگاه انقلاب

نگهداری غیر مجاز اسلحه
حمل و استفاده از مواد مخدر
آزادی مشروط
قاچاق چوب
سلاح شكاری
كشف مواد مخدر در زندان

د) دادگاه اطفال

سرقت
ممانعت از تحصیل كودك
ولگردی
مخدوش نمودن شناسنامه
عدم ثبت واقعه ازدواج
زنای غیر محصنه
خودداری از كمك به مصدوم صحنه تصادف
و) دادگاه تجدید نظر
كلاهبرداری
صدور چك وعده‌دار موضوع ماده 13
اثبات مالكیت
چك بلامحل موضوع ماده (3 و 7)
ایراد ضرب و شتم عمدی
جعل
عمل منافی عفت و فحاشی و ایراد ضرب و جرح عمدیفصل سوم

گزارشات خوانواده

دادگاه خانواده

تقسیط محكومٌ به
طلاق (خلع)
مطالبه مهریه
الزام به ثبت واقعه ازدواج دائم
اهداء جنین
طلاق (به لحاظ حرج)
اثبات نسب
دستور موقت مبنی بر عدم خروج از كشور
طلاق (رجعی)
نفقه
طلاق ـ خلع ید
تغییر نام كوچك
قرار تأمین خواسته
فرزند خواندگی
تمكین
گواهی عدم امكان سازش
الزام به استرداد وسایل شخصی
توقیف عملیات اجرایی
مطالبه نفقه آینده
طلاق توافقی (رجعی)
طلاق توافقی (خلع)
طلاق (مبارات)
درخواست اجاره ازدواج
قرار موقوفی تعقیب
استرداد جهیزیه
الزام به تهیه مسكن علیحده
تقاضای ازدواج مجدد
فسخ نكاح
حضانت دائم
گواهی رشد
تعیین وضعیت ملاقات
بذل مدت ازدواج موقت
طلاق خلع

فصل چهارم

گزارشات امور حسبی

دایره سرپرستی

نصب امین
اعلام فوت
قیومیت
اعلام حجر
تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت
حفظ و نگهداری اموال بلاصاحب و بلا وارث
حفظ و نگهداری اموال غائب مفقودالاثر
اعلام مفقودیت
اعلام حجر

«دفاتر حقوقی»
دفاتر شعبات حقوقی شامل 1. دفتر ثبت عرایض، 2. دفتر اوقات، 3. دفتر احكام یا دادنامه، 4. دفتر ثبت اجرائیهدفتر ثبت عرایض
پس از ارجاع پرونده به شعبه پس از ثبت در دفتر كل در دفتر ثبت عرایض ثبت كه شماره ردیف دفتر ثبت عرایض به عنوان كلاسه پرونده منظور می‌گردد. دفتر ثبت عرایض شامل شماره، ردیف، تاریخ ثبت، مرجع ارسال كننده، شماره گزارش، خواهان، خوانده، خواسته، شماره ثبت دفتر كل، نتیجه اقدامات انجام شده می‌باشد. پس از ثبت پرونده در دفتر ثبت عرایض مدیر دفتر دادگاه پرونده را از حیث هزینه دادرسی، مشخصات اصحاب دعوی و نسخ ثانی دادخواست و ضمائم به تعداد خوانده یا خواندگان به علاوه یك، كنترل و بررسی و در صورتیكه دادخواست دارای نواقصی باشد در صورت عدم درج مشخصات خواهان و یا عدم شناسایی خواهان مدیر دفتر دادگاه به موجب قرار مستفاد ماده 56 قانون آئین دادرسی مدنی دادخواست خواهان را رد كه قرار صادره قطعی است و در صورتی كه دادخواست از حیث نشانی خوانده و یا هزینه دادرسی و كسری نسخ ثانی دادخواست و ضمائم و عدم تصدیق ضمائم دادخواست مدیر دفتر دادگاه طی اخطاریه‌ای به خواهان ضمن تسریع موارد نقص متذكر می‌گردد كه ظرف 10 روز پس از ابلاغ نسبت به رفع نقص اقدام نمایند. در صورت عدم رفع نقص مدیر دفتر دادگاه به استناد ماده 54 قانون آئین دادرسی مدنی دادخواست خواهان را رد كه قرار صادره ظرف 10 روز پس از ابلاغ قابل شكایت در همان دادگاه می‌باشد و در صورت رفع نقص پرونده به دادگاه ارسال كه دستور تعیین وقت رسیدگی و دعوت طرفین از ناحیه دادگاه صادر می‌گردد.
توضیح اینكه هزینه دادرسی در پرونده‌های غیر مالی مبلغ 5000 ریال و در دعاوی مالی مبلغ 000/000/10 ریال به میزان 5/1 درصد و به بالا 2% می‌باشد.دفتر اوقات
پس از تقدیم دادخواست پرونده ظرف 2 روز تكمیلاً به دادگاه ارسال می‌گردد كه دادگاه با دستور تعیین وقت رسیدگی و دعوت از طرفین و ارسال نسخه ثانی دادخواست و ضمائم برای خوانده یا خواندگان پرونده را به دفتر اعاده دفتر دادگاه در دفتر تعیین اوقات كه شامل كلاسه پرونده، ساعات دادرسی، خواهان، خوانده، خواسته نتیجه دادرسی می‌باشد. برای روز مقرر وقت دادرسی را تعیین و طی اخطاریه‌ای خواهان و خوانده یا خواندگان به دادرسی در موعد مقرر دعوت می‌گردند كه نسخ ثانی دادخواست و ضمائم جهت خوانده یا خواندگان ارسال می‌گردد. پس از اعاده اخطاریه ابلاغ شده از مرجع ابلاغ مدیر دفتر دادگاه اخطاریه را از حیث نحوه و كیفیت ابلاغ كنترل و ضن پرونده در موعد مقرر به دادگاه ارسال خواهد شد. دفتر اوقات دارای 2 نوع وقت می‌باشد كه یكی وقت مقرر كه به نحو فوق اقدام می‌گردد و دیگری وقت نظارت كه تعیین وقت نظارت صرفاً جهت عدم ركود پرونده می‌باشد.دفتر احكام یا دادنامه
پس از صدور رأی از ناحیه دادگاه در دفتر ثبت دادنامه ثبت كه شماره آن به عنوان شماره دادنامه یا رای می‌باشد كه دفتر ثبت دادنامه شامل شماره ردیف، تاریخ، شماره پرونده، تاریخ دادخواست، داد برده (محكوم له)، دادباخته یا (محكوم علیه)، خواسته، قاضی صادركننده رأی، تاریخ ختم رسیدگی، تاریخ صدور رأی و شرح دادنامه می‌باشد.

10. پس از صدور رأی و ثبت در دفتر دادنامه رأی صادره پس از تایپ و امضای دادگاه جهت ابلاغ برای اصحاب دعوی ارسال می‌گردد و در صورت عدم قطعیت رأی و اعتراض از ناحیه معترض در صورت غیابی بودن رأی ثبت واخواهی در همان شعبه می‌گردد و در خصوص اعتراض رسیدگی می‌شود و در صورت تجدید نظر اعتراض معترض در دفتر ثبت تجدید نظر ثبت و در صورتیكه تجدید نظرخواهی دارای نواقصی باشد مدیر دفتر دادگاه موارد نقص را طی اخطاریه‌ای به تجدید نظرخواه اعلام تا ظرف 10 روز نسبت به رفع نقص اقدام كند. در صورت رفع نقص نسبت به تبادل لوایح از ناحیه مدیر دفتر اقدام كه موارد را طی اخطاریه به تجدید نظرخواه با ارسال نسخه ثانی دادخواست و ضمائم ابلاغ كه چنانچه پاسخی دارد ظرف 10 روز پس از ابلاغ كتباً اعلام نماید.

11. پس از انجام تبادل لوایح مدیر دفتر دادگاه پرونده را به دادگاه تجدید نظر ارسال می‌نماید. پس از اعاده پرونده از دادگاه مورد نظر در صورت تأیید رأی بدوی در مواردی كه خواسته دعوی از موارد اجرائی باشد بنا به درخواست خواهان یا محكوم له و دستور دادگاه اجرائیه صادر می‌گردد.

12. توضیح اینكه هزینه دادرسی در هر مرحله تجدید نظرخواهی برای خواهان 3% خواسته و برای محكوم علیه 3% محكومٌ به بند ب شق 12 ماده 3 قانون وصول برخی از درآمدهای كشور13. دفتر ثبت اجرائیه

14. پس از صدور رأی و قطعیت رأی صادره حسب درخواست محكوم له و دستور دادگاه توسط مدیر دفتر اجرائیه صادر كه اجرائیه صادره پس از امضاء مدیر و رئیس و یا دادرس دادگاه در دفتر ثبت اجرائیه ثبت كه شماره ردیف به عنوان كلاسه پرونده اجرائی منظور می‌گردد.

15. اجرائیه صادره جهت ابلاغ به محكوم علیه ارسال پس از اعاده ابلاغ شده از مرجع ابلاغ پرونده اجرایی جهت اجرای مفاد اجرائیه به اجرای احكام مدنی ارسال می‌گردد.


فصـــل اول

گزارشات حقوقیالف) دفاتر حقوقی

ب) دادگاه عمومی (حقوقی)

ج) اجرای احكام مدنی


باسمه تعالی

نام مرجع كارآموزی: دادگاه حقوقی نام و سمت قاضی سرپرست: آقای حسینی

پرونده مطروحه مربوط به: شعبه اول نام مساله مورد آموزش: الزام به انتقال رسمی

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گزارش: (1) كلاسه: 1732/80/1

خواهان: حسن با وكالت حاجی محمد....

خوانده: محمد ابراهیم

تعیین خواسته: الزام به انتقال رسمی یك قطعه زمین مورد معامله پلاك 298 را مجزا و تفكیك شده از 12 اصلی واقع در بخش 4 ثبت گرگان مقوم به 3 میلیون و یكصد ریال

دلایل و ضمانت:1. عین وكالتنامه، 2. فتوكپی مصدق قرارداد معامله، 3. محتویات پرونده كلاسه 1671،2012/76 و 1661/80 شعبه اول دادگاه عمومی گرگان

در خصوص دادخواست تقدیمی آقای حاجی محمد بوكالت از آقای حسن بطرفیت آقای محمد ابراهیم بخواسته الزام به انتقال رسمی یك قطعه زمین بدین شرح كه بموجب مدركیه مورخه 13/3/69 یك قطعه زمین واقع در جاده نهارخوران را از خوانده خریداری و تمامی حق و حقوق قانونی متعلقه را انتقال گرفته و فروشنده وفق بندهای 5 و 6 قرارداد موصوف تعهد نموده با دریافت مبلغی بابت سود معامله به تحویل مبیع و انتقال سند مربوطه اقدام نماید تا الباقی ثمن نیز بوی تأدیه شود ولیكن مشارالیه علی‌رغم اخذ سند آن با بهانه‌های واهی از ایفای تعهد خود استنكاف ورزیده است و تقاضای محكومیت خوانده را به انجام تعهد باستناد پرونده‌های ذكر شده تقاضا نمودند.

پس از دستور از مقام قضایی پرونده به شعبه اول دادگاه عمومی ارجاع و به كلاسه 1732/80/1 ثبت دفتر شد.

در تاریخ 21/3/83 دادگاه تشكیل جلسه نمود. ملاحظه می‌شود كه خوانده دعوی تقابل خواهان دعوی اصلی آقای حسن و خواهان دعوی تقابل و خوانده دعوی اصلی آقای محمد ابراهیم در حلسه حضور دارند. وكیل خواهان اصلی در جلسه حاضر نیست لایحه‌ای ارسال نمودند. خواهان دعوی اصلی و خوانده دعوی تقابل اظهار داشت چون دادخواست و منضمات دعوی تقابل در حال حاضر به من ابلاغ می‌شود جهت تدارك دفاع تقاضای تجدید جلسه را دارم. تصمیم دادگاه: وقت رسیدگی تعیین و طرفین دعوت شوند.

دادخواست دعوی تقابل

خواهان: محمد ابراهیم

خوانده: حسن

خواسته: دعوی تقابل در پرونده كلاسه 1732/80/1 بخواسته اعلام فسخ و بی‌اعتباری قولنامه مورخ 13/3/69 مقوم به سه میلیون و یكصد ریال

دلائل و مضمات: 1- قولنامه مورخه 13/3/69، 2. اظهارنامه شماره 394-24/4/76 تحقیق از مطلعین عنداللزوم، سند عادی 187 مورخه 2/7/69

به استحضار می رساند اینجانب حق قانونی خود را نسبت به یك قطعه زمین واقع در جاده نهارخوران به نام شهرك تحقیقات كشاورزی از قطعات زمینهای شركت تعاونی مسكن با شرایط مندرج در قولنامه بخوانده واگذار و مقرر بوده قیمت قطعی و مقدار مساحت زمین و مشخصات آن پس از انجام قرعه و برآورد از طرف شركت اعلام گردد و برابر بند 8 قرارداد تنظیمی اینجانب تعهد داشتم ظرف 10 روز پس از تعیین مشخصات زمین و دریافت سند با ذكر مشخصات و حدود آن زمین را بخوانده تحویل و خوانده موظف بود به سایر تعهدات خود عمل نماید.

نظر به اینكه برابر بند 7 قولنامه مورخه 13/3/69 هر كدام از طرفین از انجام معامله خودداری نماید بایستی ضمن فسخ معامله بدون هیچگونه عذری 2 میلیون ریال به عنوان ضرر و زیان به دیگری پرداخت نماید. ضمناً معروض می‌دارد كه قبلاً همین خواسته اقدام طرح دعوی گردیده كه خواهان پرونده اصلی آقای حسن نیز اقدام به طرح دعوی تقابل نموده كه موضوع مورد رسیدگی قرار گرفته و دادنامه‌های به شماره 582-4/5/78 در پرونده كلاسه 1671-2012/76 و دادنامه 168-167 را مورخه 4/7/78 صادر گردیده است.

