مقاله بررسی اثر ساچمه زنی بر استحکام خستگی فولاد CK5

مقاله بررسی اثر ساچمه زنی بر استحکام خستگی فولاد CK5

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 243 کیلو بایت

تعداد صفحات : 6

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

چکیده مقاله:

اثر ساچمه زنی بر استحکام خستگی فولاد CK35 که قابلیت عملیات حرارتی داشته و کاربردهای متعددی در ساخت اجزا ماشین الات و قطعات مختلف دوار را دارد بررسی شده است برای این منظور سه دسته نمونه ازمایش خستگی از جنس فولاد مورد نظر طراحی و ساخته می شود. دو گروه از این نمونه ها (گروه های S,H) سخت کاری می شوند تاسختی آنها به 40 HRC برسد. سپس با استفاده از دستگاه ساچمه زنی توربینی و ساچمه های استانداردS170 فرایند ساچمه زنی بر دسته ای از نمونه ها (گروه S) انجام میگیرد. پس از آن آزمایش خستگی دورانی (Rotating Bending) بر روی هر دسته نمونه آزمایش انجام شده و نمودارهای تنش – عمر (S-N) مربوط به هر یک به دست می آید. بررسی نتایج بدست آمده نشان میدهد که ساچمه زنی بعد از عملیات حرارتی سخت کاری و برگشت، استحکام خستگی فولاد CK35 باعث افزایش 150 درصدی حد استحکام خستگی میشود.

کلیدواژه‌ها:

ساچمه زنی ، خستگی ، تنش پسماند ، کار سرد

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:42 ] [ احمد احمد ]
[ ]

مقاله در مورد مرز میان پنهان و آشكار پولشویی

مقاله در مورد مرز میان پنهان و آشكار پولشویی

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 24 کیلو بایت

تعداد صفحات : 18

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

اشاره
در بخش نخست این گزارش گفته شد كه پولشویی فرایندی است كه مجرمان اقتصادی یا گروههای سازمان یافته با توسل به آن، منشا و ماهیت مال حاصل از جرم را تغییر داده و آن را به حوزه اقتصادهای رسمی وارد می سازند و بر این نكته نیز تاكید شد كه فعالیتهای مجرمانه مالی، منجر به تغییر جهت درآمدی از سرمایه گذاریهای بلندمدت به سوی سرمایه گذاریهای پرخطر، كوتاه مدت و پربازده در بخش تجاری شده و فرار مالیاتی رایج می گردد. بنابراین اقتصاد كلان كشور آثار زیانباری را متحمل خواهد شد.

آنچه كه اقتصاد بیمار جامعه ای را كه دچار انواع جرم های مالی و فسادهای اقتصادی ناشی از پولشویی، روی خط قرمز به حركت در می آورد، وجود سیستم های ناكارآمد اقتصادی در آن جامعه است.

نبود برنامه ریزیهای مناسب اقتصادی و نبود برخوردهای قانونی قاطع با هرگونه سرمایه‌های مشكوك، زمینه های فعالیتهای اقتصادی غیرقانونی را فراهم می آورد و دور باطل فقر و فساد را در جامعه به جریان می‌اندازد.

در بخش دوم و پایانی این گزارش جز پرداختن به اهداف شوم پولشویی، نقش دولتها و سیاستهایی كه می توانند در جهت مقابله با پولشویی به كار گیرند و نیز راههای مبارزه با این عارضه پنهان اما آشكار بررسی شده است. این بخش را نیز با هم بخوانیم.

پول خاكستری – پول ملتهب
گفته شد كه پولشویی پلی است برای پركردن فاصله و اتصال دنیای مجرمین با سایرین.

در این فرایند از ابزارهای مالی و حسابداری و حقوقی به عنوان وسیله ای برای تغییر منشا، ماهیت، شكل و مالكیت مال غیرقانونی استفاده می شود. به عبارت بهتر پولشویی حلقه اتصال اقتصاد قانونی و رسمی بااقتصاد غیررسمی و غیرقانونی است.

مطلب بالا و آنچه كه در پی می خوانید، حاصل مصاحبه تدبیر با خانم مینا جزایری، رئیس گروه بازرسی اداره نظارت بر بانكها بانك جمهوری اسلامی ایران است. به اعتقاد خانم جزایری، اقتصاد غیررسمی (كه به اقتصاد سایه یا موازی و زیرزمینی نیز موسوم است) نه تنها عملیات مجرمانه بلكه كلیه عملیات غیرقانونی از جمله فرار مالیاتی، اجتناب از پرداخت مالیات و درآمدهای گزارش نشده كه از فروش كالا و خدمات قانونی در معاملات پولی و سایر مبادلات و تهاترها حاصل شده، را نیز در‌بر‌می گیرد.

بدیهی است افرادی كه در بازارهای غیررسمی فعالیت دارند سعی می كنند كه عملیات آنها از منظر دولت و قانونگذاران پنهان بماند به همین دلیل تخمین اندازه و میزان وسعت بازارهای غیررسمی بسیار مشكل است.*

جدول زیر شمای ساده ای از اقتصاد غیررسمی را نشان می دهد:
بنابراین ضرورت دارد جهت تكمیل فرایند جرم پولشویی آن را به سه نوع پول خاكستری، پول كثیف و پول ملتهب تقسیم نماییم.

پول خاكستری به پولی اطلاق می شود كه ناشی از عملیات غیرقانونی یا حتی قانونی است در حالی كه پول كثیف ناشی از عملیات مجرمانه است. بااین توضیح كه انجام بعضی از اعمال صرفا از لحاظ اخلاقی مذموم است، در حالی كه ارتكاب بعضی از اعمال علاوه بر مذموم بودن موحب محكومیت شخص خواهد شد. یعنی قانون بااعمال مجازات می خواهد از جامعه محافظت نماید. بدیهی است درجه و میزان مجازات متعلق به جرائم برمبنای این تقسیم بندی یعنی از خاكستری به كثیف متفاوت است. به عنوان مثال فرار مالیاتی در مقام مقایسه با قاچاق مواد مخدر از منظر جامعه و افكار عمومی در یك رده قرار نمی گیرد.

پول ملتهب به نوعی پول اطلاق می شود كه به لحاظ تغییرات سریع اقتصادی، اجتماعی و سیاسی از كشورها خارج و به مناطق امن روانه می شود. بااین توضیح كه اكثر اوقات پولشویی با فرار سرمایه از كشورها همراه است كه آن هم تركیبی از پول كثیف، خاكستری و حتی پولهای تمیز است.

تقسیم بندی فوق حاكی از آن است كه تمام پولهایی كه به هرنحو و هر شكل نیاز به شستن دارند لزوماٌ از عوائد حاصل از جرم نبوده و پولهای خاكستری ممكن است از ابتدا تمیز بوده و بعدا آلوده شده باشند، زیرا صرف اینكه مالك پول از ادای دیون مالیاتی خودداری نماید در واقع، مرتكب عمل غیرقانونی می شود.

تطهیركنندگان پول
معرفی جرم پولشویی بدون در نظر گرفتن فرایند آن كامل نخواهد بود. زیرا عمل پولشویی باید به نحوی انجام شود كه باآن، پول كثیف پاك و پول خاكستری قابل احترام شود. به گفته صاحبنظران به ناچار این امر باتوسل به معاملات حقیقی یا صوری برای گمراه نمودن مقامات ذیربط از جمله بازرسین و ناظران قانونی صورت می گیرد. تدلیس و القا شبهه، محور اصلی در این فرایند است كه باانجام معاملات متعدد منشا مجرمانه یا غیرقانونی مال، تیره و مبهم گردد.

مراحل فرایند پولشویی به شرح زیر است:

الف – جایگذاری(۱)
اولین مرحله از فرایند جرم پولشویی، جایگذاری یا تزریق عواید حاصل از فعالیتهای مجرمانه به شبكه مالی رسمی، باهدف تبدیل و تغییر مالكیت آن است. جایگذاری عواید حاصل از جرم، با تقسیم وجوه نقدی كلان به مبالغ كوچك صورت میگیرد. این شیوه كه اصطلاحا «اس مورفینگ»(۲) نامیده می شود، به نحوی است كه وجوه سپرده گذاری شده (به دفعات و كمتر از سقف معین پیش بینی شده برای گزارش دهی) به خارج انتقال می یابند و به سرعت استرداد می شوند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله مانـیفیست در عرصه حسابداری

دانلود مقاله مانـیفیست در عرصه حسابداری

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 7 کیلو بایت

تعداد صفحات : 6

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مانـیفیست در عرصه حسابداری
امروز که <جامعه حسابداران رسمی ایران> ‌باید به مثابه کل‌واحدی تجلیگاه بهترین اندیشه‌های ناب حسابداری باشد، اختلا‌ف نظر، تشتت آرا و تعدد جریانهای فکری در این جامعه بیش از هر زمان رخ نموده است.

تفاوت دیدگاه، تقابل آرا و کثرت نظرات گرچه ممکن است زمینه را برای وفاق و همکاری گروهی فراهم کند اما اگر ریشه در عملگرایی و تفکر انتزاعی داشته باشد آن‌گاه واقعبینی و درست‌اندیشی راه گم می‌کند و کمبودها، ضعفها، فرصتها و تواناییها به‌درستی شناخته نمی‌شوند و برخورد سطحی، ساده‌اندیشی، خودباوری، سرمستی کاذب و یا ناامیدی افراطی حاکم می‌شود.

نمی‌توان نسبت به مسائلی که در اثر این بحران بروز کرده بی‌اعتنا بود. هیچ‌چیز مضرتر و ضداصولی‌تر از کوششی نیست که از طریق عبارت پردازی برای رها ساختن گریبان خود از این مسائل می‌شود. برای دفاع از اصول و مبانی اساسنامه جامعه حسابداران رسمی و قواعد اساسی آن، هیچ چیز مهمتر از وحدت نظر و عمل بین کلیه حسابدارانی که به عمق بحران و لزوم یافتن راهکار برای آن آگاهند نیست.

واقعیت نشان می‌دهد که بحران فعلی که از جنبه‌ای بیان‌کننده تفاوت شدید آراء و نظریات حرفه‌ای-اجتماعی جامعه حسابداری از یک‌سو و وجود گرایشهای خود محور از سوی دیگر است، تمرکز خود را از لحاظ برنامه‌ای بر حول مسئله کلیدی <اساسنامه> و ساخت تشکیلا‌تی جامعه قرار داده است. درک از محیط اجتماعی که در آن به‌سر می‌بریم و حرکت و روند آینده حلقه کلیدی است که در پرتو شناخت علمی از آن می‌توان به بحران فعلی پاسخی درخورداد.

اگرچه در دو سال اخیر نقد و انتقاد چه در قالب اصولی و چه متاسفانه در چارچوب کارکرد غیرحرفه‌ای شدت گرفته اما در مجموع جامعه نسبت به گذشته حرکتی رو به پیشرفت داشته است. با این حال، هنوز به خاطر آنکه تمامی واقعیت و عمق بحران را درک نکرده‌ایم و فقط بخشی از آن را بیان می‌کنیم، طبیعتاً قادر به ارائه راه‌حل علمی برای برون‌رفت از تنگنای موجود نیستیم.

