پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع سیستمهای امنیتی شبكه

پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع سیستمهای امنیتی شبكه

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 843 کیلو بایت

تعداد صفحات : 68

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق رشته کامپیوتر با موضوع سیستمهای امنیتی شبكه

موسسه آموزش عالی علامه طبرسی

عنوان تحقیق پایانی:

امنیت شبکه

استاد راهنما:

سركار خانم مهندس هاشمی

دانشجو:

میلاد جانه

رشته:

نرم افزار کامپیوتر

1 مقدمه

این متن به بررسی انواع سیستمهای امنیتی و بررسی نقاط ضعف و قوت هر کدام می‌پردازد. در این بخش مقدماتی در مورد امنیت پروتکها و انواع حملات بیان می‌شود و بخشهای بعدی به بررسی دقیق انواع فایروال (فیلتر، NAT و پراکسی) و سیستمهای تهاجم یاب می‌پردازد. سپس سه نمونه از نرم افزارهای مفید امنیتی Snort, IPF) و SAINT) معرفی می‌گردد.

1-1 انواع حملات

در این قسمت یک سری از روشهای متدول برای جمله به شبکه‌های کامپیوتری توضیح داده می‌شود و در مورد هر کدام مشخصات و نحوه شناسایی آن حمله بیان شده است. این حملات در چهار دسته عمده تقسیم بندی شده اند:

 • حملات رد سرویس یا DoS
 • حملات استثماری
 • حملاتی که به منظور بدست آوردن اطلاعات صورت می‌گیرند.
 • حملاتی که سرویسدهی روی شبکه را دچار مشکل می‌کنند.

1-1-1 حملات رد سرویس

این نوع حملات با ایجاد یک بار زیاد و غیر عادی روی سرورها باعث از کار افتادن سرویسهای ارائه شده توسط آنها می‌شوند. از آنجا که انجام دادن این نوع حمله ساده است. لذا بیشتر متداول می‌باشد. این قسمت بیشتر این حملات را توضیح می‌دهد:

Ping of Death

این حمله از طریق بسته‌های ICMP صورت می‌گیرد. حجم بسته‌های ICMP به 64KB محدود می‌شود و بسته‌هایی که در سر آیند آنها حجم بسته بیشتر از این مقدار بیان شده (در حالیکه نیست) ممکن است در سمت گیرنده مشکلاتی ایجاد کنند چون بسیاری از سیستم عاملها کنترل دقیقی روی بسته‌های معیوب ندارند. این نوع حمله نبستاً قدیمی است و امروزه تمام سیستم عامل‌ها قادر به تشخیص آن می‌باشند.

Teardrop

این حمله از طریق Fragment‌های IP صورت می‌گیرد. یک Fragment شامل اطلاعاتی است که بیان می‌کند چه قسمتی از بسته داخل آن قرار دارد. بسیاری از سیستمها ممکن است با گرفتن Fragment‌هایی که متعلق به یک بسته بوده و با هم تناقض دارند (یک قسمت از بسته در دو Fragment قرار داشته باشد) دچار مشکل شوند. این نوع حمله نیز قدیمی است.

UDP Flooding

این حمله با استفاده از سرویسهای chargen , echo صورت می‌گیرد. با فرستادن یک درخواست جعلی از طرف یک سرویس echo برای یک سرویس chargen می‌توان به راحتی حجم زیادی از ترافیک را روی شبکه ایجاد کرد.

SYN Fooding

این حمله با فرستادن SYN پروتکل TCP صورت می‌گیرد. برای یک سرور دریافت یک بسته SYN به معنی گرفتن فضایی از حافظه برای آن ارتباط و فرستادن یک بسته ACK در پاسخ می‌باشد. فضای حافظه تخصیص داده شده تا زمان timeout یا بسته شدن ارتباط باقی می‌ماند. اگر تعداد زیادی بسته SYN فرستاده شود موجب اتلاف قسمت عمده ای از حافظه می‌شود، هر چند فرستادن بسته‌های ACK نیز زمان و پردازش زیادی لازم دارد. این حمله در نهایت سرور را به وضعیتی می‌کشاند که قادر به قبول ارتباط جدید نمی باشد. از آنجا که فرستنده بسته SYN در این حمله منتظر پاسخ نمی ماند می‌تواند بسته‌ها را قبل از فرستاندن تغییر دهد و هر بار یک آدرس تصادفی بجای آدرس فرستنده آنها قرار دهد. در این صورت تشخیص حمله بسیار مشکل می‌شود.

Land Attack

این حمله شبیه SYN Fooding می‌باشد. در این حمله یک بسته SYN برای سرور ارسال می‌شود که آدرس فرستنده و گیرنده آن هر دو آدرس خود سرور است. سرور پس از دریافت این بسته پاسخ آن را برای خودش می‌فرستد که نتیجه ای مشابه SYN Fooding به همراه دارد.

Smurf Attack

این حمله از طریق بسته‌های ICMP صورت می‌گیرد. در این حمله یک بسته ICMP Reqest داخل شبکه فرستاده می‌شود که آدرس reply آن آدرس broadcast شبکه می‌باشد. چنین بسته‌هایی معمولاً ترافیک بالایی داخل شبکه ایجاد می‌کنند.

Fragle Atack

این حمله شبیه Smurf Attack است ولی بجای بسته‌های ICMP از بسته‌های UDP استفاده می‌کند.

E-mail Bombs

این نوع حمله شامل فرستادن نامه‌های بزرگ بطور مداوم برای یک سیستم است. از آنجا که سمت فرستنده و گیرنده دارای بار نسبتاً مساوی هستند از این روش کمتر می‌توان بعنوان یک DoS واقعی استفاده کرد.

Malfrmed Attacks

بسیاری از سرویسها هنگام دریافت بسته‌هایی که دارای خطا می‌باشند با مشکل مواجه می‌شوند چون کنترل دقیق روی بسته‌های معیوب ندارند و این بسته‌ها باعث ایجاد مشکل در برنامه سرور می‌شوند. یک تقسیم بر صفر یا سرریز بافر می‌تواند سرور را از کار بیندازد یا سبب دسترسی افراد غیر مجاز به آن شود. هر سرویسی ممکن است در معرض این حمله قرار بگیرد چون در هر لحظه امکان پیدا شدن یک bug در برنامه مربوطه وجود دارد. بیشترین مواردی که از این حمله مشاهده شده بر روی سرویسهای وب و پست الکترونیکی بوده است.

حملات استثماری

این نوع حملات بیشتر برای بدست آوردن کنترل مستقیم روی یک ماشین انجام می‌شود. مهمترین این حملات از قرار زیر می‌باشند:

حدس زدن Password

بسیاری از سرورها برای ارائه سرویس نیاز به احراز هویت کاربران از طریق Password دارند. برنامه‌هایی وجود دارند که یک سری کلمات (اسامی، کلمات dictionary، اعداد، …) را بطور اتوماتیک تست می‌کنند تا به یک Password معتبر دسترسی پیدا کنند.

Trojan Horse

Trojan Horse به برنامه ای گفته می‌شود که اغلب توسط یک مهاجم روی سیستم نصب می‌شود و اطلاعاتی در مورد سیستم به خارج از شبکه می‌فرستد یا راهی برای دسترسی غیر مجاز به سیستم فراهم می‌کند که به آن backdoor می‌گویند. Trojan Horse معمولاً برنامه کوچکی است که به سادگی نصب می‌شود و از دید کاربر نیز پنهان می‌ماند.

Buffer Overrun

اکثر سرورها برای رسیدگی به درخواستهایی که از شبکه دریافت می‌کنند فضایی از حافظه را به عنوان بافر اختصاص می‌دهند. اغلب برنامه‌ها حجم این بافر را به یک مقدار ثابت محدود می‌کنند یا به بسته‌های رسیده اطمینان کرده و اندازه بسته‌ها را از روی اطلاعات سر آیند آنها استخراج می‌کنند. این پدیده معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که طول یک بسته از مقدار در نظر گرفته شده برای بافربیشتر باشد یا اطلاعات غلط در مورد طول خود به برنامه بدهد. برای مثال اگر طول یک بسته 256 بایت باشد ولی در اطلاعات غلط در مورد طول خود معرفی شده باشد 240 بایت بسته داخل بافر قرار می‌گیرد و 16 بایت اضافی در یک مکان دیگر از حافظه نوشته می‌شود و منجر به از بین رفتن اطلاعات آن قسمت حافظه می‌شود. در این حالت با قرار دادن کد ماشین در 16 بایت آخر بسته ممکن است بتوان این کد را روی سرور اجرا کرده کنترل سرور را بدست آورد.

1-1-2 حملاتی که به منظور بدست آوردن اطلاعات صورت می‌گیرند

این نوع حملات هیچگونه صدمه ای به سیستم نمی زنند و تنها برای بدست آوردن اطلاعات جهت حملات بعدی مورد استفاده قرار می‌گیرند. مهمترین اطلاعاتی که یک مهاجم می‌تواند بدست آورد در مورد آدرس سیستمهای داخل شبکه، سیستم عامل روی آنها، پورتهای باز این سیستمها و کاربران روی آنها می‌باشد. برای پیدا کردن آدرسهای داخل شبکه از نرم افزار‌هایی استفاده می‌شود که برای یک دسته از آدرسها پیغام TCMP Request می‌فرستد. با دریافت پاسخ این بسته‌ها سیستمهای موجود در داخل شبکه شناسایی می‌شوند و هر کدام از این آدرسها برای حملات بعدی مورد بررسی قرار می‌گیرند. قبل از حمله باید اطلاعات خاصی در مورد هر سیستم بدست آورد که این اطلاعات می‌تواند شامل سیستم عامل، پورتهای باز و کاربران معتبر روی آن سیستم باشد. برنامه‌هایی تحت عنوان Port Scanner وجود دارند که می‌توانند با فرستادن بسته‌های خاصی به سیستم اطلاعاتی در مورد پورتهای باز، سرویسهای موجود روی سیستم و سیستم عامل آنها بدست بیاورند. Port Scanner‌ها انواع مختلف دارند و بعضا از روشهایی استفاده می‌کنند که به سختی قابل تشخیص می‌باشند. برای تشخیص نام کابران روی سیستم نیز می‌توان از سرویسهایی نظیر Finger استفاده کرد. سرویسFinger در سیستم عاملهای مبتنی بر Unix اطلاعات مفیدی در مورد کاربران ارائه می‌کند ولی از این سرویس برای پیدا کردن نام کاربران معتبر نیز می‌توان استفاده کرد.

1-1-3 حملاتی که سرویس‌دهی روی شبکه را دچار مشکل می‌کنند

این نوع حملات بر روی سرورهای شبکه اعمال می‌شود و آنها را وادار می‌کند اطلاعات اشتباه به سرویسگیرها بدهند. این حملات معمولا راه را برای حملات بعدی باز می‌کند. دو نمونه از این حملات عبارتند از:

DNS Cache Pllution

از آنجایی که سرورهای DNS هنگام رد و بدل کردن اطلاعات با سرورهای دیگر از مکانیزم امنیتی خاصی استفاده نمی کنند مهاجمین می‌توانند با دادن اطلاعات غلط به سرور DNS آنها را وادار کنند اطلاعات اشتباه به سرویسگیرها بدهند. سپس سرویسگیرها از همین اطلاعات غلط استفاده می‌کنند. در این حالت بجای وصل شدن به یک سایت خاص ممکن است به سایت مهاجمین وصل شوند.

Email جعلی

تولید نامه‌های جعلی از طریق سرور پست الکترونیکی کار بسیار ساده است چون هیچ مکانیزم امنیتی خاصی برای احراز هویت کاربران استفاده نمی شود. این کار به سادگی پیگربندی اشتباه یک سرویسگیر می‌باشد. با ارسال نامه‌های جعلی برای کاربران از طرف اشخاص مورد اطمینان آنها می‌توان باعث نصب یک Trojan Horse روی سیستم آنها، ارسال اطلاعات محرمان در پاسخ نامه، یا اتصال کاربران به یک سایت خاص شد.

1-2 امنیت پروتکلها

در این قسمت یک سری پروتکلهای متداول که بر پایه IP کار می‌کنند از لحاظ امنیتی مورد بررسی قرار می‌گیرند. از آنجا که هر کدام از این پروتکلها برای ارائه یک سرویس بکار می‌روند، دو اصطلاح پروتکل و سرویس معمولاً بجای یکدیگر بکار می‌روند. میزان آسیب پذیری یک سرویس یا پروتکل با پاسخ داده به سئوالات زیر مشخص می‌شود:

 • سرویس مربوطه چقدر پیچیدگی دارد؟
 • این سرویس چگونه می‌تواند مورد سوء استفاده قرار بگیرد؟
 • چه اطلاعاتی در مورد شبکه توسط سرویس افشا می‌شود؟
 • چه مقدار دیالوگ با سرویسگیر انجام می‌شود؟
 • سرویس تا چه حد قابلیت پیکربندی و برنامه نویسی دارد؟
 • چه سرویسهای دیگری بر پایه این سرویس قرار گرفته اند؟
 • این سرویس چه مکانیزمی برای احراز هویت سرویسگیرها استفاده می‌کند؟

1-2-1 پیچیدگی سرویس

سرویسهای پیچیده خیلی زودتر از سرویسهای ساده مورد تهاجم قرار می‌گیرند. سرویس echo یک سرویس ساده است که تمام کاراکترهای ارسالی از طرف سرویسگیر را دوباره برای وی می‌فرستد. این سرویس بیشتر برای مقاصد تست مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مقابل سرویس پست الکترونیکی یک سرویس پیچیده می‌باشد که نامه‌های الکترونیکی را رد و بدل می‌کند. بسیاری از سرویسهای مرتبط با این سرویس مانند IMAP, POP نیاز به احراز هویت کاربر قبل از ارائه سرویس به وی دارند، هر چند در مقابل سرویس SMTP نامه‌ها را بدون توجه به فرستنده آنها (هر کاربری که باشد، حتی یک کاربر قلابی) ارسال می‌کند. اگر اطلاعات مربوط به password کاربران افشا گردد، مکانیزم امنیتی و احراز هویت فریب داده شود، یا حتی خود سرویس به گونه ای مورد تهاجم واقع می‌شود که اطلاعات محرمانه شبکه را به بیرون منتشر کند، هر کدام از این شرایط امنیت شبکه در معرض خطر بزرگی قرار گرفته است.

1-2-2 سوء استفاده از سرویس

یک سرویس می‌تواند به خودی خود یک سرویس ساده و بی خطر باشد، ولی می‌تواند در مقاصد مخرب نیز مورد استفاده قرار گیرد. سرویس chargen یک سرویس UNIX برای تولید مداوم کارکترهای ASCII می‌باشد. این سرویس از آنجا که کاراکترهای تصادفی تولید می‌کند برای تست نرم افزار‌های شبکه یک ابزار قدرتمند می‌باشد. این سرویس می‌تواند به سادگی مورد سوء استفاده قرار گیرد. برای مثال فرض کنید که یک بسته SYN با آدرس فرستند تحریف شده برای این سرویس فرستاده شود. در مقابل سرویس سیل عظیمی از کاراکتر را برای کسی که آدرس وی بجای آدرس فرستند در بسته قرار دارد فرستاده خواهد شد. در این حالت ایجاد کننده این بار ترافیکی بدون اینکه هزینه‌های مصرف کرده باشد جریان بسته‌ها را بین دو آدرس دلخواه ایجاد می‌کند.

1-2-3 اطلاعات ارائه شده توسط سرویس

بعضی سرویسها در عمل بسیار ساده اند ولی می‌توانند برای شبکه خطرناک باشند. سرویس finger برای راحتی کاربران UNIX طراحی شده است. این سرویس یک سری اطلاعات در مورد account‌های موجود در سیستم ارائه می‌کند. مهاجمین می‌توانند از این سرویس برای پیدا کردن account‌های فعال سیستم استفاده کنند. پیدا کردن نام یک account معتبر می‌تواند نقطه شروع مناسبی برای حمله به سیستم باشد.

1-2-4 میزان دیالوگ با سرویسگیر

امن کردن یک سرویس با دیالوگ ساده به مراتب راحتتر از امن کردن سرویسی است که نیاز به دیالوگهای پیچیده با سرویسگیر دارد. برای مثال سرویس HTTP (در نسخه‌های اولیه و بدون در نظر گرفتن ASP, CGI و موارد مشابه) یک پروتکل ساده است که در آن سرویسگیر تقاضای یک سری منابع را به سرور می‌دهد و سرور نیز بدون توجه به وضعیت ارتباط موجود در صورت امکان منابع در خواست شده را برای سرویسگیر تهیه می‌کند. (این ارتباط بصورت Stateless است). امن کردن یک ارتباط Stateful به مراتب مشکلتر است. مخصوصاً اگر سرویس نیاز به احراز هویت سرویسگیر نیز داشته باشد و درخواستها و پاسخهای بین سرور و سرویسگیر موجب تغییر در وضعیت ارتباط شود.