در تاریخ 20/6/81 دادگاه تشكیل جلسه نمود. اظهارات وكیل خواهان به شرح دادخواست تقدیمی و اظهارات خوانده: وقوع معامله خرید و فروش قطعه زمین مورد بحث را اقرار دارند و با توجه به لازم بودن عقد ما نحن فیه هیچكدام از طرفین نمی‌توانند بدون عذر و علت خاص آن را فسخ نمایند. البته این ادعای خوانده قبلاً در همین دادگاه رسیدگی و حكمی درباره آن صادر شده در نتیجه تجدید نظرخواهی اینجانب به وكالت از سوی موكل قطعیت نیافته و در عین حال دعوی موكل نیز به علت آنكه در تاریخ رسیدگی به موضوع ملك مورد معامله خوانده نبود مردود اعلام می گردد و در همین رابطه هم شكایتی علیه نامبرده مطرح شده و با توجه به اینكه دادگاه تشخیص داده بود زمین مورد شكایت سوای زمین موضوع سند مشتكی عنه می‌باشد حكم بر برائت وی صادر گردیده است و با توجه به اینكه زمین مورد اختلاف همان است و خوانده برای اینكه برای خود سند دریافت كرده ضمن رد دعوی تقابل مشارالیه تقاضای صدور حكم مبنی بر الزام انتقال سند رسمی بیع زمین با مشخصات معینه در سند همان زمین خریداری موكل می‌باشد.

تصمیم دادگاه: نظر به اینكه متداعیین در خصوص ایراد و دفاع خود پرونده‌های به كلاسه‌های ذكر شده استناد نمودند لذا دفتر وقت نظارت تعیین پرونده استنادی مطالعه و استعلام وضعیت ثبتی ملك مورد ادعای ضروری می‌باشد.

پاسخ استعلام از اداره ثبت كافی و مقصود نیست.

عین وكالتنامه وكیل دوم آقای حسن ضمیمه پرونده شد به نام آقای یحیی.

در تاریخ 9/7/82 دادگاه تشكیل جلسه نمود. آقای یحیی وكیل مدافع خواهان و آقای ابراهیم به عنوان خوانده دعوی در جلسه حضور دارند و وكیل خواهان و خود خواهان در جلسه حضور نیافتند. اظهارات وكیل خواهان خواسته به شرح دادخواست تقدیمی است با این وصف كه بموجب مبایعه‌نامه مورخه 13/3/69 ملك مورد بحث در ملكیت موكل قرار گرفته و فروشنده برخلاف قانون و با علم و اطلاع از اینكه مالكیت نسبت به عرصه مذكور نداشته مبادرت به اخذ سند مالكیت رسمی نموده است. لذا از آنجا كه برابر قانون مدنی فروشنده ملزم به انجام لوازم عرفی معاملات می‌باشد تقاضای الزام وی به حضور در یكی از دفاتر اسناد رسمی و انتقال سند مالكیت ملك مزبور به شرح پلاك ثبتی مندرج در نامه ثبت اسناد مورد تقاضاست.

اظهارات آقای محمدابراهیم برابر قولنامه مورخه 12/3/69 هیچ تعهدی نسبت به تهیه سند ثبتی نداشته‌ام. همانگونه كه سایر اعضاء شركت بر اساس سند عادی شركت تعاونی و اعضاء واگذار گردید و همچنین طی سند عادی 187 مورخه 2/7/69 قطعه زمین 43 بر اساس همین سند عادی به اینجانب تحویل و نسبت به تحویل سند زمین بر اساس همین سند عادی به خواهان كراراً مراجعه كردم و ایشان به دلیل خاصی و همچنین قطعه زمینی در سال 70 و 71 از طریق زمین شهری از تحویل زمین و تنظیم سند به نامش خودداری می‌كند و اینجانب بر اساس درخواستی كه در پرونده به كلاسه موجود می‌باشد، نسبت به دادخواست اقدام نمودم كه منجر به دادنامه 582 مورخه 4/5/78 شعبه اول عمومی و همچنین دادانامه 168 مورخه 4/8/79 شعبه اول تجدیدنظر گردید. لذا بر اساس دادخواست تقابل كه طی شماره ثبت دفتر دادگستری 144599 مورخه 20/3/81 تقاضای رسیدگی و احقاق حقوق خود را دارم.

مرجع رسیدگی: شعبه اول دادگاه عمومی

شماره پرونده:1732/80/1 شماره دادنامه: 125 و 115-30/1/83

خواهان: حسن با وكالت آقایان یحیی و حاجی محمد

خوانده: محمد ابراهیم

خواسته: الزام به انتقال رسمی یك قطعه زمین

«رأی دادگاه»

در خصوص دادخواست تقدیمی خواهان آقای حسن با وكالت آقایان حاجی محمد و یحیی بطرفیت آقای محمد ابراهیم بخواسته الزام به انتقال رسمی یك قطعه زمین و همچنین آقای محمد ابراهیم دادخواستی در این رابطه به طرفیت آقای حسن بخواسته اعلام فسخ و بی‌اعتباری قولنامه مورخه 3/3/69 تقدیم نموده است كه هر دو پرونده ضمیمه و توأم یكدیگر مورد بررسی قرار گرفته است. دادگاه پس از بررسی موضوعات هر دو دادخواست و تشكیل جلسات رسیدگی و استعلام وضعیت ثبتی و نیز ملاحظه پرونده‌های استنادی طی كلاسه‌های 167-2012/76/1 شعبه اول دادگاه عمومی و 1013 و 1039/78 شعبه اول دادگاه تجدید نظر استان كه مورد استناد طرفین واقع گردیده مآلاً نظر به اینكه پرونده‌های استنادی و دادنامه‌های صادره از سوی شعبات مزبور در آن حاكی از طرح قبلی همین دعاوی با همین كیفیت بطرفیت یكدیگر دارد لذا در این مرحله از رسیدگی دعوی آقای محمد ابراهیم را بطرفیت آقای حسن مشمول امر مختومه تلقی و چون حكم قطعی درباره آن صادر شده است. لذا باستناد بند 6 ماده 84 قانون آئین دادرسی مدنی ناظر به ماده 89 همان قانون قرار رد دعوی صادر می‌نماید. همچنین در رابطه با دعاوی الزام به سند رسمی نیز چون دادگاه در دانامه قبلی خود طی شماره 660 و 582 به این استدلال كه در زمان عقد زمین موضوع قرارداد با اوصاف مذكور در آن قرارداد وجود نداشته و نظر به بطلان معامله موصوف داده است لذا دعوی فعلی خواهان بر الزام خوانده به تنظیم سند رسمی بر اساس همان معامله‌ای كه قبلاً به بطلان آن نظر داده شده است و حكم قطعی درباره آن صادر گردیده فاقد وجاهت تشخیص و لذا حكم به بطلان این دعوی صادر و اعلام می گردد رأی صادره ظرف 20 روز قابل تجدید نظرخواهی در دادگاه تجدید نظر استان می‌باشد.

آقای حسن به رأی صادره اعتراض و دادخواست تجدید نظرخواهی خود را به دادنامه شماره 115 و 125/83 از شعبه اول دادگاه عمومی اعلام می نماید بدین شرح كه دادنامه صادره به دلیل عدم توجه دادگاه محترم بدوی صادره به شماره 582/78 در پرونده كلاسه 167/76 شعبه اول دادگاه عمومی بر خلاف قانون می‌باشد زیرا دادگاه محترم بدوی با این استدلال كه معامله فی‌مابین موكل و تجدید نظرخوانده قبلاً توسط همان شعبه حكم به بطلان آن داده شده دعوی فعلی وی را مبنی بر انتقال سند رسمی را نیز مردود دانسته است در حالیكه با ملاحظه دادنامه صادره استنادی چنین استدلال نموده كه دعوی فسخ معامله فاقد وجاهت قانونی می‌باشد. لذا دعوی خواهان تحت عنوان ابطال معامله مطابق مواد 342 و 361 قانون مدنی می‌بایست مطرح می شد نه اینكه دادگاه رسیدگی كننده حكم بر ابطال معامله موصوف داده باشد چراكه اصلاً چنین دعوایی با چنین كیفیتی توسط تجدید نظر خوانده تا كنون مطرح و مورد رسیدگی قرار نگرفته است و از دادگاه محترم ضمن نقض دادنامه صادره تقاضای محكومیت تجدید نظرخوانده را به شرح دادخواست تقدیمی مورد استدعاست.

تاریخ رسیدگی: 9/6/84 شماره دادنامه: 630-84

مرجع رسیدگی: شعبه چهارم دادگاه تجدید نظر استان گلستان

هیدت دادرسان:

تجدیدنظر خواه: حسن به وكالت یحیی و حاجی محمد

تجدید نظرخوانده: محمد ابراهیم

تجدید نظرخواسته: تجدید نظرخواهی از دادنامه شماره 125-115-83 صادره از شعبه اول دادگاه عمومی

«رأی دادگاه»

در خصوص تجدید نظرخواهی آقای حسن به وكالت آقای یحیی و حاجی محمد نسبت به دادنامه شماره 125- 115-83 صادره از شعبه اول دادگاه عمومی صرفنظر از اینكه با ابلاغ دادنامه به آقای یحیی وكیل دیگر تجدید نظرخواه وی تجدیدنظرخواهی ننموده كه با احتساب تاریخ آن تجدید نظرخواهی خارج از مهلت است البته به نظر با توجه به استدلال دو وكیل در انجام موضوع وكالت و خصوصاً طرح دعوی تجدید نظرخواهی و با توجه به تبصره ماده 47 قانون آئین دادرسی مدنی از جهت حفظ حقوق موكل و فلسفه انتخاب دو وكیل به نظر اشكال و خدشه‌ای در پذیرش تجدید نظرخواهی نیست و اگرچه در دادنامه شماره 582 - 78 حكم به بطلان معامله كه البته موضوع خواسته نیز نبوده صادره نشده لكن هر دو دعوی و خواسته‌ای مبنی به تعهدات و جهاتی است كه خواهان خود را مستحق مطالبه می‌داند و ادله و اسناد و وسایل است كه خواهان مثبت ادعایش می‌داند و مطابق بندهای 4 و 6 ماده 51 قانون آئین دادرسی مدنی ناگزیر از ذكر آن در دادخواست است كه خواهان مثبت ادعایش می‌داند و اگرچه دادگاه در رأی سابق‌الصدور فقط در چارچوب خواسته می‌بایست رسیدگی نمود كه آیا فسخ و خیار اشتراط و ... دارد یا خیر بدون تعرض به جهات و دلایل اظهار نظر می‌نمود دعوی فسخ را از این حیث كه جهت ادعا كه عمل حقوقی بیع است و مستند آن قرارداد 383/69 باطل بوده و اثری به بطلان بار نیست فسخ را موجه ندانسته به عبارتی دعوی فسخ را مربوط به زمانی می‌داند كه جهت آن یعنی معامله صحیح باشد و اركان آن جمع باشد لذا با خدشه به اركان بیع و بطلان آن پذیرش دعوی فسخ را غیرموجه دانسته و به عبارتی جهت و دلیل استنادی كه جهت و دلیل دعوی فعلی نیز هست را بی‌اعتبار می‌داند و به این لحاظ رأی معترض علیه كه با توجه به رأی 852- 78 صادر شده صحیح و صائب بوده و خدشه‌ای به آن وارد نیست مستند به ماده 358 قانون آئین دادرسی مدنی حكم به تأیید و استواری دادنامه معترض علیه صادر و اعلام می‌گردد.رئیس و مستشار شعبه 4 دادگاه تجدید تظر استان گلستان

نام و امضاء قاضی سرپرستباسمه تعالی

نام مرجع كارآموزی: دادگاه حقوقی نام و سمت قاضی سرپرست: آقای احسانی

پرونده مطروحه مربوط به: شعبه 11 سابق 3 جدید

نام مساله مورد آموزش: اعسار از پرداخت دیه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

گزارش: (9) كلاسه: 15/83/11

خواهان: عبداله

خوانده: 1- رجبعلی 2- ریاست محترم حوزه قضایی دادگستری گرگان

تعیین خواسته: صدور حكم اعسار از پرداخت دفعتاً دیه موضوع پرونده كلاسه

دلایل و منضمات: محتویات پرونده كلاسه 1516 الی 1514/81/11 و استماع شهادت شهود، استشهادیه محلی، عدم تمكن مال، نداشتن منبع درآمد

در خصوص دادخواست تقدیمی آقای عبداله بطرفیت خواندگان بخواسته حكم اعسار از پرداخت دیه بدین شرح كه خواهان به علت ضرب و جرح عمدی در پرونده كلاسه فوق‌الذكر محكوم به پرداخت دیه شده است كه با توجه به بیكاری فصلی قادر به پرداخت آن نمی باشد. از آنجایی كه پرونده مورد بحث پس از جری تشریفات مراحل پایانی خود را سپری كرده و دادنامه بدوی نیز به قطعیت رسیده با لحاظ اینكه فعلاً ایشان در ندامتگاه به سر می‌برد صدور حكم به اعسار و عدم توانای از پرداخت مبلغ دیه تعیینی یا تقسیط آن مورد تقاضا می باشد و در ذیل دادخواست اسامی شهود تعرفه بیان شده. 1- عبداله 2- یحیی 3- قربان

پرونده پس از دستور مقام قضائی به شعبه 11 دادگاه عمومی ارجاع و به كلاسه 15/83/11 ثبت دفتر شد.

در تاریخ 18/1/83 از رئیس شعبه 11 دادگاه عمومی به اجرای احكام دادگستری در مورد پرونده فی‌مابین رجبعلی و عبداله جهت اجرای حكم به آن دائره فرستاده. نظر به اینكه پرونده مذكور مورد استناد در پرونده كلاسه 15/83/11 قرار گرفته لذا دستور فرمایید این پرونده به این شعبه ارسال شود. در تاریخ 26/1/83 از معاون قضائی رئیس كل دادگستری استان گلستان به آقای .... به عنوان نماینده دادگستری جهت دفاع از حقوق بیت‌المال در جلسه رسیدگی 13/3/83 حضور یابند.

در تاریخ 13/3/83 دادگاه تشكیل جلسه نمود. طرفین در جلسه حضور دارند. آقای عبداله اظهار داشت خواسته به شرح دادخواست تقدیمی می‌باشد و تقاضای صدور حكم به اعسار را نمودند و خوانده اظهار داشت كه بنده دیه خودم را می خواهم و ایشان وضع مادی خوبی دارد. دفتر وقت نظارت تعیین پرونده استنادی مورد ملاحظه قرار گیرد.