آیا این اختلا‌فات فقط از طریق <نقد و انتقاد> برطرف می‌شود؟ به‌دیده ما نه ! اگر به فرض وجود، اختلا‌ف نظردر جامعه را صرفاً به نبود توافق درباره سازوکارهای جامعه نسبت دهیم پس چرا حتی در بین کسانی که ظاهراً روی سازوکارهای جامعه توافق دارند، تفاوت نظر در مباحث اساسی همچنان باقی است و اگر صرفاً از طریق نقد آراء و تقابل نظریات می‌شد تشتت آرا را از بین برد، پس چگونه تاکنون جامعه حسابداری چنین دستاوردی نداشته است؟

تنها راه‌حل اصولی، حرفه‌ای و علمی در چنین وضعیتی نقد و مجادله حرفه‌ای بر روی مشی و برنامه است که میثاق جمعی حسابداران (اساسنامه) از درون چنین پروسه‌ای بیرون خواهد آمد! و صد البته در شرایط طبیعی و متعارف جایگاه این مجادله حرفه‌ای باید نشریات حرفه‌ای همچون حسابدار و حسابرس وحسابدار رسمی باشد.

واقعیت این است که عملگرایی حاکم بر تفکر نظریه‌پردازان فعلی (که خود محصولی از نظریه‌پردازیهای عامیانه است) ما را بر آن می‌دارد تا، یا در زنجیره به‌هم پیوسته روابط علت و معلولی به پیش نرویم و یا، آن‌را تا ریشه دنبال نکنیم. عملگرایی یکی از خصوصیات عمده تفکرات سنتی است که از بینش غیرحرفه‌ای سرچشمه می‌گیرد؛ زمانی که جامعه‌ای قادر نیست انحرافات گذشته و حال خود را واقعاً ریشه‌یابی کند.

متاسفانه متدولوژی غالب بر جامعه حسابداران رسمی ایران دچار انحرافات اساسی است که نه‌تنها از متدولوژی علمی حسابداری فاصله داشته بلکه فراتر از این، بیشتر به روشهای عامیانه نزدیک بوده تا به روشهای علمی و این نه سخنی گزاف بلکه توضیح علمی واقعیت موجود است. از سوی دیگر توضیح کاملتر این مطلب بدون توجه به بحران جهانی که در حرفه حسابداری روی داده و رابطه معینی که میان این دو وجود دارد نمی‌تواند صورت پذیرد. و این نیز به دو دلیل زیر متکی است:
اول آنکه حرفه حسابرسی در جهان در حال از سرگذراندن بحرانهای ناشی از جدایی استانداردهای بین‌المللی، امریکایی و انگلیسی ، رویدادهای تقلب و فریب از نوع شرکتهای انرون و ورلدکام، وهمچنین برجسته شدن موضوع نظام راهبری بنگاه(Corporate governance) است؛

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود مقاله شرکت تضامنی

دانلود مقاله شرکت تضامنی

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 5.317 مگا بایت

تعداد صفحات : 33

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

شرکت تضامنی

فصل اول
شناخت شـركتهای تضامنـی

طبیعت شركتهای تضامنی بهترین تعریف در مورد طبیعت شركتهای تضامنی ازمتن قانون استخراج می شود :
بر طبق قانون تجارت ( ماده ۱۱۶ ) شركت تضامنی شركتی است كه در تحت اسم مخصوص برای امور تجاری بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشكیل می شود . اگر دارائی شركت برای تادیه تمام قروض كافی نباشد هریك از شركاء مسئول پرداخت تمام قروض شركت است . هر قراری كه بین شركاء برخلاف این ترتیب داده شده باشد در مقابل اشخاص ثالث

كان لم یكن خواهد بود .بمنظور توضیح بیشتر لازم است ویژگیهای تعریف فوق را بطور دقیق
مورد بررسی قرار دهیم :

الف – شركت تضامنی تحت اسم مخصوص تشكیل می شود .
از آنجا كه اعتبار و شخصیت شركاء در اینگونه شركتها اهمیت فراوانی دارد . بنابراین ضروری است كه نام شركت از ویژگی خاصی برخوردار باشد .

به موجب قانون تجارت (‌ماده ۱۱۷) . در اسم شركت تضامنی باید عبارت شركت تضامنی و لااقل اسم یكنفر از شركاء ذكر شود . در صورتیكه اسم شركت مشتمل بر اسامی تمام شركاء‌نباشد باید بعد از اسم شریك یا شركاء كه ذكر شده است عباراتی از قبیل ( و شركاء) و ( و برادران )‌
قید شود .مانند (‌شركت تضامنی حسینی وپسران ) بنابراین چنانچه شریك مذكور زمانی از شركت خارج ویا فوت گردد نام وی از شركت حذف و یا به نام سایر شركاء تغییر می یابد .

ب – بكارگیری واژه تضامنی
بكارگیری واژه تضامنی در نام شركت به این دلیل است كه در شركتهای تضامنی هر یك از شركاء‌ به تنهائی ضامن كلیه تعهدات شركت می باشد و در واقع شركاء در برابر بستگانكاران مسئولیت تضامنی دارند،یعنی چنانچه شركت نتواندبموقع ازعهده تعهدات خود بر آید مدعیان شركت با مراجعه به هر یك از شركاء می توانند ادعای طلب نمایند و شركاء نیز ملزم می باشند حتی از محل اموال شخصی خود طلب آنان را پرداخت نمایند . چگونگی انجام مراحل آن در مباحث بعدی مفصلا مورد بحث قرار خواهد گرفت . بنابراین بكارگیری واژه تضامنی در نام

شركت نشانگر اعتبار بیشتر شركت می باشد و بهمین دلیل در موقع تشكیل این نوع شركتها افراد،شركاء خود را از بین اشخاص مطمئن و معتبر در امر تجارت می نمایند و اشخاص طرف معامله نیز با اطمینان خاطر بیشتری با شركتهای تضامنی به فعالیت های تجاری می پردازند زیرا در صورت عدم توانائی شركت در اجراء‌ تعهدات بعلت مسئولیت تضامنی شركاء، با ادعا بر اموال شخصی هر یك از شركاء طلب آنان قابل تادیه می باشد. ازاین جهت این نوع شركتها از لحاظ اجتماعی دارای اعتبار بسیاری می باشند .
همان طور كه از متن قانون بر میاید ، چنانچه شركاء بین خود قائل گردند كه براساس آن
در برابر تعهدات شركت مسئولیت بپذیرند از نظر قانونی قابل قبول نمی باشد و این گونه توافقات مسئولیت تضامنی شركا رادر برابر تعهدات شركت تحت تاثیر قرار نمیدهد .بنابراین شركانمی توانند با استناد به توافقات فیمابین ازمسئولیت تضامنی خود سرباز زنند . بالفرض اگر شریكی با سایر شركاء توافق نماید كه در برابر تعهدات شركت هیچگونه مسئولیتی نداشته باشد ، چنانچه شركت نتواند بموقع از عهده بازپرداخت بدهیهای خود براید و دارائیهای شركت نیز برای ادای دین
شركت كافی نباشد اشخاص ثالث كه بستانكار شركت می باشند ، مدعی بر اموال شخصی هریك از شركاء جهت طلب خود می باشند و حتی شریك مذكور نمی تواند با تكیه بر توافقات داخلی خود با سایر شركاء شركت از عهده بازپرداخت طلب اشخاص ثالث سرباز زند .

ج – آیا شركت تضامنی نیز در برابر تعهدات شركاء‌ مسئولیت دارد ؟
اگر چه هر یك از شركاء به تنهائی در برابر شركت مسئولیت تضامنی دارند اما بر عكس آن صادق نمی باشد یعنی شركت تضامنی در برابر بدهیهای شركاء كه مربوط به امور شخصی آنان می باشد هیچگونه تعهدی ندارد مگر آنكه شركت تضامنی منحل گردد كه در اینصورت بر طبق قانون عمل خواهد شد . بر طبق ماده ۱۲۶ قانون تجارت هر گاه شركت تضامنی منحل شود مادام كه قروض شركت از دارائی آن تادیه نشده هیچیك از طلبكاران شخصی شركاء حقی در آن

دارائی نخواهند داشت ، اگر دارائی شركت برای پرداخت قروض آن كفایت نكند طلبكاران شخصی شركت حق دارند بقیه طلبكاران خود را از تمام یا فردفرد شركاء‌ ضامن مطالبه كنند . ولی در اینمورد طلبكاران شركت بر طلبكاران شخصی شركاء حق تقدم نخواهند داشت .
ماده قانونی فوق نیز تاكیدی بر مسئولیت تضامنی شركاء‌ در برابر تعهدات شركت دارد ولی نكته حائز اهمیت انست كه از نظرقانون طلبكاران شركت و طلبكاران شخصی هر یك از شركاء بر اموال خصوصی شریك مذكور یكسان می باشند و بستانكاران شركت هیچگونه ارجحیتی نسبت به طلبكاران خصوصی آن شریك ندارند .
بر طبق ( ماده ۱۲۹)‌ قانون تجارت طلبكاران شخصی شركاء حق ندارند طلب خود را از دارائی شركت تامین یا وصول كنند ولی می توانند نسبت به سهیمه مدیون خود ازمنافع شركت یا سهمی كه در صورت انحلال شركت ممكن است به مدیون مزبور تعلق گیرد هر اقدام
قانونی كه مقتضی باشد بعمل آورند .
طلبكاران شخصی شركاء در صورتیكه نتونسته باشند طلب خود را از دارائی شخصی مدیون خود وصول كنند ممكنست نسبت به سهم وی در شركت اداعای طلب نمایند . سهم شریك
عبارت از مبلغی است كه درصورت انحلال شركت یعنی فروش دارائیها و پرداخت بدهیها با در نظر گرفتن كلیه موافقتنامه های شركاء در مورد نحوه تقسیم سود یا زیان حاصل از تصفیه بین شركاء‌،

به هر شریك تعلق می گیرد . بنابراین در چنین مواردی طلبكاران شخصی شركاء‌ می توانند انحلال
شركت را تقاضا نمایند اعم از اینكه شركت برای مدت محدود یا نا محدود تشكیل شده باشد مشروط برانیكه لااقل شش ماه قبل قصد خود را بوسیله اظهارنامه رسمی به اطلاع شركت رسانیده باشند ، در اینصورت شركت یا بعضی از شركاء می توانند مادام كه حكم نهایی انحلال صادر نشده است با تادیه طلب بستانكاران مزبور تا حد دارایی مدیون در شركت یا با جلب رضایت آنان بطرق دیگر از انحلال شركت جلوگیری نمایند.

د- شركت تضامنی بین دویا چند نفر شریك تشكیل می شود .
اصولا برای تشكیل هر شركت تجاری همانطور یكه از مفهوم واژه شركت برمیاید حداقل دو نفر شریك لازم است اما مازاد بر آن از نظر قانونی محدودیتی ندارد . مورد فوق یكی از وجوه افتراق هرشركت تجاری با موسسات انفرادی می باشد . در شركتهای سهامی بر طبق ماده ۳ قانون تجارت تعداد شركاء نباید از سه نفر كمتر باشد در انواع شركتهای تعاونی نیز شركاء بیشتر از دو نفر می باشند در قانون تجارت ایران درمورد تشكیل شركت تضامنی بین یك یا چند نفر شریك شخصیت شركاء از نظر حقیقی و حقوقی بودن تعیین نشده است و اینكه شركت تضامنی می اتواند از یك یا چند شركت دیگر تشكیل شود هیچگونه توضیحی داده نشده است و چنین برمیآید كه منظور نظر قانونگذار از نفر فقط اشخاص حقیقی می باشند كه می توانند به تشكیل
شركت تضامنی مبادرت ورزند.

