احداث تونل مترو و برخورد با مشكلات سفره آبهای زیرزمینی در آبرفتهای جنوب دشت تهران

احداث تونل مترو و برخورد با مشكلات سفره آبهای زیرزمینی در آبرفتهای جنوب دشت تهران

دسته بندی : عمران و نقشه کشی

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 5.572 مگا بایت

تعداد صفحات : 80

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود تحقیق احداث تونل مترو و برخورد با مشكلات سفره آبهای زیرزمینی در آبرفتهای نوب دشت تهرانفرمت فایل : word(قابل ویرایش)

تعداد صفحات:83

فهرست مطالب:

فصل اول : مقدمه
فصل دوم : شناخت وضعیت زمین شناسی و آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران
بخش اول – كلیاتی در مورد وضعیت زمین شناسی مهندسی دشتهای جنوب تهران
بخش دوم – وضعیت آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران
فصل سوم : روشهای حفاری متداول در حفر تونل های مترو تهران
فصل چهارم : روشهای نگهداری و جلوگیری از نفوذ آب به داخل فضای تونلهای مترو
بخش اول – جلوگیری از مجاورت و برخورد آب با سطح خارجی تونل مترو
بخش دوم – روشهای عایق بندی ( ایزولاسیون ) تونل های مترو در برابر نفوذ آب
1- روش سگمنت گذاری و تزریق پشت سگمنت ( Grouting )

مقـــدمـــه :
1- هدف از انجام عمل تزریق
2- كاربرهای تزریق در چه مواردی است
3- انواع تزریق از نظر ساختار دیواره داخلی تونل
- مراحل آماده سازی تونل قبل از انجام مرحله تزریق :
4- تعریف سگمنت وكلید و طرز قرارگیری آنها در یك حلقه یا رینگ
5- ترتیب قرارگیری رینگها در داخل تونل مترو و دیگر سازه های زیرزمینی
6- طرز بندكشی و پر كردن شكافهای بین رینگها و سگمنتها

- مرحله تزریق دوغاب به گمانه ها و فضاهای خالی پشت سگمنتها :
7- گمانه زدن ، ترتیب گمانه ها در یك حلقه ، طرز گمانه زنی ، مراحل گمانه زنی
8- خالی كردن داخل گانه و آماده سازی گمانه برای شروع كارتزریق
9- توضیح میكسرها و همزنها و كارشان
10-پمپهای تولید فشار و كپسولهای فشار شكن و توضیح كار آنها
11- تعریف اصطلاح خورند در كارهای تزریق
12-توضیح تولید دوغاب و انواع آن
13- فشار تزریق و روش اندازه گیری و كنترل آن
14-دپی تزریق
15- مراحل انجام تزریق
16-روش تزریق دوغاب به داخل گمانه و استفاده از پكرها ( packer )
17-گرفتگی در مسیر انتقال دوغاب و چگونگی برطرف كردن آن
18- حداكثر زمانی كه میتوان كار را به طور موقت تعطیل كرد
19- توضیح مواد افزودنی به دوغاب و نقش هریك از آنها در كار تزریق
20-اندازه گیری غلظت دوغاب
21-تعریف همل همگراسنجی
22-بیرون زدگی و نشتی آب و دوغاب و روش برطرف كردن آن
23-استفاده از ماده شیمیایی به نامه Penetron برای اطمینان از كار عایق بندی تونل
24-انجام تست آب در انتهای كار برای اطمینان از عایق بندی تونل

2- روش اطریشی ( عایق بندی به كمك p.v.c )

همراه با تصاویر

مقــــدمــــه:

به دلایل تاریخی شناخته شده اكثر شهرهای بزرگ از جمله تهران بر روی زمینهای نرم بنا شده اند. پیشرفت زمان و رشد فزاینده جمعیت این شهرها نیز لزوم احداث فضاهای زیرزمینی جهت تاسیسات و ارتباطات شهری را امری اجتناب ناپذیر شمرده است. لذا مهندسین طراح باید با توجه به وضعیت زمین شناسی مهندسی منطقه ، سازه های سطحی ، حجم ترافیك ، سطح قیمتها ، كیفیت و كمیت نیروی انسانی ، زمان مجاز كار و … روش منطبق با شرایط مزبور انتخاب و یا احتمالا“ ابداع نمایند.
اجرای طرح مترو در شهر بزرگی مانند تهران آسان نبوده بخصوص كه موانع اجرائی زیادی وجود دارد.
گرچه در سطح شهر تهران موانع طبیعی مانند رودخانه وجود ندارد كه آن نیز بر مشكلات موجود بیفزاید ، ولی وجود تعداد زیادی قنوات دائر و بایر ، چاههای دفع فاضلاب و بالا آمدن سطح آبهای زیرزمینی از جنوب تا مركز شهر تهران ، كار اجرائی طرح را پیچیده تر كرده است.
در این بخش خلاصه ای از فعالیت های مطالعاتی ، طراحی ، اجرائی در مورد بررسی و دفع آب از سازه های متروی تهران میباشد كه در فاصله زمانی سالهای 1372 تا 1376 انجام شده است. گرچه این مطالعات میبایستی در ابتدای كاریعنی همزمان با بررسیها و مطالعات اولیه صورت میگرفت ولیكن بدلایلی این امر ممكن نگردیده و اكنون باید هزینه ها و مشكلات ناشی از تاخیر بیست و چند ساله را تحمل نمود.

بطور كلی راه حل های جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه ها در دو بخش كلی انجام شده :
1- تخلیه آب بمنظور آماده سازی محل جهت احداث ساختمانهای پیش بینی شده.
2- جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه های ساخته شده و آماده نمودن تاسیسات جهت بهره برداری مطابق با آئین نامه های موجود.
فصل دوم : شناخت وضعیت زمین شناسی و آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران

بخش اول :كلیاتی در مورد وضعیت زمین شناسی مهندسی دشت های جنوب تهران :
منطقه تهران در پهنه ای بین دو وادی كوه و كویر ( دامنه جنوبی البرز و دشتهای شهریار و ورامین ) واقع شده و حد طبیعی فضای آن از دو طرف دیگر بوسیله دو رودخانه جاجرود و كرج مشخص می شود. این در رودخانه در نزدیكی ورامین به یكدیگر ملحق شده و به سوی دریاچه فصلی واقع در كویر نمك جاری شوند.

شكل 1 – فضای جغرافیایی تهران

در یك مقطع شمالی و جنوبی از پهنه تهران ، پنج بخش مشاهده می شود ( شكل 2 ) :

- دامنه كوهستان شمیرانات با شیب 10 تا 15 درصد
- از تجریش تا تپه های عباس آباد با شیب 3 تا 5 درصد
- از عباس آباد تا خیابان انقلاب
- از انقلاب تا نزدیكی ری با شیب 2 درصد
- از ری تا ورامین با شیب بسیار ملایم 1 درصد كه تا كناره كویر ادامه می یابد.
در یك نگرش كلی ، وضعیت رسوبات آبرفتی تهران از جنوب به سمت شمال به صورت زیر است :
قسمت اعظم جنوب تهران را رسوبات ریز دانه رس و سیلت تشكیل داده ( ML – CL ) كه در اعماق مختلف دارای لایه هایی از شن و ماسه با ضخامتهای متفاوت می باشند. البته در قسمتهای جنوبی تر گهگاه به رس با پلاستیسیته بالا ( CH ) نیز برخورد شده است عمده این خاكها از نوع پیش تحكیم یافته می باشند . در این خاكها مواد گچی و آهكی به صورت پراكنده دیده شده است . این امر موجب مشكل بودن حفاری دستی گردیده بطوریكه در حوالی بهشت زهرا گاها“ از قلم و چكش جهت كندن استفاده می شود.
از جنوب به سمت شمال بر میزان درشت دانه ها افزوده شده به نحوی كه درحوالی قورخانه ، عمده خاك از شن ریز و ماسه به همراه مقدار كمی سیلت و رس تشكیل شده و در مناطق شمالی تر ، قلوه سنگ و شن درشت نیز در بین روسوبات یافت می شود.
بطور كلی خاكهای نواحی مركزی و شمالی تهران عمدتا“ شن و ریگ همراه با مقداری مواد ریز دانه و آهكی بوده كه همین امر موجب مقاومت بالای آن شده است این مقدار ریز دانه باعث نامگذاری های مختلفی برای این خاكها در طبقه بندی خاك ( GW – GC – GP ) گردیده است. در شكل 3 برش عرضی ، شمالی – جنوبی از شهر تهران ملاحظه می شود.

شكل 3 – برش عرضی ، شمالی جنوبی شهر تهران
بخش دوم : وضعیت آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران :
- جریان آب بداخل تونل
بطور كلی مساله آب زیرزمینی در احداث تونل در مناطق شمالی و مركزی تهران وجود نداشته مگر آنكه در شمال به چینه های با تراوایی كم و در مركز به قناتهای فعال برخورد شود كه آنهم بطور موضعی بوده و باعایق نمودن آن بخش از تونل و یا منحرف ساختن قنات رفع خواهد شد.
اما در جنوب تهران بعلت سیلتی و رسی بودن خاكها و وجود خاكهای دستی احتمالی در مسیر تونل و با توجه به بالا بودن سطح آب ، ضروری است كه سطح آب زیرزمینی پایین انداخته شود كه این امر در حال حاضر توسط سازمان آب تهران با بكارگیری چندین چاه پمپاژ بطور شبانه روزی در مسیر چهار راه گلوبندك تا خیابان شوش انجام می گیرد. البته سازمان آب تهران در نظر دارد تا با احداث حدود 40 كیلومتر كانال و سیفون ، آب این منطقه را بطرف جنوبغربی ( حوالی پشت فرودگاه مهر آباد ) هدایت و مشكل این منطقه را بطور اصولی حل نماید. بدین ترتیب زمینهای جنوبغربی تهران نیز از خطر خشك شدن رهایی خواهند یافت.
یكی از اساسی ترین كارهائی كه می بایست قبل از شروع عملیات اجرائی متروی تهران انجام میشد مطالعات هیدرولوژی و ژئوهیدرولوژی تهران بود كه متاسفانه مشاور اولیه متروی تهران در این مورد نه تنها اقدامی ننموده است بلكه بعلت عدم آشنائی به تكنیك های قدیمی تامین و انتقال آب در تهران دچار اشتباهی نیز شده است و وجود بیش از دویست و هفتاد رشته قنات در محدوده شهری تهران را نادیده گرفته و در مورد بالا آمدن سطح آب زیرزمینی در تهران تدبیری اتخاذ ننموده است و اكنون با بیست و چندسال تاخیر ، مطالعات ، بررسی و طراحی همزان با عملیات اجرائی با هزینه ای چندین برابر انجام می شود.
نفوذ آب به سازه های متروی تهران عمدتا“ از منابع به شرح زیر میباشد :
1- نزولات جوی و آبهای سطحی :
در قسمت شمال خط یك حد فاصل ایستگاههای R – N با توجه به اینكه بافت زمین از نوع دج و سنگ جوش بوده و كاملا“ نفوذ ناپذیر میباشد و همچنین به علت اینكه عملیات حفاری تونل و ایستگاهها در این قسمت به صورت ترانشه باز انجام شده است و روی تونل ها و ساختمان ایستگاهها بعد از اتمام عملیات ایزوله كامل نشده خاك ریزی گردیده است كه درزمان بارندگی و یا وجود آب های سطحی، آبیاری فضای سبز و … آب در زمیـن نفـوذ نمـوده و بر روی سازه ها ، پشت سازه ها انباشته شده و از محل درزها یا جای سوراخ بولت های قالب های بتن ریزی به داخل نفوذ می نماید.
این مشكل به صورت حاد در ایستگاههای (1) N ، (1‌)O ، (1)‍P ، (1) Q و تونلهای حدفاصل به صورت وضوح وجود داشته و دارد.

2-آبهای زیرزمینی :
آبهای زیرزمینی به صورت عمده در دو محدوده ، سازه های متروی تهران را تهدید می نماید.
1-2- آبهای زیرزمینی از سفره اصلی تهران در مركز شهر حدفاصل خیابان شوش تا محور خیابان جمهوری اسلامی ، در چهل سال گذشته در محدوده فوق الذكر 20 الی 30 متر بالا آمده است. و بالاتر از سطح رادیه خط یك و قسمتهای از خط دو قرار گرفته است .این حالت در خط یك متر و در حال حاضر از ایستگاه F تا I و تونلهای حدفاصل آنها وجود دارد و با توجه به روند بالا آمدن سطح آب زیر زمینی انتظار می رود در سالهای آینده تا ایستگاه J پیشرفت نماید.
شكل 4- مقطع شماتیك از تونل حد فاصل(1) Q – (1) P
2-2- لایه های آبدار در زمین های دج شمال شهر
در تپه های عباس آباد كه سطح آبهای زیرزمینی در عمق بیشتری قرار دارد بافت زمین از نوع دج و نفوذ ناپذیر می باشد. لیكن لایـه هـای نفـوذ پـذیری وجود داشته و حركت آب در این لایه ها و برخورد آن به سازه های مترو ایجاد خطر مینماید.ایـن حالـت در ایستگاه R ، تـونـل شمـالی آن و تا ایستگاه Q مشاهده می شود.
3- قنوات و كانالهای جمع آوری آبهای سطحی :
در محدوده 20 گانه تهران بیش از 270 رشته قنات وجود دارد كه اكثر آنها بصورت متروكه در آمده است و معضلاتی برای متروی تهران بوجود آمده است . متاسفانه مشاور اولیه متروی تهران شناختی از قنوات نداشته و وجود قنوات را كه بیش از 700 كیلومتر در زیرزمین تهران ، گالری و مجاری دارند نادیده گرفته است و حتی تعدادی ایستگاهها را در محل تلاقی قنات پیش بینی نموده است مانند ایستگاه J كه در محل برخورد قنات ناصری ( شاه سابق ) با خط دو احداث شده است.
كانالهای زیرزمینی جمع آوری آبهای سطحی در تهران نیز مشكلاتی برای متروی تهران به وجود آورده است. در بعضی از محلها این كانالها برخورد مستقیم با سازه های مترو داشته ( مانند كانال اصلی جمع آوری آبهای سطحی خیابان جمهوری در میدان بهارستان با خط دو مترو تداخل نموده است ) و یا در بعضی از محل ها به موازات تونل مترو احداث شده است مانند كانال جمع آوری آبهای سطحی در خیابان مفتح كه به موازات تونل خط یك ساخته شده است. این كانال در حد فاصل میدان هفت تیر تا میدان استقلال به موازات تونل خط یك و در سطحی بالاتر قرار گرفته است.
كانالهای جمع آوری آبهای سطحی شهرداری تهران حامل فاضلابهای سطحی و زباله و … میباشد كه اكثرا“ در مواقع سیلانی قادر به تخلیه كامل نبوده و مسدود میگردد و به شكل تحت فشار در می آید و با توجه به اینكه در قسمتی از این مسیر ، تونلها با ماشین حفاری احداث شده و سگمنت های پیش ساخته در آن قرار گرفته و عایق كاری نشده است نشت آب در طول خط در چندین محل وجود دارد. اگرچه در چندین محل ، این كانال ( به علت برخورد با ایستگاهها ) تغییر مسیر داده شده است ( شمال ایستگاه L – ایستگاه J K – ایستگاه J )این مشكل همچنان وجود داشته و تونل ها و ایستگاههای مترو را تهدید می نماید.
4- نشت آب از شبكه لوله كشی آب تهران
به علت فرسودگی شبكه آب تهران و تلف آب بیش از 40% در آن ، كه در قسمتهای مركزی شهر به علت قدمت آن به بیش از 50% پیش بینی میگردد. شكستگی جزئی لوله های آب در محدوده مركزی شهر به علت نفوذ پذیری بودن خاك این مناطق از سطح خیابانها مرئی نبوده و مستقیما“ به سطوح پائین تر نفوذ می نماید و با توجه به اینكه لوله های شبكه آب نسبت به سازه های مترو در سطح بالاتری قرار گرفته است نشت آب در محل های متعدد مشاهده می شود و در بعضی مواردشكستگی لوله های اصلی ، تونل ها و ایستگاهها را پر از آب می نماید.( مانند شكستگی لوله 500 میلی متری شبكه آب تهران در ایستگاه J و یا لوله 700 میلی متری در ایستگاه نواب و لوله 600 میلیمتری در ایستگاه L ).
5- نشت آب از فاضلاب ها و آب نماها
به علت دفع فاضلاب به طریقه جذبی ، در شهر تهران در برخورد سازه های مترو با چاههای فاضلاب مشكلاتی به وجود آمده است . با وجود اینكه قبل از حفاری اقدام به شناسایی وجابجایی چاههای فاضلاب شده لیكن بعد از اتمام عملیات ساختمانی وجود چاههای فاضلاب در مجاور و یا روی سازه ها باعث مشكلاتی گردیده است از جمله فاضلاب مسجد قائم در خیابن سعدی – فاضلاب آبریزگاه شهرداری در كوچه نوشین میدان استقلال – آبریزگاه شهرداری در میدان امام ( ره ) – آب نمای میدان فردوسی – آب نمای میدان بهارستان – دریاچه پارك شهر و …با التفات به مطالب فوق وجود آب در سازه های متروی تهران یك مشكل جدی میباشد و بعلت عدم مطالعات كافی قبل از شروع عملیات اجرائی این مشكل دو چندان گردیده و هزینه های مربوط به آن نیز چندین برابر شده است. اكنون كه قسمتی از خط 1 و 2 آماده برای تجهیز و بهره برداری میگردد لازمست عملیات زهكشی یا جلوگیری از نشت آب كه بصورت موضعی و موقت اجرا شده به طرحهای اصلی و دائمی كه اطمینان لازم را در بهره برداری از تاسیسات مترو را تضمین مینماید تبدیل نمائیم و همچنین برای خطوط دیگر متروی تهران ضرورت دارد قبل از شروع طراحی تونلها و ایستگاهها ، مطالعات دقیق و جامعی در مورد آبهای سطحی – ابهای زیرزمینی و وجودقنوات دائر و كانالهای جمع آوری فاضلابهای سطحی و نشت آب از شبكه های آب و فاضلاب شهری در مسیر عملیات بعمل آید طرح های زهكشی و جلوگیری از نشت آب و انحراف قنوات و كانالهای آب قبل از شروع عملیات اصلی مترو به اجرا درآید تا اجرای خطوط دیگر مترو با مشكلات كمتری در مسئله آب انجام شود و با دفع كامل سازه های مترو و با عمر اقتصادی پیش بینی شده برای تاسیسات احداث شده بهره بـرداری گردد و ازسرمـایـه های كـلان هـزینـه شـده در متروی تهران بهره برداری بهینه بعمل آید.
فصل سوم : روشهای حفاری متداول در حفر تونلهای متروی تهران
بطور كلی تونل های متروی تهران به سه روش حفاری با سپر ، روش ایرانی ( روش جدید اتریشی اصلاح شده ) و روش ترانشه باز اجرا می شود.
- روش ترانشه باز معمولا“ در نقاطی كه مسیر مترو كاملا“ در زیر امتداد یك خیابان و یا یك منطقه غیر مسكونی است اجرا می شود در این روش ابتدا خاكبرداری از سطح تا عمق رادیه تونل انجام سپس تونل با مقطع نعل اسبی و یا چهارگوش ساخته شده و پس از اجرای لایه آب بندی ، خاكریزی تا سطح اولیه صورت می گیرد.
- روش حفاری با سپر معمولا“ در بخشهای مركزی و پرترافیك شهر اجرا می شود در این روش حفاری به صورت دایره ای به قطر 9 متر انجام شده وبرای نصب قطعات بتنی از 18 جك در پایین و 12 جك در بالا استفاده می شود. سپس در پشت قطعات بتنی ، عمل تزریق با فشار حدود پنج اتمسفر انجام میگیرد. طول دستگاه 65 متر ، وزن آن 650 تن و زاویه چرخش بیل 360 درجه میباشد.