در تاریخ 28/5/83 دادگاه تشكیل جلسه نمود. آقای رجبعلی در جلسه حضور دارند و اظهار داشتند آقای عبداله باید دیه را بپردازد و حتماً به صورت نقدی و پرونده استنادی را قبول دارم. دقتر وقت نظارت تعیین 30/8/83

در وقت نظارت تعیین شده پرونده استنادی مورد بررسی قرار گرفت در تاریخ 2/10/81 طالب و رجبعلی و حمید علیه .... و عبداله شكایتی به عنوان كتكاری و سرقت گوسفندان طرح نمودند كه برای تحقیقات به كلانتری ارسال شد. بدواً در تاریخ 2/10/81 عبداله نیز شكایتی مطرح نمودند مبنی بر فحاشی و چرانیدن محصولات كشاورزی و ایراد صدمات بدنی و رجبعلی و حمید شكایتی در تاریخ 30/9/81 هم مطرح نمودند. و آقای عبداله به پزشكی قانونی معرفی و رجبعلی و حمید هم گواهی پزشكی قانونی را ارائه نمودند.

در تاریخ 30/11/81 دادگاه مراحل قسامه را اجرا نمودند و برای رجبعلی و عبداله قرار تأمین كفالت صادر شد. و در تاریخ 27/12/81 دادگاه تا تشكیل تحقیقات ختم رسیدگی را اعلام و با صدور رأی شماره 1753 الی 1755-81 عبداله را به پرداخت جزای نقدی و پرداخت دیه محكوم نمودند.

پس از اعتراض و تجدید نظرخواهی به شعبه محترم سوم تجدید نظر استان گلستان كه تجدید نظرخواهی عبداله گردیده در مورد اعتراض رجبعلی با اصلاح دادنامه نسبت به مقدار دیه نیز عیناً تأیید شد و پرونده جهت اجرای حكم به اجرای احكام ارسال شد.

رجبعلی جزای نقدی را پرداخت نمود و تقاضای بازداشت محكوم علیه عبداله را نمودند. محكوم علیه عبداله از پرداخت جزای نقدی و دیه اظهار عجز نمود و روانه بازداشتگاه شد و هم‌اكنون هم در بازداشتگاه می‌باشد.

در تاریخ 29/1/84 لایحه تقدیمی آقای عبداله در پرونده كلاسه 316/83/3 موضوع اعسار بطرفیت رجب بدین شرح كه آقای عبداله مبلغ 2 میلیون تومان وجه نقد اعاده نموده كه به شاكی پرونده تودیع نماید و مابقی دیه مقرره را ماهانه مبلغ 40 هزار تومان تا زمان استهلاك مبلغ كل دیه پرداخت نماید و تقاضای رسیدگی نموده است و تصمیم قاضی رسیدگی تعیین و به خواهان اخطار شود كه گواهان خود را در جلسه داداگاه حاضر نمایند.

در تاریخ 29/3/84 آقای رادعلی به عنوان گواه در جلسه حاضر گشت و چنین گواهی نمودند كه من هر دو نفر را می شناسم عبداله فرزند چهارم خانواده می‌باشد كه غیر از لباسی كه به تن دارد چیز دیگری ندارد. مال و سرمایه‌ای ندارد و در مورد خرجی و نفقه‌اش را پدرش می‌پردازد. بعضی مواقع او كارگری می‌كند تا خرجی خودش را بدهد. پدرش زمین كشاورزی دارد كه خشك و بی آب و علف می‌باشد و آقای علی به عنوان گواه دوم در جلسه حاضر و چنین گواهی می‌نماید كه من هم آنها را می‌شناسم و همان اظهارات گواه اول را بیان نمودند.

در تاریخ 29/3/84 در وقت مقرر دادگاه تشكیل جلسه نمود و طرفین همان اظهارات گذشته در جلسات قبل را بیان نمودند.

تصمیم دادگاه: 1- دفتر شرحی به كلانتری اقامت خواهان نوشته شود كه به صورت محسوس و غیرمحسوس از وضعیت مالی و مادی وی تحقیق نمایند تا مشخص شود كه وضعیت مادی وی در چه حدی می‌باشد. 2- شرحی به اجرای احكام نوشته تا تصویری از دادنامه قطعیت یافته به شماره 1153 الی 1155 – 81 در پرونده كلاسه 8636/82/2- ج را پس از محاسبه میزان دیه به نرخ روز به این مرجع ارسال نمایند.

پاسخ اجرای احكام در مورد مبلغ دیه در خصوص تعیین دیه محكوم علیه در حق رجبعلی به نرخ روز حسب دادنامه قطعی دادگاه محترم تجدید نظر به میزان 149000000 ریال معادل 14 میلیون و نهصد هزار تومان تعیین گردید و آقای رجبعلی هم به پرداخت دیه در حق آقای عبداله محكوم كه از میزان دیه عبداله كسر شد.

و گزارش مرجع انتظامی در خصوص تحقیق از لحاظ وضع مادی آقای عبداله كه پس از انجام تحقیقات مشخص شد كه ایشان فردی است بیكار و هیچگونه منبع درآمدی ندارد.

تاریخ رسیدگی: 13/5/84 شماره پرونده: 316/83/3 شماره دادنامه: 636/84

خواهان: عبداله

خوانده: 1- رجبعلی 2- ریاست محترم حوزه فضایی دادگستری گرگان

خواسته: اعسار«رأی دادگاه»

در خصوص دادخواست تقدیم آقای عبداله بطرفیت رجبعلی و ریاست محترم قضایی به خواسته صدور حكم اعسار از پرداخت دیه دادگاه پس از جری تشریفات قانونی با تعیین وقت رسیدگی طرفین را به دادرسی دعوت نمودند. سپس از گواهان تعرفه شده خواهان با اتیان سوگند تحقیق نموده پرونده كیفری كه منتهی به صدور حكم محكومیت كیفری خواهان شده را مورد ملاحظه قرار داد شرحی به كلانتری محل سكونت خواهان نوشته تا از وضعیت مالی و مادی و معیشتی وی تحقیق شود. اما دادگاه از توجه به مودای گواهی گواهان كه وضعیت مالی و اقتصادی بد خواهان را به تصویر كشیدند و اینكه خواندگان دلیل و مدركی جهت تمكن مالی خواهان برای پرداخت دیه مقرر در دادنامه‌های موصوف در حق آقای رجبعلی را محرز و مسلم می‌داند فلذا دادگاه مشارالیه را برای پرداخت دیه معسر و با موجه و مثبت دانستن خواسته خواهان مستنداً به ماده 198 قانون آئین دادرسی مدنی و مواد 1 و 26 قانون اعسار حكم به اعسارش از پرداخت دیه در حق آقای رجبعلی به طور موقت صادر و اعلام می‌گردد و این رأی مانع از ایفای حقوق آقای رجبعلی از اموالی كه درآینده آقای عبداله به دست خواهد آورد نخواهد شد. رأی صادره ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل اعتراض در داگاه تجدید نظر استان می‌باشد.

رئیس شعبه 3 دادگاه عمومی

در تاریخ 19/10/84 لایحه اعتراضی آقای رجبعلی نسبت به دادنامه اصداری اولاً دادنامه صادره در مورخ 5/7/84 در روستای سید میران به اهالی روستا داده شده و پس از مدت زمانی در حدود 15 روز قبل این دادنامه توسط اهالی به دست اینجانب رسید و چون دادنامه مورد قبولم نیست بدواً تقاضای قبول جهت اعتراض به دادنامه بدوی ثانیاً آقای عبداله فردی راننده و كشاورز می‌باشد و درآمد زیادی دارا می‌باشد و برای نپرداختن دیه اینجانب با معرفی شهود واهی و شهادت كذب آنان مورد قبولم نیست. ثالثاً آقای عبداله در دادخواست تقدیمی درخواست تقسیط دیه را نموده ولی از طرفی آن شعبه محترم اعلام كه كلاً وی معسر می‌باشد. اینجانب بابت درمان خود كه ناشی از مضروب شدن توسط نامبرده می‌باشد متحمل هزینه‌های زیادی شده‌ام و تقاضای تجدید نظرخواهی را نمودند.دادخواست تجدید نظرخواهی

تجدید نظرخواه: رجبعلی

تجدید نظرخوانده: عبداله

تجدید نظرخواسته: تقاضای بدواً قبول عذر جهت اعتراض ( به علت تأخیر در اعتراض) و اعتراض و تجدید نظرخواهی نسبت به دادنامه شماره 636/84 در پرونده كلاسه 316/83/3 ج

دلائل: به استناد لایحه پیوستی و شرح متن

به آقای رجبعلی اخطار شد كه گواهان خود را در داگاه حاضر نماید.

از آقای درویش به عنوان گواه تحقیق شد. بدین شرح كه زمانیكه سرشان شلوغ بود دادنامه بدستشان رسیده است و فراموش كردند كه آن را به برادرشان بدهند و یك روز برادرش عصبانی نزد ایشان آمده و گفته است كه چرا رأی را به من ندادی بنده از ایشان عذرخواهی كردم و دادنامه را به او دادم.

دادگاه پس از ملاحظه محتویات پرونده و اظهارات خواهان و گواه تعرفه شده وی كه دادنامه به وی ابلاغ شد به استناد از ماده 302 و 83 قانون آئین دادرسی مدنی كه اشاره دارد در كلیه مواردیكه به موجب این بحث اوراق به غیر از مشخص مخاطب ابلاغ شود در صورتی دارای اعتبار است كه برای دادگاه محرز شود اوراق به اطلاع مخاطب رسیده است.

ابلاغ دادنامه شماره 636 - 84 در تاریخ 5/7/84 به برادر خوانده ردیف اول آقای درویش دارای اعتبار نمی‌داند فلذا شروع مهلت تجدید نظرخواهی مشارالیه از تاریخ اطلاع وی می‌باشد كه مشارالیه دادخواست خود را تنظیم و تقدیم نموده است. فلذا بنا به مراتب فوق دادگاه تجدید نظرخواهی آقای رجبعلی را در مهلت قانونی دانسته و چنانچه نواقصی ندارد به دادگاه تجدید نظر ارسال شود.

در تاریخ 7/2/85 لایحه تقدیمی آقای عبداله كه درخواست تأیید و استواری حكم بدوی را تقاضا نمودند و عنوان نمودند كه تجدید نظرخواه با عناوین غیر واقع در لایحه دفاعیه خویش و عنوان اینكه بنده دارای مال و اموال می‌باشم نسبت به رأی صادره معترض می‌باشد در صورتیكه بنده مدت 1 سال و نیم در بازداشت بودم و حالیه كه مدت 8 ماه نیز است كه آزاد می‌باشم و هیچگونه منبع درآمدی نداشته و ندارم.

تاریخ رسیدگی: 18/2/85 كلاسه پرونده: 192/85/5 ت شماره دادنامه: 258/85

مرجع رسیدگی: شعبه 5 دادگاه تجدید نظر استان

هیأت دادرسان:

تجدید نظرخواه: رجبعلی

تجدید نظرخوانده: عبداله

تجدید نظرخواسته: تجدید نظرخواهی از دادنامه شماره 363/84 ش سوم دادگاه عمومی

«رأی دادگاه»

در خصوص تجدید نظرخواهی آقای رجبعلی به طرفیت آقای عبداله دادگاه با توجه به محتویات پرونده و بررسیهای انجام گرفته از ناحیه دادگاه بدوی و سایر قرائن و امارات موجود در پرونده رأی صحیح و صائب و بر اساس ترتیبات و تشریفات قانون آئین دادرسی مدنی اصدار یافته و از ناحیه تجدید نظرخواه ایراد و اعتراض مؤثر و موجهی كه نقض دادنامه مارالاشاره شود به عمل نیامده است. لذا مستنداً به ماده 358 قانون آئین دادرسی مدنی ضمن رد دعوی تجدید نظرخواهی حكم به تأیید و استواری دادنامه مارالذكر صادر و اعلام می‌گردد این رأی قطعی است. ضمناً با توجه به اعسار تجدید نظرخواه و عدم تضییع حقوق مسلمان دیه از بیت‌المال پرداخت می‌شود.رئیس شعبه 5 دادگاه تجدید نظر ـ مستشار دادگاه تجدید نظر

نام و امضاء قاضی سرپرست
نظریه كارآموز

لحاظ محتویات پرونده از جمله طی مراحل رسیدگی و دقت نظری كه دادگاه محترم بدوی در صدور حكم اعسار داشته مؤید رعایت موازین قانونی در صدور رأی مرقوم می‌باشد.


پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کامپیوتر،اداره برق شهرستان گرگان

گزارش کارآموزی کامپیوتر،اداره برق شهرستان گرگان

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 38 کیلو بایت

تعداد صفحات : 31

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کامپیوتر-اداره برق شهرستان گرگان در 31 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

فصل اول، آشنایی كلی با موضوع كارآموزی

مقدمه:....................................................................................................................................... 1

تاریخچه پیدایش برق در منطقه مازندران............................................................................................. 2

در این اداره دو بایگانی وجود دارد:................................................................................................... 4

در دبیرخانه کلاً سه پست شغلی وجود دارد:......................................................................................... 4

فصل دوم، ارزیابی قسمت‌های مختلف

نامه‌ها:....................................................................................................................................... 5

ثبت نامه ها در دفتر اندیکاتور:........................................................................................................ 7

پیک:...................................................................................................................................... 12

مرخصی‌ها:................................................................................................................................ 12

کارت مرخصی:.......................................................................................................................... 12

بایگانی مرخصی‌ها:....................................................................................................................... 15

حکم ماموریت:.......................................................................................................................... 15

استعلام:.................................................................................................................................. 17

دفتر ارسال مراسلات:................................................................................................................ 18

کمیسیون:................................................................................................................................ 19

دفتر راهنما:............................................................................................................................. 20

نوار چیست؟............................................................................................................................. 21

لیست پرونده‌های برقدار:............................................................................................................ 21

فصل سوم، آزمون نتایج، آموخته‌ها و پیشنهادات

نتیجه‌گیری كلی:......................................................................................................................... 22
مقدمه:

انسان از زمانی كه خواندن و نوشتن را فراگرفت و بكار و فعالیت و تحصیل علوم مختلف مشغول شد، به تدریج به سمت تحقیق و پژوهش روی آورد و كم‌كم نیاز به ثبت آموخته‌ها در قالب كتبا و دفتر در او احساس شد. بدین ترتیب گام‌های نخستین را در جهت بایگانی كردن آنچه كه او آموخته بود، برداشت.

در واقع این كار از روزگاران قدیم توسط تاریخ‌نویسان و مورخان در دربار پادشاهان با شرح كامل وقایع و حوادث آن زمان شروع شد و توسط دانشمندان و پژوهشگران با سند نمودن نتایج آزمایشات و آنچه فرا گرفته بودند، دنبال شد تا به امروز.