در اینجا شاید بی مورد نباشد به تعریف شركت تضامنی در آمریكا بپردازیم و با تعریف این نوع شركت طبق قانون تجارت ایران مورد قیاس قرار دهیم. در آمریكا شركت تضامنی چنین تعریف می گردد. اجتماع دویا چند شخص بعنوان صاحبان شركت جهت اداره امور آن بعنوان مالكین بمنظور سوددهی عملیات تجاری دراین تعریف اصطلاح شخص شامل افراد و سایر شركتهای تضامنی می باشد و در برخی ایالات شركتهای سهامی نیز می توانند جزء شركاء یك شركت تضامنی قرار گیرند .از طرف دیگر طبق تعریف فوق هدف از تشكیل شركتهای تضامنی سودآوری آن میباشد حال آنكه قصد سوددهی در ایران همواره در شركتهای تضمانی وجود ندارد و ممكنست جنبه غیر انتفاعی و عام المنفعه داشته باشند .

در آمریكا شركتهای تضامنی به دوگروه شركتهای تضامنی عمومی وشركتهای تضامنی محدود تقسیم بندی گردیده اند كه شركتهای تضامنی عمومی را می توان مطابق با شركتهای تضامنی مورد بحث در این فصل دانست و شركتهای تضامنی محدود را نوعی شركت مختلط سهامی یا شركت مختلط غیر سهامی فرض كرد . در هر حال در قانون تجارت ممنوعیتی نیز برای تشكیل شركت تضامنی توسط شركتهای تجاری دیگر وجود ندارد .

هـ – شركت تضامنی برای انجام امور تجاری تشكیل می شود .
بر طبق قانون تجارت (ماده ۱ )تاجر كسی است كه شغل معمولی خود را معاملات تجاری قرار دهد . بنابراین هر دو شخصیت حقیقی و حقوقی می توانند تاجر باشند .

بر طبق ( ماده ۲)‌همان قانون معاملات تجاری از قرار ذیل است :
۱٫ خرید یا تحصیل هر نوع مال منقول بقصد فروش یا اجاره اعم از اینكه تصرفاتی در آن شده یا نشده باشد.

۲٫ تصدی به حمل و نقل از راه خشكی یا آب یا هوا بهر نحوی كه باشد.
۳٫ هر قسم عملیات دلالی یا حق العمل كاری (كمیسیون) و یا عاملی و همچنین تصدی بهر نوع تأسیساتی كه برای انجام بعضی امور ایجاد می شود از قبیل تسهیل معاملات ملكی یا پیدا كردن خدمه و یا تهیه و رسانیدن ملزومات و غیره.

۴٫ تأسیس و بكار انداختن هر قسم كارخانه مشروط بر اینكه برای رفع
حوائج شخصی نباشد.
۵٫ تصدی به عملیات حراجی
۶٫ تصدی به هر قسم نمایشگاههای عمومی
۷٫ هر قسم عملیات صرافی و بانكی
۸٫ معاملات برواتی اعم از اینكه بین تاجر یا غیر تاجر باشد.

۹٫ عملیات بیمه بحری و غیر بحری
۱۰٫ كشتی سازی و خرید و فروش كشتی و كشتیرانی داخلی یا خارجی و معاملات راجعه به آنها برخی از معاملات به دلیل تاجر بودن یك طرف معامله یا هر دو طرف آنها
تجاری محسوب می گردند.
بر طبق (ماده ۳) همان قانون معاملات زیل به اعتبار تاجر بودن متعاملین و یا یكی
از آنها تجارتی محسوب می شود.
۱٫ كلیه معاملات بین تجار و كسبه و صرافان و بانكها

۲٫ كلیه معاملاتی كه تاجریا غیرتاجر برای حوائج تجارتی خود می نماید.
۳٫ كلیه معاملاتی كه اجزایا خدمه یا شاگردتاجر برای امورتجارتی
ارباب خود می نمایند.
۴٫ كلیه معاملات شركتهای تجارتی
و – چه نوع معاملاتی تجارتی محسوب نمی شوند.
بر طبق ماده ۴ – معاملات غیر منقول بهیچوجه تجارتی محسوب نمی شوند.بر طبق
ماده ۵ – قانون تجارت كلیه معاملات تجار تجارتی محسوب می شود
مگر اینكه ثابت شود كه معامله مربوط به امور تجارتی نیست.
ز – امور تجاری خاص شركتهای تضامنی

اگرچه طبق تعریف شركتهای تضامنی در قانون تجارت ایران اینگونه شركتها به كلیه عملیات تجاری می توانند اشتغال ورزند ولیكن بعلت ماهیت شركتهای تضامنی و مسئولیت شركاء در برابر اشخاص ثالث ، تنها سرمایه مد نظر قرار نمی گیرد بلكه تخصص ، تجربه و قدرت اداره شركت برای هر یك از شركاء از درجه اهمیت بالایی برخوردار است به همین علت برخی مشاغل از قبیل مشاوره حقوقی و سایر مشاغل تخصصی در شركتهای تضامنی بیشتر كاربرد دارند.

در آمریكا شركتهای تضامنی بخصوص جهت انجام برخی امور حقوقی و قانونی ، علوم پزشكی ، حسابداری عمومی و سایر تخصصها تشكیل می شوند. حتی در برخی از ایالات تخصص افراد موجب می گردد كه شركت بصورت سهامی تشكیل نگردد. به عنوان مثال حسابداران رسمی آمریكا بعلت تخصص ویژه خود از سهیم شدن در شركتهای سهامی مربوط به ضمینه تخصصی خود منع شده اند زیرا ممكن است ارتباطات محرمانه بین متخصصین و مشتریان كه بعلت ماهیت شركتهای سهامی می توانند با ابتیاع سهام جز سهام داران قرار گیرند ، ایجاد گردد و بر نظریه تخصصی آنها تاثیر گذارد در نتیجه هدف اصلی شركت تا تحت الشعاع سرمایه خویش قرار دهند (اگر چه در برخی از ایالات با وضع قوانین مربوط به شركتهای تخصصی سهامی تأسیس اینگونه شركتها را مجاز دانسته اند) اما از آنجا كه شركتهای تضامنی دارای اعتبار زیادی می باشند لذا انتخاب از جهت استحكام آنها واجد اهمیت فراوانی است و معمولاً شركاء از افرادی انتخاب می گردند كه از هر حیث مورد شناسائی قرار گرفته و واجد شرایط باشند ، بدین لحاظ شركتهای تضامنی در رأس تمام شركتها قرار دارند و بیشتر مشاغل تخصصی فوق الذكر را در بر می گیرند زیرا در مشاغل تخصصی بیش از هرچیز مسئولیت تضامنی شركاء اهمیت دارد.

طبیعت تضامنی در اینگونه شركتها مشخصات و خصوصیات خاصی را برای آنها ایجاد نموده است كه به ذكر پاره ای از این مشخصات می پردازیم :

مشخصات اصلی شركتهای تضامنی
الف – سهولت در تشكیل – مقایسه باهرشركت بایك شركت سهامی خصوصاازنوع عام كه تشكیل آن مراحل متعددقانونی راایجادمی نمایدیك شركت تضامنی بدلیل تعدادمحدودشركاءو شناسائی قبلی آنها از یكدیگر با نتظیم یك قرار داد كتبی مابین شركاء می توان ایجاد نمود كه در پاره ای از كشورها ازجمله آمریكا حتی توافقنامه و یا قرار داد شفاهی نیز برای تشكیل شركت تضامنی كافی می باشد و ممكنست بطور ضمنی بواسطه فعالیت شركاء‌یك شركت تضامنی اداره گردد. گرچه این امتیاز راحت وكم خرج كه در تشكیل شركتهای تضامنی وجود دارد در بسیاری ازموارد ممكنست با مشكلات خاصی كه باطنا در ساختار شازمانی اینگونه شركتها به صورت غیر رسمی وجود دارد، جبران گردد زیرا حیات وممات شركت تضامنی بیش از هر شركت دیگری به ساختار سازمانی آن بستگی دارد و مستلزم دقت و هوشیاری شركاء می باشد.

ب – حیات محدود – یك شركت تضامنی امكان دارد با كنارگیری ، فوت، ورشكستگی ویا عدم صلاحیت یك شریك منحل گردد. حتی ورود یك شریك جدید به شركت تضامنی بطور قانونی بمنزله خاتمه فعالیتهای شركت تضامنی قبلی تلقی می گردد كه شركاء یك شركت جدید را تاسیس می نمایند . بموجب قانون تجارت هرتغییری مانند ورود و خروج یا فوت شریك باعث فسخ شركت می گردد اما این فسخ اكثرا ادامه فعالیت شركت را متوقف نمی نماید وفقط ممكنست باعث تغییر در ساختار مالكیت و نسبتهای شراكت گردد . هر چند با ورود شیك جدید خروج یا فوت یك شریك مسائلی در شركت تضامنی مطرح می گردد مانند تجدید ارزیابی دارائیها و سرقفلی و یا پاداش به شركاء كه می توان بمنزله ایجاد شركت جدید و فسخ شركت قبلی تلقی نمود لذا ایجاد شخصیت جدید و فسخ شركت قبلی نیز باطنا بیانگر حیات محدود شركت تضامنی می باشد .

ج ـ محدودیت فعالیت شركاء ـ در شركت تضامنی بر طبق ماده ۱۳۴ قانون تجارت محدودیتهایی برای شركاء‌ در نظر گرفته شده است از آنجمله هیچ یك از شركاء نمیتواند بدون موافقت ورضایت سایر شركاء به حساب شخصی خود یا شخص ثالث دیگری تجارتی از نوع فعالیت تجارت شركت تضامنی انجام دهد و دیگر آنكه هیچیك از شركاء نمیتواند بدون رضایت سایر شركاء بعنوان شریك ضامن یا با مسئولیت محدود در شركت دیگری كه فعالیت تجاری مشابه با شركت تضامنی دارد ، داخل شود .

گرچه هر یك از شركاء اگر بخواهند در شركتی كه فعالیت تجاری غیر از نوع تجارت شركت تضامنی دارد داخل شوند هیچگونه منع قانونی نخواهند داشت ، همچنین هر شریك می تواند بعنوان كارگزاری دوگانه همزمان در قراردادهای شركت بنفع خود یا دیگری وارد شود مشروط براینكه در شركتنامه توافق شده باشد.

د ـ بدهی نامحدود (‌ مسئولیت تضامنی شركاء)ـ واژه شركت تضامنی اشاره بر شركتهای دارد كه در آنها تمامی شركاء متعهد بدهیهای شركت می باشند بنابراین كلیه شركاء حق دارند بنفع شركت عمل نمایند و بستانكارانی كه جهت وصول طلب خود از شركت دچار مشكل گردند می توانند به شركایی مراجعه نمایند و بستانكارانی كه جهت وصول طلب خود از شركت دچار مشكل گردند می توانند به شركایی مراجعه نمایند كه دارای منابع مالی شخصی كافی باشند پس اموال خصوصی آنهانیز مورد ادعای بستانكاران شركت قرار می گیرد.

از این جهت شركتهای تضامنی در ایجاد بدهی نامحدود مشكل سایر شركتهای تجاری را ندارند زیرا بستانكاران شركت نیز از جهت وصول طلب خود نگرانی چندانی ندارند . درمورد انواع شركتهای مختلط سهامی و مختلط غیر سهامی نیز تعدادی از شركاء مسئولیتی برای كلیه بدهی های شركت مختلط ندارند و تعهد اینگونه شركاء محدود می باشد به اینكه یك حد سرمایه گذاری معینی را در شركت شریك نامحدود یاضامن باشد كه متعهد كلیه بدهیهای شركت ، در صورت كافی نبودن دارائیهای شركت ، از محل اموال خصوصی خود در برابر بستانكاران باشد.

هـ ـ‌ مشاركت در حقوق مالكیت و منافع شركت تضامنی ـ هنگامی كه شركاء یك شركت تضامنی سرمایه گذاری در دارائیهای آن مینمایند دیگر هیچگونه ادعایی بر دارائیهای مخصوص كه سرمایه گذاری نموده اند نمی توانند داشته باشند ، اما حقوق مالكیتی بر كلیه دارائیهای شركت تحصیل می نمایند . هر یك از شركاء یك شركت تضامنی همچنین حقوق مالكیتی برمنافع حاصله شركت دارند در واقع تسهیم سود و زیان یكی از معیارهای مهم در حیات یك شركت تضامنی می باشد ، كه ممكنست متناسب با سرمایه گذاری آنان در شركت نباشد . از طرف دیگر در بسیاری ازشركتهای تضامنی به نسبت سرمایه گذرای هر یك از شركاء سود مشخص در نظر گرفته می شود كه به آنان پرداخت یابه بستانكاران حساب آنها منظور می گردد. سود مذكور در سایر كشورها به عنوان بهره سرمایه شركاء قید می گردد. سرود مذكور قسمتی از تقسیم سودی می باشد كه در نتیجه عملیات تجاری عاید شركت شده است و به شركاء تعلق می گیرد.

و ـ تصویر با مفهوم صورتهای مالی ـ یكی از مومارد افتراق بین شركتهای تضامنی و شركتهایسهامی آنست كه در واقع شركت تضامنی اجتماع افراد می باشد كه تغییر در آنها غالبا مستلزم تجدید ارزیابی دارائیها می گردد حال آنكه شركتهای دیگر از جمله شركتهای سهامی یك واحد جدا از صاحبان آن می باشند ، بنابراین عینیت و واقعیت وضعیت مالی منعكس در صورتهای مالی شركت تضامنی بیشتر از سایر شركتهامی باشد. گر چه سیاستهای حسابداری، شركت تضامنی را جدا از مالكان خود نمیشناسد اما رفتار یك شركت تضامنی در تغییرات شركاء اغلب كمك خواهد نمود تا تصویر واقعی و مفهوم تری از موقعیت مالی شركت در صورتهای مالی انعكاس یابد.

ز ـ‌ هزینه خدمات انجام شده توسط شركاء ـ شناسائی هزینه های خدمات شخصی انجام شده توسط شركاء كه در عین حال موقعیت اداراه شركت را نیز بعهده دارند بعنوان هزینه حقوق شركت یكی از مباحثی میباشد كه همواره مورد بحث حسابدارن در اینگونه شركتها می باشد . در مباحث تئوریكی ، هزینه خدمات انجام شده در هر شركت تجاری بعنوان یك شخصیت حسابداری ، جدا از صاحبان آن و بدون توجه به شكل سازمانی آن بهرحال برای آن شركت هزینه محسوب مب گردد، یك شركت مدیر تحت این مبحث هم شریك و هم مالك شركت می باشد و مبلغ خدمات شخصی ای كه برای شركت انجام داده است بعنوان یك هزینه برای شركت تضامنی تلقی می گردد.

در نظر گرفتن هزینه حقوق برای شركاء همانند سایر هزینه های حقوق شركت اختلاف نظراتی مابین حسابداران ایجاد نموده است . برخی از آنان عقیده دارند كه شركت تضامنی اجتماع افرادی است كه مالكان شركت تضامنی می باشند نه كاركنان آن ، بنابراین حقوق آنها متمایز از حقوق سایر كاركنان می باشد و برخی دیگر هیچگونه وجه تمایزی مابین خدمات شخصی شركاء برای شركت با خدمات سایر كاركنان قائل نیستند و عقیده دارند با هزینه حقوق اینگونه شركاء نیز همانند حقوق كاركنان شركت باید رفتار گردد. اصولا در شركتهای تضامنی ازنظر تئوری دو اصل مد نظر می باشد .

۱- اصل تفكیك شخصیت شركاء از شركت تضامنی
۲- اصل مالكیت شركاء در شركت تضامنی
در شركتهای تضامنی مسئله مهم و سئوال اصلی اینست كه آیا اینگونه شركتها شخصیتی منفك از شركاء‌خود دارند یا خیر چون تشكیل شركت و در پاره ای موارد تسهیم سود و زیان منوط به اعتبار و شخصیت شركاء‌ می باشد و مسئولیت تضامنی شركاء‌ تضامنی تعهد پرداخت كامل بدهیهای شركت را موجب می شود . لذا موارد فوق اصل تفكیك شخصیت شركاء‌ را مورد سوال و ابهام قرار میدهد بهمین دلیل برخی از صاحبنظران مالی اصل مالكیت را بر اصل تفكیك شخصیت ترجیح میدهند .

اما از سوی دیگر اصل تفكیك شخصیت حقوقی و حقیقی در حسابداران و اتخاذ روشهاو سیاستهای مدیریتی یكسان با سایر شركتها ودلائل دیكری مانند حق بستانكاران شركت بر دارائیهای شركت در مقایسه با بستكاران شخصی شركاء ، شناسایی دارائیهای شكا تضامنی و تفكیك این دارائیها از دارئیهای شخصی شركاء ، تفاوت سهم سود و زیان شركاء از سهم الشركه آنان بموجب شركتنامه ، تلقی وام پرداختی به شریك بعنوان دارائیهای شركت و وام دریافتی از شریك بعنوان بدهی و غیره باعث میگردند كه طرفداران نظریه اصل تفكیك شخصیت شركاء از شركت تضامنی این اصل رامعتبرتر بدانند در هر حال موارد مذكور از جمله مواردی است كه در مورد آنها جوامع بین المللی باید تضامنی اصل مالكیت بیشتر مورد توجه قرار گرفته است . بموجب اصل تفكیك شخصیت ، هزینه حقوق شركاء مانند سایر هزینه ها تلقی می گردد اما اگر اصل مالكیت مورد توجه قرار گیرد باید بین هزینه های شركت و حقوق مالكان آنها وجه تمایز قائل گردید .

از آنچه گذشت می توان نتیجه گرفت شركتهای تضامنی ویژگیهای خاصی دارند كه آنها رااز سایر شخصیت های حقوقی متمایز می نماید اما اصول حسابداری كه برای اینگونه شركتها بكارمیرود هیچگونه تفاوتی با سایر شركتها ندارد حتی ارزشیابی دارائیها در موقع تغییرات نیز مانع بكارگیری سیاستهای مداوم حسابداری نمی باشد . با اینحال خصوصیات خاص شركتهای تضامنی اتخاذ روشهای خاص حسابداری را موجب می گردد تا حقوق شركاء حتی الامكان حفظ گردد.
در پاره ای از كشورها ویژگیهای خاص دیگری نیز در مورد اینگونه شركتها وجود دارد كه بحث پیرامون آنها ضروری نمی باشد .

فصل دوم

چگونگـی تشكیل شركتهای تضامنی

همانطوریكه قبلا نیز آورده شد بر طبق قانون تجارت ( ماده ۱۹۵) ثبت كلیه شركتهای تجاری مذكور در قانون فوق الزامی میباشد . شركتهای تضامنی نیز مانند سایر شركتهای تجاری كه دارای شخصیت حقوقی می باشند برای تشكیل شدن ابتدابایددراداره ثبت شركتهاتحت شماره مخصوصی كه اداره مذكور تعیین می نماید ثبت گردند تا ماهیت قانونی یابند . علاوه برماده ۱۹۵ قانون تجارت قسمتی ازماده ۲۲۰ نیز بر این امر تاكید مینماید كه هر شركت تجاری ایرانی مذكور در قانون تجارت و هر شركت تجارتی كه بر طبق قانون ثبت شركتها مصوب خرداد ۱۳۱۰ مكلف به ثبت است باید در كلیه اسناد و صورتحسابها به اعلانات و نشریات خطی یا چاپی خود در ایران تصریح نماید كه در تحت چه شماره ای درایران به ثبت رسیده است والا محكوم به جزای نقدی علاوه بر مجازاتی است

كه در قانون ثبت شركتها برای عدم ثبت مقرر شركت قبلا گفته شده است، طبق ماده مذكور هر شركت ایرانی كه در حال حاضر وجود داشته باشد یا در آتیه تشكیل شود وبه امور تجارتی اشتغال ورزد ولی خود را به صورت یكی از انواع هفتگانه شركتهای تجاری قانون تجارت در نیاورده باشد شركت تضامنی محسوب می گردد و احكام راجع به شركتهای تضامنی
در مورد آن اجراء می گردد.

چگونگی ثبت شركتهای تضامنی
گرچه برای تشكیل یك شركت تجاری معمولا هیچگونه مصوبه ای از طرف دولت لازم نیست اما برای ثبت كلیه شركتهای تجاری ارائه مداركی الزامی می باشد بنابراین برای تشكیل شركت تضامنی و ثبت آن نیز مداركی لازم می باشد ضمنا اگر موضوع شركت مستلزم مجوز دولتی می باشد قبل از تشكیل باید اخذ گردد و سپس اقدام به تشكیل شركت تضامنی گردد.
به موجب ماده ۴ (ج) نظامنامه قانون تجارت اسنادیكه باید به تقاضانامه ثبت شركتهای تضامنی ضمیمه شود عبارنتد از
۱- یك نسخه مصدق از شركتنامه
۲- یك نسخه مصدق از اساسنامه شركت (‌ اگر وجود داشته باشد )

۳- گواهی نامه پراخت تمامی سرمایه نقدی و تسلیم بقیه سرمایه شركت بصورت غیر نقدی با تعیین قیمت تقویم شده آنها به امضاء مدیران شركت
۴- اسامی شركایی كه مدیریت شركت را بعهده دارند .
دربرخی از شركتهای تضامنی اساسنامه نیز تنظیم می گردد ولی بر طبق قانون اساسنامه در شركتهای تضامنی الزامی نمی باشد .

بر طبق ماده ۱۱۸ قانون تجارت برای تشكیل شركت تضامنی شرط انست كه تمام سرمایه نقدی آن تادیه و سهم الشركه غیر نقدی تقویم و تسلیم شده باشد .
از آنجا كه شركتنامه ركن اصلی تشكیل شركت تضامنی می باشد لذا
ذیلاً به تشریح آن می پردازیم:

شركتنامه
درحقیقت یك شركت تضامنی خصوصا در ایران ممكن نیست بطور شفاهی تشكیل شود. بنابراین شركتنامه قراردادی است كه بصورت كتبی تنظیم می گردد وحاوی توافقات انجام شده بین شركاء قبل از ثبت شركت می باشد . سرمایه گذاران قبل از اتنخاب نوع شركت و تنظیم شركتنامه جهت تشكیل آن لازم است انواع شركتها را شناسائی و مشخصات و موارد قانونی حاكم بر آنان را مورد توجه قرار داده و محاسن و معایب هر یك را مورد مقایسه و مداقه قرار دهند و چنانچه تشكیل شركت تضامنی مدنظر می باشد تمامی موارد تشكیل و تقسیم و منافع و موارد انحلال را در نظر گیرند و سپس به تنظیم شركتنامه مبادرت ورزند .

شركتنامه باید بصورت قانونی تنظیم گردد و طبق مقررات قانون تجارت ثبت شركتها باید به ثبت برسد (‌ماده ۱۹۵ قانون نجارت ) و خلاصه آن اعلام گردد (‌ماده ۱۹۷ قانون تجارت )‌شركتنامه واجد اهمیت شایانی می باشد زیرا نحوه اداره شركت و اخذ تصمیمات آتی و اصولا ركن اصلی ویز بنای شركت را تشكیل می دهد بنابراین در تنظیم آن باید نهایت دقت صورت پذیرد و تمام جوانب سنجیده شود زیرا بهیچوجه قابل تغییر نمی باشد مگر آن كه درمورد تغییرات درمفاد شركتنامه كلیه شركاء‌ رضایت داشته باشند . دقت كافی در تنظیم شركتنامه از جهت مكتوب نمودن توافقات شركاء‌ می تواند آنان را از ضررهای احتمالی آینده مصون دارد .

شركتنامه معمولا حاوی مطالب اساسی ذیل می باشد كه مشروحا درمورد هر كی از آنها بحث خواهد گردید . همچنین ممكنست پاره ای توافقات بین شركاء‌ معمولا در موارد ذیل است :
۱٫ نام شركت تضامنی
۲٫ تاریخ تاسیس (‌تشكیل )‌شركت
۳٫ محل قانونی شركت
۴٫ نوع فعالیتهای تجاری و اهداف شركت تضامنی
۵٫ مدت شركت
۶٫ سرمایه شركت ( اعم از نقدی و غیر نقدی )‌ وحصه هر شریك به

تفكیك اعم از نقدی و غیر نقدی
۷٫ دوره حسابداری كه بكار گرفته می شود
۸٫ نام و مشخصه شركاء
۹٫ توافقات شركاء در رابطه با تقسیم سود و زیان خالص شركت
۱۰٫ توافقات شركاء مربوط به ورود و خروج شركاء
۱۱٫ توافقات شركاء در مورد فوت هریك از آنان و حقوق ورثه شریك متوفی
۱۲٫ حقوق و برداشتهای مجاز شركاء و جرائم متعلقه به هر یك از آنها برای هرگونه مازاد برداشتی كه بنمایند .

۱۳٫ تعیین پاداش شركاء و موارد پرداخت به آنها
۱۴٫ توافقات شركاء‌ درمورد انحال (‌فسخ) شركت
۱۵٫ توافقات شركاء درمورد اداره امور شركت ، حدود اختیارات ، مسئولیت
و حق الزحمه مدیران
گرچه شركتنامه یكی از مدارك لازم برای ثبت شركت می باشد اما ممكنست حاوی كلیه نكات فوق الذكر نباشد وپاره ای از موارد دیگر بصورت شفاهی یا كتبی طبق توافقنامه جدا گانه بین شركاء تنظیم گردد. بعنوان مثال در مورد برنامه تقسیم سود و زیان خالص و تعدد دفعات محاسبه سودو یا برادشت علی الحساب سود طی سال توسط هریك از شركاء بیمه عمر شركاء(بیمه عمر شركاء كشورهای خارجی بسیار مرسوم می باشد) ،

میزان دارائیهایی كه باید توسط هر یك از شركاء سرمایه گذاری شود ، روش قیمت گذاری سرمایه گذاریهای غیر نقدی و توانائیهای هر شریك و حقوق و وظائف هر یك از آنها در اداره امور شركت ، تعیین روشهای حسابداری پذیرفته شده ، انجام حسابرسی توسط حسابداران مستقل ، مقررات درمورد ارجاع اختلافات در اجتناب ازمناقشات و روش تصفیه با وراث شریك در صورتی كه فوت نماید ، اینگونه امور كه احتیاج به تعیین تكلیف دارند می توانند در اساسنامه آورده شوند .

یكی از امتیازات تهیه و تنظیم قرار داد كتبی در شركت تضامنی كمك ومساعدت به حسابداران و وكلا می باشد زیرا امكان دسترسی به توافقات انجام شده كه بر طبق مدارك معین تنظیم و یا ثبت شده است باعث ایجاد درك و مفهوم سهلتری بین شركاء‌ در خیلی از موارد اختلاف می باشد و در آغاز از بروز آنها جلوگیری می نماید . تنظیم شركتنامه و یا قرار دادهای فیمابین شركاء بهتر است تحت نظر یك حقوقدان و یك حسابدار متخصص انجام شود تا كلیه موارد قبلا مطرح و مورد توافق قرار گیرد و بعدها به سبب عدم تصمیم گیری بموقع اختلاف و مشكلات بین شركاء ایجاد نگردد .

البته بندرت ممكنست قرار داد یك شركت تضامنی كلیه مواردی را كه بعدا در جریان فعالیتهای تجاری یاسایر موارد ایجاد میگردند ، جوابگو باشد بدبهیست در چنین مواردی تجدید نظر یا تغییر در مفاد توافقنامه مستلزم تصویب تمامی شركاء می باشد .
اینكه لازم است درمورد هر یك ازموارد مذكور در شركتنامه توضیحات كافی داده شود .

۱- نام شركت ـ بر طبق قانون تجارت اسم شركاء ویا حداقل اسم یكی از آنها بهمراه نام شركت تضامنی آورده می شود مانند شركت تضامنی حسینی و شركاء و عبارت تضامنی نیز لزوما باید همراه نام شركت باشد .

۲- تاریخ تاسیس شركت ـ تاریخ تاسیس شركت همان تاریخی است كه شركت در اداره ثبت شركتهای تحت شماره مخصوصی ثبت می گردد .ووووووووووووووو

۳- محل قانونی شركت ـ بر طبق ماده ۵۹۰ قانون تجارت اقامتگاه شخص حقوقی محلی است كه اداره شخص حقوقی در آنجا است بنابراین محل اداره شركت تضامنی كه كارهای اداری در آن انجام می شود محل قانونی شركت شناخته می شود . درمورد شركتهایی كه دارای شعب متعدد می باشند محل قانونی شركت شناخته می شود . بر طبق ماده ۵۹۱ قانون مذكور اشخاص حقوقی تابعیت مملكتی را دارند كه اقامتگاه آنها در آن مملكت است . بنابراین اگر شركتی بعنوان مثال دارای اقامتگاه یا به عبارت دیگر محل قانونی در كشور ایران باشد آن شركت قانونا ایرانی محسوب می گردد هر چند كه دارای شعب متعددی در
خارج از كشور باشد .

۴- نوع فعالیت شركت ـ در شركتنامه نوع فعالیت شركت و یا به عبارت دیگر موضوع شركت باید صراحتا قید گردد . فعالیتهای شركت باید تجاری باشند و شركت فقط مجاز به انجام فعالیتهائی میباشد كه در شركتنامه قید گردیده باشد ، لیكن شركت می تواند همزمان به چندین نوع فعالیتهای تجاری اشتغال داشته باشد چنانچه ناقض شركتنامه نباشد .

۵- مدت شركت ـ معمولا شركتها برای مدت یا دوره نامحدودی تشكیل میگردند مگر آنكه
به قصد انجام اموری خاص تشكیل گردند كه چنانچه آن امور انجام گردد شركت خود بخود تعطیل می گردد اینگونه شركتها دارای مدت محدودی می باشند كه در شركتنامه قید می گردد. چنانچه شركت پس از مدت قانونی خود بخواهد بدلیلی انرا تمدید نماید نحوه تمدید شركت باید در شركتنامه آورده شود . همچنین در مواردی كه شركت بخواهد قبل از مدت قانونی به كار خود خاتمه دهد چگونگی انحلال شركت پیش از مهلت قانونی در شركتنامه آورده می شود .

۶- سرمایه شركت ـ كلیه دارائیها اعم از نقد و غیر نقد كه شركاء به شركت تسلیم می نمایند سرمایه شركت را تشكیل می دهد . بر طبق ماده ۱۱۸ قانون تجارت شركت تضامنی وقتی تشكیل می شود كه تمام سرمایه نقدی تادیه و سهم الشركه عیر نقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد. مفهوم و مفاد ماده مذكور بر می آید كه در شركت تضامنی كلیه سرمایه ثبت شده در شركتنامه باید پرداخت شود و شركاء نمی توانند قسمتی از سرمایه را تامین و بقیه را تعهد نمایند این یكی از وجود تمایز شركت تضامنی و شركت سهامی می باشد

زیرا در شركت سهامی بموجب قانون صاحبان شركت می توانند قسمتی از سرمایه را بطور نقد پرداخت و بقیه را تعهد نمایند . ضمنا سرمایه هم می تواند بصورت نقد و هم بصورت غیر نقدی باشد در بیان میزان سرمایه هر شریك در شریك در شركت تضامنی واژه سهم الشركه بكار برده می شود . سرمایه نقدی شركاء باید تماما تادیه گردد بعارت دیگر گردد بعبارت دیگر شركاء ملزم هستند میزان تعیین شده سرمایه خود راكه بصورت نقدی می باشد تماما پرداخت نمایند و سرمایه غیر نقدی نیز بایدتقویم ( ارزیابی ) و به شركت تسلیم گردد .

در مورد سرمایه غیر نقدی شرط آنست كه شریك مذكور مالك آن اموال بوده باشد و اسناد ومدارك مربوطه دال بر مالكیت خود را ارائه نماید و سپس مالكیت آن را به شركت منتقل نماید ، بدیهست پس از انتقال مالكیت هیچگونه حقی بر اموال مذكور نخواهد داشت . با توجه به ماده ۱۲۲ قانون تجارت اگر سهم الشركه یك یا چند نفر غیر نقدی باشد باید سهم الشركه مزبور قبلا بتراضی تمامی شركاء تقویم شود . چنانچه از متن قانون برمیاید تراضی شركاء در مورد قیمت گذاری آورده های غیر نقدی اهمیت بسیاری دارد

گر چه در برخی موارد قیمت گذاری برخی از دارائیها مشكل می باشد واز عهده شركاء ساخته نیست در چنین مواردی ممكن است از نظریه متخصصین ویا كارشناسان استفاده شود اما در هر حال نظر كارشناس نیز زمانی صائب است كه مورد تراضی كلیه شركاء قرار گیرد تا ارزش جاری سهم الشركه غیر نقدی تعیین گردد.ارزشیابی دارائیهای غیر نقدی بموجب اصول پذیرفته شده حسابداری برمبنای ارزش منصفانه

آن دارایی تعیین می گردد .

۷- دوره حسابــداری ـ‌ معمولا دوره مالی هر شركت در ایران یكسال شمسی می باشد كه دراكثر شركتها از اول فروردین تا پایان اسفند ماه می باشد .

۸- نام شركاء ـ یكی از موارد مهمی كه در شركتنامه باید قید گردد نام شركاء شركت تضامنی می باشد شركاء شركت كسانی هستند كه قبل از تشكیل شركت شركتنامه را امضاء نمایند و یا بعدا بر طبق ماده ۱۲۵ قانون تجارت وارد شركت شوند كه حداقل تعداد شركاء ۲ نفر و حداكثر آن نامحدود است .

۹- توافقات مربوط به تقسیم سود وزیان ـ درمورد تقسیم سود وزیان شركت معمولا توافقاتی در شركتنامه انجام می پذیرد طبق ماده ۱۱۹ قانون تجارت در شركت تضامنی منافع به نسبت سهم الشركه بین شركاء تقسیم می شود مگر آنگه شركتنامه غیر از این ترتیب را مقرر داشته باشد . تقسیم سود بین شركاء آنقدر واجد اهمیت می باشد كه بندرت می توان وضعیتی را یافت كه شركتنامه درمورد چنین نكته ای ساكت باشد . همانطوریكه ملاحظه می شود قانون شركاء شركت رادر مورد نحوه تقسیم سود شركت محدود به میزان سهم الشركه آنان ننموده است و شركاء می توانند به ترتیب دیگری توافق نمایند ،

زیرا در شركتهای تضامنی شركاء ممكنست برداشتهایی داشته باشند و یا مبلغی جهت افرایش سرمایه خود به شركت واریز نمایند لذا حقوق شركاء در شركت همواره ثابت نماند . بنابراین تقسیم سود و زیان به نسبت سهم الشركه همواره نمی تواند مبنایی منطقی باشد ، از طرف دیگر شركتهای تضامنی به اعتبار تخصص و شخصیت شركاء تشكیل می گردد ، بنابراین چه بسا شریكی بعلت داشتن تخصص ویا تجربه بیشتر ویا اعتبار اجتماعی ولو اینكه سهم الشركه كمتری در شركت داشته باشد ، از نسبت تقسم سود بالایی طبق مفاد شركتنامه برخوردار باشد . درمورد زیان سنوات گذشته مقررات خاصی در شركتهای تضامنی وجود دارد

بر طبق ماده ۱۳۲ قانون تجارت اگر در نتیجه ضررهای وارده سهم الشركه شركاء كم شود مادام كه این كمبود جبران نشده تادیه هر نوع منفعت به شركاء ممنوع است .با توجه به ماده قانونی فوق الذكر چنانچه شركت در سالهای گذشته زیان داشته باشد سود سنوات بعد باید نخست زیانهای سالهای گذشته را جبران نماید تا سرمایه نقصان یافته جبران گردد پس از آن تقسیم هرگونه مازاد سود بین شركاء مجاز خواهد بود . در چنین مواردی اقدام دیگری كه شركاء می توانند انجام دهند افزایش سرمایه بمنظور جبران زیانهای سنوات قبل می باشد .

بطور خلاصه می توان نتیجه گرفت كه حقوق مالكیت شركاء در دارایی های خالص شركت تضامنی می تواند مبنای تسهیم سود و زیان بین شركاء را تعیین نماید اما ممكن است شركاء مبناهای دیگری را برای تقسیم و سود و زیان در نظر گیرند كه مرتبط با مانده حقوق مالكیت آنها نباشد. در آمریكا مقررات قانون شركتهای تضامنی بیان می دارد كه اگر شركاء در تعیین یك برنامه معین تقسیم سود و زیان موفق نگردند تقسیم سود و زیان بصورت مساوی بین شركاء مورد پذیرش می باشد.

اصولاّ امكانات برنامه ریزی زیاد برای تقسیم سود و زیان خالص بین شركاء یك شركت تضامنی وجود دارد كه برخی از آنها را می توان بشرح ذیل خلاصه نمود.
۱- مساوی یا درصدهای دیگر
۲- بر اساس درصد مانده حساب سرمایه شركاء در یك زمان معین ، یا بر اساس درصد میانگین مانده حساب سرمایه در طول دوره (گاهی بجای حساب سرمایه كلیه حسابهای برداشت شركاء ، وام پرداختی شركاء و حساب سرمایه آنان تواما در نظر گرفته شود).

۳- در نظر گرفتن حقوق برای تمام یا برخی از شركاء ، سود تضمینی به یك یا چند شریك معین و سپس تقسیم مانده سود و زیان خالص بر اساس درصد معین.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:36 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود پاورپوینت رفتار مصرف کننده( فصل چهارم کتاب مدیریت بازاریابی احمد روستا و همکاران)

دانلود پاورپوینت رفتار مصرف کننده( فصل چهارم کتاب مدیریت بازاریابی احمد روستا و همکاران)

دسته بندی : مدیریت

فرمت فایل : pptx

حجم فایل : 404 کیلو بایت

تعداد صفحات : 26

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

عنوان: دانلود پاورپوینت رفتار مصرف کننده( فصل چهارم کتاب مدیریت بازاریابی احمد روستا و همکاران)

تعداد اسلاید:26 اسلاید

فرمت: پاورپوینت (قابل ویرایش)

دسته: مدیریت بازاریابی

کتاب مدیریت بازاریابی تالیف روستا، ونوس و ابراهیمی از جمله منابع مهم درس مدیریت بازاریابی در سطح کارشناسی می باشد. این فایل شامل پاورپوینت فصل چهارم این کتاب در حجم 26 اسلاید با عنوان"رفتار مصرف کننده " می باشد که می تواند به عنوان سمینار کلاسی (کنفرانس) برای درس مدیریت بازاریابی مورد استفاده قرار گیرد. بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر است:

مقدمه

فرایند تصمیم گیری خرید مصرف کننده

تشخیص مساله (نیاز)

جستجوی اطلاعات

منابع اطلاعات بیرونی یا خارجی

ارزیابی راه چاره ها یا گزینه ها (با توجه به معیار های خرید)

تصمیم خرید

رفتار پس از خرید

انواع حل مسأله خرید

عوامل موثر در فرایند تصمیم گیری خرید

عوامل فرهنگی-اجتماعی و گروه

عوامل روانی و فردی

عوامل موقعیتی

تاثیرات فرهنگی

تأثیرات طبقه اجتماعی

تأثیرات گروه های مرجع

تاثیرات خانواده وهمخانگی

انگیزه

ادراك

یادگیری

خودپنداری

سبک زندگی

تلقیات و برداشتها

آثار موقعیت خرید برروی فرایند تصمیم خرید

مشخصات اصلی خرید های سازمانی

فرایند تصمیم گیری خرید سازمانی

بخشی از متن:

بازاریابی موفق با درک چرایی و چگونگی رفتار مصرف کنندگان آغاز می شود. رفتار مصرف کننده شامل فرایند های روانی و اجتماعی گوناگونی است که قبل و بعد از فعالیت های مربوط به خرید و مصرف وجود دارد.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

مقاله سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارس

مقاله سیستم حسابداری حقوق و دستمزد شركت بسته بندی پاژ پارس

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 35 کیلو بایت

تعداد صفحات : 55

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تاریخچه :
این تحقیق در رابطه با شركت بسته بندی پاژپارس می باشد كه اندك زمانی از تاسیس این شركت می گذرد كه ساخت آن در سال ۸۲ شروع و در سال ۸۳ به بهره برداری رسیده است و پرسنل آن ۱۰۴ نفر می باشد و محل كارخانه در شهرك صنعتی چناران كیولمتر ۵۰ مشهد می باشد و دفتر مركزی آن واقع در مشهد بلوار خیام , خیام ۱۰ , نبش زنبق می باشد كه در این دفتر ۱۰ نفر حضور دارند. در شركتهای خصوصی به استثناء مدیری و مدیران آن بقیه پرسنل آن كارگر می باشند اما در شركتهای دولتی به این اشخاص كارمند گویند و این تفاوت بین شركتهای خصوصی و دولتی می باشد و هدف از تاسیس آن ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای نیروی فعال جامعه و خود می باشد.

۱ـ۱ـ اهمیت شناخت قوانین و مقررات
معمولاً بررسی تحولات اقتصادی و اجتماعی و شناخت جامعه و روابطه در هر دوره‌ی تاریخی و قوانین و مقررات جاری آن زمان از اهمیت بسزائی برخوردار است همه می‌دانیم كه قانون كار در هر كشوری از مهمترین قانون بعد از قانون اساسی می‌باشد. و بی تردید آگاهی و شناخت دست‌اندركاران از قوانین كار و تأمین اجتماعی صرف‌نظر از قانون اساسی كه همه‌ی مردم بایستی از آن آگاه باشد. هم به لحاظ اجرائی و هم به لحاظ نظری مفید و مؤثر خواهد بود، زیرا بسیاری از اختلافات در محیط های كار كه سبب تضییع وقت و منابع می شود از عدم آگاهی از قوانین و مقررات است. پس لازم است افرادی كه مسئولیتی را می پذیرند به قوانین و مقررات حوزه‌ی فعالیت خود شناخت كافی پیدا كنند. به عنوان مثال یك حسابدار حقوق و دستمزد علاوه بر اصول حسابداری بایستی اطلاعات دقیق از قوانین (كار، تأمین اجتماعی، مالیات) داشته باشد تا در انجام كارها موفق باشد.

۲ـ۱ كارگر چه كسی است؟
كارگر از نظر قانون كار كسی است كه در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد، حقوق، سود، كمك عائله‌مندی، هزینه مسكن، خوار و بار، ایاب و ذهاب و سایر مزایا به درخواست كارفرما كار می كند.

۳ـ۱ كارفرما چه كسی است؟
شخصی است حقیقی و حقوقی كه كارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی كار می كند. كلیه‌ی كسانی كه عهده‌دار اداره، كارگاه هستند نماینده كارفرما محسوب می شوند و كارفرما مسئول كلیه تعهداتی است كه نمایندگان مذكور در قبال كارگر به عهده می گیرند.

۴ـ۱ كارگاه چه محلی است؟
محلی است كه كارگر به درخواست كارفرما یا نماینده او در آنجا كار می كند از قبیل موسسات صنعتی، كشاورزی، معدنی، ساختمانی، خدماتی، آموزشی و…

۵ـ۱ قرارداد كار چیست؟
عبارت است از قرارداد كتبی یا شفاهی كه به موجب آن كارگر در قبال دریافت حق‌السعی كاری را برای مدت موقت یا مدت غیرموقت برای كارفرما انجام می دهد.

كارهایی كه طبیعت آنها جنبه ی مستمر دارد، در صورتی كه مدتی در قرارداد ذكر نشود قراداد دائمی تلقی می شود، هر گاه قرارداد برای مدت موقت و یا برای انجام كار معین منعقد شده باشد هیچ یك از طرفین به تنهایی حق فسخ آن را ندارد. برای اینكه قرارداد بین كارگر و كارفرما صحیح باشد رعایت شرایط ذیل الزامی است.

۱ـ مشروعیت مورد قرارداد. ۲ـ معین بودن موضوع قرارداد ۳ـ عدم ممنوعیت قانونی و شرعی طرفین در تصرف اموال و یا انجام كار مورد نظر.
بنابراین قرارداد كار علاوه بر مشخصات فوق الذكر بایستی حاوی موارد ذیل باشد:
۱ـ حقوق و مزد مبنا ۲ـ ساعات كار و مرخصی و تعطیلات ۳ـ محل انجام كار
۴ـ تاریخ انعقاد قرارداد ۵ـ مدت قرارداد چنانچه برای مدت معین باشد. ۶ـ موارد دیگری كه عرف و عادات شغل و محل ایجاب می كند.

۶ـ۱ تعلیق قرارداد كار چیست؟
چنانچه تعهدات یكی از طرفین موقتاً متوقف شود كار به حالت تعلیق درمی آید و پس از رفع آن قرارداد كار با احتساب سابقه خدمت و از لحاظ بازنشستگی و افزایش مزد به حالت اول برمی گردد اگر چنانچه كارگری توقیف گردد و توقیف وی منتهی به حكم محكومیت نشود در مدت توقیف قرارداد به حالت تعلیق درمی آید و كارگر پس از رفع توقیف به كار خودباز می گردد. اگر توقیف كارگر به سبب شكایت كارفرما باشد و این توقیف در مراجع حل اختلاف منتهی به حكم محكومیت نگردد، مدت آن جزء سابقه خدمت كارگر محسوب می شود و كارفرما مكلف است علاوه بر میزان ضرر و زیان وارده كه مطابق حكم دادگاه به كارگر می پردازد، مزد و مزایای وی را نیز پرداخت كند و تا زمانی كه تكلیف كارگر از طرف مراجع حل اختلافات مشخص نشده باشد كارفرما بایستی برای رفع احتیاجات خانواده وی حداقل ۵۰ درصد از حقوق ماهیانه او را به طور علی‌الحساب به خانواده‌اش پرداخت نماید. ولی اگر كارفرما پس از رفع حالت تعلیق از پذیرفتن كارگر خودداری كند این عمل حكم اخراج غیرقانونی تلقی

می شود و كارگر حق دارد مدت ۳۰ روز به هیات تشخیص مراجعه نماید و اگر كارفرما نتواند ثابت كند كه نپذیرفتن كارگر مستند بر دلایل موجه بوده است به تشخیص هیات مزبور مكلف به بازگرداندن كارگر و پرداخت حقوق و یا مزد وی از تاریخ مراجعه به كارگاه می باشد و اگر بتواند آن را اثبات كند به ازای هر سال سابقه كار بایستی معادل ۴۵ روز آخرین مزد به وی پرداخت نماید و اگر چنانچه كارگر بدون عذر موجه در حداكثر ۳۰ روز پس از رفع حالت تعلیق آمادگی خود را برای انجام كار به كارفرما اعلام نماید و یا پس از مراجعه و ممانعت كارفرما به هیات تشخیص مراجعه نكند مستعفی شناخته می شود و كارگر حق اخذ سنوات به ازاء هر سال یك ماه آخرین حقوق را دارد.

۷ـ۱ جبران خسارت و پرداخت مزایای پایان كار
طبق ماده ۲۹ قانون كار در صورتی كه بنا به تشخیص هیأت حل اختلاف كارفرما موجب تعلیق قرارداد از ناحیه كارگر شناخته شود كارگر استحقاق دریافت خسارت ناشی از تعلیق را خواهد داشت و كارفرما مكلف است كارگر تعلیق از كار را به كار سابق وی بازگرداند. طبق ماده ۳۱ چنانچه خاتمه قرارداد به لحاظ از كارفتادگی كار و یا بازنشستگی كارگر باشد كارفرما باید بر اساس آخرین مزد كارگر به نسبت هر سال سابقه خدمت، حقوق به میزان ۳۰ روز مزد به وی پرداخت نماید.

۸ـ۱ خاتمه قراردادكار
قراردادكار به یكی از طرق زیرخاتمه می یابد
۱ـ فوت كارگر ۲ـ بازنشستگی كارگر ۳ـ از كارافتادگی كلی كارگر ۴ـ انقضاء مدت در قرارداد كار یا مدت موقت و عدم تجدید سریع یا… ۵ـ پایان كار در قراردادهایی كه مربوط به كار معین است ۶ـ استعفای كارگر.

۹ـ۱ جرائم و مجازاتها
طبق ماده ۱۷۲قانون كار، كار اجباری با توجه به ماده ۶ قانون كار به هر شكل ممنوع است و متخلف علاوه بر پرداخت اجرالمثل كار انجام یافته و جبران خسارت با توجه به شرایط و امكانات خاطی و مراتب جرم به حبس از ۹۱ روز تا ۱ سال و جریمه نقدی معادل ۵۰ تا ۲۰۰ برابر حداقل مزد روزانه محكوم خواهد شد.
طبق ماده ۳۸ قانون كار برای انجام كار مساوی كه در شرایط مساوی در یك كارگاه انجام می گیرد باید به زن و مرد مساوی پرداخت شود و تبعیض در تعیین میزان مزد بر اساس سن، جنس، نژاد و قومیت و اعتقادات سیاسی و مذهبی ممنوع است.

كارفرمایان موظفند كه در ازای انجام كار در ساعات تعیین شده قانونی به هیچ كارگری كمتر از حداقل مزد تعیین شده جدید پرداخت ننمایند و در صورت تخلف ضامن تادیه ما به التفاوت مزد پرداخت شده و حداقل مزد جدید می باشد.

۱۰ـ۱ مستمری بازنشستگان و تعیین سن بازنشستگی
مستمری بازنشستگان تأمین اجتماعی در واقع مجموع پس انداز ماهیانه آنهاست كه به عنوان حق بیمه سهم كارفرما ۲۰% و بیمه بیكاری ۳% و سهم كارگر به دولت ۳% بحساب سازمان تأمین اجتماعی واریز می شود.

۱۱ـ ۱ شرایط بازنشستگی بیمه شدگان تأمین اجتماعی
الف) بیمه شدگانی كه ۳۵سال تمام سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند بدون در نظر گرفتن شرایط سنی
ب) بیمه شدگان دارای ۳۰سال سابقه پرداخت بیمه در صورت داشتن ۵۰ سال سن برای درمان و ۴۵ سال برای زنان می‌توانند درخواست بازنشستگی كنند.
ج) افرادی كه حداقل مدت ۲۰ سال متوالی و ۲۵ سال متناوب در مناطق بد آب و هوا كار كرده و كارهای سخت و زیان‌آور را اشتغال داشته و در صورت داشتن ۵۵ سال سن برای مردان و ۴۵ سال برای زنان می توانند درخواست بازنشستگی كنند.
و) بیمه‌شدگان دارای حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه قبل از تاریخ تقاضای بازنشستگی با داشتن ۶۰ سال تمام برای مردان و ۵۵ سال برای زنان می توانند تقاضای بازنشستگی كنند.
توجه: در تعیین میزان مستمری بازنشستگی دو عامل نقش اساسی ایفا می كند.
الف) سنوات پرداخت حق بیمه ب) حقوق و مزایای مبنای كسر حق بیمه

۱۲ـ غرامت دستمزد ایام بیماری
غرامت دستمزد ایام بیماری به وجوهی اطلاق می شود كه برای جبران دستمزد بیمه شده در زمان بیماری و عدم اشتغال به كار پرداخت می شود هر بیمه شده در طول مدت كار و فعالیت ممكن است چندین بار به علت بیماری و یا حوادث ناشی و غیرناشی از كار به طور موقت از گردونه تولید خارج می شود. غرامت دستمزد ایام بیمار مبلغی است كه برای تأمین معاش بیمه شده و خانواده وی در طول ایام بیماری و عدم توانایی موقت اشتغال به كار از طرف سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می شود. افرادی كه بیمار می شوند و از مرخصی استعلاجی استفاده می كنند مدت زمان مرخصی هیچگونه حقوقی از كارفرما، دریافت نمی كنند و حقوق این مدت به عهده سازمان تأمین اجتماعی می باشد و نام كارگر در مدت زمان بیماری از لیست بیمه آن ماه حذف می شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

مقاله در مورد سیاست سرمایه در گردش

مقاله در مورد سیاست سرمایه در گردش

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 37 کیلو بایت

تعداد صفحات : 19

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تاریخچه مدیریت مالى
در سال ۱۹۰۰، مدیریت مالى یک رشته علمى شد. از آن زمان تاکنون وظایف و مسئولیتهاى مدیریت مالى همواره دستخوش تغییر بوده است و تردیدى نیست که در آینده نیز شاهد تغییرات بیشترى خواهد بود.

تا سال ۱۹۰۰، مدیریت مالى جزئى از اقتصاد کاربردى بود. طى دو دهه ۱۸۹۰ و ۱۹۰۰، چندین شرکت بزرگ آمریکائى درهم ادغام شدند. ۱۸ شرکتى که بهدنبال این ادغامها بهوجود آمدند نیمى از کل تولیدات صنایع مربوط را در دست گرفتند

این ادغامها نیازمند سرمایههاى هنگفت بود. مدیریت ساختار سرمایه یکى از وظایف مهم مدیران شد و مدیریت مالی رشته خاصى ار مدیریت بازرگانى شد. یادآورى این نکته مهم است که در آن زمان، چگونگى تهیه صورتهاى مالى و تجزیه و تحلیل آنها دوران طفولیت خود را مىگذراند. تجزیه و تحلیلهاى مالى فقط در داخل شرکتها انجام مىشد. به آنان که در خارج از سازمان قرار داشتند، مانند سرمایهگذاران، گزارشهائى در مورد وضع مالى و عملکرد شرکتها داده نمىشد تا بتوانند در زمینههاى سرمایهگذارى تصمیمگیرى کنند.

در دهه ۱۹۳۰، شرکتهاى تولیدى مقادیر فراوانى کالا تولید کردند و سودهاى کلانى بردند. این امر باعث شد مسائل برنامهریزى و کنترل بهویژه از نظر قدرت نقدینگی بهتدریج در مبحث مدیریت مالى موردتوجه قرار گیرد. ولى تأمین مالى این شرکتها و مسائل مبتلا به ساختار سرمایه در مورد ادغامها باعث شد که مؤسسات تأمین سرمایه پدید آمدند، به تأمین مالى شرکتها از راه تضمین خرید اوراق بهاءدار منتشر شده کمکهاى شایانى کردند

با پیمایش صنایع جدید و اقدامات صنایع قدیم در راه دستیابى به تغییرات ناشى از تکنولوژى نوین و سازش با آن، مبحث مدیریت مالى نیز بر پایه علمى استوار گردید. این رشته علمى با استفاده از علوم کامپیوتر، پژوهش عملیاتى و اقتصادسنجى همچنان راه تکامل مىپیماید. این روشهاى علمى که از سال ۱۹۵۰ یکى پس از دیگرى عرضه شد، بهصورت ابزارى درآمد که شرکتها براى تجزیه و تحلیل طرحهاى مختلف سرمایهگذارى و محاسبه ریسک و بازده از آنها استفاده مىکنند. براى محاسبهٔ حداقل بازده موردنظر، تجزیه و تحلیل و تحقیقات زیادى انجام شده است.

در دهه ۱۹۵۰، نظریهاى عرضه شد به نام نظریهٔ نوین مدیریت مجموعه اوراق بهاءدار یا نظریهٔ نوین مدیریت پرتقوى ـ the modern theory of portfoli’ management اساس و مبناى این نظریه، میزان ریسک و بازدهى است که دارندهٔ مجموعه اوراق بهاءدار از آن بهرهمند مىشود. مسئلهاى که این نظریه با آن روبهرو است، درجهٔ ریسکى است که سرمایهگذار با توجه به مجموعه اوراق بهاءدار خود محاسبه مىکند و نه فقط ریسک متعلق به اقلام خاصى از آن پرتقوی).

با توجه به آنچه تاکنون گفتیم، سیر تکاملى مدیریت مالى داراى سه ویژگى مهم بهشرح زیر است:

۱ – مدیریت مالى رشتهاى نسبتاً جدید و از شاخههاى علم مدیریت است

۲ –مدیریت مالى آنگونه که در حال حاضر بهکار مىرود بر تصمیمگیرى استوار است و از ابزارها با روشهاى تجزیه و تحلیل دادهها، کامپیوتر، اقتصاد و حسابدارى مالى استفاده مىکند

۳ – حرکت مستمر و سرعت فزایندهٔ پیشرفتهاى اقتصادی، نویدبخش این است که مدیریت مالى نه تنها نقشى مهمتر بر عهده مىگیرد، بلکه بر سرعت پیشرفت این رشته علمى باز هم افزوده خواهد شد تا بتواند راهگشاى مدیران شرکتهائى باشد که همواره با مسائل و مشکلات تازه روبهرو هستند.

سیاست سرمایه در گردش
ماهیت سرمایه در گردش
سرمایه در گردش یک شرکت مجموعه مبالغى است که در دارائىهاى جارى سرمایهگذارى مىشود. اگر بدهىهاى جارى از دارائىهاى جارى یک شرکت کسر گردد سرمایه در گردش خالص بهدست مىآید. مدیریت سرمایه در گردش عبارت است از تعیین حجم و ترکیب منابع و مصارف سرمایه در گردش بهنحوى که ثروت سهامداران افزایش یابد

منابع و مصارف سرمایه در گردش
دارائىهاى جارى یک شرکت از اقلام زیر تشکیل مىگردد: صندوق و بانک، اوراق بهاءدار قابلفروش، حسابهاى دریافتنی، موجودى کالا و سایر دارائىهاى جاری. بسیارى از دارائىهاى جارى از محل بدهىهاى جارى مثل حسابهاى پرداختنی، اسناد پرداختنى و وامهاى کوتاهمدت تأمین مالى مىشوند. در عین حال، برخى از شرکتها بخشى از دارائىهاى جارى خود را از محل وامهاى بلندمدت یا از محل حقوق صاحبان سهام تأمین مىکنند

استراتژى بدهىهاى جارى
اگر استراتژى مدیریت دارائىهاى جارى مشخص باشد، مدیریت بدهىهاى جارى شرکت مىکوشد تا ترکیب مطلوبى از منابع مالى تعیین کند. در اجراء چنین سیاستی، فرض بر این گذاشته مىشود که نرخ بهره وامهاى کوتاهمدت از نرخ بهره وامهاى بلندمدت کمتر است، ولى مدیران مالى باتجربه متوجه این واقعیت هستند که در مواردى هم ممکن است نرخ بهره وامهاى کوتاهمدت از نرخ بهره وامهاى بلندمدت بیشتر شود. در آمریکا، در سالهاى ۶۹ – ۷۰، ۷۳ – ۷۴ و ۷۹ – ۸۱، نرخ بهره وامهاى کوتاهمدت از نرخ بهره وامهاى بلندمدت بیشتر بود. فراتر اینکه بسیارى از شرکتها متوجه مىشوند که به هیچوجه گرفتن وامهاى کوتاهمدت براى آنها میسر نیست و به هیچ قیمتى نمىتوانند از چنین منابعى تأمین مالى کنند. حتى اگر بازار با کمبود پول و اعتبار مواجه نباشد، باز هم شیوهاى که بانکهاى تجارى براى پرداخت وامهاى کوتاهمدت در پیش مىگیرند بهگونهاى است که هزینه مؤثر این وامها چندین برابر نرخ بهره اسمى آنها مىشود
در اجراء سیاست مدیریت سرمایه در گردش، در مورد بدهىهاى جارى که هماکنون مورد بحث است، فرض بر این گذاشته مىشود که نرخ بهره وامهاى کوتاهمدت از نرخ بهره وامهاى بلندمدت کمتر است

استراتژى محافظهکارانه
مدیر محافظهکار مىکوشد تا در ساختار سرمایه شرکت میزان وامهاى کوتاهمدت را به حداقل ممکن برساند. او براى تهیه دارائىهاى جارى مىکوشد تا از وامهاى بلندمدت که بهره شناور دارند استفاده کند. اما مدیرى که بیش از حد محافظهکار است. مىکوشد بهجاى گرفتن اینگونه وامها از منبع مالى دیگرى سرمایه صاحبان سهام استفاده کند. ساختار سرمایه شرکتى که مدیر آن چنین سیاستى را در پیش مىگیرد تقریباً از دو قلم تشکیل مىگردد: حسابهاى پرداختنى و حقوق صاحبان سهام شرکتى که وامهاى کوتاهمدت را به حداقل ممکن مىرساند احتمال ریسک ورشکستگى ناتوانى در بازپرداخت به موقع وامها یا تمدید آنها را به شدت کاهش خواهد داد
اگر شرکتى بهجاى وامهاى کوتاهمدت از وامهاى بلندمدت و حقوق صاحبان سهام استفاده کند باعث مىشود که هزینه سرمایه آن بیشتر شود و نرخ بازده سهامداران شرکت کاهش یابد

استراتژى جسورانه
اگر مدیرى سیاست جسورانه اتخاذ کند، مىکوشد تا سطح وامهاى کوتاهمدت را به حداکثر برساند و دارائىهاى جارى خود را از محل این وامها تأمین کند. اجراء این سیاست مستلزم این نیست که شرکت اصلاً از وام بلندمدت استفاده نکند؛ زیرا دارائىهاى ثابت شرکت را مىتواند از محل وامهاى بلندمدت تأمین مالى کند. اگر وامهاى کوتاهمدت یک شرکت به حداکثر ممکن برسند، خطر و احتمال اینکه شرکت نتواند به موقع آنها را بازپرداخت کند افزایش خواهد یافت. وقتى بازار با کمبود پول و اعتبار مواجه است، گرفتن وامهاى کوتاهمدت به آسانى میسر نمىشود و هزینه آنها بالا خواهد رفت. سازمانها و کسانىکه وام مىدهند شرکت متقاضى وام را مخاطرهآمیز مىپندارند و تقاضاى آن را نمىپذیرند یا اینکه درخواست بهرههاى نسبتاً بیشترى مىکنند

استراتژىهاى گوناگون و سیاستهاى مطلوب
سیاستها و رویههائى که خطمشى مدیریت مالى را بهوجود مىآورد مبتنى بر این فرض است که شرکت، برخى از تصمیمات اصلى را گرفته و آنها را به اجراء درآورده است. این تصمیمات شامل تعیین و انتخاب نوع کالا و خدمتى که باید عرضه شود و نحوهٔ تأمین مالى براى تهیه دارائىهاى ثابت شرکت است. این تصمیمات در فرآیند سودآورى شرکت در بلندمدت نقشى اصلى و تعیینکننده ایفاء مىکنند و در مدیریت سرمایه در گردش، دو کاربرد بسیار مهم دارند. اول، کالاها یا خدماتى که با پیشبینى فروش یا تولید ارائه مىگردد به مدیران سرمایه در گردش این امکان را مىدهد که سطوح دارائىهاى جارى و بدهىهاى جارى را تخمین بزنند. دوم، مدیران شرکت در صدد برمىآیند تا بر ثروت سهامداران شرکت از مجراء افزایش قیمت سهام عادی بیفزایند و اینکار اصولاً از طریق افزایش قدرت نقدینگى شرکت و حفظ این قدرت انجام مىشود. بنابراین، سیاستهاى سرمایه در گردش اصولاً با هدف افزایش سود و سهم تعیین نمىشود. بلکه مدیران در صدد برمىآیند تا به نقدینگى مطلوبى برسند و بتوانند در سایهٔ آن اهداف سودآور شرکت را تأمین کنند

فروش و سرمایه در گردش
فروش واقعى و پیشبینى شدهٔ شرکت بر مقدار سرمایه در گردشى که شرکت به مصرف مىرساند و مجبور است آن را تأمین کند اثر بسیار شدیدى دارد. فروش شرکت بر حجم دارائىهاى جارى و بدهىهاى جارى اثر مستقیم دارد و باعث مىشود که این اقلام خودبهخود افزایش یابند؛ براى مثال، خریدها بهصورت موجودى کالا و حسابهاى پرداختنى درمىآیند، فروش باعث ایجاد وجه نقد و حسابهاى دریافتنى مىگردد و تقاضاى فصلى یا غیرمنتظره، گهگاه باعث مىشوند که شرکت از وامهاى کوتاهمدت استفاده کند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جدیدترین و کاملترین پایان نامه ی بررسی ربات مسیریاب هفت سنسور ( رشته ی سخت افزار )

جدیدترین و کاملترین پایان نامه ی بررسی ربات مسیریاب هفت سنسور ( رشته ی سخت افزار )

دسته بندی : رباتیک

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 860 کیلو بایت

تعداد صفحات : 70

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

باسلام. دوستان در این مجموعه به ارائه یکی دیگر از جدیدترین و برترین تحقیق های فناوری اطلاعات رباتیک با موضوع ربات مسیریاب هفت سنسور پرداخته شده است. این تحقیق در قالب آفیس ورد بوده و در حدود 80 صفحه میباشد. به امید رضایت و شادکامی شما.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:35 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پروژه ی جامع و بینظیر گزارش کارآموزی کامپیوترمقطع کارشناسی ( گرایش نرم افزار )

پروژه ی جامع و بینظیر گزارش کارآموزی کامپیوترمقطع کارشناسی ( گرایش نرم افزار )

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.871 مگا بایت

تعداد صفحات : 133

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

باسلام. دوستان عزیز بار دیگر بعد مدتها بنا به درخواست شما عزیزان یکی دیگر از برترین و نادرترین و جدیدترین تحقیق های کارآموزی در رشته کامپیوتر و گرایش نرم افزار برای مقطع کارشناسی بر روی فروشگاه به روز تحقیق بارگذاری شد. دوستان عزیز نظیر این تحقیق ممکن هست در چندین سایت نیز باشد ولی تاکید میکنیم این تحقیق حاصل جمع آوری و تلاش متخصصین موسسه ما بوده و جدیدترین نوع این گزارش را در برمیگیرد با این تفاوت که این تحقیق در خدمات دانشجویی ما و دانشگاه کمتر از 50 هزار تومن قیمت گذاشته نشده بود ولی در اینجا بخاطر خدمت رسانی به همه عزیزان و حمایت از فروشگاه به روز تحقیق فقط 12 هزار تومن قیمت گذاری شده است. با خرید این مجموعه بار دیگر از فروشگاه به روز تحقیق حمایت نموده و چندین گام از دیگران جلوتر باشید.

دوستان عزیز این تحقیق برای نخستین بار در قالب آفیس word بوده و در مجموع 133 صفحه با نگارش منظم وفوق العاده با ترسیم جداول و تصاویر رنگی مربوط به موضوع میباشد. این تحقیق در 9 بخش با این موضوعات اساسی تنظیم و نگاشته شده است.

بخش اول به معرفی گروه فن آوا که یکی از بزرگترین شرکت‌های کامپیوتری مهم کشور می باشد اختصاص دارد.

بخش دوم به معرفی خانواده XDSL ومقایسه تکنیک‌های DSL وهمچنین نحوه نصب مودمADSL وچک لیست رفع مشکلات احتمالی پرداخته است.

بخش سوم حاوی مطالبی راجع به پروتکل PPPOE می باشد که بعد از معرفی این پروتکل مختصری از مزایای آن ذکر شده است.

دربخش چهارم مشخصات کلی سیستم ATM ازجمله فرمت هدرسلول،اجزاءهدرسلول وساختارولایه تنظیم آن آورده شده است.

بخش پنجم شرح کاملی از پروتکل TCP/IP راشامل می شود.

دربخش ششم خطوطE1 ،دلایل استفاده،وتکنیک دیجیتالی کهE1 برای انتقال Voice و Data استفاده می‌کند توضیح داده شده است.

فصل هفتم به نقش روتر درشبکه‌های WAN اشاره می کند.

فصل هشتم افزایش دهنده سرعت Telezoo رامعرفی می کند.

ونهایتادربخش نهم به مباحثی از HTML ودستورات آن اختصاص یافته است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]

نرم افزار ایمیل مارکتینگ به همراه راهنما و 1020000 ایمیل ایرانی فعال

نرم افزار ایمیل مارکتینگ به همراه راهنما و 1020000 ایمیل ایرانی فعال

دسته بندی : نرم افزار

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 13.985 مگا بایت

تعداد صفحات : 2

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پکیج استثنایی و سوپر ویژه ارسال ایمیل تبلیغاتی انبوه و رایگان

95 درصد تخفیف
یک فرصت باورنکردنی یک قیمت باور نکردنی
آری 95% تخفیف بسته
قیمت واقعی بسته120000 توماناست که ما آن را باقیمت ناچیز6000 تومانعرضه میکنیم
فرصت را ازدست ندهید
ارسال ایمیل تبلیغاتی نامحدود و رایگان
ارسال ایمیل گروهی رایگان و نامحدود
ویژگی ها و محتوای بسته :
1000000 ایمیل ایرانی و خارجی یاهو جیمیل هات میل ...
20000یاهوایمیل ایرانی فعال
راهنمای گام به گام و کاملا تصویری کار با نرم افزار
نرم افزار ارسال ایمیل انبوه رایگان و نامحدود
تخفیف 95% بسته
120000 تومان----> 6000 تومان

ویژگی های نرم افزار ایمیل مارکتینگ :

ارسال نامحدود و رایگان
رابط کاربری و ساده
آپدیت رایگان و دائمی
افزایش فوق العاده آمار بازدیدکنندگان
افزایش چشمگیر فروش
اصولی ترین راه تبلیغ کالا

اگر میخواهید آمار بازدید سایت و افزایش چشمگیر فروش داشته باشید منتظر چه هستید.
بهترین روش ارسال ایمیل تبلیغاتی انبوه است.
پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:34 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات