دانلود مقاله در مورد تحلیلی بر شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب

دانلود مقاله در مورد تحلیلی بر شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 29 کیلو بایت

تعداد صفحات : 14

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحلیل بنیادی ؛ شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب:
شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب در سال ۱۳۷۲ در استان مرکزی به ثبت رسید و از اول سال ۷۳ شروع به فعالیت نمود.

موضوع اصلی فعالیت شرکت به قرار زیر میباشد:
۱) پیمانکاری عمومی و مدیریت پیمان در قالب تحقیق های نیروگاههای حرارتی ،گازی ،سیکل ترکیبی آبی و هسته ای
۲) سرمایه گذاری و مشارکت در احداث انواع نیروگاهها واردات قطعات و ابزار آلات و ماشینهای فنی و مهندسی در ارتباط با فعالیت های شرکت
۳) درخواست تحصیل انواع امتیاز و گواهینامه و عقد قرارداد در ارتباط با موضوعات فعالیت شرکت
۴) خدمات پیمانکاری

۵) واردات و صادرات کلیه مواد،قطعات،ابزارآلات و خدمات فنی و مهندسی
۶) فعالیتهای خودکفایی
۷) فعالیتهای توسعه تکنولوژی
آخرین سرمایه شرکت پس از مجمع سال ۸۳ بر ۲۵۰۰۰ میلیون ریال بالغ میگردد که آخرین افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده سهامداران صدور سهام جدید به میزان ۱۰۸٫۳درصد بوده است.

آخرین ترکیب سهامداری شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب بصورت زیر میباشد: ردیف سهامدار تعداد سهام
۱- شرکت صنایع آذرآب ۲۴۹۹۹۹۹۶
۲- ۴ نفر سهامدار حقیقی ۴
۳- جمع ۲۵۰۰۰۰۰۰

وضعیت پرسنل در سال ۸۲ بصورت زیر بوده است:
کلا ۵۶۳ نفر در آخر سال ۱۳۸۲ در شرکت مشغول به کار بوده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال قبلش در حدود ۱۲۵۰ نفر کاهش در تعداد پرسنل داشته است.

بیشترین تعداد پرسنل دارای مدرک تحصیلی زیر دیپلم بوده اند.
اطلاعات فنی:
* انبار مرکزی به مساحت ۱۴۰۰۰ متر مربع در منطقه کهریزک واقع شده است.
* ساختمان اداری به مساحت ۳۳۰۰ مترمربع واقع در شهرک غرب تهران که محل دفتر مرکزی شرکت میباشد.
* بنا به اظهار نظر مسئولین ماشین آلات و تجهیزات مشکلی از نظر فنی ندارند که باعث توقف تولید گردد.
* بیشتر ماشین آلات شرکت در فاصله بین سالهای ۷۳ تا ۸۱ خریداری گردیده اند.

خدمات شرکت:
نیروگاههای حرارتی و سیکل ترکیبی
نیروگاههای آبی
بویلرهای صنعتی و پتروشیمی
سایر صنایع

خریدهای خارجی:
شرکت گسترش صنایع آذراب در حال فعالیت در تحقیق بازسازی و نوسازی نیروگاه بانیاس سوریه میباشد که اغلب پرداختهای ارزی شرکت بواسطه فعالیت در این تحقیق میباشد که در سه ماهه اول سال ۸۳ مبلغ قراردادهای خرید بصورت زیر بوده است:
یورو = ۲۳۹۲۰۰۰۰
دلار آمریکا = ۳۱۶۲۷۶۶
پوند انگلیس = ۱۸۷۱۹۰
غالب پرداختهای خارجی که شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب انجام داده به ارز واحد اروپا یعنی یورو بوده است.

وضعیت رقبا:
رقبای داخلی شرکت به هفت مورد بالغ می گردد که عمده ترین و بزرگترین رقیب داخلی ، شرکت مدیریت تحقیق های نیروگاهی ایران(مپنا) است که در آینده ای بسیار نزدیک قرار است که در بورس اوراق بهادار تهران وارد تابلوی بورس گردد.

رقبای خارجی شرکت عبارتند از آلستوم سوئیس – هیوندای کره جنوبی-GE فرانسه- بابکوک آلمان- زیمنس و شرکت میتسوبیشی ژاپن* اکثر خریدهای خارجی شرکت از دو شرکت ایتالیایی به نامهایAnsaldo Energia – Commerciale S.R.L Cerpelli صورت میگیرد.

* در حدود ۹۰ درصد شرکتهای طرف قرارداد با شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب جهت انجام خدمات، شرکتهای تولید، توزیع و انتقال نیروی برق و پالایشگاه ها می باشند.

بررسی صورتهای مالی:
در بررسی صورتهای مالی شرکت گسترش صنایع آذراب ،از اطلاعات ۵ ساله این شرکت استفاده شده است. میزان درآمد حاصل از خدمات در ۲ سال اول با نرخ متوسط ۲۷ درصد رشد را تجربه نموده است و در سال ۸۳ رشد فوق العاده ای را به میزان تقریبی ۱۴۰ درصد پشت سر گذاشت.

پیش بینی می شود برای سال مالی منتهی به ۳۰/۹/۸۴ نسبت به دوره مشابه ماقبل رشد ۷ درصدی را تجربه نماید.
بهمراه افزایش میزان درآمد حاصل از فروش، بهای تمام شده خدمات نیز رشدی متناسب با فروش را پشت سر گذاشته اند و حاشیه سود ناخالص روندی نزولی را می پیماید بعبارت دیگر با افزایش میزان درآمد حاصل از ارائه خدمات و فروش نسبت سود ناخالص به درآمد کاهش می یابد.

برای سال مالی ۱۳۸۴ رشد ۹ درصدی در بهای تمام شده و ۴۳ درصد رشد در سود عملیاتی و ۲۹ درصد رشد در سود خالص در نظر گرفته شده است.
بدلیل انعقاد قرادادهای جدید و صرفه جویی در بهای تمام شده و نیز افزایش هزینه های مالی بعلت دریافت تسهیلات بیشتر، پیش بینی سود پس از کسر مالیات برای سال ۸۴ رشدی معادل ۲۹ درصد را نشان می دهد.

همانمطور که از نمودار نیز مشخص است سود ناویژه همانند روند درآمد به پیش رفته است ولی سود عملیاتی تا سال ۸۳ تقریبا رشد نداشته اما در بودجه سال ۸۴ رشد ۳۴ درصدی را برای سود عملیاتی در نظر گرفته اند که دلیل آنرا می توان در انتظار کاهش هزینه های عملیاتی جستجو کرد.
در بررسی سود قبل از مالیات برای سال ۸۳ متوجه میشویم که رشدی نداشته است.

انتظار می رود برای سال مالی ۸۴ سود قبل از کسر مالیات نسبت به زمان مشابه سال قبل رشدی برابر با ۳۳ درصد را در پیش داشته باشد.
در بررسی سود خالص شرکت گسترش صنایع انرژی آذراب بطور معادل رشدی در حدود ۲۸ درصد را از ابتدای دوره مورد بررسی (۱۳۸۰) تا بودجه سال ۸۴ تجربه نموده است با این رشد انتظار می رود که سود هر سهم نیز در طی این مدت رشد مناسبی را نمایش گذارده باشد. در نمودار بعدی سود هر سهم با اعمال تعدیل سرمایه ارائه می گردد.

سرمایه شرکت در سال ۸۰ برابر با ۱۲۰۰۰ میلیون ریال بوده است که در سال ۸۳ افزایش سرمایه داده شده است و به ۲۵۰۰۰ میلیون رسیده است. نمودار زیر نشان دهنده روند سود هر سهم با فرض اینکه سرمایه در سال ۸۳ و سال ۸۴ همان ۱۲۰۰۰ میلیون ریال سال ۸۰ است و افزایش نیافته است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد تحلیل سیستم

دانلود مقاله در مورد تحلیل سیستم

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 5.353 مگا بایت

تعداد صفحات : 95

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه:
ارتقای سطح دانش ،توانایی و مهارتهای ارتباطی برای پاسخ گویی به نیاز های جدید، یک رویکرد مهم در سازمانهایی است که به اصل پویایی مداوم پایبندند هر سازمانی برای ایجاد ارتباط مستحکم تر و بهتر با گروههای مخاطب ومشتریان خود تدابیری اندیشیده است.امکانات اینترنت یکی از مناسب ترین ودر عین حال ساده ترین راههای ایجاد ارتباط دو سویه بین سازمان و کلیه افراد و نهادهای ذینفع است .بهره برداری از امکانات اینترنتی همواره به دو عامل اصلی وابسته است.نخست،فناوری جدید ودیگر شیوه وکیفیت استفاده از این پدیده با اقبال رو به فزونی برای استفاده از اینترنت مواجه است. شاید سخن راندن از مزایا و مضار اینترنت در عمل چندان ثمر بخش نباشد اینترنت نیز همچون پدیده های دیگر عصر جدید راه خود را پیموده و با توجه به امکانات بی سابقه ای که دارد به سرعت گسترش خواهد یافت.

اگر از چون وچرا و مجادله درباره اساس و فلسفه اینترنت صرفنظر کنیم وآنرا همچون رسانه های نوین،
یک پدیده با ویژگی های خاص خودش بدانیم، ناگزیریم به تناسب موضوع مورد نظر به جنبه هایی از اینترنت بپردازیم که مستقیم و غیر مستقیم بر روی سازمانها و کاربران تاثیر می گذارد.
۱- سازمانها:سازمانها اعم از دولتی و خصوصی که از عمده ترین کاربران اینترنت هستند دو دلیل عمده را برای توجیه ضرورت استفاده از اینترنت را مطرح می کنند،نخست آنکه این پدیده مجرای مناسبی برای انجام امور جاری مانند مبادلات دو وچند جانبه وامور تجاری آنهااست که علاوه بر کاهش هزینه ها ونیاز به نیروی انسانی،در تسریع امور تاثیر غیر قابل انکاری دارد دیگر آنکه اینترنت جایگاه بسیار مناسبی برای انتقال اطلاعات به اشکال مختلف و اطلاع رسانی به ویژه آنکه ارتباط با مشتریان ومخاطبین از این طریق،از جهاتی بر بسیاری از اشکال دیگر ارتباط برتری دارد.

۲- کاربران : کاربران اینترنت به طور عام اگر چه هنوز منابع اطلاعاتی ،مجراهای انتقال اطلاعات و فرایندهای خارج از چهار چوب اینترنت بخش اعظم نیاز های کاربران را تامین می کند وشاید تا آینده ای نه چندان نزدیک، جایگاه آنها حفظ خواهد شد. اما ارزیابی گرایش کنونی کاربران به اینترنت حاکی از آن است که جایگاه این پدیده به عنوان یکی از مهم ترین منابع اطلا عاتی ومجراهای ارتباط روز به روز مستحکم تر میشود از این رو بر خلاف معضلاتی که هم اکنون در زمینه بهره برداری از اینترنت وجود دارد،چشم پوشی از آن به معنای از دست دادن امکانات اطلاعاتی و ارتباطی است تامین آنها از طرق دیگر یا میسر نیست و با مستلزم صرف هزینه،نیروی انسانی و زمان فراوان است.در این تحقیق سعی بر آن شده کاربران بتوانند با مراجعه به سایت و در محیطی کاملا[SP]ً آرام قبل از سفر خود هتل مورد نظر خود را بازدید کنند و از امکانات و خدمات ونیز هزینه های احتمالی آن آگاهی پیدا کنند وبنا به سلیقه خود امکانات خاصی را برای خود انتخاب نمایند .بازدید کنندگان همچنین میتوانند سوالات و تقاضاهای خود را به مدیریت هتل ازطریق ایمیل بفرستد تا پس از بررسی،پاسخ را به وی بدهند و در نهایت در صورت تمایل اتاق مورد نظر خود را برای اقامت خود رزرو نمایند تا با خیالی آسوده سفر نمایند .

اهداف و اهمیت:
مهمترین هدف این وب سایت ارائه امکان استفاده کاربران وبه خصوص مسافران از امکانات هتل در هر مکانی و زمان بدون مراجعه حضوری است. از اهداف این سیستم سرعت و اطلاع رسانی به موقع و انجام رزرواسیون در حداقل زمان ممکن است.
والبته از موارد قابل ذکر امنیت سیستم است که تنها مدیریت سایت میتواند اطلاعات قسمتهای مختلف را تغییر دهد.

امکانات:
• امکان استفاده از اطلاعات خدمات داخلی هتل
• امکان عضو شدن در سایت و ارائه خدمات ویژه به اعضا
• امکان رزرو هتل در سراسر جهان
• امکان ارسال نظرات و پیشنهادات به مدیریت هتل
• امکان بهره مندی از اطلاعات رستوران های هتل
• امکان بهره مندی از اطلاعات خدمات رزرو در سراسر جهان
• ارائه امکان هر گونه عملیات مدیریتی به مدیر سایت
• امکان دیدن قسمتهای مختلف هتل
• امکان اطلاع از موقعیت جغرافیایی هتل
• امکان بهره مندی از خدمات تفریحی و ورزشی هتل
• امکان سفارش انواع غذاهای ایرانی وانواع دسر و پیش غذا
• امکان ثبت مطالب و خاطرات میهمانان در سایت

ساختار تحقیق:
موضوع فصل های بعدی تحقیق به ترتیب زیر میباشد.
فصل اول: مقدمه
فصل دوم:تجزیه وتحلیل وطراحی سیستم
فصل دوم شامل تحلیل و امکان سنجی و طراحی سیستم می باشد که در آن توضیحاتی در مورد نحوه ی عملکرد سیستم ونمودارهای جریان داده و نمودار های منطقی و DFD-0و DFD-1 میباشد.
فصل سوم: ابزارها و نرم افزارهای مورد استفاده در طراحی
در فصل سوم این تحقیق مروری گذرا برمعرفی نرم افزار هایی که در طراحی صفحات وب از آنها استفاده کرده ام خواهم داشت.
فصل چهارم: مستندات پیاده سازی
در فصل سوم نگاهی بر نحوه پیاده سازی سیستم و نحوه کار با آن می اندازم، به گونه ای که برای هر صفحه توضیحات خاص آن صفحه را قرار داده ام و همچنین در پایان فصل به معرفی بعضی از عناصر بانک اطلاعاتی پرداخته ام.

فصل دوم: تحلیل و طراحی سیستم

هدف از تحلیل سیستم ها:
هدف از متدولوژِهای تحلیل و طراحی، ارائه روش مدرن برای تولید و مستند سازی نرم افزاری مطابق با نیازهای متقاضیان است. مراحل تحلیل و طراحی و پیاده سازی و نصب نرم افزار را در اصطلاح چرخه حیات تولید نرم افزار می گویند و چرخه حیات را در حالت کلی می توان در چهار مرحله به صورت زیر خلاصه نمود:

روند عملیات نرم افزار:
بازدید کنندگان با اتصال به سایت می توانند از امکانات زیر استفاده کنند:
گرفتن اطلاعات مربوط به هتل از سایت همانگونه که قبلاً اشاره شد این اطلاعات شامل اطلاعاتی کلی در مورد هتل و امکانات داخلی و امکانات پذیرایی و رستورانها و همچنین امکانات ورزشی تفریحی نیز امکانات سفارش غذا و ثبت خاطرات و رزرو در اختیار بازدید کنندگان سایت قرار می دهد.
امکان سفارش غذا به این صورت میسر است که کاربر بعد از عضو شدن در سایت میتواند فرم های مربوط ب سفارش غذا را پر کندو غذای مورد نظر خود را سفارش دهد وپس از تائیدفرم سفارش منتظر دریافت غذا باشد.
امکان رزرواسیون اتاق های هتل نیز به این صورت است که کاربر با پر کردن و فرستادن فرم رزرواسیون برای مدیریت سایت می تواند بدون مراجعه حضوری از این امکان بهره مند شود. و مدیر سیستم امکان گزارش گیری، بروز رسانی و حذف از لینکهای مرتبط را دارد.

تحلیل هزینه و منافع:
منافعی که سیستم جدید در بر خواهد داشت:
کاهش هزینه های مستقیم و غیر مستقیم سیستم
آسانتر شدن بروز رسانی اطلاعات سیستم
پایین آمدن امکان بروز خطا در سیستم

هزینه هایی که سیستم جدید در برخواهد داشت:
هزینه خطوط ارتباطی
هزینه نگهداری فایل ها و پایگاه داده ها
امکان سنجی
هدف از امکان سنجی، ارزیابی اولیه جهت مقبول یا رد شدن پیشنهاد و انجام تحقیق نرم افزاری است. بنابرای این تحلیل گر باید قادر به شناخت نیازها و ارائه راه حل های ممکن برای انجام تحقیق بوده و زمینه های سخت افزار یا نرم افزار بری اجرای تحقیق را مشخص نماید.
در بحث امکان سنجی، امکان پذیری یا احتمال هر نوع بهبود یا تصحیح در سیستم بررسی می شود.

مراحل امکان سنجی:
در اولین مرحله،صحت ومیزان اهمیت متن تحقیق را مورد بررسی قرار می دهیم.سپس اقدام به شناسایی وتعیین محدوده تحقیق میکنیم.با مشخص شدن حوزه عملیاتی تحقیق،کار برای یافتن واقعیات در مورد چگونگی مشکلات سیستم موجود و راه حل های پیشنهادی برای رفع آن آغاز می گردد.ضمناً باید دقت کرد که هیچگونه تناقضی مابین خواسته ها و راه حل های ارائه شده برای رفع مشکلات وجود نداشته باشد. در دومین مرحله و پس از شناسایی سیستم موجود و نیاز ها ومشکلات آن،اهداف سیستم جدید مورد بررسی و تحلیل واقع میشود.اهداف بر اساس اولویت وتقدم اجرایی طبقه بندی میشوند.

اهداف بر اساس شناخت اولیه از سیستم موجود و مشکلات ونیاز های کاربران مشخص میشوند. لذا،بایر اهداف سیستم جدید ،دربر گیرنده راه حلی برای مشکلات باشد.
در سومین مرحله موجودیت های خارج از سیستم که با آن مستقیماً در ارتباط هستند را معین می کنند.ارتباط بین یک سیستم و موجودیتهای خارجی آن در قالب ذاذه های ورودی وخروجی سیستم مشخص میشود.این ارتباطات به صورت دیاگرام متن خلاصه میشود.دیاگرام متن شاخص ورودی وخروجی های سیستم در حالت کلی است. پس از مشخص کردن دیاگرام متن وظایف اصلی سیستم مشخص می گردد.

در چهارمین مرحله عوامل محدود کننده و عواملی که اجرای تحقیق را ممکن است به مخاطره اندازد و یا به عبارت دیگر میزان ریسک در موفقیت تحقیق را میتوان مشخص نمود.در این راستا محدودیت های صنفی و ساختاری عملیات سیستم که ممکن است هر گونه خدشه ای در اجرای تحقیق ایجاد نماید و همچنین ریسک استفاده از تکنولوژی های جدید برای پیاده سازی سیستم مکانیزه را میتوان نام برد.

در پنجمین مرحله باید دامنه،وسعت و محدوده های تحقیق را دقیقاً مشخص نموده،به تایید کار فرما رسانده شود.

در ششمین مرحله پس از شناخت کامل سیستم تحلیل گر راه حل های متفاوت و تکنولوژی های سخت افزاری و نرم افزارهای ممکن را طی گزارشی جهت آگاهی کارفرما مشخص مینماید .در این مرحله شناخت وتجربه کافی آنالیست از امکانات سخت افزاری و نرم افزار های موجود بسیار حائز اهمیت است.بررسی اقتصادی تحقیق ،هفتمین و آخرین مرحله امکان سنجی است در این مرحله هزینه های اجرایی تحقیق و مزایای حاصل از آن برای کارفرما مشخص میشود.

امکان سنجی از سه جنبه برای سیستم مورد نظر انجام می گیرد:

امکان سنجی اقتصادی
هزینه اولیه تحقیق از لحاظ سخت افزاری
هزینه اولیه تحقیق از لحاظ نرم افزاری
این تحقیق هزینه چندانی از لحاظ نرم افزاری ندارد.

هزینه پروزه از لحاظ نگهداری
این تحقیق هزینه چندانی برای نگهداری ندارد و توسط مهندسین نرم افزار و امکانات کمی قابل نگهداری و بروز رسانی است.
سودهای مستقیم
بهبود خدمات اطلاع رسانی و تسریع و انجام امور سودهای غیر مستقیم بالا رفتن وجهه کاری هتل بزرگ نارنج

امکان سنجی عملیاتی:
ارزیابی کیفیت یک سیستم مستلزم شناسایی صفات عمومی است که بایستی در یک محصول نرم افزاری وجود داشته باشد.
این صفات به شرح زیر است:
سیستم نرم افزاری باید قابل اعتماد باشد یعنی باید بنحو مطلوبی انتظارات کاربر را تحقق بخشد و در انجام وظایف محوله با شکست مواجه نشود.
سیستم نرم افزاری باید ارتباط ساده و به دور از پیچیدگی و در عین حال ارتباط کاملی را با کاربران خود داشته باشد زیرا واسطه کاربری، از بخشهای سیستمهای خدمت رسان بوده و رعایت اصول طراحی در آن تاثیر چشمگیری در نتیجه کلی سیستم خواهد داشت.
برای جلوگیری از انجام عملیات مربوط به امور کاربران به صورت دستی با ارائه اطلاعات این هتل در غالب وب سایت می توان این امکان را به کاربران داخلی و خارجی داد که به شکل بهینه تری امور رزرواسیون خود را انجام دهند. در حالیکه اگر این سیستم بصورت دستی پیاده سازی می شد علاوه بر بالا رفتن هزینه به افراد برای ثبت نام متقاضیان نیازمند هستیم که در کنار ثبت مشخصات متقاضی باید مشخصات آنها را نیز وارد نمایند همچنین کارمندی لازم است که در صورت نیاز متقاضی اطلاعات سایر اتاق های هتل را نیز ارائه کند.