امروزه تهیه سند در همه امور از كارهای تاریخی گرفته تا نویسندگی و كارهای دولتی انجام می‌شود. این كار در زمان حاضر امری بسیار پسندیده و معمول بوده و ضرورت آن در همه مكان‌های دولتی و سازمان‌ها و حتی شركت‌های خصوصی احساس می‌شود.

بایگانی كردن در یك تعریف عام به معنای تهیه و نگهداری نسخه دومی‌از مجموعه فعالیت‌هایی كه می‌بایست در یك روال كاری انجام شوند، می‌باشد.

در حال حاضر بخش بایگانی، یكی از بخش‌های مهم هر سازمان دولتی و یا خصوصی را تشكیل می‌دهد. سازمان آب، اداره گاز، برق، مخابرات و... همگی دارای قسمت بایگانی می‌باشند، اما بخش بایگانی در یك محیط گسترده‌تر با حیطه كاری وسیع‌تر قرار می‌گیرد. این محیط كاری دبیرخانه نامیده می‌شود.

دبیرخانه یكی از مهمترین قسمت‌های یك اداره می‌باشد كه بایگانی كردن اسناد یكی از كارهای عمده و مهمی‌است كه در این بخش انجام می‌شود. كلیه كارهای مربوط به بایگانی در دبیرخانه تفكیك می‌شود و كار هر قسمت توسط یك متصدی خاص با تخصص مربوط به آن كار به بهترین شكل ممكن انجام می‌شود. كار بایگانی به صورت زیر تفكیك می‌شود:


ثبت اسناد
تفكیك اسناد
تشكیل پرونده
بایگانی پرونده‌ها


در این صورت ارائه خدمات بهینه و سریعتر صورت می‌گیرد. در این اداره كلیه كارهای بایگانی به صورت دستی انجام می‌شود. در كشور ما جایگزین كردن سیستم‌های كامپیوتری در دبیرخانه به جای كارهای دستی در حال اجراست، اما هنوز تمام دبیرخانه‌های ادارات و سازمان‌های كشور مجهز به سیستم كامپیوتری نشده‌اند و این كار در برنامه‌های آتی این سازمان‌ها قرار گرفته است.

اما به نظر می‌رسد با وجود یك سیستم كامپیوتری در دبیرخانه‌ها، با اینكه حجم كارهای دستی به میزان قابل توجهی كاهش می‌یابد، اما نیاز به كار دستی هیچگاه رفع نمی‌شود. به هر حال، قرار دادن سیستم‌های كامپیوتری به كارها (در همه‌جا) سرعت می‌بخشد و باعث بالا رفتن كیفیت كار پاسخ به ارباب رجوعان می‌شود.
تاریخچه پیدایش برق در منطقه مازندران

در سال 1307، اولین موتور ژنراتور برق به قدرت 150 كیلووات در گرگان نصب گردید و دومین كارخانه برق در شر بابل به قدرت 120 كیلووات و متعاقب آن سومین كارخانه برق در شهر ساری به قدرت 60 كیلووات نصب و مورد بهره‌برداری قرار گرفت و به تدریج دیگر شهرهای این استان به مولدهای كوچك دیزلی مجهز شدند.

این نیروگاه‌ها توسط بخش‌های خصوصی و یا شهرداری‌ها اداره می‌شدند، ولی چون قادر به تامین برق شهرها نبودند، لذا به منظور تامین نیرو و نیز توزیع و استاندارد نمودن شبكه‌ها در سال 1343 وزارت آب و برق تشكیل و شروع بكار نمود.

وزارت آب و برق اقدام به تاسیس شركت توانیر و شركت‌های برق منطقه‌ای در سطح كشور نمود كه تولید و انتقال نیروی برق مازندران به عهده شركت توانیر و قسمتی از انتقال و توزیعت نیرو در سطح منطقه به عهده شركت برق منطقه‌ای مازندران واگذار گردید و این شركت در آذرماه سال 1344 رسماً تاسیس و فعالیت خود را در منطقه آغاز نمود.

در دبیرخانه اداره برق، چون تقریباً كلیه كارها به صورت دستی انجام می‌شود، لذا ارتباط چندانی با كامپیوتر ندارند، فقط تایپیست است كه كار او با كامپیوتر انجام می‌شود، ولی كار او فقط به تاپ نامه‌ها (در محیط Word) و تایپ جداول و نمودارها (در محیط Excel) خلاصه می‌شود.

یكی از بخش‌های اداره كه ارتباط بیشتری با كامپیوتر دارند، بخش پذیرش می‌باشد. این بخش مسوولیت بزرگی در پاسخگویی به ارباب رجوعان و متقاضیان دارند. كامپیوترهای این بخش همگی متصل به شبكه (Server) هستند. كار عمده كارمندان این بخش در محیط Access می‌باشد.

Access یا بانك اطلاعاتی در همه سازمان‌ها یكی از بهترین محیط‌ها برای نگهداری اطلاعات می‌باشد. در بخش پذیرش، در وهله اول پس از درخواست انشعاب برق توسط متقاضی، اطلاعات درخواست كننده وارد كامپیوتر می‌شود؛ سپس تشكیل پرونده‌ها به صورت دستی دنبال می‌شود و سرانجام با طی یك روال كاری (بازدید، تشكیل جلسه و تایید طرح) پرونده‌ها كمیسیون می‌شوند و كمیسیون‌ها در همان بخش پذیرش توسط كارمند مربوطه این كار در محیط Word تایپ می‌شود و بقیه كارها در دبیرخانه دنبال می‌شود.

یكی دیگر از بخش‌های این اداره كه با كامپیوتر ارتباط دارند، قسمت حسابداری اداره می‌باشد. اگرچه حجم عظیمی‌از كار این قسمت هم به صورت دستی انجام می‌شود، اما وارد كردن ارقام و حساب‌های مالی و نگهداری اطلاعات پولی شركت در محیط Access صورت می‌گیرد.

بخش دیگر قسمت آمار و اطلاعات اداره می‌باشد كه وظیفه نگهداری كلیه آمار و اطلاعات در مورد تاریخچه اداره برق، اطلاعات آماری سال‌های مختلف و نمودارهای آماری می‌باشد كه با محیط Access كار می‌كنند.
استعلام:

وقتی متقاضی درخواست انشعاب برق را می دهد مراحل کاری ابتدا از پذیرش با درخواست متقاضی و تشکیل پرونده شروع می شود و در نهایت با بازدید از محل و تایید برای فروش برق ادامه می یابد تا در مراحل آخر جلسه ای در اداره در یکشنبه و سه شنبه هر هفته تشکیل می شود این جلسات در اتاق رئیس مالی و اداری برگزار می گردد بدین ترتیب اداره وسایل و ابزار مورد نیاز را در اختیار قرار می دهد و متقاضی پیمانکار مورد نظر خود را انتخاب می کند و بدین ترتیب کار وصل برق از طریق پیمانکار شروع می شود.

پس در استعلام اداره فقط وظیفه بازید از محل و تشخیص وسایل مورد نیاز و در اختیار قرار دادن آنها به پیمانکار را به عهده دارد.

برگه های استعلام پس از تایید و امضا رئیس مالی و اداری و مدیر اداره به دبیرخانه فرستاده می شوند استعلام ها توسط تایپیست تایپ می شوند قبلاٌ ذکر شد که استعلام ها از جمله نامه هایی هستند که فرم آماده دارند و همچنین بدون رونوشت هستند. برای هر استعلام سه برگ بدون رونوشت تایپ می شود و به خود استعلام ها سنجاق می شوند سپس دوباره استعلام با برگه های تایپ شده به نزد رئیس مالی و اداری برده می شوند او استعلام های تایپ شده را به دقت مطالعه و بررسی می کند و در صورت عدم وجود مشکل برگه های رویی را امضا می کند و دوباره استعلام ها به دبیرخانه برگردانده می شوند اینبار مسئول ثبت استعلام ها را ثبت می کند و مرحله بعد تفکیک استعلام هاست.

ثبت استعلام ها: ثبت استعلام ها شکل خاص و یکسانی دارد در قسمت عنوان نام شرکتی که پیمانکار خود را مسئول اجرای طرح کرده است و در قسمت شرح می نویسیم پیمانکاری آقای/خانم ........ که در جای خالی نام پیمانکار نوشته می شود. پس از ثبت هر استعلام برگه های تایپی دوم و سوم را که فاقد امضا هستند مهر رئیس مالی و اداری (که این مهر در دبیرخانه موجود است) می زنیم در هر سه برگ باید شماره دفتر را بنویسیم.

تفکیك استعلام ها شکل خاص و یکسانی دارد در قسمت عنوان نام شرکتی که پیمانکار خود را مسئول اجرای طرح کرده است و در قسمت شرح می نویسیم پیمانکاری آقای / خانم........ که در جای خالی نام پیمانکار نوشته می شود. پس از ثبت هر استعلام برگه های تایپی دوم و سوم را که فاقد امضا هستند مهر رئیس مالی و اداری (که این مهر در دبیرخانه موجود است) می زنیم در هر سه برگ باید شماره دفتر را بنویسیم.

تفکیک استعلام‌ها: برای تفکیک برگه رویی هر استعلام که اصل امضای رئیس مالی و اداری را داراست برای تایپ کنار گذاشته و برگه دوم را به اصل استعلام ضمیمه کرده و برگه سوم را برای ناظر کنار می گذاریم. اصل استعلام که همراه برگه دوم تایپ شده می باشد در دبیرخانه بایگانی می شود برگه‌های سوم برای ناظر فرستاده می شوند و برگه های اول باید توسط تایپیست در دفتری به نام دفتر ارسال مراسلات ثبت شده و این برگه ها به همراه دفتر به پذیرش برده می شوند پذیرش برگه ها را تحویل گرفته و مسئول مربوطه پای دفتر را امضا می کند بدین وسیله از رد وبدل کردن استعلام ها مدرکی تهیه می شود مبنی بر اینکه تمام کارها روال خود را طی کرده و استعلام ها به پذیرش برده شده‌اند.
کمیسیون:

گفتیم متقاضی درخواست خرید انشعاب برق را از پذیرش با دادن تقاضا و تشکیل پرونده شروع می کند پس از بازدید و تایید طرح باید پرونده های متقاضیان کمیسیون شود جلسات کمیسیون در اتاق مدیر بین مدیر و سایر مدیران اداره تشکیل می شود این جلسات در خصوص نحوه همکاری در اجرای طرح مورد نظر جهت تامیین برق می باشد پس از اینکه پرونده ها کمیسیون شدند به پذیرش برده می شوند کمیسیون ها درپذیرش تایپ می شوند و به دبیرخانه برای ثبت فرستاده می شوند دبیرخانه کمیسیون ها را ثبت و تفکیک کرده و دوباره به پذیرش می فرستد.

کمیسیون در واقع در مورد نحوه تامین برق متقاضی توسط اداره می باشد یعنی آن دسته از کارهایی که جهت اجرای طرح تامین برق اداره تقبل می کند که در مراحل بعدی متقاضی لیست پیمانکاران مجاز شرکت را از اداره طرح و نوسازی دریافت کرده و پس از مدت تعیین شده به امور تحویل می دهد در کمیسیون ها متقاضی تعهداتی را باید بدهد تا مراحل بعدی (استعلام ها) دنبال شوند این تعهدات در ذیل آمده است:

1) متقاضی پاکت های استعلام را از اداره طرح و نوسازی دریافت و به پیمانکاران مجاز (مطابق لیست پیمانکاران مجاز شرکت) ارائه و پس ازمدت تعیین شده به امور تحویل می دهد.

2) در صورتیکه متقاضی مایل به ارجاع کار به پیمانکار مجاز خاصی باشد می بایستی مطابق لیست لوازم مورد تایید شرکت از اقلام با درجه 1 و 2 جهت اجرای طرح استفاده نماید.

3) متقاضی پس از تعیین برنده استعلام نسبت به اجرای طرح مطابق طرح تصویبی و نظریه کمیسیون با نظارت ناظر امور از طریق پیمانکار برنده اقدام می نماید.

4) متقاضی برابر طرح تصویبی و پس از تایید ناظر و بهره برداری امور نسبت به تحویل موقت و سپس تحویل دائم و بلاعوض تاسیسات منصوبه و شبکه احداث شده اقدام م نماید.

5) متقاضی پس از تحویل بلاعوض تاسیسات نسبت به پرداخت هزینه های انشعاب و لوازم اندازه گیری اقدام خواهد نمود.

6) متقاضی محل نصب لوازم اندازه گیری مناسب با شرایط جهت دسترسی تعمیر و کنترل ماموران مجاز برق مطابق طرح تامین می نماید.

7) رفع هر گونه موانع احتمالی و کسب مجوزهای لازم جهت رعایت حریم به عهده متقاضی است.

اعتبار این نظریه از تاریخ صدور تا دو ماه می باشد.

8) شرکت برق منطقه ای مازندران در قبال تامین برق متقاضی در فصول و ساعات اوج مصرف شبکه سراسری تعهدی ندارد و در ساعاتی که شبکه سراسری با کمبود تولید مواجه است متقاضی متعهد به کاهش و یا قطع مصرف خود می باشد.

ثبت کمیسیون ها: کمیسیون ها برای ثبت قالب یکسانی دارند بدین ترتیب که در قسمت عنوان نام متقاضی و در قسمت شرح می نویسیم: شرایط و نحوه تامین برق

بعد کمیسیون ها را در دفتر ارسال مراسلات ثبت کرده و به پذیرش می فرستند. (تنها کمیسیون ها توسط اداره تایپ نمی شوند)
دفتر راهنما:

دفتری است بر اساس نام و شماره پرونده. که برای رسیدگی به ارباب رجوع جهت سریعتر یافتن پروند ها استفاده می شود این دفتر بر اساس حروف الفبا مرتب شده است صفحات این دفتر به شکل زیر است:

نام


شماره


نام


شماره

یکی از کارهای دیگری که در این اداره انجام می شود دادن تشویقی به فرزندان یا همسران دانش آموز یا دانشجوی ممتاز کارمندان می باشد که برای این کار فرمهایی برای هر مقطع تحصیلی خاص آماده شده که این فرمها به کارمندان داده می شود این فرمها باید از طریق مدیر مدرسه یا رئیس دانشگاه به تایید برسد و به همراه کارنامه تحویل دبیرخانه داده شود پس از مراحل خاصی تشویقی با توجه به معدل به شخص مورد نظر داده می شود این روال کاری هم از طریق دبیرخانه انجام می شود.