- در روش ایرانی یا روش جدید اتریشی اصلاح شده ابتدا بخش فوقانی تونل در هر وهله 8/0 تا 2/1 متر پیشروی كرده سپس یك شبكه توری فلزی پیرامون بخش حفاری شده پهن می شود. در مرحله بعد یك قاب فلزی سه تكه در پیشانی كار نصب و با چند مهار طولی به قاب قبلی متصل می شود. سپس مجددا“ یك شبكه توری دیگر بر روی قاب گسترده شده و در نهایت با اجرای شاتكریت در بین دو شبكه حفاظت موقت تكمیل میگردد. در بخش تحتانی كه با فاصله ای نسبتا“ زیاد حدود 200 متر از بخش فوقانی انجام می شود ( این تفاوت اصلی این روش با روش جدید اتریشی است چرا كه معمولا“ در روش

شكل 5- ابعاد مقطع و مراحل حفاری تونل به روش جدید اتریشی اجرا شده در تونلهای مترو
- اتریشی این فاصله بسیاركم است) طول هر وهله حفاری حدود 3 تا4 متر بوده اما قابها درست در زیر قابهای فوقانی نصب شده و به آنها جوش داده می شودند تا در پایان یك حلقه بسته را دور تا دور تونل تشكیل دهند.
گسیختگیها و فرو ریزشها در روش جدید اتریشی :
در تونلهای اجرا شده به روش جدید اتریشی كه پیشروی حفاری بخش فوقانی در دوره های حدودا“ یك متری انجام و اجرای كامل حفاظ موقت با تاخیر زمانی حدودا“ هشت ساعت بعد از حفاری صورت میگیرد، غالبا“ ریزشهای كره ای یا گنبدی شكلی با ارتفاع متوسط حدود 50 سانتیمتر رخ می دهد. در تونلهایی كه با ماشین حفار بطور تمام مقطع اجرا میشوند نیز ریزشهای گوه ای شكل در تاج تونل در سینه كار به ابعاد حدودا“ 50 سانتیمتر رخ می دهد.
برای ساخت تونل در محدوده شهری دو گزینه وجود دارد : روش حفر و پوشش و روش تونلزنی ،
1-روش حفر و پوشش : كه اقتصادی ترین روش برای ساخت تونل است می تواند بدون مشكل ژئوتكنیكی خاصی مورد استفاده قرار گیرد.احداث تونل به این روش دربرخی از مسیرها بسته به نوع خاك منطقه و شرایط زمین مستلزم استفاده از فنونی مانند : ایجاد دیوار دیافراگمی ، خشك اندازی و تزریق دوغاب میباشد.
استفاده از روش حفر و پوشش ( COVER & CUT ) در صورتیكه مشكل عبور از لایه های فاقد چسبندگی آبدار وجود نداشته باشد ، راهكار عملی و ارزانی بوده ، بدون نیاز به ماشین آلات و تجهیزات خاص قابل اجرا می باشد.
مشكل اساسی در احداث دیوار دیافراگمی و یا كوبیدن سپر فولادی ، سد كردن راه جریان آبهای زیرزمینی و در نتیجه تغییر وضعیت سطح ایستایی ( افت و یا خیر ) و ایجاد مشكلات زیست محیطی است كه برای یافتن راه حل مناسب جهت رویارویی با آن ، مدلسازی آبهای زیرزمینی و پیش بینی تغییرات سطح آب باید در برنامه كار مطالعات مرحله اول قرار گیرد.
شایان ذكر است كه در احداث تونل با روش حفر و پوشش بدلیل نزدیكی بسطح زمین ، احداث ایستگاهها با كمترین مسئله و مشكل ( از دید ژئوتكنیكی ) مواجه میباشد.
در هر حال ساخت تونل با روش حفر و پوشش ارزانترین راه برای احداث خط مترو درونشهری است ، اما در عین حال این روش با مشكلاتی همراه میباشد كه از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره نمود:
1- مشكلات عبور از رودخانه
2- مشكلات زیست محیطی در اثر تغییر سطح ایستایی آبهای زیرزمینی
3- از بین رفتن دست كم دو ردیف از درختان خیابان
4- مختل شدن زندگی روزمره و زیانهای اقتصادی و روانی ناشی از آن
5- برخورد با خطوط ارتباطی و تاسیسات زیرزمینی و مشكل جابحائی آنها ( بویژه خطوط فاضلاب )
در شكل های 6 و 7 چگونگی ساخت تونل با روش حفر و پوشش در مناطق با سطح ایستایی ( بترتیب ) پائین
و بالا نشان داده شده است.

شكل - 6

شكل - 7
1- روش تونلزنی : كه راهكاری گرانتر میباشد ، مزیت ایجاد مزاحمت حداقل را بر محیط زیست و زندگی شهری دارد. تونلزنی در سازندهای سنگی ، دارای برونزد در بخش های جزیی شهر ، می تواند با روش سنتی و با بكارگیری ماشین تونلزنی كله گاوی صورت گیرد. در حالیكه ، برای تونلزنی در سازندهای آبرفتی و نرم ، بویژه در رسوبات بدون چسبندگی آبدار ، بكارگرفتن ماشین تونلزنی سپر تعادل فشار خاك و یا گلاب بهترین راهكار عملی میباشد.
تونلزنی برای خطوط درونشهری از هزینه بمراتب بالاتری نسبت به روش حفر و پوشش برخوردار است،اما با اینحال بدلیل عدم مواجه با مشكلات ذكر شده در بكار گرفتن روش حفر و پوشش،می تواند مورد توجه قرار گیرد.


فصل اول
مقـــدمـــه
– مراحل آماده سازی تونل قبل از انجام مرحله تزریق
– مرحله تزریق دوغاب به گمانه ها و فضاهای خالی پشت سگمنتها
فصل دوم شناخت وضعیت زمین شناسی و آبهای زیرزمینی در
دشتهای جنوب تهران
بخش اول کلیاتی در مورد وضعیت زمین شناسی مهندسی دشت های
جنوب تهران
بخش دوم وضعیت آبهای زیرزمینی در دشتهای جنوب تهران
– جریان آب بداخل تونل
۱– نزولات جوی و آبهای سطحی
۲-آبهای زیرزمینی
۲-۲- لایه های آبدار در زمین های دج شمال شهر
۳- قنوات و کانالهای جمع آوری آبهای سطحی
۴- نشت آب از شبکه لوله کشی آب تهران
۵- نشت آب از فاضلاب ها و آب نماها
فصل سوم روشهای حفاری متداول در حفر تونلهای متروی
تهران
گسیختگیها و فرو ریزشها در روش جدید اتریشی
-روش حفر و پوشش
روش تونلزنی
۲-۱- حفر تونل با روش های سنتی
سازندهای سنگی
ب سازندهای آبرفتی
۲-۲- تونلزنی با ماشین
الف سازندهای سنگی
ب سازندهای آبرفتی
شناخت رفتار زمین و وضعیت آبهای زیرزمینی و تعیین
روشهای نگهداری بر اساس آن
بخش اول جلوگیری از مجاورت و برخورد آب با سطح خارجی تونل
مترو
۱- احداث زهکش ها
۱-۱- زهکش اصلی شوش – خیام
۲-۱- زهکش های تپه عباس آباد
۲-چاههای پست تخلیه آب
۳- انحراف یا مسدود کردن قنوات
۱-۳- انحراف قنوات دایر
۲-۳- مسدود نمودن قنوات بایر یا متروکه
بخش دوم روشهای عایق بندی ( ایزولاسیون ) تونلهای مترو در
برابر نفوذ آب
۱- روش سگمنت گذاری و تزریق پشت سگمنت ( Grouting )
۱-هدف از انجام عمل تزریق
۲-کاربردهای تزریق درچه مواردی است
۳-انواع تزریق از نظر ساختار دیواره داخلی تونل
۴-تعریف سگمنت و کلید و طرز قرارگیری آنها در یک
حلقه یا رینگ
۵-ترتیب قرارگیری رینگها در داخل تونل مترو
۶-طرز بندکشی و پرکردن شکافهای بین رینگها و سگمنتها
۷-گمانه زدن – ترتیب گمانه ها در یک حلقه – طرز
گمانه زنی – مراحل گمانه زنی
۸-خالی کردن داخل گمانه و آماده سازی گمانه برای
شروع کار تزریق
۹-توضیح میکسرها و همزنها و کارشان
۱۰-پمپهای تولید فشار و پمپهای فشار شکن و توضیح
کار آنها
۱۱-تعریف اصطلاح خورند در کارهای تزریق
۱۲-توضیح تولید دوغاب و انواع آن
۱۳-فشار تزریق و روش اندازه گیری و کنترل آن
۱۴-دبی تزریق
۱۵- مراحل انجام عمل تزریق
۱۶- روش تزریق دوغاب به داخل گمانه و استفاده از
پکرها ( packer )
۱۷- گرفتگی در مسیر انتقال دوغاب و چگونگی بر طرف
کردن آن
۱۸- حداکثر زمانی که میتوان کار را به طور موقت
تعطیل کرد
۱۹- توضیح مواد افزودنیبه دوغاب و نقش هر یک از آنها
در کار تزریق
۲۰- اندازه گیری و چک کردن غلظت دوغاب
۲۱- تشریح عمل همگراسنجی
۲۲- بیرون زدگی و نشتی آب و دوغاب در حین کار و چگونگی
بر طرف کردن آنها
۲۳- استفاده از ماده شیمیایی به نام Penetron کار در
عایق بندی تونل
۲۴- انجام تست آب در انتهای کار برای اطمینان از
عایق بندی تونل
۲- روش عایق بندی ( ایزولاسیون ) در روش اطریشی
همراه با تصاویر

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه رشته عمران درباره المانهای ساندویچ پانل با1000اسلاید

پایان نامه رشته عمران درباره المانهای ساندویچ پانل با1000اسلاید

دسته بندی : عمران و نقشه کشی

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 4.555 مگا بایت

تعداد صفحات : 70

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

آشنایی با المانهای ساندویچ پانل

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود .

با توجه به وسعت کشور ایران و شرایط اقلیمی متفاوت در نواحی مختلف این سرزمین لازم است روشهای ساختمان سازی متناسب با ویژگیهای خاص منطقه ای تدوین و به مورد اجرا گذاشته شود . نظر به اینکه این کشور روی یکی از کمربندهای فعال زمین لرزه در جهان قرار دارد لذا ایجاد سازه های مقاوم و امن از اولویت خاصی برخوردار است . بررسی نیاز کشور به واحدهای مسکونی نشان می دهد که با توجه به بافت جوان نیروی انسانی هر ساله به حدود ۶۰۰۰۰۰ واحد مسکونی جدید نیاز هست که روشهای سنتی ساخت جوابگوی بخش محدودی از این نیاز می باشد .

علاوه بر نیازهای جدید ، کیفیت ضعیف ساخت باعث استهلاک سریع ساختمانهای موجود شده که این امر باعث افزایش نیاز به ساختمان سازی جدید می شود ؛ همچنین به مقوله مقاوم سازی سازه های موجود نیز باید توجه لازم مبذول گردد . با توجه به نیازهای وسیع ذکر شده و لزوم بهبود کیفیت تولید ساختمان همانطور که در غالب کشورهای بزرگ نیز متداول است باید روشهای تولید صنعتی ساختمان بطور جدی مورد توجه قرار گیرد . یکی از این فنون مطرح شده در دو دهه اخیر استفاده از صفحات ساندویچی متشکل از دو لایه بتن مسلح با شبکه جوش شده و یک لایه پلی استایرن است که در برخی طرحهای ساخت مسکن در ایران به کار گرفته شده است .

در این مقال سعی بر این بوده که بیشتر با ضوابط آئین نامه ای اجرای این نوع ساختمانها آشنا شویم و برای تکمیل بحث ، فیلم مستندی از نحوه اجرای عملـی چنین ساختمانهایی تهیـه و ضمیمه ایــن بحث کرده ایم . اگر توجه کافی به مجموعه ایـن تحقیق شود متوجــه خواهیم شد کــه بعضی از بحث های آئین نامه ای بطورکامل در اجرا پیاده نمی شود که دلایل متعددی از جمله محدودیت های اجرایی و غیره دارد .

کاربرد پانل‌های ساندویچی کامپوزیتی در ایران و جهان

خواص مناسب پانل‌های ساندویچی کامپوزیتی، این قبیل محصولات را به عنوان گزینه‌های مناسب در ساختمان‌سازی مطرح ساخته است. طی سال‌های اخیر فعالیت‌های اندکی جهت تولید این پانل‌ها در بازار ساختمان کشور مشاهده شده است. با این وجود هنوز پتانسیل‌های استفاده نشده بسیاری جهت به‌کارگیری این قبیل پانل‌ها در شهرهای بزرگ کشور که با معضل کمبود فضا روبرو هستند وجود دارد. مطلب زیر که برگرفته از مأخذ ذکر شده در انتهای مطلب می‌باشد، به بیان تجربه چند کشور جهان و دلایل عدم استقبال از پانل‌های ساندویچی در کشور می‌پردازد:

اروپا و آمریکا

استفاده از دیواره‌ها و پانل‌های ساندویچی طی سال‌های گذشته در اروپا و آمریکا رشد روزافزونی یافته است. این دیواره‌ها که برای ساخت خانه‌های پیش‌ساخته طراحی شده‌اند، به دلیل داشتن مزایایی از قبیل دوام و عملکرد محیطی خوب, وزن کم, قابلیت مونتاژ سریع و افزایش راندمان انرژی در ساختمان, مورد توجه بسیاری از پیشتازان صنعت ساختمان‌سازی قرار گرفته‌اند.
به عنوان مثال شرکت تکنولوژی‌های پیشرفته ساختمان، به منظور ترویج نوآوری در صنعت ساختمان آمریکا, کمک مالی را به ارزش 1.1 میلیون دلار به 6 تحقیق صنعتی اعطا کرده است. یکی از برندگان این بورس‌ها، یک شرکت تولید کننده پانل‌های کامپوزیتی روکش‌دار است. این پانل‌ها برای نصب به کمک زایده‌هایی در هم قفل می‌شوند.
طبق اظهارات این شرکت حتی اگر یک کارگر ساختمانی‌ ناوارد به مونتاژ این پانل‌ها گماشته شود, ساخت یک خانه 110 متر مربعی با سه اتاق خواب و دو حمام از این پانل‌ها، بیش از یک روز طول نمی‌کشد. قیمت خانه ساخته شده با این مواد با احتساب کل هزینه سرویس آشپزخانه, سیم کشی، لوله‌کشی, سیستم گرم کننده و لوازم برقی حدود 786 و 28 دلار تخمین زده شده‌است. آزمایشات نشان داده است که این خانه‌ها حتی می‌توانند در برابر طوفان و زلزله نیز به خوبی مقاومت کنند.