تحلیل و ترسیم دیاگرام جریان داده:
توضیح منابع خارجی
مدیریت وب سایت:
با امکاناتی که در سیستم به آن اختصاص داده شده می تواند در هر لحظه بر وضعیت سیستم وب سایت هتل نظارت داشته باشد. وظیفه مدیر تعیین و ارائه امکانات هتل و رزرو هتل و با توجه به شرایط متقاضی می باشد. همچنین مدیر به دلیل دسترسی به اطلاعات کل سیستم می تواند در صورت بروز مشکل برای هر کدام از کاربران آن را بر طرف نماید. به علاوه مدیر سایت می تواند نظرات و تقاضاهای کاربران را از طریق Email دریافت کند.

متقاضی:
متقاضیان می توانند در این وب سایت اتاق مورد نظر خود را انتخاب کند و پس از تکمیل فرم مخصوص آن را برای مدیر سایت بفرستد. و همچنین می تواند پس از مشاهده امکانات هتل نظرات و تقاضای خود را از قسمت تماس با ما برای مدیر سایت ارسال کند.و نیز غذای مورد نظر خود را سفارش دهدونظر یا خاطره ی خود رااز اقامت در هتل برای دیگر میهمانان به نمایش بگذارد.

مدل ذهنی (CM)

CD دیاگرام محتوا

DFD سطح صفر:
در این سیستم ۲ موجودیت بازدیدکنندگان و مدیریت سایت قرار دارد. بازدید کنندگان می توانند در قسمت های درباره ما و صفحه اصلی و امکانات رزرو حضوری و امکانات داخلی هتل و اطلاعاتی درباره رستورانهای هتل و کافی شاپ و امکانات ورزشی و تفریحی مراجعه کنند و در صورت تمایل از امکانات رزرواسیون استفاده نمایند.
و در صفحه تماس با ما، کاربر می تواند پیشنهادات و تقاضاهاوانتقادات خود را به مدیر سایت بفرستد و پس از انجام بررسی های لازم توسط مدیریت سایت جواب صحیح برای او فرستاده خواهد شد مدیریت سایت پس از درخواست ورود login و بررسی صحت کد کاربری و رمز عبور می تواند کلیه اطلاعات مربوط به صفحات مختلف سایت را حذف، اضافه و یا تغییر دهد همچنین پرسشهای بازدید کنندگان را می تواند نگهداری نماید تا در اولین فرصت و با تحقیقات لازم به پرسشها پاسخ مناسب بدهد و نیز می تواند با بررسی بخش رزرواسیون از وضعیت اتاقهای خالی و نیز اتاق های رزرو شده هتل آگاهی پیدا کند.

DFD سطح یک:
در این سیستم دو موجودیت بازدید کنندگان سایت، مدیریت سایت وجود دارد. بازدید کنندگان می توانند به قسمت های درباره ما و صفحه اصلی و امکانات رزرو حضوری و امکانات داخلی هتل و اطلاعاتی راجع به رستورانهای هتل و کافی شاپ و امکانات تفریحی و ورزشی مراجعه کنند و در صورت تمایل از امکانات رزرواسیون استفاده نمایند.
فرم های رزرواسین به منظور بررسی صحت اطلاعات وارد شده اعتبار سنجی می شوند و در صورت وجود اشتباه به کاربر اعلام می شود که آن را تصحیح کند.
در صفحه درباره ما بازدید کنندگان سایت اطلاعات لازم را در مورد خدمات کلی هتل کسب می کنند.
و در صفحه درباره ما بازدید کنندگان سایت اطلاعات لازم را در مورد خدمات کلی هتل کسب می کنند.
و در صفحه تماس با ما، کاربر می تواند پیشنهادات و تقاضاهای خود را به آدرس ایمیل سایت بفرستد، پس از انجام بررسی های لازم توسط مدیریت سایت، جواب صحیح برای او فرستاده خواهد شد.
مدیریت سایت پس از درخواست ورود بررسی صحت کلمه کاربری و رمز عبور می تواند کلیه اطلاعات مربوط به صفحات مختلف سایت را حذف، اضافه و یا تغییر دهد همچنین پرسشهای بازدید کنندگان را می تواند نگهداری نماید تا در اولین فرصت و با تحقیقات لازم به پرسشها پاسخ مناسب بدهد و نیز می تواند با بررسی بخش رزرواسیون از وضعیت اتاقهای خالی و نیز اتاقهای رزرو شده هتل آگاهی پیدا کند.

DFD سطح یک:

فصل سوم:

معرفی ابزارها و نرم افزارهای
مورد استفاده در طراحی

تاریخچه وب و HTML:
ظهور وب را می توان منشا یکی از مهمترین تحولات عصر حاضر درعرصه ارتباطات دانست سابقه اندیشه ایجاد صفحه هایی که به صورت ابر متنی ایجاد و خوانده شود منتسب به وانوار بوش Vannevar Bosh است که در سال ۱۹۴۵ طی مقاله ای در ماهنامه آتلانتیک تحت عنوان As we may think نگارش در آورد.
پس از ۴۵ سال تیم برترز (Tim Berners Lee) و روبرت گالیات
(Rovert Galliau) در آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذره ای
(CERN) در ژنو سوئیس، تحقیق HIMI را تهیه و اندیشه خود را در نوشتاری تحت عنوان
Word wide web: proposal for a Hypertext Project به نگارش در آورده و بر اجرای آن تاکید کردند در سال ۱۹۹۲ فعالیتهای آنان به ثمر نشست و پدیده جهانی وب متولد شد. بلافاصله مرورگرهای (Browser) مناسب وسازگار نیز تهیه شد که با اقبال جهانی مواجه شد.

اینکه چرا وب از آزمایشگاه اروپایی فیزیک ذره ای
(CTRN) آغاز شد چنین پاسخ داده شده است به دلیل ماهیت سوالهایی که در علم فیزیک مطرح می شود و ضرورت همفکری جهانی در زمینه موضوعات این حوزه وجود محمل ارتباطی برای مرتبط ساختن متخصصین، غیر قابل اجتناب بود سیستم ارتباطی مورد نیاز می بایست بدون توجه به اختلاف موجود بین سیستمهای رایانه ای، از نظر نرم افزار سیستم عامل و سخت افزار، کارایی داشته باشد.

این نیاز با تلاش پژوهشگران این موسسه برآورده شد از آن زمان تحولات شگرفی در عرصه نمایش سریع اطلاعات جستجو و امکانات جنبی برای وب روی داده است اما به نظر نمی رسد (CTRN) از موقعیت پیشتاز بودن خود تنزل کرده باشد در زمینه تهیه مرورگرهای وب نیز پیشرفتهایی صورت گرفت.
دو مرور گر مهم وب یعنی Microsoft Explorer , Netscape Navigator پا به عرصه نهادند. نگارشهای متعدد از آنها ارائه شده است، اگرچه هنوز در زمینه نمایش یک سند HTML پویا و همراه جلوه های ویژه، مشکلاتی وجود دارد رقابت نزدیک بین دو شرکت Microsoft , Netscape همچنان در جریان است.
وب چیست؟
وب WEB یک سیستم مبتنی بر سرویس دهنده سرویسگیر Client/Server بر روی اینترنت است که با استفاده از ابزار فرامین Hypertext و پیوند Link دادن اجزای اطلاعات به یکدیگر دسترسی به منابع اطلاعاتی را تسهیل می کند سرویس گیر از روی رایانه خود درخواست صفحه ای را می کند. این درخواست از طریق اینترنت به رایانه ای که صفحه مورد نظر روی آن ذخیره شده است Server منتقل شده و صفحه از مسیر اینترنت در نمایشگر رایانه متقاضای نشان داده می شود.

وب چگونه کار می کند؟
با تهیه صفحات مرتبط به هم با استفاده از زمان نشانگذار ابر متن کار طراحی وب در یک مرحله به پایان رسیده است. اما برای انتشار و دریافت اطلاعات در اینترنت و متصل شدن به اجزای اطلاعاتی گوناگون نرم افزاری مورد نیاز است که بتواند بر اساس پروتکلهای پذیرفته شده، اطلاعات ابر متن ها را خوانده و به اصطلاح به آنها حیات ببخشد این نرم افزارها (مرورگر وب) Explorer نام گرفته اند.
مرورگرهای وب چند پروتکلی (چند ضابطه ای) هستند. این بدان معنا است که مرورگرها می توانند به انواع مختلفی از سرویسگرها (Server) که بر اساس پروتکلهای مختلفی ارتباط برقرار می کنند دسترسی داشته باشند. مهمترین پروتکلهایی که مرورگرها می توانند با استفاده از آنها به سرویسگرها متصل شوند عبارتند از:
پروتکل انتقال ابر متن: HTTP: Hypertext Transfer Protocd
پروتکل انتقال فایل: FTP: File Transfor protocul
گوفر: Gofer
پروتکل انتقال اخبار شبکه: News یا NNTP: Network News Transfer Protocol
تل نتی: Telnet
پست الکترونیکی: Mailto

HTML زبان خلق صفحات وب:
HTML معروفترین و شایع ترین زبان علامتگذاری است به کمک HTML می توان به سرعت و به سادگی صفحات وب دلخواه را خلق کرده و به مخاطبان عرضه نماید. توسعه دهندگان اینترنت، اجزای دیگری را به نسخه های اصلی HTML اضافه کرده اند. مرورگر Netscape, Internet Explorer از این اجزا هستند.
قابلیت های مقدماتی HTML
افزودن متن های مختلف وب
شکل دادن به صفحات وب
افزودن لیست به صفحات وب
کنترل حالت متن ها

قابلیت های پیشرفته تر HTML
افزایش رابطه متقابل با کاربران با استفاده از پرسشنامه
افزودن مطالب چند رسانه ای یا مولتی مدیا به صفحات وب
قراردادن تصاویر ویدئویی در صفحات وب
صدا گذاری روی صفحات وب
استفاده از نقشه های تصویری
افزودن متن های متحرک به صفحات وب
تنظیم صفحات وب و قراردادن زمینه به صفحات وب
کنترل حالت حروف
استفاده از جداول برای سازماندهی اطلاعات

استفاده از زیر صفحات
وظیفه تنظیم صفحات به عهده مرورگر است و طراح صفحه، تنها باید مرورگر بگوید که چگونه صفحه را تنظیم کند.
به همین دلیل است که HTML را یک زبان علامت گذاری می گویند. به بیان دیگر طراح صفحه وب به کمک HTML ابر متن ها را علامتگذاری می کند. مثلا با قراردادن علامت <Center> به مرورگر می فهماند که قسمتی از متن مورد نظر باید در وسط صفحه نمایش داده شود. محل بقیه کار با مرورگر است تا متن مورد نظر را در وسط صفحه جای دهد.

ساختار دستورات HTML
دستورات HTML در واقع ابر متن ها را علامتگذاری می کند و با این کار روش به نمایش در آمدن آنها را به مرورگر می فهماند به طور کلی دستورات HTML بین دو علامت کوچکتر (<) و بزرگتر (<) قرار می گیرد و بدین ترتیب از متن عادی متمایز می شوند اکثر دستورات HTML به صورت جفت هستند و شامل یک دستور آغازین و یک دستور پایانی می شوند قبل از دستورات پایانی یک علامت (/) قرار می گیرد دو دستور آغازین و پایانی با احاطه کردن متن، آن را علامتگذاری می کند.

مرجع بخشی از دستورات HTML
طرز استفاده:
<!Doctype: Glossary.Htm1997/11/20>
این دستور جهت قرار دادن توضیحاتی در داخل یک سند HTML به کار می رود. این توضیحات توسط مرورگر تفسیر نمی شود اما اطلاعاتی در مورد سند به سرویسگر می دهند.
طرز استفاده:
<!–Your Comments Here–>
این دستور برای قرار دادن تذکرات و یاد آوری های شخصی در داخل سند HTML به کار می رود هر چیزی که بین دو عبارت <!–و –> در انتها قرار می گیرد. بوسیله مرورگر تفسیر نمی شود. معمولا طراحان HTML با استفاده از این دستور، مطالبی را که در هنگام ساخت سند HTML به آن توجه داشته اند. برای خود یا هر کس دیگری که سند آنها را مشاهده می کند. یادداشت می نماید.

Address:
طرز استفاده:
<Address>Menk@Courinashv.com</Address>
مرورگر، متنی را که بین دو دستور <Address> و </Address> قرار داشته باشد. به عنوان یک آدرس در نظر می گیرد و لذا آن را به شکلی متفاوت با متن های عادی نمایش می دهد. اکثر مرورگرها، چنین متن هایی را با حروف کج یا ایتالیک نشان می دهند. در صورتی که می خواهید آدرس را در دو یا چند خط بنویسید، باید خطوط جدید را با استفاده از دستور <BR> یا <P> برای مرورگر مشخص نماید.

ویژگی های: Align
این ویژگی طرز جایگیری اپلت را در صفحه مرورگر مشخص می نماید.
استفاده از این ویژگی الزامی نیست.
مقادیر:
این ویژگی عبارتند از: Alt Top, Texttop, Right, Left, Middle, Bottom, Absbottom, Absottum, Absmiddle
طرز استفاده:
Alt=This Text Will Be Tisplaged In The Event The Browser Is Not Java Enabled Of If The Applet Can Not Properly Load
مقادیر این ویژگی در صورتی که ریز برنامه (اپلت) مربوط به هر دلیل نتواند بار شود، به نمایش در می آید تا کاربر را از این اتفاق آگاه سازد.
B
طرز استفاده:
<B>This Text Is Bold</B>
متنی که بین دو دستور <B> و </B> قرار داشته باشد. به وسیله مرورگر به صورت حروف ضخیم (Bold) به نمایش در می آید.
<Html>
<Head> <Title>Bold Example. </Title>
</Head>
<Body> <Br> <Br>
Some plain Text for comparision… <Br> <Br>
<B> Bolding Text Dat Using The <Code> & it: B & Gt ; <Code>
</B> </Body>
</Html>
Base Href
طرز استفاده
<Base Href=Http://Yourname.Com/Index.Htm>
این دستور URL صفحه خانگی را تعریف می کند تا کاربر بتواند به آنجا هدایت شود.
Body
طرز استفاده:
<Body>
Your Entire Html Document Goes Here….
</Body>
دستور Body تمام متن ها، تصاویر و دستورات مربوط به آنها را که برای کاربر به نمایش درخواهد آمد. در بر می گیرد. مورد استثنا هنگامی است که در یک سند HTML چند برابر صفحه Frame تعریف می شوند.
Alink
طرز استفاده:
<Body Alink=Blue>…<Body>
این ویژگی (Attribute) رنگ پیوندهای فعال (Activated Link) یعنی آنهایی که دکمه موس بر روی آنها فشار داده شده اما هنوز رها نشده را تعیین می کند.
مقدار: نام رنگ
Backgraond
طرز استفاده:
<Body Background=Graphic.Jpg>
با استفاده از این ویژگی می توان یک تصویر گرافیکی را به عنوان زمینه برای صفحه وب قرار داد بدین ترتیب مرورگر آنقدر آن تصاویر را در کنار هم تکرار می کندتا مانند کاغذ دیواری تمام صفحه وب را پر نماید به این منظور می توان هم ازفایل های Gif و هم از فایلهای JPEG استفاده نمود.
Bgcolor
طرز استفاده:
<Body bgcolor= “red”
یا
<Body bgcolor=#ffooo>

Bgcolor
رنگ زمینه صفحه وب را تعیین می کند مقدار این ویژگی میتواند برابر نام یک رنگ (مانند BED) و یا عدد RGB رنگ مزبور باشد.
مقدار: رنگ
Link
طرز استفاده:
<Body background=My logo. Gif link=red>
این ویژگی آن دسته از پیوندهای موجود در صفحه وب را که تاکنون بوسیله کاربر انتخاب نشده اند، مشخص می کند.
به این ترتیب مرورگر تمام پیوندهایی را که تاکنون انتخاب نشده اند. به این رنگ نشان می دهد مگر اینکه نویسنده HTML بعدا در جایی از سند رنگ دیگری را برای این نوع پیوندها در نظر بگیرد.
مقدار: نام رنگ
BR
طرز استفاده
First line<Br> second line
بوسیله این دستور می توان باعث شد که مرورگر بقیه متن را در سطر بعدی بنویسد.
Font
طرز استفاده:
<font face= “Time, times new roman, Times roman”
Color= “blue” size=3>
با استفاده از این دستور نوع، اندازه و رنگ حروف یک متن را مشخص نمود. بعضی از مرورگرها، برخی ازویژگی های این دستور را نمی شناسند.

Form
طرز استفاده:
<Form action= “comments. Htm” method= “post”>

</Form>
مرورگر، قسمتی از متن و دستوراتی را که بین دو دستور <form> و </form> قرار داشته باشند. به عنوان پرسش نامه ای form برا ی دریافت اطلاعات از کاربران، در نظر می گیرد.
با ایجاد این پرسش نامه ها می توان با کاربر آن ارتباط متقابل ایجاد کرد.
Action
طرز استفاده:
<form action= “comments, Htm” method= “post”>
Link
طرز استفاده:
<link href= “my file. Htm”>
دستور link مقصد یک پیوند را مشخص می کند این دستور در قسمت سر سند HTML نوشته می شود.
Title
طرز استفاده:
<Link title= “page 10 of 156”>
این ویژگی عنوان سندی را که در پیوند ذکر می شود. تعیین می نماید.
مقدار: URL
Align
طرز استفاده:
<palign=geneter>this text will b centered.</p>
با استفاده از ویژگی Align می توانمتن را در سمت چپ، راست و یا وسط پنجره مرورگر قرار داد.
مقدار: right, left, center
Scipt
طرز استفاده:
<script>
…javascript code…
</script>
این دستور مشخص کننده دستورات یک زبان اسکریپتی می باشد در صورتی که ویژگی language در کنار آن ذکر نشود. مرورگر زبان آن را جاوا اسکریپت javascript در نظر می گیرد.
Language
طرز استفاده:
<seript language=” javascript”>
…javascipt code…
</script>
این ویژگی، زبانی را که دستورات مزبور، به آن زبان نوشته شده است، مشخص می کند.
مقدار: متن
Table
طرز استفاده:
<table border=1>
<tr>
<td>I stcell. </td>
<td2ndcell.</td>
</tr>
</table>
با استفاده از این دستور می توان جداولی طراحی کرده و به اطلاعات نظم بخشید. کلیه دستورات و اجزای دیگر باید بین دو دستور:
<table> در ابتدا و </table> در پایان قرار بگیرند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:33 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت کالسیمین

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 301 کیلو بایت

تعداد صفحات : 19

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

معرفی شرکت و تاریخچه :
شرکت کالسیمین در سال ۱۳۴۳ با سرمایه ۵۰ میلیون ریال با هدف انجام فعالیت‌هایی در زمینه اکتشاف، استخراج و بهره‌برداری از معادن، تغلیظ و ذوب معدنی، ایجاد کارخانه‌های تبدیلی مواد معدنی و انجام کلیه عملیات بازرگانی در ارتباط با موضوع فعالیت شرکت تاسیس و به ثبت رسید و در آذر ماه ۱۳۷۶ ماهیت حقوقی شرکت از سهامی خاص به سهامی عام تغییر یافت و اولین معامله سهام شرکت در بهمن ماه سال ۱۳۷۶ در تابلوی بورس اوراق بهادار تهران انجام گرفت.

سرمایه شرکت در حال حاضر ۹۷۵۰۰ میلیون ریال می باشد و سهامداران عمده در حال حاضرعبارتنداز:
۱)توسعه معادن روی ایران ۴۷%
۲) شرکت سرمایه گذاری صبا تامین ۱۷%
فعالیت شرکت در دو بخش تولید کنسانتره سرب و روی و تولید شمش روی متمرکز می باشد.

تولیدات کالسیمین:
تولیدات شرکت با توجه به سهمیه خاک دریافتی و ظرفیت تولیدی کارخانجات عبارتند از تولید ۲۵ هزار تن کنسانتره سرب، ۲۰۰ هزار تن کنسانتره روی خام و ۱۰۰ هزار تن کنسانتره روی پخته و حدود ۵۰ هزار تن شمش روی که در کارخانجات متعلق به شرکت به نام‌های مجتمع تغلیظ سرب و روی دندی و کارخانجات تولید شمش روی دندی و زنجان، مجتمع ذوب و احیای روی قشم و کارخانه روی بندرعباس تولید می‌گردد.

این شرکت یکی از بزرگترین شرکتهای تولید روی است که دارای ۴ کارخانه تولید شمش روی و ۲ کارخانه تولید کنسانتره روی و سرب می باشد . شرکت در کارخانجات دندی و خرمشهر عمل فلوتاسیون را انجام داده و خاک معدنی را تبدیل به کنسانتره محتوی بالای ۵۰% روی و همجنین کنسانتره ۶۰% محتوی سرب می کند این کارخانجات با دریافت بیش از ۳۲۰ هزار تن خاک در سال ۸۲ مقدار ۶۶ هزار تن کنسانتره روی پخته و ۱۹۶ هزار تن کنسانتره روی خام و ۳۰ هزار تن کنسانتره سرب تولید نموده است این در حالی است که در سال ۸۱ مقدار ۸۸ هزار تن کنسانتره پخته تولید نموده است و دلیل کاهش در سال ۸۲ توقف تولید به مدت ۴ ماه برای بازسازی کارخانه های مزبور بوده است که به نظر می رسد با توجه به بازسازی شرکت در سال ۸۳ تولید کنسانتره با تمام توان و ظرفیت انجام گیرد .

شرکت ۴ کارخانه شمش روی در استانهای زنجان و هرمزگان می باشد ذوب روی دندی با ۱۴ هزار تن تولید و ذوب روی زنجان با ۵ هزار تن در استان زنجان و در کنار معدن انگوران واقع شده اند و شرکت مجتمع ذوب و احیا روی قشم با ظرفیت ۲۰ هزار تن و ذوب و روی بندرعباس با ظرفیت ۱۰ هزار تن در استان هرمزگان قرار دارند که بیشتر برای صادرات مورد نظر هستند .