تایپ برنامه هفتگی مدیر: این کار هر هفته در روزهای شنبه یا یکشنبه انجام می شود که پس از تایپ به تعداد زیاد پرینت گرفته می شود و برای هر یک از مسئولین اداره برده می شود.پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:53 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کارخانه رادیاتور

گزارش کارآموزی کارخانه رادیاتور

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 17 کیلو بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی کارخانه رادیاتور در 25 صفحه ورد قابل ویرایش

- تاریخچه کارخانه

در سال 1343 به نام شرکت تکنو کار (با مسئولیت محدود)د ر محل پل سیمان شهر ری وبا6نفرپرسنل که به تولید رادیاتور های فولادی اشتغال یافت پا به عرصه صنعت تاسیسات گذاشت .

کارخانجات اتمسفر در سال 1347وبانام فعلی به کیلومتر 26جاده کرج منتقل وباتولید5نوع رادیاتور فولادی در اندازه های مختلف فعالیت خود را آغاز نمود متوسط روزانه 7000پره تولید کرد .

درسال1350 سالن تهویه ی مطلوب با تولیدات انواع چیلر، برج هواساز، ایرواشر، کندانسور، وانواع فن کویل و درسال1360با تولید انواع مشعل های گازی و گازوئیلی توسعه یافت .امروزه این شرکت با 28هکتار وسعت کارخانه و حدود 80000مترمربع زیر بنای تولیدی با حدود 800نفر پرسنل مهندس ، تکنسین و کارگر ماهر با سابقه ی بالای 20سال تجربه د ر این صنعت، قدم را فراتر نهاده وبا هدف قطع وابستگی و رسیدن به تکنولوژی نوین وارد عرصه تحقیق های نیروگاه های صنعت برق و مدرن صنایع ریخته گری گردیده است .این شرکت د ر زمان جنگ تحمیلی اقدام به تولید قطعات جنگی و مورد نیاز رزمندگان نموده است .

- آشنایی با محصولات کارخانه اتمسفر

شرکت کارخانجات صنعتی و تولیدی اتمسفر(سهامی عام ) بطور عمده درسه بخش زیر فعالیت می نماید :1 – تولید تجهیزات گرمایشی و سرمایشی تهویه مطبوع

2 - تحقیق های نیروگاهی صنعت برق

3 - صنایع ریخته گریتولیدات و خدمات شرکت اتمسفر به شرح مقابل می باشد:الف :تولیدات صنایع سرمایشی

- چیلر با کندانسور هوایی از ظرفیت 50تا200تن تبرید

- برج خنک کننده از ظرفیت 50تا200تن تبرید

- انواع هواساز و ایرواشر با ظرفیت 16000 تا 45000 C.f.m

- کندانسورهوائی مطابق با ظرفیت چیلرهای هوائی

- فن کویل زمینی ایستاده در اندازه های مختلفب :صنایع گرمایشی- انواع مشعلهای گازی تا ظرفیت 21000 h/kcol

- انواع مشعلهای گازوئیلی تا ظرفیت 150000 h/kcol

- رادیاتور آلومینیمی به ابعاد 500*95*80 میلیمتر

- کاربراتور آبگرمکن نفتی مدل AWCج :صنایع نیروگاهی- اسکلت فلزی انواع برج خنک کن نیروگاهی

-انواع دلتا وپیک کولر

- انواع جت کندانسور

- انواع مخازن ، لوله واحد اتصالات سیستمهای آب گردش

- مبدلهای دلتاها و پیک کولرهاد: صنایع ریخته گریاین صنعت در کارخانجات اتمسفر به دو واحد تقسیم می گردد:- واحد ریخته گری تحت فشار

- واحد ریخته گری چدن مالیبل با توانایی تولید کلیه قطعات چدنی مورد مصرف در صنایع خودروسازی و اتصالات مورد مصرف در صنایع آب و گاز که بزرگترین واحد از نوع خود در خاورمیانه و در جهان نیز کم نظیر می باشد- آشنایی با محصولات سالن دایکاستقطعات تولیدی در

ریخته گری دایکست

1-رادیاتور آلومینیمی (500*95)

2-ریگلاتور فشار قوی(گاز شهری)

3-مغزی رادیاتور آلومینیمی

4-ریگلاتور گاز شهری

5-رادیاتور آلومینیمی(160*350)

6-درپوش رادیاتور

7-مشعل گازی منو

8-کاربراتور ته آبگرمکن (سرب خشک)

9-درب مشعل مونو

10-مشعل گاز مینی

11-درب مشعل مینی

12-فلنج مشعل مینی

13-درب سوئیچ هوا گاز

14-درب پمپ گازوئیل

15-سوئیچ هوا گاز

16-دمپر-درجه مشعل گاز

17-دمپر-اروفیس مشعل مونو

18-درب کاربراتورآبگرمکن

19-سپرجلوی نیسان

20- .....ب)سالن مونتاژ :هنگامی که لیفتراک باری را از سالن دایکا ست به سالن مونتاژ می آورد آن را به انتهای سالن منتقل می کند ( انبار مواد سالن مونتاژ انتهای سالن می باشد). پالتی که توسط لیفتراک آورده می شود عموما" یکی دو هفته ای طول می کشد تا مصرف شود .اپراتور جوش توسط جک پالت را جلوی دستگاه جوش می آورد، در این ایستگاه کاری ، عملیات مونتاژ بدنه ی پره به پولک راتوسط جوشکاری مقاومتی داریم. خلاصه ی عملیات بدین صورت می باشد که اپراتور دستگاه جوش ابتدا پولک را در سمت راست دستگاه جوش قرار می دهد و سپس پره رادیاتور را نیز در سمت چپ دستگاه قرار می دهد.

آنگاه پس از تنظیمات ، محافظ دستگاه را پایین می کشد و عملیات جوشکاری آغاز می شود در این نوع عملیات جوشکاری دو قطعه در نقاط اتصال به دمای بالایی رسیده و ذوب می گردند وبا فشاری که دستگاه به این دو قطعه می آورد ، دو قطعه در هنگام ذوب در هم فرو رفته و بدین ترتیب عملیات جوشکاری شکل می گیرد. عموما" چنین جوشی، جوش خوبی از آب در می آید، اما اگر دستگاه فرسوده ویا اپراتور غیر ماهر باشد ویا قالب دستگاه ایراد داشته باشد، ضایعاتی به دنبال خواهیم داشت.

اپراتور هر قطعه ای را که جوش می زند در کنار دستگاه قرار می دهد و هنگامی که تعداد این پره های جوش شده زیاد شد وقتی را صرف قرار دادن قطعات جوش خورده بر روی پالت یا نقاله می کند.بعد از دستگاه جوش به ایستگاه بعدی یعنی ایستگاه قلاویززنی ‘ بازرسی و آب بندی می رسیم لازم به ذکر است که در این سالن دو نوع رادیاتور تولید میشود .

1- رادیاتورcm6 ( رادیاتوری که عرض هر پره آنcm 6 است)

2- رادیاتورcm8 ( رادیاتوری که عرض هر پره آنcm 8 است)

که عموما" و در 90% موارد، مدیریت روی تولید رادیاتورcm 8 انگشت می گذارد چرا که :

اولا": جوشکاری cm8 بهتر از cm6 انجام می شود و ضایعات آن کمتر است

دوما": بازار رادیاتور cm8 نسبت به cm6 داغتر می باشد و فروش آن بهتر می باشد

توجه شود که ماده ی خام مصرفی (آلیاژ آلومینیوم) رادیاتورcm8 بیشتر می باشد . به هرصورت بیشتر فعالیت خط تولید روی دستگاه قلاویز cm8 متمرکز است.

در ابتدای امر اپراتور دستگاه قلاویز زنی با زدن دکمه ی استارت نقاله پره های جوش خورده را به سمت خود هدایت می کند. سپس مراحل زیر را بر روی قطعه انجام می دهد:

1- ابتدا قطعه را برداشته و آن را درون دستگاه براده برداری قرار می دهد کار این دستگاه بدین صورت است که براده ها و گِل ایجاد شده توسط جوشکاری پولک به پره را از بین می برد .

2- سپس اپراتور پره را برداشته وآن را بر روی دستگاه قلاویز زنی می گذارد. سپس دستگاه قلاویز زنی ، در هر دو طرف رادیاتور عملیات قلاویز زنی را انجام می دهد. سپس قطعه قلاویزشده درون دستگاه باقی می ماند تا اپراتور قطعه دیگری را گِل گیری کند و درون دستگاه قرار دهد. به محض ورود قطعه درون دستگاه قلاویز زن قطعه قلاویز شده ی قبلی از دستگاه بیرون می آید.

در پشت دستگاه قلاویز زنی اپراتور دیگری وجود دارد که قطعه خارج شده از دستگاه قلاویز زن را برداشته وبا چکش وقلم مخصوص منفذ های بسته شده را باز کرده وپره را بازرسی وچک می کند و سپس قطعات بازرسی شده وسالم را در کنار دستگاه آب بندی قرار می دهد و قطعات معیوب را نیز در پالت معیوب قرار می دهد.

اپراتور قسمت آب بندی نیز قطعات ارسالی را از ایستگاه کاری قبلی دریافت نموده و تست آب بندی را روی پره ها انجام می دهد اپراتور این قسمت دو پره را بر می دارد وآن را داخل دستگاه آب بندی قرار می دهد و دکمه ی استارت را می زند برای هر پره 4 فک متحرکی تعبیه شده است که چهار سوراخ بالایی و پایینی هر پره را می پوشاند، بین فک متحرک و رادیاتور واشر لاستیکی تعبیه شده است.

و وسط هر فک متحرک سوراخی تعبیه شده است که فشار باد توسط این سوراخ ها وارد رادیاتور شده و داخل آن گردش می نماید .اگر رادیاتور معیوب باشد مشخص می گردد . سپس توسط دکمه ی دیگر جفت پره را وارد آب می نماید . حال بازرسی شروع می شود اگر چنانچه حبابی از رادیاتور خارج شود قطعه معیوب می باشد.و همه عوامل فوق دست به دست هم داده اند تا از یك خط تولید فعال و پیوسته محروم گردیم . روش تولید در این كارخانه بدین صورت است كه ابتدا خط جوشكاری تا آب بندی قبل از رنگ فعال می شود و تولیدات خود را شروع می كند . سپس بعد از تولید تعدادی رادیاتور این خط متوقف می شود و كارگر های این خط به سمت خط دوم یعنی چربی گیری تا آب بندی چسب می روند .

بهر حال بعد از آب بندی رادیاتور ها ، تك تك پالت های سالم در كنار ورودی ریل یا زنجیر سقفی انبار متوقف می شوند تا خط رنگ فعال شود.

مسئول كوره های خشك كن و كوره های پخت ابتدا كوره ها را روشن می نماید تا دمای كوره ها به دمای مورد نظر خود برسند . رنگ پودری و كروماته داخل دستگاه و مخزن مربوطه ریخته می شود . هنگامیكه تمام زمینه ها فراهم شد خط رنگ فعال می شود .

بعد از روشن شدن و شروع به كار ریل یا زنجیر سقفی ، كارگر رادیاتورها را برداشته و پس از سمباده زنی جزئی، یكی یكی رادیاتورها را روی ریل قرار می دهند . این ریل یا زنجیر سقفی با سرعت یكنواخت و ثابتی حركت می كند و در هر فاصله دو قلاب یا میلگردی كه به شكل S در آورده شده است به زنجیر سقفی جوش داده شده است.

كارگر هر رادیاتوری را كه بر می دارد بر روی دو قلاب قرار می دهد و رادیاتور توسط ریل سقفی به سوی ایستگاه كاری بعدی حركت می كند . پس در كل ، كار این كارگر برداشت رادیاتور و سمباده زنی آن و قرار دادن بر روی ریل سقفی می باشد .

رادیاتورها به ترتیب به سمت وان چربی زدایی حركت می كنند . و یكی پس از دیگری وارد وان چربی گیری می شوند . این وان حجمی برابر 6500 لیتر و درجه حرارتی بین 60 الی 70 درجه سانتی گراد و غلظتی برابر 1.5% دارد. می دانیم رادیاتورهای مونتاژ شده تا به این مرحله برسند از مراحل مختلفی عبور كرده و كثافات و چربی ها و روغن هایی كه بر روی آن نشسته است كه عمدتاً این چربی ها و كثافات در مرحله ریخته گری و قلاویززنی و آب بندی بر روی سطح رادیاتور می نشیند .

پس لازم است برای جذب بهتر رنگ، این چربی ها توسط وان چربی گیری پاك شود .

پس از عبور رادیاتور از وان چربی گیر ، رادیاتور ها وارد وان آب گرم می شوند .

در این مرحله رادیاتور ها توسط آب گرم شستشو داده می شوند و تمام چربی ها و براده های احتمالی بر روی سطح رادیاتور شستشو داده می شود .

این وان حجمی برابر 2400 لیتر و دمایی در حدود 30 الی 40 درجه سانتی گراد دارد.

بعد از این مرحله وان کروماته را خواهیم داشت .

وان کروماته یکی از ایستگاه های مهم بخش رنگ می باشد.

کروماته یک سطح مناسبی برای جذب بهتر رنگ به رادیاتور ایجاد می کند

مسئول این بخش قبل از شروع به کار بخش رنگ ابتدا مواد کروماته را که به صورت پودر در بشکه های کوچک خریداری می شود را داخل مخزن دستگاه می ریزد که پس از حل شدن در آب محلول کروماته حاصل می شود.

بعد از شروع به کار خط رنگ رادیاتور ها پس از گذشتن از وان چربی گیر وآب گرم وارد وان کروماته می شود.

وان کروماته محفظه ای است به طول حدود 3 متر ارتفاع، به عرض 2 متر ، و طول 3 متر که رادیاتور از داخل این محفظه عبور می کند .

لازم به ذکر است سه وان فوق و وان آب سرد در امتداد یکدیگر قرار دارند به طوری که نقطه ی انفصالی نمی توان برای آنها قائل شد . بعد از گذشتن از وان کروماته مایع کروماته از بغل و پهلوی رادیاتور به روی رادیاتور پاشش می شود.