1-2-5 قابلیت پیکربندی سرویس

هر اندازه سرویس قابل پیکربندی و برنامه ریزی باشد امکان بروز اشتباه در این تنظیمات بیشتر می‌شود و در نتیجه امکان پیدا شدن bug‌های مختلف در آن بسیار زیاد است. از این رو سرورهایی مانند Exchange Server و Internet Information Server (یا هر وب سروری که امکان اجرا کردن برنامه‌هایی را برای تولید صفحات HTML در آن وجود داشته باشد) ممکن است دارای مشکلات امنیتی باشند که همه آنها در حال حاضر شناخته شده نیستند و به مرور زمان پدید می‌آیند.

1-2-6 نوع مکانیزم احراز هویت استفاده شده توسط سرویس

سرویسهایی که نیاز به احراز هویت سرویسگیر دارند از دو طرف در معرض خطرات امنیتی قرار دارند: اول اینکه خود مکانیزم استفاده شده ممکن است ضعیف باشد و این امر باعث سوء استفاده از سرویس می‌شود. دوم اینکه اغلب کاربران از یک password برای سرویسهای مختلف استفاده می‌کنند و در صورت لو رفتن password یک سرویس سایر سرویسها نیز در معرض خطر قرار می‌گیرند. یک نمونه بارز این خطر سرویس POP است. این سرویس اغلب از password‌های خود سیستم برای احراز هویت کاربران استفاده می‌کند و بسیاری از سرورهای POP امکان رد و بدل کردن password‌ها بطور امن را ندارند. در صورت لو رفتن یک password سرویس POP کل سیستم در معرض تهدیدهای امنیتی قرار می‌گیر

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع سودمندی IEEE1394

دانلود پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع سودمندی IEEE1394

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 37 کیلو بایت

تعداد صفحات : 53

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

دانلود تحقیق رشته کامپیوتر با موضوع سودمندی IEEE1394

IEEE 1394 چیست؟

IEEE 1394 با نامهای دیگری نیز از قبیل Sont I – Link , Apple Fire wire شناخته می شود. این اسامی یک درگاه دیجیتال ارزان قیمت ، انعطاف پذیر و با استفاده آسان است که میتواند بسیاری از مشکلات مصرف کنندگان را برای اتصل ابزارهای جانبی با سرعت بالا به PC و به یکدیگر را حل نماید.

این گذرگاه برای اولین بار توسط شرکت Apple معرفی شد و سپس توسط گروه کاری 1394 در داخل موسسه مهندسان برق و الکترونیک (Electrical and Electronics Engineers (IEEE Institute of توسعه داده شده و استاندارد گردید. استاندارد IEEE 1394 کلیه مشخصات مورد نیاز برای این گذرگاه را تعریف مینماید. این گذرگاه به خاطر استفاده مستقیم از داده های دیجیتال که نیاز به تبدیل داده ها را از میان برمیدارد توانایی انتقال سیگنالها با کیفیتی بسیار بهتر را دارا میباشد. بعلاوه این گذرگاه با استفاده از یک کابل سریال نازک و کوچک بسیاری از مشکلات به وجود آمده توسط گذرگاههای موازی عریض با کابلهای پهن و بزرگ را حل مینماید.

همچنین این گذرگاه با نصب کاملاً خودکار کلیه پیچیدگیهای نصب نرم افزاری به صورت دستی را حذف نموده است . با پشتیبانی از عملکرد Hot – Plug توانایی نصب نمودن و برداشتن ابزارها را در زمان کار سیستم بدون نیاز به Reboot ارائه می نماید. IEEE 1394 گذرگاهی بینهایت انعطاف پذیر و قابل تنظیم است و میتواند در سرعتهای Mbps 100 , 200 , 400 به وسیله یک کابل پیوسته بسته به نوع نیاز عمل نماید. با استفاده از این گذرگاه میتوان ابزارها را به صورت ستاره ای به همراه یک هاب مرکزی و یا به صورت حلقوی و بدون نیاز به هاب مرکزی به یکدیگر متصل نمود. همچنین به وسیله IEEE 1394 میتوان ابزارها را بدون نیاز به اتصال به یک PC به یکدیگر نیز متصل کرد و اتصالات Peer – To – Peer به وجود آورد.

این گذرگاه با استفاده از تکنیکهای زمانهای بحرانی به وجود آمده در انتقال اطلاعات جریانی مخصوصاً کاربردهای صدا و ویدیو را از میان برداشته و به این صورت از هزینه میکاهد.

سودمندی IEEE1394

تا کنون افرادی که در زمینه machine vision کار می کردند در مورد منافع و مضرات استاندارد شبکه ای دیجیتال IEEE1394 که توسط مصرف کنندگان دوربین های ویدئویی DV و توسط APPle این استاندارد firewire و link توسط sony نامیده می شود. چیزهایی شنیده اند. شبیه بیشتر تکنولوژی سخت افزارهای machine vision این استاندارد بدون فکر قبلی در این زمینه ابداع شد بنابراین هنگام تولید جای تعجب زیادی نبود . machine vision به هوشمندی و پشتکار و تهیه مستندات نیازمند است.

در ظاهر شید این که در محیط کاری machin vision هیچ تکنولوژی دوربین دیگری کار نمی کند. اما در حقیقت هنگامی که 1394 تکنولوژی را ادغام کرد منافع آن در مقابل محدودیت هایش برای استفاده در زمینه وظایف machin vision بسیار بیشتر شد.

واقعاً IEEE1394 چیست؟

در پایین ترین سطح، 1394 چیزی بیش از یک استاندارد شبکه دیجیتال پر سرعت نیست شبیه fast Enternet . گرچه از دو نظر اساسی با استاندارد loobaset که شبیه این استاندارد است متفاوت است :

 • این استاندارد برای ارتباطات با مسیرکوتاه در نظر گرفته شده اند با سرعت mbp 400 که امروزه دارنده هزینه کمتر از کابل کشی و محدودیت فاصله آن با استافده از hub و reapter مانند تکنولوژی Ethernet (IEEE1394) از میان برداشته شود که هزینه hvb امروزه بسیار کم می باشد.
 • این استاندارد پهنای باند را می تواند تضمین کند در حالت Isochronous کانال با پهنای باند معین شده برای هر وسیله متصل شده وجود دارد. و این امکانات اجازه می دهد تصویر زنده بدون وقفه به شبکه مشترک مقابل بدون «hiccup » ارسال شود.

هنگامی که شما درباره استفاده دوربین های دیجیتالی با سیستم دید صنعتی صحبت می کنید یک مورد انتقادی که وجود دارد در ذهن تداعی می شود و آن 1394 Trade Associotion Digital comera specification است (مشخصات دوربین دیجیتال اتحادیه بازرگانی 1394) که به صورت مخفف (.cam spec) گفته می شود.

D.cam spec استاندارد طراحی دوربین ها است که تعریف می کند خصوصیاتی که به اندازه کافی برای استفاده صنعتی نیرومند می باشند.

با طراحی دوربین ها برای D-cam spec ، امکان استفاده از مجموعه ی استاندارد پیغام ها برای ردیابی دوربین در شبکه 394 و سپس پرس و جو در مورد توانایی های آن امکان پذیر است.

این توانایی ها شامل لیستی از حالت های ویدیوئی و وضوح تصویر پشتیبانی شده و لیستی از خصوصیات قابل برنامه ریزی مثل فیلتر کردن، تعادل برقرار کردن، بزرگ نمایی و روشنی تصویر است.

به خاطر داشته باشید که استفاده از دوربین های طراحی شده برای D-camspec نیاز به بسته نرم افزاری برای کامپیوترهای میزبان دارد که آن ها را قادر کند که دوربین های آماده D- com را کنترل کنند.

یکی از خصوصیات مهم D- com spec این است که استانداردهای ویدئویی مختلف را تعریف می کند و با هر فرصت استاندارد نیز مدهای استاندارد مختلف را تعریف می کند برای مثال

Format 1 , mode 5 frome Rote 3 – 640 ´ 480 monochrome / 8 bit / pixel

Format 2 , mode 2 , frome rate 2 = 1280 ´ 960 / monochrome / 8 bit / pixel / 75 frome per second

این فرصت های استاندارد بسیار مهم هستند چون کار نرم افزارهای D- com را در کامپیوترهای میزبان برای کنترل دوربین و فرایند رسیدن تصویر آسان می کنند.

فرصت های استاندارد به نرم افزار اجازه تغییر برخی خصوصیات پایه ای کار دوربین را با کمی تغییر در تنظیمات می دهد این تغییرات اجازه می دهند که نرم افزار اطلاعات خصوصیات تصاویر ورودی را بداند بنابراین قادر خواهد بود که فرآیند و نمایش تصویر را به درستی انجام دهد.

خصوصیات D- com معمولاً شامل فرصت تصاویر باز که در فرصت v نامیده می شود است این فرمت راهنمایی عمومی است برای این که ساختار تصویر باید چگونه باشد اما انعطاف کافی را داشته باشد بنابراین طراحان دوربین می توانند از راه های یکتا استفاده کنند. برای مثال فرمت v برای پیاده سازی محیط اسکن به کار می رفت (AIO ) با (AOI ) کاربران دوربین می توانستند محیطی از حسگرهای دوربین را طراحی کنند و فقط اطلاعات تصویر از محیط طراحی از دوربین های ارسال خواهد شد.

رویا 1394

رویایی machine vision وجود دارد که من جرات به کار بردن آن را سال پیش نداشتم. پشت میزم می نشیم و تصاویر ویدئویی ضعیفی را در سه پنجره کامپیوترم می بینم . یک پنجره را 20 فریم در هر ثانیه دریافت می کند به صورت Ful – color 580 × 780 پنجره دیگر از ویدئو 30 فریم در هر ثانیه دریافت می کند از دوربین 480 × 640 . سومین پنجره 7030×1300 تصویر را در بیش از 10 فریم در هر ثانیه بر اساس سیگنال های مدارهای خارجی دریافت می کنند که مستقیماً توسط دوربین تحویل داده می شود.

همه این فرمت های ویدیویی در بیش از یک شبکه اجرا می شوند با اتصالات کابلی 50 دلاری برای هر دوربین که به هاب 200 دلاری متصل است. کابل 50 دلاری دیگر به هاب 1700 دلاری برای کامپیوترهای Dell متصل است.

از زمانی که داده های ویدئویی 1394 مستقیماً بر روی کامپیوتر میزبان ذخیره می شود داده های ویدئویی برای پردازش از زمانی که می رسند آماده هستند. به طور نمونه نرم افزارهای کنترلی دوربین شامل حالت های که اجازه پردازش و نمایش تصویر را می دهند خواهند بود آن ها به طور معمول شامل توانایی تغییر تنظیمات دوربین در فضا را هم دارند.

تکنولوژی

مقایسه بین IEEE1394 و دیگر واسط های دیجیتالی

از زمانی که واسط های مختلف زیادی موجود است مانند 644 RS و 422RS و usb سیستم های بینایی مجتمع ساز بسیار زمانی که یک واسط درست را برای کاربرد انتخاب می کنند گیج می شوند برای تصور طراحی از یک سیستم بینایی این راهی برای داشتن یک واسط درست است.

مسائل راپیچیده تر می سازد و این پاسخ آسانی نیست مثل این که IEEE1394 بهترین انتخاب است علاوه بر این استاندارد Comerolink جدید به وسیله شرکت های Pulnix و Basler AG ارتقا داده شده است ولی چرا IEEE1394 یک چاره باید باشد؟

این سوالات به همان اندازه بیشتر کاربردهای بینایی پیچیده هستند و رهنمون ساده هم وجود ندارد هرکدام از این واسط ها مزایا بسیاری را ارائه می دهند و هر کدام از آن ها مضرات خاص خود را دارند در جدول زیر مقایسه ای بین سیستم های واسط ارائه شده است (صفحه 3)

یک مقایسه با دقت از خصوصیات نشان داده شده در جدول باید راهنما انتخاب اول شما برای رابط ها باشد برای مثال مجتمع کننده کی که نیاز به سرعت بالا دارد usB2 و IEEE1394 نمی توانند اولین انتخاب باشند از طرفی دیگر این باس ها اولین ها برای انتخاب در حالت جایی که چندین دوربین مورد نیاز است یا هزینه یک مسئله بحرانی است. بنابراین کاربران نیاز به آگاهی از خصوصیات جاری D-Com دارند که به وسیله دوربین های line Scan پشتیبانی نمی شوند گرچه خصوصیات به صورت باز هستند و پشتیبانی line Scan می تواند از طریق فرمت V انجام شو

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه کامپیوتر با موضوع تاثیر كامپیوتر بر جامعه

پایان نامه کامپیوتر با موضوع تاثیر كامپیوتر بر جامعه

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 73 کیلو بایت

تعداد صفحات : 46

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق کامپیوتر با موضوع تاثیر كامپیوتر بر جامعه

تاثیر كامپیوتر بر جامعه

جامعه شناسی كامپیوتر

كامپیوتر و اینترنت امروزه به بخش غیر قابل انكار و مهمی از زندگی اكثر مردم جهان مبدل شده است. بررسی جامعه شناختی و تاثیر متقابل جامعه بر كامپیوتر و جامعه شبكه ای و بالعكس اثرات فراوان كامپیوتر و برنامه های كامپیوتری و اینترنت و… بر شكل جامعه، ساختار و سازمان آن، هنجارها و ارزشهای جامعه و حتی انحرافات اجتماعی و… مسئله قابل ملاحظه ای است. از دیگر سو از بعد روان شناختی، تاثیرات فراوان كامپیوتر بر روح و روان افراد و مشكلات یا تبعاتی از این قبیل نیز كم اهمیت نمی باشد. از دید اقتصادی، بازار گسترده كامپیوتر و ثروت فراوانی كه از این طریق به شكل خرد و كلان عاید عده ای می شود و مواردی از این قبیل كه ثروتمندترین فرد جهان صاحب شركت مایكروسافت است و نیز این موضوع كه امروزه كشورهایی كه در جامعه اطلاعاتی نقش بیشتری ایفا كنند ثروت بیشتری خواهند داشت و بالعكس مسئله مهمی به نظر می رسد. از بعد سیاسی، تاثیر متقابل سیاست و شبكه های كامپیوتری و اینترنتی غیر قابل اغماض به نظر می رسد. از دریچه فرهنگ نیز انكار تاثیر متقابل اینترنت و كامپیوتر با فرهنگ هر جامعه ای اشتباهی بزرگ است. به هر روی تفاوت بارز امروز و دیروز و تفاوت قرن 21 با قرن 20 همین تاثیر فراوان كامپیوتر در زندگی انسان است. گرچه طیف این تاثیرگذاری بسیار وسیع می باشد و كشورهای صنعتی و عقب مانده و طبقات غنی و فقیر تفاوت و تمایزهای فاحشی در این زمینه با یكدیگر دارند، اما به نظر می رسد در طی سالهای آینده به تدریج این تمایزات حداقل در شكل ظاهری اش كاهش یابد و قرن آینده قرن كامپیوتر و جامعه آینده بشری، جامعه اطلاعاتی و شبكه ای باشد.

ایران ما هم هر روز وابستگی بیشتری در زمینه كامپیوتر و اینترنت احساس می كند. هر روز بر تعداد كاربران اینترنت افزوده می شود و هر لحظه دلبستگی و علاقه و وابستگی و نیاز ما با این ساخته بشری بیشتر می گردد. تمام این داستانها را گفتم از حرص این كه چند روزی است كامپیوترم ویروس گرفته و به همین علت كمتر می توانم در سایت ها جستجو كنم و حتی كمتر می توانم وبلاگم را آپدیت كرده یا حتی عكس و گرافیكی در آن به كار برم!!!

لذا فارغ از موارد تئوریكی كه در بالا در مورد نیاز و وابستگی امروز بشر به كامپیوتر و اینترنت گفتم،، خود به طور محسوس نیز این مسئله را در چند روز اخیر درك كرده ام!