شرکت کالسیمین بزرگ‌ترین عرضه‌کننده روی در بورس فلزات تهران است. ولی حجم و ارزش روی در بورس فلزات تهران در مقایسه با حجم و ارزش سایر فلزات نظیر فولاد، مس و آلومینیوم کمتر است، ولی عرضه و تقاضا برای آن در این بازار رسمی همچنان رو به افزایش است و با جلساتی که بین مسوولان این بورس و تولید‌کنندگان و عرضه‌کنندگان فلز روی اخیرا برگزار شده، قرار است برای جذب هر چه بیشتر متقاضیان روی در این بازار تلاش شود.

سرمایه گذاری‌ها و زیرمجموعه های شرکت کالسیمین:
شرکت کالسیمین با توجه به موضوع فعالیت خود و به منظور استقلال کامل در زمینه تولید و فروش شمش روی و سرب اقدام به سرمایه گذاری در زمینه های مختلف نموده است

شرکت تولید روی بندر عباس:
شرکت تولید روی بندرعباس در منطقه ویژه اقتصادی معادن و فلزات و در بخشی از اراضی مجتمع آلومینیوم المهدی به مساحت ۱۲۰۰۰۰ مترمربع واقع شده است و از شمال به پالایشگاه نفت، از جنوب به انبار المهدی ، از شرق به کارخانه المهدی و از غرب به جاده پالایشگاه منتهی می شود. ماده معدنی مورد استفاده این شرکت کنسانتره روی می باشد ،که از این ماده معدنی شمش روی حاصل می شود .اکثر تولیدات این شرکت صادر می شود و فرصت مناسبی را برای شرکت کالسیمین بوجود می آورد که بتواند بازار حاشیه خلیج فارس را به تصرف خود درآورد.

شرکت ذوب و احیای روی قشم:
شرکت ذوب و احیای روی قشم در ۴۵ کیلومتری قشم و ۲۵ کیلومتری بندرعباس (راه آبی) به همراه شرکت تولید روی بندرعباس در استان هرمزگان از شرکت های تابعه کالسیمین به شمار می روند. این کارخانه در سال ۷۸-۱۳۷۷ توسط شرکت NFC چین مورد بهره برداری قرار گرفت.خوراک این شرکت نیز کنسانتره روی می باشد و محصول خروجی این شرکت شمش روی می باشد .این شرکت نیز مانند تولید روی بندر عباس اکثر محصولات خود را صادر می کند و از موقعیت مناسبی جهت تسخیر بازار خلیج فارس برخوردار است. نکته مهمی که در مورد این دو شرکت وجود دارد این است که این شرکتها در سال ۱۳۸۲ زیان ده بودند اما با افزایش قیمت جهانی روی به سود دهی رسیدند.

کارخانه ذوب روی زنجان:
کارخانة ذوب روی زنجان در ۱۲ کیلومتری جاده زنجان- تاکستان واقع شده است. یکی از اهداف وزارت صنایع و معادن در دو دهه اخیر ایجاد زمینه سودآوری بیشتر، کاهش واردات و استفاده بهینه از امکانات موجود داخلی بوده که منجر به احداث کارخانه های تولید شمش فلزات مختلف شده است. با توجه به قرار گرفتن معدن سرب و روی انگوران به عنوان بزرگترین معدن سرب و روی کشور در استان زنجان‏،‏ در طول سالهای ۷۱-۱۳۶۱ تلاشهایی به منظور احداث کارخانة تولید شمش روی با ظرفیت ۶۰۰۰۰ تن در سال در استان زنجان صورت گرفت. اما به دلیل بروز مشکلاتی از جمله عدم همکاری شرکتهای خارجی دارندة تکنولوژی مورد نظر،که خود وابسته به تراستهای تولیدکننده روی در جهان هستند، این تلاشها به نتیجة مطلوب نرسید.

در نهایت شرکت فرآوری مواد معدنی ایران توانست با کمک شرکت مهندسی کاهنربا و با الگو برداری از طرح اولیه ارائه شده توسط شرکت برزیلی اینکا ، اولین کارخانه روی ایران را در زنجان در تاریخ ۱/۲/۷۲ راه اندازی نماید. این کارخانه در ابتدا در مقیاس پایلوت و با ظرفیت ۱ تن در روز فعالیت خود را آغاز نمود. پس از تولید موفقیت آمیز ورق روی، و بهبود وضعیت اقتصادی فلز روی و حصول نتایج مثبت، به تدریج طرح توسعه کارخانه برنامه ریزی شد که در نهایت در سال ۱۳۷۴ به پایان رسید. در نتیجه ظرفیت تولیدکارخانه به ۱۱ تن در روز افزایش یافت. خوراک کارخانه در ابتدا کنسانتره کلسینه روی بودکه ازکارخانه تغلیظ دندی توسط شرکت کالسیمین تأمین می شد. در سال ۱۳۷۶ این کارخانه به منظور پرداخت شدن بدهی های شرکت فرآوری مواد معدنی ایران به شرکت کالسیمین فروخته شد . ظرفیت تولید این شرکت در حال حاضر ۵۰۰۰ تن شمش روی در سال می باشد و عیار شمش تولیدی ۹۶/۹۹ درصد است.

کارخانه ذوب روی دندی :
کارخانه ذوب روی دندی در حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهر زنجان و در مجاورت کارخانه تغلیظ دندی واقع شده است. در سال ۱۳۷۱ قراردادی جهت احداث واحد پایلوت بین شرکت کالسیمین و شرکت مهندسی کاهنربا منعقد شد نتایج مثبت حاصل از بهره‌برداری واحد پایلوت در مرداد ماه ۱۳۷۲ منجر به عقد قرارداد طراحی و احداث کارخانه ۷ هزار تنی شمش روی گردید. پس از انجام مطالعات زمین‌شناسی ژئوتکنیکی و ژئوفیزیک، محل احداث کارخانه در مجاورت کارخانه تغلیظ دندی تعیین شد. طراحی و اجرای کل تحقیق توسط متخصصین داخلی انجام شده است. در نهایت کارخانه در سال ۱۳۷۶ به طور رسمی راه‌اندازی شد. خوراک این کارخانه کنسانتره خام و کلسینه روی می باشد و محصول اصلی کارخانه شمش روی و محصول جانبی آن سرباره اکسید روی می باشد.

عامل اصلی در تعیین نوع محصول کارخانه بیش از هر چیز مسایل اقتصادی و روند تغییرات قیمت محصولات مختلف فلزی در بازار جهانی و داخلی می باشد. در واقع نمی توان انتظار داشت که کارخانه در تمام سال های تولید خود به طور کامل از روند منظمی پیروی نماید، زیرا بعضی از شرایط بازار فروش ایجاب می نماید تا برنامه ریزی تولید دچار تغییراتی شود. مثال بارز این مسئله در چند سال اخیرمی باشدکه به دلیل بالارفتن مصرف داخلی و قیمت ها، کارخانه دندی تولید خود را افزایش داده و سعی کرده تا با محصول پرعیار فعالیت نماید. زیرا تولید محصول از خوراک پرعیار نسبت به کم عیار همان طور که مشخص است بیشتر می باشد. به طور متوسط می توان گفت که هر ۱۰۰۰ تن خوراک کم عیار۳۵۰-۳۰۰ تن محصول و ۱۰۰۰ تن خوراک پرعیار حدود ۴۵۰ تن محصول خواهد داشت.

کارخانه سرب و روی انگوران:
کارخانه فرآوری سرب و روی انگوران با ظرفیت حدود ۱۴۰ تن بر ساعت ، در ۱۰۰ کیلومتری جنوب غربی شهرستان زنجان واقع شده است. خوراک این کارخانه ، کانسنگ اکسیده سرب و روی بوده و از معدن انگوران واقع در ۲۰ کیلومتری کارخانه تامین می شود.

بررسی صورتهای مالی شرکت کالسیمین
بررسی ترازنامه

ترکیب دارایی های شرکت کالسیمین نشان میدهد که تعادل و توازنی خاص در دارایی های جاری و دارایی های ثابت این شرکت وجود دارد در سال ۱۳۸۱ سرمایه گذاری هایی در دارایی های ثابت صورت گرفته است و این سرمایه گذاری ها در دارایی های سرمایه ای بوده است که برای افزایش ظرفیت تولید سرمایه گذاری گردیده است.

در ۴ سال ابتدای مورد بررسی یعنی از سال ۷۹ تا ۸۲ مجموع دارایی های جاری تقریبا در یک سح معینی ثابت بوده است و نوسان مثبت و منفی چندانی در آن به چشم نمی خورد.رشد ۹۵ درصدی در دارایی های جاری سال ۸۳ نسبت به سال ۸۲ بوجود آمده است که عمده ترین دلیل آن افزایش موجودی مواد و کالا و مانده نقد و بانک شرکت بوده است.

با توجه به وضعیت دارایی های شرکت و بررسی فعالیتها و برنامه های آتی شرکت ، پیش بینی می شود که برای پایان سال مالی ۸۴ شاهد رشد ۲٫۵ درصدی در دارایی های جاری و رشد ۶٫۳ درصدی در دارایی های غیر جاری داشته باشد و در مجموع با همین میزان سرمایه(۹۷۵۰۰ میلیون ریال) مجموع دارایی های شرکت کالسیمین ۳٫۶درصد رشد را داشته باشد.

روند بدهی های شرکت کالسیمین:
در میان اقلام بدهی های جاری شرکت کالسیمین عمده ترین بخشها را سود سهام پیشنهادی و پرداختنی در طی ۵ سال گذشته تشکیل داده است و در کنار این، حصه جاری تسهیلات دریافتی جزو بزرگترین اقلام قرار دارند.دارایی های جاری شرکت کالسیمین در طی ۵ سال گذشته بطور میانگین از رشدی معادل ۱۸٫۶ درصد برخوردار بوده است.و پیش بینی می شود در پایان سال مالی ۸۴ در مقایسه با سال ۸۳ رشد ۱۵ درصدی را در میزان مجموع بدهی های جاری داشته باشیم.
بدهی های غیر جاری شرکت شامل بدهی های بلند مدت و ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان می باشد.در طی ۵ سال گذشته بدهیهای بلند مدت شرکت از نوسان زیادی برخوردار بوده و انتظار می رود در پایان سال مالی ۸۴ مجموع بدهی های بلند مدت به حدود ۴٫۴۵ میلیارد تومان برسد.
درپایان سال مالی ۸۴ انتظار دارد که مجموع بدهیهای شرکت کالسیمین به ۶۵ میلیارد تومان بالغ گردد.

در نمودار زیر روند سیر دارایی های جاری را در مقابل بدهی های جاری مشاهده می کنید.به مابه التفاوت دارایی ها و بدهی های جاری ،سرمایه در گردش گفته میشود.نسبت سرمایه درگردش معیار مناسبی از کارایی عملیات شرکت و سلامت وضعیت مالی آن می باشد.در صورتی که دارایی های جاری شرکتی کفاف بدهی های جاری اش را نداشته باشد ممکن است شرکت در باز پرداخت بدهی های کسانی که عجله در رسیدن به مطالبات خود دارند با مشکل مالی مواجه گردد.همچنین یک معیار برای کارایی عملیاتی بدست میدهد.این نسبت همچنین میتواند نشان دهنده حرکت کارای شرکت به روشی موثر باشد.حرکت در این روال خوش را با بهبود و اصلاح نسبت سرمایه در گردش نشان میدهد.عدم بهبود این نسبت و وضعیت میتواند نشانگر وجود مشکلی در عملیات شرکت باشد.

در مورد شرکت کالسیمین چنانکه نمودار نیز نشان می دهد در طی ۵ دوره مورد بررسی میزان دارایی های جاری شرکت همواره از مجموع بدهی های جاری کمتر بوده است.بر اساس براوردها و محاسبات صورت گرفته انتظار نمی رود نسبت سرمایه در گردش کالسیمین در پایان سال مالی ۸۴ نیز بهبود یابد.حداقل نسبت قبولی که انتظار میرود شرکت کالسیمین داشته باشد برابر با یک مرتبه یا ۱۰۰ درصد می باشد.ولی در طی سالهای اخیر این نسبت بهبود نیافته است و این مسئله به نوعی نشانگر عدم توجه یا عدم توانایی مدیریت مالی شرکت در اصلاح و بهبود این نسبت می باشد.

نمودار زیر نشاندهنده نسبت سرمایه در گردش شرکت کالسیمین میباشد..علائم نشاندهنده سیگنالهای خوبی نیست و در واقع این نسبت نشان میدهد که شرکت کالسیمین با مشکلات مالی مواجه است که ممکن است روند عملیات و فعالیت این شرکت را در برهه هایی از زمان با مشکل مواجه سازد.

حقوق صاحبان سهام:
بخش حقوق صاحبان سهام یکی از دو بخش تشکیل دهنده سمت چپ ترازنامه میباشد و به عبارت دیگر یکی از منابع تامین دارایی های شرکت میباشد که شامل سرمایه ثبت شده به اضافه سود انباشته و سایر اندوخته هاست.معمولا بیشتر افزایش سرمایه ها از طریق انتقال حساب سود انباشته به حساب سرمایه صورت می گیرد بدون اینکه سهامدار فعلی وجه نقدی بابت افزایش سرمایه پرداخت نماید.نمودار زیر نشان دهنده روند رشد منظم و صعودی جمع حقوق صاحبان سهام این شرکت می باشد.روند فعالیت و سوداوری شرکت کالسیمین نشان میدهد که این شرکت توانایی افزایش سرمایه تا حد ۷۰ درصد از محل سود انباشته را در توان دارد و در صورتی که مدیران شرکت به این نتیجه برسند که برای دخالت در سطوح قیمت سهام دخالت نمایند می توانند این امر را از طریق افزایش سرمایه و رقیق نمودن سهام انجام دهند.

بررسی نسبت بدهی شرکت کالسیمین:
مطالعه نمودار مجموع دارایی ها و بدهی های شرکت کالسیمین در طی ۵ سال گذشته نشان میدهد که روند رشد کاملا مشابهی میان این دو بوده است و هر دو با شیب کاملا یکسانی جلو رفته اند و نسبت تقریبا ثابتی را در طی سالها حفظ نموده اندوبر اساس پبش بینی های انتظار داریم مجموع دارایی ها در پایان سال مالی ۱۳۸۴ به ۷۴۶ میلیارد ریال بالغ گردد و همچنین جمع بدهی های شرکت نیز به ۶۵۰ میلیارد ریال برسد.در طی ۵ سال گذشته نسبت بدهی بطور میانگین ۷۷ درصد بوده است یعنی بعبارت دیگر ۷۷ درصد از مجموع ارزش دارایی ها از محل ایجاد بدهی و قرض تامین شده است و بقیه از محل حقوق صاحبان سهام که شامل سرمایه و سود انباشته و سایر اندوخته هاست.

هر چند که میانگین ۷۷ درصد بدهی در حسابهای ترازنامه در صنعت فلزات اساسی امری معمول و متداول میباشد اما بلحاظ علمی و تئوریکی بالا بودن نسبت بدهی در ساختار ترازنامه و ساختار مالی شرکت ،ریسک مالی آن را افزایش خواهد داد.

ثابت بودن نسبت بدهی در ساختار مالی شرکت کالسیمین نشان میدهد که مدیریت شرکت در طی این سالها بهینه ترین نسبت را بصورت تجربی بدست آورده اند و جریانات وجوه اعم از خروجی و ورودی را طوری برنامه ریزی میکنند که این نسبت در ساختار مالی رعایت گردد.میانگین نسبت بدهی در طول ۵ سال گذشته در حدود ۷۷ درصد ثابت باقی مانده است اما بر اساس پیش بینی های در پایان سال مالی ۸۴ نسبت بدهی به ۸۵٪برسد.و احتمال افزایش سرمایه از محل مطالبات در این شرکت نیز به ذهن متبادر میگردد تا نسبت بدهی در سطح ۷۵ درصد باقی بماند.

بررسی وضعیت صورت سود و زیان:
میزان درامدهای شرکت کالسیمین تا حدود زیادی به قیمتهای جهانی محصولات بستگی دارد و نوسان قیمتهای جهانی روی و سرب میتواند تاثیرات زیادی بر درامدهای این شرکت بر جای داشته باشد.همچنین میزان تولید و تقاضا عامل موثر دیگری برای درامد های شرکت می باشد.معمولا تقاضا همیشه به میزان کافی وجود دارد در صورتی که خلوص شمش های تولیدی در حد استاندارد های بازار جهانی فلزات باشد.

شرکت کالسیمین در سال ۱۳۷۶ در بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است و با قیمت ۶۷۰۰ ریال معاملات آن آغاز گردیده است.

یررسی صورتهای مالی شرکت را از سال ۱۳۷۹ آغاز کردیم در نمودار اول روند درامد حاصل از فروش و بهای تمام شده و نیز سود ناخالص حاصل از آن آورده شده است در طی سه سال ابتدایی بخاطر پایین بوده قیمتهای جهانی روی همچنین پایین بوده میزان تولید در مقایسه با وضعیت فعلی هیچ رشدی در درامد حاصل از فروش شرکت به چشم نمی خورد و در یک سطح نسبتا ثابت باقی مانده است رشد درامد شرکت از سال ۱۳۸۲ آغاز گردید و در سال ۸۳ رشد ۷۵ درصدی را تجربه نمود و پیش بینی نموده است که در پایان سال مالی ۸۴ در مقایسه با سال ۸۳ رشد ۳۵ درصدی را تجربه نماید و در شش ماهه اول سال ۸۴ توانست ۴۸ درصد بودجه را پوشش دهد.و به دلیل عدم وجود برنامه تعطیلی برای تعمیرات ،انتظار میرود شرکت کالسیمین بتواند در پایان سال مالی ۱۰۰ درصد بودجه فروش را پوشش دهد.نکته جالب و قابل ذکر در پوشش بودجه فروش نیم سال اول ۸۴ ،افزایش سود ناخالص بدلیل کاهش بهای تمام شده پیش بینی شده است.

از نکات اساسی در زمینه شرکتهای معدنی خصوصا شرکتهای مرتبط با روی افزایش قیمتهای این فلز در سطح جهانی است.شرکت کالسیمین به همراه سایر زیر مجموعه های خود از این افزایش قیمت منتفع شده و این مسئله در تغییرات سود آوری این شرکت به وضوح قابل مشاهده است.از طرفی افزایش بهای خاک مصرفی و افزایش بهای تمام شده محصولات این شرکت شده که در مقایسه با شش ماهه نخست سال قبل این مسئله تاثیر چندانی نداشته است.حاشیه سود ناخالص در سال مالی ۸۳ معادل ۴۴٪بوده است و بر اساس پیش بینی های شرکت،انتظار میرود در سال ۸۴ این نسبت به ۴۰ درصد کاهش یابد.

نمودار زیر نشان دهنده میزان سود ناخالص،سود عملیاتی و در نهایت سود خالص را نشان میدهد.با توجه به نمودار قبلی که ذکر شد میزان درامد حاصل از فروش در طی سه سال اول تغییری نداشته است بالا رفتن هزینه های تولید و بازار یابی و هزینه های مالی شرکت بترتیب باعث کاهش سوداوری شرکت در سه سال ابتدایی دوره مورد بررسی شدند .دوره رشد سوداوری از سال ۸۲ شروع گردید و انتظار میرود در سال مالی ۱۳۸۴ بیشترین سوداوری نصیب شرکت گردد.رشد ۲۳ درصدی در سود ناخالص،رشد ۱۳ درصدی در سود عملیاتی و رشد ۶۳ درصدی در سود خالص پیش بینی شده است که در سال ۸۴ در مقایسه با سال ۸۳ بوقوع بپیوندد.

شرکت کالسیمین پیش بینی نموده است که سود خالص در سال مالی ۱۳۸۴ به ۲۷۳۲۹۹ میلیون ریال برسد که نصیب هر سهم از این میزان سود پس از کسر مالیات به ۲۸۰۳ ریال بالغ گردد.

نکته قابل توجه در صورتهای مالی پیش بینی درامد, وجود درامد حاصل از سرمایه گذاری هاست که در شش ماهه اول سال مالی جاری ۵۵ درصد بودجه را پوشش داده است و با توجه به بازار سرمایه و افت شدید آن در نیمسال اول بنظر میرسد که این سرمایه گذاری ها در بورس نبوده است و در شرکتهای زیر مجموعه و شرکتهای تابعه بوده است.

علاوه بر این موارد شرکت اعلام نموده است که در نظر دارد ۱۰۰ درصد افزایش سرمایه بابت طرح های افزایش ظرفیت و توسعه و سرمایه گذاری های جدید را اجرا نماید.

در مورد سود خالص پس از کسر مالیات شرکت باید گفت که از سال ۷۹ تا سال ۸۱ میزان این سود در روندی نزولی کاهش یافته و در سال ۱۳۸۱ به کمترین مقدار رسیده است که حتی در این سال قیمت سهام این شرکت نیز به کمترین حد تاریخی خود رسید(۱۴۰۰ ریال در اواخر سال ۱۳۸۱).