همانطور که از لیوت و چیدمان دستگاه ها و تجهیزات بخش مونتاژ مشخص است ، بعد از وان کروماته ، وان آب سرد قرار دارد . در این وان رادیاتورها به ترتیب و توسط زنجیر سقفی شستشو می شوند تا مایع کروماته اضافی شسته شده و سطحی صاف برای پاشش رنگ ایجاد شود . چرا که ممکن است تجمع کروماته ها در قسمتی از رادیاتور زیادتر از قسمت دیگر باشد و در قسمتی نیز کروماته روی رادیاتور شُرِه کرده باشد ، بدین منظور با شستشوی رادیاتور اینگونه ایرادها بر طرف می شود .

حال دیگر کار چربی زدایی و شستشوی رادیاتور به پایان رسیده است و رادیاتور برای پوشش رنگ آماده می شود .بدین منظور باید ابتدا رادیاتور خشک گردد و رطوبت و نم موجود بر سطح رادیاتور بخار شود . بدین منظور رادیاتور از وان آب سرد خارج شده و به سمت کوره خشک کن می رود قبل از اینکه رادیاتور وارد کوره خشک کن شود ، درحین حرکت رادیاتور کارگری توسط شیلنگ باد تحت فشار آب های موجود در درون رادیاتور و بیرون رادیاتور را از سطح رادیاتور خارج می کند .تا عملیات بخار شدن رطوبت سطح رادیاتور تسریع یابد.

بالاخره رادیاتور وارد کوره ی خشک کن می شود . این کوره دمایی در حدود 120 درجه ی سانتیگراد دارد در این کوره همانطوری که از اسمش پیداست عملیات خشک کنی رادیاتور انجام می شود . در انتهای کوره و در حین خروج رادیاتور از کوره یک شیلنگ بادی تعبیه شده است که باد را با فشار به ته رادیاتور می زند تا اگر قطرات آبی بر روی رادیاتور هنوز هم باقی مانده است سریعتر خشک شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:53 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی کار با دستگاه Plc

گزارش کارآموزی کار با دستگاه Plc

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 519 کیلو بایت

تعداد صفحات : 60

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق کارآموزی کار با دستگاه Plc در 60 صفحه ورد قابل ویرایشپیشگفتار :

در طول دوره کارآموزی در زمینه های مختلف فعالیت نمودم و با تجارت ارزنده ای آشنا شدم ، آشنایی با برخی از دستگاههای Plc را می توان به عنوان شاخص ترین فعالیت انجام شده در طول این دوره معرفی نمود ، در این تحقیق به بررسی آموخته های اینجانب در طول دوره کاراموزی می پردازیم .مقدمه :

پی‌ال‌سی :در دنیای برق دو فناوری مهم با نام PLC شناخته میشوند یکی کنترلر های منطقی برنامه پذیر و دیگری حامل خطوط قدرت در این مقاله کنترلر های خطی برنامه پذیر برسی شده اند: مخفف (به انگلیسی: Programmable Logic Controller) که معادل فارسی «کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر» است، رایانه? کنترل گر تک منظوره‌ای است که به دلیل ویژگی‌های خاصّش بیشتر برای کنترل فرآیندهای مکانیکی یا صنعتی مانند خطوط تولید استفاده می‌شود.مفهوم PLC

PLC یا کنترل‌گر منطقی برنامه‌پذیر:

برنامه پذیر است. یعنی رایانه است. اما یک رایانه? ویژه برای منظوری ویژه

PLC ست. یعنی با دانستن اصول ساده و پایه? منطق که پیش‌نیازی هم ندارد، می‌توان اساس کار آن را درک و تحلیل کرد.

PLC کنترل گر است.

PLC منطقی ست. برخلاف مدار فرمان الکتریکی.

مزیت PLC نسبت به رایانهPLC برخلاف یک رایانه? عادی غیر صنعتی:

برای کار در شرایط سخت ساخته می‌شود. شامل:

غبار

رطوبت

گرما و سرما

نویز الکتریکی و نوسان برق

و..

برنامه‌های داده شده به PLC در حافظه آن ذخیره می‌شوند. PLC دو نوع حافظه دارد :موقت (که یا با یک باتری پشتیبانی شود) و دائم.

برای انجام وظیفه? ویژه اش، امکان اتصال و کنترل ورودی‌ها و خروجی‌های زیادی را برای حسگرها و محرکهای متعدد و گوناگون دارد.

قابلیت خواندن و پردازش مقادیر و متغیرها. شامل:

مقادیر لیمیت سوئیچ ها

متغیرهای آنالوگ (مانند مقادیر حس‌گرهای گرما و فشار)

موقعیت‌ها در سیستم‌های موقعیت‌یاب را دارد.قابلیت فعّال نمودن دستگاه‌های خاص. شامل:


خروجی‌های آنالوگ را فعال کند.

مزیت PLC نسبت به مدار فرمان

PLC جایگزین مناسب مدار فرمان الکتریکی ست. اما چون منطقی ست، بهتر است.

کنترل منطقی از کنترلی ست که در آن صدور فرمانها نیازمند برآورده شدن تعدادی توابع و خواست‌های منطقی باشدساختار

ساختار PLC مشابه ساختار رایانه‌است. شامل:

پردازنده و حافظه? نیمه‌هادی

قسمت پردازنده دارای ارتباطاتی با قسمت‌های مختلف داخل و خارج خود می‌باشد.

حافظه? را توضیح خواهیم داد

ماژل‌های I/O

منبع تغذیه

در PLC‌های کوچک همه? موارد (پردازنده، I/O، منبع تغذیه در یک واحد و در PLC‌های بزرگتر هر یک در واحدی مجزّا جای داده شده‌اند.حافظه? PLC دو نوع است:

ROM یا حافظه? دائم (Read only memory)تراشه‌ایست خاص؛ حاوی برنامه‌ای که:

توسط کارخانه سازنده تعبیه شده‌است.

وظیفه‌ای مشابه سیستم عامل DOS در رایانه‌های شخصی دارد

در حین عملیات CPU نمی‌تواند تغییر یابد یا پاک شود. حتّی به هنگام فطع تغذیه CPU

RAM یا حافظه? موقّت (Random Access memory) تراشه‌ایست نیمه‌هادی که می‌توان در آن برنامه نوشت.

ابزار برنامه نویسی، که معمولاً یک واحد پردازنده با صفحه نمایش و صفحه کلید می‌باشد (بعنوان مثال یک کامپیوتر شخصی، یک PLC در خانواده زیمنس) به‌عنوان یک واحد مجزا از طریق سیم به واحد اصلی متصل است.

برنامه در این حافظه ذخیره می‌شود

امکان برنامه‌ریزی، تغییر و پاک کردن آنها توسط برنامه‌ریز وجود دارد.

حافظه? موقّت می‌تواند از نوعی غیر از RAM انتخاب شود.

اطلاعات موجود در حافظه‌های RAM با قطع تغذیه، پاک می‌گردند.

اغلب CPUها مجهز به یک باتری پشتیبان هستند. بنابراین اگر تغذیه ورودی فطع شود و درپی‌آن منبع تغذیه نتواند ولتاژ سیستم را تامین کند، باتریِ پشتیبان، برنامه? ذخیره شده در RAM را حفظ می‌کند.

انواع PLC‌هااهمیّت روش نمایش در برنامه نویسی

اصطلاحات فرم یا طرز نمایش، و فرمول بندی یا شکل دهی در ریاضیات کابرد زیادی یافته‌اند. علّت در اینجا بارز تر می‌شود: برنامه یک نظم دهی ست، و نظم برای انسان حتماً نیازمند شکل است. پس نمی‌توان گفت روش‌های نمایش فرع برنامه‌اند و تعریف برنامه اصل آن. زیرا نوشتن یک برنامه چیزی جز نمایش دستورات در جای صحیح نیست.آموزش شکل‌دهی برنامه? PLC به روش نمایش نوشتاری یا الگوریتمبه هر دستور یک رشته خط برنامه گفته می‌شود هر خظ برنامه معمولاً یکی از ترکیبهای منطقی ریاضی را در بر دارد؛ که همچنین کنترل و را به عهده دارند در این روش هر چند خط برنامه که عمل خاصی را انجام می‌دهند یک سگمنت گفته می‌شود و یک برنامه می‌تواند شامل یک سگمنت و یا بیشتر باشد. هر برنامه با یک «نقطه‌ویرگول(;)» شروع شده و با "BE" به پایان می‌رسد. ریز پردازنده از سطر اول برنامه شروع به خواندن و اجرای دستورات می‌کند تا به دستور "BE" برسد. مدت زمان لازم برای اجرای این کار را سیکل زمانی اجرای برنامه می‌گویند برای تسریع در اجرای برنامه و کاهش این سیکل زمانی می‌توان پردازنده‌ای با سرعت بالا به کار برد که مشمول هزینه خواهد بود و یا برنامه را سامان‌دهی بهتری نمود. هر کدام از ورودی‌ها، خروجی‌ها و فلگ‌ها در دسته‌های ?‌بیتی سازمان‌دهی می‌شوند و در آدرس‌دهی ابتدا باید آدرس بایت مربوط و سپس آدرس بیت تعیین شود.ساختار برنامه

در نوشتن برنامه‌های پیچیده که معمولا طولانی هستند برنامه‌های فرعی را در بخش‌های جداگانه می‌نویسند و سپس آنها را در برنامه اصلی به کار می‌برند، هر کدام از این بخش‌ها در یک بلاک خاص نوشته می‌شود.در کل پنج نوع بلوک وجود دارد که عبارتند از:

بلوکهای برنامه یا PB : تشکیل دهنده? برنامه? کنترل یک فرایند می‌باشند که از شماره? ? تا ??? شماره گذاری شده‌اند. کاربر برنامه را به تشخیص خود در هر بلوک "PB" می‌نویسد و در انتهای آن از "BE" استفاده می‌نماید. بلوکهای ترتیبی یا SB: در کنترل‌های ترکیبی مثل راه اندازی خط‌های تولید استفاده می‌شود. بلوکهای تابع ساز یا FB: توابعی که در طول برنامه بارها مورد استفاده هستند و در خود برنامه تعریف نشده‌اند مثل ضرب دو عدد باینری که از شماره ? تا ??? شماره گذاری شده‌اند. هر FB از دو بخش تشکیل شده‌است. FBها اجزا و انواعی دارند:

اجزاء FB:

سر خط بلوک که شامل نام و سایر مشخصات بلوک است

بدنه بلوک که شامل توابع و دستوراتی است که باید در بلوک اجرا شود. علاوه بر دستورات S? یک سری دستورات مربوط به سوپالمنتری نیز موجود است که فقط در این بلوک اجرا می‌شود.

انواع FB:

Standard FB: که در همان اعمال منطقی نظیر ضرب و تفریق و... تعریف شده‌است. آنها به‌صورت بسته‌های نرم‌افزاری در اختیار کاربر قرار می‌گیرند.

Assignable FB: که در اجرای آن می‌توان عملوندها را در هر پروسه تعیین نمود، تعریف کرد و یا تغییر داد.

بلوکهای اطلاعاتی DB: تعداد ??? بلوک برای ذخیره اطلاعاتی در نظر گرفته شده که هنگام اجرای برنامه مورد استفاده‌اند. همچون، پیغامها، هشدارها و...

اطلاعات در بلوکهای DB سه نوع است:

PLC ها با كاربرد محلی:

این نوع PLC ها برای كنترل سیستم های با حجم كوچك با تعداد ورودی و خروجی های محدود استفاده می گردند. به علت قابلیت محدودتر ، این نوع PLC ها برای كنترل همزمان تعداد كمتری از فرایند ها یا كنترل دستگاه های مجزای صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. اغلب شركت های سازنده، این نوع PLC ها را به همراه سایر PLC به بازار ارائه نموده اند ولی برخی از شركت های سازنده آن را با نام میكرو PLC به بازار ارائه می نمایند ، از جمله این نوع PLC می توان به نمونه زیر اشاره كرد:


1- مینی PLC ساخت كارخانه زیمنس آلمان با نام LOGO

2- مینی PLC ساخت كارخانه تله مكانیك فرانسه با نام Zelio

3- PLC مولر آلمان

4- PLC ، LG كره

5- ………

PLC ها با كاربرد گسترده:

این نوع PLC ها برای كنترل سایت كارخانجات بزرگ استفاده می شود. معمولا در این كارخانجات ؛ PLC ها در قسمت های مختلف سایت كارخانه وجود داشته و كنترل محلی بر قسمت های تحت پوشش خود انجام می دهند و اطلاعات مورد نیاز را با استفاده از روشهای گوناگون به اتاق كنترل مركزی منتقل می كنند كه در آن محل با استفاده از روش های مختلف مونیتورینگ صنعتی ، اطلاعات به شكل گرافیكی تبدیل كرده و بر روی صفحه مونیوتور نمایش می دهند. در این حال اپراتور تنها با دانستن روش كار با كامپیوتر و بودن نیاز به اطلاعات تخصصی می تواند سیستم را كنترل كند.

کنترل منطقی چیست؟

کنترل منطقی عبارت است از کنترلی که دآن صدور فرمانها ،مستلزم براورده شدن یکسری توابع وخواست های منطقی باشد و دستگاه PLC می تواند این نیاز را برطرف کند.

میدانیم که قبل از آمدن سیستم های کنترل منطقی ، وظیفه کنترل صنعتی بر عهده مدار های فرمان الکتریکی بوده است ، مدارات الکتریکی مشکلات بسیاری داشتند که PLC ها آنها را رفع نمودند.

PLC ها مزایای بسیاری نسبت به مدارات فرمان الکتریکی دارند که ازجمله می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1) استفاده ازPLC موجب کاهش حجم تابلو های فرمان و کاهش در هزینه های لوازم وقطعات می گردد.

2)با استفاده از PLC استهلاک مکانیکی قطعات ازبین رفته ، عمر مفید سیستم به اندازه قابل توجهی زیاد می شود

3)دستگاه PLC با جریان و ولتاژهای پایین کار کرده در نتیجه انرژی کمتری مصرف می نماید.

4)سیستم هایPLC در مقابل نویز های الکتریکی و صوتی ایزوله هستند.

5)طراحی مدارها در سیستم های PLC بسیار راحت صورت می گیرد و در صورت نیاز به تغییرات،به آسانی و مدت زمان کم می توان بدون انجام تغییرات در کل مدار، برنامه را عوض کرد.

6)عیب یابی وتهلیل مدارات خیلی راحت صورت می گیرد.

7)سرعت عمل ودقت در انجام مراحل مختلف از خصوصیات مهم سیستم های PLC می باشد.

