پایان نامه روانشناسی درباره فرهنگ و خودشیفتگی گرایی

پایان نامه روانشناسی درباره فرهنگ و خودشیفتگی گرایی

دسته بندی : روانشناسی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 55 کیلو بایت

تعداد صفحات : 95

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مطالب این پست : تحقیق روانشناسی فرهنگ و خودشیفتگی گرایی 95 صفحه

با فرمت ورد (دانلود متن کامل تحقیق)

مقدمه:

هرکس با فردی ملاقات می کند که به طور تحمل ناپذیر خودخواه و متکبر است، افرادی که در خیال پردازی ها نیروی خدایی مانند گم می‌شوند، مانند ثروت نامحدود، هوش بالا یا شهرت نابرابر به خودشان می چسبند. نه تنها معتقدند که بهتر از سایرین هستند، بلکه سایرین را نیز تحقیر و خوار می نمایند. آنها می درخشند و از ما این انتظار می‌رود که آنها را پرستش و تماشا کنیم. برای آنها باقی ما به سادگی کارگران زنبوری هستیم که از همه فرمانها باید اطاعت نماییم و ایده اصلی ما برای آنها ارزشمند نیست، آنها به طرح ها و تمایلات خود بسیار وابسته هستند. در تبادل افتخار رابطه با آنها، آنها معتقدند که ما باید هر گونه نیاز آنها را پیش بینی، و آنها را از هر گونه کار دنیوی دشوار معاف سازیم و همه باید به سختی برای شناسایی ایده های روشن و مبهم آنها کار کنند. آنها از روی عادت افراد را دچار شرم ساری می کنند. خود محوری آنها موجب بی تفاوتیشان نسبت به حقوق و رفاه، سایرین و قوانین اجتماعی می شود. برای توجیه عملکردشان، آنها به طور منطقی دلایلی را ارائه می دهند که این استعداد برتر خود و بی توجهی‌شان نسبت به سایرین را نشان دهند بنابراین خود را در بهترین موقعیت قرار دهند. آنها خیلی زود عصبانی و خشمناک می شوند.

چنین افرادی به عنوان شخصیت های خود شیفته شناخته می شوند که تنها برای راحتی خود عمل می کنند و آنها احتمالاً منفورتر از همه ناهنجاریهای شخصیتی هستند. مورد Einstein را به خاطر بیاورید (901) Malcolm مشخصاً مشکلاتی داشت که در میان آنها یک حس بزرگ نمایی و خود مهمی وجود داشت (معیار 1).

او خود را با Einstein و Salk مقایسه می کرد، افرادی که شرافتمندانه برای رأس بودن در کل زمان رنج می بردند مانند خودم. بی شک بزرگ نمایی Malcolm بسیاری رفتارهای او را تقویت می‌کرد. او گستاخانه ادعا می کرد که این مشکل شرکت است و نه او، حتی اگر روابط او با مافوق ها و زیردستان مانع ادامه رابطه شود. یک فرد نرمال زمانی را صرف بازتاب رفتار خود در مواجه با یک جبهه متحد می کند و به طرز احمقانه علیرغم بازخورد منفی از بالاترها و پائین ها در سلسله مراتب سازمانی خراب عمل نمی کند.

Malcolm مشخصاً خود مهم بود که باید علیرغم نادیده گرفتن سایرین حفظ و درک شود. بزرگنمایی او از زندگی خیالی تغذیه می‌کرد که در آن اوهام روشن و موفق تشخیص داده می شدند (معیار 2). به عنوان مثال او ذکر کرد که خود را به عنوان رئیس یک شرکت جدید می‌بیند که ایده های خود را وارد عمل می کند و می تواند تنها تصور کند که موفقیت یک موضوع زمانی است به علاوه او نیازمند این خیالات بود تا از تصویر برتری حمایت کند که مانع خروج او از میانگین بالا شود. بی شک نیاز او به این برتری شامل ارتباط با پرستشی بود که از مادرش دریافت می کرد که پافشاری داشت که او کاری مهم انجام خواهد داد و روزی مهم می شود و در تاریخ بشر نام او ثبت می‌گردد.

Malcolm مشخصاً باهوش بود در غیر این صورت زندگیش مدت‌ها قبل پایان می گرفت. با این حال تخمین او از توانایی ها و انتظاراتش که سایرین باید به هر خواسته اش احترام می گذاشتند از تمایز میان واقعیت و تصور خدشه دار شده، او خبر می داد. او معتقد بود که خاص است و البته توسط یک روانشناس تحت درمان بود زیرا تنها فردی با درجه پزشکی می توانست موقعیت او را درک کند (معیار 3). بعلاوه او خاص بود که از روشهای جدید انجام کارها استفاده می کرد که البته مخالف الگوهای سازمانی بود و او در مورد اثرات آن بر زندگی سایرین ناراحت نمی شد (معیار 7). به جای همدردی، Malcolm انتظار داشت که زیر دست ها به آسانی تشخیص دهند و به طور اتوماتیک بر هوش آنها تأثیر گذارد (معیار 5). به نظر او ناراحتی در مورد زندگی سایرین بی اهمیت بود. Malcolm با ارائه چنین حسی تنها می توانست از اطرافیان خود بهره برداری کند و بارها و بارها بی شرمانه همین کار را می کند. (معیار 6)

Malcolm اغلب روش درست و مناسب سروکار داشتن با ناخشنودی افرادی که بدبخت کرده بود را ارائه می کرد: آنها به او حسودی می کردند. دوباره آن Malcolm نبود که مشکل داشت بلکه سایرین توانایی های او را تشخیص می دادند که در جاده موفقیت و ثروت است و اینکه آنها چقدر تأثر آور هستند و در نتیجه موانعی را بر سر راه او می گذاشتند (معیار 8). آنها در مقایسه با او دیوانگانی بودند که به دنبال چیزهای بهترند اما به آنچیزی که می خواهند، نمی رسند.

با ارائه این تصاویر روشن از Malcolm اکنون در موقعیتی هستیم تا پرسش های اضافی را بپرسیم تا طرح این فصل را شکل دهیم. ابتدا طبیعی و غیرطبیعی را با هم مقایسه می کنیم و سپس در موضوع اصلی خود شیفتگی به تنوع هایی می رسیم. بعد از آن دیدگاه های روان‌پویشی و میان فردی و دیدگاه شناختی در رابطه با شخصیت خود شیفته توصیف می شود.

این بخش ها از هسته شخصیتی علمی است. به وسیله‌ی جستجوی توضیح آنچه که در شخصیت Malcolm مشاهده می کنیم، هدف حرکت فراتر از حکایت و ورود به حوزه تئوری است. همیشه تاریخ را لحظه لحظه توصیف می کنیم و به متفکران قدیمی کاری نداریم زیرا هر کدام به جنبه های متفاوت ناهنجاری توجه دارند. فرضیه های رشد نیز اغلب بررسی می شود، اما بررسی برای ناهنجاری های شخصیتی در زمان اخیر آزمایشی و تجربی است. پس از آن ترکیب های زیستی روانی اجتماعی – تکامل نشان می دهد که چگونه وجود ناهنجاری شخصیتی از قانون تکامل تبعیت می کند. همچنین مقایسه ای میان خودشیفتگی و سایر ساختارهای تئوری و بحث چگونگی گرایش و تمایل شخصیتهای خود شیفته به توسعه و ایجاد اختلال های خودمحوری وجود خواهد داشت . در نهایت ما روی چگونگی درمان اختلال از طریق روان درمانی تحقیق کردیم و دوباره مواد خود را از لحاظ رویکردهای کلاسیک در این حوزه سازماندهی نمودیم: دیدگاه های میان فردی، شناختی و روان پویشی.

از نرمال به غیرنرمال

به استثناء ظاهر آن از طریق تاریخ میان سلطنتی و توانگری، شخصیت خود شیفته به نظر می رسد تنها در اواخر قرن 20 برتر و برجسته شد. خودشیفتگی در هر فرهنگی متفاوت است (1995 ، Capponi , warren) تجربه ما از طبقات متوسط و بالاتر آمریکایی است. طبقه بندی بین المللی بیماریها، برابر بین المللی DSM-IV شامل ناهنجاری شخصیتی نبود و بیان می داشت که این فرهنگ آمریکایی در سایر ملیت ها نفوذ نمی کند. به جای آن، خودشیفتگی ممکن است یک آسیب شناختی در ارتباط با سطوح بالاتر سلسله مراتب نیازهای مازلو باشد. افراد در ملیت های دارای امتیاز کمتر برای مثال آنقدر مشغولند که نمی توانند بیماریها را مهار کنند و البته شاید دچار خودشیفتگی نشوند. زمانی که نیازهای اصلی رفع شود، جستجوی خودشکوفایی وارد پیش زمینه می شود. آسیب شناختی های مربوط به آن شامل ناهنجاری شخصیتی خودشیفتگی می شود. این ریسک به نظر می رسد که حتی در یک جامعه بزرگتر است و به فردگرای و خودبزرگ نمایی فشار می آورد مانند ایالت متحده آمریکا، بعلاوه به نظر می رسد ناهنجاری و اختلال در حرفه هایی شایع تر است که دارای جنبه های غیرمعمول می باشند از جمله قانون، طب و علم یا آن‌هایی که قدرت ستاره دارند مانند سرگرمی، ورزش و سیاست. برای بیشتر ما این عقیده فوری و بی رنگ است که خودشیفتگی بیشتر برای مردان است (Rienzi, Forguera, Hitchcock,1995) شاید به این دلیل مردها را بیشتر برای بهره برداری مستحق می دانند. (Tschanz , Morf , Turner , 1998) ).