از سال ۱۳۸۲ بدلیل بهبود قیمتهای جهانی محصولات تولیدی شرکت ،روند رشد سود خالص این شرکت شروع گردید البته سرمایه گذاری در شرکتهای تابعه و سود حاصل از این سرمایه گذاری ها را نیز نباید از نظر دور نگه داشت.شرکت کالسیمین در پیش بینی سود سال مالی منتهی به پایان اسفند سال ۸۴ که به بازار اعلام نموده است مبلغ سود خالص را ۲۷٫۳۲ میلیارد تومان اعلام نموده است که ۸ میلیارد تومان فقط بابت پیش بینی سود حاصل از سرمایه گذاری ها میباشد که در شش ماهه ابتدایی سال ۸۴ ۵۵ درصد بودجه را پوشش داده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت شرکت پتروشیمی اصفهان

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت شرکت پتروشیمی اصفهان

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 337 کیلو بایت

تعداد صفحات : 18

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحلیل بنیادی شرکت شرکت پتروشیمی اصفهان
معرفی شرکت پتروشیمی اصفهان :شرکت پتروشیمی اصفهان در سال ۱۳۶۸ تاسیس شد و در سال ۱۳۷۸ در بورس اوراق بهادار پذیرفته شد.موضوع فعالیت این شرکت عبارتست از ایجاد و انتقال تکنولوژی ، احداث واحدهای شیمیایی و پتروشیمیایی.تولید مواد شیمیایی(آروماتیک ها) ارائه خدمات اموزشی تخصصی در صنایع، انجام تحقیق های تحقیقاتی مرتبط و سرمایه گذاری در فعالیتهای اقتصادی می باشد.

محصولات تولیدی مجتمع پتروشیمی اصفهان عبارتند از بنزن ، تولوئن، پارازیلین، ارتوزایلین میباشد. شرکت سهامی پتروشیمی اصفهان ، اولین تولید کننده محصولات آروماتیک در ایران ، یکی از طرحهای ملی و مهم دهه اول انقلاب میباشد که در سال ۱۳۷۱ با هدف تولید بیش از ۲۰۰۰۰۰ تن مواد آروماتیک در سال شامل بنزن ، تولوئن ، ارتوزایلین ، پارا زایلین و مخلوط زایلین به جمع واحدهای تولیدی کشور پیوست. این مجتمع از واحدهای زیربنائی کشور بوده و محصولات آن بعنوان خوراک صنایع پایین دستی نظیر شوینده ها ، پلاستیکها ،‌الیاف پلی استر ، نرم کننده های پـلاستیکی ، رنگسـازی و صنایع نظامی بکار برده می شود.

شرکت پتروشیمی اصفهان دارای چندین شرکت و موسسه وابسته میباشد که عبارتند از :
شرکت ملی صنایع پتروشیمی ،
شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی ،
شرکت بازرگانی پتروشیمی بین المللی
دانشگاه صنعت نفت و پژوهشگاه صنعت نفت.

جهت تولید محصولات آروماتیک ,شرکت سهامی پتروشیمی اصفهان به مواد اولیه با مواد زیر نیاز دارد:
مواد اولیه مقدار:
پلانفرمیت(از پالایشگاه اصفهان) اسمی : ۳۶۳/۰۰۰ تن در سال
واقعی : ۴۳۰/۰۰۰ تن در سال
هیدروژن )از پالایشگاه اصفهان( اسمی: ۳۰۰۰ تن در سال
واقعی: ۳۷۰۰ تن در سال
گاز طبیعی )از شرکت ملی گاز ( اسمی : ۷۲ میلیون متر مکعب
واقعی : ۶۰ میلیون متر مکعب

محصولات پتروشیمی اصفهان و مصرف کنندگان عمده نهایی محصولات شرکت عبارتند از:
نام محصول مصرف کننده عمده محصولات عمده نهایی
بنزن مجتمع LBA
پتروشیمی آبادان
پتروشیمی تبریز ماده اولیه پاک کننده ها ،نرم کننده ها و شوینده ها
حشره کشها و رنگها
تولوئن واحد THDA

صنایع نظامی
روغن سازی پالایشگاه ها
رنگسازیها،پتروشیمی اراک و بوتاکلر ماده اولیه نرم کننده ها و حلال ها
مواد شیمیایی نظامی
ارتوزایلین پتروشیمی فارابی
وزارت صنایع کشاوزی مواد اولیه نرم کننده ها ،پلاستیک ها
رزین ها و کودهای مخلوط

پارازایلین مجتمع D.M.T الیاف مصنوعی ،رزینها
پلاستیکها ریا،پلی استر ها و پلی اکریل ها
مخلوط زایلین سم سازیها و رنگ سازیها سموم کشاورزی ،رزین ها ،رنگها

سهامدار عمده شرکت پتروشیمی اصفهان ,شرکت سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی می باشد و بیش از ۱۱ هزار سهامدار حقیقی با دارا بودن یک سوم سهام شرکت باعث بوجود آمدن نقدینگی مناسب برای این سهم در بازار معاملات می شود.

صورتهای مالی شرکت پتروشیمی اصفهان از سال ۱۳۷۸ مورد بررسی قرار گرفت و نتایج زیر در مورد بخش دارایی های این شرکت که بصورت نموداری در زیر رسم شده بدست آمد:
دارایی های جاری شرکت بطور متوسط سالانه ۴۴ درصد رشد را تجربه نموده است.بر اساس روند گذشته پیش بینی می کنیم میزان کل دارایی های جاری شرکت در پایان سال ۸۴ رشد ۴۲ درصدی را تجربه نماید و به رقم ۱۰۶ میلیارد تومان بالغ گردد.

شرکت پتروشیمی اصفهان در سالهای اخیر به سمت سرمایه گذاری کوتاه مدت در بخش دارایی های جاری رفته است بطوریکه در سال ۸۲ بیشترین میزان دارایی های جاری مربوط به سرمایه گذاری های کوتاه مدت بوده است.

از سال ۸۱ به بعد دارایی های غیر جاری افت زیادی داشته و مجددا در دو سال بعد رشد یافته ,مربوط به فروش بخشی از “سایر دارایی ها” در سال ۸۲ بوده است. رشد دارایی های غیر جاری در دو سال اخیر مربوط به افزایش سرمایه گذاری های بلند مدت و افزایش دارایی های ثابت بوده است انتظار داریم در پایان سال ۸۴ رقم کلی دارایی غیر جاری شصفها به ۱۶٫۲ میلیارد تومان برسد (بر اساس ارزش دفتری نه ارزش بازار).

نرخ رشد مجموع دارایی شرکت پتروشیمی اصفهان در ۵ سال گذشته ۳۲%بوده است که رقم قابل توجهی می باشد و نشانگر این است که این شرکت در حال توسعه و گسترش فعالیتها می باشد.

سمت چپ ترازنامه یا در واقع منابع تامین مالی دارایی ها به بررسی ماهیت و میزان بدهی های شرکت پتروشیمی اصفهان می پردازیم:
در سال ۱۳۸۱ تسهیلات بلند مدت پتروشیمی اصفهان بازپرداخت شد از سال ۸۱ در ساختار مالی خود تسهیلات بلند مدت ندارد.در حدود ۲٫۶ میلیارد تومان ذخیره مزایای پایان خدمت کارکنان دارد.می توان گفت که بدهی های بلند مدت در ساختار سرمایه شرکت جایگاه و تاثیر گذاری چندانی ندارد.

عمده ترین و مهمترین منبع تامین مالی شرکت بدهی های جاری می باشد نرخ رشد بدهی های جاری در طی ۵ سال گذشته ۲۷% بوده است که در مقابل نرخ رشد ۳۲ درصدی دارایی ها نشانگر این مسئله است که افزایش سرمایه ها در جهت تعدیل و ثبات ساختار سرمایه شرکت و تعدیل ریسک مالی بوده است.

در نمودار زیر مقایسه ای بین دارایی های جاری و بدهی های جاری صورت گرفته و تفاوت میان این دو نشانگر سرمایه در گردش شرکت میباشد هر چه میزان این تفاوت بیشتر باشد سیالیت کارها فعالیتها و عملیات شرکت بیشتر خواهد بود و میزان قدرت مانور مدیریت در پرداختها به نسبت افزایش این تفاوت ،افزایش خواهد یافت.

از سال ۷۸ تا سال ۸۲ میزان بدهی های جاری این شرکت در پایان سال از دارایی های جاری بیشتر بوده است و سرمایه در گردش شرکت منفی بوده است ولی در سال ۸۳ دارایی های جاری از بدهی های جاری بیشتر شده است و میزان سرمایه در گردش شرکت مثبت گردیده است و میتوان گفت که وضعیت شرکت از لحاظ قدرت پرداخت بدهی های جاری افزایش یافته و شرکت سیاست محافظه کارانه ای را در قبال بستانکاران در پیش گرفته است.انتظار داریم در پایان سال ۸۴ سرمایه در گردش شصفها به ۴۷ میلیارد تومان برسد که این امر مطلوبیت ویژه ای برای این شرکت از نظر بستانکاران ایجاد خواهد کرد و قدرت اعتباری شرکت افزایش می یابد.

بررسی ساختار سرمایه و نسبت بدهی به مجموع دارایی ها:
شرکت پتروشیمی اصفهان در طی ۶ سال گذشته بطور متوسط نسبت بدهی را تقریبا در سطح ۶۸ درصد ثابت نگه داشته است و همانطور که در بخش قبلی هم ذکر شد شرکت دارای سیاست ثابتی در این بخش است یعنی ساختار ترازنامه را طوری تنظیم میکند که این سطح حفظ گردد و حتی به جرات میتوان ابراز نمود که افزایش سرمایه هم در صورتی در دستور کار قرار میگیرد که ساختار مالی این شرکت از این سطح فاصله میگیرد و میزان افزایش سرمایه هم بگونه ای است که این نسبت حفظ گردد.

نسبتهای نقدینگی:
نسبت جاری و نسبت آنی از جمله نسبتهای نقدینگی هستند که توانایی یک شرکت را در بازپرداخت بدهی های جاری بیان میکنند.این نسبت در ابتدای دوره مورد بررسی در سطح پایینی قرار داشته و با رشدی که در طی دو سال داشته است در سال ۸۰ در سطح یک مرتبه قرار گرفته و تا سال ۸۲ در همین سطح باقی مانده و نهایتا در سال ۸۳ در سطح بالاتر از یک مرتبه قرار گرفته و بنظر میرسد در روند صعودی قرار گرفته و انتظار میرود برای پایان سال مالی ۸۴ این نسبت بالاتر از ۱٫۴۵ مرتبه قرار بگیرد که در این صورت میتوان گفت توانایی پرداخت بدهی های جاری این شرکت افزایش می یابد. واگرایی نمودار نسبت جاری و نسبت آنی حاکی از افزایش ارزش موجودی کالا و مواد در صورتهای مالی است که احتمالا بدلایلی شرکت در فروش محصولات با مشکل مواجه است.

بررسی صورتحساب سود و زیان:
از طریق بررسی نموداری میزان درامد حاصل از فروش و سود خالص را در طی چندین سال گذشته مطالعه میکنیم و برای براورد آینده از روند گذشته با توجه به تغییرات صورت گرفته در وضعیت کلی صنعت و اقتصاد کشور تعدیلات لازم را اعمال نموده و برای سالهای آتی به پیش بینی میزان فروش و سود شرکت می پردازیم.

بررسی روند فروش از سال ۷۸ تا سال ۸۳ نشان میدهد که در سالهای ۷۹ تا ۸۱ تغییرات قابل توجهی در میزان درامد حاصل از فروش وجود نداشته است ولی رشد دو ساله ای از سال ۸۲ بوقوع پیوسته که میزان این رشد در حدود ۳۴ درصد بود و در سال ۸۳ هم در مقایسه با سال ۸۲ رشد چشمگیری معادل ۷۵ درصد به چشم میخورد که این عامل باعث بوجود آمدن اتفاقات و مسائل غیر منتظره در روند قیمتی سهام این شرکت گردید.

پیش بینی عملکرد سال مالی منتهی به پایان اسفند سال ۸۴ از نظر شرکت پتروشیمی اصفهان در مقایسه با سال ۸۳ بترتیب ۱۳ درصد کاهش درامد فروشٰ ۲ درصد افزایش بهای تمام شده[SP]ٰ۳۰ درصد کاهش سود عملیاتیٰ و سود پس از کسر مالیات ۳۲ درصد کاهش نشان میدهد.شرکت دلایل تغییرات را عمدتا افزایش نرخ نفتا در بازار جهانی وافزایش نرخ تسعیر ارز و افزایش سایر هزینه ها را افزایش نرخ تورم عنوان نموده است.

با بررسی های بیشتر در روند گذشته و لحاظ نمودن انحرافات پیش بینی سود خالص شرکت در سالهای گذشته و مطالعات بنیادین در وضعیت کلی صنعت و اقتصاد کشور[SP]ٰپیش بینی آریا بورس در مواردی با پیش بینی شرکت پتروشیمی اصفهان تفاوتهایی را نشان میدهد که بدین قرارند:
آریا بورس میزان فروش را ۲۴ درصد از پیش بینی خود شرکت بیشتر براورد نموده است.و میزان بهای تمام شده را نیز ۸ درصد بیشتر از شصفها براورد نموده است.ا حاشیه سود ناخالص نیزدر مجموع ۸% میان دو براورد اختلاف نظر وجود دارد.

نتیجه بررسی صورت سود و زیان شرکت در نهایت به میزان سوداوری آن منتهی شده است که در نمودار فوق به تشریح آن پرداخته میشود.
همانطور که نمودار فوق دریافت میشود میزان سود شرکت پتروشیمی اصفهان در طی شش سال گذشته دارای نوسانات چندی بوده است.در سالهای ۷۹ تا سال ۸۲ علیرغم عدم رشد میزان درامد حاصل از فروش[SP]ٰسود ناخالص روند کاهشی داشته است که علت آنرا در افزایش بهای تمام شده شرکت در این سالها میتوان یافت.بدلیل عدم وجود درامد حاصل از سرمایه گذاری ها و رشد منظم هزینه های عملیاتی با نرخ تورم,[SP]ٰسود عملیاتی روندی دقیقا مشابه سود ناخالص طی میکند.تا سال ۸۲ هزینه های مالی هم در تعهدات شرکت بوده که بدلیل بازپرداخت تسهیلات دریافتی بلند مدت در سال ۸۳ و ۸۴ هزینه های مالی به صفر رسیده است و در مجموع در طی این سالها هزینه های غیر عملیاتی تقریبا ثابت مانده است و بنابراین سود قبل از مالیات و بعد از مالیات هم روندی کاملا مشابه سود ناخالص طی نموده است.

بازده مجموع دارایی ها نشان میدهد که یک شرکت در استفاده از مجموع دارایی ها چه عملکردی داشته است.هر چه این نسبت بالاتر باشد نشان میدهد که مدیریت بر دارایی ها به بهینه ترین شکل صورت گرفته است و کاهش آن در واقع نشان میدهدکه سرمایه گذاری در دارایی های جدید به نسبت قبلی بازدهی نداشته است و یا دارایی ها در شرکت نگه داری میشود که خلاقیت و آفرینندگی قبلی را ندارند.

در سه سال اول بررسی با توجه به رشد منظم و مداوم دارایی ها (بطور میانگین ۳۱٪ سالیانه) دیده میشود که سود خالص نیز دارای رشد قابل قبولی بوده است.سال ۸۱ و سال ۸۲ شرکت در کسب بازده از مجموع دارایی های خود ضعیف عمل نموده و در این دو سال بازده ۲۰ درصدی را بدست آورده است اما در سال ۸۳ این وضعیت جبران شده و با توجه به رشد فوق العاده سود در سال۸۳[SP]ٰاین نسبت بهبود یافته و به سطح ۵۰ درصد رسیده است که در شش سال گذشته بی نظیر بوده و حتی برای سال ۸۴ و سالهای آتی نیز انتظار نمی رود چنین رکوردی در کسب بازده از مجموع دارایی ها برای این شرکت بدست آید .

بررسی ریسک سرمایه گذاری: نمودار زیر روند قیمت و حجم معاملات سهام شرکت پتروشیمی اصفهان از آذرماه سال ۸۳ تا امروز ۲۳ بهمن ماه سال ۸۴ نشان داده شده است.محور افقی نشانگر تاریخ و محور عمودی سمت راست مربوط به قیمت سهم و محور عمودی سمت چپ مربوط به حجم معاملات (میلیون ریال) میباشد.

در ابتدای دوره مورد بررسی قیمت سهم برابر ۲۱۱۰ تومان با سرمایه ۱۰۰ میلیارد ریال بوده است. در مجمع فوق العاده در پایان سال ۸۳ افزایش سرمایه ۵۰ درصدی از محل اندوخته ها صورت گرفت.پس از افزایش سرمایه ۵۰ درصدی مشاهده میشود که قیمت سهام پتروشیمی اصفهان یک رشد قیمتی شدید را نیز تجربه نموده است که علت آنرا در تعدیل سود هر سهم در خرداد ماه سال ۸۴ می توان یافت و پس از مجمع سال ۸۴ نیز روند قیمتی سهم علیرغم روند نزولی با نوساناتی همراه بوده است و در ماههای اخیر به همراه روند نزولی شاخص کل[SP]ٰاین سهم نیز در کانال کاهشی سیر قیمت داشته است.

نماد معاملاتی ین شرکت در آبان ماه بخاطر افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی بسته شد.قیمت بسته شدن ۱۱۳۳۵ ریال و پس از افزایش سرمایه ۱۰۰ درصدی از محل اندوخته و مطالبات با قیمت ۸۴۰۰ ریال نیز معامله شد بدلیل شرایط نامساعد بازار پس از افزایش سرمایه رشدی را در قیمت تجربه نکرد بگونه ای که در روز ۲۳ بهمن ماه به رقم ۶۱۶۰۰ ریال نیز نزول کرده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت الکتریک خودرو شرق

دانلود مقاله در مورد تحلیل بنیادی شرکت الکتریک خودرو شرق

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 58 کیلو بایت

تعداد صفحات : 12

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحلیل بنیادی شرکت الکتریک خودرو شرق:
شرکت الکتریک خودرو شرق یکی از شرکتهای تحت پوشش گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران(ختوقا) می باشد که در سال ۷۶ به عنوان یک شرکت مستقل به ثبت رسید و سابقه ای ۳۰ ساله در تولید سیم خودرو دارد.این شرکت در خرداد ماه سال ۸۲ به صورت مشروط پذیرفته و پس از انجام تعهدات لازم در دی ماه سال ۸۲ بطور رسمی در فهرست نرخهای سازمان بورس در تالار فرعی درج گردید.تولیدات این شرکت انواع دسته سیم،وایر شمع و کابل باطری مورد نیاز خودرو سازان می باشد که مشتریان عمده آن گروه صنعتی ایران خودرو و سایپا می باشد.
در حال حاضر شرکت دارای ۴ سایت می باشد:
سایت کارخانه پژوهش:نیازهای گروه صنعتی ایران خودرو شامل گروه پیکان ،پژو۴۰۵،سمند و پارس تامین می شود.
سایت کارخانه پویش: نیازهای شرکت سایپا و سایر خودرو سازان تامین می شود.
سایت کارخانه پویا: دسته سیمهای پژو ۲۰۶ و زانتیا تولید می شود.
فاز کارگاهی: انواع محصولات توسط پیمانکاران مونتاژ محصول تولید می گردد.

ترکیب سهامداران شرکت:
نام سهامدار درصد مالکیت
گروه صنعتی قطعات اتومبیل ۷۶%
شرکت سرمایه گذاری سمند ۹%
سایر سهامداران ۱۵%
سرمایه شرکت در پایان سال ۸۳ برابر با ۵۲۵۰۰ میلیون ریال بود که بر اساس مجمع ۸۴/۱۰/۱۴ اختیار افزایش سرمایه به میزان ۱۰۰ درصد از محل مطالبات و آورده نقدی سهامداران را به هیات مدیره تفویض نمود.تعداد سهامداران شرکت نیز در حدود ۱۷۲۵ نفر می باشد.مواد اولیه و قطعات یدکی مصرفی شرکت شامل ترمینال فلزی و پلاستیکی ،انواع سیم و قطعات لوزم یدکی می باشد که در حدود ۲۰ درصد این خریدها در سال ۸۳ شامل خریدهای داخلی و ۸۰ درصد بقیه از فروشندگان خارجی و با ارز یورو خریداری شده است و از لحاظ ارزش،بهای تمام شده ای معادل ۴۱۰ میلیارد ریال را داشته است.از طرف دیگر بیشترین سهم بهای تمام شده تولید را در این شرکت ،مواد اولیه و قطعات مصرفی تشکیل می دهد.بطوریکه در سال ۸۳ در حدود ۹۱%بهای تمام شده را مواد اولیه مصرفی و سربار شامل شده است.جدول زیر ترکیب بهای تمام شده شرکت را به تفکیک نشان می دهد.

عوامل تولید سال ۸۳ سال ۸۲ سال ۸۱
مواد مستقیم ۹۲% ۸۰% ۷۴%
سربار ۱۱٫۵% ۱۵%
دستمزد ۸% ۸٫۵% ۱۱%
جمع ۱۰۰% ۱۰۰% ۱۰۰%

محصولات تولیدی شرکت دسته سیم انواع خودرو می باشد.دسته سیم یا درخت سیم کشی ،شامل مجموعه ای از رشته سیم بعلاوه انواع کنداکتور ها و سایر قطعات لاستیکی و پلاستیکی می باشد که مار انتقال برق به کلیه قسمتهای برقی خودرو از قبیل :چراغ ها،برف پاک کن ها،شیشه بالابر،سیستم تهویه ،سیستم ایمنی و رادیو پخش و …را بر عهده دارد.
از لحاظ طبقه بندی ،دسته سیم جزء قطعات گروه A خودرو می باشد یعنی از نظر ایمنی فوق العلده با اهمیت بوده و دوام آن نیز برابر با عمر خودرو می باشد.از نظر ارزش نیز حدود ۴ الی ۵ درصد ارزش خودرو را شامل می شود.