كامپیوتر و سرعت

در یك كشور فقیر، استفاده از ریزكامپیوتری كه توسط ماهواره به یك سیستم اطلاعاتی كه نیمی از جهان را در بر دارد

مرتبط است، عملی احمقانه می‌باشد. این عمل، نوعی افراط و زیاده‌روی تكنولوژی است. اگر گروه‌های محلی را مجبور كنیم كه كامپیوترهایی كاملاً پیشرفته را خریداری كنند، این نوعی ستم و بی‌رحمی در حق آنها است.

جری ماندر

یكی از مشهورات زمانه، مطلوبیت سرعت است و كامپیوترها از این جهت كه بر سرعت كارها می‌افزایند، ستوده می‌شوند، امّا آیا واقعاً سرعت تا چه حدّ برای جامعه و عموم مردم مفید است؟ آیا برای شركت‌ها و مؤسسّات بزرگی كه در پی بلعیدن جهان هستند، چقدر سودمند است؟

تحقیقات بیانگر آن است كه شتاب گرفتن زندگی، آثار روحی و روانی نامطلوبی بر جامعه به جای می‌گذارد و تنها مؤسسّات عظیم از این شتاب سود سرشاری می‌برند.

در سال‌های اخیر، در برابر این عقیده كه «بزرگ‌تر لزوماً بهتر است»، ایستادگی شده است. افرادی مانند «لیپولدكوهر» و «ای.اف. شوماخر» و هم چنین جنبش‌هایی مانند «گرینز» و «بیوریجنالیسم» درباره این موضوع كه اندازه‌ها و معیارهای محض اقتصاد و تكنولوژی كشورهای مدرن، مشكلات ساختاری غیرقابل حلی را به وجود می‌آورند و منجر به بیگانگی میان مردم، دشمنی میان كشورها و تخریب طبیعت می‌شوند، اظهار نظر كرده‌اند. آنچه به نحو جدی مطرح است اینكه اگر كوچك‌تر زیباتر است، (همان گونه كه اكثریت موافقند)، كندتر و آهسته‌تر چه طور؟ تنها اندكی از مردم معتقدند، سرعت یكی از ابعاد مهم اندازه‌گیری است.

بزرگ‌ترین مؤسسّات و سازمان‌های جهان امروز ـ ارتش، شركت‌ها، دولت‌ها، بانك‌ها ـ تنها زمانی می‌توانند بزرگ و از نظر جهانی وسیع باشند كه قادر باشند به سرعت از داده‌های عظیم و پیچیده‌ای كه در بین شعبات گوناگون آنها در جریان است، آگاهی داشته باشند، كامپیوترها، همراه با ارتباطات دوربرد ماهواره‌ای، موفق شده‌اند محدودیت‌های قدیمی در ارتباط با اندازه را از بین ببرند. امروز یك مؤسسه می‌تواند خود را فراتر از مرزها گسترش داده، تمامی جهان را احاطه كند. مرزهای بین‌المللی از بین رفته‌اند.

در حالی‌كه كامپیوترها به دایره اطلاعات، سرعت بخشیده و از نظر جغرافیایی مؤسسّات بزرگ را گسترش داده‌اند، انسان‌ها برای اینكه بتوانند خود را با این گستردگی و سرعت تطبیق دهند، مجبور شده‌اند كه سریع‌تر حركت كنند و در حالی كه مؤسسّات، حجم فعالیت‌های اقتصادی را سرعت بخشیده‌اند (نقشه‌برداری ماهواره‌ای از منابع، دسترسی و وارد شدن به محل‌های بكر و دست نخورده، حركت سریع سرمایه‌ها، توسعه سرمایه‌های زیر بنایی) چهرة كرة زمین بسیار سریع‌تر از هر زمان دیگری دچار تغییر و تحول شده است. فعالیت‌های شركت‌ها سرعت می‌گیرد، تأثیرات بر روی كره زمین شتاب بیشتری به خود می‌گیرد و فعالیت‌های انسان‌ها نیز همین‌طور. آیا این روندی مثبت است؟

در اجتماع ما، سرعت چنان ستوده شده است كه گویی به خودی خود، نوعی حسن و مزیت است و امروزه سرعت اطلاعات، با میزان بی‌سابقه‌ای از اطلاعات، ما را در خود غرق كرده است؛ در حالی كه بیشتر این اطلاعات در مرحلة عمل بی‌فایده هستند. نتیجه واقعی این تحول، افزایش تنش‌های روانی و اضطراب در انسان‌ها است، به خصوص زمانی كه ما سعی می‌كنیم خود را با جریان در حال رشد اطلاعات هماهنگ كنیم. سیستم‌های عصبی، سرعت را بیش از قوه ادراكی، تجربه می‌كنند و تحت تأثیر آن قرار دارند. این وضعیت مانند این است كه انگار همگی ما در یك بازی ویدئویی كه مورد توافق همة اجتماع است، گرفتار شده‌ایم؛ جایی كه اطلاعات بر روی صفحه نمایش، سریع‌تر و سریع‌تر ظاهر شده و ما به طور جدّی در حال تلاش برای تطبیق سرعت خود با سرعت این اطلاعات هستیم.

در حقیقت بازی‌های ویدئویی بهترین مثال برای این وضعیت هستند. اغلب با این ادّعا كه «این بازی‌ها هماهنگی بین چشم و دست را سرعت می‌بخشند»، از آنها دفاع شده است. در نشست‌هایی كه بین رؤسای تولیدكننده بازی‌های ویدئویی تجاری صورت می‌گیرد، این ادّعا را در برابر گروه‌هایی از خانواده‌ها كه به دنبال ممنوعیّت این بازی‌ها هستند، به صورت مؤثر و كاری طرح می‌كنند. امّا این سؤال مطرح است كه چرا افزایش سرعت هماهنگی بین دست و چشم پسندیده است؟

تنها فایده واقعی این هماهنگی می‌تواند، این باشد كه مهارت‌های بسكتبال یك فرد را افزایش خواهد داد و یا فرد را برای یك بازی ویدئویی سریع‌تر آماده خواهد كرد. رونالد ریگان از بازی‌های ویدئویی به عنوان یك تربیت‌كننده خوب نسل جدید خلبانان هواپیماهای بمب‌افكن ستایش كرد. مانند خلبانانی كه عراق را بمباران كردند و تجهیزات آنها مشابه بازی‌های ویدئویی بود.

در طی هزاران سال، بشر هماهنگی دست و چشم خود را با عوامل طبیعی و محیطی تطبیق داده بود كه می‌توان از آن با «سرعت طبیعی» یاد كرد. همة چیزهایی كه انسان‌ها با آن سر و كار داشتند، با سرعتی متناسب با توانایی‌های ما در حال حركت بودند، این نوع تطبیق لازم بود تا نوع بشر بتواند به حیات خود ادامه دهد؛ زیرا بشر باید به وسیله دستان خود كارها را انجام می‌داد.

همراه با انقلاب صنعتی، بسیاری از چیزها سرعتی مكانیكی یافتند. از آنجا كه محیط طبیعی راه را هموار كرده بود و زندگی انسان نیز به محیط‌های دست‌ساز بشر انتقال پیدا كرد، آهنگ و ریتم طبیعی واكنش‌ها و عكس‌العمل‌های ما، جای خود را به ریتم و آهنگ صنعتی داد. ما یاد گرفتیم تا با سرعت‌های مكانیكی تعامل متقابل داشته باشیم، همان گونه كه كارگران خط مونتاژ و بیشتر رانندگان اتومبیل با این تطابق آشنا هستند. امروزه ماشین‌ها با سرعت‌های الكترونیكی حركت می‌كنند و چرخه فعالیت‌ها نیز در حال سریع‌تر شدن است و ما نیز در این چرخه زندگی می‌كنیم.

بازی‌های ویدئویی كامپیوتری، آموزش‌دهنده‌های خوبی برای جهان سریع‌تر هستند. وقتی ما با این بازی‌ها مشغول هستیم، هدف ما این است كه محو و غرق در آنها شویم. سمبل‌ها و نشانه‌های الكترونیكی روی صفحه نمایش، وارد مغز ما می‌شوند، از سیستم عصبی ما عبور می‌كنند، و عكس‌العمل در موقعیت‌های جنگ یا پرواز را كه در نهاد ما وجود دارد و در اینجا خود را از راه دستان ما بروز می‌دهد، تحریك می‌كند. تفكر بسیار كم و ناچیزی در بازی‌های كامپیوتری نیاز است. شیئی كه ما با آن بازی می‌كنیم، قرار است به سرعت و بدون تأمل از خود عكس‌العمل نشان دهد.

یك بازیكن حرفه‌ای بازی‌های ویدئویی، برنامه كامپیوتری را وا می‌دارد كه سریع‌تر برود و همراه با افزایش سرعت این چرخه، بازیكن و ماشین در یك چرخه روان و در حال حركت به یكدیگر مرتبط می‌شوند؛ چرخ‌هایی كه جنبه و ابعاد هر دو را در بر دارد، با گذشت زمان و تمرین، توانایی‌های انسان به برنامه كامپیوتری شباهت پیدا می‌كند؛ تحول، با این تعامل متقابل سریع‌تر می‌شود، امّا این فرایند تحول به صورت قابل ملاحظه‌ای جدید و بی‌سابقه است. تغییر و تكامل كه ابتدا به صورت تعاملی بین انسان‌ها و طبیعت صورت می‌گرفت، اكنون بین انسان و محصولات ساخت خود انسان، اتفاق می‌افتد. ما روابط خود را به طور متقابل با محیطی كه خود ایجاد كرده‌ایم بسط و گسترش می‌دهیم؛ با ماشین‌هایی كه خود ساخته‌ایم و با خودمان. این وضعیت، نوعی «زاد و ولد درونی» است كه می‌گوید، ما و طبیعت با یكدیگر رابطه‌ای نداریم.

بازی‌های ویدئویی و كامپیوترها، فرایندی را سرعت می‌بخشند كه قبلاً توسط نسلی از بینندگان تلویزیون تحریك شده بود. بیشتر مردم، تماشای تلویزیون را عملی منفعل و یك طرفه می‌دانند ـ كه همین طور هم هست ـ در حالی كه بازی‌های ویدئویی و كامپیوترها تعاملی متقابل دارند.

تلویزیون، ما را كودن و پُرتنش بار می‌آورد. تماشای تلویزیون تنها وضعیت ذهنی مناسبی برای بازی‌های كامپیوتری و تعلق به كامپیوتر به وجود می‌آورد. زمانی كه تكنولوژی‌ها با هم تلفیق شوند، نسلی از مردم را به وجود می‌آورند كه بسیار پرشتاب‌تر از آن هستند كه خود را با ریتم‌ها و حركت‌هایی آهسته، طبیعی و ابتدایی تطبیق دهند. بازی‌های ویدئویی، تلویزیون، كامپیوترها، واكمن‌ها، بچه‌هایی كه رادیوهای بزرگ را در خیابان حمل می‌كنند و خیابان و خط مونتاژ و بزرگ‌راه و آزادراه، همه و همه، جزیی از فرآیند سرعت هستند كه زندگی و حیات ما را سریع‌تر و سریع‌تر می‌چرخانند؛ كاری می‌كنند كه زندگی پر جاذبه‌تر به نظر برسد. در حالی‌كه تنها بی‌ثبات و پر شتاب‌تر شده است.

این پیش فرض كه سرعت ذاتاً چیز خوبی است، به بخش‌های دیگر نفع می‌بخشد. بخش‌هایی كه بیشترین منفعت را می‌برند، مؤسسّات عظیمی هستند كه قادرند سرعت معاملات و داد و ستدها را افزایش داده، مستقیماً به سوی قدرت و پول حركت كنند. برای بیشتر باقیماندة جهان، تأكید بر سرعت و شتاب مضر است. مطمئناً سرعت برای كارگران، مضرّ و صدمه‌زننده است؛ برای ارتباطات مردمی مضرّ است. سرعت، اضطراب و نگرانی ایجاد می‌كند و پیامدهای مخربی در بقای فرهنگ‌های مخلتف غیر غربی دارد.

مردم بومی تمایل دارند در واحدهای اقتصادی كوچك با كار جمعی، كه تمامی تصمیمات در آنها با توافق همه صورت می‌گیرد، به فعالیت مشغول شوند. این تمایل به خودی خود، میزان زیادی صمیمیت میان مردم ایجاد می‌كند. از آنجایی كه زمان به عنوان یكی از نعمت‌های متعدد خداوند است كه مردم بومی و ساده، بیشتر از ما از آن لذت می‌برند، ارتباطات در میان آنها نیز معمولاً با یك آهستگی سنجیده تعریف شده است. مردم هول و شتابان نیستند. آنها به فكر انجام دادن بیشتر در زمان كمتر نیستند، زیرا زمان كافی برای به انجام رساندن آنچه كه نیاز به انجام دادن است، وجود دارد. آنها از مشغولیت‌های شخصی خود لذت می‌برند، در حالی كه شتاب و عجله بیش از حدّ، اجازة چنین لذتی را به آنان نمی‌دهد. وقتی قرار است كارها انجام شوند، با همكاری و هم‌دلی گروه انجام می‌شود.

امروزه فشار فرهنگ‌های مهاجم غربی، باعث شده است كه زندگی جوامع غربی در جهت‌ها، زمان‌ها و زمان‌بندی‌های كاملاً متفاوتی شكل بگیرد. این مسئله حیات فرهنگ‌های غیر غربی را از طریق تغییر آداب و رسوم و روش‌های سنتی آنها، تهدید می‌كند.زمانی مقاله‌ای را در «گفتمان توسعه» به نام پرستش خدای دروغین، نوشته «كن دارو» و «مایكل ساكسنین» مطالعه می‌كردم. این دو نویسنده، بیشتر عمر خود را صرف انتقال تكنولوژی‌های كوچك و محدود به روستاهایی در فقیرترین كشورهای جهان كرده‌اند. مقاله، گزارشی است در مورد «جنون كامپیوتر». همان جنونی كه میان آژانس‌های عمران بین‌المللی و گردانندگان آنها كه از اتصالات كامپیوتری طرفداری می‌كنند، وجود دارد. به عقیدة دارو ساكسنین، فرضیه این است كه كامپیوترها ارائه كنندة ارتباطاتی بی‌سابقه، سریع و ارزان، در جهت آبادانی و عمران روستا هستند كه می‌توانند «نیازهای اطلاعاتی» آنها را برای صنعتی شدن برآورده كنند. این دو نویسنده، نتیجه‌گیری می‌كنند كه این فرضیه‌ای «مزخرف و خطرناك» است، زیرا:

در یك كشور فقیر، استفاده از ریزكامپیوتری كه توسط ماهواره به یك سیستم اطلاعاتی كه نیمی از جهان را در بر دارد مرتبط است، عملی احمقانه می‌باشد. این عمل، نوعی افراط و زیاده‌روی تكنولوژی است. بیشتر كشورهای فقیر، به تكنولوژی‌هایی بسیار ساده‌تر مانند ماشین‌های تایپ، كتاب‌های مرجع، ابزارهای دستی، دوچرخه و ضبط صوت نیازمندند. یافتن تعمیركاران ماهر كامپیوتر تقریباً غیرممكن است؛ اگر گروه‌های محلی را مجبور كنیم كه كامپیوترهایی كاملاً پیشرفته را خریداری كنند، این نوعی ستم و بی‌رحمی در حق آنها است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه کامپیوتر درباره سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

پایان نامه کامپیوتر درباره سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 469 کیلو بایت

تعداد صفحات : 52

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق کامپیوتر درباره سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری

سیستم های نمایش اعداد در سیستم های كد گذاری :

سیستم عدددهی ( Decimal ) :

8+70+900=978

اثبات هر عدد به توان صفر شود یك

وزن ها توان هایی از 10 هستند .

سیستم نمایش اعداد در مبنای 18

وزن ها در این سیستم توانهای n هستند ؛

سیستم دودویی ( Binary ) =2

سیستم اكتال (octal ) =8

سیستم هگزادسیمال(hexa decimal ) =16

تبدیل نمایش یك عدد از سیستم ده دهی به غیر از ده دهی :

روش تقسیمات متوالی :

تذكر : توانهایی كه داریم به ازای آن یك و توانهایی كه نداریم به ازای آن صفر میگذاریم . در این روش برای تبدیل به

تبدیل نمایش یك عدد از سیستم غیر ده دهی به ده دهی :

مجموع حاصلضرب های هر رقم در وزن متناظرش

توانها

تبدیل نمایش یك عدد از سیستم غیر ده دهی به غیر ده دهی :

غیر ده دهی ده دهی غیر ده دهی

نكته : تغییرات ارقام در مبنای n از 0 تا 1-n است .