در صنعت دو نوع کنترل موجود است:

الف) کنترل سخت افزاری

ب)کنترل نرم افزاریج- بلوکهای تابع ساز FB :

توابعی که در طول برنامه بارها مورد استفاده هستند و در خود برنامه تعریف نشده اند مثل ضرب دو عدد باینری که از شماره 0 تا 255 شماره گذاری شده اند . هر FB از دو بخش تشکیل شده است . که شامل 1- سر خط بلوک که شامل نام و سایر مشخصات بلوک است 2- بدنه بلوک که شامل توابع و دستوراتی است که باید در بلوک اجرا شود ، علاوه بر دستورات S5 یک سری دستورات مربوط به سوپالمنتری نیز موجود است که فقط در این بلوک اجرا می شود. در واقع دو نوع FB وجود دارد .1- standard FB که در همان اعمال منطقی نظیر ضرب و تفریق و ... تعریف شده است و آنها به صورت بسته های نرم افزاری در اختیار کاربر قرار می گیرید . و 2-assignable FB که در اجرای آن می توان عملوند ها را در هر پروسه تعیین نمود ، تعریف کرد و یا تغییر داد . د- بلوکهای اطلاعاتی DB : 256 بلوک برای ذخیره اطلاعات که هنگام اجرای برنامه مورد استفاده اند همچون ، پیغامها ، هشدارها و ... در نظر گرفته شده اند . سه نوع اطلاعات در بلوکهای DB وجود که شامل اطلاعات دیتا ، متن و الگوی بیت می باشد . می توان در هر بلوکی اطلاعات DB را فراخوانی نمود . مثلا برای فراخوانی سطر صدم از DB 50 به صورت زیر عمل می نماییم . C DB 50 نام بلوک L DW 100 نام سطر اطلاعات ذخیره شده در DB ها با یکی از فرمتهای زیر هستند : 1-KH برای اعداد در مبنی 16 2-KF برای اعداد در مبنی 10 3-KT برای اعداد ثبات TV 4-KC برای شمارنده ها 5-KY 16 بیت ، دو بایت چپ و راست تقسیم می شوند DL و DR که کاملا مجزا از هم هستند . 6-KM برای متون 7-KG اعداد اعشاری و اعداد بسیار بزرگ و بسیار کوچک ه-بلوک سازماندهی OB : این بلوک ساختار برنامه را مشخص می نماید هر OB بایک شماره خاص مشخص می شود که شامل موارد زیر هستند : OB 1 : در شروع هر سیکل برنامه ، سیستم عامل اولین سطر این بلوک را اجرا می کند . و آخرین سطر آن پایان بخش برنامه است . در واقع مشخص کننده ساختار برنامه است . OB 21: هنگامی که PLC از Start به Stop سویچ می شود این بلوک رخ می دهد. OB 22: هنگامی که پاور ON می شود این بلوک رخ می دهد . OB 34: نشان دهنده وضعیت باتری می باشد که در صورت تضعیف و یا وقوع ایراد در آن تا رفع اشکال مکررا تکرا خواهد شد . دستور العملهای PLC 1- اصلی : توابعی که در تمام بلوکها قابل اجرا هستند به غیر از جمع و تفریق تمام دستور ها می توان به عنوان ورودی و خروجی به کار روند . 2- تکمیلی : توابع ترکیبی نظیر دستورات جابجایی ، توابع ، Shift و نیز دستورات تبدیلی می باشد .که فقط در FB و حالت STL قابل اجرا هستند . 3- سیستم : شامل دستوراتی است که مستقیما روی سیستم عامل PLC تاثیر دارد و مخصوص برنامه نویسان حرفه ای است . خواندن صفر : برای خواندن عدد صفر از ورودی از دستور AN استفاده می شود که صفر یا یک در ورودی به صورت یک یا ثفر در می آید (معکوس می شود) در LAD و در CSF کانتاکت در حالت عادی باز (NO) وقتی دکمه ی فشار فشرده یا کلیدی روشن گردد در ورودی ظاهر می شود و بر عکس. کنتاکت در حالت عادی بسته (NC) : وقتی دکمه فشار فشرده یا کلیدی روشن گردد در ورودی 0 ظاهر می شود و بر عکس . مثال : برنامه ای بنویسید که با دو کلید A و B که به صورت سری به هم وصل هستند خروجی را روشن و خاموش نمایند . A I 0.1 A I 0.2 = Q 0.0 BE فلگ یا پرچم : هر فلگ یک بیت از حافظه پی ال سی می باشد که آن را می توان معادل خروجی مجازی دانست . این بیت مانند هر بیت از حافظه می تواند دو مقدار صفر یا یک بگیرد با این تفاوت که فلگها حافظه های موقتی هستند . آدرس دهی فلگها همانند ورودی ها و خروجی ها است . کاربرد فلگها در برنامه هایی است که OR قبل از AND دارد و با حذف پرانتز ها می توان از فلگ استفاده کرد . البته گاهی ممکن است برنامه طولانی تر شود . مثال: O I 1.4 O I 1.5 = F 6.0 O I 2.0 O I 2.1 = F 6.1 A F 6.0 A F 6.1 = Q 3.0 BE

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:52 ] [ احمد احمد ]
[ ]

گزارش کارآموزی عیب یابی موتورهای DC در واحد ریخته‌گری شركت ایران خودرو

گزارش کارآموزی عیب یابی موتورهای DC در واحد ریخته‌گری شركت ایران خودرو

دسته بندی : کارآموزی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 284 کیلو بایت

تعداد صفحات : 47

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

گزارش کارآموزی عیب یابی موتورهای DC در واحد ریخته‌گری شركت ایران خودرو در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

پیشگفتار ..................................................................................................................... 1

مقدمه ای پیرامون شركت ایران خودرو............................................................................ 2

خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم....................................................................... 4

بخش اول : سرسیلندر XU7 , XU9............................................................................... 5

بخش دوم: سیلندر پژو ................................................................................................. 17

بخش سوم: عیب یابی موتورهای DC.............................................................................. 20

منابع و مآخذ................................................................................................................ 41


فهرست جداولعنوان صفحه

جدول وضعیت دستگاهها و تجهیزات موجود برای تولید سرسیلندر (XU7, XU9)............. 6

جدول محاسبات ظرفیت سنجی سرسیلندر (XU9).......................................................... 8

جدول محاسبه ظرفیت ماهیچه سازی............................................................................... 8

جدول مقایسه ظرفیت تولید ماهیچه و تعداد مورد نیاز ماهیچه............................................ 9

جدول مقایسه توان تولید و برنامه تولید سرسیلندر............................................................ 10

جدول خلاصه وضعیت كوره های تأمین كننده ذوب سیلندر.............................................. 15

جدول وضعیت ذوب مورد نیاز سرسیلندر (XU7)........................................................... 16

جدول لیست دستگاهها و تجهیزات موجود برای تولید سیلندر پژو..................................... 18

خلاصه گزارش:

مقدمه: شركت ایران خودرو در مرداد ماه سال 1341 تحت شماره 7352 به نام شركت كارخانجات ایران ناسیونال در اداره ثبت شركتها به ثبت رسید و در تاریخ 15/7/1342 به بهره برداری رسید.

خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم، درحال حاضر محصولات تولیدی سالن آلومینیوم شامل سیلندر پژو، سرسیلندر XU7 سرسیلندر XU9 (مورد نیاز كارخانه ایرانه خودرو) و پوسته كلاچ (صادراتی) می‎باشد. در این گزارش ظرفیت سالن آلومینیوم را به تفكیك برای محصولات فوق بررسی می نمائیم:

بخش اول:

1- سیلندر پژو:

عمده ایستگاههای كاری برای تولید این محصول شامل ایستگاه ریخته گری HP2500 شمار وزنی كنترل ظاهری و ابعادی، تمیز كاری ، كنترل تمیزكاری، شات بلاست، سوراخكاری ، واترتست، شستشو نشت گیری و كنترل نهایی می‎باشد.

2- سر سیلندر XU9 , XU7

برای تولید این محصول یك خط ماهیچه گیری و یك خط تولید سرسیلندر در نظر گرفته شده است در خط تولید ماهیچه ایستگاههای ساخت، تمیزكاری، سوراخكاری و پخت ماهیچه موجود است و در خط تولید سرسیلندر ایستگاههای ریخته گری L.P ،‌شماره زنی كنترل ظاهری، تمیزكاری، تخلیه ماهیچه، X-RAY ، برش راهگاه، كیوبینگ، عملیات حرارتی ، واترتست، تمعیرانتی و كنترل نهای موجود می باشد.


بخش دوم

سیلندر پژو:

در این قسمت وضعیت كلی دستگاهها ، تجهیزات و ایستگاههای مربوطه به تولید سیلندر پژو به همراه درصد توقفات، درصد ضایعات و ساعت كاركرد مجاز روزانه آنها تعیین می‎شود. در قسمت بعد ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری تعیین شده و آنرا با برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو مقایسه می كنیم.

در انتها نیز نیازبهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سال 85 سیلندر پژو بررسی و مشخص می‎شوند.پیشگفتار

دنیا پس از رنسانس و به خصوص در قرن پایانی هزاره دوم آنچنان شاهد دگرگونی های شگرفی در زمینه های علوم و فنون بوده كه بسان رویایی باور نكردنی می آید. رشد چشمگیر صنعت در روزگار ما بگونه ای بوده كه حتی خالق داستانهای علمی و تخیلی ژول ورن چنین چیزی به مخیله‌اش خطور نكرده و نتوانسته بود پیش بینی تحولات عصر تكنولوژی را تصور كند.

حركت شتابان صنعت به اسب افسار گسیخته ای می ماند كه یارای توقف نداشته و همان طور می‌تازد. سوار بر آن صاحبان صنایع بزرگ دنیا و كشورهای توسعه یافته می باشند كه فاصله خود را لحظه به لحظه از دیگر كشورها بیشتر می كنند تا عملا امیدی برای رسیدن به آنها وجود نداشته باشد. در اینجا بود كه دانشگاهها با هدف به روز كردن دانشجویان خود و با هدف اینكه از رهگذر عقب نمانده و افرادی تحصیل كرده كه در صنعت روز دنیا عملاً عقب مانده و ناكارآمد باشند پرورش ندهند تصمیم به ورود در این عرصه گرفتند و تلاش كردند خلأ مزبور را به گونه ای پر نمایند. بزرگترین خدمتی كه این مراكز آموزشی به دانشجویان خود و به صنعت كشور نمودند برقراری واحدهایی به نام كارآموزی بود تا بدینوسیله پیوندی میان دانشگاه و صنعت بوجود آید و با همراهی و معاضدت استادان دانشگاه و نخبگان فنون در هر چه بالا بردن سطح كیفیت محصولات و صنایع بكوشند. امید است این پیوند متقابل آینده ای بهتر از آن صنعت كشور نماید.
مقدمه ای پیرامون شركت ایران خودرو

شركت ایران خودرو در مرداد ماه سال 1341 تحت شماره 7352 به نام شركت سهامی كارخانجات ایران ناسیونال در اداره ثبت شركتها به ثبت رسید و در تاریخ 15/7/1342 به بهره برداری رسید.

این كارخانه در ابتدا به تولید اتوبوسهای مدل 11321 و مینی بوسهای 319 پرداخت. سپس در تاریخ 20 شهریور 1345 اجازه تأسیس كارخانجات ساخت انواع اتومبیلهای سواری 4 سیلندر به این كارخانه داده شد كه به دنبال آن در 23/2/1346 تولید پیكان با امتیاز ساخت گروه كرایسلر در كارخانة شمالی آغاز گردید. در سال 1351 بخش مونتاژ موتور با ظرفیت 30 گروه كرایسلر در ساعت و چند ماه بعد قسمتهای تراش قطعات موتور و ریخته گری برای 6 قطعه از موتور پیكان با ظرفیت 15 دستگاه در ساعت شروع به كار كرد. این شركت در اصل مجموعه ای از چند كارخانه صنعتی مختلف می باشد كه هر كدام قسمتی از نیازهای تولیدات این كارخانه را برای تولید نهایی محصول برآورده می كنند كه تعدادی از این كارخانجات به شرح زیر می باشند:

برش و پرس، رنگ زنی، ریخته گری و سنگ زنی، موتور سازی، تزئینات و تكمیل كاری، اتوبوس سازی، سواری سازی و …

سالن آلومینیم قسمت ریخته گری قرار است در چند سال آینده به ابهر انتقال یابد و در آنجا بصورت شركتی مستقلاً فعالیت خود را آغاز نماید. همچنین سالن چدن این واحد نیز (ریخته‌گری) به تاكستان انتقال یافته و آن هم بصورت مستقل فعالیت خواهد كرد.

كارخانه ریخته گری ایران خودرو در زمینی به مساحت 10704 متر مربع در مجموعه جنوبی شركت ایران خودرو و بین جاده مخصوص و قدیم كرج واقع شده است.

مقدمات اجرای طرح این كارخانه در اوایل سال 1350 بوده است كه نصب و راه اندازی كارخانه توسط شركت كرایسلر تا سال 1353 بطول انجامیده است بطوریكه در 27/7/1353 سالن ریخته‌گری رسماً افتتاح گردید و طبق برنامه از پیش تعیین شده تولید 6 قطعه چدنی موتور به شرح زیر را آغاز كرد:

سیلندر. سر سیلندر، اگزوز، فلایویل، كپه یاتاقان، چرخ دنده.

پس از گذشت 16 سال كه تنها 6 قطعه چدنی موتور پیكان در این قسمت ساخته می شود از سال 1370 اقدام به ساخت قطعات جدید دیگر نمود كه عبارتند از كاسه چرخ پیكان، دیسك پیكان، فلایویل پژو و تویی چرخ پیكان می باشد. پس از آن با تغییر برنامه تولید شركت و انبوه سازی تولید كارخانه فقط به تولید قطعات سیلندر و سرسیلندر و از سال 79 قطعات صادراتی والئو پرداخت و تولید بقیه مایحتاج خود را به كارگاهها و كارخانه های خصوصی، اقماری و … واگذار كرد كه بعضی از آنها تحت نظر ایران خودرو و بعضی دیگر بصورت مستقل به تولید محصول با كیفیت تحت نظر این شركت
می پردازند.


مقدمه

در راستای سیاست توسعة صنعت خودرو و افزایش تولیدات، شركت ایران خودرو در ادامه ارزیابی وضعیت موجود و امكان سنجی كارخانه ریخته گری، واحد برنامه ریزی مسئول انجام تحقیق امكانسنجی و تهیة گزارش مربوطه برای تولید 59800 عدد سیلندر پژو، 31235 عدد سرسیلندر XU7 ، 28490 عدد سرسیلندر XU9 و پوسته كلاچ (صادراتی) در سالن آلومینیوم می‌باشد كه نتایج بررسی این گزارش ارائه می گردد.خلاصه وضعیت موجود در سالن آلومینیوم

در حال حاضر محصولات تولیدی سالن آلومینیوم شامل سیلندر پژو، سرسیلندر XU7 ، سرسیلندر XU9 (موردنیاز كارخانه ایران خودرو) و پوسته كلاچ (صادراتی) می باشد. در این گزارش ظرفیت سالن آلومینیوم را به تفكیك برای محصولات فوق بررسی می نماییم.

1-سیلندر پژو

عمده ایستگاههای كاری برای تولید این محصول شامل ایستگاه ریخته گری 2500 HP ، شماره‌زنی، كنترل ظاهری و ابعادی، تمیزكاری، كنترل تمیز كاری، شات بلاست، سوراخكاری، واتر تست، شستشو، نشت گیری و كنترل نهایی می باشد.

2- سرسیلندر XU7 , XU9

برای تولید این محصول یك خط ماهیچه گیری و یك خط تولید سرسیلندر در نظر گرفته شده است. در خط تولید ماهیچه، ایستگاههای ساخت، تمیزكاری، سوراخكاری و پخت ماهیچه موجود است و در خط تولید سرسیلندر، ایستگاههای ریخته گری L.P ، شماره زنی، كنترل ظاهری، تمیز كاری، تخلیه ماهیچه، X-RAY ، برش راهگاه، كیوبینگ، عملیات حرارتی، واتر تست، تعمیراتی و كنترل نهایی موجود می باشد.


بخش اول

سرسیلندر XU7 , XU9

شرح وضع موجود:

فرآیند تولید سرسیلندر XU7 , XU9 مشابه بوده و دستگاهها و ایستگاههای موردنیاز آنها یكسان است اما در حال حاضر تولید سرسیلندر XU7 بدلیل عدم تحویل قالب ریخته گری آن، كمبود نیرو و پایین بودن اغلب دستگاهها، متوقف می باشد.

در این بخش ابتدا وضعیت دستگاههای موجود در سالن آلومینیوم برای تولید سرسیلندر XU7 , XU9 ارائه می شود. سپس با توجه به اینكه این دستگاهها برای تولید سرسیلندر XU9 فعال می‌باشند لذا درصد توقفات، درصد ضایعات، زمان استاندارد و در نهایت ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری مربوط برای این محصول را محاسبه می كنیم. در قسمت بعدی با توجه به یكسان بودن فرآیند تولید سرسیلندر XU7 , XU9 و یكسان فرض كردن درصد توقفات، درصد ضایعات و زمان استاندارد دستگاهها و ایستگاههای مختلف برای تولید دو محصول محاسبه می‌شود.

در انتهای این بخش نیازهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سرسیلندر (28490 عدد سرسیلندر XU9‌ و 31235 عدد سرسیلندر XU7 ) در سال 80 بررسی می گردد.
بخش دوم

سیلندر پژو

شرح وضع موجود:

در این قسمت وضعیت كلی دستگاهها، تجهیزات، و ایستگاههای مربوط به تولید سیلندر پژو به همراه درصد توقفات، درصد ضایعات و ساعت كاركرد مجاز روزانه آنها تعیین می شود.

در قسمت بعد ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری تعیین شده و آنرا با برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو مقایسه می كنیم.

در انتها نیز نیازهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو (59800 عدد) بررسی و مشخص می شوند.

شرح وضع موجود

در این قسمت وضعیت كلی دستگاهها، تجهیزات، و ایستگاههای مربوط به تولید سیلندر پژو به همراه درصد توقفات، درصد ضایعات و ساعات كاركرد مجاز روزانه آنها تعیین می شود.

در قسمت بعد ظرفیت این دستگاهها و ایستگاههای كاری تعیین شده و آنرا با برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو مقایسه می كنیم.

در انتها نیز نیازهای سالن آلومینیوم برای دستیابی به برنامه تولید سال 80 سیلندر پژو (59800 عدد) بررسی و مشخص می شوند.


عیب یابی موتورهای DC

مشكل E : استارت نشدن موتور.

E1: چك كنید ورودی اصلی برق را برای كنترولر . آیا برق روی خطوط وجود دارد؟ آیا اتصالات بسته هستند؟

خیر: ورودی قدرت را به حالت عادی برگردانید.

بله.

E2 : كنترولر را چك كنید. آیا دستگاه محافظ بار اضافی باز است؟

بله: به حالت عادی برگردانید یا دستگاه را عوض كنید. آیا آن بر خلاف استارت شدن موتور باز می شود؟ بله

خیر.

E3 : چك كنید كنترولر را. آیا ولتاژ موجود در خروجی ترمینال ها وجود دارد؟

خیر، كنترولر را چك كنید برای مقاومت استارت شده باز، سیم های شكسته شده و اتصالات یا دیگر عیب ها، تعمیر كنید.

بله.

E4 : تنظیم كنید كنترولر را برای سرعت بالا. آیا ولتاژ برای میدان یا مدار آرمیچر همچنان پائین است؟

بله، ولتاژ منبع تغذیه را چك كنید. تصحیح كنید اگر پائین است. عیب كنترولر را چك كنید. تعمیر كنید.

خیر.

E5 : ضعف یا وجود میدان را چك كنید. آیا ولتاژ میدان یا مدار آرمیچر همچنان پائین است؟

بله، سیم شكسته شده را تعمیر كنید یا اتصالات را. دوباره سیم پیچی كنید یا سیم پیچ اتصال كوتاه شده یا مدار باز شده را عوض كنید.

خیر.

E6 : مدار آرمیچر باز را چك كنید. آیا ولتاژ در ترمینال آرمیچر موتور صفر است وقتی استارت می‌شود؟

بله، مدار آرمیچر آسیب دیده را تعمیر كنید.

خیر.

E7‌ : آیا راه انداز ماشین گیر كرده یا بارگذاری اضافی شده است؟

بله، گیر را برطرف كنید یا بارگذاری كنید یا موتور بزرگتر نصب كنید.

خیر.

E8 : آیا تعادل بد، یاطاقان های خراب، یا اجزاء فرسوده سبب می شوند اصطكاك زیادی در راه‌انداز ماشین یا سیستم انتقال برق؟

بله : تعادل بد را تصحیح كنید یا تعمیر كنید یا عوض كنید اجزاء خراب را.

خیر.

E9 : آیا یاطاقان های خراب، شنت كج، فن یا روتور سائیده شده، توپی های آسیب دیده، یا دیگر مشكلات مكانیكی سبب می شود اصطكاك زیادی را در موتور؟

بله: تعمیر كنید یا عوض كنید اجزاء موتور آسیب دیده را یا نصب كنید موتور جدید.

مشكل F – موتور استارت می‎شود اما می ایستد و حركت معكوس پیدا می‎كند.

F1 : پلاریته منبع تغذیه را چك كنید. آیا آن برعكس حركت می كند؟

بله : مشخص كنید كه پلاریته منبع تغذیه برعكس است و تعمیر كنید.

خیر.

F2 : در مدار موازی و سری میدان ممكن است نسبت به یكدیگر در تعادل باشد. برای چك كردن و تصحیح كردن دوباره اتصال بدهید مدار سری یا موازی برای تصحیح كردن پلاریته. اتصال بدهید آرمیچر را برای چرخش مسیر دلخواه. سعی كنید میدان مجزا شود برای مشخص كردن مسیر چرخش و اتصال بدهید هر دو را برای چرخش یكسان.

مشكل G- موتور حركت می‎كند اما دستگاه محافظ بار از كار می افتد.

G1 : آیا موتور كوچك است برای بارگذاری؟ آیا شرایط بارگذاری باید تغییر كند؟

بله: بار را كاهش دهید یا نصب كنید موتور بزرگتر.

خیر.

G2 : كنترولر را چك كنید. آیا دستگاه بارگذاری شده همچنین پائین تنظیم شده برای كاربردش؟

بله: افزایش بدهید میزان بارگذاری را. هرگز از محدوده اطمینان كه بوسیله كدها یا تجهیزات سازنده مشخص شده تجاوز نكند.

خیر.

G3 : آیا موتور زیاد بارگذاری شده است؟

بله: ببینید مشكل H .

مشكل H – گرمای بیش از حد موتور.

H1 : آیا درجه حرارت مجاور همچنان بالاست؟

بله: كاهش بدهید مجاورت را، افزایش بدهید تهویه را یا موتور بزرگتر نصب كنید.

خیر.

H2 : قاب ورودی را چك كنید. آیا آن با لایه ای از كثیفی پوشیده شده كه همانند عایق عمل می‎كند و از خنك شدن صحیح جلوگیری می كند.

بله: پاك كنید، بتراشید یا هوای كثیف را از قاب جمع كنید.

خیر.

H3 : حسگر خروجی را از هوای آزاد خارج كنید. آیا جاری شدن زیاد یا بی ثبات بودن نشاندهندة تهویه ضعیف است؟

بله : بردارید مانع یا كثیفی را، جلوگیری كنید از جاری شدن هوای آزاد. اگر لازم شد صفحة هوای ورودی را تمیز كنید.

خیر.

H4‌ : سرعت بارگذاری بالا، قدرت اسب بخار زیادی را در بارگذاری موتور مصرف می كند. آیا موتور بیشتر از حد سرعت معمول خود كار می كند؟

بله: مشكل J‌ را ببینید.

خیر.

H5 : برای بارگذاری چك كنید.

بله: عنوان E7 تا E9 را ببینید.

مشكل I – كند حركت كردن موتور.

I1 : آیا موتور بارگذاری شده است؟

بله: عنوان E7 تا E9 را ببینید.

خیر.

I2 : آیا مقاومت میدان همچنین پائین است؟

بله : مقاومت صحیح را اضافه كنید.

خیر.

I3 : چك كنید كه آرمیچر یا میله های وسطی كموتاتور اتصال كوتاه شده است. آیا سیم پیچ آرمیچر یا گوه ها سوخته شده اند. آیا میله جابه جا كننده سوخته است؟

بله: عوض كنید سیم پیچ یا میله را.

خیر.

I4 : پایه های جاروبك را چك كنید. آیا جاروبك ها جلوتر از سیم خنثی تنظیم شده اند؟

بله : ریست كنید جاروبك ها را برای سیم خنثی.

خیر.

I5 : ولتاژ برای آرمیچر همچنین پائین است. تنظیم كننده را برای سرعت تمام تنظیم كنید. آیا ولتاژ در ورودی ترمینال زیر ولتاژ نامی است؟

بله: ولتاژ خروجی منبع تغذیه را چك كنید. بالا ببرید اگر پائین است. تنظیم كننده را برای نقص چك كنید.

خیر.

I6‌ : موتورهای DC ممكن كار بكنند 20 درصد آرام تر روی بارگذاری بالا وقتی كه آنها زیاد گرم نشوند. آیا موتور وقتی خنك می‎شود عمل می كند؟

بله : افزایش بدهید بار را یا كاهش بدهید تهویه را برای افزایش گرما. موتور جدید نصب كنید.

مشكل J – سریع حركت كردن موتور.

J1 : آیا بار راه انداز بالا اجازه می دهد به موتور برای سریع حركت كردن؟

بله‌: افزایش بدهید بار را یا موتور كوچكتر نصب كنید.

خیر.

J2 : چك كنید برای یك میدان ضعیف در عنوان J3‌ تا J6 .

بله.

J3 : آیا سیم پیچ سری یا موازی به صورت معكوس است؟

بله: دوباره سیم پیچ را به صورت معكوس برای پلاریته صحیح اتصال بدهید.

خیر.

J4 : آیا مقاومت اضافی در مدار موازی میدان وجود دارد؟

بله : مقاومت اضافی را بردارید.

خیر.

J5 : آیا گرمای زیاد مقاومت بالاتر در میدان مدار موازی سبب می‎شود؟

بله: افزایش بدهید تهویه را یا تصحیح كنید دیگر علت های از ازدیاد گرما را.

خیر.

J6 : نبودن میدان بی تعادلی را در موتور موازی برای گردش سبب می شود. آیا میدان مدار باز است؟

بله: سیم شكسته شده را تعمیر كنید یا اتصال بدهید سیم پیچ باز را عوض كنید.

خیر.

J7 : تنظیم كننده را برای سرعت بالا تنظیم كنید. آیا ولتاژها در ترمینال های خروجی از كنترولر بالای ولتاژ نامی است؟

بله: ولتاژ خروجی را كاهش بدهید. كنترولر را برای نقص چك كنید. تعمیر كنید.

خیر.

J8‌ : پایه های جاروبك را چك كنید. آیا جاروبك ها در طرف سیم خنثی تنظیم شده اند؟

بله: جاروبك ها را برای سیم خنثی ریست كنید.

مشكل K – سرو صدای چرخیدن موتور.

K1 : آیا لرزش ها و صدای از راه انداز ماشین یا سیستم انتقال برق انتقال داده می شود به موتور؟

بله: منبع سروصدا را در جایی قرار بدهید و كاهش بدهید. موتور را با تسمه راه انداز یا سیم پیچ فنری جدا كنید.

خیر.

K2 : آیا اساس یك موتور خالی همانند تخته پر سروصدا عمل می‎كند؟

بله: دوباره طراحی كنید مدارا. بپوشید پایه نامطلوب با صدای مواد تخفیف كننده.

خیر.

K3 : مدار موتور را چك كنید. آیا آن خراب شده است؟

بله: محكم كنید. مطمئن بشوید كه شفت در تعادل است.

خیر.

K4 : آیا مدار موتور یكنواخت است و شفت در تعادل صحیح است؟

خیر: پایه را برای حركت یكنواخت و صاف كردن شفت بالا ببرید.

بله.

K5 : آیا ضربات فن یا سائیده شدن روی قسمت ثابت دلیلش تماس اشیاء در محفظه فن است؟

بله: فن آسیب دیده را تعمیر كنید و توپی یا قسمت كه سبب تماس می شود. بردارید آشغال را از محفظه فن.

خیر.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ سه شنبه 19 دی 1396 ] [ 4:52 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 صفحه بعد

دیگر امکانات