عوامل موثر بر ارزش شرکت:
نرخ بازده سرمایه گذاری ها:
بازده دارایی ها طی ۵ سال گذشته روندی صعودی را پیموده است و از ۹ درصد در سال ۷۹ به ۱۷٫۳ درصد در سال ۸۳ افزایش یافته استیکی از عمده ترین دلایل این امر افزایش نسبت گردش دارایی هاست که از رقم ۰٫۷۴ در سال ۷۹ به ۱٫۱۱ در سال ۸۳ افزایش یافته است و نشان دهنده استفاده بهینه تراز دارایی های شرکت است و دلیل ریگر افزایش نسبت سود خالص به فروش کل شرکت می باشد.این نسبت از رقم ۱۲% در سال ۷۹ به ۱۵٫۶% در سال ۸۳ افزایش یافته است.علت این موضوع کاهش بهای تمام شده به فروش شرکت به دلیل تولید محصولات با حاشیه سود مناسبتر ،کاهش نرخ ارز در سالهای پایانی و کاه نرخ دستمزد در بخش پیمانکاری بوده است.

سال مالی منتهی به ۸۳ ۸۲ ۸۱ ۸۰ ۷۹
بازده دارایی ها ۱۷٫۳% ۱۲٫۴% ۲٫۱% ۳٫۴% ۹%
بازده حقوق صاحبان سهام ۹۲% ۸۳٫۷% ۹٫۳% ۱۳٫۷% ۳۳%
سود خالص به فروش ۱۵٫۶% ۱۱٫۱% ۴٫۳% ۴٫۲% ۱۲%
نسبت گردش دارایی ها ۱٫۱۱% ۱٫۱۱% ۰٫۸۳ ۰٫۸ ۰٫۷۴
نسبت دارایی ها به حقوق صاحبان سهام ۵٫۳۱ ۶٫۷۷% ۴٫۳۴ ۴٫۰۸ ۳٫۶۶

ریسک های مرتبط با فعالیت شرکت الکتریک خودرو شرق:
ریسک تجاری (business risk)
تقاضای آینده محصولات:در سال مالی ۸۳ شرکت ۵۷۹ میلیارد ریال فروش داشته است که از این مقدار ۲۱ میلیارد ریال محصولات صادراتی(۳٫۷%)و بقیه در بازار های داخلی به خودروسازان فروخته شده است.ترکیب مشتریان شرکت در جدول زیرین آمده است.تنها ۹۵ درصد از محصولات شرکت را ایران خودرو و سایپا خریداری می کنند.بنابراین حیات و بقای الکتریک خودرو شرق وابسته به تقاضای این دو خودرو ساز است.

در سال ۸۳ کل خودرو های تولیدی در کشور حدود ۷۹۰ هزار خودرو بوده است که نسبت به سال قبل خود ۲۰% رشد داشته است.می توان رشد ۱۵٫۵ درصدی را برای سال ۸۴ و رشد ۱۰ درصدی را برای سال ۸۵ در نظر گرفت اما برای سالهای بعد از سال ۸۶ با توجه به دلایل زیر نمی توان چنین رشدی را برای تولید خودرو های سواری و همچنین تقاضای مصرف کنند گان داخلی پیش بینی کرد.

۱)در حال حاضر حدود ۵ میلیون خودرو در کشور تردد می کنند که ۵۰ درصد این میزان در پایتخت است.
۲)روزانه ۶۵ میلیون لیتر بنزین برای حرکت خودروها به مصرف مِِی رسد که با توجه به برنامه تولید یک میلیون دستگاه خودرو در سال و سیاست خذف سوبسید بنزین و اجرای برنامه کارت هوشمند بنزین آینده تولید خودرو چندان روشن نیست.
۳)سیاست خروج خودروهای فرسوده به کندی پیش می رود و کل خودروهایی که باید از شبکه خارج شوند قابل قیاس با کل خودروهای تازه وارد به شبکه جاده ای نیست.
۴)حدود ۱۷ میلیون نفر در استان تهران و بیش از ۵۰ درصد این میزان در خود تهران ساکن هستند که با توجه به وضعیت جاده ای این کلان شهر که توان پاسخگویی به همین تعداد خودرو فعلی را هم ندارد و با مشکلات شدید آلودگی هوا و ترافیک مواجه است معلوم نیست که بتواند همین روند تقاضای گذشته را برای محصولات خودروی سواری خودرو سازان داشته باشد.
۵)محصولات خودروسازان داخلی از لحاظ کیفیت در حال حاضر در سطحی نیست که قدرت رقابت پذیری با خودروسازان خارجی را داشته باشدو بتواند سهمی از بازارهای خارجی را بدست آورد.

از طرف دیگر الف) ۱۲ میلیون خانوار در کشور داریم که اکثرا قشر جوان می باشند که هر یک از این خانوارها بطور بالقوه نیاز به یک خودروی شخصی دارند و ب) پیش بینی می گردد که رشد اقتصادی افزایش یابد و باعث بهبود نسبی وضعیت خانوارها گردد و تقاضا برای محصولات خودرویی افزایش داشته باشد.
سهم بازار:
رقبای اصلی شرکت ،شرکتهای کروز،پارس بهین،منیر افزار می باشند که در بازار داخلی فعال هستند و در سال ۸۳ سهم بازار الکتریک خودرو شرق معادل ۴۴% از کل سهم بازار بوده است.مهمترین رقیب شرکت شرکت کروز می باشد که تحت لیسان

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد تاثیراستانداردهای حسابداری بین المللی بر شرکتها

دانلود مقاله در مورد تاثیراستانداردهای حسابداری بین المللی بر شرکتها

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 26 کیلو بایت

تعداد صفحات : 24

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

هدف کلی این مقاله بحث در مورد اثارت پذیرش استانداردهای حسابداری بین المللی و اجرای این استانداردها بر شرکتها می باشد.بطوری که IAS بر مدیریت شرکتها و صورتهای مالی شرکتهای بررسی شده اثر دارد.صورتهای مالی تهیه شده در ضمایم این مقاله، به منظور پشتیبانی و یا تائید و عدم تائید یافته های مقالاتی که اثر IAS رابر روی شرکتها می سنجد می باشد.حسابداری بین المللی رشته ای آکادمیک است که در چند سال گذشته بوجود آمده است. همچنین، حسابداری بین المللی مباحث خوب و جالبی را بین اقتصاد دانان برای ارایه مسایل محتلف آینده که ناشی از حد و مرزهای علمی و عملی محیط است ، مطرح می کند.بعد این مساله مورد تاکید و توجه قرار گرفت، یعنی مساله یکپارچه سازی شرکتها، که این مسئله مربوط به فرصتها یاتهدیدهای رویکردهای جدید برای افزایش فروش و همچنین برای بدست آوردن منابع مالی از بازارهای مالی بین االمللی است.که اخیراً این مسائل با محدودیتها و موانع زیادی روبرو شده است.

از نقطه نظر حسابداری ، جهت یکپارچه سازی حسابداری بین المللی ، مواجه شدن با این محدودیتها و موانع است . (Combarros ,2000)همچنین (Radhede , Wahlberg) در سال ۲۰۰۳ بر عدم هماهنگی حسابداری در سطح دنیا اشاره داشتند و بیان کردند که این مساله برای سرمایه گذاران و شرکتها مشکلاتی را در باب فهم اصول حسابداری بوجود می آورد، درنتیجه یک واحد غیر ملی برای ارایه و حل مسایل و تفسیر قوانین پذیرفته شده بین المللی برای حسابداری مورد نیاز است.چنین واحدی یا هیأتی ، هیأت تدوین استانداردهای حسابداری بین المللی است که با در نظر گرفتن منافع عمومی ، استانداردهای جهانی راجهت ارائه اطلاعاتی شفاف و با کیفیت برای تهیه صورتهای مالی با قابلیت مقایسه زیاد وضع می نماید.(IAS , 2002,p.1)

اگر چه استاندارهای حسابداری بین المللی ، زبا ن مشترک تعریف و تفسیر و تهیه صورتهای مالی در سراسر دنیا است ، (Blance ,2003) ، بعلاوه هدف کلی آن ، ارائه معیا و بینش منطقی و کافی در ارتباط با شرکتها ، که برای سرمایه گذاران و سهامداران مفید است ، می باشد.پذیرش و اجرای استانداردهای حسابداری بین ال ، کارایی شرکتها را افزایش می دهد.
(Reinstein , Houston) در سال ۲۰۰۱ نظر خود را برای یکپارچه سازی حسابداری بین ال معطوف کردند، که این مسئله اعث کاهش هزینه های اجرایی شرکتها می شود. همچنین یکپارچه سازی حسابداری باعث از بین رفتن مرزها می شود ، درنتیجه باعث کارایی بیشتر بازار و کاهش هزینه های تحلیل صورتهای مالی که برای مقاصد سرمایه گذاری بین ال کاربرد دارد، می شود.

اهداف این مقاله عبارتنداز، اثرات پذیرش و اجرای IAS بر شرکتها می باشد که در۲ جهت مورد توجه است.
۱- تاثیر IAS بر مدیریت شرکتها
۲- تاثیر IAS بر صورتهای مالی
و در ادامه مطالب ، ابتدا تاثیر IAS بر مدیریت و فرآیند تصمیم گیری تشریح می شود، که در این زمینه به مرور ادبیات اشاره شده است، که از مدیر مالی یک شرکت کمک گرفته شده است.
بطور کلی تاثیر IAS بر صورتهای مالی مورد توجه قرار گرفته است و در بخش آخر ترازنامه و صورت سود و زیان یک شرکت قبل و بعد از پذیرش IAS ارایه شده است و تغییرات اصلی و عمده که بعد از پذیرش و اجرای IAS مورد بحث قرار گرفته است.

تأثیر پذیرش و اجرای IAS بر مدیریت شرکتها و فرآیند تصمیم گیری:
هر چند که هدف اصلی IAS رسیدن به یکپارچگی در ارایه تصویری مناسب از صورتهای مالی واحدهای تجاری است، ولی در عین حال ، پذیرش IAS تاثیر زیادی بر شرکت دارد برای نمونه (Nishiotis , Karamanou) در سال ۲۰۰۵ به این نتیجه رسیدند که شرکتها باید IAS رامورد اجرا و پذیرش قرار دهند. چونکه در صورت پذیرش و اجرای IAS ، افشای زیادی در صورتهای مالی نیاز هست و با اهداف شرکتها که همان حداکثر کردن ارزش شرکت می باشد، همسو و مرتبط است .

در عین حال این مساله بعنوان اعبتار سازی تعبیر شده است (۲۰۰۵,Karamanou,Nishiotis) (2001,Wilson) و (۲۰۰۳,Rudhede Walilbery , ).
و بر این مساله که با پذیرش و اجرای IAS مراودات شرکت بهبود می یابد تاکید داشتند. چونکه افشای مجدد اضافی باید توسط مدیریت توضیح داده شود و تشریح شود در گذشته به این نتیجه رسیده بودند که با پذیرش و اجرای IAS ، پاسخگویی مدیریت در جهت اجرای اداره و عملکرد شرکت ، افزایش می یابد و از طرف دیگه پذیرش و اجرای پاسخگویی با مدیریت و فرآیند تصمیم گیری در داخل شرکت ارتباط دارد.من از آقای Boseski که مدیر مالی یک شرکت در چند سال اخیر بود وIAS را چندین سال پیش در شرکت مورد اجرا واستفاده قرار می داده درمورد مدیریت و فرآیند تصمیم گیری در شرکت قبل و بعد از اجرای IAS سوال کردم که وضعیت چگونه بوده است؟

جواب ایشان به این سوال به صورت زیر بود که مزیت اصلی پذیرش و اجرای IAS این موضوع است که:
با پذیرش و اجرای IAS به اطلاعات صحیح و بسیار مهم که خط مشی تصمیم گیری مناسب را به جریان می اندازد ، دسترسی پیدا می کنیم.حقیقتاً، پذیرش پذیرش و اجرای IAS در شرکتها، قابلیت فهم و قابلیت مقایسه صورتهای مالی را فراهم می کند. اطلاعات معتبر و یکسانی در ارتباط با دارایی ها ، بدهی ها و حقوق صاحبان سهام و درآمدها و هزینه ها ارایه می کند. که در نتیجه اطلاعاتی مفید و خوب در مورد شرکت فراهم می کند.

در عین حال طبق اظهارات وی با بکارگیری IAS ، سرمایه گذاران می توانند برآوردهای قابل اتکایی از شرکت داشته باشند زمانیکه آنها قصد سرمایه گذاری را دارند.
مقالاتی مثل مقاله آقایان (۱۹۸۸,Roffouriner, Dumontier) نظرمذکور بالا را تأییدکردند ، و بر این مسأله که ، شرکتهایی که IAS را مورد پذیرش و اجرا قرار می دهند، اطلاعات بهتری ارایه می کنند که باعث بوجود آمدن موقعیتهای مالی بهتری می شود تاکید داشتند.همچنین درباره احتمال ادغام و توسعه فعالیتهای شرکت نیز آقاین Boseski نظراتی بیان کردند.به علاوه پذیرش IAS به شرکتها این اجازه را می دهد که عملکرد خود را با سایر رقبا مقایه کنند و همچنین اطلاعاتی مناسب در مورد وضعیت شعب ارائه می کند.

بعضی از مقالات مثل (۲۰۰۵,Karamanou,nishiotis)و (Easley , Ohara,2004)و (Gebhardt , 2001) به این نتیجه رسیدند كه با پذیرش IAS و افشای بیشتر هزینه های سرمایه كاهش می یابد. برای مثال (۲۰۰۵,Karamanou,nishiotis)و (Easley , Ohara,2004) به این نتیجه رسیدند كه شركتهای IAS را بكار گیرند فرصتی برای بركناری یا حذف هزینه های سرمایه ای خود بدست می آورند، چون با انتخاب IAS و پذیرش سیاستهای افشا این مساله امكان پذیر است.

بعلاوه (Gebhardt , 2001) به این مساله كه با پذیرش و اجرای IAS ، اطلاعات صحیحی ارایه می شود كه باعث كنتر شدن هزینه های سرمایه ای می شود تاكید داشتند، و در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند (۲۰۰۵,Barth) این نظریه را كه با پذیرش IAS ، گزارشگری مالی نحوه گزارشگری مالی بهبود می یابد را تائید و تصدیق كردند.
در حقیقت همه بحث های بالا به صورتهای مالی شركتها و تهیه گزارشات مالی است بنابراین بخشهای ذكر شده در زیر به تاثیر پذیرش IAS بر صورتهای مالی تاكید و اشاره می كند.

تأثیر IAS بر صورتهای مالی:
اگر چه تأثیر پذیرش IAS بر سایر موارد نیز می تواند مورد توجه قرار گیرد، اما اصلی ترین تأثیر آن بر شركتهایی است كه IAS را پذیرفته و مورد اجرا قرار داده اند ، و بیشترین اثر آن بر صورتهای مالی می باشد.(Subramany , Hung 2004) بیان نمودند كه بررسی مفاهیم صورتهای مالی ضروری است ، چونكه زمانیكه IAS پذیرفته شده و مورد اجرا قرار می گیرد ، ممكن است تبعات اقتصادی غیر مستقیمی را نیز به همراه داشته باشد و تنها اثر مستقیم آن این است كه باعث بوجود آمدن تغییراتی در صورتهای مالی می شود. در واقع بسیاری از شركتهایی كه IAS را می پذیرند با تعاریف و مفاهیم حسابداری جدیدی روبه رو می شوند و همچنین با قواعد ارزشیابی و رویه های جدیدی نیز برخورد می كنند كه برای رسیدن به گزارشگری جامع و تفصیلی عملیات و فعالیتهایشان و برای رفع نیازهای استفاده كننده گان مختلف صورتهای مالی مورد نیاز است. (Balance 2003) .

(۱۹۹۸,Raffouriner , Dumotier) بیان كردند كه در كنار این عوامل ما نباید این حقیقت را كه با بكارگیری IAS صورتهای مالی اعتبار بیشتر و صحت بیشتری پیدا می كند ، كتمان كنیم.
برخی از مقالات مثل مقاله آقایان (Subramany , Hung 2004) و (Bart ,2005) اثر بخشی IAS را بر روی صورت های مالی بررسی كردند و همچنین اثربخش IAS را برروی برخی روش های حسابداری و نسبت های مالی مورد سنجش قرار گرفت.

كه برای آن منظور آقایان (Subramany , Hung) در سال ۲۰۰۴ هشتاد شركت آلمانی را بصورت نمونه انتخاب كردند كه همگی آنها IAS را پذیرفته بودند و مورد اجرا قرار می دادند و همچنین نتیجه پذیرش و اجرا ی IAS را در شركت مشاهده كرده بودند . در همان نشریه كه در مورد ارزیابی نقش IAS در شركت ها بود آنها به این نتیجه رسیدند كه مجموع دارایی ها و ارزش دفتری حقوق صاحبان سحام شركتهای مورد بررسی آنها به طور قابل ملاحظه ای بعد از پذیرش و اجاری IAS افزایش یافته است به صورتی كه این مسئله قبلا اهمیت كمتری داشت ولی امروز از اهمیت بیشتری برخوردار است. و بالاخره اینكه آنها به این نتیجه رسیدند كه IAS تاكیید بیشتری بر ارزیابی ترازنامه و بر ارزش منصفانه دارد.

در همان مقاله آقای Barth در سال ۲۰۰۵ به این نتیجه رسیده بود كه، شركتهایی كه IAS را پذیرفته اند، تغییرات زیادی را در درامد خالص خود داشته اند و بعلاوه آنها به این نتیجه رسیدند كه شركتهایی كه IAS را پذیرفته اند و مورد اجرا قرار میدهند در مقایسه با شركتهایی كه این مورد را انجام نداده اند مدارك كافی را در مورد مدیریت سودها ارائه میكند و زیانها را به موقع شناسایی میكنند و ارزش مبالغ حسابداری بیشتر نمایان میشود.به علت نبود مقاله در مورد این موضوع یك مطالعه موردی صورت گرفته است كه اثرات برخی از استانداد های بین المللی حسابداری(IAS) را بر روی صورتهای مالی مورد توجه قرار داده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

تحقیق در مورد تأثیر گزارش حسابرسی بر بازده سهام

تحقیق در مورد تأثیر گزارش حسابرسی بر بازده سهام

دسته بندی : آزمون ارشد

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 222 کیلو بایت

تعداد صفحات : 160

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تأثیر گزارش حسابرسی بر بازده سهام

مقدمه :
مطالب گردآوری شده در این تحقیق زیر نظر استاد محترم جناب آقای دکتر محمود زاده در اردیبهشت ماه ۱۳۸۵ توسط دانشجویان : سعید سروری فر و مهدی رستم پور تهیه که در پایان منابع ذکر میگردد .

هنگامی که حسابرس مستقل نیست به اطلاعات مندرج در صورتهای مالی اظهار نظر مقبول بیان کند اظهار نظر وی به صورتهای مالی اعتبار می دهد و اطلاعات مندرج در صورتهای مالی ،‌ بدون تغییر باقی می ماند یا به عبارت دقیقتر اطلاعات مندرج مورد تأیید قرارا می گیرد .

در صورت اظهار نظر مشروط ، مردود یا عدم اظهار نظر حسابرس مستقل بدون یک متخصص مالی بی طرف تمام یا بخشی از اطلاعات مندرج در صورتهای مالی مورد تردید قرار می دهد . در این پژوهش اثرات انواع گزارش حسابرسی در بازده سهام شرکتها ی پذیرفته شده در بورس مورد بررسی قرار می گیرد . در واقع بررسی تأثیر فعالیت حرفه حسابرسی در ایران و نقش آن در بازده سهام شرکتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران و روند سرمایه گذاریها متکی به اطلاعاتی است که توسط مدیران شرکتها تهیه و توسط حسابرس به عنوان مرجع ارزیابی کننده مورد قضاوت قرارا می گیرد . از این صریق نتیجه این ارزیابی به سهامداران بالقوه و بالفعل منعکس می شود .

رفتارهای اقتصادی جامعه سرمایه گذار با استقبال یا روی گرداندن از برخی اوراق بهادار پر قیمت و بازده آن اوراق تأثیر میگذارد و این تحقیق با انگیزه بررسی رابطه معنی دار بین اظهار نظر حسابرسی و بازده اوراق بهادار مسأله را مورد پژوهش قرار می دهد .
نقش حرفه حسابرسی در جامعه

تمامی حرفه های شناخته شده چندین ویژگی مشترک دارند ، مهمترین این ویژگی ها عبارتند از :
۱- مسئولیت خدمت به جامعه ۲-مجموعه پیچیده از دانش
۳- استانداردهای ورود به حرفه ۴- نیاز به اعتماد جامعه

حرفه حسابرسی نیز در جامعه مانند حرفه های دیگر بتدریج تکامل یافته است و بدلیل تغییرات مستمر در روشهای حسابداری پیوسته در حا ل تغییر است . علاوه بر این تغییرات اخیر در گزارشگری حسابرسی در جوامع پیشرفته صنعتی تا حد زیادی مربوط به عوامل تعیین کننده وظیفه و نقش حسابرسی است . بدون بررسی و ملاحظه این عوامل علت تغییرات در گزارشگری حسابرسی ، در پرده ابهام خواهد ماند .
در کشور ما نیز بعلت اینکه در تعیین شکل و محتوای گگزارش ، اغلب از الگوهای کشورهای پیشرفته صنعتی استفاده می شود در جهت رفع نارسائیها ، اولین گام تعیین استانداردهای ملی در کشور می باشد که این مهم ( تدوین رهنمودهای حسابداری و استانداردهای حسابرسی ) توسط سازمان حسابرسی عملی گردید و از اول سال ۱۳۷۸ لازم الاجرا گردیده است .