یادآوری : در مبنای 16

در مبنای 8 از صفر تا هفت

در مبنای 10 از صفر تا نه

نكته :

هر رقم در مبنای در مبنای است و بر عكس

مثال :

هر رقم در مبنای 4 ؛ دو رقم در مبنای 2

هر رقم در مبنای 8 ، سه رقم در مبنای 2

هر رقم در مبنای 16 ، چهار رقم در مبنای 2

مثال :

كد گذاری :

به رمز در آوردن اطلاعات یا اختصاص یك رمز منحصر به فرد به هر شی موجود ( یك سیستم دو طرفه )

مزایای كد گذاری :

 • امنیت
 • ارتباطات
 • فشرده سازی
 • تشخیص و تصحیح خطا

انواع كد ؛ ارزش دار :

موقعیت بیت بیان كننده ارزش بیت ( وزن دار هر رقم یك ارزش دارد )

بدون ارزش : بدون وزن

شرایط كد گذاری :

 • تولید كد منحصر به فرد
 • نیاز به حداقل بیت ممكن
 • حتی المكان طول كدها ثابت باشد ( ضروری نیست )

نكته : حداقل تعداد بیت های لازم برای كد گذاری N

نكته : با n بیت حداكثر چند شی را می توان كد گذاری نمود .

الفبای لاتین 26 :

‹‹ جلسه دوم ››

كد گذاری BCD ( Binary coded decimal )

كدگذاری وزن دار : به ازای هر رقم ده دهی 4 بیت در نظر می گیریم .

دراین سیستم وزن ها توانهای 2 است . (1 2 4 8) NBCD

0 0 0 0

1 0 0 0 1

0 1 0 0

1 1 0 0

كد گذاری 3 افزا FXC css3

كد 3 افزا خود مكمل است .

كدگری : (gray )

كد گری عدد 3 را به دست آورید ؟

BCD (0010) را به دست آورید ؟

( 0 1 0 0 )

1 1 0 0

3

كد گذاری 4 را به دست آورید ؟

 • 0 1 0 =4
 • 1 1 0

نكته : ارقام متوالی دركد گری تنها در یك بیت اختلاف دارند . مثال 3و4

كد های توازن زوج و عدد ( Even & odd )

Parity

كدهایی كه برای تشخیص خطاها هستند.

 • زوج : تعداد “1” های كد زوج باشد .

توازن

فرد : تعداد “1” های كد فرد باشد

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پ پایان نامه کامپیوتر با موضوع ارتباط بین شبكه ای با TCPIP

پ پایان نامه کامپیوتر با موضوع ارتباط بین شبكه ای با TCPIP

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 32 کیلو بایت

تعداد صفحات : 71

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پ تحقیق کامپیوتر با موضوع ارتباط بین شبكه ای با TCPIP

چكیده:

تبادل داده امروزه یكی از بخش های مهم كار با كامپیوتر است. شبكه های موجود در دیسا داده هایی مربوط به موضوع های متفاوت از جمله شرایط جوی، وضعیت تولید و ترافیك هوایی را جمع آوری می كنند. گروه هایی فهرست پست الكترونیكی ایجاد می كنند تا بدین ویسله از داده های مشترك استفاده شود. علاقمندان به كامپیوتر برنامه ها را بین خود مبادله می كنند. در دنیای علم، شبكه های داده ای امری ضروری است. زیرا اجازه می دهد كه دانش پژوهان برنامه و داده های خود را برای پردازش به ابر كامپیوترها بدهند، سپ نتایج پردازش را دریافت كنند و یا اطلاعات علمی را با همكاران خود تبادل كنند.

متأسفانه بیشتر شبكه ها هر یك از اجزای مستقلی هستند و به شكلی ایجاد شده اند كه بتوانند فقط نیازهای یك گروه خاص را برآورده كنند. معمولاً كاربران، فن آوری سخت افرادی را انتخاب می كنند كه بتوانند مشكلات ارتباط داده ای خود آن ها را حل كند. مهم تر از آن، غیر ممكن است كه بتوان یك شبكه عمومی را از یك فن آوری سخت افزاری منفرد ساخت، زیرا شبكه ای كه بتواند به تنهایی قابل استفاده برای همه نیازها باشد، وجود ندارد. عده ای از كاربران نیاز به یك شبكه با سرعت بالا برای اتصال ماشین ها دارند، اما اینگونه شبكه ها نمی توانند به صورتی گسترش یابند كه فواصل طولانی را سرویس می دهند. تعدادی دیگر متقاضی شبكه با سرعت پائین ولی با فواصل طولانی برای ارتباط ماشین ها هستند.

اخیراً فن آوری جدیدی ایجاد و توسعه یافته است كه این امكان را می دهد تا تعداد زیادی از شبكه ها را در فواصل متفاوت به یكدیگر متصل و به صورت هماهنگ عمل كند. نام فن آوری جدید، ارتباط بین شبكه ای (Internet یا Internet working) است و ساختارهای زیرین سخت افزاری متعدد و متنوعی را با اضافهكردن ارتباط فیزیكی ویك سری قواعد جدید با یكدیگر مطابق می سازد.

مقدمه:

در این فصل طرحی كلی برای جمع آوری فن آوری های شبكه ای متفاوت در یك مجموعه هماهنگ ارائه شده است. هدف اصلی طرحی است كه جزئیات سخت افزاری شبكه ای زیرین را مخفی می سازد و در عین حال سرویس های ارتباطی جامع و یكنواختی را مهیا می سازد. پیامد اولیه، انتزاعی سطح بالا خواهد بود. كه چارچوب تصمیم گیری برای طراحی را به وجود می آورد.

فصل اول: مفهوم ارتباط بین شبكه ای و مدل معماری آن

1-1- اتصالات در رده كاربرد‍

طراحان دو رویكرد متفاوت برای پنهان سازی جزئیات شبكه اتخاذ كرده اند. یكی استفاده از برنامه های كاربردی برای كنترل نا همگونی دیگری پنهان سازی جزئیات در سیستم عامل است. در اتصالات شبكه ای ناهمگون اولیه، یكنواختی از طریق برنامه های رده كاربردی ایجاد می شد. در چنین سیستم هایی، یك برنامه رده كاربردی كه بر روی هر ماشین در شبكه اجرا می شود، جزئیات اتصلالات شبكه ای برای ماشین مربوطه را درك می‌كند و عمل متقابل با دیگر برنامه های كاربردی در اتصالات دیگر را انجام می دهد. مثلاً برخی از سیستم های پست الكترونیكی از برنامه های پست كننده (Mailer) تشكیل شده اند، كه یك یادادشت (Meno) را به صورت یك ماشین در هر لحظه جلو می برند. مسیر مبدا به مقصد ممكن است شامل شبكه های متعدد ومتفاوتی باشد. البته این امر تا هنگامی كه سیستم های پستی مستقر روی ماشین ها در جهت پیشبرد پیام با یكدیگر همكاری كنند مشكلی به وجود نخواهد آورد.

ممكن است استفاده از برنامه های كاربردی برای پنهان سازی جزئیات شبكه، طبیعی به نظر برسد، اما چنین رویكردی منجر به ارتباطی محدود و مشكل می شود. افزودن سخت قابلیت های جدید به معنی ساختن برنامه كاربردی جدید برای هر ماشین است. افزودن سخت افزار شبكه ای جدید به معنی تغییر یا ایجاد برنامه های جدید برای هر كاربرد ممكن است. بر روی هر ماشین هر برنامه كاربردی، اتصلات شبكه ای همان ماشین را درك می‌كند و نتیجه آن تكرار كد است.

كاربردهایی كه با شبكه سازی آشنائی دارند، درك می كنند كه اگر اتصالات شبكه ها به صدها و یا هزارها گسترش یابد، هیچ كس نخواهد توانست تمام برنامه های كاربردی لازم را بسازد. فراتر از آن، موفقیت طرح ارتباطی «یك گام در هر زمان» نیاز به صحت تمام برنامه های كاربردهای عمل كننده در طول مسیر دارد. اگر یك برنامه میانی صحیح كار نكند، مبداء و مقصد قادر به شناسائی و كنترل اشكال نخواهد بود. بنابراین، سیستم هایی كه از برنامه های كاربردی استفاده می كنند، قادر به تضمین ارتباط مطمئن نیستند.

1-2- اتصالات در رده شبكه

جایگزینی برای ارائه اتصالات به وسیله برنامه های رده كاربرد سیستمی بر پایه اتصالات در رده شبكه است. یك سیستم ارتباطی در سطح شبكه، مكانیزمی را برای ارسال بسته ها از مبداء به مقصد به صورت بلادرنگ به وجود می آورد. سوئیچ كردن واحدهای كوچكی از داده ها، به جای فایل یا پیام های طولانی، دارای مزایای فراوانی است.

 • مستقیماً به سخت افزار بدین شبكه ای گذاشته می شود و در نتیجه فوق العاده كار آمد خواهد بود.
 • فعالیت های مربوط به انتقال داده ها را از برنامه های كاربردی جدا می سازد، كه در نتیجه آن، هر ماشین می تواند، ترافیك شبكه را بدون توجه به كاربردهایی كه از آن استفاده می كنند، اداره كند.
 • سیستم دارای قابلیت انعطاف خواهد بود، به این معنی كه ساختن پروتكل های شبكه ای همه منظوره امكان پذیر می شود.
 • به مدیران شبكه اجازه می دهد كه فن آوری های شبكه ای جدید را از طریق تغییر یا افزودن یك قطعه نرم افزاری در رده شبكه، به شبكه اضافه كنند، بودن آن كه برنامه های كاربردی تغییر كند. كلیه طراحی یك ارتباط جامع در رده شبكه، در یك مفهوم انتزاعی سیستم ارتباطی به نام ارتباط بین شبكه ای نهفته است. مهفوم ارتباط بین شبكه ای بسیار پر قدرت است. این مفهوم ارتباط جزئیات فن آوری های شبكه را از هم جدا می سازد و جزئیات سطح زیرین را از كاربر مخفی می‌كند. از آن مهم تر، محرك تمام تصمیم گیری ها برای طراحی نرم افزارها است و در زمینه چگونگی اداره آدرس های فیزیكی و مسیرها توضیح می دهد. پس از مرور محرك های اساسی برای ارتباطات بین شبكه ای، مشخصات بین شبكه ای را با جزئیات بیشتر بررسی می كنیم.

با توجه به دو مورد اساسی در طراحی تیم های ارتباطی كه اولاً هیچ شبكه منفردی نمی تواند به تمام كاربران سرویس دهد و ثانیاً كاربران تمایل به اتصالی جامع دارند بحث را ادامه می دهیم.

اولین ملاحظه، تكنیكی است شبكه های محلی كه بالاترین سرعت ارتباطی را در اختیار می گذارند محدود به یك محدوده جغرافیایی هستند. شبكه های گسترده به فواصل خیلی دور دسترسی دارند ولی نمی توانند اتصالات با سرعت های بالا را آماده كنند. هیچ فن آوری منفردی نمی تواند تمام نیازها را برآورده سازد پس مجبور به در نظر گرفتن فن آوری های سخت افرادی متعدد در لایه های زیرین هستیم.

دومین ملاحظه به خودی خود شخص است. در نهایت ما می خواهیم بین هر دو نقطه ارتباط برقرار كنیم. به طور مشخص تمایل به یك تیم ارتباطی كه به وسیله مرزهای شبكه های فیزیكی محدود نشده باشد، وجود دارد. هدف ساختن یك ارتباط یكپارچه و هماهنگ از شبكه ها است كه یك سرویس ارتباطی جامع را فراهم آورد. داخل هر شبكه كامپیوترها از توابع ارتباطی مستقل از فن آوری زیرین استفاده می كنند. نرم افزار جدیدی كه بین مكانیزم های ارتباطی وابسته به فن آوری و برنامه های كاربردی قرار می گیرد، جزئیات سطح زیرین رامخفی می سازد و مجموعه شبكه ها را به صورت یك شبكه به نظر می آورد. چنین طرحی از ارتباط، ارتباط استاندارد در طراحی سیستم پیوری می‌كند. محققان امكانات محاسباتی سطح بالا را در تصور می آورند. پس از فن آوری محاسباتی موجود شروع به كار می كنند. لایه های نرم افزاری را یكی پس از دیگری می افزایند تا جائی كه سیستمی به وجود آید كه به طور موثر دارای همان امكانات محاسباتی تصویر شده باشد.

1-3 مشخصات ارتباط بین شبكه ای

ایده سرویس جامع و همگانی بسیار مهم است، اما نمی تواند به تنهایی در بر گیرنده كلیه تصورات ها از یك ارتباط بین شبكه ای متحد باشد؛ زیرا سرویس های جامع می تواند به روش های متفاوتی پیاده سازی شوند. ما در طراحی خود می خواهیم معماری زیرین ارتباط بین شبكه ای را از كاربر مخفی كنیم. به این معنی كه نمی خواهیم كاربران یا برنامه های كاربردی را ملزم سازیم كه جزئیات شبكه ای را از كاربر مخفی كنیم، به این معنی كه نمی خواهیم كاربران یا برنامه های كاربردی را ملزم سازیم كه جزئیات سخت افزاری ارتباطی را جهت استفاده از ارتباط بین شبكه ای بدانند. همچنین نمی خواهیم یك توپولوژی شبكه ارتباطی را بقبولانیم.

به طور مشخص، افزودن اتصالات فیزیكی سیستم بین شبكه جدید و شبكه های موجود باشد. می خواهیم قادر به ارسال داده از طریق شبكه های بینابینی باشیم، حتی اگر آن ها به طور مستقیم به ماشین های مبداء یا مقصد متصل نباشد. می خواهیم كلیه ماشین های موجود در ارتباط بین شبكه ای از یك مجموعه جامع از شناسه های ماشین ها- كه بتوانند به عنوان نام یا آدرس ها تصور شوند- استفاده می كنند.

تصور ما از یك ارتباط بین شبكه ای یكپارچه، ایده استقلال شبكه از اواسط كاربرد را نیز در بر می‌گیرد.به این معنی كه می خواهیم مجموعه عملیات لازم برای برقراری ارتباط جهت انتقال داده مستقل از فن آوری های شبكه ای زیرین و همچنین ماشین مقصد، باقی نماند. واضح است كه یك كاربر به هنگام نوشتن برنامه های كاربردی مرتبط با یكدیگر نباید ملزم به درك توپولوژی های ارتباط شبك ها باشند.

1-4- معماری ارتباط بین شبكه ای

دیدیم كه چگونه ماشین ها به شبكه های منفرد متصل می شوند. سوال این است كه «چگونه شبكه ها به یكدیكر متصل می شوند تا یك ارتباط شبكه ای به وجود آورند؟» جواب دارای دو بخش است: از نظر فیزیكی، دو شبكه فقط از طریق كامپیوتری كه به هر دو شبكه وصل باشد می توانند به یكدیگر متصل شوند. البته یك اتصال فیزیكی صدف نمی تواند ارتباط مورد نظر ما را به وجود آورد، زیرا چنین اتصالی تضمین نمی كند كه كامپیوتر مزبور به همكاری با ماشین های دیگر كه درخواست ارتباط دارند بپردازد. برای داشتن یك ارتباط بین شبكه ای كارا نیاز به كامپیوترهای دیگر است كه مایل به رد كردن بسترها از یك شبكه به شبكه دیگر باشد. كامپیوترهایی كه دو شبكه را به یكدیگر متصل می كنند و بسته ها را یكی به دیگری منتقل می سازند موسوم به دروازه های بین شبكه ای یا مسیر یاب های بین شبكه ای هستند. مثالی شامل دو شبكه فیزیكی همانند شكل (1) را در نظر بگیرید. در این شكل ماشین G هر دو شبكه 1 و 2 متصل است. برای این كه G به عنوان یك دروازه عمل كند باید بسترهایی از شبكه را كه به مقصد شبكه 2 هستند بگیرد و به شبكه 2 منتقل كند. به همین ترتیب G باید بسترهایی از شبكه 2 را كه به مقصد شبكه 1 هستند بگیرد و به شكل (1) منتقل كند

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:46 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع پایگاهای داده در Access

پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع پایگاهای داده در Access

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 650 کیلو بایت

تعداد صفحات : 67

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق رشته کامپیوتر با موضوع پایگاهای داده در Access

چکیده

منت خدای را که مرا فرصت دادتا بجویم وحقیقتها را بیابم.

آژانس مسکن، طرحی است که به افراد یاری می رساند تا در امر فروش ،رهن،اجاره،خرید به صورت گسترده و جامع و همراه با آمارگیری دقیق روبرو شوند . در سالهای اخیر این کار بصورت دستی انجام می گرفت و بایگانی

می شد که از نظر حجم، مشکلاتی را به همراه داشت اما امروزه با پیشرفت علم این کار کامپیوتری شده است و انجام هر کاری را برای افراد آسانتر کرده است ، لذا جهت طراحی آژانس مسکن،از نرم افزار اکسس استفاده شده است که طی فصلهای گفته شده چگونگی ایجادو نحوۀ فراگیری ،دیتابیس، فرم ،کوﺋیری و………. توضییح داده شده است .

در خاتمه بر خود واجب می دانم که سپاس خود را به حضور دوستانی که در تهیه این اثر مرا تشویق و یاری نموده اند تقدیم نمایم.

مقدمه

بهترین نوع اطلاعات ممکن ،اطلاعاتی هستندکه سازماندهی آنها امکان یافتن سریع وساده حقایق مورد نیاز و اضافه کردن آیتم های اطلاعاتی جدید را فراهم نماید.

هر پایگاه داده مجموعه ای سازماندهی شده از اطلاعات مربوط به یک عنوان یا موضوع بخصوص است. منظور از عبارت << سازماندهی شده >> این است که به سادگی می توان آیتم های اطلاعاتی خاص مورد نظر را از میان اطلاعات موجود در پایگاه داده یافت وآیتم های جدید را به آن اضافه کرد.

نرم افزار مایکرو سافت اکسس ، برنامه ای است که کاربر را در جهت تولید و کارکردن با پایگاههای داده یاری می دهد.

فصل اول،کاربر را با اجزاء و مفاهیم پایگاههای داده آشنا می کند. در فصل دوم،کاربر ایجاد اولین پایگاه داده در اکسس وهمچنین کلیدها وایندکس ها وروش دیگر برای مشاهده پایگاههای داده که نمای دیزاین(طراحی )نام دارد را فرا خواهد گرفت.

.در فصل سوم،ملاحظه خواهید کرد که هر یک از فیلدهای یک جدول ،دارای نوع داده مشخصی است که نحوه تفسیر فیلد مزبور ،چگونگی نگهداری دادها در آن ونوع دادهایی را که وارد کردن آنها در فیلد مزبور مجاز می باشد،تعیین می کند.

در فصل چهارم ،به کارگیری یک برنامه پایگاه داده برای تولید یک جدول روش بسیار مفیدی جهت مدیریت اطلاعات و یافتن سریع آیتم های خاص مورد نظر می باشد .دراین فصل مراحل وشرایط مرتب سازی و ذخیره فیلترها در قالب یک معیار (کوﺌیری)توضییح داده شده است.

در فصل پنجم ،توضییح داده شده است که هر چیز ی که امکان انجام آن در نمای دیتا شیت وجود دارد در مورد یک فرم نیز قابل انجام است .برای مثال می توان رکوردهای جدید را در یک فرم اضافه کرده و رکوردهای موجود را تغییر داد وهمچنین می توان رکوردها را با ترتیبهای مختلف مرتب کرده و یا آنها را به نحوی فیلتر کرد که تنها رکوردهایی که شرط خاصی را ارضا می کنند به نمایش در آیند.

در فصل ششم ،نحوه استحصا ل اطلاعات و اراﺌه آن به صورتی مفید و قابل دسترس توضییح داده شده است و همچنین در انتهای این فصل کاربر قادر خواهد شد که اطلاعاتی را که از یک پایگاه داده استخراج کرده است ،در صفحه نمایش به نمایش درآورد.گزارشی ازیک پایگاه داده را به چاپ برساندو سر صفحه وپا صفحه های مورد نیاز خود را تولید وسفارشی کند.

در خاتمه ،امید است که مطالب اراﺌه شده مفید و مورد رضایت واقع شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:45 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET)

پایان نامه رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET)

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 59 کیلو بایت

تعداد صفحات : 61

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق رشته کامپیوتر با موضوع ای اس پی (ASP.NET)

تئوری موضوع:

در موضوع منتخب این رساله،‌ افراد مسئول در تولید، عبارتند از: مدیر مسئول، ویرایشگر، خبرنگاران و نویسندگان ثابت و افتخاری. از جمله وظایفی كه تحت وب انجام می گیرد به طور اجمالی عبارت است از:

خبرنگاران و نویسندگانی كه می توانند در هر موقعیت مكانی باشند، بعد از عضویت در سایت، مطالب خود را هر ماه به مجله ارسال می دارند. ویرایشگر پس از بررسی مطالب ارسالی و تایید اولیه آنها توسط مدیر مسئول ویرایش و تایید نهایی هر مطلب را به عهده دارد. نهایتاً پس از تایید نهایی، مطالب تأیید شده به صورت اتوماتیك، با توجه به تاریخ، در هر صفحه جای می گیرد و خوانندگان قادر به استفاده از مطالب مندرج خواهد بود.

البته مدیر مسئول وظایف دیگری از قبیل نظارت بر اعضاء سایت و كاركردشان و استفاده از آرشیو مجله را نیز به عهده دارد، كه در هر زمینه امكانات و دسترسیهای لازم به صورت سیستماتیك برای مدیر مسئول فوق فراهم می‌باشد.

علاوه بر مطالب فوق، بازدیدكنندگان سایت قادرند نظرات و پیشنهادات خود را پس از مطالعه مطالب ماهانه، برای مجله ارسال كنند. و همچنین یك موتور جستجو نیز در سایت قرار داده شده تا افراد قادر به جستجوی مطالب مورد نظرشان باشند.

مشاهدة آرشیو مطالب از امكانات دیگری است كه بازدیدكنندگان به آن دسترسی دارند. علاوه بر امكان ارتباط میان اعضاء و مسئولین تولید مجله با هم، بازدیدكنندگان سایت نیز قادرند با مدیر مسئول از طریق ایمیل ارتباط برقرار كنند.

به طور كلی این سایت امكان تولید و دسترسی به مطالب فراهم آمده برای بازدیدكنندگان را از طریق وب فراهم می آورد.

بخش اول

ابزار و روشها

فصل 1

1-1-1 مروری بر ASP.NET

1-1-1-1- صفحات سرور فعال (ASP)

علت بررسی فناوری‌های قبل از ASP.NET ، به جزئیات پیاده‌سازی ASP.NET و فناوری قبل از آن، یعنی ASP بستگی دارد. درك ASP مستلزم درك ISAPI و درك ASP.NET مستلزم درك ASP است.

وقتی ISS2.0 به عنوان بخشی از ویندوز NT4.0 مطرح شد، میكروسافت فناوری جدیدی را به نام Denali ارائه داد. این فناوری در دوره فعال بودن شركت میكروسافت ایجاد شد و به همین دلیل نام آن صفحات سرور فعال (ASP) انتخاب گردید. چندین نسخه از ASP عرضه شد، مثل IIS 4.0 , ASP 2.0 در ویندوز IIS 5.0, ASP.3,NT در ویندوز 2000.

ASP نوع متفاوتی از محیط توسعه است. اولاً یك محیط اسكریپتی است. صفحه را به راحتی ویرایش می‌كنید، آن را در پوشه مناسبی قرار می‌دهید و مجوزهای مناسبی به آنها اختصاص می‌دهید. این صفحات توسط مرورگر فراخوانی می‌شوند. ثانیاً، كد ASP می‌تواند با HTML تركیب شود.

كد ASP معمولاً در ویژوال بیسیك نسخه اسكریپتی (VBScript) نوشته می‌شود، ولی از Jscript نیز می‌توان استفاده كرد.

مزایایASP : فناوریASP به سرعت مورد توجه قرار گرفت، زیرا كار دشوار ساخت صفحات پویا را به راحتی انجام داد. ایجاد برنامه‌های كاربردی ISAPI, CGI چندان دشوار نبود، ولی استفاده از ASP بسیاری آسان است.

به طور پیش‌فرض، ASP از VBScript استفاده می‌كند. میلیون‌ها نفر با VBScript آشنایی دارند كه از طریق ASP می‌توانند وارد دنیای اینترنت شوند. به همین دلیل، ASP راه مناسبی برای ساخت صفحات وب است.

علاوه بر این، از طریق ADO امكان دستیابی آسان به بانك اطلاعاتی را فراهم می‌سازد. برای ساخت محتویات پویا، باید آن محتویات را از جایی دریافت كرد كه ADO این امكان را فراهم می‌كند. توجه داشته باشید كه ADO یك واسط نرم‌افزاری است كه می‌تواند با سیستم‌های مدیریت بانك اطلاعاتی مثل اكسس و SQL Server ارتباط برقرار كند.

مدل برنامه‌نویسی ASP اجازه نوشتن كد و اجرا را می‌دهد و نیازی به دنبال كردن مراحل كامپایل و نصب نیست. همان‌طور كه خواهدید دید، ASP.NET نیز از همین روش استفاده می‌كند.

معایب ASP: فناوری ASP ابزار قدرتمندی برای تولید برنامه‌های بزرگ وب است. وب سایت‌هایی مثل www.microsoft.com و بسیاری از سایت‌های بزرگ و كوچك دیگر، با موفقیت از ASP استفاده كردند.

اولین چیزی كه در مورد ASP مطرح است، سربار ناشی از تفسیر كد VBScript یا Jscript در هر درخواست است.

در اغلب سایت‌های متوسط ASP، بیشتر گلوگاه‌ها ناشی از دستیابی به بانك اطلاعاتی و به هنگام‌سازی آن است تا موتور اسكریپتی ASP . نسخه‌های بعدی ASP در ارائه سرویس به صفحات اسكریپتی كارآمدتر شدند.

ASP محیط برنامه‌نویسی قابل اعتماد، قدرتمند و كاملاً مقیاس‌پذیی را برای بانك اطلاعتی فراهم نمی‌كند. انواع در VBScript فاقد هر نوع هستند. وقتی مقداری در متغیری قرار می‌گیرد، نوع آن تعیین می‌شود، ولی این نوع دائمی نیست و قابل تغییر است. به این ترتیب، احتمال بروز خطا بیشتر می‌شود.

مسئله دیگر، توانایی تركیب HTML و اسكریپت است. به این ترتیب، كدهای اسكریپت در داخل HTML پراكنده می‌شود. چون با هر اجرای اسكریپت باید تعویض بستر صورت گیرد (از HTML به VBScript و برعكس)، كارایی آسیب می‌بیند.

1-1-1-2 ASP.NET

وقتی ASP3.0 به همراه ویندوز 2000 ارائه شد، روشن شد كه آینده تولید نرم‌افزار به آینده وب گره خورده است. پس از آن، شركت میكروسافت نسخه جدید ASP را به نام ASP.NET ارائه كرد كه سهولت كدنویسی ASP را دارد، به طوری كه برنامه را می‌نویسید، درپوشه‌ای قرار می‌دهید، امتیاز دستیابی برای آن تعیین می‌كنید و به راحتی قابل اجرا است. ASP.NET نوآوری‌هایی دارد كه منجر به تفكیك هسته برنامه كاربردی از نمایش آن می‌شود.

ASP.NET ویژگی‌های جدیدی به ASP اضافه نمود و قابلیت‌های آن را افزایش داد. ASP.NET فقط بهبود تدریجی ASP نیست، بلكه یك محصول كاملاً جدید است. ویژگیهای ASP.NET عبارت است از:

محیط كاری NET: محیط كاری NET معماریی است كه ساخت برنامه‌های كاربردی وب و سنتی را آسان‌تر می‌سازد. در ادامه به شرح این محیط كاری می‌پردازیم.

زبان مشترك زمان اجرا (CLR) زبان مشترك زمان اجرا، مجموعه‌ای از سرویس‌ها را برای تمام زبان‌های ASP.NET فراهم می‌سازد. به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از انواع مشترك را برای بسیاری از زبان‌ها تهیه می‌كند.

زبان‌های كامپایلری ASP.NET با استفاده از زبان‌های كامپایلری كارایی پیشرفته‌ای را ارائه می‌كند، زبان‌های كامپایلری به برنامه‌نویس اجازه می‌دهند تا صحت برنامه را از نظر نحوی بررسی كند. ASP چنین امكانی را فراهم نمی‌كند، لذا ساده‌ترین خطای نحوی نیز تا اولین اجرا مشخص نمی‌شوند.

زبان‌های جدید: ویژوال‌بیسیك نت نسخه كاملاً جدیدی از ویژوال بیسیك است كه نحو آن زیباتر می‌باشد. C# (كه c شارپ تلفظ می‌شود) زبان جدیدی است كه مشابه با C++ و فاقد ویژگی‌های ناامن C++ است.

ویژوال استودیونت: ویژوال استودیونت محیط توسعه جدیدی است كه در آن برنامه‌ها را به سرعت می‌توان اجرا كرد.

مولفه‌های جدید: محیط كاری NET از انواع جدیدی از مولفه‌های پشتیبانی می‌كند كه در ASP وجود نداشته‌اند.

فرم‌های وب: ابزارهای مناسبی برای ایجاد صفحات پویا هستند كه از طریق آنها می‌توان ورودی‌های كاربر را دریافت كرد.

سرویس‌های XML وب: با استفاده از سرویس های XML وب می‌توان خدماتی ایجاد كرد و سپس آنها را با استفاده از قراردادهای استاندارد صنعت مهیا نمود.

ADO.NET: فناوری ADO در محیط كاری NET، فناوری جدیدی است كه موجب می‌شود برنامه‌های كاربردی ASP.NET به راحتی به اطلاعات موجود در بانك اطلاعاتی رابطه‌ای یا قالب‌های دیگری مثل XML دستیابی داشته باشند.

تاریخچه مختصری از ساخت صفحات وب، باید اشتیاق مطالعه ASP.NET را در شما فراهم كرده باشد. یادگیری یك زبان برنامه‌سازی یا محیط توسعه برنامه، خیلی شبیه به یادگیری زبان طبیعی است.

1-1-1-3 محیط كاری NET

نقطه شروع برای تحلیل محیط كاری NET درك این نكته است كه NET شامل فناوری‌های مختلف است، از جمله:

زبان‌های NET : C#NET و ویژوال بیسیك نت زبان‌های متداولی‌اند كه برای تولید برنامه‌های كاربردی ASP.NET به كار می‌روند. ویژوال بیسیك نت نسخه پیشرفته ویژوال بیسیك است و C#NET شبیه به C++ است.

كتابخانه كلاس NET : هزاران قطعه از قابلیت‌های از پیش تعیین شده‌اند كه می‌توان در برنامه‌های كاربردی به كار گرفت. این قطعات گاهی در مجموعه‌ای از فناوری‌ها مثل ADO.NET (فناوری ایجاد برنامه‌های بانك اطلاعاتی) و فرم‌های ویندوز (فناوری ایجاد واسط‌های كاربر) نهفته‌اند. توجه كنید كه محیط كاری NET بیش از 3400 كلاس دارد.

بعضی از بخش‌های كتابخانه كلاس‌ها هیچ وقت در طراحی صفحات وب مورد استفاده قرار نمی‌گیرند (مثل كلاس‌هایی كه برای ایجاد برنامه‌های كاربردی با واسط‌های ویندوز استفاده می‌شوند). بخش‌های دیگر مستقیماً برای ساخت صفحات وب به كار می‌آیند، مثل ایجاد سرویس‌های وب، و واسط كاربر برای فرم‌ها. بعضی دیگر از بخش‌های كتابخانه كلاس‌ها برای برنامه‌نویسی‌های مختلفی به كار می‌روند و مخصوص وب یا ویندوز نیستند. این كلاس‌های پایه‌ای هستند كه برای تعریف متغیر، ورودی- خروجی، دستیابی‌ به داده‌ها ، اطلاعات XML و غیره به كار می‌روند.

زبان مشترك زمان اجرا: موتور زمان اجرای NET است كه تمام برنامه‌های NET را اجرا می‌كند و خدمات نوینی مثل مدیریت حافظه خودكار، امنیت، بهینه‌سازی و جمع‌آوری زباله‌ها (محل‌هایی از حافظه كه نمی‌توان به آنها مراجعه كرد) را انجام می‌دهد.

ASP.NET: یك محیط خدماتی است كه در آن می‌توان برنامه‌های كاربردی وب و سرویس‌های وب را به هر یك از زبان‌های NET نوشت، به طوری كه از ویژگی‌های كتابخانه كلاس NET نیز استفاده می شود.

برای پی بردن به ویژگی‌های ASP.NET بررسی محدودیت‌های ASP مفید واقع می‌شود. به عبارت دیگر، قبل از درك راه‌حل NET، لازم است با مشكلاتی آشنا شوید كه برنامه‌نویسان ASP با آن‌ها مواجه‌اند:

محدودیت‌های اسكریپت: برنامه‌های ASP بر اساس VBScript نوشته می‌شوند كه محدودیت‌های خاصی دارد. برای برطرف كردن این محدودیت‌ها، برنامه‌نویسان مجبور می شوند از مولفه‌های دیگر استفاده كنند كه منجر به پیچیدگی بیشتری می‌شود. در ASP.NET، صفحات در زبان‌های نوین NET طراحی می‌شوند، نه با استفاده از اسكریپت‌ها.

مشكلات پیكربندی وب سایت: با توجه به ماهیت عملكرد ASP, COM به راحتی نمی‌توان مولفه‌های مورد استفاده در وب‌سایت را به هنگام سازی كرد. اغلب، لازم است سرور متوقف و دوباره راه‌اندازی شود كه این كار در سرور خوب، عملی نیست در ASP.NET امكاناتی وجود دارد كه وب‌سایت‌ها را به طور پویا می‌توان به هنگام‌سازی و دوباره پیكربندی كرد.

فقدان ساختار برنامه كاربردی : كد ASP مستقیما در زبان HTML قرار داده می‌شود. این موضوع، برای زبان‌های شیءگرای نوین پسندیده نیست، زیرا برای استفاده مجدد از آن كدها، نیاز به تغییرات زیادی در آن‌ها است.

محدودیت‌های حالت: یكی از قوی‌ترین ویژگی‌های ASP، قابلیت‌های حالت تماس مجتمع است. اما در مواردی كه وب‌سایت توسط چند میزبان اداره می‌شود، از این قابلیت استفاده نمی‌شود.به عنوان مثال، یك مشتری ممكن است به سرور B دستیابی باشد، در حالی كه اطلاعات تماس آن در سرور A موجود بود و اكنون از بین رفته است. ASP.NET برای جلوگیری از این مسئله، اطلاعات حالت را در یك مخزن مركزی مثل یك فرایند، یا بانك اطلاعاتی ذخیره می‌كند كه تمام سرورها می‌توانند به آن دستیابی داشته باشند.

ویژوال استودیونت: ویراستاری است كه محیط قدرتمندی را برای ایجاد برنامه‌های كاربردی پیشرفته فراهم می‌سازد. بعضی از ویژگی‌های آن عبارتند از:

تشخیص خطای خودكار: هنگام اجرای برنامه، اشكالات نحوی برنامه را پیدا كرده گزارش می‌كند. به این ترتیب، در وقت برنامه‌نویسی صرفه‌جویی می شود. برای گزارش خطا، زیر واژه‌هایی كه ممكن است تولید خطا كنند، خط می‌كشد.

ابزارهای اشكال‌زدایی: این ابزارها موجب ردیابی اجرای برنامه و مشاهده محتویات متغیرها می‌شوند. طراحی صفحه با استفاده از طراح فرم وب كه در ویژوال استودیونت فراهم است، می‌توان صفحات جذابی را به سادگی طراحی كرد.

كمك‌رسانی خودكار: هنگام كد نویسی، لیستی از متدها، خواص و رویدادهای اشیا را به همراه پارامترهای مورد نیاز متدها نمایش می‌دهد كه این كار منجر به كاهش میزان خطای نحوی و تسریع در برنامه‌نویسی می‌شود.

مشخصات زبان مشترك (CLS): استاندارد و خواسته‌هایی را مشخص می‌كند كه به شركت‌های دیگر اجازه طراحی و نوشتن زبان‌هایی را می‌دهد كه بتوانند تحت CLR (زبان‌مشترك زمان اجرا)، اجرا شوند به عبارت دیگر، مجموعه‌ای از قوانین و مقررات است كه موجب می‌شود زبان‌ها خواص مشتركی را دارا باشند.

سرویس‌های COM+ : COM نقشه استانداری را برای چگونگی قراردادن عملیات اشیا در حافظه ارائه می‌كند. COM+ نسخه پیشرفته COM است كه ویژگی‌های جدیدی را به كتابخانه COM اضافه كرد. مرز بین این مولفه‌ها روشن نیست، به عبارت دیگر نمی‌توان آنها را به طور كامل از هم تفكیك كرد. به عنوان مثال، از یك طرف ASP. NET به كل برنامه‌های كاربردی وب گفته می‌شود كه با زبان‌های NET ساخته می‌شوند و شامل مسائل ویراستاری و زبان‌های NET و بسیاری از قطعات كتابخانه كلاس‌ها است كه مخصوص وب نمی‌باشند. در این كتاب منظور ما از ASP.NET، شامل مفاهیم پایه NET، زبان VB.NET و موضوعاتی است كه برنامه‌نویسان NET از آنها بهره می‌برند، مثل برنامه‌نویسی بر اساس مولفه‌ها و ADO.NET برای دستیابی به داده‌ها.

1-1-2 انواع فایل‌ها در ASP.NET

برنامه كاربردی ASP.NET از برنامه‌های كاربردی همتای ASP پیچیده‌تر هستند و از چندین نوع فایل پشتیبانی می‌كنند.

علاوه بر این، پوشه مربوط به وب‌سایت می‌تواند حاوی فایل‌هایی باشد كه مخصوص ASP.NET نباشند. مثل فایل تصویر، فایل‌های HTML و فایل‌های مربوط به شیوه نامه‌ها (فایل‌های CSS). ویژوال استودیونت، به طور خودكار فایلstyles.css را به تحقیق اضافه می‌كند كه می‌توانید سبك‌های مورد استفاده در كنترل‌های صفحات وب را به آن اضافه كنید. البته این فایل‌ها بیشتر با HTML به كار می‌روند تا ASP.NET اغلب این فایل‌ها اختیاری اد. می‌توانید برنامه‌های كاربردیی بنویسید كه فقط شامل فایل‌های aspx یا asmx باشند.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:45 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه کارشناسی با موضوع سیستم شبكه شهری(کامپیوتر)

پایان نامه کارشناسی با موضوع سیستم شبكه شهری(کامپیوتر)

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 31 کیلو بایت

تعداد صفحات : 61

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق کارشناسی با موضوع سیستم شبكه شهری(کامپیوتر)

– مقدمه………………………………………………………………………………………………….. 1

– مفهوم شبكه شهری………………………………………………………………………………. 2

– سیستم شبكه شهری……………………………………………………………………………… 4

– مفهوم نظام شهری……………………………………………………………………………….. 6

– سلسله مراتب شهری و شاخص های موثر بر آن……………………………………… 7

– الگوهای نظام شهری…………………………………………………………………………….. 9

– عوامل موثر در پیدایش سیستم های شبكه شهری…………………………………….. 21

– انواع شبكه شهری…………………………………………………………………………………. 31

– مروری بر شبكه شهری ایران………………………………………………………………… 32

– اشكال شبكه شهری در ایران و علل پیدایش آن………………………………………… 36

– سخن پایانی………………………………………………………………………………………….. 38

– فهرست منابع فارسی و انگلیسی……………………………………………………………… 40

مقدمه

اهمیت شبكه شهری در جغرافیای سیاسی و اقتصادی و به طور كلی پویش شهرنشینی یك منطقه به حدی است كه نیاز به تاكیدی خاص در این زمینه نیست. شبكه شهری هم به مفهوم فضایی آن یعنی نحوه استقرار و توزیع شهرهای مختلف (از نظر اندازه، جمعیت و غیره) و هم به مفهوم اقتصادی آن یعنی نظام مبادله و داد و ستد بین شهرها بر اساس عملكردهای پایه ای آنها هم حاصل و هم علت بسیاری از مسائل و پدیده های شهرنشینی معاصر است. (اعتماد، گیتی و دیگران- «شهرنشینی در ایران» – 1363- ص 149)

علیرغم اینكه شهرنشینی در جهان سابقه چند هزار ساله دارد، لیكن شهرنشینی معاصر مولود انقلاب صنعتی است. انقلاب صنعتی تمدنی است كه وابستگی به زمین نداشته و اساسا به قابلیت های مغز انسانها وابستگی داشت.

ناگفته پیداست كه نوآوری صنعتی در درون یك نظام فئودالی امكان بارور شدن نداشت و تنها در داخل یك نظام بورژواری امكان شكوفایی تمدن صنعتی فراهم شد (بورژواها یا صاحبان حرف و پیشه وران طبقه‌ای بودند كه پایگاه اقتصادی شان در تولیدات غیر كشاورزی بوده و به فعالیت هایی چون تجارت و خدمات و .. می پرداختند) در واقع انقلاب صنعتی از پیوند تاریخی صاحبان مغز (تكنوكرات‌ها) و صاحبان سرمایه (بورژواها) كه ساكن شهرها بودند به وقوع پیوست. با توجه به مكانیزمی كه انقلاب صنعتی در زمینه انباشت سرمایه و فرآوری محصولات خام و سرعت تولید محصولات به وجود آورد نیاز به نیروی كار عظیمی داشت كه این نیرو صرفاً در شهرها كه مركز تجمع جمعیت بودند فراهم گردیده و كم كم ارتباط مستقیمی بین روند صنعتی شدن و توسعه شهرنشینی به وجود آمد. البته این روند عمدتاً در كشورهای توسعه یافته مصداق می یابد به این معنا كه در این كشورها توسعه شهرنشینی همزمان با توسعه صنعتی شدن اتفاق افتاده لیكن در كشورهای در حال توسعه شهرنشینی به عنوان یك پدیده برونزا و بر پایه رشد خدمات شكل گرفته است. در واقع شهرنشینی معاصر در كشورهای در حال توسعه به هیچ وجه ادامه شهرنشینی تاریخی این كشورها نیست بلكه پویشی است كه از خارج تحمیل شده و محصول روابط اقتصادی و اجتماعی این كشورها با كشورهای توسعه یافته صنعتی است. (عظیمی، ناصر- «پویش شهرنشینی و مبانی نظام شهری»- 1381- ص 40)

به رغم تفاوت های بسیاری كه در شكل و شیوه این پویش در نقاط مختلف و در اقتصادهای گوناگون جهان مشاهده شده، شهرنشینی در طول 150 سال اخیر در همه جای جهان سیر صعودی داشته و شبكه ای از شهرهای جهانی، قاره ای، ملی و ناحیه ای را ایجاد نموده است. شناخت چگونگی این شبكه عظیم انواع آن و عوامل موثر در پیدایش سیستم های شبكه شهری و مسائل دیگر محورهای این پژوهش را تشكیل می دهد.

مفهوم شبكه شهری

مطالعه شبكه شهری به عنوان «گروهی از شهرهای وابسته و مرتبط با یكدیگر» در طول قرن بیستم از اهمیت ویژه ای در برنامه ریزی ملی و منطقه ای برخوردار بوده است.

به درستی معلوم نیست كه واژه شبكه شهری از چه زمانی و چگونه وارد ادبیات برنامه ریزی در ایران شده است. این واژه برگردانی از واژه فرانسوی armature urban می باشد كه به ویژه در مباحث آمایش سرزمین در آن كشور به طور گسترده كاربرد داشته است. در متون انگلیسی اگر بخواهیم واژه ای معادل شبكه شهری بیابیم عبارت urban network نزدیكترین عبارت به مفهوم مورد نظر است. با این حال پس از طرح نظریه عمومی سیستمها توسط «برتالنفی» در سال 1954 و كاربرد وسیع آن در علوم مختلف «برایان بری» جغرافیدان آمریكایی به سال 1964 در كتابی تحت عنوان «شهرها، نظامی درون نظام شهرها» كوشش كرد نظریه سیستم ها را در مطالعات منطقه ای و شهری نیز به كار گیرد. در همین كتاب بود كه او برای نخستین بار واژه «نظام شهری» را به مفهوم گروهی از شهرهای وابسته و مرتبط به هم یعنی همان مفهوم معادل شبكه شهرها به كار برد. (عظیمی، ناصر،«طرح كالبدی منطقه ای- روش شناسی شبكه سكونتگاه ها»- 1382-ص 9)

شبكه شهری در بیشتر موارد به نظام وابستگی ها و ارتباط خارجی شهرها اطلاق می شود كه مرزهای آن همراه با توسعه تكنولوژی حمل و نقل و ارتباطات گسترش می یابد. در واقع در هر شبكه شهری، شهرها به صورت شركا عمل می كنند با این تفاوت كه در این روابط، سهم یكی بیشتر و سهم دیگری كمتر است. این سودبری در بیشتر موارد از تقسیم كار ناحیه ای یا جهانی ناشی می شود. شهرها در داخل شبكه شهری امتیازاتی كسب می كنند كه به تنهایی توان كسب آن را ندارند. بیشتر شبكه های شهری پدیده ای تاریخی هستند و در طول زمان تشكیل شده اند برای مثال یونانی‌ها در شبكه شهری خود،مستعمراتی از شهرك های جدید تشكیل داده بودند. بیشتر شهرهای ایتالیای جنوبی و سیسیل نظیر ناپل مانند مستعمرات مادر شهرهای یونانی عمل می كردند. شهرهای قرون وسطای ایتالیای شمالی نظیر ونیز، جنوا، فلورانس، پیزا و میلان، شبكه های بزرگ شهری كه به طور عمده بر پایه روابط اقتصادی قرار داشت، در خشكی و دریا به وجود آورده و رم و پاریس كاركرد خود را به صورت مراكز فرهنگی در شبكه های وسیع شهری گسترش داده بود (شكویی، حسین- «دیدگاه های نو در جغرافیای شهری» – 1373- ص 107- 106)

به نظر دكتر رهنمایی مراد از شبكه شهری، هندسه فضایی شهرهاست كه البته شبكه شهری الزاما نظم هندسی ندارد و شهرها به اشكال مختلفی در شبكه های شهری پراكنده هستند. این هندسه فضایی هم نمود ذهنی دارد و هم نمود عینی. نمود ذهنی آن به شكل مدل سازی هایی كه عمدتا از سوی جغرافیدانان برای شبكه های شهری ارائه شده است، می باشد و نمود عینی آن در واقع همان واقعیتی است كه نحوه چیده مان شهرها بر روی عرصه های مختلف را نشان می دهد، است.

سیستم شبكه شهری

همانطور كه می دانیم سیستم به یك مجموعه بهم پیوسته گفته می شود كه از اجزا مختلفی تشكیل گردیده و هر یك از این اجزا ضمن اینكه وظیفه خاصی در كل سیستم برعهده دارند، در ارتباط متقابل با اجزا دیگر می باشند. در واقع اجزا این سیستم جهت رسیدن به یك هدف خاص- كه در سیستم های مختلف این هدف تعریف می شود- در یك كلیتی سامان یافته اند كه به این كلیت سیستم اطلاق می شود. هر سیستمی یك ورودی و یك خروجی دارد. به عنوان مثال چنانچه یك اتومبیل را به عنوان یك سیستم را در نظر آوریم اجزا مختلف این اتومبیل اعم از شمع و پلاتین و كاربوراتور و سیلندر و چرخ و … به عنوان عناصر ورودی (input) سیستم بوده كه در یك نظام هدفمند قرار گرفته اند تا هدف سیستم كه همانا حركت اتومبیل است را تحقق بخشند. حركت اتومبیل در اینجا به عنوان خروجی سیتسم (out put) می باشد. چنانچه هر یك از اجزا سیستم به درستی به وظایف خود عمل نكند هدف نهایی تحقق نخواهد یافت و لذا در درون یك سیستم نوعی تقسیم وظایف صورت گرفته تا این سامانه دچار اختلال نشود.

چنانچه شبكه شهری را به عنوان یك سیستم در نظر بگیریم یكی از مختصات بسیار برجسته این سیستم (سامانه) تفكیك و تخصیص عملكردهاست. به این معنا كه وظایف و عملكردها بر اساس یك مختصات و الزاماتی میان اجزا مختلف این سیستم (شهرهای مختلف در مقیاس جهان- یا یك كشور یا یك منطقه) تقسیم می شود و علت اینكه در بسیاری از شهرها شبكه شهری دچار اختلال شده و مشكلاتی از قبیل عدم تعادل عرضه و تقاضا، بحران مسكن، ترافیك و… بروز می نماید به این دلیل است كه این شهرها در قالب یك سیستم طراحی و تعریف نشده اند و اجزا آنها وظایف خود را به خوبی انجام نمی دهند. همچنین علت اینكه در میان شهرها نوعی برتری یا هژمونی به وجود می آید از ارتباط سیستمی شهرها ناشی می شود مفهوم این موضوع این است كه برخی عملكردها در برخی شهرها بنا به دلایلی مختل گردیده و شهر دیگری این عملكرد را به خوبی ارائه می كند. برخی شهرها شرایط برخی عملكردها را داشته و آن عملكرد را در سیستم شبكه شهری به عهده گرفته اند. چنانچه در این سیستم یك شهر شرایط و الزامات یك عملكرد را نداشته باشد ولی مبادرت به ارائه این نقش بنماید در واقع این شهر این عملكرد را به بهای از دست دادن عملكردهای دیگرش عهده دار شده است.

عملكرد شبكه شهری به شكل سیستماتیك باعث پویایی شهرها شده و كیفیت و تنوع ارائه خدمات و عملكردها را ارتقا می بخشد. بالعكس چنانچه این شهرها در داخل سیستم شبكه شهری عمل ننماید به زودی دچار انحطاط خواهند شد.

مفهوم نظام شهری

نظام شهری كه در برخی منابع به كار رفته است همانطور كه پیشتر به آن اشاره گردید معادل شبكه شهرها استفاده شده و عبارت از مجموعه ای از شهرهای وابسته به همدیگر است كه ساختار نظام سكونتگاه های شهری در یك ناحیه، منطقه، سرزمین و جهان را پدید می آورند. نظام شهری تنها منحصر به مجموعه ای كالبدی از سكونتگاه های شهری نیست بلكه همچنین شامل جریان ها و ارتباطات میان این سكونتگاه ها نیز می شود.

این جریان ها عبارتند از: جریان جمعیت، سرمایه، عوامل تولید، ایده ها، اطلاعات و نوآوری ها. بر پایه این تعریف نظام های شهری نظام های بازی هستند كه مطالعه درباره آنها مستلزم مطالعه روابط گسترده آنها با محیط پیرامون آنهاست. شهرها در نظام شهری از طریق ارتباطات زمینی، هوایی و الكترونیكی، شبكه ای به وجود می آورند كه در آن جریانی ازجمعیت، كالا، سرمایه و اطلاعات درگردش دائم است. در این شبكه عموما سطوح «گره ها» با سطوح سلسله مراتب شهری متناظرند و گردش كالا سرمایه و اطلاعات در گره ها به تناسب اندازه آنها، كاركردهای شهری معینی به عهده می گیرند. در تقسیم كار اجتماعی، شهرهای بزرگتر شبكه با تمركز طبقات اقتصادی و اجتماعی فوقانی جامعه و جذب و تمركز مازاد بیشتر، درآمد سرانه بالاتری را به خود اختصاص می دهند و از این رو قدرت فرماندهی خود را بر شهرهای پایین تر نظام اعمال می كنند. این تسلط از طریق تمركز خدمات و كاركردهای تخصصی بالاتر تكمیل می شود (عظیمی، ناصر- «پویش شهرنشینی و مبانی نظام شهری» – 1381-ص 53)

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:45 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پایان نامه کارشناسی با موضوع بانك اطلاعاتی برای سالن رنگ ایران‌ خودرو

پایان نامه کارشناسی با موضوع بانك اطلاعاتی برای سالن رنگ ایران‌ خودرو

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 70 کیلو بایت

تعداد صفحات : 55

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

تحقیق کارشناسی با موضوع بانك اطلاعاتی برای سالن رنگ ایران‌ خودرو

موضوع :

کارآموزی کارخانه ایران خودرو

بانك اطلاعاتی برای سالن رنگ ایران‌خودرو

استاد راهنما :

جناب آقای مهندس اكبری

کارآموز :

علی حاجی‌مرادی

مقدمه:

علم و دانش را پایانی نیست وهرکه فکر کند که به مرحله ای رسیده است که نیازی به یادگیری وکسب دانش ندارد سخت دراشتباه است واگر کسی این طور فکر کند راه پشرفت ورسیدن به مدارج بالاتر وکشف حقائق این جهان هستی را بر خود مسدود می کند.

درجهان پیشرفته امروز دیگر نمیتوان با سطح معلوماتی اندک یک انسان موفق بود وباید هرروزوهر ساعت دنبال آموختن یک چیز جد ید بودتا بتوان با تکنولوزی و یپشرفت جهان همراه شد که این امر دو نتیجه را در بر دارد یکی موفقیت انسان رزندگی وکار ودیگری که بسیار مهم است پشرفت کشور از لحاظ تکنولوزی و علمی ورفع نیاز کشور به محصولات خارجی وخودکفائی هر چه بیشتر که این باعث میشود اقتصاد کشور دیگر نیازی به فروش نفت نداشته باشدواز تک محصولی بودن که زیان عمده ای به اقتصاد کشور می زند خارج شود .

تاریخچة تأسیس ایران خودرو :

شركت سهامی عام كارخانجات صنعتی ایران خودرو با هدف انجام امور تولیدی و صنعتی برای تأسیس كارخانجات اتوبوس سازی و ساخت قطعات و لوازم مختلف اتومبیل و تولید محصولاتی از این قبیل در تاریخ 27 مرداد 1341 با سرمایه تولید یكصد میلیون ریال و تعداد یك هزار سهم یكهزار ریالی به ثبت رسید.در سال 1341 عملاً فعالیّت خود را با تولید اتوبوس آغاز كرد.

ایران خودرو از اولین شركتهایی بود كه قانون گسترش مالكیت واحدهای تولیدی را به نحو كامل اجرا كرد و 49 درصد سهام آن به كاركنان و مردم واگذار شد.

براساس اعلام سازمان مالی در مرداد ماه سال 1372 سرمایه شركت بالغ بر 57 میلیارد ریال و تعداد سهام 57 میلیارد سهم بوده است و كل سهام متعلق به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران است.

ساخت سواری :

براساس پروانه مورخ 25 اسفندماه سال 1344 وزارت اقتصاد (صنایع و معادن) به كارخانجات صنعتی ایران ناسیونال (ایران خودرو فعلی) اجاره داده شد.در مورد ساخت اتوبوس پیكان اقدام كند.

اجازه تأسیس كارخانه ساخت اتومبیل سواری از نوع چهار سیلندر در تارخ 20/6/1356 به این شركت داده شد.شركت فوق سپس براساس قراردادی با كارخانه Lotus انگلستان وابسته به گستره گرایسلر موفق به دریافت مجوز مونتاژ نوعی اتومبیل « هیلمن هانتر » و ساخت آن در ایران به نام پیكان شد.

اولین اتومیبل در سال 1346 ساخته شد.پیكان بود كه در دو مدل « دولوكس » و « كارلوكس » به بازار عرضه می شد.در این سال وانت پیكان و تاكسی هم به آن اضافه شد.در سال 1350 و 1351 شش مدل پیكان تولید می شد : مولوكس، وانت، كار، جوانان، تاكسی و اتوماتیك.

پس از تعطیلی خطوط تولیدی شركت تالبوت و لغو قرارداد بین آنان برای تأمین قطعات قوای محركه كه در سال 1364 استمرار تولید پیكان در داخل كشور در دستور كار قرار گرفت.

با تولید پیكان 1600 عملكرد پیكان بهبود یافت و در مصرف سوخت آن به میزان 30 درصد كاسته شد و قدرت خودرو نیز به میزان تقریبی 20 درصد افزایش یافت: خط تولید پیكان 1600 در تاریخ 13/9/1369 توسط ریاست جمهوری كشورمان افتتاح شد.

با توجه به قدمت طراحی بدنه پیكان و خارج از رده بودن تكنولوژی ساخت آن و نیاز شدید به سرمایه گذاری مجدد برای قالب های بدنه و تجهیزات مورد نیاز، ایران خودرو تصمیم گرفت از سال 1368 « پژو 405 » را در مدل های GLX , GL تولید كند.

این خودرو در سال 1987 میلادی با مدرنترین تكنولوژی آن زمان به عنوان جدیدترین مدل توسط پژو به بازار عرضه شد و در سال 1988 میلادی به عنوان جدیدترین و بهترین اتومبیل سال اروپا و همچنین به عنوان اتومبیل وارداتی به آمریكا انتخاب شد.

حط جدید تولید پژو 405 نیز در تاریخ 13/9/1369 توسط رئیس جمهور افتتاح شد.در ادامه مطالعات لازم برای توسعه ساخت داخل ایران خودرو اقدام به خرید بخشی از ماشین آلات تولیدی شركت تالبوت كرد تا پس از بازسازی و راه اندازی از آنها برای آموزش تكنولوژی نیروی انسانی، ارتقاء و تعمیق تكنولوژی خودروسازی و فعالیت فنی مهندسی مربوطه در كارخانه های ایرانی تولید قطعات یدكی قوای محركه پیكان های موجود و تولید قطعات یدكی خودروهای آتی استفاده كند.

ساخت مینی بوس :

در سال 1344 ساخت و تولید مینی بوس مدل 309 و كرمر در مجتمع شمال شركت آغاز شد با به بازار آمدن مدل مینی بوس 309 مرسدس بنز در اروپا در سال 1347.ایران ناسیونال (ایران خودرو فعلی) تولید مدل قدیمی مینی بوس را تعطیل و مدل 504 جدید را به بازار عرضه كرد.

محصول جدید این كارخانه به نام مینی بوس 309 سقف بلند تحت عنوان « سینما سیار » طراحی در تاریخ 30/6/1369 راه اندازی و اولین نمونه آن تولید شد.

محصول جدید كارخانه مینی بوس سازی به نام « كاروان پاك » به منظور ارائه در هجدهمین نمایشگاه بین المللی تهران با استفاده از موتور و شاسی مینی بوس 508 سقف بلند و در تاریخ 16/6 1371 اولین نمونه آن تولید شد.

ساخت اتوبوس :

تولید اتوبوس در این كارخانه، از سال 1342 با ساخت اتوبوس مدل بنز، تحت لیسانس بنز آلمان آغاز شد.در سال 1349 با بهره برداری از خط جدید اتوبوس های مدل 302 مرسدس بنز ظرفیت تولید به 6 دستگاه در روز افزایش یافت.

به منظور نوسازی كارخانه اتوبوس سازی و بهره گیری از تكنولوژی پیشرفته و برای افزایش كیفیت و تعداد اتوبوس با استانداردهای جدید از سال 1361 تحقیق افزایش تعداد اتوبوس زیر نظر سازمان مهندسی ایران خودرو در سالنی به مساحت 48000 متر مربع آغاز و سپس كارخانه با نظارت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ادامه یافت.

به علت قدیمی بودن اتوبوس های شهری تولید شده مطالعه و تحقیق اتوبوس شهری جدید از سال 1367 با همكاری مرسدس بنز شروع شد و در نتیجه در نیمه دوم سال 1368، پس از یك و نیم سال مطالعه اولین نمونه آن در معرض دید نمایشگاهی قرار گرفت.

كارخانه موتورسازی :

كارخانه موتور سازی شركت ایران خودرو با هدف ساخت موتور و سایر قطعات چدنی و مونتاژ موتور 1725 , 1600 دو كاربراتور با سرعت 259.7 مترمربع به دو قسمت ماشین شاپ و مونتاژ موتور به سال 1350 تأسیس شد.

تولید قطعات شش گانه موتور پیكان 1600 در كارخانه ریخته گری و تراشكاری این قطعات و مونتاژ آنها به همراه سایر قطعات در كارخانه ماشین شاپ در مهرماه سال 1353 افتتاح و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، وضعیت مشابه تولید ادامه داشت.از سال 1364 تا 1367 عمده فعالیت ها را تولید قطعات دفاعی تشكیل می داد.

در اوایل سال 1370 برنامه چهارساله مجتمع موتورسازی در زمینه ساخت موتور پیكان 1600 به تصویب رسید و زمینه های اجرایی آن فراهم شد.

پس در تعطیلی شركت تالبوت، به علت عدم تأمین قطعات لازم خط مونتاژ این كارخانه در سال 1369 متوقف شد.پس از توقف خط، برنامه كوتاه مدت به اجرا درآمد.براساس این برنامه عمده فعالیت ها برتولید قطعات ششگانه چدنی قرار گرفت.

پس از انجام مطالعات فنی و اقتصادی در زمینه امكان پذیر نمودن خط مونتاژ موتور پیكان برای مونتاژ موتور پژو 405 در سال 1372 یك خط مونتاژ مكانیزه : در كارخانه موتور سازی ایجاد شد.با این تجهیزات میزان خروج خط مونتاژ به تعداد 77 دستگاه موتور 405 در یك شیفت 12 ساعته همزمان با مونتاژ 140 دستگاه 1600 افزایش یافت.

كارخانه لوازم تكمیلی و تزئینی :

این كارخانه به نام كارخانه صندلی سازی در سال 1342 شروع به فعالیت كرد.این كارخانه پس از تأسیس شركت با خرید قیچی های برقی آلمانی در سال 1354 با هدف تولید قطعات برش و پرس، خمی شاسی و بدنه سواری پیكان، مینی بوس، اتوبوس فعالیت خود را آغاز كرد.پرس های كوچك پس از قیچی ها و نوارهای برقی نصب و راه اندازه شد.با ورود قالبهای بدنه خودرو، نصب پرس كه از سال های 46-1345 شروع شده بود سرعت بیشتری به خود گرفت.

در سال 1355 سالن جدیدی با پرس های مكانیكی سنگین و آلمانی و انگلیسی راه اندازه شد.در حال حاضر كارخانه پرس و برش با حدود صدهزار مترمربع مساحت در شمال شركت ایران خودرو با بیش از 80 دستگاه پرس ده تن 1600 تن در انواع هیدرولیكی، مكانیكی، یك پایه، دو پایه، یك عمله و دو عمله و 60 دستگاه انواع قیچی، خم كن، نورد و چكش، به عنوان یكی از بزرگترین واحدهای پرس كاری در ایران مشغول فعالیت است.

كلیه قطعات اسكلت سواری، مینی بوس و اتوبوس توسط دو هزار قالب در این كارخانه تولید می شد و هفتاد درصد این قالب ها ساخت آلمان و بقیه در كارخانه قالب وجیك سازی ساخته شده است.وزن بعضی از این قالب ها به 30 تن می رسد.

این كارخانه قادر است روزی 200 تن ورق را به صورت قطعه آماده تحویل نماید.ورق های مورد استفاده از ژاپن، آلمان به شكل كوئل و شیت خریداری شده و در قسمت كوئل بری به صورت طولی و عرضی بریده می شود.

كارخانه برش و پرس شامل واحدهای تولید، تعمیرات نگهداری، مهندسی، خدمات و پشتیبانی برنامه ریزی و كنترل كیفیت است.

پژو 405 ایران بهترین اتومبیل تولیدی در خاورمیانه :

یكی از موفق ترین اتومبیل های كلاس متوسط پژو كه در سال 1988 توسط بسیاری از مجلات معتبر اتومبیل به عنوان اتومبیل سال انتخاب شد.اتومبیل پژو 405 می باشد.

طراحی جالب آیرودینامیك، شاسی، دینامیك خوب در رابطه با موتورهای ارائه شده هر كلاس و تجهیزاتی مانند فن بخاری یا كولر، شیشه های بزرگ و از میان برداشتن نقطه كور برای سرنشینان از جمله مزایای این اتومبیل می باشد.

سیستم فنربندی عقب خوابیده و در زیر اتاق قرار گرفته و از این نقطه نظر فشای صندوق عقب به حداكثر فضای مفید تبدیل گشته است.سیستم فنربندی عقب خوابیده و از زیر اتاق قرار گرفته و از این نقطه نظر فضای صندوق عقب به حداكثر فضای مفید تبدیل شده است.به خصوص دستیابی به لاستیك یدك به وسیله پیچی كه در عقب صندوق قرار گرفته سبب می شود در صورتی كه صندوق عقب مملو از وسایل سفر باشد.به راحتی لاستیك یدك را از زیر اتومبیل بكار گرفت.

لاستیك معیوب را كه احتمالاً كثیف همه است بدون ورود به صندوق عقب در زیر صندوق جای زن در سال 1995 پژو با موتورهای تكنولوژی بالا و راندمان خوب به بازار عرضه می شود.از جمله موتور 108 سیلندری با قدرت 101 اسب بخار و تورك 153 نیوتن متر.موتور 2 تیری است و تورك 176 نیوتن متر كه همگی مدل های نامبرده به صورت دو سوپاپ برای هر سیلندر می باشد.

پژو 405 ایران در دو مدل GL , GLX به بازار عرضه شده و یكی از بهترین اتومبیل های مونتاژ شده در ایران است.

فضای مناسب در كلاس خودرو و فاصله زیان دو اكسل جلو عقب و فاصله زیان استقرار چرخ های جلو و عقب از سبب گشته كه یك اتومبیل مناسب راحت را برای مسافت های طولانی و همچنین آرامش و اطمینان را برای سرنشینان به ارمغان آورد داشبورد پژو 405 ایران مجهز به صفحه نمایش گر در كوتاهترین زمان اطلاعات لازم در زمینه نحوه عملكرد بخش های مختلف اتومبیل را از طریق علائم كنترلی لامپها در اختیار راننده قرار داده است.

بدنه پژو 405 ایران در عین زیبایی و جاداری با طرح آیرودینامیكی و با ضریب 31 % در برابر جریان هوا مقاومت ناچیزی داشته و علارقم قدرت جذب، مصرف آن در شهر در حدود 10 در یك صد كیلومتر مسافت می باشد.

حداكثر سرعت پژو 405 ایران 170 كیلومتر در ساعت بوده و این اتومبیل می تواند شتاب صفر تا صد كیلومتر در ساعت را در زمان 12 ثانیه پیماید.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:45 ] [ احمد احمد ]
[ ]

متن کامل پایان نامه عوامل موفقیت و شکست پروژه های IT در سازمان ها

متن کامل پایان نامه عوامل موفقیت و شکست پروژه های IT در سازمان ها

دسته بندی : کامپیوتر

فرمت فایل : zip

حجم فایل : 30 کیلو بایت

تعداد صفحات : 57

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

متن کامل تحقیق عوامل موفقیت و شکست تحقیق های IT در سازمان ها

مقدمه:

امروزه گسترش فعالیتهای بازرگانی، جهانی شدن و تغییرات وسیع تکنولوژیک در محیط سازمانها باعث گردیده که آنها برای حفظ بقاء و مزایای رقابتی خود از انعطاف پذیری لازم برخوردار باشند لازمه انعطاف پذیری تغییرات سریع است و تغییرات سریع بدون داشتن اطلاعات امکان پذیر نیست، در نتیجه اطلاعات که به عنوان 1 منبع بسیار پر ارزش در کنار سایر عوامل موثر در هر سازمان مطرح است. وجود سیستم های اطلاعاتی یکپارچه از ضروریات حرکت به سمت کسب و کار الکترونیک و رقابت بوده و استفاده از فن آوری اطلاعات (IT) و سیستم های اطلاعاتی (IS) برای کلید سازمانها و شرکتها ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد. بسیاری از سازمانها به اهمیت فن آوری اطلاعات و تاثیر آن بر سرعت و دقت گردش کارها، رضایت بیشتر مشتریان یا سیستم های پشتیبانی، تصمیم گیری مدیران و به ویژه کارآیی آن واقف شده اند و این امر باعث گردیده که به سرعت به سمت استفاده از آن روی آورند. هر شرکت یا سازمانی شامل 3 هسته اصلی یعنی فرایند تصمیم گیری، جریان اطلاعات و جریان مواد است، که فن آوری اطلاعات روی هر 3 هسته فوق می تواند تاثیر بگذارد. کاربرد فناوری اطلاعات، شرکت ها را قادر می سازد امتیازات مهمی از قبیل موارد زیر کسب کند.

1- صرفه جویی در هزینه و بهبود بخشیدن جهت تبادل اطلاعات

2- اجتناب از خطاهای انسانی هنگامی که وظایف تکراری یا بسیار پیچیده است.

3- صرفه جویی مالی بدلیل کاهش خطاها و زمان انجام وظایف

4- ادغام و هماهنگی چندین وظیفه در یک وظیفه

5- بهبود بخشیدن کارایی و اثربخشی سازمانی

6- بهبود مدیریت میانی و کاهش فرآیندهای زائد از طریق اطلاعات مفیدتر

ولی اجرای تحقیق های (IT) در آنها بدون مشکل نبوده و اجرای غیر صحیح ناقص یا بدون برنامه ریزی مناسب باعث شکست یا توقف آنها با تحصیل هزینه های هنگفت می گردد. علی رغم وابستگی زیاد سازمانها به (IT)، باوراین که هنوز 3/2 کل تحقیق های IT، به نوعی با شکست مواجه می شوند مشکل است. مطالعات نشان می دهد که بالغ بر 50 درصد تحقیق های فن آوری اطلاعات شکست می خورند، 83 درصد از آنها اهداف تعویل و قیمت را محقق نمی کنند و بیش از 30 درصد آنها قبل از تعویل به طور کامل منحل می شوند. و این در حالی است که شکست یا موفقیت تحقیق (IT) توان تاثیر روی تمام افراد درگیر در تحقیق، از تیم تحقیق گرفته تا کل سازمان و نهایتا مدیریت عالی را دارا است. تحقیق های (IT) موفق منابع قابل سنجشی را برای سازمان داشته و پیشرفت شغلی افرادی را که در این نوع تحقیق ها کار می کنند، بهبود می بخشند، در صورتیکه تحقیق های ناموفق از لحاظ راهبردی به دلیل شکست در ابجاد تغییر و به لحاظ عملیاتی به دلیل شکست در ارائه راه حلهای قابل اجرا که خواسته های سازمان را برآورده می سازند در سازمان عدم اطمینان بوجود می آورند.

به منظور برنامه ریزی جهت رسیدن به موفقیت بایستی دلایل و عوامل شکست تحقیق های (IT) را شناخت و درک کرده با مشخص شدن راهبرد دفاعی ما در برابر شکست و تعیین عوامل موفقیت می توان با استفاده از مناسبترین روشها به ایجاد موثر تحقیق های (IT) مبادرت ورزید. این مقاله تلاشی است در جهت تبیین عوامل شکست و در نتیجه عوامل موفقیت در اجرای تحقیق های (IT) در سازمانها و شرکتها.

تقسیم بندی انواع تحقیق های (IT)

از مواردی که در موفقیت یا شکست تحقیق های (IT) موثر است خود تحقیق می باشد. تحقیق ها را می توان از نظر اندازه، سطح تکنولوژی و ماهیت تقسیم بندی نمود. از نظر اندازه تحقیق ها به سه دسته کوچک، متوسط و بزرگ تقسیم می شوند.

از نظر سطح تکنولوژی تحقیق ها به 4 گروه تحقیق های بر اساس تکنولوژی تکامل یافته، نسبتا تکامل یافته، پیشرفته و بسیار پیشرفته تقسیم می شوند. از نظر ماهیت می توان آنها را به 4 دسته تحقیق های ساده، فازی یا مبهم، قطعی و اضطراری تقسیم کرد. بدیهی است که تحقیق های کوچکتر از تحقیق های بزرگتر و تحقیق هایی با تکنولوژی تکامل یافته نسبت به تحقیق های بسیار پیشرفته از ریسک کمتر و در نتیجه احتمال شکست پائین تری برخوردار هستند.

1- تحقیق های ساده:

این نوع تحقیق ها دارای مشخصات زیر می باشد:

1- طرح و برنامه مفصلی برای کل تحقیق وجود دارد.

2- تمام منابع لازم برای تکمیل تحقیق در دسترس است.

3- بر عملیات کاری موجود تاثیر کمی دارد.

4- برای اجرای آن، یک راه حل واحد و واضح وجود دارد.

تحقیق های ساده، معمولا به گام های طویل امکان سنجی و تحقیق که برای تحقیق های پیچیده تر ضروری هستند، نیاز ندارند، ولی با این حال، باید بازنگری ها و کنترل های منظمی بر تحقیق انجام گیرد تا از متمرکز ماندن تحقیق بر برآورده ساختن اهداف کاری و بالاتر از همه اجرای آن اهداف اطمینان حاصل شود. در این نوع تحقیق احتمال شکست کم است و از اطمینان بالا و ریسک پائینی برخوردار است.

2- تحقیق های فازی یا مبهم:

تحقیق های فازی از آن دسته تحقیق هایی هستند که در آنها جزئیات آنچه که بایستی اجرا شود و هم چنین نحوه انجام کار مشخص نیست، بنابراین صفت مشخصه تحقیق های فازی، نیاز به اجرا و تکرار گامهای امکان سنجی و تحقیق، تا زمانی که بتوان شناخت کافی از وضعیت بدست آورد باشد. بدیهی است که این نوع تحقیق دارای ریسک بالا بوده و احتمال شکست زیاد است.

تحقیق های قطعی:

این نوع تحقیق ها، وقتی بوجود می آیند که سازمان ملزم شود خواسته مشخصی را برآورد سازد، ماهیت این خواسته ها چنان است که تا وقتی برآورد نگردد بعید است سازمان یا شرکت بتواند بکار خود ادامه دهد، ریسک در این تحقیق ها بالا و احتمال شکست زیاد است.

تحقیق های اضطراری

مواردی پیش می آید که بایستی مجوز تحقیق ها را سریعاً صادر و هر چه زودتر آنها را آغاز کرد. تحقیقهای اضطراری ریسک بالایی دارند ولی در صورتی که به خوبی سازماندهی و مدیریت شوند احتمال شکست پائین است.

انواع شکست تحقیق های (IS)

شکست تحقیق های (IS) می تواند از طریق یک یا چند مورد از رویدادهای زیر شناخته شود، ]5[

1- کاهش توان کاری موجود

2- کاهش مزیت رقابتی

3- افزایش هزینه های عملیاتی

4- شکست در برآورده ساختن خواسته های اصلی کاری

5- سطوح پائین رضایت کاربر

6- عدم کنترل بر مدیریت خواسته ها

7- عدم کنترل بر برنامه ریزی

محیط و دامنه شکست تحقیق های (IS):

محیطی که در آن تحقیق انجام می شود در بردارنده راه حل چگونگی افزایش احتمال موفقیت تحقیق است.

که به سه دسته تقسیم می شود، محیطی که از تحقیق پشتیبانی می کند. محیط موسسه و محیط تجارت تحقیق های (IS) صرفا در نتیجه مدیریت نامناسب تحقیق با شکست مواجه نمی شوند. تحقیق های (IS) موفق متکی به هم راستایی و هم افرایی اجزا بسیار متفاوتی از محیطهای مذکور است که بعضی از آنها نظیر راهبرد (IT) و رفتار طرفهای ذی نفع درون سازمان مربوط به داخل سازمان بوده و بقیه عوامل خارجی است نظیر سیاستها ß مجموعه قوانین صنایع و رفتار تامین کنندگان. آنچه که واضح است، این است که بسیاری از عواملی که بر موفقیت تحقیق تاثیر می گذارند، خارج از حوزه مدیریت تحقیق قرار دارند.

هر چند تمام طرفهای ذی نفع درون تحقیق دارای اهمیت هستند، ولی در نهایت مشتری است که نقش رهبری را در سرتاسر چرخه عمر تحقیق ایفا می کند. شکل صفحه قبل، مشتری را به مانند یک ذی نفع خارجی نشان می دهد.

ولی تحقیق های بسیاری نیز وجود دارد که در آنها مشتری یک ذی نفع داخلی است. همانند تحقیق هایی که در یک بخش از سازمان برای کمک به بخش دیگر انجام می گیرد.

برخی علل های اصلی شکست تحقیق های (IS)

متاسفانه علی رغم منافعی که می توان به واسطه استفاده موثر از (IT) در سازمان بدست آورد، تعدادی از مدیران سازمان، نقش (IT) را بصورت زیر می بینند.

1- یک بلای اجباری که برای خودکار کردن وظایف بزرگ تکراری و عادی مورد نیاز است.

2- تلف کردن مقادیر قابل توجهی پول

3- نداشتن منافعی برای سازمان

4- غیر منعطف و مانع تغییرات سازمانی

5- بی توجه نسبت به روشهای اصلی و کنترل مالی

این دیدگاهها باعث می شود که وظیفه (IT) در بیساری از سازمانها با سایر وظایف بیگانه شده و علل اصلی شکست

تحقیق های (IS) از این جا سرچشمه می گیرد که عبارتند از:

1- فقدان رابطه روشن بین راهبرد سازمان و راهبر (IT)

2- شکست برنامه ریزی سیستم های اطلاعاتی در اینکه جزو فرایند برنامه ریزی سازمان شود.

3- فقدان ارتباط و مشارکت بین (IT) و سازمان که به کاهش بیشتر تعهد و حس از خود دانستن تحقیق (IT) می شود.

4- شکست در پی گیری منافع و خواسته ها

بنابراین، بدیهی است که برای موثر بودن راهبرد (IT) بایستی با راهبرد سازمان همسو شود تا مدیران شرکت و سازمان تشویق شوند برای اطلاعات به عنوان یکی از منابع سازمان ارزش قائل شود و طی اجرای راهبرد (IT) موارد زیر را اجرا کند:

1- آگاه کردن افراد کلیدی از روش اطلاعات.

2- نشان دادن اینکه چگونه (IT) می تواند به ارزش افزوده عملیات کاری اضافه کند.

3- فراهم کردن مبنایی برای اصلاح و بهبود فرایند کاری.

عوامل شکست تحقیق های (IT)

با بررسی اخیری که توسط شرکت خدماتی و مشاوره KPMG انجام شده، 6 عامل اصلی شکست تحقیق های (IS) مشخص شده.

1- برنامه ریزی ضعیف تحقیق 2- طرح توجیهی ضعیف 3- عدم درگیری و پشتیبانی مدیریت ارشد 4- عدم درگیری کاربر 5- تازه بودن تکنولوژی برای سازمان 6- عدم از خود دانستن تحقیق

هر یک از عوامل ممکن است موفقیت تحقیق را به شیوه های گوناگون به خطر بیاندازد، منتهی 1 یا چند مورد از این عوامل می تواند در نهایت آنقدر ریسک تحقیق را افزایش دهد تا از آن پس آنرا بی فایده سازد، در صورت بروز چنین وضعیتی خاتمه ی زود هنگام تحقیق تنها راه حلی است که برای سازمان باقی می ماند.

با بررسی دقیق تر می توان عوامل اصلی شکست تحقیق های (IS) را که برای سازمان، عوامل داخلی محسوب می شوند در دو حوزه شکست تحقیق و شکست مدیریت تحقیق، تقسیم بندی نمود.

هر یک از این عوامل می تواند ناشی از شکست انسانی، فنی و یا فرایند باشد.

1- عوامل شکست تحقیق

1- مالکیت ضعیف تحقیق (شکست انسانی)

2- تکنولوژی تکامل نیافته یا تثبیت نشده (شکست فنی)

3- عدم درگیری کاربر (شکست انسانی)

4- طرح توجیهی ضعیف (شکست انسانی)

5- ارتباطات ضعیف (شکست انسانی)

6- شکست در بررسی فرایندها و اهداف سازمان قبل از بکارگیری تکنولوژی

2- عوامل شکست مدیریت تحقیق

1- مدیریت تحقیق بی تجربه (شکست انسانی)

2- برنامه ریزی ضعیف تحقیق (شکست فرایند)

3- مدیریت ضعیف خواسته ها (شکست فرایند)

4- وابستگی به ابزارهای مدیریت تحقیق (شکست فنی)

5- عدم وجود تاریخ پایان کار (شکست فرایند)

6- رهبری ضعیف (شکست انسانی)

7- آزمایش ناکافی (شکست فرایند)

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

[ يکشنبه 24 دی 1396 ] [ 9:45 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 375 376 377 378 379 380 381 382 383 384 385 386 387 388 389 390 391 392 393 394 395 396 397 398 399 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 420 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 441 442 443 444 445 446 447 448 449 450 451 452 453 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 535 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 556 557 558 559 560 561 562 563 564 565 566 567 568 569 570 571 572 573 574 575 576 577 578 579 580 581 582 583 584 585 586 587 588 589 590 591 592 593 594 595 596 597 598 599 600 601 602 603 604 605 606 607 608 609 610 611 612 613 614 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 635 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 656 657 658 659 660 661 662 663 664 665 666 667 668 669 670 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684 685 686 687 688 689 690 691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701 702 703 704 705 706 707 708 709 710 711 712 713 714 715 716 717 718 719 720 721 722 723 724 725 726 727 728 729 730 731 732 733 734 735 736 737 738 739 740 741 742 743 744 745 746 747 748 749 750 751 752 753 754 755 756 757 758 759 760 761 762 763 764 765 766 767 768 769 770 771 772 773 774 775 776 777 778 779 780 781 782 783 784 785 786 787 788 789 790 791 792 793 794 795 796 797 798 799 800 801 802 803 804 805 806 807 808 809 810 811 812 813 814 815 816 817 818 819 820 821 822 823 824 825 826 827 828 829 830 831 832 833 834 835 836 837 838 839 صفحه بعد

دیگر امکانات