هندوستان

استقبال از این نوع پانل‌ها منحصر به کشورهای توسعه‌یافته نمی‌شود. استفاده از ساختارهای کامپوزیتی ساندویچی در بسیاری از کشورهای آسیایی همچون تایلند و هند نیز مورد توجه قرار گرفته است. در هندوستان هیئت ارزیابی و پیش‌بینی تکنولوژی (TIFAC) که عهده‌دار اجرای طرح توسعه و گسترش کامپوزیت‌های پیشرفته است، تولید و گسترش این گونه پانل‌های کامپوزیتی را به صورت جدی در دستور کار خود قرار داده است.
برای تولید پانل‌های ساندویچ، ابتدا الیاف طبیعی را طی فرآیند پالتروژن به شکل صفحات و روکش‌های مسطح شکل می‌دهند و سپس به کمک یک هسته فومی یا لانه‌زنبوری پانل‌های کامپوزیتی تولید می‌شوند. این پانل‌ها در ساخت بناها، سقف‌های کاذب و حتی در ساختار کرجی‌ها نیز مورد استفاده واقع شده‌اند. در کشور هند منابع فراوانی از الیاف طبیعی ارزا‌ن‌قیمت یافت می‌شود. این عامل باعث گردیده است تا هندوستان سرمایه فراوانی را صرف توسعه تکنولوژی کامپوزیت‌های الیاف طبیعی در صنعت ساختمان نماید.

ایران

رشد جمعیت در ایران و افزایش نیاز برای مسکن و فضای سکونت باعث شده است تا تقاضا برای هرچه کوچک‌تر، سریع‌تر و ارزان‌تر ساختن بنا افزایش یابد. رواج یافتن پارتیشن‌ها، سقف‌ها و دیوارهای کاذب در طی چند سال اخیر، موید این ادعاست.
طی سال‌های گذشته فعالیت‌هایی از سوی چند شرکت کوچک و بزرگ برای ساخت پانل‌های ساندویچی صورت گرفته است. دیوارهای پیش‌ساخته تولید شده توسط موسسه ساختمان‌سازی “سپ” در حقیقت نوعی از ساختارهای ساندویچی محسوب می‌شود. پانل‌های ساندویچی تولید شده در این موسسه از یک هسته فومی و لایه‌های بتن ارمه تشکیل شده است.
همچنین ساختار دیواره‌های کیوسک‌ها درحقیقت نوعی ساختار ساندویچی با هسته شبیه به لانه زنبوری و لایه‌هایی از جنس فایبرگلاس است. مواردی از کاربرد فایبرگلاس در ساخت دیوار‌ه‌ها و سقف‌های کاذب را که توسط کارگاه‌های کوچک تولید شده‌اند نیز در بازار می‌توان مشاهده کرد

.دلایل عدم استقبال از پانل‌های ساندویچی در کشور (ایران):

عدم حضورگسترده پانل‌های ساندویچی در ساخت‌وساز کشور ما شاید بیش از همه متاثر از عوامل زیر باشد:

الف) قیمت بالا

مهم‌ترین دلیل این امر قیمت بالای فایبرگلاس در مقایسه با چوب و سایر مواد به کار رفته در تولید سقف‌ها و دیواره‌های کاذب است. از آنجا که هم قیمت مواد اولیه و هم هزینه ساخت پانل‌ها (که اغلب به روش پرهزینه و کند لایه چینی دستی تهیه می‌شوند) بالاتر می‌باشند، معمولاً استفاده از مواد سنتی متداول نظیر چوب به صرفه‌تر است.

ب)کیفیت ناکافی

عامل دوم را در عدم یکنواختی تولیدات وکیفیت سطح نه چندان زیبای این قبیل محصولات باید جستجو نمود. به دلیل ماشینی نبودن فرآیند تولید پانل‌های ساندویچی کامپوزیتی، معمولاً یکنواختی جنس محصول و کیفیت سطح مناسب قابل دستیابی نیست. از سویی بسیاری از محصولات متداول مانند صفحات چوبی یا صفحات MDF به کمک روکش‌هایی از جنس فرمیکا(HPL) شکل ظاهری بسیار زیبایی به دست می‌آورند که برای مصرف‌کننده بسیار جذاب‌تر از سطح فایبرگلاس است.

ج)سرعت تولید پایین

دلیل دیگر، کندی روش‌های تولید این محصولات در کشور است. بسیاری از این قبیل محصولات در کارگاه‌های کوچک که تکنولوژی تولید در آنها بسیار ابتدایی، کند و متکی به کارگر است تولید می‌شوند. بدیهی است که نرخ تولید پایین و غیرماشینی بودن فرآیند ساخت این پانل‌های ساندویچی نمی‌تواند جوابگوی نیاز رو به گسترش بازار باشد.

د) پایین بودن سطح تکنولوژی

مجموعه این دلایل را می‌توان در پایین بودن سطح تکنولوژی تولید پانل‌های کامپوزیتی در ایران خلاصه نمود. بالا بردن سطح تکنولوژی واحدهای تولیدی داخلی و انجام تحقیقات کاربردی می‌تواند گام مهمی در جهت ارتقای این قبیل محصولات کامپوزیتی در کشور محسوب شود. گرچه هم‌اکنون در پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران یک تحقیق تحقیقاتی در زمینه توسعه کاربرد پانل‌های ساندویچی ساختمانی در کشور در حال اجرا است، اما پاسخگویی به بازار گسترده کشور نیازمند صرف تحقیقات و بودجه بسیار بیشتری است.

پانلهای سه بعدی چیست و چه کاربردی دارد ؟

این پانلها یاصفحات سه بعدی تشکیل گردیده از:

1 – هسته مرکزی که معمو لا از عایق پلی استایرن یا پلی اورتان و یا عایق پشم سنگ و بضخامت های 5 تا 10 سانتیمتر میباشد .

2- دو شبکه فولادی از مفتول بضخامت 3 میلیمتر چشمه های 8×8 سانتیمتر و بفاصله 1 تا 2 سانتیمتر از هسته مرکزی قرار داشته و بوسیله تعداد زیادی مفتول قطری بهم جوش برقی شده اند .

این پانلها در کارخانه به ابعاد مورد لزوم که نوع دیواری آن معمولا 1×3متر ی و نوع سقفی آن1×3 و80/0 × 3 متری میباشد تولید و سپس به محل نصب حمل میگردد . پس از نصب از دو طرف در نوع دیواری بابتن ریز دانه ویا بتن سبک به ضخامت 3 الی 4 سانتیمتر پوشش میگردد و در نوع سقفی پس از نصب روی آن بضخامت 5 الی 7 سانتیمتر بتن ریزی میشود .

خواص پانلهای سه بعدی

خلاصه ای از خواص پانلهای سه بعدی بشرح زیر است :

1- وزن کم مقاوم در برابر زلزله

2- احتیاج به نیروی انسانی کم

3- عایق حرارتی و صوتی مناسب

4- اتصال خوب

5- حمل ونقل آسان

6- استحکام و یکپارچگی مطلوب

7- انبار داری مناسب

8- عدم نیاز به نعل درگاه

9 – سرعت در نصب

10- اشغال فضای کم درزیربنای مفید ساختمان

11- ایمنی

12- شکل پذیری مناسب

13- ایجاد تسحیلات درلوله کشی تاسیسات

14- قیمت بسیار مناسب

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلودفایل Word پایان نامه مراحل تحلیل دینامیکی شاتون

دانلودفایل Word پایان نامه مراحل تحلیل دینامیکی شاتون

دسته بندی : مکانیک

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 1.759 مگا بایت

تعداد صفحات : 79

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

مشخصات مقاله:عنوان کامل:بررسی مراحل تحلیل دینامیکی شاتون به روش اجزای محدوددسته: مکانیکفرمت فایل: WORD (قابل ویرایش)تعداد صفحات تحقیق: ۷۹

چکیده ای از مقدمه آغازین ”تحقیق مراحل تحلیل دینامیکی شاتون ” بدین شرح است:

شاتون به عنوان یکی ازمهمترین قطعه متحرک موتور،در نحوه کارکرد وبازده مکانیکی موتور موثر بوده،اصلاح وبهسازی آن می تواند نقش قابل توجهی در بهبود کارکرد موتور داشته باشد.در زمینه تحلیل تنش در شاتون تحقیقات بسیاری انجام گرفته است.ذیلا به نمونه ای از کاربرد روش اجزای محدود اشاره شده است.در سال ۱۹۸۹ میلادی در یک کارخانه ذوب فلزات،شاتون یک موتور ۱۸ سیلندر دیزل دچار شکست شد.موتور مزبور جهت تامین برق کوره های الکتریکی به کار گرفته شده با معاینه شاتون آسیب دیده مشخص شد شکست در اثر خستگی وپیدایش ترک در رزوه های شاتون رخ داده است.رزوه های مزبورجهت بسته شدن پیچ روی شاتون واتصال دو تکه شاتون در سوراخ عبور پیچ ایجاد شده بودند.مدل شاتون تحت بارهای تنش در پای رزوه های یاد شده بوده اند.برای کاهش این تنشها، انحنای پای دندانه ها در مدل کامپیوتری به دو برابر مقدار اولیه افزایش یافته است.با تحلیل مدل اصلاح شده، نتایج بیانگر کاهش قابل توجه در مقدار تنش پای دندانه ها بوده اند.بیشترین مقدار تنش در این ناحیه از ۳۲۰۰ مگاپاسکال به ۱۵۰۰ مگاپاسکال کاهش یافته است در پای رزوه های شاتون اصلاح فوق الذکر به عمل آمده،جنس شاتون نیز به نوعی فولاد با مقاومت بیشتر در برابر خستگی تغییر یافت وآثار مثبت این تغییرات در عمل نیز مشاهده گردید.

پیش گفتار

فصل اول

1-تعریف شاتون

2-عناصر تشکیل دهنده شاتون

فصل دوم

روشهای ساخت شاتون

1-روشهای فورجینگ

2-روشهای فورج پودر

فصل سوم

دینامیک شاتون

1-روابط سینماتیک شاتون

2-محاسبه شتاب مرکز جرم شاتون

3-نیروهای استاتیکی شاتون

4-نیروهای دینامیکی شاتون

5-مرکز جرم و جرمهای تعادل در شاتون

فصل چهارم

تحلیل شاتون

1-انتخاب جنس و تولیدشاتون قبل از ماشینکاری

2-ترسیم شاتون در کامپیوتر

3-محاسبه نیروی استاتیکی با

استفاده از نرم افزار انسیس

4-محاسبه اعمال نیروی پیستون به

شاتون ومیل لنگ به شاتون

5-فشارهیدرودینامیک بر شاتون

6-محاسبه شتاب عمودی مرکز جرم شاتون

7-بررسی نتایج حاصله

فصل پنجم

1-پیشنهاد در طرح ظاهری شاتون

2- تغییر جنس شاتون

3-اصلاح در روش تولید شاتون

علائم بکار رفته در متن

منابع مورد استفاده

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

بررسی رابطه بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام با استفاده از روش HML و SM

بررسی رابطه بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام با استفاده از روش HML و SMB در شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار ته

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 658 کیلو بایت

تعداد صفحات : 157

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود


چكیده:.. 1
مقدمه:.. 2
فصل اول: كلیات تحقیق
1-1-مقدمه : 4
2-1 بیان مسأله 4
3- 1 تاریخچه موضوع تحقیق 6
4-1 اهمیت و ضرورت تحقیق 8
5-1 اهداف تحقیق 9
1-5-1 هدف کلی 9
2-5-1 هدف ویژه 9
6-1 چارچوب نظری تحقیق 9
7-1 فرضیات تحقیق 12
8-1 تعریف واژگان و اصطلاحات 12
فصل دوم: مروری بر ادبیات تحقیق
1-2- مقدمه: 15
2-2 بازار مالی: 15
1-2-2 کارکرد های اقتصادی بازار مالی 16
1-1-2-2 کمک به فرایند تشکیل سرمایه 16
2-1-2-2 تعیین قیمت دارایی های مالی 16
3-1-2-2 ایجاد بازار ثانویه برای معاملات دارایی های مالی (افزایش نقدینگی داراییها) 17
4-1-2-2 کاهش هزینه مبادلات 17
2-2-2 طبقه بندی بازارهای مالی 17
1-2-2-2 بازار پول 18
2-2 -2-2 بازار سرمایه 18
3-2 تاریخچه بورس و اوراق بهادار در جهان 18
4-2 تاریخچه بورس و اوراق بهادار تهران 19
5-2 تعریف بورس اوراق بهادار 21
6-2 دارایی 22
1-6-2 دارایی مالی 22
7-2 اوراق بهادار 23
8-2 سهام عادی 23
9-2 بازده سهام 24
1-9-2 مفهوم بازده 24
10-2 بازده تحقق یافته در مقابل بازده مورد انتظار 24
1-10-2 بازده تحقق یافته 25
2-10-2 بازده مورد انتظار 25
11-2 اجزای بازده 25
1-11-2 سود دریافتی 25
2-11-2 سود(زیان)سرمایه 25
12-2 اندازه شرکت و اثر گذاری آن در عملکرد شرکت 29
1-12-1 لزوم تجزیه و تحلیل اندازه شرکت 29
13-2 شاخص های اندازه 30
1-13-2 میزان دارایی شرکت 30
2-13-2 میزان فروش کل شرکت 30
3-13-2 لگاریتم فروش کل 31
4-13-2 تعداد پرسنل شرکت 31
5-13-2 ارزش بازار شرکت 31
14-2مفهوم ارزش 32
15-2 انواع ارزش 32
1-15-2 ارزش اسمی 32
3-15-2 ارزش بازار 33
4-15-2 ارزش انحلال 34
5-15-2 ارزش با فرض تداوم فعالیت شرکت 34
6-15-2 ارزش ذاتی 34
7-15-2 ارزش منصفانه 35
16-2 نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار (BE/ME ) 35
17-2 قیمت گذاری (ارزشیابی) دارایی های مالی 35
18-2 مدل بهینه سازی پرتفوی مارکوویتز 36
19-2 مدل های تعادلی 36
1-19-2 نظریه قیمت گذاری آربیتراژ 37
2-19-2 مدل قیمت گذاری دارایی سرمایه ای 39
1-2-19-2 کاربردهای مدل قیمت گذاری دارایی های سرمایه ای 41
3-19-2 مدل سه عاملی فاما و فرنچ 41
1-3-19-2 عامل اندازه 43
2-3-19-2 عامل ارزش 43
24-2 پیشینه تحقیق 44
1-24-2 تحقیقات در خارج از ایران 44
2-24-2 تحقیقات انجام شده در ایران 49
فصل سوم: روش اجرای تحقیق
1-3- مقدمه 53
2-3 روش تحقیق 53
3-3 جامعه مطالعاتی 54
4-3 قلمرو تحقیق: 55
1-4-3 قلمرو موضوعی تحقیق : 55
2-4-3-قلمرو زمانی تحقیق : 55
3-4-3-قلمرو مکانی تحقیق : 55
5-3 مدل تحلیلی تحقیق و شیوه اندازه گیری متغیر های تحقیق 56
6-3 روش و ابزار گرد آوری اطلاعات 58
7-3 روش تجزیه و تحلیل داده ها 58
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده ها
1-4 مقدمه: 64
2-4 شاخص های توصیفی متغیر ها 64
3-4 آزمون فرضیه ها 65
1-3-4 فرضیه اول 67
2-3-4 فرضیه دوم 71
4-4 آزمون فرضیات در حالت دو متغیره 75
5-4 آزمون معنی داری رگرسیون چند گانه 76
6-4 آزمون هم خطی 86
7-4 خلاصه نتایج آزمون فرضیه ها 87
فصل پنجم: نتیجه گیری و پیشنهادات
1-5-مقدمه 91
2-5 نتایج آزمون فرضیه ها 91
1-2-5 نتایج حاصل از آزمون فرضیه ها در رگرسیون تک متغیره 91
2-2-5 نتایج حاصل از آزمون فرضیه ها در حالت رگرسیون دو متغیره 93
3-5 نتیجه گیری 93
4-5 پیشنهاد هایی مبنی بریافته های تحقیق 95
5-5 پیشنهادهایی برای تحقیقات آتی 96
6-5 محدودیت های تحقیق 97
پیوستها:
پیوست الف: 99
پیوست ب: 105
پیوست ج: 111
پیوست د: 117
پیوست ه: 123
منابع و ماخذ:
منابع فارسی: 131
منابع لاتین: 133
منابع اینترنتی: 135
چکیده انگلیسی .......................................................................................................136


نگاره 1-1: یافته های تحقیقات در ارتباط با نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و اندازه شرکت با بازده سهام 10
نگاره 1-4 : توصیف متغیرها با شاخص های مرکزی، پراکندگی و نمودار توزیع داده ها (Statistics) 65
نگاره 2-4 : آزمون كلموگروف- اسمیرنف در سطح هر پرتفوی 66
نگاره 3-4 : ضریب همبستگی و ضریب تعیین و آزمون دوربین- واتسون در ارتباط با اندازه شركت و بازده 67
نگاره 4-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و بازده واقعی S/H 68
نگاره 5-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و بازده واقعی S/H 69
نگاره 6-4 : ضریب همبستگی و ضریب تعیین و آزمون دوربین- واتسون در ارتباط با نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و بازده 71
نگاره 7-4 : تحلیل واریانس بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و بازده واقعی S/H 72
نگاره 8-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و بازده واقعی ….S/H 73
نگاره 9-4 : ضریب همبستگی و ضریب تعیین و آزمون دوربین- واتسون در ارتباط با اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی 76
نگاره 10-4: متغیرهای رگرسیون چند گانه 77
نگاره 11-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/H 77
نگاره 12-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/M 78
نگاره 13-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/L 78


نگاره 14-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/H 79
نگاره 15-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/M 79
نگاره 16-4 : تحلیل واریانس بین لگاریتم اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/L 80
نگاره 17-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/H 80
نگاره 18-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/M 81
نگاره 19-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی B/L 82
نگاره 20-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/H 83
نگاره 21-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/M 84
نگاره شماره 22-4 : ضرایب معادله رگرسیون بین لگاریتم طبیعی اندازه شركت و نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار با بازده واقعی S/L 85
نگاره 23 -4 : تحلیل شاخص وضعیت و مقادیر ویژه متغیرهای مستقل 86
نگاره 24-4: وضعیت هم خطی بین متغیرها 87
نگاره 25-4 خلاصه نتایج فرضیات 89نمودار1-1 : رابطه بین اندازه شرکت و ارزش دفتری به ارزش بازار جهت تشکیل پرتفوی 56
نمودار1-3: رابطه بین هدف، روش و ابزار 53
نمودار 1-4 : نمودار هیستوگرام در بازده واقعی 70
نمودار 2-4 : معادله رگرسیون بین اندازه شركت و بازده واقعی S/H 70
نمودار 3-4 : نمودار هیستوگرام در بازده واقعی 74
نمودار 4-4 : معادله رگرسیون بین نسبت ارزش دفتری به ارزش بازار و بازده واقعی S/H 74

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:32 ] [ احمد احمد ]
[ ]

تبیین رابطه بین ساختار مالکیت و نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران

تبیین رابطه بین ساختار مالکیت و نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس تهران

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 1.006 مگا بایت

تعداد صفحات : 263

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

چكیده: 1
مقدمه: 2
فصل اول: كلیات تحقیق
1-1 مقدمه 4
2-1تاریخچه مطالعاتی 6
3-1 بیان مساله تحقیق: 8
4-1 چارچوب نظری : 10
5-1 فرضیات تحقیق: 15
6-1 اهداف تحقیق : 16
1-6-1 اهداف علمی : 16
2-6-1اهداف کاربردی : 16
7-1 اهمیت و ضرورت تحقیق : 16
8-1حدود مطالعاتی 17
1-8-1 قلمرو مکانی تحقیق 18
2-8-1 قلمرو زمانی تحقیق 18
3-8-1 قلمرو موضوعی تحقیق 18
9-1 تعریف واژه ها واصطلاحات تحقیق 18
فصل دوم: مروری بر ادبیات تحقیق
1-2 مقدمه 22
2-2 گفتار اول: ساختار مالکیت 23
1-2-2 مالکیت و مدیریت واحدهای اقتصادی 23
2-2-2 حاکمیت شرکتی 25
1-2-2-2 تعریف حاکمیت شرکتی 29
2-2-2-2 مکانیسم های حاکمیت شرکتی برای حمایت از سهامداران : 29
3-2-2 گروه بندی های مختلف سهامداران: 31
1-3-2-2 انواع سهامداران با توجه به میزان کنترل بر هیأت مدیره: 32
2-3-2-2 انواع سهامداران با توجه به نوع وابستگی به شرکت سرمایه پذیر: 32
3-3-2-2 انواع سهامداران با توجه به درصد مالکیت : 33
4-2-2 ساختارهای مالکیت 33
1-4-2-2 سرمایهگذاران نهادی 34
1-1-4-2-2 فرضیه های مربوط به نقش نظارتی سهامداران نهادی : 38
2-1-4-2-2 سرمایه گذاران نهادی حساس به فشار و غیرحساس به فشار : 39
2-4-2-2 سرمایهگذاران شرکتی 39
3-4-2-2 سرمایهگذاران مدیریتی 41
4-4-2-2 سرمایهگذاران خارجی 45
1-4-4-2-2 قانون تشویق و حمایت سرمایهگذاری خارجی 46
2-4-4-2-2 جایگاه قانون تشویق و حمایت سرمایهگذاری خارجی 46
5-2-2- تئوری نمایندگی 47
6-2-2 رابطه ساختار مالكیت با كارآیی بازار سرمایه 49
3-2 گفتار دوم : نقدشوندگی سهام 49
1-3-2 نقدشوندگی 49
2-3- 2 معیارهای نقدشوندگی : 52
1-2-3-2 معیارهای مبتنی بر سفارشات سهام : 53
1-1-2-3-2 معیار تفاوت قیمت پیشنهادی خرید و فروش : 53
2-1-2-3-2 اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش : 54
3-1-2-3-2 مبنای نظری اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش اوراق بهادار : 54
4-1-2-3-2 اجزای اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش سهام : 56
5-1-2-3-2 مدل های تخمینی اختلاف قیمت پیشنهادی خرید و فروش : 58
2-2-3-2 معیارهای مبتنی بر معاملات : 59
3-3-2 ریسک نقدشوندگی: 63
4-3-2 ابعاد نقدشوندگی بازار: 64
5-3-2 عوامل موثر بر نقدشوندگی در بازارهای نو ظهور 65
6-3-2 عوامل تاثیرگذار برنقدشوندگی با توجه به سطح توسعه یافتگی بازارها 67
7-3-2 اقدامات لازم جهت افزایش نقدشوندگی بازار 68
8-3-2 مفهوم جهش برای نقدشوندگی 69
9-3-2 مالکیت نهادی و نقدشوندگی سهام 69
1-9-3-2 نظریات مدافع حضور مالکان نهادی 70
1-1-9-3-2 فرضیه نظارتی 70
2-1-9-3-2 فرضیه کارآیی اطلاعاتی 70
2-9-3-2 نظریات مخالف حضور مالکان نهادی 72
1-2-9-3-2 فرضیه کژگزینی 72
2-2-9-3-2 فرضیه کاهش سهام شناور 73
10-3-2 ساختار مالکیت و نقدشوندگی بازار 74
11-3-2 ترکیب مالکیت و سهام شناور آزاد 77
12-3-2 اهمیت و برخی ضرورت‌های بالا بودن سهام شناور آزاد در بازار 79
13-3-2 تأثیرات نامطلوب پایین بودن سهام شناور آزاد 80
14-3-2 علل تمایل به انحصار سهام در شرکت‌های عضو بورس 80
15-3-2 عدم تقارن اطلاعات و کارایی بازار 82
16-3-2 پیامد های عدم تقارن اطلاعاتی در بازار سرمایه 84
4-2 گفتار سوم :پیشینه تحقیق: 87
1-4-2 تحقیق های خارجی: 87
2-4-2 تحقیق های داخلی : 99
فصل سوم: روش‌ اجرای تحقیق
1-3 مقدمه 108
2-3 روش تحقیق 108
3-3 جامعه مطالعاتی و نمونه آماری 109
4-3 مدل تحقیق 110
1-4-3 متغیر های مستقل: 111
2-4-3 متغیر وابسته 112
3-4-3 متغیر های کنترل: 113
5-3 روش های جمع اوری اطلاعات 113
6-3 روش تجزیه و تحلیل اطلاعات 114
1-6-3 روش آزمون فرضیات: 114
1-1-6-3 روش آزمون فرضیه های اول تا چهارم: 115
2-1-6-3 روش آزمون فرضیه پنجم: 115
2-6-3 روش کلی آزمون فرضیات 116
7-3 مراحل عمومی تجزیه و تحلیل داده ها: 117
فصل چهارم: تجزیه و تحلیل داده‌ها
1-4 مقدمه‏ 120
2-4 شاخص های توصیفی متغیر ها 120
3-4 روش آزمون فرضیه های تحقیق 122
1-3-4- بررسی اعتبار مدل 123
4-4 بررسی نرمال بودن متغیر های وابسته : 124
5-4 نتایج آزمون فرضیه اول : 125
1-5-4 مدل اول 125
2-5-4 مدل دوم 128
3- 5-4 مدل سوم 130
4- 5-4 مدل چهارم 133
5- 5-4 مدل پنجم 135
6- 5-4 نتیجهگیری کلی 138
6-4 نتایج آزمون فرضیه دوم : 138
1-6-4 مدل اول 139
2-6-4 مدل دوم 141
3-6-4 مدل سوم 143
4-6-4 مدل چهارم 146
6-6-4 نتیجهگیری کلی 151
7-4 نتایج آزمون فرضیه سوم : 151
1-7-4 مدل اول 152
2-7-4 مدل دوم 154
4-7-4 مدل چهارم 159
5-7-4 مدل پنجم 161
6-7-4 نتیجهگیری کلی 164
8-4 نتایج آزمون فرضیه چهارم : 164
9-4 نتایج آزمون فرضیه پنجم : 165
1-9-4 مدل اول 165
2-9-4 مدل دوم 168
3-9-4 مدل سوم 170
4-9-4 مدل چهارم 173
5-9-4 مدل پنجم 175
6-9-4 نتیجهگیری کلی 178
فصل پنجم: نتیجه‌گیری و پیشنهادات
1-5 مقدمه 182
2-5 نتایج آزمون فرضیه ها 182
1-2-5 نتیجه آزمون فرضیه اول : 182
2-2-5 نتیجه آزمون فرضیه دوم : 184
3-2-5- نتیجه آزمون فرضیه سوم : 185
4-2-5 نتیجه آزمون فرضیه چهارم: 186
5-2-5- نتیجه آزمون فرضیه پنجم 186
3-5 نتیجه گیری کلی تحقیق 188
1-4- 5 پیشنهاد هایی مبتنی بر یافته های فرضیات تحقیق : 188
2-4-5- پیشنهادهایی برای تحقیق های آتی 189
5-5- محدودیت های تحقیق 190
پیوست ها
پیوست الف : جامعه مطالعاتی تحقیق 192
پیوست ب:خروجی های نرم افزار: 196
منابع و ماخذ
منابع فارسی: 228
منابع لاتین: 231
چکیده لاتین 240جدول 1-4 : آمار توصیفی متغیرهای تحقیق 121
جدول (2-4) نتایج آزمون نرمال بودن متغیر های وابسته (آزمون کولموگروف اسمیرنف) 124
جدول3-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 126
جدول4-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 127
جدول 5-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 128
جدول6-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 129
جدول7-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 131
جدول8-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 132
جدول9-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 133
جدول10-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 134
جدول11-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 136
جدول12-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت نهادی 137
جدول13-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 139
جدول14-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 140
جدول15-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 141
جدول16-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 142
جدول17-4 نتایج تحلیل آماری مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 144
جدول18-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 145
جدول19-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 146
جدول20-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 147
جدول21-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 149
جدول22-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فرو ش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت شرکتی 150
جدول23-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 152
جدول24-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 153
جدول25-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 154
جدول26-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 155
جدول27-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 157
جدول28-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 158
جدول29-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 159
جدول30-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 160
جدول31-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 162
جدول32-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل مالکیت مدیریتی 163
جدول33-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 165
جدول34-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته حجم معاملات براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 167
جدول35-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 168
جدول36-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته ارزش معاملات براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 169
جدول37-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 171
جدول38-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته نرخ گردش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 172
جدول39-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 173
جدول40-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف مطلق قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 174
جدول41-4 نتایج تحلیل آماری آزمون مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 176
جدول42-4 نتایج تحلیل آماری ضرایب مدل متغیر وابسته شکاف نسبی قیمت های پیشنهادی خرید و فروش سهام براساس متغیر مستقل تمرکز مالکیت 177
جدول 43-4 خلاصه نتایج تحلیل های آماری آزمون فرضیه های تحقیق 179

شکل 1-2 : سطوح نقدشوندگی 52
شکل 2-2 : نحوه به تعادل رسیدن عرضه و تقاضای اوراق بهاداردر بازار سرمایه 55
شکل3-2 : اختلاف قیمت پیشنهادی خرید وفروش . 56
شکل 1-3 مدل مفهومی تحقیق 110

چكیده:
بنابر تئوری بازار کارآ یکی از خصوصیات بازار کارآ و ایده آل عدم وجود هزینه های معاملاتی و در نتیجه قابلیت نقدشوندگی بالاست . با افزایش نقدشوندگی هزینه معاملات به شکل چشمگیری پائین خواهد آمد . نقدشوندگی همچنین نقش مهمی را در فرآیند کشف قیمت بازی می کند . با توجه به اهمیت نقدشوندگی شناخت عوامل موثر بر آن می تواند به بهبود آن یاری رساند. هدف این تحقیق بررسی ارتباط بین ساختار مالکیت و نقدشوندگی سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران می باشد. دوره زمانی مورد مطالعه طی سالهای 1384تا 1388 است و در مجموع 74 شرکت فعال بورسی به عنوان نمونه انتخابی در نظر گرفته شد. با استفاده از نرم افزار ره آورد نوین داده ها جمع آوری شده و به کمک نرم افزارEXCEL محاسبه گردیده اند و از نرم افزار SPSS برای آزمون فرضیه ها و انجام تجزیه و تحلیل های آماری استفاده شده است.
در این تحقیق تأثیر ساختار مالکیت از دو جنبه نوع مالکیت و تمرکز مالکیت برنقدشوندگی سهام بررسی شده است.نتایج حاصل از آزمون فرضیه ها نشان می دهد که بین سطح مالکیت نهادی، سطح مالکیت مدیریتی و میزان تمرکز مالکیت با نقدشوندگی سهام رابطه معکوس(منفی) وجود دارد. و بین سطح مالکیت شرکتی و نقدشوندگی سهام رابطه مستقیم(مثبت) وجود دارد. درمورد مالکیت خارجی اطلاعاتی که بیانگر مالکیت سرمایه گذاران خارجی درشرکت های نمونه آماری باشد،مشاهده نگردید. با توجه به نتایج بدست آمده می توان نتیجه گرفت که یکی از عوامل تأثیر گذار بر نقدشوندگی سهام ساختار مالکیت شرکت ها می باشد.
واژه های کلیدی: نقدشوندگی سهام ، ساختار مالکیت ، حاکمیت شرکتی ، عدم تقارن اطلاعاتی

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

بررسی و مقایسه محتوای اطلاعاتی كیفیت سود طی مراحل چرخه عمر شركتها

بررسی و مقایسه محتوای اطلاعاتی كیفیت سود طی مراحل چرخه عمر شركتها

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 232 کیلو بایت

تعداد صفحات : 124

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

فصل اول : کلیات تحقیق
چکیده..........................................................................................................................................1
1-1) مقدمه.................................................................................................................................3
1-2) بیان مسئله .......................................................................................................................3
1-3) اهداف تحقیق ...................................................................................................................4
1-4) فرضیه های تحقیق ...........................................................................................................4
1-5) قلمرو تحقیق ....................................................................................................................5
1-5-1)محدوده زمانی ...............................................................................................................5
1-5-2) مکانی ...........................................................................................................................5
1-6) روش تحقیق .....................................................................................................................5
1-7) روش تجزیه و تحلیل داده ها ...........................................................................................5
1-8) ساختار تحقیق ..................................................................................................................5
فصل دوم : ادبیات تحقیق
2-1) بخش اول : کیفیت سود....................................................................................................8
2-1-1) اهداف حسابداری و گزارشگری مالی..........................................................................8
2-1-2) ظهور نظریه کیفیت سود.............................................................................................10
2-1-3) مفهوم کیفیت سود.......................................................................................................11
2-1-4) تعریف کیفیت سود.....................................................................................................12
2-1-5) اهمیت ارزیابی کیفیت سود.........................................................................................14
2-1-6) عناصر تأثیرگذار بر کیفیت سود..................................................................................15
2-1-6-1)روشهای حسابداری.................................................................................................15
2-1-6-2) برآوردهای حسابداری ..........................................................................................17
2-1-6-3) سیستم کنترلهای داخلی و مدیریت.........................................................................18
2-1-6-4) نوع صنعت..............................................................................................................18
2-1-6-5) ویژگیهای مالی........................................................................................................18
2-1-6-6) عوامل سیاسی.........................................................................................................19
2-1-7) شاخص کیفیت سود...................................................................................................20
2-1-8) تحلیل کیفیت سود ...................................................................................................20
2-1-9) تحلیل بنیادی کیفیت سود ..........................................................................................22
2-2) بخش دوم : تئوری چرخه عمر شرکت...........................................................................25
2-2-1) مراحل چرخه عمر شرکت..........................................................................................26
2-2-1-1) دوران رشد.......................................................................................................... 26
ایجاد........................................................................................................................................26
طفولیت.....................................................................................................................................27
رشد سریع.................................................................................................................................27
بلوغ...........................................................................................................................................28
تکامل........................................................................................................................................29
2-2-1-2) دوران پیری ...........................................................................................................30
ثبات .........................................................................................................................................30
اشرافیت....................................................................................................................................31
بوروکراسی اولیه........................................................................................................................32
بوروکراسی و افول.....................................................................................................................33
2-2-2) نحوه عملكرد و تعیین موقعیت واحد های تجاری در منحنی چرخه عمر .................34
2-2-3) ویژگی¬های مالی واحد های تجاری در مراحل مختلف چرخه عمر شركت................35
• مرحله تولد یا ظهور.................................................................................................... 36
• مرحله رشد ............................................................................................................ 36
• مرحله بلوغ ................................................................................................................36
• مرحله افول یا سكون ..............................................................................................36
2-3)بخش سوم:پیشینه تحقیق...................................................................................................36
2-3-1)پیشینه مرتبط با کیفیت سود..........................................................................................37
2-3-1-1)تحقیقات خارجی مرتبط با کیفیت سود ..................................................................37
2-3-1-2) تحقیقات داخلی مرتبط با کیفیت سود ...................................................................42
2-3-2)پیشینه مرتبط با چرخه عمر .........................................................................................44
2-3-2-1) پیشینه تحقیقات خارجی مرتبط با چرخه عمر شرکت...........................................44
2-3-2-2) پیشینه تحقیقات داخلی مرتبط با چرخه عمر شرکت.............................................47
فصل سوم : روش شناسی تحقیق
3-1) مقدمه..............................................................................................................................50
3-2) تدوین فرضیه ها..............................................................................................................50
3-2-1) فرضیه های اصلی.......................................................................................................51
3-2-2-1) فرضیه های فرعی (مربوط به فرض اصلی اول)...................................................51
3-2-2-2) فرضیه های فرعی (مربوط به فرض اصلی دوم)....................................................51
3-2-2-3) فرضیه های فرعی (مربوط به فرض اصلی سوم)...................................................51
3-3) روش تحقیق....................................................................................................................51
3-4) گردآوری اطلاعات..........................................................................................................52
3-5) جامعه آماری....................................................................................................................52
3-6) دوره زمانی تحقیق...........................................................................................................52
3-7) شرایط انتخاب نمونه آماری.............................................................................................52
3-8) نحوه تفکیک شرکتها به مراحل چرخه عمر.....................................................................53
3-9) مدل تحقیق .....................................................................................................................54
3-10) محاسبه متغیر ها با استفاده از داده های تحقیق..............................................................55
3-10-1) متغیر مستقل ............................................................................................................55
الف) کیفیت سود با استفاده از الگوی پنمن......................................................................55
ب) کیفیت سود با استفاده از الگوی بارتون – سیمکو......................................................56
ج) کیفیت سود با استفاده از الگوی لویز...........................................................................56
3-10-2)متغیر وابسته: ......................................................................................................57
3-10-2-1) بازده سالانه سهام (SRE) ..................................................................................57
3-10-2-2)قیمت سهام............................................................................................................58
3-10-3)متغیر کنترل: ..............................................................................................................58
3-10-3-1) اندازه شرکت (SIZE) .............................................................................................58
3-10-3-2) سرعت گردش داراییها(TOR) ..............................................................................58
3-11)روش اجرای آزمون ها....................................................................................................58
گام اول:آزمون نرمال بودن داده ها.............................................................................................59
گام دوم :آزمون همبستگی.........................................................................................................59
گام سوم:رگرسیون چندگانه......................................................................................................59
گام چهارم:بررسی خطاها.............................. ...........................................................................60
الف)خود همبستگی...........................................................................................................60
ب)نرمال بودن خطاها.........................................................................................................60
3-12)خلاصه فصل سوم.........................................................................................................61
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل اطلاعات
4-1)مقدمه................................................................................................................................63
4-2) یافته های توصیفی متغیرهای تحقیق ..............................................................................63
4-3) یافته های استنباطی ........................................................................................................65
4-3-1) آزمون نرمال بودن متغیرها .........................................................................................65
4-3-2)آزمون فرضیه ها و نتایج آن ........................................................................................65
4-3-2-1)آزمون فرضیه ی اول ..............................................................................................65
4-3-2-2)آزمون فرضیه ی دوم .............................................................................................70
4-3-2-3)آزمون فرضیه ی سوم ............................................................................................75
فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات
5-1) مقدمه..............................................................................................................................82
5-2) مروری بر خطوط کلی تحقیق.........................................................................................82
5-3) یافته‌های مهم تحقیق و نتیجه گیری................................................................................83
5-4) پیشنهادات برخاسته از تحقیق.........................................................................................85
5-5) پیشنهادات برای تحقیقات آتی........................................................................................85
پیوست ها.................................................................................................................................87
منابع و ماخذ
منابع فارسی.............................................................................................................................108
منابع انگلیسی...........................................................................................................................109
چکیده انگلیسی.......................................................................................................................111
فهرست اشکال و جداول
جدول 2-1)تفاوت‌های بین شركت¬های دردوران رشد و شركت¬های دردوران پیری..............34
شکل 2-1) نحوه عملكرد و تعیین موقعیت واحد های تجاری در منحنی چرخه عمر............35
جدول 3-1) مدل چرخه عمر...................................................................................................54
جدول 3-2) تعریف عملیاتی متغیرهای تحقیق.........................................................................54
جدول 3-3) متغیرهای الگوی تحقیق.......................................................................................54
جدول 4-1) آمار توصیفی متغیرهای تحقیق.............................................................................63
جدول 4-2) آمار توصیفی متغیرهای تحقیق مرحله رشد.........................................................64
جدول 4-3) آمار توصیفی متغیرهای تحقیق مرحله بلوغ..........................................................64
جدول 4-4) آمار توصیفی متغیرهای تحقیق مرحله افول.........................................................64
جدول 4-5) آزمون نرمال بودن متغیرها....................................................................................65
جدول4-6) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله رشد ......................................................................................................................66
جدول4-7) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله رشد ......................................................................................................................67
جدول4-8) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله بلوغ ......................................................................................................................67
جدول4-9) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله بلوغ ......................................................................................................................68
جدول4-10) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله افول ......................................................................................................................69
جدول4-11) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و پنمن
طی مرحله افول ......................................................................................................................69
جدول4-12) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله رشد ..............................................................................................71
جدول4-13) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله رشد ..............................................................................................71
جدول4-14) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله بلوغ ..............................................................................................72
جدول4-15) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله بلوغ ..............................................................................................73
جدول4-16) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله افول ..............................................................................................74
جدول4-17) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای لویز و
بارتون-سیمکو طی مرحله افول ..............................................................................................74
جدول4-18) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله رشد ..............................................................................................75
جدول4-19) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله رشد ..............................................................................................76
جدول4-20) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله بلوغ ..............................................................................................77
جدول4-21) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله بلوغ ..............................................................................................78
جدول4-22) نتایج حاصل از رگرسیون بین قیمت سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله افول ..............................................................................................78
جدول4-23) نتایج حاصل از رگرسیون بین بازده سهام وکیفیت سود با الگوهای پنمن و
بارتون-سیمکو طی مرحله افول ..............................................................................................79
جدول 5-1) ضرایب کیفیت سود الگوهای تحقیق حاصل از رگرسیون(قیمت سهام)............84
جدول 5-2) مقایسه ضرایب کیفیت سود الگوهای تحقیق (قیمت سهام).................................84
جدول 5-3) ضرایب کیفیت سود الگوهای تحقیق حاصل از رگرسیون(بازده سهام)..............84
جدول 5-4) مقایسه ضرایب کیفیت سود الگوهای تحقیق (بازده سهام)..................................85
جدول الف) شرکت های عضو نمونه آماری............................................................................88
جدول ب-1) آزمون نرمال بودن داده ها..................................................................................89
جدول ب-2) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله رشد با الگوی پنمن...........................89
جدول ب-3) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله بلوغ با الگوی پنمن...........................91
جدول ب-4): نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله افول با الگوی پنمن..........................93
جدول ب-5) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله رشد با الگوی بارتون-سیمکو...........95
جدول ب-6) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله بلوغ با الگوی بارتون-سیمکو...........97
جدول ب-7) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله افول با الگوی بارتون-سیمکو...........99
جدول ب-8) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله رشد با الگوی لویز...........................101
جدول ب-9) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله بلوغ با الگوی لویز...........................103
جدول ب-10) نتایج آزمون رگرسیون ترکیبی در مرحله افول با الگوی لویز........................105

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی رابطه بین ساختار سرمایه و چرخه عمر شركت های تولیدی پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 419 کیلو بایت

تعداد صفحات : 130

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه
فصل اول : کلیات تحقیق
1-1) مقدمه 1
2-1) بیان مسئله 1
3-1) بیان ضرورت و اهمیت موضوع 2
4-1) اهداف تحقیق 2
5-1) سؤال اصلی تحقیق : 3
6-1) فرضیه‌های تحقیق 4
7-1) قلمرو تحقیق 5
1-7-1) قلمرو زمانی 5
2-7-1) قلمرو موضوعی 5
3-7-1) قلمرو مكانی 5
8-1) تعریف متغیرهای تحقیق 6
9-1) ساختار تحقیق 10
فصل دوم : مبانی نظری و پیشینه تحقیق
1-2)مقدمه 12
2-2) بخش اول: روش‌های تأمین مالی شرکت‌ها 12
1-2-2) سیستم مالی 12
1-1-2-2) بازارهای مالی 13
2-1-2-2) واسطه‌های مالی 14
فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه

2-2-2) ساختار و منابع اصلی تأمین مالی 15
1-2-2-2) تأمین مالی بر اساس منبع 15
1-1-2-2-2) فرض ترتیب هرمی تأمین مالی 17
1-2-2-2-2) تأمین مالی کوتاه‌مدت 23
2-2-2-2-2) تأمین مالی میان‌مدت 24
3-2-2-2-2) تأمین مالی بلندمدت 26
3-2-2) سهام عادی 27
1-3-2-2) ویژگی‌های سهام عادی (حقوق و امتیازات سهامداران) 27
2-3-2-2) تأمین مالی از طریق انتشار سهام عادی 29
1-2-3-2-2) محاسن انتشار سهام عادی به عنوان منبع تأمین مالی 29
2-2-3-2-2) معایب انتشار سهام عادی به عنوان منبع تأمین مالی 30
3-3-2-2) سایر جنبه‌های تأمین مالی از طریق حقوق صاحبان سهام 30
4-2-2) سودهای توزیع نشده 31
1-4-2-2) سود انباشته 33
1-1-4-2-2) تأمین مالی از طریق سود انباشته 34
1-1-1-4-2-2) محاسن تأمین مالی از طریق سود انباشته 34
2-1-1-4-2-2) معایب تأمین مالی از طریق سود انباشته 35
2-4-2-2) سود سهمی 35
1-2-4-2-2) مزایا و معایب سود سهمی 36
فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه

5-2-2) وام‌ بلندمدت 37
1-5-2-2) ویژگی‌های وام‌های بلندمدت 37
2-5-2-2) تأمین مالی از طریق وام بلند مدت 38
1-2-5-2-2) محاسن انتشار وام‌های بلندمدت به عنوان منبع تأمین مالی 38
2-2-5-2-2) معایب انتشار وام‌های بلندمدت به عنوان منبع تأمین مالی 38
6-2-2) وام کوتاه‌مدت 39
1-6-2-2) انواع وام‌های کوتاه‌مدت 39
2-6-2-2) شرایط وام 40
7-2-2) نوآوری در تأمین مالی 41
3-2) بخش دوم: هزینه‌های تأمین مالی و ساختار سرمایه 41
1-3-2) هزینه‌ی سرمایه (تأمین مالی) 42
1-1-3-2) محاسبه اجزای هزینه‌ی سرمایه 43
1-1-1-2-2) هزینه‌ی بدهی 43
2-1-1-3-2) هزینه‌ی سهام ممتاز (نرخ سود سهام ممتاز) 44
3-1-1-3-2) هزینه‌ی سهام عادی (نرخ سود سهام عادی) 45
1-3-1-1-3-2) مدل ارزیابی سود نقدی 45
2-3-1-1-3-2) مدل قیمت‌گذاری دارایی‌های سرمایه‌ای 47
4-1-1-3-2) هزینه‌ی سود انباشته 47

فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه

2-1-3-2) محاسبه هزینه‌ی سرمایه در کل (متوسط هزینه‌ی سرمایه) 48
1-2-1-3-2) انواع ضرایب مورد استفاده در محاسبه‌ی متوسط هزینه سرمایه 49
2-1-2-1-3-2) ضرایب تاریخی 49
2-1-2-1-3-2) ضرایب نهایی 50
2-3-2) ساختار سرمایه 50
1-2-3-2) عوامل مؤثر بر ساختار سرمایه 51
2-2-3-2) نظریات مختلف پیرامون ساختار سرمایه 52
1-2-2-3-2) نظریه‌ی درآمد خالص 54
2-2-2-3-2) نظریه‌ی درآمد خالص عملیاتی 55
3-2-2-3-2) نظریه‌ی سنتی 56
4-2-2-3-2) نظریه‌ی میلر- مودیگلیانی 57
4-2) بخش سوم: چرخه عمر شرکتها 58
1-4-2) ایجاد 59
2-4-2) طفولیت 59
3-4-2) رشد سریع 60
4-4-2) بلوغ 61
5-4-2) تكامل 62
6-4-2) دوران پیری 63
فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه

7-4-2) نحوه عملكرد و تعیین موقعیت واحد های تجاری در منحنی چرخه عمر 67
8-4-2) ویژگیهای مالی واحد های تجاری در مراحل مختلف چرخه عمر شركت 68
5-2) بخش چهارم: پیشینه‌ی تحقیق 69
1-5-2) تحقیقات خارجی 69
2-5-2) تحقیقات داخلی 72
فصل سوم : روش اجرای تحقیق
1-3- مقدمه 78
2-3- روش و نوع پژوهش 78
3-3- جامعهی آماری 79
4-3- تعیین حجم نمونه و نمونهگیری 79
5-3- روش و ابزار گردآوری دادهها 80
6-3- سؤال پژوهش 81
7-3- تدوین فرضیهها 81
9-3- روش تجزیه و تحلیل داده‌ها 85
1-9-3- یافته‌های توصیفی 85
2-9-3- یافته‌های استنباطی 85
فصل چهارم : تجزیه و تحلیل اطلاعات
1-4) مقدمه 90
2-4) یافته‌های توصیفی متغیرهای تحقیق 91
فهرست مطالب
عــنــوان صـفحه
3-4) آزمون نرمال بودن متغیرها 92
4-4) آزمون همبستگی 93
5-4) آزمون معنادار بودن رگرسیون 94
6-4) آزمون همخطی 94
7-4) آزمون عدم خود همبستگی 95
8-4) آزمون فرضیه‌ها و نتایج آن 95
1-8-4) آزمون فرضیه‌ی فرعی اول 97
2-8-4) آزمون فرضیه‌ی فرعی دوم 98
3-8-4) آزمون فرضیه‌ی فرعی سوم 99
4-8-4) آزمون فرضیه‌ی فرعی چهارم 101
5-8-4) آزمون فرضیه‌ی فرعی پنجم 102
6-8-4) آزمون فرضیه‌ی ششم 104
9-4) خلاصه نتایج 106
فصل پنجم : نتیجه گیری و پیشنهادات
1-5) مقدمه 108
2-5) مروری بر خطوط کلی تحقیق 108
3-5) یافته‌های مهم تحقیق 109
4-5) بحث و نتیجه‌گیری 109
5-5) پیشنهادها 110
6-5) پیشنهادهایی برای تحقیق‌های آینده 111
منابع و ماخذ 112

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:31 ] [ احمد احمد ]
[ ]

بررسی رابطه اجزای صورت سود و زیان با بازده سهام در شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

بررسی رابطه اجزای صورت سود و زیان با بازده سهام در شركتهای پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران

دسته بندی : حسابداری

فرمت فایل : doc

حجم فایل : 104 کیلو بایت

تعداد صفحات : 103

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

چکیده:

بورس اوراق بهادار تهران به عنوان یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه در کشور ما، محل تلاقی عرضه و تقاضای خریداران و فروشندگان سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. در این میان، سهامداران بالفعل و بالقوه برای اخذ تصمیمات منطقی و مطمئن در مورد خرید، فروش و یا نگهداشت سهام مورد نظر خود به معیاری قابل اتکا نیاز دارند تا بتوانند با استفاده از آن به مقایسه و ارزیابی سهام شرکت ها بپردازند.
این تحقیق به دنبال این است که با بررسی وجود ارتباط و یا عدم وجود ارتباط بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان با تغییرات بازده سهام شرکت ها، معیاری قابل اتکا برای تصمیم گیری در اختیار سرمایه گذاران بازار سهام قرار دهد.
لذا فرضیه اصلی تحقیق به شکل زیر تدوین شده است:
بین تغییرات اقلام صورت سود و زیان با بازده سهام ارتباط معناداری وجود دارد.
برای جمع آوری داده ها و اطلاعات مورد نیاز جهت محاسبه متغیرهای مستقل و وابسته، از سالنامه ها و مجلات منتشره توسط سازمان بورس اوراق بهادار تهران،همچنین گزارشات مجامع عمومی شرکت های پذیرفته در بورس استفاده شده است.
دوره زمانی این تحقیق، دوره زمانی حد فاصل سال های 1379 تا 1383 می باشد. همچنین از مجموع 295 شرکت فعال در بورس اوراق بهادار تهران (جامعه آماری تحقیق) در سال های مذکور، تعداد 55 شرکت به عنوان نمونه انتخاب شده است و از اطلاعات صورت سود زیان و بازده سهام آنها جهت آزمون فرضیه تحقیق استفاده شده است.
روش مورد استفاده در این تحقیق قیاسی – استقرایی بوده و جهت آزمون فرضیات از مدل رگرسیون دو متغیره و چند متغیره استفاده شده است.
بر اساس تجزیه و تحلیل نتایج حاصل از آزمون داده ها، این نتیجه حاصل شد:
بین تغییرات صورت سود و زیان با بازده سهام، ارتباط معناداری وجود ندارد.
به عبارت دیگر فرضیه اصلی تحقیق رد شد.
لذا بر اساس نتایج این تحقیق، نمی توان تغییرات صورت سود و زیان طی سنوات مختلف را به عنوان معیاری قابل اتکا جهت تصمیم گیری سرمایه گذاران پیشنهاد نمود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه علل بی انضباطی دانش آموزان پسر در مقطع راهنمایی شهرستان مشهد ناحیه 7 مدارس راهنمایی دارال

پایان نامه علل بی انضباطی دانش آموزان پسر در مقطع راهنمایی شهرستان مشهد ناحیه 7 مدارس راهنمایی دارالعلم و حضرت بقیه الله

دسته بندی : روانشناسی

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 50 کیلو بایت

تعداد صفحات : 70

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پیشگفتار:
نوجوانان دلی پاك و روحی پرشور دارند . آنان در حساسترین و بحرانی ترین دوران زندگی خود به سر می برند و نیازمند هدایت ، حمایت و همدلی اند. نوجوان نهال نو رسیده ای است كه برای رشد و بالندگی به باغبانی ، دلسوز و روشن بین نیاز دارد تا او را از آفتها و حادثه ها در امان دارد.
بها دادن به نوجوانان و در تربیت و ارشاد آنان كوشیدن بی گمان یكی از نشانه های آشكار رشد فرهنگی یك جامعه است . بر خلاف گمان برخی مردم ، تربیت به طور كلی كاری بسیار دشوار است بویژه تربیت و هدایت نوجوانان دارای پیچیدگیها و نكته های ظریف بسیاری است . شاید گفتة حكیمانه ی كانت متفكر و فیلسوف نامی آلمانی ، حق مطلب را در این زمینه ادا كرده باشد آنجا كه می گوید : دو كار هست كه در دشواری ، هیچ كار دیگری به پای آن نمی رسد ، مملكت داری و تربیت.
تربیت انسان از این جهت كه او موجودی پیچیده و عظیم است كاری سخت و دشوار می باشد. پیچیدگیهای روحی انسان به حدی است كه نمی توان رفتار او را به سادگی تحت ضابطه ای مشخص در آورد و از آن آسوده خاطر شد. برتراند راسل ، فیلسوف انگلیسی كه خود در بارة تربیت كتابهایی نگاشته است اعتراف می كند كه گفتار من در این زمینه بهتر از كردارم بود. این ها همه نشان می دهد كه نباید تربیت را كاری سهل و آسان پنداشت كه نیاز به هیچ گونه آموزش و تخصصی ندارد.
فرزندان ما در دوران خود مرحله های مختلف را طی می كنند و در هر مرحله نیازهای تربیتی ویژه ای دارند . بدون آشنایی با این مراحل تربیتی و برخورداری از مهارتهای لازم چگونه می توانیم فرزندان خود را تربیت كنیم. شاید برخی از پدران و مادران گمان می كنند كه اگر شرایط مادی و امكانات تحصیلی را برای فرزندان خود فراهم آورند وظیفه ی خود را به خوبی انجام داده اند حال آنكه وظیفه ی پدر و مادر بسیار فراتر از این هاست.

فهرست مطالب:

عنوان

پیشگفتار

فصل اول

مقدمـه

عنوان کامل موضوع تحقیق

ضرورت و اهمیت مسئله

هدفهای کلی تحقیق

فرضیه ها

سؤالات

محدودیتها و حدود مطالعه

بی انضباطی

رفتارهای ناشایست

اعمال تبعیض از سوی کارکنان مدرسه

نقص عضو یا ضعف جسمانی

ضد اجتماعی

ناهنجاریهای روانی

تعریف متغیر

متغیر وابسته

متغیر مستقل

منابع داده ها

روش های آماری و تجزیه و تحلیل داده ها

جمعیت آماری

جمعیت نمونه

وسیله تحقیق

متن تحقیق

علل بی انضباطی دانش آموزان در دوره ی راهنمایی

بیان مجدد مسئله

خلاصه یافته ها و نتیجه گیری

توصیه و پیشنهادات

فهرست منابع و پیوستها

فصل دوم

سابقه موضوع تحقیق

برخی از ملاحظات تاریخی

نگاهی به امور زمان

فصل سوم

مسائل مربوط به نوجوانان

مقـدمـه

تعریف نوجوانی

نوجوانی حساسترین دوران زندگی

انگیزه ی استقلال طلبی

مشکل تحصیل

نوجوانی سنین 12 تا 18 سالگی

فصل چهارم

اختلالات رفتاری

تعریف دانش آموزان ناسازگار

نظم و انضباط نوین

علل و عوامل بی نظمی و شلوغی دانش آموزان در کلاس

عدم علاقه معلم

عدم داشتن طرح درس

یکنواختی در روش تدریس

عدم احترام متقابل معلم و شاگرد

احساس مسئولیت افراطی معلم

تبعیض قائل شدن میان دانش آموزان

عدم احاطه به دانش آموزان ناهنجار و ناسازگار

افراط و تفریط در آزادی شاگردان

عدم استراحت دانش آموزان در زنگ تفریح

شرایط فیزیکی نامناسب

مراجعات مکرر و بی جا به کلاس

روشهای کاستن رفتارهای نامطلوب

روشهای مثبت کاهش رفتار

تقویت رفتارهای دارای فراوانی کم

تقویت رفتارهای دیگر

تقویت رفتارهای ناهمساز

سیــری

فصل پنجم

رفتارهای ناهنجار نوجوانان و راههای پیشگیری و درمان آنها

ترس

روشهای منفی و غیر موثر در خلاصی از ترس عبارتند از

نگرانی

اقدامات مؤثر در جهت کم کردن و یا از بین بردن نگرانی

خشم

عصبانیت

ویژگیهای فرد عصبانی

درمان عصبیت

احساس حقارت و خود کم بینی

نشانه های نگرشهای خود کم بینی

حساسیت به انتقاد

مرجع همه انتقادها

انزوای شدید

واکنش بیش از اندازه به چاپلوسی دیگران

واکنش نامطلوب نسبت به رقابت

گرایش به تحقیر دیگران

ناکامـی

علل ناکامی

واکنش نسبت به ناکامی

درمان ناکامی

تعارض

اضطراب

علل اضطراب

اضطراب بهنجار و ناهنجار

اضطراب طبیعی و بهنجار

اضطراب ناهنجار

ارتباط ناکامی ، تعارض و اضطراب با یکدیگر

شیوه های مقابله با ناکامی ، تعارض و اضطراب

ناکامی

تعارض

نشانه های رفتاری تعارض

درمان تعارض

نتیجه و پیشنهادات

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]

خریدودانلودتحقیق نقش مادر در تربیت فرزندان در دوره نوجوانی از دیدگاه قرآن، سنت و علم

خریدودانلودتحقیق نقش مادر در تربیت فرزندان در دوره نوجوانی از دیدگاه قرآن، سنت و علم

دسته بندی : فقه و حقوق اسلامی

فرمت فایل : docx

حجم فایل : 91 کیلو بایت

تعداد صفحات : 70

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

فهرست

چکیده مطالب: ۱
فصل اوّل : ۲
کلیّات ۲
۱- تعریف وتبیین موضوع : ۲
۲- ضرورت واهداف تحقیق : ۲
اهداف تحقیق : ۳
۴- فرضیه ها یا سؤالات اصلی وفرعی : ۵
۵- روش تحقیق: ۵
فصل دوّم : ۶
تربیت ۶
تعریف ریشه ی واژه ی تربیت ۶
ارزش تربیت : ۷
فطرت وتربیت : ۸
توصیه به فراگرفتن علم : ۸
اهمیت تربیت اولاد ۹
روش الگویی درتربیت فرزندان ۱۲
تربیت به وسیله ی دوست : ۱۴
قاطعیت در تربیت ۱۸
آثارتنبیه بدنی : ۱۹
فصل سوم : ۲۱
تربیت دینی نوجوان ۲۱
ضرورت درک نوجوان ۲۲
مسئولیّت پدران ومادران درتربیت دینی نوجوانان : ۲۲
انتخاب همسرمناسب : ۲۵
۱- راهنمایی فرزند به جانب ایمان به خدای تعالی : ۲۷
۲- ایجاد خصلت خشوع وتقوا وعبودیّت دراعماق وجود فرزند : ۲۸
۳- پرورش حسّ حضورونظارت الهی : ۲۸
ویژگی های تربیت دینی نوجوان : ۲۹
راه های تقویّت رفتار مذهبی ۳۰
مادر وپرورش عاطفی فرزندان ۳۵
تربیت اجتماعی نوجوان ۳۶
فصل چهارم : ۳۸
دوره ی نوجوانی وبلوغ ۳۸
آثار تغییرات بلوغ : ۳۹
نیازها وعلا یق نوجوانان ۴۱
مراقبت ها درنوجوانی ۴۳
آموزش ها : ۴۸
ایجاد عادات مناسب : ۴۸
فصل پنجم : ۵۰
مشکلات نوجوان ۵۰
۱- ترس ها ونگرانی ها ۵۰
۲- خشم وحسادت ۵۱
دروغ گوئی : ۵۲
کمرویی : ۵۳
دزدی : ۵۴
وظایف خانواده درمورد دزدی: ۵۵
تربیت غریزه ی جنسی : ۵۶
انحرافات جنسی : ۵۸
اشکال مختلف انحرافات جنسی : ۵۹
درمان : ۵۹
نتایج : ۶۲
فهرست منابع : ۶۳
کتابنامه : ۶۶

فهرست منابع :

۱- احمدی ، سیّد احمد ،روان شنا سی نوجوانا ن وجوانا ن ،انتشارات مشعل، ۱۳۷۴

۲- استادان طرح جامع آموزش خانواده، خانواده وفرزندان دردوره ی راهنما یی،انتشارات انجمن اولیاء ومربیان، ۱۳۷۷ش

۳- اکبری، ابوالقاسم، مشکلات نوجوانی وجوانی ، نشرسا والان، ۱۳۸۱ش

۴- آل ردل، شرلی، چگونه ما دران موفّقی شویم ، ی آلما دخت مزینا نی ، انتشارات کتاب امروز،۱۳۷۹

۵- ال هی،لوئیز، زنا ن توانمند ، ی مینا اعظا می ، انتشارات صورت گر، ۱۳۸۲ش

۶- الامدی التمیمی، عبدالواحد، غررالحکم ودررالکلم، ی محمد علی ا نصاری قمی، چاپ افست،تهران ، ۱۳۶۰ش

۷- امینی ، ابراهیم، آیین تربیت ، ا نتشارات اسلامی، ۱۳۶۸

۸- امینی ، ابراهیم، اسلام وتعلیم وتربیت ، انتشارات انجمن اولیاء ومربیان، ۱۳۷۲

۹- انصاریا ن ،حسین، نظا م خانواده دراسلام، انتشا رات امّ ابیها،۱۳۷۷

۱۰- انصاریان ،حسین، فروغی ازتربیت اسلامی،ا نتشارات مفید، چاپ چهارم، زمستان ۱۳۶۵

۱۱- حسین زاده ،سیدعلی، سیره تربیتی پیامبر واهل بیت ، پژوهشکده ی حوزه ودانشگاه،

۱۳۸۰ش

۱۲- حیدری ، اکرم ( گیتی ) ، کتاب بلوغ ، مشکلات روانی نوجوانان ،ا نتشارات پرشکوه، ۱۳۸۱ش

۱۳- سادات ، محمد علی، راهنمای پدران ومادران ،دفترنشرفرهنگ اسلامی ، ۱۳۷۲، ج ۱

۱۴- شعاری نژاد ،علی اکبر، روان شنا سی نوجوان،انتشارات فاخر، تهران، ۱۳۷۹

۱۵- طبرسی،نوری، مستدرک الوسا ئل ،آل بیت احیاء تراث، ۱۴۰۸ ق، ج ۲

۱۶- عا ملی ،حرّ(شیخ محمّدبن الحسن )، وسا ئل الشّیعه ، داراحیاء التراث العربی ، ج ۷

۱۷- عصام عیتاری ، تربیت وآموزش کودک دراسلام ، دکترعبدالصاحب یادگاری ، کانون نشر اندیشه های اسلام ، چاپ اول ، ۱۳۷۰،

۱۸- قشلاقی، محمدعلی، روانشناسی رشد دردوره ی نوجوانی، انتشارات مولانا، چاپ اوّل ، ۱۳۷۱ش

۱۹- قا ئمی ،علی، نقش ما در درتربیت ، ا نتشا رات امیری ،۱۳۷۵ش

۲۰- قا ئمی ،علی، حیا ت زن دراندیشه ی اسلامی ، انتشا رات امیری ،۱۳۷۳ش

۲۱- قمی،شیخ عبّاس، سفینة البحا ر، بنیا دپژوهشهای اسلامی، ۱۴۱۶ ق، ج۲۷

۲۲- کاکیا ،لیدا، نگرشی نو بر تربیت نوجوانا ن ، ا نتشارات اقاقی ، ۱۳۸۰ش

۲۳- دکتر کریمی،عبدالعظیم، رویکردی نما دین به تربیت دینی با تأ کید برروش های اکتشا فی، ، مؤسسه ی انتشارات قدیانی، ۱۳۷۴ش

۲۴- کلینی ،محمدبن یعقوب، اصول کا فی ،انتشارات گلگشت، ۱۳۷۵ ،ج ۳

۲۵- استا د مظا هری،حسین، تربیت فرزند ازنظراسلام،انتشارات امّ ا بیها،چاپ ششم، ۱۳۸۰

۲۶- مدرّسی، آیت الله سیّد محمّد تقی ،آزادی ومسئولیّت زن ، ی حمید رضا آ ژیر، انتشا رات محبّا ن الحسین ،چاپ ا ول،۱۳۸۰

۲۷- مجلسی ،محمد باقر، بحا رالانوار، داراحیاء التراث العربی، ج ۶۷

۲۸- مکارم شیرازی،ناصر، تفسیرنمونه، دارالکتاب الاسلامیّه ، ۱۳۷۳، ج۱۶۷

۲۹- محمّدی ری شهری،محمد، میزان الحکمة،انتشارات دارالحدیث، ۱۳۷۸، ج ۵

۳۰- استا د مطهّری ،مرتضی، نظام حقوق زن در اسلام ،انتشارات صدرا، ۱۳۷۶

۳۱- ناصرعلوان ،عبدالله، چگونه فرزندان خودراتربیت کنیم ، مترجم عبدالله احمدی، نشراحسا ن ، ۱۳۷۷ش، ج۱

۳۲- نراقی، محمد مهدی، جامع السعادات، چاپخانه ی نجف اشرف، بی جا، ۱۳۸۳ق، ۳ جلد

۳۳- نوّابی نژاد، شکوه، روان شنا سی زن ، چا پ اطلس ،۱۳۷۹ش

چکیده مطالب:

دوران نوجوانی ازمهم ترین دوران زندگی هرفرد می باشد وبه دلیل بلوغ فرد است که این دوران مهم شمرده می شود ومادربه عنوان مربّی وهمراه همیشگی فرزند ، با درک اهمیّت این دوران باید روش های خاصّی را برای تربیت اسلامی فرزند درپیش گیرد .

یکی ازمهم ترین دلایل انتخاب این موضوع اهمیّت آن دررشد وتعالی جامعه وبالطبع زندگی بهترخانواده است ومادرمهمترین نقش را درتربیت فرزندان برعهده دارد.

دراین تحقیق بطوراجمالی به تربیت واهمیّت آن پردا خته ام . نقش مادردرتربیت ، نقش ویژه وحسّاسی است ودرلابلای بحث ، آیات قرآن وروایات منا سب بابحث را ذکرکرده ام .

دوران نوجوانی وبلوغ هم مهمترین دوره درشکل گیری شخصیّت هرفرد می باشدومشکلات این دوران هم اهمیّت بسزایی دارد .

خانواده ووالدین وروابط والدین با نوجوان اهمیّت ویژه ای دارد ووالدین خصوصاً مادرباید ازاین فنّ دقیق وحسّاس برخوردارباشد وشیوه های مناسبی را برای تربیت نوجوان بکارگیردتا نتیجه ی زحمات خود را درآینده ای نه چندان دوردریابد.

امید است پسران امروز که پدران فردا هستند ، با مطالعه ی این تحقیق به خودآ ینده وارزش واهمیّت خودرا دریابند وبه عنوان انسانی که باید درآینده پدرشودونسلی سالم وپاک به جامعه تحویل دهند .

فصل اوّل :کلیّات ۱- تعریف وتبیین موضوع :

واژه ی تربیت ازریشه ی (رَبَوَ ) به معنای افزا یش ونمواست وبطورکلّی باید بررسی شود که مادرچگونه رفتاری را داشته باشد تا فرزندان موفّقی تربیت کند ونقش مادردرتربیت فرزندش به چه اندازه است ؟ واینکه مادرباید بداند اگردراین امرخطیرسستی کند ونوجوان را به حال خود رها کند نوجوان دچارچه مشکلاتی درهمان زمان حسّاس زندگی وهم دوره های بعدی زندگی خواهد شد واگراین نوجوان به ابتذال کشیده شود مادرباید بداند که این یک نفرمی تواند جمع زیادی را گمراه کند ، چرا که انسان موجودی اجتماعی است ، هم براجتماع اثرمی گذارد، هم ازاجتماع تأثیرمی پذیرد . بنابراین وظیفه ی مادراست که باید ها ونباید ها را به فرزندش بیاموزد تا بهشت زیرپای آن مادرشود .

۲- ضرورت واهداف تحقیق :

ضرورت انتخاب این موضوع اهمیّت نقش مادر درتربیت نوجوان ا ست چرا که بیشترین ارتباط با خانواده مخصوصاً مادربه عنوان مدیرخانه می باشد .

مادرباید همّت کافی درامرتربیت داشته باشد چرا که پیروزی ها وموفقیّت ها وعدم آنها درفرزندان به مادربستگی دارد ومادروقتی جایگاه ونقش خود را شناخت با کمک ویاری گرفتن ازخدا می تواند فردی موفّق را به جامعه عرضه کند ومانع ازاثرتهاجم فرهنگی درروحیّه ی حسّاس نوجوان خود شود.

اهداف تحقیق :

۱- دردوران نوجوانی به دلیل دوره ی حسّاس بلوغ درآن ، اهمیّت بسزایی درتربیت فرد دارد واهمال وسهل انگاری دراین مقطع حسّاس زندگی ، اثرات سوئی برفرد وجامعه دارد .

۲- مادر نقش مهمّی درتربیت فرزند دارد ، چه دردوران بارداری وچه بعد ازآن . مادرباید وظایف خود را درتمام جنبه های تربیتی ، دینی، اجتماعی، عاطفی و… بشناسد وعملاً آنها را را

درتربیت فرزند بکاربرد.

۳- هدف من آشنا کردن مادران با وظایفشان است وهم اینکه خودم با وظایفم درآ ینده آشنا شوم.

۳- پیشینه ی موضوع : درمورد موضوع تربیت کتاب هایی نوشته شده که به چند دسته تقسیم می شود :

۱- کتاب های تفسیری : ازجمله تفسیرمجمع البیان ( طبرسی)، تفسیرالمیزان(علاّمه طباطبایی) تفسیرنمونه ( مکارم شیرازی)

۲- کتاب های روایی : مانند الکافی ( شیخ کلینی) ، غررالحکم ودررالکلم، مستدرک الوسائل، بحارالانوار، وسائل الشّیعه

۳- کتاب های تربیتی : برخی ازکتاب های تربیتی که دراین تحقیق مورد استفاده قرار گرفته به شرح ذیل می باشد :

یک – نقش مادردرتربیت ( دکترعلی قائمی)

این کتاب شامل ۱۵ بخش می باشد که بخشهای اهمیّت مادر، خصایص یک مادرخوب، درطریق مادرشدن، نقش فرهنگی مادر ، نقش معنوی مادر، دراین تحقیق مورد استفاده قرار گرفت . این کتاب به زبانی ساده وروان به تحلیل مطالب پرداخته ا ست .

دو- بلوغ (اکرم حیدری)

این کتاب ازسه فصل تشکیل شده ومن ازفصل دوّم «بلوغ» وازبحثهای رشدجسمانی وروانی، بلوغ وخانواده ، ( انواع خانواده و…) ، خواسته ها وتوقّعات نوجوان ازوالدین ، نقش آموزش وپرورش، نیازهای اجتماعی نوجوانان وجوانان استفاده کردم .

دراین کتاب مسأله ی بلوغ ومطالب پیرامون آن مورد بررسی قرارگرفته وانواع خانواده ها

وچگونگی رفتاروبرخورد با نوجوان مورد بررسی قرارگرفته است .

سه- روان شناسی نوجوان ( دکترعلی اکبرشعاری نژاد)

این کتاب شامل ۸ فصل می باشد ودرآن به مسأله ی بلوغ ونوجوانی بطورمفصّل پرداخته شده. درفصل ۲ روان شناسی بلوغ ونوجوانی ، فصل ۴ نوجوانی ، فصل ۶ رشد وتکامل عاطفی واجتماعی نوجوان ، فصل ۷ مسائل نوجوانان ودرفصل ۸ بزهکاری نوجوانان بررسی شده است. من ازاین کتاب بهره ی زیادی بردم وبیشترین مطالب را تقریباً ازاین کتاب استفاده کردم ، کتاب جامع وکاملی درزمینه ی روان شناسی نوجوان می باشد.

چهار- مشکلات نوجوانی وجوانی ( ابوالقاسم اکبری)

این کتاب شامل ۲ فصل می باشد که به مسائل نوجوانی وجوانی پرداخته ودرآن بیشترمشکلات نوجوان بررسی شده مانند دروغگویی ، دزدی و… که من درتحقیق خود دربخش مشکلات نوجوان ازاین کتاب استفاده ی زیادی کرده ام .

این کتاب علاوه بر تشریح مشکلات دوره ی نوجوانی به راه های درمان مشکل هم پرداخته است .

پنج- زنان توانمند( لوئیزال هی ، مینا اعظامی)

این کتاب شامل ۱۱فصل می باشد ونویسنده ی آن خانمی خارجی است که به بیان دیدگاه خود درمورد زنان توانمند پرداخته است . من درقسمت تربیت عاطفی نوجوان ازاین کتاب استفاده

کردم ، این کتاب روشهای توتنمند کردن زنان را بیان کرده ودرکل کتاب جالبی است.

امّا من دراین تحقیق بطورجامع به مسأله ی تربیت ونقش مادردرتربیت نوجوان ، دوران بلوغ ونوجوانی ومشکلات این دوران وراه های درمان آن پرداخته ام.

۴- فرضیه ها یا سؤالات اصلی وفرعی :

۱- نقش مادردرتربیت فرزند ازدیدگاه قرآن را بیان کنید؟

۲- نقش مادردرتربیت فرزند ازدیدگاه سنّت چیست؟

۳- معنای تربیت چیست؟

۴- تربیت ازچه زمانی آغازمی شود؟

۵- خانواده چه تأثیری درتربیت فرزند می تواند داشته باشد؟

۶- نقش مادردرتربیت فرزند ازدیدگاه علم را بیان کنید؟

۷- سن نوجوانی ازچه زمانی شروع می شود؟

۵- روش تحقیق:

روش تحقیق کتابخانه ای ا ست که ابتدا با طرح سؤالاتی درمورد موضوع موضوع را برای خود بازکرده وبعد به دنبال منبع ازکتابخانه های آستان قدس، مکتب زهرای اطهر(سلام الله علیها) و… همچنین ازcd الهادی برای کتاب شناسی استفاده شد وبعد به مطالعه ی کتابها پرداختم وسپس فیش نویسی صورت گرفت.


فصل دوّم :تربیتتعریف ریشه ی واژه ی تربیت

برای تربیت تعاریف متفاوتی ارائه شده واین تفاوت ها ناشی ازاختلاف درمورد ریشه ی این کلمه است .

برخی آن رامشتق از« ربّ » می دانند ومناسب باآن تربیت راتعریف می کنند.

قیّومی درکتاب المصباح المنیر خاطرنشان نموده که اگراین کلمه « ربّ » به غیرعاقل مضاف شد، به مفهوم مالک است ، ولی اگربه عاقل مضاف شد، به معنای سیّد است.

جوهری هم درصحّاح اللّغة آن رابه معنای مالک، اصلاح کننده وتمام کننده می داند.

راغب می گوید: « واین کلمه ( رب ) منصوب است به کلمه ی رب که مصدر است ، دراین صورت رب به کسی می گویند که علم را اصلا ح می کند ، می پروراند وتکمیل می کند مانند حکیم . یا به کسی گفته می شود که تمام اینها را در مورد خود به وسیله دانش اعمال می کند (یربّ نفسه بالعلم ) درنتیجه معنای تربیت عبارت خواهد بوداز فراهم نمودن بستری برای برانگیختن ورشد هر گونه استعداد بالقوه دریک موجود، به نحوی که بتواند به شکلی مستمراورا درراه رسیدن به کما ل وجودی یاری دهد .[۱]

تعریفی دیگر برای تربیت ارائه شده است : تربیت از ماده ی ( رَبَوَ) به معنای افزودن ورشد ونموّ کردن آمده ودراصطلاح تعاریف متعددی برای آن ارائه شده است وهرکس از

زاویه ای به آن نگریسته وتعریفی خاص از آن کرده است .

زمخشری برای کلمه ی تربیت معنای رشد را عنوان می نماید ، معجم ابو بسیط تربیت را عبارت ازتغذیه ی جسمی ، رشد فکری وفرهنگی انسان می داند ودرکتاب تاج العروس کلمه ی تربیت ، مفهومش با این مثال روشن شده است ( کسی که فرزند خود را تعلیم می دهد ) که به مرحله ی ادراک وبلوغ نائل شود .

ازدیدگاه اسلام ، تربیت، مجموعه روش هایی است که ازابتدای تولّد وحتّی قبل ازآن باید به کاربرد تا استعدادهای نهفته دروجود انسان رشد ونموّ لازم را پیدا نموده ودرمسیرتکامل قرارگیرد .۱

تربیت عبارت است ازهرگونه فعالیتی که معلمان ، والدین یا هر شخص به منظور اثر گذاری بر شناخت ، نگرش ، اخلاق ورفتار فردی دیگر بر اساس اهداف از پیش تعین شده، انجام می دهد .

البته اهداف ومحتوای تربیت نسبت به هر فرد ، گروه یا مکتبی متفاوت است . طبق این تعریف نه مربی تنها به معلم اطلاق می شود ونه متربی به دانش آموز . هم چنین محیط تربیت نیز اعم از مدرسه ومحیط های آموزشی است وشامل مدرسه ، خانه ، محل کار وحتی کوچه وخیابان نیز می شود .۲

ارزش تربیت :

- جعفربن احمد القمی فی کتاب الغایات عن علی )علیه السلام ) انّهُ قال علی : )علیه السلام ) «مَا نَحَلَ والِدٌ ولداً نحلاً اَفضَلَ مِن ادَبٍ حسنٍ »۳« بذل وبخشش هیچ پدری به فرزندش بهترازتربیت پسندیده نیست .»

- محمّدبن یعقوب عن علی بن ابراهیم ، عن ابیه، عن النوفلی، عن السکونی ، عن أبی عبدالله )علیه السلام ) قال :« قَالَ رَسُولُ الله ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) : « الوَلَدُ الصّالِح رِیحَانَةُ مِنَ الله .۱ » « فرزند صالح گلی است ازخدا .»

- علی بن اسباط فی نوادره عن اسماعیل عمه عن رجل عن أبی عبدالله )علیه السلام ) قال : « الغُلامُ یلعبُ سَبعَ سِنین وَیَتَعَلَّمُ سَبعَ سِنین وَیَتَعَلَّمُ الحلالِ وَالحَرامِ سَبعَ سِنین .۲ » « فرزند درهفت سال بازی می کند ودرهفت سال بعد یاد می گیرد ودرهفت سال سوّم حلال وحرام را می آموزد. »

فطرت وتربیت :

- قال النّبی ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) :« کُلُّ مُولودٍ یُولَدُ عَلَی الفِطرَةِ فَاَبَواهُ یُهَوِّدانِهِ وَ

یُنَصِّرانِهِ»۳ « هرمولودی برفطرت سلیم الهی واسلامی زاده می شود ، پس پدران او هستند که اورا به دین یهودی ونصرانی درمی آورند. »

توصیه به فراگرفتن علم :

- قال رسول الله ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) :« اِنَّ المُعَلِّم اِذ قَالَ لِلصَبِیِّ ( بِسمِ الله ) کتبَ اللهُ لَهُ وَ لِلصَبِیِّ وَلِوالِدَیهِ بَرائَةٌ مِنَ النَّار»۴ « وقتی که معلّم به کودک نام خدا بیاموزد ، خداوند برای معلّم ، کودک وپدرومادرش برگه ی آزادی ازآتش را نوشته است . »

- قَال امیرَ المؤمنین )علیه السلام ) : قال رسول الله ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) :« عَلِّمُوا اَولادَکُم اسبَاحَةَ وَالرُّمَایَة ۵» « یاد دهید به فرزندانتان تیراندازی وشنا کردن را »

- قال رسول الله ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) :« مَن قَبَّلَ وَلَدَهُ کَتَبَ الله لَهُ حَسَنَة وَمن فَرَّحَه الله یَومَ القِیامَةِ وَمَن عَلَّمَهُ القُرآن دَعی بَالا بَوَینِ فَکَینَا حلَّتَینِ تَضَی مِن نُورِهِمَا وُجُوهُ اَهلِ الجَنَّة ۶» « کسی که ببوسد فرزندش را ، خداوند برای او حسنه می نویسد وکسی که فرزندش را شاد کند، خدا او را درروز قیامت شاد می کند وکسی که یاد دهد قرآن را به فرزندش به پدرومادرپوشانده می شود لباس هایی که روشن می شود ازنورآن لباس ها صورت های اهلبهشت .

اهمیت تربیت اولاد

( وَالَّذینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَب لَنَا مِن اَزوَاجِنَا وَذُرِّیَاتِنَا قُرَّةَ اَعیُن وَاجعَلنَا لِلمُتَّقینَ اِمَامَاً)۱

: « آن ها کسانی هستند که می گویند : پروردگارا ازهمسران وفرزندان ما ، مایه ی روشنی چشم ماقرار ده وما راپیشوای پرهیزگاران نما.»

یکی ازویژگی های مؤمنین راستین این است که توجّه خاصّی به تربیت فرزند وخانواده ی خویش دارند وبرای خود دربرابرآنها مسئولیّت فوق العاده ای قائلند.

بدیهی است منظوراین نیست که تنها درگوشه ای بنشینند ودعا کنند ، بلکه دعا دلیل شوق وعشق درونیشان براین امراست ورمز تلاش وکوشش.

مسلّماً چنین افرادی آن چه درتوان دارند درتربیت فرزندان ، هسران وآشنایی آنها به اصول وفروع اسلام وراه های حق وعدالت فروگذار نمی کنند ودرآنجا که دستشان نمی رسد ، دست به دامن لطف پروردگار می زنند ودعا می کنند . اصولاً هردعای صحیحی باید این گونه باشد ، به مقدار توانایی تلاش کردن وخارج ازحوزه ی توانایی دعا نمودن .۲

﴿ اللهُ الّذی خَلَقَکُم مِن ضَعفٍ ثُمَّ جَعَلَ مِن بَعدِ ضَعفٍ قُوَّة…﴾۳ یعنی : « خداوند همان کسی است که شما راآفرید درحالی که ضعیف بودید سپس بعد ازاین ضعف وناتوانی قوّت بخشید وبازبعد ازقوّت ، ضعف وپیری قرار داد ، اوهرچه بخواهد می آفریند واوست عالم وقادر.»

درآغاز آن چنان ضعیف وناتوان بودید که حتّی قدرت نداشتید مگسی راازخود دور کنید یا آب دهان خویش رانگه دارید ، این ازنظر جسمانی ، ازنظر فکری به مصداق ﴿ لا تَعلَمُونَ شَیئاً﴾ هیچ چیز نمی دانستید ، حتّی پدرومادر مهربان را که دائماً مراقب شما بودند نمی شناختید، ولی کم کم دارای رشد وقدرت شدید ، اندامی نیرومند وفکری قوی وعقلی توانا ودرکی وسیع پیدا کردید وبااین حال نمی توانستید این قدرت رانگه دارید ودرست همانند انسانی که ازدامنه ی کوه بلندی به فراز قلّه رسیده، ازطرف دیگرسراشیبی راشروع کردید وبازبه قعردرّه ضعف وناتوانی جسمی وروحی رسیدید .

این آیه نیرو وقدرت جوانی ومستی جوانی ونوجوانی رایادآور می شود ، زمانی که بهترین زمان برای یادگیری وبهره گیری ازقدرت جوانی است .۱

مرحوم فیض ( علیه الرحمة) درتفسیرصافی ذیل آیه ی شریفه ی ﴿ هُوَ الَّذی یُصَوِّرُکُم فِی الارحَام کَیفَ یَشَاء﴾۲ روایتی نقل می کند که برای همه مخصوصاً پدرومادرها تکان دهنده است ومی فرماید: « وقتی دوملک مصوّرآمدند که کودک را تصویروصورت بندی کنند خطاب می شود به آن دوملک که نگاه کنید به پیشانی مادر وسرنوشت این کودک راازآنجا برداشت کنید وآن چه درپیشانی مادراست همان را قضا وقدر وسرنوشت این کودک قراردهید. بعد خطاب می شود امّا بداء هم برای من قراردهید.

قضا وقدرتعلیقی است درپیشانی مادربرای کودک ، وآن دوملک هم این کاررا می کنند ، مقدّرات این کودک، سعادت وشقاوت این کودک ، سرنوشت این کودک راازپیشانی مادر می گیرند ودرپیشانی اومی نویسند وبرای پروردگارعالم بداء قرار می دهند.»

معنای این جمله که« بداء برای من قراردهید» چنین است ، یعنی پدرومادر دخالت مستقیم درسرنوشت کودک دارند . نمی گوییم علّت تامّه ، بلکه مادرخوب وپدرباتفاوت زمینه سازاخلاق وسعادت فرزندهستند وپدرومادرلاابالی وبی عفّت وبی توجّه به مال حرام وحلال نیزدرتربیت و

سرنوشت فرزندشان دخالت دارند.

بالاخره این روایت به ما می گوید که پدرومادردخالت مستقیم ومؤثّردرسرنوشت کودک، نوجوان وجوان دارند، به همین دلیل تربیت اولاد دراسلام ازاهمّ واجبات است.

پیامبر( صلّی الله علیه وآله) فرمودند: « لعنت خدا برآن پدرومادری باد که موجب شود اولادش عاق گردد.»۱

معنای این جمله این است که اگرپدرومادری اولاد راتربیت صحیح نکنند ودین وادب صحیح به اونیاموزند ، این اولاد معمولاً پرخاشگروطغیان گروبی ادب می شوند ودرمقابل همه حتّی پدرومادرقدعلم می کنند وسبب می شوند که پدرومادرآنها راعاق کنند درحالی که مقصّر خود پدرومادرهستند.

درروایتی دیگرمی خوانیم پیامبر( صلّی الله علیه وآله) با اصحابشان ازجایی ردمی شدند ، برخورد کردند به بچّه هایی که درآنجا بازی می کردند . پیامبر( صلّی الله علیه وآله) نگاهی به بچّه ها کردند وبعد فرمودند: « بدا به حال بچّه های دوره ی آخرالزّمان ازدست پدرومادرهایشان، به خاطر این که پدرومادرها به فکردنیای بچّه هایشان هستند، امّا به فکرآخرت آنها نیستند، به فکرتأمین آتیه برای اولادشان هستند امّا به فکرتربیت صحیح ، ادب و دین اونیستند .» سپس فرمودند:« من بری هستم ازاین گونه مردم وآنها هم ازمن بری هستند.»۲

باعمل تربیت کنید نه بازبان دختربچّه ازاعمال مادرش آداب زندگی، شوهرداری، خانه داری وبچّه داری فرامی گیرد و به وسیله ی رفتارپدرش مردها راشناسایی می کند .

پسربچّه به وسیله ی رفتار پدرش درس زندگی، زن داری وبچّه داری می آموزد وبارفتارمادرش زن ها را می شناسد وبرای آینده ی خویش تصمیم می گیرد.۳

حضرت علی )علیه السلام ) می فرمایند: « شما به بزرگان احترام بگذارید تا کودکان به شما احترام بگذارند.» ۱ هم چنین می فرمایند: « پندی که زبان گفتارازآن خاموش وزبان کردار بدان گویا باشد هیچ گوشی آن رابیرون نمی افکند وهیچ نفعی باآن برابری نخواهد کرد.» ۲

روش الگویی درتربیت فرزندان

یکی ازمؤثّرترین روشهای تربیتی ، روش الگویی است . دراین روش به جای این که همه چیزراازراه گفتار، پند دادن ونصیحت کردن ، به فرزندان خودبیاموزیم ( روش مستقیم ) سعی می کنیم بارفتار خود به طورغیرمستقیم به تربیت وآموزش فرزندان خودبپردازیم.

والدین برای تربیت فرزندان باید با اعمال ورفتارشان جوّ خانه راچنان کنند که زندگی درآن فضای تربیتی ، خود به خود به تربیت فرزندان کمک کند . برای این منظورلازم است که آنها با عمل کردن به توصیه هایی که پیوسته به فرزندان خویش می کنند، الگوهای رفتاری زنده ومناسبی برای آنها باشند.

درسنین نوجوانی ، بی خبری واعتمادی که کودکان نسبت به بزرگترها دارند وجود ندارد و نوجوانان رفتاروکردار والدین ومربّیان خود را زیر ذرّه بین نقّادی وکنجکاوی قرار می دهند و حتّی شاید دراین زمینه زیاده روی نیز بکنند واگرتضادّی دررفتاروگفتارآنان مشاهده کنند نسبت به توصیه هایشان بی اعتماد می شوند .

اگرنوجوانی نتواند به والدین خوداعتماد بکند ، به طورطبیعی ازحوزه ی اثرپذیری وتربیت آنها خارج می شود . فرزندان به سان درختانی هستند که درآب وخاک خانه رشد می کنند ومعمولاً متناسب باهمان آب وخاک میوه می دهند.

پدرومادردلسوزبه منظورتربیت صحیح فرزندان خودباید کنترل اعمال، حالات وعواطف خودرا جدّی بگیرند وخویشتن رابی قید، آزاد ، بی تعهّد وبی مسئولیت احساس نکنند. اگرلازم باشد که آنها دراین راه محرومیّتی رابپذیرند ، باید چنین کنند . مثلاً ازرفتن به برخی مهمانی ها که اثرات نامطلوب برفرزندان دارد بپرهیزند، جلوخشم خود را بگیرند، درارتباط باهمسرخود باگذشت وسازشی بیشتررفتارکنند تا درحدّ ممکن ازبروزاختلاف ودرگیری جلوگیری نمایند .۱

متأسّفانه عدّه ی زیادی ازپدران ومادران این مسئولیّت را درخوداحساس نمی کنند وکمترین توجّهی به آن ندارند ، به این ترتیب بسیاراتّفاق می افتد که درحضورفرزندان خود مشاجره می کنند وگاه ممکن است کاررابه جاهای باریک ترنیز بکشانند . آنها به این وسیله نوجوان حسّاس وکم طاقت خود را مضطرب می سازند ودرس ناسازگاری وخشونت رادرعمل به آنها می آموزند.۱

برخی دیگرحریم اخلاق وادب بویژه عفّت کلام رابدرستی رعایت نمی کنند وازاستعمال کلمات نا مناسب واحیاناً زشت ورکیک باکی ندارند. به کاربردن این گونه کلمات سبب می شود که فرزندان ازهمان اوان کودکی حریم ادب راجدّی نگیرند. رواج بد دهنی وفحّاشی دربرخی کودکان ونوجوانان بیش ازهمه ناشی ازهمین علّت است .

دربرخی خانواده ها حریم حرمت پدربزرگ ومادربزرگ محفوظ نیست . درچنین خانواده هایی احترام به پدرومادر را فرزندان درعمل ازپدرومادر خویش فرا می گیرند ووقتی به سنّ رشد برسند ، رفتاری مشابه با پدرومادرخود خواهند داشت ، زیرا درعمل قداست پدرومادر درنظرآنها شکسته است .

روش الگویی بهترین ، مؤثّرترین وطبیعی ترین وسیله برای انتقال ارزشهای اخلاقی و فرهنگی درخانواده است وطی آن فرزندان درمسیر طبیعی زندگی به راحتی این ارزش ها را فرا می گیرند وبه آنها خومی گیرند. اشکالاتی که معمولاً درروش های مستقیم پیش می آید ( ازقبیل ایجاد احساسات منفی ، مقاومت وامثال آن ) دراین روش هرگز به وجود نمی آید . نوجوان به طورفطری میل وکشش به سوی ارزش های انسانی واخلاقی دارد ودرصورتی که شرایط فراهم باشد به راحتی این ارزش ها دردرون اوشکوفا می شوند.

ارزش هایی چون آرمان خواهی، نوع دوستی و… دردوران بلوغ به شکوفایی می رسند و خانواده باید با برنامه های اصولی این ارزش ها را به رشد تکاملی خود برساند وازاین نیروی معنوی سرشارنوجوانان بهترین استفاده رابه عمل آورند.۱

تربیت به وسیله ی دوست :

دوستان دریکدیگر تأثیر می گذارند وهم سان وهم خو می شوند ، به همین جهت دوست را می توان به عنوان یک عامل مؤثّردرتربیت محسوب کرد .

اسلام نیزبه این نیازطبیعی وارزش دوست توجّه داشته که انسان را درتهیّه دوست ونگهداری آن تشویق می کند.

﴿ یَا وَیلَتَی لَیتَنِی لَم اَتَّخِذ فُلا ناً خَلیلاً ﴾۲ یعنی : « ای وای برمن ! ای کاش( فلان شخص گمراه) رادوست خود انتخاب نکرده بودم.»

بدون شکّ عامل سازنده ی شخصیّت انسان ، بعد ازاراده وخواست وتصمیم او ، امورمختلفی است که ازاهمّ آنها هم نشین ودوست ومعاشراست، چرا که انسان خواه وناخواه تأثیرپذیراست وبخش مهمّی ازافکار وصفات اخلاقی خود را ازطریق دوستان می گیرد . این حقیقت هم ازنظرعلمی وهم ازنظرطریق تجربه ومشاهدات حسّی به ثبوت رسیده است .

این تأثیرپذیری هم ازنظرمنطق اسلام تا آن حدّ است که درروایات اسلامی ازپیامبرخدا حضرت سلیمان )علیه السلام ) چنین نقل شده :« لا تَحکُمُوا عَلی رَجُلٍ بِشَیءٍ حتّی تَنظُرُوا إلی مَن یُصَاحَب ، فَاِنَّمَا یَعرِفُ الرَّجُل بِاِشکَالِهِ وَاَقرانِهِ وَیَنسِبُ عَلی اَصحابِهِ وَاخوانِهِ » ۳ « درباره ی کسی قضاوت نکنید که به دوستانش نظر بیافکند ، چراکه انسان به وسیله ی دوستان ویاران و رفقایش شناخته می شود.»

امیر المؤمنین )علیه السلام ) درگفتارگویای خود می فرمایند: «وَمَن اَشبَهَ عَلَیکُم امرهِ وَلَم تَعرَفُوا دینِهِ فَانظُرُوا إلی خُلَطائهِ فَان کانُوا اهلَ دینِ الله فَهُوَ علی دینِ الله وَاِن کَانُوا علی غَیرِ دینِ الله فَلا حَظ لَهُ مین دینِ الله »۴ « هرگاه وضع کسی برشما مشتبه شد ودین اورا نشناختید به دوستانش نظرافکنید ، اگر اهل دین وآئین خدا باشند اونیز پیروآئین خداست واگربرآئین خدا نباشد اونیز بهره ای ازآئین حق ندارد.»

به راستی گاه نقش دوست درخوشبختی وبدبختی یک انسان ازحرّ عاملی مهم تراست ، گاه

اوراتاسرحدّ فنا ونیستی پیش می برد وگاه اورابه اوج افتخار می رساند.۱

عن أباالحسن سل عن افضل عیش الدّنیا ؟ فقال: سعة المنزل وکثرةُ المحبّین۱ ازحضرت

أبوالحسن سؤال شد که:بهترین زندگی ها کدام است؟ فرمودند :«وسعت منزل وکثرت دوستان.»

نتیجه ی دوستی فقط معاشرت ورفت وآمد وگفت وشنود نیست ، بلکه آثاربیشترومهمتری بر آن مترتّب می شود . مهم ترین اثری که برآن مترتّب می شود عبارت است ازتأثیری که دربین آنان انجام می گیرد ، به او اعتماد می نماید وگفتارش را باورمی کند، هم سان وهم رنگ او می شودواین بدان جهت است که دربین دوکودک یا دونوجوان ، سنخیّت وتناسب روحی خاصّی وجود دارد که چنین سنخیّتی بین آنها ویک فرد بزرگ سال وجود ندارد .

دوکودک یا دو نوجوان بیگانه نیستند ، افکاروخواسته های درونی یکسانی دارند ، حرف یکدیگررا بهترمی فهمند ، بهترمی توانند نسبت به همدیگراعتماد نمایند واسراردل خود را درمیان بگذارند وراهنمایی بخواهند . به همین جهت انتخاب دوست را می توان یکی ازعوامل مؤثردرتربیت دانست .

نوجوانان چون ساده لوح و زود باور وکم تجربه اند ، زود فریب می خورند ودردام های فساد گرفتار می شوند ، هم خودشان باید درانتخاب دوست دقّت کنند وهرکسی را به دوستی نپذیرند ، هم اولیاء ومربّیان باید درتهیّه ی دوست خوب واجتناب ازدوست بد ، به آنان کمک نمایند .

والدین نمی توانند ونباید فرزند خود را ازدوست گرفتن بازدارند ، چون یک نیازطبیعی است وجلوگیری ازآن ممکن است موجب عکس العمل های سوء روانی گردد ، بلکه باید به اوکمک کنند تا دوست خوب انتخاب کند .

دوست گیری یک امرفرمایشی ودستوری نیست تا با دخالت مستقیم والدین انجام بگیرد .

کودک ونوجوان فردی را به دوستی می پذیرد که که با استقلال وآزادی او را انتخاب نموده باشد ودوست تحمیلی را دوست واقعی وقابل اعتماد نمی داند .

پس والدین خوب باید ازبین بچّه های خویشان یا همسایگان یا دوستان افراد خوب ومؤدّبی را پیدا کنند و وسیله ی بازی ومعاشرت فرزند خود را با آنان فراهم سازند . این وضع را تا مدّتی به دفعات مکرّرادامه دهند ودرطول این مدّت به طورغیرمستقیم مراقب آنان باشند ، چنان چه احساس کردند که با یک یا چند نفرازآنها انس گرفته وطرح دوستی ریخته ، وسیله ی ارتباط و رفت وآمد بیشترآنان را فراهم سازند .

کاردیگری که والدین می توانند انجام دهند ، این است که موضوع دوست گیری را رسماً با فرزند خود درمیان بگذارند وبگویند : ما می دانیم که تومیل داری یک نفریا چند نفردوست خوب وصمیمی داشته باشی ، مانعی ندارد ، این فکرخوبی است ، ولی باید توجّه داشته باشی که دوست خوب ، بسیارمفید وسودمند واسباب آبروی انسان است ، ولی دوست بد بسیارخطرناک وزیان بخش است . آن گاه فواید دوست خوب ومضارّ دوست بد را برایش بیان کنند.۱

پس علایم وصفات دوست خوب وبد را برایش کاملاً توضیح دهند وبگویند : مواظب باش با افراد بد دوستی نکن . بعد ازآن به طورغیرمستقیم برارتباطات ورفت وآمدهای اونظارت نمایند.

اگردیدند با فرد صالح وخوبی طرح دوستی ریخته ، وسیله ی ارتباط بیشترآنان را فراهم سازند وچنان چه احساس کردند با فرد ناشایسته ای معاشرت می کند ، با کمال نرمی وزبان خوش به او یاد آورشوند که : این دوست تو دارای فلان عیب ونقص است وصلاح نیست با اومعاشرت کنی وآثاروعواقب سوء معاشرت با اورا مشفقانه توضیح دهند وازاوبخواهند که ازمعاشرت با او خودداری کند واگربا نرمی ومدارا حاضرشد معاشرت با دوست بد را ترک کند باید به هرطریق ممکن جلوی اورا گرفت ، چون دوست بد بسیارخطرناک وزیان بار است و والدین نمی توانند دراین باره کوتاهی کنند والاّ سعادت فرزند خود را درخطرخواهند افکند.۱

قال رسول الله ( صَلّی اللهُ علیهِ وَآلِهِ ) :« اَلمَرءُ عَلی دینِ خَلیلِهِ فَلیَنظُر اَحَدُکُم من یَخالِل .» ۶

« آدمی بردین دوستش است ، پس نگاه کن چه کسی را دوست خود قرار داده ای .»

- قَالَ الصّادِقُ )علیه السلام ) :« مَن یُصحَبُ صَاحِبُ السُّوء لا یُسلَم .» ۱ « آن که با دوست ناباب مصاحبت می کند به سلامت نمی ماند وحتماً آلوده می شود . »

قاطعیت در تربیت

۱- سید مهدی برومند ،شیوه های تعلیم درقرآن وسنت، ص ۲۸ و۲۷

۱- عصام عیتاری ، تربیت وآموزش کودک دراسلام ، دکترعبدالصاحب یادگاری ، چ ۱۳۷۰، ص ۹

۲- سید علی حسین زاده ، سیره تربیتی پیا مبر واهل بیت ، ج ۱ ص۱۲

۳- نوری طبرسی، مستدرک الوسا ئل ، ج ۲ص ۶۲۵

۱- شیخ محمّدبن الحسن الحرّ عا ملی ، ج ۷ ص ۹۷

۲- مستدرک الوسا ئل ، ج ۲ ص ۶۲۵

۳- محمّد با قرمجلسی ، بحا رالانوار، ج ۶۷ ص ۱۳۳

۴- مستدرک ج ۲ ص ۶۲۵

۵- وسائل الشیعه ، ج ۷ ص ۱۹۴

۶- هما ن منبع ص ۱۹۴

۱- فرقان آیه ۷۴

۲- نا صر مکارم شیرازی، تفسیرنمونه، ج۱۵ص ۱۶۶-۱۶۷

۳- روم آیه ۵۴

۱- نمونه ج۱۶ ص ۴۷۹-۴۸۰

۲- آل عمران آیه ۶

۱- بحارالانوار ج۷۷ص۵۸

۲- استا د حسین مظا هری، تربیت فرزند ازنظراسلام، ص ۲۰۴

۳- ابراهیم امینی ، آیین تربیت ،ص ۲۱

۱- عبدالواحد الامدی التمیمی،غررالحکم ودررالکلم، ی محمد علی انصاری قمی، ص ۷۸

۱- تربیت فرزند ازنظراسلام ص ۲۳۲

۱- محمد علی سا دات ، راهنمای پدران ومادران ،ج ۱تلخیص ازص ۱۱۳- ۱۱۷

۱- هما ن منبع ، تلخیص از ص ۱۱۳-۱۱۷

۲- فرقا ن آیه ۲۸

۳- شیخ عبّاس قمی، سفینة البحا ر، ج۲ص ۲۷

۴- بحا رالانوار ج۷۴ص ۱۹۷

۱- نمونه ج۱۵ص ۷۲-۷۳

۱- بحا رالانوار ج ۷۴ ص ۱۷۷

۱- ابراهیم امینی ، اسلام وتعلیم وتربیت ، ص ۱۱۸و ۱۱۹

۱- هما ن منبع ص ۱۲۱و۱۲۲

۶- مستدرک ، ج ۲ ص ۶۳

۱- مستدرک ج ۲ ص ۶۵


پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 3:30 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 صفحه بعد

دیگر امکانات