اغلب تحلیلگران مدلهای نقش حسابرسی را در موارد زیر تقسیم بندی می کنند :
۱- مدل شبه قضائی ۲-مدل مسئولیت اجماعی ۳- مباشرت و نظارت
۱-مدل شبه قضایی

بر طبق این مدل ، نقش حسابرسان را قانون تعین می کند و قانون از طریق اعطای اختیارات به حسابرس ، نقشی شبیه قاضی برای وی قائل است . مثلاً قانون شرکتها مصوبه سال ۱۹۸۵ انگلستان ، وظیفه و نقش حسابرس را بررسی دقیق و انعکاس عادلانه شرکت از طریق صورتهای مالی تعیین می کند . بر طبق ماده ۱۴۸ اصلاحیه قانون تجارت ایران مصوب ۱۳۴۷« بازرسان مکلفند درباره صحت و درستی صورت دارایی و صورتحسب دوره عملکرد و حساب سوذ و زیان و ترازنامه ای که مدیران برای تسلیم به مجمع عمومی تهیه می کنند و همچنین درباره صحت مطالب و اطلاعاتی که مدیران در اختیار مجامع عمومی گذاشته اند اظهار نظر کنند

۲- مدل مسئولیت اجتماعی
برخی استدلال میکنند که نقش حسابرس را نمی توان در چارچوب مسئویت های صرفاً قانونی محدود کرد . انتظارات جامعه ، مسئولیت های دیگری را در مقابل حسابرس قرار می دهد که بعضاً به طورداوطلبانه مورد پذیرش حرفه حسابرسی قرار می گیرد .
بر طبق پژوهشهای بعمل آمده انتظارات جامعه از حسابرس بر اساس این مدل به ویژه در کشورهای پیشرفته صنعتی به شرح زیر است :
– کشف تقلب و کارهای غیر قانونی مدیران

– گزارش در مورد کارایی و شایستگی مدیران
– گزارش در مورد کنترلهای داخلی شرکتها
– حفظ منافع سایر استفده کنندگان از صورتهای مالی ( به جز سهامداران ) از قبیل سرمایه گذاران بالقوه ،‌کارکنان شرکت ، دولت و غیره در گزارشگری حسابرسی .

۳- نظریه مباشرت و نظارت
علاوه بر دو نظریه فوق ، نظریه سومی وجود دارد که بر اساس آن مدیران ، مباشران سهامداران تلقی می شوند و در جهت اطمینان بخشی برای سرمایه گذاران و نأید عملکرد برای مدیران از حسابرس یک نقش نظارتی مورد انتظار است .

از مجموع تئوری های فوق چنین می توان نتیجه گرفت که:
الف)در چار چوب مسئولیت های قانونی ، نقش حسابرس مشابه نقش قاضی است . به عبارت دیگر قانون گذار به عنوان نماینده جامعه از خسابرس انتظار دارد که در ارتباط با صورتهای مالی ،نقش مشابه نقش قاضی در ارتباط با دعاوی قانونی بعهده بگیرد و لذا جهت تسهیل اجرای این نقش اختیاراتی که در قوانین کشورهای مختلف میزان آن فرق می کند به وی اعطاء می نماید.
ب)در یک چهار چوب وسیعتر از مسئولیتهای صرفاً قانونی ، جامعه از حسابرس انتظاراتی دارد که این انتظارات با وظیفه ای که حسابرس به موجب قانون یا سایر معیارها برای خود قائل است فاصله دارد که آن فاصله را ‍‍‍» فاصله انتظارات » می نامند.
پ)مدیران به عنوان مباشران سهامداران به اهمیت صورتهای مالی حسابرسی شده واقفند و خواهان انجام حسابرسی با کیفیتی مطلوب توسط حسابرسان مستقل می باشند .

بررسی تحولات اخیر در گزارشگری حسابرسی محافل حرفه ای جوامع پیشرفته نشان می دهد که نمی توان تحولات اخیر را صرفاً از زاویه یکی از این نظریه ها توجیه نمود بلکه این مدلها همزمان و با تاثیرات متقابل بر یکدیگر در تعیین نقش کنونی حسابرس و نحوه گزارشگری وی دخالت داشته اند . در عین حال از میان تئوریهای فوق ، مدل مسئولیت اجتماعی حسابرسان بیش از مدلهای دیگر پاسخگوی تحولات اخیر گزارشگری است.
هدف حسابرسی و انواع اظهار نظر حسابرسی

هدف از حسابرسی صورتهای مالی این ایت که حسابرس در باره درستی تهیه و ارائه صورتهای مالی از کلیه جنبه های با اهمیت در انطباق با اصول متدال حسابداری ، اظهار نظر کند .

اظهار نظر حسابرس با این نوع تامین اطمینان در شکل غیر مطلق ، اعتبار صورتهای مالی را افزایش می دهد . اما عواملی چون قضاوت ، استفاده از نمونه گیری در رسیدگیها،محدودیتهای ذاتی سیستمهای حسابذاری و کنترل های داخلی موجب این است که دستیابی به اطمینان مطلق در حسابرسی ممکن نشود. اظهار نظر گزارش حسابرس : بند اظهار نظر گزارش حسابرس حاوی نظر صریح حسابرس در این باره می باشد که آیا صورتهای مالی ، از تمام جنبه های با اهمیت طبق استاندارهای حسابداری به نحوه مطلوب ارائه شده است یا خیر.
انواع اظهار نظر حسابرسی شامل چهار گانه زیر می باشد:

۱- مقبول
۲- مشروط
۳- مردود
۴- عدم اظهار نظر
با توجه به دلایل زیر اظهار نظر مناسب ارائه و اعلام می شود.
– نظر مقبول باید در مواردی اظهار شود که حسابرس به این نتیجه برسد که صورتهای مالی ، از تمام جنبه های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب ارائه شده است . نظر مقبول به طور ضمنی بیانگر آن است که هر گونه تغییر در اصول حسابداری یا در روشهای کاربرد این اصول و آثار آنها به نحوی مناسب تعیین و در صورتهای مالی درج و یا افشا شده است.

– اظهار نظر مشروط: نظر مشروط در مواردی اظهار می شود که موارد با اهمیت ولی غیر اساسی در عدم رعایت استاندارد های حسابداری توسط واحد رسیدگی و یا محدودیت در رسیدگی وجود داشته باشد.

– عدم اظهار نظر:در صورت وجود محدودیت اساسی در دامنه رسیدگی و یا ابهام اساسی نسبت به صورتهای مالی عدم اظهار نظر ارائه می شود.
– اظهار نظر مردود: در صورت عدم رعایت موارد اساسی در رعایت استانداردهای حسابداری توسط واحد رسیدگی ، حسابرس نظر مردود اظهار می نماید.
تأثیر اظهار نظرحسابرس بر فعالیت شرکتها

ماده ۱۰ آیین نامه انضباطی بورس مقرر می دارد:
«حسابها و صورتهای شرکت باید به گونه ای تنظیم گردد که حسابرس و بازرس قانونی نسبت به آنها اظهار نظر مردود و یا عدم اظهار نظرارائه نکرده باشد . در آن صورت بلافاصله معاملات سهام شرکت متوقف و تا رفع مواردی که موجب ارائه اظهار نظر مردود و یا عدم اظهار نظر گردیده است، به تشخیص هیئت مدیره سازمان کارگزاران بورس اوراق بهادار توقف ادامه خواهد داشت

بعنوان یك مصداق عملی بورس اوراق بهادار در تاریخ ۲۴/۵/۱۳۷۸ معاملات سهام ۵ شركت پذیرفته شده در بورس را متوقف كرد.گزارش حسابرسی چهار شركت از نوع عدم اظهار نظر و گزارش حسابرسی یك شركت از نوع مردود بوده است.از نظر سازمان كار گزاران بورس اوراق بهادار، گزارش مردود یا عدم اظهار نظر، نمایانگر اعتبار پایین صورتهای مالی است و به همین دلیل داد و ستد سهام شركتهای یاد شده متوقف گردید . این كار اصولی و منطقی است ، زیرا داد و ستد بر مبنای سود هر سهم ( EPS ) و دیگر اطلاعات نا معتبر صورتهای مالی به سهامداران به ویژه سهامداران جزء صدمات مالی جدی وارد می كند.
این اقدام در بلند مدت به تقویت سیستمهای اطلاعاتی شركتها و در نتیجه استحكام پایه های اطلاعاتی بورس كمك می كند و تامین كننده شفافیت اطلاعات مورد لزوم خواهد بود.

اطلاعات حسابداری و قیمت سهام
در مفهوم حسابداری تعهدی، سود به عنوان یك معیار اساسی برای ارزیابی ، مطرح می باشد و از جنبه اطلاعاتی سود در بر گیرنده كلیه اطلاعات حسابداری است.بر پایه مفروضات بازار كارآ، تحقیقات كاربردی از این دیدگاه كه سود حسابداری دارای محتوای اطلاعاتی زیادی است ، پشتیبانی می كنند.
آیا محتوای اطلاعاتی صرفاًدر همین «عدد سود» نهفته است،یا آنكه این محتوا در فرایند محاسبه سود وجود دارد ، هیئت تدوین استانداردهای حسابداری مالی ( FASB )پاسخ این سوال را به این صورت بیان می دارد كه «تمركز اصلی گزارشگری مالی باید ارائه اطلاعات در خصوص عملكرد شركت باشد كه این عملكرد از طریق محاسبه سود و اجزای آن اندازه گیری می شود».

از نظر سرمایه گذاران و تحلیل گران مالی بهترین اقدام اطلاعاتی را سود هر سهم و فروش تشكیل می دهند همچنین مطالعه كنندگان گزارش مالی شركت با مشاهده چگونگی محاسبه سود می توانند مفهوم آن را درك كنند و بعبارت دیگر بررسی كنندگان باید عملیاتی را كه توسط حسابداران برای محاسبه سود شركت صورت می پذیرد ، بفهمند.
با توجه به اینكه سود حسابداری محصول فرایند حسابداری تعهدی می باشد و هیچ یك از اعداد و ارقام صورتهای مالی به اندازه سود توجه جامعه سرمایه گذار را به خود جلب نمی كند .
در این بخش ارتباط بین سود حسابداری و قیمت سهام در دو حالت (۱) شرایط اطمینان و بازار كامل و (۲) شرایط عدم اطمینان و بازار ناقص مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

ارتباط بین سود و ارزش سهم در شرایط اطمینان و بازار كامل
بازار كارآ بازاری است كه در آن هزینه معامله اوراق بهادار صفر باشد ، هیچ شخص و گروهی قادر به كسب بازده غیر عادی نمی باشد ، قیمت در مقابل اقدامات یك فرد و یا یك گروه حساسیت بخرج نمی دهد و بالاخره آنكه فرد هر زمان كه اراده كند می تواند سهام مورد نظر خود را بخرد یا بفروشد .فرض شرایط اطمینانبدین معنی است كه كل انتظارات سرمایه گذاران برآورده می شود و خود آنها نیز این موضوع را می دانند ، لذا ارزش اوراق بهادار در هر زمان بر اساس انتظارات افراد به راحتی قابل تعیین است.

با فرض بازار كامل و شرایط اطمینان مفهوم سود اقتصادی كاملاً روشن بوده و از طریق مدل ارزشگذاری ، براحتی قابل تعیین است . در شرایط فوق می توان از طریق تنزیل جریانات نقدی آینده كه در دوره های مختلف حاصل می شوند ، ارزش اوراق بهادار را تعیین نمود . در شرایط اطمینان و بازار كامل می توان گفت كه فرایند تعهدی برای تعیین سود حسابداری زائد است زیرا در این شرایط ارزشیابی شركت می تواند ازطریق تعیین ارزش بازار بدهی ها و ارزش ویژه منعكس در تراز نامه صورت پذیرد . پس در فرض بازار كامل و شرایط اطمینان ، سود حسابداری یكی از روشهای تعیین ارزش سهام عادی می باشد و نه تنها روش.
ارتباط بین سود و ارزش سهام در شرایط عدم اطمینان و بازار ناقص

فرضیات بازار كامل كه ذكر شد در شرایط عدم اطمینان و بازار ناقص وجود ندارد.
در این شرایط ارزشگذاری اوراق بهادار بسیار مشكل است ، زیرا همیشه برای اوراق بهادار بازار وجود ندارد تا بتوان بر اساس واكنش ها و انتظارات بازار ، اوراق بهادارشركت را ارزشگذاری نمود . همچنین به علت شرایط عدم اطمینان ، پیش بینی دقیق جریانات نقدی آتی غیر ممكن بوده و این پیش بینی ها در شرایط مختلف با احتمالات فراوان صورت می پذیرد .

در شرایط بازار ناقص و عدم اطمینان ، دیگر ارزش گذاری فرآیند روشنی نیست زیرا بازار به طور كامل ترجیحات(اولویتهای)افراد را نشان نمی دهد .
در برخی موارد ممكن است اصلاًارزش بازاری وجود نداشته باشد و ممكن است كه ارزش بازار مشاهده شده ، به طور كامل ارزش ادعاها بر روی داراییهای شركت را (به علت ناقص بودن بازار) نشان ندهد.در این حالت به احتمال زیاد توافقی عمومی در بین سهامداران وجود ندارد و حتی اگر این توافق وجود داشته باشد ، ممكن است باعث حداكثر شدن ارزش بازار نشود كه نتیجه آن «ناشناخته ماندن قیمت سهام و محتوای اطلاعاتی كم آن » می باشد .

بنابراین در این حالت ارزشگذاری شركت بر اساس ارزش بازار بدهیها و ادعاهای صاحبان سهام ، مانند بازار كامل صحیح به نظر نمی رسد . در این شرایط به سود حسابداری به عنوان دیدگاه اطلاعاتی نگریسته می شود . سود یك منبع اطلاعاتی است كه در ارزشگذاری اوراق بهادار شركت ، توسط سرمایه گذاران مورد استفاده قرار می گیرد . با این وجود سود همانند بازار كامل ، دارای ارتباطی مستقیم و ساده با ارزشگذاری نمی باشد . فرایند قیمت و سود در این حالت شامل سه عنصر زیر است كه ار طریق آنها می توان ارزش بازار سهام عادی و سود حسابداری را به هم مرتبط ساخت:

۱ – ارتباط بین قیمتهای جاری و سود تقسیمی آتی
۲- ارتباط بین سودهای آتی و سوهای فعلی
۳- ارتباط بین سود تقسیمی آتی و سود های آتی
با توجه با حقایق فوق ، نقش حسابداری تعهدی «ایجاد یك سیستم اطلاعاتی مناسب برای سرمایه گذاران » مشخص می گردد . در این حالت سرمایه گذاران به منظور تعیین دقیق ارزش سهام ، حاضر به پرداخت هزینه كسب اطلاعات مورد نیاز خود می باشند.
تاثیر اظهار نظر حسابرسان بر قیمت سهام
تاثیر اظهار نظر حسابرسان بر قیمت سهام به هم راستایی نظریه حسابرس با نظر سهامداران و سرمایه گذاران بستگی دارد .
در صورتی كه نظر حسابرس با نظر سهامداران و سرمایه گذاران متفاوت باشد با توجه به دسترسی رسمی حسابرس به اطلاعات درون سازمانی ( Inside Information ) نظریه وی مورد واكنش سهامداران قرار می گیرد .
تحقیقات تجربی انجام شده درباره شروط حسابرسی به دو گروه تقسیم می گردندیك گروه فرایند تصمیم گیری حسابرس را برای رسیدن به گزارش مشروط (به خصوص شروط مهم و اساسی ) مورد مطالعه قرار می دهد و گروه دیگر تاثیر گزارشهای مشروط به گروههای استفاده كننده را بررسی می نماید .
در تحقیقات فرایند تصمیم گیری می توان تاثیر اطلاعات منتشر شده صورتهای نالی در گزارش مشروط ملاحظه نمود . یعنی اطلاعات مالی منتشر شده ، زمینه ساز پیش بینی و صدور گزارش مشروط توسط حسابرسان می باشد.
در تحقیقات گروه دوم ، میزان مفید بودن شروط حسابرسی مورد پژوهش قرار گرفته است.
نتایج این تحقیقات ، تاثیر انتشار شروط حسابرسی بر اشخاص مختلف را نشان می دهند در حالیكه در مورد تاثیر آنها روی قیمت بازار و سهام ، نتایج یكنواخت حاصل نشده است . نظرات حسابرس ممكن استبا ارزیابی های قبلی بازار همسو باشد و اطلاعاتی را منعكس كند كه بازار سهام از آنها مطلع است ، در آن صورت نمی توان شروط حسابرسی را بر رفتار اقتصادی چندان موثر دانست.
در حالت عكس ، در صورتی كه اظهار نظر حسابرس حاوی اطلاعاتی باشد كه بازار از آنها آگاهی نداشته باشد ، نظیر پیش بینی نقدینگی یا وضعیت عملكرد آتی یا سایر برنامه های مدیران ، در آن صورت بازار با توجه به جهت مثبت یا منفی اطلاعات واكنش مثبت یا منفی نشان خواهد داد .
تحقیق خانم دكتر ساندراكریزل فلیك (Sandra Kreisel Fleak ) در سال ۱۹۸۸ نشان می دهد كه اظهار نظرمبنی بر عدم تداوم فعالیت توسط حسابرس در حالی كه بازار انتظار آن را نداشته باعث واكنش قیمت سهام شده است . همین نوع اظهار نظر در صورتی كه بازار انتظار آن را داشته باشد واكنش قیمت سهام نگردیده است.به طور كلی اظهار نظر درباره نبود تداوم فعالیت یك نوع پیشگویی است كه بر تصمیمات استفاده كنندگان از اطلاعات تاثیر می گذاردبعبارت ساده تر وقتی گزارش حسابرس احتمال فقدان تداوم فعالیت شركتی را بیان نماید . این اظهار نظر به گونه ای در ارزیابی بازار و تلقی سرمایه گذاران اثر می گذارد و باعث تسریع مراحل توقف عملیات شركت می شود . در این زمینه پیش بینی حسابرس مزید بر علت می شود و به واقعیت می پیوندد . بطور خلاصه وظیفه حسابرس در افشای حقایق ازیك سو و احتمال تاثیر نامطلوب این اقشار از سوی دیگر در برابر بوده كه در تحقیقات گروه اول (فرایند تصمیم گیری) جنبه های مختلف مورد مطالعه قرار گرفته است .

مواردی از تحقیقات انجام شده در رابطه با گزارشهای حسابرسی
قیمت و بازده سهام
نتایج تحقیق موضوع تحقیقات انجام شده
وضعیت گزارشهای حسابرسی هر سال نسبت به سال قبل بهتر شده و بهبود در روند زمان معلوم بهبود در نحوه ارائه صورتهای مالی می باشد تاثیر گزارشهای حسابرس بر نحئه ارائه صورتهای مالی واحدهای اقتصادی تحت پوشش دستگاههای دولتی
عدم تاثیر گذاری گزارشات حسابرس بر تصمیمات مدیران

عدم تاثیر گذاری سرمایه بر بازده سهام شركتها (دوره۱۳۷۶-۱۳۷۰)
بورس تهران در سطح ضعیف كارائی،كارا نمی باشد
غیر عملی بودن قیمت گذاری اولیه جهت ورود به بورس تهران بررسی اثر موارد مطروحه در گزارشات حسابرسان مستقل و بازرسان قانونی بر تصمیمات مدیران واحدهای تجاری

تاثیر افزایش سرمایه بر بازده سهام شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران
بررسی كارایی بورس اوراق بهادار تهران
بررسی مشكلات قیمت گذاری شركتهای مشمول خصوصی سازی

صدور اظهار نامه مشروط حسابرس پایه ای برای تجدید نظر در انتظارات بازار و تغییر در پایداری سود می باشد اثر گزارش مشروط بر ضریب حساسیت سود

بررسی های آماری
جامعه آماری این پژوهش شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران تا پایان سال ۱۳۷۷ می باشند كه جهت یررسی ارتباط بین بازده و انواع اظهار نظرهای حسابرسی مورد تحقیق قرار گرفته اند .
در بخش دوم پژوهش نیز از جامعه آماری شامل افراد آشنا با گزارش حسابرس با اطلاعات مالی و سهام استفاده به عمل آمده است .
طبق گزارشات سالیانه سازمان بورس و اوراق بهادار تعداد شركتهای پذیرفته شده در بورس در زمان مورد تحقیق به شرح زیر می باشد .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد پیامدهای حذف یارانه از کالاهای اساسی در ایران

دانلود مقاله در مورد پیامدهای حذف یارانه از کالاهای اساسی در ایران

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 63 کیلو بایت

تعداد صفحات : 24

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مقدمه :
تصمیم گیری در خصوص واقعی كردن بهای سوخت بر عهده سطوح عالی نظام گذارده شده و گفته می شود هفته آینده سران سه قوه جلسه خواهندداشت تا درباره حذف یارانه بنزین به بحث بپردازند و مشكلات را تحلیل كنند و نهایتا تصمیم بگیرند.
براساس پیش نویس برنامه چهارم توسعه نرخ سوخت در سال اول اجرای برنامه (۱۳۸۴) با فرمول بهره ماهانه به اضافه هزینه پالایش و پخش و حمل و نقل از مصرف كنندگان اخذ خواهد شد. به اعتقاد محمد ستاری فر، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، اعطای یارانه به فرآورده های سوختی عادلانه نیست و به احتمال قوی نرخ سوخت در لایحه بودجه ۱۳۸۳ بر مبنای قیمت واقعی خواهد بود.

در روزهای اخیر كمبود عرضه بنزین در برخی شهرهای ایران، نگرانی ها را درباره مقوله بنزین و احتمال افزایش قیمت برانگیخت و بار دیگر چون هر سال بحث ها و جدل ها بر سر بنزین و علت افزایش قیمت آن و چگونگی هدفمندكردن یارانه های فرآورده های سوختی یا حامل های انرژی فضای افكار عمومی را متأثر می سازد.
شركت پالایش و پخش فرآورده های نفتی كشور به عنوان نهاد رسمی در زمینه پالایش و عرضه فرآورده های نفتی در توجیه علت كمبود بنزین ومشكلات پیش روی آینده، به افزایش ۷/۱۱ درصدی میزان مصرف بنزین در هفت ماه نخست سال جاری در مقایسه با سال گذشته اشاره می كند به گونه ای كه در هفت ماه اول ۱۳۸۱ روزانه ۴/۵۰ میلیون لیتر بنزین در كشور مصرف شده است اما در مدت مشابه آن در سال ۸۲ این رقم به ۳/۵۶ میلیون لیتر رسیده است.