فرهنگ و خودشیفتگی گرایی:

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:48 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه کارشناسی ارشد درباره روسپی گری فحشا

پایان نامه کارشناسی ارشد درباره روسپی گری فحشا

دسته بندی : فقه و حقوق اسلامی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 177 کیلو بایت

تعداد صفحات : 227

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مطالب این پست : تحقیق کارشناسی ارشد عوامل موثر در روسپی گری فحشا 227 صفحه به همراه تمام ضمائم

فهرست مطالب

عنوان صفحه

چکیده

فصل اول- کلیات

مقدمه…………………………………………………………………………………………………… 2

بیان مسأله……………………………………………………………………………………………. 5

ضرورت و اهمیت تحقیق…………………………………………………………………………… 8

اهداف تحقیق…………………………………………………………………………………………. 10

فصل دوم- ادبیات موضوع

گفتار یکم- خانواده……………………………………………………………………………… 12

تعریف خانواده………………………………………………………………………………………. 14

اهمیت خانواده……………………………………………………………………………………….. 16

گفتار دوم – آسیبهای خانواده……………………………………………………………… 19

اختلاف خانوادگی……………………………………………………………………………………. 22

خشونت خانوادگی………………………………………………………………………………….. 24

تجاوز جنسی علیه زنان……………………………………………………………………………. 26

تجاوز جنسی علیه کودکان………………………………………………………………………… 29

فقر و انحرافات اجتماعی……………………………………………………………………………. 30

طلاق و انحراف………………………………………………………………………………………. 36

اثرات اعتیاد والدین بر فرزندان…………………………………………………………………… 42

بزهکاری یکی از افراد خانواده……………………………………………………………………. 44

گفتار سوم- روسپیگری……………………………………………………………………….. 46

تعریف فحشا و روسپیگری……………………………………………………………………….. 46

الف) بررسی تاریخچه روسپیگری در ملل ابتدایی……………………………………………. 48

ب) بررسی تاریخچه روسپیگری در ایران…………………………………………………….. 54

یافته‌هایی از اولین همایش ملی آسیب‌های اجتماعی ایران در چهارچوب مسأله روسپیگری.. 57

گفتار چهارم- مبانی نظری ………………………………………………………………….. 61

مقدمه…………………………………………………………………………………………………… 61

الف) تئوریهای جامعه‌شناسی…………………………………………………………………….. 63

نظریه کنترل………………………………………………………………………………………….. 63

هیرشی و نظریه علقه اجتماعی……………………………………………………………………. 64

ساترلند و پیوند افتراقی……………………………………………………………………………. 68

نی و نظریه روابط خانوادگی……………………………………………………………………… 72

تئوری کنترل متعادل ………………………………………………………………………………. 76

خانواده و تئوری ارتباطات نسبی………………………………………………………………… 77

ثورن بری و نظریه تکاملی………………………………………………………………………… 80

نظریه یادگیری اجتماعی بندورا………………………………………………………………….. 84

نظریه دین و مذهب…………………………………………………………………………………. 85

تئوری امیل دورکیم…………………………………………………………………………………. 87

نظریه مارکس …………………………………………………………………………………………………………………….. 88

ب) تئوریهای روانشناسی…………………………………………………………………………. 89

تئوری سالیوان………………………………………………………………………………………. 89

تئوری واکنش به رویدادهای آزاردهنده برکوتیز…………………………………………….. 90

روان‌شناسی فانون (Fanon) …………………………………………………………………… 90

نظریه درماندگی آموخته شده……………………………………………………………………. 91

چارچوب نظری تحقیق ………………………………………………………………………………………………………. 92

مدل نظری تحقیق……………………………………………………………………………………. 94

مروری بر تحقیقات…………………………………………………………………………………. 95

فرضیه های پژوهش ……………………………………………………………………………….. 104

فصل سوم- روش‌شناسی پژوهش

مقدمه…………………………………………………………………………………………………… 106

روش تحقیق………………………………………………………………………………………….. 107

روش جمع‌آوری اطلاعات………………………………………………………………………….. 108

جامعه آماری…………………………………………………………………………………………. 109

روش نمونه‌گیری و تعیین حجم نمونه………………………………………………………….. 110

تعریف مفاهیم تحقیق……………………………………………………………………………….. 111

سطح سنجش متغیرها……………………………………………………………………………… 117

روایی و پایایی ابزار اندازه‌گیری…………………………………………………………………. 119

فصل چهارم – تجزیه و تحلیل داده ها

4-1- جداول توصیفی…………………………………………………………………………………………………………. 122

4-2- جداول تبیینی و آزمون فرضیات…………………………………………………………………………….. 133

فصل پنجم – نتایج و پیشنهادات

5-1- نتایج توصیفی…………………………………………………………………………………………………………… 143

5-2- نتایج تبیینی……………………………………………………………………………………………………………….. 145

بحث و نتیجه گیری……………………………………………………………………………………………………………… 162

پیشنهادات……………………………………………………………………………………………………………………………. 167

محدودیت های پژوهش………………………………………………………………………………………………………. 169

منابع و ماخذ ………………………………………………………………………………………………………………………. 170

پیوست

پرسشنامه

چکیده:

موضوع این تحقیق بررسی مقایسه ای ویژگیهای خانوادگی زنان روسپی و غیر روسپی شهر تهران است . سئوال اصلی پژوهش این است که : آیا بین زنان روسپی و زنان غیر روسپی از لحاظ ویژگیهای خانوادگی تفاوت وجود دارد؟ با توجه به نقش حیاتی زنان به عنوان مادران و پرورش دهندگان نسل آتی و نقش خانواده های آنان که اولین و پایدارترین نهاد تربیتی و آموزشی است شناخت ویژگیهای خانوادگی می تواند به درک هر چه بهتر این ویژگیها و برنامه ریزی صحیح تر در این راستا بیانجامد . برای دستیابی به پاسخ سئوال و اهداف مورد نظر تحقیق از نظریه های جامعه شناسی و روانشناسی ( نظریه های کنترل ، یادگیری و … ) بهره گرفتم . با استفاده از این نظریه ها ، هشت فرضیه مطرح گردید که متغیرهای مورد آزمایش بین دو گروه آزمودنی عبارت بودند از : از هم گسیختگی خانوادگی، مصرف مواد مخدر ، سابقه زندان ، کنترل و نظارت والدینی ، خشونت و تعارض در خانواده ، اعتقادات مذهبی و پایگاه اجتماعی .

روش تحقیق علی – مقایسه ای و تکنیک مورد استفاده پرسشنامه محقق ساخته بود . روش نمونه گیری زنان روسپی از نوع نمونه گیری « در دسترس » و شامل زنان روسپی ساکن در زندان اوین تهران ( بند زنان ) تهران و با حجم نمونه 100 نفر بود. روش نمونه گیری زنان غیر روسپی از نوع نمونه گیری « سهمیه ای » و با حجم نمونه 100 نفر بود . تجزیه و تحلیل داده ها با برنامه spss 13 و با استفاده از آمار توصیفی (فراوانی ، میانگین ) استنباطی (X2 . U مان – ویتنی ) و ضریب فای و V کرامر انجام شد . یافته های تحقیق نشان داد که بین دو گروه آزمودنی در تمامی متغیرهای مورد آزمایش تفاوت معنا دار آماری وجود دارد .


دانشگاه علامه طباطبایی

دانشکده علوم اجتماعی

تحقیق جهت اخذ درجه کارشناسی ارشد

رشته مددکاری اجتماعی

عنوان تحقیق:

بررسی مقایسه ای ویژگی های خانوادگی زنان روسپی و زنان غیرروسپی

استاد راهنما:

جناب دکتر محمد زاهدی اصل

استاد مشاور:

جناب دکتر اکبر شریفیان

دانشجو:

سید مهدی جوادی

فصل اول

کلیات
مقدمه

مطالعه سیر تاریخی فحشا[1]، نشانگر آن است که این پدیده، از کهن‌ترین انحرافات بشری است و از دیر باز به عنوان یک واقعیت اجتماعی وجود داشته است. با این حال، تحقیقات علمی اندکی روی آن صورت گرفته است. طبق نظر ابینگهاوس(1909)، روسپیگری گذشته‌ای طولانی، اما تاریخچه کوتاهی دارد. بخشی از این امر به مشکلات جمع‌آوری اطلاعات علمی و قابل تعمیم از نمونه‌های مورد مطالعه روسپیان مربوط نمی‌شود. از این رو، فقدان تحقیقات دقیق و علمی موجب رواج اطلاعات غلط در مورد زمینه، طبیعت و علل روسپیگری می‌گردد (پوتریت و دیگران، 1998 : 164 به نقل از طباطبایی).

طبق تعریف، زن ویژه یا روسپی یا فاحشه، زنی (یا به ندرت مردی) است که مخارج زندگی خود را به طور کلی یا جزئی از طریق تسلیم جسم خویش به دیکران (با انگیزه‌های جنسی) تأمین می‌کند. بعلاوه این نوع روابط جنسی بدون محبت و موقتی است و اگر رابطه عاطفی در این کار دخالت داشته باشد، فحشا نام نخواهد داشت. این اصطلاح، تنها به کسانی اطلاق نمی‌شود که تمام عمر به فحشا اشتغال دارند، بلکه هر زن یا مردی که در ضمن اشتغال به کارهای دیگر، گاه‌گاهی با دریافت پول به ایجاد رابطه جنسی بادیگران اقدام کند، نیز (طی مدتی که به این رفتار می‌پردازد)، روسپی نامیده می‌شود (فارلی و دیگران، 1998 : ص94).

سنت آگوستین، پرچمدار اخلاقیات مسیحیت در غرب، نگرشی دوسوگرانه به فحشا و زنان ویژه داشته است. به نظر وی، هیچ چیزی پست‌تر و شرم‌آورتر از فحشا و مفاسد مشابه آن نیست. در عین حال، وی در جای دیگر بیان می‌کند که گاهی فحشا در جوامع، یک ضرورت بوده است. او اظهار داشته است که اگر فحشا از جامعه بر چیده شود، به هر حال جامعه با مفاسد دیگر آلوده خواهد شد و الگوهایی از روابط جنسی پدید خواهد آمد که به جامعه آسیب خواهد رساند. علی‌رغم این بیان آگوستین و با وجود اینکه در مقاطعی از تاریخ، فحشا به صورت رسمی و مشروع وجود داشته و حتی گاهی رنگ مذهبی نیز به خود گرفته است، در اکثر جوامع و در طول تاریخ، روسپیگری تقبیح و محکوم شده است(بولوگ و بولوگ، 1996 : 164 به نقل از طباطبایی).

روانشناسان علت بروز این پدیده را علل روانی از جمله گرایش به تنوع‌طلبی و ضعف هویت اخلاقی می‌دانند و همچنین اختلال در هویت در آن دخالت دارد و در برخی از افراد این گروه، اختلالات شخصیتی (به ویژه اختلال شخصیت ضد اجتماعی و مرزی) نمود بیشتری دارد (بهبودی،‌1378 : ص102).

از نظر جامعه‌شناسان و مددکاران اجتماعی، علت فحشا صرفاً به پدیده‌های روانی محدود نمی‌شود؛ بلکه علت بروز این پدیده را به فقر و گرسنگی، چگونگی تعلیم و تربیت فرد در خانواده، بیکاری، نوسان شرایط اقتصادی، مهاجرت و شهرگرایی، بی‌سوادی و ناآگاهی، اعتیاد به مواد مخدر، طلاق و کشمکش خانواده و انحراف والدین نسبت می‌دهند. به عنوان مثال هادرمن[2] (1977) می‌گوید : به دلیل محدودیتهای مالی و اقتصادی ممکن است برخی زنان به نشانه مقاومت و یا پاسخ به فقر، به فحشا روی آورند. به عبارت دیگر، گاهی فحشا یک استراتژی فعال در مواجهه با فقر است؛ چرا که در دنیایی که مردان نسبت به زنان از هر حیث از حقوق بیشتری برخوردارند، شاید فحشا تنها راهی باشد که بیشتر زنان فاقد حامی (شوهر، پدر یا برادر) را قادر به ادامه حیات می‌سازد (هادرمن، به نقل از بارکر و مویزلک، 1994). اکثر این زنان، فاقد تحصیلات و مهارتهایی هستند که بتوانند موفقیت آنها را در دستیابی به شغل مناسب تضمین کند. بیشتر آنها یا بی‌سوادند و یا تحصیلات بسیار اندکی دارند. مهارت کم، تحصیلات اندک، نداشتن حامی که آنها را از حیث اقتصادی و امنیتی محافظت نماید و همچنین امکانات محدود برای اشتغال، اثر منفی روی زنان جوان دارد و وجود همین شرایط منفی، احتمال سوق یافتن آنها را به سمت انحرافاتی از قبیل فحشا و مصرف مواد افزایش می‌دهد (بارکر و مویزیک، 1994 : 165 به نقل از طباطبایی).

با نگاهی مددکارانه به آسیب‌های اجتماعی قرن بیست و یکم که دیدگاهی مرکب از علم جامعه‌شناسی و روانشناسی است متوجه می‌شویم که توسعه زندگی شهری، گسترش بی‌رویه مهاجرت از روستا به شهرهای بزرگ، افزایش حاشیه‌نشینی، بیکاری، ‌فراوانی مشکلات اقتصادی- اجتماعی و جوان بودن درصد بالایی از افراد جامعه ایران باعث افزایش کمی و کیفی آسیب‌های اجتماعی شده و زمینه مناسبی برای ابتلاء به انواع آسیب‌ها مخصوصاً برای قشرهای نوجوان و جوان فراهم گردیده است که از جمله این آسیب‌ها می‌توان به پدیده فحشا و روسپیگری اشاره کرد.

با عنایت به اهمیت حیاتی و نقش تعیین کننده سلامت جسمانی و روانی نوجوانان و جوانان جامعه در تأمین بقاء و آینده مملکت بویژه به دلیل نقشی که در تربیت و پرورش کودکان نسل آینده خواهند داشت بی‌توجهی به آنان باعث سست شدن بنیان خانواده در نسل‌های آتی خواهد شد. آثار نامطلوبی که توأمان با این مسأله روی می‌دهد (اشاعه بیماریهای مقاربتی (از جمله ایدز…) از هم پاشیدگی کانون خانواده، تشکیل خانه‌های فساد و فریب سایر زنان و دختران، خودکشی، توزیع مواد مخدر، اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی، زشت شدن چهره عمومی شهر و …) می‌تواند هزینه‌های مالی، خانوادگی، فرهنگی واجتماعی هنگفتی را برای جامعه داشته باشد.

از این رو، با توجه به پیامدهای ناگوار این پدیده در بهداشت روانی فردی و اجتماعی، هدف از مطالعه تعدادی از زنان ویژه، روشن شدن برخی از زوایای کیفیت خانوادگی این قربانیان است. دلیل مقایسه عوامل خانوادگی این گروه با گروه زنان عادی آن است که تا وقتی ‌که مبنایی برای مقایسه ویژگیهای یک گروه وجود نداشته باشد قادر به تبیین تأثیر این ویژگیها بر روی گروه مورد نظر نخواهیم بود. اگر بتوانیم داده‌های گروه آزمایش را با داده‌های گروه کنترل (که نسبتاً همتا با گروه آزمایشی است) مقایسه کنیم کمک بزرگی به درک معنای تفاوت متغیرهای مورد آزمایش می‌شود. امید که با شناخت هر چه بهتر ویژگیهای فوق‌الذکر بتوان برنامه‌های پیشگیرانه مفیدی را در این زمینه مطرح و به اجرا گذارد.

[1] – Prostitution

[2] – Haderman.

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این تحقیق در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:48 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه مشاوره بررسی تأثیر مشاوره گروهی بر دانش آموزان دختر

پایان نامه مشاوره بررسی تأثیر مشاوره گروهی بر دانش آموزان دختر

دسته بندی : فقه و حقوق اسلامی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 158 کیلو بایت

تعداد صفحات : 100

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

فهرست مطالب:

عـنـوانشماره صفحات

فهرست مطالب……………………………………………………………………..الف

فهرست جداول………………………………………………………………………ث

فهرست نمودارها………….………………………………………………….……..ث

چکیده……………………………………………………………………………..1

فـصـل اول کلیات تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………..2

بیان‌مسئله…………………………….………………………………………………………….3

ضرورت و اهمیت مسئله تحقیق…..……………………………………………………5

اهداف پژوهش ……………………………………………………………………..6

فرضیه‌های پژوهش …………………………………………………………………..متغیرهای پژوهش ……………………………………………………………………………………………………………………………….77

تعاریف متغیرها(مفهومی و عملیاتی)………………………………………………………………………………….. ………8

تعریف نظری مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل ………………………………………………..8

تعریف عملیاتی مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل ……………………………………………………….8

تعریف نظری سازگاری ………………………………………………………………………………………………………………………9

تعریف عملیاتی سازگاری …………………………………………………………………………………………………………………….10

فصل دوم ادبیات و پیشینه تحقیق

مقدمه…………………………………………………………………………………..13

بخش اول: سازگاری و مبانی نظری آن……………………………….……………………13

تعریف سازگاری …………………………………………………………………………………………………………………………13

عوامل موثربرسازگاری …………………………………………………………………………………………………………………14

انواع سازگاری …………………………………………………………………………………………………………………………….17

روشها یا اشکال سازگاری …………………………………………………………………………………………………………..23

ملاکهای سازگاری مطلوب …………………………………………………………………………………………………………24

ویژگیهای افراد سازگار …………………………………………………………………………………………………….25

بخش دوم: تحلیل رفتار متقابل …………………..……………………….………………27

نظریه تحلیل رفتار متقابل …………………………………………………………………………………………………………..27

مبانی نظری تحلیل رفتار متقابل………………………………………………………………………………………………….28

الگوی حالات نفسانی …………………………………………………………………………………………………………………..28

موقعیت‌های روانی و طرحهای زندگی ………………………………………………………………………………………..32

آسیب شناسی روانی …………………………………………………………………………………………………………………..34

الف : آسیب شناسی ساختی ……………………………………………………………………………………………24

ب: آسیب شناسی کارکردی ……………………………………………………………………………………………..35

هدف درمان در تحلیل رفتار متقابل …………………………………………………………………………………………..35

فرآیند گروهی در رویکرد تحلیل رفتار متقابل ………………………………………………………………………………36

مشاوره و درمان …………………………………………………………………………………………………………………………….38

الف : تحلیل درمان ساختار…………………………………………………………………………………………………38

ب: تحلیل درمان تبادلها ……………………………………………………………………………………………………39

ارزشهای مشاوره گروهی ……………………………………………………………………………………………………………..40

جمع بندی مطالب ………………………………………………………………………………………………………………………42

بخش سوم: مروری برپیشینه تحقیق …………………….……….……………………………….43

مطالعات صورت گرفته در داخل کشور ……………………………………………………………………………………….43

مطالعات صورت گرفته در خارج از کشور ………………………………………………………………………………………46

تحلیل و نتیجه گیری سازگاری از دیدگاه تحلیل رفتار متقابل ……………………………………………48

فصل سومروش اجرای تحقیق

مقدمه…………………………………..…………………………………….….……………………52

روش تحقیق……………………………………………………………………………..52

جامعه آماری تحقیق…………. …………………………………………………………52

نمونه و روش نمونه گیری … …………………….………………….……….. ……….52

ابزاراندازه گیری و روایی وپایایی آن ………………………………………………………………………………………………53

پرسشنامه سینهاوسینگ …….………………………..…………..………………………………………53

پایایی پرسشنامه سینهاوسینگ …….………………………..…………..…………………………..55

روایی (اعتبار) پرسشنامه سینهاوسینگ . …….………………………..…………..…………….55

روش تجزیه و تحلیل داده‌ها………… ………….………………………..…………..…………….56

شیوه اجرا ومراحل انجام پژوهش …….………………………..…………..………………………..56

گزارش جلسات مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل …….………………………….57

فصل چهارمتجزیه و تحلیل اطلاعات

مقدمه…………………………………..…………………………………….….……………………60

اطلاعات توصیفی مربوط به مشخصات دموگرافیک نمونه‌های تحقیق………..62

تجزیه و تحلیل داده‌ها…………………………………………………….73

فرضیه اصلی ………………………………………………………………………………………………………………………………….74

فرضیه فرعی اول ………………………………………………………………………………………….. ……………………..75

فرضیه فرعی دوم ……………………………………………………………………………………. ………………..………..76

فرضیه فرعی سوم ……………………………………………………………………………………….……… ………………….77

فرضیه فرعی چهارم …………………………………………………………………………………………………………………77

فصل پنجمبحث و نتیجه گیری

مقدمه…………………………………..………………… ……..………………….….……………80

یافته‌های پژوهش ……………………………….………………… ……..………………….…….80

الف : نتایج حاصل از توصیف داده ها ……………………………………………………………………………………80

ب: بحث و تفسیر نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل فرضیه ها ……………………………………………….81

پـیشنـهادات تحقیق…………………………………………………………………………………………………..………..87

الف- پیشنهادهای برخاسته از پژوهش …………………….……………….…. ……………………………..87

ب- پیشنهادات برای انجام تحقیقات بعدی………………………….….…………… …..88

محدودیتها ………………………………………………………………………………………………………………………………………..88

منـابـع

منابع فارسی…………………………….…………………………………….….………………90

منابع لاتین…………………………………………………………………….….………….……95

پیـوست

پیوست 1- پرسشنامه سینهاوسینگ و کلید پرسشنامه ……………………………………

پیوست 2- فرم ساختار بانک اطلاعات ، تحقیق های کارشناسی ارشد و رساله های دکتری …

پیوست 3- فرم ارائه چکیده تحقیق یا رساله ………………………………………………………………………….پیوست 4 – خلاصه کامل جلسات گروهی ………………………………………………………………………………….

فهرست جداول:

عـنـوان شماره صفحات

جدول 1-3 : ضرایب پایایی پرسشنامه سازگاری سینهاوسینگ ……………………………………………………..55

جدول 2-3 : ماتریس همبستگی سه حوزه پرسشنامه سازگاری سینهاوسینگ …………………………………………..55

جدول 1-4 : توصیف ویژگی های نمونه های مورد پژوهش …………………………………………………………………………62

جدول 2-4 : توزیع فراوانی سطح تصحیلات والدین نمونه های مورد پژوهش …………………………………………….62

جدول 3-4 : توزیع فراوانی شغل والدین نمونه های مورد پژوهش ………………………………………………………………63

جدول 4-4: توزیع فراوانی رشته های تحصیلی والدین نمونه های مورد پژوهش ………………………………………..64

جدول 5-4: توزیع فراوانی پایه تحصیلی والدین نمونه های مورد پژوهش ……………………………………………………64

جدول 6-4 : توزیع فراوانی سازگاری عاطفی ، اجتماعی و آموزشی نمونه های مورد پژوهش ……………………..69

جدول 7-4 : نتایج توصیفی مولفه های سازگاری دردو گروه آزمایش و کنترل ……………………………………………70

جدول 8-4: نتایج تحلیل کواریانسی مقایسه نمرات پس آزمون گروه آزمایش با کنترل در مقیاس سازگاری کل ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..74

جدول 9-4: نتایج کواریانسی مقایسه نمرات پس آزمون گروه آزمایش با کنترل در مولفه اجتماعی مقیاس سازگاری …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………75

جدول 10-4 : نتایج کواریانسی مقایسه نمرات پس آزمون گروه آزمایش با کنترل در مولفه اجتماعی مقیاس عاطفی …………………………………………………………………………………………………………………………………………………76

جدول 11-4: نتایج کواریانسی مقایسه نمرات پس آزمون گروه آزمایش با کنترل در مولفه اجتماعی مقیاس آموزشی ………………………………………………………………………………………………………………………………………………77

جدول 12-4 : نتایج آزمون T گروههای مستقل برای مقایسه میانگین سازگاری در پایه اول و دوم ………….78

فهرست نمودارها

نمودار 1-4 : ترتیب تولد نمونه های مورد پژوهش …………………………………………………………………………………………65

نمودار 2-4 : فراوانی و درصد مولفه های سازگاری در نمونه های مورد پژوهش …………………………………………..67

نمودار 3-4 : نتایج توصیفی مولفه های سازگاری در دو گروه آزمایش و کنترل ……………………………………………72

چکیده

هدف از این پژوهش بررسی تأثیر مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل بر سازگاری دانش‌آموزان دختر مقطع متوسطه شهرستان رباط‌کریم در سال 86-85 می‌باشد.

روش پژوهش در این تحقیق روش آزمایشی بود. که در این پژوهش ابتدا 200 نفر با روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه‌ای انتخاب شد که پس از انجام پیش آزمون از بین آنها دانش‌آموزانی که کمترین نمره سازگاری را کسب نمودند 30 نفر به صورت تصادفی انتخاب و به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم گردیدند.

جهت اندازه‌گیری داده‌ها از پرسشنامه‌ها سازگاری سینها و سینگ (1993) که شامل 60 سؤال که حوزه‌های عاطفی، اجتماعی و آموزشی دانش‌آموزان دبیرستانی را می‌سنجد استفاده شد و همچنین مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل در ده جلسه یک ساعت و نیم اجرا شد و در پایان نیز از هر دو گروه گواه و کنترل پس‌آزمون گرفته شد. به منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها از آمار توصیفی (جدول و نمودار) و جهت آزمون فرضیه‌های پژوهش از آمار استنباطی (T مستقل و کواریانس) استفاده شد.

نتایج این پژوهش نشان داد که روش مشاوره گروهی با رویکرد تحلیل رفتار متقابل TA بر سازگاری اجتماعی و سازگاری کل شرکت‌کنندگان تأثیر معنادار داشته است همچنین نتایج نشان دهنده وجود تفاوت معناداری بین سازگاری دانش‌آموزان پایه اول و دوم می‌باشد و سازگاری عاطفی و آموزشی نیز افزایش یافته است ولی معنادار نبوده است.

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این تحقیق در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:47 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان‌نامه ریشه های بدحجابی زنان

پایان‌نامه ریشه های بدحجابی زنان

دسته بندی : فقه و حقوق اسلامی

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 179 کیلو بایت

تعداد صفحات : 221

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق ریشه های بدحجابی زنان

عنوان صفحه

مقدمه ……………………………….. 1

بخش اول : حجاب

فصل اول ……………………………… 6

1.تعریف حجاب …………………………. 7

2.تاریخچه حجاب………………………… 7

3.حجاب چرا …………………………… 7

فصل دوم : ……………………………. 11

1.عوامل حجاب …………………………. 12

الف : صعود به مراتب معنوی ……………… 12

ب : حجاب مانع اختلاط بی‌شرط ……………… 12

ج : پوشش سالم برای حفظ زن ……………… 12

د : حجاب جایگاه زن و فرهنگ پرهیز ……….. 14

هـ: حجاب و نظربازی از نظر قرآن …………. 15

فصل سوم : منافع حجاب ………………….. 17

فصل چهارم : سوالاتی در مورد حدود پوشش ……. 22

بخش دوم : بی‌حجابی

فصل اول :1- تعریف بی‌حجابی ……………… 27

2-تاریخچه حجابی ………………………. 27

3-شروع پیدا شدن نقشه بی‌حجابی در کربلا ……. 29

فصل دوم : انواع بی‌حجابیها ……………… 30

فصل سوم : عوامل بی‌حجابی ……………….. 33

الف : بی‌بند و باری ……………………. 34

ب : فساد …………………………….. 35

ج : جهل و ناآگاهی …………………….. 39

د : علل سیاسی ………………………… 40

هـ : مرز باریک بی‌حجابی و فساد ………….. 40

ی : فرهنگ برهنگی و برهنگی فرهنگی ……….. 40

و : طلاق ……………………………… 43

فصل چهارم : راه‌های مبارزه با عوامل بی‌حجابی . 44

الف : تقویت ایمان و اعتقاد …………….. 45

ب : احیاء ارزشها و فرهنگ اصیل اسلامی …….. 45

ج : شناساندن الگوهای والا ………………. 46

فصل پنجم : پیامدهای بی‌حجابی ……………. 48

الف : پیامدهای فرهنگی ، عقیدتی بی‌حجابی ….. 49

ب : پیامدهای اجتماعی بی‌حجابی …………… 49

ج : پیامدهای اقتصادی ………………….. 49

بخش سوم : بدحجابی

فصل اول : تعریف حجاب ………………….. 54

فصل دوم : منشاء حرکتهای بدحجابی ………… 57

فصل سوم : انواع بدحجابیها ……………… 60

فصل چهارم : ریشه‌های بدحجابی ……………. 63

1-مدگرایی ……………………………. 64

2-بی‌بند و باری ……………………….. 64

3-آزادی زن در روابط اجتماعی…………….. 65

4-ممنوعیت سبب طغیان می‌شود ……………… 66

5-انگیزه جنسی ………………………… 69

6-استفاده ناصحیح از پوشش ………………. 71

7-مورد توجه دیگران قرار گرفتن و جلب توجه کردن 72

8-عرضه و تقاضا ……………………….. 73

9-هوسرانی ……………………………. 74

10-کسب موقعیت ………………………… 75

11-ضعف ایمان …………………………. 75

12-دگرآزاری ………………………….. 76

13-اظهار غنای مالی ……………………. 76

14-ملامت دیگران ……………………….. 77

15-تقلید …………………………….. 77

16-وبای اجتماعی ………………………. 78

17-تشکیل مجامع و کانونهای بدحجابی ………. 79

18-صید دلهای مردان ……………………. 81

19-تعلیم و تربیت ناصحیح و نادرست ……….. 82

20-غرب‌زدگی …………………………… 84

21-تهاجم فرهنگی دشمن ………………….. 85

الف : گستره تهاجم فرهنگی ………………. 85

ب : انگیزه دشمن از تهاجم فرهنگی ………… 85

ج : بهترین شگرد دشمنان مبارزه فرهنگی ……. 87

د : ابزار تهاجم فرهنگی ………………… 88

هـ : تصور غلط از فرهنگ اسلامی …………… 88

22-کمبود شخصیت ……………………….. 89

23-ارضاء تمایلات ………………………. 92

24-حاکمیت فرهنگ غرب …………………… 92

25-استعمار و سوءاستفاده از بدحجابی ……… 92

26-خودنمایی ………………………….. 93

فصل پنجم …………………………….. 95

1-عوامل بدحجابی ………………………. 96

الف : عدم هماهنگی بین ارگانهای تبلیغی و فرهنگی 96

ب : تلاش تشکیلاتی احزاب و دسته جات وابسته ورشکستگان سیاسی 96

ج : گروهکهای منافقین ………………….. 96

د : عقده حسارت و حس خودکم‌بینی ………….. 97

و : دگرگونی ارزشها ……………………. 98

هـ : الگوهای ناهنجار ………………….. 99

ی : خلاءهای درونی ……………………… 100

2-انگیزه‌های بدحجابی …………………… 101

الف : انگیزه روانی و اجتماعی …………… 101

ب : انگیزه اقتصادی ……………………. 106

3-آفتهای بدحجابی ……………………… 109

الف : پرهیز از چشم و هم‌چشمی در رقابتها ….. 109

ب : خشم و تندخویی …………………….. 109

فصل ششم : ……………………………. 112

1-راه‌های مبارزه با عوامل بدحجابی ……….. 113

2-برخورد با پدیده بدحجابی ……………… 116

الف : برخورد با پدیده بدحجابی شمشیری دولب .. 116

ب : تدبیر را جایگزین احساس کنیم ………… 118

ج : تدوین قانون حجاب 20 خبر ، 2 تکذیب …… 122

د : شیوه برخورد با بدحجاب غیرمنطقی و منطقی . 125

فصل هفتم : 1-پیامدهای بدحجابی…………… 127

الف : پیامدهای بدحجابی ………………… 128

ب : پیامد اقتصادی ، فرهنگی …………….. 128

2-آثار بدحجابی ……………………….. 132

الف : جدایی و طلاق …………………….. 132

ب : فساد اجتماعی ……………………… 133

ج : سقوط شخصیت زده ……………………. 133

د : تکذیب آیات الهی …………………… 133

و : احساس پوچی ……………………….. 134

هـ : ایجاد غفلت ………………………. 134

ی : بدآموزی…………………………… 135

نتیجه : ……………………………… 136

منابع و مآخذ………………………….. 137

الف : اهمیت و ضرورت تحقیق

ب : بیان مسئله

ج : سوالات تحقیق

د : اهداف تحقیق

ی : روش تحقیق

هـ : مشکلات و موانع تحقیق

مقدمه

ریشه بیشتر انحرافات دینی و اخلاقی نسل جوان را در لابلای افکار و عقاید آنان باید جستجو کرد . فکر این نسل از نظر مذهبی آن چنان که باید راهنمایی نشده است و از این نظر فوق‌العاده نیازمند هستند و این راهنمایی باید با زبان و منطق همراه باشد .

چرا که هر کسی احساس می‌کند این نسل آنقدر ها هم لجوج نیست و آمادگی زیادی برای دریافت حقایق دارد و هدف از انتخاب این عنوان «‌ریشه‌های بدحجابی زنان » این است که احساس شد ، گذشته از انحرافات عملی فراوانی که در زمینه حجاب بوجود آمده این مسئله و سایر مسائل مربوط به زن ، وسیله‌ای شده در دست یک عده افراد ناپاک و مزدورصفت که از این طریق علیه دین مقدس اسلام جار و جنجال تبلیغاتی راه‌ بیندازند .

بدیهی است که با شرایط موجود این جوان از جنبه‌ مذهبی به قدر کافی راهنمایی نشده و این تبلیغات آثار شوم بر روحیه جوانان می‌گذارد . با بررسی این طرح امید است تأثیر فراوانی بر روی عقاید و افکار جوانان بگذارد و حتی بعضی از بانوان به اصطلاح متجدد عملاً در وضع خود تجدید نظر نمایند .

بدون شک پدیده « برهنگی » بیماری عصر ماست و دیر یا زود این پدیده بعنوان یک بیماری شناخته خواهد شد . فرضاً ما کورکورانه از غرب تقلید کنیم باید ببینیم که کار برهنگی در غرب به کجا رسیده و فریاد چه کسانی را بلند کرده است ، بعداً تقلید از غرب را ادامه بدهیم .

نامه چارلی چاپلین یکی از هنرپیشگان معروف جهان به دخترش پس از اینکه به دخترش اجازه می‌دهد فقط به خاطر هنر می‌توان لخت و عریان به روی صحنه رفت و تاکید می‌کند این لختی فقط روی صحنه و برای ضرورت هنر می‌باشد . می‌نویسد : برهنگی بیماری برهنگی عصر ماست ، اما به گمان من تن عریان تو باید از آن کسی باشد که روح عریانش را دوست داری ، بد نیست بدانی که دوران پوشیدگی تو را ده سال پیر نمی‌کند . بهر حال امیدوارم تو آخرین کسی باشی که از تبعه غریزه لختی بشوی »

لزوم پوشیدگی زن در برابر مرد بیگانه یکی از مسایل مهم اسلامی است و در قرآن کریم در سوره نور به آن اشاره شده و از مفاد آیات چنان فهمیده می‌شود که « هر مسلمان ، چه مرد و زن ، باید از چشم‌چرانی ، نظربازی اجتناب کند و مرد و زن باید پاکدامن باشند و زنان باید پوشش خود را بر دیگران آشکار نکنند و درصدد تحریک و جلب توجه مردان نباشند » .

پوشیدن زن خود را از مرد بیگانه و رعایت لزوم حریم میان مردان و زنان اجنبی و عدم جواز خلوت میان مرد و زن بیگانه بیان شده است .

با توجه به اینکه مردم کمتر به این موضوعات اهمیت می‌دهند ولی با معضلاتی که در جامعه با آن روبرو هستیم باید به دنبال کشف علت باشیم که چرا اینگونه مفاسد رخ می‌دهد و با بررسی و تحقیق می‌فهمیم که علتهای گوناگون در کار است که «‌ بدحجابی و بی‌حجابی » روحیه افراد تأثیر منفی و مخرب می‌گذارد .

با توجه به موانعی که در ادامه راه بود گاهی دچار تردید می‌شدم اما دریافتم که بخاطر تازگی موضوع ارزش تحقیق در این باره چند برابر است . چرا که به عوامل و ریشه‌های معضلات آگاهی می‌یابم و حداقل توان خویش را در رفع این معضلات می‌آزمایم .

این طرح در 3 بخش ارائه می‌شود که بخش اول در مورد حجاب بعنوان یک پوشش برای فرد می‌باشد تا جلو هر گونه فساد گرفته شود ،‌می‌باشد . این حجاب و پوشش ، از ابتدای اسلام بوده و برای سلامتی و حفظ خانواده ، بهداشت روانی در جامعه و پیشرفت علمی در ترقیات فکری و حفظ حریم زن و مرد و پیشرفت کارهای اقتصادی می‌باشد « چرا حجاب بعنوان یک پوشش است و از نظر اسلام تا چه حدی شخص باید رعایت حجاب نماید » .

جایگاه زن در جامعه کجاست و حجاب چقدر جلونظر بازی را می گیرد و حجاب چرا برای زن بعنوان یک الگو می باشد.

بخش دوم در مورد بی‌حجابی که نداشتن روسری و چادر و امثال آن است .

این بی‌حجابی در ایران از زمان رضاخان شروع شد ، بی‌حجابی که باعث بی‌بند و باری و فساد و طلاق و ترویج و فرهنگ برهنگی شد .

راه‌های مبارزه با عوامل بی‌حجابی و بدحجابی

تقویت ایمان و اعتقاد و احیاء ارزشهای اسلامی و شناسایی الگوهای والا و … می‌باشد و پیامدهای بی‌حجابی که از نظر عقیدتی ، فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی مورد تحقیق قرار گرفت .

بخش سوم در مورد بد‌حجابی که به پوشش غیر صحیح از چادر گفته می‌شود که باعث شده محیط زندگی اجتماعی را آنقدر ناامن سازد که به دختران ما تجاوز و زنان ما را اغفال می‌کنند با بررسی منشاء حرکتهای بدحجابی که اثرپذیری از تبلیغات کشورهای غربی و گرایش به اشراف نمایی با انواع بدحجابیها و برخی عقده‌ای می‌باشند و بدحجابی را برای گشودن عقده‌هایشان انتخاب کرده‌اند برخی بر اساس رفتارهای خانواده واطرافیان ، رفت و آمدها ، تبلیغات سوء . گرفتار بدحجابی شده اند و ریشه اصلی بدحجابی عبارتند از مدگرایی ، غریزه جنسی ، هوسرانی ، تقلید ، کمبود شخصیت غرب زدگی ، خودنمایی ، آزادی زن در روابط و … و علتهای دیگری نیز هست که باعث بدحجابی شده است از قبیل: 1-عدم هماهنگی بین ارگانهای تبلیغی ، تشکیل احزاب و گروهکهای منافقین و … و اینکه اشخاص چه انگیزه‌ای از استفاده ناصحیح از حجاب دارند و آفتهایی که این معضل را بر روی فرد و جامعه داشته و راه‌های مبارزه با عوامل و ریشه‌های بدحجابی بیان شده و نتیجه و تأثیری که بر روی افراد گذاشته مورد تحقیق قرار گرفت .

بخش اول : حجاب

فصل اول : تعریف حجاب ،‌تاریخچه حجاب ، حجاب چرا

فصل دوم : عوامل حجاب

فصل سوم : منافع حجاب

فصل چهارم : سوالاتی در مورد حدود پوشش حجاب

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این تحقیق در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:47 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه معماری روانشناسی طراحی خانه کودک

پایان نامه معماری روانشناسی طراحی خانه کودک

دسته بندی : معماری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 3.228 مگا بایت

تعداد صفحات : 81

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق معماری روانشناسی طراحی خانه کودک در 87 صفحه ورد قابل ویرایش با فرمت doc

فصل اول : مطالعات پایه و زمینه

1-1) بخش اول (پایه ):

برخورد روانشناسانه با موضوع

1-1-1) شناخت کودک از دیدگاه روانشناسی

1-1-2) مراحل رشد کودک

1-1-2-1)خصوصیات کودک 3 ساله

1-1-2-2) خصوصیات کودک 5-4 ساله

1-1-2-3) خصوصیات کودک 6 ساله

1-1-3) کاردانی کودک

1-1-4) کودک و بازی

1-1-4-1) تاریخچه بازی

1-1-4-2) تعریف بازی

1-1-4-3) اهمیت بازی

1-1-4-4) بازی از نظر فروبل

1-1-4-5) اموزش از طریق بازی

1-1-4-6) انواع بازی

1-1-5) کاربرد بازی در اموزش

1-1-5-1) بازی های اموزشی

1-1-5-2) بازی های جسمانی یا بدنی

1-1-5-3) بازی های نمایشی

1-1-5-4) بازی های سرگرم کننده

1-1-6) فضای بازی

1-2) بخش دوم: مطالعات زمینه

1-2-1) شناخت تکنولوژی اموزشی

1-2-1-1) نظری گذرا براموزش پیش از دبستان درجهان امروزوایران

1-2-1-2) ماهیت و کیفیت یک خانه خوب برای کودکان

1-2-1-2) تاریخ ظهور مراکز پیش دبستانی ( کودکستان و مهد کودک)

1-2-1-3) تاریخچه شکل گیری مراکز پیش دبستانی و دبستان در ایران

1-2-1-4) هدف های اموزشی و تربیتی کودکستان

1-2-1-5) سازمان اجتماعی کلاس

1-2-1-6) سازماندهی محیط فیزیکی

فصل دوم : مطالعات تكمیلی و تطبیقی

1-1) بخش اول (تکمیلی):

1-1-1) نقش معماری در پرورش فکری کودکان

1-1-2) کودک ، معماری و فضا

1-1-3) برخی احکام کالبدی در مورد طراحی برای کودکان

1-1-4) جلوه های خارجی مهد کودک

1-1-5) شیرخوارگاه

1-1-6) مهد کودک و کودکستان

1-1-7) محوطه سازی برای کودکان

1-1-7-1) محوطه بازی طبیعی

1-1-7-2) فضای باز

1-1-7-3) خیابان

1-1-7-4) فضای مخاطره امیزماجراجویانه

1-1-7-5) پناهگاهها و مکانهای دور از چشم

1-2)بخش دوم : (نمونه های تطبیقی)

1-2-1)نمونه های ایرانی

1-2-2)نمونه های خارجی

فصل سوم : آنالیز سایت

1-3) خصوصیات بلوار ارشاد

1-3-1) انتخاب سایت و شناخت کلی ان

1-3-2) ضوابط مکان یابی سایت

الف) ضوابط اجتماعی بافت ب) ضوابط کالبدی باف

1-3-3) شناخت زمینه (سابقه تاریخی شهر مشهد و بررسی روند توسعه فیزیكی شهر در قرون گذشته)

1-3-4) شناخت خصوصیات كالبدی شهر مشهد

الف)بافت سنتی ب)بافت میانی ج)بافت شطرنجی

1-3-5) طراحی اقلیمی در شهر مشهد

1-3-6)انالیز سایت

فصل چهارم: اصول طراحی

1-4) فضا

1-4-1) میزان درک کودک از فضا

1-4-2) معیارهای کیفیت فضا

1- سازماندهی 2- زمان ومسیر 3-جزءوکل

4- فرم

1-4-3) تاثیر شرایط محیطی و کالبدی بر کودکان

1-4-5) شرایط محیطی

  • (اثرات نور و روشنایی، اثرات سروصدا، تهویه، شرایط حرارتی)

1-4-6) شرایط کالبدی

  • (رنگ، فرم، ابعاد و اندازه ها، جنس، تزئینات، مبلمان اموزشی، اندازه مدرسه و مهد کودک ، تعداد طبقات در مدارس)

1-4-7)ابعاد و فضاهای مورد نیاز کودکستان

1-4-8)برنامه فیزیکی

منابع و ماخذ

فصل پنجم :طراحی

تکه ای از متن :

آشنایی با مساله(پروپوزال)

الف) ضرورت واهمیت موضوع

ب) طرح مسئله

ج) اهداف

د) مبانی نظری عام طرح

ه) منابع

الف )ضرورت و اهمیت موضوع :

سرنوشت انسان از دوران کودکی با محیط و فضای اطراف ما عجین گشته است .عقیده بسیاری از متخصصان تعلیم و تربیت بر این است که شخصیت هر انسان در 6 سال اول زندگی او شکل می گیرد بنابراین توجه به نیازهای کودکان در این مقطع سنی و ایجاد زمینه ای برای بروز رشد نیازهای انها از یک سو و اشتغال مادران و نیاز به فضاهایی جهت جهت مراقبت و نگهداری کودکان از سوی دیگر و ضرورت ایجاد فضاهایی در جهت فراهم اوردن شرایط مطلوب برای رشد جسمی ذهنی و عاطفی و اجتماعی کودکان و شکوفایی استعداد ها و علایق انها ونیز فضایی برای اماده یازی کودک برای ورود به دبستان را مشخص می نماید.

در پیش از دبستان قصد داریم کودکان را به سمتی سوق دهیم که نسبت به محیط اطراف خود کاملا کنجکاوی نشان دهند و یاد بگیرند که چگونه یاد بگیرند . باید توجه کرد که شرایط فیزیکی تاثیر انکار ناپذیری بر رفتار و افکار دارد . امروزه ساختمانهایی که به بعنوان کودکستان از انها استفاده میشود عموما با کاربری مسکونی و کربری های دیگر بوده اند که از لحاظ کالبد معماری متناسب با نیازهای کودکان نمی باشند .

بر اساس نظریات روانشناسان فضای کودکستان باید قادر باید نیروهای ذهنی و احساسی و خلاقه کودک را تحت تاثیرقرار داده و از این طریق هم در اموزش او شرکت کنند و هم محیطی با طراوت برای وی بوجود اورد.

هر کودکی بر روی کره زمین زمانی آرزوی دنیای پاکتر را در دل پرورانده است دنیایی مبرا از این رازهای زندگی و در عوض داشتن یک باغ جادویی، امن که مکانی برای تفریح و تماشای بی پلیان انسانها ومحیط پیرامونشان در تاثیر پذیری متقابلند. کودکان به سبب محدودیت های جسمی و روانی خود در قیاس با بزرگسالان تاثیر پذیری بیشتر و عمیق تری داشته باشد و در عوض تاثیر گذاری کمتری بر محیط دارند و به این ترتیب بیش از بزرگسالان اجباراً تابع شرایط محیطی اند.

کودکان حساس ترین گروه سنی جامعه را تشکیل می دهند و در حساس ترین و مهمترین سالهای زندگی شان که پایه های رشد شخصیتی و ذهنی و اجتماعی و جسمی آنها شکل می گیرد تا زمانیکه وارد شهر می شوند نیازمند این هستند تا زندگی اجتماعی را در مقیاس خود تجربه کنند و این او مستلزم فراهم بودن فضایی کودکانه و صمیمانه است. فضایی به دو از هیاهوی بزرگترها. دنیایی پر از شادی با رنگهای زیبا که در ان کودک فرصت بیابد افکار تازه و پرورش و رشد استعدادهایش را داشته باشد فضایی که زمینه مناسب برای خلاقیت کودکان فراهم آورد.

در طراحی ساختمان مهدکودک، کودک محوری اولویت دار. به این معنی که ساختمان باید برای نگهدرای موقت کودکان طراحی شود نادیده گرفتن عادتمان شده است، حتی اگر پای کودکان در میان باشد. این را بیشتر کارشناسان شهری می گویمند: شهر بزرگ شده، رشد پیدا کرده اما توسعه هنوز غایب است.

زنان راهی محیط های کاری شده اند اما از ملزومات حضور اجتماعی آنان در شهر خبری نیست. کودک خبری از جامعه انسانی شهر نشین است و توجه به او از اصول شهرنشینی با این حال گویا این بخش از جامعه شهری ما چندان جدی گرفته نمی شود، مگر به مناسبت روز ج هانی کودک آن هم با پخش چند کارتون.

از اموزش اصلو شهروندی گرفته تا رعایت ضوابط استاندارد محیط های ویژه انها. چند مدرسه یا مهدکودک را سراغ داریم که با شرایط جسمی و روانی کابر آن نیمی کودک همخوانی داشته باشد.

متن کامل را می توانید دانلود کنید چون فقط تکه هایی از متن این تحقیق در این صفحه درج شده است(به طور نمونه)

ولی در فایل دانلودی متن کامل تحقیق

همراه با تمام ضمائم با فرمت ورد که ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود است

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:47 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جزوه آموزشی اتصال زمین الكتریكی وحفاظت

جزوه آموزشی اتصال زمین الكتریكی وحفاظت

دسته بندی : آزمون ارشد

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 5.123 مگا بایت

تعداد صفحات : 85

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

جزوه آموزشی اتصال زمین الكتریكی وحفاظت

فهرست
عنوان صفحه
مقدمه -------------------------------------------------------------------- ٤
فصل اول: زمین حفاظتی و الكتریكی --------------------------------------------- ٥
١)زمین كردن حفاظتی ---------------------------------------------------- ٧ -١
٢) زمین كردن الكتریكی --------------------------------------------------- ٩ -١
١) زمین كردن مستقیم -------------------------------------------------- ٩ -١-۲
١) زمین كردن غیرمستقیم ------------------------------------------------ ٩ -۲-۲
٣) زمین كردن بار ------------------------------------------------------ ٩ -١-۲
٣)تعیین مشخصات تأسیسات زمین حفاظتی ------------------------------------- ١٠ -١
١)اختلاف سطح میل از ١٢٥ ولت تجاوز نكند ---------------------------------- ١٠ -٣-١
٣)اختلاف سطح تماسی در خارج از محدودة پست فشارقوی از ٦٥ ولت تجاوز نكند---- ١١ -۲-١
٤)جلوگیری از اختلاف سطح تماس و قدم در داخل محوطه تأسیسات فشارقوی --------- ١٤ -١
٥)جلوگیری از اختلاف سطح تماس و قدم در خارج محوطه تأسیسات فشارقوی -------- ١٦ -١
٦)طرح زمین الكتریكی ---------------------------------------------------- ١٦ -١
٧)ارتباط زمین های مختلف ------------------------------------------------ ١٧ -١
فصل دوم: انواع میل های زمین ----------------------------------------------- ٢٩
١)اصطلاحاتی كه در زمین كردن بكار می رود ---------------------------------- ٣١ -۲
١)زمین ------------------------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٢)میل زمین (زمین كننده ) ----------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٣)زمین همسطح ------------------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٤)میل فرمان--------------------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٥)سیم زمین ---------------------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٦)شین زمین ---------------------------------------------------------- ٣١ -١-۲
٧)تاسیسات زمین ------------------------------------------------------ ٣١ -١-۲
٨)زمین كردن -------------------------------------------------------- ٣٢ -١-۲
۲)انواع مقاومتهای زمین --------------------------------------------------- ٣٢ -۲
اتصال زمین الكتریكی وحفاظت ٢ شركت ره آوران فنون پتروشیمی
١)مقاومت مخصوص زمین ----------------------------------------------- ٣٢ -۲-۲
٢)مقاومت گسترده میل زمین -------------------------------------------- ٣٣ -۲-۲
٣)مقاومت زمین ------------------------------------------------------- ٣٣ -۲-۲
٣)ولتاژهای مختلف در ضمن عبور جریان از میل زمین --------------------------- ٣٣ -۲
١)اختلاف سطح میل ----------------------------------------------------- ٣٣ -٣-۲
٢)اختلاف سطح زمین -------------------------------------------------- ٣٤ -٣-۲
٣)اختلاف سطح تماسی --------------------------------------------------- ٣٤ -٣-۲
٤)اختلاف سطح قدم ---------------------------------------------------- ٣٤ -٣-۲
٤)انواع میل ها ---------------------------------------------------------- ٣٥ -۲
١)میل سطحی -------------------------------------------------------- ٣٥ -٤-۲
٢) میل عمقی -------------------------------------------------------- ٤٠ -٤-٢
١) میل میله ای ----------------------------------------------------- ٤٠ -٤-۲-۲
٢) میل صفحه ای --------------------------------------------------- ٤٢ -٤-۲-۲
فصل سوم: روشهای اندازه گیری پارامترهای زمین ------------------------------- ٤٦
١)سنجش مقاومت گسترده زمین ------------------------------------------- ٤٨ -٣
٣)سنجش مقاومت مخصوص زمین ------------------------------------------ ٥٠ -۲
٣)محاسبه مقاومت الكترودها ----------------------------------------------- ٥٣ -٣
١)محاسبه مقاومت الكترود نیم كره ---------------------------------------- ٥٣ -٣-٣
٣)محاسبه مقاومت الكترود میله ای --------------------------------------- ٥٤ -۲-٣
٣)محاسبه مقاومت مجموعه الكترودهای میله ای ------------------------------ ٥٥ -٣-٣
٤)اندازه گیری مقاومت الكترود زمین ---------------------------------------- ٥٦ -٣
فصل چهارم: اتصال زمین استاتیك ---------------------------------------------- ٥٩
١)صفر كردن ---------------------------------------------------------- ٦١ -٤
٤)شرایط صفر كردن ----------------------------------------------------- ٦١ -۲
١) شرط اول صفر کردن ------------------------------------------------ ٦١ -٤-۲
٤) شرط دوم صفر کردن ------------------------------------------------ ٦٧ -۲-۲
٣)شرط سوم صفر کردن ------------------------------------------------ ٧٠ -٤-۲
٣) قطع سیم صفر بین دوزمین ---------------------------------------------- ٧٠ -٤
٤)قطع سیم صفر بعد از آخرین زمین ---------------------------------------- ٧١ -٤
٥)قطع سیم صفر و تماس با سیم فاز ----------------------------------------- ٧١ -٤
اتصال زمین الكتریكی وحفاظت ٣ شركت ره آوران فنون پتروشیمی
فصل پنجم: حفاظت تأسیسات در مقابل صاعقه ----------------------------------- ٧٥
١)صاعقه گیر ساده ------------------------------------------------------- ٧٧ -٥
٧٧ ----------------------------- ( Simple Rod) ٥)شعاع حفاظت میله ساده برقگیر -۲
٣)صاعقه گیر الكترونیكی چگونه عمل می كند----------------------------------- ٧٨ -٥
٤)اصول عملكرد صاعقه گیر الكترونیكی --------------------------------------- ٨٠ -٥
١) آزادسازی كنترل شده یونها ------------------------------------------- ٨٠ -٤-٥
٤) اثر كروناو واحد جرقه زن -------------------------------------------- ٨٠ -۲-٥
٣ تسریع در بروز علمدار حمله زمینی -------------------------------------- ٨٠ -٤-٥
٥)انواع صاعقه گیر الكترونیكی ----------------------------------------------- ٨١ -٥
١)مدلهای مسی ------------------------------------------------------- ٨١ -٥-٥
٥)مدلهای فولاد ضد زنگ ----------------------------------------------- ٨١ -۲-٥
٨١ --------------------- ( PREVECTRON) ٦)مزیتهای انتحاب صاعقه گیر الكترونیكی -٥
٧)محدوده حفاظت صاعقه گیر الكترونیكی ------------------------------------- ٨١ -٥
مراجع ------------------------------------------------------------------- ٨٥

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:47 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جزوه آموزشی نقشه کشی برق

جزوه آموزشی نقشه کشی برق

دسته بندی : برق

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 3.189 مگا بایت

تعداد صفحات : 114

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

جزوه آموزشی نقشه کشی برق

دارای 114 صفحه ودر پنج فصل از قبیل:

فصل اول:کلیدها وپریزها

فصل دوم:چراغهای روشنایی

فصل سوم:طراحی ومحاسبه روشنایی

فصل چهارم:اصول نصب سیمها وکابلها

فصل پنجم:نقشه ها ومدارات سیم کشی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جزوه آموزشی اصول كار شیر های كنترل

جزوه آموزشی اصول كار شیر های كنترل

دسته بندی : برق

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 1.493 مگا بایت

تعداد صفحات : 54

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

جزوه آموزشی اصول كار شیر های كنترل

مقدمه
شیر كنترل وس یله ای است که با اعمال : ISA-S مطابق تعریف مندرج در استاندارد 75.05
نیرویی غیر از نیروی دست عمل می نماید و میزان جریان سیال را در یك سیستم كنترل
فرایندی تنظیم می كند، شیر كنترل شامل یك شیر است كه به یك مكانیزم محركه
که توانا ئی تغ ییر عنصر کنترل کننده س یال را دارد متصل م ی باشد .این تغییر بر (actuator)
مبنای سیگنالی است كه از سیستم كنترل دریافت م یشود.
شیر كنترل نقش مهم و اساسی در یك صنعت فرایندی ایفا می نماید و قسمت زیادی از
هزینه ها ی خر ید قطعات و دستگاهها در صنا یع مربوط به ش یر كنترل و سیس تمهای جانبی آن
می باشد.
از سال ١٩٥٠ تا سال ١٩٨٠ از ١% كل شیرهای كنترل به ٥٠ % رسیده Rotary رشد شیرهای
نوع پروانه ای آن Rotary است و كاربرد آن بیشتر و بیشتر شده است. اولین نوع از شیرهای
بود.
از لحاظ هزینه و همچنین عملكرد مزایایی را نسبت به ش یرهای خطی از Rotary شیرهای
خودشان نشان دادند.
بیشتر می باشند ولی (Cv) دارای ظرفیت جریانی Straight-through شیرهای معروف به
می باشند . Cavitation و Chocking بوده و مستعد به ایجاد High Recovery جزء شیرهای
دارای دامن ه محدودتر Rotary ولی از لحاظ وزن و ابعاد موقعیت مناسبی دارند . شیرهای
می باشند. Globe فشار و دما نسبت به شیرهای
دامنه ،Pressure rating انتخاب شیرهای كنترل قبلا بر مبنای پارامترهای اولیه ای نظیر
جریان افت فشار و ... بود و لی اکنون تاک ید بر هز ینه ها م ی باشد بنا بر ا ین شیرهای كنترل باید
از لحاظ هز ینه ها ی او لیه و هز ینه های تعم یراتی مناسب باشند ضمن اینكه می بایست خواص
كنترلی خوبی داشته باشند.
پارامترهای ثانویه در انتخاب شیر كنترل شامل نشتی های مجاز، خصوصیات جریانی، دما، لزجت
و سایش می باشد.
را در نظر گرفت و نیز باید محرك مناسب انتخاب گردد و نیاز Noise همچنین باید مساله
مشخص گردد. (Positioner) به موقعیت دهنده شیر
می گویند بستگی به پارامتر متغیری Valve Sizing مشخص كردن سایز شیر كنترل كه به آن
مشخص ISA دارد.پارامترهای مورد نیاز جهت انتخاب شیر كنترل در استاندارد Cv به نام
شده است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جزوه آموزشی برق عمومی

جزوه آموزشی برق عمومی

دسته بندی : برق

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 1.979 مگا بایت

تعداد صفحات : 81

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

جزوه آموزشی برق عمومی

مقدمه
یونانیان باستان اولین بار مشاهده کردند که وقتی ماده ای بنام کهربا به یک تکه پارچه
پشمی مالیده می شود اشیاء سبک مثل تکه های کاغذ و براده های چوب را جذب می کند عاملی
که این خاصیت جذب را به کهربا میبخشد الکتریسیته نامیده شد.الکتریسیته از کلمه الکترون که
نام یونانی کهربا می باشد گرفته شده است.
در زمان بنیامین فرانکلین (دانشمند آمریکایی) دانشمندان می دانستند که الکتریسیته
مایعی است که می تواند بارهای مثبت و منفی داشته باشد. ولی امروزه دانشمندان معتقدند که
الکتریسیته از اجسام بسیار ریزی بنام الکترون و پروتون تولید می گردد که این ذرات بسیار ریز
در تمام مواد وجود دارند.
-2-1 ساختمان ماده
هر چیزی که وزن دارد و فضایی را اشغال می کند ماده نامیده می شود. ماده در طبیعت
به سه حالت یافت می شود:
الف – جامد مانند یخ، آهن، چوب، سنگ، فلز
ب – مایع مانند آب، الکل، بنزین، روغن
ج – گاز مانند هیدروژن، اکسیژن، هوا
برق عمومی 3 شركت ره آوران فنون پتروشیمی
عناصر، اجزاء اصلی تشکیل دهنده ماده هستند. عنصر جسمی است که نمی توان آن را با
وسایل شیمیایی به اجسام ساده تری تجزیه کرد. عنصر در طبیعت بطور طبیعی یافت می شود
مانند اکسیژن، هیدروژن، مس، نقره و طلا و بقیه بطور مصنوعی ساخته می شوند.
-3-1 اتم و ساختمان آن
کوچکترین ذره تشکیل دهنده هر عنصر را که هنوز خواص اولیه آن را دارا باشد اتم
گویند.ساختمان اتم بسیار شبیه به منظومه شمسی می باشد که خورشید در مرکز منظومه و
سیارات دیگر در اطراف آن در حال گردشند.اتم نیز دارای یک هسته مرکزیست که دارای ذارات
ریزی بنام پروتون و نوترون می باشد. در اطراف هسته اتم، الکترونها که کوچکترین ذرات
الکتریسیته هستند در روی مدارهای معینی با سرعت زیادی حرکت می کنند. اتم هر عنصر با اتم
عنصر دیگر فرق دارد زیرا که تعداد متفاوتی ازاین ذرات دراتمهای آنها موجود می باشد.
پروتونها دارای بار الکتریکی مثبت و نوترونها دارای بار الکتریکی خنثی می باشند. بنابراین
هسته اتم دارای بار الکتریکی مثبت است. چون نوترونها از نظر الکتریکی خنثی می باشند در
طبیعت الکتریکی اتمها زیاد دخالتی ندارند . همچنین چون جدا کردن یک پروتون از هسته اتم کار
بسیار مشکلی می باشد و پروتونها اجزاء دائمی هسته به حساب می آیند در عبور یا انتقال انرژی
الکتریکی دخالت زیادی نخواهند داشت. بنابراین چون الکترونها به آسانی حرکت می کنند در
ایجاد انرژی الکتریکی بسیار فعال می باشند.
-4-1 بار الكتریكی
در شرایط عادی تعداد الکترونها و پروتونهای هر اتم مساوی می باشد یعنی بارهای مثبت
و منفی که مساوی و مخالف یکدیگرند همدیگر را خنثی کرده و در نتیجه اتم در حالت عادی
خنثی می باشد. ولی چنانچه تعدادی الکترون از یک اتم کم یا به آن اضافه شود دارای خاصیت
الکتریکی می شود که اصطلاحًا می گویند آن اتم باردار شده است. اگر تعداد الکترونهای یک اتم
کمتر از پروتون هایش باشد. بار منفی خواهد داشت، یعنی جسمی که الکترون می گیرد دارای بار
منفی و جسمی که الکترون از دست می دهد دارای بار مثبت می شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جزوه درس مخابرات1

جزوه درس مخابرات1

دسته بندی : برق

فرمت فایل : pdf

حجم فایل : 222 کیلو بایت

تعداد صفحات : 25

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

• در هر سیستم مخابراتی، سه قسمت اساسی دیده می شود :
فرستنده، آانال انتقال، گیرنده
• فرستنده، سیگنال ورودی را پردازش نموده تا سیگنال آماده انتقال از طریق آانال انتقال شود مانند: فیلتر آردن،
تقویت، مدولاسیون، آد گذاری، رمز گذاری، تبدیل به امواج الكترومغناطیس.
• آانال انتقال، محیطی است آه از داخل آن سیگنال عبور می آند تا به مقصد برسد مانند: سیم مسی تلفن، آابل هم
هوا، فیبر نوری، موجبر. ،(coaxial) محور

• سیستمهای مخابراتی را از نظر جهت ارسال و دریافت می توان دسته بندی نمود.
• سه نوع سیستم می توان نام برد:
(full duplex) و دوطرفه کامل (half duplex) نیمه دو طرفه ،(simplex) یک طرفه
• در سیستمهای یکطرفه، انتقال فقط در یک جهت (از مبدا به مقصد) انجام می شود مانند پخش رادیو و تلویزیون.
• در سیستمهای نیمه دوطرفه، امکال ارسال از مبدا به مقصد و یا از مقصد به مبدا وجود دارد، ولی در هر لحظه
از زمان، فقط در یک جهت می تواند انتقال اطلاعات انجام شود مانن سیستم بیسیم.
• در سیستمهای دو طرفه کامل، بصورت همزمان در هر دو جهت امکان انتقال اطلاعات وجود دارد مانند مکالمه
تلفنی، ارتباط اینترنت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 6:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 840 صفحه بعد

دیگر امکانات