میزان تولید بنزین از آغاز سال جاری روزانه ۵/۳۸ میلیون لیتر اعلام شده است و برای جبران كسری بنزین تولیدی نسبت به میزان مصرف به طور متوسط روزانه ۲/۱۵ میلیون لیتر از خارج وارد می شود. گزارش شركت پالایش و پخش به این موضوع اشاره دارد كه در طول ۶ سال گذشته (از سال ۱۳۷۶ همزمان با روی كار آمدن دولت آقای خاتمی) رشد تولید بنزین ۴۰ درصد و رشد مصرف بنزین ۵۶ درصد برآورد شده است. دولت پیش بینی می كند در صورت افزایش ۱۰ درصدی مصرف در هر سال، كشور در سال ۱۳۸۹، ۱۰۸ میلیون لیتر، در سال ۱۳۹۴، بالغ بر ۱۷۴ میلیون لیتر و در سال ۱۴۰۰ حدود ۳۰۹ میلیون لیتر در هر روز بنزین مصرف خواهد كرد كه این میزان رشد به عقیده بسیاری خوش بینانه و در عین حال تهدید كننده است.

تعداد خودروها و موتورسیكلت های جدید به شدت افزایش یافته است در حالی كه خودروهای موجود در چرخه حمل و نقل كاهش نیافته و خودروهای خارج از رده و معیوب هنوز هم هستند؛ آیا این دلیلی برای افزایش مصرف بنزین نیست؟ خودروهایی كه هم اكنون در چرخه حمل ونقل هستندو حتی خودروهای جدید هم مصرف بنزین بالایی دارند به ویژه آن كه در ترافیك های سنگین و زمان بر شهری هم مصرف خودروها افزیاش می یابد؛ این هم دلیل دیگری برای افزایش مصرف بنزین. با این همه ناوگان عمومی شهری افزایش مناسبی نداشته و خودروداران هم تمایل ندارند تا از وسایل نقلیه عمومی استفاده كنند و بیشتر ترجیح می دهند از وسایل شخصی خود بهره ببرند. اصلا دلیلی مهمتر و استدلالی مستحكم تر از همه نظام یارانه ها به ویژه یارانه بنزین عادلانه نیست و چرا باید دو دهك بالای جامعه (قشر پردرآمدها) بنزین را به همان قیمتی دریافت كنند كه كم درآمدها دریافت می كنند. این عادلانه است؟

این روح كلی حاكم بر استدلال موافقان حذف یارانه های سوختی به ویژه، بنزین است كه همه ساله تكرار می شود و تفاوت بهای سوخت در داخل و خارج هم به آنها كمك می كند تا بهتر بتوانند فشار بیاورند چرا كه براساس گزارش شركت پالایش و پخش قیمت تمام شده بنزین وارداتی ۲۰۰۰ ریال به ازای هر لیتر و قیمت تمام شده بنزین تولید داخل ۱۸۰۰ ریال به ازای هر لیتر است برای پی بردن به عمق ماجرا به رشد اخیر سالیانه مصرف بنزین كشورهای جهان توجه كنید. چین (با جمعیتی میلیاردی) منفی ۲/۵ درصد (كاهش مصرف) ژاپن منفی ۴/۱ درصد، مجموع كشورهای آسیایی منفی ۴/۰ درصد، مجموع كشورهای آفریقایی ۱/۲ درصد، مجموع كشورهای خاورمیانه ۴/۰ درصد، كشورهای اروپایی منفی ۳/۲ درصد، كشورهای آمریكای مركزی و جنوبی منفی ۲ درصد، ایالات متحده آمریكا ۸/۰ درصد و كشورهای آمریكای شمالی ۹/۰ درصد.

پرسشی كه طرفداران واقعی شدن نرخ حامل های انرژی به خصوص بنزین پیش می آورند این است كه با این رشد مصرف، ادامه حیات دشوار و بحرانی خواهد بود؛ حال باید اندیشه كرد كه راه برون رفت چیست؟ به ویژه آن كه خبر می رسد ایران در مواقعی حتی برای جلوگیری از كمبود بنزین در كشور از «ذخیره استراتژیك» هم در حد توان استفاده كرده و دیگر امكان استفاده بیش از این وجود ندارد؟۶ راهكار عمده و مهم را مسئولان نفتی كشور و طرفداران كنترل مصرف سرسام آور و بی رویه بنزین و كاهش واردات آن پیشنهاد می كنند. نظام طراحی خودروهای تولیدی در جهت كاهش میزان مصرف اصلاح شود.

(اشاره به وزارت صنایع و خودروسازان)، خودروهای خارج از رده و پر مصرف قدیمی از چرخه حمل ونقل خارج شوند (اشاره به وزارت كشور، شهرداری ها، سازمان حمل ونقل و …) گاز سوز كردن خودروهای تولیدی وحاضر در سطح خیابان ها و جاده ها به سرعت اجرا شود (وظیفه وزارت نفت به ویژه شركت ملی گاز، وزارت صنایع برای تمكین خودروسازان و نهادهای اجرایی دخیل در حمل ونقل درون و برون شهری)، برنامه های توسعه كمی و كیفی پالایشگاه ها در برنامه سوم و چهارم به موقع اجرا شود (تلاش برای جلب اعتماد بیشتر از سوی وزارت نفت جهت تأمین بودجه مورد نیاز)، ناوگان عمومی حمل و نقل شهری افزایش و گسترش یابد (وزارت كشور، شهرداری ها و…) و سرانجام نظام عادلانه و هدفمند یارانه ها برقرار شود (این بار سران سه قوه و مسئولان عالی مقام ونه نهادهای بخشی و بدنه خاصی از حاكمیت).

●چرا و چگونه
چرا باید یارانه بنزین حذف شود و آیاواقعی كردن بهای فرآورده های سوختی عادلانه، عاقلانه و امكان پذیر است؟ پرسش جدی دیگری كه منتقدان حذف یارانه انرژی مطرح می كنند این است كه مقایسه نرخ بهای انرژی در ایران با برخی كشورها بدون توجه به ساختار مصرف انرژی آنها از یك سو و بی اعتنا بودن به سطح درآمدهای اقشار مردم از سوی دیگر نوعی قیاس مع الفارق و ترفندی سیاسی- اقتصادی است و اصلا چراكشوری چون ایران با برخورداری از منابع عظیم نفت و گاز پس از سال ها هنوز مانند كشورهای دارای منابع بسیار كم انرژی و یا فاقد انرژی نفت و گاز بوده وكماكان محتاج واردات است؟

فارغ از دغدغه های طرفداران و منتقدان در برخورد با مقوله یارانه انرژی به ویژه، بنزین می توان دریافت نوع نگاه نظام مدیریتی كشور در سال های اخیر، حركت تدریجی سمت واقعی كردن بهای فرآورده ها با كمترین فشار اقتصادی بر مردم و فشار سیاسی بر حاكمیت بوده است چرا كه تلقی حاكم بر این مسئله «استراتژیك بودن» تصمیم گیری است.
از این جهت شاید هیچ نهاد اجرایی حتی در حد یك یا چند وزارتخانه قدرت حذف یارانه ها و اصلا تصمیم گیری در كوتاه مدت یا بلندمدت را ندارد؛ و به اندازه ای موضوع اهمیت مضاعف یافته كه هیچ یك از قوای سه گانه كشور به تنهایی نمی خواهند هزینه سیاسی ناشی از هدفمند كردن یاحذف یارانه ها را متحمل شوند و به همین دلیل به نظر می رسد این بار حاكمیت تصمیم دارد برای جلوگیری از جنجال های سیاسی احتمالی و برخوردهای سلبی جناح ها علیه یكدیگر در سطح «مقامات بالا» بحران پیش روی آینده را به تحلیل نشسته و چاره ای بجوید. این عزم و اراده برای تصمیم گیری امری میمون و مبارك است و به واقع هزینه آن را باید كل حاكمیت بپذیرد و نه بخشی از بدنه حاكمیت.

هرچند با توجه به شرایط سیاسی ماه های اخیر به ویژه در پیش بودن انتخابات اسفندماه احتمال حذف كامل یارانه برخی حامل های انرژی و واقعی كردن نرخ بهای فرآورده های نفتی به طور ناگهانی بعید به نظر می رسد اما تداوم روند كنونی به هیچ عنوان امیدوار كننده نیست حداقل به این دلیل كه حاكمیت نمی خواهد در موقعیت كنونی و در پیش بودن انتخابات مجلس هفتم نارضایتی عمومی را برای خود به ارمغان بیاورد و یا شاید فضای سیاسی كشور كشش تصمیم گیری برای تعیین تكلیف نهایی بهای حامل های انرژی را نخواهد داشت.

ارجاع تصمیم گیری به سران سه قوا از زاویه حاكمیتی هم می تواند مورد توجه خاص قرار گیرد به این جهت كه آنچنان كه بایسته و شایسته است اقدامات همه جانبه و همكاری مقابل بین واحدها و نهادهای دولتی ذی نفع جهت حل مشكل صورت نمی گیرد و همه انگشت اشاره را در مقام عمل به سوی یكی از دلایل نشانه گرفته اند و سعی در توجیه این نكته دارند كه بهترین راه حل «حذف یارانه ها» با عنوان «هدفمند كردن یارانه ها» است ولیكن كمتر به تعهدات متقابل عمل می كنند و اگر نظام توزیع یارانه های بخش حامل های انرژی به ویژه بنزین در حال حاضر «ناعادلانه» است كه هست اما راهكارهای ارائه شده به دلیل فاقد ضمانت اجرایی و عدم همه جانبه نگری، از سوی معتقدان به نظام واقعی كردند. بهای قیمت حامل های انرژی با «عدالت اجتماعی» همخوانی ندارد و چالش مهم منتقدان را باید در نظر آورد كه چرا هزینه تصمیم نهایی را فقط باید مردم تحمل كنند؟

اگر خودروهای موجود در چرخه تولید و یا حمل و نقل كشور از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و صنعت خودروسازی كشور به رغم تمام انحصارات موجود و برخوردار از امتیازات و تسهیلات ویژه تمایل برای رقابت آزاد نشان نمی دهد و به تعهدات فنی مورد نظر حاكمیت تن نمی دهد باید جبران خسارات وارده را از مردم و مصرف كننده خواست؟ به خصوص آن كه خودرو برای بسیاری از شهروندان صرفا وسیله نقلیه نیست بلكه منبع درآمد خانوارها هم محسوب می شود و لذا تحمیل صرف هزینه نوسازی خودروها و از رده خارج كردن خودروهای معیوب و كهنسال بر عهده مصرف كننده همراه با حمایت غیرمنطقی از صنایع انحصاری خودروسازی چندان عاقلانه نخواهد بود.

از سوی دیگر ناتوانی نظام مدیریت شهری در شهرهای كلان كشور برای نوسازی ناوگان شهری و ضعف در خدمت رسانی و ارائه خدمات شهری به شهروندان در حوزه حمل ونقل و نیز سنتی بودن نظام حمل ونقل كشور هم مزید بر علت بود، كه همواره بر آن تأكید می شود اما كمتر اقدامی می شود. به همین دلیل سران سه قوا به هنگام تصمیم گیری برای انشای تصمیم نهایی و امضای خود نمی توانند به صرف این كه هزینه سیاسی و اجتماعی و پیامدهای اقتصادی بر عهده حاكمیت گذاشته شود و تنها براساس تنگناها و دغدغه های فعلی فقط و فقط به یك سو نگاه كنند بلكه انتظار می رود همه نهادها و واحدهای ذی نفع را ملزم و مجبور سازند به تدریج بار اقتصادی اجرای تصمیم آخر را متحمل شوند وگرنه اجرای طرح جایگزینی خودروهای فرسوده خودروهای جدید اما گران قیمت یا تحمیل هزینه به مصرف كنندگان، یا به مرحله اجرا درآوردن طرح هدفمند كردن یارانه ها بدون اطمینان از ضریب نفوذ و درجه موفقیت آن و سایر پیشنهادات با استفاده از قوه قهریه اقتصادی چندان دشوار نخواهد بود.

از منظر اصلاح ساختار مصرف انرژی در كشور هم می توان بر این رویكرد تأكید ورزید كه ساختار فعلی به دلیل حاكمیت مدیریت دولتی به ویژه در امور تصدی گری علاوه بر غیرشفاف ساختن فضای حاكم، به دلیل اعمال انحصارات عملا امكان فعالیت بخش خصوصی و یا سرمایه گذاری خارجی برای انجام اصلاحات لازم در راستای اصلاح الگوی مصرف، مبهم و متوقف مانده كه حل این معضل با اصلاح ساختار مدیریت حاكم در بدنه وزارت نفت، اصلاح و تنقیح قوانین گذشته و انحصارزا و از حوزه حاكمیت خارج كردن امور تصدی گری در بخش پالایش و پخش و موارد مشابه آن آسان پذیر خواهد بود.داستان بنزین، گرچه تكراری و كهنه شده است ولی هنوز دغدغه اكثریت مردم است اگر منطق آزادسازی قیمت ها برای حركت در مسیر اقتصاد آزاد حكم می كند یارانه ها را حذف كنیم اما منطق حاكمیت بر مردم حكم می كند هزینه چنین اقدامی را همه باید بپردازند و از همه بیشتر خود حاكمیت. بنزین و دیگر حامل های انرژی صرفا یك كالای اقتصادی با ضریب نفوذ كم بر اقتصاد ایران نیست؛ یك كالای استراتژیك و پدیده ای اقتصادی- سیاسی است كه حتی می تواند محبوبیت و مقبولیت عده ای را به خطر اندازد و عده دیگری را روانه پارلمان و حتی دولت سازد؛ اقتصاد را متأثر سازد؛ مردم را راضی یا ناراضی كند و …

افزایش یك سویه و ناگهانی بهای فرآورده های سوختی و یا حذف یك جانبه یارانه انرژی «حركت بر مدار صفر درجه» خواهد بود؛ آیا سران قوا (محمد خاتمی، مهدی كروبی و هاشمی شاهرودی)، می توانند راه حل مناسبی ارائه كنند؟

طرحی جدید برای حذف یارانه فرآورده های نفتی:
فروش كالاهای سوبسیدی با قیمت های بسیار ارزان باعث رشد بی رویه مصرف، اسراف و قاچاق می شود. در این فرآیند اختصاص یارانه «سوبسید» برای فرآورده های نفتی به ویژه بنزین قابل تامل تر از سایر بخش هاست. زیرا مردم سرمایه نسل های آینده را راحت تر و ارزان تر دود می كنند. این نكته آن وقت اهمیت خود را بهتر نشان می دهد كه مضیقه مالی دولت را در مقوله سرمایه گذاری ها مدنظر قرار دهیم.
براساس آمار سازمان مدیریت و برنامه ریزی حدود ۵/۱۶ میلیارد دلار در سال ۸۲ صرف یارانه های مختلف شده و از این میزان ۱۳ میلیارد دلار را یارانه سوخت به خود اختصاص داده است و امسال این رقم به بیش از ۲۰ میلیارد دلار خواهد رسید. در حالی كه كل بودجه عمرانی كشور كمتر از ۱۰ میلیارد دلار بوده است. با این روند آینده فرزندان ما چه خواهد بود؟

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد بورس اوراق بهادار و اقتصاد کلان

دانلود مقاله در مورد بورس اوراق بهادار و اقتصاد کلان

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 10 کیلو بایت

تعداد صفحات : 13

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

بورس فقط برای سرمایه گزاران و شرکتها یا همان سرمایه پذیران ، مفید نیست . بورس منافعی هم برای اقتصاد ، به طور کلی دارد . منظور ما هم از اقتصاد کلان، اقتصاد به طور کل است، نه اجزای آن .

قبل از اینکه بپردازیم به این منافع ، یک توضیح کوچک هم بد نیست داده شود : آنچه مطرح می شود ، اول در یک اقتصاد پویا و بعد در یک بازار بورس کارا ، مفهوم دارد . یعنی اگه یک سری از ویژگی هایی که برای یک بازار سرمایه ذکر کردیم ، وجود نداشته باشه یا خاصیت هایی که یک اقتصاد باید داشته باشد، موجود نباشد ، انتظار تحقق این خاصیت ها را هم نباید داشته باشیم.

و اما خواص : ۱٫ تجهیز منابع مالی از طریق فروش اوراق قرضه و سهام : یعنی شرکتها با این روش می توانند به جای دریافت وام از بانکها ، وجوه مورد نیاز خود را از مردم قرض بگیرند ، با این تفاوت که نه سررسیدی برای بازپرداختش دارند و نه بهره ای باید بپردازند . البته شرکتها در قبال سهامدارانشان ، یعنی کسانی که سهمی از سهام شرکت را خریده اند ، تعهداتی هم دارند از جمله پرداخت سود سالیانه به آنان و اطلاع رسانی دقیق .

۲٫ ایجاد احساس مشارکت عموم افراد جامعه در فعالیتهای تولیدی و تجاری: این خیلی مهم است که افراد جامعه در یک شرکت احساس مالکیت کنیم ، آن وقت است که به محصولات و تحولاتش نیز احساس تعلق می کنیم . از همین رو ، هم خودمان کالاهایش را می خریم ، و هم دیگران را به خرید آنها تشویق می کنیم . چه تبلیغی از این بالاتر ؟! پس در این صورت ، هر کس ، هر کاری از دستش بر بیاید می کند تا کیفیت محصولات شرکت مورد علاقه اش بالا برود . ولی وای به حال شرکتی که نتواند مطالبات این طرفدارانش را برآورده کند !

۳٫ عملکرد بازار بورس به عنوان یک بازار کامل : این بازار ، دارای تمامی شرایط بازار کامل (رقابتی بودن – ورود وخروج آزاد – یکسان بودن کالاها و… ) بوده و به عنوان بازار کامل ، امکان تحرک آزادانه و سالم منابع مالی را به وجود می آورد . اقتصاددانان خیلی به بازار های کامل علاقه دارند و درست یا غلط، فکر می کنند که این بازار ، برای همه چیز و همه کس ، مفید است .

۴٫امکان تنبیه و تشویق مدیران ، بر اساس کارآمدی آنها و با استفاده از ساز و کار طبیعی تغییر قیمتها : بدین ترتیب ، نزول دائم و غیرمنطقی قیمت یک سهم به دلیل ناتوانی مدیریت آن و زیان ده بودن شرکت ، تامین نیازهای مالی برای آن شرکت ، از طریق بورس را غیر ممکن می سازد و بالعکس ، یک شرکت سود آور ، قادر است به سهولت از طریق فروش سهام خود، تامین مالی شود .

چه ملاکی از این بهتر که بازار و مجموعه ای از آدمها تعیین کنند که کدام مدیر یا حتی کدام شرکت بماند و یا کدام رییس یا مجموعه نماند؟ البته یک بورس کارا و کامل هم برای اینکه جلوی بحرانهای جدی را بگیرد ، روشهایی دارد . به هر حال همیشه هم نمی توان مطمئن بود که خرد جمعی درست عمل کرده ! پس عده ای هستند که مامور خرید یا فروش سهام برخی شرکتها می شوند تا از نوسان بی دلیل قیمت آنها جلوگیری کنند . به هر حال پول دارند و می توانند ! اما اگه همین کار را هم نکنند ، برخی دلال های سود جو ، همیشه منفعت خواهند برد و عده ای آدم کم اطلاع هم دنبال آنها حرکت می کنند و البته معمولا هم ضرر خواهند کرد . آن وقت است که همه کاسه کوزه ها اگه سر بورس نشکند، سر آن شرکت بیچاره از همه جا بی خبر خواهد شکست!

چالش های حجم مبنا:
این روزها بورس اوراق بهادار حال و هواى خوشى ندارد. بازارى که مسئولان آن ادعاى رشد سالانه ?? تا ?? درصدى را مى کردند، در اردیبهشت ماه دچار افت ?/? درصدى شد. تقریباً تمامى شاخص ها (به جز شاخص مالى) در این دوره زمانى دچار افت شدند. این روند نزولى تا چندى پیش نیز ادامه داشت. زمانى به این نگرانى افزوده خواهد شد که بدانیم سابقه تاریخى بورس نشانگر آن است که بیش از ?? درصد رشد سالانه بورس مربوط به سه ماهه آغازین سال است. با این وصف چگونه مى توان از رشدهاى ?? درصدى سخن گفت؟ دلایل بسیارى براى این رکود وجود دارد. تغییر تیم اقتصادى دولت، استعفاى مدیران بلندپایه وزارت اقتصاد و دارایى، تغییر ترکیب مجلس شوراى اسلامى و از همه مهمتر بحث ارجاع پرونده هسته اى ایران به سازمان ملل متحد، همه و همه از عوامل تشدید کننده این رکود هستند. علاوه بر این واقعیت ها، شایعاتى نیز جو بازار را ملتهب تر کرده بودند.

برکنارى دبیر کل بورس، همکارى نکردن شرکت هاى سرمایه گذارى، حمایت دبیرکل از چند سهم خاص و… از این دست شایعات بودند که بر وخامت اوضاع این بازار افزودند. اگر چه معتقدیم که تمام عوامل مورد اشاره در رکود بازار موثر بوده اند، با کمى دقت معلوم خواهد شد که بیشتر عوامل فوق (به خصوص واقعیت ها) عواملى هستند که در دست فعالان و مسئولان بازار نیست.

در فضاى کاملاً سیاسى جامعه ما بدیهى است که رکود و نزول بازارى به اهمیت بازار سرمایه نیز از دید سیاسى تحلیل خواهد شد. همین مسئله باعث شده است که عوامل بسیار مهمى که قابل تغییر هستند و قطعاً در بهبود بازار اوراق بهادار نیز نقشى اساسى ایفا مى کنند، دیده نشوند. عواملى که هم از نظر تاثیر کمتر از عوامل بالا نیستند و هم بازار بر آنها کنترل دارد. یکى از این عوامل حجم مبناست.

فلسفه حجم مبنا:
در اواسط سال گذشته تغییرات شدید شاخص ها، مسئولان بورس را برآن داشت که تصمیمات جدیدى اتخاذ کنند. مسئله این بود که رشد شاخص نشان دهنده تغییرات واقعى ثروت عمومى سهامداران نبود. انبوه دارایى هاى محبوس شده، مالکیت ضربدرى، مالکیت هاى زیرمجموعه اى و بسیارى عوامل دیگر موجب شده بود که تغییرات شاخص انعکاس واقعى روند بازار نباشد. (در حقیقت این روند را با بزرگنمایى نشان دهد) تصور این مسئله هنگامى که بازار رو به افول بگذارد حتى مسئولان اقتصادى کشور را نگران کرده بود. واقعیت این بود که دلیلى نداشت با معامله تعداد اندکى از سهام شرکتى که بیش از ?? درصد آن محبوس شده بود کل شاخص به شکل محسوسى تغییر کند.

تصمیماتى که از اوایل مهر ماه سال گذشته به مرحله اجرا در آمدند به نحوه محاسبه شاخص و حجم مبنا بر مى گردد. براى محاسبه شاخص به جاى محاسبه آخرین قیمت سهام در عدد شاخص مقرر شد از میانگین موزون قیمت ها استفاده شود. فعالان بورس متقاعد شدند که سهام فعال و قابل معامله در بورس نیز باید دخیل شود. بنابراین تعیین شد که یک سهم در صورتى بتواند در یک روز معاملاتى ? درصد نوسان قیمت داشته باشد که حداقل ?? درصد از سهام آن در طول یک سال معامله شود.

از آنجا که روزهاى کارى هر سال ??? روز است در هر روز باید حداقل ? ده هزارم یک سهم معامله شود تا این سهم بتواند ? درصد نوسان داشته باشد. این شرایط تا ?? فروردین سال جارى ادامه داشت تا اینکه بنابر استدلال مسئولان بورس به دلیل افزایش گردش سهام تهران به ?? درصد کل ارزش بازار در سال گذشته، حجم مبناى جدید از ?? درصد به ?? درصد سهام یک شرکت افزایش پیدا کرد. بنابراین در یک روز کارى حداقل ? ده هزارم سهم باید معامله شود تا اجازه تغییرات قیمت ? درصدى را در پایان معاملات یک روز داشته باشد. طراحان حجم مبنا به دنبال الگوبردارى از سهام شناور آزاد برآن شدند که از افزایش قیمت به دلیل سفته بازى و همچنین تاثیرگذارى معاملات کوچک بر بازار سهام بکاهند.

تاثیر حجم مبنا بر بازار:
حجم مبنا نیز از آن دسته تصمیماتى بود که مزایاى کوتاه مدت آن، معایب بلندمدت آن را توجیه کرد و بدون مطالعه بر بازار حاکم شد. فعالان بازار نیز از همان روزهاى ابتدایى قلم به تعریف و تمجید از حجم مبنا فرساییدند و اینگونه بازار اسیر حجم مبنا شد و پس از چند ماه تاثیرات منفى خود را بر بازار گذاشت. در زیر به برخى ایرادهاى اساسى حجم مبنا و مشکلات پدید آمده توسط آن (به خصوص افزایش حجم مبنا در ابتداى سال جارى) اشاره خواهد شد و خواهیم دید که بخشى از مشکلات فعلى بازار با تصمیم گیرى درست قابل حل خواهد بود. با نگاهى گذرا و سطحى به مقوله حجم مبنا متوجه مى شویم که هم محاسبه خود حجم مبنا و هم افزایش آن از ابتداى سال جارى، مبناى علمى و محاسباتى درستى ندارد.

مسئولان بازار در استدلال افزایش حجم مبنا از ?? درصد به ?? درصد معاملات سالانه، رشد گردش سهام را عنوان کردند. فرض کنید گردش سهام ??? درصد یا نزدیک به صفر درصد شود، آنگاه چگونه حجم مبنا را محاسبه مى کنند؟ از طرفى گردش سالانه ?? درصد (یا ?? درصد) در سال پایه استدلالى محکمى براى گردش روزانه ? ده هزارم (یا هشت ده هزارم) نیست.

چون ممکن است سهم شرکتى در بسیارى روزها معامله نشود ولى طى یک سال داراى گردش بالایى باشد. علاوه بر ایرادهاى محاسباتى، استدلال افزایش حجم مبنا به واسطه افزایش گردش سهام در کل بورس منطقى به نظر نمى رسد. زیرا گردش کلیه سهام به یک اندازه افزایش نیافته است. اگر سرعت گردش سهام در سال گذشته افزایش یافته به علت حجم بالاى خصوصى سازى و انجام معاملات چرخشى است که به صورت عمده نبوده و قابل شناسایى نیستند. (معاملات چرخشى و عمده در محاسبه حجم مبنا نمى آید.) این معاملات عمدتاً به شکل تبانى انجام شده و توسط بورس بازان براى پر کردن حجم مبنا بوده است. سهام بسیارى شرکت ها در گذشته گردش پایینى داشته اند، اما تحت تاثیر فعالیت هاى سفته بازى قرار گرفته، گردش معاملات آنها چند صد درصد رشد کرده در حالى که درصد مالکیت سهامدار عمده تغییر محسوسى نکرده است و فقط تعداد مشخصى از سهام بین چند سهامدار به منظور افزایش قیمت دست به دست شده است.

بنابراین به نظر مى رسد اعمال حجم مبناى یکسان براى کلیه سهام موجود در بورس اقدامى نادرست باشد. در یک بازار علاوه بر سود نقدى، سهامداران به شکل منطقى انتظار کسب سود از محل افزایش قیمت ها را نیز دارند.بنابراین آنها به دنبال سهامى هستند که با وجود حجم مبنا بتواند افزایش قیمت نیز داشته باشد و تمایل به خرید سهام شرکت هایى پیدا مى کنند که سرمایه کمترى داشته باشند و هر چه حجم مبنا افزایش بیشتر داشته باشد سهامداران دامنه انتخاب خود را محدودتر خواهند کرد و این پدیده باعث هجوم سرمایه گذاران به سمت سهام چند شرکت خاص مى شود که علاوه بر افزایش غیرمنطقى قیمت سهام این شرکت ها، موجب ایجاد صف خرید شده، مشکلات دیگرى در پى خواهد داشت.

هر چه حجم مبنا را بالاتر ببریم (اتفاقى که از ابتداى امسال افتاد)، اثر تورمى آن بر سهام شرکت هاى کوچک تر بیشتر خواهد بود و این در روند چند ماهه گذشته بورس کاملاً قابل ملاحظه است. در تابلو بورس شرکت هایى وجود دارند که با معاملات زیر ده میلیون تومان مى توانند رشد ? درصدى داشته باشند و حتى اگر این شرکت ها تنها چند درصد سهم آزاد داشته باشند مى توانند به این رشد برسند و اینجاست که فلسفه حجم مبنا با سهم شناور آزاد نیز دچار تناقض مى شود.

وجود حجم مبنا موجب عدم استقبال بازار از سهام شرکت هایى شده که سرمایه بالایى دارند. زیرا با وجود افزایش حجم مبنا این سهام رشد قیمتى نخواهند داشت و پر شدن حجم مبنا براى این شرکت ها به حجم نقدینگى زیادى نیاز دارد. به عنوان مثال سهام شرکت سایپا براى رسیدن حجم مبنا به حدود ? میلیارد تومان نقدینگى نیاز دارد. از این رو به رغم تعدیل مثبت سود سهام این شرکت در بازار با کاهش قیمت مواجه شد. حال فرض کنید سهام شرکت بزرگى مانند ذوب آهن وارد بازار شود چه کسى براى آن خرید اقدام خواهد کرد، در حالى که باید معادل کل معاملات یک روز بورس اوراق بهادار روى این سهم انجام شود تا اجازه افزایش قیمت داشته باشد؟

از طرف دیگر وجود حجم مبنا یک نگرش منفى براى افزایش سرمایه در سهامداران ایجاد خواهد کرد. به دلیل اینکه با افزایش سرمایه تعداد سهام شرکت بیشتر شده و به تبع آن حجم مبنا افزایش مى یابد که این امر براى سهامداران ناخوشایند خواهد بود. با ادامه روند موجود، سهامداران اقدام به فروش سهام شرکت هاى با حجم مبناى بالا کرده و در شرکت هاى کوچک تر سرمایه گذارى مى کنند. این روند باعث انباشت نقدینگى نزد کارگزارى ها یا حساب هاى بانکى اشخاص شده است؛ زیرا به همان اندازه که از طریق فروش سهام شرکت هاى بزرگ نقدینگى ایجاد کرده اند، به دلیل کمبود عرضه موفق به سرمایه گذارى در سهام شرکت هاى کوچک نشده اند. این گونه است که برخى از فعالان بازار کمبود نقدینگى را بهانه اى براى رکود بازار مى دانند حال آنکه اصل مطلب چیز دیگرى است.

چه باید کرد:
همان طور که پیش از این نیز گفته شد، حجم مبنا راه حلى موقت براى یک مشکل بازار بود و قرار بود به طور موقت به جاى سهم شناور آزاد قرار بگیرد (اگر چه اشاره شد که این دو، کارکرد یکسانى ندارد). هم اکنون نیز برداشتن ناگهانى حجم مبنا تاثیرات مثبتى بر بازار نخواهد داشت. همزمان با مطالعاتى که براى تعیین سهم شناور آزاد صورت مى گیرد (اگر چنین مطالعاتى در جریان باشد) مى توان شرکت ها را دسته بندى کرد و حجم مبناهاى متفاوتى را به شرکت ها اختصاص داد. مثلاً شرکت هاى بزرگ ? ده هزارم، شرکت هاى متوسط ? ده هزارم و شرکت هاى کوچک ? ده هزارم. این پیشنهاد بسیار خام است و نیازمند مطالعه و دسته بندى دقیق تر است. مبادا بدون مطالعه، دوباره کارى کنیم که چند ماه در مشکلات آن دست و پا بزنیم.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله در مورد بودجه ریزی عملیاتی

دانلود مقاله در مورد بودجه ریزی عملیاتی

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 13 کیلو بایت

تعداد صفحات : 13

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

چکیده : روش بود جه ریزی که هم اکنون در سا زما نهای دولتی رواج دارد و ترکیبی از روش بودجه ریزی سنتی و بودجه ریزی برنامه ای است که اطلاعاتی جامع در مورد نتایج هزینه صرف شده اعتبارات و میزان اثر بخشی و کارآیی آن در دست نیست .(۱) از طرفی براساس مواد قانون سوم و چهارم توسعه اقتصادی ،اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تدوین سیاستهای کلان کشوری در خصوص بودجه ریزی برنامه ای جهت دستیابی صحیح و سریع به اثر بخشی و کارائی هزینه های انجام یافته ها را برآن داشت تا در مورد اثر بخشی و تعیین نرخ بهای تمام شده خدمات در مدیریت منابع مالی (بودجه ریزی عملیاتی ) در مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین (ع) مطالعه و بررسی نماییم تا بتوان از نتایج آن بهره گرفت .

این مطالعه بصورت توصیفی تحلیلی در واحدهای بخش آزمایشگاه مرکز آموزشی درمانی امیرالمومنین (ع) سمنان صورت گرفته است بدین صورت که با استفاده از اطلاعات مالی موجود در مورد هزینه ها ی دستمزد،مواد،سربار، بهای تمام شده خدمات تعیین گردید.
یافته های این پژوهش نشان می دهد که از کل هزینه های انجام یافته برای آزمایشات واحد های مختلف بخش آزمایشگاه ۲/۷۹% وضعیت نامساعدی نسبت به نرخ تعرفه تعیین شده دولتی دارند.

مقدمه :
باتوسعه وظائف دولت و افزایش سریع هزینه های دولتی آن با وضعیت عمومی کشور ،کنترل مخارج اهمیت خود را از دست داده است.لذا ضرورت بهبود در سیستم های برنامه ریزی کنترل و مدیریت منابع مالی و شفاف نمودن فرایند بودجه ریزی مطرح گردید . تا مدیران بتوانند با استفاده از اطلاعاتی که در خصوص نتایج عملکردها ، هزینه های اجرایی و فعالیتها براساس این اطلاعات کسب می نمایند در برنامه ریزی و سیاستگزاری آینده سازمان بکار گیرند .
بعلت محدود بودن منابع و عدم ارتباط مشخص بین بودجه عملیاتی هر دستگاه و نبود امکان پایش دقیق فعالیتها ،تکیه بر چانه زنی در جذب اعتبارات بیشتر برای توسعه واحد ها موجب بروز مشکلاتی در تنظیم بودجه دولت و عدم استفاده از آن گردیده است .

با افزایش سیر صعودی رشد و توسعه تکنولوژی و تنوع فعالیت ها ، می طلبد در سازمان نسبت به سنجش و پایش هزینه های هر فعالیت اقدام نموده تا مشکلات جذب اعتبار و تخصیص صحیح آن تا حدودی مرتفع گردد.
در سال ۱۹۸۳ با توجه به افزایش نقش تکنولوژی در ارائه خدمات بهداشتی درمانی و هزینه بالای آن ،بیشتر بیمارستانها براساس تشخیص گروههای تخصصی بهای هر خدمت را تعیین میکردند . این سیستم از قرن ۱۹ به دلیل اینکه بخشی از هزینه های متغیر در آن لحاظ نگردیده بود دستخوش تغییر شد و با لحاظ نمودن هزینه های متغیر نسبت به تکمیل بهای تمام شده خدمات اقدام گردید لیکن باز هم نقصی برآن وارد بود تا اینکه آقای کاپلن در سال ۱۹۹۰ با اجرای روش هزینه یابی بر مبنای فعالیت در بخش بهداشت ، درمان نقش مهمی را در سیستم بودجه ریزی عملیاتی ایفاد نمود .

این روش برشناسایی هزینه ها ، اطلاعات غیر مالی جهت بهبود عملکرد و افزایش کارائی فعالیتها تاکید دارد طبق نظریه اقتصاددانان تحلیل هزینه ها در تعیین قیمت تمام شده هر واحد خدمت یا کالاهای ارائه شده اهمیت و ضرورت خاص داشته و خدمات درمانی نیز از این قاعده مستثنی نمی باشد .
بنابراین ایجاب می کند که هزینه های بهداشتی و درمانی نیز براساس نوع منابع فیزیکی ،مالی و انواع خدمات قابل عرضه تجزیه و تحلیل گردند در این راستا استفاده از سیستم بودجه بندی عملیاتی یا تامین اعتبارات هزینه ای به صورت هدفمند در سازمان از اولویت خاصی برخوردار است .
آگاهی از اطلاعات شفاف اخذ شده از هزینه یابی بر مبنای فعالیت به مدیران این توان را خواهد داد که در تدوین برنامه و بودجه ریزی عملیاتی آینده سازمان خود نقش اساسی را ایفا نمایند

روش تحقیق : عیین بهای تمام شده خدمات در بودجه ریزی عملیاتی نقش اساسی و بنیادی را ایفا می نماید و می تواند به افزایش کار آئی و اثر بخشی اعتبارات منجر شود .این مطالعه به منظور تعیین بهای تمام شده خدمات در بخش آزمایشکاه مرکز انجام یافت تا تاثیر آن را در بودجه ریزی عملیاتی مشخص نماید .در این راستا جهت تعیین بهای تمام شده خدمات با استفاده ازهزینه یابی بر مبنای فعالیت اقدامات زیر انجام گرفت:ابتدا کل آزمایشات انجام شده در بخش آزمایشگاه با نظر کارشناسان مربوطه طبقه بندی و به ۵ بخش سرولوژی- هماتولوژی-میکروب شناسی –بیو شیمی و تجزیه ادرار تقسیم شد .برای محاسبه بهای تمام شده خدمات در این ۵ بخش سه عامل هزینه دستمزد،مواد و سر بار نقش اساسی را ایفاد می نماید که باید برای هر آزمایش مشخص شوند .

بدین منظور جهت تعیین هزینه های فوق با استفاده از فرمهای ارسالی وزارت متبوع (فرم های ۱۶ گانه) با هماهنگی مسئولین بخش آزمایشگاه و واحد امور مالی مرکز و کارشناسان بودجه معاونت پشتیبانی تکمیل و بر اساس آن وضعیت موجود کل هزینه های انجام شده در بخش فوق تعیین و مشخص گردید.

تعیین هزینه پرسنلی(دستمزد) :
ابتدا دقایق (زمان ) صرف شده برای هر تست از كارگروه مدیریت مبتنی بر عملکرد اخذ گردید .
همچنین تست های انجام شده در طول سال ۸۳ از بخش آزمایشگاه که دارای برنامه نرم افزاری مناسب می باشد گرفته شد .
دقایق صرف شده برای هر تست بر تعداد تست های انجام شده در طول یکسال ضرب شد تا زمان انجام کل تست در طول همان سال بدست آید .
سپس زمان انجام سالانه یک تست ، به زمان انجام کل تستهای یک سال (۷۱۴/۲۹۸۳۴) تقسیم شد تا نسبت زمان یک تست بدست آید.
در مرحله بعد نسبت زمان در هزینه دستمزد یک سال که معادل ۲۲۹۱۷۶۹۹۳ بوده است ضرب شد تا هزینه پرسنلی یک تست بدست آید.
و از هزینه پرسنلی یک تست در تعداد کل تستهای یک سال،کل هزینه پرسنلی(دستمزد) هر تست در طول یکسال حاصل آمده که در جداول ۱ تا ۵ به تفکیک آمده است.
مثال:
محاسبه هزینه پرسنل یک تست CBC
دقیقه ۴/۳۵= زمان انجام تست CBC
5892=تعداد تست های انجام شده CBCدر طول ۸۳
زمان صرف شده برای انجام كل تستهای CBCبه دقیقه ۸/۲۰۸۵۷۶=۵۸۹۲*۴/۳۵
زمان صرف شده برای انجام كل تستهای CBCبه ساعت ۲۸/۳۴۷۶=۶۰÷۸/۲۰۸۵۷۶
نسبت زمان تست CBC 1165/0=714/29834÷۲۸/۳۴۷۶
كل هزینه پرسنلی تست CBC در طول یك سال ۲۶۶۹۹۱۲۰=۲۲۹۱۷۶۹۹۳*۱۱۶۵/۰
پس از بدست آوردن هزینه دستمزد هر یک از تست ها ، هزینه های سر بار کل بخش آزمایشگاه به نسبت هر یک از تستها سر شکن گردید و هزینه سر بار هر تست حاصل آمد
برای تعیین هزینه مواد فرمی طراحی گردید و در اختیار مسئول آزمایشگاه قرار داده شد تا مواد مصرفی و غیر مصرفی هر یک از تست ها را مشخص نماید تا هزینه مواد مورد استفاده در هر تست تعیین گردد در نهایت با جمع اعداد حاصل از هزینه دستمزد ، هزینه های سربار و مواد جمع کل هزینه کرد مربوط به هر تست در واحد های مختلف بخش آزمایشگاه حاصل آمد و در نهایت از تقسیم جمع کل هزینه یک تست به تعداد کل انجام شده در طول یک سال بهای تمام شده یک تست محاسبه گردید .

توضیحات فرمهای ارسالی وزارتخانه ( فرمهای ۱۶ گانه )
فرم شماره ۴ – هزینه های پرسنلی :
در این فرم هزینه پرسنلی به انواع اقلام تشكیل دهنده هزینه تجزیه شده است كه می تواند سهم هزینه پرسنل تولید كننده خدمات را شناسایی نمود و نسبت به تعدیل هر هزینه اقدام نمود
فرم شماره۵-هزینه پرسنلی به تفكیك مراكز :
در این فرم تلاش گردیده است كه سهم هر هزینه پرسنلی با رعایت به حضور و تاثیر مستقیم و یا غیر مستقیم پرسنل در مراكز هزینه تشخیص داده و هزینه مربوط به واحد ذیربط تجزیه گردد . به استناد این جدول ، امكان تسهیم هزینه ها به تولید فراهم می آید .
فرم شماره ۶- هزینه انرژی بیمارستان :
هدف از این فرم تشخیص هزینه كل انرژی مصرفی بیمارستان می باشد پس از تشخیص از آنجا كه بیمارستان فاقد سیستم جامع حسابداری بهای تمام شده می باشد هزینه های مربوط را بر مبنای سطح زیر بنا یا مقدار خطوط تلفن هر بخش یا واحد یا در صورت وجود كنتور برق در هر بخش سهم هر مركز هزینه از انرژی های مذبور تشخیص داد و مبنای یكی از مبانی مورد اشاره هزینه را به بخش های ارائه كننده خدمات تسهیم نمود و یا سهم هر واحد را شناسایی نمود .
فرم شماره ۷ – هزینه پرسنلی به تفكیك مراكز هزینه :
اطلاعات استخراج شده در فرم شماره ۶ را بر مبنای امكانات و مبانی تسهیم در اختیار می توان در واحدهای ذیربط تجزیه نمود بطور مثال آب ،برق و هزینه گاز را بر مبنای اینكه واحد مصرف دارد یا خیر و یا سطح زیر بنا می توان تسهیم نمود و می توان هزینه تلفن را بر مبنای شماره تلفنهای در اختیار واحد ها و هزینه های مشترك تلفن یا گاز را نیز بر مبنای سطح زیر بنا یا تعداد پرسنل می توان تسهیم نمود

فرم شماره ۸ – هزینه پرسنلی به تفكیك مراكز هزینه بیمارستان :
ابتدا لازم است صورت ریزی از پرسنل شاغل در بیمارستان براساس پست سازمانی و كار هر فرد تعیین نمود این فرم مبنای اولیه سایر فرمهای پرسنلی می باشد
نكته : از فرم شماره ۱۳ لیست اثاثه بیمارستان به تفكیك بخش و واحد ها و از فرم شماره ۱۴ – لیست تجهیزات بیمارستان به تفكیك بخش و واحد اداری تهیه و تكمیل گردید .

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات